VALSTYBINĖS MAISTO IR VETERINARIJOS TARNYBOS

DIREKTORIUS

 

ĮSAKYMAS

DĖL BIOLOGINIO SAUGUMO PRIEMONIŲ REIKALAVIMŲ PAUKŠTININKYSTĖS ŪKIAMS PATVIRTINIMO

 

2015 m. spalio 30 d. Nr. B1-995

Vilnius

 

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos veterinarijos įstatymo 6 ir 7 straipsniais, atsižvelgdamas į didelio patogeniškumo paukščių gripo epizootinę situaciją Azijos, Amerikos ir Europos žemynuose ir siekdamas užkirsti kelią paukščių užkrečiamųjų ligų patekimui į paukštininkystės ūkius:

1. T v i r t i n u Biologinio saugumo priemonių reikalavimus paukštininkystės ūkiams (pridedama).

2. P r i p a ž į s t u netekusiu galios Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus 2003 m. vasario 3 d. įsakymą Nr. B1-120 „Dėl paukščių įmonės kontrolės“.

3. P a v e d u:

3.1. įsakymo vykdymą Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos teritoriniams padaliniams;

3.2. įsakymo vykdymo kontrolę Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus pavaduotojui pagal administruojamą sritį ir Gyvūnų sveikatingumo ir gerovės skyriui.

4. N u s t a t a u, kad šis įsakymas įsigalioja 2016 m. gegužės 1 d.

 

 

 

Direktorius                                                                                                                  Jonas Milius


 

PATVIRTINTA

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos

direktoriaus 2015 m. spalio 30 d.

įsakymu Nr. B1-955

 

BIOLOGINIO SAUGUMO PRIEMONIŲ REIKALAVIMAI PAUKŠTININKYSTĖS ŪKIAMS

 

I Skyrius

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Biologinio saugumo priemonių reikalavimai paukštininkystės ūkiams (toliau – Reikalavimai) nustato reikalavimus paukštininkystės ūkiams, naminių paukščių veisimui, auginimui ir laikymui, paukštininkystės ūkių darbuotojams, lankytojams, transporto priemonėms ir šalutinių gyvūninių produktų tvarkymui, taip pat neatidėliotinas biologinio saugumo priemones, taikomas paukštininkystės ūkiuose įtarus ar nustačius paukščių užkrečiamąją ligą.

2. Reikalavimų tikslas – apsaugoti paukštininkystės ūkiuose laikomus naminius paukščius nuo paukščių užkrečiamųjų ligų ir užkirsti kelią šioms ligoms plisti.

3. Vartojamos sąvokos:

3.1. Paukštininkystės ūkis ūkis, kuriame pastatai, įrenginiai, inventorius ir kiti reikmenys naudojami kiaušiniams perinti ir (arba) veisliniams ir (arba) maistiniams naminiams paukščiams auginti arba laikyti.

3.2. Paukštininkystės ūkio lankytojas (toliau – lankytojas) – fizinis asmuo, kuris nėra paukštininkystės ūkio darbuotojas ir kuris paukštininkystės ūkyje lankosi pažintiniais, darbo, kontrolės ar kitais tikslais.

3.3. Paukštidė – tvartas naminiams paukščiams laikyti.

3.4. Perykla – pastatas, kuriame inkubatoriuose perinami periniai kiaušiniai.

3.5. Vienadieniai paukščiukai – ne vyresni kaip 72 valandų amžiaus nelesinti naminių paukščių jaunikliai (paprastųjų muskusinių ančių (Cairina moschata) ar jų mišrūnų jaunikliai gali būti palesinti).

3.6. Kitos Reikalavimuose vartojamos sąvokos atitinka sąvokas, vartojamas Lietuvos Respublikos veterinarijos įstatyme, Naminių paukščių ir perinių kiaušinių prekybos su valstybėmis narėmis ir importo iš trečiųjų šalių veterinarijos reikalavimuose, patvirtintuose Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus 2002 m. gegužės 13 d. įsakymu Nr. 220 „Dėl Naminių paukščių ir perinių kiaušinių prekybos su valstybėmis narėmis ir importo iš trečiųjų šalių veterinarijos reikalavimų patvirtinimo“ (toliau – Naminių paukščių ir perinių kiaušinių prekybos su valstybėmis narėmis ir importo iš trečiųjų šalių veterinarijos reikalavimai), ir Paukštininkystės ūkių technologinio projektavimo taisyklėse ŽŪ TPT 04:2012, patvirtintose Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro 2012 m. birželio 21 d. įsakymu Nr. 3D-473 „Dėl Paukštininkystės ūkių technologinio projektavimo taisyklių ŽŪ TPT 04:2012 patvirtinimo“ (toliau – Taisyklės).

4. Reikalavimai taikomi veterinarinį patvirtinimą turintiems paukštininkystės ūkiams. Reikalavimų nuostatos paukštininkystės ūkiams taikomos tiek, kiek biologinio saugumo priemonių reikalavimų paukštininkystės ūkiams nereglamentuoja Naminių paukščių ir perinių kiaušinių prekybos su valstybėmis narėmis ir importo iš trečiųjų šalių veterinarijos reikalavimai, Dedeklių vištų laikymo reikalavimai, patvirtinti Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus 2001 m. sausio 5 d. įsakymu Nr. 9 „Dėl Dedeklių vištų laikymo minimalių standartų ir apsaugos reikalavimų“, Viščiukų broilerių laikymo reikalavimai, patvirtinti Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus 2010 m. balandžio 27 d. įsakymu Nr. B1-173 „Dėl Viščiukų broilerių laikymo reikalavimų patvirtinimo“, Specialieji reikalavimai Ratitae paukščiams, patvirtinti Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus 2004 m. birželio 10 d. įsakymu Nr. B1-571 „Dėl Specialiųjų reikalavimų Ratitae paukščiams patvirtinimo“, ar specialieji Europos Sąjungos teisės aktai.

5. Biologinio saugumo rizikos veiksniai:

5.1. paukštininkystės ūkio darbuotojai (toliau – darbuotojai), lankytojai;

5.2. transporto priemonės, patenkančios į paukštininkystės ūkio teritoriją;

5.3. lesalai ir vanduo, kuriais lesinami ir girdomi naminiai paukščiai;

5.4. naminių paukščių laikymo įranga (toliau – laikymo įranga), įrankiai ir kiti daiktai, patenkantys į paukštides ar peryklas;

5.5. laukiniai, bešeimininkiai ir bepriežiūriai gyvūnai;

5.6. naminių paukščių gaišenos (toliau – gaišenos), joms laikyti skirti konteineriai;

5.7. graužikai, vabzdžiai ir kiti kenkėjai;

5.8. mėšlo šalinimo sistemos ir mėšlas;

5.9. naminiai paukščiai, periniai kiaušiniai, įvežami į paukštininkystės ūkį;

5.10. paukštininkystės ūkio teritorija;

5.11. kiti paukštininkystės ūkyje laikomi gyvūnai;

5.12. kraikas (jei naminiai paukščiai laikomi ant kraiko);

5.13. paukštininkystės ūkio teritorijoje esantys atvirieji paviršiniai vandens telkiniai.

6. Naminių paukščių savininkas ir laikytojas privalo:

6.1. sudaryti sąlygas veterinarijos gydytojui apžiūrėti naminius paukščius, juos stebėti, prireikus ir gydyti, vakcinuoti, imti kraujo ar kitus mėginius laboratoriniams tyrimams ir taikyti kitas veterinarines priemones;

6.2. jeigu naminiai paukščiai vakcinuojami, vadovaudamasis Gyvūnų užkrečiamųjų ligų kontrolės programa, patvirtinta Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus 2006 m. balandžio 12 d. įsakymu Nr. B1-281 „Dėl gyvūnų užkrečiamųjų ligų kontrolės“, pateikti Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos teritoriniam padaliniui naminių paukščių vakcinavimo programą ir informuoti apie vakcinavimo programos pakeitimus;

6.3. užtikrinti, kad naminiams paukščiams gydyti, vakcinuoti būtų naudojami tik Veterinarinių vaistų registre įregistruoti veterinariniai vaistai. Autogenines veterinarines vakcinas ir neregistruotus veterinarinius vaistus leidžiama naudoti naminiams paukščiams tik Neregistruotų Lietuvos Respublikoje veterinarinių vaistų laikino įvežimo ir naudojimo tvarkos aprašo, patvirtinto Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus 2006 m. spalio 13 d. įsakymu Nr. B1-575 „Dėl Neregistruotų Lietuvos Respublikoje veterinarinių vaistų laikino įvežimo ir naudojimo tvarkos aprašo patvirtinimo“, nustatyta tvarka;

6.4. veterinarinius vaistus paukštininkystės ūkyje laikyti gamintojo nurodytomis sąlygomis;

6.5. jei paukščiai vakcinuojami periodiškai, vykdyti vakcinacijos efektyvumo tyrimus;

6.6. parengti ir taikyti biologinio saugumo rizikos veiksnių valdymo programą, apimančią Reikalavimų 5 punkte nurodytus biologinio saugumo rizikos veiksnius;

6.7. patvirtinti ir taikyti neatidėliotinų priemonių, vykdomų paukštininkystės ūkyje, ypač pavojingų paukščių ligų protrūkių atvejais, planą (rengiama pagal Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos teritorinio padalinio pateiktą Neatidėliotinų priemonių plano formos pavyzdį);

6.8. užtikrinti produkcijos atsekamumą.

 

II SKYRIUS

REIKALAVIMAI PAUKŠTININKYSTĖS ŪKIAMS

 

7. Naujas paukštininkystės ūkis turi būti projektuojamas atsižvelgiant į Taisykles ir įrengiamas vietovėje, kurioje nebūna didelės laukinių paukščių koncentracijos ir kurioje galima užtikrinti tinkamas naminių paukščių auginimo ir laikymo, biologinio saugumo ir apsaugoti paukštininkystės ūkyje laikomus naminius paukščius nuo paukščių užkrečiamųjų ligų.

8. Paukštininkystės ūkis, siekiant sumažinti paukščių užkrečiamųjų ligų sukėlėjų patekimą, turi būti įrengtas taip, kad į jį negalėtų nekontroliuojamai patekti pašaliniai asmenys, transporto priemonės, laukiniai, bešeimininkiai ir bepriežiūriai gyvūnai.

9. Paukštininkystės ūkio teritoriją turi būti reguliariai tvarkoma, joje auganti žolė šienaujama.

10. Prie įvažiavimo / įėjimo į paukštininkystės ūkio teritoriją  turi būti aiškiai matomi užrašai, kuriais įspėjama apie pašalinių transporto priemonių ir asmenų patekimo apribojimą.

11. Prieš įvažiavimą į paukštininkystės ūkio teritoriją transporto priemonės turi pervažiuoti dezinfekcinį barjerą arba būti išdezinfekuotos, užpurškiant ant jų ratų ir šonų autorizuotus veterinarinius biocidinius produktus (toliau – dezinfekcinės medžiagos).

12. Kur įmanoma, paukštininkystės ūkio teritorijoje esantys keliai ir pėsčiųjų takai turi būti padengti kieta lengvai valoma danga (betono, asfalto ar pan.).

13. Paukštininkystės ūkyje esantys pastatai ir patalpos, kuriose laikomi lesalai, turi būti sukonstruotos ir įrengtos taip, kad į jas negalėtų patekti laukiniai paukščiai ir graužikai, ir atitikti pašarų laikymą reglamentuojančių teisės aktų reikalavimus.

14. Paukštininkystės ūkyje turi būti registruojami duomenys apie:

14.1. paukštidžių ir (ar) peryklų lankytojus viename arba kiekvienai paukštidei ir (ar) peryklai skirtame žurnale (data, asmens vardas ir pavardė, apsilankymo tikslas);

14.2. teikiančių paslaugas ūkio subjektų transporto priemonių atvykimą (data, laikas, transporto priemonės valstybinis numeris, atvykimo tikslas);

14.3. darbuotojų mokymus biologinio saugumo, paukščių ligų prevencijos ir kontrolės bei gerovės klausimais (pavardė, vardas, kas apmokė, mokymo tema, mokymo data, mokymo trukmė);

14.4. atvežtus, išvežtus, susirgusius, nugaišusius naminius paukščius (data, siuntėjas / gavėjas, naminių paukščių rūšis, naminių paukščių skaičius). Šie duomenys kiekvieno naminių paukščių pulko (toliau – pulkas) registruojami atskirai;

14.5. naminių paukščių gydymą ir vakcinavimą, vakcinacijos efektyvumo tyrimų rezultatus;

14.6. paukštidžių, peryklų, įrangos, transporto priemonių valymą ir dezinfekavimą, dezinfekcinių barjerų (kilimėlių arba vonelių) pildymą ir dezinfekcijos efektyvumo tyrimus (pagal poreikį);

14.7. dezinsekciją ir deratizaciją (data, objektas, darbų pavadinimas, medžiagos pavadinimas).

15. Paukštininkystės ūkio duomenys, nurodyti Reikalavimų 14 punkte, registruojami popieriniame arba elektroniniame žurnale, turi būti pateikiami valstybiniam veterinarijos gydytojui paprašius ir saugomi paukštininkystės ūkyje ne mažiau kaip trejus metus.

 

III SKYRIUS

REIKALAVIMAI PAUKŠTIDĖMS

 

16. Prie kiekvienos paukštidės įėjimo ir išėjimo turi būti įrengtas dezinfekcinis barjeras (kilimėlis arba vonelė), pagal gamintojo instrukciją užpildytas dezinfekcinėmis medžiagomis.

17. Kiekvienos paukštidės viduje  turi būti įrengta rankų plautuvė ir prie jos padėta pakankamai priemonių rankoms plauti, dezinfekuoti ir sausinti.

18. Paukštidėje turi būti įrengta atskira vieta arba patalpa darbuotojams ir lankytojams persirengti darbiniais ar specialiais drabužiais ir persiauti darbiniais ar specialiais batais.  Rekomenduojama šią patalpą ar vietą įrengti prie durų, pro kurias įeinama / išeinama į / iš paukštidę / paukštidės.

19. Paukštidės turi būti įrengtos taip, kad jas būtų galima lengvai valyti ir dezinfekuoti ir į jas negalėtų patekti kiti naminiai, laukiniai, bešeimininkiai ir bepriežiūriai gyvūnai.

20. Jei naminiai paukščiai laikomi lauke, visi lesinimo įrenginiai, lizdai kiaušiniams dėti ir kita įranga turi būti paukštidės viduje, o aptvarai turi būti įrengti taip, kad juose laikomi naminiai paukščiai negalėtų prieiti prie galimo užkrato šaltinių (šalutinių gyvūninių produktų ir kitų atliekų, mėšlidžių, nežinomos kokybės ar paviršinių vandens telkinių).

 

IV SKYRIUS

REIKALAVIMAI PERYKLOMS

 

21. Peryklos turi būti įrengtos taip, kad gamybinio proceso metu perinių kiaušinių ir vienadienių paukščiukų judėjimas vyktų viena kryptimi.

22. Perykloje turi būti įrengta ventiliacija ir rankų plautuvė, prie kurios turi būti padėta priemonių rankoms plauti, dezinfekuoti ir nusausinti. 

23. Perykloje turi būti įrengta atskira vieta ar patalpa:

23.1. darbuotojams persirengti darbiniais ar specialiais drabužiais ir persiauti darbiniais ar specialiais batais;

23.2. periniams kiaušiniams laikyti ir rūšiuoti, dezinfekuoti;

23.3. išrūšiuotiems periniams kiaušiniams laikyti iki perinimo (jei reikalinga pagal pajėgumus);

23.4. periniams kiaušiniams perinti;

23.5. vienadieniams paukščiukams rūšiuoti ir pakuoti bei ruošti išsiuntimui;

23.6. valymo ir dezinfekavimo medžiagoms laikyti, įrangai plauti.

24. Peryklos darbuotojai turi nusiplauti rankas prieš pradėdami darbą ir prieš kiekvieną perinių kiaušinių ir vienadienių paukščiukų tvarkymo etapą.

25. Negyvi embrionai ir kiti šalutiniai gyvūniniai produktai (kiaušinių lukštai, nugaišę paukščiukai) nedelsiant turi būti pašalinami iš inkubatorių ir patalpinami į šalutiniams gyvūniniams produktams laikyti skirtą įrenginį, vietą arba patalpą.

26. Po paukščiukų išperinimo visi įrenginiai ir inventorius, naudotas paukščiukams perinti, bei patalpos turi būti išplaunamos ir išdezinfekuojamos.

27. Vienadieniai paukščiukai turi būti dedami į švarias, išdezinfekuotas, jiems vežti skirtas dėžes.

 

V SKYRIUS

REIKALAVIMAI NAMINIŲ PAUKŠČIŲ AUGINIMUI IR LAIKYMUI

 

28. Į paukštininkystės ūkį turi būti atvežami naminiai paukščiai tik iš kliniškai sveikų pulkų.

29. Paukštininkystės ūkyje turi būti užtikrinamas naminių paukščių atsekamumas visuose jų laikymo ir auginimo etapuose.

30. Paukštininkystės ūkyje laikomų naminių paukščių sveikatos būklę ne mažiau kaip vieną kartą per dieną vizualiai turi vertinti naminius paukščius prižiūrintis ir aptarnaujantis asmuo.

31. Tuščią paukštidę rekomenduojama užpildyti tos pačios sveikatos būklės (vakcinuotais nuo tų pačių ligų) naminiais paukščiais.

32. Jeigu paukštininkystės ūkyje auginamas ar laikomas ne vienas pulkas, kiekvienas pulkas turi būti aptarnaujamas ir prižiūrimas laikantis biologinio saugumo priemonių reikalavimų.

33. Išvežus naminius paukščius iš paukštidės, iš jos turi būti pašalintas visas mėšlas su pakratais ir paukštidė ir joje naudota paukščių laikymo įranga išvalyta, išplauta ir išdezinfekuota. 

34. Paukštininkystės ūkiams rekomenduojama lesalus ir vandenį, naudojamą paukščiams girdyti, tirti dėl galimos biologinės ar cheminės taršos.

 

VI SKYRIUS

REIKALAVIMAI DARBUOTOJAMS IR LANKYTOJAMS

 

35. Paukštininkystės ūkio administracija turi užtikrinti visų į paukštides patenkančių lankytojų kontrolę. Visi lankytojai turi laikytis paukštininkystės ūkyje taikomų biologinio saugumo priemonių reikalavimų ir šių Reikalavimų 40–42 punktų.

36.  Paukštininkystės ūkio administracija yra atsakinga už biologinio saugumo priemonių paukštininkystės ūkyje įgyvendinimą ir kontrolę, darbuotojų bendradarbiavimą visuose produkcijos gamybos etapuose.

37. Darbuotojai turi būti supažindinami su biologinio saugumo, veterinarinės sanitarijos, paukščių ligų prevencijos ir kontrolės bei gyvūnų gerovės reikalavimais.

38. Darbuotojai, turintys tiesioginį sąlytį su periniais ar maistiniais kiaušiniais, vienadieniais paukščiukais ar paukštininkystės ūkyje laikomais naminiais paukščiais, turi būti pasitikrinę sveikatą, vengti sąlyčio su kitais paukščiais.

39. Visi darbuotojai turi laikytis paukštininkystės ūkyje nustatytų biologinio saugumo priemonių reikalavimų.

40. Darbuotojai, kiekvieną kartą įėję į paukštidę ar peryklą ir prieš išeinant iš jų, turi nusiplauti ir išsidezinfekuoti rankas.

41. Darbuotojai paukštidėje ir perykloje turi dėvėti švarius darbinius ar specialius drabužius ir avėti darbinius ar specialius batus.

42. Draudžiama darbuotojams nepersirengus darbinių ar specialių drabužių ir nepersiavus darbinių ar specialių batų vaikščioti iš vienos paukštidės ar peryklos į kitą.

 

VII skyrius

REIKALAVIMAI TRANSPORTO PRIEMONĖMS

 

43. Paukštininkystės ūkio teritorijoje gali nuolat būti tik paukštininkystės ūkiui aptarnauti naudojamos transporto priemonės.

44. Į paukštininkystės ūkio teritoriją įvažiuojančios transporto priemonės, kuriomis atvežami ar išvežami naminiai paukščiai, periniai ir maistiniai kiaušiniai, lesalai, įranga ar kitos priemonės, reikalingos paukštininkystės ūkiui aptarnauti, registruojamos žurnale, išskyrus paukštininkystės ūkio transporto priemones.

45. Į paukštininkystės ūkį laikinai atvykstančių transporto priemonių vairuotojai neturi lankytis paukštidėje ar perykloje. Prireikus vairuotojams įeiti į paukštidę ar peryklą, jie turi laikytis Reikalavimų 40–42 punktų nuostatų.

46. Paukščių pervežimui naudojamos transporto priemonės turi būti išvalytos ir išdezinfekuotos vadovaujantis Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus 2011 m. lapkričio 7 d. įsakymu Nr. B1-664 „Dėl transporto priemonių, kuriomis vežami gyvūnai, valymo, plovimo ir dezinfekavimo“.

47. Rekomenduojama, kad šalutinių gyvūninių produktų ir mėšlo išvežimo keliai nesikirstų su gyvų paukščių vežimo keliais, išskyrus vežamus skersti naminius paukščius.

 

VIII SKYRIUS

REIKALAVIMAI ŠALUTINIŲ GYVŪNINIŲ PRODUKTŲ TVARKYMUI

 

48. Naminių paukščių gaišenos kaip galima greičiau, bet ne rečiau kaip 1 kartą per dieną, turi būti pašalinamos iš paukštidės ar peryklos.

49. Mėšlas turi būti šalinamas reguliariai atsižvelgiant į paukščių laikymo būdą.

50. Paukštininkystės ūkyje šalutiniai gyvūniniai produktai turi būti tvarkomi vadovaujantis 2009 m. spalio 21 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentu (EB) Nr. 1069/2009, kuriuo nustatomos žmonėms vartoti neskirtų šalutinių gyvūninių produktų ir jų gaminių sveikumo taisyklės ir panaikinamas reglamentas (EB) Nr. 1774/2002 (OL 2009 L 300, p. 1), su paskutiniais pakeitimais, padarytais 2013 m. gruodžio 17 d. Tarybos reglamentu (ES) Nr. 1385/2013 (OL 2013 L 354, p. 86), ir kitais šalutinių gyvūninių produktų tvarkymą reglamentuojančiais teisės aktais.

51. Paukštininkystės ūkyje surinkti šalutiniai gyvūniniai produktai iki perdavimo šalutinių gyvūninių produktų tvarkytojams turi būti laikomi sandariuose paženklintuose šalutiniams gyvūniniams produktams laikyti skirtuose įrenginiuose ir  perduodami šalutinių gyvūninių produktų tvarkytojams už paukštininkystės ūkio teritorijos.

 

IX SKYRIUS

NEATIDĖLIOTINOS BIOLOGINIO SAUGUMO PRIEMONĖS

 

52. Paukštininkystės ūkyje įtarus ar nustačius paukščių užkrečiamąją ligą:

52.1. paukštininkystės ūkio atsakingas asmuo apie įtariamą arba užsikrėtusį pulką nedelsiant turi informuoti paukštininkystės ūkiui veterinarijos paslaugas teikiantį veterinarijos gydytoją arba veterinarijos gydytoją, dirbantį paukštininkystės ūkyje, ir Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos teritorinį padalinį, kurio kontroliuojamojoje teritorijoje paukštininkystės ūkis vykdo veiklą;

52.2. galimai užsikrėtusį ar sergantį pulką turi prižiūrėti darbuotojai, neturintys sąlyčio su kitais pulkais. Jeigu nėra galimybės paskirti darbuotojų tik galimai sergančių ar užsikrėtusių pulkų priežiūrai, darbuotojai paukštidėse, kuriose laikomi galimai užsikrėtę ar sergantys pulkai, priežiūros darbus turi atlikti tik po to, kai baigia sveikų pulkų priežiūros darbus ir persirengia švariais darbo ar specialiais drabužiais.

53. Patvirtinus, kad pulkas užsikrėtęs paukščių užkrečiamąja liga, paukštininkystės ūkyje pradedamas taikyti neatidėliotinų priemonių planas, nurodytas Reikalavimų 6.7 papunktyje, o pulkas, įvertinus galimą pavojų žmonių ir gyvūnų sveikatai, VMVT teritorinio padalinio nurodymu sunaikinamas arba paskerdžiamas.

54. Sunaikinus ar paskerdus sergantį pulką, paukštidė turi būti išplauta, išvalyta ir išdezinfekuota prižiūrint valstybiniam veterinarijos gydytojui.

55. Po paukštidės išvalymo ir išdezinfekavimo turi būti atlikti dezinfekcijos efektyvumo tyrimai (įvertinama, ar ant įrangos, paukštidės vidinių sienų, vandens tiekimo sistemoje ir kitose paukštidės vietose neliko paukščių užkrečiamosios ligos sukėlėjų). 

 

X SKYRIUS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

56. Jeigu kelios paukštininkystės ūkio paukštidės sudaro vieną technologinį vienetą (tarpusavyje sujungtos koridoriais), į kurį galima patekti tik per pirmąją arba paskutinę paukštidę, Reikalavimų 16–18 ir 40–42 punktų nuostatos taikomos tik įeinant į pirmąją paukštidę ir išeinant iš paskutinės paukštidės.

57. Asmenys, pažeidę Reikalavimus, atsako teisės aktų nustatyta tvarka.

58. Paukštininkystės ūkiai gali taikyti griežtesnes biologinio saugumo priemones, negu nustatyta Reikalavimuose.

59. Reikalavimų įgyvendinimo kontrolę atlieka Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos teritoriniai padaliniai.

60. Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos teritorinių padalinių sprendimai, paukštininkystės ūkių kontrolę vykdančių pareigūnų veiksmai gali būti skundžiami Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka.

 

________________