LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMO VALDYBA
SPRENDIMAS
DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMO NARIŲ UŽSIENIO KOMANDIRUOČIŲ IR KELIONIŲ (IŠVYKŲ) TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO
2016 m. birželio 8 d. Nr. SV-S-1581
Vilnius
Lietuvos Respublikos Seimo valdyba, vadovaudamasi Lietuvos Respublikos Seimo statuto 11 ir 32 straipsniais, n u s p r e n d ž i a:
1. Patvirtinti Lietuvos Respublikos Seimo narių užsienio komandiruočių ir kelionių (išvykų) tvarkos aprašą (pridedama).
2. Pripažinti netekusiu galios Lietuvos Respublikos Seimo valdybos 2006 m. liepos 19 d. sprendimą Nr. 1067 „Dėl Seimo narių užsienio komandiruočių ir kelionių (išvykų) tvarkos aprašo patvirtinimo“ su visais pakeitimais ir papildymais.
PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos
Seimo valdybos 2016 m. birželio 8 d.
sprendimu Nr. SV-S-1581
LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMO NARIŲ UŽSIENIO KOMANDIRUOČIŲ IR KELIONIŲ (IŠVYKŲ) TVARKOS APRAŠAS
I SKYRIUS
BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Lietuvos Respublikos Seimo narių užsienio komandiruočių ir kelionių (išvykų) tvarkos apraše (toliau – Aprašas) nustatoma Lietuvos Respublikos Seimo narių užsienio komandiruočių ir užsienio kelionių (išvykų) tvarka.
2. Sprendimus dėl Seimo nario užsienio komandiruotės (toliau – komandiruotė), taip pat komandiruotės su valstybine, vyriausybine ar Seimo delegacija, ir užsienio kelionės (išvykos) priima Lietuvos Respublikos Seimo valdyba, atsižvelgdama į Seimo valdybos patvirtintus Ilgalaikius Lietuvos Respublikos Seimo tarptautinio bendradarbiavimo prioritetus (toliau – Tarptautinio bendradarbiavimo prioritetai).
II SKYRIUS
PLANAVIMAS
3. Atsižvelgdami į Tarptautinio bendradarbiavimo prioritetus, kiekvienais metais iki gruodžio 10 dienos Seimo frakcijos, mišri Seimo narių grupė (toliau – Seimo frakcijos), Seimo Pirmininko sekretoriato vadovas, Seimo parlamentinės delegacijos tarptautinėse organizacijose ir forumuose (toliau – Seimo parlamentinės delegacijos), Seimo komitetai, komisijos ir Seimo tarpparlamentinių ryšių grupės pateikia Seimo Pirmininko pavaduotojui, atsakingam už tarptautinius ryšius, nustatytos formos duomenis apie ateinančiais metais planuojamas komandiruotes į užsienio valstybes, kopiją – Lietuvos Respublikos Seimo kanceliarijos Tarptautinių ryšių skyriui (toliau – Tarptautinių ryšių skyrius). Seimo tarpparlamentinių ryšių grupių planai turi būti iš anksto apsvarstyti Seimo Užsienio reikalų komitete.
4. Seimo narių ir juos lydinčių Seimo kanceliarijos valstybės tarnautojų ar darbuotojų, dirbančių pagal darbo sutartis, (toliau – darbuotojai) komandiruotėms planuojamos lėšos paskirstomos Seimo vadovams, Seimo parlamentinėms delegacijoms, Seimo komitetams, frakcijoms, tikslinėms programoms, Seimo komitetų dalyvavimui pirmininkavimo Europos Sąjungos Tarybai ir Europos Parlamento rengiamuose susitikimuose ir nenumatytoms komandiruotėms. Už Seimo komitetų dalyvavimui pirmininkavimo Europos Sąjungos Tarybai ir Europos Parlamento rengiamuose susitikimuose skiriamų lėšų panaudojimą yra atsakingas Seimo Europos reikalų komitetas. Sprendžiant klausimus dėl Seimo narių komandiruočių, prioritetas teikiamas planuotiems vizitams.
5. Seimo komitetų dalyvavimui pirmininkavimo Europos Sąjungos Tarybai ir Europos Parlamento rengiamuose susitikimuose skirtomis lėšomis apmokamos Seimo narių ir juos lydinčių Seimo kanceliarijos darbuotojų komandiruotės išlaidos vykstant į Europos Sąjungos Tarybai pirmininkaujančios valstybės parlamento rengiamus pirmininkavimo Europos Sąjungos Tarybai parlamentinio matmens renginius, nacionalinių parlamentų inicijuojamus suinteresuotų parlamentų grupių (klasterių) susitikimus, Europos Parlamento organizuojamus, kiekvienų metų einamojo pusmečio Europos Parlamento tarpparlamentinio bendradarbiavimo su nacionaliniais parlamentais kalendoriuje numatytus, renginius.
6. Seimo delegacija Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos Parlamentinėje Asamblėjoje koordinuoja Seimo narių, atstovaujančių kitoms Seimo parlamentinėms delegacijoms (išskyrus Seimo delegacijai Europos Tarybos Parlamentinėje Asamblėjoje priklausančius narius), dalyvavimą stebint rinkimus užsienio valstybėse. Kitais atvejais klausimą dėl Seimo atstovų dalyvavimo rinkimų stebėjimo misijoje tikslingumo svarsto ir Seimo valdybai rekomendacijas teikia Seimo Užsienio reikalų komitetas.
7. Remdamasis iš Seimo vadovų, Seimo komitetų, komisijų, frakcijų, Seimo parlamentinių delegacijų, Seimo tarpparlamentinių ryšių grupių ir Seimo narių gautais dokumentais, Seimo valdybos sprendimų projektus parengia Tarptautinių ryšių skyrius, o Seimo valdybai juos pateikia Seimo kancleris.
8. Seimo nario komandiruote laikomas jo išvykimas už Lietuvos Respublikos teritorijos ribų ne ilgiau kaip 30 kalendorinių dienų (neįskaitant kelionės laiko) atlikti su Seimo nario parlamentine veikla susijusį pavedimą, taip pat išvykimas atstovauti Lietuvos Respublikai tarptautiniuose renginiuose.
9. Seimo narys Seimo sesijos metu gali išvykti į užsienio kelionę (išvyką) Seimo valdybai pritarus. Ne Seimo sesijos metu į užsienio kelionę (išvyką) į Europos Sąjungos valstybę narę ar Šengeno valstybę Seimo narys gali vykti be Seimo valdybos pritarimo. Jeigu Seimo narys ketina vykti ne į Europos Sąjungos valstybę narę ar Šengeno valstybę ne Seimo sesijos metu, į užsienio kelionę (išvyką) jis gali vykti tik Seimo valdybai pritarus.
10. Seimo narys gali vykti į komandiruotę su valstybine ar vyriausybine delegacija, jeigu yra gautas oficialus Seimui, Seimo padaliniui ar Seimo nariui adresuotas kvietimas.
11. Seimo nario komandiruotės išlaidas Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatyta tvarka apmoka Seimo kanceliarija.
12. Seimo valdyba svarsto Seimo komitetų teikimus dėl Seimo narių komandiruočių. Teikimas kartu su Aprašo 14 punkte nurodytais dokumentais svarstomas Seimo valdyboje likus ne mažiau kaip 10 darbo dienų iki planuojamo išvykimo. Teikime turi būti nurodyta: komandiruotės užduotis ir jos pagrindimas, siūlomas delegacijos narių skaičius ir komandiruotės finansavimo šaltiniai. Jeigu kviečiančioji organizacija (institucija) nėra užsienio valstybės parlamentas ar tarptautinė organizacija, kurios veikloje dalyvauja Seimas, komandiruotės iniciatorius turi pateikti informaciją apie kviečiančiąją organizaciją (instituciją). Seimo Pirmininko komandiruotei komitetų teikimas nereikalingas.
13. Jeigu Seimo valdyba nenusprendžia kitaip, rekomenduojamas toks Seimo delegacijų narių skaičius:
13.3. Seimo komitetų pirmininkų pavaduotojų, Seimo tarpparlamentinių ryšių grupių pirmininkų vadovaujamų delegacijų – iki 4 asmenų;
13.4. Seimo parlamentinių delegacijų – pagal tos organizacijos veiklos reglamentų nuostatas ir nustatytas kvotas;
III SKYRIUS
DOKUMENTŲ PATEIKIMO SEIMO VALDYBAI TVARKA
14. Seimo narys, ketinantis vykti į komandiruotę, Tarptautinių ryšių skyriui pateikia:
14.1. su Seimo frakcijos, kuriai priklauso, seniūnu ar jo pavaduotoju raštu suderintą prašymą, adresuotą Seimo valdybai;
14.7. Seimo tarpparlamentinių ryšių grupių komandiruočių atvejais – grupės vadovo pritarimą ir Seimo Užsienio reikalų komiteto rekomendaciją dėl komandiruotės;
14.8. komandiruočių į pirmininkavimo Europos Sąjungos Tarybai parlamentinio matmens renginius arba Europos Parlamento organizuojamus renginius atvejais, komandiruotės išlaidas prašant apmokėti iš Seimo dalyvavimui pirmininkavimo Europos Sąjungos Tarybai parlamentiniuose ir Europos Parlamento rengiamuose susitikimuose skirtų lėšų, – Seimo Europos reikalų komiteto rekomendaciją.
15. Seimo nario prašymas dėl komandiruotės teikiamas su Seimo kanceliarijos Veiklos administravimo departamentu suderinus planuojamą išvykimo ir grįžimo laiką bei apgyvendinimo sąlygas.
16. Seimo narys, ketinantis vykti į užsienio kelionę (išvyką), kurios išlaidos apmokamos iš Seimo nario parlamentinei veiklai skirtų arba iš kviečiančiosios organizacijos (institucijos) lėšų, Tarptautinių ryšių skyriui pateikia:
16.2. frakcijos, kuriai priklauso, seniūno ar jo pavaduotojo pritarimą ir Seimo komiteto, kuriam priklauso, teikimą dėl kelionės;
17. Seimo narys, ketinantis vykti į užsienio kelionę (išvyką), kurios išlaidos apmokamos iš Seimo nario asmeninių lėšų, Tarptautinių ryšių skyriui pateikia:
18. Seimo komitetų teikimai dėl komandiruočių ir Seimo narių prašymai dėl užsienio kelionių svarstomi artimiausiame Seimo valdybos posėdyje, jeigu Aprašo 14, 15 ir 16 punktuose nurodyti dokumentai Tarptautinių ryšių skyriui pateikiami ne vėliau kaip likus 42 valandoms iki Seimo valdybos posėdžio pradžios.
19. Komandiruotės sąmatos projektą sudaro Seimo kanceliarijos Finansų skyriaus (toliau – Finansų skyrius) atsakingas darbuotojas, remdamasis rezervacijos metu aktualiomis kelionės bilietų ir gyvenamojo ploto nuomos kainomis.
IV SKYRIUS
KVIETIMAI Į RENGINIUS UŽSIENYJE
21. Seime gauti kvietimai į užsienyje vykstančias tarptautines konferencijas, seminarus, kitus renginius registruojami Seimo kanceliarijos Dokumentų departamento Dokumentų valdymo skyriuje ir perduodami tokia tvarka:
21.1. adresuoti Seimo Pirmininkui – perduodami Tarptautinių ryšių skyriui, kopija – Seimo Pirmininko sekretoriato vadovui;
21.2. adresuoti Seimo Pirmininko pavaduotojams ir Seimo kancleriui – perduodami adresatams, kopijos – Tarptautinių ryšių skyriui;
21.3. adresuoti Seimo komitetams, komisijoms – perduodami adresatams, kopijos – Tarptautinių ryšių skyriui;
21.4. adresuoti Seimui, Seimo parlamentinių delegacijų, Seimo tarpparlamentinių ryšių grupių vadovams – perduodami Tarptautinių ryšių skyriui;
21.5. iš Seimo nuolatinio atstovo Europos Sąjungoje gauti kvietimai dalyvauti pirmininkavimo Europos Sąjungos Tarybai parlamentinio matmens renginiuose arba Europos Parlamento organizuojamuose renginiuose – perduodami Seimo Europos reikalų komitetui, kopijos – Tarptautinių ryšių skyriui;
22. Tarptautinių ryšių skyrius:
22.1. Seimo Pirmininkui adresuotus kvietimus, suderinęs su Seimo Pirmininku ar jo įgaliotu asmeniu, perduoda vykdytojams;
22.2. Seimo parlamentinėms delegacijoms, Seimo tarpparlamentinių ryšių grupėms adresuotus kvietimus perduoda šių delegacijų ir grupių pirmininkams;
23. Seimo Pirmininkas arba Seimo Pirmininko pavaduotojas, atsakingas už tarptautinius ryšius, prireikus perduoda kvietimus į renginius pagal kompetenciją:
23.1. Seimo Europos reikalų komitetui – svarstyti ir pateikti Seimo valdybai rekomendacijas, koordinuojant Seimo specializuotų komitetų dalyvavimą ir atsižvelgiant į Seimo atstovų dalyvavimą renginiuose, susijusiuose su Europos Sąjungos reikalų svarstymu ir Lietuvos Respublikos interesais formuojant bendrąsias Europos Sąjungos politikos kryptis. Rekomendacijas dėl Seimo atstovų dalyvavimo Aprašo 21.5 papunktyje numatytuose renginiuose Seimo Europos reikalų komitetas rengia atsižvelgdamas į Seimo komitetų veiklos kryptis. Seimo Europos reikalų komiteto rekomendacijoje pateikiami siūlymai dėl komitetų atstovų dalyvavimo renginyje tikslingumo ir Seimo delegacijos narių skaičiaus;
23.2. Seimo Užsienio reikalų komitetui – svarstyti ir pateikti Seimo valdybai rekomendacijas dėl Seimo atstovų dalyvavimo renginiuose, susijusiuose su Europos Sąjungos išorės santykiais, Europos Sąjungos bendrąja užsienio ir saugumo politika, naryste NATO, taip pat kitais aktualiais Lietuvos Respublikos užsienio politikos klausimais, prireikus bendradarbiaujant su kitais Seimo komitetais dėl tikslingo jų atstovų dalyvavimo;
24. Seimo Pirmininko pavaduotojas, atsakingas už tarptautinius ryšius, gavęs Seimo Europos reikalų komiteto arba Seimo Užsienio reikalų komiteto rekomendacijas, dėl tolesnių veiksmų sprendžia vadovaudamasis Aprašo 23.3 papunkčiu.
V SKYRIUS
ATSISKAITYMAS
26. Seimo narys, grįžęs iš komandiruotės, per 3 darbo dienas privalo pateikti Finansų skyriui komandiruotės avanso ataskaitą ir dokumentus apie komandiruotės metu patirtas faktines išlaidas. Jeigu buvo išmokėtas avansas, Seimo narys privalo grąžinti nepanaudotą avanso likutį.
27. Seimo narys, dėl svarbios pateisinamos ar iš anksto nenumatytos priežasties (laikinas nedarbingumas, nemokamos dienos mirusio šeimos nario laidotuvėms) negalintis vykti į komandiruotę arba užsienio kelionę (išvyką), dėl kurios yra priimtas Seimo valdybos sprendimas, paaiškėjus nenumatytoms aplinkybėms privalo nedelsdamas pranešti apie tai Seimo kanceliarijos Seimo kanclerio biurui ir Tarptautinių ryšių skyriui. Tarptautinių ryšių skyrius, remdamasis Seimo nario pranešimu, kuriame privalo būti nurodytos neišvykimo priežastys, parengia atitinkamo Seimo valdybos sprendimo pakeitimo projektą.
28. Jeigu Seimo narys be svarbios pateisinamos priežasties ar kitos Seimo valdybos sprendimu pripažintos pateisinamos priežasties negalėjo išvykti į komandiruotę, su ja susijusius Seimo nariui išmokėtus pinigus Seimo narys privalo grąžinti Seimo kanceliarijai. Jeigu Seimo narys per 15 darbo dienų negrąžina jam apmokėtų komandiruotės išlaidų, šios išlaidos išskaičiuojamos iš Seimo nario artimiausio darbo užmokesčio ir (ar) Seimo nario parlamentinei veiklai Lietuvos Respublikos Seimo statute numatytų lėšų. Sprendimus dėl Seimo kanceliarijos išlaidų Seimo nariui neišvykus į komandiruotę, priima Seimo valdyba.
29. Seimo narys, komandiruotas vienas ar vienas išvykęs į užsienio kelionę (išvyką), kuriai buvo pritarusi Seimo valdyba, arba Seimo parlamentinės delegacijos vadovas, grįžęs iš komandiruotės ar užsienio kelionės (išvykos), kuriai Seimo valdyba buvo pritarusi, per 10 kalendorinių dienų privalo Seimo valdybai pateikti komandiruotės ar užsienio kelionės (išvykos) rašytinę ataskaitą, kuri perduodama Tarptautinių ryšių skyriui. Seimo nario žodinė ataskaita prireikus išklausoma artimiausiame jį delegavusio Seimo komiteto ar Seimo parlamentinės delegacijos posėdyje. Seimo narys gali pavesti parengti ataskaitą tik komandiruotėje ar užsienio kelionėje (išvykoje) dalyvavusiam Seimo kanceliarijos darbuotojui. Kai į komandiruotę ar užsienio kelionę (išvyką) vyko Seimo delegacija, ataskaitą per šiame punkte nurodytą laiką pateikia delegacijos vadovas ar kitas jo įgaliotas delegacijos narys. Ataskaitoje pateikiama informacija apie įvykusius renginius, susitikimus, aptartus klausimus, parengtus pranešimus, pasakytas kalbas (pranešimai ar jų tezės pridedami).
30. Kai Seimo valdyba komandiruoja Seimo narį vykti į komandiruotę su Lietuvos Respublikos Prezidentą lydinčia delegacija arba Lietuvos Respublikos Ministro Pirmininko vadovaujama delegacija, Seimo narys komandiruotės ataskaitos nerašo. Delegacijos, kurioje dalyvavo Seimo narys, veiklos ataskaitos kopiją Tarptautinių ryšių skyriui turi pateikti delegaciją sudariusi institucija.
31. Kai Seimo narys nepateikia ataskaitos per nustatytą terminą ar kitaip pažeidžia Apraše nustatytą tvarką, Seimo valdyba turi teisę nepritarti kitai Seimo nario komandiruotei ar užsienio kelionei (išvykai).
32. Seimo narių komandiruočių ir užsienio kelionių (išvykų) ataskaitų apskaitą tvarko Tarptautinių ryšių skyrius.