VALSTYBINĖS MAISTO IR VETERINARIJOS TARNYBOS

DIREKTORIUS

 

ĮSAKYMAS

DĖL BIOLOGINIO SAUGUMO PRIEMONIŲ REIKALAVIMŲ NEVERSLINĖSE IR VERSLINĖSE KIAULIŲ LAIKYMO VIETOSE PATVIRTINIMO

 

2024 m. balandžio 3 d. Nr. B1-438

Vilnius

 

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos veterinarijos įstatymo 6 straipsnio 1 dalies 2 ir 9 punktais ir atsižvelgdama į 2023 m. kovo 16 d. Komisijos įgyvendinimo reglamentą (ES) 2023/594, kuriuo nustatomos specialiosios afrikinio kiaulių maro kontrolės priemonės ir panaikinamas Įgyvendinimo reglamentas (ES) 2021/605, su visais pakeitimais:

1.    T v i r t i n u pridedamus:

1.1. Biologinio saugumo priemonių reikalavimus neverslinėse kiaulių laikymo vietose;

1.2. Biologinio saugumo priemonių reikalavimus verslinėse kiaulių laikymo vietose.

2. P a v e d u:

2.1. Biologinio saugumo priemonių reikalavimuose neverslinėse kiaulių laikymo vietose ir Biologinio saugumo priemonių reikalavimuose verslinėse kiaulių laikymo vietose nustatytų funkcijų vykdymą Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Priežiūros departamento apygardų priežiūros skyriams;

2.2. įsakymo vykdymo kontrolę Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Priežiūros departamentui.

3. P r i p a ž į s t u netekusiu galios Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus 2011 m. liepos 11 d. įsakymą Nr. B1-384 „Dėl Biologinio saugumo priemonių reikalavimų kiaulių laikymo vietose patvirtinimo“ su visais pakeitimais ir papildymais.

4. N u s t a t a u, kad šis įsakymas įsigalioja nuo 2024 m. lapkričio 1 d.

 

 

 

Direktorė                                                                                                       Audronė Mikalauskienė

 

PATVIRTINTA

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos

direktoriaus 2024 m. balandžio 3 d.

įsakymu Nr. B1-438

 

BIOLOGINIO SAUGUMO PRIEMONIŲ REIKALAVIMAI

NEVERSLINĖSE KIAULIŲ LAIKYMO VIETOSE

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Biologinio saugumo priemonių reikalavimai neverslinėse kiaulių laikymo vietose (toliau – Reikalavimai) nustato  neverslinėse kiaulių laikymo vietose taikytinas minimalias biologinio saugumo priemones, skirtas apsaugoti kiaules nuo užkrečiamųjų ligų sukėlėjų, ir pareigas kiaulių laikytojams bei asmenims, dirbantiems ar besilankantiems neverslinėse kiaulių laikymo vietose.

2. Reikalavimuose vartojamos sąvokos:

2.1. Biologinio saugumo priemonės  veterinarinės sanitarijos priemonės, kuriomis užkrečiamosios ligos sukėlėjui užkertamas kelias patekti į gyvūnų laikymo vietą ar medžioklės plotų vienetą arba būti perneštam iš užkrėstos gyvūnų laikymo vietos ar medžioklės plotų vieneto į kitas gyvūnų laikymo vietas ar medžioklės plotų vienetus ir sukelti užkrečiamąją ligą.

2.2. Kiaulių laikymo vieta – tvartas, kitas statinys ar patalpa (dažniausiai su pagalbiniais pastatais ir aplinkine teritorija), kurioje nuolat ar laikinai laikomos kiaulės.

2.3. Kiaulių laikymo vietos lankytojas (toliau – lankytojas) – fizinis asmuo, kuris nėra kiaulių laikymo vietos darbuotojas ir kuris kiaulių laikymo vietoje lankosi pažintiniais, darbo, kontrolės ar kitais tikslais.

2.4 Kiaulių laikytojas – fizinis ar juridinis asmuo, kuris yra kiaulių savininkas ar jas laiko atlygintinai arba neatlygintinai.

2.5. Kiaulių užkrečiamoji liga – kiaulių klinikinė arba neklinikinė liga, kurios vienas ar daugiau etiologinių veiksnių yra patogeniai organizmai.

2.6. Neverslinė kiaulių laikymo vieta – kiaulių laikymo vieta, kurioje leidžiama tik savo reikmėms auginti ne daugiau kaip 10 penimų kiaulių ir iš kurios draudžiama kiaules perkelti į kitas kiaulių laikymo vietas toliau laikyti ar išvežti į skerdyklą skersti.

2.7. Kitos Reikalavimuose vartojamos sąvokos atitinka Lietuvos Respublikos veterinarijos įstatyme, Lietuvos Respublikos pašarų įstatyme, 2016 m. kovo 9 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamente (ES) 2016/429 dėl užkrečiamųjų gyvūnų ligų, kuriuo iš dalies keičiami ir panaikinami tam tikri gyvūnų sveikatos srities aktai („Gyvūnų sveikatos teisės aktas“), ir kituose gyvūnų sveikatą reglamentuojančiuose teisės aktuose vartojamas sąvokas.

3. Biologinio saugumo tikslas – užtikrinti, kad į neverslines kiaulių laikymo vietas nepatektų pašaliniai asmenys, transportas, gyvūnai, priemonės, įrankiai, instrumentai ir kiti daiktai ar įrenginiai, kurie gali pernešti kiaulių užkrečiamųjų ligų sukėlėjus.

4. Biologinio saugumo rizikos veiksniai:

4.1. į kiaulių laikymo vietą atvykstantys asmenys;

4.2. į kiaulių laikymo vietą įvažiuojančios transporto priemonės;

4.3. pašarai ir vanduo, kuriais šeriamos ir girdomos kiaulės;

4.4. įrankiai, įranga ir kiti daiktai, patenkantys į kiaulių laikymo patalpas;

4.5. laukiniai, bešeimininkiai ir bepriežiūriai gyvūnai;

4.6. kiaulių gaišenos ir kiti šalutiniai gyvūniniai produktai, kiaulių gaišenoms laikyti skirti konteineriai, šalutinių gyvūninių produktų tvarkymo įmonės transporto priemonės;

4.7. graužikai, vabzdžiai ir kiti kenkėjai;

4.8. kiaulės, įvežamos į kiaulių laikymo vietą;

4.9. kiaulių laikymo vietoje atliekamas plovimas, valymas ir dezinfekcija;

4.10. maistas, kurio sudėtyje yra termiškai neapdorotos kiaulienos ar šernienos;

4.11. kiaulių laikymo vietos teritorija.

 

II SKYRIUS

KIAULIŲ LAIKYTOJO PAREIGOS

 

5. Kiaulių laikytojas, vykdydamas Reikalavimų nuostatas, privalo:

5.1. įtaręs, kad jo laikomos kiaulės serga užkrečiamąja liga, nedelsiant pranešti Valstybinei maisto ir veterinarijos tarnybai ir veterinarijos paslaugas teikiančiam privačiam veterinarijos gydytojui (jeigu neturi darbuotojo veterinarijos gydytojo) ir pradėti taikyti biologinio saugumo priemones, kuriomis užtikrinama Reikalavimų 4 punkte nurodytų biologinio saugumo rizikos veiksnių valdymas;

5.2. sudaryti sąlygas veterinarijos gydytojui apžiūrėti kiaules, jas stebėti, prireikus ir gydyti, vakcinuoti, imti kraujo ar kitus mėginius gyvūnų užkrečiamosioms ligoms nustatyti ir taikyti kitas veterinarinės sanitarijos priemones;

5.3. užtikrinti Gyvūnų užkrečiamųjų ligų kontrolės tvarkos aprašo, patvirtinto Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus 2006 m. balandžio 12 d. įsakymu Nr. B1-281 „Dėl Gyvūnų užkrečiamųjų ligų kontrolės tvarkos aprašo patvirtinimo“, reikalavimų laikymąsi;

5.4. užtikrinti, kad veterinariniai vaistai, įskaitant ir autogeninius veterinarinius vaistus, skirti kiaulėms gydyti ir vakcinuoti, būtų įsigyjami, laikomi, apskaitomi ir naudojami Lietuvos Respublikos veterinarinių vaistų įstatyme nustatyta tvarka;

5.5. užtikrinti, kad neverslinėje kiaulių laikymo vietoje būtų reguliariai naikinami graužikai, vabzdžiai ir kiti kenkėjai, o vabzdžių aktyvumo laikotarpiu kiaulių laikymo patalpos (toliau – tvartai) būtų apsaugotos nuo vabzdžių patekimo iš lauko (pvz., naudojant repelentus arba įrengiant tinklelius ant ortakių ir varstomų langų);

5.6. užtikrinti, kad į tvartus patektų tik lankytojai, kuriems jis ar jo paskirtas atsakingas asmuo, įvertinęs biologinio saugumo riziką, leido lankytis neverslinėje kiaulių laikymo vietoje, ir kad į tvartus nepatektų asmenys, kurie mažiau nei prieš 48 valandas dalyvavo šernų medžioklėje ar turėjo bet kokį sąlytį su šernais ar jų gaišenomis;

5.7. užtikrinti, kad kiaulės nebūtų šeriamos maisto atliekomis;

5.8. užtikrinti, kad kiaulių gaišenos būtų kaip galima greičiau pašalinamos iš tvartų, o kiti šalutiniai gyvūniniai produktai būtų tvarkomi šalutinių gyvūninių produktų tvarkymą reglamentuojančių teisės aktų nustatyta tvarka;

5.9. užtikrinti, kad į neverslinę kiaulių laikymo vietą nebūtų įvežamos ligų simptomų turinčios kiaulės;

5.10. užtikrinti, kad kiaulėms šerti naudojamos pašarinės žaliavos ir pašarai būtų saugūs;

5.11. užtikrinti, kad naudojami einamųjų metų derliaus pakratai (pvz., šiaudai) būtų išlaikyti  saugyklose ne trumpiau kaip 90 dienų.

 

III SKYRIUS

REIKALAVIMAI NEVERSLINĖMS KIAULIŲ LAIKYMO VIETOMS

 

6. Tvartas arba valda, kurioje yra tvartas, turi būti aptverta tvora (medine, tinkline ir kt.), o prie įvažiavimo / įėjimo į tvartą arba valdą, kurioje yra tvartas, turi būti įrengti vartai. Tvora ir vartai turi būti įrengti taip, kad į teritoriją, kur yra tvartas, arba valdą, kurioje yra tvartas, negalėtų nekontroliuojamai patekti pašaliniai asmenys, transporto priemonės, laukiniai, bešeimininkiai ir bepriežiūriai gyvūnai.

7. Teritorija aplink tvartą turi būti reguliariai tvarkoma. Joje auganti žolė turi būti laiku nušienaujama, krūmai apkarpomi, medžiai iškertami ar nugenėjami, kad juose būtų sunku veistis graužikams ir kitiems gyvūnams.

8. Prie įėjimo į tvartą turi būti įrengti dezinfekciniai kilimėliai, užpildyti autorizuotais veterinariniais biocidiniais produktais (toliau – dezinfekcinės medžiagos) pagal gamintojo instrukciją, kurių nebūtų įmanoma išvengti įeinant ir išeinant iš tvarto.

 

 

IV SKYRIUS

KIAULIŲ ATVEŽIMO Į NEVERSLINĘ KIAULIŲ LAIKYMO VIETĄ

IR IŠVEŽIMO IŠ JOS TVARKA

 

9. Kiaulės į neverslinę kiaulių laikymo vietą atvežamos ir iš jos išvežamos kiaulėms vežti skirtomis transporto priemonėmis, kurios turi būti išvalytos ir išdezinfekuotos, vadovaujantis Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus 2017 m. spalio 20 d. įsakymu Nr. B1-684 „Dėl Transporto priemonių, kuriomis vežami gyvūnai, valymo, plovimo ir dezinfekavimo tvarkos aprašo patvirtinimo“.

10. Transporto priemonių, kuriomis į neverslinę kiaulių laikymo vietą atvežamos ir iš jos išvežamos kiaulės, vairuotojai negali lankytis tvarte.

11. Draudžiama kiaules iš parodų, aukcionų arba kitų masinio susibūrimo vietų atvežti į neverslinę kiaulių laikymo vietą, išskyrus tuos atvejus, kai kiaulės prieš jų atvežimą į neverslinę kiaulių laikymo vietą buvo karantinuojamos laikymo vietoje 15 dienų.

12. Į neverslinę kiaulių laikymo vietą gali būti įvežamos tik teisės aktų nustatyta tvarka ištirtos dėl gyvūnų užkrečiamųjų ligų kiaulės.

 

V SKYRIUS

REIKALAVIMAI NEVERSLINIŲ KIAULIŲ LAIKYMO VIETŲ

LANKYTOJAMS

 

13. Lankytojams draudžiama lankytis neverslinėje kiaulių laikymo vietoje be kiaulių laikytojo leidimo.

14. Lankytojai privalo:

14.1. pateikti kiaulių laikytojui ar jo paskirtam asmeniui prašomą informaciją apie lankymąsi  kitose kiaulių, šernų, šernakiaulių laikymo vietose, šernų medžioklės ar išdorojimo vietose, skerdyklose ir šalutinių gyvūninių produktų tvarkymo vietose;

14.2. vykdyti visus kiaulių laikytojo ar jo paskirto asmens nurodymus, skirtus biologiniam saugumui užtikrinti.

15. Visi asmenys, prieš įeidami į tvartus, privalo persirengti darbiniais ar specialiais drabužiais ir persiauti darbiniais ar specialiais batais, o išėję iš jų – persirengti naudotus darbinius ar specialius drabužius ir persiauti naudotus darbinius ar specialius batus. Drabužiai ir batai turi būti švarūs, drabužiai – reguliariai skalbiami ir keičiami, batai – reguliariai valomi ir dezinfekuojami.

16. Visi asmenys, įeinantys į tvartus, privalo pereiti per įrengtus specialius dezinfekcinius kilimėlius, užpildytus dezinfekcinėmis medžiagomis pagal gamintojo instrukciją.

 

VI SKYRIUS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

17Kiaulių laikytojai neverslinėse kiaulių laikymo vietose gali taikyti griežtesnes biologinio saugumo priemones, negu nustatyta šiuose Reikalavimuose.

18. Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba kontroliuoja šių Reikalavimų vykdymą.

19. Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos sprendimai, neverslinių kiaulių laikymo vietų kontrolę vykdančių pareigūnų veiksmai gali būti skundžiami Valstybinei maisto ir veterinarijos tarnybai Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus 2007 m. spalio 31 d. įsakymo Nr. B1-790 „Dėl asmenų prašymų ir skundų nagrinėjimo Valstybinėje maisto ir veterinarijos tarnyboje“ nustatyta tvarka, Lietuvos administracinių ginčų komisijai Lietuvos Respublikos ikiteisminio administracinių ginčų nagrinėjimo tvarkos įstatymo nustatyta tvarka arba Regionų administraciniam teismui Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo  nustatyta tvarka.

___________________________________

 

PATVIRTINTA

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos

direktoriaus 2024 m. balandžio 3 d.

įsakymu Nr. B1-438

 

BIOLOGINIO SAUGUMO PRIEMONIŲ REIKALAVIMAI

VERSLINĖSE KIAULIŲ LAIKYMO VIETOSE

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Biologinio saugumo priemonių reikalavimai verslinėse kiaulių laikymo vietose (toliau – Reikalavimai) nustato verslinėse kiaulių laikymo vietose taikytinas minimalias biologinio saugumo priemones, skirtas apsaugoti kiaules nuo užkrečiamųjų ligų sukėlėjų, ir pareigas kiaulių laikytojams ir asmenims, dirbantiems ar besilankantiems verslinėse kiaulių laikymo vietose.

2. Reikalavimuose vartojamos sąvokos:

2.1. Biologinio saugumo priemonės  veterinarinės sanitarijos priemonės, kuriomis užkrečiamosios ligos sukėlėjui užkertamas kelias patekti į gyvūnų laikymo vietą ar medžioklės plotų vienetą arba būti perneštam iš užkrėstos gyvūnų laikymo vietos ar medžioklės plotų vieneto į kitas gyvūnų laikymo vietas ar medžioklės plotų vienetus ir sukelti užkrečiamąją ligą.

2.2. Kiaulių tvartas (toliau – tvartas) – pastatas kiaulėms laikyti.

2.3. Kiaulių laikymo vieta – tvartas, kitas statinys ar patalpa (dažniausiai su pagalbiniais pastatais ir aplinkine teritorija), kurioje nuolat ar laikinai laikomos kiaulės.

2.4. Kiaulių laikymo vietos lankytojas (toliau – lankytojas) – fizinis asmuo, kuris nėra kiaulių laikymo vietos darbuotojas ir kuris kiaulių laikymo vietoje lankosi pažintiniais, darbo, kontrolės ar kitais tikslais.

2.5. Kiaulių laikytojas – fizinis ar juridinis asmuo, kuris yra kiaulių savininkas ar jas laiko atlygintinai arba neatlygintinai.

2.6. Kiaulių užkrečiamoji liga – kiaulių klinikinė arba neklinikinė liga, kurios vienas ar daugiau etiologinių veiksnių yra patogeniai organizmai.

2.7. Verslinė kiaulių laikymo vieta – kiaulių laikymo vieta, iš kurios leidžiama kiaules perkelti į kitas kiaulių laikymo vietas toliau laikyti ar išvežti į skerdyklą skersti.

2.8. Kitos Reikalavimuose vartojamos sąvokos atitinka Lietuvos Respublikos veterinarijos įstatyme, Lietuvos Respublikos pašarų įstatyme, 2016 m. kovo 9 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamente (ES) 2016/429 dėl užkrečiamųjų gyvūnų ligų, kuriuo iš dalies keičiami ir panaikinami tam tikri gyvūnų sveikatos srities aktai („Gyvūnų sveikatos teisės aktas“), ir kituose gyvūnų sveikatą reglamentuojančiuose teisės aktuose vartojamas sąvokas.

3. Biologinio saugumo tikslas – užtikrinti, kad į verslines kiaulių laikymo vietas nepatektų pašaliniai asmenys, transportas, gyvūnai, priemonės, įrankiai, instrumentai ir kiti daiktai ar įrenginiai, kurie gali pernešti kiaulių užkrečiamųjų ligų sukėlėjus.

4. Biologinio saugumo rizikos veiksniai:

4.1. į kiaulių laikymo vietą atvykstantys asmenys;

4.2. į kiaulių laikymo vietą įvažiuojančios transporto priemonės;

4.3. pašarai ir vanduo, kuriais šeriamos ir girdomos kiaulės;

4.4. įrankiai, įranga ir kiti daiktai, patenkantys į kiaulių laikymo patalpas;

4.5. laukiniai, bešeimininkiai ir bepriežiūriai gyvūnai;

4.6. kiaulių gaišenos ir kiti šalutiniai gyvūniniai produktai, kiaulių gaišenoms laikyti skirti konteineriai, šalutinių gyvūninių produktų tvarkymo įmonės transporto priemonės;

4.7. graužikai, vabzdžiai ir kiti kenkėjai;

4.8. kiaulės, įvežamos į kiaulių laikymo vietą;

4.9. kiaulių laikymo vietoje atliekamas plovimas, valymas ir dezinfekcija;

4.10. maistas, kurio sudėtyje yra termiškai neapdorotos kiaulienos ar šernienos;

4.11. kiaulių laikymo vietos teritorija.

 

II SKYRIUS

KIAULIŲ LAIKYTOJO PAREIGOS

 

5. Kiaulių laikytojas, vykdydamas Reikalavimų nuostatas, privalo:

5.1. įtaręs, kad jo laikomos kiaulės serga užkrečiamąja liga, nedelsiant pranešti Valstybinei maisto ir veterinarijos tarnybai ir veterinarijos paslaugas teikiančiam privačiam veterinarijos gydytojui (jeigu neturi darbuotojo veterinarijos gydytojo) ir pradėti taikyti biologinio saugumo priemones, kuriomis užtikrinama Reikalavimų 4 punkte nurodytų biologinio saugumo rizikos veiksnių valdymas;

5.2. sudaryti sąlygas veterinarijos gydytojui apžiūrėti kiaules, jas stebėti, prireikus ir gydyti, vakcinuoti, imti kraujo ar kitus mėginius gyvūnų užkrečiamosioms ligoms nustatyti ir taikyti kitas veterinarinės sanitarijos priemones;

5.3. užtikrinti Gyvūnų užkrečiamųjų ligų kontrolės tvarkos aprašo, patvirtinto Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus 2006 m. balandžio 12 d. įsakymu Nr. B1-281 „Dėl Gyvūnų užkrečiamųjų ligų kontrolės tvarkos aprašo patvirtinimo“, reikalavimų laikymąsi;

5.4. užtikrinti, kad veterinariniai vaistai, įskaitant ir autogeninius veterinarinius vaistus, skirti kiaulėms gydyti ir vakcinuoti, būtų įsigyjami, laikomi, apskaitomi ir naudojami Lietuvos Respublikos veterinarinių vaistų įstatyme nustatyta tvarka;

5.5. užtikrinti, kad verslinėje kiaulių laikymo vietoje būtų reguliariai naikinami graužikai, vabzdžiai ir kiti kenkėjai, o vabzdžių aktyvumo laikotarpiu tvartai būtų apsaugoti nuo vabzdžių patekimo iš lauko (pvz., naudojant repelentus arba įrengiant tinklelius ant ortakių ir varstomų langų);

5.6. užtikrinti, kad į verslinę kiaulių laikymo vietą patektų tik lankytojai, kuriems jis ar jo paskirtas atsakingas asmuo, įvertinęs biologinio saugumo riziką, leido lankytis verslinėje kiaulių laikymo vietoje;

5.7. užtikrinti, kad kiaulės nebūtų šeriamos maisto atliekomis;

5.8. užtikrinti, kad kiaulių gaišenos būtų kaip galima greičiau, bet ne rečiau kaip 2 kartus per dieną pašalinamos iš tvartų ir laikomos atskirai, o kiti šalutiniai gyvūniniai produktai būtų tvarkomi teisės aktų nustatyta tvarka;

5.9. užtikrinti, kad į verslinę kiaulių laikymo vietą nebūtų įvežamos ligų simptomų turinčios kiaulės;

5.10. užtikrinti, kad kiaulėms šerti naudojamos pašarinės žaliavos ir pašarai būtų saugūs;

5.11. užtikrinti, kad naudojami einamųjų metų derliaus pakratai (pvz., šiaudai) būtų išlaikyti  saugyklose ne trumpiau kaip 90 dienų;

5.12. užtikrinti, kad į tvartus ar teritoriją apie juos (toliau – kiaulių auginimo zona) patenkantys lankytojai būtų registruojami lankytojų apskaitos žurnale, o į verslinę kiaulių laikymo vietą patenkantis transportas transporto apskaitos žurnale. Abiejų žurnalų duomenys saugomi ne trumpiau kaip vienerius metus nuo paskutinio įrašo padarymo žurnale dienos;

5.13. užtikrinti, kad į kiaulių auginimo zoną patektų tik lankytojai, kuriems jis ar jo paskirtas atsakingas asmuo, įvertinęs biologinio saugumo riziką ir laikydamasis Reikalavimų 5.15 papunktyje nurodytame biologinio saugumo priemonių plane nurodytų instrukcijų, leido lankytis kiaulių auginimo zonoje;

5.14. paskirti asmenį, atsakingą už biologinio saugumo reikalavimų vykdymo kontrolę verslinėje kiaulių laikymo vietoje;

5.15. užtikrinti, kad būtų parengtas, su Valstybine maisto ir veterinarijos tarnyba suderintas, bent kartą per metus peržiūrėtas ir prireikus atnaujintas biologinio saugumo priemonių planas, atitinkantis 2023 m. kovo 16 d. Komisijos įgyvendinimo reglamento (ES) 2023/594, kuriuo nustatomos specialiosios afrikinio kiaulių maro kontrolės priemonės ir panaikinamas Įgyvendinimo reglamentas (ES) 2021/605, III priedo 2 punkto i papunkčio reikalavimus;

5.16. užtikrinti, kad verslinėje kiaulių laikymo vietoje būtų taikomas Reikalavimų 5.15 papunktyje nurodytas biologinio saugumo priemonių planas;

5.17. uždrausti darbuotojams laikyti kiaules;

5.18. užtikrinti, kad darbuotojai ir lankytojai, kurie informavo apie dalyvavimą šernų medžioklėje ar turėtą bet kokį sąlytį su šernais ar jų gaišenomis, nebūtų įleidžiami į tvartus, jeigu nėra praėję bent 48 valandos nuo dalyvavimo šernų medžioklėje ar turėto bet kokio sąlyčio su šernais ar jų gaišenomis;

5.19. užtikrinti, kad verslinėje kiaulių laikymo vietoje kiaulių gaišenoms laikyti skirti konteineriai būtų vežami ir pakraunami į šalutinių gyvūninių produktų tvarkymo įmonės transporto priemonę taip, kad šalutinių gyvūninių produktų tvarkymo įmonės transporto priemonė neįvažiuotų į verslinės kiaulių laikymo vietos teritoriją;

5.20. užtikrinti, kad verslinės kiaulių laikymo vietos transporto priemonės, kuriomis kiaulių gaišenoms laikyti skirti konteineriai vežami ir pakraunami į šalutinių gyvūninių produktų tvarkymo įmonės transporto priemonę, būtų kiekvieną kartą po jų naudojimo išplautos ir išdezinfekuotos kiaulių laikytojo numatytoje plovimo ir dezinfekavimo vietoje.

 

III SKYRIUS

REIKALAVIMAI KIAULIŲ LAIKYMO VIETOMS

 

6. Verslinė kiaulių laikymo vieta turi būti aptverta tvora (medine, tinkline ir kt.), o prie įvažiavimo / įėjimo į verslinę kiaulių laikymo vietą turi būti įrengti vartai. Tvora ir vartai turi būti įrengti taip, kad į verslinės kiaulių laikymo vietos teritoriją negalėtų nekontroliuojamai patekti pašaliniai asmenys, transporto priemonės, laukiniai, bešeimininkiai ir bepriežiūriai gyvūnai.

7. Verslinės kiaulių laikymo vietos teritorija turi būti reguliariai tvarkoma. Joje auganti žolė turi būti laiku nušienaujama, krūmai apkarpomi, medžiai iškertami ar nugenėjami, kad juose būtų sunku veistis graužikams ir kitiems gyvūnams.

8. Verslinė kiaulių laikymo vieta turi būti įrengta taip:

8.1. kiaulių auginimo zona turi būti aiškiai atskirta nuo kitų verslinės kiaulių laikymo vietos patalpų ir teritorijos. Kiaulių auginimo zona nuo kitų verslinės kiaulių laikymo vietos patalpų ir teritorijos turi būti atskirta fiziniu barjeru (pvz., atitverta tvora). Fiziniu barjeru laikomos ir tvartų sienos;

8.2. kad būtų galima kontroliuoti transporto priemonių ir asmenų patekimą į jos teritoriją ir tvartus;

8.3. kad į ją įvažiuojančių transporto priemonių keliai nesikirstų su transporto priemonių keliais, esančiais kiaulių auginimo zonoje;

8.4. kad į ją įvažiuojančios transporto priemonės ratus būtų galima išdezinfekuoti užpurškiant ant jų autorizuotus veterinarinius biocidinius produktus (toliau – dezinfekcinės medžiagos) ir (arba) į ją įvažiuojanti transporto priemonė turėtų pervažiuoti dezinfekcinį barjerą, pripildytą dezinfekcinių medžiagų, kurios esant temperatūrai, nurodytai gamintojo instrukcijoje, neužšals ir kurių rekomenduojama koncentracija, nurodyta gamintojo instrukcijoje, išsilaikys. Siekiant tinkamai išdezinfekuoti dezinfekcinėmis medžiagomis transporto priemonės ratų paviršių, transporto priemonės ratai dezinfekciniame barjere turi apsisukti mažiausiai 1,5 karto. Į kiaulių auginimo zoną  įvažiuojančioms transporto priemonėms taikoma tokia pati dezinfekcijos procedūra, kaip ir transporto priemonėms, įvažiuojančioms į kiaulių laikymo vietos teritoriją;

8.5. kad įeidami į ją arba kiaulių auginimo zoną ar išeidami iš jos darbuotojai ir lankytojai negalėtų išvengti perėjimo per dezinfekcinius kilimėlius, užpildytus dezinfekcinėmis medžiagomis pagal gamintojo instrukciją.

 

IV SKYRIUS

KIAULIŲ ATVEŽIMO IR IŠVEŽIMO IŠ VERSLINĖS KIAULIŲ LAIKYMO VIETOS TVARKA

 

9. Kiaulės į verslinę kiaulių laikymo vietą atvežamos ir iš jos išvežamos kiaulėms vežti skirtomis transporto priemonėmis, kurios turi būti išvalytos ir išdezinfekuotos, vadovaujantis Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus 2017 m. spalio 20 d. įsakymu Nr. B1-684 „Dėl Transporto priemonių, kuriomis vežami gyvūnai, valymo, plovimo ir dezinfekavimo tvarkos aprašo patvirtinimo“.

10. Transporto priemonių, kuriomis į verslinę kiaulių laikymo vietą atvežamos ir iš jos išvežamos kiaulės, vairuotojai negali lankytis kiaulių auginimo zonoje.

11. Verslinėje kiaulių laikymo vietoje kiaulių pakrovimo į transporto priemonę vieta turi būti įrengta už kiaulių auginimo zonos taip, kad būtų išvengta tiesioginio transporto priemonių, kuriomis atvežamos ar išvežamos kiaulės, vairuotojų ir darbuotojų, dirbančių kiaulių auginimo zonoje, atvežančių kiaules pakrovimui iš kiaulių auginimo zonos arba išvežančių pakrautas kiaules į kiaulių auginimo zoną, kontakto.

12. Draudžiama kiaules iš parodų, aukcionų arba kitų masinio susibūrimo vietų atvežti į verslinę kiaulių laikymo vietą, išskyrus tuos atvejus, kai kiaulės prieš jų atvežimą į verslinę kiaulių laikymo vietą buvo karantinuojamos laikymo vietoje 15 dienų.

13. Į verslinę kiaulių laikymo vietą gali būti įvežamos tik teisės aktų nustatyta tvarka ištirtos dėl gyvūnų užkrečiamųjų ligų kiaulės.

 

V SKYRIUS

REIKALAVIMAI VERSLINIŲ KIAULIŲ LAIKYMO VIETŲ

DARBUOTOJAMS IR LANKYTOJAMS

 

14. Verslinės kiaulių laikymo vietos darbuotojai, dirbantys kiaulių auginimo zonoje, privalo:

14.1. būti pasirašytinai supažindinti su biologinio saugumo priemonių, kiaulių sveikatos ir gerovės reikalavimais; darbuotojų žinios nurodytais klausimais turi būti atnaujinamos reguliariai, bet ne rečiau kaip kartą per metus;

14.2. į kiaulių auginimo zoną įeiti ir iš jos išeiti laikydamiesi Reikalavimų 5.15 papunktyje nurodytame biologinio saugumo priemonių plane įtvirtintų instrukcijų.

15. Verslinės kiaulių laikymo vietos darbuotojai, dirbantys ne kiaulių auginimo zonoje, privalo būti pasirašytinai supažindinti su biologinio saugumo priemonių reikalavimais.

16. Draudžiama darbuotojams ir lankytojams į tvartą atsinešti kiaulienos ir šernienos bei jų gaminių.

17. Verslinės kiaulių laikymo vietos darbuotojai, dalyvavę pakraunant kiaules į transporto priemones, ir darbuotojai, turėję tiesioginį ar netiesioginį kontaktą su kiaulių gaišenoms laikyti skirtais konteineriais ir (ar) šalutinių gyvūninių produktų tvarkymo įmonės transporto priemone ar jos vairuotoju, į kiaulių auginimo zoną gali įeiti tik laikydamiesi Reikalavimų 5.15 papunktyje nurodytame biologinio saugumo priemonių plane įtvirtintų instrukcijų.

18. Lankytojams draudžiama lankytis verslinėje kiaulių laikymo vietoje, kiaulių auginimo zonoje be kiaulių laikytojo ar jo paskirto asmens leidimo. Lankytojas, gavęs kiaulių laikytojo ar jo paskirto asmens leidimą patekti į kiaulių auginimo zoną, privalo būti įtrauktas į lankytojų apskaitos žurnalą.

19. Lankytojai privalo:

19.1. pateikti kiaulių laikytojui ar jo paskirtam asmeniui prašomą informaciją apie lankymąsi  kitose kiaulių, šernų, šernakiaulių laikymo vietose, šernų medžioklės ar išdorojimo vietose, skerdyklose ir šalutinių gyvūninių produktų tvarkymo vietose;

19.2. į kiaulių auginimo zoną įeiti ir iš jos išeiti laikydamiesi kiaulių laikytojo ar jo paskirto asmens nurodymų;

19.3. vykdyti kitus kiaulių laikytojo ar jo paskirto asmens nurodymus, skirtus biologiniam saugumui užtikrinti.

20. Visi asmenys, prieš įeidami į tvartus, privalo persirengti darbiniais ar specialiais drabužiais ir persiauti darbiniais ar specialiais batais, o išėję iš jų – persirengti naudotus darbinius ar specialius drabužius ir persiauti naudotus darbinius ar specialius batus. Drabužiai ir batai turi būti švarūs, drabužiai – reguliariai skalbiami ir keičiami, batai – reguliariai valomi ir dezinfekuojami.

21. Visi asmenys, įeinantys į verslinę kiaulių laikymo vietą, kiaulių auginimo zoną ar iš jų išeinantys, privalo pereiti per įrengtus specialius dezinfekcinius kilimėlius, užpildytus dezinfekcinėmis medžiagomis pagal gamintojo instrukciją.

 

VI SKYRIUS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

22. Iš verslinių kiaulių laikymo vietų, kuriose nėra įgyvendintas Reikalavimų 5.15 papunktyje nurodytas biologinio saugumo priemonių planas, Valstybinei maisto ir veterinarijos tarnybai leidus, kiaulės gali būti išvežamos tik skersti į skerdyklas, patvirtintas pagal Įgyvendinimo reglamento (ES) 2023/594 44 straipsnį, kurios iš tokių kiaulių gautą mėsą turi ženklinti, kaip nustatyta Įgyvendinimo reglamento (ES) 2023/594 47 straipsnyje.

23Kiaulių laikytojai verslinėse kiaulių laikymo vietose gali taikyti griežtesnes biologinio saugumo priemones, negu nustatyta šiuose Reikalavimuose.

24. Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos sprendimai, verslinių kiaulių laikymo vietų kontrolę vykdančių pareigūnų veiksmai gali būti skundžiami Valstybinei maisto ir veterinarijos tarnybai Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus 2007 m. spalio 31 d. įsakymo Nr. B1-790 „Dėl asmenų prašymų ir skundų nagrinėjimo Valstybinėje maisto ir veterinarijos tarnyboje“ nustatyta tvarka, Lietuvos administracinių ginčų komisijai Lietuvos Respublikos ikiteisminio administracinių ginčų nagrinėjimo tvarkos įstatymo nustatyta tvarka arba Regionų administraciniam teismui Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo nustatyta tvarka.

 

_____________________________________