TAURAGĖS RAJONO SAVIVALDYBĖS TARYBA

 

SPRENDIMAS

DĖl GLOBOS CENTRO, BUDINČIO IR NUOLATINIO GLOBOTOJO VEIKLOS FINANSAVIMO TAURAGĖS RAJONO SAVIVALDYBĖJE TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO

 

2024 m. rugsėjo 25 d. Nr. 1-279

Tauragė

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo 6 straipsnio 12 dalimi, 15 straipsnio 2 dalies 30 punktu, Lietuvos Respublikos socialinių paslaugų įstatymo 14 straipsnio 1 dalimi ir 2 dalies 2 punktu, Globos centro veiklos aprašu, patvirtintu Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2018 m. sausio 19 d. įsakymu Nr. A1-28 „Dėl Globos centro veiklos aprašo patvirtinimo“, 84, 85, 89 ir 90 punktais, Tauragės rajono savivaldybės taryba  nusprendžia:

1. Patvirtinti Globos centro, budinčio ir nuolatinio globotojo veiklos finansavimo Tauragės rajono savivaldybėje tvarkos aprašą (pridedama).

2. Pripažinti netekusiu galios Tauragės rajono savivaldybės tarybos 2021 m. spalio 26 d. sprendimą Nr. 1-288 „Dėl Globos centro, budinčio globotojo, globėjo (rūpintojo) ir šeimynos dalyvio veiklos finansavimo Tauragės rajono savivaldybėje tvarkos aprašo patvirtinimo“ su visais papildymais ir pakeitimais.

3. Nustatyti, kad šis sprendimas įsigalioja 2024 m. spalio 1 d.

4. Paskelbti šį sprendimą Teisės aktų registre ir Tauragės rajono savivaldybės interneto svetainėje.

 

Savivaldybės meras                                                                       Dovydas Kaminskas

 

PATVIRTINTA

Tauragės rajono savivaldybės tarybos

2024 m. rugsėjo 25 d. sprendimu Nr. 1-279

 

 

GLOBOS CENTRO, BUDINČIO IR NUOLATINIO GLOBOTOJO VEIKLOS FINANSAVIMO TAURAGĖS RAJONO SAVIVALDYBĖJE TVARKOS APRAŠAS

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Globos centro, budinčio ir nuolatinio globotojo veiklos finansavimo Tauragės rajono savivaldybėje tvarkos aprašas (toliau – Aprašas) nustato finansavimo ir apmokėjimo už suteiktas paslaugas tvarką.

2. Šiame Apraše vartojamos sąvokos atitinka Lietuvos Respublikos civiliniame kodekse, Lietuvos Respublikos socialinių paslaugų įstatyme (toliau – Socialinių paslaugų įstatymas), Lietuvos Respublikos vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatyme, Lietuvos Respublikos išmokų vaikams įstatyme (toliau – Išmokų vaikams įstatymas) ir kituose teisės aktuose apibrėžtas sąvokas.

3. Tauragės rajono savivaldybėje globos centro funkcijas vykdo Tauragės šeimos gerovės centro Globos centras (toliau – Globos centras).

4. Globos centras savo veiklą vykdo vadovaudamasis Globos centro veiklos tvarkos aprašu, patvirtintu Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2018 m. sausio 19 d. įsakymu Nr. A1-28 „Dėl Globos centro veiklos aprašo patvirtinimo“.

 

II SKYRIUS

BUDINČIO IR NUOLATINIO GLOBOTOJO VEIKLA

 

5. Budintis ir nuolatinis globotojas prižiūri vaiką savo nuolatinėje gyvenamojoje vietoje ir natūralioje šeimos aplinkoje, užtikrindamas jam emocinį bei fizinį saugumą, visavertį vaiko poreikius atitinkantį ugdymą, auklėjimą ir kasdienę priežiūrą, vykdo kitas teises ir pareigas, numatytas Socialinių paslaugų įstatyme.

6. Budintis globotojas vienu metu negali prižiūrėti daugiau kaip 3 likusių be tėvų globos vaikų ir (ar) socialinę riziką patiriančių vaikų. Bendras vaikų (su kitais šeimoje augančiais vaikais) skaičius budinčio globotojo šeimoje – ne daugiau kaip 6. Bendras vaikų skaičius gali būti didesnis, jeigu neišskiriami broliai ir seserys ir (ar) nepilnametis tėvas (motina) su vaiku (vaikais), jei vaikas (vaikai) gimė tėvo (motinos) priežiūros pas budintį globotoją metu.

7. Nuolatinis globotojas vienu metu negali prižiūrėti daugiau kaip vieno vaiko ar jų grupės, jeigu neišskiriami broliai ir seserys arba prižiūrimas vienas iš nepilnamečių tėvų su vaiku (vaikais), o jeigu nuolatinis globotojas vykdo ir budinčio globotojo veiklą, vienu metu jis negali prižiūrėti daugiau kaip 3 vaikų. Bendras vaikų (su kitais šeimoje augančiais vaikais) skaičius nuolatinio globotojo šeimoje – ne daugiau kaip 4. Bendras vaikų skaičius gali būti didesnis, jeigu neišskiriami broliai ir seserys ir (ar) nepilnametis tėvas (motina) su vaiku (vaikais), jei vaikas (vaikai) gimė tėvo (motinos) priežiūros pas nuolatinį globotoją metu.

8. Nuolatinis globotojas gali prižiūrėti likusį be tėvų globos vaiką, kuriam įstatymų nustatyta tvarka yra arba turi būti nustatyta nuolatinė globa (rūpyba), su kuriuo jis nėra susijęs giminystės ryšiais ir kuriam būdingas bent vienas iš šių požymių:

8.1. turi nesėkmingos laikinosios priežiūros, globos (rūpybos) arba įvaikinimo patirties (globėjo nušalinimas, atleidimas, tėvų valdžios ribojimas įtėviams);

8.2. turi sunkiai išgydomų ir (ar) nepagydomų raidos ir (ar) psichikos sutrikimų, negalių;

8.3. piktnaudžiauja psichotropinėmis medžiagomis arba turi priklausomybių;

8.4. turi funkcionavimo sunkumų (neadaptyvus elgesys, socialinis nusišalinimas, prisitaikymo mokykloje sunkumai ir mokyklos nelankymas, polinkis į savižudybę ir pan.);

8.5. yra vyresnis kaip 10 metų;

8.6. kartu su juo yra nepilnametis tėvas (motina);

8.7. kartu su juo yra 2 ir daugiau jo broliai (seserys).

9. Budintis ir nuolatinis globotojas prižiūri vaiką pagal dvišalę tarpusavio bendradarbiavimo ir paslaugų teikimo sutartį (toliau – Sutartis), sudarytą su Globos centru. Veiklą budintis ir nuolatinis globotojas vykdo pagal individualios veiklos pažymą ir turi atlikti visas su šia veikla susijusias pareigas, vykdyti visas mokestines prievoles, kaip tai reglamentuota Lietuvos Respublikos teisės aktuose.

10. Budintis globotojas, nuolatinis globotojas turi:

10.1. atitikti Civiliniame kodekse asmeniui, kuris gali būti skiriamas vaiko globėju (rūpintoju), keliamus reikalavimus;

10.2. turėti valstybinės vaiko teisių apsaugos institucijos atestuotų asmenų parengtą teigiamą išvadą dėl fizinio asmens, norinčio tapti budinčiu globotoju ar nuolatiniu globotoju, pasirengimo prižiūrėti globos centro globojamus (rūpinamus) vaikus;

10.3. būti įgijęs ne žemesnį nei vidurinį išsilavinimą;

10.4. būti išklausęs pagrindinę ir specializuotą pasirengimo globai ir įvaikinimui mokymų, vykdomų pagal programą, kurią tvirtina ir kurios reikalavimus nustato valstybinės vaiko teisių apsaugos institucijos direktorius, dalis;

10.5. nuolatinis globotojas privalo turėti ne mažesnę kaip vienų metų vaiko globos (rūpinimo) ir (ar) budinčio globotojo veiklos patirtį.

11. Sutartyje su budinčiu globotoju ar nuolatiniu globotoju turi būti sulygta dėl: sutarties šalių; sutarties objekto ir tikslo; vaiko gyvenamosios vietos (ji negali sutapti su globos centro registruotos buveinės ar socialinės globos įstaigos licencijoje nurodyta vieta; nurodomas vietos, kurioje gyvens vaikas, adresas); prižiūrimų vaikų skaičiaus; lėšų vaikui išlaikyti (vaiko globos (rūpybos) išmokos ir globos (rūpybos) išmokos tikslinio priedo, mokamo pagal Lietuvos Respublikos išmokų vaikams įstatymą) bei atlygio už vaiko priežiūrą dydžio ir mokėjimo tvarkos; socialinės apsaugos ir darbo ministro tvirtinamame globos centro veiklos apraše numatytų paslaugų teikimo budinčiam globotojui ar nuolatiniam globotojui tvarkos; sutarties šalių atsakomybės dėl netinkamo sutarties sąlygų vykdymo; kitų budinčio globotojo ar nuolatinio globotojo ir globos centro teisių ir tarpusavio įsipareigojimų; pagalbos budinčiam globotojui ar nuolatiniam globotojui ir vaikui teikimo tvarkos; sutarties nutraukimo sąlygų ir tvarkos. Sutarties formą tvirtina Tauragės šeimos gerovės centro vadovas.

 

III SKYRIUS

GLOBOS CENTRO, BUDINČIO IR NUOLATINIO GLOBOTOJO VEIKLOS FINANSAVIMAS

 

12. Globos centro budintiems ar nuolatiniams globotojams, globėjams (rūpintojams), šeimynos dalyviams, šeiminių namų darbuotojams ir įtėviams teikiamos paslaugos finansuojamos iš savivaldybės biudžeto lėšų. Budinčio globotojo ir nuolatinio globotojo veiklą per Globos centrą finansuoja ta savivaldybė, kurios mero sprendimu vaikui nustatyta laikinoji globa (rūpyba) Globos centre arba, jei vaikui nustatyta nuolatinė globa (rūpyba), - kurios teritorijoje nustatytas likęs be tėvų globos vaikas. Laikino apgyvendinimo metu per globos centrą budinčio globotojo veiklą finansuoja vaiko gyvenamosios vietos savivaldybė.

13. Šiai funkcijai skiriamas savivaldybės biudžeto lėšas planuoja Tauragės rajono savivaldybės administracija. Tauragės šeimos gerovės centras iki kiekvieno mėnesio 10 dienos pateikia Tauragės rajono savivaldybės administracijai paslaugų suteikimo ataskaitą ir paraišką lėšoms gauti.

14. Tuo atveju, kai Globos centras neturi galimybės apgyvendinti vaiką budinčio globotojo ar nuolatinio globotojo šeimoje, Tauragės rajono savivaldybės administracija, siekdama užtikrinti bendruomeninę vaikų globą, gali finansuoti kitų socialinių paslaugų įstaigų – globos centrų – paslaugas, sudarydama su jomis socialinių paslaugų teikimo ir finansavimo sutartis.

15. Tauragės rajono savivaldybės administracija sutartis su paslaugos teikėju sudaro vadovaudamasi Tauragės rajono savivaldybės tarybos 2022 m. rugsėjo 22 d. sprendimu Nr. 1-263 „Dėl Tauragės rajono savivaldybės vardu sudaromų sutarčių pasirašymo tvarkos aprašo patvirtinimo“.

16. Tauragės rajono savivaldybės administracija skiria ir moka vaiko globėjo (rūpintojo) teises ir pareigas įgyvendinančiam Globos centrui už budinčio ar nuolatinio globotojo, kuris yra sudaręs Sutartį su Globos centru, prižiūrimą vaiką:

16.1. vaiko globos (rūpybos) išmokas, mokamas Išmokų vaikams įstatymo nustatyta tvarka;

16.2. globos (rūpybos) išmokų tikslinius priedus, mokamus Išmokų vaikams įstatymo nustatyta tvarka;

16.3.    išmokas vaikui, mokamas Išmokų vaikams įstatymo nustatyta tvarka, vaikui skirtas slaugos ir priežiūros (pagalbos) išlaidų tikslines kompensacijas, mokamas pagal Lietuvos Respublikos tikslinių kompensacijų įstatymą, ir kitas išmokas, jei teisė gauti šias išmokas vaikui ir globėjui (rūpintojui) numatyta teisės aktuose;

16.4. atlygį globotojui;

16.5. pagalbos pinigus Savivaldybės tarybos nustatyta tvarka;

16.6. vienkartinę vaiko apgyvendinimo išmoką;

16.7. vienkartinę vaiko globos (rūpybos) sąlygų gerinimo išmoką.

17. Budinčiam globotojui mokamas 1,1 minimalios mėnesinės algos (toliau – MMA) dydžio atlygis per mėnesį sutarties galiojimo laikotarpiu, kai budinčio globotojo šeimoje nėra apgyvendintas vaikas, budinčiam globotojui yra teikiamos darbingumo atkūrimo ar atokvėpio kriziniu atveju paslaugos.

18. Budinčiam globotojui už kiekvieną jo šeimoje apgyvendintą vaiką mokama:

18.1. 1,85 MMA dydžio atlygis per mėnesį, kai budinčio globotojo šeimoje apgyvendinamas vaikas nuo 3 iki 12 metų amžiaus;

18.2. 1,95 MMA dydžio atlygis per mėnesį, kai budinčio globotojo šeimoje apgyvendinamas vaikas iki 3 metų amžiaus ar paauglys nuo 12 metų amžiaus, ar neįgalus vaikas.

19. Nuolatiniam globotojui mokamas 2,5 MMA dydžio atlygis per mėnesį už vieną prižiūrimą vaiką.

20. Jeigu nuolatinis globotojas prižiūri daugiau kaip vieną vaiką, atlygis jam didinamas už kiekvieną kitą vaiką 1,3 MMA dydžiu per mėnesį.

21. Lėšos, nurodytos 17, 18, 19 ir 20 punktuose, įskaitomos į budinčio ir nuolatinio globotojo pajamas ir nuo šių lėšų mokami teisės aktais nustatyti mokesčiai.

22. Savivaldybės administracija budinčiam ir nuolatiniam globotojui moka:

22.1. vienkartinę vaiko apgyvendinimo išmoką – 3 BSI dydžio vienam vaikui apgyvendinti, kuri išmokama per 3 darbo dienas nuo prašymo ir visų reikiamų dokumentų pateikimo dienos. Išmoka turi būti panaudota vaiko gyvenimo sąlygoms pritaikyti, įsigyti būtiniausiems daiktams, namų apyvokos reikmenims, taip pat kitoms einamosioms išlaidoms, susijusioms su prižiūrimo vaiko poreikių tenkinimu;

22.2. vienkartinę vaiko globos (rūpybos) sąlygų gerinimo išmoką – 15 BSI dydžio, nusidėvėjus (sulūžus) daiktams, baldams, einamojo remonto darbams atlikti ir (arba) atsiradus kitoms svarbioms aplinkybėms. Ši išmoka skiriama, kai budintis ar nuolatinis globotojas veiklą vykdo daugiau nei 24 mėnesius, pagal Sutartį, sudarytą su Tauragės šeimos gerovės centro Globos centru, nepriklausomai nuo globojamų (rūpinamų) vaikų skaičiaus.

23. Už kiekvieną budinčio globotojo šeimoje apgyvendintą be tėvų globos likusį vaiką, kol jam bus nustatyta laikinoji globa (rūpyba) ar vaikas bus grąžintas biologiniams tėvams, mokama 8 BSI dydžio išmoka per mėnesį.

24. Gavus informaciją, kad globotojo šeimoje yra neužtikrinama vaiko gerovė, Globos centras turi teisę aplankyti globotojus, prašyti globotojų pateikti išlaidas pagrindžiančius dokumentus bei surašyti apsilankymo aktą. Patikrinimo išvados ir rekomendacijos per 3 darbo dienas pateikiamos Socialinės paramos skyriui. Nustačius, kad Aprašo 16.6 ir 16.7 papunkčiuose numatytos išmokos yra naudojamos ne pagal paskirtį, išmokos turi būti grąžinamos Savivaldybės administracijai teisės aktų nustatyta tvarka.

25. Globos centras kas mėnesį perveda Aprašo 16.1, 16.2, 16.3, 16.4 ir 16.5 papunkčiuose numatytas ir iš savivaldybės administracijos gautas lėšas budinčiam ar nuolatiniam globotojui Sutartyje nustatytomis sąlygomis ir tvarka.

26. Budintis ir nuolatinis globotojas Aprašo 16.1 ir 16.3 papunkčiuose numatytas išmokas, siekdami patenkinti vaiko pagrindinius ir saviraiškos poreikius, skiria vaikui išlaikyti (maistui, drabužiams, kanceliarinėms ir higienos prekėms, laisvalaikiui ir ugdymui, kišenpinigiams, medikamentams ir pan.). Globos centras turi teisę prašyti globotojų pateikti išlaidas pagrindžiančius dokumentus Sutartyje nustatyta tvarka.

 

IV SKYRIUS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

27.  Įgyvendindami Aprašo nuostatas, duomenų valdytojai užtikrina, kad jų atliekamas asmens duomenų tvarkymas atitiktų 2016 m. balandžio 27 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) 2016/679 dėl fizinių asmenų apsaugos tvarkant asmens duomenis ir dėl laisvo tokių duomenų judėjimo ir kuriuo panaikinama Direktyva 95/46/EB (Bendrasis duomenų apsaugos reglamentas) (toliau ‒ Reglamentas), Lietuvos Respublikos asmens duomenų teisinės apsaugos įstatymo nuostatas. Duomenų subjektų teisės įgyvendinamos Reglamento ir duomenų valdytojo, į kurį kreipiamasi dėl duomenų subjekto teisių įgyvendinimo, nustatyta tvarka.

28.  Dokumentai (įskaitant dokumentus, kuriuose yra asmens duomenų) saugomi Lietuvos Respublikos dokumentų ir archyvų įstatymo nustatyta tvarka Lietuvos vyriausiojo archyvaro nustatytais terminais.

29.  Aprašas keičiamas, papildomas ir pripažįstamas netekusiu galios Savivaldybės tarybos sprendimu.

______________________