TELŠIŲ RAJONO SAVIVALDYBĖS TARYBA

 

SPRENDIMAS

DĖL TELŠIŲ RAJONO SAVIVALDYBĖS NEVYRIAUSYBINIŲ ORGANIZACIJŲ TARYBOS NUOSTATŲ PATVIRTINIMO

 

2020 m. gegužės 28 d. Nr. T1-157

Telšiai

 

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo, 16 straipsnio 2 dalies 6 punktu ir Lietuvos Respublikos Nevyriausybinių organizacijų plėtros įstatymo 6 straipsnio 1 dalimi, Telšių rajono savivaldybės taryba n u s p r e n d ž i a:

1.   Patvirtinti Telšių rajono savivaldybės nevyriausybinių organizacijų tarybos nuostatus (pridedama).

2.   Pripažinti netekusiu galios Telšių rajono savivaldybės tarybos 2018 m. vasario 22 d. sprendimą Nr. T1-60 „Dėl Telšių rajono nevyriausybinių organizacijų tarybos nuostatų“.

 

 

 

Savivaldybės meras                                                                                          Kęstutis Gusarovas

 

 

PATVIRTINTA

Telšių rajono savivaldybės tarybos

2020 m. gegužės 28 d. sprendimu Nr.T1-157

 

 

TELŠIŲ RAJONO SAVIVALDYBĖS NEVYRIAUSYBINIŲ ORGANIZACIJŲ TARYBOS NUOSTATAI

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1.  Telšių rajono savivaldybės nevyriausybinių organizacijų tarybos (toliau – NVO taryba) nuostatai reglamentuoja prie Telšių rajono savivaldybės tarybos (toliau – Taryba) veikiančios NVO tarybos funkcijas, teises ir darbo organizavimą.

2.  NVO taryba – prie Tarybos visuomeniniais pagrindais veikiantis patariamasis kolegialus organas.

3.  NVO tarybos sudėtį ir nuostatus tvirtina, keičia, pildo Taryba.

4.  NVO taryba savo veikloje vadovaujasi Lietuvos Respublikos Konstitucija, Lietuvos Respublikos įstatymais, Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimais, Tarybos sprendimais, kitais teisės aktais ir šiais nuostatais.

5.  Vykdydama savo veiklą, NVO taryba bendradarbiauja su valstybės ir Telšių rajono savivaldybės (toliau – Savivaldybė) institucijomis ir įstaigomis, nevyriausybinėmis organizacijomis.

 

IINVO TARYBOS TIKSLAI IR FUNKCIJOS

 

6.  NVO tarybos tikslai yra:

6.1 užtikrinti Savivaldybės teritorijoje veikiančių nevyriausybinių organizacijų dalyvavimą nustatant, formuojant ir įgyvendinant nevyriausybinių organizacijų plėtros politiką;

6.2. užtikrinti nevyriausybinių organizacijų dalyvavimą sprendžiant Savivaldybės teritorijoje veikiančių nevyriausybinių organizacijų veiklos skatinimo klausimus;

6.3. stiprinti bendradarbiavimą tarp Savivaldybės institucijų ar įstaigų ir nevyriausybinių organizacijų.

7.  NVO taryba numatytų tikslų siekia, įgyvendindama šias funkcijas:

7.1. konsultuojasi su nevyriausybinėmis organizacijomis ir prireikus kuria bendras darbo grupes konkretiems klausimams spręsti;

7.2. analizuoja, stebi, vertina ir teikia siūlymus Savivaldybės teisės aktų, turinčių įtakos nevyriausybinių organizacijų padėčiai Savivaldybėje, rengimui ir įgyvendinimui;

7.3. svarsto ir teikia pasiūlymus Tarybai ir kitoms Savivaldybės institucijoms bei įstaigoms dėl nevyriausybinių organizacijų programų ir priemonių finansavimo iš biudžeto lėšų;

7.4. teikia pasiūlymus Savivaldybės institucijoms dėl Savivaldybės teritorijoje veikiančių nevyriausybinių organizacijų veiklos skatinimo;

7.5. teikia siūlymus Tarybai, Tarybos komitetams, Telšių rajono savivaldybės administracijai (toliau – Administracija) dėl Savivaldybės prioritetų, susijusių su nevyriausybinėms organizacijoms palankios aplinkos Savivaldybėje kūrimu; dėl Savivaldybės institucijų ir Savivaldybės teritorijoje veikiančių nevyriausybinių organizacijų bendradarbiavimo plėtojimo ir kitų nevyriausybinėms organizacijoms aktualių klausimų sprendimo;

7.6. kartą per metus informuoja visuomenę, NVO ir Tarybą apie savo uždavinius ir veiklą;

7.7. vykdo kitas teisės aktų nustatytas funkcijas.

 

IIINVO TARYBOS TEISĖS

 

8.  NVO taryba turi teisę:

8.1. dalyvauti Tarybos, Administracijos struktūrinių padalinių posėdžiuose, kuriuose svarstomi su nevyriausybinėmis organizacijomis susiję klausimai;

8.2. gauti iš valstybės ir Savivaldybės institucijų, kitų įstaigų bei organizacijų informaciją ir dokumentus, kurių reikia NVO tarybos veiklai;

8.3. dalyvauti stebėtojo teise Tarybos, komitetų ir komisijų posėdžiuose;

8.4. kviesti į savo posėdžius valstybės ir Savivaldybės institucijų ir įstaigų, nevyriausybinių organizacijų ir kitų įstaigų atstovus, nepriklausomus ekspertus;

8.5. siūlyti Savivaldybės institucijoms priemones darbui su nevyriausybinėmis organizacijomis gerinti ir jų iniciatyvoms skatinti;

8.6. organizuoti diskusijas nevyriausybinėms organizacijoms aktualiais klausimais Savivaldybėje;

8.7. prašyti Administraciją sudaryti darbo ar ekspertų grupes nevyriausybinių organizacijų plėtros politikos klausimams svarstyti;

8.8. naudotis kitomis teisės aktuose nustatytomis teisėmis.

 

IV. NVO TARYBOS SUDARYMO TVARKA

 

9.   NVO taryba sudaroma iš 15 narių 2 metų laikotarpiui, bet ne ilgiau kaip Tarybos kadencijai.

10.  NVO tarybą sudaro: 7 nariai, atstovaujantys Administracijai ir / ar Savivaldybės institucijoms ir įstaigoms, kuriuos deleguoja Administracijos direktorius, 8 – nevyriausybinėms organizacijoms, veikiančioms Savivaldybės teritorijoje.

11.  Taryba deleguoja 3 atstovus, iš kurių ne mažiau kaip 1 yra Tarybos mažumos atstovas. Administracijos direktorius deleguoja 4 atstovus.

12. Nevyriausybinių organizacijų atstovų delegavimo tvarka:

12.1.    Balso teisę renkant nevyriausybinių organizacijų atstovus turi Savivaldybės teritorijoje veikiančios nevyriausybinės organizacijos, kurių buveinė ar filialas yra registruoti toje Savivaldybėje, arba nevyriausybinės organizacijos, kurių padalinys įstatuose nustatyta tvarka yra įsteigtas Savivaldybės teritorijoje.

12.2.    Organizacijos, neturinčios juridinio asmens statuso, ir kiti juridiniai asmenys, kurie pagal Lietuvos Respublikos nevyriausybinių organizacijų plėtros įstatymą nepriskiriami nevyriausybinėms organizacijoms, dalyvauti atstovų rinkimuose į NVO tarybą negali.

12.3.    Savivaldybė savo internetiniame puslapyje ir / ar kitose informacinėse sistemose viešai paskelbia informaciją apie vykdomą nevyriausybinių organizacijų atstovų atranką, siekdama užtikrinti viešą, skaidrią ir tinkamą informacijos sklaidą apie atstovų į NVO tarybą delegavimą.

12.4.    Nevyriausybinės organizacijos skirstomos į veikiančias šiose srityse:

12.4.1.   aplinkos apsaugos;

12.4.2.   jaunimo ir vaiko teisių apsaugos;

12.4.3.   švietimo ir kultūros;

12.4.4.   socialinės;

12.4.5.   sveikatos ir sporto;

12.4.6.   neįgaliųjų;

12.4.7.   kaimo bendruomenių;

12.4.8.   vyresnio amžiaus žmonių.

12.5.    Sprendžiant nevyriausybinių organizacijų atstovų delegavimo klausimą, viena nevyriausybinė organizacija gali būti priskirta tik vienoje srityje veikiančiai organizacijai. Nevyriausybinės organizacijos, veikiančios daugiau nei vienoje srityje, turi pasirinkti vieną veiklos sritį, kurioje veikiančioms organizacijoms ji bus priskirta.

12.6.    Nevyriausybinės organizacijos, dalyvaujančios atstovų į NVO tarybą rinkimuose, turi iš anksto per Savivaldybės nustatytą terminą, kuris negali būti trumpesnis nei 10 darbo dienų, pateikti Administracijai duomenis, kad atitinka šių nuostatų 12.1 ir 12.2 papunkčiuose nustatytus reikalavimus, bei gali pasiūlyti savo kandidatus į NVO tarybą.

12.7.    Savivaldybė vertina nevyriausybinės organizacijos atitiktį 12.1 ir 12.2 papunkčiuose nustatytiems reikalavimams ir pateikia atsakymą ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo duomenų pateikimo. Jei nustatoma, kad organizacija neatitinka 12.1 papunktyje nustatytų reikalavimų, organizacija neturi teisės dalyvauti atstovų į NVO tarybą rinkimuose, o jos pasiūlymai dėl kandidatų laikomi negaliojančiais.

12.8.    Administracija organizuoja Savivaldybės nustatytoje srityje veikiančių nevyriausybinių organizacijų susirinkimus, kuriuose nevyriausybinės organizacijos išsirenka po vieną atstovą, kurį deleguoja į NVO tarybos sudėtį. Visi ar dalis susirinkimų gali vykti tuo pačiu metu. Susirinkimams pirmininkauja Savivaldybės atstovai, kol iš nevyriausybinių organizacijų atstovų išrenkami susirinkimų pirmininkai.

12.9.    Viena nevyriausybinė organizacija turi vieną balsą. Atstovauti nevyriausybinei organizacijai susirinkime turi teisę nevyriausybinės organizacijos vadovas ar įgaliotas asmuo. Savivaldybė privalo užtikrinti, kad viena nevyriausybinė organizacija turėtų teisę balsuoti tik viename susirinkime.

12.10.  Jeigu kurioje vienoje iš 12.4 papunktyje nurodytų sričių veikia Savivaldybės skėtinė nevyriausybinė organizacija, 12.7 papunktis netaikomas ir Savivaldybės skėtinė nevyriausybinė organizacija deleguoja savo atstovą į NVO tarybą.

12.11.  Nevyriausybinių organizacijų atstovai į NVO tarybą renkami iš 12.4 papunktyje nustatyta tvarka pasiūlytų kandidatų:

12.11.1.    Jeigu vienoje srityje veikiančios nevyriausybinės organizacijos pasiūlo daugiau nei vieną kandidatą, organizuojamas slaptas balsavimas. Išrinktu laikomas daugiau kaip pusę balsavusiųjų balsų gavęs kandidatas. Jei balsų daugumos nesurenka nė vienas kandidatas, organizuojamas antrasis rinkimų turas, kuriame varžosi du daugiausiai balsų surinkę kandidatai. Išrinktu laikomas antrame ture daugiausiai balsų gavęs kandidatas.

12.11.2.    Jeigu vienoje srityje veikiančios nevyriausybinės organizacijos pasiūlo vieną kandidatą, rinkimai neorganizuojami ir pasiūlytas kandidatas laikomas išrinktu į NVO tarybą.

12.11.3.    Jeigu vienoje srityje veikiančios nevyriausybinės organizacijos iš anksto nepasiūlo nė vieno kandidato, rinkimai organizuojami 12.11.1 papunktyje nustatyta tvarka iš susirinkime pasiūlytų kandidatų.

13.  Savivaldybė internetiniame puslapyje www.telsiai.lt  ir kitose informacinėse sistemose viešai paskelbia informaciją apie vykdomą nevyriausybinių organizacijų atranką, siekdama užtikrinti viešą, skaidrią ir tinkamą informacijos sklaidą apie atstovų į NVO tarybą delegavimą.

 

V. NVO TARYBOS DARBO ORGANIZAVIMAS

 

14.  NVO tarybos pagrindinė veiklos forma – posėdžiai. NVO taryba renkasi ne rečiau kaip vieną kartą per ketvirtį.

15.  NVO tarybos posėdžiai yra teisėti, kai juose dalyvauja daugiau kaip pusė NVO tarybos narių; NVO tarybos sprendimai priimami posėdyje dalyvaujančių narių balsų dauguma. Balsams pasiskirsčius po lygiai, lemia posėdžio pirmininko balsas.

16.  Jeigu NVO taryboje svarstomas klausimas, susijęs su NVO tarybos nario interesais, NVO tarybos narys informuoja apie tai NVO tarybą ir nusišalina priimant sprendimą. Jeigu paaiškėja, kad NVO tarybos narys, priimant sprendimą, buvo šališkas, jo balsas neskaičiuojamas.

17.  NVO tarybos sprendimai yra vieši, informacija skelbiama Savivaldybės interneto svetainėje.

18.  NVO tarybos sprendimai yra rekomendacinio pobūdžio.

19.  NVO tarybos posėdžius inicijuoja ir jiems pirmininkauja NVO tarybos pirmininkas, jo nesant – NVO tarybos pirmininko pavaduotojas. Inicijuoti posėdį gali ir 1/3 NVO tarybos narių.

20.  NVO tarybos posėdžiui pirmininkauja Savivaldybės atstovas, kol išrenkamas NVO tarybos pirmininkas.

21.  NVO tarybos pirmininką ir pirmininko pavaduotoją vienų metų kadencijai iš NVO tarybos narių visų jos narių balsų dauguma slaptu balsavimu renka NVO taryba.

21.1.  NVO tarybos pirmininku išrinkus Savivaldybės institucijos ar įstaigos atstovą, pirmininko pavaduotoju turi būti renkamas nevyriausybinių organizacijų atstovas;

21.2.  NVO tarybos pirmininku išrinkus nevyriausybinių organizacijų atstovą, pirmininko pavaduotoju renkamas Savivaldybės institucijos ar įstaigos atstovas.

22.  NVO tarybos pirmininkas:

22.1.  planuoja ir organizuoja NVO tarybos darbą;

22.2.  šaukia NVO tarybos posėdžius ir jiems pirmininkauja;

22.3.  pasirašo NVO tarybos posėdžių protokolus ir kitus su NVO tarybos veikla susijusius dokumentus;

22.4.  teisės aktų nustatyta tvarka dalyvauja Tarybos posėdžiuose, kuriuose svarstomi su NVO tarybos kompetencija susiję klausimai;

22.5.  artimiausiame NVO tarybos posėdyje informuoja NVO tarybos narius apie atstovavimą NVO tarybai ir dalyvavimą su NVO tarybos kompetencija susijusiuose renginiuose.

23.  NVO tarybos pirmininko pavaduotojas pavaduoja pirmininką jam susirgus, išvykus ar esant kitoms aplinkybėms, dėl kurių NVO tarybos pirmininkas negali eiti savo pareigų.

24.  NVO tarybos nario įgaliojimai nutrūksta, jeigu:

24.1.  NVO tarybos narys atsistatydina savo noru;

24.2.  jis atšaukiamas jį delegavusios institucijos iniciatyva;

25 NVO tarybos nariui nutraukus veiklą atstovaujamoje įstaigoje arba organizacijoje ar dėl kitų priežasčių pasitraukus iš NVO tarybos, jį delegavusi institucija arba organizacija ne vėliau kaip per 1 mėnesį teikia naują kandidatūrą.

26.  Naujas NVO tarybos narys skiriamas iki NVO tarybos kadencijos pabaigos.

27.  Kiekvienas NVO tarybos narys turi teisę siūlyti klausimus posėdžiui, iš anksto informavęs apie tai pirmininką.

28.  Administracija NVO tarybos posėdžiams suteikia patalpas.

29.  NVO tarybos sekretoriaus funkcijas atlieka Administracijos direktoriaus įsakymu paskirtas Administracijos tarnautojas ar darbuotojas. NVO tarybą techniškai aptarnauja Administracija.

30.  NVO tarybos sekretorius:

30.1.  praneša NVO tarybos nariams ir kitiems į posėdį kviečiamiems asmenims apie NVO tarybos posėdžio laiką, vietą, pateikia jiems parengtą ir su pirmininku suderintą posėdžio darbotvarkę ir medžiagą;

30.2.  surašo NVO tarybos posėdžių protokolus;

30.3.  tvarko su NVO tarybos darbu susijusius dokumentus, kaupia ir sistemina surinktą medžiagą;

30.4.  vykdo kitus NVO tarybos sprendimus ir (ar) pirmininko nurodymus.

 

VI. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

31.  NVO tarybos posėdžių protokolai saugomi Lietuvos Respublikos dokumentų ir archyvų įstatymo ir kitų teisės aktų nustatyta tvarka ir terminais.