LIETUVOS RESPUBLIKOS APLINKOS MINISTRAS
ĮSAKYMAS
DĖL MEDŽIŲ SAVAIMINUKAIS APAUGUSIOS NE MIŠKO ŽEMĖS INVENTORIZACIJOS IR ĮTRAUKIMO Į MIŠKO ŽEMĖS APSKAITĄ TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO
2024 m. liepos 10 d. Nr. D1-229
Vilnius
1. T v i r t i n u Medžių savaiminukais apaugusios ne miško žemės inventorizacijos ir įtraukimo į miško žemės apskaitą tvarkos aprašą (pridedama).
PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos aplinkos ministro
2024 m. liepos 10 d. įsakymu Nr. D1-229
MEDŽIŲ SAVAIMINUKAIS APAUGUSIOS NE MIŠKO ŽEMĖS INVENTORIZACIJOS IR ĮTRAUKIMO Į MIŠKO ŽEMĖS APSKAITĄ TVARKOS APRAŠAS
I SKYRIUS
BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Medžių savaiminukais apaugusios ne miško žemės inventorizacijos ir įtraukimo į miško žemės apskaitą tvarkos aprašas (toliau – Aprašas) nustato medžių savaiminukais apaugusios valstybinės ir privačios ne miško žemės inventorizacijos (toliau – inventorizacija) ir įtraukimo į miško žemės apskaitą tvarką ir sąlygas.
2. Aprašas netaikomas, kai vadovaujantis Lietuvos Respublikos miškų įstatymo 2 straipsnio 9 dalimi, medžių savaiminukais apaugusi ne miško žemė nelaikoma mišku.
3. Medžių savaiminukais apaugusi ne miško žemė įtraukiama į miško žemės apskaitą Apraše nustatyta tvarka kaip miškas, jeigu augančios medžių rūšys, jų tankis, kokybė ir išsidėstymas atitinka aplinkos ministro tvirtinamų Miško atkūrimo ir įveisimo nuostatų (toliau – Miško atkūrimo ir įveisimo nuostatai) reikalavimus pagal kuriuos miškas laikomas įveistu.
4. Apraše vartojamos sąvokos apibrėžtos Miškų įstatyme, Lietuvos Respublikos žemės įstatyme, Lietuvos Respublikos saugomų teritorijų įstatyme, Lietuvos Respublikos nekilnojamojo kultūros paveldo apsaugos įstatyme, Lietuvos Respublikos melioracijos įstatyme, Miško atkūrimo ir įveisimo nuostatuose ir aplinkos ministro tvirtinamose Vidinės miškotvarkos projektų rengimo taisyklėse.
II SKYRIUS
BENDRIEJI REIKALAVIMAI ATLIEKANT INVENTORIZACIJĄ
5. Medžių savaiminukais apaugusi valstybinė ir privati ne miško žemė inventorizuojama atliekant valstybinę miškų inventorizaciją arba žemės valdytojo iniciatyva.
6. Inventorizaciją atlieka vidinės miškotvarkos projektų rengėjas (toliau – inventorizaciją atliekantis asmuo), vadovaudamasis Valstybinės miškų tarnybos (toliau – Tarnyba) direktoriaus įsakymu tvirtinama miškotvarkos darbų vykdymo instrukcija.
7. Inventorizaciją atliekantis asmuo, vadovaudamasis Tarnybos direktoriaus tvirtinamu miškų inventorizacijos arba jos patikslinimo metu nustatytų duomenų patvirtinimo tvarkos aprašu (toliau – Miškų inventorizacijos arba jos patikslinimo metu nustatytų duomenų patvirtinimo tvarkos aprašas), parengia inventorizacijos duomenis ir perduoda juos Tarnybai.
8. Medžių savaiminukais apaugusi ne miško žemė laikoma tinkama registruoti Lietuvos Respublikos miškų valstybės kadastre, kai Tarnybos vadovas ar jo įgaliotas asmuo, vadovaudamasis Miškų inventorizacijos arba jos patikslinimo metu nustatytų duomenų patvirtinimo tvarkos aprašu, priima sprendimą patvirtinti inventorizacijos duomenis.
III SKYRIUS
VALSTYBINĖ MIŠKŲ INVENTORIZACIJA MEDŽIŲ SAVAIMINUKAIS APAUGUSIOJE NE MIŠKO ŽEMĖJE
9. Medžių savaiminukais apaugusios valstybinės ir privačios ne miško žemės valstybinę miškų inventorizaciją organizuoja Tarnyba ne rečiau kaip kas 10 metų.
10. Inventorizaciją atliekantis asmuo apie inventorizaciją turi paskelbti savivaldybių, kuriose vykdoma inventorizacija, vietiniuose laikraščiuose, seniūnijų informaciniuose stenduose ir Tarnybos interneto svetainėje, nurodydamas inventorizacijos vietą, trukmę, savo telefono numerį ir elektroninį paštą, kad žemės valdytojai būtų informuoti ir konsultuojami medžių savaiminukais apaugusių ne miško žemės plotų inventorizacijos ir jų įtraukimo į miško žemės apskaitą klausimais.
11. Kai inventorizuojama medžių savaiminukais, kurių vidutinis amžius – 20 metų ar daugiau, apaugusi ne miško žemė, Tarnyba, gavusi inventorizacijos duomenis, ne vėliau kaip per 3 mėnesius paštu informuoja žemės valdytojus, kad jų valdoma medžių savaiminukais apaugusi ne miško žemė po 3 mėnesių nuo jų informavimo dienos bus įregistruota Miškų valstybės kadastre ir perduoda jiems internetinę nuorodą į inventorizacijos duomenis.
12. Kai inventorizuojama medžių savaiminukais, kurių vidutinis amžius – mažesnis kaip 20 metų, apaugusi ne miško žemė:
12.1. Tarnyba inventorizacijos duomenis paskelbia Tarnybos interneto svetainėje ir per 6 mėnesius paštu informuoja žemės valdytojus apie galimybę jiems nuosavybės ar patikėjimo teise valdomą medžių savaiminukais apaugusią ne miško žemę įtraukti į miško žemės apskaitą, įregistruojant ją Miškų valstybės kadastre.
12.2. Žemės valdytojas, pageidaujantis medžių savaiminukais apaugusią ne miško žemę įtraukti į miško žemės apskaitą, įregistruojant ją Miškų valstybės kadastre, Tarnybai pateikia:
12.2.1. prašymą patvirtinti inventorizacijos duomenis ir prašymą Miškų valstybės kadastro tvarkytojui įregistruoti Tarnyboje patvirtintus inventorizacijos duomenis, vadovaujantis Miškų inventorizacijos arba jos patikslinimo metu nustatytų duomenų patvirtinimo tvarkos aprašu;
12.2.2. žemės sklypo planą su pažymėtomis ribomis žemės ploto, kurį prašoma įtraukti į miško žemės apskaitą;
13. Kai į miško žemės apskaitą prašoma įtraukti medžių savaiminukais, kurių vidutinis amžius – mažesnis kaip 20 metų, apaugusią ne miško žemę, Tarnyba, gavusi iš žemės valdytojo 12.2 papunktyje nurodytus dokumentus, ne vėliau kaip per 5 darbo dienas dėl sutikimo įtraukti medžių savaiminukais apaugusią ne miško žemę į miško žemės apskaitą kreipiasi:
13.1. į saugomos teritorijos direkciją arba direkciją, kuriai Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos prie Aplinkos ministerijos direktoriaus įsakymu priskirtos administruoti valstybės įsteigtos neturinčios direkcijų saugomos teritorijos ir Europos ekologinio tinklo „Natura 2000“ teritorijos, nepatenkančios į valstybinius parkus, rezervatus ar biosferos rezervatą, kai medžių savaiminukais apaugęs plotas patenka į saugomą teritoriją, buveinių ir paukščių apsaugai svarbią teritoriją arba vietovę, atitinkančią gamtinių buveinių apsaugai svarbių teritorijų atrankos kriterijus (toliau – Europos ekologinio tinklo „Natura 2000“ teritorijos), saugomų gyvūnų, augalų ir grybų rūšių radavietes ir (ar) augavietes, registruotas Saugomų rūšių informacinėje sistemoje;
13.2. į savivaldybės administraciją, kai medžių savaiminukais apaugęs plotas patenka į savivaldybės įsteigto draustinio teritoriją arba būtina gauti informaciją apie patvirtintuose teritorijų planavimo dokumentuose, melioruotoje žemėje arba melioracijos statinių apsaugos zonose ar juostose nustatytus apribojimus;
13.3. į Kultūros paveldo departamento prie Kultūros ministerijos teritorinį skyrių, kai medžių savaiminukais apaugęs plotas patenka į Kultūros vertybių registre registruotų kultūros paveldo objektų teritorijas ar kultūros paveldo vietoves, ar jų apsaugos zonas;
13.4. į Lietuvos Respublikos specialiųjų žemės naudojimo sąlygų įstatyme nurodytas atsakingas institucijas arba infrastruktūros valdytojus (savininkus), kai medžių savaiminukais apaugęs plotas patenka į kitas šiame įstatyme nurodytas teritorijas ir būtina gauti atsakingų institucijų arba infrastruktūros valdytojų (savininkų) pritarimą.
14. Aprašo 13.1–13.4 papunkčiuose nurodytos institucijos arba infrastruktūros valdytojai (savininkai) Tarnybos prašymą dėl galimybės medžių savaiminukais apaugusią ne miško žemę įtraukti į miško žemės apskaitą išnagrinėja ir motyvuotus atsakymus Tarnybai pateikia per 10 darbo dienų nuo prašymo gavimo dienos. Jeigu savivaldybės administracija pritaria, kad medžių savaiminukais apaugęs ne miško žemės plotas gali būti įtrauktas į miško žemės apskaitą, su atsakymu pateikia drenažu arba grioviais nusausinto ploto plano M 1:2000 ištrauką .shp arba geoTiff formatu ir technines sąlygas arba motyvuotai atsisako jas išduoti. Neatsakius per nustatytą terminą, laikoma, kad atsakymus teikiančios institucijos arba infrastruktūros valdytojai (savininkai) pritaria, kad medžių savaiminukais apaugusi ne miško žemė būtų įtraukta į miško žemės apskaitą.
15. Tarnyba, gavusi teigiamus atsakymus iš 13.1–13.4 papunkčiuose nurodytų institucijų arba infrastruktūros valdytojų (savininkų), ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo atsakymo gavimo priima sprendimą dėl inventorizacijos duomenų patvirtinimo Aprašo 8 punkte nurodyta tvarka. Jeigu 13.1–13.4 papunkčiuose nurodytos institucijos arba infrastruktūros valdytojai (savininkai) nesutinka, kad medžių savaiminukais apaugusi ne miško žemė būtų įtraukta į miško žemės apskaitą, Tarnyba ne vėliau kaip per 5 darbo dienas apie neigiamą atsakymą paštu informuoja žemės valdytoją nurodydama atsisakymo medžių savaiminukais apaugusią ne miško žemę įtraukti į miško žemės apskaitą priežastis.
IV SKYRIUS
ŽEMĖS VALDYTOJO INICIATYVA ATLIEKAMA INVENTORIZACIJA
16. Žemės valdytojas, inicijuojantis medžių savaiminukais apaugusios ne miško žemės inventorizaciją, ją atliekančiam asmeniui teikia prašymą, kuriame nurodo žemės sklypo kadastro numerį, pateikia žemės sklypo nuosavybės teisę patvirtinančio dokumento kopiją ir žemės sklypo planą su pažymėtomis ribomis medžių savaiminukais apaugusios ne miško žemės, kurioje prašo atlikti inventorizaciją. Prašymą pasirašo visi žemės sklypo bendraturčiai arba pateikiami kitų bendraturčių notaro patvirtinti įgaliojimai.
17. Inventorizaciją atlikęs asmuo Aprašo 7 punkte nurodyta tvarka parengtus inventorizacijos duomenis pateikia Tarnybai.
V SKYRIUS
MEDŽIŲ SAVAIMINUKAIS APAUGUSIOS NE MIŠKO ŽEMĖS ĮTRAUKIMAS Į MIŠKO ŽEMĖS APSKAITĄ
19. Tarnyba, priėmusi sprendimą patvirtinti inventorizacijos duomenis Aprašo 8 punkte nurodyta tvarka, pateikia inventorizacijos duomenis valstybės įmonei Registrų centrui (toliau – Registrų centras) įregistruoti juos Miškų valstybės kadastre, vadovaudamasi Lietuvos Respublikos miškų valstybės kadastro nuostatų, patvirtintų Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2003 m. spalio 9 d. nutarimu Nr. 1255 „Dėl Lietuvos Respublikos miškų valstybės kadastro steigimo ir jo nuostatų patvirtinimo“, IV skyriaus ir Registrų centro generalinio direktoriaus įsakymu tvirtinamo duomenų teikimo Lietuvos Respublikos miškų valstybės kadastrui, jų įrašymo ir keitimo tvarkos aprašo reikalavimais.
20. Žemės valdytojas žemės sklypo kadastro duomenis Lietuvos Respublikos nekilnojamojo turto kadastre privalo patikslinti ne vėliau kaip per 2 metus po medžių savaiminukais apaugusios ne miško žemės įregistravimo Miškų valstybės kadastre dienos Lietuvos Respublikos nekilnojamojo turto kadastro nuostatų, patvirtintų Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2002 m. balandžio 15 d. nutarimu Nr. 534 „Dėl Lietuvos Respublikos nekilnojamojo turto kadastro nuostatų patvirtinimo“, nustatyta tvarka.
21. Apraše nurodytus prašymus Tarnybai ir Registrų centrui žemės valdytojas teikia ir jo tapatybė nustatoma Lietuvos Respublikos viešojo administravimo įstatymo ir Asmenų prašymų ir skundų nagrinėjimo viešojo administravimo subjektuose taisyklių, patvirtintų Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2007 m. rugpjūčio 22 d. nutarimu Nr. 875 „Dėl Asmenų prašymų ir skundų nagrinėjimo viešojo administravimo subjektuose taisyklių patvirtinimo“, nustatyta tvarka.