LIETUVOS RESPUBLIKOS SOCIALINĖS APSAUGOS IR DARBO MINISTRAS

 

ĮSAKYMAS

Dėl LIETUVOS RESPUBLIKOS SOCIALINĖS APSAUGOS IR DARBO MINISTRO 2022 M. SAUSIO 13 D. ĮSAKYMO NR. A1-25 „DĖL ASMENŲ APRŪPINIMO KLAUSOS, REGOS, KOMUNIKACIJOS IR SENSORIKOS BEI JUDĖJIMO TECHNINĖS PAGALBOS PRIEMONĖMIS TVARKOS APRAŠŲ PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO

 

2023 m. spalio 17 d. Nr. A1-685

Vilnius

 

 

1. Pakeičiu Asmenų aprūpinimo judėjimo techninės pagalbos priemonėmis tvarkos aprašą, patvirtintą Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2022 m. sausio 13 d. įsakymu Nr. A1-25 „Dėl Asmenų aprūpinimo klausos, regos, komunikacijos ir sensorikos bei judėjimo techninės pagalbos priemonėmis tvarkos aprašų patvirtinimo“:

1.1. Papildau 52 ir 53 punktais:

52. Judėjimo techninės pagalbos priemonėmis, nurodytomis 1 priedo 4.2–4.7, 12.1, 12.2, 12.5 papunkčiuose ir 5, 8, 9, 11 punktuose, neaprūpinami ir kompensacija neskiriama asmenims, kurie:

52.1. gauna stacionarias palaikomojo gydymo, paliatyviosios pagalbos paslaugas valstybės, savivaldybės ar privačioje įstaigoje;

52.2. gauna trumpalaikės ar ilgalaikės socialinės globos paslaugas valstybės, savivaldybės ar privačioje socialinės globos įstaigoje.

53. Asmens atstovas (vienas iš asmens artimųjų giminaičių, sutuoktinis, sugyventinis ar partneris, asmens atstovas pagal įstatymą, asmens gyvenamosios vietos savivaldybės administracijos mero nustatyta tvarka paskirtas socialinis darbuotojas ar asmeniui atstovaujantis neįgaliųjų asociacijos atstovas (toliau – asmens atstovas)) gali kreiptis dėl judėjimo techninės pagalbos priemonių, nurodytų Aprašo 52 papunktyje, skyrimo jo atstovaujamam asmeniui ne anksčiau nei likus 2 mėnesiams iki numatomos stacionarių palaikomojo gydymo, paliatyviosios pagalbos, trumpalaikės ar ilgalaikės socialinės globos paslaugų Aprašo 52 punkte nurodytose įstaigose teikimo asmeniui pabaigos. Tokiu atveju asmens atstovas turi pateikti atitinkamos, Aprašo 52.1 ar 52.2 papunktyje nurodytos įstaigos raštą, kuriame turi būti nurodyta numatoma stacionarių palaikomojo gydymo, paliatyviosios pagalbos, trumpalaikės ar ilgalaikės socialinės globos paslaugų įstaigoje teikimo asmeniui pabaigos data.“

1.2. Pakeičiu 7.2 papunktį ir jį išdėstau taip:

7.2. aprūpina asmenis judėjimo techninės pagalbos priemonėmis ir apmoko juos ar asmens atstovus šiomis priemonėmis naudotis;“.

1.3. Pripažįstu netekusiu galios 29.11.1 papunktį.

1.4. Pakeičiu 32.4 papunktį ir jį išdėstau taip:

32.4. dokumentą (-us), kuriame (-iuose) nurodytas gamintojo deklaruojamas paruošto naudoti aktyvaus tipo vežimėlio svoris (aktyvaus tipo vežimėlio svoris vertinamas pagal sėdynės plotį: suaugusiesiems – 39–41 cm, vaikams – 30 cm) ir judėjimo techninės pagalbos priemonės garantijos terminas: elektrinio vežimėlio, daugiafunkcio elektrinio vežimėlio ir skuterio rėmui – ne mažiau kaip 5 metai, kitoms dalims, išskyrus padangas ir baterijas, – 3 metai, padangoms ir baterijoms – 1 metai; palydovo valdomų vežimėlių, abiem rankomis valdomų vežimėlių (universalaus tipo), vienpusio varymo rankinių vežimėlių ir individualiai pagamintų vežimėlių rėmui – ne mažiau kaip 4 metai, kitoms šių vežimėlių dalims, išskyrus padangas ir kameras, – 3 metai; aktyvaus tipo vežimėlio ir vežimėlio, skirto tetraplegikui, rėmui – ne mažiau kaip 5 metai, kitoms šių vežimėlių dalims, išskyrus padangas ir kameras, – 3 metai; pagalbinio rato rėmui – ne mažiau kaip 4 metai, elektrinio, hibridinio ir mechaninio varytuvo rėmui – ne mažiau kaip 3 metai; elektrinėms ar akumuliatorinėms elektrinio, hibridinio varytuvo ir mechaninio varytuvo dalims – ne mažiau kaip 2 metai; vežimėlių dalims, detalėms ir vežimėlio nugaros atramai – ne mažiau kaip 1 metai; persikėlimo priemonėms, išskyrus mobilųjį keltuvą su stacionaria ar diržine sėdyne – ne mažiau kaip 2 metai; mobiliojo keltuvo su stacionaria ar diržine sėdyne rėmui – ne mažiau kaip 5 metai, kitoms dalims – 2 metai; kojomis minamam triračiui ar keturračiui, rankomis valdomam triračiui – ne mažiau kaip 4 metai; abiem rankomis valdomoms vaikščiojimo priemonėms – ne mažiau kaip 2 metai; tualeto reikmenims – ne mažiau kaip 2 metai; prausimosi, maudymosi vonioje ir duše priemonėms – ne mažiau kaip 2 metai; sėdimiesiems baldams, lovos staliukui – ne mažiau kaip 2 metai; automatiškai reguliuojamos lovos rėmui – ne mažiau kaip 4 metai, kitoms dalims – ne mažiau kaip 2 metai; čiužiniui praguloms išvengti ir pasėstui praguloms išvengti – ne mažiau kaip 1 metai; stovėjimo atramoms – ne mažiau kaip 3 metai; kamuoliams, ritiniams – ne mažiau kaip 2 metai.“

1.5. Pakeičiu 1 priedą:

1.5.1. Pakeičiu lentelės 12.1 papunktį ir jį išdėstau taip:

 

 

„12.1.

 

Automatiškai reguliuojama lova (Y)

 

Lova, kurios vienos ar daugiau čiužinio atramos dalių aukštis ar kampas reguliuojamas elektriniu mechanizmu, valdomu lovos naudotojo ar jį slaugančio asmens

 

10 metų

 

Taip

Ne

 

Taip

 

Asmeniui nustatytas specialusis nuolatinės slaugos ar paliatyviosios pagalbos, ar slaugos paslaugų namuose poreikis“.

 

1.5.2. Papildau lentelę 12.6 papunkčiu:

 

 

„12.6.

 

Automatiškai reguliuojamos lovos dalys ir detalės (N)

 

Atsarginės dalys ir detalės, skirtos automatiškai reguliuojamai lovai (pvz.: ratai, pakėlimo mechanizmas, valdymo pultas ir kt.)

 

10 metų

 

Taip

 

Ne

 

Ne

 

Asmuo naudojasi automatiškai reguliuojama lova“.

 

1.6. Pakeičiu 2 priedą:

1.6.1. Pripažįstu netekusiu galios 1.11.1 papunktį.

1.6.2. Pakeičiu 9 punktą ir jį išdėstau taip:

9. Patvirtinu, kad:

9.1. pateikta informacija yra teisinga;

9.2. mano atstovaujamas asmuo negauna stacionarių palaikomojo gydymo, paliatyviosios pagalbos paslaugų valstybės, savivaldybės ar privačioje įstaigoje ar trumpalaikės ar ilgalaikės socialinės globos paslaugų valstybės, savivaldybės ar privačioje socialinės globos įstaigoje.“

1.7. Pakeičiu 3 priedo 11 punktą ir jį išdėstau taip:

11. Patvirtinu, kad:

11.1. pateikta informacija yra teisinga;

11.2. mano atstovaujamas asmuo negauna stacionarių palaikomojo gydymo, paliatyviosios pagalbos paslaugų valstybės, savivaldybės ar privačioje įstaigoje ar trumpalaikės ar ilgalaikės socialinės globos paslaugų valstybės, savivaldybės ar privačioje socialinės globos įstaigoje.“

2. Nustatau, kad Prašymai skirti judėjimo techninės pagalbos priemonių įsigijimo išlaidų kompensaciją ir Prašymai skirti judėjimo techninės pagalbos priemonę (toliau kartu – prašymai), kurie buvo pateikti iki šio įsakymo įsigaliojimo, bet sprendimai skirti judėjimo techninės pagalbos priemonę ir sprendimai mokėti kompensaciją (toliau kartu – sprendimai) nebuvo priimti, prašymai nagrinėjami, sprendimai priimami vadovaujantis iki šio įsakymo įsigaliojimo galiojusio Asmenų aprūpinimo judėjimo techninės pagalbos priemonėmis tvarkos aprašo nuostatomis.

 

 

 

Socialinės apsaugos ir darbo ministrė                                                 Monika Navickienė