A black and white logo of a knight on a horse  Description automatically generated

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS Ekonomikos ir inovacijų MINISTRAS

 

įsakymas

DĖL VALSTYBĖS GARANTUOJAMOS GARANTIJŲ INSTITUCIJOS INDIVIDUALIŲ Garantijų už akcinių bendrovių ir uždarųjų akcinių bendrovių obligacijų emisijas teikimo nuostatų patvirtinimo

 

2024 m. liepos 23 d. Nr. 4-401

Vilnius

 

Įgyvendindama Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2001 m. liepos 11 d. nutarimo Nr. 887 „Dėl uždarosios akcinės bendrovės „Investicijų ir verslo garantijos“ veiklos“ 1.1.1, 1.4 ir 2.2 papunkčius,

t v i r t i n u Valstybės garantuojamos garantijų institucijos individualių garantijų už akcinių bendrovių ir uždarųjų akcinių bendrovių obligacijų emisijas teikimo nuostatus (pridedama).

 

 

 

Laikinai einanti ekonomikos

ir inovacijų ministro pareigas                                                                         Aušrinė Armonaitė

 

 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos ekonomikos

ir inovacijų ministro

2024 m. liepos 23 d. įsakymu Nr. 4-401

 

VALSTYBĖS GARANTUOJAMOS GARANTIJŲ INSTITUCIJOS INDIVIDUALIŲ garantijų už AKCINIŲ bendrovių IR UŽDARŲJŲ AKCINIŲ BENDROVIŲ obligacijų emisijas teikimo nuostatai

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Valstybės garantuojamos garantijų institucijos individualių garantijų už akcinių bendrovių ir uždarųjų akcinių bendrovių obligacijų emisijas teikimo nuostatai (toliau – Nuostatai) nustato valstybės garantuojamos garantijų institucijos – uždarosios akcinės bendrovės „Investicijų ir verslo garantijos“ (toliau – Garantijų institucija) individualių garantijų už akcinių bendrovių ir uždarųjų akcinių bendrovių obligacijų emisijas teikimo ir įsipareigojimų pagal Garantijų institucijos suteiktas garantijas vykdymo sąlygas ir tvarką.

2. Nuostatai yra parengti atsižvelgiant į:

2.1. 2023 m. gruodžio 13 d. Komisijos reglamentą (ES) 2023/2831 dėl Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo 107 ir 108 straipsnių taikymo de minimis pagalbai;

2.2. 2017 m. birželio 14 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentą (ES) 2017/1129 dėl prospekto, kuris turi būti skelbiamas, kai vertybiniai popieriai siūlomi viešai arba įtraukiami į prekybos reguliuojamoje rinkoje sąrašą, ir kuriuo panaikinama Direktyva 2003/71/EB su visais pakeitimais;

2.3. 2008 m. birželio 8 d. Komisijos pranešimą dėl EB sutarties 87 ir 88 straipsnių taikymo garantijomis suteikiamai valstybės pagalbai (2008/C 155/02) (toliau – Komisijos pranešimas 2008/C 155/02);

2.4. Lietuvos Respublikos akcinių bendrovių įstatymą;

2.5. Lietuvos Respublikos akcinių bendrovių ir uždarųjų akcinių bendrovių obligacijų savininkų interesų gynimo įstatymą;

2.6. Lietuvos Respublikos finansų įstaigų įstatymą;

2.7. Lietuvos Respublikos finansinių priemonių rinkų įstatymą;

2.8. Lietuvos Respublikos juridinių asmenų nemokumo įstatymą;

2.9. Lietuvos Respublikos mokesčių administravimo įstatymą;

2.10. Lietuvos Respublikos smulkiojo ir vidutinio verslo plėtros įstatymą;

2.11. Lietuvos Respublikos valstybės skolos įstatymą;

2.12. Lietuvos Respublikos vertybinių popierių įstatymą;

2.13. Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2001 m. liepos 11 d. nutarimą Nr. 887 „Dėl uždarosios akcinės bendrovės „Investicijų ir verslo garantijos“ veiklos“.

3. Nuostatuose vartojamos sąvokos:

3.1. Finansinis turtas pinigai ir jų ekvivalentai, vertybiniai popieriai, sutartinė teisė pasikeisti finansinėmis priemonėmis tarp sutarties šalių ar gauti pinigus ir (ar) jų ekvivalentus.

3.2. Garantinis atvejis obligacijų emisijos neišpirkimas, kai obligacijų emitentas nevykdo įsipareigojimų dėl bankroto bylos jam iškėlimo.

3.3. Informacinis dokumentas – dokumentas apie obligacijų emitentą ir jo išleidžiamus vertybinius popierius, skirtas investuotojams.

3.4. Obligacija – skolos vertybinis popierius, patvirtinantis jo turėtojo teisę gauti iš tą vertybinį popierių išleidusio obligacijų emitento vertybiniame popieriuje nustatytais terminais jo nominaliąją vertę.

3.5. Obligacijos nominalioji vertė – prospekte ar informaciniame dokumente nurodyta vienos obligacijos pinigų suma, nuo kurios skaičiuojamos palūkanos ir kurią emitentas įsipareigoja sumokėti obligacijos savininkui suėjus obligacijų emisijos išpirkimo terminui.

3.6. Obligacijų emisija – visuma vienu kartu išleidžiamų obligacijų, suteikiančių jų savininkams vienodas turtines ir neturtines teises, kurias jų emitentas nusprendė viešai ar neviešai išplatinti (parduoti) investuotojams.

3.7. Obligacijų emisijos išpirkimo terminas – prospekte arba informaciniame dokumente nurodomas terminas, kuriam pasibaigus obligacijų emisija turi būti išpirkta.

3.8.    Obligacijų emisijos išpirkimo užtikrinimo priemonės – obligacijų emitento pasirinkimu uždarajai akcinei bendrovei „Investicijų ir verslo garantijos“ pateikti prievolių įvykdymo užtikrinimo būdai (hipoteka, visų eilių įkeitimai, laidavimas), skirti garantuotos obligacijų emisijos išpirkimui užtikrinti.

3.9.    Obligacijų emitentasakcinė bendrovė arba uždaroji akcinė bendrovė, kuri išleidžia prašomą garantuoti obligacijų emisiją.

3.10Obligacijų savininkas – fizinis, juridinis asmuo arba kolektyvinio investavimo subjektas, įsigijęs visą obligacijų emitento išplatintą obligacijų emisiją ar jos dalį.

3.11Uždarosios akcinės bendrovės „Investicijų ir verslo garantijos“ atsakomybės limitas (toliau – Atsakomybės limitas) – uždarosios akcinės bendrovės „Investicijų ir verslo garantijos“ garantija užtikrinama konkrečios obligacijų emisijos dalis, išreiškiama procentais nuo obligacijų nominaliosios vertės.

3.12Uždarosios akcinės bendrovės „Investicijų ir verslo garantijos“ garantija (toliau – Garantija) – uždarosios akcinės bendrovės „Investicijų ir verslo garantijos“ įsipareigojimas sumokėti obligacijų savininkams garantijos išmoką įvykus garantiniam atvejui.

3.13Uždarosios akcinės bendrovės „Investicijų ir verslo garantijos“ garantijos atlyginimas (toliau – Garantijos atlyginimas) obligacijų emitento uždarajai akcinei bendrovei „Investicijų ir verslo garantijos“ mokamas mokestis už garantijos suteikimą.

3.14Uždarosios akcinės bendrovės „Investicijų ir verslo garantijos“ garantijos galiojimo laikotarpis (toliau – Garantijos galiojimo laikotarpis) – laikotarpis nuo uždarosios akcinės bendrovės „Investicijų ir verslo garantijos“ garantuojamos obligacijų emisijos išplatinimo dienos iki visos obligacijų emisijos išpirkimo dienos.  

3.15Uždarosios akcinės bendrovės „Investicijų ir verslo garantijos“ garantijos išmoka (toliau – Garantijos išmoka) – pinigų suma, kurią uždaroji akcinė bendrovė „Investicijų ir verslo garantijos“ sumoka obligacijų savininkui (-ams) garantiniu atveju.

3.16Uždarosios akcinės bendrovės „Investicijų ir verslo garantijos“ garantijos naudos gavėjas (toliau – Garantijos naudos gavėjas) – obligacijų savininkas, kuriam suteikiama uždarosios akcinės bendrovės „Investicijų ir verslo garantijos“ garantija už konkrečios obligacijų emisijos išpirkimo įvykdymą garantiniu atveju.

3.17Uždarosios akcinės bendrovės „Investicijų ir verslo garantijos“ negarantuota obligacijų emisijos dalis (toliau – Negarantuota obligacijų emisijos dalis) konkrečios obligacijų emisijos dalis, lygi išplatintos obligacijų emisijos dalies ir uždarosios akcinės bendrovės „Investicijų ir verslo garantijos“ garantuotos obligacijų emisijos dalies skirtumui.

3.18Uždarosios akcinės bendrovės „Investicijų ir verslo garantijos“ garantijos suma (toliau – Garantijos suma) – uždarosios akcinės bendrovės „Investicijų ir verslo garantijos“ įsipareigojimas šios bendrovės garantijos naudos gavėjui, apskaičiuojamas kaip uždarosios akcinės bendrovės „Investicijų ir verslo garantijos“ atsakomybės limito ir turimų obligacijų nominaliosios vertės sandauga ir išreiškiamas eurais.

3.19. Kitos Nuostatuose vartojamos sąvokos suprantamos taip, kaip jos apibrėžtos Reglamente (ES) 2023/2831, 2016 m. balandžio 27 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamente (ES) 2016/679 dėl fizinių asmenų apsaugos tvarkant asmens duomenis ir dėl laisvo tokių duomenų judėjimo ir kuriuo panaikinama Direktyva 95/46/EB (Bendrasis duomenų apsaugos reglamentas), Akcinių bendrovių ir uždarųjų akcinių bendrovių obligacijų savininkų interesų gynimo įstatyme, Lietuvos Respublikos civiliniame kodekse, Finansų įstaigų įstatyme, Lietuvos Respublikos įmonių atskaitomybės įstatyme, Juridinių asmenų nemokumo įstatyme, Lietuvos Respublikos konkurencijos įstatyme, Lietuvos Respublikos pinigų plovimo ir teroristų finansavimo prevencijos įstatyme, Smulkiojo ir vidutinio verslo plėtros įstatyme, Valstybės skolos įstatyme, Vertybinių popierių įstatyme, Lietuvos Respublikos žemės įstatyme, Lietuvos Respublikos tarptautinių sankcijų įstatyme.

4. Vadovaudamasi Nuostatais, Garantijų institucija teikia Garantijas, kuriomis suteikiama arba palengvinama galimybė obligacijų emitentui viešai arba neviešai išplatinti (parduoti) naują obligacijų emisiją, skirtą investicijoms finansuoti ir (arba) apyvartinėms lėšoms papildyti. Garantijos gali būti suteikiamos tik už išleidžiamas paprastąsias nekonvertuojamąsias obligacijų emisijas.

5. Pagal Nuostatus obligacijų emitentui suteikiamos Garantijos yra de minimis pagalba, kurios teikimui taikomi Reglamento (ES) 2023/2831 1, 3 ir 5 straipsniai. Teikiama de minimis pagalba skaičiuojama vadovaujantis Reglamento (ES) 2023/2831 4 straipsnio 6 dalies c papunkčiu, remiantis Europos Komisijos pranešimo 2008/C 155/02 3.4 punkto nuostatomis. De minimis pagalbos, suteiktos obligacijų emitentui ir su juo bent vienos rūšies tarpusavio santykiais, nustatytais Reglamento (ES) 2023/2831 2 straipsnio 2 dalyje, susietiems asmenims, kurie kartu laikomi viena įmone (toliau – Viena įmonė), suma negali viršyti Reglamento (ES) 2023/2831 3 straipsnio 2 dalyje nustatytos sumos (300 000 (trijų šimtų tūkstančių) eurų per bet kurį trejų metų laikotarpį). De minimis pagalbos skaičiuoklė yra skelbiama Garantijų institucijos interneto svetainėje www.invega.lt.

 

II SKYRIUS

REIKALAVIMAI, KELIAMI GARANTIJOMS IR OBLIGACIJŲ EMITENTAMS, GARANTIJŲ TEIKIMO PROCEDŪROS

 

6. Pagal Nuostatus teikiamos Garantijos yra individualios (t. y. konkretaus obligacijų emitento konkrečios obligacijų emisijos išpirkimo užtikrinimui), sąlyginės ir atlygintinos. Už Garantijos suteikimą obligacijų emitentas moka Garantijos atlyginimą. Už konkrečios Garantijos sąlygų keitimą obligacijų emitentas moka Garantijos sąlygų keitimo mokestį. Garantijos atlyginimo ir Garantijos sąlygų keitimo mokesčių dydžius bei jų apskaičiavimo tvarką,  kurie viešai skelbiami Garantijų institucijos interneto svetainėje www.invega.lt, nustato Garantijų institucijos valdyba.  

7. Pagal suteikiamą Garantiją Atsakomybės limitas gali būti iki 50 procentų nuo kiekvienos konkrečios obligacijų emisijos obligacijos nominaliosios vertės. Garantijos suma ir Atsakomybės limitas už konkrečios obligacijų emisijos obligacijos išpirkimo užtikrinimą nustatomas, atsižvelgiant į obligacijų emitento prašomą taikyti Atsakomybės limitą nuo obligacijų nominaliosios vertės, garantuojamos obligacijų emisijos sąlygas, obligacijų emitento ir jo konkrečios obligacijų emisijos riziką, Garantijos, kaip obligacijų emisijos išpirkimo užtikrinimo priemonės, poreikį ir obligacijų emitento galimą gauti de minimis pagalbos sumą.

8. Jei konkrečios obligacijų emisijos obligacijos išplatinamos ne už nominaliąją vertę, pagal suteikiamą Garantiją Atsakomybės limitas koreguojamas kiekvienam obligacijų turėtojui, atsižvelgiant į jo obligacijų įsigijimo kainos pirminio platinimo metu ar įsigijimo kainos antrinėje rinkoje ir obligacijų nominaliosios vertės santykį. Koreguojamo Atsakomybės limito dydis negali viršyti suteiktoje Garantijoje nurodyto Atsakomybės limito dydžio nuo obligacijų nominaliosios vertės.

9. Garantijos suma vienam obligacijų emitentui negali būti mažesnė kaip
50 000 (penkiasdešimt tūkstančių) eurų ir didesnė kaip 5 000 000 (penki milijonai) eurų. Jei vienam obligacijų emitentui yra suteikiamos ir (arba) suteiktos kelios Garantijos, bendra suteiktų Garantijų suma negali viršyti 10 000 000 (dešimties milijonų) eurų.

10. Pagal Nuostatus obligacijų emitentui gali būti suteikiama Garantija, jeigu tenkinamos visos šios sąlygos:

10.1. Obligacijų emitentas yra labai maža įmonė, maža įmonė ar vidutinė įmonė.

10.2. Obligacijų emitentas veikia Lietuvos Respublikoje ilgiau nei trejus metus. Obligacijų emitentas laikomas veikiančiu Lietuvos Respublikoje tuo atveju, jei jis prisideda prie darbo vietų Lietuvos Respublikoje kūrimo arba nuo savo vykdomos veiklos moka mokesčius į Lietuvos Respublikos valstybės biudžetą, įmokas į Valstybinio socialinio draudimo fondą, Garantinį fondą ir Ilgalaikio darbo išmokų fondą.

10.3. Obligacijų emitentas prašymo suteikti Garantiją pateikimo metu valstybės įmonei Registrų centrui yra pateikęs audituotą paskutinių finansinių metų metinių finansinių ataskaitų rinkinį, kai tokia prievolė nustatyta pagal jo veiklai taikytinus teisės aktus.

10.4. Prašymo suteikti Garantiją pateikimo metu obligacijų emitentui nėra taikomos ir negali būti taikomos nemokumo procedūros, kaip tai apibrėžta Reglamento 2023/2831 4 straipsnio 6 dalies a punkte.

10.5. Obligacijų emitentas nėra gavęs valstybės pagalbos, kuri Garantijų institucijos sprendimu buvo pripažinta nepagrįstai išmokėta ir (arba), kaip nurodyta Konkurencijos įstatymo 55 straipsnio 2 dalyje, Europos Komisijos buvo pripažinta nesuderinama su Europos Sąjungos vidaus rinka (toliau – Nesuderinama pagalba), ir (arba) pagalbos tiekėjo sprendimu pripažinta neteisėta pagalba (toliau – Neteisėta pagalba), arba yra grąžinęs visą jos sumą, įskaitant palūkanas, kaip nustatyta 2015 m. liepos 13 d. Tarybos reglamente (ES) 2015/1589, nustatančiame išsamias Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo 108 straipsnio taikymo taisykles.

10.6. Obligacijų emitentui ir jo naudos gavėjui (-ams) arba fiziniams ir juridiniams asmenims, kurių naudai bus naudojamos obligacijų emisijos lėšos, sandorio ir (arba) mokėjimo bei tiekimo grandinėje dalyvaujantiems subjektams nėra taikomos tarptautinės sankcijos ir (arba) ribojamosios priemonės, taip pat sankcijos, kurias nustato, taiko ar administruoja Jungtinių Tautų Saugumo Taryba, Europos Sąjunga, Lietuvos Respublika, Jungtinių Amerikos Valstijų Vyriausybė (įskaitant Jungtinių Amerikos Valstijų Iždo departamento Užsienio lėšų kontrolės biurą (angl. „The Office of Foreign Assets Control of the U.S. Department of the Treasury“), Jungtinė Didžiosios Britanijos ir Šiaurės Airijos Karalystė.

10.7. Obligacijų emitentas atitinka minimalius patikimo mokesčių mokėtojo kriterijus, nustatytus Mokesčių administravimo įstatymo 401 straipsnyje. Atitiktis šiam reikalavimui vertinama pagal viešai paskelbtą Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos informaciją, skelbiamą interneto svetainėje adresu https://www.vmi.lt/evmi/mokesciu-moketoju-informacija.

10.8. Obligacijų emitentas, prieš išleisdamas konkrečią obligacijų emisiją, yra sudaręs civilinę (paslaugų) sutartį (toliau – Sutartis dėl obligacijų savininkų interesų gynimo) su obligacijų savininkų patikėtiniu, kai tai privaloma pagal Akcinių bendrovių ir uždarųjų akcinių bendrovių obligacijų savininkų interesų gynimo įstatymą.

10.9. Obligacijų emitento akcininko (-ų) sprendime nurodyta obligacijų emisija yra skirta obligacijų emitento investicijoms finansuoti ir (arba) apyvartinėms lėšoms papildyti.

10.10. Obligacijų emisijos terminas neviršija 5 metų.

10.11. Garantijos suteikimo rizika (obligacijų emitento ir jo dalyvių reputacija ir patirtis, obligacijų emitento ir jo garantuojamos obligacijų emisijos išplatinimo ir išpirkimo rizikos) yra Garantijų institucijai priimtino rizikos lygio. Rizikos lygio vertinimas atliekamas Garantijų institucijos valdybos nustatyta tvarka.

10.12. Obligacijų emitentas nevykdo veiklos šiose srityse: finansinių paslaugų, draudimo, perdraudimo ir pensijų lėšų kaupimo (veiklos kodai pagal Valstybės duomenų agentūros generalinio direktoriaus įsakymu patvirtinto Ekonominės veiklos rūšių klasifikatoriaus (EVRK 2 red.) (toliau – EVRK 2 red.) 64–66 skyrius), distiliuotų alkoholinių gėrimų didmeninės prekybos, ginklų ir šaudmenų specializuotos mažmeninės prekybos (veiklos kodas pagal EVRK 2 red. 47.78.30 poklasį), tabako gaminių gamybos ir (ar) jų didmeninės prekybos (visi veiklos kodai pagal EVRK 2 red. 12 skyrių ir 46.35 klasę), azartinių lošimų ar lažybų organizavimo (visi veiklos kodai pagal EVRK 2 red. 92 skyrių), nuosavo nekilnojamojo turto pirkimo, pardavimo, nuosavo arba nuomojamo nekilnojamojo turto nuomos ir eksploatavimo, nekilnojamojo turto operacijų (visi veiklos kodai pagal EVRK 2 red. 68.1–68.3 grupę), taip pat kurio vykdoma ir (ar) planuojama vykdyti ekonominė veikla, kuriai prašoma Garantijos, nėra pirminės žvejybos ir akvakultūros produktų gamybos veikla, pirminės žemės ūkio produktų gamybos veikla ir (ar) su eksportu susijusi veikla trečiosiose valstybėse arba valstybėse narėse, kaip nustatyta Reglamento (ES) 2023/2831 1 straipsnio 1 dalies a, c ir e punktuose. Jeigu obligacijų emitentas vykdo veiklą srityse, nurodytose šiame Nuostatų papunktyje, ir kitą veiklą, jis turi užtikrinti, kad garantuotos obligacijų emisijos išplatinimo metu gautos lėšos nebus naudojamos veiklai srityse, nurodytose šiame Nuostatų papunktyje, finansuoti. Tuo atveju, jeigu obligacijų emitentas negali užtikrinti (atskirti), kad garantuotos obligacijų emisijos išplatinimo metu gautos lėšos nebus naudojamos veiklai srityse, nurodytose šiame Nuostatų papunktyje, finansuoti, Garantija neteikiama.

10.13. Obligacijų emitento nuosavybės rodiklis po garantuotos obligacijų emisijos išplatinimo nėra mažesnis kaip 0,1 arba 0,15 į nuosavą kapitalą įtraukus akcininkų, susijusių ir (ar) kitų trečiųjų asmenų obligacijų emitentui suteiktas paskolas, pasitikėtines (subordinuotas) Garantijų institucijos garantuojamos obligacijų emisijos atžvilgiu (toliau – Trečiųjų asmenų subordinuotos paskolos) (be Trečiųjų asmenų subordinuotų paskolų nuosavas kapitalas turi būti teigiamas), skaičiuojant pagal paskutinių finansinių metų metinių finansinių ataskaitų rinkinį ar paskutinį tarpinių finansinių ataskaitų rinkinį. Jeigu pagal paskutinių finansinių metų metinių finansinių ataskaitų rinkinį nuosavybės rodiklis po obligacijų emisijos išplatinimo yra mažesnis kaip 0,1 arba 0,15 įtraukus Trečiųjų asmenų subordinuotas paskolas, o pagal paskutinį tarpinį finansinių ataskaitų rinkinį yra didesnis kaip 0,1 arba 0,15 įtraukus Trečiųjų asmenų subordinuotas paskolas, obligacijų emitentas privalo pateikti Garantijų institucijai nuosavybės struktūros pokyčius pagrindžiančius dokumentus (sukauptų nuostolių padengimo, kapitalo padidinimo apmokėjimo, turto vertinimo ir (arba) kitus nuosavybės struktūros pokyčius įrodančius dokumentus).

10.14. Obligacijų emitento kredito reitingas yra ne mažesnis kaip „B3/B-“ reitingas pagal bent vienos tarptautinės reitingų agentūros taikomą reitingavimą arba šiam kredito reitingui prilyginta Garantijų institucijos nustatyta rizikos grupė.

10.15. Obligacijų emitentas neturi prekybinių įsipareigojimų su Rusijos Federacijos, Baltarusijos Respublikos, Rusijos aneksuoto Krymo, Moldovos Respublikos Vyriausybės nekontroliuojamos Padniestrės teritorijos bei Sarkatvelo Vyriausybės nekontroliuojamos Abchazijos ir Pietų Osetijos teritorijos fiziniais ir (ar) juridiniais asmenimis arba yra šiuos įsipareigojimus nutraukęs iki 2022 m. rugpjūčio 31 d.

10.16. Obligacijų emitentas nepalaiko verslo santykių su juridiniais asmenimis, registruotais teritorijose, kurios pagal savo jurisdikciją nebendradarbiauja su Europos Sąjunga tarptautiniu mastu suderintų mokesčių taikymo srityje, taip pat nevykdo arba neketina vykdyti sandorių su tikslinėse teritorijose, nurodytose Tikslinių teritorijų sąraše, patvirtintame Lietuvos Respublikos finansų ministro 2001 m. gruodžio 22 d. įsakymu Nr. 344 „Dėl Tikslinių teritorijų sąrašo patvirtinimo“,  registruotais juridiniais asmenimis.

10.17.  Obligacijų emitentas nėra susijęs su pinigų plovimu, teroristų finansavimu ir mokesčių vengimu ir vykdo Pinigų plovimo ir teroristų finansavimo prevencijos įstatymo ir 2018 m. liepos 18 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES, Euratomas) 2018/1046 dėl Sąjungos bendrajam biudžetui taikomų finansinių taisyklių, kuriuo iš dalies keičiami reglamentai (ES) Nr. 1296/2013, (ES) Nr. 1301/2013, (ES) Nr. 1303/2013, (ES) Nr. 1304/2013, (ES) Nr. 1309/2013, (ES) Nr. 1316/2013, (ES) Nr. 223/2014, (ES) Nr. 283/2014 ir Sprendimas Nr. 541/2014/ES bei panaikinamas Reglamentas (ES, Euratomas) Nr. 966/2012, su paskutiniais pakeitimais, padarytais 2022 m. gruodžio 6 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentu (ES, Euratomas) 2022/2434, reikalavimus.

11. Kai išleidžiama obligacijų emisija, iš obligacijų emisijos gautos lėšos negali būti skirtos:

11.1. finansiniam turtui įsigyti, išskyrus akcijas, kurių įsigijimu siekiama obligacijų emitento verslo plėtros. Obligacijų emitento kontroliuojamų įmonių akcijų įsigijimas nėra laikomas verslo plėtra;

11.2. kapitalui formuoti, taip pat savoms akcijoms supirkti ar kitokiems mokėjimams atlikti iš kapitalo obligacijų emitento akcininkams, pajininkams, nariams, dalininkams ar kitiems subjektams, dalyvaujantiems obligacijų emitento kapitale (toliau – Obligacijų emitento dalyviai);

11.3. obligacijų emitentui ar kitam ekonominę veiklą vykdančiam subjektui, kurie su obligacijų emitentu laikomi Viena įmone, restruktūrizuoti;

11.4. nekilnojamajam turtui pirkti ir (ar) statyti ir (ar) investicijoms į nekilnojamojo turto būklės pagerinimą, siekiant jį parduoti, nuomoti ar kitu būdu perleisti kitiems fiziniams ar juridiniams asmenims, kurie su obligacijų emitentu nėra laikomi Viena įmone, o ne naudoti obligacijų emitento ir jo dalyvių veikloje. Nekilnojamojo turto naudojimu savo veikloje laikomi atvejai, kai ne mažiau kaip 60 proc. įsigyjamo, statomo turto arba turto, kurio būklė gerinama, ketinama panaudoti obligacijų emitento ekonominei veiklai vykdyti, išskyrus nekilnojamojo turto operacijų veiklas pagal EVRK 2 red. 68.1–68.3 grupes. Ribojimas dėl nuomos netaikomas, kai obligacijų emitentas vykdo viešbučių ir (ar) kitas trumpalaikio apgyvendinimo paslaugų teikimo veiklas (visi veiklos kodai pagal EVRK 2 red. 55 skyrių) arba nuomoja darbo vietas pagal darbo vietos nuomos sutartis, arba užsiima sandėliavimo ir saugojimo veikla (veiklos kodas pagal EVRK 2 red. 52.1 grupę ir 52.10 klasę);

11.5. turto, kuris būtų skirtas ne obligacijų emitento veiklai vykdyti, įsigijimui finansuoti;

11.6. investicijoms, kurios atliekamos ne Lietuvos Respublikos teritorijoje, išskyrus investicijas, atliekamas Ukrainoje, finansuoti;

11.7. išmokoms obligacijų emitento dalyviams iš obligacijų emitento pelno išmokėti;

11.8. iš obligacijų emisijos gautoms lėšoms perskolinti kitiems fiziniams ar juridiniams asmenims;

11.9. ankstesnei neišpirktai emitento obligacijų emisijai refinansuoti;

11.10. žemės ūkio paskirties žemei įsigyti.

12. Obligacijų emitentas, siekiantis gauti Garantiją, iki obligacijų emisijos išleidimo turi pateikti Garantijų institucijai prašymą suteikti Garantiją, obligacijų emitento akcininko (-ų) sprendimą išleisti obligacijas, kaip tai nustatyta Akcinių bendrovių įstatymo 55 straipsnio 4 dalyje, kuriame nurodytos Nuostatų 13.2 papunktyje išvardytos esminės Garantijos suteikimo sąlygos, taip pat obligacijų emitento su obligacijų savininkų patikėtiniu sudarytą Sutartį dėl obligacijų savininkų interesų gynimo, kai tai privaloma pagal Akcinių bendrovių ir uždarųjų akcinių bendrovių obligacijų savininkų interesų gynimo įstatymą ir kitus su Garantijos teikimu susijusius dokumentus, kurių sąrašas skelbiamas Garantijų institucijos interneto svetainėje www.invega.lt.

13. Sprendimų dėl Garantijų priėmimo tvarka:

13.1. Sprendimai dėl Garantijų priimami Garantijų institucijos įstatuose ir Garantijų institucijos valdymo organų tvirtinamuose dokumentuose nustatyta tvarka.

13.2. Garantijų institucijos sprendime dėl Garantijos suteikimo (toliau – Sprendimas dėl Garantijos suteikimo) nustatomos Garantijos suteikimo sąlygos. Esminės Garantijos suteikimo sąlygos, nustatytos Sprendime dėl Garantijos suteikimo, yra šios: obligacijų emitentas, bendra išleidžiamos konkrečios obligacijų emisijos nominalioji vertė, numatytas išplatinti obligacijų vienetų skaičius, vienos obligacijos nominalioji vertė, konkrečios obligacijų emisijos išplatinimo ir išpirkimo datos, Garantijos galiojimo laikotarpis, obligacijų emisijos išleidimo tikslas ir paskirtis, obligacijų savininkų patikėtinis (jei toks paskirtas), obligacijų emisijos išpirkimo užtikrinimo priemonės (jei tokios pateiktos).

13.3. Sprendimas dėl Garantijos suteikimo priimamas Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2001 m. liepos 11 d. nutarimo Nr. 887 „Dėl uždarosios akcinės bendrovės „Investicijų ir verslo garantijos“ veiklos“ (toliau – Nutarimas) 1.8 papunktyje nustatytais terminais. Apie priimtą Sprendimą dėl Garantijos suteikimo Garantijų institucija per 3 darbo dienas elektroninėmis priemonėmis, o kai to neįmanoma padaryti dėl techninių kliūčių, – registruotu paštu informuoja obligacijų emitentą ir obligacijų savininkų patikėtinį (jei toks paskirtas).

14. Rašytinėje garantijoje (garantijos lakšte), kuri pateikiama obligacijų emitentui ir obligacijų savininkų patikėtiniui (jei toks paskirtas), turi būti aptartos esminės Garantijos suteikimo sąlygos, nurodytos Nuostatų 13.2 papunktyje, Garantijų institucijos ir obligacijų emitento įsipareigojimai, Garantijos išmokos mokėjimo sąlygos.

15. Tais atvejais, kai Sprendime dėl Garantijos suteikimo yra nustatytos papildomos Garantijos suteikimo sąlygos, kurios turi būti įvykdytos iki rašytinės garantijos (garantijos lakšto) išdavimo, rašytinė garantija (garantijos lakštas) obligacijų emitentui ir obligacijų savininkų patikėtiniui (jei toks paskirtas) išduodama tik po to, kai obligacijų emitentas įvykdo atitinkamas sąlygas ir Garantijų institucija gauna tai patvirtinančius dokumentus ir (ar) informaciją. Iki rašytinės garantijos (garantijos lakšto) išdavimo Garantijų institucijai turi būti sumokėtas Garantijos atlyginimas. Garantija įsigalioja kitą dieną po to, kai obligacijų emitentas išplatina prospekte ar informaciniame pranešime numatytą obligacijų skaičių.

16. Jei prospekte ar informaciniame dokumente obligacijų emitentas nurodo, kad obligacijų emisija laikytina išplatinta ir tuo atveju, kai išplatinta tam tikra obligacijų emisijos dalis, Negarantuota obligacijų emisijos dalimi laikoma suma, gaunama iš išplatintos obligacijų emisijos sumos likučio atėmus nuo išplatintos obligacijų emisijos likučio apskaičiuotą Atsakomybės limito dydį atitinkančią sumą.

17. Jei obligacijų emitentas pageidauja keisti esmines Garantijos suteikimo sąlygas, jis turi pateikti Garantijų institucijai prašymą dėl Garantijos sąlygų keitimo. Garantijų institucijai išnagrinėjus obligacijų emitento prašymą dėl Garantijos sąlygų keitimo Nuostatų 13 punkte nustatyta tvarka ir terminais bei įvertinus, ar obligacijų emitentui pakanka galimos suteikti pagalbos sumos likučio, priimamas Garantijų institucijos sprendimas dėl Garantijos sąlygų keitimo.

 

III SKYRIUS

GARANTIJŲ INSTITUCIJOS ĮSIPAREIGOJIMŲ PAGAL SUTEIKTAS GARANTIJAS VYKDYMAS

 

18. Garantiniu atveju Garantijų institucija Garantijos naudos gavėjui, kuriam (-iems) obligacijų emitento bankroto bylos iškėlimo dieną obligacijų emitento išplatintos obligacijos priklauso nuosavybės teise, garantuoja kiekvienos obligacijos nominaliosios vertės dalies, atitinkančios Atsakomybės limitą, išpirkimą.

19. Jeigu obligacijų emitentas iki garantinio atvejo yra išpirkęs tam tikrą obligacijų emisijos dalį, Garantijos išmokos atveju Garantijos suma skaičiuojama nuo iki garantinio atvejo neišpirktos obligacijų emisijos nominaliosios vertės.

20. Prašymą dėl Garantijos išmokos mokėjimo Garantijų institucijai pateikia obligacijų savininkų patikėtinis (jei toks paskirtas) arba Garantijos naudos gavėjas (-ai), kuriam (-iems) obligacijų emitento išleistos obligacijos garantiniu atveju priklauso nuosavybės teise. Jei Garantijos naudos gavėjas (-ai) ir obligacijų emitento nemokumo administratorius nėra priėmę sprendimo leisti Garantijos naudos gavėjui (-ams) perimti obligacijų emitento pareigą atsiskaityti su obligacijų savininkų patikėtiniu už jo teikiamas paslaugas, prašymą dėl Garantijos išmokos mokėjimo Garantijų institucijai pateikia Garantijos naudos gavėjas (-ai), kuriam (-iems) obligacijų emitento išleistos obligacijos garantiniu atveju priklauso nuosavybės teise.

21. Prašymui dėl Garantijos išmokos mokėjimo keliami šie reikalavimai:

21.1. Prašyme dėl Garantijos išmokos mokėjimo turi būti nurodyta ši informacija:

21.1.1. Garantijos naudos gavėjas (-ai) ar jo (-ų) įgaliotas (-i) asmuo (-enys) (fizinio asmens vardas, pavardė ar juridinio asmens pavadinimas ar kolektyvinio investavimo subjekto pavadinimas, elektroninis paštas, telefono numeris), kuriam (-iems) garantinio atvejo dieną obligacijos priklauso nuosavybės teise. Tais atvejais, kai prašymą teikia obligacijų savininkų patikėtinis, pateikiamas jo atstovaujamas (-i) Garantijos naudos gavėjas (-ai), kuriam (-iems) garantinio atvejo dieną obligacijos priklauso nuosavybės teise;

21.1.2. kad prašymas dėl Garantijos išmokos mokėjimo teikiamas pagal Garantiją, ir pateikiami Garantijų institucijos suteikti Garantijos rekvizitai (data ir numeris);

21.1.3. prašoma mokėti Garantijos išmokos suma eurais;

21.1.4. banko sąskaitos, į kurią turi būti mokama Garantijos išmoka, rekvizitai. Tais atvejais, kai prašymą dėl Garantijos išmokos mokėjimo pateikia obligacijų savininkų patikėtinis, nurodomi Garantijos naudos gavėjo (-ų) patikėtinio depozitinės sąskaitos rekvizitai;

21.2. prašymas dėl Garantijos išmokos mokėjimo turi būti pasirašytas Garantijos naudos gavėjo (-ų) ar obligacijų savininkų patikėtinio (kai prašymą dėl Garantijos išmokos teikia obligacijų savininkų patikėtinis), ar jų įgalioto asmens.

22. Kartu su prašymu dėl Garantijos išmokos mokėjimo turi būti pateikta sutartis dėl obligacijų emitento obligacijų įsigijimo ir išrašas iš vertybinių popierių sąskaitos, patvirtinantis šių obligacijų turėjimą.

23. Garantijų institucija turi teisę Garantijos naudos gavėjo (-ų) ar obligacijų savininkų patikėtinio prašyti pateikti kitus papildomus dokumentus, kurie būtini prašymui dėl Garantijos išmokos mokėjimo nagrinėti.

24. Garantijos išmoka nemokama, jei, vertinant prašymą dėl Garantijos išmokos mokėjimo, nustatoma, kad:

24.1. prašyme dėl Garantijos išmokos mokėjimo Garantijos naudos gavėjo (-ų) pateikti duomenys neatitinka duomenų apie Garantijos naudos gavėją (-us), esančių viešuose registruose, vertybinių popierių sąskaitose ar depozitoriume, arba Garantijų institucijos turimų duomenų;

24.2. prašyme dėl Garantijos išmokos mokėjimo nurodytoms obligacijoms nustatyti disponavimo apribojimai, draudžiantys obligacijų išpirkimą, apribotos Garantijos naudos gavėjo (-ų) teisės, dėl prašyme dėl Garantijos išmokos mokėjimo nurodytų obligacijų vyksta ikiteisminiai tyrimai, teisminiai ginčai;

24.3. prašymas dėl Garantijos išmokos mokėjimo Garantijų institucijai buvo pateiktas vėliau kaip per 3 metus po bankroto bylos obligacijų emitentui iškėlimo. Per nustatytą terminą Garantijos naudos gavėjui (-ams) ar obligacijų savininkų patikėtiniui nepateikus prašymo įvykdyti Garantijų institucijos įsipareigojimus pagal suteiktą Garantiją arba per nurodytą terminą nepateikus prašymo pratęsti kreipimosi terminą iki 12 mėnesių, Garantijos išmoka nėra mokama, o Garantijų institucijos įsipareigojimai pagal suteiktą Garantiją laikomi pasibaigusiais.

25. Obligacijų emitentas negali pažeisti esminių Garantijos suteikimo sąlygų. Paaiškėjus, kad už išplatintą ir garantuotą emisiją gautas lėšas obligacijų emitentas panaudojo Nuostatų 11 punkte nurodytiems tikslams, obligacijų emitentui skiriama 10 procentų garantuotos emisijos dydžio bauda. Apie baudos taikymą obligacijų emitentas informuojamas Garantijų institucijos raštu, kuriame nurodomos baudos taikymo aplinkybės ir nustatomas 20 darbo dienų terminas, per kurį obligacijų emitentas privalo sumokėti paskirtą baudą į Garantijų institucijos nurodytą banko sąskaitą.

26. Garantijų institucijos valdymo organai ar jų įgalioti asmenys sprendimą dėl Garantijos išmokos mokėjimo priima ne vėliau kaip per 20 darbo dienų nuo visų Nuostatų 21, 22 ir 23 punktuose nurodytų dokumentų ir informacijos gavimo dienos. Garantijų institucija ne vėliau kaip per 15 darbo dienų nuo sprendimo dėl Garantijos išmokos mokėjimo priėmimo dienos išmoka Garantijos naudos gavėjui (-ams) Garantijos išmoką į prašyme dėl Garantijos išmokos mokėjimo nurodytas sąskaitas.

27. Garantijų institucija, įvykdžiusi savo įsipareigojimus pagal suteiktą Garantiją, įgyja atgręžtinio reikalavimo teisę į obligacijų emitentą.

 

IV SKYRIUS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

28. Jei Garantijos naudos gavėjui buvo suteikta Neteisėta pagalba arba Nesuderinama pagalba, Garantijos naudos gavėjas privalo grąžinti suteiktą Neteisėtą pagalbą arba Nesuderinamą pagalbą, t. y. visą suteiktą ir negrąžintą obligacijų emisiją su sutartyje nustatytomis palūkanomis (obligacijų emisijos grąžinimo dieną) ir su palūkanomis, kaip nustatyta Reglamente (ES) 2015/1589. Vadovaujantis Konkurencijos įstatymo 551 straipsnio nuostatomis, Garantijos naudos gavėjas privalo jam suteiktą pagalbos sumą sugrąžinti savanoriškai arba ši suma išieškoma ne ginčo tvarka. 

29. Garantijų institucija turi teisę kaupti dokumentus ir informaciją apie Garantijos suteikimo sąlygų vykdymą, taip pat kitą informaciją, susijusią su Garantija, obligacijų emitentu, obligacijų savininkų patikėtiniu (jei toks paskirtas), Garantijos naudos gavėju (-ais) ir garantuojamos obligacijų emisijos išpirkimo užtikrinimu.

30.  Garantijų institucija užtikrina su Nuostatų įgyvendinimu ir Garantijų suteikimu susijusių dokumentų saugojimą 10 metų, skaičiuojant nuo paskutinės pagal Nuostatus suteiktos Garantijos dienos.

31. Duomenų valdytoja – Garantijų institucija, juridinio asmens kodas 110084026, buveinės adresas – Konstitucijos pr. 7, 09308 Vilnius, tel. (+370 5) 210 7510, el. paštas [email protected] (duomenų apsaugos pareigūno el. paštas [email protected]) – tvarko su Nuostatų reikalavimų įgyvendinimu susijusius asmens duomenis. Garantijų institucijos tvarkomi su prašymu dėl Garantijos suteikimo pateikti asmens duomenys yra: obligacijų emitento kontaktinio asmens vardas, pavardė, elektroninis paštas, telefono numeris, obligacijų emitento vadovo ar jo įgalioto asmens vardas, pavardė, asmens kodas, elektroninis paštas, telefono numeris, obligacijų emitento valdomų įmonių pavadinimai, įstatinio kapitalo ir (arba) balsavimo teisių dalis, sąsajos su kitais juridiniais asmenimis; obligacijų savininkų patikėtinio (kai jis yra fizinis asmuo) asmens vardas, pavardė, asmens kodas, elektroninis paštas, telefono numeris, duomenys, susiję su prašymo nagrinėjimu, obligacijos emitento atitikties vertinimu, obligacijos emisijos lėšų panaudojimo kontrole, Garantijų sąlygų laikymosi kontrole (duomenys apie tai, ar obligacijų emitentui ir jo naudos gavėjui (-ams) nėra taikomos sankcijos, duomenys apie obligacijų emitento sudarytas civilines (paslaugų) sutartis su obligacijų savininkų patikėtiniu, duomenis apie obligacijų emitento ir jo dalyvių reputaciją ir patirtį). Garantijų institucijos tvarkomi šie su prašymu dėl Garantijos išmokos gavimo pateikti asmens duomenys: Garantijos naudos gavėjo (-ų) ar jo (-ų) įgalioto asmens (-ų) vardas, pavardė, asmens kodas, elektroninis paštas, telefono numeris, vertybinių popierių sąskaitos informacija, banko sąskaitos rekvizitai; obligacijų savininko (kai jis yra juridinis asmuo ar kolektyvinio investavimo subjektas) kontaktinio asmens vardas, pavardė, asmens kodas, elektroninis paštas, telefono numeris, obligacijų savininkų patikėtinio (kai jis yra fizinis asmuo) asmens vardas, pavardė, asmens kodas, elektroninis paštas, telefono numeris, obligacijų savininko patikėtinio vertybinių popierių sąskaitos informacija, banko sąskaitos rekvizitai. Nepateikus visų Garantijų institucijos prašomų duomenų, Garantijų institucija negalės nagrinėti prašymo suteikti Garantiją ar Garantijos išmokos mokėjimo. Asmens duomenys tvarkomi vadovaujantis Reglamento (ES) 2016/679 6 straipsnio 1 dalies c punktu, Lietuvos Respublikos asmens duomenų teisinės apsaugos įstatymu, Lietuvos Respublikos nacionalinių plėtros įstaigų įstatymo 6 straipsnio 1 dalies 2 punktu, Pinigų plovimo ir teroristų finansavimo prevencijos įstatymo 9–15 straipsniais ir 24 straipsniu bei Nuostatais. Asmens duomenų tvarkymo tikslas – įsitikinti, ar obligacijų emitentui gali būti suteikiama Garantija pagal Nuostatus, užtikrinti teisėtą de minimis pagalbos obligacijų emitentui teikimą, vertinant ir nustatant obligacijų emitento atitiktį Nuostatų reikalavimams, ir atlikti su nurodytų tikslų įgyvendinimu susijusius veiksmus: tikrinti obligacijų emitento, obligacijų savininkų patikėtinio, garantijos naudos gavėjo (-ų) pateiktos informacijos tikrumą, tvarkyti Garantijų institucijos suteiktų Garantijų apskaitą, Garantijų institucijos suteiktų Garantijų portfelio rizikingumo vertinimą, rengti statistines ataskaitas dėl suteiktų Garantijų, registruoti ir viešinti suteiktą de minimis pagalbą, atlikti Garantijų auditą, vykdyti Lietuvos Respublikos teisės aktų, reglamentuojančių pinigų plovimo ir teroristų finansavimo prevenciją, reikalavimus. Garantijų institucija audito tikslais ir gavusi Reglamento (ES) 2016/679 reikalavimus atitinkantį oficialų Europos Sąjungos ir (ar) Lietuvos Respublikos institucijų (Europos Audito Rūmų, Europos Komisijos, Lietuvos Respublikos finansų ministerijos, Lietuvos Respublikos ekonomikos ir inovacijų ministerijos, Lietuvos Respublikos valstybės kontrolės, Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos, Lietuvos Respublikos specialiųjų tyrimų tarnybos, Lietuvos Respublikos konkurencijos tarybos ir kitų) paklausimą pateiks asmens duomenis šioms kompetentingoms institucijoms. Garantijų institucija gali teikti asmens duomenis asmenims, kurie, atlikdami teisės aktų nustatytas valstybės funkcijas, teisės aktų, reglamentuojančių šių asmenų funkcijas ir veiklą, nustatyta tvarka turi teisę gauti informaciją ir duomenis, reikalingus jų funkcijoms atlikti. Asmens duomenys trečiosioms valstybėms neperduodami. Su Nuostatų reikalavimų įgyvendinimu susiję asmens duomenys Garantijų institucijoje tvarkomi ir saugomi 10 metų nuo paskutinio dokumento dėl Garantijos suteikimo gavimo dienos. Duomenų subjektas gali kreiptis į Garantijų instituciją ir įgyvendinti šias Reglamente (ES) 2016/679 įtvirtintas teises: teisę būti informuotam apie savo asmens duomenų tvarkymą; teisę susipažinti su savo asmens duomenimis; teisę reikalauti ištaisyti netikslius savo asmens duomenis; teisę reikalauti ištrinti asmens duomenis („teisę būti pamirštam“); teisę reikalauti apriboti asmens duomenų tvarkymą. Asmens duomenys Garantijų institucijoje tvarkomi vadovaujantis Garantijų institucijos generalinio direktoriaus tvirtinamomis Asmens duomenų tvarkymo Garantijų institucijoje taisyklėmis. Informacija apie asmens duomenų tvarkymą pateikiama Garantijų institucijos interneto svetainėje www.invega.lt, skiltyje „Asmens duomenų apsauga“. Duomenų subjektas turi teisę pateikti skundą Valstybinei duomenų apsaugos inspekcijai, jei mano, kad asmens duomenų tvarkymas atliekamas pažeidžiant Reglamento (ES) 2016/679 nuostatas. Duomenų subjektas taip pat turi teisę pateikti skundą teismui, jei mano, kad Reglamentu (ES) 2016/679 nustatytos jo teisės buvo pažeistos, nes jo asmens duomenys buvo tvarkomi pažeidžiant Reglamento (ES) 2016/679 nuostatas.

32. Garantijų institucija atsakinga už suteiktos nereikšmingos (de minimis) pagalbos registravimą Suteiktos valstybės pagalbos ir nereikšmingos (de minimis) pagalbos registre, vadovaujantis Suteiktos valstybės pagalbos ir nereikšmingos (de minimis) pagalbos registro nuostatais, patvirtintais Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2005 m. sausio 19 d. nutarimu Nr. 35 „Dėl Suteiktos valstybės pagalbos ir nereikšmingos (de minimis) pagalbos registro nuostatų patvirtinimo“.

__________________________