Lietuvos Respublikos Vyriausybė
nutarimas
DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖS 1996 M. RUGPJŪČIO 5 D. NUTARIMO NR. 937 „DĖL UŽSIENIO VALSTYBIŲ IR LIETUVOS RESPUBLIKOS GELBĖJIMO PAJĖGŲ IR TECHNIKOS VYKIMO PER LIETUVOS RESPUBLIKOS VALSTYBĖS SIENĄ TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO
2018 m. balandžio 25 d. Nr. 403
Vilnius
Pakeisti Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1996 m. rugpjūčio 5 d. nutarimą Nr. 937 „Dėl Užsienio valstybių ir Lietuvos Respublikos gelbėjimo pajėgų ir technikos vykimo per Lietuvos Respublikos valstybės sieną taisyklių patvirtinimo“ ir jį išdėstyti nauja redakcija:
„LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ
NUTARIMAS
DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS VALSTYBĖS SIENOS IR JOS APSAUGOS
ĮSTATYMO ĮGYVENDINIMO
Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos valstybės sienos ir jos apsaugos įstatymo 9 straipsnio 1 ir 3 dalimis, 16 straipsnio 4 dalimi, 23 straipsnio 1 dalies 14 punktu, Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:
1. Užsienio valstybių ir Lietuvos Respublikos specialiųjų tarnybų ar jų specialistų, vykstančių atlikti gelbėjimo darbus, vykimo ir technikos, įrangos bei pagalbai skirtų medžiagų gabenimo per Lietuvos Respublikos valstybės sieną tvarkos aprašą.
2. Atlyginimo juridiniams asmenims, juridinių asmenų filialams, atstovybėms ar juridinio asmens statuso neturintiems asmenims, išskyrus valstybės ir savivaldybių institucijas ir įstaigas, už naudojimąsi jiems priklausančia infrastruktūra patikrinimams pasienio kontrolės punktuose atlikti tvarkos aprašą.
PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos Vyriausybės
1996 m. rugpjūčio 5 d. nutarimu Nr. 937
(Lietuvos Respublikos Vyriausybės
2018 m. balandžio 25 d.
nutarimo Nr. 403 redakcija)
UŽSIENIO VALSTYBIŲ IR LIETUVOS RESPUBLIKOS SPECIALIŲJŲ TARNYBŲ AR JŲ SPECIALISTŲ, VYKSTANČIŲ ATLIKTI GELBĖJIMO DARBUS, VYKIMO IR TECHNIKOS, ĮRANGOS BEI PAGALBAI SKIRTŲ MEDŽIAGŲ GABENIMO PER LIETUVOS RESPUBLIKOS VALSTYBĖS SIENĄ TVARKOS APRAŠAS
1. Užsienio valstybių ir Lietuvos Respublikos specialiųjų tarnybų ar jų specialistų, vykstančių atlikti gelbėjimo darbus, vykimo ir technikos, įrangos bei pagalbai skirtų medžiagų gabenimo per Lietuvos Respublikos valstybės sieną tvarkos aprašas (toliau – tvarkos aprašas) nustato užsienio valstybių ir Lietuvos Respublikos specialiųjų tarnybų (toliau kartu – specialiosios tarnybos) ar specialiųjų tarnybų specialistų, vykstančių atlikti gelbėjimo darbus (toliau – specialistai), vykimo, technikos, įrangos bei pagalbai skirtų medžiagų gabenimo per Lietuvos Respublikos valstybės sieną Lietuvos Respublikos valstybės sienos ir jos apsaugos įstatymo 9 straipsnio 1 dalyje nustatytais atvejais tvarką.
2. Tvarkos apraše vartojamos sąvokos atitinka Valstybės sienos ir jos apsaugos įstatyme apibrėžtas sąvokas.
3. Valstybės sienos ir jos apsaugos įstatymo 9 straipsnio 1 dalyje nustatytais atvejais leidimus atvykti į Lietuvos Respubliką, išvykti iš jos ar vykti per ją tranzitu, taip pat leidimus atgabenti, išgabenti ar gabenti tranzitu techniką, įrangą bei pagalbai skirtas medžiagas specialiosioms tarnyboms, jų specialistams išduoda Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas prie Vidaus reikalų ministerijos (toliau – Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas).
4. Vykstančių per Lietuvos Respublikos valstybės sieną užsienio valstybių specialiųjų tarnybų specialistai, o kai vyksta jų grupė – jos vadovas, pasienio kontrolės punkte pateikia lietuvių, anglų arba rusų kalba:
5. Vykstančių per Lietuvos Respublikos valstybės sieną Lietuvos Respublikos specialiųjų tarnybų specialistai, o kai vyksta jų grupė – jos vadovas, pasienio kontrolės punkte pateikia Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento išduotus Lietuvos Respublikos specialiųjų tarnybų:
6. Tvarkos aprašo 4 ir 5 punktuose nurodytuose sąrašuose turi būti šie duomenys:
6.1. specialistų sąraše:
6.2. technikos sąraše:
7. Jeigu specialiosios tarnybos ar specialistai vyksta, technika, įranga bei pagalbai skirtos medžiagos gabenamos atskiru geležinkelio sąstatu, specialiųjų tarnybų specialistai, o kai vyksta jų grupė – jos vadovas, pasienio kontrolės punkte, be tvarkos aprašo 4 ir 5 punktuose nurodytų sąrašų, papildomai turi pateikti:
8. Jeigu specialiosios tarnybos ar specialistai vyksta, technika, įranga bei pagalbai skirtos medžiagos gabenamos orlaiviais, specialiųjų tarnybų specialistai, o kai vyksta jų grupė – jos vadovas, pasienio kontrolės punkte, be tvarkos aprašo 4 ir 5 punktuose nurodytų sąrašų, papildomai turi pateikti:
9. Jeigu specialiosios tarnybos ar specialistai vyksta, technika, įranga bei pagalbai skirtos medžiagos gabenamos vandens transporto priemonėmis, specialiųjų tarnybų specialistai, o kai vyksta jų grupė – jos vadovas, pasienio kontrolės punkte, be tvarkos aprašo 4 ir 5 punktuose nurodytų sąrašų, papildomai turi pateikti:
10. Tvarkos aprašo 4–9 punktuose nustatyti reikalavimai netaikomi, jeigu yra bent viena iš šių aplinkybių:
10.1. specialiųjų tarnybų transporto priemone gabenami nukentėję asmenys, kuriems skubiai reikalinga medicinos pagalba, ir specialistai, perdavę šiuos asmenis, specialiųjų tarnybų transporto priemone grįžta į stichinės nelaimės, katastrofos ar didelės pramoninės avarijos vietą;
PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos Vyriausybės
2018 m. balandžio 25 d. nutarimu Nr. 403
atlyginimo juridiniams asmenims, JURIDINIŲ ASMENŲ FILIALAMS, ATSTOVYBĖMS AR JURIDINIO ASMENS STATUSO NETURINTIEMS ASMENIMS, išskyrus valstybės ir savivaldybių institucijas ir įstaigas, už NAUDOJIMĄSI JIEMS PRIKLAUSANČIA INFRASTRUKTŪRa patikrinimams pasienio kontrolės punktuose atlikti
TVARKOS APRAŠAS
1. Atlyginimo juridiniams asmenims, juridinių asmenų filialams, atstovybėms ar juridinio asmens statuso neturintiems asmenims, išskyrus valstybės ir savivaldybių institucijas ir įstaigas, už naudojimąsi jiems priklausančia infrastruktūra patikrinimams pasienio kontrolės punktuose atlikti tvarkos aprašas (toliau – tvarkos aprašas) nustato atlyginimo juridiniams asmenims, juridinių asmenų filialams, atstovybėms ar juridinio asmens statuso neturintiems asmenims, išskyrus valstybės ir savivaldybių institucijas ir įstaigas (toliau – turto valdytojas), už naudojimąsi jiems priklausančia infrastruktūra patikrinimams pasienio kontrolės punktuose atlikti sąlygas ir tvarką.
2. Tvarkos aprašas nereglamentuoja atlyginimo už naudojimąsi viešosios geležinkelių infrastruktūros objektais tvarkos ir sąlygų, kurias nustato Viešosios geležinkelių infrastruktūros objektų nuomos tvarkos aprašas, patvirtintas Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2014 m. birželio 11 d. nutarimu Nr. 525 „Dėl Viešosios geležinkelių infrastruktūros objektų nuomos tvarkos aprašo patvirtinimo“.
3. Tvarkos apraše vartojamos sąvokos suprantamos taip, kaip jos apibrėžtos Lietuvos Respublikos valstybės sienos ir jos apsaugos įstatyme ir Lietuvos Respublikos turto ir verslo vertinimo pagrindų įstatyme.
4. Valstybės sienos ir jos apsaugos įstatymo 17 straipsnyje nurodyta valstybės institucija ar įstaiga, įgaliota atlikti patikrinimus pasienio kontrolės punktuose (toliau – patikrinimų įstaiga), kuri pagal su turto valdytoju sudarytą nuomos sutartį naudojasi infrastruktūra, iš jai patvirtintų valstybės biudžeto asignavimų moka turto valdytojui naudojimosi infrastruktūra atlyginimą, apskaičiuotą tvarkos apraše nustatyta tvarka.
5. Patikrinimų įstaiga naudojimosi infrastruktūra atlyginimą moka už praėjusį kalendorinį mėnesį, kurį naudojosi infrastruktūra.
6. Jei patikrinimų įstaiga infrastruktūra naudojosi trumpiau nei kalendorinį mėnesį, ji naudojimosi infrastruktūra atlyginimą moka už laikotarpį, kurį naudojosi infrastruktūra. Šiuo atveju naudojimosi infrastruktūra atlyginimas apskaičiuojamas pagal tvarkos aprašo 8 ir 9 punktuose nustatytas formules proporcingai naudojimosi infrastruktūra laikui.
7. Patikrinimų įstaiga per 5 darbo dienas nuo tvarkos aprašo 5 ar 6 punkte nurodyto laikotarpio pabaigos perveda naudojimosi infrastruktūra atlyginimą į nuomos sutartyje nurodytą turto valdytojo mokėjimo sąskaitą.
8. Mėnesinis naudojimosi infrastruktūra (nekilnojamuoju turtu) atlyginimo dydis apskaičiuojamas pagal formulę N = V/12, kur:
9. Mėnesinis naudojimosi infrastruktūra (kilnojamuoju turtu) atlyginimo dydis apskaičiuojamas pagal formulę K = V/L, kur:
10. Tvarkos aprašo 9.2 ir 9.3 papunkčiuose nurodyti duomenys pagrindžiami turto valdytojo pateiktais dokumentais ar kita informacija.
11. Patikrinimų įstaiga apmoka su infrastruktūros naudojimusi susijusias išlaidas už vandenį, šilumos, elektros energiją ir kitas komunalines paslaugas.
PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos Vyriausybės
2018 m. balandžio 25 d. nutarimu Nr. 403
VALSTYBĖS SIENOS APSAUGOS TARNYBOS PRIE LIETUVOS RESPUBLIKOS VIDAUS REIKALŲ MINISTERIJOS ORLAIVIŲ PANAUDOJIMO TVARKOS APRAŠAS
1. Valstybės sienos apsaugos tarnybos prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos orlaivių panaudojimo tvarkos aprašas (toliau – tvarkos aprašas) reglamentuoja Valstybės sienos apsaugos tarnybos prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos (toliau – VSAT) eksploatuojamų orlaivių (toliau – orlaiviai) panaudojimą atliekant paieškos ir gelbėjimo darbus, teikiant medicinos pagalbą, gabenant donorų organus ir audinius, vykdant Lietuvos Respublikos nacionaliniam saugumui užtikrinti svarbių įmonių, įrenginių ir turto ar jų teritorijų fizinę saugą, atliekant valstybinius geodezijos ir kartografijos darbus, padedant valstybės ir savivaldybių institucijoms ir įstaigoms įgyvendinti priskirtas funkcijas (toliau – pagalbos skrydžiai).
2. Tvarkos apraše vartojamos sąvokos atitinka Lietuvos Respublikos aviacijos įstatyme, Lietuvos Respublikos valstybės sienos ir jos apsaugos įstatyme, Lietuvos Respublikos civilinės saugos įstatyme ir Lietuvos Respublikos nacionaliniam saugumui užtikrinti svarbių objektų apsaugos įstatyme apibrėžtas sąvokas.
3. Orlaiviai naudojami pagalbos skrydžiams valstybės ir savivaldybių institucijų ar įstaigų prašymu pagal bendradarbiavimo sutartis, sudarytas su jomis arba Lietuvos Respublikos nacionaliniam saugumui užtikrinti svarbiomis įmonėmis arba įmonėmis, valdančiomis Lietuvos Respublikos nacionaliniam saugumui užtikrinti svarbius įrenginius ir turtą (toliau – skrydžio iniciatoriai).
4. VSAT kiekvienais kalendoriniais metais sudaro pagalbos skrydžių planą, kurį tvirtina VSAT vadas (toliau – planas). Planas sudaromas atsižvelgiant į skrydžio iniciatorių pateiktas pagalbos skrydžių paraiškas, kuriose nurodomi planuojamų pagalbos skrydžių tikslai, data, trukmė, maršrutas (skraidymo rajonas) ir kita bendradarbiavimo sutartyje nurodyta informacija (toliau – paraiška).
Skrydžio iniciatoriai turi pateikti VSAT paraiškas per bendradarbiavimo sutartyje nustatytus terminus ir nustatyta tvarka.
5. Dėl techninių ir (ar) žmogiškųjų išteklių trūkumo negalint įvykdyti paraiškose nurodytų atskirų pagalbos skrydžių ir nesant galimybės šių skrydžių įvykdyti kitu, nei paraiškose nurodytu ar skrydžio iniciatoriui priimtinu, laiku, tokie skrydžiai VSAT vado motyvuotu sprendimu į planą neįtraukiami. Apie paraiškose nurodytų pagalbos skrydžių įtraukimą į planą ir motyvus, dėl kurių paraiškose nurodyti atskiri pagalbos skrydžiai neįtraukti į planą, VSAT raštu ne vėliau kaip per 5 darbo dienas informuoja skrydžio iniciatorius.
6. Dėl konkretaus į planą įtraukto pagalbos skrydžio vykdymo skrydžio iniciatorius ne vėliau kaip prieš 3 darbo dienas iki numatyto pagalbos skrydžio kreipiasi į VSAT raštu ir bendradarbiavimo sutartyje nustatyta tvarka suderina pagalbos skrydžio detales (pagalbos skrydžio tikslą, datą, trukmę, maršrutą (skraidymo rajoną), orlaivio tipą (sraigtasparnis ar lėktuvas), būtiną įrangą, skrisiančių asmenų skaičių ir kt.).
7. Skrydžio iniciatoriai dėl į planą neįtraukto pagalbos skrydžio (toliau – neatidėliotinas pagalbos skrydis) vykdymo kreipiasi į VSAT Aviacijos valdybą, suderindami neatidėliotino pagalbos skrydžio detales (pagalbos skrydžio tikslą, datą, trukmę, maršrutą (skraidymo rajoną), orlaivio tipą (sraigtasparnis ar lėktuvas), būtiną įrangą, skrisiančių asmenų skaičių ir kt.). Sprendimą dėl neatidėliotino pagalbos skrydžio vykdymo priima VSAT vadas ar jo įgaliotas valstybės tarnautojas.
8. Tais atvejais, kai neatidėliotino pagalbos skrydžio laikas sutampa su į planą įtraukto pagalbos skrydžio laiku, pirmenybė teikiama neatidėliotino pagalbos skrydžio vykdymui. Tokiu atveju VSAT nedelsdama, bet ne vėliau kaip per vieną valandą nuo tvarkos aprašo 7 punkte nurodyto sprendimo priėmimo, informuoja skrydžio iniciatorių apie tai, kad pagalbos skrydis, įtrauktas į planą, nebus įvykdytas. Pagal planą neįvykdytas pagalbos skrydis vykdomas kitu su skrydžio iniciatoriumi suderintu laiku.
9. Kai dėl neatidėliotino pagalbos skrydžio tuo pačiu metu į VSAT kreipiasi daugiau nei vienas skrydžio iniciatorius, o VSAT turimi techniniai ir (ar) žmogiškieji ištekliai įvykdyti visus neatidėliotinus pagalbos skrydžius tuo metu yra nepakankami, įvertinęs situaciją motyvuotą sprendimą dėl konkretaus neatidėliotino pagalbos skrydžio vykdymo priima VSAT vadas ar jo įgaliotas valstybės tarnautojas. Pirmenybė teikiama skrydžiams, kuriais siekiama apsaugoti žmogaus gyvybę ar sveikatą.