TELŠIŲ RAJONO SAVIVALDYBĖS
TARYBA
SPRENDIMAS
DĖL TELŠIŲ RAJONO SAVIVALDYBĖS ŽELDYNŲ IR ŽELDINIŲ APSAUGOS TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO
2024 m. rugsėjo 26 d. Nr. T1-383
Telšiai
Pakeisti Telšių rajono savivaldybės želdynų ir želdinių apsaugos taisykles, patvirtintas Telšių rajono savivaldybės tarybos 2024 m. kovo 28 d. sprendimu T1-102 „Dėl Telšių rajono savivaldybės želdynų ir želdinių apsaugos taisyklių patvirtinimo“, ir jas išdėstyti nauja redakcija (pridedama).
PATVIRTINTA
Telšių rajono savivaldybės tarybos
2024 m. kovo 28 d. sprendimu T1-102
(Telšių rajono savivaldybės tarybos
2024 m. rugsėjo 26 d. sprendimo
T1-383 redakcija)
TELŠIŲ RAJONO SAVIVALDYBĖS ŽELDYNŲ IR ŽELDINIŲ APSAUGOS TAISYKLĖS
I SKYRIUS
BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Telšių rajono savivaldybės želdynų ir želdinių apsaugos taisyklės (toliau – Taisyklės) reglamentuoja Telšių rajono savivaldybės (toliau – Savivaldybė) teritorijoje ne miškų ūkio paskirties žemėje augančių želdynų ir želdinių apsaugos, tvarkymo, priežiūros, pertvarkymo ir naudojimo kultūrinei bei švietėjiškai veiklai reikalavimus, kurių turi laikytis žemės savininkai ir naudotojai, fiziniai ir juridiniai asmenys įstatymų nustatyta tvarka priskirtose ir bendrojo naudojimo teritorijose vykdantys tvarkymo, priežiūros, statybos ar remonto darbus.
2. Šios Taisyklės parengtos vadovaujantis Lietuvos Respublikos želdynu įstatymu (toliau – Želdynų įstatymas), šio įstatymo įgyvendinamaisiais aktais ir kitais Lietuvos Respublikoje galiojančiais teisės aktais.
3. Taisyklių tikslas – išsaugoti želdynus ir želdinius kaip estetiškai, ekologiškai, istoriškai ir kultūrai svarbius kraštovaizdžio elementus, kurie užtikrintų gamtinio ir kultūrinio kraštovaizdžio stabilumą, gyventojų teisę į jų gyvenimo kokybę gerinančias aplinkos sąlygas.
4. Taisyklėse želdynai suprantami kaip specialioje teritorijoje žmogaus sukurti ar pritaikyti želdinių (medžių, krūmų, vejų, gėlynų) ir įrenginių (takų, aikštelių ir kt.) teritoriniai kompleksai, skirti želdiniams auginti ir naudoti rekreaciniams, kultūriniams ir kitiems tikslams.
5. Želdynų paskirtis daugiafunkcinė (apsauginė, kultūros, mokslo, sveikatingumo). Apsauginės želdynų funkcijos yra: specifinio klimato sukūrimas (želdynai mažina vėjo greitį ir apsaugo nuo sniego kelius), priešerozinis poveikis, aplinkos sąlygų gerinimas (sugeria anglies dvideginį, produkuoja deguonį).
6. Privačios žemės valdoje esančius želdinius, kurie teisės aktais nepriskirti saugotiniems, savininkai ir valdytojai tvarko savo nuožiūra, nepažeisdami kaimyninių žemės sklypų ir namų valdų savininkų, valdytojų ar naudotojų interesų.
II SKYRIUS
PAGRINDINĖS SĄVOKOS
8. Taisyklėse vartojamos šios sąvokos:
8.1. Atskirasis želdynas – parkas, miesto ar miestelio sodas, skveras ar kitoks želdynas, esantis žemės sklype, kuris pagal jo naudojimo būdą priskiriamas prie atskirųjų želdynų teritorijų.
8.3. Intensyvus želdinių genėjimas – želdinių priežiūros darbai, kurių metu pašalinama daugiau kaip 30 procentų medžių ar krūmų lajos tūrio.
8.4. Krūmas – augalas su keliais ar keliolika maždaug vienodo storio (lygiaverčių) sumedėjusių ir kasmet iš antžeminių ar požeminių pumpurų priaugančių stiebų.
8.6. Miesto ar miestelio sodas – ne mažesnis kaip 0,5 hektaro atskirasis želdynas urbanizuotoje teritorijoje, kuris išsiskiria poilsine, pramogine ir pažintine funkcija ir (ar) tematika ir kuriame daugiau kaip 70 procentų ploto užima želdiniai (įskaitant vaismedžius ir vaiskrūmius) ir nedidelės atvirosios erdvės.
8.7. Neteisėtas želdinių naikinimas – tiesioginis ar netiesioginis mechaninis ar cheminis poveikis želdiniams ar jų aplinkos sąlygų pakeitimas, dėl kurio pažeidžiamos želdinių gyvybinės funkcijos, želdinių kirtimas, kitoks pašalinimas iš augimo vietos ar intensyvus genėjimas nesilaikant teisės aktų reikalavimų, taip pat saugotinų želdinių kirtimas, kitoks pašalinimas iš augimo vietos ar intensyvus genėjimas neturint galiojančio leidimo, sprendimo ar nesumokėjus želdinių atkuriamosios vertės kompensacijos.
8.8. Parkas – ne mažesnis kaip 1 hektaro žmogaus sukurtas ar jo pertvarkytas įvairiais tikslais naudojamas atskirasis želdynas, kuriame yra meniškai sukomponuotų želdinių, želdynų statinių ir įrenginių ir kuris skirtas poilsio, mokslo, kultūros reikmėms ir (ar) pramogoms ir aplinkos kokybei gerinti.
8.10. Saugotini želdiniai – medžiai ir krūmai, atitinkantys Lietuvos Respublikos Vyriausybės patvirtintus augimo vietos, rūšies ir matmenų kriterijus, pagal kuriuos medžiai ir krūmai priskiriami saugotiniems, ir (ar) Savivaldybės atstovaujamosios institucijos sprendimu saugotinais paskelbti dendrologiškai, ekologiškai, estetiškai vertingi, kultūros paveldui ir kraštovaizdžiui reikšmingi medžiai ir krūmai, kuriems kirsti, kitaip pašalinti iš augimo vietos ar intensyviai genėti reikalingas leidimas ar sprendimas.
8.11. Savivaldybės želdynų ir želdinių teritorijos – Savivaldybės želdynų ir želdinių teritorijos – želdiniais ar želdynais užimti žemės plotai, esantys Savivaldybės patikėjimo ar panaudos teise valdomoje valstybinėje žemėje ir savivaldybei nuosavybės teise priklausančioje žemėje, taip pat Nacionalinės žemės tarnybos prie Aplinkos ministerijos valdomoje valstybinėje žemėje miestuose, miesteliuose ir kurortuose.
8.12. Skveras – ne mažesnis kaip 0,03 hektaro dekoratyvinis ar trumpalaikiam poilsiui skirtas urbanizuotoje ir (ar) urbanizuojamoje teritorijoje esantis atskirasis želdynas su vyraujančiomis atviromis erdvėmis
8.13. Valstybinės reikšmės parkas – parkas, turintis ekspertų ir (ar) mokslininkų pripažintą ypatingą istorinę, architektūrinę, kultūrinę, mokslinę, estetinę, ekologinę, dendrologinę ir (ar) kraštovaizdžio vertę ir įtrauktas į Lietuvos Respublikos Vyriausybės patvirtintą Valstybinės reikšmės parkų sąrašą.
8.14. Viešieji želdynai ir želdiniai – Savivaldybės želdynų ir želdinių teritorijose esantys želdynai ir želdiniai, skirti visuomenės poreikiams tenkinti, arba valstybinėje žemėje esantys atskirieji ir priklausomieji želdynai ir želdiniai, dėl kurių lankymo, apsaugos ir priežiūros tarp valstybinės žemės valdytojo ir Savivaldybės vykdomosios institucijos sudaryta sutartis, taip pat privačioje žemėje esantys želdynai ir želdiniai, dėl kurių lankymo, apsaugos ir priežiūros tarp privačių želdynų ir želdinių savininkų ir Savivaldybės vykdomosios institucijos sudaryta sutartis; Lietuvos universitetų botanikos sodai ir juose augantys želdiniai nepriskiriami viešiesiems želdynams ir želdiniams.
8.15. Žalioji jungtis – želdynų, pavienių želdinių ir vertikaliųjų ir (ar) stogo želdinių visuma, užtikrinanti rekreacinius ir (ar) ekologinius ryšius tarp atskirųjų želdynų, miško masyvų ir (ar) kitų gamtinio karkaso struktūrų.
8.16. Želdynas – ne mažesnis kaip 0,01 hektaro ne miško žemės plotas su želdiniais, kuriame gali būti vandens telkinių, želdynų statinių ir įrenginių, vejų ir gėlynų.
8.18. Želdinių būklės ekspertizė – želdynų ir (ar) želdinių fizinės, ekologinės, fiziologinės, estetinės būklės, mechaninio stabilumo ir gyvybinės erdvės tyrimas ir vertinimas.
8.19. Želdyno darbo projektas – parengus želdyno projektą rengiamas dokumentas, kuriame nustatomi detalūs konstrukcijų, medžiagų, želdyno įrengimo kiekybiniai ir kokybiniai reikalavimai.
8.20. Želdyno pertvarkymas – želdyno struktūros keitimas, iškertant ar kitaip pašalinant iš augimo vietos ne mažiau kaip 20 procentų želdyno želdinių arba papildant želdyną naujais želdiniais, kurie sudarys ne mažiau kaip 20 procentų želdyne jau esančių želdinių skaičiaus.
8.21. Želdyno projektas – vadovaujantis šiuo įstatymu parengtas dokumentas, kuriame remiantis inventorizavimo ir tyrimų duomenimis tekstu ir grafiškai (brėžiniais, vaizdiniais, modeliais) pateikiami želdyno kūrimo ir (ar) pertvarkymo techniniai ir architektūriniai-meniniai sprendiniai, želdyno priežiūros ir tvarkymo rekomendacijos.
8.22. Želdyno ir želdinių tvarkymas – darbai, kuriais atkuriami, keičiami, atnaujinami želdynai, pavieniai želdiniai, želdynų statiniai ir įrenginiai, kai iškertama ar kitaip pašalinama iš augimo vietos arba papildoma naujais iki 20 procentų želdyno želdinių.
8.23. Želdynų ir želdinių apsauga – visuma veiksmų ir priemonių, kuriomis užtikrinamas želdynų kompozicijos, medžių ir krūmų įvairovės ir sveikumo išsaugojimą ir palaikymą.
8.24. Želdynų sistema – strateginio ar teritorijų planavimo dokumentuose numatyta urbanizuotų teritorijų gamtinio karkaso ir (ar) žaliosios infrastruktūros dalis – tikslingai ir nuosekliai formuojama želdynų, pavienių želdinių, jų grupių ir žaliųjų jungčių visuma, palaikanti ekologinį stabilumą ir gerinanti žmonių gyvenamosios aplinkos sąlygas.
III SKYRIUS
BENDRIEJI ŽELDYNŲ IR ŽELDINIŲ APSAUGOS, PRIEŽIŪROS IR TVARKYMO, ŽELDYNŲ KŪRIMO IR ŽELDINIŲ VEISIMO PRINCIPAI
10. Savivaldybės želdynai ir želdiniai turi gerinti aplinkos kokybę, tenkinti visuomenės sveikos gyvensenos ir rekreacijos poreikius, nekelti pavojaus žmonėms, pastatams, saugiam eismui gatvėse.
11. Želdynus ir želdinius būtina išsaugoti kaip estetiškai, ekologiškai, istoriškai ir kultūrai svarbius kraštovaizdžio elementus.
12. Želdynų ir želdinių apsauga, priežiūra ir tvarkymas, želdynų kūrimas ir želdinių veisimas organizuojami pagal šiuos principus:
12.1. darnaus vystymosi – želdynų sistema kuriama derinant aplinkos apsaugos, socialinio ir ekonominio vystymosi tikslus: saugoma ir turtinama biologinė įvairovė, kraštovaizdžio savitumas, palaikomos ekosistemų funkcijos; išlaikomi užstatytų teritorijų, želdynų ir gyventojų poilsiui bei sveikatingumui skirtų teritorijų pagal galiojančias normas nustatyti optimalūs ploto santykiai, ekologiniai ir estetiniai ryšiai aplinkoje; siekiama vientiso ir tolygaus želdynų išdėstymo ir bendros želdynų sistemos sukūrimo, prioritetą teikiant regiono gamtines ir klimatines sąlygas atitinkančioms rūšims; kuriant želdynus, sodinant naujus ar prižiūrint ir tvarkant esamus želdinius, numatomos prevencinės priemonės, užtikrinančios asmenų ir eismo saugumą automobilių ir geležinkelio keliuose, mažinančios neigiamą poveikį statiniams; planuojamos želdynų ir želdinių apsaugos, priežiūros ir tvarkymo priemonės turi būti ekonomiškai pagrįstos;
12.2. viešojo intereso prioriteto – į sprendimų dėl želdynų ir želdinių priėmimą įtraukiama suinteresuota visuomenė; priimant sprendimus dėl želdynų ir želdinių, derinami valstybės, savivaldybių, suinteresuotos visuomenės interesai, atsižvelgiama į estetinių, psichologinių, rekreacinių ir edukacinių visuomenės poreikių tenkinimo galimybes, suinteresuotos visuomenės motyvuotą nuomonę;
12.3. profesionalumo ir atsakomybės – užtikrinama, kad želdynus kurtų, želdynų ir želdinių apsauga rūpintųsi, prižiūrėtų ir tvarkytų profesinės kvalifikacijos reikalavimus atitinkantys asmenys; perkančiosios organizacijos, organizuodamos viešuosius pirkimus želdynų kūrimo, želdynų ir želdinių inventorizavimo, apsaugos, priežiūros ir tvarkymo ar želdynų ir želdinių būklės ekspertizės darbams atlikti, turi užtikrinti, kad šiuos darbus vykdyti būtų atrinkti profesinės kvalifikacijos reikalavimus atitinkantys asmenys;
12.4. tęstinumo – užtikrinant praeityje susiformavusių ir suformuotų želdynų ir pavienių želdinių, istorinių želdynų ir juose arba greta jų esančių pastatų ansamblių ar kompleksų vientisumą, atsižvelgiant į želdynų ir želdinių apsaugos, priežiūros ir tvarkymo, želdynų kūrimo ir želdinių veisimo tradicijas, kuo ilgiau palaikyti brandžių medžių gyvybingumą;
12.5. želdinių gerovės užtikrinimo – kuriant želdynus, tvarkant ir prižiūrint želdynus ir pavienius želdinius, taip pat atliekant su želdynų ir želdinių apsauga, priežiūra ir tvarkymu nesusijusius darbus želdinių augimo vietose, siekiama pasirinkti darbų atlikimo laiką ir priemones, padedančias išlaikyti ir užtikrinti želdinių sveikumą, ilgaamžiškumą ir fizinį atsparumą.
IV SKYRIUS
ŽELDYNŲ SISTEMA IR ŽELDYNŲ NORMAVIMAS
13. Siekiant geriau subalansuoti urbanistinio ir gamtinio karkaso struktūras, užtikrinti gyvenamosios aplinkos kokybės ir rekreacinius poreikius, palaikyti teritorijos ekologinį stabilumą ir ekosistemų funkcijas, kuriama želdynų sistema, kurią sudaro:
14. Želdynų sistema planuojama Savivaldybės lygmens ir (ar) vietovės lygmens kompleksinio ir specialiojo teritorijų planavimo dokumentuose, įvertinus vietovei būdingus gamtinius ir kultūrinius kraštovaizdžio elementus, istorinę raidą, urbanistinę erdvinę struktūrą, bendruosius teritorijų naudojimo ir apsaugos reikalavimus.
15. Atskiriesiems želdynams formuojami jiems skirti žemės sklypai, kuriuose rekreaciniams, mokslo, mokymo, kultūros, švietimo, pažinimo, aplinkos kokybės gerinimo, sveikatinimo, estetiniams ir kitiems visuomenės poreikiams tenkinti kuriami ir tvarkomi želdynai.
16. Priklausomieji želdynai kuriami ir tvarkomi atsižvelgiant į žemės sklypo pagrindinę žemės naudojimo paskirtį ir naudojimo būdą, vadovaujantis teritorijų planavimo dokumentų sprendiniais.
17. Miestų, miestelių ir kurortų teritorijose minimalų privalomą viešųjų atskirųjų želdynų plotą vienam gyventojui ir didžiausius jų pasiekiamumo atstumus (toliau – atskirųjų želdynų norma), privalomus rengiant teritorijų planavimo dokumentus, tvirtina aplinkos ministras.
18. Draudžiama keisti žemės sklypo, kuris pagal naudojimo būdą priskirstas atskirųjų želdynų teritorijoms, pagrindinę žemės naudojimo paskirtį ir (ar) naudojimo būdą, skaidyti tokį žemės sklypą į mažesnius žemės sklypus, jeigu dėl to sumažėtų viešojo atskirojo želdyno plotas, išskyrus atvejus, kai kartu su sprendimu dėl žemės sklypo, kuris pagal naudojimo būdą priskirstas atskirųjų želdynų teritorijoms, pagrindinės žemės naudojimo paskirties ir (ar) naudojimo būdo pakeitimo ar tokio žemės sklypo suskaidymo į mažesnius žemės sklypus, priimamas sprendimas dėl lygiaverčio sumažėjusiam plotui naujo viešojo atskirojo želdyno sukūrimo ne didesniu kaip 500 metrų atstumu nuo žemės sklypo, kuris pagal naudojimo būdą priskirstas atskirųjų želdynų teritorijoms ir kurio pagrindinę žemės naudojimo paskirtį ir (ar) naudojimo būdą nuspręsta pakeisti ar kurį nuspręsta suskaidyti į mažesnius žemės sklypus.
19. Priklausomųjų želdynų minimalų privalomą santykinį plotą žemės sklype, skirtą išimtinai tik želdiniams augti (toliau – priklausomųjų želdynų norma), jo apskaičiavimo tvarką ir teritorijas, kurioms priklausomųjų želdynų norma nenustatoma, tvirtina aplinkos ministras. Priklausomųjų želdynų norma nustatoma atsižvelgiant į teritoriją, kuriai rengiamas teritorijų planavimo dokumentas, esamą ar numatomą žemės sklypo naudojimo būdą (būdus), žemės sklype esančių ir projektuojamų pastatų paskirtį. Priklausomųjų želdynų norma gali būti kompensuojama vertikaliuoju pastatų apželdinimu, su žemės sklypu besiribojančių ar ne didesniu kaip 200 metrų atstumu nuo žemės sklypo ribos esančių ar numatytų įveisti atskirųjų želdynų arba rekreacijai pritaikytų miškų plotais – didžiausius leidžiamus kompensuoti priklausomųjų želdynų normų dydžius ir jų apskaičiavimo tvarką nustato aplinkos ministras. Priklausomųjų želdynų norma privaloma rengiant teritorijų planavimo dokumentus.
20. Ne rečiau kaip kartą per 5 metus Savivaldybės vykdomoji institucija ar įgaliotas Savivaldybės administracijos direktorius privalo patikrinti ar želdynų ir želdinių teritorijose priklausomųjų želdynų normos įvykdytos, ir iki kitų po patikrinimo metų pirmojo ketvirčio pabaigos Savivaldybės interneto svetainėje paskelbti informaciją apie priklausomųjų želdynų normos įvykdymą Savivaldybės želdynų ir želdinių teritorijose, ir, jeigu priklausomųjų želdynų normos Savivaldybės želdynų ir želdinių teritorijose neįvykdytos, pateikti informaciją apie numatytą problemos sprendimą ir terminą jam įgyvendinti.
21. Iki kiekvienų metų pirmojo ketvirčio pabaigos Savivaldybės vykdomoji institucija ar įgaliotas Savivaldybės administracijos direktorius arba jo įgaliotas asmuo Savivaldybės interneto svetainėje privalo paskelbti atnaujintą informaciją apie atskirųjų želdynų normų įvykdymą jos teritorijoje ir, jeigu atskirųjų želdynų normos Savivaldybės teritorijos dalyje neįvykdytos, pateikti informaciją apie numatytą problemos sprendimą ir terminą jam įgyvendinti. Savivaldybės administracija privalo inicijuoti Savivaldybės teritorijos ar jos dalies bendrojo plano pakeitimus, formuoti žemės sklypus naujiems atskiriesiems želdynams, įgyvendinti kitus veiksmus, kad atskirųjų želdynų normos būtų įvykdytos, taip pat ne rečiau kaip kartą per kalendorinius metus Savivaldybės interneto svetainėje pateikti informaciją apie atliktus veiksmus, siekiant atskirųjų želdynų normų įvykdymo.
V SKYRIUS
ŽELDYNŲ KŪRIMAS, ŽELDYNŲ IR ŽELDINIŲ APSAUGA, PRIEŽIŪRA IR TVARKYMAS, ŽELDYNŲ IR ŽELDINIŲ INVENTORIZAVIMAS IR BŪKLĖS STEBĖSENA
22. Želdynų kūrimas apima želdynų planavimo, projektavimo ir želdyno projekto įgyvendinimo procesus, kurių metu, atsižvelgiant į Taisyklių 12 punkte nurodytus bendruosius želdynų ir želdinių apsaugos, priežiūros ir želdinių veisimo principus, formuojami nauji arba pertvarkomi esami želdiniai.
23. Telšių rajono savivaldybės administracijos (toliau – Savivaldybės administracija) Architektūros skyrius organizuoja kraštovaizdžio tvarkymo planų rengimą, užtikrina, kad želdynų sistema būtų pažymėta savivaldybės teritorijos bendrajame plane.
24. Savivaldybės administracijos Architektūros skyrius organizuoja atskirųjų želdynų žemės sklypų kadastrinius matavimus, kuria ir tvarko jų duomenų bazes (skaitmenines ir geoinformacines).
25. Savivaldybės administracijos vyriausiasis specialistas, atsakingas už želdinių priežiūrą ir tvarkymą, sprendžia visus klausimus, susijusius su želdinių apsauga, priežiūra ir tvarkymu, kartu su seniūnijomis vykdo jų būklės stebėseną. Želdinių įveisimo darbus organizuoja Savivaldybės administracijos Statybos ir urbanistikos skyrius.
26. Už rajono želdinių išsaugojimą, tinkamą jų priežiūrą ir tvarkymą atsako visų nuosavybės formų įmonės, įstaigos, organizacijos, maldos namai, visuomeninės ir politinės organizacijos, privačių valdų savininkai ir valdytojai, daugiabučių gyvenamųjų namų savininkų bendrijos.
27. Rajono bendrojo naudojimo Savivaldybės teritorijoje (jei ji nepriskirta juridiniams asmenims) augančių želdynų planavimo, kūrimo, apsaugos, tvarkymo ir priežiūros darbus organizuoja Savivaldybės administracija, minėtų želdynų tvarkymo ir priežiūros darbus atlieka pagal sutartis kiti subjektai.
28. Savivaldybės administracijos Statybos ir urbanistikos skyrius Aplinkos ir civilinės saugos poskyris organizuoja Savivaldybės teritorijoje esančių želdynų ir želdinių inventorizavimą, apskaitą ir įrašymą į Nekilnojamojo turto kadastrą.
29. Saugomais gamtos paveldo objektais želdiniai ir želdynai skelbiami, prižiūrimi ir tvarkomi vadovaujantis Saugomų teritorijų įstatymu ir Želdynų įstatymu.
30. Dendrologiškai, ekologiškai, estetiškai vertingi, kultūros paveldui ir kraštovaizdžiui reikšmingi medžiai ir krūmai Savivaldybės tarybos skelbiami saugotinais želdiniais, vadovaujantis aplinkos ministro nustatytais kriterijais. Per 20 darbo dienų nuo Savivaldybės tarybos sprendimo dėl medžių ir krūmų paskelbimo saugotinais želdiniais priėmimo raštu informuojami saugotinais paskelbtų želdinių savininkai ir valdytojai. Informacija apie sprendimą dėl medžių ir krūmų paskelbimo saugotinais želdiniais, laikantis asmens duomenų apsaugą reglamentuojančių teisės aktų reikalavimų, per 20 darbo dienų nuo sprendimo dėl medžių ir krūmų paskelbimo saugotinais želdiniais priėmimo paskelbiama Savivaldybės interneto svetainėje.
31. Draudžiama kirsti, kitaip iš augimo vietos pašalinti ar intensyviai genėti saugotinus medžius nuo kovo 15 dienos iki rugpjūčio 1 dienos, išskyrus atvejus, kai jie kelia pavojų gyventojams, jų turtui, statiniams, eismo ar skrydžių saugumui, taip pat kai tai būtina remontuojant, rekonstruojant ar tiesiant naują valstybinės reikšmės kelią, įgyvendinant ypatingos valstybinės svarbos projektus.
32. Želdynų ir želdinių inventorizavimo darbus organizuoja ir informaciją apie inventorizavimo darbus savivaldybių interneto svetainėse skelbia Savivaldybės vykdomoji institucija ar įgaliotas Savivaldybės administracijos direktorius.
33. Želdynai ir želdiniai inventorizuojami visoje Savivaldybės teritorijoje, neatsižvelgiant į žemės, kurioje jie yra, nuosavybės formą. Želdynai ir želdiniai inventorizuojami surenkant pagrindinius duomenis (želdinio rūšį, želdyno rūšinę sudėtį, plotą) apie neurbanizuotoje teritorijoje esančius želdynus ir želdinius, žaliųjų jungčių želdinius, privačioje žemėje esančius želdynus ir želdinius ir išsamius duomenis (be pagrindinių duomenų, surenkami duomenys apie želdinių kiekį, amžių, aukštį, skersmenį, būklę, tvarkymo priemones) apie viešųjų atskirųjų ir priklausomųjų želdynų, viešųjų ir konfesinių kapinių, kelių, gatvių želdinius, kitus miestų, miestelių ir kaimo gyvenamųjų vietovių viešuosius želdynus ir želdinius.
34. Želdynų ir želdinių inventorizavimas atliekamas reguliariai, siekiant, kad Savivaldybės administracijos tvarkomi duomenys apie neurbanizuotoje teritorijoje esančius želdynus ir želdinius, žaliųjų jungčių želdinius, privačioje žemėje esančius želdynus ir želdinius būtų ne senesni kaip 10 metų, o duomenys apie viešųjų atskirųjų ir priklausomųjų želdynų, viešųjų ir konfesinių kapinių, kelių, gatvių želdinius, kitus miestų, miestelių ir kaimo gyvenamųjų vietovių viešuosius želdynus ir želdinius būtų ne senesni kaip 5 metų.
VI SKYRIUS
KRITERIJAI, PAGAL KURIUOS MEDŽIAI IR KRŪMAI, AUGANTYS NE MIŠKŲ ŪKIO PASKIRTIES ŽEMĖJE, PRISKIRIAMI SAUGOTINIEMS
35. Saugotiniems priskiriami medžiai ir krūmai, augantys ne miškų ūkio paskirties žemėje, (toliau – medžiai ir krūmai), augantys šių Taisyklių 1 priede nurodytose teritorijose ir atitinkantys nurodytus dydžius.
36. Saugotiniems priskiriami medžiai, kurie yra Telšių rajono savivaldybės tarybos paskelbti saugotinais.
37. Medžiai ir krūmai nepriskiriami saugotiniems, jeigu jie yra:
37.1. nudžiūvę, stichinių nelaimių, ekstremalių įvykių, gaisrų ar avarijų metu išversti, nulaužti, apdegę, sužaloti (išskyrus sužalotus dėl neteisėtos fizinių ar juridinių asmenų veiklos);
37.3. medžiai ir krūmai, augantys:
37.3.1. ant pastatų stogų, pamatų ar kitų jų dalių, inžinerinių statinių (išskyrus medžius, esančius kelio juostoje);
37.3.2. geležinkelio želdinių apsaugos zonoje aukštesni už nuotolį nuo medžio ar krūmo iki artimiausio geležinkelio kelio bėgio, yra pasvirę didesniu kaip 45 laipsnių kampu į geležinkelio kelių ir (ar) jų įrenginių pusę, blogina matomumą pervažose, perėjose, geležinkelio keliuose, apsunkina eismo signalų, signalinių ženklų matomumą;
37.4. medžiai ir krūmai, kuriuos numatyta iškirsti pagal parengtus saugomų teritorijų gamtotvarkos planus, kultūros paveldo objektų apsaugos reglamentus ar kompleksinių kultūros paveldo objektų ir kultūros paveldo vietovių tvarkymo planus ir saugomų rūšių apsaugos planus;
37.5. pasienio juostoje, valstybės sienos apsaugos objektų ir įrenginių apsaugos zonose, kai želdiniai trukdo pasienio juostą, valstybės sienos ženklus, valstybės sienos apsaugos zonos draudžiamuosius ženklus, vaizdo, ryšių ir (ar) signalizacijos sistemas (kompleksus), stebėjimo bokštus ir stiebus eksploatuoti pagal jų paskirtį.
VII SKYRIUS
LEIDIMŲ IR SPRENDIMŲ KIRSTI, KITAIP PAŠALINTI IŠ AUGIMO VIETOS AR INTENSYVIAI GENĖTI SAUGOTINUS ŽELDINIUS IŠDAVIMO, ŠALINAMŲ MEDŽIŲ IR KRŪMŲ ATKURIAMOSIOS VERTĖS ATLYGINIMO TVARKA
38. Saugotinus želdinius kirsti, kitaip pašalinti iš augimo vietos ar intensyviai genėti galima tik turint Savivaldybės vykdomosios institucijos išduotą leidimą kirsti, kitaip pašalinti iš augimo vietos ar intensyviai genėti saugotinus želdinius (3 priedas) (toliau – Leidimas) ar vadovaujantis galiojančiu Savivaldybės vykdomosios institucijos sprendimu dėl saugotinų želdinių kirtimo, kitokio pašalinimo iš augimo vietos ar intensyvaus genėjimo (4 priedas) (toliau – Sprendimas) ir Savivaldybės vykdomosios institucijos pagal aplinkos ministro tvirtinamus Želdinių atkuriamosios vertės įkainius, kai šalinami Vyriausybės nustatytus kriterijus dėl augimo vietos, rūšies, matmenų ir būklės atitinkantys saugotini želdiniai, arba pagal Savivaldybės atstovaujamosios institucijos sprendimu saugotinais paskelbtų želdinių atkuriamosios vertės įkainius, kai šios institucijos sprendimu yra nustatyti didesni šių želdinių atkuriamosios vertės įkainiai ir kai šalinami jos sprendimu saugotinais paskelbti želdiniai, apskaičiuotą želdinių atkuriamosios vertės kompensaciją.
39. Saugotinus želdinius kirsti, kitaip pašalinti iš augimo vietos ar intensyviai genėti be Leidimo ar Sprendimo galima, kai:
39.1. jie auga elektros tinklų, šilumos perdavimo tinklų, magistralinių dujotiekių ir naftotiekių (produktotiekių) apsaugos zonoje ir šiuos darbus atlieka, prieš darbų pradžią apie juos raštu, telefonu, elektroniniu paštu informavę žemės, kurioje auga saugotini želdiniai, savininką ar valdytoją, elektros tinklus, šilumos tinklus, magistralinius dujotiekius ir naftotiekius (produktotiekius) eksploatuojantys asmenys ar jų įgalioti tretieji asmenys;
39.2. šiuos darbus reikia atlikti nedelsiant – dėl gamtinio, eismo ar kito įvykio pakitus saugotinų želdinių būklei, kai dėl to jie kelia pavojų gyventojams, jų turtui, statiniams ar eismo saugumui. Šiuo atveju darbus atlikę asmenys per 3 darbo dienas privalo raštu informuoti Savivaldybės administraciją, nurodydami saugotino želdinio vietą (adresą ar koordinates) ir pateikdami 3 nuotraukas, kuriose būtų užfiksuotas vaizdas prieš atliekant darbus ir iš skirtingų pusių užfiksuotas nukirstas, kitaip pašalintas iš augimo vietos ar intensyviai nugenėtas saugotinas želdinys.
40. Leidimo išdavimo tvarka:
40.1. Savivaldybės vykdomoji institucija ar įgaliotas Savivaldybės administracijos direktorius gavęs privataus žemės sklypo savininko prašymą, ketinančio kirsti, kitaip pašalinti iš augimo vietos ar intensyviai genėti saugotinus želdinius, tinkamai užpildytą prašymą išduoti leidimą kirsti, kitaip pašalinti iš augimo vietos ar intensyviai genėti saugotinus želdinius (2 priedas) (toliau – Prašymas) per 20 darbo dienų nuo prašymo gavimo dienos:
40.1.1. patikrina, ar numatomas saugotinų želdinių kirtimas, kitoks pašalinimas iš augimo vietos ar intensyvus genėjimas neprieštarauja Savivaldybės strateginiams plėtros ir veiklos planams, Savivaldybės ir (ar) vietovės lygmens kompleksinio ir specialiojo teritorijų planavimo dokumentams;
40.1.2. išduoda Leidimą sklypo savininkui ar jo įgaliotam asmeniui, kuriame nurodo želdinių atkuriamosios vertės kompensacijos dydį;
40.1.3. arba nustačiusi, kad numatomas saugotinų želdinių kirtimas, kitoks pašalinimas iš augimo vietos ar intensyvus genėjimas prieštarauja Savivaldybės strateginiams plėtros ir veiklos planams, Savivaldybės ir (ar) vietovės lygmens kompleksinio ir specialiojo teritorijų planavimo dokumentams, motyvuotai atsisako jį išduoti ir apie priimtą sprendimą raštu informuoja privačios žemės sklypo savininką.
40.2. Jeigu privačios žemės sklypo savininkas pateikė netinkamai užpildytą Prašymą, Savivaldybės vykdomosios institucijos per 5 darbo dienas nuo prašymo gavimo dienos informuoja apie tai privačios žemės sklypo savininką ir nustato 5 darbo dienų terminą patikslintam prašymui pateikti.
40.3. Jeigu per nustatytą terminą pagal tinkamai užpildytą prašymą Savivaldybės vykdomoji institucija ar įgaliotas Savivaldybės administracijos direktorius arba neišduoda, arba motyvuotai neatsisako jį išduoti, laikoma, kad Leidimas išduotas.
40.5. Savivaldybės vykdomoji institucija ar įgaliotas Savivaldybės administracijos direktorius, laikydamasis asmens duomenų apsaugą reglamentuojančių teisės aktų reikalavimų, ne vėliau kaip per 3 darbo dienas nuo Leidimo išdavimo dienos Savivaldybės interneto svetainėje paskelbia informaciją apie išduotą Leidimą, nurodydama numatomų kirsti, kitaip pašalinti iš augimo vietos ar intensyviai genėti saugotinų želdinių vietą, rūšį, skaičių, skersmenį bei Leidimo įsigaliojimo ir darbų pradžios datas.
41. Sprendimo priėmimo tvarka:
41.1. Savivaldybės vykdomoji institucija ar įgaliotas Savivaldybės administracijos direktorius gavęs Prašymą dėl Savivaldybės želdynų ir želdinių teritorijose esančių saugotinų želdinių kirtimo, kitokio pašalinimo iš augimo vietos ar intensyvaus genėjimo per 20 darbo dienų nuo prašymo gavimo dienos:
41.1.1. patikrina, ar prašymas yra tinkamai užpildytas, ar numatomas saugotinų želdinių kirtimas, kitoks pašalinimas iš augimo vietos, ar intensyvus genėjimas neprieštarauja Savivaldybės strateginiams plėtros ir veiklos planams, Savivaldybės ir (ar) vietovės lygmens kompleksinio ir specialiojo teritorijų planavimo dokumentams šių Taisyklių numatytais atvejais atsižvelgia į Telšių rajono savivaldybės želdynų ir želdinių apsaugos ir priežiūros komisijos (toliau – Komisija) išvadą ir (ar) želdynų ir želdinių būklės ekspertizės išvadą.
41.1.2. užtikrina, kad daugiabučių gyvenamųjų namų savininkų bendrijų pirmininkų, daugiabučių gyvenamųjų namų administratorių prašymai kirsti geros būklės, nekeliančius pavojaus želdinius nagrinėjami tada, kai kartu su prašymu pateikiama susirinkimo protokolo kopija arba jo išrašas, patvirtinantis, kad daugiau kaip 1/2 bendrijos narių pritaria šiam prašymui (išimtis gali būti padaryta atsižvelgus į vasaros metu kambariuose atliktus apšvietimo tyrimus, kurie neatitinka galiojančių normų).
41.1.3. patikrina ar asmuo, prašantis kirsti, persodinti, kitaip pašalinti iš augimo vietos ar intensyviai genėti saugotinus medžius ir krūmus, augančius kito asmens žemėje, prašymą yra suderinęs su tos žemės savininku ar valdytoju.
41.2. ne vėliau kaip per 3 darbo dienas nuo Sprendimo priėmimo dienos Savivaldybės interneto svetainėje paskelbia informaciją apie priimtą Sprendimą, nurodydama numatomų kirsti, kitaip pašalinti iš augimo vietos ar intensyviai genėti saugotinų želdinių vietą, rūšį, skaičių, skersmenį, želdinių atkuriamosios vertės kompensacijos dydį, numatomą Sprendimo įsigaliojimo datą; darbų pradžios datą;
41.3. kartu su Sprendimu Savivaldybės interneto svetainėje paskelbiama Komisijos išvada ir (ar) želdynų ir želdinių būklės ekspertizės išvada, kai šias išvadas šių Taisyklių numatytais atvejais privaloma gauti ir įvertinti iki Sprendimo priėmimo;
41.4. jeigu iki nurodytos Sprendimo įsigaliojimo dienos Savivaldybės vykdomoji institucija ar įgaliotas Savivaldybės administracijos direktorius gauna rašytinį suinteresuotos visuomenės prašymą atlikti želdynų ir želdinių būklės ekspertizę arba numatytą suinteresuotos visuomenės pranešimą apie jos iniciatyva užsakytą želdynų ir želdinių būklės ekspertizę ir tai patvirtinančius dokumentus, Sprendimo įsigaliojimas atidedamas laikotarpiui, reikalingam želdynų ir želdinių būklės ekspertizei atlikti;
41.5. gavusi želdynų ir želdinių būklės ekspertizės išvadą, Savivaldybės vykdomoji institucija ar įgaliotas Savivaldybės administracijos direktorius per 5 darbo dienas susipažįsta su želdynų ir želdinių būklės ekspertizės išvada ir priima sprendimą:
41.6. Sprendimą kartu su želdynų ir želdinių būklės ekspertizės išvada paskelbia Savivaldybės interneto svetainėje;
41.7. jeigu Savivaldybės vykdomoji institucija ar jų įgaliotas Savivaldybės administracijos direktorius neatsižvelgė ar atsižvelgė tik iš dalies į Komisijos išvadą ir (ar) želdynų ir želdinių būklės ekspertizės išvadą, Sprendime nurodo tokio sprendimo priežastis ir motyvus;
42. Sprendimo išduoti leidimą (4 priedas) priėmimo tvarka:
42.1. Savivaldybės vykdomoji institucija ar įgaliotas Savivaldybės administracijos direktorius gavęs valstybinės žemės valdytojo, naudotojo ar jo įgalioto asmens prašymą dėl leidimo kirsti, kitaip pašalinti iš augimo vietos ar intensyviai genėti saugotinus medžius ir krūmus (3 priedas) per 20 darbo dienų nuo prašymo gavimo dienos:
42.1.1. patikrina, ar prašymas yra tinkamai užpildytas, ar numatomas saugotinų želdinių kirtimas, kitoks pašalinimas iš augimo vietos, ar intensyvus genėjimas neprieštarauja Savivaldybės strateginiams plėtros ir veiklos planams, Savivaldybės ir (ar) vietovės lygmens kompleksinio ir specialiojo teritorijų planavimo dokumentams šių Taisyklių numatytais atvejais atsižvelgia į Telšių rajono želdynų ir želdinių apsaugos, priežiūros ir tvarkymo komisijos (toliau – Komisija) išvadą ir (ar) želdynų ir želdinių būklės ekspertizės išvadą;
42.2. ne vėliau kaip per 3 darbo dienas nuo Sprendimo išduoti leidimą priėmimo dienos Savivaldybės interneto svetainėje paskelbia informaciją apie priimtą Sprendimą išduoti leidimą, nurodydama numatomų kirsti, kitaip pašalinti iš augimo vietos ar intensyviai genėti saugotinų želdinių vietą, rūšį, skaičių, skersmenį, želdinių atkuriamosios vertės kompensacijos dydį, numatomą Leidimo įsigaliojimo datą; darbų pradžios datą;
42.3. kartu su Sprendimu išduoti leidimą Savivaldybės interneto svetainėje paskelbiama Komisijos išvada ir (ar) želdynų ir želdinių būklės ekspertizės išvada, kai šias išvadas šių Taisyklių numatytais atvejais privaloma gauti ir įvertinti iki Sprendimo išduoti leidimą priėmimo;
42.4. jeigu per nustatytą terminą Savivaldybės vykdomoji institucija ar įgaliotas Savivaldybės administracijos direktorius gauna rašytinį suinteresuotos visuomenės prašymą atlikti želdynų ir želdinių būklės ekspertizę arba numatytą suinteresuotos visuomenės pranešimą apie jos iniciatyva užsakytą želdynų ir želdinių būklės ekspertizę ir tai patvirtinančius dokumentus, Leidimo įsigaliojimas atidedamas laikotarpiui, reikalingam želdynų ir želdinių būklės ekspertizei atlikti;
42.5. gavusi želdynų ir želdinių būklės ekspertizės išvadą, Savivaldybės vykdomoji institucija ar įgaliotas Savivaldybės administracijos direktorius per 5 darbo dienas susipažįsta su želdynų ir želdinių būklės ekspertizės išvada ir priima sprendimą:
42.6. Sprendimą išduoti leidimą ir jį kartu su želdynų ir želdinių būklės ekspertizės išvada paskelbia Savivaldybės interneto svetainėje.
42.7. Jeigu Savivaldybės vykdomoji institucija ar įgaliotas Savivaldybės administracijos direktorius neatsižvelgė ar atsižvelgė tik iš dalies į Komisijos išvadą ir (ar) želdynų ir želdinių būklės ekspertizės išvadą, Sprendime išduoti leidimą nurodo tokio sprendimo priežastis ir motyvus.
43. Leidimo galiojimas panaikinamas:
43.2. kai Savivaldybės vykdomoji institucija ar įgaliotas Savivaldybės administracijos direktorius išduoda naują leidimą;
44. Tais atvejais, kai želdiniai patenka į nekilnojamųjų kultūros paveldo objektų ar vietovių teritorijas ir (ar) saugomas teritorijas ir Leidimo išdavimui ar Sprendimo priėmimui nereikalinga šių Taisyklių 50 punkte numatytais atvejais Komisijos išvada, per 2 d. d. informuojamas Kultūros paveldo departamento prie Kultūros ministerijos ir (ar) saugomos teritorijos nuomonei pateikti dėl numatomų genėti ar šalinti želdinių:
44.1. negavus atsakymo per 10 d. d., laikoma, kad prašymui išduoti Leidimą ar Sprendimui priimti pritariama;
45. Fizinis ar juridinis asmuo, kuriam išduotas Leidimas ar priimtas Sprendimas, prieš pradėdamas vykdyti saugotinų želdinių, įrašytų Leidime ar Sprendime, kirtimo ar kitokio pašalinimo iš augimo vietos darbus, prieš tai turi sumokėti jų atkuriamosios vertės kompensaciją, kuri nurodyta šiuose dokumentuose, į Savivaldybės administracijos nurodytą sąskaitą.
46. Želdinių atkuriamosios vertės kompensacija neskaičiuojama (šalinama neatlygintinai) ir apie tai pažymima Leidime arba Sprendime, kai saugotini želdiniai:
46.2. kertami, kitaip pašalinami iš augimo vietos ar intensyviai genimi šių Taisyklių 39 punkte numatytais atvejais;
46.3. yra pažeisti stiebo ir šaknų puvinio arba vabzdžių kenkėjų ar grybinių ligų dėl kurių nustatyta želdinio nepatenkinama arba bloga būklė (išskyrus biologinei įvairovei svarbius želdinius, kurie nekelia pavojaus gyventojams, jų turtui, statiniams ir eismo saugumui);
46.5. kertami vykdant teritorijų planavimo dokumentuose, viešųjų atskirųjų želdynų projektuose numatytus kraštovaizdžio formavimo kirtimus;
46.9. auga apsaugos zonose, kai tai nesuderinama su šioms apsaugos zonoms Lietuvos Respublikos specialiųjų žemės naudojimo sąlygų įstatyme nustatytais apribojimais;
46.12. auga valstybinės ar vietinės reikšmės kelio juostoje ir dėl blogos būklės kelia grėsmę užvirsti ant kelio;
46.13. nurodyti saugomų teritorijų planavimo, saugomų rūšių ar buveinių apsaugos priemonių įgyvendinimo dokumentuose kaip kertami ar kitaip pašalinami iš augimo vietos;
VIII SKYRIUS
SAVIVALDYBĖS ŽELDYNŲ IR ŽELDINIŲ APSAUGOS, PRIEŽIŪROS IR TVARKYMO KOMISIJA
47. Komisija – Savivaldybės tarybos sudarytas kolegialus organas. Komisijos nariais gali būti: Savivaldybės tarybos nariai, valstybės tarnautojai, gyvenamųjų vietovių bendruomenių atstovai – seniūnaičiai, išplėstinės seniūnaičių sueigos atstovai, bendruomeninių organizacijų ir asociacijų ar kitų viešųjų juridinių asmenų (išskyrus valstybės ar savivaldybės, jų institucijų įsteigtus juridinius asmenis), kurie įsteigti teisės aktų nustatyta tvarka ir skatina aplinkos apsaugą, atstovai, Savivaldybės gyventojai. Į želdynų ir želdinių apsaugos, priežiūros ir tvarkymo komisijos sudėtį privaloma įtraukti bendruomeninių organizacijų ir asociacijų ar kitų viešųjų juridinių asmenų (išskyrus valstybės ar savivaldybės, jų institucijų įsteigtus juridinius asmenis), kurie įsteigti teisės aktų nustatyta tvarka ir skatina aplinkos apsaugą, raštu pareiškusių iniciatyvą dalyvauti komisijos veikloje, atstovus. Bendruomeninių organizacijų ir asociacijų ar kitų viešųjų juridinių asmenų (išskyrus valstybės ar savivaldybės, jų institucijų įsteigtus juridinius asmenis), kurie įsteigti teisės aktų nustatyta tvarka ir skatina aplinkos apsaugą, atstovai turi sudaryti ne mažiau kaip pusę komisijos narių skaičiaus, išskyrus atvejus, kai šie asmenys raštu neišreiškė iniciatyvos dalyvauti komisijos veikloje.
48. Į Komisijos posėdžius privalo būti kviečiamas Aplinkos apsaugos departamento prie Aplinkos ministerijos atstovas nuomonei pateikti, kai komisija rengia išvadą dėl ketinimo Savivaldybės želdynų ir želdinių teritorijose arba ne Savivaldybės valdomoje valstybinėje žemėje kirsti ar kitaip pašalinti iš augimo vietos 20 ar daugiau saugotinų želdinių arba kai viešuosiuose atskiruosiuose želdynuose ketinama kirsti ar kitaip pašalinti iš augimo vietos 10 ar daugiau saugotinų želdinių.
49. Saugotinų želdinių kirtimo, kitokio pašalinimo iš augimo vietos ar intensyvaus genėjimo leidimų išdavimo ir prašymų dėl želdinių atkuriamosios vertės kompensacijos grąžinimo tvarką nustato Savivaldybės taryba.
50. Savivaldybės vykdomoji institucija ar įgaliotas Savivaldybės administracijos direktorius privalo gauti Komisijos išvadą dėl būtinybės kirsti ar kitaip pašalinti iš augimo vietos saugotinus želdinius, kai:
50.1. Savivaldybės želdynų ir želdinių teritorijose arba ne Savivaldybės valdomoje valstybinėje žemėje ketinama kirsti ar kitaip pašalinti iš augimo vietos 10 ar daugiau saugotinų želdinių;
IX SKYRIUS
ŽELDYNŲ IR ŽELDINIŲ BŪKLĖS EKSPERTIZĖ
53. Želdynų ir želdinių būklės ekspertizės skirstomos į kompleksinę (kai vertinamas visas želdynas) ir specialiąją (kai vertinama pavienių želdinių arba želdyno dalies ekologinė, estetinė, fizinė būklė) ir (ar) siekiant nustatyti, kaip želdiniai atitinka jų paskirtį.
54. Želdynų ir želdinių būklės ekspertizė privaloma, kai:
54.1. numatoma pertvarkyti didesnius kaip 1 hektaro ploto viešuosius želdynus urbanizuotose teritorijose;
54.2. numatoma kirsti ar kitaip pašalinti iš augimo vietos gatvių želdinius ilgesniame kaip 100 m gatvės ruože, kai numatomame pertvarkyti gatvės ruože auga 10 ir daugiau želdinių;
54.3. suinteresuotos visuomenės reikalavimu, kai pateikiamas rašytinis prašymas dėl numatomų tvarkyti viešųjų želdynų ir želdinių būklės ekspertizės atlikimo, kurį pasirašė ne mažiau kaip 100 asmenų, kai numatoma kirsti viešuosius želdinius miesto ar miestelio teritorijoje, arba kurį pasirašė ne mažiau kaip 40 asmenų, kai numatoma kirsti viešuosius želdinius kurorto ar kaimo teritorijoje.
55. Suinteresuota visuomenė turi teisę savo iniciatyva užsakyti viešųjų želdynų ir želdinių būklės ekspertizę, kai jos atlikti neprivaloma, ir perduoti ekspertizės išvadą Savivaldybės vykdomajai institucijai. Apie užsakytą ir numatomą atlikti viešųjų želdynų ir želdinių būklės ekspertizę suinteresuotos visuomenės atstovai privalo informuoti Savivaldybės vykdomąją instituciją raštu, pateikdami pranešimą, laikydamiesi Taisyklių 41 ir 42 punktuose nustatytos tvarkos arba iki viešojo atskirojo želdyno projektavimo parengiamojo etapo pabaigos.
56. Želdynų ir želdinių būklės ekspertizė atliekama parengiamuoju viešųjų želdynų projektų rengimo etapu. Planuojant viešųjų želdynų pertvarkymą, želdinių kirtimą ar kitokį pašalinimą iš augimo vietos ir (ar) tvarkymą Taisyklių 54 ir 55 punktuose išvardytais atvejais Savivaldybės vykdomoji institucija ar įgaliotas Savivaldybės administracijos direktorius privalo atsižvelgti į želdynų ir želdinių būklės ekspertizės išvadą arba nurodyti priežastis ir motyvus, jeigu nuspręsta atsižvelgti tik iš dalies arba nuspręsta neatsižvelgti į želdynų ir želdinių būklės ekspertizės išvadą. Želdynų ir želdinių būklės ekspertizę atlieka nepriklausomi želdynų ir želdinių ekspertai, turintys kvalifikaciją patvirtinantį atestatą.
57. Želdynų ir želdinių būklės ekspertizė turi būti atlikta ir jos išvada Savivaldybės vykdomajai institucijai pateikta per 20 darbo dienų nuo Taisyklių 54.3 papunktyje numatyto rašytinio prašymo ar Taisyklių 55 punkte numatyto pranešimo gavimo dienos. Savivaldybės administracija per 3 darbo dienas nuo želdynų ir želdinių būklės ekspertizės išvados gavimo dienos paskelbia ją viešai Savivaldybės interneto svetainėje.
58. Taisyklių 54 punkte numatytais atvejais to paties želdyno ar želdinių būklės ekspertizė gali būti atliekama ne daugiau kaip du kartus. Tokiu atveju želdyno ar želdinių būklės ekspertizę privalo atlikti skirtingi nepriklausomi želdynų ir želdinių ekspertai. Taisyklių 56 punkte numatytu atveju želdynų ir želdinių ekspertizių skaičius neribojamas. Kiekvienai želdynų ir želdinių būklės ekspertizei, dėl kurios kreiptasi į Savivaldybės vykdomąją instituciją laikantis Taisyklių 41 ir 42 punktuose nustatytos tvarkos, atlikti ir jos išvadai paskelbti taikomi Taisyklių 57 punkte numatyti terminai.
X SKYRIUS
ŽELDINIŲ SODINIMAS IR PERSODINIMAS
60. Želdynų ir želdinių tvarkymo darbai vykdomi vadovaujantis teritorijų planavimo dokumentais, želdynų tvarkymo ir kūrimo projektais, kitais dokumentais, atsižvelgiant į Savivaldybės tvarkomų objektų prioritetus, Aplinkos ministerijos patvirtintomis Želdynų įrengimo ir želdinių veisimo taisyklėmis ir Želdynų įstatymu.
61. Želdynų tvarkytojai Telšių rajono savivaldybės teritorijoje (išskyrus privačioje žemėje ir privačiose namų valdose) sodinti želdinius gali tik suderinę su Savivaldybės administracijos Architektūros skyriumi.
62. Veisiant medžius ir krūmus privaloma vadovautis Sodmenų kokybės reikalavimais, patvirtintais Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2007 m. gruodžio 14 d. įsakymu Nr. D1-674 „Dėl Sodmenų kokybės reikalavimų patvirtinimo“. Jų asortimentas parenkamas, vadovaujantis rekomenduojamu medžių ir krūmų asortimentu.
63. Medžiai ir krūmai veisiami:
63.1. medžiai – ne arčiau kaip 10 m atstumu, krūmai, aukštesni kaip 2 m – 2,5 m atstumu, kiti krūmai – 1,5 m atstumu nuo daugiabučių gyvenamųjų pastatų sienų su langais, išskyrus teritorijas tarp pastatų ir gatvių ar kelių;
63.2. medžiai – ne arčiau kaip 5 m atstumu, krūmai – 1,5 m atstumu nuo pastatų (išskyrus nurodytus 45.1 papunktyje) sienų;
63.4. medžiai – ne arčiau kaip 3 m atstumu, krūmai – 1 m atstumu nuo atraminių sienelių papėdės išorinės pusės;
63.5. šių Taisyklių 5 priede nurodytu mažiausiu leistinu atstumu iki kaimyninio sklypo ribos, kai želdiniai veisiami be šio sklypo savininko, valdytojo ar įgalioto asmens sutikimo raštu;
63.6. nuo požeminių inžinerinių tinklų ir objektų, neišvardintų 63.1–63.4 papunkčiuose, sodinami kaip reglamentuota Lietuvos Respublikos specialiųjų žemės naudojimo sąlygų įstatyme arba aplinkos ministro įsakymais patvirtintuose statybos techniniuose reglamentuose, kuriuose yra nurodomi medžių ir krūmų sodinimo atstumai.
64. Sodinant gatvės želdinius vietoje anksčiau augusių, nebūtina laikytis atstumų, nurodytų 63.1–63.6 papunkčiuose, jei tai nekelia pavojaus žmonėms, eismo saugumui ir statiniams ar sodinama pritaikius technologijas, apsaugančias statinius nuo augalo šaknų.
65. Prie gatvių, vietinės reikšmės kelių, dviračių ir pėsčiųjų takų, šaligatvių medžiai ir krūmai sodinami, kaip reglamentuoja statybos techninis reglamentas STR 2.06.04:2014 „Gatvės ir vietinės reikšmės keliai. Bendrieji reikalavimai“, patvirtintas Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2011 m. gruodžio 2 d. įsakymu Nr. D1-933 „Dėl statybos techninis reglamento STR 2.06.04:2014 „Gatvės ir vietinės reikšmės keliai. Bendrieji reikalavimai“ patvirtinimo“.
66. Medžius ir krūmus draudžiama veisti:
66.1. vietose, kuriose Specialiosiose žemės ir miško naudojimo sąlygose įrašytas draudimas sodinti medžius ar krūmus;
66.3. kapavietėse ir kapinėse nesuderinus su savivaldybe ar seniūnija, išskyrus krūmus iki 1 m aukščio;
67. Veisiant medžius ir krūmus, jie gali būti sodinami:
67.1. su šaknų sistema, susiformavusia konteineriuose (žymima Cx, kur x – konteinerio talpa litrais) juos išimant iš konteinerių;
68. Konteineriuose išauginti medžiai ir krūmai ir su žemės gumulu sodinami visu šiltuoju metų laiku (pavasarį, vasarą ir rudenį).
69. Medžiai ir krūmai plikomis šaknimis sodinami ne vegetacijos metu (iki pumpurų sprogimo pradžios ir nuo lapų kritimo lapuočiams arba nuo visiško pumpurų susiformavimo ir stiebelių sumedėjimo spygliuočiams), išskyrus visžalius, kurie sodinami pavasarį, žemei įšilus, rudenį (geriausiai rugsėjo mėnesį), kad spėtų įsišaknyti.
XI SKYRIUS
MEDŽIŲ IR KRŪMŲ PRIEŽIŪROS, VANDENS TELKINIŲ, ESANČIŲ ŽELDYNUOSE, APSAUGOS, VEJŲ IR GĖLYNŲ PRIEŽIŪROS REIKALAVIMAI
70. Medžiai ir krūmai, vandens telkiniai, esantys želdynuose, vejos ir gėlynai prižiūrimi vadovaujantis Aplinkos ministerijos patvirtintomis Medžių ir krūmų priežiūros, vandens telkinių, esančių želdynuose, apsaugos, vejų ir gėlynų priežiūros taisyklėmis. Medžių ir krūmų priežiūra apima šiuos darbus: medžių ir krūmų laistymą ir tręšimą, dirvožemio purenimą ir mulčiavimą, medžių ir krūmų šiltinimą, genėjimą ir kitus priežiūros darbus.
71. Šios taisyklės privalomos prižiūrint medžius ir krūmus, vandens telkinius, esančius želdynuose, vejas ir gėlynus visuose miestų ir miestelių želdynuose, išskyrus esančius privačioje žemėje ir privačioje namų valdoje. Medžių ir krūmų genėjimo reikalavimai yra privalomi visiems fiziniams ir juridiniams asmenims.
72. Šiomis taisyklėmis vadovaujasi Savivaldybės administracija, valstybinės kelių priežiūros įmonės, fiziniai ir juridiniai asmenys, vykdantys medžių ir krūmų (išskyrus augančių privačioje žemėje) priežiūros darbus.
73. Medžių ir krūmų, vandens telkinių, esančių želdynuose, vejų ir gėlynų priežiūros darbai turi būti atliekami nedarant neigiamo poveikio aplinkai ir žmogui. Jiems galioja tokie reikalavimai:
73.1. naudojant chemines medžiagas, reikia vadovautis Augalų apsaugos įstatymu ir kitais teisės aktais, reglamentuojančiais cheminių medžiagų naudojimą;
73.2. miestų ir miestelių gatvėse ir skveruose augantys medžiai ir krūmai turi būti reguliariai laistomi, aprūpinant šaknis optimalia dirvožemio drėgme;
73.3. po žiemos (nutirpus sniegui), kai labai sausas pavasaris, būtina nuplauti dirvą ir gatves vandeniu, kad būtų pašalintos druskos;
73.4. fiziniai ir juridiniai asmenys, valantys gatves, šaligatvius, aikštes ir skverus, privalo nepilti ir nelaikyti ant žaliųjų plotų, gėlynų, krūmų ir medžių sniego su žvyru ir druska, žvyro, įvairių chemikalų, taip pat nuo gatvių, skverų nuvalomų nešvarumų ir žemių.
73.5. Želdiniai reguliariai tręšiami tokia tvarka:
73.5.1. tręšiami tik gerai prigiję medžiai ir krūmai (po metų, kartais ir dvejų po pasodinimo), esant vidutinei paros temperatūrai + 9 °C;
73.5.2. medžiai ir krūmai tręšiami pavasarį ir (ar) rudenį, kartais vasarą. Skystomis trąšomis tręšiama po lietaus arba laistymo;
73.6. Medžių ir krūmų pomedžius reikia purenti ir mulčiuoti. Mulčiuojama biriu organinės kilmės mulčiu (susmulkinta medžių žieve ar šakelėmis, susmulkintais kokoso riešutų kevalais, durpžemiu, medžio pjuvenomis ir kt.) ir mineraliniu mulčiu (smulkiais akmenukais, smulkia skalda, keramzito grūdeliais, vermikulitu), kad per jį lengvai filtruotųsi vanduo į pomedį.
73.8. Reikalinga šalinti vėjo ir sniego nulaužtus, aplaužytus, pavojingai palinkusius, pavojų praeiviams ir pastatams keliančius, baigiančius džiūti stiebus ir šakas.
73.10. Pavasarį medžius ir krūmus reikia išlaisvinti nuo šiltinimo medžiagos (išskyrus praėjusiais metais pasodintus), šaknies kaklelį – nuo supiltos žemės.
73.11. Iš pomedžių reguliariai reikia šalinti piktžoles: mechaniniu būdu (ravint, šienaujant) ir cheminiu būdu. Pomedžiuose gali būti sėjamos vejos ar sodinamos gėlės.
73.12. Medžių žaizdas, mechaninius pažeidimus profilaktiškai reikia purkšti bordo mišiniu, 3 % vario oksichloridu ar kitais fungicidais. Medžių drevės išvalomos nuo šiukšlių, supuvusios medienos ir dezinfekuojamos. Sutvarkytos drevės uždengiamos lentelėmis, apdorotomis natūralios medžio spalvos antiseptikais.
73.13. Rudenį reikia sugrėbti ir pašalinti pažeistus, rauplėtus, dėmėtus lapus, kuriuose žiemoja ligų sukėlėjai.
73.14. Reikia prižiūrėti ir taisyti sugadintas medelių apsaugines tvoreles ir tinklelius. Prižiūrimas naujai pasodintų medžių tvirtinimas (pririšimas).
73.15. Fiziniai ir juridiniai asmenys, vykdantys medžių ir krūmų priežiūrą, privalo želdinių zonoje be raštiško leidimo neleisti vykdyti darbų, kurie kenktų medžiams ir krūmams.
73.16. Vandens telkiniai, esantys želdynuose, turi būti švarūs ir estetiški. Tam užtikrinti, be kitokių priemonių, paviršinio vandens telkinių pakrantėse reikalinga:
73.17. Vandens telkinių, esančių želdynuose, teritorijose draudžiama:
73.17.1. naudoti chemines medžiagas vandens telkiniuose ir jų pakrantėse augantiems augalams naikinti;
73.17.4. statyti, išskyrus mažosios kraštovaizdžio architektūros, statinius ir įrengti komunikacijas;
73.18. Vejų žolė pjaunama nuo 14 iki 25 kartų per vegetacijos laikotarpį, vejos tręšiamos, vėdinamos, naikinamos piktžolės, samanos. Vidutinio intensyvumo priežiūra taikoma dekoratyvinėms sodų ir parkų parterio vejoms. Jose vegetacijos laikotarpiu žolė pjaunama 4–6 kartus ir saikingai tręšiama, o kiti vejų priežiūros darbai atliekami esant reikalui. Ekstensyviai prižiūrimos paprastosios vejos vegetacijos laikotarpiu pjaunamos 1–2 kartus. Nupjautų vejų žolė turi būti surenkama. Palikti žolę galima, kai veja dažnai pjaunama ir nupjautų žolių lapai ir stiebų stagarėliai ne ilgesni kaip 4,0 cm.
73.19. Sausrų metu vejas būtina laistyti, atsižvelgiant į tai, kad sausroms yra atsparūs aviniai, nendriniai ir raudonieji eraičinai, vidutiniškai atsparios – pievinės miglės, daugiametės svidrės ir paprastosios smilgos, neatsparios – šliaužiančiosios smilgos ir paprastosios miglės. Laistyti būtina, kai viršutinis 10–12 cm gylio dirvos sluoksnis išdžiūsta, kai veja praranda sodriai žalią spalvą ir kai vejų žolės nebeauga.
73.20. Būtina atnaujinti išretėjusias vejas. Sėjama pavasarį į grėbliu išpurentą paviršinį vejos sluoksnį, vėliau suspaudžiant lengvu volu.
73.21. Vejos turi būti žalios spalvos, su tai žolių rūšiai būdingu atspalviu, pakankamai tankus (varpinių žolių ūglių ne mažiau kaip 100 vnt. / 100 cm2) žolynas.
73.22. Dekoratyvinėse reprezentacinėse ir sportinėse vejose neturi būti įvairiažolių ir samanų, kitose – tik pavieniai egzemplioriai. Įvairūs žolynai gali būti specialios paskirties (kraštovaizdžio) vejose.
73.24. Gėlynai sodinami pagal projektą, kokybiškais gėlės genčiai, rūšiai ir veislei būdingais daigais.
74. Medžiai genimi šiais būdais:
74.1. lajų retinimas, kai išpjaunama ne daugiau kaip 20 % neskeletinių šakų iki 5 cm skersmens, išsaugant aukščiau esančias šakas ir viršūnę;
74.2. lajų pakėlimas, kai palaipsniui (per kelerius metus) nuo stiebo apačios išpjaunamos žemutinės šakos, kol bešakis kamienas pasieks 3,2–3,6 m ilgį (išsaugant aukščiau esančias šakas ir viršūnę);
74.3. viršūnių pažeminimas – kai medžius būtina žeminti: jie trukdo elektros energijos perdavimo ir ryšių oro linijoms, nudžiūvusi viršūnė. Tai atliekama nupjaunant iki 1,5–2 m ilgio viršūnę, žemiau pjūvio 1/5–1/3 likusios lajos dalyje išpjaunamos iš pagrindo visos šakos. Paliktos žemesniosios šakos su viršūnėmis negenimos. Po pirmo ir antro vegetacijos periodų susidarę vertikalieji ir šoniniai epikorminiai ūgliai trumpinami 1/2–1/3 jų ilgio.
75. Netinkamai apgenėti medžiai taisomi:
76. Anksti pavasarį atliekamas sanitarinis ir formuojamasis lajų genėjimas, pašalinant sausas, džiūstančias, pažeistas, nušalusias, nulaužtas šakas ar jų dalis, o atskirais atvejais dėl ligų, kenkėjų, oro taršos ar kitų priežasčių nusilpusius medžius.
77. Šakos pjaunamos (o ne kerpamos) trimis pjūviais: pirmas pjūvis daromas šakos apačioje 25–30 cm nuo stiebo. Įpjaunama ketvirtadalis stiebo. Antras pjūvis daromas iš viršaus 5 cm toliau kaip apatinis pjūvis. Trečiu pjūviu iš apačios, atsargiai prilaikant ranka, apipjaunama žiediškai, baigiama pjauti. Paskutinis šakos pjūvis turi būti ne lygiagretus stiebui, bet statmenas pjaunamai šakai.
79. Po kiekvieno medžio nugenėjimo darbo įrankiai dezinfekuojami 1 % formalinu, 10% vario sulfatu arba spiritu.
80. Iškart po nupjovimo visos žaizdos, kurių diametras didesnis kaip 2 cm, užtepamos dažais, skirtais išorei dažyti su 0,5–3 % fungicido priemaiša. Užtepti tik medieną, o brazdą palikti atvirą, kad greičiau apaugtų žaizda. Spygliuočių, kurie gausiai leidžia sakus, žaizdos paliekamos atviros. Plonesnės žaizdos apipurškiamos fungicidais.
81. Genint medžius neleidžiama:
82. Įmonės, vykdančios medžių ir krūmų genėjimo darbus, privalo turėti specialistų, kuriems pagal Lietuvos darbo rinkos mokymo tarnybos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos direktoriaus 2003 m. liepos 23 d. įsakymu Nr. V(9)-84 patvirtintą Augančių medžių ir krūmų genėjimo technologijų mokymo programą (skelbta interneto puslapyje http://www.darborinka.lt) būtų suteikta teisė vykdyti medžių ir krūmų genėjimo darbus.
XII SKYRIUS
ŽELDYNŲ IR ŽELDINIŲ SANITARINĖ APSAUGA
84. Želdynai ir želdiniai nuo ligų ir kenkėjų saugomi vadovaujantis Aplinkos ministerijos patvirtintomis Želdynų ir želdinių sanitarinėmis apsaugos taisyklėmis. Želdynų ir želdinių valdytojai, savininkai privalo:
84.1. saugoti želdinius nuo ligų, kenkėjų, antropogeninės veiklos poveikio, bloginančio želdinių sanitarinę būklę;
84.2. medžius ir krūmus, kurių sanitarinė būklė turi būti patikrinta jau medelyne, sodinti vadovaujantis aplinkos ministro tvirtinamomis Želdynų įrengimo ir želdinių veisimo taisyklėmis;
84.5. pastebėjus karantininių kenkėjų požymių, privaloma pranešti Valstybinei augalų apsaugos tarnybai prie Žemės ūkio ministerijos ir imtis priemonių, kurias pagal kompetenciją nurodys specialistai;
84.6. genint medžius ir krūmus vadovautis aplinkos ministro tvirtinamomis Želdynų įrengimo ir želdinių veisimo taisyklėmis;
85. Vykdant sanitarinės apsaugos priemones nuo ligų ir kenkėjų, būtina:
85.1. anksti pavasarį ar rudenį išpjaustyti medžių ir krūmų pažeistas, nudžiūvusias, nušalusias šakas ar jų dalis, šalinti išdžiūvusius, džiūstančius medžius ir krūmus;
85.2. nupjovus stambesnes medžių šakas, žaizdas dezinfekuoti (3 % vario sulfatu, Bordo tirpalu arba užtepti emulsiniais dažais, sodo tepalu);
85.3. atlikus sanitarinį medžių valymą, juos nupurkšti Lietuvos Respublikoje registruotais fungicidais, skirtais apsaugoti nuo grybinių ligų;
85.4. medžių, nupjautų miestų ir miestelių teritorijose, kelmus išrauti ir išvežti ar kitaip sunaikinti:
85.5. senų medžių dideles ar jau kinivarpų pakenktas tuštumas medyje, kad jos nebūtų šiukšlinamos, išvalyti, išimti žievės nuotrupas ar šiukšles, dezinfekuoti ir uždengti natūralaus medžio lentelėmis, apdorotomis antiseptikais;
85.7. sugrėbti ir išvežti pažeistus medžių ir krūmų lapus (rauplėtus, dėmėtus ir kuriuose žiemoja kenkėjai) rudenį;
85.8. įrankius, su kuriais atliekamos želdinių sanitarinės higieninės apsaugos priemonės, darbo metu ir po darbo dezinfekuoti 1 % formalinu, 10 % vario sulfatu arba 70 % etilo alkoholiu;
85.9. atlikus medžių lapų ir dirvos cheminę analizę ir nustačius maisto medžiagų stygių, papildomai patręšti medžius reikalingomis trąšomis;
86. Draudžiama naudoti augalų apsaugos produktus, tačiau masiškai plintant kenkėjams leidžiama naudoti biopreparatus ir selektyvinio veikimo insekticidus.
XIII SKYRIUS
SAUGOTINŲ MEDŽIŲ IR KRŪMŲ KIRTIMO, PERSODINIMO AR KITOKIO PAŠALINIMO, GENĖJIMO REIKALAVIMAI
88. Saugotinų medžių ir krūmų persodinimas vykdomas išimtiniais atvejais, kai nėra galimybės jiems augti toje vietoje, kurioje jie buvo pasodinti – platinant gatves, vykdant statybos ar rekonstravimo darbus, formuojant kraštovaizdį:
88.2. saugotinų medžių ir krūmų persodinimo darbai vykdomi pagal nustatytąja tvarka parengtą ir patvirtintą atskirųjų ir priklausomųjų želdynų tvarkymo ir kūrimo projektą;
88.3. persodinami sveiki, gerai išsivystę, be mechaninių pažeidimų, šalčio plyšių ir persodinti paruošti medžiai;
89. Draudžiama kirsti, kitaip iš augimo vietos pašalinti ar intensyviai genėti saugotinus medžius nuo kovo 15 dienos iki rugpjūčio 1 dienos, išskyrus atvejus, kai jie kelia pavojų gyventojams, jų turtui, statiniams, eismo ar skrydžių saugumui, taip pat kai tai būtina remontuojant, rekonstruojant ar tiesiant naują valstybinės reikšmės kelią, įgyvendinant ypatingos valstybinės svarbos projektus.
XIV SKYRIUS
ŽELDINIŲ APSAUGA, VYKDANT STATYBOS DARBUS
91. Vykdant statybos darbus, želdiniai saugomi vadovaujantis Aplinkos ministerijos patvirtintomis Želdinių apsaugos vykdant statybos darbus taisyklėmis, kurios privalomos žemės savininkams, valdytojams ir naudotojams, taip pat fiziniams ir juridiniams asmenims, vykdantiems statybos darbus valstybinėje ir privačioje žemėje.
92. Tais atvejais, kai statinio projekte numatoma iškirsti, persodinti ar kitaip pašalinti saugotinus medžius ir krūmus (priskirtus saugotiniems vadovaujantis Kriterijų, pagal kuriuos medžiai ir krūmai, augantys ne miškų ūkio paskirties žemėje, priskiriami saugotiniems, sąrašu ar saugotinais privačioje žemėje paskelbtus Savivaldybės vadovaujantis Kriterijais, pagal kuriuos dendrologiškai, ekologiškai, estetiškai vertingi, kultūros paveldui ir kraštovaizdžiui reikšmingi želdiniai, augantys privačioje žemėje, priskiriami saugotiniems), statytojas (užsakovas) ar jo įgaliotas atstovas turi gauti Savivaldybės administracijos Leidimą kirsti, kitaip pašalinti iš augimo vietos ar intensyviai genėti saugotinus medžius.
94. Priimdama sprendimą dėl saugotinų medžių ir krūmų iškirtimo, Savivaldybės administracija apskaičiuoja jų atkuriamąją vertę pagal Želdinių atkuriamosios vertės įkainius. Želdinių atkuriamąją vertę atlygina statytojas (užsakovas).
95. Statytojas (užsakovas) privalo užtikrinti, kad atliekant statybos darbus būtų laikomasi želdinių apsaugos ir nustatyto režimo statybos laikotarpiu ir baigus statybos darbus jų būklė būtų tokia, kokia buvo nurodyta statinio projekte.
96. Atliekant statybos darbus, kad būtų išsaugoti statybvietėje paliekami ir gretimuose žemės sklypuose augantys želdiniai, privaloma:
96.1. iki darbų pradžios aptverti medžius ir krūmus, augančius statybvietėje ir arčiau kaip 5 m nuo įvažiavimo ar išvažiavimo iš statybvietės važiuojamosios dalies krašto:
96.1.1. medžių grupes ir krūmus ištisiniu, ne žemesniu kaip 2 m aptvaru ir ne arčiau kaip 1,5 m nuo medžių kamienų ir 1 m nuo krūmų;
96.3. įrengti takus, pakeltus virš žemės paviršiaus, ne arčiau kaip 1,5 m nuo medžio kamieno, kai darbo metu reikia vaikščioti arti želdinių (po medžių lajomis);
96.6. saugoti nuimtą nuo žemės sklypo užstatomos dalies dirvožemį tam tikslui skirtose vietose, apsaugant jį nuo užteršimo, išplovimo, išpustymo (vėjo), kad būtų galima jį panaudoti sklypo sutvarkymo ir želdinimo darbams;
96.7. nesandėliuoti medžiagų ir įrenginių, nevažinėti, nestatyti transporto priemonių, laikinų statinių ir įrenginių prie medžių arčiau kaip 1 m nuo medžių lajos projekcijų, bet ne arčiau kaip 3 m nuo kamieno ir 2 m nuo krūmų. Nesandėliuoti degių medžiagų arčiau kaip 10 metrų nuo medžių kamienų ir krūmų;
96.8. nekasti tranšėjų (kabelio, vandentiekio ir kanalizacijos vamzdžių ir kt. įrenginių tiesimui) arčiau kaip 3 m nuo medžio kamieno, kurio skersmuo didesnis kaip 15 cm, arčiau kaip 2 m, kai kamieno skersmuo iki 15 cm ir arčiau kaip 1,5 m – nuo krūmų, skaičiuojant atstumą nuo kraštinio stiebo;
96.9. tvirtinti tranšėjų, kasamų biriame ir šlapiame grunte leidžiamu atstumu prie medžių ir krūmų, sienutes statramsčiais;
96.10. užpilti žemėmis pagal projektą padarytas tranšėjas per trumpiausią laiką, bet ne ilgiau kaip per mėnesį;
96.11. medžių pomedyje (lajos projekcijos zonoje) darbus vykdyti žemiau pagrindinių šaknų (ne mažiau kaip 1,5 m nuo dirvožemio paviršiaus), nepažeidžiant šaknų sistemos;
97. Kai vykdant statybos darbus (įskaitant įvažų, gatvių, kelių įrengimą ar remontą) pažeidžiama medžio šaknų sistema, kad neišdžiūtų šaknys, jas būtina pridengti ar užpilti žemės sluoksniu, jį palaistyti, kad neiššaltų šaknys, jas būtina apšiltinti.
98. Baigus statybos darbus, privaloma:
99. Tais atvejais, kai objekto statybos teritorijoje numatoma iškirsti saugotinus medžius ir krūmus, užsakovas pirmosios (konceptualiosios) projektavimo stadijos etape iš Savivaldybės administracijos turi gauti leidimą dėl saugotinų želdinių iškirtimo.
100. Statybos objektus, kurių projektinėje dokumentacijoje numatytas teritorijos želdinimas, statinių pripažinimo tinkamais naudoti komisijos priima tiktai tuomet, kai įvykdyti želdinimo darbai. Kai objektas priimamas naudoti želdinti nepalankiu metu, o želdinimo darbai objekte numatyti, jie užbaigiami per artimiausią želdinimo sezoną ir pateikiami minėtai komisijai.
XV SKYRIUS
DRAUDIMAI BENDROJO NAUDOJIMO ŽELDYNUOSE
101. Atskiruosiuose (rekreacinės, mokslo, mokymo, kultūros, švietimo, pažinimo, aplinkos kokybės gerinimo, sveikatinimo, estetinės paskirties) ir priklausomuosiuose (gyvenamųjų, visuomeninės paskirties, pramonės, sandėliavimo, komercinės paskirties objektų, inžinerinės infrastruktūros, rekreacinių ir kitų teritorijų) želdynuose draudžiama:
101.1. sodinti intensyviai plintančius šaknų atžalomis augalus, išskyrus apsauginės ir ekologinės paskirties atskiruosius ir mokslinės paskirties želdynus;
101.2. vykdyti želdinių kirtimą, persodinimą ar kitokį pašalinimą augalų vegetacijos metu išskyrus atvejus, kai želdiniai yra avarinės būklės ir kelia grėsmę žmonėms, statiniams ar eismui;
101.3. fiziniams ir juridiniams asmenims savavališkai sodinti, persodinti, genėti, kirsti ar kitaip šalinti želdinius;
101.4. kirsti, laužyti ar kitaip žaloti (kalti vinis, tvirtinti reklaminius skydus ir kt.) medžius, krūmus, jų šakas, skinti lapus, žiedus, vaisius, pažeisti šaknis, trypti pomedį;
101.10. statyti motorines transporto priemones ne tam skirtose vietose, ant neuždengtų specialiomis grotelėmis pomedžių;
101.16. pilti šiukšles, buitines atliekas, pakuotes, sugrėbtus lapus, sniegą (išskyrus neužterštą druskomis ir nukastą nuo želdyne esančių takų) ir kt.;
XVI SKYRIUS
ŽELDYNŲ IR ŽELDINIŲ NAUDOJIMAS MOKSLINIAMS TYRIMAMS, MOKYMUI, KULTŪRINEI ŠVIETĖJIŠKAI VEIKLAI, GAMTOS IR KULTŪROS OBJEKTŲ APSAUGAI, VISUOMENĖS LANKYMUI, REKREACIJAI IR KITIEMS, ĮSTATYMAMS BEI TEISĖS AKTAMS NEPRIEŠTARAUJANTIEMS, TIKSLAMS
102. Želdynų ir želdinių naudojimui moksliniams tyrimams, mokymui, kultūrinei švietėjiškai veiklai, gamtos ir kultūros objektų apsaugai, visuomenės lankymui, rekreacijai, rekreacijai ir kitiems, įstatymams bei teisės aktams neprieštaraujantiems, tikslams priskiriama ši veikla:
102.1. mokslo ir studijų institucijų ar pavienių specialistų rengiamos mokslo ekspedicijos ir išvykos, susijusios su želdynų biologinės įvairovės studijomis, želdynų ir želdinių stebėsena, augalų nacionalinių genetinių išteklių atrinkimu ir jų perkėlimu į plantacijas, lauko kolekcijas, kiti mokslo tyrimo darbai;
102.2. švietimo įstaigų, mokslo ir studijų institucijų rengiamos moksleivių ir studentų lauko praktikos, pamokos (paskaitos) gamtoje, skirtos susipažinti su medžiais ir krūmais, augančiais želdynuose, jų ekologinėmis savybėmis, gėlynais ir vejomis, želdynų biologinei įvairove;
102.3. visuomeninių organizacijų (asociacijų), klubų, sambūrių ir kt., dendrologų, botanikų, kraštovaizdžio architektų draugijų ir sąjungų rengiamos ekskursijos, turistiniai žygiai ir išvykos į parkus, skirtos supažindinti su jų istorija, kultūros ir gamtos vertybėmis, želdynų estetika, rekreacinėmis savybėmis, medžių ir krūmų įvairove, augalija ir gyvūnija;
102.4. atskirų medžių ir krūmų, želdynų, gėlynų, vejų fotografavimas, filmavimas, piešimas želdynų aplinkoje;
102.5. medžių ir krūmų herbarinių pavyzdžių rinkimas botaninėms kolekcijoms sudaryti ar papildyti, grybų vaisiakūnių rinkimas mikologinėms kolekcijoms sudaryti ar papildyti;
102.6. Žemės, Aplinkos apsaugos, poezijos dienų, literatūrinių vakarų, teatro spektaklių, koncertų, paskaitų ir kitų kultūrinių ir gamtosauginių renginių organizavimas želdynuose;
103. Saugomų ir įrašytų į Lietuvos raudonąją knygą rūšių laukinių augalų ir grybų, augančių želdynuose, botaninėms ir mikologinėms kolekcijoms sudaryti leidžiama tik vadovaujantis Lietuvos Respublikos retų ir saugomų gyvūnų, augalų, grybų rūšių ir bendrijų įstatymu reglamentuota tvarka.
104. Veikla želdynuose ir jų apsauga organizuojama laikantis šių taisyklių arba specialių reglamentų.
105. Švietimo įstaigos, mokslo ir studijų institucijos, prieš rengdamos ekspedicijas ir išvykas želdynuose, susijusias su mokslo tyrimo darbais, organizuodamos studentų lauko praktiką, privalo apie tai raštu informuoti želdynų savininkus ir valdytojus:
105.1. privačiuose miškuose, jeigu ten nėra Savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymu apribotas fizinių asmenų lankymasis, – šių miškų savininkus ar valdytojus;
105.4. Varnių regioniniame parke, jeigu tai neprieštarauja saugomų teritorijų apsaugą, veiklą, paskirtį reglamentuojantiems įstatymams ir kitiems teisės aktams, – ir Žemaitijos saugomų teritorijų direkcija;
106. Želdynų, esančių privačioje žemėje, tarp jų ir istorinių, lankymas gali būti nustatomas dvišalėse Savivaldybės ir želdynų savininkų ar valdytojų sutartyse arba nustačius žemės servitutą.
107. Želdynų savininkai ir valdytojai lankymo sąlygas privalo nurodyti įrengtuose stenduose prie įėjimo.
108. Atskirieji želdynai: rekreacinės paskirties, mokslinės, kultūrinės ir memorialinės paskirties, apsauginės ir ekologinės paskirties želdynai, esantys valstybinėje ir savivaldybei priskirtoje žemėje, turi būti atviri lankymui, jeigu juose nevyksta uždaro pobūdžio renginiai, nevykdomi priežiūros ir kiti darbai.
XVII SKYRIUS
FIZINIŲ IR JURIDINIŲ ASMENŲ TEISĖS IR PAREIGOS ŽELDYNŲ IR ŽELDINIŲ APSAUGOS, TVARKYMO IR ŽELDYNŲ KŪRIMO SRITYSE, VISUOMENĖS INFORMAVIMAS
109. Fiziniai ir juridiniai asmenys turi teisę:
109.1. lankytis viešuosiuose želdynuose laikydamiesi šio įstatymo, Savivaldybės ar kitų viešųjų želdynų savininkų ar valdytojų patvirtintų lankymo taisyklių reikalavimų;
109.2. teikti Savivaldybės administracijai, kitiems dokumentų, kuriuose numatomas želdynų ir želdinių kūrimas, pertvarkymas arba tvarkymas, rengėjams ir želdynų projektų užsakovams pasiūlymus dėl teritorijų planavimo dokumentuose, želdynų projektuose, statinių ir įrenginių projektuose siūlomų sprendinių viešųjų želdynų kūrimo, želdinių apsaugos, priežiūros ir tvarkymo klausimais;
109.3 Savivaldybės administracijos ar kitų viešųjų želdynų savininkų ir (ar) valdytojų nustatytomis sąlygomis ir tvarka padėti saugoti, prižiūrėti ir tvarkyti viešuosius želdynus ir želdinius;
109.4. gauti informaciją apie želdynų ir želdinių inventorizavimą, apskaitą, planuojamus ir vykdomus želdynų ir želdinių tvarkymo darbus, išduotus leidimus kirsti, kitaip pašalinti iš augimo vietos ar intensyviai genėti saugotinus želdinius, pertvarkomus želdynus;
109.5. teikti pasiūlymus valstybės ir savivaldybių institucijoms dėl naujų viešųjų želdynų kūrimo, esamų viešųjų želdynų ir želdinių apsaugos, priežiūros ir tvarkymo;
109.6 Savivaldybės tarybos nustatyta tvarka dalyvauti želdynų ir želdinių apsaugos, priežiūros ir tvarkymo komisijos posėdžiuose;
109.7. teisės aktų nustatyta tvarka apskųsti valstybės ir savivaldybių institucijų, želdynų ir želdinių apsaugos, priežiūros ir tvarkymo komisijos, pareigūnų, fizinių ir juridinių asmenų veiksmus, kai jie pažeidžia teisės aktuose nustatytus želdynų kūrimo, želdynų ir želdinių apsaugos, priežiūros ir tvarkymo, želdinių veisimo reikalavimus.
110. Vykdant tinkamą želdynų ir želdinių apsaugą, priežiūrą ir tvarkymą, įgyvendinant skaidrų želdynų kūrimo ir pertvarkymo procesą užtikrinamas viešasis interesas, kuris įgyvendinamas:
110.1. išsiaiškinant ir įvertinant visuomenės poreikius prieš pradedant planuoti, projektuoti ir įgyvendinti viešųjų želdynų projektus;
110.2. Teritorijų planavimo įstatymo ir Vyriausybės patvirtintų Visuomenės informavimo, konsultavimo ir dalyvavimo priimant sprendimus dėl teritorijų planavimo nuostatų nustatyta tvarka vykdant teritorijų planavimo dokumentų, kuriais planuojami želdynai, viešinimo procedūras ir Želdynų įstatyme nustatyta tvarka informuojant visuomenę apie numatomą viešųjų želdynų projektų rengimą ir įgyvendinimą;
110.3. per Taisyklėse numatytus terminus informuojant visuomenę apie priimtus sprendimus ir išduotus leidimus kirsti, kitaip pašalinti iš augimo vietos ar intensyviai genėti saugotinus želdinius, želdynų ir želdinių apsaugos, priežiūros ir tvarkymo komisijos išvadas, želdynų ir želdinių būklės ekspertizės išvadas ir numatomus atlikti viešųjų želdynų ir želdinių tvarkymo darbus;
110.4. skelbiant želdynų ir želdinių inventorizavimo ir apskaitos duomenis ir juos patikslinant Želdynų įstatyme nustatyta tvarka;
111. Viešųjų želdynų projektavimas yra viešas. Viešųjų atskirųjų želdynų projektavimo viešumą užtikrina želdyno projekto užsakovas. Viešųjų priklausomųjų želdynų projektavimo viešinimas įgyvendinamas rengiant teritorijų planavimo dokumentus arba statinių statybos projektus Teritorijų planavimo įstatymo ir Statybos įstatymo nustatyta tvarka.
112. Informacija apie numatomą viešojo atskirojo želdyno projektavimą likus ne mažiau kaip 10 darbo dienų iki šio projekto parengiamojo etapo pradžios dienos paskelbiama Savivaldybės interneto svetainėje, taip pat seniūnijos, kurioje numatytas projektuoti viešasis atskirasis želdynas, skelbimų lentoje, informaciniuose stenduose numatomo projektuoti viešojo atskirojo želdyno teritorijoje arba greta jos vizualinės apžvalgos zonoje, nurodant, kokie parengiamojo etapo darbai ir kokiu laiku numatomi, iki kada ir kur galima susipažinti su planuojamais darbais, siųsti pasiūlymus ir pastabas dėl planuojamų darbų, taip pat informacija apie numatomus želdyno projekto parengimo, pristatymo suinteresuotai visuomenei, projekto patvirtinimo ir įgyvendinimo terminus. Pastabos ir pasiūlymai dėl numatomų viešojo atskirojo želdyno projektavimo darbų teikiami viso projektavimo proceso metu iki viešo svarstymo su suinteresuota visuomene pabaigos, o viešo svarstymo metu pasiūlymai teikiami ir žodžiu.
113. Viešųjų želdynų ir želdinių tvarkymo, želdinių kirtimo, kitokio pašalinimo iš augimo vietos ar intensyvaus genėjimo bei viešųjų želdynų įrengimo ar pertvarkymo darbai gali būti pradėti ne anksčiau kaip po 10 darbo dienų nuo informacijos apie numatomus darbus paskelbimo Savivaldybės interneto svetainėje arba nuo įsigaliojusio Leidimo paskelbimo Savivaldybės interneto svetainėje. Nurodytas terminas netaikomas, kai viešųjų želdynų ir želdinių tvarkymo, viešųjų želdinių kirtimo, kitokio pašalinimo iš augimo vietos ar intensyvaus genėjimo darbus atlikti reikia nedelsiant, kai dėl gamtos sąlygų, eismo ar kito įvykio želdinio būklė pakito ir želdinys kelia pavojų gyventojams, jų turtui, statiniams ar eismo saugumui.
114. Savivaldybės interneto svetainėje paskelbiama informacija apie numatomo keisti žemės sklypo, kuriame yra atskirasis želdynas ar viešasis priklausomasis želdynas, pagrindinę žemės naudojimo paskirtį ar žemės sklypo naudojimo būdą; sodmenų, reikalingų želdynų ir želdinių tvarkymo, želdynų kūrimo ir želdinių veisimo darbams atlikti, dabartinį (iki 3 metų ) ir perspektyvinį (iki 10 metų) poreikį; numatomą želdynų ir želdinių inventorizavimo konkrečiose teritorijose laiką; informaciją apie atliktą želdynų ir želdinių inventorizaciją ir apibendrintus jos rezultatus. Inventorizavimo duomenys vieną kartą per kalendorinius metus turi būti patikslinti atsižvelgiant į per kalendorinius metus išduotus leidimus, pagal kuriuos iškirsti, kitaip pašalinti iš augimo vietos želdiniai, taip pat įtraukiant per paskutinius kalendorinius metus įrengtus viešuosius želdynus ir pasodintus viešuosius želdinius, nurodant duomenų patikslinimo datą.
XVIII SKYRIUS
ŽELDYNŲ IR ŽELDINIŲ SAVININKŲ IR VALDYTOJŲ TEISĖS IR PAREIGOS
116. Želdynų ir želdinių valdytojai ir savininkai privalo:
116.1. išsaugoti želdynus ir želdinius, tinkamai juos prižiūrėti ir tvarkyti, užtikrinti želdinių gerovę;
116.2. leisti želdynus ir želdinius inventorizuojantiems specialistams, pateikusiems asmens dokumentą ir Savivaldybės administracijos išduotą patvirtinimą raštu apie savivaldybės pavedimu atliekamus inventorizavimo darbus, atlikti inventorizavimo darbus, šviesiu paros metu darbo dienomis įeiti į teritorijas, kuriose auga želdiniai, ir atlikti inventorizavimo darbus;
117. Želdynų ir želdinių savininkai ir valdytojai turi teisę:
117.1. privačioje žemės valdoje esančius želdynus ir želdinius, kurie teisės aktais nėra priskirti saugotiniems, tvarkyti savo nuožiūra, nepažeidžiant kaimyninių žemės sklypų ir namų valdų savininkų, valdytojų ar naudotojų interesų;
117.2. sudaryti sutartis su fiziniais ir juridiniais asmenimis, valstybės institucijomis ir Savivaldybės administracija dėl želdynų ir želdinių apsaugos ir priežiūros, kovos su augalų ligomis ir kenkėjais;
118. Želdynų ir želdinių valdytojai, Vyriausybės arba jos įgaliotos institucijos ar Savivaldybės administracija pagal kompetenciją nustatyta tvarka turi teisę naudoti želdynus ir želdinius moksliniams tyrimams, mokymui, kultūrinei, švietėjiškai veiklai, gamtos ir kultūros objektų apsaugai, visuomenės lankymui, rekreacijai ir kitiems, įstatymams bei teisės aktams neprieštaraujantiems, tikslams.
XIX SKYRIUS
TAISYKLIŲ KONTROLĖ IR ATSAKOMYBĖ UŽ JŲ PAŽEIDIMUS
119. Šių taisyklių laikymosi kontrolę užtikrina Savivaldybės administracijos atsakingi darbuotojai ir Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekse nurodyti pareigūnai.
XX SKYRIUS
BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS
121. Saugotinų želdinių kirtimo, kitokio pašalinimo iš augimo vietos ar intensyvaus genėjimo leidimų išdavimo ir prašymų dėl želdinių atkuriamosios vertės kompensacijos grąžinimo tvarką nustato Savivaldybės taryba.
Telšių rajono savivaldybės želdynų ir
želdinių apsaugos taisyklių
1 priedas
SAUGOTINŲ MEDŽIŲ IR KRŪMŲ KRITERIJAI
Augimo vieta |
Medžių gentys ir (ar) rūšys, krūmai; skersmens (1,3 m aukštyje) ir aukščio parametrai |
1. Kurortuose ar kurortinėse teritorijose: |
|
1.1. valstybinėje ir savivaldybių žemėje |
12 cm ir didesnio skersmens ąžuolai, uosiai, klevai, skroblai, skirpstai, guobos, bukai, vinkšnos, pušys, eglės, maumedžiai, pocūgės, kėniai, beržai, juodalksniai, liepos, gluosniai, šermukšniai, riešutmedžiai, kaštonai, miškinės obelys, miškinės kriaušės |
paprastieji kadagiai – didesni kaip 3 m |
|
1.2. privačioje žemėje |
20 cm ir didesnio skersmens ąžuolai, uosiai, klevai, skroblai, skirpstai, guobos, bukai, vinkšnos, pušys, eglės, maumedžiai, pocūgės, kėniai, beržai, juodalksniai, liepos, gluosniai, šermukšniai, riešutmedžiai, kaštonai, miškinės obelys, miškinės kriaušės |
2. Pakrantės apsaugos juostoje |
ąžuolai, uosiai, klevai, guobos, skroblai, skirpstai, bukai, vinkšnos – |
pušys, eglės, maumedžiai, pocūgės, kėniai, juodalksniai, liepos, šermukšniai, riešutmedžiai, kaštonai, miškinės obelys, miškinės kriaušės – |
|
beržai, gluosniai – |
|
paprastieji kadagiai – didesni kaip 3 m |
|
3. Kitos paskirties žemėje daugiabučių gyvenamųjų pastatų, bendrabučių, vienbučių ir dvibučių gyvenamųjų pastatų teritorijose valstybinėje ir savivaldybių žemėje: |
|
3.1. mieste |
12 cm ir didesnio skersmens ąžuolai, uosiai, klevai, skroblai, skirpstai, guobos, bukai, vinkšnos, pušys, eglės, maumedžiai, pocūgės, kėniai, beržai, juodalksniai, liepos, gluosniai, šermukšniai, riešutmedžiai, kaštonai, miškinės obelys, miškinės kriaušės |
3.2. ne mieste |
20 cm ir didesnio skersmens ąžuolai, uosiai, klevai, skroblai, skirpstai, guobos, bukai, vinkšnos, pušys, eglės, maumedžiai, pocūgės, kėniai, beržai, juodalksniai, liepos, gluosniai, šermukšniai, riešutmedžiai, kaštonai, miškinės obelys, miškinės kriaušės |
4. Kitos paskirties žemėje daugiabučių gyvenamųjų pastatų, bendrabučių, vienbučių ir dvibučių gyvenamųjų pastatų teritorijose privačioje žemėje: |
|
4.1. mieste |
ąžuolai, uosiai, klevai, guobos, skroblai, skirpstai, bukai, vinkšnos, liepos, maumedžiai, beržai, pušys – 20 cm ir didesnio skersmens |
4.2. ne mieste |
ąžuolai, uosiai, klevai, guobos, skroblai, skirpstai, bukai, vinkšnos, liepos, maumedžiai, beržai, pušys – |
5. Kitos paskirties žemėje visuomeninės paskirties, rekreacinėse, bendrojo naudojimo, atskirųjų želdynų teritorijose |
12 cm ir didesnio skersmens ąžuolai, uosiai, klevai, skroblai, skirpstai, guobos, bukai, vinkšnos, pušys, eglės, maumedžiai, pocūgės, kėniai, beržai, juodalksniai, liepos, gluosniai, šermukšniai, riešutmedžiai, kaštonai, miškinės obelys, miškinės kriaušės
|
paprastieji kadagiai – didesni kaip 3 m |
|
6. Kitos paskirties žemėje pramonės ir sandėliavimo, komercinės paskirties objektų teritorijose |
20 cm ir didesnio skersmens ąžuolai, uosiai, klevai, skroblai, skirpstai, guobos, bukai, vinkšnos, pušys, eglės, maumedžiai, pocūgės, kėniai, beržai, juodalksniai, liepos, gluosniai, šermukšniai, riešutmedžiai, kaštonai, miškinės obelys, miškinės kriaušės |
7. Žemės ūkio paskirties žemėje kituose žemės ūkio paskirties žemės sklypuose ir rekreacinio naudojimo žemės sklypuose: |
|
7.1. valstybinėje ir savivaldybių žemėje |
20 cm ir didesnio skersmens ąžuolai, uosiai, klevai, skroblai, skirpstai, guobos, bukai, vinkšnos, pušys, eglės, maumedžiai, pocūgės, kėniai, beržai, juodalksniai, liepos, gluosniai, šermukšniai, riešutmedžiai, kaštonai, miškinės obelys, miškinės kriaušės |
7.2. privačioje žemėje |
ąžuolai, uosiai, klevai, guobos, skroblai, skirpstai, bukai, vinkšnos, liepos, maumedžiai, beržai, pušys – |
8. Žemės ūkio paskirties žemėje sodininkų bendrijų bendrojo naudojimo žemėje |
20 cm ir didesnio skersmens ąžuolai, uosiai, klevai, skroblai, skirpstai, guobos, bukai, vinkšnos, pušys, eglės, maumedžiai, pocūgės, kėniai, beržai, juodalksniai, liepos, gluosniai, šermukšniai, riešutmedžiai, kaštonai, miškinės obelys, miškinės kriaušės |
9. Nekilnojamųjų kultūros vertybių teritorijoje |
20 cm ir didesnio skersmens ąžuolai, uosiai, klevai, skroblai, skirpstai, guobos, bukai, vinkšnos, pušys, eglės, maumedžiai, pocūgės, kėniai, beržai, juodalksniai, liepos, gluosniai, šermukšniai, riešutmedžiai, kaštonai, miškinės obelys, miškinės kriaušės |
10. Kultūros paveldo objektų ar kultūros paveldo vietovių vertingąja savybe pripažintų želdynų ir želdinių teritorijose |
Bet kokių matmenų visų rūšių medžiai ir krūmai |
11. Miestų, miestelių gatvėse |
12 cm ir didesnio skersmens ąžuolai, uosiai, klevai, skroblai, skirpstai, guobos, bukai, vinkšnos, pušys, eglės, maumedžiai, pocūgės, kėniai, beržai, juodalksniai, liepos, gluosniai, šermukšniai, riešutmedžiai, kaštonai, miškinės obelys, miškinės kriaušės |
12. Kaimų gatvėse |
20 cm ir didesnio skersmens ąžuolai, uosiai, klevai, skroblai, skirpstai, guobos, bukai, vinkšnos, pušys, eglės, maumedžiai, pocūgės, kėniai, beržai, juodalksniai, liepos, gluosniai, šermukšniai, riešutmedžiai, kaštonai, miškinės obelys, miškinės kriaušės |
13. Geležinkelio želdinių apsaugos zonoje |
12 cm ir didesnio skersmens ąžuolai, uosiai, klevai, skroblai, skirpstai, guobos, bukai, vinkšnos, pušys, eglės, maumedžiai, pocūgės, kėniai, beržai, juodalksniai, liepos, gluosniai, šermukšniai, riešutmedžiai, kaštonai, miškinės obelys, miškinės kriaušės |
14. Valstybinės ir vietinės reikšmės kelio juostoje: |
|
14.1. valstybinės reikšmės krašto ir rajoninio kelio juostoje |
30 cm ir didesnio skersmens ąžuolai, uosiai, klevai, skroblai, bukai, pušys, eglės, maumedžiai, beržai, juodalksniai, liepos, gluosniai |
14.2. vietinės reikšmės kelio juostoje |
20 cm ir didesnio skersmens ąžuolai, uosiai, klevai, skroblai, skirpstai, guobos, bukai, vinkšnos, pušys, eglės, maumedžiai, pocūgės, kėniai, beržai, juodalksniai, liepos, gluosniai, šermukšniai, riešutmedžiai, kaštonai, miškinės obelys, miškinės kriaušės |
15. Kelio apsaugos zonoje už kelio juostos ribų |
20 cm ir didesnio skersmens ąžuolai, uosiai, klevai, skroblai, skirpstai, guobos, bukai, vinkšnos, pušys, eglės, maumedžiai, pocūgės, kėniai, beržai, juodalksniai, liepos, gluosniai, šermukšniai, riešutmedžiai, kaštonai, miškinės obelys, miškinės kriaušės |
16. Gamybinių objektų sanitarinėje apsaugos zonoje ir komunalinių objektų sanitarinėje apsaugos zonoje |
20 cm ir didesnio skersmens ąžuolai, uosiai, klevai, skroblai, skirpstai, guobos, bukai, vinkšnos, pušys, eglės, maumedžiai, pocūgės, kėniai, beržai, juodalksniai, liepos, gluosniai, šermukšniai, riešutmedžiai, kaštonai, miškinės obelys, miškinės kriaušės |
17. Augalų nacionaliniams genetiniams ištekliams priskirtų medžių grupių ir pavienių medžių sąraše nurodytose vietose |
Augalų nacionaliniams genetiniams ištekliams priskirtų medžių grupių ir pavienių medžių sąraše nurodytos rūšys – bet kokio skersmens medžiai |
18. Lietuvos Respublikos saugomų gyvūnų, augalų ir grybų rūšių sąraše nurodytų medžių ir krūmų rūšių augimo vietose |
Lietuvos Respublikos saugomų gyvūnų, augalų ir grybų rūšių sąraše nurodytų medžių ir krūmų rūšys – bet kokio skersmens medžiai ar bet kokio aukščio krūmai |
Telšių rajono savivaldybės želdynų ir
želdinių apsaugos taisyklių
2 priedas
(Prašymo forma)
_____________________________________________________________________________
(Prašymą pateikiančio fizinio asmens vardas, pavardė ar juridinio asmens pavadinimas)
_______________________________________________________________________________
(adresas, telefono numeris)
Telšių rajono savivaldybei
PRAŠYMAS
_______________________________________
(data)
_______________________________________
(dokumento sudarymo vieta)
Prašau leisti kirsti, kitaip pašalinti, intensyviai genėti saugotinus medžius ir krūmus žemės sklype
__________________________________________________________________________
(adresas, žemės sklypo kadastro Nr.)
_______________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
(numatomi atlikti darbai, medžių ir krūmų rūšys, kiekis, medžio stiebo skersmuo1,3 m aukštyje)
_______________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
(saugotinų medžių ir krūmų kirtimo, persodinimo ar kitokio pašalinimo, genėjimo priežastis)
Darbus numatoma pradėti ir baigti_________________________________________________
(numatoma darbų atlikimo data)
Pateikiu šiuos dokumentus:
1.Žemės sklypo __________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
(dokumento pavadinimas, Nr., data, žemės sklypo planas)
2. Nustatytąja tvarka suderintas (patvirtintas) projektas, kuriame numatytas želdinių kirtimas, persodinimas ar kitoks pašalinimas, genėjimas, specialusis planas, kitas teritorijų planavimo dokumentas (kas reikalinga, pabraukti) _______________________________________________
_______________________________________________________________________________
(dokumento pavadinimas, patvirtinimo data)
3. Prašomo pašalinti saugotino medžio ir krūmo fotonuotrauka, kurioje aiškiai matoma bloga želdinio būklė, nustatoma pagal Želdinių atkuriamosios vertės įkainių, patvirtintų Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2008 m. birželio 26 d. įsakymu Nr. D1-343 „Dėl Želdinių atkuriamosios vertės įkainių patvirtinimo“, 2 priedą „Želdinių būklė“.
________________ ________________________
(parašas) (vardas ir pavardė)
Telšių rajono savivaldybės želdynų ir
želdinių apsaugos taisyklių
3 priedas
(Leidimo saugotinų medžių ir krūmų kirtimo, kitokio pašalinimo, intensyvaus genėjimo darbams forma)
TELŠIŲ RAJONO SAVIVALDYBĖS
LEIDIMAS KIRSTI, KITAIP PAŠALINTI IŠ AUGIMO VIETOS, INTENSYVIAI GENĖTI SAUGOTINUS ŽELDINIUS
__________________ Nr. _________
(data)
_____________________
(sudarymo vieta)
Leidžiama pagal pateiktą prašymą __________________________________________________
(juridinio asmens pavadinimas (fizinio asmens vardas, pavardė),
___________________________________________________________________________
adresas, telefono numeris)
žemės sklype _________________________________________________________________
(sklypo, kuriame vykdomi saugotinų medžių ir krūmų kirtimo, persodinimo ar
_______________________________________________________________________________
kitokio pašalinimo, genėjimo darbai, adresas, žemės sklypo kadastro numeris)
_______________________________________________________________________________
(leidžiamų vykdyti darbų esmė)
Draudžiama kirsti, kitaip iš augimo vietos pašalinti ar intensyviai genėti saugotinus medžius nuo kovo 15 dienos iki rugpjūčio 1 dienos, išskyrus atvejus, kai jie kelia pavojų gyventojams, jų turtui, statiniams, eismo ar skrydžių saugumui, taip pat kai tai būtina remontuojant, rekonstruojant ar tiesiant naują valstybinės reikšmės kelią, įgyvendinant ypatingos valstybinės svarbos projektus.
_______________________________ _______________________________ _______________________________ (saugotinų medžių ir krūmų rūšys*) |
_________________ _________________ _________________ (medžio stiebo skersmuo 1,3 m aukštyje) |
____________________ ____________________ ____________________ (medžių ir krūmų kiekis) |
Medžių ir krūmų atkuriamoji vertė _____________ Eur ___ ct (žodžiais);
Leidimas įsigalioja: 20___ m. _____________________ ___ d.
Darbus vykdyti ne anksčiau kaip: 20___ m. _____________________ ___ d.
_____________________________ ______________ ____________________
(Pareigos) (parašas) (vardas ir pavardė)
A.V.
Telšių rajono savivaldybės želdynų ir
želdinių apsaugos taisyklių
4 priedas
(Sprendimo saugotinų medžių ir krūmų kirtimo, persodinimo ar kitokio pašalinimo, genėjimo darbams forma)
TELŠIŲ RAJONO SAVIVALDYBĖS
SPRENDIMAS KIRSTI, KITAIP PAŠALINTI IŠ AUGIMO VIETOS, INTENSYVIAI GENĖTI SAUGOTINUS ŽELDINIUS
__________________ Nr. _________
(data)
_____________________
(sudarymo vieta)
Nuspręsta pagal pateiktą prašymą __________________________________________________
(juridinio asmens pavadinimas (fizinio asmens vardas, pavardė),
___________________________________________________________________________
adresas, telefono numeris)
žemės sklype _________________________________________________________________
(sklypo, kuriame vykdomi saugotinų medžių ir krūmų kirtimo, persodinimo ar
_______________________________________________________________________________
kitokio pašalinimo, genėjimo darbai, adresas, žemės sklypo kadastro numeris)
_______________________________________________________________________________
(leidžiamų vykdyti darbų esmė)
Draudžiama kirsti, kitaip iš augimo vietos pašalinti ar intensyviai genėti saugotinus medžius nuo kovo 15 dienos iki rugpjūčio 1 dienos, išskyrus atvejus, kai jie kelia pavojų gyventojams, jų turtui, statiniams, eismo ar skrydžių saugumui, taip pat kai tai būtina remontuojant, rekonstruojant ar tiesiant naują valstybinės reikšmės kelią, įgyvendinant ypatingos valstybinės svarbos projektus.
_______________________________ _______________________________ _______________________________ (saugotinų medžių ir krūmų rūšys*) |
_________________ _________________ _________________ (medžio stiebo skersmuo 1,3 m aukštyje) |
____________________ ____________________ ____________________ (medžių ir krūmų kiekis) |
Medžių ir krūmų atkuriamoji vertė _____________ Eur ___ ct (žodžiais);
Sprendimas/leidimas įsigalioja: 20___ m. _____________________ ___ d.
(nereikalingą išbraukti)
Darbus vykdyti ne anksčiau kaip: 20___ m. _____________________ ___ d.
_____________________________ ______________ ____________________
(Pareigos) (parašas) (vardas ir pavardė)
A.V.
Telšių rajono savivaldybės želdynų ir
želdinių apsaugos taisyklių
5 priedas
MAŽIAUSI LEISTINI ATSTUMAI IKI KAIMYNINIO SKLYPO RIBOS, KAI ŽELDINIAI VEISIAMI BE ŠIO SKLYPO SAVININKO, VALDYTOJO AR ĮGALIOTO ASMENS SUTIKIMO RAŠTU
Eil. Nr. |
Veisiamas medis, krūmas, gyvatvorė |
Sklypo pusė (azimutas vizuojant iš sklypo centro) |
Mažiausias leistinas atstumas iki kaimyninio sklypo ribos, m |
1. |
medžiai ir krūmai rūšių, kurių individai gali užaugti aukštesni kaip 3 m arba formuojami aukštesni kaip 3 m |
šiaurinė pusė (tarp 315o ir 45o) |
5 |
kitos pusės |
3 |
||
2. |
medžiai ir krūmai rūšių, kurių individai gali užaugti nuo 2 iki 3 m aukščio arba formuojami iki 3 m aukščio |
Iš visų pusių |
2 |
3. |
medžiai ir krūmai rūšių, kurių individai gali užaugti iki 2 m aukščio arba formuojami iki 2 m aukščio |
Iš visų pusių |
1 |
4. |
gyvatvorė, skirianti kaimyninius sklypus, formuojama iki 1,3 m aukščio |
šiaurinė pusė (tarp 315o ir 45o) |
1 |
5. |
gyvatvorė, skirianti kaimyninius sklypus, formuojama iki 2 m aukščio |
Kitos pusės, nei nurodyta priedo 4 punkte |
1 |
6. |
liana |
Iš visų pusių |
0,5 |
_____________