r_NaujojiAkmene

 

AKMENĖS RAJONO SAVIVALDYBĖS TARYBA

 

SPRENDIMAS

DĖL AKMENĖS RAJONO SAVIVALDYBĖS TARYBOS 2018 M. KOVO 22 D.  SPRENDIMO NR. T-72 „DĖL GLOBOS CENTRO IR VAIKO PRIEŽIŪROS BUDINČIO GLOBOTOJO ŠEIMOJE VEIKLOS ORGANIZAVIMO IR FINANSAVIMO AKMENĖS RAJONO SAVIVALDYBĖJE TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO

 

2020 m. spalio 26 d. Nr. T-223

Naujoji Akmenė

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo 18 straipsnio 1 dalimi, Vaiko globos organizavimo nuostatais, patvirtintais Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2002 m. kovo 27 d. nutarimu Nr. 405 „Dėl vaiko globos organizavimo nuostatų patvirtinimo“, Vaiko laikinosios globos (rūpybos) nuostatais, patvirtintais Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2002 m. balandžio 18 d. įsakymu Nr. 56 „Dėl vaiko laikinosios globos (rūpybos) nuostatų patvirtinimo“, Globos centro veiklos ir vaiko budinčio globotojo vykdomos priežiūros organizavimo ir kokybės priežiūros tvarkos aprašu, patvirtintu Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2018 m. sausio 19 d. įsakymu Nr. A1-28 „Dėl Globos centro veiklos ir vaiko budinčio globotojo vykdomos priežiūros organizavimo ir kokybės priežiūros tvarkos aprašo patvirtinimo“, Akmenės rajono savivaldybės taryba  n u s p r e n d ž i a:

1. Pakeisti Globos centro ir vaiko priežiūros budinčio globotojo šeimoje veiklos organizavimo ir finansavimo Akmenės rajono savivaldybėje tvarkos aprašą, patvirtintą Akmenės rajono savivaldybės tarybos 2018 m. kovo 22 d. sprendimu Nr. T-72 „Dėl Globos centro ir vaiko priežiūros budinčio globotojo šeimoje veiklos organizavimo ir finansavimo Akmenės rajono savivaldybėje tvarkos aprašo patvirtinimo“ (pakeitimas Savivaldybės tarybos 2018-05-24 sprendimu Nr. T-129, toliau – Aprašas):

1.1. Aprašo 5 punktą išdėstyti taip:

5. Budintis globotojas veiklą vykdo pagal individualios veiklos pažymėjimą ir turi atlikti visas su šia veikla susijusias pareigas bei vykdyti visas mokestines prievoles, kaip tai reglamentuota Lietuvos Respublikos įstatymuose ir kituose teisės aktuose“.

1.2. Aprašo 6 punktą išdėstyti taip:

6. Pagrindinis Globos centro veiklos tikslas – užtikrinti, kad visiems įvaikintiems vaikams, globėjų, nesusijusių giminystės ryšiais, globėjų giminaičių globojamiems (rūpinamiems) vaikams, budinčių globotojų prižiūrimiems vaikams bei budintiems globotojams, globėjams, nesusijusiems giminystės ryšiais, globėjams giminaičiams, įtėviams ar asmenims, ketinantiems jais tapti, būtų prieinama ir suteikiama reikalinga konsultacinė, psichosocialinė, teisinė ir kita pagalba, siekiant tinkamo vaiko, įvaikio ugdymo ir auklėjimo šeimai artimoje aplinkoje.

1.3.      Aprašo 7.3 papunktį išdėstyti taip:

7.3. budintis globotojas – fizinis asmuo, atitinkantis Lietuvos Respublikos civiliniame kodekse globėjui (rūpintojui) keliamus reikalavimus, išklausęs globėjų (rūpintojų) ir įtėvių mokymus ir budinčių globotojų konsultavimo kursus, pagal su Globos centru sudarytą Sutartį prižiūrintis likusius be tėvų globos (rūpybos) vaikus, socialinę riziką patiriančius vaikus, su kuriais nėra susietas giminystės ryšiais, arba Sutartyje nustatytais atvejais teikiantis kitokią pagalbą biologiniams vaiko tėvams, siekiant sugrąžinti vaiką į šeimą;“

1.4.      Aprašo II skyrių „Pasirengimas vaiko priežiūrai“ išdėstyti taip:

II SKYRIUS

PASIRENGIMAS VAIKO PRIEŽIŪRAI

 

10. Fizinis asmuo, norintis tapti budinčiu globotoju:

10.1. kreipiasi į Akmenės rajono savivaldybės administracijos Socialinės paramos skyrių (toliau – Socialinės paramos skyrius) ir pateikia žemiau nurodytus dokumentus:

10.1.1. rašytinį prašymą, kuriame nurodo savo vardą, pavardę, gimimo datą, asmens kodą, gyvenamąją vietą, telefono ryšio numerį arba elektroninio pašto adresą, darbovietę, išlaikomų asmenų skaičių, šeimos sudėtį, priežiūros motyvus;

10.1.2. Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro nustatytos formos medicininį pažymėjimą (forma Nr. 046/a), išduotą ne vėliau negu prieš 12 mėnesių;

10.1.3. kartu gyvenančių vyresnių kaip 16 metų asmenų rašytinius sutikimus, kad jis taptų budinčiu globotoju.

11. Socialinės paramos skyrius ne vėliau kaip per 3 darbo dienas nuo visų Nuostatų 10.1 papunktyje nurodytų dokumentų gavimo dienos persiunčia jų kopijas Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (toliau – Tarnyba) Šiaulių apskrities vaiko teisių apsaugos skyriui (toliau – Tarnybos teritorinis skyrius), kad jis atliktų pradinį fizinio asmens, norinčio tapti budinčiu globotoju, įvertinimą.

12. Tarnybos teritorinis skyrius, gavęs Aprašo 10.1 papunktyje nurodytų dokumentų kopijas, ir surinkęs duomenis iš Lietuvos Respublikos gyventojų registro, Informatikos ir ryšių departamento prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos – Įtariamųjų, kaltinamųjų ir nuteistųjų registro, Neveiksnių ir ribotai veiksnių asmenų registro, Socialinės paramos šeimai informacinės sistemos (toliau – SPIS), ne vėliau kaip per 10 darbo dienų nuo visų dokumentų gavimo dienos įvertina gautus dokumentus, duomenis ir informaciją bei priima sprendimą dėl fizinio asmens, norinčio tapti budinčiu globotoju, pradinio įvertinimo.

12.1. Tarnybos teritorinis skyrius, priėmęs:

12.1.1. neigiamą sprendimą dėl fizinio asmens, norinčio tapti budinčiu globotoju, pradinio įvertinimo, per 3 darbo dienas nuo šio sprendimo priėmimo dienos, siunčia jį Socialinės paramos skyriui, kad ją informuotų apie atliktą pradinį įvertinimą;

12.1.2. teigiamą sprendimą dėl fizinio asmens, norinčio tapti budinčiu globotoju, pradinio įvertinimo, per 3 darbo dienas nuo šio sprendimo priėmimo dienos siunčia jį Socialinės paramos skyriui, kad ją informuotų apie atliktą pradinį vertinimą. Socialinės paramos skyrius, gavęs šiame papunktyje nurodytą sprendimą, per 3 darbo dienas persiunčia jį kartu su Aprašo 10.1.1 papunktyje nurodytu prašymu mokymus vykdysiančiam Globos centrui.

12.2. Fizinis asmuo, norintis tapti budinčiu globotoju, gavęs Tarnybos teritorinio skyriaus neigiamą sprendimą dėl pradinio įvertinimo, išnykus priežastims, dėl kurių buvo priimtas neigiamas sprendimas dėl pradinio įvertinimo, išskyrus Civilinio kodekso 3.269 straipsnio 4–7, 9 punktuose nurodytas priežastis, gali iš naujo kreiptis į Socialinės paramos skyrių dėl pradinio įvertinimo.

13. Tarnybos atestuoti asmenys:

13.1. gavę Aprašo 12.1.2 papunktyje nurodytą sprendimą:

13.1.1. per 3 darbo dienas praneša fiziniam asmeniui, norinčiam tapti budinčiu globotoju, apie Globėjų (rūpintojų), budinčių globotojų, įtėvių, bendruomeninių globos namų darbuotojų mokymo ir konsultavimo programos (toliau – GIMK mokymai) vykdymo pradžios datą ir laiką;

13.1.2. organizuoja fizinio asmens, norinčio tapti budinčiu globotoju, GIMK mokymus, kurie turi įvykti ne vėliau kaip po 20 darbo dienų nuo Nuostatų 12.1.2 papunktyje nurodyto sprendimo pateikimo Tarnybos atestuotiems asmenims dienos.

13.2. Pasibaigus mokymams:

13.2.1. per kuo trumpesnį laikotarpį, bet ne ilgesnį kaip 10 darbo dienų nuo GIMK mokymų pabaigos, parengia Išvadą dėl GIMK mokymus baigusio fizinio asmens, norinčio tapti budinčiu globotoju pasirengimo vaiko globai (rūpybai), įvaikinimui, budinčio globotojo, šeimynos steigėjo, dalyvio veiklai (toliau – Išvada);

13.2.2. Išvados dėl fizinio asmens, norinčio tapti budinčiu globotoju, pasirengimo prižiūrėti Globos centro globojamus (rūpinamus) vaikus sutuoktinio ar bendrai gyvenančio neįregistravus santuokos asmens nerengia, jeigu šie asmenys mokymuose nedalyvavo;

13.2.3. Išvadą per 3 darbo dienas nuo jos parengimo pateikia Tarnybos teritoriniam skyriui ir Socialinės paramos skyriui, jos kopiją – fiziniam asmeniui, norinčiam tapti budinčiu globotoju.

14. Išvada galioja 24 mėnesius nuo jos parengimo dienos:

14.1. jei nuo Aprašo 13.2.2 papunktyje nurodytos Išvados parengimo praėjo 24 mėnesiai ir fizinis asmuo netapo budinčiu globotoju, fiziniam asmeniui, norinčiam tapti budinčiu globotoju, iš naujo atliekamas pradinis vertinimas, organizuojami mokymai ir parengiama Išvada Aprašo nustatyta tvarka;

14.2. jei nuo Aprašo 13.2.2 papunktyje nurodytos Išvados parengimo praėjo 12 mėnesių ir fizinis asmuo netapo budinčiu globotoju, fizinis asmuo, norintis tapti budinčiu globotoju, pateikia Tarnybos teritoriniam skyriui prašymą dėl pakartotinio pradinio įvertinimo atlikimo ir Aprašo 10.1.2 ir 10.1.3 papunkčiuose nurodytus dokumentus. Tarnybos teritorinis skyrius, atlikęs pakartotinį pradinį įvertinimą, ne vėliau kaip per 3 darbo dienas nuo sprendimo priėmimo dienos persiunčia jį Globos centrui kartu su šiame papunktyje nurodytu fizinio asmens prašymu. Globos centras užtikrina, kad Išvada bus patikslinta ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo Tarnybos teritorinio skyriaus sprendimo gavimo dienos. Tarnybos atestuoti asmenys Išvadą tikslina, papildydami ją pasikeitusiais duomenimis. Atliekant šiame papunktyje nurodytą tikslinimą, mokymai neorganizuojami. Patikslinta Išvada pateikiama Tarnybos teritoriniam skyriui ir Socialinės paramos skyriui Aprašo 13.2.3 papunktyje nustatyta tvarka.“

1.5.      Aprašo 16 punktą išdėstyti taip:

16. Budintis globotojas privalo priimti vaiką bet kuriuo paros metu, vienu metu negali prižiūrėti daugiau kaip 3 vaikų. Bendras vaikų skaičius budinčio globotojo šeimoje su savais vaikais – ne daugiau kaip 6. Prižiūrimų vaikų skaičius gali būti didesnis išimtiniais atvejais, kai neišskiriami broliai bei seserys ir tai raštu suderinta su Globos centru, budinčiu globotoju.“

1.6.      Aprašo 19.2 papunktį išdėstyti taip:

19.2. siekiant suteikti laikiną atokvėpį kitiems budintiems globotojams, globėjams, nesusijusiems giminystės ryšiais, globėjams giminaičiams, šeimynos dalyviams (iki 1 mėnesio per kalendorinius metus, išimtiniais atvejais, pvz., susirgus kitam budinčiam globotojui, mirus artimajam – iki 3 mėnesių);“

1.7.      Aprašo 23 punktą išdėstyti taip:

23. Tarnybos teritorinis skyrius, nustatęs likusį be tėvų globos vaiką, apie tai ne vėliau kaip kitą darbo dieną informuoja Socialinės paramos skyrių dėl būsimojo globėjo (rūpintojo) paieškos ir jai pateikia duomenis (vardą, pavardę, gyvenamosios vietos adresą, giminystės ryšį (jeigu juos turi) apie fizinį asmenį (vaiko giminaitį, kitą su vaiku emociniais ryšiais susijusį asmenį, asmenį, kuris globoja vaiko brolį ar seserį), galintį tapti vaiko globėju (rūpintoju). Socialinės paramos skyrius siekia išsiaiškinti galimybes nustatyti vaiko globą (rūpybą), vadovaudamasi Civilinio kodekso 3.264 straipsnio 5 dalyje nustatyta pirmenybės suteikimo eile.“

1.8. Aprašo 24 punktą išdėstyti taip:

24. Socialinės paramos skyrius, gavęs aprašo 23 punkte nurodytą informaciją apie likusį be tėvų globos vaiką, jei Tarnybos teritorinis skyrius nenurodo konkretaus asmens, galinčio tapti vaiko globėju (rūpintoju), ne vėliau kaip kitą darbo dieną kreipiasi į Globos centrą dėl budinčio globotojo ar globėjo (rūpintojo) vaikui parinkimo šeimoje ar šeimynoje. Globos centras ne vėliau kaip per 1 darbo dieną nuo Socialinės paramos skyriaus kreipimosi dienos SPIS patikrina informaciją apie asmenis, pasirengusius globoti (rūpinti) be tėvų globos likusį vaiką, ir jai pateikia rekomendaciją dėl fizinio asmens ar budinčio globotojo, ar šeimynos tinkamumo būti vaiko globėju (rūpintoju). Socialinės paramos skyrius, gavęs Globos centro rekomendaciją dėl fizinio asmens ar budinčio globotojo, ar šeimynos tinkamumo būti vaiko globėju (rūpintoju), priima sprendimą dėl globėjo (rūpintojo) skyrimo. Vaiko laikinas apgyvendinimas iki globos (rūpybos) nustatymo organizuojamas, vadovaujantis Civilinio kodekso 3.264 straipsnio 5 dalyje nustatyta pirmenybės suteikimo eile.“

1.9.      Aprašo  26 punktą išdėstyti jį taip:

26. Paaiškėjus, kad savivaldybės teritorijoje, kurioje nustatytas likęs be tėvų globos vaikas, nėra fizinių asmenų, galinčių jį globoti (rūpinti), budinčių globotojų ar šeimynos, galinčios jį globoti (rūpinti), Socialinės paramos skyrius įpareigoja Globos centrą per SPIS ieškoti asmenų, pasirengusių globoti (rūpinti) be tėvų globos likusį vaiką, arba šeimos ir, juos nustačius, kreiptis į atitinkamos savivaldybės administracijos įgaliotą globos centrą dėl galimybės juos paskirti vaiko globėjais (rūpintojais).“

1.10.    Aprašo 32 punktą išdėstyti taip:

32. Globos koordinatorius organizuoja pagalbą budinčiam globotojui ir jo prižiūrimiems vaikams, bendradarbiaudamas su kitomis socialinių paslaugų, švietimo, sveikatos priežiūros įstaigomis, kitais Globos centro specialistais, dalyvaudamas sudarant pagalbos šeimai planą Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo ir Atvejo vadybos tvarkos aprašo nustatyta tvarka, sudarydamas sąlygas vaikui palaikyti ryšį su broliais, seserimis, biologiniais tėvais, derindamas teikiamas paslaugas ir pagalbą biologinei vaiko šeimai su socialiniais darbuotojais, teikiančiais paslaugas šeimai.“

1.11.    Aprašo 34.1 papunktį išdėstyti taip:

34.1. kartu su budinčiu globotoju sudaro individualios pagalbos vaikui planą. Individualus pagalbos planas vaikui sudaromos ne vėliau kaip per 30 kalendorinių dienų nuo vaiko apgyvendinimo budinčio globotojo šeimoje. Per 30 kalendorinių dienų nuo vaiko apgyvendinimo budinčio globotojo šeimoje stebima vaiko situacija, atliekamas vaiko poreikių vertinimas, nustatomas paslaugų poreikis, aptariamas pagalbos teikimas. Naudojantis surinkta informacija, įvertinus poreikius sudaromas individualus pagalbos vaikui planas;“

1.12.    Aprašo 37 punktą išdėstyti taip:

37. Specialistai, teikdami intensyvią pagalbą, derina savo veiksmus, konsultuoja budinčius globotojus ne rečiau kaip 1–2 kartus per savaitę. Esant poreikiui individualios konsultacijos gali būti organizuojamos dažniau ar derinamos su kitų specialistų teikiama pagalba, atsižvelgiant į individualius budinčio globotojo poreikius.“

1.13.    Aprašo 39 punktą išdėstyti taip:

39. Laikino atokvėpio paslaugų budinčiam globotojui suteikimo tvarka nustatoma Sutartyje. Budintis globotojas, pageidaujantis gauti laikino atokvėpio paslaugą (išskyrus nenumatytus atvejus, pvz.: budinčio globotojo, globėjo, nesusijusio giminystės ryšiais, globėjo giminaičio, šeimynos dalyvio ligą, artimojo mirtį), pateikia Globos centrui prašymą raštu ne vėliau kaip prieš 10 darbo dienų iki prašyme nurodytos laikino atokvėpio paslaugos pradžios datos. Globos centras, gavęs prašymą dėl laikino atokvėpio paslaugos, per 5 darbo dienas nuo jo gavimo dienos įvertina prašymą ir raštu informuoja budintį globotoją apie galimybę suteikti laikino atokvėpio paslaugą. Jei laikino atokvėpio paslauga nesuteikiama, nurodomos nesuteikimo priežastys. Budinčiam globotojui laikino atokvėpio paslauga negali būti nesuteikta dėl Globos centro finansinių išteklių ar paslaugų trūkumo Savivaldybėje.“

1.14.    Aprašo 52 punktą išdėstyti taip:

52. Kai budinčio globotojo šeimoje apgyvendinamas vaikas, kurio faktinė gyvenamoji ir deklaruota gyvenamoji vieta yra ne Akmenės rajono savivaldybė, už suteiktą laikiną priežiūrą budinčio globotojo šeimoje sumoka ta savivaldybė, kurioje yra vaiko ar jo tėvų deklaruota gyvenamoji vieta. Paramos šeimai centras ir šiame punkte paminėta savivaldybė sudaro sutartį, kurioje numatomos laikinos priežiūros budinčio globotojo šeimoje teikimo ir apmokėjimo sąlygos.

2.  N u s t a t y t i, kad šis sprendimas įsigalioja nuo 2020 m. lapkričio 1 d.

Šis sprendimas gali būti skundžiamas Lietuvos administracinių ginčų komisijos Šiaulių apygardos skyriui arba Regionų apygardos administracinio teismo Šiaulių rūmams Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo nustatyta tvarka.

 

 

Savivaldybės meras                                                                                           Vitalijus Mitrofanovas