Logo  Description automatically generated with medium confidence

 

Lietuvos Respublikos Vyriausybė

 

nutarimas

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖS 2019 M. VASARIO 13 D. NUTARIMO NR. 144 „DĖL MEDICINOS REZIDENTŪROS STUDIJŲ IR ODONTOLOGIJOS REZIDENTŪROS STUDIJŲ PROGRAMŲ VYKDYMO REIKALAVIMŲ IR PRIEŽIŪROS TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO

 

2022 m. balandžio 20 d. Nr. 386

Vilnius

 

 

Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:

1.   Pakeisti Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2019 m. vasario 13 d. nutarimą Nr. 144 „Dėl

Medicinos rezidentūros studijų ir odontologijos rezidentūros studijų programų vykdymo reikalavimų ir priežiūros tvarkos aprašo patvirtinimo“ ir jį išdėstyti nauja redakcija:

 

Lietuvos Respublikos Vyriausybė

 

nutarimas

DĖL MEDICINOS REZIDENTŪROS STUDIJŲ IR ODONTOLOGIJOS REZIDENTŪROS STUDIJŲ PROGRAMŲ VYKDYMO REIKALAVIMŲ IR PRIEŽIŪROS TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos medicinos praktikos įstatymo 3 straipsnio 4 dalimi,

Lietuvos Respublikos odontologijos praktikos ir burnos priežiūros praktikos įstatymo 3 straipsnio 5 dalimi, Lietuvos Respublikos mokslo ir studijų įstatymo 53 straipsnio 9 ir 15 dalimis ir įgyvendindama 2005 m. rugsėjo 7 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyvą 2005/36/EB dėl profesinių kvalifikacijų pripažinimo su paskutiniais pakeitimais, padarytais 2013 m. gegužės 13 d. Tarybos direktyva 2013/25/ES, Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:

Patvirtinti Medicinos rezidentūros studijų ir odontologijos rezidentūros studijų programų vykdymo reikalavimų ir priežiūros tvarkos aprašą (pridedama).“

2. Nustatyti, kad:

2.1. šis nutarimas įsigalioja 2023 m. sausio 1 d.;

2.2. šio nutarimo nuostatos taikomos rezidentams, kurie priimti studijuoti medicinos ir odontologijos rezidentūros studijų programose po šio nutarimo įsigaliojimo. Šis nutarimas nėra taikomas medicinos ir odontologijos rezidentūros studijų programoms, pradėtoms vykdyti iki šio nutarimo įsigaliojimo.

 

 

 

Ministrė Pirmininkė                                                                                                    Ingrida Šimonytė

 

 

 

Sveikatos apsaugos ministras                                                                                     Arūnas Dulkys

 


 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos Vyriausybės

2019 m. vasario 13 d. nutarimu Nr. 144

(Lietuvos Respublikos Vyriausybės

nutarimo 2022 m. balandžio 20 d. Nr. 386

redakcija)

 

 

Medicinos REZIDENTŪROS STUDIJŲ IR odontologijos rezidentūros studijų programų vykdymo reikalavimų ir priežiūros tvarkos aprašas

 

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Medicinos rezidentūros studijų ir odontologijos rezidentūros studijų programų vykdymo reikalavimų ir priežiūros tvarkos aprašas (toliau – Aprašas) nustato medicinos rezidentūros studijų programos ir odontologijos rezidentūros studijų programos (toliau kartu – rezidentūros studijų programa) organizavimą, vykdymą, priežiūrą, trukmę, rezidentūros studijų programos koordinatoriaus, rezidento vadovo ir rezidento mentoriaus funkcijas bei rezidento teises ir pareigas.

2. Apraše vartojamos sąvokos suprantamos taip, kaip jos apibrėžtos Lietuvos Respublikos medicinos praktikos įstatyme, Lietuvos Respublikos odontologijos praktikos ir burnos priežiūros praktikos įstatyme ir Lietuvos Respublikos mokslo ir studijų įstatyme.

 

II SKYRIUS

REZIDENTŪROS STUDIJŲ PROGRAMOS ORGANIZAVIMAS IR VYKDYMAS

 

3. Medicinos rezidentūros studijų programos trukmė yra 4–7 metai. Odontologijos rezidentūros studijų programos trukmė yra 3 metai. Šeimos gydytojo ir gydytojų specialistų rengimo medicinos rezidentūros studijų programos trukmė nustatyta Aprašo 1 priede. Gydytojų odontologų specialistų rengimo odontologijos rezidentūros studijų programos trukmė nustatyta Aprašo 2 priede.

4. Vienų studijų metų rezidentūros studijų programos bendra teorinės ir praktinės dalies apimtis yra ne mažiau kaip 60 studijų kreditų.

5. Medicinos rezidentūros ir odontologijos rezidentūros studijų forma – nuolatinės studijos.

Rezidentūros studijų programą sudaro teorinė dalis (25 procentai) ir gydytojo rezidento ar gydytojo odontologo rezidento (toliau – rezidentas) profesinė praktika (75 procentai), šios dalys sudaro ciklus (toliau – ciklas). Kiekvienam ciklui nustatomi tikslai ir numatomi pasiektini studijų rezultatai.

Rezidentai dalį profesinės praktikos turi atlikti medicinos ar odontologijos rezidentūros bazėje (toliau – rezidentūros bazė), esančioje ne universiteto ligoninėje.

Universitetai, rengiantys rezidentus, atsako už tolygų rezidentų paskirstymą rezidentūros bazėse pagal Aprašo 3 priede nustatytą minimalų profesinės praktikos atlikimo trukmės rodiklį.

6. Teisę organizuoti ir vykdyti rezidentūros studijų programą turi universitetai, kuriems tokią teisę suteikia rezidentūros studijų programas reglamentuojantys teisės aktai (toliau – universitetas).

7. Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija, atsižvelgdama į valstybės reikmes, numato, kiek rezidentų reikėtų priimti į atitinkamas rezidentūros studijų programas, ir teikia pasiūlymus Lietuvos Respublikos švietimo, mokslo ir sporto ministerijai. Rezidentūros vietų skaičius planuojamas vadovaujantis Mokslo ir studijų įstatymo nuostatomis.

8. Sveikatos apsaugos ministro įsakymu sudarytas Nacionalinės sveikatos sistemos specialistų rengimo valstybinio užsakymo formavimo komitetas nustato siūlytiną priėmimo į medicinos ir odontologijos rezidentūros studijų programas vietų paskirstymą pagal rezidentūros studijų programas ateinantiems studijų metams ne vėliau kaip prieš 6 mėnesius iki priėmimo į medicinos ir odontologijos rezidentūrą.

9. Ne vėliau kaip prieš mėnesį iki priėmimo į medicinos ir odontologijos rezidentūros studijų programas pradžios universitetai savo interneto svetainėse skelbia vietų pagal atitinkamas medicinos ir odontologijos rezidentūros studijų programas skaičių bei rezidentūros bazių, kuriose numatoma vykdyti atitinkamą rezidentūros studijų programą, sąrašą.

10. Rezidentas, baigęs ciklą, vertinamas universiteto nustatyta tvarka.

11. Rezidentūros studijų programos dalis universiteto nustatyta tvarka gali būti vykdoma ir kitose aukštosiose mokyklose ar jų klinikose.

12. Rezidentūros studijų programos baigiamojo egzamino vykdymo ir vertinimo tvarką nustato universitetas.

 

III SKYRIUS

REZIDENTŪROS PROFESINĖS PRAKTIKOS ORGANIZAVIMAS IR VYKDYMAS REZIDENTŪROS BAZĖJE

 

13. Sveikatos apsaugos ministerija su universitetu ir rezidentūros baze sudaro sutartį dėl šeimos gydytojų, gydytojų specialistų ar gydytojų odontologų specialistų rengimo.

14. Rezidentūros studijų programos profesinės praktikos metu rezidentas įdarbinamas gydytoju rezidentu rezidentūros bazėje. Rezidento profesinės veiklos praktikos metu rezidentas įgyja specialių medicinos ar odontologijos praktikos įgūdžių ir klinikinės patirties.

15. Rezidento ir rezidentūros bazės sudaromoje terminuotoje darbo sutartyje dėl rezidento įdarbinimo rezidentūros bazėje gydytoju rezidentu nustatoma visa rezidento profesinės praktikos darbo laiko norma.

16. Rezidentūros bazė rezidentui, baigusiam visą toje rezidentūros bazėje numatytą rezidentūros studijų programos profesinės praktikos dalį, išduoda universitetų nustatytos formos pažymą, patvirtinančią praktinių įgūdžių įgijimą ciklo metu.

17. Rezidento, išskyrus rezidentą, turintį jam išduotą Pakopinių kompetencijų patvirtinimo pažymėjimą (toliau – Pakopinių kompetencijų patvirtinimo pažymėjimas), priežiūros, kurią vykdo rezidento vadovas arba rezidento mentorius rezidentūros bazėje, ir rezidento, kuriam išduotas Pakopinių kompetencijų patvirtinimo pažymėjimas, konsultavimosi su rezidentūros bazėje dirbančiais gydytojais ar gydytojais odontologais tvarką nustato universitetai.

18. Rezidentūros bazės vadovas privalo užtikrinti, kad pacientai, kurie kreipiasi į sveikatos priežiūros įstaigą, būtų informuoti, kad šioje sveikatos priežiūros įstaigoje vykdoma rezidentūros studijų programa.

 

IV SKYRIUS

REZIDENTŪROS STUDIJŲ PROGRAMOS KOORDINATORIUS, REZIDENTO VADOVAS IR REZIDENTO MENTORIUS

 

19. Rezidentūros studijų programą koordinuoja, organizuoja ir už jos eigą atsako atitinkamos rezidentūros studijų programos koordinatorius – universiteto darbuotojas ar universiteto struktūrinis padalinys (toliau – rezidentūros koordinatorius). Visos rezidentūros studijų programos turi rezidentūros koordinatorius.

20. Rezidento vadovu skiriamas universiteto dėstytojas – sveikatos priežiūros specialistas, dirbantis rezidentūros bazėje ir turintis ne mažesnį kaip 5 metų darbo pagal dėstomąjį dalyką atitinkančią profesinę kvalifikaciją stažą. Kai ciklą sudaro tik teorinė dalis, tokio ciklo rezidento vadovu gali būti skiriamas ir sveikatos priežiūros specialistu rezidentūros bazėje nedirbantis universiteto dėstytojas (profesorius ar docentas), kurio mokslinės veiklos kryptis atitinka dėstomąjį dalyką.

 

21. Rezidento vadovas:

21.1. vadovauja rezidentui per atitinkamą ciklą;

21.2. suteikia rezidentui teorinių žinių ir praktinių įgūdžių;

21.3. informuoja rezidentūros koordinatorių apie rezidentūros eigą, rezidento padarytus medicinos etikos pažeidimus, jeigu jų yra;

21.4. universiteto nustatyta tvarka ciklo pabaigoje įvertina rezidento įgytus praktinius įgūdžius ir teorines žinias. Rezidentūros bazėje vadovaujant rezidento mentoriui, rezidento vadovas universiteto nustatyta tvarka ciklo pabaigoje įvertina rezidento įgytas teorines žinias;

21.5. konsultuoja rezidento mentorių praktinių įgūdžių ugdymo ir vertinimo klausimais;

21.6. atsako už pavedimą rezidentui, teikiančiam sveikatos priežiūros paslaugas, savarankiškai atlikti darbus ar veiksmus (išskyrus Aprašo 26.3 papunktyje nurodytą atvejį);

21.7. privalo laikytis profesinės etikos.

22. Rezidento vadovas ciklo metu gali vadovauti ne daugiau kaip 4 rezidentams.

23. Jeigu rezidentūros bazėje nėra asmens, kuris atitiktų rezidento vadovui keliamus reikalavimus, skiriamas rezidento mentorius. Rezidento mentorius yra rezidentūros bazės paskirtas edukacines kompetencijas suteikiančius kursus baigęs sveikatos priežiūros specialistas, kuris nėra universiteto darbuotojas, o dirba rezidentūros bazėje ir turi ne mažesnį kaip 5 metų darbo pagal rezidentūros ciklo sritį atitinkančią profesinę kvalifikaciją stažą. Asmuo vienu metu gali būti ne daugiau kaip 4 rezidentų mentoriumi.

24. Rezidento mentorius:

24.1. suteikia rezidentui praktinių įgūdžių;

24.2. informuoja rezidento vadovą apie rezidentūros eigą, rezidento padarytus medicinos etikos pažeidimus, jeigu jų yra;

24.3. universiteto nustatyta tvarka ciklo pabaigoje įvertina rezidento įgytus praktinius įgūdžius;

24.4. privalo laikytis profesinės etikos.

25. Rezidentui budint rezidentūros bazėje, rezidento vadovo ar rezidento mentoriaus pareigas vykdo budintis gydytojas ar gydytojas odontologas.

 

 

V SKYRIUS

REZIDENTO TEISĖS, PAREIGOS

 

26. Rezidento teisės:

26.1. išrašyti sveikatos apsaugos ministro nustatyta tvarka receptus;

26.2. raštu atsisakyti vykdyti rezidento vadovo ar rezidento mentoriaus pavedimus, jeigu neturi reikiamos kompetencijos ir kvalifikacijos (tai rezidento neatleidžia nuo rezidentūros studijų programos vykdymo);

26.3. rezidentūros studijų programos metu įgijus atitinkamas kompetencijas ir gavus tai patvirtinantį Pakopinių kompetencijų patvirtinimo pažymėjimą, savarankiškai verstis medicinos praktika be gydytojo rezidento vadovo priežiūros ar odontologijos praktika be gydytojo odontologo rezidento vadovo priežiūros rezidentūros bazėje pagal sveikatos apsaugos ministro nustatytą kompetenciją. Rezidentas, kuris universiteto nustatyta tvarka nebus įgijęs Pakopinių kompetencijų patvirtinimo pažymėjimo, verstis medicinos ar odontologijos praktika galės tik prižiūrimas rezidento vadovo;

26.4. turėti kitų teisių, nustatytų Mokslo ir studijų įstatyme, Medicinos praktikos įstatyme ar Odontologijos praktikos ir burnos priežiūros praktikos įstatyme, rezidentūros studijų reglamente, rezidento pareigybės aprašyme, parengtame pagal sveikatos apsaugos ministro nustatytą pavyzdinį rezidentų pareigybės aprašymą, savo specialybės medicinos normoje.

27. Rezidento pareigos:

27.1. turėti galiojančią medicinos praktikos arba odontologijos praktikos licenciją;

27.2. laikytis rezidentūros studijų reglamento, universiteto ar rezidentūros bazės vidaus tvarkos taisyklių ir teisės aktų, reglamentuojančių gydytojo ar gydytojo odontologo profesinę veiklą;

27.3. atliekant profesinę praktiką, taip pat lankantis pas pacientą, teikti sveikatos priežiūros paslaugas Aprašo ir rezidento veiklą reglamentuojančių teisės aktų nustatyta tvarka tik įgijus būtinų žinių ir įgūdžių, neviršijant įgytos kompetencijos ir kvalifikacijos;

27.4. gerbti pacientų teises, jų nepažeisti;

27.5. laikytis medicinos ar odontologijos etikos principų;

27.6. medicinos dokumentų tvarkymą reglamentuojančių teisės aktų nustatyta tvarka tvarkyti medicinos dokumentus;

27.7. vykdyti rezidentūros studijų programą;

27.8. asmeniniu gydytojo ar gydytojo odontologo spaudu patvirtinti medicinos dokumentų ir receptų įrašus;

27.9. budėti rezidentūros bazėje, jeigu per ciklą sveikatos priežiūros paslaugos joje teikiamos visą parą;

27.10. atliekant profesinę praktiką, taip pat lankantis pas pacientą atsisakyti teikti sveikatos priežiūros paslaugas, jei, rezidento nuomone, jo įgytos žinios ir įgūdžiai neleis užtikrinti kokybiškų sveikatos priežiūros paslaugų pacientui;

27.11. turėti kitų pareigų, nustatytų Mokslo ir studijų įstatyme, Medicinos praktikos ar Odontologijos praktikos ir burnos priežiūros praktikos įstatyme, rezidentūros studijų reglamente, rezidento pareigybės aprašyme, parengtame pagal sveikatos apsaugos ministro nustatytą pavyzdinį rezidentų pareigybės aprašymą, savo specialybės medicinos normoje.

28. Aprašo 27.10 papunktyje nurodytu atveju sprendimą dėl tolesnio sveikatos priežiūros paslaugų teikimo pacientui priima rezidento vadovas ir (ar) rezidento mentorius ar budėjimo metu (jei dirba naktį, švenčių ar poilsio dienomis) budintis gydytojas ar budintis gydytojas odontologas.

 

VI SKYRIUS

REZIDENTŪROS STUDIJŲ PROGRAMŲ PRIEŽIŪRA

 

29. Rezidentūros studijų programų priežiūra apima studijų vykdymo stebėseną, vidinį kokybės užtikrinimą, išorinį studijų vertinimą ir akreditavimą bei nuolatinį studijų tobulinimą.

30. Už vidinę rezidentūros studijų programos vykdymo kokybę (toliau – vidinė kokybė), stebėseną ir nuolatinį studijų tobulinimą, rezidentūros bazės ir (arba) programos akreditavimą ir priežiūrą yra atsakingas universitetas. Vidinė kokybė užtikrinama taikant universiteto patvirtintą vidinės kokybės užtikrinimo sistemą.

31. Išorinį rezidentūros studijų programos vertinimą ir akreditavimą atlieka Studijų kokybės vertinimo centras. Rezidentūros studijų programos išorinio vertinimo ir akreditavimo tvarką nustato švietimo, mokslo ir sporto ministras.

 

––––––––––––––––––––

 

part_fe2d216ae1b146d2958994d4329c44a7_end


 

Medicinos rezidentūros studijų ir

odontologijos rezidentūros studijų

programų vykdymo reikalavimų ir

priežiūros tvarkos aprašo

1 priedas

 

ŠEIMOS GYDYTOJO AR GYDYTOJŲ SPECIALISTŲ MEDICINOS REZIDENTŪROS STUDIJŲ PROGRAMŲ TRUKMĖS SĄRAŠAS

 

1. 7 metai – širdies ir krūtinės chirurgija.

2. 6 metai:

2.1. abdominalinė chirurgija;

2.2. endokrinologija;

2.3. gastroenterologija;

2.4. kardiologija;

2.5. kraujagyslių chirurgija;

2.6. nefrologija;

2.7. neurochirurgija;

2.8. ortopedija ir traumatologija;

2.9. pulmonologija;

2.10. reumatologija;

2.11. vaikų chirurgija;

2.12. vaikų ligos ir neonatologija;

2.13. vaikų ligos ir vaikų alergologija;

2.14. vaikų ligos ir vaikų endokrinologija;

2.15. vaikų ligos ir vaikų gastroenterologija;

2.16. vaikų ligos ir vaikų infekcinės ligos;

2.17. vaikų ligos ir vaikų intensyvioji terapija;

2.18. vaikų ligos ir vaikų kardiologija;

2.19. vaikų ligos ir vaikų nefrologija;

2.20. vaikų ligos ir vaikų neurologija;

2.21. vaikų ligos ir vaikų onkohematologija;

2.22. vaikų ligos ir vaikų pulmonologija;

2.23. vaikų ligos ir vaikų reumatologija.

3. 5 metai:

3.1. akušerija ir ginekologija;

3.2. alergologija ir klinikinė imunologija;

3.3. anesteziologija ir reanimatologija;

3.4. chemoterapinė onkologija;

3.5. chirurgija;

3.6. dermatovenerologija;

3.7. fizinė medicina ir reabilitacija;

3.8. genetika;

3.9. hematologija;

3.10. infekcinės ligos;

3.11. klinikinė farmakologija;

3.12. krūtinės chirurgija;

3.13. laboratorinė medicina;

3.14. neurologija;

3.15. oftalmologija;

3.16. otorinolaringologija;

3.17. patologija;

3.18. plastinė ir rekonstrukcinė chirurgija;

3.19. psichiatrija;

3.20. radiologija;

3.21. radioterapinė onkologija;

3.22. skubioji medicina;

3.23. širdies chirurgija;

3.24. urologija;

3.25. vaikų ir paauglių psichiatrija;

3.26. veido ir žandikaulių chirurgija;

3.27. vidaus ligos.

4. 4 metai:

4.1. darbo medicina;

4.2. dietologija;

4.3. geriatrija;

4.4. klinikinė toksikologija;

4.5. sporto medicina;

4.6. šeimos medicina;

4.7. teismo medicina;

4.8. vaikų ligos.

 

––––––––––––––––––––

 

part_323a047b6e8443e6968698f866c43102_end


 

Medicinos rezidentūros studijų ir

odontologijos rezidentūros studijų

programų vykdymo reikalavimų ir

priežiūros tvarkos aprašo

2 priedas

 

 

GYDYTOJŲ ODONTOLOGŲ SPECIALISTŲ ODONTOLOGIJOS REZIDENTŪROS STUDIJŲ PROGRAMŲ TRUKMĖS SĄRAŠAS

 

3 metai:

1. burnos chirurgija;

2. endodontologija;

3. ortopedinė odontologija;

4. ortodontija;

5. periodontologija;

6. vaikų odontologija.

 

––––––––––––––––––––

 

part_bc85c7c899b743b8b1ed57c79db32cfa_end


 

Medicinos rezidentūros studijų ir

odontologijos rezidentūros studijų

programų vykdymo reikalavimų ir

priežiūros tvarkos aprašo

3 priedas

 

MINIMALUS PROFESINĖS PRAKTIKOS ATLIKIMO TRUKMĖS RODIKLIS IR JO APSKAIČIAVIMAS

 

1. Minimalus profesinės praktikos atlikimo trukmės rodiklis (toliau – rodiklis)   apskaičiuojamas išvedant procentinę dalį rezidentūros, atliekamos ne universiteto ligoninėje, trukmę nuo bendros visose rezidentūros programose (išskyrus genetikos, klinikinės toksikologijos, laboratorinės medicinos, neurochirurgijos, širdies chirurgijos, širdies ir krūtinės chirurgijos studijų programas, kurioms nebūtų taikomas minimalus profesinės praktikos atlikimo trukmės rodiklis) studijuojančių rezidentų tame universitete atliekamos rezidentūros trukmės per kalendorinius metus. Rodiklio skaičiavimo formulė:

 

 

R – profesinės praktikos atlikimo trukmės rodiklio procentinė reikšmė;

11 – daroma prielaida, jog rezidentas profesinę praktiką atlieka 11 mėnesių per metus (įvertinus atostogas, nedarbingumą ir kt.);

a – visų rezidentų, studijuojančių universitete, skaičius;

b – rezidentų, susistabdžiusių studijas dėl įvairių priežasčių (akademinės atostogos, motinystės, tėvystės atostogos ir kt.) skaičius;

c – rezidentų, atliekančių profesinę praktiką rezidentūros bazėje, esančioje ne universiteto ligoninėje, skaičius;

d – profesinės praktikos ciklų, atliktų rezidentūros bazėse, esančiose ne universiteto ligoninėse, trukmės vidurkis (mėn.).

 

2.    Į rodiklio apskaičiavimą įtraukiami ir rezidentai, profesinę praktiką universitetų

nustatyta tvarka atlikę užsienyje.

3.    Rodiklio minimalios vertės procentinis pokytis pagal metus:

 

Metai

Rodiklio minimali vertė procentais

2023 m.

15 %

2024 m.

20 %

2025 m.

25 %

2026 m.

30 %

2027 m. ir vėlesniais metais

35 %

 

4.    Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija iki einamųjų metų gruodžio 1 d. pateikia privalomas užpildyti lenteles (šablonus) universitetams, rengiantiems rezidentus.

5.    Rezidentus rengiantys universitetai užpildo Sveikatos apsaugos ministerijos pateiktas duomenų lenteles (šablonus). Praėjusių kalendorinių metų duomenys, pateikti lentelėse (šablonuose), teikiami kasmet iki vasario 1 dienos.

 

 

––––––––––––––––––––

 

part_55fecf1c211e4fe089c73663d8ffc222_end