isgyaz13
 

PAKRUOJO RAJONO SAVIVALDYBĖS TARYBA

 

SPRENDIMAS

DĖL PAKRUOJO SUAUGUSIŲJŲ IR JAUNIMO ŠVIETIMO CENTRO TREČIOJO AMŽIAUS UNIVERSITETO 2019–2020 METŲ PROGRAMOS PATVIRTINIMO

 

2019 m. kovo 1 d. Nr. T-28

Pakruojis

 

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo 16 straipsnio 2 dalies 40 punktu, Pakruojo rajono savivaldybės taryba n u s p r e n d ž i a:

Patvirtinti Pakruojo suaugusiųjų ir jaunimo švietimo centro Trečiojo amžiaus universiteto 2019–2020 metų programą (pridedama).

Šis sprendimas gali būti skundžiamas Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo numatyta tvarka.

 

Savivaldybės meras                                                                                                      Saulius Gegieckas                                                                                      

 

 

 

 


 

PATVIRTINTA

              Pakruojo rajono savivaldybės tarybos

2019 m. kovo 1 d. sprendimu Nr. T-28

 

 

PAKRUOJO SUAUGUSIŲJŲ IR JAUNIMO ŠVIETIMO CENTRO

TREČIOJO AMŽIAUS UNIVERSITETO 2019–2020 METŲ PROGRAMA

 

I SKYRIUS

BENDRIEJI DUOMENYS

 

Lietuvos pažangos strategijoje „Lietuva 2030“ teigiama: „Akivaizdu viena – sėkmingai vystysis tik kaitai pasirengusios šalys, nebijančios naujovių ir drąsiai priimančios konkurencijos iššūkius“. Todėl norint išlikti aktyviam šiandieninėje žinių visuomenėje, būtina garantuoti įvairiapusišką ir nuolatinį mokymąsi, kuris individui padėtų atnaujinti pamirštas žinias ir įgūdžius arba įgyti trūkstamų.

Trečiojo amžiaus universitetas (toliau – TAU) Europos valstybėse tam tikra prasme yra neformaliojo suaugusiųjų švietimo forma. TAU yra savarankiška, savanoriška organizacija, savo veikla užtikrinanti vyresnio amžiaus žmonių geresnę socialinę integraciją į visuomenę, skatinanti jų efektyvų, produktyvų ir turiningą gyvenimą, palaikant jų darbingumą, fizinį aktyvumą. Pagyvenusiems žmonėms tokia švietimo forma tinkama, tuo, kad padeda išmokyti kritiškai apmąstyti ir įvertinti savo gyvenimo aplinkybes, atrasti naujų galimybių gyvenimo kokybei pagerinti ir imtis konstruktyvių pokyčių. Kad ir koks švietimas būtų − formalus ar neformalus, jis praplečia visus asmenybės vystymosi aspektus: asmeninį, socialinį, kūrybinį, profesinį, ekonominį, kultūrinį. Lietuvoje TAU dažnai suprantamas daug plačiau – kaip bet kokius veiklos ir tobulinimosi tikslus (ne tik akademinio tobulinimosi, bet ir meninės veiklos, turizmo ir pan.) keliantis visų pirma vyresnio amžiaus žmonių susivienijimas. Todėl Lietuvoje TAU veiklą galima apibūdinti ne tik kaip neformalųjį švietimą, bet ir kaip savišvietą.

Pakruojo rajono savivaldybės (toliau – savivaldybė) taryba tiesiogiai turi užtikrinti ir vyresnio amžiaus savivaldybės gyventojų švietimo ir tobulinimosi poreikius. Savivaldybių vykdomosios institucijos, vykdydamos savivaldybės tarybos nutarimus bei remdamosi atskirų asmenų iniciatyva,  skatina  TAU veiklą. Pakruojo suaugusiųjų ir jaunimo švietimo centro Trečiojo amžiaus universiteto 2019–2020 metų programa (toliau – programa) parengta vadovaujantis LR neformaliojo suaugusiųjų švietimo įstatymu ir įgyvendinama Pakruojo suaugusiųjų ir jaunimo švietimo centro atsižvelgiant į besimokančiųjų poreikius ir tikslus nuo 2015 metų.

 

II SKYRIUS

SITUACIJOS ANALIZĖ

 

Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarime 2004 m. birželio 14 d. Nr. 737 ,,Dėl Nacionalinės gyventojų senėjimo strategijos“ pažymėta, kad „didėjanti žmonių gyvenimo trukmė – didelis laimėjimas, bet į šį reiškinį būtina atsižvelgti formuojant būsimą ekonominę, socialinę ir užimtumo politiką. Senėjimo problema turi būti sprendžiama ne tik specialiomis, bet ir padėsiančiomis sukurti visuomenę įvairaus amžiaus žmonėms priemonėmis, kurios didintų kartų solidarumą“.

Pagyvenusių žmonių skaičiaus ir lyginamojo svorio iš bendro gyventojų skaičiaus augimo tendencijos rodo, kad ateityje didelę dalį mūsų visuomenės sudarys pagyvenę ir seni žmonės. Todėl tiek bendrą šalies gyvenimo lygį, tiek mūsų gyvenamos aplinkos mikroklimatą, pagaliau visuomenės stabilumą smarkiai paveiks šios visuomenės grupės gerovė. Norint pasiekti šią gerovę būtina užtikrinti pagyvenusiems žmonėms pakankamas pajamas, užimtumą pagal galimybes ir poreikius, stiprinti ir palaikyti jų savarankiškumą, dalyvavimą viešame gyvenime bei sudaryti galimybes gauti reikalingas paslaugas ir pagalbą. Šiuolaikinėje visuomenėje pagyvenusių žmonių gerovė yra neatsiejama sudedamoji bendros mūsų visuomenės gerovės dalis, ir jos kūrimas turi remtis lygių galimybių ir nediskriminavimo dėl amžiaus principais.

Pakruojo mieste ir rajone 2018 metų statistikos duomenimis gyventojų skaičius yra 19552, iš jų 25 % pensinio amžiaus asmenų.

Pakruojo suaugusiųjų ir jaunimo švietimo centras 2017–2018 metais sulaukė 110 klausytojų. Senjorai aktyviai dalyvavo seminaruose, pokalbiuose, susitikimuose su įvairiais žmonėmis. Švietimo centrui talkino Pakruojo viešoji biblioteka, kurioje vyko daug susitikimų su rašytojais ir aktoriais. Su senjorais susitiko dėstytojai, žurnalistai, gydytojai, politikai, Seimo nariai, mokytojai, policininkai, kariai. Pakruojo TAU klausytojai aktyviai įsijungė į įvairias iniciatyvas ir akcijas, dalyvavo parodose, išvykose, Vasario 16 d., Kovo 11d. minėjimuose. Susikūrė TAU Žeimelio filialas.

TAU veiklos programose kiekvienas rado savo vietą neatsižvelgiant nei į gyvenamąją vietą, nei į išsilavinimą.

 

III SKYRIUS

PROGRAMOS ĮGYVENDINIMAS

 

TAU veikla 2019–2020 metais bus organizuojama 8 mėnesius: sausio–gegužės ir spalio–gruodžio mėnesiais. TAU veiks šie fakultetai: Kultūros ir meno, Sveiko gyvenimo būdo ir dvasinio tobulėjimo.

Lektoriai  kalbės apie žmogaus dvasinį tobulėjimą ir jo reikšmę žmogaus gyvenimui,  apie esmines gyvenimo vertybes, sveiką gyvenimo būdą, atskirų ligų profilaktiką, vaistažolių rinkimą ir vartojimą, apie krašto tradicijas, kultūros paveldą, apie literatūrą, muziką, vaizduojamuosius menus. Mokymų metu daug dėmesio bus skiriama ir praktiniams įgūdžiams tobulinti.

Lektoriai – kompetentingi specialistai, kurie geranoriškai sutinka skaityti paskaitas, vesti praktikumus, mokymus. Jiems bus apmokamos išlaidos už kelionę bei paskaitų vedimą iš savivaldybės finansuojamos programos lėšų. Užsiėmimus vesti kviečiami aukštųjų mokyklų lektoriai, politikai, istorikai, menininkai, žolininkai, gydytojai bei kiti žymūs Lietuvos visuomenei žmonės ir rajono specialistai, verslo, kultūros profesionalai.

Paskaitos ir praktiniai užsiėmimai vyks 4 ir daugiau kartų per mėnesį. Bus organizuojami seminarai, disputai, kultūriniai ir sportiniai renginiai, pratybos, išvykos. Po dvejų metų išduodami sertifikatai. Stojamųjų, baigiamųjų egzaminų ar įskaitų nebus. Parašius prašymą, galima tapti šio universiteto studentu-klausytoju.

Siekiant užtikrinti kokybišką, prieinamą TAU veiklą Pakruojo savivaldybės senjorams, reikalinga parama iš savivaldybės biudžeto.

 

IV SKYRIUS

PROGRAMOS TIKSLAS IR UŽDAVINIAI

 

Programos tikslas – vykdyti nepertraukiamą žmonių mokymą(si), aktyvinti bendravimą, sudaryti galimybes saviraiškai.

 

 

 

TAU uždaviniai yra šie:

1. Sudaryti galimybę vyresniojo amžiaus žmonėms įgyti žinių, kurių jiems reikia arba reikės ateityje.

2. Teikiamų medicinos žinių pagrindu padėti žmonėms išvengti jų amžiui būdingų ligų, būti fiziškai aktyviems ir darbingiems.

3. Organizuoti išvykas ir keliones, laisvalaikio reginius, skatinančius vyresnio amžiaus žmonių aktyvumą ir bendravimą kaip priešpriešą pasyvumui, vienatvei ir susvetimėjimui.

4. Palaikyti ryšius su vietos savivaldos institucijomis ir atitinkamomis visuomeninėmis organizacijomis.

 

V SKYRIUS

PROGRAMOS FINANSAVIMAS

 

Programa bus finansuojama iš savivaldybės biudžeto  ir planuojamų projektinių, klausytojų lėšų.

Pakruojo suaugusiųjų ir jaunimo švietimo centras kiekvienais metais iki einamųjų metų gruodžio mėnesio pabaigos  savivaldybės administracijai pateiks programos priemonių vykdymo ataskaitą ir biudžeto  sąmatos įvykdymo ataskaitą.

Numatoma, kad TAU 2019–2020 m. veiks sausio–gegužės, spalio–gruodžio mėnesiais. Iš viso – 8 mėnesius per metus. Per mėnesį planuojamos 3 paskaitos, kurias ves samdyti lektoriai, ir 2 užsiėmimai, kuriems bus ieškoma nemokamų pranešėjų. Iš viso – 24 finansuotinų paskaitų per metus.

 

Eil.

Nr.

Priemonės pavadinimas

Numatomos išlaidos (Eur)

(1 k.)

Viso išlaidų (Eur)

1.

Dėstytojų, lektorių paslaugos

200

2400 (24 kart. per metus)

2.

Edukacinės išvykos (transportas)

300

600 (2 kart. per metus)

Iš viso:

2019 m. 3000 Eur

 

2020 m. 3000 Eur

            

 

 

VI SKYRIUS

LAUKIAMI REZULTATAI

 

Įgyvendinant programą numatomi tokie rezultatai:

1. Suorganizuotos paskaitos, konferencijos, seminarai, kelionės ir susitikimai su Lietuvos specialistais, dėstytojais, pedagogais, gydytojais ir visuomenės veikėjais.

2. Sudarytos galimybės vyresniojo amžiaus žmonėms įgyti žinių, kurių jiems reikia arba reikės ateityje.

3. Suteiktos medicininės žinios, kurios padės žmonėms išvengti jų amžiui būdingų ligų.

4. Senjorai bus fiziškai aktyvūs ir darbingi.

5. Sumažinta vyresnio amžiaus žmonių socialinė atskirtis.

6. Padidės tarpusavio bendravimas ir bendradarbiavimas ir bus sudarytos sąlygos saviraiškai bei patirties sklaidai.

7. Sudarytos sąlygos gerai emocinei būsenai bei palaikančiai atmosferai, kur senjoras ir jį supanti aplinka taptų pagrindiniais tobulėjimo proceso elementais.

8. Bus palaikomi ryšiai su Lietuvos TAU bei Lietuvos vyresnio amžiaus žmonių ir neįgaliųjų draugijomis, bendrijomis ir kitomis nevyriausybinėmis organizacijomis.

 

________________