LIETUVOS RESPUBLIKOS VIDAUS REIKALŲ ministRAS

 

ĮSAKYMAS

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS VIDAUS REIKALŲ MINISTRO 2008 m. rugsėjo 10 d. įsakymo Nr. 1V-329 „DĖL MOTORINIŲ transporto priemonių vairuotojų egzaminavimo SĄLYGŲ ir tvarkos aprašo patvirtinimo“ PAKEITIMO

 

2020 m. spalio 28 d. Nr. 1V-1100

Vilnius

 

 

1. Pakeičiu Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministro 2008 m. rugsėjo 10 d. įsakymą Nr. 1V-329 „Dėl Motorinių transporto priemonių vairuotojų egzaminavimo sąlygų ir tvarkos aprašo patvirtinimo“:

1.1. Pakeičiu preambulę ir ją išdėstau taip:

„Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos saugaus eismo automobilių keliais įstatymo 10 straipsnio 5 dalies 1 punktu ir įgyvendindamas 2006 m. gruodžio 20 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyvą 2006/126/EB dėl vairuotojo pažymėjimų (nauja redakcija) su paskutiniais pakeitimais, padarytais 2020 m. gegužės 4 d. Komisijos direktyva (ES) 2020/612:“.

1.2. Pakeičiu nurodytu įsakymu patvirtintą Motorinių transporto priemonių vairuotojų egzaminavimo sąlygų ir tvarkos aprašą:

1.2.1. Pakeičiu 1 punkto antrąją pastraipą ir ją išdėstau taip:

„Aprašo nuostatos taip pat taikomos asmenims, kurie Motorinių transporto priemonių vairuotojo pažymėjimų išdavimo taisyklių, patvirtintų Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministro 2008 m. rugsėjo 10 d. įsakymu Nr. 1V-328 „Dėl Motorinių transporto priemonių vairuotojo pažymėjimų išdavimo taisyklių patvirtinimo“, nustatytu atveju laiko egzaminus, norėdami pakeisti vairuotojo pažymėjimus.“

1.2.2. Pakeičiu 4 punktą ir jį išdėstau taip:

4. Egzaminai sudaryti iš dviejų dalių: teorinių žinių patikrinimo (toliau – teorijos egzaminas) ir praktinių TP valdymo įgūdžių bei gebėjimų patikrinimo (toliau – praktikos egzaminas). Egzaminuojamųjų teorines žinias, praktinius TP valdymo įgūdžius ir gebėjimus vertina tam įgalioti VĮ „Regitra“ darbuotojai (toliau – egzaminuotojai). Kai egzaminuojamasis nemoka kalbėti ar nesupranta valstybinės kalbos arba dėl sensorinio ar kalbos sutrikimo negali suprantamai išreikšti savo minčių, egzamino metu dalyvauja vertėjas, sugebantis versti į egzaminuojamajam suprantamą kalbą. Egzaminuojamasis apie tai, kad jam reikalingas vertėjas, praneša iš anksto. Vertėją kviečia egzaminuojamasis. Vertėjo dalyvavimo egzamine tvarką nustato VĮ „Regitra“ generalinis direktorius. Vertėjui, išskyrus, kai jis yra VĮ „Regitra“ darbuotojas, už vertimą pagal jo pateiktą sąskaitą sumoka egzaminuojamasis.“

1.2.3. Pakeičiu 5 punkto antrąją pastraipą ir ją išdėstau taip:

„Egzaminuojamasis praktikos egzaminą gali laikyti, jam sukakus SEAKĮ 23 straipsnyje nustatytą amžių, atsižvelgiant į TP kategoriją, taip pat pasibaigus teisės vairuoti TP sustabdymo, atėmimo arba teisės vairuoti TP įgijimo apribojimo terminui.“

1.2.4. Pakeičiu 7 punkto pirmąją pastraipą ir ją išdėstau taip:

7. Pirmiausia laikomas teorijos egzaminas, o jį išlaikius – praktikos egzaminas. Egzaminą laikyti leidžiama užsiregistravus ir sumokėjus Motorinių transporto priemonių vairuotojų egzaminavimo paslaugų kainoraštyje, patvirtintame Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministro 2014 m. liepos 1 d. įsakymu Nr. 1V-450 „Dėl valstybės įmonės „Regitra“ teikiamų monopolinio pobūdžio paslaugų kainų“, nustatyto dydžio paslaugos kainą (toliau – paslaugos kaina).“

1.2.5. Pakeičiu 7 punkto antrąją pastraipą ir ją išdėstau taip:

„Jei egzaminuojamasis neišlaiko egzamino, pakartotinai laikyti egzaminą – tiek teorijos, tiek praktikos – leidžiama ne anksčiau kaip po septynių dienų, iš naujo užsiregistravus laikyti egzaminą ir sumokėjus paslaugos kainą.“

1.2.6. Pakeičiu 10 punktą ir jį išdėstau taip:

10. Užsiregistravęs ir iki egzamino pradžios į VĮ „Regitra“ vairuotojų egzaminavimo centrą neatvykęs, iki egzamino pradžios nepateikęs aprašo 11 ir 12 punktuose nurodytų dokumentų arba nesumokėjęs paslaugų kainos, egzaminuojamasis registruojasi iš naujo. Registravimosi laikyti egzaminą tvarką tvirtina VĮ „Regitra“ generalinis direktorius.“

1.2.7. Papildau 11.1.8 papunkčiu:

11.1.8. Paimto asmens dokumento kopiją, patvirtintą Lietuvos Respublikos prokuratūros ar ikiteisminio tyrimo įstaigos kartu su dokumento kopiją tvirtinusios institucijos (įstaigos) išduota pažyma apie kardomosios priemonės, dokumentų paėmimo paskyrimą įtariamajam;“

1.2.8. Papildau 11.1.9 papunkčiu:

11.1.9. Lietuvos Respublikoje išduotą galiojantį vairuotojo pažymėjimą.“

1.2.9. Papildau 11.6 papunkčiu:

11.6. Jei pareiškėjo nuolatinė gyvenamoji vieta nebuvo ar nėra deklaruota Lietuvos Respublikoje bent 185 dienas kiekvienais kalendoriniais metais – dokumentą (-us), kuriuo (-iais) patvirtinamas gyvenimo Lietuvos Respublikoje bent 185 dienas per kiekvienus kalendorinius metus arba studijavimo ar mokyklos lankymo Lietuvos Respublikoje ar užsienyje, arba apibrėžtos trukmės užduoties atlikimo užsienyje, arba darbo užsienyje ir nuolatinio grįžimo į Lietuvos Respubliką dėl asmeninių ryšių, arba atvykimo arba grįžimo nuolat gyventi į Lietuvos Respubliką dėl asmeninių ir (ar) darbo ryšių faktas.“

1.2.10. Pakeičiu 14 punktą ir jį išdėstau taip:

14. Sprendimą dėl leidimo laikyti egzaminą priima VĮ „Regitra“ įgaliotas darbuotojas. VĮ „Regitra“ įgaliotas darbuotojas, atlikęs šiame punkte nurodytus patikrinimus ir nustatęs, kad nėra visų būtinų duomenų, egzaminuojamasis nepateikia visų reikalingų dokumentų egzaminui laikyti, egzaminuojamasis neatitinka aprašo 5 ir 6 punktuose nustatytų reikalavimų, atsisako leisti egzaminuojamajam laikyti egzaminą, atsisakymo priežastį egzaminuojamojo pageidavimu pateikia raštu. Sprendimas dėl leidimo laikyti egzaminą priimamas patikrinus:

14.1. egzaminuojamojo asmens tapatybę;

14.2. egzaminuojamojo asmens duomenis, tvarkomus Gyventojų registre;

14.3. Įtariamųjų, kaltinamųjų ir nuteistųjų registre (tik priimant sprendimą leisti laikyti praktikos egzaminą) ar pareiškėjui nėra uždrausta naudotis teise vairuoti kelių transporto priemones vadovaujantis Lietuvos Respublikos baudžiamajame kodekse nustatytais pagrindais ir ar nėra sustabdyta teisė vairuoti transporto priemones taikant Lietuvos Respublikos baudžiamojo proceso kodekse nustatytą kardomąją priemonę;

14.4. Administracinių nusižengimų registre (tik priimant sprendimą leisti laikyti praktikos egzaminą):

14.4.1. ar egzaminuojamajam nėra atimta teisė vairuoti transporto priemones ir ar kompetentingos institucijos nėra priėmusios sprendimo sustabdyti teisę vairuoti transporto priemones;

14.4.2. ar egzaminuojamasis nėra padaręs pažeidimo, už kurį SEAKĮ numatyta, kad įgyti teisę vairuoti transporto priemones leidžiama ne anksčiau kaip po vienų metų nuo šio pažeidimo padarymo dienos;

14.5. Vairuotojų registre – ar egzaminuojamajam buvo suteikta teisė vairuoti tam tikrų kategorijų transporto priemones, ar yra duomenys apie galiojančią medicininę pažymą. Jei nustatoma, kad duomenų apie galiojančią medicininę pažymą nėra, įgaliotasis darbuotojas paprašo pareiškėjo pateikti šį dokumentą;

14.6. ar VĮ „Regitra“ vairuotojų egzaminavimo informacinėje sistemoje yra duomenų apie egzaminuojamojo įgytą pradinę profesinę kvalifikaciją, jei pareiškėjas yra SEAKĮ 23 straipsnyje nustatyto amžiaus, kai būtina įgyti pradinę profesinę kvalifikaciją;

14.7. duomenis, tvarkomus Vairavimo mokyklų portale https://eregitra.lt/VM/ – ar egzaminuojamasis baigė mokymo kursą pagal Susisiekimo ministerijos ar jos įgaliotos institucijos nustatytą vairuotojų pirminio mokymo tvarką.“

1.2.11. Pripažįstu netekusiais galios 20–23 punktus.

1.2.12. Pakeičiu 24 punktą ir jį išdėstau taip:

24. Teorijos egzamino klausimų sudarymo, vertinimo ir teorijos egzamino vykdymo tvarką tvirtina VĮ „Regitra“ generalinis direktorius. Teorijos egzamino klausimų turinys išdėstytas aprašo 2 priede. Teigiamas teorijos egzamino rezultatas galioja, iki bus išlaikytas praktikos egzaminas, bet ne ilgiau kaip vienus metus.“

1.2.13. Pakeičiu 25 punktą ir jį išdėstau taip:

25. Jei atsakinėdamas į klausimus egzaminuojamasis naudojasi literatūra, mobiliojo ryšio ar kitomis informacijos priėmimo ir perdavimo priemonėmis arba kalbasi su kitais asmenimis, egzaminuotojas nutraukia egzamino tvarką pažeidusio egzaminuojamojo teorijos egzaminą ir įvertina jo rezultatą neigiamai. Jeigu teorijos egzamino metu sugenda programinė ar techninė įranga, teorijos egzamino rezultatas anuliuojamas, o teorijos egzaminas laikomas iš naujo be papildomos paslaugų kainos.“

1.2.14. Pakeičiu 26 punktą ir jį išdėstau taip:

26. Pasibaigus teorijos egzaminui, egzaminuojamasis gali susipažinti su teorijos egzamino įvertinimu.

1.2.15. Pakeičiu 32 punktą ir jį išdėstau taip:

32. Egzaminuojant A1, A2, A arba B1 (vairuojama kaip motociklas) kategorijos TP keliuose, tarp egzaminuojamojo ir jį lydinčio egzaminuotojo palaikomas mobilusis ryšys. Jeigu motociklininko apranga neturi ryškiaspalvių ir šviesą atspindinčių elementų, skirtų matomumui padidinti, egzaminuojamasis vilki ryškiaspalvę liemenę su šviesą atspindinčiais elementais. Ryškiaspalve liemene su šviesą atspindinčiais elementais, mobilaus ryšio priemone su lietuvišku nepadidinto tarifo numeriu, laisvų rankų įranga mobiliajam ryšiui palaikyti bei motociklininkui reikalinga specializuota apranga (saugos šalmu, alkūnių, kelių ir pečių apsaugomis, pirštinėmis, batais) pasirūpina egzaminuojamasis.“

1.2.16. Pakeičiu 33 punktą ir jį išdėstau taip:

33. Praktikos egzaminas laikomas TP su rankine pavarų dėže. Egzaminuojamieji, pageidaujantys vairuoti TP tik su automatine pavarų dėže, praktikos egzaminą laiko tokia TP.

Egzaminuojamieji, pageidaujantys vairuoti BE, C, CE, C1, C1E, D, DE, D1 arba D1E kategorijų TP su rankine pavarų dėže, praktikos egzaminą gali laikyti TP su automatine pavarų dėže, jei turi išduotą vairuotojo pažymėjimą, patvirtinantį teisę vairuoti bent vienos iš šių kategorijų TP su rankine pavarų dėže: B, BE, C, CE, C1, C1E, D, DE, D1 arba D1E.“

1.2.17. Pakeičiu 40 punktą ir jį išdėstau taip:

40. Duodamas nurodymus, egzaminuotojas turi juos pateikti laiku ir aiškiai. Egzaminuotojas gali duoti tik tokius nurodymus, kurie neprieštarauja KET.“

1.2.18. Pakeičiu 41.1 papunktį ir jį išdėstau taip:

41.1. jei egzaminuojamojo daromos vairavimo klaidos ar veiksmai arba neveikimas kelia pavojų jam pačiam, kitiems eismo dalyviams, egzaminavimo TP, jos keleiviams, neatsižvelgiant į tai, ar egzaminuotojas turi imtis priemonių, kad būtų išvengta eismo įvykio dėl egzaminuojamojo daromų vairavimo klaidų, pavojingų veiksmų arba neveikimo, ar ne;“.

1.2.19. Pakeičiu 41.2 papunktį ir jį išdėstau taip:

41.2. dėl nenumatytų aplinkybių: eismo įvykis, pasikeitusios oro sąlygos (stipri liūtis, pūga), TP gedimas ir pan.; šiuo atveju egzaminuojamasis už pakartotinį praktikos egzaminą paslaugos kainos nemoka, išskyrus, jei eismo įvykis įvyko dėl egzaminuojamojo kaltės;“.

1.2.20. Pakeičiu 411 punktą ir jį išdėstau taip:

411. Jei praktikos egzaminas nutraukiamas esant aprašo 41.1 ir 41.3 punktuose nustatytoms sąlygoms, už pakartotinį praktikos egzaminą egzaminuojamasis moka paslaugos kainą.“

1.2.21. Pakeičiu 42 punktą ir jį išdėstau taip:

42. Pasibaigus praktikos egzaminui egzaminuotojas raštu suformuluoja ir dalykiškai pagrindžia egzaminuojamojo TP valdymo įgūdžių ir gebėjimų įvertinimą bei praktikos egzamino rezultatą, o egzaminuojamąjį apie tai informuoja žodžiu ir raštu. Praktikos egzamino ataskaitą, kurios formą tvirtina VĮ „Regitra“ generalinis direktorius, egzaminuojamasis gali atsiimti vairuotojų egzaminavimo centre arba susipažinti elektroniniu būdu Vairuotojų portale https://www.eregitra.lt/vepp-web/.

Teigiamas praktikos egzamino rezultatas galioja, iki bus išduotas vairuotojo pažymėjimas, bet ne ilgiau kaip vienus metus.“

1.2.22. Pakeičiu 44 punkto trečiąją pastraipą ir ją išdėstau taip:

44. Apeliacija turi būti išnagrinėta ne vėliau kaip per 20 darbo dienų nuo jos gavimo. Kai dėl objektyvių priežasčių per šį terminą apeliacija negali būti išnagrinėta, VĮ „Regitra“ generalinio direktoriaus sprendimu apeliacijos nagrinėjimo terminas gali būti pratęstas, bet ne ilgiau kaip 10 darbo dienų. Apie apeliacijos nagrinėjimo termino pratęsimą per 2 darbo dienas nuo tokio sprendimo priėmimo dienos egzaminuojamajam pranešama raštu ir nurodoma pratęsimo priežastis.

Apie priimtą sprendimą panaikinti arba palikti galioti egzamino rezultatą egzaminuojamasis informuojamas raštu.“

1.2.23. Pakeičiu 3 priedo 1 punktą ir jį išdėstau taip:

1. A1 kategorijos TP – motociklai be šoninės priekabos, kurių vidaus degimo variklio darbinis tūris yra ne mažesnis kaip 115 cm3 ir ne didesnis kaip 125 cm3, vardinė galia ne didesnė kaip 11 kW (15 AG), o galios ir masės santykis ne didesnis kaip 0,1 kW/kg ir kurie gali išvystyti ne mažesnį kaip 90 km/h greitį. Jei motociklas varomas elektros varikliu, galios ir masės santykis turi būti ne mažesnis kaip 0,08 kW/kg.“

1.2.24. Pakeičiu 3 priedo 2 punktą ir jį išdėstau taip:

2. Motociklai be šoninės priekabos, kurių:

2.1. A2 kategorijos TP – vidaus degimo variklio darbinis tūris ne mažesnis kaip 245 cm3 , vardinė galia ne mažesnė kaip 20 kW, bet ne didesnė kaip 35 kW, o galios ir masės santykis ne didesnis kaip 0,2 kW/kg. Jei motociklas varomas elektros varikliu, galios ir masės santykis turi būti ne mažesnis kaip 0,15 kW/kg;

2.2. A kategorijos TP – masė be krovinio yra ne mažesnė kaip 175 kg, vidaus degimo variklio darbinis tūris ne mažesnis kaip 595 cm3, vardinė galia ne mažesnė kaip 50 kW. Jei motociklas varomas elektros varikliu, galios ir masės santykis turi būti ne mažesnis kaip 0,25 kW/kg.“

1.2.25. Papildau 4 priedą 4 punktu ir jį išdėstau taip:

4. Jei egzaminuojamasis laiko praktikos egzaminą B kategorijos TP, turi būti patikrintas egzaminuojamojo gebėjimas 10–15 minučių vairuoti savarankiškai vadovaujantis palydovinės navigacijos įrenginio (toliau – navigacijos įrenginys) nurodymais. Navigacijos įrenginį pateikia VĮ „Regitra“ ir maršrutą jame nustato egzaminuotojas. Egzamino metu sugedus arba nustojus veikti navigacijos įrenginiui, šis laikas turi būti skirtas savarankiškam vairavimui į egzaminuotojo nurodytą objektą arba į egzaminuojamajam žinomą objektą, vadovaujantis informaciniais kelio ženklais.“

2. Nustatau, kad:

2.1. šio įsakymo 1.2.2, 1.2.10, 1.2.16 ir 1.2.24 papunkčiai įsigalioja 2020 m. lapkričio 1 d.

2.2. šio įsakymo 1.2.11, 1.2.12, 1.2.14, 1.2.17 ir 1.2.25 papunkčiai įsigalioja 2021 m. kovo 1 d.

 

 

 

Vidaus reikalų ministrė                                                                                      Rita Tamašunienė

 

 

Suderinta

Lietuvos Respublikos

susisiekimo ministerijos

2020 m. spalio 15 d. raštu Nr. 2-5101