KLAIPĖDOS RAJONO SAVIVALDYBĖS TARYBA

 

SPRENDIMAS

DĖL GLOBOS CENTRO IR BUDINČIO GLOBOTOJO VEIKLOS FINANSAVIMO KLAIPĖDOS RAJONO SAVIVALDYBĖJE TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO

 

2021 m. rugpjūčio 26 d. Nr. T11-236
Gargždai

 

 

Klaipėdos rajono savivaldybės taryba, vadovaudamasi Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo 6 straipsnio 12 punktu, 9 straipsnio 1 dalimi ir 18 straipsnio 1 dalimi, Globos centro veiklos ir vaiko budinčio globotojo vykdomos priežiūros organizavimo ir kokybės priežiūros tvarkos aprašu, patvirtintu Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2018 m. sausio 19 d. įsakymu Nr. A1-28 „Dėl Globos centro veiklos ir vaiko budinčio globotojo vykdomos priežiūros organizavimo ir kokybės  priežiūros tvarkos  aprašo  patvirtinimo“, n u s p r e n d ž i a:

1. Patvirtinti Globos centro ir budinčio globotojo veiklos finansavimo Klaipėdos rajono savivaldybėje tvarkos aprašą (pridedamas).

2. Pripažinti netekusiais galios Klaipėdos rajono savivaldybės tarybos 2018 m. birželio 28 d. sprendimo Nr. T11-349 „Dėl globos centro veiklos organizavimo Klaipėdos rajono savivaldybėje tvarkos aprašo patvirtinimo“ 1 ir 3 punktus.

3. Skelbti šį sprendimą Teisės aktų registre.

 

 

 

Savivaldybės meras                                                                                                Bronius Markauskas

 

PATVIRTINTA

Klaipėdos rajono savivaldybės tarybos

2021 m. rugpjūčio 26 d. sprendimu Nr. T11-236

 

GLOBOS CENTRO IR BUDINČIO GLOBOTOJO VEIKLOS FINANSAVIMO KLAIPĖDOS RAJONO SAVIVALDYBĖJE TVARKOS APRAŠAS

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Globos centro ir budinčio globotojo veiklos finansavimo Klaipėdos rajono savivaldybėje tvarkos aprašas (toliau – Aprašas) nustato globos centro ir budinčio globotojo veiklos finansavimo tvarką.

2. Apraše vartojamos sąvokos:

2.1. Globos centras socialinių paslaugų įstaiga arba jos padalinys, kuris, įgyvendindama (-os) vaiko globėjo (rūpintojo) teises ir pareigas, pagal tarpusavio bendradarbiavimo ir paslaugų teikimo sutartį perduoda likusį be tėvų globos vaiką, socialinės rizikos vaiką prižiūrėti budinčiam globotojui, teikia ir organizuoja socialines paslaugas, kitą pagalbą pagal poreikį vaikui ir budinčiam globotojui, taip pat kitokią pagalbą vaiko tėvams, siekiant grąžinti vaiką į šeimą, kuri užtikrina, kad visiems įvaikintiems vaikams, globėjų (rūpintojams) globojamiems (rūpinamiems) vaikams, budinčių globotojų prižiūrimiems vaikams, budintiems globotojams, globėjams (rūpintojams), įtėviams ar asmenims, ketinantiems jais tapti, būtų prieinama ir suteikiama reikalinga konsultacinė, psichosocialinė, teisinė ir kita pagalba siekiant tinkamo vaiko, įvaikio ugdymo ir auklėjimo šeimai artimoje aplinkoje;

2.2. Budintis globotojas – fizinis asmuo, atitinkantis LR civiliniame kodekse globėjui keliamus reikalavimus, vykdantis veiklą pagal individualios veiklos pažymėjimą, ir pagal su globos centru sudarytą sutartį prižiūrintis be tėvų globos likusius vaikus.

2.3. Laikinas atokvėpis – globos centro organizuojamos ir (ar) teikiamos paslaugos (pagalba) siekiant, kad budintis globotojas susigrąžintų darbingumą laikotarpiu, kai prižiūrimas vaikas (-ai) perduodamas (-mi) globėjui (rūpintojui) arba grąžinamas (-mi) į šeimą, taip pat kriziniais atvejais, kai tėvų globos netekęs ar globojamas (rūpinamas) vaikas Apraše nustatyta tvarka laikinai perduodamas prižiūrėti budinčiam globotojui, globėjui (rūpintojui), išimtiniais atvejais – šeimynos dalyviui, kol budintis globotojas, globėjas (rūpintojas), šeimynos dalyvis prižiūrintis, globojantis (rūpinantis) vaiką dėl susiklosčiusių aplinkybių laikinai negali pasirūpinti vaiku. Laikino atokvėpio paslauga įtraukiama į Individualios pagalbos planą, jos teikimo metu teikiama intensyvi specialistų pagalba budinčiam globotojui, globėjui (rūpintojui), šeimynos dalyviams ir prižiūrimam, globojamam (rūpinamam) vaikui, išskyrus darbingumo susigrąžinimo atvejį.

2.4. Kitos šiame Apraše vartojamos sąvokos atitinka Lietuvos Respublikos socialinių paslaugų įstatyme ir kituose teisės aktuose apibrėžtas sąvokas. 

 

II SKYRIUS

GLOBOS CENTRO IR BUDINČIO GLOBOTOJO VEIKLOS FINANSAVIMAS

 

3. Globos centro budintiems globotojams, globėjams (rūpintojams), šeimynos dalyviams, bendruomeninių vaikų globos namų darbuotojams ir įtėviams teikiamos paslaugos finansuojamos iš savivaldybės biudžeto lėšų. Budinčio globotojo veiklą per globos centrą finansuoja ta savivaldybė, kurios iniciatyva vaikui nustatyta globa (rūpyba) globos centre. Globos centras kiekvienais metais teikia informaciją Savivaldybės administracijai dėl lėšų poreikio ir planuojamų paslaugų teikimo Savivaldybės nustatyta tvarka.

4. Kai pas budintį globotoją, globėją (rūpintoją) apgyvendinamas vaikas, kurio faktinė gyvenamoji ir deklaruota gyvenamoji vieta yra ne Klaipėdos rajono savivaldybėje, už suteiktą paslaugą sumoka ta savivaldybė, kurioje yra vaiko ar jo tėvų deklaruota gyvenamoji vieta. Globos centras raštu kreipiasi į atitinkamą savivaldybę su prašymu padengti savivaldybė biudžeto patirtas išlaidas.

5. Asmeniui, kuris siekia tapti budinčiu globotoju, globėju (rūpintoju) ir kuriam siūloma GIMK programoje dalyvauti kitoje nei jo gyvenamosios vietos savivaldybėje, pateikus jo gyvenamosios vietos savivaldybės globos centrui kelionės išlaidas pagrindžiančius dokumentus, kompensuojamos kelionės į kitą savivaldybę išlaidos.

6. Globos centro atstovų, dalyvaujančių vaiko globos peržiūrose, atvejo vadybos posėdžiuose, kelionės išlaidas finansuoja ta savivaldybė, kurios teritorijoje inicijuotas vaiko laikinosios globos (rūpybos) ar nuolatinės globos (rūpybos) nustatymas.

7. Vaiko globėjo (rūpintojo) teises ir pareigas įgyvendinantis globos centras skiria ir moka budinčiam globotojui, kuris yra sudaręs tarpusavio bendradarbiavimo ir paslaugų teikimo sutartį su globos centru, už prižiūrimą vaiką:

7.1. atlygį budinčiam globotojui:

7.1.1. kai budinčiam globotojui teikiamos laikino atokvėpio paslaugos ar kai globos centras neperduoda budinčiam globotojui prižiūrėti vaiko, jam mokamas 1,5 Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimu nustatytos minimalios mėnesinės algos (toliau – MMA). Ši išmoka įskaitoma į asmens pajamas ir nuo jos sumokami teisės aktais nustatyti mokesčiai;

7.1.2. išmoką už 1 prižiūrimą vaiką - 2 MMA už faktiškai suteiktas paslaugas. Ši išmoka skaičiuojama proporcingai dienų, kurias vaikas gyvena budinčio globotojo šeimoje, skaičiui. Šios lėšos įskaitomos į budinčio globotojo pajamas ir nuo šių lėšų sumokami teisės aktais nustatyti mokesčiai;

7.1.3. išmoką už 2 prižiūrimus vaikus 3 MMA už faktiškai suteiktas paslaugas. Ši išmoka skaičiuojama proporcingai dienų, kurias vaikai gyvena budinčio globotojo šeimoje, skaičiui. Šios lėšos įskaitomos į budinčio globotojo pajamas ir nuo šių lėšų sumokami teisės aktais nustatyti mokesčiai.

7.1.4. išmoką už 3 (neišskiriant brolių (seserų), bet ne daugiau kaip 5) prižiūrimus vaikus – 4 MMA už faktiškai suteiktas paslaugas. Ši išmoka skaičiuojama proporcingai dienų, kurias vaikai gyvena budinčio globotojo šeimoje, skaičiui. Šios lėšos įskaitomos į budinčio globotojo pajamas ir nuo šių lėšų sumokami teisės aktais nustatyti mokesčiai.

7.2. lėšos, nurodytos 7.1.1 – 7.1.4 Aprašo punktuose įskaitomos į budinčio globotojo pajamas ir nuo šių lėšų sumokami teisės aktais nustatyti mokesčiai.

7.3. vienkartinę 4 VRP dydžio išmoką vieno vaiko apgyvendinimo vietai įkurti (toliau – įsikūrimo išmoka) sudarius sutartį su globos centru dėl vaiko priežiūros paslaugų teikimo. Išmoka naudojama vaiko gyvenimo sąlygoms pritaikyti, įsigyti būtiniausiems daiktams, namų apyvokos reikmenims, taip pat kitoms einamosios išlaidoms, susijusioms su prižiūrimo vaiko poreikių tenkinimu;

7.4. vaiko globos (rūpybos) išmokas, mokamas Išmokų vaikams įstatymo nustatyta tvarka;

7.5. globos (rūpybos) išmokų tikslinius priedus, mokamus Išmokų vaikams įstatymo nustatyta tvarka;

7.6. išmokas vaikui, mokamas Išmokų vaikams įstatymo nustatyta tvarka, vaikui skirtą slaugos ir priežiūros (pagalbos) išlaidų tikslinę kompensaciją, mokamą pagal Lietuvos Respublikos tikslinių kompensacijų įstatymą, ir kitas išmokas, jei teisė gauti šias išmokas vaikui ir globėjui (rūpintojui) numatyta įstatymuose.

8. Globos centras kas mėnesį perveda Aprašo 7.4., 7.5. ir 7.6. papunkčiuose numatytas ir iš savivaldybės gautas lėšas budinčiam globotojui tarpusavio bendradarbiavimo ir paslaugų teikimo sutartyje nustatytomis sąlygomis ir tvarka.

9. Tais atvejais, kai tarpusavio bendradarbiavimo ir paslaugų teikimo sutartį sudaro sutuoktiniai, atlygis mokamas tik vienam iš jų.

10. Globos (rūpybos) išmokos tikslinį priedą globos centras naudoja papildomai pagalbai vaikui (pvz., logopedo, psichiatro, vaiko neformaliojo ugdymo ar užimtumo paslaugoms) ir (ar) pagalbai budinčiam globotojui (pvz.: psichoterapijai, supervizijai, profesinės kompetencijos ugdymui) teikti, jos neperduodamas budinčiam globotojui, jei tarpusavio bendradarbiavimo ir paslaugų teikimo sutartyje nenumatyta kitaip.

11. Budintys globotojai įsipareigoja 7.4, 7.5 ir 7.6. papunkčiuose numatytas gaunamas išmokas naudoti vaiko išlaikymui, siekiant tenkinti jo bazinius ir saviraiškos poreikius (pvz.: maistas, drabužiai, kanceliarinės prekės, higienos prekės, laisvalaikiui ir ugdymui skirtos išlaidos, kišenpinigiai, medikamentai ir pan.). Globos centras turi teisę prašyti budinčių globotojų pateikti išlaidas pagrindžiančius dokumentus tarpusavio bendradarbiavimo ir paslaugų teikimo sutartyje nustatyta tvarka.

12. Globos centras su budinčiu globotoju, globėju (rūpintoju), vykdančiu veiklą pagal individualios veiklos pažymėjimą, sudaro sutartį dėl atokvėpio paslaugų teikimo ir moka 1,5 MMA dydžio išmoką už laikotarpį, kai laikinai globoja 1 vaiką. Už antrą, trečią ir daugiau globojamų (rūpinamų) vaikų atlygis didinamas po 0,5 MMA dydžio per mėnesį. Ši išmoka skaičiuojama proporcingai dienų, kurias vaikas gyvena atokvėpio globėjų šeimoje, skaičiui. Šios lėšos įskaitomos į atokvėpio globėjo pajamas ir nuo šių lėšų sumokami teisės aktais nustatyti mokesčiai.

13. Vaiko, patiriančio socialinę riziką, išlaikymo budinčio globotojo, kol bus nustatyta laikinoji globa (rūpyba) ar vaikas bus grąžintas į šeimą, laikino atokvėpio paslaugų budintiems globotojams, šeimynos dalyviams, globėjams (rūpintojams) teikimo išlaidas finansuoja savivaldybė per globos centrą:

13.1. atlygį budinčiam globotojui:

13.1.1. išmoką už 1 prižiūrimą vaiką2 MMA už faktiškai suteiktas paslaugas. Ši išmoka skaičiuojama proporcingai dienų, kurias vaikas gyvena budinčio globotojo šeimoje, skaičiui. Šios lėšos įskaitomos į budinčio globotojo pajamas ir nuo šių lėšų sumokami teisės aktais nustatyti mokesčiai;

13.1.2. išmoką už 2 prižiūrimus vaikus 3 MMA už faktiškai suteiktas paslaugas. Ši išmoka skaičiuojama proporcingai dienų, kurias vaikai gyvena budinčio globotojo šeimoje, skaičiui. Šios lėšos įskaitomos į budinčio globotojo pajamas ir nuo šių lėšų sumokami teisės aktais nustatyti mokesčiai.

13.1.3. išmoką už 3 (neišskiriant brolių (seserų), bet ne daugiau kaip 5) prižiūrimus vaikus – 4 MMA už faktiškai suteiktas paslaugas. Ši išmoka skaičiuojama proporcingai dienų, kurias vaikai gyvena budinčio globotojo šeimoje, skaičiui. Šios lėšos įskaitomos į budinčio globotojo pajamas ir nuo šių lėšų sumokami teisės aktais nustatyti mokesčiai.

13.2. lėšos, nurodytos 13.1.1 – 13.1.3 Aprašo punktuose įskaitomos į budinčio globotojo pajamas ir nuo šių lėšų sumokami teisės aktais nustatyti mokesčiai.

13.3. išmoką už prižiūrimą vaiką – 1 MMA už faktiškai suteiktas paslaugas. Ši išmoka skaičiuojama proporcingai dienų, kurias vaikas gyvena budinčio globotojo šeimoje, skaičiui. Budintys globotojai įsipareigoja šią išmoką naudoti vaiko išlaikymui, siekiant tenkinti jo bazinius ir saviraiškos poreikius (pvz.: maistas, drabužiai, kanceliarinės prekės, higienos prekės, laisvalaikiui ir ugdymui skirtos išlaidos, kišenpinigiai, medikamentai ir pan.). Globos centras turi teisę prašyti budinčių globotojų pateikti išlaidas pagrindžiančius dokumentus tarpusavio bendradarbiavimo ir paslaugų teikimo sutartyje nustatyta tvarka.

14. Savivaldybė budinčiam globotojui per globos centrą, taip pat globėjui (rūpintojui) tiesiogiai gali skirti ir mokėti pagalbos pinigus Socialinių paslaugų įstatymo nustatyta tvarka, taip pat vienkartinę materialinę pagalbą ar kitas išmokas.

15. Globos centras turi teisę veikti kaip paramos gavėjas Lietuvos Respublikos labdaros ir paramos įstatymo nustatyta tvarka. Paramos priėmimo tvarką kiekvienas globos centras nusistato savarankiškai.

 

III SKYRIUS

BUDINČIO GLOBOTOJO VEIKLOS KOKYBĖS PRIEŽIŪRA

 

16. Budinčio globotojo veiklos vertinimas atliekamas globos centro nustatyta tvarka.

17. Sutartis su budinčiu globotoju, globėju (rūpintoju) gali būti nutraukiama budinčio globotojo, globėjo (rūpintojo) iniciatyva, prieš tai globos centrą įspėjus ne vėliau kaip prieš 30 kalendorinių dienų, jei šeimoje nėra laikinai apgyvendinto ir prižiūrimo vaiko, ir ne vėliau kaip prieš 90 kalendorinių dienų, jei šeimoje yra apgyvendintas ir prižiūrimas vaikas, išskyrus atvejus, kai vaiko laikinoji globa baigiasi anksčiau šio termino.

18. Globos centras Sutartį gali nutraukti vienašališkai, jei paaiškėja aplinkybės, dėl kurių būtini tokie sprendimai. Apie Sutarties nutraukimą budintis globotojas informuojamas raštu.

19. Globos centras vienašališkai nutraukti Sutartį gali dėl šių priežasčių:

19.1. kai budintis globotojas, socialinis globėjas netinkamai vykdo Apraše nustatytus reikalavimus ir Sutartyje numatytus įsipareigojimus;

19.2. kai budintis globotojas be pateisinamos priežasties atsisako apgyvendinti ir prižiūrėti vaiką;

19.3. kai budintis globotojas išvyksta gyventi į kitą savivaldybę ar valstybę;

19.4. kitais atvejais.

20. Sutartis gali būti keičiama raštišku šalių susitarimu. Susitarimas tampa neatskiriama Sutarties dalimi.

 

IV SKYRIUS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

21. Įgyvendindami Aprašo nuostatas, duomenų valdytojai užtikrina, kad jų atliekamas asmens duomenų tvarkymas atitiktų 2016 m. balandžio 27 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) 2016/679 dėl fizinių asmenų apsaugos tvarkant asmens duomenis ir dėl laisvo tokių duomenų judėjimo ir kuriuo panaikinama Direktyva 95/46/EB (Bendrasis duomenų apsaugos reglamentas) (toliau ‒ Reglamentas), Lietuvos Respublikos asmens duomenų teisinės apsaugos įstatymo nuostatas. Duomenų subjektų teisės įgyvendinamos Reglamento ir duomenų valdytojo, į kurį kreipiamasi dėl duomenų subjekto teisių įgyvendinimo, nustatyta tvarka

22. Aprašo įgyvendinimą kontroliuoja savivaldybės administracijos direktorius arba jo įgaliotas asmuo.

__________________