NEW-4

ŠAKIŲ RAJONO SAVIVALDYBĖS TARYBA

 

SPRENDIMAS

DĖL LEIDIMŲ LAIDOTI IŠDAVIMO, LAIDOJIMO, KAPINIŲ LANKYMO, KAPAVIETĖS PRIPAŽINIMO NEPRIŽIŪRIMA KAPAVIETE IR KAPAVIETĖS (KAPO) IDENTIFIKAVIMO ŠAKIŲ RAJONO SAVIVALDYBĖJE TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO

 

2018 m. kovo 23 d. Nr. T-100

Šakiai

 

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo 6 straipsnio 41 punktu, 16 straipsnio 4 dalimi, 18 straipsnio 1 dalimi, Lietuvos Respublikos žmonių palaikų laidojimo įstatymu ir Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2008 m. lapkričio 19 d. nutarimu Nr. 1207 „Dėl Lietuvos Respublikos žmonių palaikų laidojimo įstatymo įgyvendinamųjų teisės aktų patvirtinimo“, Šakių rajono savivaldybės taryba nusprendžia:

1. Patvirtinti Leidimų laidoti išdavimo, laidojimo, kapinių lankymo, kapavietės pripažinimo neprižiūrima kapaviete ir kapavietės (kapo) identifikavimo Šakių rajono savivaldybėje tvarkos aprašą (pridedama).

2. Pripažinti netekusiu galios Šakių rajono savivaldybės tarybos 2009 m. birželio 25 d. sprendimą Nr. T-242 „Dėl leidimų laidoti išdavimo, laidojimo ir kapinių lankymo savivaldybės teritorijoje taisyklių ir leidimo laidoti neprižiūrimose kapavietėse savivaldybės teritorijoje išdavimo tvarkos aprašo tvirtinimo“ su visais jo pakeitimais ir papildymais.

Šis sprendimas gali būti skundžiamas per vieną mėnesį nuo jo paskelbimo dienos Lietuvos administracinių ginčų komisijos Kauno apygardos skyriui adresu: Laisvės al. 36, Kaunas arba Regionų apygardos administracinio teismo Kauno rūmams adresu: A. Mickevičiaus g. 8A, Kaunas.

 

 

 

Savivaldybės meras                                                                                                  Edgaras Pilypaitis

 

PATVIRTINTA

Šakių rajono savivaldybės tarybos

2018 m. kovo 23 d. sprendimu Nr. T-100

 

LEIDIMŲ LAIDOTI IŠDAVIMO, LAIDOJIMO, KAPINIŲ LANKYMO, KAPAVIETĖS PRIPAŽINIMO NEPRIŽIŪRIMA KAPAVIETE IR KAPAVIETĖS (KAPO) IDENTIFIKAVIMO ŠAKIŲ RAJONO SAVIVALDYBĖJE TVARKOS APRAŠAS

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Leidimų laidoti išdavimo, laidojimo, kapinių lankymo, kapavietės pripažinimo neprižiūrima kapaviete ir kapavietės (kapo) identifikavimo Šakių rajono savivaldybėje tvarkos aprašas (toliau vadinama – Tvarkos aprašas) nustato leidimų laidoti išdavimo, laidojimo, kapinių lankymo, kapavietės pripažinimo neprižiūrima kapaviete ir kapavietės (kapo) identifikavimo Šakių rajono savivaldybėje tvarką.

2. Šiame Tvarkos apraše vartojamos sąvokos atitinka Lietuvos Respublikos žmonių palaikų laidojimo įstatyme ir Kapinių tvarkymo taisyklėse, patvirtintose Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2008 m. lapkričio 19 d. nutarimu Nr. 1207 „Dėl Lietuvos Respublikos žmonių palaikų laidojimo įstatymo įgyvendinamųjų teisės aktų patvirtinimo“ apibrėžtas sąvokas.

3. Šio Tvarkos aprašo nuostatos taikomos tiek, kiek šių teisinių santykių nereglamentuoja Lietuvos Respublikos įstatymai arba kiti teisės aktai.

 

II. LEIDIMO LAIDOTI IŠDAVIMAS

 

4. Šakių rajono savivaldybės teritorijoje rašytinius leidimus laidoti išduoda seniūnijos, kurios teritorijoje yra kapinės, seniūnas, o jo atostogų, komandiruočių, ligos metu ir kitais atvejais jam nesant - savivaldybės administracijos direktoriaus įgalioti asmenys pagal Kapinių tvarkymo taisyklių, patvirtintų Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2008 m. lapkričio 19 d. nutarimu Nr. 1207 „Dėl Lietuvos Respublikos žmonių palaikų laidojimo įstatymo įgyvendinamųjų teisės aktų patvirtinimo“ priede nustatytą formą.

5. Leidimai laidoti darbo dienomis išduodami seniūnijų darbo laiku seniūnijose, o poilsio dienomis ir po darbo – pagal informaciją, nurodytą seniūnijose bei prie kapinių esančiose informacijos lentose.

6. Leidimas laidoti išduodamas laidojančiam asmeniui, pateikusiam rašytinį prašymą ir medicininį mirties liudijimą.

7. Leidimai laidoti išduodami nemokamai.

 

III. MIRUSIŲJŲ LAIDOJIMAS

 

8. Laidoti mirusiuosius leidžiama kiekvieną dieną nuo 9 val. iki 18 val.

9. Pirmąją Šv. Kalėdų ir pirmąją Šv. Velykų dieną nelaidojama. Seniūnai, o jų atostogų, komandiruočių, ligos metu ir kitais atvejais jiems nesant savivaldybės administracijos direktoriaus įgalioti asmenys, įvertinę situaciją vietoje, gali išduoti leidimą laidoti ir šiomis dienomis.

10. Veikiančiose kapinėse kapavietės skiriamos pagal kapinių planą eilės tvarka. Kiekvienas mirusysis laidojamas atskirame kape. Skiriama nustatyto ploto kapavietė: vienam kapui - 3,75 kv. metro (1,5x2,5), keliems kapams (šeimos kapavietė) – 7 kv. metrai (2,8x2,5) arba kitokio dydžio pagal kapinių planą. Kapo duobės gylis turi būti ne mažesnis kaip 2 metrai. Palaidojus kapavietėje įrengiamas kapo vietą žymintis laikinas ženklas, kuriame nurodomas mirusiojo vardas, pavardė, gimimo ir mirties datos. Pakartotinai laidoti tame pačiame kape galima ne anksčiau kaip po 25 metų.

11. Naujas kapas riboto laidojimo ir veikiančiose kapinėse esamoje kapavietėje gali būti formuojamas tik tuo atveju, jeigu kapavietė turi aiškias (pažymėtas) ribas. Formuojant naują kapą esamoje kapavietėje arba laidojant kape pakartotinai, kapavietės ribas leidžiama pakeisti tik tuo atveju, jeigu toks pakeitimas būtinas laidojimui, galimas pagal kapinių planą ir tik tiek, kiek tai būtina laidojimui. Sprendimą leisti (neleisti) pakeisti kapavietės ribas priima leidimą laidoti išduodantis asmuo šio leidimo išdavimo metu.

12. Neveikiančiose kapinėse mirusiųjų palaikai nelaidojami.

 

IV. KAPINIŲ LANKYMAS

 

13. Kapinių lankymo laikas neribojamas.

 

V. KAPINĖSE DRAUDŽIAMA

 

14. Kapinių teritorijoje draudžiama:

14.1. važinėti transportu, išskyrus atvejus, kai reikia važiuoti kapinių prižiūrėtojo transportui ir kai reikia atvežti statybines medžiagas, paminklus, antkapius bei neįgalius asmenis ir senyvo amžiaus žmones;

14.2. ganyti gyvulius ir vaikščioti su šunimis;

14.3. statyti suoliukus, kitą įrangą praėjimuose tarp kapų;

14.4. šiukšlinti, mindžioti veją ir gėlynus, laužyti medžius ir krūmus, skinti ar imti gėles, imti smėlį ir žemę ne tam skirtose vietose, gadinti kapinių ir kapų statinius, deginti šiukšles arba jas išmesti ne tam skirtose vietose, trikdyti rimtį ir pažeisti viešąją tvarką;

14.5. klijuoti ar kitaip tvirtinti skelbimus ar kitokią informaciją ant medžių, stulpų, tvorų, pastatų ar statinių bei kitose šiam tikslui nenumatytose vietose.

14.6. pagal išduotą leidimą vykdyti medžių šalinimo darbus be kapinių prižiūrėtojo žinios ir neužtikrinus aplinkinių kapaviečių apsaugos nuo galimo užteršimo medžio atliekomis.

 

VI. KAPAVIETĖS PRIPAŽINIMAS NEPRIŽIŪRIMA KAPAVIETE

 

15. Netvarkomos kapavietės požymiai:

15.1. kapavietės želdiniai (medžiai, krūmai) neprižiūrėti – peraugę kapavietės ribas, užgožiantys užrašus ant paminklo (jeigu jie yra), gadina paminklus, bortelius, kelia plyteles;

15.2. kapavietė apaugusi žolėmis, nešienaujama, neravima, netvarkoma, matomos sumedėjusios daugiamečių augalų dalys;

15.3. kapavietės paminklas ar kiti kapavietės statiniai iš dalies ar visiškai suirę, išgriuvę, išsikreivinę, pasvirę ar jų nėra;

15.4. užrašai ant paminklo nebeįskaitomi ar jų nėra.

16. Kapinių prižiūrėtojas, nustatęs, kad kapavietė, išskyrus kapavietes įrašytas į Kultūros vertybių registrą, neprižiūrima ilgiau kaip metus, (sutampa bent keli 15 punkte išvardyti požymiai) raštu įspėja už jos priežiūrą atsakingą asmenį, kad būtina ją sutvarkyti ir nurodo kapavietės nesutvarkymo pasekmes. Jeigu neįmanoma nustatyti už kapavietės priežiūrą atsakingo asmens, kapavietėje paliekama lentelė, kurioje nurodoma sutvarkyti kapavietę ir pranešti atitinkamai seniūnijai. Jeigu per metus nuo įspėjimo įteikimo arba lentelės palikimo kapavietėje dienos kapavietė nesutvarkoma, kapinių prižiūrėtojas per 5 darbo dienas raštu informuoja savivaldybės administracijos direktorių apie galbūt neprižiūrimą kapavietę ir pateikia jos duomenis (jeigu žinomi): kapinių pavadinimą, kvartalo numerį, kapavietės numerį, kapavietėje palaidotų asmenų vardus, pavardes, laidojimo datas, žmogaus palaikų paskutinio laidojimo kapavietėje datą, nustatytą kapo ramybės laikotarpį, kapavietės matmenis, palaidotų kapavietėje žmonių palaikų skaičių, kapavietės statinius, jų pastatymo ir rekonstravimo datas. Savivaldybės administracijos direktoriaus pavedimu gauti duomenys apie galbūt neprižiūrimą kapavietę per 5 darbo dienas paskelbiami savivaldybės interneto svetainėje.

17. Sprendimą dėl kapavietės pripažinimo neprižiūrima kapaviete ne anksčiau kaip po 2 metų ir ne vėliau kaip po 3 metų nuo duomenų apie galbūt neprižiūrimą kapavietę paskelbimo savivaldybės interneto svetainėje dienos priima savivaldybės administracijos direktoriaus sudaryta nuolatinė Neprižiūrimų kapaviečių pripažinimo ir kapaviečių (kapų) identifikavimo komisija (toliau – Komisija) apžiūrėjusi kapavietę ne rečiau kaip 3 kartus per metus ir ne dažniau kaip kas 3 mėnesius. Po kiekvienos apžiūros kapavietės būklė užfiksuojama neprižiūrimos kapavietės apžiūros akte (1 priedas).

18. Sprendimą dėl kapavietės pripažinimo neprižiūrima kapaviete Komisija priima posėdyje balsų dauguma, atsižvelgdama į kapavietės apžiūros aktuose užfiksuotas aplinkybes. Esant vienodam balsų skaičiui, sprendimą lemia Komisijos pirmininko balsas.

19. Savivaldybės administracijos direktorius pripažintų neprižiūrimomis kapaviečių duomenis ir sprendimo dėl jų pripažinimo neprižiūrimomis priėmimo datą per 3 darbo dienas nuo Komisijos sprendimo priėmimo pateikia kapinių prižiūrėtojui ir paskelbia savivaldybės interneto svetainėje, nurodydamas duomenų paskelbimo datą.

20. Pripažintų neprižiūrimomis kapaviečių priežiūrą, kol bus paskirtas atsakingas už kapavietės priežiūrą asmuo, organizuoja seniūnijos, kurios teritorijoje yra kapinės, seniūnas: nušienauja, atlieka sanitarinį valymą, iškerta išsiplėtusius ar trukdančius želdinius, esant pasvirusiems paminklams organizuoja jų nuėmimą ir padėjimą kapavietėje, esant būtinybei – žemių (kauburėlio) išlyginimą.

21. Vadovaujantis Kapinių tvarkymo taisyklėmis ir Leidimo laidoti neprižiūrimose kapavietėse išdavimo tvarkos aprašu, patvirtintais Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2008 m. lapkričio 19 d. nutarimu Nr. 1207 „Dėl Lietuvos Respublikos žmonių palaikų laidojimo įstatymo įgyvendinamųjų teisės aktų patvirtinimo“, mirusieji gali būti laidojami neprižiūrimomis pripažintose kapavietėse. Šakių rajono savivaldybės teritorijoje rašytinius leidimus laidoti neprižiūrimose kapavietėse išduoda seniūnijos, kurios teritorijoje yra kapinės, seniūnas, o jų atostogų, komandiruočių, ligos metu ir kitais atvejais jam nesant - savivaldybės administracijos direktoriaus įgalioti asmenys pagal Kapinių tvarkymo taisyklių  priede nustatytą formą. Asmuo, kuriam Kapinių tvarkymo taisyklių ir šio Tvarkos aprašo nustatyta tvarka suteikta teisė prižiūrėti neprižiūrimą kapavietę, seniūnijai pateikia medicininį mirties liudijimą ir rašytinį prašymą išduoti leidimą laidoti. Prašyme pažymima, kuriose kapinėse esančioje pripažintoje neprižiūrima kapavietėje pageidaujama gauti leidimą laidoti, ir nurodomas savivaldybės administracijos direktoriaus ar jo įgalioto asmens sprendimas, suteikęs teisę prižiūrėti neprižiūrimą kapavietę.

 

VII. KAPAVIETĖS (KAPO) IDENTIFIKAVIMAS

22. Asmenys, norintys identifikuoti kapinėse artimųjų giminaičių, sutuoktinio (-ės) kapą ir tapatybę jame palaidotų asmenų, kurių palaidojimo vietą žyminčių kapo paminklų, užrašų ant paminklų ar duomenų apie kapavietę (kapą) žurnale neišliko, savivaldybės administracijai pateikia rašytinį prašymą, kuriame nurodomi: giminystės ryšiai ir jiems žinomos aplinkybės, dėl kurių neišliko duomenų apie kapavietę (kapą), visi turimi duomenys apie kapavietę (kapą) ir joje (jame) palaidotus asmenis. Prie prašymo pridedami turimi dokumentai (išrašai iš bažnytinių registravimo knygų, civilinės metrikacijos įstaigų ar seniūnijų seniūnų išduoti mirties liudijimai, nuotraukos ir kita), patvirtinantys pateiktus duomenis.

23. Sprendimą dėl kapavietės (kapo) identifikavimo per 20 darbo dienų nuo prašymo pateikimo priima Komisija pagal pateiktą medžiagą ir apžiūrėjusi kapavietę (kapą). Kapavietės (kapo) būklė ir su identifikavimu susijusios aplinkybės užfiksuojamos identifikuojamos kapavietės apžiūros akte (2 priedas). Šiuo atveju palaidoto asmens tapatybei nustatyti ekshumacija ir biologiniai-medicininiai tyrimai neatliekami. Sprendimas dėl kapavietės (kapo) identifikavimo į Kultūros vertybių registrą įrašytose kapinėse derinamas su Kultūros paveldo departamentu.

24. Sprendimą dėl kapavietės identifikavimo Komisija priima posėdyje balsų dauguma, atsižvelgdama į identifikuojamos kapavietės apžiūros akte užfiksuotas faktines aplinkybes ir asmenų, norinčių identifikuoti kapavietę pateiktus dokumentus. Esant vienodam balsų skaičiui, sprendimą lemia Komisijos pirmininko balsas.

25. Apie Komisijos priimtą sprendimą dėl kapavietės identifikavimo savivaldybės administracijos direktorius per 5 darbo dienas raštu informuoja prašymą pateikusį asmenį ir kapinių prižiūrėtoją, kuris identifikuotos kapavietės (kapo) duomenis įrašo atitinkamų kapinių žurnale, jeigu priimant sprendimą buvo identifikuota kapavietė (kapas). Jeigu kapavietė (kapas) yra į Kultūros vertybių registrą įrašytose kapinėse, apie priimtą sprendimą identifikuoti kapavietę (kapą) savivaldybės administracijos direktorius raštu taip pat informuoja Kultūros paveldo departamentą.

 

VIII. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

26. Kitus Kapinių tvarkymo taisyklėse, Leidimo laidoti neprižiūrimose kapavietėse išdavimo tvarkos, Visuomenės ir kapinėse palaidotų asmenų artimųjų giminaičių informavimo apie kapinių panaikinimą tvarkos, Kapinių prižiūrėtojo kaupiamų duomenų tvarkymo sąlygų tvarkos ir Kapinių priežiūros organizavimo tvarkos aprašuose, patvirtintuose Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2008 m. lapkričio 19 d. nutarimu Nr. 1207 „Dėl Lietuvos Respublikos žmonių palaikų laidojimo įstatymo įgyvendinamųjų teisės aktų patvirtinimo“ ir šiame Tvarkos apraše nenumatytus kapinių tvarkymo klausimus sprendžia savivaldybės administracijos direktorius ir atitinkamos seniūnijos seniūnas.

27. Asmenys, pažeidę šių Taisyklių reikalavimus, atsako įstatymų nustatyta tvarka.

______________

 

Leidimų laidoti išdavimo, laidojimo, kapinių lankymo, kapavietės pripažinimo neprižiūrima kapaviete ir kapavietės (kapo) identifikavimo Šakių  rajono savivaldybėje tvarkos aprašo

1 priedas

 

NEPRIŽIŪRIMOS KAPAVIETĖS

APŽIŪROS AKTAS

 

____________   Nr.

data

____________

surašymo vieta

 

Šakių  rajono savivaldybės administracijos .......... m. .............. d. įsakymu Nr. AT- ... „įsakymo pavadinimas“ sudaryta nuolatinė Neprižiūrimų kapaviečių pripažinimo ir kapaviečių (kapų) identifikavimo komisija neprižiūrimoms kapavietėms nustatyti.

 

Komisijos pirmininkas

 

Komisijos sekretorius

 

Komisijos nariai

 

 

 

Kapinių, kuriose yra neprižiūrima kapavietė, pavadinimas, adresas, kvartalo numeris, kapavietės numeris, kapavietėje palaidotų asmenų vardai, pavardės, laidojimo datos, žmogaus palaikų paskutinio laidojimo kapavietėje data, kapavietės matmenys, palaidotų kapavietėje žmonių palaikų skaičius, kapavietės statiniai, jų pastatymo ir rekonstravimo datos (jeigu žinomi).

 

Faktinės aplinkybės

 

Kapavietės būklė

 

Komisijos išvados

 

Akto priedai

 

Komisijos pirmininkas

 

 

Komisijos sekretorius

 

 

Nariai

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Leidimų laidoti išdavimo, laidojimo, kapinių lankymo, kapavietės pripažinimo neprižiūrima kapaviete ir kapavietės (kapo) identifikavimo Šakių rajono savivaldybėje tvarkos aprašo

2 priedas

 

IDENTIFIKUOJAMOS KAPAVIETĖS (KAPO)

APŽIŪROS AKTAS

 

____________ Nr.

data

____________

surašymo vieta

 

Šakių rajono savivaldybės administracijos .......... m. .............. d. įsakymu Nr. AT-... „įsakymo pavadinimas“ sudaryta nuolatinė Neprižiūrimų kapaviečių pripažinimo ir kapaviečių (kapų) identifikavimo komisija kapavietėms (kapams) identifikuoti.

Komisijos pirmininkas

 

Komisijos sekretorius

 

Komisijos nariai

 

 

 

Prašymą identifikuoti kapavietę pateikęs asmuo

 

Kapinių, kuriose yra identifikuojama kapavietė, pavadinimas, adresas, kvartalo numeris, kapavietės numeris, kapavietėje palaidotų asmenų vardai, pavardės, laidojimo datos, žmogaus palaikų paskutinio laidojimo kapavietėje data, kapavietės matmenys, palaidotų kapavietėje žmonių palaikų skaičius, kapavietės statiniai, jų pastatymo ir rekonstravimo datos (jeigu žinomi).

 

Faktinės aplinkybės

 

Kapavietės (kapo) būklė

 

Komisijos išvados

 

Akto priedai

 

Komisijos pirmininkas

 

 

Komisijos sekretorius

 

 

Nariai

 

 

 

 

______________________________________