LIETUVOS RESPUBLIKOS VALSTYBĖS SAUGUMO DEPARTAMENTO
DIREKTORIUS

 

ĮSAKYMAS

DĖL INFORMACIJOS APIE PAŽEIDIMUS LIETUVOS RESPUBLIKOS VALSTYBĖS SAUGUMO DEPARTAMENTE TEIKIMO IR NAGRINĖJIMO TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO

 

2020 m. gruodžio 7 d. Nr. 1-122
Vilnius

 

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos pranešėjų apsaugos įstatymo 16 straipsnio 1 ir 3 dalimis bei atsižvelgdamas į Vidinių informacijos apie pažeidimus teikimo kanalų įdiegimo ir jų funkcionavimo užtikrinimo tvarkos aprašo, patvirtinto Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2018 m. lapkričio 14 d. nutarimu Nr. 1133 „Dėl Lietuvos Respublikos pranešėjų apsaugos įstatymo įgyvendinimo“, nuostatas:

Tvirtinu Informacijos apie pažeidimus Lietuvos Respublikos valstybės saugumo departamente teikimo ir nagrinėjimo tvarkos aprašą (pridedama).

 

 

 

Direktorius                                                                                                                Darius Jauniškis

 

 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos valstybės saugumo

departamento direktoriaus

2020 m. gruodžio 7 d. įsakymu Nr. 1-122

 

INFORMACIJOS APIE PAŽEIDIMUS LIETUVOS RESPUBLIKOS VALSTYBĖS SAUGUMO DEPARTAMENTE TEIKIMO IR NAGRINĖJIMO TVARKOS APRAŠAS

 

I Skyrius

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1Informacijos apie pažeidimus Lietuvos Respublikos valstybės saugumo departamente teikimo ir nagrinėjimo tvarkos aprašas (toliau – Aprašas) nustato informacijos apie Valstybės saugumo departamente galimai rengiamus, padarytus ar daromus pažeidimus teikimo, informacijos apie pažeidimus priėmimo vidiniu informacijos apie pažeidimus teikimo kanalu (toliau – vidinis kanalas), jos nagrinėjimo ir sprendimų priėmimo tvarką.

2Informacijos apie pažeidimus teikimo pagrindai, aplinkybės, kurioms esant gali būti teikiama informacija apie pažeidimus, nustatyti Lietuvos Respublikos pranešėjų apsaugos įstatyme ir Vidinių informacijos apie pažeidimus teikimo kanalų įdiegimo ir jų funkcionavimo užtikrinimo tvarkos apraše, patvirtintame Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2018 m. lapkričio 14 d. nutarimu Nr. 1133 „Dėl Lietuvos Respublikos pranešėjų apsaugos įstatymo įgyvendinimo“, (toliau – Nutarimas).

3.  Apraše vartojamos sąvokos suprantamos taip, kaip jos apibrėžtos Pranešėjų apsaugos įstatyme ir Nutarime.

 

II SKYRIUS

PRANEŠIMŲ TEIKIMAS

 

4. Asmuo, teikiantis informaciją apie pažeidimą, turi teisę ją pateikti užpildydamas Nutarimu patvirtintą pranešimo apie pažeidimą formą arba apie pažeidimą pranešti laisvos formos pranešimu, kuriame turi būti pateikta Nutarime nurodyta informacija.

5Asmuo pranešimą Valstybės saugumo departamente gali pateikti vienu iš šių būdų:

5.1. tiesiogiai kompetentingam subjektui;

5.2. atsiųsdamas elektroninio pašto adresu praneseju.apsauga@vsd.lt;

5.3. atsiųsdamas Valstybės saugumo departamentui paštu adresu Pilaitės pr. 19, LT-06264 Vilnius. Siunčiant paštu, ant voko turi būti nurodoma žyma „TEIKIAMA PAGAL PRANEŠĖJŲ APSAUGOS ĮSTATYMĄ“.

6. Aprašo 5 punkte nurodyti pranešimo teikimo būdai ir kontaktai skelbiami Valstybės saugumo departamento interneto svetainėje ir vidiniame interneto tinklapyje (vidiniame interneto tinklapyje taip pat nurodomas žvalgybos pareigūnas (-ai) arba padalinys, Valstybės saugumo departamento direktoriaus įsakymu paskirtas vykdyti kompetentingo subjekto funkcijas).

7. Asmenis, kuriuos su Valstybės saugumo departamentu sieja tarnybos ar darbo santykiai, ir kurie tarnybos ar darbo funkcijoms vykdyti neturi prieigos prie vidinio interneto tinklapio, su šio Aprašo 6 punkte nurodyta informacija pasirašytinai supažindina tiesioginis jų viršininkas.

 

III SKYRIUS

PRANEŠIMŲ PRIĖMIMAS IR REGISTRAVIMAS

 

8. Pranešimus priima ir pranešimų registracijos žurnale tą pačią darbo dieną, o jei pranešimas gautas ne darbo valandomis, ne vėliau kaip kitą darbo dieną nuo pranešimo gavimo dienos užregistruoja kompetentingas subjektas tokia tvarka:

8.1. elektroninio pašto adresu praneseju.apsauga@vsd.lt gautą pranešimą atspausdina, užregistruoja ir įsega į tokių dokumentų saugojimo bylą, po to nedelsdamas ištrina pranešimą iš elektroninio pašto dėžutės ir iš ištrintų laiškų katalogo saugyklos;

8.2. tiesiogiai arba paštu gautą pranešimą užregistruoja ir įsega į tokių dokumentų saugojimo bylą.

9. Pranešimai, Valstybės saugumo departamente gauti kitu elektroninio pašto adresu nei nurodytas Aprašo 5.2 papunktyje, neregistruojami ir nedelsiant, bet ne vėliau kaip kitą darbo dieną nuo pranešimo gavimo dienos, persiunčiami Aprašo 5.2 papunktyje nurodytu elektroninio pašto adresu bei nedelsiant ištrinami iš elektroninio pašto dėžutės ir iš ištrintų laiškų katalogo saugyklos.

10. Paštu gauti pranešimai su žyma „TEIKIAMA PAGAL PRANEŠĖJŲ APSAUGOS ĮSTATYMĄ“, Valstybės saugumo departamento dokumentus administruojančiame padalinyje neregistruojami ir neatplėšus voko nedelsiant, bet ne vėliau kaip kitą darbo dieną nuo pranešimo gavimo dienos, perduodami tiesiogiai kompetentingam subjektui.

11. Jei paštu Valstybės saugumo departamento dokumentus administruojančiame padalinyje gauti dokumentai nepažymėti žyma „TEIKIAMA PAGAL PRANEŠĖJŲ APSAUGOS ĮSTATYMĄ“, tačiau iš jų turinio matyti, kad informacija apie pažeidimą teikiama pagal Pranešėjų apsaugos įstatymą, šiuos dokumentus turintis registruoti arba užregistruotą dokumentą gavęs žvalgybos pareigūnas ar darbuotojas nedelsdamas, bet ne vėliau kaip kitą darbo dieną nuo tokių dokumentų gavimo dienos, perduoda tiesiogiai kompetentingam subjektui. Jei dokumentai buvo užregistruoti Valstybės saugumo departamento dokumentų valdymo informacinėje sistemoje, jų turinys šioje sistemoje nedelsiant ištrinamas.

12. Pranešimą, gautą į elektroninio pašto dėžutę praneseju.apsauga@vsd.lt, draudžiama persiųsti į kitą pašto dėžutę, archyvuoti ar kitaip išsaugoti.

13. Kompetentingas subjektas užtikrina, kad gauta informacija ir su tuo susiję duomenys būtų laikomi seife ir su jais susipažinti galėtų tik tokią teisę turintys asmenys.

14. Kompetentingas subjektas, gavęs pranešimą, jį pateikusiam asmeniui pageidaujant nedelsdamas, bet ne vėliau kaip kitą darbo dieną, raštu informuoja apie informacijos gavimo faktą.

15. Valstybės saugumo departamento žvalgybos pareigūnai ir darbuotojai, kurie pagal atliekamas funkcijas turi prieigą arba kuriems pagal pareigas tapo žinomi (įskaitant Aprašo 9 ir 11 punktuose nurodytus atvejus) asmens, pateikusio pranešimą, duomenys ir (ar) tokios informacijos turinys, turi įsipareigoti užtikrinti minėtos informacijos ir asmens duomenų konfidencialumą, taip pat turi būti supažindinami su atsakomybe už Pranešėjų apsaugos įstatyme ir (ar) kituose teisės aktuose nustatytų pranešėjų apsaugos reikalavimų pažeidimus bei privalo pasirašyti konfidencialumo pasižadėjimą (Aprašo priedas) ir įsipareigoti neatskleisti tokios informacijos ar duomenų trečiosioms šalims. Kompetentingas subjektas užtikrina, kad šiame punkte nurodyti asmenys pasirašytų konfidencialumo pasižadėjimus ir juos saugo Aprašo 21 punkte nustatyta tvarka.

 

IV skyrius

PRANEŠIMŲ NAGRINĖJIMAS

 

16. Kompetentingas subjektas, vidiniu kanalu gavęs pranešimą, nedelsdamas, bet ne vėliau kaip per 2 darbo dienas nuo pranešimo gavimo dienos:

16.1. persiunčia jį Lietuvos Respublikos prokuratūrai, jei pranešimas atitinka Pranešėjų apsaugos įstatymo 7 straipsnyje nustatytus reikalavimus, ir nedelsdamas apie tai informuoja pranešimą pateikusį asmenį;

16.2. išnagrinėja gautą informaciją ir priima vieną iš šių sprendimų:

16.2.1. teisės aktų nustatyta tvarka inicijuoti teisinį procesą pažeidimui ištirti, jei Valstybės saugumo departamentas įgaliotas tirti tokius pažeidimus;

16.2.2. persiųsti pranešimą institucijai, įgaliotai tirti tokius pažeidimus, jei Valstybės saugumo departamentas nėra įgaliotas tirti tokius pažeidimus;

16.3. nenagrinėti pranešimo, jeigu:

16.3.1. pateikta informacija neatitinka Pranešėjų apsaugos įstatymo nuostatų;

16.3.2. pateikta informacija grindžiama akivaizdžiai tikrovės neatitinkančia informacija;

16.3.3. asmuo kreipiasi pakartotinai dėl tų pačių aplinkybių, nors prieš tai jo pateikta informacija jau buvo išnagrinėta Aprašo nustatyta tvarka ir dėl jos buvo priimtas sprendimas;

16.3.4. iš pateiktos informacijos matyti, kad yra kuri nors iš Pranešėjų apsaugos įstatymo 4 straipsnio 3 dalies 1 arba 3 punktuose nurodytų aplinkybių ir dėl to pranešimo tyrimas priskirtinas Lietuvos Respublikos prokuratūros kompetencijai (tokiu atveju kompetentingas subjektas apie tai papildomai praneša Lietuvos Respublikos prokuratūrai).

17. Kompetentingas subjektas ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo pranešimo gavimo dienos raštu informuoja pranešimą pateikusį asmenį apie Aprašo 16 punkte nurodyto sprendimo priėmimą. Sprendimas nenagrinėti pranešimo turi būti motyvuotas.

18. Aprašo 16.2.1 papunktyje nurodytas sprendimas priimamas, jei pateiktos informacijos pakanka pradėti tyrimą dėl žvalgybos pareigūno tarnybinio nusižengimo ar darbuotojo darbo pareigų pažeidimo, administracinio nusižengimo tyrimą ar kriminalinės žvalgybos tyrimą pagal Valstybės saugumo departamento kompetenciją. Kompetentingas subjektas, atsižvelgdamas į pateiktą informaciją, atitinkamą tyrimą inicijuoja teisės aktų nustatyta tvarka.

19. Pabaigus Aprašo 16.2.1 papunktyje nurodytą tyrimą, kompetentingas subjektas nedelsdamas, bet ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo sprendimo priėmimo dienos, raštu informuoja pranešimą pateikusį asmenį apie tyrimo rezultatus ir priimtus sprendimus, taip pat veiksmus, kurių buvo imtasi ar planuojama imtis, apie pažeidimą padariusiam asmeniui taikytą atsakomybę.

20. Pranešimą pateikęs asmuo informuojamas jo nurodytu būdu arba tuo pačiu būdu, kokiu buvo pateiktas pranešimas. Informaciją siunčiant elektroniniu paštu, naudojamas Aprašo 5.2 papunktyje nurodytas elektroninis paštas (išsiųstas pranešimas atspausdinamas saugojimui ir nedelsiant ištrinamas iš elektroninio pašto dėžutės bei iš ištrintų laiškų katalogo saugyklos). Informaciją siunčiant paštu, dokumentą per pasirinktą pašto paslaugos teikėją registruotu paštu išsiunčia kompetentingas subjektas (pašto siuntos išlaidos pagal išlaidas pagrindžiančius dokumentus kompensuojamos Valstybės saugumo departamento lėšomis).

 

V Skyrius

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

21. Kompetentingas subjektas užtikrina, kad dokumentai, reikalingi šio Aprašo nuostatų įgyvendinimui, taip pat kiti dokumentai, kuriuose yra pranešimą pateikusio asmens duomenų, jei tokie duomenys gali sudaryti prielaidas pažeisti Pranešėjų apsaugos įstatyme įtvirtintą konfidencialumo principą, būtų saugomi seife ne trumpiau kaip trejus metus nuo jų gavimo dienos ir su jais susipažinti galėtų tik tokią teisę turintys asmenys.

 

________________

 

 

Informacijos apie pažeidimus

Lietuvos Respublikos valstybės

saugumo departamente teikimo

ir nagrinėjimo tvarkos aprašo 

priedas

 

 

(Konfidencialumo pasižadėjimo forma)

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS VALSTYBĖS SAUGUMO DEPARTAMENTO

 

___________________________________________________________________________________________________________________,

(padalinio ir pareigų pavadinimas, vardas ir pavardė)

 

KONFIDENCIALUMO PASIŽADĖJIMAS

 

20___ m. _______ __ d.

___________

(vieta)

 

1.    Aš suprantu, kad vykdydamas pareigas Lietuvos Respublikos valstybės saugumo departamente, turėjau ar turėsiu prieigą prie informacijos apie asmenis, kuriems, vadovaujantis Lietuvos Respublikos pranešėjų apsaugos įstatymo nuostatomis, taikomas reikalavimas užtikrinti konfidencialumą.

2.    Aš žinau, kad konfidencialią informaciją sudaro asmens, Pranešėjų apsaugos įstatymo nustatyta tvarka pateikusio pranešimą apie pažeidimą, duomenys ir kita jį tiesiogiai ar netiesiogiai identifikuoti leidžianti informacija.

3.    Aš pasižadu užtikrinti konfidencialumą ir neatskleisti, neperduoti informacijos, kuriai pagal Pranešėjų apsaugos įstatymą taikomas reikalavimas užtikrinti konfidencialumą, nė vienam asmeniui, kuris nėra įgaliotas naudotis šia informacija, tiek įstaigos viduje, tiek už jos ribų. Taip pat pasižadu pranešti kompetentingam subjektui apie bet kokią pastebėtą ar sužinotą situaciją, kuri gali kelti grėsmę tokios informacijos saugumui ir konfidencialumui užtikrinti.

4.    Aš žinau, kad šis pasižadėjimas galios visą mano darbo laiką šioje įstaigoje, taip pat man perėjus dirbti į kitas pareigas arba pasibaigus darbo ar sutartiniams santykiams.

5.    Aš esu susipažinęs su Pranešėjų apsaugos įstatyme ir kituose teisės aktuose nustatytais reikalavimais.

6.    Aš esu įspėtas, kad, pažeidus šį pasižadėjimą, man gali būti taikoma atsakomybė už Pranešėjų apsaugos įstatyme ir (ar) kituose teisės aktuose nustatytų reikalavimų pažeidimą.

 

 

__________________                                                                 ________________________

(parašas)                                                                                                               (vardas ir pavardė)