RADVILIŠKIO RAJONO SAVIVALDYBĖS TARYBA

 

SPRENDIMAS

DĖL RADVILIŠKIO RAJONO SAVIVALDYBĖS TARYBOS PETICIJŲ KOMISIJOS

NUOSTATŲ PATVIRTINIMO

 

2023 m. rugpjūčio 31 d. Nr. T-110

Radviliškis

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo 15 straipsnio 2 dalies 4 punktu, Lietuvos Respublikos peticijų konstitucinio įstatymo 2 straipsnio 6 dalimi, 4 straipsniu, įgyvendindama Radviliškio rajono savivaldybės tarybos veiklos reglamento, patvirtinto Radviliškio rajono savivaldybės tarybos 2023 m. balandžio 13 d. sprendimo T-957 „Dėl Radviliškio rajono savivaldybės tarybos veiklos reglamento patvirtinimo“ 1 punktu, 238 punktą, Radviliškio rajono savivaldybės taryba nusprendžia:

1. Patvirtinti Radviliškio rajono savivaldybės peticijų komisijos nuostatus (pridedama).

2. Pripažinti netekusiu galios Radviliškio rajono savivaldybės tarybos 2019 m. gegužės 30 d. sprendimą Nr. T-30 „Dėl Radviliškio rajono savivaldybės peticijų komisijos sudarymo ir jos nuostatų patvirtinimo“ su visais pakeitimais ir papildymais.

 

 

 

Savivaldybės meras                                                                                       Kazimieras Račkauskis


 

PATVIRTINTA

Radviliškio rajono savivaldybės tarybos

2023 m. rugpjūčio 31 d. sprendimu Nr. T-110

 

RADVILIŠKIO RAJONO SAVIVALDYBĖS TARYBOS PETICIJŲ KOMISIJOS

NUOSTATAI

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1..Radviliškio rajono savivaldybės tarybos peticijų komisijos nuostatai (toliau – nuostatai) reglamentuoja Radviliškio rajono savivaldybės peticijų komisijos (toliau – Peticijų komisija) kompetenciją, teises ir pareigas, darbo organizavimo tvarką, kreipimosi bei peticijų nagrinėjimą ir kitus su Peticijų komisijos veikla susijusius klausimus.

2. Peticijų komisija yra Radviliškio rajono savivaldybės tarybos (toliau – Savivaldybės taryba), jos įgaliojimų laikui sudaryta nuolatinė komisija, kuri sprendžia kreipimosi pripažinimo peticija bei peticijų priėmimo nagrinėti klausimus, nagrinėja peticijas ir pateikia išvadas dėl jose išdėstytų reikalavimų bei siūlymų tenkinimo Lietuvos Respublikos peticijų konstitucinio įstatymo (toliau – Peticijų įstatymas) nustatyta tvarka. Komisiją gali sudaryti savivaldybės tarybos nariai, savivaldybės administracijos specialistai ir visuomenės atstovai.

3. Peticijų komisija savo veikloje vadovaujasi Lietuvos Respublikos Konstitucija, Lietuvos Respublikos peticijų konstituciniu įstatymu, Vietos savivaldos ir kitais įstatymais, Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimais, Radviliškio rajono savivaldybės tarybos veiklos reglamentu, Savivaldybės tarybos sprendimais, mero potvarkiais, šiais nuostatais bei kitais teisės aktais.

4. Peticijų komisijos sudėtį tvirtina Savivaldybės taryba. Peticijų komisija yra atsakinga ir atskaitinga Savivaldybės tarybai.

5. Peticijų komisija nenagrinėja skundų, pareiškimų ir pasiūlymų, kurių nagrinėjimo tvarką nustato kiti įstatymai ir teisės aktai.

6. Nuostatuose vartojamos sąvokos suprantamos taip, kaip jos apibrėžtos Lietuvos Respublikos peticijų konstituciniame įstatyme.

7. Peticijų komisijos ūkinį ir techninį aptarnavimą atlieka Radviliškio rajono savivaldybės tarybos sprendimu paskirtas atsakingasis komisijos sekretorius.

 

II SKYRIUS

PETICIJŲ KOMISIJOS SUDARYMAS, JOS PIRMININKO IR NARIŲ PAREIGOS IR TEISĖS

 

8. Peticijų komisiją savo įgaliojimų laikui sudaro Savivaldybės taryba. Peticijų komisijai ir jos posėdžiams vadovauja Peticijų komisijos pirmininkas, kurį mero teikimu iš Savivaldybės tarybos narių skiria Savivaldybės taryba.

9. Peticijų komisija pirmame Peticijų komisijos posėdyje iš savo narių Peticijų komisijos pirmininko siūlymu išrenka Peticijų komisijos pirmininko pavaduotoją. Nesant Peticijų komisijos pirmininko, jo funkcijas vykdo Peticijų komisijos pirmininko pavaduotojas, šio nesant – kitas Peticijų komisijos pirmininko paskirtas Peticijų komisijos narys.

10. Peticijų komisijos veiklos forma yra posėdžiai, kurie rengiami pagal poreikį – atsižvelgiant į pateiktus kreipimusis ir jų nagrinėjimo terminus.

11. Peticijų komisijos posėdžius šaukia, jų datą, laiką, vietą nustato ir darbotvarkę sudaro Komisijos pirmininkas (jo nesant – Komisijos pirmininko pavaduotojas). Posėdžio darbotvarkę komisija tvirtina kiekvieno posėdžio pradžioje. Apie posėdį komisijos nariams pranešama ne vėliau kaip prieš 3 darbo dienas, kartu jiems pateikiami (elektroniniu paštu) numatomi nagrinėti kreipimaisi bei su jais susijusi medžiaga (dokumentų kopijos).

12. Peticijų komisijos posėdžiai organizuojami taip, kad būtų užtikrinti kreipimųsi ir peticijų nagrinėjimo terminai.

13. Peticijų komisijos posėdžiai teisėti, jeigu juose dalyvauja daugiau kaip pusė visų Peticijų komisijos narių.

14. Peticijų komisijos sprendimai ir išvados priimami posėdyje dalyvaujančių Peticijų komisijos narių balsų dauguma. Jei balsai pasiskirsto po lygiai (balsai laikomi pasiskirsčiusiais po lygiai tada, kai balsų „už“ gauta tiek pat, kiek „prieš“ ir „susilaikė“ kartu sudėjus), balsuojama dar kartą. Jeigu balsavus dar kartą balsai pasiskirsto po lygiai, tarybos posėdžio pirmininkas skelbia ne ilgesnę kaip 15 minučių pertrauką, po kurios balsuojama dar kartą. Jeigu ir vėl balsai pasiskirsto po lygiai, tokiu atveju laikoma, kad sprendimas nepriimtas ir kreipimasis grąžinamas jo teikėjui.

Laikoma, kad tarybos narys dalyvauja balsavime, kai balsuoja vienu būdu iš pasirinktų: „už“, „prieš“ ar „susilaikė“.

15. Peticijų komisijos posėdžiai protokoluojami. Peticijų komisijos sprendimai, išvados ir pasiūlymai įforminami posėdžio protokolu. Protokolą pasirašo Peticijų komisijos pirmininkas (jo nesant – komisijos pirmininko pavaduotojas) ir posėdžio sekretorius. Protokolų kopijos siunčiamos Peticijų komisijos nariams ir Lietuvos Respublikos peticijų konstitucinio įstatymo nustatyta tvarka – pareiškėjui ar jo atstovui. Protokolų kopijas išsiunčia posėdžio sekretorius.

16. Peticijų komisijos sekretorius aptarnauja komisijos posėdžius ir platina posėdžių medžiagą (kreipimusis, kitus su jais susijusius dokumentus bei informaciją), atlieka kitus posėdžio rengimo darbus. Komisijos sekretorius komisijos nario teisių neturi.

17. Peticijų komisija savo išvadas ir pasiūlymus pateikia raštu.

18. Peticijų komisijos pirmininkas:

18.1. šaukia Peticijų komisijos posėdžius, rūpinasi, kad būtų parengti jiems reikalingi dokumentai, kita medžiaga;

18.2. vadovauja (pirmininkauja) Peticijų komisijos posėdžiams. Nesant Peticijų komisijos pirmininko, jo funkcijas vykdo Peticijų komisijos pirmininko pavaduotojas;

18.3. duoda Peticijų komisijos nariams pavedimus, teikia reikalingą medžiagą ir informaciją.

19. Peticijų komisijos nario pareigos:

19.1. dalyvauti Peticijų komisijos posėdžiuose. Jei Peticijų komisijos narys į posėdį atvykti negali, jis apie tai turi iš anksto pranešti Peticijų komisijos pirmininkui, o jo nesant – pirmininko pavaduotojui, nurodydamas nedalyvavimo priežastį;

19.2. vykdyti Peticijų komisijos, jos pirmininko pavedimus;

19.3. tirdamas ir analizuodamas Peticijų komisijos kompetencijai priklausančius klausimus, veikti viešai ir oficialiai.

20. Peticijų komisijos narys turi teisę:

20.1. teikti Peticijų komisijos pirmininkui raštu ir žodžiu pasiūlymus ir pastabas dėl Peticijų komisijos darbo organizavimo;

20.2. dalyvauti Peticijų komisijos posėdžiuose sprendžiamojo balso teise, išskyrus įstatymų numatytas išimtis;

20.3. jei dėl svarbių priežasčių nedalyvauja Peticijų komisijos posėdyje, gali svarstomais klausimais raštu pateikti savo nuomonę, kuri turi būti paskelbta Peticijų komisijos posėdyje ir įrašyta į protokolą, tačiau ji neįskaičiuojama į balsavimo rezultatus;

20.4. jei nesutinka su Peticijų komisijos sprendimu, pareikšti savo nuomonę ir, jeigu tai nuomonei pritaria ne mažiau kaip du Komisijos nariai, reikalauti, kad ji būtų paskelbta kartu su Komisijos priimtu dokumentu;

20.5..atsistatydinti pateikęs prašymą raštu Savivaldybės tarybai (Peticijų komisijos pirmininkui).

III SKYRIUS

KREIPIMOSI PADAVIMAS IR REGISTRAVIMAS

 

21. Kreipimasis Peticijų komisijai pateikiamas raštu arba elektroniniu būdu.

22..Kiekvienas kreipimasis turi būti pareiškėjo pasirašytas pagal Peticijų konstituciniame įstatyme nustatytus reikalavimus.

23..Kiekvienas kreipimasis įregistruojamas Radviliškio rajono savivaldybėje ir perduodamas Peticijų komisijos sekretoriui, kuris gautą kreipimąsi perduoda komisijos pirmininkui.

24. Apie kreipimosi įregistravimą nedelsiant (ne vėliau kaip per 3 darbo dienas) raštu pranešama pareiškėjui ar jo atstovui, nurodant įregistravusią instituciją, įregistravimo numerį ir datą.

 

IV SKYRIUS

KREIPIMOSI NAGRINĖJIMAS

 

25. Peticijų komisija, susipažinusi su kreipimusi, išsiaiškina, ar jame iškeltų reikalavimų ir siūlymų nagrinėjimas priklauso Radviliškio rajono savivaldybės kompetencijai. Jeigu išsiaiškinama, kad kreipimąsi nagrinėti turi kita institucija, Peticijų komisija ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo išsiaiškinimo dienos jį persiunčia Seimui, Vyriausybei ar kitai valdymo institucijai, atsižvelgdama į tai, kieno kompetencijai priklauso kreipimesi iškeltų reikalavimų ir siūlymų nagrinėjimas, ir apie tai praneša pareiškėjui ar jo atstovui.

26. Anoniminis kreipimasis atmetamas ir laikomas nepaduotu. Šiuo atveju nesiaiškinama, ar kreipimesi iškeltų reikalavimų ir siūlymų nagrinėjimas priklauso Radviliškio rajono savivaldybės kompetencijai, ir tokio kreipimosi pripažinimo peticija klausimas nesprendžiamas.

27..Peticijų komisija, išsiaiškinusi, kad kreipimesi iškeltų reikalavimų ir siūlymų nagrinėjimas priklauso savivaldybės kompetencijai, sprendžia klausimą dėl kreipimosi pripažinimo peticija.

28. Kreipimasis nepripažįstamas peticija, jei:

28.1. jis neatitinka Peticijų konstitucinio įstatymo 12 straipsnio reikalavimų;

28.2. iškeltų reikalavimų ir siūlymų tenkinimui nereikia priimti naujo teisės akto, pakeisti, papildyti galiojantį teisės aktą ar pripažinti netekusiu galios galiojančio teisės akto;

28.3. tas pats pareiškėjas dėl tų pačių reikalavimų ir siūlymų per kalendorinius metus padavė daugiau kaip vieną kreipimąsi į Savivaldybės tarybą;

28.4. pareiškėjas visiškai nepagrindžia kreipimesi išdėstytų reikalavimų ir siūlymų ar kitaip piktnaudžiauja peticijos teise;

28.5. Peticijos komisija per kalendorinius metus dėl kreipimesi išdėstytų reikalavimų ir siūlymų jau yra priėmusi sprendimą;

28.6. kreipimąsi paduoda jaunesnis kaip 16 metų Lietuvos Respublikos pilietis, ne Lietuvos Respublikos pilietis ar užsienietis, nuolat gyvenantis Lietuvos Respublikoje, arba jų grupė.

29. Peticijų komisija turi teisę pasitelkti specialistų ar ekspertų; kreiptis į valstybės ir savivaldybės institucijas, mokslo ir studijų institucijas, švietimo įstaigas su prašymu per ne ilgesnį kaip 20 darbo dienų terminą nuo prašymo gavimo dienos pateikti nuomonę ir kitą reikiamą informaciją dėl kreipimesi (peticijoje) pateikto prašymo ar siūlymo; kviesti į savo posėdžius specialistus, ekspertus, institucijų ar įstaigų atstovus, pateikusius ar galinčius pateikti nuomonę ir kitą reikiamą informaciją dėl kreipimesi (peticijoje) pateikto prašymo ar siūlymo; reikalauti, kad pareiškėjas ar jo atstovas per peticijų komisijos nustatytą ne ilgesnį kaip 10 darbo dienų terminą pateiktų papildomus dokumentus ar informaciją, susijusius su pateiktu kreipimusi (peticija) ir kitas Konstituciniame peticijų įstatyme numatytas teises.

30. Peticijų komisija, gavusi ne vieną kreipimąsi dėl tų pačių reikalavimų ir siūlymų, turi teisę nagrinėti juos kaip vieną kreipimąsi.

31. Pripažinusi kreipimąsi peticija, Peticijų komisija kartu išsprendžia klausimą, ar galima priimti peticiją nagrinėti.

32. Jeigu kreipimasis yra nepasirašytas arba jame nenurodytas pareiškėjo vardas, pavardė, išskyrus atvejus, kai kreipimasis yra anoniminis, Peticijų komisija nustato terminą kreipimosi trūkumams pašalinti ir praneša apie tai pareiškėjui ar jo atstovui. Pareiškėjui arba pareiškėjo atstovui per nustatytą terminą ištaisius nurodytus trūkumus, Peticijų komisija ne vėliau kaip per 3 darbo dienas priima sprendimą dėl kreipimosi pripažinimo peticija ir jos nagrinėjimo. Apie peticijos nagrinėjimą pranešama ir paskelbiama šių Nuostatų nustatyta tvarka. Peticijų komisija atsisako priimti peticiją nagrinėti, kai per nustatytą terminą nebuvo ištaisyti nurodyti trūkumai.

33. Peticijų komisija neturi teisės atsisakyti nagrinėti peticiją dėl to, kad pareiškėjas ar pareiškėjo atstovas nenurodė kreipimesi asmens kodo, gyvenamosios vietos, telefono numerio.

34. Apie peticijos priėmimą nagrinėti arba apie atsisakymą priimti peticiją nagrinėti Peticijų komisija praneša pareiškėjui ar jo atstovui raštu ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo sprendimo priėmimo dienos, nepaisydamas pareiškėjo ar pareiškėjo atstovo dalyvavimo priimant sprendimus.

35. Peticijų komisijos sprendimą nepripažinti kreipimosi peticija ar atsisakyti priimti peticiją nagrinėti pareiškėjas ar jo atstovas ne vėliau kaip per 20 darbo dienų nuo pranešimo apie tokį sprendimą gavimo dienos gali apskųsti šią komisiją sudariusiai institucijai. Skundas paduodamas per peticijų komisiją, kurios sprendimas yra skundžiamas, o Peticijų konstitucinio įstatymo 4 straipsnio 6 dalyje nurodytu atveju – tiesiogiai kitai institucijai.

36. Gautas skundas išnagrinėjamas ne vėliau kaip per 20 darbo dienų nuo jo gavimo dienos ir apie priimtą sprendimą pranešama pareiškėjui ar jo atstovui.

37. Nusprendus patenkinti skundą ir priėmus sprendimą pripažinti kreipimąsi peticija, peticija perduodama Peticijų komisijai spręsti peticijos priėmimo nagrinėti klausimą.

38. Peticijų komisija, priėmusi sprendimą peticiją nagrinėti, paskiria peticijos nagrinėjimo vietą ir laiką ir apie tai paskelbia Radviliškio rajono savivaldybės internetinėje svetainėje.

39..Kreipimosi pripažinimo peticija ir peticijų priėmimo nagrinėti klausimą Peticijų komisija išsprendžia ne vėliau kaip per 20 darbo dienų nuo kreipimosi įregistravimo dienos. Jei kreipimosi pripažinimo peticija ir peticijų priėmimo nagrinėti klausimui išspręsti reikalingi papildomi dokumentai ar išvados, terminas skaičiuojamas nuo paskutinio reikiamo dokumento gavimo dienos.

 

V SKYRIUS

PETICIJŲ NAGRINĖJIMAS

 

40. Nagrinėjant peticijas vadovaujamasi šiais principais:

40.1. asmenų lygybės – joks pareiškėjas negali būti diskriminuojamas ar jam teikiama kokių nors privilegijų dėl jo lyties, rasės, tautybės, kalbos, kilmės, socialinės padėties, tikėjimo, įsitikinimų ar pažiūrų, amžiaus, lytinės orientacijos, negalios, etninės priklausomybės, religijos ar kitų požymių;

40.2. viešumo – šio įstatymo 5 straipsnyje nurodyta su peticijų nagrinėjimu susijusi informacija skelbiama peticijų komisiją sudariusios institucijos interneto svetainėje; peticijos nagrinėjamos viešai, išskyrus atvejus, kai reikia apsaugoti asmens teisę į privatų gyvenimą ir jo slaptumą, taip pat jeigu viešai nagrinėjama peticija atskleistų valstybės, tarnybos, profesinę ar komercinę paslaptį;

40.3. operatyvumo – visi pagal šį įstatymą pateikti kreipimaisi ir peticijos turi būti išnagrinėti per kuo trumpesnį laiką, be nepagrįsto delsimo;

40.4. bendradarbiavimo – peticijų komisijos, nagrinėdamos kreipimusis ir peticijas ir siekdamos, kad joms pateikti kreipimaisi ir peticijos būtų tinkamai ir visapusiškai išnagrinėti, bendradarbiauja tarpusavyje, su reikiamų sričių specialistais (ekspertais), kompetentingomis valstybės ar savivaldybių institucijomis, mokslo ir studijų institucijomis, švietimo įstaigomis.

41. Peticijų komisija, priėmusi sprendimą peticiją nagrinėti, paskiria peticijos nagrinėjimo vietą ir laiką, apie tai raštu praneša pareiškėjui ar jo atstovui ir paskelbia Radviliškio rajono savivaldybės tinklalapyje. Peticijų komisijos posėdžiuose turi teisę dalyvauti pareiškėjas ar jo atstovas. Jie gali išdėstyti peticijos esmę ir atsakyti į Peticijų komisijos narių klausimus.

42. Sprendimo priėmimo metu posėdžio pirmininkas turi teisę paprašyti pareiškėją ar jo atstovą apleisti posėdžio patalpą.

43. Pareiškėjo ar jo atstovo nedalyvavimas Peticijų komisijos posėdyje netrukdo Peticijų komisijai klausimus spręsti iš esmės.

44. Peticijų komisija, išnagrinėjusi peticiją iš esmės, teikia Savivaldybės tarybai išvadas dėl peticijoje išdėstytų reikalavimų ir siūlymų tenkinimo. Tuo atveju, kai nusprendžiama tenkinti peticijoje išdėstytus reikalavimus ir siūlymus, gali būti parengiamas atitinkamo teisės akto projektas arba siūloma sudaryti komisiją ar darbo grupę teisės akto projektui parengti, arba siūloma pavesti Savivaldybės administracijos direktoriui parengti teisės akto projektą. Parengtus teisės aktų projektus peticijų komisija perduoda nagrinėti Savivaldybės tarybai įstatymų ir Savivaldybės tarybos veiklos reglamento nustatyta tvarka.

45. Peticijos nagrinėjimo procedūra baigiama savivaldybės tarybos sprendimu tenkinti ar atmesti peticijoje išdėstytus reikalavimus ir siūlymus. Savivaldybės tarybos sprendimo projektą pateikia Peticijų komisijos pirmininkas. Prie sprendimo projekto gali būti pridėti teisės aktų projektai.

46. Komisijos posėdžiai, kuriuose nagrinėjamos peticijos, yra transliuojami tiesiogiai ir daromas garso ir vaizdo įrašas. Išnagrinėjus peticiją savivaldybės taryboje, apie savivaldybės tarybos priimtą sprendimą per 10 darbo dienų nuo sprendimo priėmimo turi būti raštu pranešta pareiškėjui ar jo atstovui ir apie peticijos išnagrinėjimą paskelbta Radviliškio rajono savivaldybės interneto tinklalapyje.

 

VI SKYRIUS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

47. Kreipimosi nepripažinimo peticija ir atsisakymo priimti peticiją nagrinėti apskundimo tvarką ir terminus reglamentuoja Lietuvos Respublikos peticijų įstatymas.

48. Savivaldybės tarybos sprendimai dėl peticijose išdėstytų reikalavimų ir siūlymų tenkinimo yra galutiniai ir neskundžiami.

49. Savivaldybės tarybos sprendimas atsisakyti tenkinti skundą dėl peticijų komisijos sprendimo nepripažinti kreipimosi peticija ar peticijos nepriimti nagrinėti, nepagrįstas Peticijos įstatyme ar kituose įstatymuose nustatytais pagrindais arba grindžiamas pagrindais, kurie nenustatyti šiame įstatyme ar kituose įstatymuose, gali būti skundžiamas teismui Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatyme nustatyta tvarka.                

50. Informaciją apie Peticijų komisijos sprendimus teikia Peticijų komisijos pirmininkas arba jo įgaliotas Peticijų komisijos narys.

51. Šie Nuostatai gali būti keičiami Savivaldybės tarybos sprendimu.

52. Peticijų komisijos veikla viešinama Peticijų konstitucinio įstatymo nustatyta tvarka. Skelbiant Peticijų konstituciniame įstatyme nurodytą informaciją, pareiškėjų ir jų atstovų vardai ir pavardės, asmens kodai ir kontaktiniai duomenys, taip pat informacija, galinti pažeisti asmenų teisę į privatų gyvenimą ir jo slaptumą ar atskleisti valstybės, tarnybos, profesinę ar komercinę paslaptį, viešai neskelbiami.

53. Tai, kas nereglamentuota šiuose nuostatuose sprendžiama taip, kaip numatyta Lietuvos Respublikos teisės aktuose.  

part_e6370213fa7e47208ad7789850809587_end