LIETUVOS RESPUBLIKOS SVEIKATOS APSAUGOS MINISTRAS

 

ĮSAKYMAS

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS SVEIKATOS APSAUGOS MINISTRO 2013 M. RUGSĖJO 23 D. ĮSAKYMO NR. V-900 „DĖL NĖŠČIŲJŲ, GIMDYVIŲ IR NAUJAGIMIŲ SVEIKATOS PRIEŽIŪROS TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO ir perinatologijos integruotos sveikatos priežiūros STEBĖSENOS komiteto SUDARYMO“ PAKEITIMO

 

2023 m. gruodžio 7 d. Nr. V-1271

Vilnius

 

1. P a k e i č i u Nėščiųjų, gimdyvių ir naujagimių sveikatos priežiūros tvarkos aprašą, patvirtintą Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2013 m. rugsėjo 23 d. įsakymu Nr. V-900 „Dėl Nėščiųjų, gimdyvių ir naujagimių sveikatos priežiūros tvarkos aprašo patvirtinimo ir Perinatologijos integruotos sveikatos priežiūros stebėsenos komiteto sudarymo“, ir 5 priedo 3 punktą išdėstau taip:

„3.

29+0 – 40+6 nėštumo savaitės

2–3 kartus, esant rizikos veiksnių – pagal indikacijas

Šeimos gydytojas arba PASP komandos gydytojas akušeris ginekologas, arba akušeris

1. Kiekvieno apsilankymo metu:

1.1. arterinis kraujo spaudimas;

1.2. gimdos dugno aukščio matavimas;

1.3. vaisiaus širdies ritmo vertinimas;

1.4. šlapimo tyrimas (baltymas, leukocitai, eritrocitai, gliukozė, ketonai, nitritai, lyginamasis svoris).

2. 32+0 – 34+6 nėštumo savaitę atliekami tyrimai:

2.1. kraujo (Hb, leukocitai, trombocitai, Ht);

2.2. dėl sifilio (RPR);

2.3. dėl ŽIV.

3. Nuo 36+0 nėštumo savaitės – vaisiaus padėties vertinimas

Gydytojas akušeris ginekologas

35+0–37+6 nėštumo savaitę

 

Gydytojas akušeris ginekologas, kai yra didelės rizikos nėštumas

1. Nustačius vaisiaus sėdmenų pirmeigą ir esant sąlygoms, atliekamas išorinis vaisaus apgręžimas – pirmą kartą gimdančioms nuo 36+0  nėštumo savaitės, o pakartotinai gimdančioms – nuo 37+0 nėštumo savaitės.

2. Įvertinami naujagimių B grupės streptokoko (toliau – BGS) infekcijos rizikos veiksniai (Aprašo 6 priedas), jų nesant 35+0–37+6 nėštumo savaitę ištiriamas pasėlis BGS nustatyti.

3. Kraujo serumo preeklampsijos žymenų sFlt 1 (tirpiosios į FMS panašios tirozino kinazės 1) ir PlGF (placentos augimo faktorius) santykio tyrimas

1. Rengimas gimdymui ir kūdikio žindymui.

2. Aptariama vaisiaus judesių vertinimo svarba.

3. Kraujo serumo preeklampsijos žymenų sFlt 1 ir PlGF santykio tyrimas atliekamas, esant nėščiųjų hipertenzijos, preeklampsijos, eklampsijos ir su tuo susijusių rizikos veiksnių (kai įtariama ar nustatyta nėštumo patologija ir (ar) nustatyti nenormalūs nėštumo eigos tyrimų rezultatai).

4. Nėščiajai 32-ą nėštumo savaitę

pateikiamas užpildyti Edinburgo pogimdyminės depresijos klausimynas  (toliau klausimynas) arba jis užpildomas kartu su nėščiąja.

Jei klausimyno gautų rezultatų suma siekia 12 ir daugiau balų, pacientei rekomenduojama skubiai kreiptis pagalbos į psichikos sveikatos specialistus,

informuojama, kur suteikiama reikalinga pagalba ir įteikiamas lankstinukas,

kuriame yra informacija apie depresijos po gimdymo atpažinimą ir pagalbos galimybes (toliau – lankstinukas).

Jei klausimyno gautų rezultatų suma mažiau nei 12 balų, pacientei suteikiama informacija apie pagalbos galimybes būklei pablogėjus ir įteikiamas  lankstinukas.“

 

2. N u s t a t a u, kad šis įsakymas įsigalioja 2024 m. liepos 1 d.

 

 

 

Sveikatos apsaugos ministras                                                                                      Arūnas Dulkys