LIETUVOS MOKSLO TARYBOS PIRMININKAS

 

ĮSAKYMAS

DĖL VALSTYBINIŲ MOKSLO IR STUDIJŲ INSTITUCIJŲ MOKSLO DARBUOTOJŲ PAREIGYBIŲ MINIMALIŲ KVALIFIKACINIŲ REIKALAVIMŲ APRAŠO PATVIRTINIMO

 

2021 m. sausio 29 d. Nr. V-61

Vilnius

 

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos mokslo ir studijų įstatymo 66 straipsnio 6 dalimi, Lietuvos mokslo tarybos nuostatų, patvirtintų Lietuvos Respublikos Seimo 2017 m. birželio 22 d. nutarimu Nr. XIII-499 „Dėl Lietuvos mokslo tarybos nuostatų patvirtinimo“, 23.20 papunkčiu ir atsižvelgdamas į Lietuvos mokslo tarybos valdybos 2021 m. sausio 20 d. siūlymą (protokolo Nr. 12V- 1):

1. T v i r t i n u pridedamą Valstybinių mokslo ir studijų institucijų mokslo darbuotojų pareigybių minimalių kvalifikacinių reikalavimų aprašą (toliau – Aprašas).

2. N u s t a t a u, kad valstybinės mokslo ir studijų institucijos (toliau – Institucijos) mokslo darbuotojų pareigybių minimalius kvalifikacinius reikalavimus, atitinkančius Apraše nustatytus ar aukštesnius, turi nustatyti ir viešai paskelbti ne vėliau kaip 2021 m. rugsėjo 1 d. bei pradėti juos taikyti ne vėliau kaip nuo 2025 m. sausio 1 d.

3. P a ž y m i u, kad:

3.1. Institucija, pereinamuoju laikotarpiu iki 2025 m. sausio 1 d. netaikanti mokslo darbuotojų pareigybių minimalių kvalifikacinių reikalavimų, atitinkančių Apraše nustatytus ar aukštesnius, nustatydama mokslo darbuotojų pareigybių minimalius kvalifikacinius reikalavimus turi vadovautis Lietuvos mokslo tarybos pirmininko 2018 m. birželio 28 d. įsakymu Nr. V-340 „Dėl Minimalių kvalifikacinių valstybinių mokslo ir studijų institucijų mokslo darbuotojų pareigybių reikalavimų aprašo patvirtinimo“ patvirtintu Minimalių kvalifikacinių valstybinių mokslo ir studijų institucijų mokslo darbuotojų pareigybių reikalavimų aprašu;

3.2. Jei įsigaliojus šiam įsakymui Institucijos taikomi mokslo darbuotojų pareigybių minimalūs kvalifikaciniai reikalavimai atitinka Apraše nustatytus ar yra aukštesni, laikoma, kad Institucija šio įsakymo 2 punkto reikalavimus yra įvykdžiusi.

4. P r i p a ž į s t u netekusiu galios Lietuvos mokslo tarybos pirmininko 2018 m. birželio 28 d. įsakymą Nr. V-340 „Dėl Minimalių kvalifikacinių valstybinių mokslo ir studijų institucijų mokslo darbuotojų pareigybių reikalavimų aprašo patvirtinimo“ nuo 2025 m. sausio 1 d..

 

 

Pirmininkas                                                                                                     Romas Baronas

 

PATVIRTINTA 

Lietuvos mokslo tarybos pirmininko

2021 m. sausio 29 d. įsakymu Nr. V-61

 

VALSTYBINIŲ MOKSLO IR STUDIJŲ INSTITUCIJŲ MOKSLO DARBUOTOJŲ PAREIGYBIŲ MINIMALIŲ KVALIFIKACINIŲ REIKALAVIMŲ APRAŠAS

 

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Valstybinių mokslo ir studijų institucijų mokslo darbuotojų pareigybių minimalių kvalifikacinių reikalavimų aprašas (toliau – Aprašas) nustato žemiausius kvalifikacinius reikalavimus, taikomus asmenims, kurie viešo konkurso būdu siekia eiti valstybinės mokslo ir studijų institucijos (toliau – Institucija, Institucijos) mokslo darbuotojų pareigas.

2. Institucijų mokslo darbuotojų pareigybėms nustatyti kvalifikaciniai reikalavimai turi atitikti šiame Apraše nustatytuosius arba būti aukštesni.

3. Asmens, siekiančio eiti mokslo darbuotojo pareigas, atitikimą Institucijos nustatytiems mokslo darbuotojų pareigybių kvalifikaciniams reikalavimams ir turimą kompetenciją mokslo kryptyje (kryptyse) vertina Institucijos konkursų komisija.

4. Pagrindinės Aprašo sąvokos:

Tarptautiniu mastu pripažinta mokslo leidykla (leidėjas) – leidykla (leidėjas), nuolat leidžianti ir tarptautiniu mastu platinanti daugelio šalių mokslininkų mokslo (kultūros, profesinius) darbus, periodinius ir tęstinius mokslo leidinius, teikianti informaciją apie leidyklos pobūdį ir tarptautinį pripažinimą internetu.

Tarptautinio lygio mokslo straipsnis humanitarinių ir socialinių mokslų srityse – straipsnis, paskelbtas Lietuvos ar užsienio mokslo leidinyje, turinčiame cituojamumo rodiklį arba kurio redakcinę kolegiją sudaro įvairių šalių mokslininkai, kuriame skelbiami įvairių šalių mokslininkų tyrimų rezultatai ir (ar) kurio sudarytojai ar redaktoriai yra pripažinti mokslo srities (krypties) atstovai.

Tarptautinio lygio mokslo straipsnis gamtos, technologijos, medicinos ir sveikatos, žemės ūkio mokslų srityse – straipsnis, paskelbtas mokslo žurnale, kuris Clarivate Analytics Web of Science (toliau – WoS) duomenų bazėje paskelbimo metu buvo atitinkamos žurnalų grupės pirmajame, antrajame ar trečiajame kvartilyje (Q1–Q3), arba straipsnis, paskelbtas ketvirtojo kvartilio (Q4) mokslo žurnale ar mokslinių konferencijų leidinyje be cituojamumo rodiklio, bet turintis WoS duomenų bazėje ne mažiau kaip 3 citavimus (neįskaitant savicitavimų).

 

II SKYRIUS

HUMANITARINIŲ IR SOCIALINIŲ MOKSLŲ SRIČIŲ MOKSLO DARBUOTOJŲ PAREIGYBIŲ REIKALAVIMAI

 

5. Į mokslo darbuotojų pareigybes humanitarinių ar socialinių mokslų srityse gali pretenduoti mokslininkai ir kiti tyrėjai, kurie:

5.1. Atlieka mokslinius tyrimus ir skelbia jų rezultatus:

5.1.1. mokslo monografijose, mokslo studijose, sintezės mokslo darbuose;

5.1.2. mokslo straipsniuose, mokslo darbų analitinėse recenzijose mokslo leidiniuose (periodiniuose, tęstiniuose ar vienkartiniuose, toliau – mokslo leidiniai);

5.1.3. mokslo straipsniuose, mokslo darbų analitinėse recenzijose kultūros ar profesiniuose leidiniuose (periodiniuose, tęstiniuose ar vienkartiniuose, toliau – kultūros ar profesiniai leidiniai);

5.1.4. pranešimuose, plenarinėse paskaitose tarptautinėse ar nacionalinėse mokslinėse konferencijose, tarptautiniuose ar nacionaliniuose seminaruose.

5.2. Atlieka taikomuosius mokslinius tyrimus:

5.2.1. rengia mokslinius šaltinių leidimus, mokslinius vertimų leidimus, rengia ar sudaro recenzuojamus mokslo leidinius;

5.2.2. rengia mokslinius duomenynus, mokslo išteklių publikacijas (duomenų bazes, sisteminius šaltinių katalogus, žodynus, tipologinius ir teminius žemėlapius), mokslo bibliografijos leidinius, svarbiausių (Lietuvos Respublikos Prezidento, Seimo, Vyriausybės, tarptautinių) teisės aktų projektus, išvadas, komentarus ir atsiliepimus dėl teisės aktų projektų ir pan.

5.3. Vykdo tarptautinius ar nacionalinius mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros (toliau – MTEP) ar mokslinių tyrimų, eksperimentinės plėtros ir inovacijų (toliau – MTEPI) projektus.

5.4. Rengia mokslininkus: vadovauja doktorantams, dalyvauja doktorantūros studijų procese, vadovauja podoktorantūros stažuotėms.

5.5. Atlieka kitą taikomąją mokslinę veiklą: vykdo eksperimentinės plėtros darbus, dalyvauja ekspertinėse mokslinėse organizacijose (yra jų nariai), užsiima ekspertine ir kita taikomąja moksline veikla (vadovauja mokslo renginio organizaciniam arba mokslo programos komitetui ar yra jo narys; yra mokslo leidinio vyriausiasis redaktorius ar redakcinės kolegijos narys; yra darbo grupių, kurios rengia ekspertines išvadas, rekomendacijas, teisės aktus, teikia konsultacijas valdžios, viešojo sektoriaus institucijoms ar verslo įmonėms narys ir pan.).

5.6. Užsiima ugdomąja ar mokslo sklaidos veikla:

5.6.1. yra parengę mokomųjų knygų ar metodinių priemonių;

5.6.2. yra parengę mokslo darbų apžvalgų ar mokslo sklaidos publikacijų, tarp jų – profesinei auditorijai ar visuomenei skirtų mokslo darbų ar meno kūrinių recenzijų, paskelbtų kultūros ar profesiniuose leidiniuose;

5.6.3. yra skaitę viešų paskaitų;

5.6.4. yra sukūrę tradicinių ar skaitmeninių mokslo sklaidos šaltinių, visuomenei aktualių duomenų bazių, užsiima jų priežiūra, pildymu, atnaujinimu, užsiima mokslo žinių sklaida (skelbia mokslo populiarinimo publikacijas, pasisako sakytinėje ar rašytinėje žiniasklaidoje) ir pan.

6. Nustatomi šie minimalūs kvalifikaciniai reikalavimai asmenims, siekiantiems eiti mokslo darbuotojų pareigas humanitarinių ir socialinių mokslų srityse:

6.1. Mokslininkas, pretenduojantis eiti vyriausiojo mokslo darbuotojo pareigas, turi:

6.1.1. mokslinių tyrimų rezultatus būti paskelbęs tarptautinėse ir nacionalinėse mokslinėse konferencijose ir vienu iš šių būdų:

6.1.1.1. ne disertacijos pagrindu parengtoje mokslo monografijoje, išleistoje tarptautiniu mastu pripažintos leidyklos, ir ne mažiau kaip 5 tarptautinio lygio mokslo straipsniuose;

6.1.1.2. ne disertacijos pagrindu parengtoje mokslo monografijoje ir ne mažiau kaip 7 tarptautinio lygio mokslo straipsniuose;

6.1.1.3. ne mažiau kaip 15 tarptautinio lygio mokslo straipsnių;

6.1.2. turėti vadovavimo moksliniams tyrimams patirties: būti vadovavęs tarptautiniams ar nacionaliniams MTEP ar MTEPI projektams ar institucijų vykdomoms mokslinių tyrimų programoms;

6.1.3. turėti mokslininkų rengimo patirties: būti vadovavęs doktorantui ar podoktorantūros stažuotojui.

6.2. Mokslininkas, pretenduojantis eiti vyresniojo mokslo darbuotojo pareigas, turi:

6.2.1. mokslinių tyrimų rezultatus būti paskelbęs tarptautinėse ir nacionalinėse mokslinėse konferencijose ir vienu iš šių būdų:

6.2.1.1. ne disertacijos pagrindu parengtoje mokslo monografijoje, išleistoje tarptautiniu mastu pripažintos leidyklos, ir ne mažiau kaip 2 tarptautinio lygio mokslo straipsniuose;

6.2.1.2. ne disertacijos pagrindu parengtoje mokslo monografijoje ir ne mažiau kaip 3 tarptautinio lygio mokslo straipsniuose;

6.2.1.3. ne mažiau kaip 7 tarptautinio lygio mokslo straipsniuose;

6.2.2. būti dalyvavęs vykdant tarptautinius ar nacionalinius MTEP ar MTEPI projektus ar institucijų mokslinių tyrimų programas, ar būti vadovavęs doktorantui ar podoktorantūros stažuotojui.

6.3. Mokslininkas, pretenduojantis eiti mokslo darbuotojo pareigas, mokslinių tyrimų rezultatus turi būti paskelbęs ne mažiau kaip 2 tarptautinio lygio mokslo straipsniuose.

6.4. Asmuo, pretenduojantis eiti jaunesniojo mokslo darbuotojo pareigas, turi turėti ne žemesnį nei magistro kvalifikacinį laipsnį ar jam prilygintą aukštojo mokslo kvalifikaciją.

7. Institucijų mokslo darbuotojų pareigybių kvalifikacinių reikalavimų aprašai (toliau – Institucijų aprašai) nustato tvarką, pagal kurią 5.1–5.3 papunkčiuose išvardyti darbai yra prilyginami tarptautinio lygio mokslo straipsniui humanitarinių ir socialinių mokslų srityse. Institucijų aprašuose gali būti nustatyti mažesni tarptautinio lygio mokslo straipsnių skaičiaus reikalavimai tiems pretendentams, kurie:

7.1. turi straipsnių, paskelbtų atitinkamos žurnalų grupės WoS ar Elsevier Scopus duomenų bazėje pirmo, antro arba trečio kvartilio (Q1–Q3) žurnaluose;

7.2. yra vadovavę tarptautiniam aukšto lygio MTEP ar MTEPI projektui.

8. Leidyklos (leidėjo) tarptautiškumą, mokslo straipsnio, MTEP ar MTEPI projekto lygį vertina Institucijos konkursų komisija.

9. Institucijų aprašai nustato reikalavimus, kiek ir kokių 5.5 ir 5.6 papunkčiuose išvardytų veiklų turi vykdyti mokslininkai, pretenduojantys eiti vyresniojo ir vyriausiojo mokslo darbuotojo pareigas humanitarinių ir socialinių mokslų srityse.

 

III SKYRIUS

Gamtos, Technologijos, Medicinos IR SVEIKATOS, ŽEMĖS ŪKIO MOKSLŲ SRIČIŲ MOKSLO DARBUOTOJŲ PAREIGYBIŲ REIKALAVIMAI

 

10. Į mokslo darbuotojų pareigybes gamtos, technologijos, medicinos ir sveikatos, žemės ūkio mokslų srityse gali pretenduoti mokslininkai ir kiti tyrėjai, kurie:

10.1. Atlieka mokslinius tyrimus ir skelbia jų rezultatus:

10.1.1. tarptautinio lygio mokslo straipsniuose;

10.1.2. mokslo monografijose.

10.2. Atlieka taikomuosius mokslinius tyrimus ir eksperimentinės plėtros darbus:

10.2.1. patentuoja išradimus Europos patentų biure (angl. EPO – European Patent Office), Jungtinių Amerikos Valstijų patentų ir prekių ženklų biure (angl. USPTO – United States Patent and Trademark Office), Japonijos patentų biure (angl. JPO – Japan Patent Office), Korėjos intelektinės nuosavybės biure (angl. KIPO – Korean Intellectual Property Office) ar Kinijos nacionalinėje intelektinės nuosavybės administracijoje (angl. CNIPA – China National Intellectual Property Administration);

10.2.2. registruoja augalų (išskyrus dekoratyvines) ar gyvūnų veisles Europos specializuotuose centruose.

10.3. Vykdo tarptautinius ar nacionalinius MTEP ar MTEPI projektus.

10.4. Rengia mokslininkus: vadovauja doktorantams, dalyvauja doktorantūros studijų procese, vadovauja podoktorantūros stažuotėms.

10.5. Užsiima ugdomąja ar mokslo sklaidos veikla, atlieka kitus šalies ūkio, kultūros ir visuomenės raidai svarbius darbus.

11. Nustatomi šie minimalūs kvalifikaciniai reikalavimai asmenims, siekiantiems eiti mokslo darbuotojų pareigas gamtos, technologijos, medicinos ir sveikatos, žemės ūkio mokslų srityse:

11.1. Mokslininkas, pretenduojantis eiti vyriausiojo mokslo darbuotojo pareigas, turi:

11.1.1. mokslinių tyrimų rezultatus būti paskelbęs tarptautinėse ir nacionalinėse mokslinėse konferencijose ir vienu iš šių būdų:

11.1.1.1. ne disertacijos pagrindu parengtoje mokslo monografijoje, išleistoje tarptautiniu mastu pripažintos leidyklos, ir ne mažiau kaip 12 tarptautinio lygio mokslo straipsnių;

11.1.1.2. ne mažiau kaip 15 tarptautinio lygio mokslo straipsnių;

11.1.2. turėti vadovavimo moksliniams tyrimams patirties: būti vadovavęs tarptautiniams ar nacionaliniams MTEP ar MTEPI projektams ar institucijų vykdomoms mokslinių tyrimų programoms;

11.1.3. turėti mokslininkų rengimo patirties: būti vadovavęs doktorantui ar podoktorantūros stažuotojui.

11.2. Mokslininkas, pretenduojantis eiti vyresniojo mokslo darbuotojo pareigas, turi:

11.2.1. mokslinių tyrimų rezultatus būti paskelbęs tarptautinėse ir nacionalinėse mokslinėse konferencijose ir vienu iš šių būdų:

11.2.1.1. ne disertacijos pagrindu parengtoje mokslo monografijoje ir ne mažiau kaip 4 tarptautinio lygio mokslo straipsniuose;

11.2.1.2. ne mažiau kaip 7 tarptautinio lygio mokslo straipsniuose;

11.2.2. būti dalyvavęs vykdant tarptautinius ar nacionalinius MTEP ar MTEPI projektus, ar būti vadovavęs doktorantui ar podoktorantūros stažuotojui.

11.3. Mokslininkas, pretenduojantis eiti mokslo darbuotojo pareigas, mokslinių tyrimų rezultatus turi būti paskelbęs ne mažiau kaip 2 tarptautinio lygio mokslo straipsniuose.

11.4. Asmuo, pretenduojantis eiti jaunesniojo mokslo darbuotojo pareigas, turi turėti ne žemesnį nei magistro kvalifikacinį laipsnį ar jam prilygintą aukštojo mokslo kvalifikaciją.

12. Institucijų aprašai nustato tvarką, pagal kurią 10.2 ir 10.3 papunkčiuose išvardyti darbai yra prilyginami tarptautinio lygio mokslo straipsniui gamtos, technologijos, medicinos ir sveikatos, žemės ūkio mokslų srityse. Leidyklos (leidėjo) tarptautiškumą vertina Institucijos konkursų komisija.

13. Institucijų aprašai nustato reikalavimus, kiek ir kokių 10.5 papunktyje nurodytų veiklų turi vykdyti mokslininkai, pretenduojantys eiti vyresniojo ir vyriausiojo mokslo darbuotojo pareigas gamtos, technologijos, medicinos ir sveikatos, žemės ūkio mokslų srityse.