isgyaz13
 
PAKRUOJO RAJONO SAVIVALDYBĖS TARYBA

 

 

 

DĖL PAKRUOJO RAJONO SAVIVALDYBĖS VISUOMENĖS SVEIKATOS BIURO DIREKTORIAUS 2017 METŲ VEIKLOS ATASKAITOS  PATVIRTINIMO

 

2018 m. gegužės 31 d. Nr. T-142

Pakruojis

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo 16 straipsnio 2 dalies 19 punktu, Pakruojo rajono savivaldybės tarybos 2018 m. sausio 25 d. sprendimu Nr. T-14 „Dėl Pakruojo rajono savivaldybės tarybos veiklos reglamento patvirtinimo“ patvirtinto Pakruojo rajono savivaldybės tarybos veiklos reglamento 286 punktu, Pakruojo rajono savivaldybės taryba nusprendžia:

Patvirtinti Pakruojo rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro direktoriaus 2017 metų veiklos ataskaitą (pridedama).

Šis sprendimas gali būti skundžiamas Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo nustatyta tvarka.

 

Savivaldybės meras                                                                                                   Saulius Gegieckas                                                                                                

 

 

 

 

 

 


 

 

                                                                              PATVIRTINTA

                                                                              Pakruojo rajono savivaldybės tarybos

                                                                              2018 m. gegužės 31 d. sprendimu Nr. T-142

                                                                            

 

PAKRUOJO RAJONO SAVIVALDYBĖS VISUOMENĖS SVEIKATOS BIURO DIREKTORIAUS 2017 METŲ VEIKLOS ATASKAITA

 

  1.  STRUKTŪRA, DARBUOTOJŲ PAREIGYBĖS

                     

                Pakruojo rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras (toliau – Biuras) yra Lietuvos nacionalinės sveikatos sistemos savivaldybės biudžetinė visuomenės sveikatos priežiūros įstaiga. Pagrindinis Biuro tikslas – rūpintis savivaldybės gyventojų sveikata, vykdyti savivaldybės teritorijoje visuomenės sveikatos stiprinimą siekiant mažinti gyventojų sergamumą ir mirtingumą, gerinti gyvenimo kokybę teikiant kokybiškas visuomenės sveikatos priežiūros paslaugas ir gerinant visuomenės sveikatos paslaugų prieinamumą.

Biure patvirtinta 11 etatų, iš jų 4, 75 etato Biuro darbuotojų (direktorius – 1,0 et.,                       vyr. finansininkas – 0,5 et., visuomenės sveikatos stiprinimo specialistas – 1,0 et., visuomenės sveikatos stiprinimo specialistas, atsakingas už vaikų ir jaunimo sveikatos priežiūrą – 1,0 et.,  visuomenės sveikatos stebėsenos specialistas – 1,0 et., valytojas – 0,25 etato)  ir 6,25 etato mokyklų visuomenės sveikatos specialistų, vykdančių visuomenės sveikatos priežiūrą rajono ugdymo įstaigose.

Ataskaitiniu laikotarpiu Biure dirbo trylika darbuotojų, iš jų 7 pagrindinėse ir 6 antraeilėse pareigose nepilnu krūviu.

Pagrindinė Biuro veikla – visuomenės sveikatos priežiūros paslaugų teikimas. Biuro finansiniai metai sutampa su kalendoriniais metais.

 

Visuomenės sveikatos biuro organizacinė struktūra

 

DIREKTORIUS
Visuomenės sveikatos stiprinimo specialistas, atsakingas už vaikų ir jaunimo sveikatos priežiūrą
,Mokyklų visuomenės sveikatos specialistai

,Valytojas
,Vyriausiasis finansininkas,Visuomenės sveikatos 
stebėsenos specialistas
,Visuomenės sveikatos stiprinimo specialistas
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


2. FINANSINĖS – ŪKINĖS VEIKLOS ANALIZĖ

 

                 Įstaigos pagrindiniai finansavimo šaltiniai: valstybės biudžeto dotacija valstybinių (valstybės perduotų savivaldybėms visuomenės sveikatos funkcijų vykdymui) – 87 020 eurų, gautos pajamos už suteiktas paslaugas (mokymus) sudaro  – 3 995,31 euro. Per 2017 metus įgyvendinti           3 projektai už  6 936,11 euro.

 

Veiklos rezultatų ataskaita (eurais)

 

Eil. Nr.

Straipsniai

Pastabos Nr.

 

 

Ataskaitinis laikotarpis

Praėjęs ataskaitinis laikotarpis

1

2

3

 

 

4

5

A

PAGRINDINĖS VEIKLOS PAJAMOS

 

 

 

99 036,67

83 949,61

1

FINANSAVIMO PAJAMOS

 

 

 

95 041,36

79 939,55

I.I

Iš valstybės biudžeto

 

 

 

88 567,68

77 861,64

I.2

Iš savivaldybių biudžetų

 

 

 

514,57

2 054,67

I.4

Iš kitų finansavimo šaltinių

 

 

 

5 959,11

23,24

III

PAGRINDINĖS VEIKLOS KITOS PAJAMOS

 

 

 

3 995,31

4 010,06

III.1

Pagrindinės veiklos kitos pajamos

P21

 

 

3 995,31

4 010,06

B

PAGRINDINĖS VEIKLOS SĄNAUDOS

P02

 

 

98 794,35

84 077,66

I

DARBO UŽMOKESTIS IR SOCIALINIS DRAUDIMAS

P22

 

 

81 605,62

71 923,09

II

NUSIDĖVĖJIMAS IR AMORTIZACIJA

 

 

 

0

77,67

III

KOMUNALINĖS IR RYŠIŲ PASLAUGOS

 

 

 

3584,45

3214,26

IV

KOMANDIRUOTĖS

 

 

 

108,50

 

V

TRANSPORTAS

 

 

 

1909,26

590,70

VI

KVALIFIKACIJOS KĖLIMAS

 

 

 

272,00

492,96

IX

SUNAUDOTŲ IR PARDUOTŲ ATSARGŲ SAVIKAINA

 

 

 

4629,79

2181,91

X

SOCIALINIŲ IŠMOKŲ

 

 

 

 

1900,00

XIII

KITOS PASLAUGOS

 

 

 

6684,73

3697,07

XIV

KITOS

 

 

 

 

 

C

PAGRINDINĖS VEIKLOS PERVIRŠIS AR DEFICITAS

 

 

 

242,32

-128,05

H

GRYNASIS PERVIRŠIS AR DEFICITAS PRIEŠ NUOSAVYBĖS METODO ĮTAKĄ

 

 

 

242,32

-128,05

J

GRYNASIS PERVIRŠIS AR DEFICITAS

 

 

 

242,32

-128,05

 

3.      SĄNAUDOS VALDYMO IŠLAIDOMS, PRIEDAI IR PREMIJOS DARBUOTOJAMS, NUOBAUDOS

 

            Vadovaujantis Lietuvos Respublikos valstybės ir savivaldybių įstaigų darbuotojų darbo apmokėjimo 2017 m. sausio 17 d. įstatymu  Nr. XIII-198 patvirtinti visuomenės sveikatos biuro darbuotojų, dirbančiųjų pagal darbo sutartis,  pareigybių sąrašai, darbo apmokėjimo tvarkos aprašas. 

Iš sutapyto darbo užmokesčio fondo esant Biuro darbuotojų nedarbingumui ir dėl laikinai  laisvo etato, vykdant Biuro veiklą darbuotojams sutikus buvo padidinti darbo krūviai, nurodant konkretų darbą ir terminą, ir mokamos priemokos už papildomų darbų atlikimą.

 

4.      VYKDYTOS PROGRAMOS IR PROJEKTAI

 

                      2017 metais buvo dirbama pagal atnaujintus 8 Privalomųjų pirmosios pagalbos mokymo programos planus, Privalomųjų higienos įgūdžių programos 6 planus, Alkoholio ir narkotikų žalos mokymo programos planą. Atnaujintos ir paskelbtos internete Biuro supaprastintų viešųjų pirkimų taisyklės ir pirkimų planas. Parengti, Biuro direktoriaus įsakymu patvirtinti ir įvykdyti trys Biuro visuomenės sveikatos specialistų veiklos priemonių planai bei parengta su ugdymo įstaigų vadovais suderinta ir Biuro direktoriaus įsakymu patvirtinta mokyklų visuomenės sveikatos specialistų 15 veiklos priemonių planų 2017 metams. Periodiškai visi Biuro specialistai buvo supažindinti (pasirašytinai) su Darbų saugos ir sveikatos instrukcijomis bei atnaujintomis vidaus darbo tvarkos taisyklėmis. Parengtas ir patvirtintas Privalomųjų higienos įgūdžių mokymo, privalomojo pirmosios pagalbos mokymo ir mokymo apie alkoholio ir narkotikų žalą žmogaus sveikatai organizavimo tvarkos aprašas bei kiti lokaliniai dokumentai. 

                        Buvo vykdoma Pakruojo rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro Korupcijos prevencijos 2014–2017 metų programa, kurios tikslas – užtikrinti ilgalaikę, veiksmingą ir kryptingą korupcijos kontrolės ir prevencijos sistemą Biure. Pagrindiniai korupcijos prevencijos uždaviniai:

1. Atskleisti korupcijos priežastis, sąlygas ir jas šalinti.

2. Atgrasinti asmenis nuo korupcinio pobūdžio nusikalstamų veikų darymo.

3. Įtraukti į korupcijos prevenciją gyventojus, visuomenines organizacijas.

4. Skatinti skaidrų ir atvirą viešųjų paslaugų teikimą.

                      Vykdant šią programą pažeidimų 2017 metais nenustatyta.

                      2017 metais buvo vykdomas piešinių konkursas, skirtas Pasaulinei vandens dienai minėti „Vanduo gyvybės šaltinis, vartok ir saugok“. Konkurse dalyvavo 7–14 metų amžiaus moksleiviai. Konkurso pagrindinis rėmėjas buvo UAB „Birštono mineraliniai vandenys“ ir Ko. Visi dalyviai buvo apdovanoti remėjų įsteigtais prizais. Moksleivių piešinių paroda buvo surengta Pakruojo Juozo Paukštelio viešojoje bibliotekoje ir Pakruojo rajono savivaldybėje.

                      Biure buvo vykdomas projektas „Mokomasis defibriliatorius pirmosios pagalbos paskaitoms skatinant efektyvesnį mokymų rezultatą”. Projekto tikslas buvo supažindinti rajono gyventojus su pirmosios pagalbos atlikimu ir priemonėmis. Defibriliatorius buvo ir yra naudojamas vedant privalomuosius pirmosios pagalbos mokymus, mokyklose mokiniai supažindinami su aparato veikimo principais. Finansavimas šiai priemonei įsigyti buvo gautas iš Pakruojo rajono savivaldybės visuomenės sveikatos rėmimo specialiosios programos.

                      Buvo vykdomas projektas „Narkotinių ir psichotropinių medžiagų tyrimas mokyklose, vartojimo prevencijos tikslais“. Projekte dalyvavo mokyklinio amžiaus vaikai iš viso rajono mokymo įstaigų. Renginio tikslas:

-          sveikos gyvensenos švietimas,

-          priklausomybės ligų žala organizmui,

-          žinių apie narkotinių ir psichotropinių medžiagų vartojimo pasekmes, sprendimo būdus įgyvendinimas.

                      Tęsiant renginį buvo imami tepinėliai mokyklų patalpose nuo dažniausiai liečiamų paviršių norint rasti narkotinių ar psichotropinių medžiagų pėdsakus. Projekto metu nebuvo rasta narkotinių medžiagų pėdsakų. Finansavimas šiai priemonei įsigyti buvo gautas iš Pakruojo rajono savivaldybės visuomenės sveikatos rėmimo specialiosios programos.

                      2017 metais Pakruojo rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras aktyviai dalyvavo rajono organizuojamose šventėse: Balsiuose „Juozuko mugė“, Raudondvaryje „Vėjo gūsis“, Rozalime „Šeimų šventė“, Linksmučiuose „Šeimų šventė“, Ralyje aplink Lietuvą, jaunimo sąskrydyje „Pažinimo sala“, Klovainiuose Oninių atlaiduose, Pakruojo šventės metu įkurtame Jaunimo žiemgališkame kiemelyje, Kaune Etno žaidynėse, šeimų šventėje Raudondvaryje „Diena su žirgu“ ir kt.

                      Visuomenės sveikatos biuras organizavo laisvalaikio zonos atidarymą Petrašiūnuose, dalyvių skaičius – 110. Taip pat buvo pagrindinis organizatorius  2017 m. judumo savaitės, jos metu pagrindinėje miesto gatvėje suorganizuota darželinukų linksmoji dviratukų ir paspirtukų trasa, taip pat organizacijų ir visuomenės visuotinė mankšta centrinėje miesto gatvėje.

                      Gegužės mėnesį Pakruojo rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras kartu su Pakruojo policija, bendruomenės pareigūne vykdė akciją „Rūkai – save žudai". Akcijos metu buvo aplankytos 7 ugdymo įstaigos, dalyvių skaičius 385 ir 24 pedagogai. Mokyklose besimokantys jaunieji policijos rėmėjai darė pranešimus savo mokyklos draugams apie rūkymo, narkotikų ir alkoholio žalą sveikatai. Visuomenės sveikatos specialistė pristatė pranešimą apie poveikį sveikatą ir galimybes rinktis sveiką gyvenimo būdą. Bendruomenės pareigūnė kalbėjo apie administracines baudas, kurios laukia už žalingų priemonių vartojimą, neteisėtą įsigijimą ir svaiginimąsi. Akcijos metu buvo bendrauta su jaunaisiais mūsų rajono žmonėmis ir bandyta naudojant įvairius metodus formuoti neigiamą jų požiūrį į psichoaktyvių medžiagų vartojimą.

                      2017 metais Pakruojo rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras teikė paraišką Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centrui gauti finansavimą projektui „Bendraukime sveikatos kalba“, finansavimas buvo gautas. Projekto pagrindinis tikslas buvo skatinti vaikų ir jaunimo saviraišką, socializaciją ir fizinį aktyvumą bendraujant su nevyriausybinėmis organizacijomis. Buvo siekiama skatinti vaikų fizinį aktyvumą, saviraišką ir pozityvią socializaciją užtikrinant saugią, palankią vaikų sveikatai aplinką, plėtoti bendradarbiavimo ryšius su nevyriausybinėmis organizacijomis ir kitomis Lietuvos savivaldybėmis, į projektinę veiklą įtraukti vaikus ir jaunimą, turinčius specialiųjų ugdymo poreikių ir priklausančius socialinės rizikos šeimoms. Projektas buvo skirtas 10–18 metų vaikams ir jaunimui. Pagrindinė veikla buvo organizuoti fizinio lavinimo užsiėmimus plaukimo baseine. Baseine iš viso apsilankė 283 vaikai ir jaunimas ir 20 lydinčių asmenų. Į baseiną buvo parinkti vaikai iš įvairių rajono mokyklų: Lygumų pagrindinės mokyklos Šukionių J. Noreikos filialo, Lygumų pagrindinės mokyklos, Pakruojo Atžalyno gimnazijos, Pakruojo „Žemynos“ pagrindinės mokyklos, Rozalimo pagrindinės mokyklos mokiniai ir vaikai iš Šv. Antano Paduviečio vaikų globos namų. Baseine vaikai lavino plaukimo įgūdžius, dauguma vaikų buvo iš sunkiai gyvenančių šeimų, todėl jie  baseine lankėsi pirmą kartą. Projekto metu buvo bendradarbiaujama su Jaunaisiais krikščionių demokratais Radviliškio skyriaus, Pasvalio rajono jaunimo organizacijų sąjunga „Apskritasis stalas“ ir su Pakruojo rajono jaunimo organizacijų sąjunga „Apskritasis stalas“. Pakruojo rajono savivaldybės mokiniams buvo organizuojama išvyka į Radviliškį, nuvyko 43 rajono vaikai ir jaunimas. Į Pakruojį susipažinti su įvairiomis sportinėmis veiklomis buvo atvykę ir radviliškiečiai su pasvaliečiais. Lapkričio mėnesį buvo organizuojamas baigiamasis projekto renginys „Mozaika 2017“. Sąskrydžio tikslas buvo skatinti vaikų saviraišką, motyvaciją judėti bei ugdyti įstaigų partnerystę. Sąskrydžio metu vyko įvairus praktiniai nauji fizinio užimtumo pratimai: „Zumba“ treniruotė, „Kango Jums“ treniruotė bei aerobikos trebiruotė, atliekamos praktinės sveikatingumo užduotys „Bendraukime sveikatos kalba“. Projekte dalyvavo 548 vaikai ir jaunimas nuo 10 iki 18 metų: 95 vaikai, kurie priklauso socialinės rizikos šeimoms, ir 100 vaikų, kurie turi specialiųjų ugdymosi poreikių.

                      Metų pabaigoje, lapkričio mėnesį buvo pasirašyta sutartis su Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija dėl projekto vykdymo „Šviesesnis rytojus. Pamatyk ir padėk“. Projektas finansuojamas iš valstybinio visuomenės sveikatos stiprinimo fondo. Projektui vykdyti paraiška buvo pateikta 2017 metais. Projekto tikslas – stiprinti bendruomenių gebėjimus savižudybių prevencijos srityje, siekiant prisidėti prie savižudybių skaičiaus mažinimo. Numatyta, jog projekte dalyvaus 360 dalyvių, kurie pabaigs „ASIST“ ir „SafeTALK“ mokymus. Pakruojo rajono savivaldybė patenka į 15-os savivaldybių, kuriose mirčių dėl savižudybių skaičius yra didelis, grupę. Siekiant sumažinti svižudybių skaičių bus pradėta nuo bendruomenės narių apmokymų atpažinti žmogų, turintį savižudiškų minčių, ir kokių veiksmų imtis atpažinus. Atsižvelgiant į mokslininkų išvadas, siekiant stiprinti Pakruojo rajono bendruomenių gebėjimus savižudybių prevencijos srityje, buvo pasirinktos „LivingWorks“ organizacijos, užsiimančios savižudybių prevencijos mokymais ir visuomenės šveitimu, aukščiausius tarptautinius standartus atitinkančios savižudybių prevencijos mokymų programos „ASIST“ ir „SafeTALK“.

                      Sveikatos biuras taip pat organizavo renginį „Į pavasarį su sportu“. Renginys buvo skirtas didinti mokinių fizinį užimtumą. Renginyje dalyvavo apie 100 mokinių iš Pakruojo „Žemynos“, Pakruojo rajono Degesių, Balsių pagrindinių mokyklų ir Šukionių J. Noreikos filialo . Renginio metu mokyklų mokiniai nemokamai buvo vedami į sporto klubą „EXTREME GYM“. Balandžio – gegužės mėnesiais buvo organizuojama fizinio užimtumo veikla „Olimpiniai vėjai“. Fizinio užimtumo veiklose dalyvauta per 200 Pakruojo rajono savivaldybės mokinių. Nemokamai buvo organizuojamos lengvosios atletikos, futbolo, brazilų imtynių, aerobikos, krepšinio treniruotės. Pakruojo rajono fizinio lavinimo treneriai savanoriškai atliko įvairias fizinio užimtumo veiklas.

                      2017 metais sveikatos biurą rėmė ir labdarą teikė UAB „AKVAVITA“, UAB „Citma“ bei UAB AAAA Europe Distribution, kurie dovanojo Gentle Day higienos prekių pavyzdžius (1500 vnt.), Anion Teens linijos paketus mergaitėms, vedė lytiškumo pamokėles mergaitėms mokyklose. UAB „Citma“ dovanojo vaisių darželinukų šventei „Pasportuokime kartu“, UAB „AKVAVITA“ dovanojo 492 vandens buteliukus po 0,5 litro, kurie buvo išdalinti  moksleivių piešinių konkurse, skirtame Pasaulinei vandens dienai minėti.

                      Sveikatos biuras taip pat dalyvavo Sos vaikų stovyklose, vedė paskaitas vaikams, kaip teisingai suteikti pirmąją pagalbą, taip pat paskaitas „Atsisveikinus su vaikyste“. Buvo organizuojamos įvairios paskaitos Trečiojo amžiaus universitetui: „Gripas ar peršalimas“, „Sveika mityba“, „Aromo terapija – sveikatai gerinti“, „Kraujotakos ligos“, „Vitaminai TAU“, „Vaistažolių rinkimas ir vartojimas. Pirmą kartą Pakruojyje buvo suorganizuoti „Philips Avent žindymo kursai mamoms.

                      Spalio mėnesį visuomenės sveikatos biuras organizavo tarptautinį mokinių, mokytojų ir visuomenės sveikatos priežiūros specialistų konkursą „Sveikuolių sveikuoliai“. Konkursas vyko Pakruojo „Atžalyno“ gimnazijoje spalio 17 ir 24 dienomis. Iš viso dalyvavo 125 mokiniai ir 21 pedagogas, dalyvavo 25 komandos iš įvairių Pakruojo rajono ikimokyklinio ir pagrindinio ugdymo mokyklų: 5 ikimokyklinio ugdymo įstaigos ir 10 bendro ugdymo įstaigų bei 1 profesinio mokymo įstaiga. Buvo parengtos įvairios judriosios rungtys, testai, kryžiažodžiai, žmogaus saugos užduotys ir pan. Konkursą padėjo organizuoti Pakruojo rajono savivaldybė, Pakruojo rajono savivaldybės administracijos Švietimo skyrius ir Pakruojo rajono sporto centras. Po konkurso 5 nugalėjusios komandos: lopšelis darželis „Vyturėlis“, Lygumų pagrindinė mokykla, Pašvitinio pagrindinė mokykla, Lygumų pagrindinės mokyklos Šukionių J. Noreikos filialas ir Pakruojo „Atžalyno“ gimnazija pateko į II konkurso etapą, kuris vyko Šiauliuose.

                      2017 metais spalio mėnesį sveikatos biuras sudarė bendradarbiavimo sutartį su Pagalbos onkologiniams ligoniams asociacija. Abi šalys įsipareigojo bendrai veikti organizuojant ir koordinuojant pagalbos onkologiniams pacientams ir jų artimiesiems skatinimą. 

 

  1. INFORMACINIŲ TECHNOLOGIJŲ DIEGIMAS

 

                      Biuras turi multimedijos projektorių, šešis nespalvotus spausdinimo aparatus ir vieną spalvotą kopijavimo aparatą lankstinukų bei plakatų gamybai. Biure yra keturi stacionarūs kompiuteriai, devyni nešiojami kompiuteriai, kuriuos naudoja mokyklų visuomenės sveikatos specialistai ir biuro darbuotojai veiklai vykdyti mokyklose ir bendruomenėse, pristatymams demonstruoti ir dokumentams rengti bei metodinei medžiagai rinkti, sisteminti ir kaupti. Visi kompiuteriai naudoja interneto ryšį – bevielį ir laidinį.

                      Biuras savivaldybės interneto svetainėje turi visuomenės sveikatos biuro skiltį.

Biuras yra sukūręs Facebook`o paskyrą, kurioje yra skelbiama informacija apie sveiką gyvenseną, vykdomus renginius, įvykusius renginius mokyklose ir rajone.

 

6.      GAUTI SKUNDAI (PRAŠYMAI), PADĖKOS

 

2017metais Biuras skundų negavo.

 

                       2017 metais Biuras gavo padėką už visokeriopą pagalbą ir nuoširdų bendradarbiavimą organizuojant Pakruojo rajono jaunimo organizacijų sąskrydį 2017 „Pažinimo sala“.

 

7.      TIKRINUSIŲ INSTITUCIJŲ PATEIKTŲ IŠVADŲ BEI PASIŪLYMŲ APIBENDRINIMAS

                     

                      Šiaulių visuomenės sveikatos centro Pakruojo skyrius atliko Valstybinės visuomenės sveikatos saugos kontrolę. Patikrinimo tikslas – peržiūrėti dokumentaciją, dokumentų pildymo eiliškumą, teisės aktų, pagal kuriuos yra vykdomi pirmos pagalbos, higienos tobulinimo bet alkoholio ir narkotikų žalos kursai. Gautos išvados – pažeidimų Biure nenustatyta.

 

8.      ĮSTAIGOS PAGRINDINĖS PROBLEMOS

 

                      Dideli atstumai tarp aptarnaujamų ugdymo įstaigų, per didelis rekomenduojamų mokinių skaičius vienai pareigybei (miesto teritorijoje 1000 vaikų 1 (vienam) etatui, kaime – 500 vaikų 1 etatui). Sveikatos kabinetai, esantys Linkuvos, Žeimelio gimnazijose ir „Žemynos” pagrindinėje mokykloje, neatitinka sveikatos kabinetų įrengimo reikalavimų, o kitose rajono ugdymo įstaigose sveikatos kabinetų iš viso nėra, visuomenės sveikatos specialistai dirba mokytojų kambaryje arba kitose patalpose. 

 

9.      ATEITIES PLANAI IR KAIP TAI ATSILIEPS ĮSTAIGOS VEIKLAI

 

                      Mokyklų visuomenės sveikatos specialistai turėtų dirbti visų ugdymo įstaigų sveikatos priežiūros kabinetuose, atitinkančiuose visus reikalavimus. Tuomet pagerės specialistų darbo sąlygos, moksleiviams ir mokyklos bendruomenės nariams bus jaukiau kreiptis į specialistus įvairioms konsultacijoms gauti ar iškilusioms sveikatos problemoms spręsti, pagerės sveikatos priežiūros teikiamų paslaugų kokybė, infekcinių ir neinfekcinių ligų paplitimas.

Gavus tarnybinį automobilį atsirado didesnės galimybės gerinti visuomenės sveikatos priežiūros paslaugų prieinamumą rajono gyventojams, gyvenantiems atokiau nuo rajono centro. Tokiu atveju gerėja visų gyventojų švietimas sveikatos klausimais. Gyventojai dažniau turi galimybę susipažinti su naujausiomis žiniomis apie visuomenės sveikatos svarbą, užkrečiamų ir neužkrečiamų ligų pavojų ir jų išvengimo galimybes, apie aktyvaus laisvo laiko praleidimą savo gyvenamoje vietoje, fizinio aktyvumo naudą.

                      Ruošiamos nemokamos programos pirmosios pagalbos ir higienos klausimais, su kuriomis bus galima plačiau dalyvauti visuomenės susirinkimo vietose, privačiose ir valstybinėse įstaigose. Šių programų tikslas bus atnaujinti esamas žinias ar jas papildyti, programos bus vykdomos suderinus laiką su rajono bendruomenėmis, mokyklomis, viešų renginių datomis, įstaigomis bei įmonėmis. Taip pat bus ruošiamos programos, skatinančios fizinį aktyvumą ir įgūdžius.

Biuras toliau tęs projektų rengimo veiklą. 2017 metais buvo pateikta paraiška kūno kultūros ir sporto rėmimo fondo lėšoms gauti, projekto pavadinimas „Pilateso užsiėmimai moterims“, buvo gautas 1000 Eur finansavimas. Pagrindinis projekto tikslas – skatinti visų amžiaus grupių asmenų sveikatingumą, fizinį aktyvumą ir žmonių švietimą sveikatos ir mankštos klausimais atliekant Pilateso mankštos praktinius užsiėmimus. Didinti profilaktinių ligų prevenciją Pakruojo rajone. 2018 metais bus pateikta projektinė paraiška gauti lėšas iš Europos sąjungos struktūrinio fondo. Veiksmų programos priemonės numeris ir pavadinimas -  08.4.2-ESFA-R-630 Sveikos gyvensenos skatinimas regioniniu lygiu. Projekto pavadinimas – Sveikos gyvensenos skatinimas Pakruojo rajone. Projektas bus įgyvendinamas per 3 metus, įgyvendinus projektą numatoma išplėsti ne mažiau kaip 1037-ių Pakruojo rajono gyventojų žinias sveikos gyvensenos, kraujotakos ligų profilaktikos, fizinio aktyvumo ir kitomis temomis. Projekto įgyvendinimo metu bus organizuojamos paskaitos, seminarai ir praktiniai užsiėmimai sergamumo ir pirmalaikio mirtingumo nuo kraujotakos sistemos ligų, sveikos gyvensenos, psichikos sveikatos gerinimo, vaikų sveikatos stiprinimo ir ligų profilaktikos klausimais. Taip pat bus atliekami Pakruojo rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro patalpų, adresu: L. Giros g. 3, Pakruojis, paprastojo remonto darbai. Projektas atitinka 2014–2020 m. Europos Sąjungos fondų investicijų veiksmų programos 8 prioriteto „Socialinės įtraukties didinimas ir kova su skurdu“ priemonės Nr. 08.4.2-ESFA-R-630 „Sveikos gyvensenos skatinimas regioniniu lygiu“ stebėsenos rodiklių pasiekimo: 1) „Tikslinių grupių asmenys, kurie dalyvavo informavimo, švietimo ir mokymo renginiuose bei sveikatos raštingumą didinančiose veiklose“ (P.S.372) – 1037 asmenys; 2) „Modernizuoti savivaldybių visuomenės sveikatos biurai“ (P.N. 671) – 1 vienetas.

Nuo 2018 metų sausio 1 d. Pakruojo rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras kartu su PPT pradės vykdyti programą - Ankstyvosios intervencijos mokymus. Mokymai bus skirti jaunimui nuo 14 metų iki 21 metų, kurie nereguliariai vartoja alkoholį ar narkotikus, bet dar nėra išreikštų priklausomybės požymių. Ankstyvosios intervencijos programos dalyviai daugiau sužinos apie psichoaktyviąsias medžiagas, jų vartojimo pasekmes ir geriau pasirengs spręsti jiems kylančias problemas. Pagrindinis tikslas taikant šią priemonę, kad jaunimas sumažintų psichoaktyviųjų medžiagų vartojimą ar net visai nustotų vartoti.

Tikimės, kad 2018 metais Biuro veikla bus aktyvi ir vieša vykdant pavestas funkcijas ir dalyvaujant visuomeninėje veikloje.

 

 

____________________