PRIEŠGAISRINĖS APSAUGOS IR GELBĖJIMO DEPARTAMENTO

PRIE VIDAUS REIKALŲ MINISTERIJOS

DIREKTORIUS

 

Į S A K Y M A S

DĖL Valstybinės priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos PASIRENGIMO (PARENGTIES) GESINTI GAISRUS IR ATLIKTI KITUS GELBĖJIMO DARBUS UŽTIKRINIMO NUOSTATŲ PATVIRTINIMO

 

2019 m. rugpjūčio 5 d. Nr. 1-342

Vilnius

 

 

1. T v i r t i n u pridedamus:

1.1. Valstybinės priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos pasirengimo (parengties) gesinti gaisrus ir atlikti kitus gelbėjimo darbus užtikrinimo nuostatus;

1.2. Pavyzdines vidaus tvarkos taisykles.

2. N u r o d a u, kad Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentui prie Vidaus reikalų ministerijos pavaldžių įstaigų vadovai ir Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento prie Vidaus reikalų ministerijos struktūrinių ir teritorinių struktūrinių padalinių viršininkai, esant poreikiui, ir atsižvelgdami į tarnybos specifiką, suderinę su Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentu prie Vidaus reikalų ministerijos, gali parengti ir patvirtinti:

2.1.  atsižvelgdami į šio įsakymo 1.1 papunkčiu patvirtintus Valstybinės priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos pasirengimo (parengties) gesinti gaisrus ir atlikti kitus gelbėjimo darbus užtikrinimo nuostatus, su šių nuostatų įgyvendinimu susijusius teisės aktus;

2.2. atsižvelgdami į šio įsakymo 1.2 papunkčiu patvirtintas Pavyzdines vidaus tvarkos taisykles, Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentui prie Vidaus reikalų ministerijos pavaldžių įstaigų ir Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento prie Vidaus reikalų ministerijos struktūrinių, teritorinių struktūrinių ar jų teritorinių struktūrinių padalinių vidaus tvarkos taisykles.

3. Pripažįstu netekusiu galios Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento prie Vidaus reikalų ministerijos direktorius 2006 m. sausio 16 d. įsakymą Nr. 1-25 „Dėl Priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos parengties organizavimo nuostatų patvirtinimo“ su visais pakeitimais ir papildymais.

4. Pavedu Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento prie Vidaus reikalų ministerijos direktoriaus pavaduotojui, pagal kompetenciją kuruojančiam šią veiklos sritį, kontroliuoti šio įsakymo vykdymą.

5. R e k o m e n d u o j u savivaldybių priešgaisrinėms tarnyboms, žinybinėms priešgaisrinėms pajėgoms ir savanorių ugniagesių organizacijoms taikyti šio įsakymo 1 punktu patvirtintus Valstybinės priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos pasirengimo (parengties) gesinti gaisrus ir atlikti kitus gelbėjimo darbus užtikrinimo nuostatus ir Pavyzdines vidaus tvarkos taisykles.

 

 

 

Direktoriaus pavaduotojas,

atliekantis direktoriaus funkcijas,

vidaus tarnybos pulkininkas                                                                     Mindaugas Kanapickas       

 

PATVIRTINTA

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo

departamento prie Vidaus reikalų

ministerijos direktoriaus

2019 m. rugpjūčio 5 d.

įsakymu Nr. 1-342

 

 

valstybinės priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos PASIRENGIMO (PARENGTIES) GESINTI GAISRUS IR ATLIKTI KITUS GELBĖJIMO DARBUS UŽTIKRINIMO NUOSTATAI

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1.  Valstybinės priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos pasirengimo (parengties) gesinti gaisrus ir atlikti kitus gelbėjimo darbus užtikrinimo nuostatai (toliau – Nuostatai) reglamentuoja valstybinės priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos (toliau – VPGT) pasirengimo (parengties) gesinti gaisrus ir atlikti kitus gelbėjimo darbus (toliau – parengtis) užtikrinimo principus, VPGT parengties užtikrinimo struktūrą, veiklos organizavimą, vidaus tarnybos sistemos pareigūnų, valstybės tarnautojų ir darbuotojų, dirbančių pagal darbo sutartis (toliau – pareigūnai (darbuotojai), funkcijas, siekiant užtikrinti parengtį, tarpinstitucinį bendradarbiavimą.

2.  VPGT parengtis yra sudėtinė gaisrų gesinimo ir kitų gelbėjimo darbų organizavimo dalis, kurią sudaro teisinių, techninių ir organizacinių priemonių visuma, apimanti pasirengimą gesinti gaisrus ir atlikti kitus gelbėjimo darbus.

3Nuostatuose vartojamos sąvokos suprantamos taip, kaip jos apibrėžtos Lietuvos Respublikos civilinės saugos įstatyme, Lietuvos Respublikos priešgaisrinės saugos įstatyme, Lietuvos Respublikos Bendrojo pagalbos centro įstatyme, Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento prie Vidaus reikalų ministerijos (toliau – departamentas) direktoriaus įsakymuose ir kituose teisės aktuose.

 

II SKYRIUS

VALSTYBINĖS PRIEŠGAISRINĖS GELBĖJIMO TARNYBOS Parengties užtikrinimo PRINCIPAI

 

4.    VPGT parengties užtikrinimas grindžiamas šiais principais:

4.1. pareigūnų (darbuotojų) kompetencijos – užtikrinti pareigūnams (darbuotojams) reikalingų žinių, įgūdžių, gebėjimų visumą;

4.2. nuolatinės parengties – užtikrinti nuolatinį VPGT pasirengimą gesinti gaisrus ir atlikti kitus gelbėjimo darbus;

4.3. darbo priemonių ir technikos pakankamumo – užtikrinti pareigūnų (darbuotojų) aprūpinimą reikalinga technika, darbo ir asmeninėmis apsaugos priemonėmis;

4.4. pasirengimo reaguoti į pagalbos prašymus – numatyti, kaip VPGT turi būti pasirengta reaguoti į pagalbos prašymus, išvykta į įvykio vietą, o grįžus – pasirengta vėl išvykti;

4.5. racionalaus ir tikslingo išteklių panaudojimo – užtikrinti tikslingą technikos, turto ir žmogiškųjų išteklių panaudojimą įgyvendinant nuolatinę parengtį;

4.6. kasdienės veiklos organizavimo – užtikrinti vidaus tvarkos organizavimą ir kontrolę.

5.    Įgyvendinant Nuostatų 4 punktą, pareigūnų (darbuotojų) kompetencija, kvalifikacija (1 priedas) turi atitikti teisės aktuose nustatytą lygį, priskirta technika turi būti sukomplektuota pagal patvirtintus aprašus ir parengta išvykti per nustatytą laiką, taip pat turi būti užtikrintas jos saugojimas, techninė priežiūra ir remontas, pareigūnai (darbuotojai) aprūpinti darbo ir asmeninėmis apsaugos priemonėmis, užtikrintas budinčios pamainos pareigūnų (darbuotojų) skaičius, materialieji ir žmogiškieji ištekliai naudojami tikslingai, pagal paskirtį, nuolatos užtikrinamas vidaus tvarkos organizavimas ir kontrolė.

 

III SKYRIUS

VALSTYBINĖS PRIEŠGAISRINĖS GELBĖJIMO TARNYBOS STRUKTŪRA

 

6.    Departamentas nustato pagrindinius parengties organizavimo principus, priima teisės aktus, būtinus parengčiai užtikrinti, organizuoja, koordinuoja ir kontroliuoja VPGT parengties užtikrinimą, teikia metodinę pagalbą kitoms priešgaisrinėms gelbėjimo pajėgoms ir pagal kompetenciją kontroliuoja jų parengtį.

7.    Departamento teritorinių struktūrinių padalinių – priešgaisrinių gelbėjimo valdybų (toliau – PGV) – struktūriniai padaliniai organizuoja, koordinuoja ir kontroliuoja parengties užtikrinimą PGV veiklos teritorijoje.

8.    PGV teritoriniai struktūriniai padaliniai – priešgaisrinės gebėjimo tarnybos (toliau – PGT) ir komandos – užtikrina parengtį PGT ir komandų veiklos teritorijoje.

 

IV SKYRIUS

VALSTYBINĖS PRIEŠGAISRINĖS GELBĖJIMO TARNYBOS VEIKLOS ORGANIZAVIMAS UŽTIKRINANT PARENGTĮ

 

9.    VPGT parengtis ir veikla organizuojama teritorinių struktūrinių padalinių veiklą reglamentuojančiuose teisės aktuose nustatytais adresais – nuolatinėje dislokacijos vietoje.

10.  VPGT budinčių pamainomis pareigūnų (darbuotojų) darbas organizuojamas 24 valandas per parą, 7 dienų per savaitę režimu ir skirstomas į keturias budinčias pamainas.

11Jeigu budinčios pamainos pareigūno (darbuotojo) nėra tarnybos metu, laikinai jo funkcijas atlieka kitas budinčios pamainos pareigūnas (darbuotojas) (2 priedas). Ypatingais atvejais, kai nėra galimybių budinčios pamainos pareigūnų pavadavimo organizuoti nustatyta tvarka, departamento direktorius ar jo įgaliotas asmuo gali patvirtinti budinčios pamainos pareigūno (darbuotojo) laikinojo pavadavimo tvarką.

12.  Departamento direktorius ar jo įgalioti asmenys, siekdami stiprinti operatyvųjį VPGT reagavimą ir nuolatinę parengtį, įsakymu tvirtina sustiprintąją parengtį.

13Įgyvendinant Nuostatų 1 punktą gali būti keičiami budinčių pamainų pareigūnų (darbuotojų) darbo grafikai ir dienotvarkės, pavedama dirbti viršvalandinį darbą, sudaromi papildomi technikos, gesinimo ir kitų eksploatacinių medžiagų, žmogiškųjų išteklių rezervai, perdislokuojamos pajėgos, pasitelkiamos kitos pajėgos ir kt.

14.  Budinčios pamainos pareigūnų (darbuotojų) darbas ir veikla organizuojami laikantis dienotvarkės (3 priedas).

15Informacija ir dokumentai, už kuriuos atsakinga budinti pamaina, privalo būti pagal kompetenciją budinčios pamainos pareigūnų (darbuotojų) nuolatos atnaujinami ir saugomi teritorinio struktūrinio padalinio viršininko nustatytoje vietoje.

16.  Budinčios pamainos pareigūnai (darbuotojai) nustatyta tvarka aprūpinami tarnybine uniforma (išeigine, kasdiene, specialia) ir budinčios pamainos pareigūno (darbuotojo) darbo drabužių komplektu.

17Ugniagesio gelbėtojo specialios (darbinės) uniformos ir asmeninių apsaugos priemonių komplektą sudaro:

17.1.  ugniagesio puskombinezonis;

17.2.  ugniagesio pošalmis;

17.3.  ugniagesio striukė;

17.4.  ugniagesio šalmas;

17.5.  ugniagesio batai;

17.6.  ugniagesio pirštinės;

17.7.  ugniagesio pirštinės gelbėjimo darbams;

17.8kvėpavimo organų apsaugos aparatas.

 

V SKYRIUS

VALSTYBINĖS PRIEŠGAISRINĖS GELBĖJIMO TARNYBOS PAREIGŪNŲ (DARBUOTOJŲ) FUNKCIJOS UŽTIKRINANT PARENGTĮ

 

18. Už nuolatinės parengties užtikrinimą VPGT yra atsakingas departamento direktorius

19.  PGV viršininkas, vykdydamas PGV nuostatuose ir pareigybės aprašymuose nustatytas funkcijas ir uždavinius, yra atsakingas už PGV teritorinių struktūrinių padalinių nuolatinės parengties organizavimą ir užtikrinimą.

20.  Užtikrindamas PGV teritorinių struktūrinių padalinių nuolatinės parengties organizavimą, PGV viršininkas ne rečiau kaip kartą per metus organizuoja PGV teritorinių struktūrinių padalinių parengties vertinimą ir, esant poreikiui, teikia departamento direktoriui siūlymus dėl parengties užtikrinimo tobulinimo.

21.  Pareigūnų (darbuotojų) parengtį, profesinį (teorinį, praktinį ir fizinį) pasirengimą pagal kompetenciją PGV veiklos teritorijoje organizuoja PGV Pajėgų valdymo skyriai (toliau – PVS).

22.  PGV komandos, PGV PGT, PGV PGT komandos viršininkas yra atsakingas už PGV komandos, PGV PGT, PGV PGT komandos nuolatinės parengties organizavimą, užtikrinimą ir privalo:

22.1.  užtikrinti technikos nuolatinę parengtį;

22.2.  kontroliuoti, kaip budinčios pamainos pareigūnai (darbuotojai) laikosi vidaus tvarkos taisyklių;

22.3.  organizuoti pareigūnų (darbuotojų) parengtį, profesinį (teorinį, praktinį ir fizinį) pasirengimą, vesti užsiėmimus, periodiškai vykdyti šio pasirengimo patikrinimus.

23.  Pamainos vadas tiesiogiai yra pavaldus PGV komandos, PGV PGT, PGV PGT komandos viršininkui.

24.  Pamainos vadui yra pavaldūs visi budinčios pamainos pareigūnai (darbuotojai).

25.  Pamainos vadas privalo:

25.1.  vadovauti budinčiai pamainai, organizuoti ir kontroliuoti budinčios pamainos pareigūnų (darbuotojų) darbą, užtikrinti technikos parengtį, dokumentų pildymą laiku, vidaus darbo tvarką, teritorijos priežiūros darbų atlikimą;

25.2.  būti pasirengęs išvykti į įvykio vietą;

25.3.  užtikrinti budinčios pamainos ir (arba) skyrių išvykimą pagal aliarmo signalą;

25.4nustatyti budėjimo laikotarpiui budinčios pamainos skyrių sudėtį, ją koreguoti;

25.5.  apie darbinės parengties technikos pakeitimą į rezervinę pranešti Bendrajam pagalbos centrui (toliau – BPC), PGV teritorinio struktūrinio padalinio viršininkui, PVS ar OVS budinčios pamainos vyresniajam specialistui;

25.6.  nesant reikiamos technikos, poilsio, švenčių dienomis ir ne darbo valandomis informuoti PVS budinčius pamainomis pareigūnus (darbuotojus) ir BPC;

25.7.  žinoti, kuriose gatvėse, keliuose yra uždarytas ar ribojamas eismas (ribojamas greitis), būti susipažinęs su gaisrinių hidrantų, vandens šaltinių ir privažiavimų prie jų būkle veiklos teritorijoje;

25.8.  kontroliuoti, kaip tarnybos metu laikomasi pareigūnų (darbuotojų) saugos ir sveikatos instrukcijų reikalavimų;

25.9.  užtikrinti dienotvarkės laikymąsi;

25.10.  kelti budinčios pamainos pareigūnų (darbuotojų) gaisrų gesinimo ir kitų gelbėjimo darbų atlikimo, technikos eksploatavimo ir taktikos žinių lygį;

25.11.  apie ypatingus įvykius (nelaimingi atsitikimai, traumos, įrangos praradimas, sugadinimas ir t. t.) budėjimo laikotarpiu nustatyta tvarka pranešti įgaliotam asmeniui, poilsio, švenčių dienomis ir ne darbo valandomis – PVS,  imtis priemonių trūkumams pašalinti ir išsiaiškinti visas įvykio aplinkybes;

25.12.  tobulinti fizinį pasirengimą ir profesinius įgūdžius;

25.13.  padėti lavinti naujai priimtų į tarnybą pareigūnų (darbuotojų) profesinius gebėjimus;

25.14kontroliuoti, kaip budinčios pamainos pareigūnai (darbuotojai) laikosi patvirtinto atostogų grafiko;

25.15.  tarpininkauti keičiant budinčios pamainos pareigūno (darbuotojo) atostogų laiką;

25.16.  teikti PGV komandos, PGV PGT, PGV PGT komandos viršininkui pasiūlymus dėl parengties užtikrinimo gerinimo;

25.17.  pagal kompetenciją rengti veiklos teritorijoje esančių objektų įvykių likvidavimo planų projektus ir teikti pasiūlymus dėl jų rengimo;

25.18.  vykdyti kitas pareigybės aprašyme nustatytas funkcijas, PGV, PGV komandos, PGV PGT, PGV PGT komandos viršininko pavedimus, susijusius su parengties užtikrinimo organizavimu.

26.  Skyrininkas yra tiesiogiai pavaldus pamainos vadui.

27Skyrininkas vadovauja budinčios pamainos skyriui, organizuoja ir kontroliuoja jo darbą.

28.  Nesant pamainos vado, skyrininkas arba kitas pareigūnas (darbuotojas), kurio pareigybės aprašyme numatytas pamainos vado pavadavimas, arba kitas pareigūnas (darbuotojas) direktoriaus ar jo įgalioto asmens įsakymu skiriamas laikinai atlikti pamainos vado funkcijas.

29.  Skyrininkas privalo:

29.1.  būti pasirengęs išvykti į įvykio vietą;

29.2.  užtikrinti visų skyriaus budinčios pamainos pareigūnų (darbuotojų) išvykimą į įvykio vietą;

29.3.  užtikrinti skyriui priskirtos technikos parengtį ir tikrinti jos būklę, apie gedimus pranešti pamainos vadui, kontroliuoti, kad darbo apskaitos, degalų nurašymo ir kitais teisės aktais patvirtinti dokumentai būtų pildomi laiku;

29.4.  kontroliuoti, kad skyriui priskirta technika būtų švari, techniškai tvarkinga ir parengta darbui;

29.5kontroliuoti, kad iš gaisrų gesinimo ir kitiems gelbėjimo darbams atlikti skirtos technikos nebūtų paimama ir (arba) perkeliama įranga;

29.6.  nustatyti budinčios pamainos  skyriaus pareigūnams (darbuotojams) funkcijas, kurias jie turi vykdyti gaisrų gesinimo ir kitų gelbėjimo darbų metu; 

29.7.  kontroliuoti, kaip skyriaus budinčios pamainos pareigūnai (darbuotojai) laikosi pareigūnų (darbuotojų) saugos ir sveikatos instrukcijų reikalavimų;

29.8.  vykdyti ir kontroliuoti patalpų ir teritorijos priežiūros darbus, palaikyti švarą padalinyje;

29.9.  pagal savo kompetenciją vesti užsiėmimus, mokyti dirbti ugniagesius gelbėtojus, gilinti gaisrų gesinimo ir kitų gelbėjimo darbų atlikimo, technikos eksploatavimo ir taktikos žinias;

29.10.  vykdyti kitas pareigybės aprašyme nustatytas funkcijas, PGV, PGV komandos, PGV PGT, PGV PGT komandos viršininko pavedimus, susijusius su parengties užtikrinimo organizavimu.

30.  Vyriausiasis ugniagesys gelbėtojas, vyresnysis ugniagesys gelbėtojas, ugniagesys gelbėtojas yra tiesiogiai pavaldūs skyrininkui, nesant skyrininko – pamainos vadui.

31.  Vyriausiasis ugniagesys gelbėtojas, vyresnysis ugniagesys gelbėtojas, ugniagesys gelbėtojas privalo:

31.1.  būti pasirengęs išvykti į įvykio vietą;

31.2.  tiksliai ir profesionaliai atlikti gaisrų gesinimo ir kitus gelbėjimo darbus;

31.3.  saugoti patikėtą turtą, laikyti švarią ir parengtą techniką;

31.4.  vykdyti patalpų ir teritorijos priežiūros darbus, palaikyti švarą padalinyje;

31.5.  vykdyti kitas pareigybės aprašyme nustatytas funkcijas, PGV, PGV komandos, PGV PGT, PGV PGT komandos viršininko pavedimus, susijusius su parengties užtikrinimo organizavimu.

32.     Budinčios pamainos pareigūnai (darbuotojai) tarnybos metu privalo su savimi turėti tarnybinį (darbuotojo) pažymėjimą, o budinčios pamainos pareigūnai (darbuotojai), turintys teisę vairuoti gaisrų gesinimo ir gelbėjimo transporto priemonę, – ir vairuotojo pažymėjimą, ir pažymėjimus, suteikiančius teisę vairuoti gaisrų gesinimo ir gelbėjimo transporto priemones su įjungtais mėlynos šviesos švyturėliais ir garso signalais.

 

VI SKYRIUS

TARPINSTITUCINIS BENDRADARBIAVIMAS

 

33Tarpinstitucinis bendradarbiavimas (budėjimai ne nuolatinės dislokacijos vietose) vykdomas šiais atvejais:

33.1kitų valstybės institucijų ar įstaigų prašymu, jų organizuojamų valstybės, kitų švenčių ir atmintinų dienų minėjimų, paradų ar kitų renginių metu;

33.2valstybės institucijų ar įstaigų tarpusavio sąveikos planuose, tarpusavio susitarimuose numatytais pagrindais.

34Tarpinstitucinį bendradarbiavimą su valstybės institucijomis ar įstaigomis užtikrina ir  organizuoja PGV komandos, PGV PGT, PGV PGT komandos viršininkai, o poilsio, švenčių dienomis ir ne darbo valandomis tarpinstitucinį bendradarbiavimą užtikrina  PVS budinčios pamainos pareigūnai.

 

VII SKYRIUS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

35.  Visi žinynai, vadovėliai, metodikos, tvarkų aprašai ir rekomendacijos, susiję su VPGT parengties užtikrinimo organizavimu, rengiami vadovaujantis šiais Nuostatais.

________________________________

 

Valstybinės priešgaisrinės gelbėjimo

tarnybos pasirengimo (parengties)

gesinti gaisrus ir atlikti kitus gelbėjimo

darbus užtikrinimo nuostatų

1  priedas

 

 

VALSTYBINĖS PRIEŠGAISRINĖS GELBĖJIMO TARNYBOS PAREIGŪNŲ (DARBUOTOJŲ) KOMPETENCIJŲ IR KVALIFIKACIJŲ SĄRAŠAS 

 

1.  Valstybinės priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos pareigūnai (darbuotojai), atliekantys gaisrų gesinimo ir kitų gelbėjimo darbus, privalo mokėti:

1.1. dirbti su technika, gaisrų gesinimo ir kita gelbėjimo darbų įranga, naudotis asmeninėmis ir bendrojo naudojimo apsaugos priemonėmis;

1.2. gesinti gaisrus, gelbėti, žmonių gyvybes, turtą (taip pat gyvūnus);

1.3. atlikti pavojingų cheminių medžiagų lokalizavimo darbus;

1.4. atlikti radioaktyviųjų medžiagų lokalizavimo darbus;

1.5. atlikti gelbėjimo darbus transporto įvykio metu;

1.6. atlikti gelbėjimo darbus aukštyje, gylyje, kai būtina gelbėti žmonių gyvybę, sveikatą;

1.7. atlikti gelbėjimo darbus vandenyje;

1.8. atlikti paieškos ir gelbėjimo darbus griuvėsiuose;

1.9. suteikti pagalbą kitoms tarnyboms.

2.  Valstybinės priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos pareigūnams (darbuotojams), atliekantiems kitus gelbėjimo darbus, papildomai suteikiamos šios kvalifikacijos:

2.1. aukštalipio gelbėtojo;

2.2. naro (nardymo vadovo, nerimo darbų organizavimo);

2.3. gelbėjimo darbų vadovo;

2.4. darbų su specialiąja technika ir (arba) kita įranga;

2.5. III–V operacinio vadovavimo lygmens gelbėjimo darbų vadovo;

2.6. vairuotojo, vairuojančio specialiąsias gaisrų gesinimo ir gelbėjimo transporto  priemones, kategorijos.

____________________________________

 

Valstybinės priešgaisrinės gelbėjimo

tarnybos pasirengimo (parengties)

gesinti gaisrus ir atlikti kitus gelbėjimo

darbus užtikrinimo nuostatų

2 priedas

 

 

VALSTYBINĖS PRIEŠGAISRINĖS GELBĖJIMO TARNYBOS PAMAINOMIS DIRBANČIŲ PAREIGŪNŲ (DARBUOTOJŲ) PAVADAVIMO TVARKOS APRAŠAS

 

 

1. Valstybinės priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos pareigūnai (darbuotojai), kurie atitinka pareigybės aprašymuose nustatytus reikalavimus, gali laikinai atlikti pamainomis dirbančių pareigūnų (darbuotojų) funkcijas.

2. Nustatomi šie valstybinės priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos pareigūnų (darbuotojų) pavadavimo atvejai:

2.1. PGV PVS vyresnįjį specialistą gali pavaduoti:

2.1.1. PGV PVS specialistas;

2.1.2. PGV PVS vyresnysis specialistas;

2.1.3. PGV PVS vyriausiasis specialistas;

2.1.4. PGV PVS viršininkas;

2.2. PGV komandos, PGV PGT, PGV PGT komandos budinčios pamainos vadą gali pavaduoti:

2.2.1. PGV PGT komandos viršininkas;

2.2.2. PGV komandos, PGV PGT, PGV PGT budinčios pamainos vadas;

2.2.3. PGV komandos, PGV PGT, PGV PGT budinčios pamainos skyrininkas;

2.2.4. PGV komandos, PGV PGT, PGV PGT vyriausiasis specialistas;

2.2.5. PGV komandos, PGV PGT, PGV PGT vyresnysis specialistas;

2.2.6. PGV komandos, PGV PGT, PGV PGT jaunesnysis specialistas;

2.3. PGV komandos, PGV PGT, PGV PGT komandos budinčios pamainos skyrininką gali pavaduoti:

2.3.1. PGV komandos, PGV PGT, PGV PGT budinčios pamainos vyriausiasis ugniagesys gelbėtojas;

2.3.2. PGV komandos, PGV PGT, PGV PGT budinčios pamainos vyresnysis ugniagesys gelbėtojas;

2.3.3. PGV komandos, PGV PGT, PGV PGT budinčios pamainos ugniagesys gelbėtojas.

 

Santrumpos:

1. PVS – Pajėgų valdymo skyrius

2. PGV – Priešgaisrinė gelbėjimo valdyba

3. PGT – Priešgaisrinė gelbėjimo tarnyba

 

_________________________________

 

Valstybinės priešgaisrinės gelbėjimo

tarnybos pasirengimo (parengties)

gesinti gaisrus ir atlikti kitus gelbėjimo

darbus užtikrinimo nuostatų

3  priedas

 

VALSTYBINĖS PRIEŠGAISRINĖS GELBĖJIMO TARNYBOS BUDINČIŲ PAMAINŲ DIENOTVARKĖ

 

Eil. Nr.

Priemonės pavadinimas

Darbo laikas

1.

Pamainų keitimasis

7.30 val.

2.

Technikos, patalpų, teritorijos patikrinimas ir parengimas

nuo 8 val. iki 8.30 val.

3.

Dienos užduočių aptarimas ir paskirstymas, pasiruošimas tarnybiniams (teoriniams ir praktiniams) mokymams

nuo 8.30 val. iki 9.15 val.

4.

Tarnybiniai (teoriniai ir praktiniai) mokymai

nuo 9.15 val. iki 11.30 val.

5.

Pietūs

nuo 11.30 val. iki 12.30 val.

6.

Suplanuotų dienos užduočių vykdymas*

nuo 12.30 val. iki 15 val.

7.

Fizinio pasirengimo pratybos, siekiant pasirengti bendrojo fizinio pasirengimo reikalavimams ir papildomiems reikalavimams, susijusiems su fiziniais ir praktiniais gebėjimais eiti tam tikras pareigas

nuo 15 val. iki 17 val.

8.

Saviruoša, laikas budinčios pamainos pareigūnų (darbuotojų) einamųjų metų užduotims vykdyti*

nuo 17 val. iki 18 val.

9.

Vakarienė

nuo 18 val. iki 19 val.

10.

Suplanuotų dienos užduočių vykdymas*

nuo 19 val. iki 20.30 val.

11.

Saviruoša, laikas budinčios pamainos pareigūnų (darbuotojų) einamųjų metų užduotims vykdyti

nuo 20.30 val. iki 22 val.

12.

Budinčios pamainos pareigūnų (darbuotojų) laisvas tarnybos laikas tiesioginiam vadovui leidus

nuo 22 val. iki 6 val.

13.

Asmens higiena

nuo 6 val. iki 6.15 val.

14.

Pusryčiai

nuo 6.15 val. iki 6.45 val.

15.

Technikos, įrangos, techninių tarnybinių patalpų ir teritorijos parengimas perduoti priimančiai budinčiai pamainai

nuo 6.45 val. iki 7.30 val.

 

Pastabos:

1.  Pamainos vado sprendimu dienotvarkės reikalavimai gali būti keičiami atsižvelgiant į darbo krūvį likviduojant įvykius, į iš anksto nenumatytas tarnybines užduotis, pratybas, mokymus, parengties patikrinimus ir Priešgaisrinės gelbėjimo valdybos teritorinio struktūrinio padalinio viršininkui ar pamainos vadui leidus.

2.  Jei dėl budinčios pamainos dienotvarkės pakeitimų neįvyksta budinčios pamainos privalomi tarnybiniai mokymai, šie mokymai privalo būti atlikti kitu budinčios pamainos vado suplanuotu laiku per tą patį ar per kitą budinčios pamainos budėjimą užtikrinant nustatytą minimalų tarnybinių mokymų laiką per mėnesį.

Dalyvavimas prevencijos ir visuomenės švietimo akcijose pagal patvirtintą planą.

 

__________________________________

 

PATVIRTINTA

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo

departamento prie Vidaus reikalų

ministerijos direktoriaus

2019 m. rugpjūčio 1 d.

įsakymu Nr. 1-342

 

PAVYZDINĖS

VIDAUS TVARKOS TAISYKLĖS

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

 

1.      Pavyzdinės vidaus tvarkos taisyklės (toliau – Taisyklės) nustato valstybinės priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos atitinkamo padalinio (toliau – padalinys) budinčios pamainos darbo ir vidaus tvarkos organizavimo, budinčios pamainos vidaus tarnybos sistemos pareigūnų, valstybės tarnautojų ir darbuotojų, dirbančių pagal darbo sutartis (toliau – pareigūnai (darbuotojai), keitimosi tvarką, aprangos, išvaizdos ir elgesio reikalavimus, pasirengimo vykti atlikti gaisrų gesinimo ar kitų gelbėjimo darbų ir sugrįžus į padalinį veiksmus, budinčios pamainos pareigūno (darbuotojo), vykdančio postininko funkcijas (toliau – postininkas), funkcijas ir pareigas.

2.      Už Taisyklių įgyvendinimą atsako padalinio viršininkas arba aukščiausias pareigas atliekantis padalinio darbuotojas.

II SKYRIUS

budinčios pamainos
darbo ORGANIZAVIMAS

 

3.      Padalinio budinčios pamainos pareigūnai (darbuotojai) (toliau – pareigūnai (darbuotojai) turi laikytis Nuostatais patvirtintos dienotvarkės.

4.      Poilsio, švenčių dienomis ir ne darbo valandomis padalinio pastato išorinės durys turi būti užrakintos.

5.      Pareigūnai (darbuotojai):

5.1.   išvykdami tarnybos (darbo) ar kitais tikslais, turi suderinti išvykimo tikslą ir gauti pamainos vado ar tiesioginio vadovo sutikimą;

5.2.   jei negali laiku arba visai atvykti į tarnybą (darbą), apie tai nedelsdami turi informuoti tiesioginį vadovą ir nurodyti vėlavimo ar neatvykimo priežastis;

5.3.   negali savavališkai pasišalinti iš tarnybos (darbo) vietos;

5.4.   turi informuoti pamainos vadą ar tiesioginį vadovą apie tarnybos (darbo) metu sutrikusią sveikatą, o poilsio, švenčių dienomis ir ne darbo valandomis – priešgaisrinės gelbėjimo valdybos, kurios veiklos teritorijai priklauso padalinys (toliau – PGV), Pajėgų valdymo skyriaus (toliau – PVS) budintį pareigūną (darbuotoją).

6.      Tiesioginis vadovas (poilsio, švenčių dienomis ir ne darbo valandomis – PVS ar OVS budintis pareigūnas (darbuotojas), 5.4 papunktyje nurodytais atvejais privalo išleisti pareigūną (darbuotoją) iš tarnybos (darbo) vietos ir, esant poreikiui ir galimybėms, organizuoti pareigūno (darbuotojo) nuvežimą į gydymo įstaigą arba iškviesti greitąją medicinos pagalbą.

7.      Pareigūnas (darbuotojas) apie gydymo įstaigoje jam pripažintą laikinąjį nedarbingumą, privalo nedelsdamas pranešti budinčios pamainos vadui. 

8.      Jei tarnybos (darbo) metu suserga budinčios pamainos vadas, informuojamas padalinio viršininkas, poilsio, švenčių dienomis ir ne darbo valandomis informuojamas PVS ar OVS budintis pareigūnas (darbuotojas).

9.      Jei pasikeičia pareigūnų (darbuotojų) sudėtis, budinčios pamainos vadas nedelsdamas apie tai informuoja padalinio viršininką, o poilsio, švenčių dienomis ir ne darbo valandomis – PVS ar OVS ir Bendrąjį pagalbos centrą (toliau – BPC), kuris koreguoja rikiuotę.

 

III SKYRIUS

BUDINČIOS PAMAINOS
BENDRIEJI VIDAUS TVARKOS REIKALAVIMAI

 

10.    Visi pareigūnai (darbuotojai), užtikrindami vidaus tvarką, privalo:

10.1.  būti susipažinę su Taisyklėmis, darbuotojų saugos ir sveikatos instrukcijų reikalavimais ir juos vykdyti;

10.2.  saugoti ir tausoti darbo priemones, techniką, elektros energiją, padalinio patalpas ir kitą turtą;

10.3.  vykdyti padaliniui priklausančios technikos, teritorijos (aplinkos) ir patalpų priežiūros darbus;

10.4.  informuoti budinčios pamainos vadą apie gaisrų gesinimo ir gelbėjimo įrangos bei kitų priemonių paėmimą ar perkėlimą į kitas gaisrų gesinimo ir gelbėjimo transporto priemones.

11.     Gaisrų gesinimo ir gelbėjimo transporto priemonės darbo metu turi būti laikomos padalinio viršininko patvirtintose garažo vietose.

12.     Pareigūnų (darbuotojų) asmenines transporto priemones leidžiama statyti padalinio teritorijoje, padalinio viršininko nustatytoje vietoje.

13.     Garažo vartai turi būti uždaryti, išskyrus atvejus, kai atliekami patalpų tvarkymo darbai.

14.     Pareigūnams (darbuotojams) tarnybos (darbo) metu draudžiama į padalinį įleisti pašalinius asmenis, išskyrus asmenis, atvykusius pranešti apie įvykį, atliekančius padalinio veiklos patikrinimus, atvykusius su padalinio viršininku sutartu laiku.

15.     Draudžiama leisti pašaliniams asmenims naudotis padalinio elektroniniais ryšiais, galiniais įrenginiais, programine įranga, biuro įranga, kanceliarinėmis ir kitomis priemonėmis.

16.     Elektroniniais ryšiais, galiniais įrenginiais, programine įranga, biuro įranga, kanceliarinėmis ir kitomis priemonėmis pareigūnai (darbuotojai) gali naudotis tik su tarnyba (darbu) susijusiais tikslais.

17.     Pamainos pareigūnai (darbuotojai) turi pagrįstai, apgalvotai ir taupiai naudoti darbo priemones, techniką, elektros energiją ir kitus materialinius padalinio išteklius.

18.     Padalinio patalpose rūkyti draudžiama. Padalinio teritorijoje leidžiama rūkyti tik tam skirtose, specialiai įrengtose ir pažymėtose vietose. Kitose vietose, taip pat transporto priemonėse rūkyti draudžiama. Rūkymo vietą nustato padalinio viršininkas.

19.    Tarnybos (darbo) metu pareigūnai (darbuotojai) maisto produktus ir gėrimus privalo laikyti ir vartoti tam skirtose vietose. Asmenų aptarnavimo metu arba vykdant postininko funkcijas draudžiama vartoti maisto produktus ar gėrimus.

20.    Pareigūnams (darbuotojams) tarnybos (darbo) metu draudžiama užsirakinti padalinio patalpose, išskyrus tuos atvejus, kai teisės aktuose nustatyta kitaip.

21.    Pareigūnų (darbuotojų) Taisyklių laikymąsi padalinių patalpose užtikrina budinčios pamainos vadas.

22.    Siekiant užtikrinti, kad asmenys turėtų galimybę kreiptis į padalinį poilsio, švenčių dienomis ir ne darbo valandomis,  prie pagrindinio įėjimo į padalinio pastatą durų, matomoje vietoje, turi būti nurodytas kontaktinis telefono numeris.

 

IV SKYRIUS

BUDINČIOS PAMAINOS POSTININKO FUNKCIJOS IR PAREIGOS

 

23.    Siekdamas užtikrinti atvykusių į padalinį asmenų aptarnavimą, padalinio patalpų apsaugą, patalpų ir teritorijos priežiūrą ir kitas funkcijas, kiekvieną budėjimą budinčios pamainos vadas iš padalinio pareigūnų (darbuotojų) skiria postininką. Pareigūnas (darbuotojas) negali būti skiriamas postininku ilgiau kaip dviem valandoms ir du kartus iš eilės.

24.    Postininkų skaičių pagal padalinio patalpų išdėstymo specifiką, darbo režimą ir papildomas funkcijas nustato padalinio viršininkas.

25.    Budinčios pamainos vadas nustato, kontroliuoja ir užtikrina postininko funkcijų atlikimą.

26.     Postininko (-ų) funkcijos:

26.1. kontroliuoti atvykusių asmenų patekimą į padalinio patalpas;

26.2. operatyviai priimti pranešimus iš atvykusių asmenų;

26.3. patvirtinti iš BPC gautus aliarmo signalus;

26.4. užtikrinti, kad padalinio patalpose ir teritorijoje būtų palaikoma švara ir tvarka, o tamsiuoju paros metu kontroliuoti, kad būtų užtikrintas padalinio teritorijos ir pastato saugumas;

26.5. kontroliuoti, kad netarnybinės transporto priemonės nebūtų statomos padalinio garažuose, prieš garažų vartus ar kitaip juos užblokuotų;

26.6. kontroliuoti, kad padaliniui priskirta technika būtų plaunama ir remontuojama tik tam skirtose vietose;

26.7laikytis šių Taisyklių reikalavimų ir vykdyti funkcijas, nustatytas šiose Taisyklėse.

27Postininkui draudžiama:

 

27.1. pasišalinti iš posto be budinčios pamainos vado leidimo;

27.2. užsiimti veikla ir darbais, nesusijusiais su paskirtų funkcijų vykdymu.

28Postininkas, priėmęs ir patvirtinęs iš atvykusių asmenų pranešimą apie įvykį, nedelsdamas apie tai informuoja BPC ir pagal aliarmo signalą išvyksta su budinčia pamaina.

29Postininkas, vykdantis savo funkcijas, nuo kitų užduočių neatleidžiamas, išskyrus atvejus, kai užduotys nesuderinamos su funkcijomis. Postininkas, pasibaigus administracijos darbuotojų darbo laikui, užrakina padalinio pastato išorines duris.

30.    Postininkas pasitinka ir įleidžia į padalinio patalpas ir (ar) teritoriją:

30.1. asmenis, atvykusius pranešti apie gaisrą ar kitą įvykį;

30.2. asmenis, atvykusius tikrinti padalinio ar tarnybinės (darbinės) veiklos;

30.3. asmenis, atvykusius į ekskursiją, kai atvykimo laikas iš anksto buvo suderintas su padalinio viršininku;

30.4. tarnybiniais (darbiniais) tikslais atvykusius priešgaisrinių gelbėjimo pajėgų pareigūnus (darbuotojus). Iš atvykusiųjų tikrinti tarnybinės (darbinės) veiklos budinčios pamainos vadas turi teisę paprašyti pateikti tarnybinius (darbuotojo) pažymėjimus ar kitus pavedimus (nurodymus), patvirtinančius teisę tikrinti padalinį;

30.5asmenį, atvykusį pas padalinio administraciją. Kai yra įtarimų, kad asmuo  neblaivus ar apsvaigęs nuo narkotinių ar psichotropinių medžiagų, postininkas turi teisę atsisakyti jį įleisti į padalinio patalpas ar teritoriją ir nedelsdamas informuoti savo tiesioginį vadovą.

31.    Postininkas privalo prisistatyti atvykusiems asmenims ir išsiaiškinti atvykimo tikslą.

32.    Postininkas, sužinojęs atvykusių asmenų tikslus ir įvertinęs gautą informaciją, esant galimybei, palydi (arba organizuoja palydėjimą) juos pas budinčios pamainos vadą, padalinio viršininką ar kitą pareigūną (darbuotoją).

33.    Atvykus į padalinį Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento prie Vidaus reikalų ministerijos direktoriui ir jo pavaduotojams, taip pat aukšto rango valstybės pareigūnams (Respublikos Prezidentui, Seimo Pirmininkui, Ministrui Pirmininkui, vidaus reikalų ministrui ir kt.), postininkas privalo prisistatyti ir raportuoti apie tarnybos (darbo) eigą ir, jei negauna kitų nurodymų, toliau vykdyti savo funkcijas.

 

V SKYRIUS

BUDINČIŲ PAMAINŲ KEITIMOSI TVARKA

 

34.    Pareigūnai (darbuotojai) keičiasi kasdien 7.30 val.

35.    Budėjimą perduodančios pamainos vadas privalo užtikrinti, kad visa technika, teritorija ir patalpos būtų tvarkingos ir parengtos perduoti budėjimą priimančiai pamainai, kad pareigūnai (darbuotojai) būtų pasirengę pamainų keitimuisi iki signalo „Budinčių pamainų pasikeitimas“.

36.  Apie pasirengimą pamainų keitimuisi pamainos pareigūnai (darbuotojai) informuoja skyrininkus, o šie – pamainos vadus.

37Budėjimą perduodančios pamainos vadas privalo informuoti budėjimą priimančios pamainos vadą apie technikos ir kitų priemonių, pastato, teritorijos, vandens šaltinių, kelių būklę ir kitus žinomus pokyčius veiklos teritorijoje, taip pat apie kitus svarbius įvykius, įvykusius tarnybos (darbo) metu. Postininkas 7.30 val. per vidaus įgarsinimo sistemą dviem trumpais signalais ir žodžiu skelbia signalą: „Budinčių pamainų keitimasis“.

38Po signalo budėjimą perduodančios ir budėjimą priimančios pamainos pareigūnai (darbuotojai) išsirikiuoja padalinio viršininko nustatytoje vietoje. Už pamainos pareigūnų (darbuotojų) pasirengimą rikiuotei atsako pamainų vadai.

39Pamainoms pasikeitus padalinio viršininkas įvertina atliktas užduotis ir (esant poreikiui, atsižvelgęs į pavyzdinio budinčių pamainų keitimosi žiniaraščio (pridedama) rezultatus) nustato naujas užduotis budėjimą priimančiai pamainai. Poilsio, švenčių dienomis ir ne darbo valandomis šią funkciją atlieka budėjimą priimančios pamainos vadas.

40.     Budėjimą perduodančios ir budėjimą priimančios pamainos pareigūnai (darbuotojai) rikiuotėje dėvi tvarkingą kasdienę tarnybinę uniformą pagal sezoniškumą.

41.     Budėjimą priimančios pamainos vadas apie budėjimo priėmimo metu aptiktus trūkumus darbo dienomis informuoja padalinio viršininką, o poilsio, švenčių dienomis ir ne darbo valandomis, esant poreikiui, – PVS ar OVS.

42.    Budėjimą priimančios pamainos vadas po rikiuotės:

42.1. patikrina pamainos pareigūnų (darbuotojų) vidaus tarnybos (darbo) pažymėjimus, asmens žetonus, pareigūnų (darbuotojų), vairuojančių gaisrų gesinimo ir gelbėjimo transporto priemones, vairuotojo pažymėjimus, pažymėjimus, suteikiančius teisę vairuoti gaisrų gesinimo ir gelbėjimo transporto priemones su įjungtais mėlynos šviesos švyturėliais ir garso signalais, patikrina, ar tvarkinga ugniagesio speciali (darbinė) uniforma ir asmeninės apsaugos priemonės;

42.2. paskirsto užduotis pareigūnams (darbuotojams), postininkui, nustato už teritorijos, patalpų, ryšio priemonių, kompiuterinės technikos, gaisrų gesinimo ir kitos gelbėjimo technikos, kvėpavimo organų apsaugos aparatų ir kitos įrangos patikrinimą atsakingus pareigūnus (darbuotojus).

43.      Budėjimą priimančios pamainos pareigūnai (darbuotojai) po rikiuotės privalo pasiruošti ugniagesio specialią (darbinę) uniformą ir asmenines apsaugos priemones, įvykdyti pamainos vado paskirtas užduotis ir būti pasirengę išvykti.

44.      Budėjimą priimančios pamainos vado paskirti pareigūnai (darbuotojai) po rikiuotės privalo užpildyti Administravimo ir išvykimų apskaitos modulio (toliau – IAM) informaciją.

45.      Savanoris ugniagesys, dalyvaudamas  keičiantis pamainoms, vykdo pamainos vado pavestas funkcijas.

46.      Budinčios pamainos vadas, darbo dienomis pastebėjęs ar gavęs informaciją apie budėjimo metu iškilusius trūkumus, jų pašalinimo klausimus sprendžia su padalinio viršininku, o poilsio, švenčių dienomis ir ne darbo valandomis – su PVS ar OVS budinčiu pareigūnu (darbuotoju).

47.      Jei budėjimą perduodanti pamaina pamainų keitimosi metu yra negrįžusi į padalinį, budėjimą priimanti pamaina patikrina teritoriją, patalpas, ryšio priemones, likusią techniką, kompiuterinę techniką ir kitas priemones. Po rikiuotės budėjimą priimanti pamaina pagal padalinio viršininko nurodymą (kai jo nėra – pagal PVS ar OVS nurodymą) turi būti pasirengusi išvykti į įvykio vietą pakeisti budėjimą perduodančios pamainos.

48.      Grįžęs iš įvykio vietos budėjimą perduodančios pamainos vadas apie tarnybos (darbo) pabaigą praneša budėjimą priėmusios pamainos vadui, BPC ir užpildo reikiamus dokumentus.

 

VI SKYRIUS

BUDINČIOS PAMAINOS IŠVYKIMAS IR VEIKSMAI SUGRĮŽUS Į PADALINĮ

 

49.    Pamainos pagal gautą pranešimą išvyksta šia tvarka:

49.1postininkas, išgirdęs garsinį aliarmo signalą ir pranešimą balsu apie išsiuntimą, privalo nedelsdamas per radijo ryšio aliarmo signalams perduoti skirtą pokalbio grupę patvirtinti BPC apie gautą aliarmo signalą;

49.2.    nutraukiama pagal dienotvarkę numatyta veikla, išjungiami elektros, dujiniai ir kiti prietaisai, kurie galėtų kelti gaisro ar kitą pavojų;

49.3.   aliarmo signalo metu nurodyti skyriai susirenka padalinio viršininko nustatytoje vietoje ir pagal nurodytą iškvietimo pobūdį apsirengia apsauginę ugniagesių aprangą arba kitą aprangą;

49.4.   atidaromi garažo vartai;

49.5.   pasirengę išvykti pagal aliarmo signalą skyriaus pareigūnai (darbuotojai) užima savo vietas gaisrų gesinimo ir gelbėjimo transporto priemonėse;

49.6.   prieš įlipant į gaisrų gesinimo ir gelbėjimo transporto priemones įsitikinama, ar visi įrangos laikymo skyriai yra tinkamai uždaryti ir ar transporto priemonė gali vykti pagal iškvietimą į įvykio vietą;

49.7.   pamaina yra pasirengusi išvykti, kai gaisrų gesinimo ir gelbėjimo transporto priemonių varikliai užvesti, pamainos pareigūnai (darbuotojai) apsirengę tarnybine (specialia) uniforma, užėmę savo vietas gaisrų gesinimo ir gelbėjimo transporto priemonėse, visos durys ir skyriai uždaryti;

49.8. pamainos pareigūnas (darbuotojas), vairuojantis gaisrų gesinimo ir gelbėjimo transporto priemonę, prieš išvykdamas pagal aliarmo signalą, turi patikrinti, kad tinkamai uždarytos visos automobilio durys ir įrangos skyriai.

50 Paskutinei gaisrų gesinimo ir gelbėjimo transporto priemonei išvažiavus iš garažo, uždaromi vartai. Pamainos vadas (skyrininkas), įsitikinęs, kad skyrius (-iai) pasirengęs (-ę) išvykti, per radijo ryšį priskirtoje pajėgų valdymo pokalbio grupėje praneša BPC apie išvyktį ir patikslina informaciją apie pagalbos prašymą (adresas, pobūdis, mastas ir pan.). BPC darbuotojas pažymi pranešimo laiką BPC informacinėje sistemoje (fiksuojamas išvykimo laikas). Pasirengusių vykti pagal aliarmo signalą skyrių patvirtinimo signalas – įjungti gaisrų gesinimo ir gelbėjimo transporto priemonių švyturėliai.

51.    Pamainai (skyriui) sugrįžus į padalinį, pamainos vadas apie grįžimą informuoja BPC ir patikslina reikiamą informaciją.

52.    Pamaina, sugrįžusi į padalinį, nedelsdama atlieka šiuos darbus:

52.1.   išvalo ir sutvarko įvykio metu naudotą techniką, paruošia ją išvykti į įvykio vietą, papildo gaisrų gesinimo ir eksploatacinės medžiagas;

52.2.   esant poreikiui, atlieka įvykio metu naudotos technikos priežiūrą;

52.3.   esant poreikiui, pakeičia nešiojamųjų radijo ryšio terminalų akumuliatorius, įvykio metu naudotas gaisrines žarnas, kvėpavimo organų apsaugos aparatų balionus ar kitą įrangą;

52.4.   įkrauna kilnojamųjų prožektorių ir nešiojamųjų radijo ryšio terminalų akumuliatorius;

52.5.   parengia asmenines apsaugos priemones.

53.  Pamainos vadas, įvertinęs, kad pagal aliarmo signalą su parengta technika yra pasirengę išvykti pamainos pareigūnai (darbuotojai), apie tai informuoja BPC.

54.  Pamainai sugrįžus iš pratybų, mokymų, renginių, techninių apžiūrų ar kitų darbų, kuriuos vykdant nebuvo naudojama technika, išvykties metu dalyvavusio pamainos vado ar skyrininko nuožiūra atliekami reikalingi 52 punkte nustatyti darbai.

55.  Iki pamainų keitimosi pradžios į padalinį negrįžę pareigūnai (darbuotojai) atleidžiami nuo rikiuotės, teritorijos, patalpų, gaisrų gesinimo ir gelbėjimo technikos tvarkymo darbų.

 

VII SKYRIUS

BUDINČIOS PAMAINOS PAREIGŪNŲ (DARBUOTOJŲ)
APRANGOS IR IŠVAIZDOS REIKALAVIMAI

 

56Tarnybos (darbo) metu pareigūnai (darbuotojai) privalo dėvėti nustatyto pavyzdžio tvarkingą kasdienę tarnybinę (darbinę) uniformą pagal sezoniškumą. Tarnybos (darbo) metu draudžiama dėvėti tarnybinės uniformos dalis kartu su civiliais drabužiais, nenustatyto pavyzdžio uniformą, avalynę, skiriamuosius ženklus ar kitą atributiką. Laisvalaikio tipo avalynę nešioti leidžiama poilsio ir sporto patalpose, taip pat pareigūnų (darbuotojų) laisvu tarnybos (darbo) laiku tiesioginiam vadovui leidus.

57.  Kiekvienas pareigūnas (darbuotojas) atsako už jam išduotą kasdienę tarnybinę uniformą, ugniagesio specialią (darbinę) uniformą ir asmenines apsaugos priemones, jų tvarkingumą ir švarą.

58.  Pareigūno (darbuotojo) apranga ir išvaizda tarnybos (darbo) metu privalo atitikti šių Taisyklių ir kitų teisės aktų, reglamentuojančių pareigūno (darbuotojo) aprangos ir išvaizdos reikalavimus tarnybos (darbo) metu, nuostatas.

 

VIII SKYRIUS

BUDINČIOS PAMAINOS Pareigūnų (DARBUOTOJŲ) ATSAKOMYBĖ

 

59. Tarnybos (darbo) metu pareigūnui (darbuotojui), pažeidusiam šias Taisykles, taikoma tarnybinė ar drausminė atsakomybė.

60. Pareigūnų (darbuotojų) tarnybinę ar drausminę atsakomybę reglamentuoja Lietuvos Respublikos vidaus tarnybos statutas, Lietuvos Respublikos darbo kodeksas ir kiti teisės aktai.

 

_____________________________

 

Pavyzdinių vidaus tvarkos taisyklių

priedas

 

PAVYZDINIS BUDINČIŲ PAMAINŲ KEITIMOSI ŽINIARAŠTIS

__________________

(padalinio pavadinimas)

________________

(data)

_______________________                                      ________________

(budinčios pamainos vadas)                                                                                               (parašas)

 

Technika ir patalpos

Vardas, pavardė, parašas

Pastabos ir trūkumai

Darbinės būklės transporto priemonės kodas*

R / ST Nr.**

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rezervinės technikos kodas*

 

 

 

 

 

Kita technika

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tarnybinės patalpos ir teritorija

 

 

Garažas

 

 

Techninės priežiūros ir remonto dirbtuvės

 

 

Gaisrinių žarnų sandėliavimo patalpos

 

 

Asmeninių apsaugos priemonių plovimo ir (ar) džiovinimo patalpa

 

 

Kitos patalpos

 

 

 

* Transporto priemonės gaisrų gesinimo ir gelbėjimo konteinerio kodas

** Stacionariosios ir (ar) nešiojamosios radijo stotelės Nr.

 

Pastaba. Žiniaraštį pagal poreikį galima papildyti kita aktualia informacija (nurodyti kvėpavimo organų apsaugos aparatų, balionų, gaisrinių žarnų ir kt. skaičių).

__________________________________