VILNIAUS MIESTO SAVIVALDYBĖS

ADMINISTRACIJOS DIREKTORIUS

 

ĮSAKYMAS

DĖL VAIKŲ DIENOS SOCIALINĖS PRIEŽIŪROS POREIKIO NUSTATYMO IR SKYRIMO TVARKOS APRAŠO TVIRTINIMO

 

2021 m. balandžio 20 d.   Nr.  30-1049/21

Vilnius

 

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos socialinių paslaugų įstatymu ir Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2006 m. balandžio 5 d. įsakymu Nr. A1-94 „Dėl Asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikio nustatymo ir skyrimo tvarkos aprašo ir Senyvo amžiaus asmens bei suaugusio asmens su negalia socialinės globos poreikio nustatymo metodikos patvirtinimo“:

1. T v i r t i n u Vaikų dienos socialinės priežiūros poreikio nustatymo ir skyrimo tvarkos aprašą (pridedama).

2. P a v e d u Vilniaus miesto savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojui, kuruojančiam socialinių paslaugų sritį, kontroliuoti, kaip laikomasi 1 punktu patvirtinto tvarkos aprašo nuostatų.

 

 

 

Administracijos direktorė                                                                                  Lina Koriznienė

 

 

PATVIRTINTA

Vilniaus miesto savivaldybės

administracijos direktoriaus

2021 m. balandžio 20 d.

įsakymu Nr. 30-1049/21

 

 

VAIKŲ DIENOS SOCIALINĖS PRIEŽIŪROS POREIKIO NUSTATYMO IR SKYRIMO TVARKOS APRAŠAS

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Vaikų dienos socialinės priežiūros poreikio nustatymo ir skyrimo tvarkos aprašo (toliau – Aprašas) tikslas yra apibrėžti vaikų dienos socialinės priežiūros (toliau – socialinė priežiūra) poreikį nustatančius subjektus, reglamentuoti socialinės priežiūros poreikio įvertinimo tvarką, kreipimosi dėl socialinės priežiūros procedūrą, sprendimo dėl socialinės priežiūros skyrimo priėmimo, sustabdymo ir nutraukimo tvarką, informacijos saugojimą, skundų nagrinėjimo tvarką.

2. Šis Aprašas taikomas nustatant individualų socialinės priežiūros poreikį Vilniaus miesto vaikams, kurių deklaruota ir / ar faktinė gyvenamoji vieta yra Vilniaus miesto savivaldybėje ir kuriems ketinama skirti socialinės priežiūros paslaugas, kurias finansuoja Vilniaus miesto savivaldybė (toliau – Savivaldybė) iš savo biudžeto lėšų ar iš valstybės biudžeto specialiųjų tikslinių dotacijų Savivaldybės biudžetui. Šio Aprašo nuostatos taip pat taikomos vaikams, kurių deklaruota ir / ar faktinė gyvenamoji vieta nėra Vilniaus miesto savivaldybėje, tačiau vaikai lanko Savivaldybėje esančias ugdymo įstaigas ir Vilniaus mieste pageidauja gauti socialinės priežiūros paslaugas. Šis Aprašas netaikomas vaikams, kurių deklaruota gyvenamoji vieta yra Vilniaus mieste, tačiau faktiškai jie gyvena, ugdymo įstaigas lanko ir socialinės priežiūros paslaugas pageidauja gauti kitoje savivaldybėje.

3. Aprašas parengtas vadovaujantis Lietuvos Respublikos socialinių paslaugų įstatymu, Socialinių paslaugų katalogu, patvirtintu Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2006 m. balandžio 5 d. įsakymu Nr. A1-93 „Dėl Socialinių paslaugų katalogo patvirtinimo“, ir  Asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikio nustatymo ir skyrimo tvarkos aprašu, patvirtintu Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2006 m. balandžio 5 d. įsakymu Nr. A1-94 „Dėl Asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikio nustatymo ir skyrimo tvarkos aprašo ir Senyvo amžiaus asmens bei suaugusio asmens su negalia socialinės globos poreikio nustatymo metodikos patvirtinimo“. Apraše vartojamos sąvokos atitinka šiame punkte nurodytuose teisės aktuose apibrėžtas sąvokas.

4. Aprašu privalo vadovautis Savivaldybės administracijos Socialinių paslaugų skyrius (toliau –Skyrius), socialinių paslaugų įstaigos, kurioms Savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymu suteikti įgaliojimai vykdyti atvejo vadybos funkcijas ir koordinuoti atvejo vadybos procesus (toliau – Įstaiga) ir Savivaldybės teritorijoje akredituotą vaikų dienos socialinę priežiūrą teikiančios įstaigos (toliau – VDC).

 

II SKYRIUS

SOCIALINĖS PRIEŽIŪROS POREIKIO NUSTATYMO IR

SKYRIMO TVARKA

 

5. Dėl socialinės priežiūros vaikui skyrimo rašytiniu prašymu tiesiogiai, paštu ar elektroniniu būdu į Įstaigą (kai šeimai taikoma atvejo vadyba, su šeima dirba socialinis darbuotojas ar šeimai teikiamos socialinės priežiūros paslaugos) arba tiesiogiai į VDC (kai šeimai nėra taikoma atvejo vadyba, su šeima nedirba socialinis darbuotojas, neteikiamos socialinės priežiūros paslaugos) gali kreiptis:

5.1. vaiko tėvai ar kiti vaiko atstovai pagal įstatymą (toliau – vaiko atstovas pagal įstatymą);

5.2. socialinis darbuotojas (atvejo vadybininkas ar socialinis darbuotojas, dirbantis su šeimomis), teikiantis socialinę priežiūrą šeimoms (dėl vaiko iš socialinę riziką patiriančios šeimos arba socialinę riziką patiriančio vaiko);

5.3. nepilnametis, teismo pripažintas veiksniu (emancipuotu).

6. Aprašo 5 punkte nurodyti asmenys, kreipdamiesi dėl socialinės priežiūros vaikui skyrimo, pateikia:

6.1  užpildytą prašymo-paraiškos socialinėms paslaugoms gauti SP-8 formą, patvirtintą Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2005 m. birželio 27 d. įsakymu Nr. A1-183 „Dėl kai kurių socialinei paramai gauti reikalingų formų patvirtinimo“ (toliau – Prašymas). Prašyme nurodomas pageidaujamas lankyti VDC yra pasirenkamas iš Savivaldybės interneto svetainėje www.vilnius.lt viešinamo akredituotą socialinę priežiūrą teikiančių VDC sąrašo;

6.2. vaiko asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą ar jo kopiją;

6.3. jei vaiko deklaruota gyvenamoji vieta kitoje savivaldybėje, rašytinį laisvos formos paaiškinimą, kodėl kreipiamasi ne į savo gyvenamosios vietos savivaldybę, taip pat pagal galimybes pateikia dokumentų, įrodančių, kad vaikas gyvena ar lanko ugdymo įstaigą Savivaldybėje, kopijas;

6.4. jei socialinės priežiūros paslaugos poreikis vaikui nustatytas atvejo vadybos proceso metu, kartu su Prašymu vaiko atstovas pagal įstatymą, atvejo vadybininkas ar socialinis darbuotojas darbui su šeima pateikia atvejo vadybininko rekomendaciją;

6.5. jei socialinių paslaugų poreikį vertinantiems socialiniams darbuotojams reikalinga papildoma informacija, susijusi su vaiko socialinės priežiūros poreikio nustatymu, vadovaudamiesi Asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikio nustatymo ir skyrimo tvarkos aprašo, patvirtinto Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2006 m. balandžio 5 d. įsakymu Nr. A1-94 „Dėl Asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikio nustatymo ir skyrimo tvarkos aprašo ir Senyvo amžiaus asmens bei suaugusio asmens su negalia socialinės globos poreikio nustatymo metodikos patvirtinimo“, 17 punktu, jie gali prašyti iš šeimos papildomų duomenų, reikalingų socialinių paslaugų poreikiui nustatyti.

7. Socialinės priežiūros poreikis nustatomas vadovaujantis Asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikio nustatymo ir skyrimo tvarkos aprašu, patvirtintu Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2006 m. balandžio 5 d. įsakymu Nr. A1-94 „Dėl Asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikio nustatymo ir skyrimo tvarkos aprašo ir Senyvo amžiaus asmens bei suaugusio asmens su negalia socialinės globos poreikio nustatymo metodikos patvirtinimo“.

8. Įstaigų ir VDC vadovų paskirti socialiniai darbuotojai (toliau – socialiniai darbuotojai) per 10 kalendorinių dienų nuo Prašymo ir visų reikiamų 6 punkte nurodytų dokumentų gavimo dienos nustato vaiko dienos socialinės priežiūros poreikį, užpildydami Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2006 m. balandžio 5 d. įsakymu Nr. A1-94 „Dėl Asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikio nustatymo ir skyrimo tvarkos aprašo ir Senyvo amžiaus asmens bei suaugusio asmens su negalia socialinės globos poreikio nustatymo metodikos patvirtinimo“ patvirtintą asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikio vertinimo formą, joje pateikdami išvadas bei rekomendacijas dėl socialinių paslaugų vaikui teikimo. Įstaigos ar VDC vadovo sprendimu paslaugų poreikio vertinimo terminas gali būti pratęsiamas iki 15 kalendorinių dienų nuo Prašymo gavimo dienos socialiniam darbuotojui, nustatančiam vaiko socialinių paslaugų poreikį, raštu nurodžius priežastis, dėl kurių šį terminą reikia pratęsti (pavyzdžiui, reikalinga papildoma informacija, susijusi su asmens socialinių paslaugų poreikio vertinimu), taip pat nurodoma asmens, kurio socialinių paslaugų poreikis vertinamas, vardas, pavardė, gimimo data.

9. Nustatant vaiko socialinių paslaugų poreikį, atsižvelgiama į vaiko ugdymo ir vystymosi poreikius pagal įvairių sričių specialistų (vaiko teisių apsaugos institucijos ir jos teritorinių skyrių, švietimo įstaigų, pedagoginės psichologinės pagalbos tarnybų, sveikatos priežiūros įstaigų ir kitų įstaigų specialistų) išvadas ir rekomendacijas, kurios turi įtakos nustatant vaiko socialinių paslaugų poreikį (jos pridedamos prie socialinių paslaugų poreikio vertinimo formos).

10. Socialiniai darbuotojai, nustatę vaiko socialinės priežiūros poreikį, išvadas kartu su 6 punkte nurodytais dokumentais perduoda Skyriui.

11. Skyriaus atsakingas darbuotojas patikrina gautus vaiko asmens bylos dokumentus ir teikia juos svarstyti Savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymu sudarytai komisijai, priimančiai sprendimus dėl vaikų dienos socialinės priežiūros skyrimo, pratęsimo, sustabdymo ir nutraukimo (toliau – Komisija).

12. Socialinė priežiūra vaikui turi būti skiriama ne vėliau nei per 10 kalendorinių dienų nuo socialinio darbuotojo, nustačiusio vaiko socialinės priežiūros poreikį, socialinių paslaugų vertinimo išvadų Skyriui pateikimo dienos.

13. Įvertinusi vaiko socialinę situaciją, Komisija priima sprendimą dėl socialinės priežiūros vaikui skyrimo. Komisijos posėdžio protokolą pasirašo Komisijos pirmininkas ir sekretorius. Sprendimą dėl socialinės priežiūros paslaugų skyrimo vaikui pasirašo Administracijos direktoriaus įsakymu įgaliotas asmuo.

14. Siekiant užtikrinti socialinės priežiūros paslaugų tęstinumą, visiems vaikams, iki 2021 m. kovo 31 d. lankiusiems su Savivaldybe socialinės priežiūros finansavimo sutartis pasirašiusius VDC ir kuriems buvo atliktas bei Skyriui iki 2021 m. kovo 31 d. pateiktas socialinių paslaugų poreikio vertinimas su išvadomis, nepaisant jų deklaruotos ir / ar faktinės gyvenamosios vietos, skiriamos socialinės priežiūros paslaugos VDC, kurį vaikas lankė iki 2021 m. kovo 31 d. Vaiko socialinės priežiūros poreikis 2021 m. sausio 15 d.–2021 m. kovo 31 d. laikotarpiu buvo nustatomas, vadovaujantis Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2021 m. sausio 15 d. įsakymu Nr. A1-33 „Dėl Vaikų dienos socialinės priežiūros poreikio nustatymo ir skyrimo tvarkos patvirtinimo“.

15. Priėmus sprendimą dėl socialinės priežiūros skyrimo, užpildoma sprendimo dėl socialinių paslaugų asmeniui (šeimai) skyrimo SP-9 forma, patvirtinta Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2005 m. birželio 27 d. įsakymu Nr. A1-183 „Dėl kai kurių socialinei paramai gauti reikalingų formų patvirtinimo“ (toliau – Sprendimas).

16. Sprendimo elektroninis nuorašas per 3 darbo dienas nuo Sprendimo pasirašymo dienos išsiunčiamas elektroniniu paštu vaiko atstovui pagal įstatymą. Kai vaiko atstovas pagal įstatymą Prašyme nenurodo savo elektroninio pašto adreso, Skyriaus atsakingas darbuotojas apie priimtą Sprendimą vaiko atstovą pagal įstatymą informuoja Prašyme nurodytu telefonu.

17. Sprendimo elektroninis nuorašas, Prašymas ir socialinės priežiūros poreikio vertinimas per 3 darbo dienas nuo Sprendimo pasirašymo dienos perduodami paslaugas teiksiančiam VDC. Per 3 darbo dienas nuo Sprendimo elektroninio nuorašo gavimo dienos VDC susisiekia su vaiko atstovu pagal įstatymą Prašyme nurodytais kontaktais dėl vaiko atstovo pagal įstatymą sutikimo su Sprendimu skirti vaikui socialinę priežiūrą. Sutartis tarp vaiko atstovų pagal įstatymą ir VDC pasirašoma tik esant vaiko atstovų pagal įstatymą sutikimui dėl paslaugų skyrimo VDC.

18. Komisijai nusprendus neskirti socialinės priežiūros paslaugų, Skyrius vaiko atstovą pagal įstatymą apie tai informuoja raštu per 5 darbo dienas nuo Komisijos posėdžio dienos.

19. Skyriuje gavus VDC informaciją ar vaiko atstovo pagal įstatymą laisvos formos rašytinį prašymą dėl socialinės priežiūros paslaugų teikimo sustabdymo / nutraukimo (nurodomas priežastys, dėl kurių siūloma / prašoma vaikui sustabdyti / nutraukti socialinės priežiūros teikimą), prašymas per 10 kalendorinių dienų nuo Skyriuje gavimo dienos yra svarstomas Komisijos posėdyje. Komisijai priėmus sprendimą sustabdyti / nutraukti socialinės priežiūros vaikui paslaugas, Savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymu įgaliotas asmuo pasirašo sprendimą dėl socialinės priežiūros paslaugų teikimo vaikui sustabdymo / nutraukimo. Sprendime nurodomas socialinių paslaugų teikimo sustabdymo laikotarpis / nutraukimo data, apie Sprendimą raštu informuojamas VDC ir vaiko atstovas pagal įstatymą (pateikiama Sprendimo kopija).

20. Vaiko socialinių paslaugų poreikį, kai vaikas gauna socialines paslaugas socialinių paslaugų įstaigoje, esant poreikiui, įvertina šios įstaigos socialiniai darbuotojai per 20 kalendorinių dienų nuo poreikio atsiradimo dienos, užpildydami socialinių paslaugų poreikio vertinimo formą.

21. Socialinė priežiūra vaikui teikiama VDC su Savivaldybe pasirašius šios paslaugos finansavimo sutartį ir paslaugos teikėjui su vaiko atstovais pagal įstatymą sudarius sutartį. Su kitomis savivaldybėmis ar kitose savivaldybėse esančiais VDC paslaugų finansavimo sutartys nėra sudaromos.

 

III SKYRIUS

INFORMACIJOS TEIKIMAS IR SAUGOJIMAS

 

22. Skyriaus atsakingas darbuotojas informaciją apie vaikui skirtas / sustabdytas / nutrauktas socialinės priežiūros paslaugas įveda į Socialinės paramos informacinę sistemą SPIS.

23. Informacija apie socialinės priežiūros paslaugų skyrimą vaikui kaupiama Socialinės paramos informacinėje sistemoje SPIS.

24. Vaiko asmens bylos dokumentų kopijos saugomos Lietuvos Respublikos dokumentų ir archyvų įstatymo nustatyta tvarka Lietuvos vyriausiojo archyvaro nustatytais terminais.

 

IV SKYRIUS

SKUNDŲ NAGRINĖJIMAS

 

25. Socialinių darbuotojų išvadas dėl socialinės priežiūros poreikio nustatymo vaiko atstovas pagal įstatymą, kiti suinteresuoti asmenys gali apskųsti Savivaldybės administracijos direktoriui.

26. Apskundus išvadas dėl socialinės priežiūros poreikio nustatymo, Savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymu per 20 darbo dienų sudaroma komisija, kuri kartotinai nustato vaiko socialinių paslaugų poreikį.

27. Savivaldybės administracijos direktoriaus sudaryta komisija, nustačiusi, kad socialinis darbuotojas neteisingai įvertino vaiko socialinių paslaugų poreikį, teikia išvadą darbuotojo įstaigos vadovui.

28. Socialinės priežiūros paslaugų, finansuojamų iš valstybės biudžeto specialių tikslinių dotacijų savivaldybių biudžetams, poreikio nustatymo išvadas dėl socialinių paslaugų teikimo, sprendimus dėl šių socialinių paslaugų skyrimo vaiko atstovas pagal įstatymą, kiti suinteresuoti asmenys gali apskųsti Socialinių paslaugų priežiūros departamentui prie Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerijos.

29. Ginčai dėl Savivaldybės administracijos direktoriaus ar Socialinių paslaugų priežiūros departamento prie Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerijos priimtų sprendimų (neveikimo) nagrinėjami Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo nustatyta tvarka.

 

V SKYRIUS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

30. Valstybės tarnautojai ir darbuotojai, dirbantys pagal darbo sutartis, už šio Aprašo nuostatų nesilaikymą atsako Lietuvos Respublikos teisės aktų nustatyta tvarka.

31. Aprašo nuostatų vykdymo metu asmens duomenys tvarkomi vadovaujantis 2016 m. balandžio 27 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentu (ES) 2016/679 dėl fizinių asmenų apsaugos tvarkant asmens duomenis ir dėl laisvo tokių duomenų judėjimo ir kuriuo panaikinama Direktyva 95/46/EB (Bendrasis duomenų apsaugos reglamentas) (OL 2016 L 119, p. 1), Lietuvos Respublikos asmens duomenų teisinės apsaugos įstatymu ir kitais teisės aktais, reglamentuojančiais asmens duomenų tvarkymą ir apsaugą.

32. Skyrius Savivaldybės interneto svetainės www.vilnius.lt paskyroje https://paslaugos.vilnius.lt/service-list/vaiku-dienos-socialines-prieziuros-akreditavimas viešai skelbia akredituotos socialinės priežiūros paslaugas Vilniaus mieste teikiančių VDC sąrašą.

____________________________________