PRIENŲ RAJONO SAVIVALDYBĖS TARYBA

 

SPRENDIMAS

DĖL PREVENCINIŲ SOCIALINIŲ PASLAUGŲ PLANAVIMO, ORGANIZAVIMO IR TEIKIMO PRIENŲ RAJONO SAVIVALDYBĖJE TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO

 

2023 m. rugsėjo 28 d. Nr. T3-246

Prienai

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo 6 straipsnio 12 punktu, Lietuvos Respublikos socialinių paslaugų įstatymo 13 straipsnio 1 dalimi, 35 straipsnio 5 ir 6 dalimi, Prevencinių socialinių paslaugų organizavimo ir teikimo tvarkos aprašo, patvirtinto Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2022 m. lapkričio 23 d. įsakymu Nr. A1-776 „Dėl Prevencinių socialinių paslaugų organizavimo ir teikimo tvarkos aprašo patvirtinimo“, 16 punktu, Prienų rajono savivaldybės taryba n u s p r e n d ž i a:

Patvirtinti Prevencinių socialinių paslaugų planavimo, organizavimo ir teikimo Prienų rajono savivaldybėje tvarkos aprašą (pridedama).

 

 

 

Savivaldybės meras                                                                                             Alvydas Vaicekauskas

 

 

PATVIRTINTA

Prienų rajono savivaldybės tarybos

2023 m. rugsėjo 28 d.

sprendimu Nr. T3-246

 

 

PREVENCINIŲ SOCIALINIŲ PASLAUGŲ PLANAVIMO, ORGANIZAVIMO IR TEIKIMO PRIENŲ RAJONO SAVIVALDYBĖJE TVARKOS APRAŠAS

 

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Prevencinių socialinių paslaugų planavimo, organizavimo ir teikimo Prienų rajono savivaldybėje tvarkos aprašas (toliau – Aprašas) reglamentuoja prevencinių socialinių paslaugų planavimą, organizavimą ir teikimą Prienų rajono savivaldybėje (toliau – Savivaldybė).

2. Apraše vartojamos sąvokos atitinka Lietuvos Respublikos socialinių paslaugų įstatyme, Lietuvos Respublikos nevyriausybinių organizacijų plėtros įstatyme, Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatyme, Lietuvos Respublikos jaunimo politikos pagrindų įstatyme, Socialinių paslaugų kataloge, patvirtintame Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2006 m. balandžio 5 d. įsakymu Nr. A1-93 „Dėl Socialinių paslaugų katalogo patvirtinimo“ (toliau – Socialinių paslaugų katalogas), Darbo su jaunimu gatvėje tvarkos apraše, Mobiliojo darbo su jaunimu tvarkos apraše, Atvirojo darbo su jaunimu tvarkos apraše, Jaunimo informavimo ir konsultavimo tvarkos apraše, Jaunimo praktinių įgūdžių ugdymo tvarkos apraše, patvirtintuose Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2019 m. spalio 15 d. įsakymu Nr. A1-614 „Dėl Darbo su jaunimu gatvėje tvarkos aprašo, Mobiliojo darbo su jaunimu tvarkos aprašo, Atvirojo darbo su jaunimu tvarkos aprašo, Jaunimo informavimo ir konsultavimo tvarkos aprašo ir Jaunimo praktinių įgūdžių ugdymo tvarkos aprašo patvirtinimo“, Priklausomybės konsultavimo paslaugų rizikingai ir žalingai alkoholį vartojantiems asmenims teikimo tvarkos apraše, patvirtintame Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2018 m. rugsėjo 7 d. įsakymu Nr. V-989 „Dėl Priklausomybės konsultavimo paslaugų rizikingai ir žalingai alkoholį vartojantiems asmenims teikimo tvarkos aprašo patvirtinimo“ (toliau – Priklausomybės konsultavimo paslaugų rizikingai ir žalingai alkoholį vartojantiems asmenims teikimo tvarkos aprašas), vartojamas sąvokas.

3. Prevencinės socialinės paslaugos teikiamos asmenims (šeimoms, bendruomenėms), siekiant stiprinti asmens (šeimos) gebėjimą savarankiškai rūpintis asmeniniu (šeimos) gyvenimu ir dalyvauti visuomenės gyvenime, gilinti žinias ir ugdyti įgūdžius, kad ateityje būtų išvengta galimų socialinių problemų ir socialinės rizikos atsiradimo, skatinti bendruomenės socialinę įtrauktį.

4. Prevencines socialines paslaugas Savivaldybėje organizuoja ir teikia:

4.1. Prienų rajono savivaldybės socialinių paslaugų centras (toliau – Socialinių paslaugų centras) – Savivaldybės tarybos įgaliota biudžetinė įstaiga – Prienų rajono savivaldybės bendruomeninių šeimos namų funkcijų vykdytojas bei kompleksinių paslaugų šeimoms teikėjas;

4.2. Prienų kultūros ir laisvalaikio centras (atvira jaunimo erdvė „Prienas“) – atvirasis darbas su jaunimu.

5. Prevencinių socialinių paslaugų tikslas – padėti asmeniui (šeimai) ir (ar) bendruomenei išvengti galimų socialinių problemų ir (ar) socialinės rizikos atsiradimo, sudaryti sąlygas asmeniui (šeimai) ugdyti ir (ar) stiprinti gebėjimus savarankiškai spręsti socialines problemas, palaikyti socialinius ryšius su visuomene, taip pat padėti didinti socialinę įtrauktį.

6. Prevencinės socialinės paslaugos asmenims (šeimoms) teikiamos nemokamai ir finansuojamos iš Savivaldybės biudžeto lėšų. Kompleksinės paslaugos šeimai, jų organizavimas ir teikimas finansuojamas iš Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšų ir valstybės biudžeto dotacijų savivaldybių biudžetams.

 

II SKYRIUS

KREIPIMASIS DĖL PREVENCINIŲ SOCIALINIŲ PASLAUGŲ

 

7. Prevencinės socialinės paslaugos teikiamos asmenims (šeimoms), kurių gyvenamoji ir (ar) nuolatinė gyvenamoji vieta yra Savivaldybės teritorijoje.

8. Prevencinė (-ės) socialinė (-ės) paslauga (-os) gali būti inicijuojama (-os):

8.1. asmens (vieno iš suaugusių šeimos narių), jo globėjo ar rūpintojo prašymu;

8.2. pagal bendruomenės nario ar kito suinteresuoto fizinio asmens ar institucijos (organizacijos), Socialinės paramos skyriaus (toliau kartu – suinteresuotas asmuo) kreipimąsi dėl galimo prevencinės socialinės paslaugos teikimo kitam asmeniui (šeimai) poreikio;

8.3. socialinių paslaugų įstaigos, teikiančios prevencines socialines paslaugas, iniciatyva, kai:

8.3.1. gauta informacija ar nustatoma, kad asmuo (šeima) patiria sunkumų, negeba savarankiškai spręsti iškilusių problemų;

8.3.2. bendradarbiaujant su bendruomenėmis, seniūnijomis ir įvairiomis socialinio darbo įgyvendinimo srityse veikiančiomis institucijomis, įstaigomis, organizacijomis gauta informacija, kad asmenys (šeimos) patiria įvairių sunkumų ir jiems reikia pagalbos;

8.3.3. gauta informacija iš specialistų, dirbančių su jaunimu, kad jaunam žmogui kyla problemų ir reikia pagalbos įveikti sunkumus;

8.3.4. gauta informacija iš švietimo ir ugdymo, sveikatos priežiūros, socialinių paslaugų įstaigų, policijos ir kitų institucijų darbuotojų, kurie turi duomenų apie prevencinių socialinių paslaugų asmeniui (šeimai) reikalingumą.

9. Asmuo (vienas iš suaugusių šeimos narių) ar jo globėjas, rūpintojas, suinteresuotas asmuo dėl prevencinių socialinių paslaugų teikimo tiesiogiai žodžiu ar raštu, paštu ar elektroniniu paštu kreipiasi į prevencines socialines paslaugas teikiančių įstaigų specialistus.

10. Bendruomenės nariai ar kiti suinteresuoti fiziniai asmenys nurodo savo vardus, pavardes, kontaktinę informaciją ir pateikia asmens ar vieno iš suaugusių šeimos narių, dėl kurių interesų kreipėsi, vardą, pavardę, kontaktinę informaciją (gyvenamosios vietos adresą, telefono numerį ar elektroninio pašto adresą (jeigu žinoma)) ir priežastį, dėl kurios asmuo (vienas iš suaugusių šeimos narių) ar jo globėjas, rūpintojas to negali padaryti pats .

11. Apie prevencinių socialinių paslaugų reikalingumą asmeniui (šeimai) pagal Socialinių paslaugų įstatymo 15 straipsnio 4 dalį privalo pranešti institucija (organizacija) prevencines socialines paslaugas teikiančiai įstaigai ir apie tai informuoja savivaldybės administraciją, pateikdama laisvos formos raštą, nurodydama asmens (vieno iš suaugusių šeimos narių) vardą, pavardę, kontaktinę informaciją (gyvenamosios vietos adresą, telefono ryšio numerį ar elektroninio pašto adresą (jeigu žinoma). Prevencines socialines paslaugas teikianti įstaiga Prevencinių socialinių paslaugų organizavimo ir teikimo tvarkos aprašo, patvirtinto Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2022 m. lapkričio 23 d. įsakymu Nr. A1-776 „Dėl Prevencinių socialinių paslaugų organizavimo ir teikimo tvarkos aprašo patvirtinimo“ (toliau – Prevencinių socialinių paslaugų organizavimo ir teikimo tvarkos aprašas), 9 punkte nustatyta tvarka susisiekia su asmeniu (šeima) ir pasiūlo prevencinę (-es) socialinę (-es) paslaugą (-as) arba asmuo (šeima) informuojamas (-a) apie galimybę gauti kitas socialines paslaugas .

 

III SKYRIUS

PREVENCINIŲ SOCIALINIŲ PASLAUGŲ PLANAVIMAS, ORGANIZAVIMAS IR TEIKIMAS

 

12. Prevencines socialines paslaugas Savivaldybėje planuoja Savivaldybės administracijos Socialinės paramos skyrius (toliau – Socialinės paramos skyrius) ir Savivaldybės administracijos jaunimo reikalų koordinatorius (vyriausiasis specialistas) (toliau – Jaunimo koordinatorius). Socialinės paramos skyrius ir Jaunimo koordinatorius, planuodami ir organizuodami prevencines socialines paslaugas, vadovaujasi Socialinių paslaugų planavimo principais, įtvirtintais Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2006 m. lapkričio 15 d. nutarimu Nr. 1132 „Dėl Socialinių paslaugų planavimo metodikos patvirtinimo“ patvirtintos Socialinių paslaugų planavimo metodikos 6 punkte.

13. Prevencines socialines paslaugas organizuojanti ir teikianti įstaiga renka, sistemina ir analizuoja duomenis apie gyventojams teikiamas prevencines ir kitas socialines paslaugas, periodiškai (ne rečiau kaip kartą per 2 metus) atlieka apklausas, kuriomis siekiama įvertinti teikiamų paslaugų kokybę, ir teikia pasiūlymus Savivaldybės administracijos Socialinės paramos skyriui (toliau Skyrius) dėl šių paslaugų tobulinimo, kokybės gerinimo, paslaugų plėtros.

14. Gavęs informaciją apie prevencinių paslaugų poreikį, prevencinių socialinių paslaugų teikėjas Prevencinių socialinių paslaugų organizavimo ir teikimo tvarkos aprašo 9 punkte nustatyta tvarka susisiekia su asmeniu (šeima) ir pasiūlo prevencines socialines paslaugas arba asmuo (šeima) informuojamas (-a) apie galimybę gauti kitas socialines paslaugas.

15. Prevencinės socialinės paslaugos teikiamos vadovaujantis Prevencinių socialinių paslaugų organizavimo ir teikimo tvarkos aprašo 10–15 punktuose nustatyta tvarka.

16. Prevencines socialines paslaugas teikiančios įstaigos specialistas fiksuoja atvejus, kai su asmeniu (šeima) nepavyksta susisiekti ilgiau nei 5 darbo dienas, ten pat fiksuojami 11 punkte numatyti atvejai, kai, susisiekus su asmeniu (šeima), jis (ji) atsisako siūlomos pagalbos.

17. Prevencinių socialinių paslaugų teikėjai užtikrina, kad paslaugas teiktų kvalifikuoti darbuotojai, atitinkantys Lietuvos Respublikos teisės aktų nustatytus kvalifikacinius reikalavimus, užtikrina darbuotojų, organizuojančių ir (ar) teikiančių kompleksines paslaugas šeimai, galimybę tobulinti profesinę kompetenciją, gerinti paslaugų kokybę.

18. Prevencinių socialinių paslaugų teikėjas informuoja Savivaldybės administraciją apie asmenims (šeimoms) suteiktas prevencines socialines paslaugas – pateikia užpildytą priedą. Socialinės paramos šeimai informacinėje sistemoje (kiekvieno einamojo mėnesio paskutinę darbo dieną (pasibaigus ketvirčiui per 10 darbo dienų)) teikiami Prevencinių socialinių paslaugų organizavimo ir teikimo tvarkos aprašo 23 punkte nurodyti duomenys apie suteiktas prevencines socialines paslaugas.

 

IV SKYRIUS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

19. Prevencinių socialinių paslaugų teikimo priežiūrą ir stebėseną vykdo Socialinės paramos skyrius ir Jaunimo koordinatorius.

20. Socialinės paramos skyrius užtikrina ir vykdo Prienų rajono savivaldybės bendruomeninių šeimos namų funkcijų vykdytojo bei kompleksinių paslaugų šeimoms teikėjo Socialinių paslaugų centro veiklos kokybės priežiūrą.

21. Socialinės paramos skyriui nustačius, kad bendruomeninių šeimos namų veikla neatitinka bendruomeninių šeimos namų veiklai taikomų kriterijų, inicijuoja bendruomeninių šeimos namų veiklos sustabdymą ir iš naujo organizuoja bendruomeninių šeimos namų atranką ar šios funkcijos vykdymo paskyrimą kitai reikalavimus atitinkančiai Savivaldybės socialinių paslaugų įstaigai.

22. Prevencinių socialinių paslaugų teikėją dėl netinkamo prevencinių socialinių paslaugų teikimo asmuo (vienas iš suaugusių šeimos narių) ar jo globėjas, rūpintojas, kiti suinteresuoti asmenys gali apskųsti Savivaldybės merui. Skunde nurodomas asmens vardas, pavardė, kontaktinė informacija, priežastys, dėl kurių kreipiamasi, ir (arba) kitos, pareiškėjo nuomone, svarbios aplinkybės. Gavęs skundą, Savivaldybės meras jį išnagrinėti paveda Savivaldybės administracijai. Nustačius prevencinių socialinių paslaugų teikimo pažeidimus, Savivaldybės meras ar jo įgaliotas Savivaldybės administracijos direktorius Socialinės paramos skyriaus teikimu per 5 darbo dienas nuo pažeidimo nustatymo dienos pareikalauja, kad per nustatytą terminą trūkumai būtų pašalinti, o jeigu pažeidėjas trūkumų nepašalina, inicijuoja pažeidėjo prevencinių socialinių paslaugų teikimo sustabdymą ar nutraukimą. Teikiamas terminas nustatytiems trūkumams pašalinti yra ne trumpesnis kaip vienas mėnuo ir ne ilgesnis kaip 6 mėnesiai, kuris Savivaldybės mero potvarkiu ar jo įgalioto Savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymu  gali būti pratęstas vieną kartą ne ilgiau kaip 6 mėnesiams. Šis terminas nustatomas atsižvelgiant į nustatyto pažeidimo pobūdį ir kitas svarbias aplinkybes, susijusias su paslaugų gavėjų individualių poreikių užtikrinimu.

23.  Savivaldybė ir prevencinių socialinių paslaugų teikėjai viešai savo interneto svetainėje, taip pat kitomis informavimo priemonėmis skelbia informaciją apie Savivaldybėje organizuojamas ir teikiamas prevencines socialines paslaugas: teikiamų prevencinių socialinių paslaugų rūšis, jų turinį bei siekiamą rezultatą, prevencinių socialinių paslaugų teikėjus (jų pavadinimus, kontaktinę informaciją – telefono ryšio numerius, elektroninio pašto adresus), prevencinių socialinių paslaugų gavimo tvarką, prevencinių socialinių paslaugų organizavimą ir teikimą reglamentuojančius teisės aktus.

24.  Pasikeitus Apraše nurodytiems teisės aktams, tiesiogiai taikomos naujos tų aktų nuostatos.

25.  Įgyvendindami Aprašą, duomenų valdytojai užtikrina, kad jų atliekamas asmens duomenų tvarkymas atitiktų 2016 m. balandžio 27 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) 2016/679 dėl fizinių asmenų apsaugos tvarkant asmens duomenis ir dėl laisvo tokių duomenų judėjimo ir kuriuo panaikinama Direktyva 95/46/EB (Bendrasis duomenų apsaugos reglamentas) ir kitų teisės aktų, reglamentuojančių asmens duomenų apsaugą ir tvarkymą, nuostatas.

26.  Duomenų subjektų teisės įgyvendinamos duomenų valdytojo, į kurį kreipiamasi dėl duomenų subjekto teisių įgyvendinimo, nustatyta tvarka, vadovaujantis Reglamentu (ES) 2016/679.

27.  Dokumentai saugomi Lietuvos Respublikos dokumentų ir archyvų įstatymo nustatyta tvarka.

 

________________

 

Prevencinių socialinių paslaugų planavimo, organizavimo ir teikimo Prienų rajono savivaldybėje tvarkos aprašo priedas

 

INFORMACIJA APIE ASMENIMS (ŠEIMOMS) SUTEIKTAS PREVENCINES SOCIALINES PASLAUGAS

 

________________________________

(ketvirtis / metai)

 

20 m. d.

 

Eil. Nr.

Asmenų, su kuriais buvo kontaktuota, skaičius

(teikiant potencialių socialinių paslaugų gavėjų paieškos paslaugą)

Konsultacijų, suteiktų asmenims, kurie kreipėsi į bendruomeninius šeimos namus, skaičius

(organizuojant kompleksines paslaugas šeimai)

Kompleksinių paslaugų šeimai gavėjų, gaunančių sudėtines kompleksines paslaugas šeimai, skaičius

Suteiktų darbo su bendruomene paslaugų skaičius

(teikiant darbo su bendruomene paslaugą)

Šeimų (gavėjų) skaičius

(teikiant šeimos konferencijos paslaugą)

Bendras gavėjų (unikalių fizinių asmenų) skaičius

(teikiant atvirojo darbo su jaunimu paslaugą)

Bendras gavėjų (unikalių fizinių asmenų) skaičius

(teikiant mobiliojo darbo su jaunimu paslaugą)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(Pareigų pavadinimas)

 

(parašas)

 

(vardas, pavardė)