LIETUVOS RESPUBLIKOS
SOCIALINĖS APSAUGOS IR DARBO MINISTRAS
ĮSAKYMAS
DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS SOCIALINĖS APSAUGOS IR DARBO MINISTRO 2010 M. RUGSĖJO 17 D. ĮSAKYMO NR. A1-425 „DĖL KĖLIMO KRANŲ NAUDOJIMO TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO
2017 m. liepos 5 d. Nr. A1-381
Vilnius
1. P a k e i č i u Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2010 m. rugsėjo 17 d. įsakymą Nr. A1-425 „Dėl Kėlimo kranų naudojimo taisyklių patvirtinimo“ ir jį išdėstau nauja redakcija (Kėlimo kranų naudojimo taisyklės nauja redakcija nedėstomos):
„LIETUVOS RESPUBLIKOS
SOCIALINĖS APSAUGOS IR DARBO MINISTRAS
ĮSAKYMAS
DĖL KĖLIMO KRANŲ NAUDOJIMO TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO
Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos potencialiai pavojingų įrenginių priežiūros įstatymo 5 straipsnio 2 punktu ir Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2001 m. birželio 29 d. nutarimo Nr. 817 „Dėl teisės aktų, būtinų Lietuvos Respublikos potencialiai pavojingų įrenginių priežiūros įstatymui įgyvendinti, patvirtinimo“ 2.3 papunkčiu,
2. P a k e i č i u nurodytu įsakymu patvirtintas Kėlimo kranų naudojimo taisykles:
2.2. Pakeičiu 3 punktą ir jį išdėstau taip:
„3. Šiose Taisyklėse vartojamos sąvokos:
3.1. Kabelinio tipo kranas – kranas, kurio krovinio kabinimo įtaisas pritvirtintas prie krovinių vežimėlio, judančio įtemptais lynais.
3.2. Krano darbo vadovas – asmuo, turintis tinkamą kvalifikaciją ar specialių žinių ir įgūdžių, kaip nustatyta Reikalavimuose darbuotojų, kuriems pavesta atlikti potencialiai pavojingų įrenginių priežiūrą ar juos pertvarkyti, ir darbų su potencialiai pavojingais įrenginiais vadovų kvalifikacijai arba specialioms žinioms ir įgūdžiams, patvirtintuose Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2017 m. birželio 29 d. įsakymu Nr. A1-333 „Dėl Reikalavimų darbuotojų, kuriems pavesta atlikti potencialiai pavojingų įrenginių priežiūrą ar juos pertvarkyti, ir darbų su potencialiai pavojingais įrenginiais vadovų kvalifikacijai arba specialioms žinioms ir įgūdžiams patvirtinimo“ (toliau – Įsakymas Nr. A1-333), atsakingas už darbo su kranu objekte planavimą, organizavimą, koordinavimą, vykdymą ir priežiūrą.
3.3. Krano modifikavimas – veiksmai krano techninėms charakteristikoms pakeisti, pavyzdžiui, pavaros pakeitimas, angos pločio padidinimas, strėlės prailginimas, krovinio kėlimo aukščio padidinimas, krano sustiprinimas, padidinant jo keliamąją galią, krano su kabliu pertvarkymas į greiferinį ar magnetinį, kai toks pertvarkymas nenumatytas krano techniniuose dokumentuose, taip pat kiti techninio pertvarkymo atvejai, dėl kurių gali pasikeisti apkrovos mazguose ir konstrukcijos elementuose, krano stabilumas ir tvirtumas. Modifikavimas nėra techninės priežiūros veiksmas. Modifikavimas atliekamas pagal Techninio reglamento „Mašinų sauga“, patvirtinto Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2000 m. kovo 6 d. įsakymu Nr. 28 „Dėl Techninio reglamento „Mašinų sauga“ patvirtinimo“ (toliau – Techninis reglamentas „Mašinų sauga“), reikalavimus.
3.4. Krano naudojimo dokumentų byla (krano pasas) – krano techninių charakteristikų sąvadas, kiti gamintojo kartu su kranu pateikti techniniai dokumentai, instrukcijos, būtinos kranui tinkamai eksploatuoti, prižiūrėti, remontuoti ir jo veikimui tikrinti, krano priežiūros žurnalas ir visa kaupiamoji informacija (dokumentai, protokolai, sertifikatai, krano techninės būklės patikrinimų, atliktų remonto darbų, modifikacijų, mazgų ir dalių keitimo ataskaitos, duomenys apie avarijas, gedimus ir techninius sutrikimus, krano registravimo Potencialiai pavojingų įrenginių valstybės registre pažyma ir kita su krano naudojimu susijusi informacija).
3.5. Krano pamainų žurnalas (toliau – pamainų žurnalas) – krano nuolatinės priežiūros žurnalas, nuolat saugomas kranininkui prieinamoje vietoje ir pildomas krano savininko nustatyta tvarka. Pamainų žurnale kiekvieną dieną ar kiekvieną pamainą prieš pradedant darbą daromi įrašai apie krano apžiūros rezultatus ir jo tinkamumą naudoti, taip pat įrašoma kita krano techninę būklę nusakanti informacija (pvz., nustatyti gedimai, remonto jiems pašalinti darbai, apžiūros po atlikto remonto rezultatas). Pamainų žurnale gali būti numatyti ir kiti įrašai, pavyzdžiui, apie savaeigio krano pastatymą, specialiųjų leidimų išdavimą.
3.6. Krano remontas – sulūžusių ar dėl kitų priežasčių netinkamų naudoti dalių, mazgų keitimas lygiaverčiais ar taisymas, nekeičiant krano techninių charakteristikų. Remontu nelaikomi modifikavimo darbai.
3.7. Strėlinio tipo kranas – kranas, kurio krovinio kabinimo įtaisas pritvirtintas prie strėlės arba vežimėlio, judančio strėle.
3.8. Tiltinio tipo kranas – kranas, kurio krovinio kabinimo įtaisas pritvirtintas prie tiltu važinėjančio krovinių vežimėlio. Tiltas (konstrukcija su krovinine sija ar bėgių keliu) gali būti judamas arba stacionarus (nejudamas). Judamasis tiltas juda krano bėgių keliu ir gali būti montuojamas tiesiogiai ant važiuoklės arba ant vertikalių bokštinių atramų su važiuokle, arba mišriuoju būdu. Stacionarusis tiltas nejudamai pritvirtinamas prie laikančiųjų (pvz., pastato) konstrukcijų.
2.4. Pakeičiu II skyriaus pavadinimą ir jį išdėstau taip:
2.5. Pakeičiu III skyriaus pavadinimą ir jį išdėstau taip:
2.6. Pakeičiu 19 punktą ir jį išdėstau taip:
„19. Krano savininkas turi teisę pasirinkti nuolatinės krano priežiūros organizavimo būdą – atlikti nuolatinę priežiūrą savo jėgomis (kai turi darbuotojų, turinčių tinkamą kvalifikaciją ar specialių žinių ir įgūdžių, kaip nustatyta Įsakyme Nr. A1-333) arba nuolatinės priežiūros vykdymą perduoti licencijuotai įmonei, teikiančiai kėlimo įrenginių nuolatinės priežiūros paslaugas pagal tiesiogiai (be tarpininkų) tarp įrenginio savininko ir licencijuotos įmonės sudaromą sutartį. Sutartyje turi būti nurodytos perduodamos pareigos pagal Lietuvos Respublikos potencialiai pavojingų įrenginių priežiūros įstatymo 10 straipsnio 3 dalies nuostatas.“
2.7. Pakeičiu 22.1 papunktį ir jį išdėstau taip:
2.8. Pakeičiu 22.2 papunktį ir jį išdėstau taip:
2.9. Pakeičiu 22.3 papunktį ir jį išdėstau taip:
2.11. Pakeičiu 27.7 papunktį ir jį išdėstau taip:
2.12. Pakeičiu 27.8 papunktį ir jį išdėstau taip:
2.16. Pakeičiu IV skyriaus pavadinimą ir jį išdėstau taip:
2.18. Pakeičiu 1 priedo I skyriaus pavadinimą ir jį išdėstau taip:
2.20. Pakeičiu 1 priedo III skyriaus pavadinimą ir jį išdėstau taip:
2.21. Pakeičiu 1 priedo IV skyriaus pavadinimą ir jį išdėstau taip: