VALSTYBINĖS MOKESČIŲ INSPEKCIJOS

PRIE LIETUVOS RESPUBLIKOS FINANSŲ MINISTERIJOS

VIRŠININKAS

 

ĮSAKYMAS

DĖL VALSTYBINĖS MOKESČIŲ INSPEKCIJOS PRIE LIETUVOS RESPUBLIKOS FINANSŲ MINISTERIJOS PETICIJŲ KOMISIJOS VEIKLOS NUOSTATŲ

PATVIRTINIMO

 

2023 m. liepos 4 d. Nr. VA-48

Vilnius

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos peticijų konstitucinio įstatymo 4 straipsnio 6 dalimi, Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos nuostatų, patvirtintų Lietuvos Respublikos finansų ministro 1997 m. liepos 29 d. įsakymu Nr. 110 „Dėl Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos nuostatų patvirtinimo“, 22.9 papunkčiu bei siekdama įgyvendinti Lietuvos Respublikos Konstitucijos 33 straipsnio trečiojoje dalyje nurodytą piliečio laiduojamą peticijos teisę,

tvirtinu Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos peticijų komisijos veiklos nuostatus (pridedama).

 

 

 

Viršininkė                                                                                                                      Edita Janušienė


 

PATVIRTINTA

Valstybinės mokesčių inspekcijos prie

Lietuvos Respublikos finansų ministerijos

viršininko

2023 m. liepos 4 d. įsakymu Nr. VA-48

 

 

VALSTYBINĖS MOKESČIŲ INSPEKCIJOS PRIE LIETUVOS RESPUBLIKOS

FINANSŲ MINISTERIJOS PETICIJŲ KOMISIJOS VEIKLOS

NUOSTATAI

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos peticijų komisija (toliau – Komisija) yra konkretaus pareiškėjo (ar jo atstovo) kreipimosi (peticijos) nagrinėjimo atveju Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos (toliau – VMI prie FM) viršininko įsakymu sudaryta komisija, kuri sprendžia kreipimosi į VMI prie FM pripažinimo peticija bei VMI prie FM pateiktų peticijų priėmimo nagrinėti klausimus, nagrinėja ir pateikia išvadas dėl peticijose išdėstytų reikalavimų ir siūlymų tenkinimo.

2. Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos peticijų komisijos veiklos nuostatai (toliau – Nuostatai) nustato Komisijos sudėtį, darbo organizavimą, narių teises ir pareigas, kreipimosi ir peticijos nagrinėjimo tvarką.

3. Komisija savo veikloje vadovaujasi Lietuvos Respublikos Konstitucija, Lietuvos Respublikos peticijų konstituciniu įstatymu, Lietuvos Respublikos mokesčių administravimo įstatymu, mokesčių teisės aktais, taip pat Nuostatais.

4. Nuostatuose vartojamos sąvokos suprantamos taip, kaip jos apibrėžtos Peticijų konstituciniame įstatyme.

5. Valstybinės mokesčių inspekcijos (toliau – VMI) interneto svetainėje yra skelbiama Komisijos veiklos ir kita informacija, nurodyta Peticijų konstitucinio įstatymo 5 straipsnio 1 dalyje. Skelbiant šią informaciją, užtikrinama, kad asmens duomenys neskelbiami.

 

II SKYRIUS

KOMISIJOS SUDĖTIS, DARBO ORGANIZAVIMAS, NARIŲ TEISĖS IR PAREIGOS

 

6. Komisijos sudėtis yra tvirtinama VMI prie FM viršininko įsakymu kiekvieno konkretaus kreipimosi (peticijos) nagrinėjimo atveju. Komisiją sudaro ne mažiau kaip 5 nariai, iš kurių bent vienas skiriamas iš to VMI prie FM administracijos padalinio, kurio valstybės tarnautojai ir (arba) darbuotojai, dirbantys pagal darbo sutartį (toliau – darbuotojas), yra kreipimesi (peticijoje) prašomo pakeisti, papildyti ar pripažinti netekusiu galios VMI prie FM teisės akto rengėjai arba valstybės tarnautojas ir (arba) darbuotojas pagal kompetenciją, kai prašoma priimti naują VMI prie FM teisės aktą.

7. Komisijai vadovauja Komisijos vadovas, o jo nesant – Komisijos vadovo pavaduotojas. Komisijos vadovas (jo nesant – Komisijos vadovo pavaduotojas) šaukia Komisijos posėdžius ir jiems vadovauja, atsako už reikalingų dokumentų ir medžiagos parengimą, duoda Komisijos nariams pavedimus, teikia reikalingą informaciją, palaiko bendrą tvarką ir konstruktyvų Komisijos narių dalyvavimą posėdžiuose.

8. Pagrindinė Komisijos veiklos forma yra posėdžiai. Komisija organizuoja posėdį, kai yra gautas pareiškėjo kreipimasis (peticija). Posėdis gali būti organizuojamas, ir naudojant informacines bei elektroninių ryšių technologijas (per vaizdo konferencijas, telekonferencijas ir kitaip) (toliau – nuotoliniu būdu). Nuotoliniu būdu organizuojamam posėdžiui taikomi tokie patys dalyvavimo ir dokumentų pateikimo reikalavimai kaip ir ne nuotoliniam posėdžiui.

Posėdį protokoluoja paskirtas Komisijos sekretorius, kuris yra vienas iš Komisijos narių. Protokole nurodoma posėdžio data, protokolo numeris, dalyvavę Komisijos nariai ir kiti posėdžio dalyviai, svarstyti klausimai ir tai, kas nutarta. Protokolą turi peržiūrėti Komisijos nariai, o Komisijos posėdžio vadovas turi pasirašyti.

9. Komisijos narys:

9.1. turi teisę:

9.1.1. teikti Komisijos vadovui pasiūlymus dėl Komisijos darbo organizavimo;

9.1.2. dalyvauti Komisijos posėdžiuose ir balsuoti dėl Komisijos priimamų sprendimų;

9.1.3. negalėdamas dalyvauti Komisijos posėdyje, poziciją svarstomu klausimu pateikti elektroniniu paštu Komisijos vadovui ne vėliau kaip prieš 1 darbo dieną iki Komisijos posėdžio;

9.2. privalo:

9.2.1. dalyvauti Komisijos posėdžiuose. Jei Komisijos narys į posėdį atvykti negali, jis apie tai turi iš anksto, ne vėliau kaip prieš 3 darbo dienas iki Komisijos posėdžio dienos, pranešti Komisijos vadovui, o jo nesant – pavaduotojui, nurodydamas nedalyvavimo priežastį;

9.2.2. vykdyti Komisijos vadovo, pavaduotojo pavedimus;

9.2.3. spręsti Komisijos kompetencijai priklausančius klausimus;

9.2.4. siekdamas išvengti viešųjų ir privačių interesų konflikto ir (ar) asmeninės naudos siekimo, nusišalinti nuo svarstomo klausimo, apie tai raštu informuodamas Komisijos vadovą.

10. Komisijos posėdžiai organizuojami taip, kad būtų užtikrintas kreipimosi (peticijų) išnagrinėjimo terminas. Komisijos posėdžiai yra teisėti, kai juose dalyvauja daugiau kaip pusė visų Komisijos narių. Komisijos sprendimai priimami posėdyje dalyvaujančių narių balsų dauguma. Balsams pasiskirsčius po lygiai, sprendimą lemia Komisijos vadovo balsas, o kai šio nėra – Komisijos vadovo pavaduotojo balsas.

11. Komisijos posėdžiuose dalyvauja Komisijos nariai, taip pat kviečiamas peticijos pareiškėjas (ar jo atstovas) ir, jei reikalinga, specialistai, ekspertai, kitų institucijų ar įstaigų atstovai, taip pat kiti VMI prie FM atstovai, pateikę ar galintys pateikti nuomonę ir kitą reikiamą informaciją dėl kreipimesi (peticijoje) pateikto prašymo ar siūlymo.

 

III SKYRIUS

KREIPIMOSI NAGRINĖJIMAS

 

12. Pareiškėjo kreipimasis turi atitikti Peticijų konstitucinio įstatymo 8 straipsnyje nurodytus kreipimosi formos, turinio ir pateikimo reikalavimus.

13. Raštu tiesiogiai, paštu arba elektroninių ryšių priemonėmis gautas pareiškėjo kreipimasis užregistruojamas VMI prie FM, vadovaujantis dokumentų registravimo tvarka ir, įvertinus jo turinį, perduodamas pagal kompetenciją nagrinėti atitinkamiems VMI prie FM administracijos padaliniams. Iš VMI prie FM administracijos padalinių, kuriems pavesta nagrinėti kreipimąsi, valstybės tarnautojų ir (arba) darbuotojų yra sudaroma VMI prie FM viršininko įsakymu tvirtinama Komisija.

14. Apie kreipimosi užregistravimą ir perdavimą nagrinėti VMI prie FM Administravimo departamentas praneša pareiškėjui (arba jo atstovui) ne vėliau kaip per 3 darbo dienas nuo kreipimosi užregistravimo dienos, nurodydamas kreipimąsi užregistravusią instituciją, kreipimosi registracijos numerį ir datą.

15. Kreipimosi vertinimo, pripažinimo peticija ir peticijos priėmimo nagrinėti klausimus Komisija išsprendžia ne vėliau kaip per 20 darbo dienų nuo kreipimosi užregistravimo dienos. Jeigu kreipimosi pripažinimo peticija ir peticijos priėmimo nagrinėti klausimui išspręsti reikalingi papildomi dokumentai, informacija ar nuomonė dėl kreipimesi (peticijoje) pateikto prašymo ar siūlymo, šis terminas skaičiuojamas nuo paskutinio reikalingo dokumento gavimo dienos.

16. Komisija, gavusi ne vieną peticiją dėl tų pačių reikalavimų ir siūlymų, turi teisę nagrinėti juos kaip vieną peticiją.

17. Kreipimasis nagrinėjamas tokia tvarka:

17.1. sprendžiama, ar kreipimesi pateikto prašymo ar siūlymo nagrinėjimas priskirtinas VMI prie FM kompetencijai;

17.2. sprendžiama, ar kreipimasis yra peticija (atvejai, kuomet kreipimasis nepripažįstamas peticija, nurodyti Peticijų konstitucinio įstatymo 12 straipsnio 2 dalyje);

17.3. sprendžiamas peticijos priėmimo nagrinėti klausimas.

18. Komisija, išsiaiškinusi, kad kreipimesi iškeltų reikalavimų ir siūlymų nagrinėjimas priklauso VMI prie FM kompetencijai, sprendžia klausimą dėl kreipimosi pripažinimo peticija.

19. Kreipimąsi, gautą ne pagal VMI prie FM kompetenciją, Komisija per 5 darbo dienas nuo šio sprendimo nenagrinėti kreipimosi dienos persiunčia atitinkamai institucijai ir apie tai praneša pareiškėjui (ar jo atstovui).

20. Esant Peticijų konstitucinio įstatymo 10 straipsnyje nurodytiems atvejams, Komisijos sprendimu kreipimasis paliekamas nenagrinėtas.

21. Jeigu žinomi pareiškėjo kontaktiniai duomenys, tačiau kreipimasis, kuris pripažintas peticija, pateiktas nepasirašytas, jame netiksliai nurodyti ar nenurodyti pareiškėjo (ar jo atstovo) vardas, pavardė, asmens kodas arba nepateiktas pareiškėjo atstovavimą patvirtinantis dokumentas, jo kopija arba atstovavimą patvirtinančio elektroninio dokumento nuorašas, Komisija nustato ne ilgesnį kaip 10 darbo dienų terminą trūkumams pašalinti ir apie tai per 5 darbo dienas nuo šio sprendimo priėmimo dienos praneša pareiškėjui (ar jo atstovui). Jeigu pareiškėjas (ar jo atstovas) per nustatytą terminą nurodytus trūkumus pašalina, Komisija ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo nustatyto termino trūkumams pašalinti pabaigos priima sprendimą priimti peticiją nagrinėti. Kai per nustatytą terminą nebuvo pašalinti nurodyti peticijos trūkumai, Komisija atsisako priimti nagrinėti peticiją, priimdama motyvuotą sprendimą.

22. Pripažinusi kreipimąsi peticija, Komisija tame pačiame posėdyje išsprendžia peticijos priėmimo nagrinėti klausimą, taip pat nustato peticijos nagrinėjimo būdą, vietą ir laiką ir apie tai ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo sprendimo priėmimo dienos paskelbia VMI interneto svetainėje.

23. Komisija, priėmusi motyvuotą sprendimą nepripažinti kreipimosi peticija, apie tai praneša pareiškėjui (ar jo atstovui) raštu ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo sprendimo priėmimo dienos. Toks kreipimasis VMI prie FM nagrinėjamas kitų teisės aktų nustatyta tvarka arba persiunčiamas nagrinėti kitoms valstybės ar savivaldybių institucijoms pagal kompetenciją. Jeigu gaunama informacija apie paduotą skundą dėl Komisijos sprendimo nepripažinti kreipimosi peticija, kreipimosi nagrinėjimas kitų teisės aktų nustatyta tvarka sustabdomas iki VMI prie FM sprendimo priėmimo arba ginčų komisijos ar teismo sprendimo įsigaliojimo dienos.

24. Apie kreipimosi pripažinimą peticija, jos priėmimą nagrinėti ir nustatytą peticijos nagrinėjimo būdą, vietą ir laiką arba apie atsisakymą priimti peticiją nagrinėti Komisija pareiškėjui (ar jo atstovui) praneša per 5 darbo dienas nuo sprendimo priėmimo dienos, bet ne vėliau kaip likus 5 darbo dienoms iki numatyto peticijos nagrinėjimo laiko. Jeigu pareiškėjas (ar jo atstovas) pageidauja, kartu su pranešimu apie peticijos nagrinėjimo būdą, vietą ir laiką siunčiama specialistų, ekspertų, valstybės ir savivaldybės institucijų, mokslo ir studijų institucijų, švietimo įstaigų gauta informacija ar nuomonės dėl peticijoje pateikto prašymo ar siūlymo.

25. Komisijos sprendimą nepripažinti kreipimosi peticija ar atsisakyti priimti peticiją nagrinėti pareiškėjas (ar jo atstovas), vadovaudamasis Peticijų konstitucinio įstatymo 13 straipsnio nustatyta tvarka, gali apskųsti ne vėliau kaip per 20 darbo dienų nuo pranešimo apie tokį sprendimą gavimo dienos.

26. Jei jau yra parengtas, pateiktas ar svarstomas norminio teisės akto projektas, kurio nuostatos atitinka peticijoje pateiktą prašymą ar siūlymą, tokia peticija nenagrinėjama ir per 5 darbo dienas nuo šio sprendimo priėmimo dienos perduodama svarstyti teisės akto projekto rengėjui kartu su šiuo teisės akto projektu (kaip pasiūlymas dėl teisės akto projekto). Taip pat apie tai per 5 darbo dienas nuo šios peticijos perdavimo pranešama pareiškėjui (ar jo atstovui).

27. Pareiškėjui (ar jo atstovui) kreipimąsi (peticiją) atsiėmus, kreipimosi vertinimo ar peticijos nagrinėjimo procedūros nutraukiamos Komisijos sprendimu. Tokiu atveju visa VMI interneto svetainėje paskelbta informacija apie peticiją yra naikinama. Komisija, savo sprendimu pripažinusi kreipimosi (peticijos) svarbą, turi teisę tęsti jo nagrinėjimą net ir tuo atveju, kai pareiškėjas (ar jo atstovas) kreipimąsi (peticiją) atsiima.

 

IV SKYRIUS

PETICIJŲ NAGRINĖJIMAS

 

28. Komisija, nagrinėdama peticiją, vadovaujasi Peticijų konstitucinio įstatymo 17 straipsnyje nurodytais principais.

29. Peticija išnagrinėjama Komisijos paskirto posėdžio metu, tačiau ne vėliau kaip per 3 mėnesius nuo sprendimo priimti peticiją nagrinėti priėmimo dienos.

30. Komisijos posėdžiuose turi teisę dalyvauti peticijos pareiškėjas (ar jo atstovas). Jis gali išdėstyti savo reikalavimus, atsakyti į Komisijos narių klausimus.

31. Komisija, nagrinėdama peticiją, įvertina joje pateikto prašymo ar siūlymo teisėtumą, pagrįstumą, tikslingumą, naudingumą, atitiktį teisėkūros principams ir jų įgyvendinimo galimybes. Išnagrinėjusi peticiją, Komisija motyvuotai teikia vieną iš šių išvadų:

31.1. visiškai ar iš dalies tenkinti peticijoje pateiktą prašymą ar siūlymą ir inicijuoti norminio teisės akto priėmimą, pakeitimą, papildymą ar pripažinimą netekusiu galios;

31.2. netenkinti peticijoje pateikto prašymo ar siūlymo.

32. Apie priimtą Komisijos išvadą pareiškėjas (ar jo atstovas) raštu informuojamas ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo išvados priėmimo dienos. Apie priimtą Komisijos išvadą taip pat paskelbiama VMI interneto svetainėje.

33. Komisija parengtą išvadą teikia VMI prie FM viršininkui. Tuo atveju, kai nusprendžiama tenkinti peticijoje išdėstytus reikalavimus ir siūlymus, gali būti parengiamas atitinkamo teisės akto projektas arba siūloma sudaryti komisiją ar darbo grupę, arba siūloma pavesti atitinkamam VMI prie FM administracijos padaliniui parengti teisės akto projektą. 

34. Galutinį ir neskundžiamą sprendimą dėl peticijoje pateikto prašymo ar siūlymo tenkinimo priima VMI prie FM viršininkas. Priimant šį sprendimą, atsižvelgiama į Komisijos išvadą, tačiau ja vadovautis neprivaloma. Apie priimtą galutinį sprendimą per 10 darbo dienų nuo sprendimo priėmimo dienos turi būti pranešama pareiškėjui (ar jo atstovui) ir apie tai paskelbiama VMI interneto svetainėje.

35. Sprendimas visiškai ar iš dalies tenkinti peticijoje pateiktą prašymą ar siūlymą, kai reikia priimti, pakeisti, papildyti ar pripažinti netekusiu galios norminį teisės aktą, įgyvendinamas įstatymų ir kitų teisės aktų, reglamentuojančių teisėkūrą, nustatyta tvarka, parengiant teisės akto projektą.

36. Pareiškėjas (ar jo atstovas), nesutinkantis su Nuostatų 34 punkte priimtu sprendimu, turi teisę po vienerių metų nuo Nuostatų 34 punkte numatyto pranešimo gavimo dienos pakartotinai teikti kreipimąsi (peticiją) dėl to paties turinio prašymo ar siūlymo.

 

V SKYRIUS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

37. Komisijos veikla nutraukiama VMI prie FM viršininko įsakymu.

 

_________________

part_54aa6999d05d480086a34bf8d3be23b0_end