KELMĖS RAJONO SAVIVALDYBĖS

TARYBA

 

 

SPRENDIMAS

DĖL VIEŠOSIOS ĮSTAIGOS KELMĖS AKLŲJŲ IR SILPNAREGIŲ CENTRO DIREKTORIAUS 2016 METŲ veiklos ATASKAITOS PATVIRTINIMO

 

 

2017 m. kovo 30 d. Nr. T-65

Kelmė

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo 16 straipsnio 2 dalies 19 punktu bei Kelmės rajono savivaldybės tarybos veiklos reglamento, patvirtinto Kelmės rajono savivaldybės tarybos 2011 m. birželio 29 d. sprendimu Nr. T-186 „Dėl Kelmės rajono savivaldybės tarybos veiklos reglamento patvirtinimo“, 106.1.19 punktu, Kelmės rajono savivaldybės taryba nusprendžia:

Patvirtinti viešosios įstaigos Kelmės aklųjų ir silpnaregių centro direktoriaus 2016 metų veiklos ataskaitą (pridedama).

Šis sprendimas gali būti skundžiamas Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo nustatyta tvarka.

 

Savivaldybės meras                                                                                         Vaclovas Andrulis

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PATVIRTINTA

Kelmės rajono savivaldybės tarybos

2017 m. kovo 30 d. sprendimu Nr. T-65

 

 

VIEŠOSIOS ĮSTAIGOS KELMĖS AKLŲJŲ IR SILPNAREGIŲ CENTRO

DIREKTORIAUS 2016 METŲ VEIKLOS ATASKAITA

 

2017-01-26

 

Informacija apie Įstaigą;

Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjunga (LASS) seniau buvo vadinama Lietuvos aklųjų draugija, kuri įkurta 1926 m.

Kelmės aklųjų draugija įkurta 1961 m. Viešoji įstaiga Kelmės aklųjų ir silpnaregių centras (toliau – Įstaiga) – tai nesiekianti pelno specialios paskirties įstaiga, įkurta aklųjų ir silpnaregių tarpusavio pagalbai ir santykiams su visuomene plėtoti, savarankiškai vykdanti Kelmės rajone aklųjų ir silpnaregių socialinę reabilitaciją, kultūros ir švietimo veiklą, teikianti su apgyvendinimu stacionarioje socialinės globos įstaigoje nesusijusias socialines paslaugas.

Įstaigos dalininkės yra Kelmės rajono savivaldybės taryba, kurios įnašų vertė finansinių metų pradžioje ir pabaigoje yra 15 653,67 Eur (neskaitant turto nusidėvėjimo), ir Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjungos centro taryba, kurios piniginis įnašas – 28,96 Eur ir neatlygintinai įstaigai nuomojamos patalpos.

 

Kontaktinė informacija:

Viešosios įstaigos Kelmės aklųjų ir silpnaregių centro buveinė – Vytauto Didžiojo g. 23, 86132 Kelmė.

Tel. (8 427) 51 756, mob. 8 614 40 937, el. p. [email protected]

Įregistruota 2004 m. gruodžio 22 d. Identifikavimo Nr. 300075600, veikla neterminuota.

Atsiskaitomosios sąskaitos: AB „Swedbank“ Nr. LT67 7300 0100 8821 9962; AB DNB bankas Nr. LT68 4010 0438 0012 1792, LT86 4010 0438 0019 1793.

 

Įstaigos vadovas:

Direktorė – Janina Samušienė, socialinė darbuotoja.

Išsilavinimas – vidurinis. Patirtis šioje darbo srityje – 28 m.

 

Įstaigos darbuotojai (pareigybių skaičius, darbuotojų kvalifikacija ir kt.):

2016 m. VšĮ Kelmės aklųjų ir silpnaregių centre dirbo 3 asmenys:

-       masažuotojas (masažuotojo kvalifikacija) – 0,5 etato, darbo užmokestį subsidijavo darbo birža;

-       darbininkė (siuvėjo kvalifikacija) – 0,5 etato, darbo užmokestį subsidijavo darbo birža;

-       buhalteris-vadybininkas (buhalterio kvalifikacija) – darbo užmokestį 0,25 etato minimalios mėnesinės algos finansavo LASS.

 

 

 

Įstaigos vadovo veikla įgyvendinant Įstaigos nuostatuose (įstatuose) nustatytus veiklos tikslus, bendradarbiaujant su socialiniais partneriais, kitomis įstaigomis:

Vykdydama valstybinę aklųjų ir silpnaregių reabilitacijos ir socialinės integracijos programą, viešoji įstaiga Kelmės aklųjų ir silpnaregių centras (visuomeninė organizacija) bendrauja ir bendradarbiauja su vyriausybinėmis, savivaldos ir kitomis institucijomis, telkia visuomenės pastangas sutrikusio regėjimo asmenų problemoms spręsti. Atstovaudama savo narių interesams, rūpinasi narių užimtumu, medicinine bei socialine reabilitacija, skatina įvairias neįgaliųjų meninės saviraiškos formas, prireikus organizuoja paslaugas asmens gyvenamojoje vietoje. Visa tai padeda žmonėms su regėjimo negalia integruotis į visuomeninį gyvenimą.

LASS Kelmės rajono filialas gyvuoja 56 metus. 2016 m. organizacija vienijo 168 asmenis su regėjimo negalia. Kelmės mieste gyvena 54 asmenys, kiti gyvena rajono miesteliuose, kaimo vietovėse. 58 asmenys yra darbingo amžiaus. 110 pensinio amžiaus asmenų nustatytas specialiosios pagalbos (priežiūros) poreikis.

Dėl įvairių problemų (vandens, būsto, kompensacinių priemonių, ortopedinės avalynės, garsinių programų, ugdymo, reabilitacijos, rūbų skalbimo, bibliotekėlės ir kt.) kreipėsi 182 regėjimo neįgalieji ir jų šeimos nariai. Daug dėmesio skiriama neseniai regėjimo netekusiems asmenims: jie lydimi į ugdymo, gydymo įstaigas, padedama susitvarkyti reikiamus dokumentus ar spręsti atsiradusias problemas įvairiose institucijose.

Sprendžiant įvairias neįgaliųjų problemas buvo kreiptasi pagalbos į Kelmės rajono savivaldybę, Seimo narius Almą Monkauskaitę ir Edvardą Žakarį, VšĮ LASS respublikinį centrą, VšĮ Šiaulių ir Tauragės regionų aklųjų centrą, seniūnijas, Kelmės rajono savivaldybės administracijos Kultūros, švietimo ir sporto skyrių, Kelmės darbo biržą, Sodrą, Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybą (NDNT), Techninės pagalbos neįgaliesiems centrus Šiauliuose, Vilniuje ir kt. Siekiant įgyvendinti įvairius sumanymus ir plėtoti veiklas, rašomi ir teikiami projektai.

Iš viso 182 regėjimo neįgalieji per metus gavo 2507 paslaugas, be to, 69 regėjimo neįgaliesiems iš Techninės pagalbos neįgaliesiems centro Šiaulių skyriaus užsakytos ar parvežtos ir perduotos kompensacinės priemonės: kalbantys kūno termometrai, laikrodžiai, elektroniniai skaičiuotuvai, kompaktinių diskų grotuvai, ilgio matuokliai, taktilinės (baltosios) lazdelės, maisto dozavimo įtaisai ir kt.

37 aktyvesni organizacijos nariai naudojasi Kelmės aklųjų ir silpnaregių centro patalpose esančios kilnojamosios bibliotekėlės paslaugomis. Čia yra įgarsintų knygų, knygų Brailio raštu. Fondai nuolat atnaujinami. Dar vienai skaitytojai, negalinčiai atvykti, garsinės knygos keičiamos namuose.

Susidariusią didesnę neįgaliųjų grupę ir vienišus asmenis vežėme į Šiaulių neįgalumo darbingumo nustatymo tarnybą, prastai matantiems 31 darbingo ir pensinio amžiaus asmeniui nustatytas ar pratęstas specialusis poreikis ar darbingumo lygis. Turintiems kompleksinę negalią trims LASS nariams buvo padėta įsigyti ortopedinę avalynę. Kitiems asmenims padėta susitvarkyti (gauti) asmens dokumentus: pasą, neįgaliojo pažymėjimą, išrašą iš gydytojo ir kt., jei pasibaigė galiojimo terminas (dokumentai būtina užsakant garsines priemones). Neįgaliesiems organizuoti 3 susitikimai: su „Biomedikos“ ir „Limetos“ atstovais, kurie pristatė naujas technologijas ir kitas garsines priemones. Kai kurias garsines priemones iš „Limetos“, „Biomedikos“ padėjo įsigyti LASS, organizuotas dalinis pinigų grąžinimas.

Organizacijos nariai dalyvauja įvairiose konferencijose, renka ir teikia informaciją apie naujoves, padedančias gerinti neregio ar silpnai matančio asmens gyvenimo kokybę. Neįgaliųjų ir šeimos narių patogumui išleidome lankstinuką apie ugdymą, priemones ir kitas teikiamas paslaugas.

Mokomasi naudotis specialiosiomis priemonėmis. Bendradarbiaujant su Kelmės rajono savivaldybe, VšĮ LASS respublikiniu centru, Suaugusiųjų mokymo centru, visi norintys asmenys, netekę regėjimo, gali mokytis Brailio rašto, buitinių įgūdžių, orientavimosi ir mobilumo Kelmėje. Jau daug metų VšĮ LASS respublikinio centro dėka dalis neregių tobulina įgūdžius Vilniuje, Kaune ir Palangoje organizuojamuose mokymuose. Padedant Kelmės savivaldybei, Aklųjų sąjungai ir Kelmės darbo biržai, centre veikia masažo kabinetas, kuriame jaunas kolega likimo draugams nemokamai teikia masažo paslaugas. Drabužius skalbia, kitas paslaugas regėjimo neįgaliesiems teikia organizacijos savanoriai B. Levickis, E. Ragauskis, N. Kupreščenkienė, darbuotoja B. Maziliauskienė.

Kelmė – nuolat tvarkomas miestas: atnaujinami skverai, gatvės, šaligatviai. Kartu diegiamos naujovės, padedančios regėjimo neįgaliesiems lengviau vaikščioti po miestą. Regintieji pastebėjo, kad šaligatviuose yra išdėliota geltonų grublėtų trinkelių – taip neregiams lengviau orientuotis.

Padedant LASS Kelmės rajono tarybai, savanoriams vykdoma įvairiapusė organizacijos veikla, kaupiamos lėšos LASS įstatuose numatytiems tikslams įgyvendinti. 2016 m. neįgaliųjų užimtumui, reabilitacijai, ugdymui ir kt. veiklai skatinti pateikti keli projektai ir gautas dalinis finansavimas. 

Per 2016 metus gauta 17 148 Eur, iš jų:

- Savivaldybės įstaigos veiklai – 8 200 Eur;

- Visuomenės sveikatos rėmimo specialiosios programos projektui „Sveikatos šaltinį turiu atrasti pats“ įgyvendinti – 700 Eur;

- VšĮ LASS respublikinio centro parama – 2 000 Eur;

- iš VšĮ Šiaulių ir Tauragės aklųjų centro pagal paraišką „Kitaip matau supantį pasaulį“ – 860 Eur:

- Šiaulių teritorinės darbo biržos subsidijos – 4 091 Eur;

- iš VMI pagal LR labdaros ir paramos įstatymą gauta parama – 1 297 Eur.

 

Regėjimo neįgaliesiems bendrų socialinių paslaugų suteikta – 1180:

-          informavimo ir konsultavimo – 368;

-          tarpininkavimo ir atstovavimo – 140;

-          transporto organizavimo – 74;

-          drabužių skalbimo – 65;

-          bibliotekėlės paslaugų (garsinių ir Brailio raštu) – 533.

Specialiųjų socialinių paslaugų – 1327:

-          orientacijos ir mobilumo ugdymo – 67;

-          kasdienio gyvenimo įgūdžių mokymo ir palaikymo – 276;

-          mokymo naudotis techninės pagalbos priemonėmis – 135;

-          palydovo paslaugų – 160;

-          skaitovo paslaugų – 250;

-          masažo – 439.

 

Renginiai LASS nariams Kelmės aklųjų ir silpnaregių centre – 6:

Lietuvos nepriklausomybės dienos minėjimas, Motinos dienos šventė, Šv. Velykų rytmetis, Baltosios lazdelės diena, Šv. Kalėdų rytmetis, LASS rajono organizacijos 55-metis.

Renginiai rajone – 6:

Kovo 11-osios koncertas Kelmės dvare, Rasos šventė ant Graužikų kalno, „Graži mūsų šeimynėlė“ (Kelmės kultūros centre), Kelmės rajono liaudies meno šventė, Kelmės krašto dainų ir šokių programos pristatymas miesto bendruomenei, LASS folkloro ansamblio „Ramočia“ 30-metis, Neįgaliųjų šventė (Kelmės kultūros centre).

Respublikiniai renginiai – 9:

Lietuvos specialiosios kūrybos draugijos „Guboja“ neįgaliųjų bendruomenės mugė-koncertas „Būkime kartu“ Telšiuose, Vilniuje;

LASS meninės saviraiškos ir kūrybos festivalis-konkursas „Aš muzika, daina ir meile dalinuos“, skirtas LASS 90-mečiui, Šiauliuose, Pasvalyje, Palangoje;

Koncertas, sporto ir meno šventė Ryškėnuose (Telšių r.);

Programa Lietuvos televizijoje „Duokim garo“ Vilniuje;

Koncertas Vilniaus Vilkpėdės bendruomenės socialinių paslaugų centre folkloro ansamblio „Versmė“ 30-mečio proga.

Festivalis „Ir pajauga žali leipa“ Kelmėje.

 

Sporto renginių – 14: 

Rajono moterų asmeninių šaškių pirmenybės centre – 3;

Pakruojo seniūnijos šaškių varžybos Pakruojyje;

LASS greitųjų braziliškųjų šaškių čempionatas Panevėžyje;

LASS braziliškųjų šaškių čempionatas Šiauliuose, Vilniuje;

9-osios rajono seniūnijų sporto žaidynės Kelmėje;

Kražių taurė 2016;

Individualus šaškių turnyras Ryškėnuose (Telšių r.);

Regiono neįgaliųjų šaškių varžybos Šiauliuose;

Lengvosios atletikos varžybos Zelvoje (Trakų r.);

29-osios komandinės šaškių varžybos LASS Kelmės rajono taurei laimėti (Kelmės aklųjų ir silpnaregių centre);

LASS braziliškų šaškių kalėdinis turnyras Šiauliuose.

 

Įstaigos biudžetas (biudžetinių metų pabaigos duomenys):

Turtas (iš viso) – 18 404 Eur, iš jų:

-          ilgalaikis turtas – 15 683 Eur,

-          trumpalaikis turtas – 2 721 Eur.

Informacija apie Įstaigos turtą ir jo būklę:

Įstaiga 2016 metais ilgalaikio turto neįsigijo ir neperleido.

Įstaigoje tebenaudojamas ilgalaikis materialusis turtas, gautas prieš 11 metų ir neturintis likutinės vertės: skalbimo mašina su džiovykle, pradinė vertė 1795,35 Eur; Videoligts VGA (didinimo prietaisas), pradinė vertė 3475,44 Eur; reguliuojamo aukščio masažo stalas, pradinė vertė 1040,03 Eur; televizorius Panasonic TH-42PA60E, pradinė vertė 1274,33 Eur; treniruoklis E-860 P elipsinis, pradinė vertė 473,33 Eur; bėgimo takelis MA 200, pradinė vertė 1008,66 Eur; kampas Bona, pradinė vertė 528,56 Eur; kopijuoklis BIZHUB 162, pradinė vertė 867,41 Eur; spinta drabužiams, pradinė vertė 304,10 Eur; spinta priemonėms ir knygoms, pradinė vertė 390,99 Eur; spinta drabužiams ir priemonėms, pradinė vertė 579,82 Eur; komplektas buitinėms priemonėms, pradinė vertė 411,26 Eur; spinta dokumentams, pradinė vertė 333,06 Eur; faksimilinis aparatas Canon, pradinė vertė 275,13 Eur; 2 kompiuteriai su teksto skaitymu akliesiems, pradinė vertė 1448,10 Eur (kiekvieno).  

 

Informacija apie Įstaigoje atliktus patikrinimus, jų išvadas, rekomendacijų vykdymo planus, rekomendacijų įvykdymą:

Įstaigos dalininkų sprendimu, auditas nebuvo atliktas, kadangi įstaiga nevykdo ūkinės komercinės veiklos ir negauna pajamų iš tokios veiklos, finansinės ataskaitos nedidelės apimties, finansavimas gaunamas per biudžetinę įstaigą Kelmės rajono socialinių paslaugų centrą, kuriam pateikiamos ataskaitų ir pirminių dokumentų, pagrindžiančių lėšų panaudojimą, kopijos. Tokiu pat būdu atsiskaitoma ir Kelmės rajono savivaldybės administracijos Apskaitos skyriui už lėšas, gautas projektams vykdyti.

 

Problemos, susijusios su Įstaigos veikla, ir siūlomi problemų sprendimo būdai:

1.    Neregiams ir silpnaregiams ugdyti būtina įsigyti išmanųjį telefono aparatą (su garsine programa).

2.    Reikia rasti galimybę apmokėti buhalteriui už darbą ir sumokėti mokesčius, kurių nesubsidijuoja darbo birža.

3.    Šiaulių visuomenės sveikatos centro Kelmės filialas nutraukė šilumos tiekimą mūsų įstaigai, todėl reikalingas leidimas nuomoti patalpas. Patalpos, esančios pastato rūsyje ir šalia jo, reikalingos šildymo katilui statyti ir kietajam kurui laikyti.

4.    Reikalinga nauja šildymo sistema.

5.    Būtinas didesnis finansavimas transporto paslaugoms ar degalams: parvežti priemones, neįgaliuosius lankyti, nuvežti į edukacinius ir kitus jiems skirtus renginius.

 

______________________________