LIETUVOS RESPUBLIKOS SUSISIEKIMO MINISTRAS
ĮSAKYMAS
DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS SUSISIEKIMO MINISTRO 2011 M. BALANDŽIO 13 D. ĮSAKYMO NR. 3-223 "DĖL KELEIVIŲ IR BAGAŽO VEŽIMO KELIŲ TRANSPORTU TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO" PAKEITIMO
2014 m. vasario 7 d. Nr. 3-54-(E)
Vilnius
P a k e i č i u Keleivių ir bagažo vežimo kelių transportu taisykles, patvirtintas Lietuvos Respublikos susisiekimo ministro 2011 m. balandžio 13 d. įsakymu Nr. 3-223 „Dėl Keleivių ir bagažo vežimo kelių transportu taisyklių patvirtinimo“:
1. Pakeičiu 32 punktą ir jį išdėstau taip:
„32. Vienkartiniuose vietinio (priemiestinio) ir tolimojo reguliaraus susisiekimo maršrutų bilietuose (bagažo kvituose), parduodamuose autobusų stočių kasose, turi būti nurodyta: vežėjo pavadinimas, išvykimo ir paskirties autobusų stotys (stotelės), išvykimo data, išvykimo laikas, bilieto (bagažo kvito) kaina, Lietuvos Respublikos transporto lengvatų įstatyme arba savivaldybių nustatytos nuolaidos dydis procentais, kai ji yra taikoma, sėdima vieta (išskyrus bagažo kvitus) ir išvykimo aikštelės numeris. Terminuotuose vietinio (priemiestinio) ir tolimojo reguliaraus susisiekimo maršrutų bilietuose turi būti nurodyta: vežėjo pavadinimas, išvykimo ir paskirties autobusų stotys (stotelės), bilieto (bagažo kvito) kaina, bilieto galiojimo terminas, o terminuotuose vardiniuose vietinio (priemiestinio) reguliaraus susisiekimo maršrutų bilietuose – ir Lietuvos Respublikos transporto lengvatų įstatyme arba savivaldybių nustatytos nuolaidos dydis procentais. Transporto priemonėse vežėjai privalo naudoti kasos aparatus, numatytus Kasos aparatų diegimo ir naudojimo tvarkos apraše, patvirtintame Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2002 m. rugpjūčio 13 d. nutarimu Nr. 1283 „Dėl Kasos aparatų diegimo ir naudojimo tvarkos aprašo patvirtinimo“, kuriais bilietuose (bagažo kvituose) būtų spausdinama: vežėjo pavadinimas, bilieto (bagažo kvito) pardavimo data, laikas ir kaina, išvykimo ir paskirties autobusų stotys (stotelės), Lietuvos Respublikos transporto lengvatų įstatyme nustatytos nuolaidos dydis procentais, kai ji yra taikoma, taip pat turi būti spausdinama maršrute parduotų bilietų (bagažo vežimo) ataskaita, kuri saugoma su bilietų kontrolės lapu.“
2. Pakeičiu 39 punktą ir jį išdėstau taip:
„39. Keleivis turi teisę prieš transporto priemonės išvykimą grąžinti vietinio (priemiestinio) ir tolimojo reguliaraus susisiekimo maršruto bilietą ir bagažo kvitą (atsisakyti elektroninio keleivinio transporto bilieto (bagažo kvito) ir gauti visus už juos sumokėtus pinigus šiais atvejais:
39.1. kai reisas nutraukiamas arba transporto priemonė vėluoja išvykti daugiau nei 15 minučių, jeigu 2011 m. vasario 16 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) Nr. 181/2011 dėl miesto ir tolimojo susisiekimo autobusų transporto keleivių teisių, kuriuo iš dalies keičiamas Reglamentas (EB) Nr. 2006/2004 (OL 2011 L 55, p. 1) (toliau – Reglamentas (ES) Nr. 181/2011), nenumato kitaip;
3. Pakeičiu 40 punkto pirmąją pastraipą ir ją išdėstau taip:
4. Pakeičiu 41 punktą ir jį išdėstau taip:
„41. Kai keleivis grąžina terminuotą ar terminuotą vardinį vietinio (priemiestinio) reguliaraus susisiekimo maršruto bilietą ar terminuotą tolimojo reguliaraus susisiekimo maršruto bilietą (atsisako terminuoto ar terminuoto vardinio elektroninio keleivinio transporto bilieto) nepasibaigus jo galiojimo terminui, keleiviui grąžintina pinigų suma apskaičiuojama pagal šią formulę:
S = (K : T x L) x 0,75,
kur:
S – grąžintina pinigų suma;
K – bilieto įsigijimo kaina;
T – bilieto galiojimo terminas (skaičiuojamas dienomis);
L – nepanaudota bilieto termino dalis (skaičiuojama dienomis).“
5. Pakeičiu 42 punktą ir jį išdėstau taip:
„42. Autobusui, važiuojančiam vietinio (priemiestinio) ar tolimojo reguliaraus susisiekimo maršrutu, išvykus į reisą, pinigai už nepanaudotus bilietus (bagažo kvitus) negrąžinami, išskyrus ligos ar nelaimingų atsitikimų atvejus, jei keleivis vežėjui pateikia tai patvirtinančius dokumentus ir nepanaudotą (neaktyvuotą) bilietą (bagažo kvitą). Tokiu atveju keleiviui grąžinama ne mažiau kaip 75 procentai bilieto (bagažo kvito) kainos.“
6. Pakeičiu 43 punktą ir jį išdėstau taip:
„43. Kai dėl neišvažiuojamo kelio, sunkių meteorologinių sąlygų, transporto priemonės gedimo arba kitų priežasčių negalima keleivio, važiuojančio vietinio (priemiestinio) ar tolimojo reguliaraus susisiekimo maršrutu, arba bagažo nuvežti į paskirties autobusų stotį (stotelę), keleiviui grąžinama sumokėta pinigų suma už važiavimą ir bagažo vežimą nuo kelionės nutraukimo vietos iki paskirties autobusų stoties (stotelės), taip pat už jau įvykusią kelionės dalį, jei pagal keleivio pradinį kelionės planą kelionė nebetenka prasmės. Jei transporto priemonė ir keleivis dėl minėtų priežasčių grįžta į išvykimo autobusų stotį (stotelę), keleiviui grąžinami visi pinigai už važiavimą ir bagažo vežimą.“
7. Papildau 431 punktu:
„431. Galiojančius nepanaudotus (neaktyvuotus) vienkartinius ir terminuotus vietinio (miesto) reguliaraus susisiekimo maršrutų bilietus ir bagažo kvitus keleivis gali grąžinti (atsisakyti elektroninio keleivinio transporto bilieto (bagažo kvito) per savivaldybių institucijos nustatytą bilietų ar bagažo kvitų grąžinimo terminą, bet ne vėliau kaip iki jų galiojimo pradžios.“
8. Papildau 432 punktu:
„432. Šių taisyklių 39–43 punktuose ir 56.4 papunktyje numatytais atvejais (išskyrus kompensaciją) pinigai keleiviui grąžinami bilieto (bagažo kvito) pardavimo vietoje arba pinigus grąžina vežėjas. Šių taisyklių 431 punkte numatytu atveju pinigus privalo grąžinti savivaldybė arba jos įgaliota institucija arba vežėjas. Pinigai grąžinami ne vėliau kaip per 14 kalendorinių dienų nuo prašymo ir bilieto (bagažo kvito) pateikimo arba elektroninio bilieto atsisakymo dienos. Už bilietus ir bagažo kvitus sumokėtos sumos keleiviams grąžinamos pinigais, išskyrus atvejus, kai keleivis sutinka, kad sumokėta suma būtų atlyginta kitu būdu.“
9. Pakeičiu 47 punktą ir jį išdėstau taip:
„47. Keleiviai, turintys terminuotus ar terminuotus vardinius bilietus, skirtus važiuoti vietinio (priemiestinio) reguliaraus susisiekimo maršrutais rajono teritorijoje, gali važiuoti to paties vežėjo tolimojo reguliaraus susisiekimo maršrutais šio rajono teritorijoje, jeigu biliete nurodytos stotelės sutampa su maršruto stotelėmis ir kai transporto priemonėje yra laisvų vietų. Jie įlaipinami įleidus keleivius, vykstančius tolimojo reguliaraus susisiekimo maršrutais.“
10. Pakeičiu 56.4 papunktį ir jį išdėstau taip:
„56.4. važiuoti to paties vežėjo ar jų susitarimu kitomis transporto priemonėmis su tuo pačiu bilietu į tą patį paskirties punktą, kai biliete nurodyta transporto priemonė dėl kokių nors priežasčių negali važiuoti, ir nemokėti priemokos už pakeistą patogesnę transporto priemonę, tačiau gauti bilieto kainos skirtumą, jeigu transporto priemonė pakeista į mažiau patogią, nei buvo nurodyta keleivio biliete, o, vežėjui nepateikus kitos transporto priemonės, gauti atitinkamą kompensaciją. Kompensaciją vežėjas privalo sumokėti per vieną mėnesį nuo prašymo dėl kompensacijos pateikimo dienos;“.
11. Pakeičiu 56.5 papunktį ir jį išdėstau taip: