herbas2

 

Molėtų rajono savivaldybės taryba

 

SPRENDIMAS

DĖL VISOS DIENOS MOKYKLOS VEIKLOS ORGANIZAVIMO MOLĖTŲ RAJONO SAVIVALDYBĖS BENDROJO UGDYMO MOKYKLOSE TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO

 

2024 m. spalio 31 d. Nr. B1-248

Molėtai

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo 15 straipsnio 4 dalimi, 16 straipsnio 1 dalimi, Lietuvos Respublikos švietimo įstatymo 15 straipsnio 1 ir 2 dalimis, 58 straipsnio 1 dalies 3 punktu, vykdydama Rekomendacijas dėl visos dienos mokyklos kūrimo ir veiklos organizavimo, patvirtintas Lietuvos Respublikos švietimo, mokslo ir sporto ministro 2018 m. birželio 26 d. įsakymu Nr. V-606 „Dėl Rekomendacijų dėl visos dienos mokyklos kūrimo ir veiklos organizavimo patvirtinimo“, Molėtų rajono savivaldybės taryba nusprendžia:

1.  Patvirtinti Visos dienos mokyklos veiklos organizavimo Molėtų rajono savivaldybės bendrojo ugdymo mokyklose tvarkos aprašą (pridedama).

2.  Nustatyti, kad sprendimas skelbiamas Teisės aktų registre ir Molėtų rajono savivaldybės interneto svetainėje www.moletai.lt.

 

 

 

Savivaldybės meras                                                                                              Saulius Jauneika

 

PATVIRTINTA

Molėtų rajono savivaldybės tarybos

2024 m. spalio 31 d. sprendimu Nr. B1-248

 

VISOS DIENOS MOKYKLOS VEIKLOS ORGANIZAVIMO MOLĖTŲ RAJONO SAVIVALDYBĖS BENDROJO UGDYMO MOKYKLOSE TVARKOS APRAŠAS

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1.  Visos dienos mokyklos veiklos organizavimo Molėtų rajono savivaldybės bendrojo ugdymo mokyklose (toliau – BUM) tvarkos aprašas (toliau – Aprašas) nustato visos dienos mokyklos grupės tikslą ir uždavinius, mokinių priėmimo į visos dienos mokyklos grupę bei veiklos organizavimo joje tvarką.

2.  Visos dienos mokyklos (toliau – VDM) veikla organizuojama vadovaujantis Jungtinių Tautų vaiko teisių konvencija, Lietuvos Respublikos švietimo įstatymu, Lietuvos Respublikos švietimo, mokslo ir sporto ministro patvirtintomis Rekomendacijomis dėl visos dienos mokyklos kūrimo ir veiklos organizavimo, Aprašu bei kitais teisės aktais, reglamentuojančiais šią sritį.

3.  Apraše vartojamos sąvokos:

3.1. Visos dienos mokyklos grupė – tai ne mažiau kaip 12 ir ne daugiau kaip 30 mokinių grupė, kurioje teikiamos mokinių priežiūros, pažintinės veiklos, švietimo pagalbos ir neformaliojo švietimo paslaugos po pamokų, vadovaujantis Lietuvos Respublikos švietimo, mokslo ir sporto ministro patvirtintomis Rekomendacijomis dėl visos dienos mokyklos kūrimo ir veiklos organizavimo (toliau – VDM grupė). 

3.2. Visos dienos mokyklos grupės vadovas – asmuo, mokykloje dirbantis pedagogu, pagalbos mokiniui specialistu, socialiniu darbuotoju ar švietimo pagalbos specialistu ir organizuojantis veiklą VDM grupėje (toliau – VDM grupės vadovas).

3.3. Visos dienos mokyklos grupės vaikas – BUM mokinys, kuris naudojasi VDM grupės paslaugomis (toliau – VDM grupės vaikas).

3.4. Kitos Apraše vartojamos sąvokos atitinka Lietuvos Respublikos švietimo įstatyme bei kituose teisės aktuose, reglamentuojančiuose šią sritį, vartojamas sąvokas.

 

II SKYRIUS

VDM GRUPĖS TIKSLAS IR UŽDAVINIAI

 

4.  VDM grupės tikslas – tėvų (globėjų, rūpintojų) pageidavimu teikti BUM nuostatuose reglamentuotą mokinių neformalųjį švietimą, mokinių saugų ir visapusišką užimtumą ir priežiūrą.

5.  VDM grupės uždaviniai:

5.1. sudaryti sąlygas ugdytis ir gauti reikalingą pagalbą specialiųjų ugdymosi poreikių (toliau – SUP)  turintiems mokiniams;

5.2.plėtoti mokinių socializacijos galimybes;

5.3.skatinti mokinių saviraišką: dalyvauti įvairiuose projektuose, kurių metu ugdomi mokinių mąstymo, kūrybiškumo, lyderystės, elgesio, bendravimo ir bendradarbiavimo įgūdžiai;

5.4.stiprinti formaliojo ugdymo ir neformaliojo švietimo dermę;

5.5.skatinti mokyklas ieškoti efektyvių ugdymo organizavimo būdų;

5.6.skatinti mokyklų atvirumą ir socialinę partnerytę;

5.7.užtikrinti lygias galimybes tenkinti socialinius, švietimo ir kultūros poreikius;

5.8.teikti individualią mokymosi pagalbą mokiniui ruošiant namų darbus, juos konsultuoti;

5.9.sudaryti galimybę šeimoms derinti darbo ir šeimos įsipareigojimus.

6.  VDM grupė nėra privaloma, tai laisvai pasirenkama paslauga, teikiama BUM besimokantiems mokiniams.

 

III SKYRIUS

VDM GRUPĖS KOMPLEKTAVIMAS IR MOKINIŲ PRIĖMIMAS

 

7.  VDM grupių skaičius ir VDM grupės mokinių skaičius nustatomas BUM direktoriaus sprendimu, vadovaujantis Aprašo 3.1 p. ir atsižvelgiant į finansines BUM galimybes. Jei per mokslo metus mokinių VDM grupėje sumažėja daugiau, nei nustatytas minimalus mokinių skaičius, sprendimą dėl grupės veiklos tęstinumo, perkomplektavimo ar uždarymo priima BUM direktorius.

8.  VDM grupė steigiama įvertinus tėvų (globėjų, rūpintojų) prašymus bei jų skaičių, pateiktus BUM, kurią lanko mokinys, administracijai iki einamųjų metų rugsėjo 10 d.

9BUM direktorius, vadovaudamasis Lietuvos Respublikos švietimo įstatymu, Lietuvos higienos normas reglamentuojančiais ir kitais aktualiais teisės aktais, organizuoja VDM grupės darbą ir grupės mokinių maitinimą (kai taikoma), sudaro rašytinę sutartį dėl visos dienos mokyklos lankymo su vaiko tėvais (globėjais, rūpintojais).

10VDM grupės formavimo principai:

10.1.  tėvų (globėjų, rūpintojų) pateikti prašymai registruojami ir sudaromas sąrašas;

10.2.  kai pateikta daugiau prašymų nei yra vietų VDM grupėje, prioritetas teikiamas:

10.2.1SUP mokiniams;

10.2.2. mokiniams, kurių abu tėvai (rūpintojai, globėjai) dirba, ar mokiniams iš nepilnų šeimų, kai vienas iš tėvų (rūpintojų, globėjų) dirba;

10.2.3mokiniams, kuriems VDM grupės paslauga siūloma BUM Vaiko gerovės komisijos sprendimu;

10.2.4.  mokiniams, kurių tėvų (rūpintojų, globėjų) prašymai buvo gauti anksčiau.

11.  VDM grupės vaikui nebelankant grupės arba nebesant poreikio, kad mokinys ją lankytų, tėvai (rūpintojai, globėjai) privalo apie tai informuoti raštu BUM direktorių. 

12.  Už prašymuose nurodytų duomenų teisingumą atsako tėvai (globėjai, rūpintojai).

13.  Esant laisvoms vietoms, mokiniai į VDM grupę gali būti priimami visus mokslo metus šio Aprašo nustatyta tvarka (netaikant prašymų pateikimo termino).

14.  Mokinių priėmimas į VDM grupę, išbraukimas iš jos įforminamas BUM direktoriaus įsakymu bei šią informaciją pažymint Mokinių registre.

 

 

IV SKYRIUS

VDM GRUPIŲ VEIKLOS ORGANIZAVIMAS

 

15.  Visos VDM grupės turi pradėti veikti ne vėliau nei nuo rugsėjo 15 d. ir veikti iki ugdymo proceso pabaigos pagal Lietuvos Respublikos švietimo, mokslo ir sporto ministro įsakymu mokslo metams patvirtintus bendruosius ugdymo planus.

16.  Mokykla, atsižvelgdama į mokyklos bendruomenės poreikius pasirenka jai tinkamiausią VDM veiklos modelį arba pati susikuria ir įgyvendina savo VDM veiklos modelį. VDM rekomenduojamas pailgintos dienos modelis pagal Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministro 2018 m. birželio 26 d. įsakymą Nr.V-606 „Dėl rekomendacijų dėl visos dienos mokyklos kūrimo ir veiklos organizavimo patvirtinimo“.

17. VDM grupės darbas organizuojamas pagal BUM direktoriaus patvirtintą ir Neformaliojo švietimo programų registre registruotą programą / BUM direktoriaus patvirtintą VDM grupės veiklos planą (aprašą) ir dienotvarkę, kuri derinama su VDM grupę lankančių VDM grupės mokinių pamokų tvarkaraščiu.

18.  VDM grupės veiklos turinys turi atitikti BUM keliamus tikslus, uždavinius ir turi būti grindžiamas mokytojų, mokinių ir jų tėvų bendradarbiavimu.

19VDM grupės veikla fiksuojama elektroniniame dienyne, žymimas VDM grupės mokinių lankomumas.

20.  BUM direktorius užtikrina, kad VDM grupėje vaikams būtų sudarytos saugios ir sveikos ugdymo(si) sąlygos teisės aktų nustatyta tvarka.

21VDM grupės veikla vykdoma kontaktiniu būdu ir grindžiama mokinių priežiūra saugioje aplinkoje, mokomąja, pažintine, kultūrine, menine, sportine, socialine veikla BUM ir už jos ribų.

22.  VDM grupės veiklos laiką nustato BUM direktorius, atsižvelgdamas į mokyklos bendruomenės poreikius. Esant ekstremaliai situacijai, ekstremaliam įvykiui ar įvykiui (ekstremali temperatūra, gaisras, potvynis, pūga ir kt.), keliančiam pavojų mokinių sveikatai ir gyvybei, grupės veiklos laikas ir veiklos organizavimas gali būti nutraukiamas ar kitaip koreguojamas atsižvelgiant į galiojančių teisės aktų reikalavimus.

23.  VDM grupės mokinių tėvai (globėjai, rūpintojai) turi teisę parinkti kitokią grupės lankymo trukmę, neviršijant BUM direktoriaus sprendimu nustatytos grupės veiklos laiko pabaigos. Jei VDM grupės veiklų pabaigos laikas nesutampa su gimnazijos patvirtintu pavėžėjimo grafiku, tėvai (globėjai, rūpintojai) įsipareigoja pasiimti vaikus patys.

24.  Didelių ir labai didelių SUP mokiniams VDM grupės lankymo laikas gali būti paskiriamas pagal švietimo pagalbos tarnybos  (toliau – ŠPT) ar medikų išduotas rekomendacijas.

25.  Atsižvelgiant į BUM galimybes, teikiama pagalba SUP turintiems mokiniams.

26.  VDM grupės mokinių veiklą organizuoja VDM grupės vadovas, pasitelkdamas BUM pedagogus, pagalbos mokiniui specialistus, neformaliojo švietimo mokytojus, visuomenės sveikatos priežiūros specialistus, socialinius partnerius, vietos bendruomenės narius bei kitus, Lietuvos Respublikos švietimo įstatyme ir kituose teisės aktuose numatytus specialistus ir paslaugų teikėjus. Rekomenduojama, kad VDM grupės vadovas, neturintis pedagogo kvalifikacijos, išklausytų pedagoginių-psichologinių žinių kursą ir pateiktų tai patvirtinantį dokumentą BUM direktoriui.

27.  VDM grupės vadovas:

27.1.  organizuoja VDM grupės mokinių užimtumą, teikia pagalbą jiems atliekant namų darbų užduotis, vykdo kryptingą pažintinę, meninę, sportinę, komunikacinę ir kt. veiklą;

27.2.  užtikrina VDM grupės mokinių dalyvavimą BUM organizuojamose neformaliojo švietimo veiklose, jei yra poreikis, individualiuose švietimo pagalbos užsiėmimuose;

27.3.  prireikus informuoja tėvus apie VDM grupės mokinių savijautą, sveikatą, elgesį, veiklą, lankomumą VDM grupėje ir kt.;

27.4. sudaro sąlygas tėvų savitarpio pagalbos grupės veikimui, konsultacijoms, mokymams, pažintinėms veikloms;

27.5vykdo VDM grupės lankomumo apskaitą, vykdo kitas su grupės veikla susijusias funkcijas.

28.  Organizuojant VDM grupės darbą, užtikrinama neformaliojo ugdymo veiklų įvairovė. VDM grupės mokinių veiklos gali būti organizuojamos ne tik BUM patalpose ar jos teritorijoje, bet ir kitose ugdymui, edukacijai, kultūrai, poilsiui, pramogoms vykdyti pritaikytose erdvėse: parkuose, muziejuose, bibliotekose, įmonėse ir pan.

29.  Organizuojant VDM grupės darbą, svarbu sudaryti sąlygas VDM grupės mokiniui pailsėti (pertraukos, žaidimai lauke ir kt.), įskaitant galimybę pabūti vienam ramybėje. Siekiant VDM grupės mokinių pažinimo, lavinimosi, saviraiškos poreikių tenkinimo, specifinių gebėjimų ir kompetencijų ugdymo, būtina užtikrinti neformaliojo ugdymo veiklų įvairovę, pritaikyti mokyklos erdves skirtingo pobūdžio veikloms įgyvendinti.

30VDM grupės veikla gali būti finansuojama iš Savivaldybės biudžeto, valstybės biudžeto, Europos Sąjungos ir kitų lėšų. 

31.     VDM grupės mokinių maitinimas organizuojamas šiais būdais:

31.1.  suteikiamas nemokamas maitinimas (1ą kartą), mokiniams, turintiems teisę į nemokamą maitinimą;

31.2. už maitinimą VDM grupės veiklos metu apmoka tėvai (globėjai, rūpintojai) pagal BUM nustatytus maitinimo įkainius;

31.3tėvai (globėjai, rūpintojai) pasirūpina mokinių maitinimu (sudaro galimybę maisto nusipirkti BUM arba atsinešti iš namų). 

 

V SKYRIUS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

32BUM vadovas atsako už šio Aprašo įgyvendinimą.

33.  VDM grupės veiklos priežiūrą vykdo BUM direktorius ar jo įgaliotas asmuo ir Molėtų rajono savivaldybės (toliau – Savivaldybė) administracijos skyrius atsakingas už vaikų neformalųjį švietimą ir užimtumą

34.  Šis Aprašas skelbiamas Savivaldybės interneto svetainėje https://www.moletai.lt ir BUM interneto svetainėse.

______________________