LIETUVOS RESPUBLIKOS SVEIKATOS APSAUGOS MINISTRAS

 

ĮSAKYMAS

DĖL BURNOS, VEIDO IR ŽANDIKAULIŲ SRITIES VĖŽIO ANKSTYVOSIOS DIAGNOSTIKOS IR GYDYMO ORGANIZAVIMO TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO

 

 

2024 m. gruodžio 3 d. Nr. V-1212

Vilnius

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos sveikatos sistemos įstatymo 34 straipsnio 2 ir 3 dalimis ir Lietuvos Respublikos sveikatos priežiūros įstaigų įstatymo 10 straipsnio 6 punktu:

1. Tvirtinu Burnos, veido ir žandikaulių srities vėžio ankstyvosios diagnostikos ir gydymo organizavimo tvarkos aprašą (pridedama).

2. N u s t a t a u, kad šis įsakymas įsigalioja 2025 m. sausio 1 d.

 

 

 

Laikinai einantis sveikatos apsaugos ministro pareigas                                         Aurimas Pečkauskas

 

 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2024 m. gruodžio 3 d.

įsakymu Nr. V-1212

 

 

BURNOS, VEIDO IR ŽANDIKAULIŲ SRITIES VĖŽIO ANKSTYVOSIOS DIAGNOSTIKOS IR GYDYMO ORGANIZAVIMO TVARKOS APRAŠAS

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Burnos, veido ir žandikaulių srities vėžio ankstyvosios diagnostikos ir gydymo organizavimo tvarkos aprašas (toliau – Aprašas) nustato burnos, veido ir žandikaulių srities vėžio ankstyvosios diagnostikos ir gydymo organizavimo tvarką ir apmokėjimą iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo (toliau – PSDF) biudžeto lėšų.

2. Aprašas taikomas visoms asmens sveikatos priežiūros įstaigoms (toliau – ASPĮ), nepriklausomai nuo jų pavaldumo ir nuosavybės.

3. Apraše vartojamos sąvokos ir jų apibrėžtys:

3.1. Burnos, veido ir žandikaulių srities vėžys – piktybinis navikas, kuris gali atsirasti ir vystytis bet kurioje burnos, veido ir žandikaulių srityje ir kuris pagal Tarptautinės statistinės ligų ir sveikatos sutrikimų klasifikacijos dešimtąjį pataisytą ir papildytą leidimą „Sisteminis ligų sąrašas“ (Australijos modifikacija, TLK-10-AM), įdiegtą Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2011 m. vasario 23 d. įsakymu Nr. V-164 „Dėl Tarptautinės statistinės ligų ir sveikatos sutrikimų klasifikacijos dešimtojo pataisyto ir papildyto leidimo „Sisteminis ligų sąrašas“ (Australijos modifikacija, TLK-10-AM) įdiegimo“ (toliau – TLK-10-AM), žymimas kodais C00–C08, C14, C41.01, C41.02, C41.0, C41.1, C43.0, C44.0-C44.3, C46.1, C46.2, C46.3, C47.0, C49.0, C49.8, C69.5, C69.8, C69.9, C72.5, C72.8, C76.0, C76.8, C77.8, C80.0.

3.2. Nespecializuota pirminė burnos patikra ir profilaktika – siekiant išvengti burnos, veido ir žandikaulių srities vėžio, asmens sveikatos priežiūros įstaigoje, teikiančioje pirminės ambulatorinės asmens sveikatos priežiūros paslaugas, šeimos gydytojo arba gydytojo odontologo, arba burnos higienisto pagal jų medicinos normų reikalavimus atliekama asmens burnos, veido ir žandikaulių patikra ir taikomos profilaktikos priemonės.

3.3. Specializuota pirminė burnos patikra ir profilaktika – siekiant išvengti burnos, veido ir žandikaulių srities vėžio, gydytojų odontologų arba gydytojų periodontologų, arba gydytojų burnos chirurgų, arba gydytojų veido ir žandikaulių chirurgų, arba gydytojų burnos veido ir žandikaulių chirurgų, arba gydytojų otorinolaringologų atliekama burnos ir sritinių limfmazgių patikra ir taikomos profilaktikos priemonės.

3.4. Specializuota burnos būklės stebėsena – paciento, kuriam diagnozuotos ikivėžinės burnos, veido ir žandikaulių ligos, burnos, veido ir žandikaulių būklės stebėsena, kurią ne rečiau kaip du kartus per metus atlieka gydytojas periodontologas arba gydytojas burnos chirurgas, arba gydytojas veido ir žandikaulių chirurgas, arba gydytojas burnos, veido ir žandikaulių chirurgas.

3.5. Kitos Apraše vartojamos sąvokos suprantamos taip, kaip jos apibrėžtos Lietuvos Respublikos sveikatos sistemos įstatyme, Lietuvos Respublikos sveikatos priežiūros įstaigų įstatyme, Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2017 m. vasario 17 d. įsakyme Nr. V-156 „Dėl Onkologinėmis ligomis sergančių pacientų srautų valdymo ir paslaugų organizavimo reikalavimų aprašo patvirtinimo“ ir kituose asmens sveikatos priežiūros paslaugų teikimą reglamentuojančiuose teisės aktuose.

 

II SKYRIUS

BURNOS, VEIDO IR ŽANDIKAULIŲ SRITIES VĖŽIO PROFILAKTINĖS PRIEMONĖS

 

4. Burnos, veido ir žandikaulių srities vėžio profilaktika atliekama nespecializuotos pirminės burnos patikros ir profilaktikos bei specializuotos pirminės burnos patikros ir profilaktikos metu.

5. Nespecializuota pirminė burnos patikra ir profilaktika atliekama ASPĮ, teikiančioje pirminės odontologinės priežiūros (pagalbos) paslaugas, suaugusiam pacientui apsilankius pas gydytoją odontologą arba pas burnos higienistą. ASPĮ, sudariusioje sutartį su teritorine ligonių kasa dėl pirminės odontologinės priežiūros (pagalbos) paslaugų teikimo, nespecializuota pirminė burnos patikra ir profilaktika PSDF biudžeto lėšomis vienam pacientui apmokama vieną kartą per metus.

6. Nespecializuotos pirminės burnos patikros ir profilaktikos metu:

6.1. atliekama dantų bei burnos patikra ir užpildoma Nespecializuotos pirminės burnos patikros ir profilaktikos forma (Aprašo 1 priedas), kuri įkeliama kaip elektroninio medicinos dokumento E025 „Ambulatorinio apsilankymo aprašymas“, nurodyto Elektroninės sveikatos paslaugų ir bendradarbiavimo infrastruktūros informacinės sistemos naudojimo tvarkos aprašo, patvirtinto Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2015 m. gegužės 26 d. įsakymu Nr. V-657 „Dėl Elektroninės sveikatos paslaugų ir bendradarbiavimo infrastruktūros informacinės sistemos naudojimo tvarkos aprašo patvirtinimo“, priede, priedas į Elektroninę sveikatos paslaugų ir bendradarbiavimo infrastruktūros informacinę sistemą. Jei yra burnos pakitimų, po 14 dienų reikia pakartotinio vizito būklei įvertinti. Pacientas siunčiamas atlikti specializuotos pirminės burnos patikros ir profilaktikos, kai dantų ir (arba) burnos pakitimai akivaizdūs ir yra bent viena iš toliau nurodytų sąlygų:

6.1.1 žaizda nesugyja ilgiau nei 2 savaites;

6.1.2. yra opa ar kitų gleivinės pakitimų, kurie didesni nei 0,5 cm;

6.1.3. yra lūpos ir (arba) liežuvio jutimo sutrikimų;

6.1.4. išaugos su nekrozės zona centre ir (arba) išaugos, jas prilietus, kraujuoja;

6.2. kai specializuotos pirminės burnos patikros ir profilaktikos poreikį nustato burnos higienistas, pacientas siunčiamas atlikti specializuotos pirminės burnos patikros ir profilaktikos pas gydytoją odontologą arba burnos higienistas išduoda siuntimą pas gydytoją periodontologą;

6.3. kai specializuotos pirminės burnos patikros ir profilaktikos poreikį nustato šeimos gydytojas, pacientas siunčiamas atlikti specializuotos pirminės burnos patikros ir profilaktikos pas gydytoją odontologą arba gydytoją veido ir žandikaulių chirurgą, arba gydytoją burnos, veido ir žandikaulių chirurgą, arba gydytoją otorinolaringologą;

6.4. vertinama burnoje esamų dantų restauracijų ir dantų protezų kokybė. Aptikus nekokybiškų dantų restauracijų ar nekokybiškų dantų protezų, jie turi būti sutvarkyti. Kai nespecializuotą pirminę burnos patikrą ir profilaktiką atliekantis asmens sveikatos priežiūros specialistas negali to atlikti pats, pacientas siunčiamas pas gydytoją odontologą arba gydytoją ortopedą;

6.5. apsilankymo metu pacientui suteikiama ši informacija:

6.5.1. kaip tinkamai atlikti individualią burnos higieną;

6.5.2. apie alkoholio ir rūkymo įtaką burnos ir žandikaulių srities vėžio atsiradimui;

6.5.3. apie grėsmes ir komplikacijas, su kuriomis gali susidurti ligonis onkologinio gydymo metu ir po jo (kserostomija ir generalizuotas ėduonis).

7. Atliekant specializuotą pirminę burnos patikrą ir profilaktiką, atliekama burnos ir sritinių limfmazgių patikra, pildoma Specializuotos pirminės burnos patikros ir profilaktikos forma (Aprašo 2 priedas) bei patikslinama diagnozė arba, esant poreikiui, pacientas siunčiamas  antrinio ar tretinio lygio ambulatorinės gydytojo burnos, veido ir žandikaulių chirurgo, gydytojo veido ir žandikaulių chirurgo arba gydytojo otorinolaringologo konsultacijos diagnozei patikslinti. Siuntimas išduodamas Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2008 m. birželio 28 d. įsakyme Nr. V-636 „Dėl Siuntimų asmens sveikatos priežiūros paslaugoms gauti išdavimo, įforminimo ir atsakymų pateikimo tvarkos aprašo patvirtinimo“ numatytais atvejais.

8. Diagnozavus ikivėžinį susirgimą, vykdoma specializuota burnos būklės stebėsena, kurios metu ne rečiau kaip du kartus per metus atliekama profilaktinė burnos apžiūra (vertinimas):

8.1. gydytojas periodontologas arba gydytojas burnos chirurgas, arba  gydytojas veido ir žandikaulių chirurgas, arba  gydytojas burnos, veido ir žandikaulių chirurgas, arba gydytojas otorinolaringologas, nustatę ikivėžinį susirgimą, informuoja pacientą žodžiu arba raštu apie kito apsilankymo datą arba, esant galimybei, užregistruoja pacientą kitam vizitui;

8.2. nustačius vėžinį susirgimą, tolesnis burnos, veido ir žandikaulių srities vėžio ištyrimas ir gydymas atliekamas vienoje iš šių specializuotą onkologinę pagalbą teikiančių Lietuvos nacionalinės sveikatos sistemos asmens sveikatos priežiūros įstaigų (toliau – SOPT ASPĮ):

8.2.1. Nacionaliniame vėžio institute;

8.2.2. Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninėje Kauno klinikose;

8.2.3. VšĮ Vilniaus universiteto ligoninėje Santaros klinikose;

8.2.4. VšĮ Klaipėdos universiteto ligoninėje.

 

III SKYRIUS

BURNOS, VEIDO IR ŽANDIKAULIŲ SRITIES VĖŽIO DIAGNOSTIKOS IR GYDYMO ORGANIZAVIMAS

 

9. Nustačius burnos, veido ir žandikaulių srities vėžį, SOPT ASPĮ sudaroma daugiadalykė specialistų komanda (toliau – DSK), kuri nustato onkologinės ligos diagnostikos ir gydymo taktiką. DSK sudaroma SOPT ASPĮ vadovo nustatyta tvarka iš Aprašo 10 punkte nurodytų specialistų. Į komandą gali būti įtraukiami kitų ASPĮ, tarpusavyje pasirašiusių bendradarbiavimo sutartį, gydytojai.

10. Burnos, veido ir žandikaulių srities vėžio DSK sudaro:

10.1. gydytojas veido ir žandikaulių chirurgas ir (arba) gydytojas burnos, veido ir žandikaulių chirurgas, ir (arba) gydytojas otorinolaringologas;

10.2. gydytojas radiologas, gydytojas onkologas radioterapeutas, gydytojas onkologas chemoterapeutas ir  kiti specialistai pagal poreikį.

11. DSK posėdis gali vykti tiesioginio, nuotolinio ar mišraus susirinkimo metu.

12. Pacientas turi būti ištirtas iki DSK posėdžio. DSK posėdžio metu patvirtinama diagnozė, vadovaujantis Tarptautine vėžio stadijavimo klasifikacija, ir gydymo planas. DSK rekomenduotas burnos, veido ir žandikaulių srities vėžio  gydymas atliekamas paciento pasirinktoje SOPT ASPĮ, turinčioje teisę atlikti rekomenduotą gydymą.

13. Burnos, veido ir žandikaulių srities vėžio diagnostika atliekama pagal Aprašo 3 priede pateiktą algoritmą.

14. Likus ne mažiau nei 2–3 savaitėms iki burnos, veido ir žandikaulių srities vėžiu sergančio paciento gydymo turi būti atlikta profesionali burnos higiena ir šios procedūros metu nuo dantų ir jų šaknų pašalintas minkštasis ir kietasis apnašas.

15. Rekomenduojama likus ne mažiau nei 23 savaitėms iki burnos, veido ir žandikaulių srities vėžiu sergančio paciento gydymo atlikti dantų ir burnos infekcijos židinių sanaciją (toliau – sanacija). Rekomenduojama, kad gydytojas odontologas sudarytų sanacijos planą ir vykdytų jį pats arba siųstų pacientą pas kitus gydytojus specialistus pagal kompetenciją. Sanacijos metu rekomenduojama:

15.1. pašalinti lėtinius odontogeninius infekcijos židinius;

15.2. pašalinti dantis su infekcijos židiniais ar atvira pulpos kamera, jeigu jų neįmanoma išgydyti, iki bus pradėta taikyti chemoterapija, radioterapija ir chirurginis gydymas. Dantys ir (ar) jų šaknys iš onkologinio židinio nešalinami.

16. Burnos, veido ir žandikaulių srities vėžio gydymo metu burnos higienistas ir (arba) gydytojas odontologas atlieka paciento priežiūrą, apimančią profesionalios burnos higienos atlikimą ir mokymą atlikti individualią burnos higieną. Esant poreikiui, gydytojas odontologas atlieka dantų gydymą.

17. Baigus aktyvų burnos, veido ir žandikaulių srities vėžio gydymą, paciento stebėsena vykdoma vadovaujantis Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2014 m. vasario 28 d. įsakymu Nr. V-288 „Dėl Ilgalaikio pacientų, sergančių lėtinėmis ligomis, sveikatos būklės stebėjimo tvarkos aprašo patvirtinimo“.

18. Pacientams, kuriems buvo taikytas gydymas dėl burnos, veido ir žandikaulių vėžio, medicininė reabilitacija skiriama Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2022 m. gruodžio 7 d. įsakyme Nr. V-1828 „Dėl Medicininės reabilitacijos ir antirecidyvinio sanatorinio gydymo paslaugų teikimo bendrųjų ir specialiųjų reikalavimų aprašų patvirtinimo“ nustatyta tvarka.

19. Pacientams, kuriems buvo taikytas gydymas dėl burnos, veido ir žandikaulių vėžio, atitinkantiems Dantų protezavimo paslaugų išlaidų kompensavimo iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto tvarkos apraše, patvirtintame Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2005 m. lapkričio 21 d. įsakymu Nr. V-890 „Dėl Dantų protezavimo paslaugų išlaidų kompensavimo iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto tvarkos aprašo patvirtinimo“ (toliau – Dantų protezavimo aprašas), nustatytus reikalavimus, teikiamos dantų protezavimo paslaugos Dantų protezavimo apraše nustatyta tvarka. Esant burnos, žandikaulių ir (arba) veido defektams, sutrikus kramtymo ir kalbos funkcijai, dantų protezavimas (įskaitant laikinus ir (arba) pooperacinius protezus) turi būti atliekamas ASPĮ, kurioje dirba gydytojas burnos chirurgas ir (arba) gydytojas veido ir žandikaulių chirurgas, ir (arba) gydytojas burnos, veido ir žandikaulių chirurgas ir gydytojas odontologas ortopedas.

 

____________________

 

Burnos, veido ir žandikaulių srities vėžio ankstyvosios diagnostikos ir gydymo organizavimo tvarkos aprašo

1 priedas

 

(Nespecializuotos pirminės burnos patikros ir profilaktikos forma)

 

NESPECIALIZUOTA PIRMINĖ BURNOS PATIKRA IR PROFILAKTIKA

 

Paciento vardas....................... pavardė.......................................gimimo data.....................

 

PACIENTO BURNOS BŪKLĖS VERTINIMAS*

TAIP

NE

1.   Veide yra įtartinų apgamų, dėmių, opų, mazgelių

 

 

 

2.   Lūpų įtrūkimai**

 

 

 

3.   Šašai lūpų paviršiuje

 

 

 

4.   Lūpų gleivinės išaugos**

 

 

 

5.   Burnos gleivinė drėgna

 

 

 

6.   Iš burnos blogas kvapas

 

 

 

7.   Lūpos paslankios

 

 

 

8.   Liežuvio judesiai laisvi

 

 

 

9.   Yra opų burnoje**

 

 

 

10. Yra išaugų burnoje**

 

 

 

11. Yra lokalių gleivinės spalvos ar formos pakitimų

 

 

 

12. Sutrikęs rijimas **

 

 

 

13. Padidėjęs dantų paslankumas per paskutinius 6 mėn.

 

 

14. Pasunkėjęs išsižiojimas

 

 

15. Kiti požymiai

 

 

 

Paciento nusiskundimai dėl burnos

 

 

 

Paciento pastebėti pakitimai burnoje ir veide:

 

 

 

Prieš kiek laiko pakitimai atsirado

 

 

 

 

 

 

*Aptikus pakitimų, reikalinga kontrolė po 14 dienų, išskyrus atvejus, nurodytus pastaboje, pažymėtoje **. Jeigu po paskirto gydymo po 14 dienų simptomai išlieka, siunčiama gydytojo specialisto konsultacijos.

** Siunčiama gydytojo specialisto konsultacijos esant akivaizdžiam pakitimui ir bent vienai iš šių sąlygų:

1.   žaizda nesugyja ilgiau nei 2 savaites;

2.   yra opa ar kitų gleivinės pakitimų, kurie yra didesni nei 0,5 cm;

3.   yra lūpos ir (arba) liežuvio jutimo sutrikimų;

4.   išaugos su nekrozės zona centre ir (arba) išaugos, jas prilietus, kraujuoja.

 

 

Nespecializuotos pirminės burnos patikros ir profilaktikos data ..........................................................

 

Nespecializuotą pirminę burnos patikrą ir profilaktiką atliko...............................................................

(spaudas, parašas)

 

 

Burnos, veido ir žandikaulių srities vėžio ankstyvosios diagnostikos ir gydymo organizavimo tvarkos aprašo

2 priedas

 

(Specializuotos pirminės burnos patikros ir profilaktikos forma)

 

SPECIALIZUOTA PIRMINĖ BURNOS PATIKRA IR PROFILAKTIKA

 

Paciento Vardas....................... Pavardė............................................... Gimimo data...........................

 

 

Pažymėti pakitimus burnos schemoje reikiamu skaičiumi.

Kita (nurodyti ir pažymėti)....................................................................................................................................

Paveikslėlis, kuriame yra žinutė  Automatiškai sugeneruotas aprašymas

Paveikslėlis, kuriame yra žinutė  Automatiškai sugeneruotas aprašymas

 

 

 

 

 

Pažymėti čiuopiamus limfmazgius:       

X – pavieniai

O – konglomeratas

 

 

 

 

 

 

 

Specializuotos pirminės burnos patikros data....................................................................................................

Specializuotos priminės burnos patikros formą užpildė....................................................................................

(spaudas, parašas)

 

 

Burnos, veido ir žandikaulių srities vėžio ankstyvosios diagnostikos ir gydymo organizavimo tvarkos aprašo

3 priedas

 

BURNOS, VEIDO IR ŽANDIKAULIŲ SRITIES VĖŽIO DIAGNOSTIKOS ALGORITMAS

A diagram of a medical procedure  Description automatically generated with medium confidence