LIETUVOS RESPUBLIKOS ŽEMĖS ŪKIO MINISTRAS
ĮSAKYMAS
Dėl žemės ūkio ministro 2015 m. balandžio 1 d. įsakymo nr. 3d-246 „dėl lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos priemonės „SU „NATURA 2000“ IR VANDENS PAGRINDŲ DIREKTYVA SUSIJUSIOS IŠMOKOS“ įgyvendinimo taisyklių patvirtinimo“ pakeitimo
2022 m. kovo 16 d. Nr. 3D-185
Vilnius
P a k e i č i u Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro 2015 m. balandžio 1 d. įsakymą Nr. 3D-246 „Dėl Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos priemonės „Su „Natura 2000“ ir Vandens pagrindų direktyva susijusios išmokos“ įgyvendinimo taisyklių patvirtinimo“:
1. Pakeičiu 3.2.13 papunktį ir jį išdėstau taip:
„3.2.13. Neteisingas deklaravimas – didesnio žemės ūkio paskirties žemės ar kito ploto, negu pareiškėjas valdo, ir (arba) didesnio ploto, negu jame vykdo žemės ir (arba) miškų ūkio veiklą, deklaravimas. Neteisingu deklaravimu taip pat laikomi visi didesnio žemės ūkio paskirties žemės ploto deklaravimo atvejai, apibrėžti TI taisyklių 4.11.1–4.11.3 papunkčiuose.“
2. Pakeičiu 10.4.1.1.1 papunktį ir jį išdėstau taip:
„10.4.1.1.1. pievas (kodai GPŽ, GPA, DGP), žolinius azotą kaupiančius augalus ariamojoje žemėje (visi klasifikatoriaus III grupės kodai) nušienauti ir sutvarkyti (išvežti iš lauko, susmulkinti ir paskleisti draudžiama) bent 1 kartą per metus nuo einamųjų metų birželio 15 d. iki spalio 30 d. (įskaitytinai) arba nuganyti (deklaruojamuose laukuose yra būtini gyvulių buvimo lauke požymiai – ekskrementų liekanos, išguldyta ir (arba) nuėsta žolė ar kiti požymiai). Jeigu pareiškėjo arba jo valdos partnerio ar valdoje registruoto šeimos nario einamųjų metų laikotarpiu nuo sausio 1 d. iki birželio 30 d. laikytų žolėdžių ūkinių gyvūnų vidurkis sudarė ne mažiau kaip 0,3 SG hektarui (vertinamas visų deklaruojamų pievų plotų ir laikytų žolėdžių ūkinių gyvūnų (galvijų, arklių, avių, ožkų, danielių, dėmėtųjų elnių, tauriųjų elnių, Dovydo elnių, bizonų, stumbrų) santykis), pievų plotuose ganymo sezono metu yra ganoma, šių plotų nebūtina papildomai šienauti, o po ganymo lauke likęs nedidelis nenuėstos žolės kiekis nebus laikomas neatitikimu reikalavimams. Tais atvejais, kai ūkinių gyvūnų vidurkis sudarė mažiau nei 0,3 SG hektarui, likusi po ganymo žolė (šienas, žalioji masė ar kt.) turi būti nušienauta ir sutvarkyta (išvežta iš lauko, susmulkinti ir paskleisti draudžiama) laikantis šiame papunktyje nustatytų terminų.
Pievų ir (arba) ganyklų, patenkančių į „Natura 2000“ teritorijas (klasifikatoriaus IV grupės kodai: RZV, 5PT-8, 5PT-7, VI grupės kodai: EPT, SPT, 5PT-2, MNP, MNŠ) šienavimo ir ganymo terminai nustatyti priemonės „Agrarinė aplinkosauga ir klimatas“ įgyvendinimo taisyklėse;“.
3. Pakeičiu 10.4.1.1.11 papunktį ir jį išdėstau taip:
„10.4.1.1.11. šienavimo metu nupjautą žolę (šieną, žaliąją masę ar kt.) susmulkinti ir paskleisti draudžiama, išskyrus žolės likučius ganytuose plotuose, kai pareiškėjų (arba jų valdos partnerio ar valdoje registruoto šeimos nario) einamųjų metų laikotarpiu nuo sausio 1 d. iki birželio 30 d. laikytų žolėdžių ūkinių gyvūnų vidurkis sudarė ne mažiau kaip 0,5 SG hektarui (vertinamas visų deklaruojamų pievų plotų ir laikytų žolėdžių ūkinių gyvūnų (galvijų, arklių, avių, ožkų, danielių, dėmėtųjų elnių, tauriųjų elnių, Dovydo elnių, bizonų, stumbrų) santykis);“.
4. Pakeičiu 10.4.1.1.2 papunktį ir jį išdėstau taip:
„10.4.1.1.2. nuo einamųjų metų sausio 1 d. iki rugpjūčio 1 d. žaliajame pūdyme nevykdoma jokia žemės ūkio gamyba einamųjų metų produkcijai gauti, t. y negali būti ganomi gyvuliai, šienaujama žolė (išskyrus žaliosios masės susmulkinimą ir įterpimą į dirvą). Žaliajame pūdyme auginami žemės ūkio augalai ne vėliau kaip iki einamųjų metų rugsėjo 1 d. turi būti įterpiami į dirvą (žaliosios masės susmulkinimas ir įterpimas į dirvą nėra laikomas žemės ūkio gamybos vykdymu), o prieš įterpiant į dirvą, draudžiama nuimti šių augalų derlių;“.
5. Pakeičiu 10.4.1.1.4 papunktį ir jį išdėstau taip:
6. Pakeičiu 10.4.1.3 papunktį ir jį išdėstau taip:
„10.4.1.3. jei valdoje vykdomi tręšimo darbai, ūkiai, tręšiantys mėšlu ir (ar) srutomis 30 ha ar daugiau žemės ūkio naudmenų per kalendorinius metus, privalo turėti ir įgyvendinti tręšimo planus, nurodytus Mėšlo ir srutų tvarkymo aplinkosaugos reikalavimų apraše, patvirtintame Lietuvos Respublikos aplinkos ministro ir Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro 2005 m. liepos 14 d. įsakymu Nr. D1-367/3D-342 „Dėl Mėšlo ir srutų tvarkymo aplinkosaugos reikalavimų aprašo patvirtinimo“;“.
7. Pakeičiu 10.4.1.4 papunktį ir jį išdėstau taip:
„10.4.1.4. ūkiai, tręšiantys organinėmis trąšomis (įskaitant tręšimą mėšlu mažiau kaip 30 ha žemės ūkio naudmenų per kalendorinius metus) ir (arba) mineralinėmis trąšomis, ir (arba) kalkinimo medžiagomis, privalo į PPIS (adresu https://paseliai.vic.lt) įvesti duomenis apie panaudotus tręšiamuosius produktus: lauko atpažinimo numerį (kontrolinio žemės sklypo ir lauko numerį arba lauko eilės numerį), pasėlio kodą arba augalo pavadinimą, tręšiamą ar kalkinamą plotą, trąšos ar kalkinimo medžiagos pavadinimą, panaudotos trąšos ar kalkinimo medžiagos kiekį, panaudotos trąšos ar kalkinimo medžiagos kiekį (kg į ha), tręšimo arba kalkinimo datą. Duomenys turi būti užpildyti (pildo pats pareiškėjas arba su seniūnijos darbuotojų pagalba) per 5 darbo dienas nuo tręšiamųjų ir kalkinamųjų produktų panaudojimo;“.
8. Pakeičiu 10.4.1.5 papunktį ir jį išdėstau taip:
„10.4.1.5. jei valdoje naudojami profesionaliajam ir (ar) neprofesionaliajam naudojimui skirti augalų apsaugos produktai, pareiškėjas privalo pildyti Augalų apsaugos produktų naudojimo apskaitos žurnalą Augalų apsaugos produktų saugojimo, tiekimo rinkai, naudojimo taisyklėse, patvirtintose Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro 2003 m. gruodžio 30 d. įsakymu Nr. 3D-564 „Dėl Augalų apsaugos produktų saugojimo, tiekimo rinkai, naudojimo taisyklių patvirtinimo“, nustatytais terminais ir būdais;“.
9. Pakeičiu 10.4.1.6 papunktį ir jį išdėstau taip:
„10.4.1.6. pareiškėjai, kurie valdose privalo laikytis nustatytų šienavimo terminų tvarkydami pievas ir (ar) ganyklas, privalo pildyti Atliktų ūkio darbų pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos priemonių „Agrarinė aplinkosauga ir klimatas“, „Su „Natura 2000“ ir Vandens pagrindų direktyva susijusios išmokos“ veiklas žurnalą, kurio forma pateikta Programos priemonės „Agrarinė aplinkosauga ir klimatas“ įgyvendinimo taisyklių, patvirtintų Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro 2015 m. balandžio 3 d. įsakymu Nr. 3D-254 „Dėl Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos priemonės „Agrarinė aplinkosauga ir klimatas“ įgyvendinimo taisyklių patvirtinimo“, 7 priede, nurodydami šienavimo ir nupjautos žolės išvežimo iš lauko datą. Atlikus pievų ir (ar) ganyklų tvarkymo darbus, žurnalas užpildomas (pildo pats pareiškėjas arba su seniūnijos darbuotojų pagalba) ne vėliau kaip per 5 darbo dienas PPIS (adresu https://paseliai.vic.lt);“.
10. Pakeičiu 10.4.2.1.1 papunktį ir jį išdėstau taip:
„10.4.2.1.1. pareiškėjas PPIS patikrina, ar valdai (ar jos daliai) taikomas bent vienas iš taisyklių 17.1–17.4 papunkčiuose nurodytų apribojimų (ar valda (jos dalis) patenka į sutartiniais kodais PK, UK, NM ar DM pažymėtus plotus). Jei valdai (jos daliai) taikomas bent vienas iš taisyklių 17.1–17.4 papunkčiuose nurodytų apribojimų, įbraižo deklaruojamą plotą nurodytu kodu pažymėtame plote. Jei konkrečiam plotui taikomas daugiau nei vienas iš taisyklių 17.1–17.4 papunkčiuose nurodytų apribojimų, pareiškėjas pasirenka vieną iš jų.
„Natura 2000“ teritorijų plotai, kuriuose nustatyti taisyklių 17.1–17.4 papunkčiuose nurodyti apribojimai, yra skelbiami ŽŪIKVC sukurtoje viešoje prieigoje http://zuikvc.maps.arcgis.com/;“.
11. Pakeičiu 13 punktą ir jį išdėstau taip:
„13. Pareiškėjų sąsajų ir galimo valdų skaidymo, siekiant gauti tiesiogines išmokas ir paramą už plotus pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos priemones, nustatymo metodika, patvirtinta Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro 2020 m. kovo 5 d. įsakymu Nr. 3D-154 „Dėl Pareiškėjų sąsajų ir galimo žemės ūkio valdų skaidymo nustatymo metodikos patvirtinimo“, priemonei netaikoma.“
12. Pakeičiu 15.5 papunktį ir jį išdėstau taip:
„15.5. Jeigu šienavimo ar ganymo terminai konkrečioje teritorijoje nėra reglamentuojami (Specialiųjų žemės naudojimo sąlygų įstatyme, saugomos teritorijos nuostatuose, apsaugos reglamentuose, saugomos teritorijos planavimo dokumentuose, apsaugos sutartyse su privačios žemės savininkais ar valstybinės žemės valdytojais), šienavimas pradedamas nuo birželio 15 d. ir užbaigiamas (nupjauta žolė išvežama iš lauko) iki spalio 30 d. (įskaitytinai) (jei ganomi gyvuliai – ganiavos terminas nenustatomas).
Pagal priemonės „Agrarinė aplinkosauga ir klimatas“ veiklas deklaruojamuose plotuose, patenkančiuose į „Natura 2000“ teritorijas, pareiškėjas privalo laikytis priemonės „Agrarinė aplinkosauga ir klimatas“ veiklų taisyklėse nurodytų šienavimo ir ganymo terminų.“
13. Pakeičiu 35.8 papunktį ir jį išdėstau taip:
„35.8. jei pareiškėjas nesilaiko taisyklių 10.4.1.4 papunktyje nurodyto reikalavimo įvesti duomenis į PPIS apie panaudotas organines ir (arba) mineralines trąšas, ir (arba) kalkinimo medžiagas, išmoka mažinama 1 proc. visos apskaičiuotos paramos sumos pagal veiklos sritį „Parama „Natura 2000“ žemės ūkio paskirties žemėje“;“.
14. Pakeičiu 43.1 papunktį ir jį išdėstau taip:
„43.1. valdos perėmėjas nuo einamųjų metų birželio 15 d. iki lėšų pervedimo pareiškėjui dienos praneša Agentūrai apie valdos perėmimą, pateikdamas pranešimą apie valdos perėmimą, prašymą skirti paramą. Valdos perdavimo atveju, kai valdos perdavėjas yra miręs, valdos perėmėjas pateikia valdos perėmimo fakto patvirtinimo dokumentus (žemės, kito nekilnojamojo turto pirkimo–pardavimo, nuomos, panaudos ar kitos sutarties kopiją, paveldėjimo teisės liudijimo kopiją ar pan.);“.