Suvestinė redakcija nuo 2024-07-01

 

Įsakymas paskelbtas: TAR 2021-08-11, i. k. 2021-17389

 

Nauja redakcija nuo 2024-07-01:

Nr. 4-362, 2024-06-28, paskelbta TAR 2024-06-28, i. k. 2024-12070

 

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS Ekonomikos ir inovacijų MINISTRAS

 

įsakymas

DĖL PASKOLŲ INDIVIDUALIŲ GARANTIJŲ TEIKIMO NUOSTATŲ

PATVIRTINIMO

 

2021 m. rugpjūčio 11 d. Nr. 4-896

Vilnius

 

 

Įgyvendindama Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2001 m. liepos 11 d. nutarimo Nr. 887 „Dėl uždarosios akcinės bendrovės „Investicijų ir verslo garantijos“ veiklos“ 1.1.1, 1.4, 1.4.1.4 ir 2.2 papunkčius,

tvirtinu Paskolų individualių garantijų teikimo nuostatus (pridedama).

 

 

 

Ekonomikos ir inovacijų ministrė                                                                       Aušrinė Armonaitė

 

 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos ekonomikos

ir inovacijų ministro

2021 m. rugpjūčio 11 d. įsakymu Nr. 4-896

(Lietuvos Respublikos ekonomikos ir inovacijų ministro

2024 m. birželio 28 d. įsakymo Nr. 4-362

redakcija) 

 

 

PASKOLŲ INDIVIDUALIŲ GARANTIJŲ TEIKIMO NUOSTATAI

 

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Paskolų individualių garantijų teikimo nuostatai (toliau – Nuostatai) nustato valstybės garantuojamos garantijų institucijos – uždarosios akcinės bendrovės „Investicijų ir verslo garantijos“ (toliau – Garantijų institucija) individualių garantijų už smulkiojo ir vidutinio verslo subjektų (toliau – SVV subjektas) ir didelių įmonių paskolas teikimo ir įsipareigojimų pagal tokias suteiktas garantijas vykdymo sąlygas bei tvarką.

2. Nuostatuose vartojamos sąvokos:

2.1. Didelė įmonė – įmonė, kuri atskirai ar kartu su savo partnerinėmis įmonėmis ir susijusiomis įmonėmis atitinka bent vieną iš šių sąlygų: joje (jose) dirba ne mažiau kaip 250 darbuotojų; jos (jų) balanse nurodyto turto vertė yra ne mažesnė kaip 43 000 000 (keturiasdešimt trys milijonai) eurų ir metinės pajamos yra ne mažesnės kaip 50 000 000 (penkiasdešimt milijonų) eurų; arba įmonė, kurios kapitale Lietuvos Respublikos smulkiojo ir vidutinio verslo plėtros įstatymo nustatytais dydžiais ir tvarka dalyvauja valstybė ir (arba) savivaldybė. Partnerinės įmonės, susijusios įmonės suprantamos, valstybės ir (arba) savivaldybės dalyvavimo įmonės kapitale dydis, ir įmonių rodikliai (darbuotojų skaičius, balanse nurodyto turto vertė, metinės pajamos) skaičiuojami taip, kaip nustatyta Lietuvos Respublikos smulkiojo ir vidutinio verslo plėtros įstatyme.

2.2. Finansinės technologijos – tai technologijomis pagrįstos finansinės inovacijos, padedančios kurti naujus verslo modelius, veiklos programas, procesus ir produktus, kai paskolos gavėjo vystomomis technologijomis naudojasi ne pats paskolos gavėjas, bet jo klientai – kitos finansų įstaigos, dirbančios su galutiniais finansinių paslaugų, susijusių su technologijomis, gavėjais.

2.3. Finansinis turtaspinigai ir pinigų ekvivalentai, vertybiniai popieriai, sutartinė teisė pasikeisti finansinėmis priemonėmis su kita šalimi ar gauti pinigus ir (ar) jų ekvivalentus iš kito subjekto.

2.4. Garantijų institucijos atsakomybės limitas Garantijų institucijos garantijoje nustatyta šia garantija užtikrinama paskolos dalis, išreiškiama procentais.

2.5. Garantijų institucijos garantija (toliau – Garantija) – Garantijų institucijos įsipareigojimas sumokėti šios institucijos garantijos gavėjui garantijos išmoką garantiniu atveju. 

2.6. Garantijų institucijos garantijos gavėjas (toliau – Garantijos gavėjas) – finansų įstaiga, kuriai suteikta Garantijų institucijos garantija už paskolos gavėjui suteiktą paskolą.

2.7. Garantijų institucijos garantuota paskolos dalis (toliau – Garantuota paskolos dalis) paskolos sumos dalis, kurios grąžinimą Garantijų institucijos garantijos gavėjui užtikrina Garantijų institucija garantiniu atveju, jei yra įvykdytos ir dokumentais pagrįstos visos Garantijų institucijos garantijos suteikimo sąlygos, nurodytos Garantijų institucijos garantijoje ir Garantijų institucijos sprendime dėl Garantijų institucijos garantijos suteikimo. Kai teikiama kredito linija, Garantijų institucijos garantuota paskolos dalimi laikomas faktinio paskolos sumos likučio ir Garantijų institucijos negarantuotos paskolos dalies skirtumas.

2.8. Garantijų institucijos negarantuota paskolos dalis (toliau – Negarantuota paskolos dalis) – paskolos sumos dalis, lygi paskolos sumos ir Garantijų institucijos garantuotos paskolos dalies skirtumui. Kai teikiama kredito linija, Garantijų institucijos negarantuota paskolos dalimi laikoma suma, gaunama iš faktinio paskolos sumos likučio atėmus nuo faktinio paskolos likučio apskaičiuotą Garantijų institucijos atsakomybės limito dydį atitinkančią sumą.

2.9. Garantinis atvejis paskolos ar kreditavimo sutarties nutraukimas dėl paskolos gavėjo įsipareigojimų nevykdymo arba bankroto bylos paskolos gavėjui iškėlimas.

2.10. Garantijų institucijos garantijos išmoka (toliau – Garantijos išmoka) pinigų suma, sumokama Garantijų institucijos garantijos gavėjui garantiniu atveju.

2.11. Garantijų institucijos garantijos suma (toliau – Garantijos suma) Garantijų institucijos įsipareigojimas Garantijų institucijos garantijos gavėjui, kuris apskaičiuojamas kaip Garantijų institucijos atsakomybės limito ir paskolos sumos sandauga, ir išreiškiamas eurais.

2.12. Garantijų kredito linija finansų įstaigos kredito linijos būdu suteikiama apyvartinė paskola, skirta tik prievolių įvykdymo užtikrinimo garantijoms teikti.

2.13. Paskola lėšos, pagal paskolos ar kreditavimo sutartį finansų įstaigos paskolintos Paskolų individualių garantijų teikimo nuostatų 3 punkte nustatyta tvarka.

2.14. Paskolos gavėjas smulkiojo ir vidutinio verslo subjektas arba didelė įmonė, iš finansų įstaigos gaunantys paskolą, kurios dalies grąžinimas užtikrinamas Garantijų institucijos garantija.

2.15. Pirmaeiliai paskolos grąžinimo užtikrinimo būdaiGarantijų institucijos garantijos gavėjui paskolos gavėjo nurodomi prievolių įvykdymo užtikrinimo būdai (hipoteka, visų eilių įkeitimai, laidavimas ar kt.), skirti paskolos grąžinimui užtikrinti.

2.16. Prievolių įvykdymo užtikrinimo garantija – sutarties įvykdymo, pasiūlymo galiojimo, avanso grąžinimo, garantinio laikotarpio įsipareigojimų vykdymo ar mokėjimo garantija, kurią iš garantijų kredito linijos Garantijų institucijos garantijos gavėjas suteikia paskolos gavėjui.

2.17. Kitos Nuostatuose vartojamos sąvokos suprantamos taip, kaip jos apibrėžtos 2023 m. gruodžio 13 d. Komisijos reglamente (ES) 2023/2831 dėl Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo 107 ir 108 straipsnių taikymo de minimis pagalbai, 2016 m. balandžio 27 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamente (ES) 2016/679 dėl fizinių asmenų apsaugos tvarkant asmens duomenis ir dėl laisvo tokių duomenų judėjimo ir kuriuo panaikinama Direktyva 95/46/EB (Bendrasis duomenų apsaugos reglamentas), Lietuvos Respublikos civiliniame kodekse, Lietuvos Respublikos finansų įstaigų įstatyme, Lietuvos Respublikos fizinių asmenų bankroto įstatyme, Lietuvos Respublikos įmonių atskaitomybės įstatyme, Lietuvos Respublikos konkurencijos įstatyme, Lietuvos Respublikos juridinių asmenų nemokumo įstatyme, Lietuvos Respublikos pinigų plovimo ir teroristų finansavimo prevencijos įstatyme, Smulkiojo ir vidutinio verslo plėtros įstatyme, Lietuvos Respublikos tarptautinių sankcijų įstatyme, Lietuvos Respublikos valstybės skolos įstatyme.

3. Vadovaudamasi Nuostatais, Garantijų institucija teikia Garantijas, kuriomis skatinamas paskolos gavėjo veiklos kreditavimas, finansų įstaigų suteikiamas kaip:

3.1. tikslinė (konkrečią panaudojimo paskirtį turinti) paskola, kurios ne mažiau kaip 51 procentas lėšų skirta investicijoms finansuoti;

3.2. tikslinė (konkrečią panaudojimo paskirtį turinti) paskola, skirta apyvartinėms lėšoms papildyti ir (ar) prievolių įvykdymo užtikrinimo garantijoms teikti. Apyvartinėms lėšoms papildyti skirta paskola gali būti suteikta ir kredito linijos būdu.

4. Pagal Nuostatus Garantijų institucija neteikia Garantijų už finansų įstaigos teikiamą finansavimą paskolos gavėjams kitokiu, nei Nuostatų 3 punkte nustatytu, būdu ir paskirtimi (finansinės nuomos (lizingo), faktoringo, vartojamojo kredito, banko sąskaitos kredito limito taikymo (angl. overdraft).

 

II SKYRIUS

GARANTIJŲ TEIKIMAS

 

5. Pagal Nuostatus teikiamos Garantijos yra individualios, t. y. konkretaus paskolos gavėjo, konkrečiai prievolei užtikrinti, sąlyginės ir atlygintinos. Už Garantijos suteikimą ir Garantijos termino pratęsimą mokamas vienkartinis Garantijos atlyginimas. Už Garantijos sąlygų keitimą mokami Garantijos sąlygų keitimo mokesčiai. Garantijos atlyginimo ir Garantijos sąlygų keitimo mokesčių dydžius bei jų apskaičiavimo tvarką nustato Garantijų institucijos valdyba ir jie yra skelbiami Garantijų institucijos interneto svetainėje www.invega.lt.

6. Garantijos teikiamos finansų įstaigoms, kurių paskutinių finansinių metų metinių finansinių ataskaitų rinkinys buvo audituotas ir kurios yra sudariusios su Garantijų institucija sutartį dėl bendradarbiavimo (toliau – Bendradarbiavimo sutartis). Bendradarbiavimo sutartyje turi būti nurodyta:

6.1. dokumentų, kurie turi būti pateikti kartu su prašymu suteikti Garantiją, sąrašas;

6.2. pagrindiniai reikalavimai, keliami paskolos gavėjui, paskolai ir paskolos lėšomis finansuojamam projektui (toliau – Projektas);

6.3. bendrosios Garantijos suteikimo sąlygos (Garantijos suteikimo procedūros; Garantijų institucijos ir Garantijos gavėjo atsakomybė, su Garantija susijusios teisės ir pareigos; įvykiai, kuriems įvykus Garantijos gavėjas įgyja teisę reikalauti Garantijų institucijos įsipareigojimų pagal suteiktą Garantiją įvykdymo, ir įvykiai, kuriems įvykus Garantijos gavėjas šios teisės neįgyja (įsipareigojimų pagal suteiktą Garantiją pasibaigimo terminas ir (ar) kitos Garantijos negaliojimo sąlygos); Garantijos išmokos mažinimo sąlygos, Garantijos išmokos apskaičiavimo ir mokėjimo tvarka bei terminai;

6.4. ginčų tarp Garantijų institucijos ir Garantijos gavėjo sprendimo tvarka;

6.5. Garantijos gavėjo įsipareigojimas informuoti Garantijų instituciją apie Projekto įgyvendinimo ir paskolos grąžinimo eigą, laikantis Bendradarbiavimo sutartyje nustatytų informavimo reikalavimų;

6.6. Garantijos gavėjo įsipareigojimas dėl esminių Garantijos suteikimo sąlygų keitimo kreiptis sutikimo į Garantijų instituciją;

6.7. paskolos grąžinimui užtikrinti pateiktų paskolos grąžinimo užtikrinimo būdų realizavimo tvarka;

6.8. Garantijos atlyginimo mokėjimo tvarka;

6.9. konfidencialumo sąlygos;

6.10. asmens duomenų apsaugos reikalavimų užtikrinimo reikalavimai;

6.11. Bendradarbiavimo sutarties galiojimo ir keitimo sąlygos.

7. Garantijų institucija nustato Garantijos gavėjo jai teikiamų su Garantijos suteikimu susijusių dokumentų reikalavimus. Garantijų institucijai privalomų pateikti dokumentų sąrašas ir formos skelbiami Garantijų institucijos interneto svetainėje www.invega.lt.

8. Garantijos gavėjas, siekiantis gauti Garantiją, turi iki paskolos suteikimo paskolos gavėjui pateikti Garantijų institucijai prašymą suteikti Garantiją ir Bendradarbiavimo sutartyje nurodytus dokumentus, kurie turi būti pateikti kartu su prašymu suteikti Garantiją.

9. Sprendimus dėl Garantijų priima Garantijų institucijos valdymo organai ar jų įgalioti asmenys Garantijų institucijos įstatuose ir Garantijų institucijos valdymo organų ar vadovo tvirtinamuose dokumentuose, reguliuojančiuose Garantijų teikimą, nustatyta tvarka. Garantijų institucijos vadovo ar jo įgalioto asmens priimtame sprendime dėl Garantijos suteikimo (toliau – Sprendimas dėl garantijos suteikimo) nustatomos Garantijos suteikimo sąlygos. Esminėmis Garantijos suteikimo sąlygomis laikomos šios sąlygos: paskolos gavėjas, paskolos dydis, paskolos suteikimo sąlygos, paskolos lėšų panaudojimo paskirtis, galutinis paskolos grąžinimo terminas, paskolos grąžinimo grafikas, finansų įstaigai pateikti paskolos grąžinimą užtikrinantys būdai. Sprendimas dėl garantijos suteikimo priimamas Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2001 m. liepos 11 d. nutarimo Nr. 887 „Dėl uždarosios akcinės bendrovės „Investicijų ir verslo garantijos“ veiklos“ (toliau – Nutarimas) 1.8 papunktyje nustatytais terminais. Apie priimtą Sprendimą dėl garantijos suteikimo Garantijų institucija elektroninėmis priemonėmis, o kai to neįmanoma padaryti dėl techninių kliūčių, registruotu paštu per 3 darbo dienas nuo Sprendimo dėl garantijos suteikimo priėmimo dienos informuoja Garantijos gavėją ir paskolos gavėją. Garantijos suteikimo faktą patvirtina Garantijų institucijos rašytinė garantija (garantijos lakštas), kuri pasirašoma Nutarimo 1.10 papunktyje nustatytais terminais ir tvarka ir per 3 darbo dienas nuo jos pasirašymo dienos pateikiama Garantijos gavėjui ir paskolos gavėjui elektroninėmis priemonėmis, o kai to neįmanoma padaryti dėl techninių kliūčių, registruotu paštu. Tais atvejais, kai Sprendime dėl garantijos suteikimo yra nustatytos Garantijos suteikimo sąlygos, kurios turi būti įvykdytos iki Garantijų institucijos rašytinės garantijos (garantijos lakšto) išdavimo, Garantijų institucijos rašytinė garantija (garantijos lakštas) Garantijos gavėjui išduodama tik po to, kai paskolos gavėjas ir (arba) Garantijos gavėjas įvykdo Sprendime dėl garantijos suteikimo nustatytas sąlygas ir pateikia Garantijų institucijai tai patvirtinančius dokumentus ar informaciją.

 

III SKYRIUS

BENDRIEJI REIKALAVIMAI GARANTIJOMS, PASKOLOMS IR PASKOLŲ GAVĖJAMS

 

10. Paskolos gavėjui išduodamos Garantijos gali būti suteikiamos su valstybės pagalba, t. y. de minimis pagalba, kurių teikimui ir skaičiavimui taikomas Reglamentas (ES) 2023/2831 (toliau atskirai – Garantijos su de minimis pagalba), ir (arba) be valstybės pagalbos, kurios teikiamos vadovaujantis 2008 m. birželio 8 d. Europos Komisijos pranešimo dėl EB sutarties 87 ir 88 straipsnių taikymo garantijomis suteikiamai valstybės pagalbai (2008/C 155/02) (toliau – Komisijos pranešimas) 3.3, 3.4 ir 3.5 punktų nuostatomis (toliau atskirai – Garantijos be valstybės pagalbos).

11. Pagal suteikiamą Garantiją Garantijų institucijos atsakomybės limitas negali būti didesnis kaip 80 procentų (imtinai) suteikiamos paskolos sumos. Kai teikiama paskola nekilnojamajam turtui pirkti, didžiausias Garantijų institucijos atsakomybės limitas negali būti didesnis kaip 50 procentų (imtinai) suteikiamos paskolos sumos. Garantijos suma ir Garantijų institucijos atsakomybės limitas už konkrečią paskolą nustatomas atsižvelgiant į Garantijos gavėjo prašomą taikyti Garantijos institucijos atsakomybės limitą, garantuojamos paskolos sąlygas, paskolos gavėjo ir jo vykdomo Projekto riziką, garantijos, kaip paskolos grąžinimo užtikrinimo būdo, poreikį ir kitų paskolos grąžinimo užtikrinimo būdų vertę.

12. Tais atvejais, kai paskolos grąžinimui užtikrinti finansų įstaigai yra įkeičiamas paskolos gavėjo, dalyvio arba kito asmens indėlis ar yra deponuojamos piniginės lėšos, didžiausia Garantijos suma negali viršyti 80 procentų paskolos sumos ir indėlio (deponuojamų lėšų) sumos skirtumo. Šis reikalavimas nėra taikomas tais atvejais, kai garantuotos paskolos lėšomis įsigyjamo turto įkeitimo momentas yra numatomas po garantuojamos paskolos panaudojimo (išmokėjimo), o indėlio (deponuotų lėšų) įkeitimas yra numatytas laikinai iki įsigyto turto įkeitimo momento, ir po įsigyto turto įkeitimo lėšų įkeitimo yra atsisakoma. Tuo atveju, kai prognozuojamas Projekto arba paskolos gavėjo pinigų srautas, skirtas paskolai dengti, nėra pakankamas ir dėl to finansų įstaiga ir (arba) Garantijų institucija paskolos gavėjo reikalauja laikinai deponuoti lėšas palūkanoms ir kitiems mokėjimams pagal paskolos sutartį dengti, Garantijos suma deponuotų lėšų sumos dydžiu nėra mažinama.

13. Garantija gali būti suteikiama, tik jei tenkinami visi šie reikalavimai:

13.1. Paskolos gavėjas yra SVV subjektas arba didelė įmonė.

13.2. Jei teikiama investicinė ar apyvartinė paskola, paskolos gavėjo nuosavybės rodiklis po paskolos suteikimo pagal paskutinių finansinių metų metinių finansinių ataskaitų rinkinį ar paskutinį tarpinių finansinių ataskaitų rinkinį turi būti ne mažesnis kaip 0,1 arba 0,15 į nuosavą kapitalą įtraukiant akcininkų, susijusių ir (ar) kitų trečiųjų asmenų paskolos gavėjui suteiktas paskolas, pasitikėtines (subordinuotas) Garantijų institucijos garantuojamos paskolos (-ų) atžvilgiu (toliau – trečiųjų asmenų subordinuotos paskolos) (be trečiųjų asmenų subordinuotų paskolų nuosavas kapitalas turi būti teigiamas), skaičiuojant pagal paskutinių finansinių metų metinių finansinių ataskaitų rinkinį ar paskutinį tarpinių finansinių ataskaitų rinkinį. Jeigu pagal paskutinių finansinių metų finansinių ataskaitų rinkinį nuosavybės rodiklis po paskolos suteikimo yra mažesnis kaip 0,1 arba 0,15 įtraukus trečiųjų asmenų subordinuotas paskolas, o pagal paskutinį tarpinį finansinių ataskaitų rinkinį yra didesnis kaip 0,1 arba 0,15 įtraukus trečiųjų asmenų subordinuotas paskolas, paskolos gavėjas privalo pateikti Garantijų institucijai nuosavybės struktūros pokyčius pagrindžiančius dokumentus (sukauptų nuostolių padengimo, kapitalo padidinimo apmokėjimo, turto vertinimo ir (arba) kitus nuosavybės struktūros pokyčius įrodančius dokumentus).

13.3. Paskolos gavėjas veikia Lietuvos Respublikoje. Paskolos gavėjas laikomas veikiančiu Lietuvos Respublikoje tuo atveju, jei jis prisideda prie darbo vietų Lietuvos Respublikoje kūrimo, arba prisideda prie Lietuvos Respublikoje pagamintų prekių gamybos ir teikiamų paslaugų kūrimo ir (arba) jų eksporto didinimo, arba nuo savo vykdomos veiklos moka mokesčius į Lietuvos Respublikos valstybės biudžetą,  įmokas į Valstybinio socialinio draudimo fondą, Garantinį fondą ir Ilgalaikio darbo išmokų fondą.

13.4. Paskolos gavėjui ir jo naudos gavėjui, arba fiziniams ir juridiniams asmenims, kurių naudai bus naudojamos paskolos lėšos, sandorio ir (arba) mokėjimo bei tiekimo grandinėje dalyvaujantiems subjektams nėra taikomos tarptautinės sankcijos ir (arba) ribojamosios priemonės,  taip pat sankcijos, kurias nustato, taiko ar administruoja Jungtinių Tautų Saugumo Taryba, Europos Sąjunga (toliau – ES), Lietuvos Respublika, Jungtinių Amerikos Valstijų Vyriausybė (įskaitant Jungtinių Amerikos Valstijų Iždo departamento Užsienio lėšų kontrolės biurą (angl. The Office of Foreign Assets Control of the U.S. Department of the Treasury)), Jungtinė Didžiosios Britanijos ir Šiaurės Airijos Karalystė.

13.5. Paskolos gavėjas atitinka minimalius patikimo mokesčių mokėtojo kriterijus, nustatytus Lietuvos Respublikos mokesčių administravimo įstatymo 401 straipsnyje. Atitiktis šiam reikalavimui vertinama pagal viešai paskelbtą Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos informaciją, skelbiamą interneto svetainėje adresu https://www.vmi.lt/evmi/mokesciu-moketoju-informacija.

13.6. Paskolos gavėjas nėra susijęs su pinigų plovimu, teroristų finansavimu ir (arba) kita nusikalstama veikla (pvz., paskolos gavėjas veikia ar veikė didelės pinigų plovimo ir (arba) teroristų finansavimo rizikos srityje ir nėra dokumentų ar kitų įrodymų apie paskolos gavėjo nuosavybės ir valdymo struktūrą, lėšų sandoriams vykdyti šaltinį, verslo santykius ar kitos informacijos ir dokumentų, kurie yra reikalingi laikantis privalomų teisės aktų, reglamentuojančių pinigų plovimo ir teroristų finansavimo prevenciją).

13.7. Paskolos gavėjas yra pateikęs valstybės įmonei Registrų centrui metinių finansinių ataskaitų rinkinį už paskutinius dvejus finansinius metus, ar trumpesnį laikotarpį (kai paskolos gavėjas veikia trumpiau nei dvejus finansinius metus), kai tokia prievolė nustatyta pagal jo veiklai taikytinus teisės aktus.

13.8. Paskolos gavėjas neturi arba yra nutraukęs prekybinius įsipareigojimus su Rusijos Federacijos (toliau – Rusija) ir (ar) Baltarusijos Respublikos (toliau – Baltarusija), Rusijos aneksuoto Krymo, Moldovos Respublikos Vyriausybės nekontroliuojamos Padniestrės teritorijos bei Sakartvelo Vyriausybės nekontroliuojamų Abchazijos ir Pietų Osetijos teritorijų fiziniais ir (ar) juridiniais asmenimis ne vėliau kaip iki 2022 m. rugpjūčio 31 d. Atitiktis šiam reikalavimui vertinama pagal paskolos gavėjo finansų įstaigai pateiktą deklaraciją (patvirtinimą apie prekybinių įsipareigojimų nutraukimą arba jų neturėjimą).

13.9. Paskolos gavėjas nėra gavęs valstybės pagalbos, kuri, kaip nurodyta Konkurencijos įstatymo 55 straipsnio 2 dalyje, Europos Komisijos buvo pripažinta nesuderinama su ES vidaus rinka (toliau – nesuderinama pagalba) arba pagalbos teikėjo sprendimu buvo pripažinta neteisėta pagalba (toliau – neteisėta pagalba), arba yra grąžinęs visą jos sumą, įskaitant palūkanas, kaip nustatyta 2015 m. liepos 13 d. Tarybos reglamente (ES) 2015/1589, nustatančiame išsamias Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo 108 straipsnio taikymo taisykles.

13.10. Paskolos gavėjas nėra valstybės ir (ar) savivaldybių įmonė ir įmonė, kurioje 25 procentus ir daugiau įmonės akcijų, pajų ar kitokių dalyvavimą įmonės kapitale žyminčių kapitalo dalių arba 25 procentus ir daugiau įmonės dalyvių balsų tiesiogiai ar netiesiogiai (pagal balsavimo sutartį, balsavimo teisės perleidimo sutartį, įgaliojimą ir pan.) atskirai arba kartu turi valstybė ir (ar) savivaldybė.

13.11. Paskolos gavėjas nepalaiko verslo santykių su juridiniais asmenimis, registruotais teritorijose, kurios pagal savo jurisdikciją nebendradarbiauja su ES tarptautiniu mastu suderintų mokesčių taikymo srityje, taip pat nevykdo arba neketina vykdyti sandorių su tikslinėse teritorijose, nurodytose Tikslinių teritorijų sąraše, patvirtintame Lietuvos Respublikos finansų ministro 2001 m. gruodžio 22 d. įsakymu Nr. 344 „Dėl Tikslinių teritorijų sąrašo patvirtinimo“, registruotais juridiniais asmenimis.

13.12. Garantijos suteikimo rizika (paskolos gavėjo ir jo dalyvių reputacija ir patirtis, Projekto neįvykdymo ir paskolos negrąžinimo rizika) yra Garantijų institucijai priimtino rizikos lygio. Rizikos lygio vertinimas atliekamas Garantijų institucijos nustatyta tvarka.

13.13. Paskola yra skirta:

13.13.1. investicijoms į ilgalaikį materialųjį ir (arba) nematerialųjį turtą ir (arba)

13.13.2. apyvartinėms lėšoms, reikalingoms paskolos gavėjo veiklos vykdymui finansuoti ir (arba) prievolių įvykdymo užtikrinimo garantijoms teikti.

13.14. Paskolos gavėjas ir (arba) jo dalyviai Projekto finansavime dalyvauja nuosavomis lėšomis, kaip tai nustatyta Nuostatų 14 punkte. Nuosavos lėšos negali būti finansuotos ar finansuojamos iš kitų Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto ir (arba) savivaldybių biudžetų, kitų piniginių išteklių, kuriais disponuoja valstybė ir (ar) savivaldybės, ES struktūrinių fondų, kitų ES finansinės paramos priemonių ar kitos tarptautinės paramos lėšų.

13.15. Investicijoms finansuoti skirtos paskolos garantavimo atveju už garantuojamos paskolos lėšas įsigyjamas ilgalaikis materialusis turtas pirminiu įkeitimu yra įkeičiamas garantuojamos paskolos grąžinimui užtikrinti. Įkeičiamas turtas negali būti perduodamas ir įkeičiamas kitam paskolos gavėjo kreditoriui. Už paskolos lėšas įsigyjamas ilgalaikis materialusis turtas Garantijos gavėjo siūlymu ir Garantijų institucijos sutikimu gali būti neįkeičiamas už garantuojamą paskolą, kai Garantijos gavėjo vertinimu už paskolos lėšas įsigyjamas turtas yra netinkamas paskolos grąžinimo užtikrinimo būdas dėl jo mažo likvidumo arba kai paskolos gavėjas garantuojamos paskolos grąžinimui užtikrinti pasiūlo įkeisti kitą ne mažesnės nei už paskolos lėšas įsigyjamo ilgalaikio materialiojo turto vertės ilgalaikį materialųjį turtą. Ilgalaikio materialiojo turto rinkos ar likvidacinę vertę nustato Garantijos gavėjas pagal savo nustatytas vidines procedūras.

13.16. Apyvartinėms lėšoms finansuoti suteikiamos paskolos terminas yra ne ilgesnis kaip 36 mėnesiai. Tais atvejais, kai apyvartinėms lėšoms finansuoti suteiktos paskolos terminas yra pratęsiamas, jis negali viršyti 36 mėnesių nuo paskolos sutartyje arba paskutiniame paskolos sutarties pakeitime nurodyto grąžinimo termino pabaigos. Suteikiamos garantijų kredito linijos terminas gali būti ne ilgesnis kaip 60 mėnesių.

13.17. Garantijų kredito linijos atveju ar paskolos, skirtos apyvartinėms lėšoms finansuoti ir (arba) prievolių įvykdymo užtikrinimo garantijoms teikti atveju, Garantijos gavėjo suteikiamos prievolių įvykdymo užtikrinimo garantijos data negali būti ankstesnė nei Garantijos suteikimo data, o Garantijos gavėjo suteikiamos prievolių įvykdymo užtikrinimo garantijos galiojimo terminas negali būti ilgesnis už garantijų kredito linijos ar paskolos, skirtos apyvartinėms lėšoms finansuoti ir (arba) prievolių įvykdymo užtikrinimo garantijoms teikti, terminą.

13.18. Iš garantijų kredito linijos ar paskolos, skirtos apyvartinėms lėšoms finansuoti ir (arba) prievolių įvykdymo užtikrinimo garantijoms teikti, suteiktų prievolių įvykdymo užtikrinimo garantijų suma ir Garantijos gavėjo išmokėtos prievolių įvykdymo užtikrinimo garantijos išmokos negali viršyti bendros garantijų kredito linijos ar paskolos, skirtos apyvartinėms lėšoms finansuoti ir (arba) prievolių įvykdymo užtikrinimo garantijoms teikti, sumos.

13.19.  Tais atvejais, kai paskolos gavėjas yra didelė įmonė, finansų įstaigos paskolos gavėjui nustatytas kredito reitingas yra ne mažesnis kaip „B-“ ar „B3“ reitingas pagal tarptautinių reitingų agentūrų „Standard & Poors“, „Fitch ir „Moodys“ taikomą reitingavimą. Jeigu didelės įmonės kredito reitingas nustatomas pagal Garantijos gavėjo taisykles, kurios nesutampa su šiame Nuostatų papunktyje minėtų tarptautinių reitingų agentūrų taikomais reitingais (jų klasifikacija ir reikšmėmis), finansų įstaiga privalo nurodyti Garantijų institucijai, kokį šiame Nuostatų papunktyje minėtų tarptautinių reitingų agentūrų taikomą kredito reitingą atitinka finansų įstaigos nustatytas didelės įmonės kredito reitingas.

14. Investicinės paskolos atveju, paskolos gavėjas ir (arba) jo dalyviai į Projektą turi investuoti ne mažiau kaip 20 procentų nuosavų lėšų nuo Projekto vertės (neįskaitant pridėtinės vertės mokesčio). 

15. Nuostatų 13.2 papunktyje nurodytais atvejais skaičiuojant nuosavybės rodiklį, nuosavas kapitalas suprantamas kaip kapitalas, akcijų priedai, perkainojimo rezervai, rezervai, nepaskirstytasis pelnas (nuostoliai).

16. Jei teikiama apyvartinė paskola, Projekto vertė suprantama kaip garantuojamos paskolos suma.

17. Nuostatų 13.2 papunktyje ir 14 punkte nurodyti reikalavimai paskolos gavėjui netaikomi, jei tenkinamos visos šios sąlygos: 

17.1. Paskolos gavėjas yra įsteigtas, o jei tai fizinis asmuo, jis yra įregistruotas kaip verslininkas ne ilgiau kaip 24 mėnesius iki Garantijos gavėjo prašymo suteikti Garantiją pateikimo (registravimo) Garantijų institucijai dienos.

17.2. Prašomos suteikti Garantijos suma yra ne didesnė kaip 50 000 (penkiasdešimt tūkstančių) eurų.

17.3. Garantijų institucija, įvertinusi pateiktą informaciją ir dokumentus, nenustatys padidėjusios Projekto nevykdymo (neužbaigimo) ir (arba) paskolos negrąžinimo rizikos. Projekto nevykdymo (neužbaigimo) ir (arba) paskolos negrąžinimo rizika vertinama Garantijų institucijos nustatyta tvarka. 

18. Garantijų institucijos garantija neteikiama:

18.1. jei paskolos gavėjo vykdoma pagrindinė veikla ir (ar) planuojama vykdyti ekonominė veikla pagal Valstybės duomenų agentūros generalinio direktoriaus įsakymu tvirtinamą Ekonominės veiklos rūšių klasifikatorių (EVRK 2 red.) (toliau – EVRK 2 red.) yra finansų ir draudimo veikla (visi veiklos kodai pagal EVRK 2 red. 64–66 skyrius), išskyrus atvejus, kai paskolos gavėjas vysto finansines technologijas; distiliuotų alkoholinių gėrimų didmeninės prekybos, ginklų ir šaudmenų specializuotos mažmeninės prekybos (veiklos kodas pagal EVRK 2 red. 47.78.30 poklasį), tabako gaminių gamybos ir (ar) jų didmeninės prekybos (visi veiklos kodai pagal EVRK 2 red. 12 skyrių ir 46.35 klasę), azartinių lošimų ar lažybų organizavimo (visi veiklos kodai pagal EVRK 2 red. 92 skyrių). Jeigu paskolos gavėjas vykdo šiame Nuostatų papunktyje nurodytą veiklą ir kitą veiklą, jis turi užtikrinti, kad garantuotos paskolos lėšos nebus naudojamos šiame Nuostatų papunktyje nurodytai veiklai finansuoti. Jeigu paskolos gavėjas negali užtikrinti (atskirti), kad garantuotos paskolos lėšos nebus naudojamos šiame Nuostatų papunktyje nurodytai ribojamai veiklai finansuoti, garantija neteikiama;

18.2. jei paskolos gavėjo vykdoma ir (ar) planuojama vykdyti ekonominė veikla, kuriai prašoma paskolos, priskiriama pirminės žvejybos ir akvakultūros produktų gamybos, pirminės žemės ūkio produktų gamybos veiklai ir (ar) kuri yra susijusi su eksportu trečiosiose valstybėse arba ES valstybėse narėse, kaip nustatyta Reglamento (ES) 2023/2831 1 straipsnio 1 dalies a, c ir e punktuose. Kai paskolos gavėjas vykdo šiame Nuostatų papunktyje nurodytą veiklą ir kitą veiklą,, jis turi atitikti Reglamento (ES) 2023/2831 1 straipsnio 2 dalies reikalavimą dėl tinkamo veiklų atskyrimo;

18.3.  jei paskolos gavėjo prašoma finansuoti veikla yra nekilnojamojo turto operacijų veikla (visi veiklos kodai pagal EVRK 2 red. 68.1–68.3 grupes) ir nekilnojamojo turto operacijų sandoriai sudaromi su kitais fiziniais ar juridiniais asmenims, kurie su paskolos gavėju nėra laikomi viena įmone pagal Reglamento (ES) 2023/2831 2 straipsnio 2 dalį;

18.4. jei prašomos paskolos apyvartinių lėšų poreikis atsirado tik dėl to, kad paskolos gavėjas investavo į kitus juridinius asmenis ne Lietuvos Respublikos teritorijoje;

18.5. kai paskolos lėšomis siekiama bent vieno iš toliau nurodytų tikslų:

18.5.1. perfinansuoti paskolos gavėjo įsipareigojimus finansų įstaigoms ir kitiems fiziniams ir juridiniams asmenims, išskyrus atvejus, kai garantija teikiama paskolos gavėjo lėšomis ne anksčiau kaip per 6 mėnesius iki Garantijos gavėjo prašymo suteikti Garantiją Garantijų institucijoje gavimo dienos apmokėtoms investicijoms perfinansuoti;

18.5.2. įsigyti finansinį turtą;

18.5.3. nekilnojamajam turtui pirkti ir (ar) statyti ir (ar) investicijoms į nekilnojamojo turto būklės pagerinimą, siekiant jį parduoti, nuomoti ar kitu būdu perleisti kitiems asmenims, o ne naudoti savo veikloje. Nekilnojamojo turto naudojimu savo veikloje laikoma tai, kad ne mažiau kaip 60 procentų įsigyjamo, statomo ar kuriam gerinama būklė turto ketinama panaudoti paskolos gavėjo ekonominei veiklai vykdyti, išskyrus Nekilnojamojo turto operacijų veiklas pagal EVRK 2 red. 68.1–68.3 grupes. Ribojimas dėl nuomos netaikomas, kai paskolos gavėjas vykdo viešbučių ir (ar) kitas trumpalaikio apgyvendinimo paslaugų teikimo veiklas (visi veiklos kodai pagal EVRK 2 red. 55 skyrių) ar nuomoja darbo vietas pagal darbo vietos nuomos sutartis arba užsiima sandėliavimo ir saugojimo veikla (veiklos kodas pagal EVRK 2 red. 52.1 grupę ir 52.10 klasę);

18.5.4. gyvenamosios paskirties nekilnojamajam turtui pirkti ir (ar) statyti ir (ar) investicijoms į gyvenamosios paskirties nekilnojamojo turto – pastato (statinio) esminį pagerinimą, kaip apibrėžta Lietuvos Respublikos pridėtinės vertės mokesčio įstatyme;

18.5.5. finansuoti turto, kuris nebūtų skirtas paskolos gavėjo veiklai vykdyti, įsigijimą;

18.5.6. finansuoti investicijas, atliekamas ne Lietuvos Respublikos teritorijoje, išskyrus investicijas, atliekamas Ukrainoje;

18.5.7. išmokėti išmokas paskolos gavėjo dalyviams;

18.5.8. perskolinti paskolos lėšas kitiems fiziniams ar juridiniams asmenims;

18.5.9. atsiskaityti paskolos lėšomis su Rusijoje, Baltarusijoje, Rusijos aneksuotame Kryme, Moldovos Respublikos Vyriausybės nekontroliuojamos Padniestrės teritorijoje bei Sakartvelo Vyriausybės nekontroliuojamos Abchazijos ir Pietų Osetijos teritorijoje registruotais fiziniais ir (ar) juridiniais asmenimis.

19. Paskolos gavėjas gali gauti kelias paskolas su Garantija arba suteiktos paskolos su Garantija suma gali būti didinama, tačiau bendra Garantijų suma, atsižvelgiant į suteiktų Garantijų institucijos finansinės nuomos (lizingo) garantijos (-ų) ir (arba) Garantijų institucijos paskolos (-ų) garantijos (-ų), negali viršyti 10 000 000 (dešimt milijonų) eurų. Teikiant Paskolas, kurioms suteikta Garantija su de minimis pagalba, taip pat turi būti įvertinama ar neviršijama de minimis pagalbos suteikimo riba, nustatyta Reglamento (ES) 2023/2831 3 straipsnio 2 dalyje.

20. Garantijos gali būti suteikiamos tik už eurais išduodamas paskolas.

21. Garantija teikiama tik tuo atveju, kai:

21.1. Projektas yra Garantijų institucijos pripažįstamas ekonomiškai pagrįstu ir finansiškai atsiperkančiu. Projekto ekonominis pagrįstumas ir finansinis atsiperkamumas vertinamas Garantijų institucijos nustatyta tvarka;

21.2. Garantijos gavėjas perduoda Garantija suteikiamą pranašumą paskolos gavėjui, suteikdamas paskolą mažesnėmis palūkanomis arba reikalaudamas suteikti pirmaeilius paskolos grąžinimo užtikrinimo būdus paskolos gavėjui palankesnėmis sąlygomis. Suteikiamos paskolos su Garantija palūkanų dydis turi būti mažesnis arba užtikrinimo priemonės turi būti palankesnės nei paskolos, kuri būtų suteikiama be Garantijos. Taikomų palūkanų dydžių skirtumas ar paskolos gavėjui palankesni pirmaeiliai paskolos grąžinimo užtikrinimo būdai nurodomi Garantijos gavėjo Garantijų institucijai kartu su prašymu suteikti Garantiją pateikiamuose dokumentuose ir paskolos sutartyje.   

22. Pagal Nuostatus teikiamos Garantijos ir už sindikuotas paskolas, kurias suteikia kelios finansų įstaigos, veikdamos kartu kaip vienas kreditorius. Sindikuotų paskolų garantavimo atveju Nuostatai taikomi mutatis mutandis.

23. Paskola ir Garantija gali būti perleista kitai finansų įstaigai, atitinkančiai Garantijos gavėjui keliamus reikalavimus, kai garantuotą paskolą perimanti finansų įstaiga perima visas teises ir pareigas pagal suteiktą Garantiją iš garantuotą paskolą perleidžiančios finansų įstaigos. Dėl Garantijos perleidimo kitai finansų įstaigai priimamas Sprendimas dėl garantijos suteikimo. Jei paskola perleidžiama kitai finansų įstaigai be Sprendimo dėl garantijos suteikimo, Garantijų institucijos įsipareigojimai pagal suteiktą Garantiją laikomi pasibaigusiais.

 

IV SKYRIUS

GARANTIJŲ SU DE MINIMIS PAGALBA REIKALAVIMAI

 

24. Pagal šį Nuostatų skyrių suteikiamos Garantijų institucijos garantijos yra de minimis pagalba, kurios teikimui ir skaičiavimui taikomas Reglamentas (ES) 2023/2831.

25. Garantijos su de minimis pagalba suma negali būti didesnė kaip 5 000 000 (penki milijonai) eurų už SVV subjekto paskolą ir 2 250 000 (du milijonai du šimtai penkiasdešimt tūkstančių) eurų už didelės įmonės paskolą.

26. Garantija su de minimis pagalba gali būti suteikiama, jei paskolos gavėjui netaikoma kolektyvinė nemokumo procedūra ir jis neatitinka nacionalinės teisės kriterijų, pagal kuriuos kreditorių prašymu jam būtų taikoma kolektyvinė nemokumo procedūra, kaip tai nustatyta Reglamento  2023/2831 4 straipsnio 6 dalies a punkte.  

27. Garantijų institucijai atlikus skaičiavimus Garantijai su de minimis pagalba, de minimis pagalba paskolos gavėjui yra teikiama jam palankiausiu būdu, atsižvelgiant į paskolos gavėjo dydį, kredito reitingą, paskolos terminą ir jos tikslinę paskirtį:

27.1. pagal Reglamento (ES) 2023/2831 4 straipsnio 6 dalies b punktą, kai bendrasis subsidijos ekvivalentas apskaičiuojamas kaip atitinkama Nuostatų  29 punkte nustatytos atitinkamos viršutinės ribos dalis, arba

27.2. pagal Reglamento (ES) 2023/2831 4 straipsnio 6 dalies c punktą, taikomą SVV subjektams, kai bendrasis subsidijos ekvivalentas apskaičiuojamas vadovaujantis Komisijos pranešime nustatytomis saugumo garanto priemokomis.

28. De minimis pagalbos skaičiuoklė yra skelbiama Garantijų institucijos interneto svetainėje www.invega.lt.

29. De minimis pagalbos, suteiktos vienai įmonei, kaip ji apibrėžta Reglamento (ES) 2023/2831 2 straipsnio 2 dalyje, suma negali viršyti Reglamento (ES) 2023/2831 3 straipsnio 2 dalyje nustatytos sumos (300 000 (trijų šimtų tūkstančių) eurų per bet kurį 3 metų laikotarpį). 

30. Garantijų institucija atsakinga už de minimis pagalbos registravimą Suteiktos valstybės pagalbos ir nereikšmingos (de minimis) pagalbos registre, vadovaujantis Suteiktos valstybės pagalbos ir nereikšmingos (de minimis) pagalbos registro nuostatais, patvirtintais Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2005 m. sausio 19 d. nutarimu Nr. 35 „Dėl Suteiktos valstybės pagalbos ir nereikšmingos (de minimis) pagalbos registro nuostatų patvirtinimo“.

 

V SKYRIUS

GARANTIJOS BE VALSTYBĖS PAGALBOS REIKALAVIMAI

 

31. Garantijos be valstybės pagalbos teikiamos tik už SVV subjektų paskolas ir jas teikiant vadovaujamasi Komisijos pranešimo 3.3, 3.4 ir 3.5 punktų nuostatomis.

32. Garantijos be valstybės pagalbos suma negali būti didesnė kaip 10 000 000 (dešimt milijonų) eurų, o jos terminas negali būti ilgesnis kaip 15 metų.

33. Garantija be valstybės pagalbos gali būti suteikiama, jei paskolos gavėjas nėra sunkumų patiriantis, kaip nustatyta Komisijos pranešimo 3.2 punkto a papunktyje. 

34. Garantijų be valstybės pagalbos atlyginimų pajamos per ataskaitinius metus turi padengti riziką, susijusią su Garantijų be valstybės pagalbos teikimu, jų administravimo sąnaudomis ir garantinių įsipareigojimų įvykdymu. Konkretus garantijos be valstybės pagalbos atlyginimo dydis paskolos gavėjams, atsižvelgiant į įgyvendinamo Projekto rizikingumą, teikiamų paskolų paskirtį, finansinio įsipareigojimo dydį, trukmę ir kitus veiksnius, nustatomas ir ne rečiau kaip kartą į metus peržiūrimas Garantijų institucijos valdybos nustatyta tvarka. Garantijos be valstybės pagalbos atlyginimo dydis nustatomas vadovaujantis Komisijos pranešimo 3.3 ir 3.4 punktų nuostatomis.

35. Garantijų institucijos išmokėtos garantijų išmokos pagal Garantijas be valstybės pagalbos yra kompensuojamos Garantijų institucijos lėšomis ir nėra finansuojamos  iš kitų lėšų šaltinių.

 

VI SKYRIUS

GARANTIJOS IŠMOKŲ MOKĖJIMAS

 

36. Įvykus garantiniam atvejui, Garantijų institucija Garantijos gavėjui garantuoja negrąžintos paskolos nuostolio, atitinkančio Garantijų institucijos atsakomybės limitą, dengimą. Nuostolius dėl neatgautos paskolos sumos proporcingai dengia Garantijos gavėjas ir Garantijų institucija. Paskolos sumai mažėjant, garantuota ir negarantuota negrąžintos paskolos suma proporcingai mažėja. Kai garantuojama paskola yra suteikta kredito linijos būdu dėl paskolos grąžinimo ir leidžiamo pakartotinio paskolos lėšų išdavimo neviršijant kredito linijos dydžio, Garantijų institucijos įsipareigojimai pagal Garantiją ir Garantijos suma dėl paskolos grąžinimo nėra mažinami, o skaičiuojant Garantijos išmoką, didžiausia Garantijos suma pagal Garantiją skaičiuojama atsižvelgiant į paskolos sumos faktinį likutį. Kai garantuojama paskola yra suteikta tik prievolių įvykdymo užtikrinimo garantijoms leisti, išmokėtos paskolos sumos dydis suprantamas kaip finansų įstaigos prievolių įvykdymo užtikrinimo garantijos gavėjui sumokėtos garantuotos sumos dydis pagal iš garantijų kredito linijos suteiktą prievolių įvykdymo užtikrinimo garantiją.

37. Pagal suteikiamą Garantiją Garantijų institucijos atsakomybė yra subsidiari. Įvykus garantiniam atvejui, Garantijos gavėjas įgyja teisę į Garantijos išmoką pagal Garantiją tik tada, kai yra įvykdytos visos Sprendime dėl garantijos suteikimo ir Garantijų institucijos rašytinėje garantijoje (garantijos lakšte) nurodytos Garantijos suteikimo sąlygos ir kai, realizavus pirmaeilius paskolos grąžinimo užtikrinimo būdus, lieka negrąžinta (nepadengta) paskola arba jos dalis. Iš negrąžintos paskolos sumos išieškojimo ar iš pirmaeilių paskolos grąžinimo užtikrinimo būdų realizavimo gautų sumų pirmiausia dengiamos patirtos antstolio išieškojimo išlaidos, palūkanos ir delspinigiai pagal suteiktą paskolą (apskaičiuoti už ne ilgesnį kaip 6 mėnesių laikotarpį), po to negrąžinta paskola, vėliau – kiti Garantijos gavėjo reikalavimai, kurie kyla dėl sumų pagal suteiktą paskolą išieškojimo (patirtos teisinių paslaugų suteikimo išlaidos, įkeisto turto draudimo, turto vertinimo išlaidos). Paskolos gavėjo bankroto atveju, Garantijos gavėjo kreditoriniai reikalavimai dengiami Juridinių asmenų nemokumo įstatymo ar Fizinių asmenų bankroto įstatymo nustatyta tvarka.

38. Garantijos išmoka ar jos dalis gali būti mokama Garantijos gavėjui ir visiškai nerealizavus visų pirmaeilių paskolos grąžinimo užtikrinimo būdų, jei pakanka Garantijos gavėjo Garantijų institucijai pateiktų duomenų įvertinti pirmaeilių paskolos grąžinimo užtikrinimo būdų realizavimą ir nustatoma, kad dėl objektyvių priežasčių (nelikvidus turtas, nemokus laiduotojas, neįmanomas išieškojimas) nepavyks Garantijos gavėjui išieškoti atitinkamos Garantuotos paskolos dalies iš paskolos gavėjo ir jo pateiktų pirmaeilių paskolos grąžinimo užtikrinimo būdų.

39. Garantijos gavėjas dėl Garantijos išmokos mokėjimo turi teisę kreiptis į Garantijų instituciją ne vėliau kai per 3 metus nuo garantinio atvejo dienos. Jei Garantijos gavėjas nesikreipia į Garantijų instituciją dėl Garantijos išmokos mokėjimo per nurodytą terminą arba per nurodytą terminą nepateikia prašymo pratęsti kreipimosi terminą iki 12 mėnesių, Garantijų institucijos įsipareigojimai pagal Garantiją laikomi pasibaigusiais ir Garantijos išmoka nemokama.

40. Kreipdamasis dėl Garantijos išmokos mokėjimo, Garantijos gavėjas pateikia Garantijų institucijai prašymą dėl Garantijos išmokos mokėjimo. Kartu su prašymu dėl Garantijos išmokos mokėjimo turi būti pateikti: dokumentai, patvirtinantys paskolos gavėjo negrąžintą paskolos sumą; dokumentai, įrodantys, kad įvykdytos visos Sprendime dėl garantijos suteikimo ir Garantijų institucijos rašytinėje garantijoje (garantijos lakšte) nurodytos sąlygos; paskolos gavėjo bankroto atveju – dokumentai, pagrindžiantys inicijuotas bankroto procedūras; informacija apie pirmaeilių paskolos užtikrinimo būdų realizavimą.

41. Garantijų kredito linijos atveju Garantijos gavėjas kreipdamasis dėl Garantijos išmokos mokėjimo Garantijų institucijai turi pateikti suteiktą prievolių įvykdymo užtikrinimo garantiją, Garantijos gavėjo reikalavimą įvykdyti finansų įstaigos įsipareigojimus pagal prievolių įvykdymo užtikrinimo garantiją bei dokumentus, patvirtinančius, kad finansų įstaiga sumokėjo prievolių įvykdymo užtikrinimo garantijos gavėjui garantuotą sumą pagal iš garantijų kredito linijos suteiktą prievolių įvykdymo užtikrinimo garantiją, paskolos gavėjo bankroto atveju – dokumentus, pagrindžiančius inicijuotas bankroto procedūras, informaciją apie pirmaeilių paskolos užtikrinimo būdų realizavimą.

42. Garantijų institucijos valdymo organai ar jų įgalioti asmenys sprendimą dėl Garantijos išmokos mokėjimo priima ne vėliau kaip per 15 darbo dienų nuo visų Nuostatų 39 ir 40 punktuose nurodytų dokumentų ir informacijos gavimo dienos. Mokėtinos Garantijos išmokos dydis apskaičiuojamas atsižvelgiant į Sprendime dėl garantijos suteikimo ir Garantijų institucijos rašytinėje garantijoje (garantijos lakšte) nurodytų sąlygų įvykdymą ir jų pagrindimą dokumentais, garantuotos paskolos pirmaeilių paskolos grąžinimo užtikrinimo būdų realizavimo aplinkybes ir iš realizavimo gautas pajamas arba iš pirmaeilių paskolos grąžinimo užtikrinimo būdų tikėtinas gauti pajamas vadovaujantis Garantijų institucijos valdybos patvirtintos Individualių garantijų išmokų dydžio apskaičiavimo ir mokėjimo politikos ir Bendradarbiavimo sutarčių nuostatomis. Garantijų institucijos valdybos patvirtinta Individualių garantijų išmokų dydžio apskaičiavimo ir mokėjimo politika skelbiama Garantijų institucijos interneto svetainėje www.invega.lt.

43. Priėmusi sprendimą vykdyti įsipareigojimus pagal Garantiją, Garantijų institucija Garantijos išmoką sumoka Garantijos gavėjui Bendradarbiavimo sutartyje nustatyta tvarka per 15 darbo dienų nuo Sprendimo  dėl garantijos suteikimo priėmimo dienos.

44. Garantijų institucija, įvykdžiusi savo įsipareigojimus pagal suteiktą Garantiją, įgyja atgręžtinio reikalavimo teisę į paskolos gavėją.

 

VII SKYRIUS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

45. Jei paskolos gavėjui buvo suteikta neteisėta pagalba arba nesuderinama pagalba, paskolos gavėjas privalo grąžinti suteiktą neteisėtą pagalbą arba nesuderinamą pagalbą, t. y. visą suteiktą ir negrąžintą paskolą su paskolos sutartyje nustatytomis palūkanomis (paskolos grąžinimo dienai) ir su palūkanomis, kaip nustatyta Reglamente (ES) 2015/1589. Vadovaujantis Konkurencijos įstatymo 551 straipsnio nuostatomis, paskolos gavėjas privalo jam suteiktą pagalbos sumą sugrąžinti savanoriškai arba ši suma išieškoma ne ginčo tvarka. 

46. Garantijų institucija kaupia dokumentus ir informaciją apie suteiktas Garantijas, jų suteikimo sąlygų vykdymą, garantuojamų paskolų tikslinį naudojimą bei grąžinimą, taip pat kitą informaciją, susijusią su Garantijomis ir garantuojamomis paskolomis.

47Garantijų institucija užtikrina su Nuostatų įgyvendinimu ir Garantijų suteikimu susijusių dokumentų saugojimą 10 metų nuo Garantijos suteikimo dienos.

48. Duomenų valdytojas – Garantijų institucija, juridinio asmens kodas 110084026, buveinės adresas – Konstitucijos pr. 7, 09308 Vilnius, tel. (+370 5) 210 7510, el. paštas [email protected], (duomenų apsaugos pareigūno el. paštas [email protected]) tvarko su Nuostatų reikalavimų įgyvendinimu susijusius asmens duomenis. Kai paskolos gavėjas yra verslininkas, tvarkomi šie paskolos gavėjo kartu su prašymu suteikti Garantiją pateikti asmens duomenys: vardas, pavardė, asmens kodas, informacija apie asmens gaunamas pajamas, finansinius įsipareigojimus, kreditingumo istorija, atsiskaitomosios sąskaitos numeris, išsilavinimas, pareigos ir profesinė patirtis, gyvenamosios vietos adresas, elektroninis paštas, telefono numeris, valdomų įmonių pavadinimai, kapitalo ar balsavimo teisių dalis, sąsajos su kitais juridiniais asmenimis. Kai paskolos gavėjas yra labai maža įmonė, maža įmonė, vidutinė įmonė arba didelė įmonė, tvarkomi šie paskolos gavėjo kartu su prašymu suteikti Garantiją pateikti asmens duomenys: paskolos gavėjo kontaktinio asmens finansavimo gavimo klausimais vardas, pavardė, elektroninis paštas, telefono numeris, paskolos gavėjo vadovo ir paskolos gavėjo dalyvių vardas, pavardė, asmens kodas, elektroninis paštas, telefono numeris, paskolos gavėjo dalyvio valdomų įmonių pavadinimai, kapitalo ar balsavimo teisių dalis, sąsajos su kitais juridiniais asmenimis. Tais atvejais, kai paskola užtikrinama fizinio asmens suteikiamais pirmaeiliais paskolos grąžinimo užtikrinimo būdais, tvarkomi pirmaeilį paskolos grąžinimo užtikrinimą suteikusio fizinio asmens duomenys: vardas, pavardė, asmens kodas, informacija apie gaunamas pajamas, finansinius įsipareigojimus ir turimą turtą. Asmens duomenys tvarkomi vadovaujantis Reglamento (ES) 2016/679 6 straipsnio 1 dalies c punkte įtvirtinta duomenų valdytojui taikoma teisine prievole, nustatyta Lietuvos Respublikos nacionalinės plėtros įstaigos įstatymo 6 straipsnio 3 dalyje, Finansų įstaigų įstatymo 31 straipsnio 3 ir 6 dalyse, 32 straipsnio 1 dalies 3 punkte, Pinigų plovimo ir teroristų finansavimo prevencijos įstatymo 9–15, 19 ir 24 straipsniuose, Tarptautinių sankcijų įstatymo 7 straipsnyje, Nuostatuose. Asmens duomenų tvarkymo tikslas – užtikrinti teisėtą valstybės pagalbos paskolos gavėjui teikimą, vertinant ir nustatant paskolos gavėjo atitiktį Nuostatų reikalavimams, ir atlikti su nurodyto tikslo įgyvendinimu susijusius veiksmus: tikrinti paskolos gavėjo pateiktos informacijos tikrumą, tvarkyti Garantijų apskaitą, Garantijų portfelio rizikingumo vertinimą, rengti statistines ataskaitas dėl suteiktų Garantijų, registruoti ir viešinti suteiktą valstybės pagalbą, Projektus, atlikti Garantijų auditą, vykdyti paskolos gavėjų nuomonės apie Garantijų institucijos suteiktas Garantijas apklausas. Garantijų institucija audito tikslais ir gavusi Reglamento (ES) 2016/679 reikalavimus atitinkantį oficialų ES ir (ar) Lietuvos Respublikos institucijų (Europos Audito Rūmų, Europos Komisijos, Lietuvos Respublikos finansų ministerijos, Lietuvos Respublikos ekonomikos ir inovacijų ministerijos, Lietuvos Respublikos valstybės kontrolės, Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos, Lietuvos Respublikos specialiųjų tyrimų tarnybos, Lietuvos Respublikos konkurencijos tarybos ir kitų) paklausimą pateikia asmens duomenis šioms kompetentingoms institucijoms. Su Nuostatų reikalavimų įgyvendinimu susiję asmens duomenys Garantijų institucijoje tvarkomi ir saugomi 10 metų nuo paskutinio dokumento dėl Garantijos suteikimo gavimo dienos. Duomenų subjektas gali kreiptis į Garantijų instituciją ir įgyvendinti šias Reglamente (ES) 2016/679 įtvirtintas teises: teisę būti informuotam apie savo asmens duomenų tvarkymą; teisę susipažinti su savo asmens duomenimis; teisę reikalauti ištaisyti netikslius savo asmens duomenis; teisę reikalauti ištrinti asmens duomenis („teisę būti pamirštam“); teisę reikalauti apriboti asmens duomenų tvarkymą. Asmens duomenys Garantijų institucijoje tvarkomi vadovaujantis Garantijų institucijos generalinio direktoriaus tvirtinamomis Asmens duomenų tvarkymo Garantijų institucijoje taisyklėmis. Informacija apie asmens duomenų tvarkymą pateikiama Garantijų institucijos interneto svetainės www.invega.lt skiltyje „Asmens duomenų apsauga“. Duomenų subjektas turi teisę pateikti skundą Valstybinei duomenų apsaugos inspekcijai, jei mano, kad asmens duomenų tvarkymas atliekamas pažeidžiant Reglamento (ES) 2016/679 nuostatas. Duomenų subjektas taip pat turi teisę pateikti skundą teismui, jei mano, kad Reglamentu (ES) 2016/679 nustatytos jo teisės buvo pažeistos, nes jo asmens duomenys buvo tvarkomi pažeidžiant Reglamento (ES) 2016/679 nuostatas.

 

_____________________

 

 

Pakeitimai:

 

1.

Lietuvos Respublikos ekonomikos ir inovacijų ministerija, Įsakymas

Nr. 4-1189, 2021-11-12, paskelbta TAR 2021-11-12, i. k. 2021-23553

Dėl Lietuvos Respublikos ekonomikos ir inovacijų ministro 2021 m. rugpjūčio 11 d. įsakymo Nr. 4-896 „Dėl Paskolų individualių garantijų teikimo nuostatų patvirtinimo“ pakeitimo

 

2.

Lietuvos Respublikos ekonomikos ir inovacijų ministerija, Įsakymas

Nr. 4-801, 2022-06-07, paskelbta TAR 2022-06-07, i. k. 2022-12282

Dėl ekonomikos ir inovacijų ministro 2021 m. rugpjūčio 11 d. įsakymo Nr. 4-896 „Dėl Paskolų individualių garantijų teikimo nuostatų patvirtinimo“ pakeitimo

 

3.

Lietuvos Respublikos ekonomikos ir inovacijų ministerija, Įsakymas

Nr. 4-1031, 2022-10-07, paskelbta TAR 2022-10-07, i. k. 2022-20584

Dėl ekonomikos ir inovacijų ministro 2021 m. rugpjūčio 11 d. įsakymo Nr. 4-896 „Dėl Paskolų individualių garantijų teikimo nuostatų patvirtinimo“ pakeitimo

 

4.

Lietuvos Respublikos ekonomikos ir inovacijų ministerija, Įsakymas

Nr. 4-1177, 2022-12-15, paskelbta TAR 2022-12-15, i. k. 2022-25614

Dėl ekonomikos ir inovacijų ministro 2021 m. rugpjūčio 11 d. įsakymo Nr. 4-896 „Dėl Paskolų individualių garantijų teikimo nuostatų patvirtinimo“ pakeitimo

 

5.

Lietuvos Respublikos ekonomikos ir inovacijų ministerija, Įsakymas

Nr. 4-230, 2023-04-28, paskelbta TAR 2023-04-28, i. k. 2023-08203

Dėl ekonomikos ir inovacijų ministro 2021 m. rugpjūčio 11 d. įsakymo Nr. 4-896 „Dėl Paskolų individualių garantijų teikimo nuostatų patvirtinimo“ pakeitimo

 

6.

Lietuvos Respublikos ekonomikos ir inovacijų ministerija, Įsakymas

Nr. 4-362, 2024-06-28, paskelbta TAR 2024-06-28, i. k. 2024-12070

Dėl ekonomikos ir inovacijų ministro 2021 m. rugpjūčio 11 d. įsakymo Nr. 4-896 „Dėl Paskolų individualių garantijų teikimo nuostatų patvirtinimo“ pakeitimo