Suvestinė redakcija nuo 2024-11-29

 

Įsakymas paskelbtas: TAR 2019-05-02, i. k. 2019-07151

 

Nauja redakcija nuo 2024-11-29:

Nr. 3D-811, 2024-11-28, paskelbta TAR 2024-11-28, i. k. 2024-20713

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS ŽEMĖS ŪKIO MINISTRAS

 

ĮSAKYMAS

DĖL PAGAL KOKYBĖS SISTEMAS PAGAMINTŲ MAISTO PRODUKTŲ VARTOJIMO SKATINIMO VAIKŲ UGDYMO ĮSTAIGOSE PAGALBOS TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO

 

2019 m. balandžio 30 d. Nr. 3D-267

Vilnius

 

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos žemės ūkio, maisto ūkio ir kaimo plėtros įstatymo 7 straipsnio 1 dalimi ir 8 straipsnio 4 dalimi, bei siekdamas skatinti vartoti ekologinės gamybos  ir pagal nacionalinę maisto kokybės sistemą pagamintus maisto produktus vaikų ugdymo įstaigose,

t v i r t i n u Pagal kokybės sistemas pagamintų maisto produktų vartojimo skatinimo vaikų ugdymo įstaigose pagalbos taisykles ir jas išdėstau nauja redakcija (pridedama).

 

 

 

Žemės ūkio ministras                                                                                  Giedrius Surplys

 

 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro

2019 m. balandžio 30 d. įsakymu Nr. 3D-267

(Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro

2024 m. lapkričio 28 d. įsakymo Nr. 3D-811

redakcija)

 

PAGAL KOKYBĖS SISTEMAS PAGAMINTŲ MAISTO PRODUKTŲ VARTOJIMO SKATINIMO VAIKŲ UGDYMO ĮSTAIGOSE PAGALBOS TAISYKLĖS

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Pagal kokybės sistemas pagamintų maisto produktų vartojimo skatinimo vaikų ugdymo įstaigose pagalbos taisyklės (toliau – taisyklės) parengtos atsižvelgiant į 2023 m. gruodžio 13 d. Komisijos reglamentą (ES) Nr. 2023/2831 dėl Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo 107 ir 108 straipsnių taikymo de minimis pagalbai (toliau – reglamentas (ES) Nr. 2023/2831), Valstybės pagalbos žemės ūkiui, maisto ūkiui, žuvininkystei ir kaimo plėtrai ir kitų iš valstybės biudžeto lėšų finansuojamų priemonių bendrąsias administravimo taisykles, patvirtintas Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro 2010 m. lapkričio 8 d. įsakymu Nr. 3D-979 „Dėl Valstybės pagalbos žemės ūkiui, maisto ūkiui, žuvininkystei ir kaimo plėtrai ir kitų iš valstybės biudžeto lėšų finansuojamų priemonių bendrųjų administravimo taisyklių patvirtinimo“ (toliau – Bendrosios administravimo taisyklės), Suteiktos valstybės pagalbos ir nereikšmingos (de minimis) pagalbos registro nuostatus, patvirtintus Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2005 m. sausio 19 d. nutarimu Nr. 35 „Dėl Suteiktos valstybės pagalbos ir nereikšmingos (de minimis) pagalbos registro nuostatų patvirtinimo“ (toliau – Registro nuostatai).

2. Taisyklės nustato paramos teikimo ir nereikšmingos (de minimis) pagalbos (toliau – pagalba) teikimo administravimo tvarką, skatinant vaikams maitinti naudoti produktus, pagamintus pagal kokybės sistemas. Tuo atveju, kai pagal šias taisykles pagalba skiriama vaikų ugdymo įstaigai, kuri vykdo ekonominę veiklą, pagalbą administruojant taikoma nereikšmingos (de minimis) pagalbos teikimo tvarka.

3. Pagalba teikiama vaikų maitinimui ugdymo įstaigose, dengiant maisto produktų ir žaliavų, skirtų gaminti į valgiaraštį įtrauktiems patiekalams, kainų skirtumą, susidarantį vaikų maitinimui naudojant pagal kokybės sistemas pagamintus produktus vietoj įprastinių maisto produktų ir žaliavų. Teikiant pagalbą pagal šias taisykles pagal kokybės sistemas pagamintais produktais yra laikomi šie produktai (toliau – pagal kokybės sistemas pagaminti produktai):

3.1. ekologiškus ir perėjimo prie ekologinės gamybos laikotarpio produktus, paženklintus pagal 2018 m. gegužės 30 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) 2018/848 dėl ekologinės gamybos ir ekologiškų produktų ženklinimo, kuriuo panaikinamas Tarybos reglamentas (EB) Nr. 834/2007 su visais pakeitimais (toliau – Tarybos reglamentas (ES) 2018/848), 30 str. reikalavimus (toliau – ekologinė gamyba);

3.2. pagal nacionalinę maisto kokybės sistemą pagamintus maisto produktus, paženklintus pagal Nacionalinės maisto kokybės sistemos taisyklių, patvirtintų Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro 2022 m. gegužės 20 d. įsakymu Nr. 3D-351 „Dėl Nacionalinės maisto kokybės sistemos taisyklių patvirtinimo ir kai kurių žemės ūkio ministro įsakymų pripažinimo netekusiais galios“ (toliau – Nacionalinės maisto kokybės sistemos taisyklės), reikalavimus ženklu „Kokybė“ (toliau – NKP).

4. Pagalba pagal taisykles skiriama iš valstybės biudžeto lėšų.

5. Pagal taisykles pagalba neteikiama už produktus, kurie įsigyjami (gaunami) pagal Vaisių ir daržovių bei pieno ir pieno produktų vartojimo skatinimo vaikų ugdymo įstaigose programą, įgyvendinamą pagal Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro 2017 m. rugsėjo 21 d. įsakymą Nr. 3D-599 „Dėl Vaisių ir daržovių bei pieno ir pieno produktų vartojimo skatinimo vaikų ugdymo įstaigose programos įgyvendinimo taisyklių patvirtinimo“.

6. Taisyklėse vartojamos sąvokos suprantamos taip, kaip jos apibrėžtos reglamente (ES) Nr. 2023/2831, Tarybos reglamente (ES) 2018/848, Ekologinės gamybos taisyklėse, patvirtintose Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro 2000 m. gruodžio 28 d. įsakymu Nr. 375 „Dėl Ekologinės gamybos taisyklių patvirtinimo“, Nacionalinės maisto kokybės sistemos taisyklėse, Registro nuostatuose ir kituose teisės aktuose.

 

II SKYRIUS

REIKALAVIMAI PAREIŠKĖJAMS

 

7. Pareiškėjais gali būti vaikų ugdymo įstaigos, dirbančios pagal ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo programas, taip pat daugiafunkciniai centrai ir pagal pradinio ugdymo programas dirbančios vaikų ugdymo įstaigos, tačiau tik tie centrai ir įstaigos, kurios dirba taip pat ir pagal ikimokyklinio ar priešmokyklinio ugdymo programas (toliau – vaikų ugdymo įstaiga), taip pat savivaldybių įsteigtos viešosios įstaigos, organizuojančios ir vykdančios maitinimą tos pačios savivaldybės įsteigtose vaikų ugdymo įstaigose (toliau – pareiškėjas). Vaikų maitinimui skirtą maistą pareiškėjas turi gaminti pats tik tam tikslui skirtose patalpose ir turi būti registruotas kaip maisto tvarkymo subjektas Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Maisto tvarkymo subjektų sąraše.

8. Pareiškėjas, teikdamas paraišką (1 priedas), įsipareigoja:

8.1. vaikų maitinimui per visą pagalbos laikotarpį įsigyti pasirinktinai ne mažiau kaip 60 proc. (jei paraiškoje nurodo didesnį procentą, turi užtikrinti, kad ne mažiau kaip paraiškoje nurodytas procentas) arba ne mažiau kaip 50 proc. pagal kokybės sistemas pagamintų produktų viso vaikų maitinimui skirto maisto kiekio;

8.2. pirkti pagal kokybės sistemas pagamintus produktus visų šių grupių: mėsos ir jos produktų; pieno ir jo produktų (išskyrus remiamus pagal programą); kiaušinių; grūdų produktų; duonos bei pyrago gaminių; aliejaus ir riebalų; vaisių ir jų produktų (išskyrus remiamus pagal programą); daržovių ir jų produktų (išskyrus remiamus pagal programą); uogų ir jų produktų; kitų (žuvies, medaus ir kt.) maisto produktų. Kiekvienoje iš šių grupių, išskyrus kitų maisto produktų grupę, per visą pagalbos laikotarpį pagal kokybės sistemas pagaminti produktai turi sudaryti ne mažiau kaip 15 proc.;

8.3. sudarant maisto produktų tiekimo sutartis pirmenybę teikti ekologiškiems produktams. Jei nėra ekologiškų, tiekiami perėjimo prie ekologinės gamybos laikotarpio produktai; jei nėra perėjimo prie ekologinės gamybos laikotarpio produktų, tiekiami pagal Nacionalinės maisto kokybės sistemos taisykles išauginti (pagaminti) produktai, paženklinti ženklu „Kokybė“. Prioritetas yra teikiamas Lietuvoje pagamintiems produktams.

 

III SKYRIUS

TINKAMOS FINANSUOTI IŠLAIDOS, PAGALBOS DYDIS

 

9. Pagal šias taisykles pagalbos lėšoms išmokėti taikomas išlaidų kompensavimo su avanso mokėjimu būdas ir pagalba skiriama kompensuoti pagal kokybės sistemas pagamintų ir įprastinių produktų, įsigytų pagalbos laikotarpiu, kainų skirtumą, kuris įvertintas apskaičiuojant maksimalų pagalbos dydį vienam vaikui per mėnesį.

10. Pagal kokybės sistemas pagaminti produktai turi būti skirti vaikų maisto patiekalų gamybai ir į maisto gaminimo vietą pristatomi sufasuoti bei paženklinti pagal taisyklių 3 punkte nurodytų teisės aktų reikalavimus.

11. Pagalbos laikotarpis yra nuo sausio 1 d. iki gruodžio 31 d. Pareiškėjas, teikdamas paraišką, gali prašyti pagalbos ir už trumpesnį pagal kokybės sistemas pagamintų produktų įsigijimo laikotarpį, bet ne trumpesnį nei 3 mėnesiai (pagalbos laikotarpis turi būti nepertraukiamas (išskyrus vasaros laikotarpį) ir skaičiuojamas nuo pirmos mėnesio dienos).

12. Maksimali mokėtina pagalbos suma pareiškėjui per visą pagalbos teikimo laikotarpį apskaičiuojama paraiškoje nurodytą vaikų skaičių padauginant iš vienam vaikui skiriamo maksimalaus pagalbos dydžio per mėnesį ir mėnesių, kuriems skiriama pagalba, skaičiaus.

13. Maksimalus pagalbos dydis vienam vaikui per mėnesį yra 26 eurai, jei vaikų maitinimui per visą pagalbos laikotarpį įsigyti pasirenkama ne mažiau kaip 60 proc. pagal kokybės sistemas pagamintų produktų viso vaikų maitinimui skirto maisto kiekio, arba 22 eurai, jei vaikų maitinimui per visą pagalbos laikotarpį įsigyti pasirenkama ne mažiau kaip 50 proc. pagal kokybės sistemas pagamintų produktų viso vaikų maitinimui skirto maisto kiekio.

14. Pagalbos gavėjui per išlaidų pagrindimo suvestinėje nurodytą laikotarpį mokėtinas pagalbos dydis už nupirktus pagal kokybės sistemas pagamintus produktus apskaičiuojamas neviršijant skirtos maksimalios mokėtinos pagalbos sumos:

14.1. faktiškai maitintų vaikų, ugdomų pagal ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo programas, skaičių (apskaičiuotą sudedant kiekvieno mėnesio lankomumo vidurkius) padauginant iš vienam vaikui skiriamo maksimalaus pagalbos dydžio 26 eurų, jei vaikų maitinimui per visą pagalbos laikotarpį įsigyti pasirenkama ne mažiau kaip 60 proc. pagal kokybės sistemas pagamintų produktų viso vaikų maitinimui skirto maisto kiekio, arba 22 eurų, jei vaikų maitinimui per visą pagalbos laikotarpį įsigyti pasirenkama ne mažiau kaip 50 proc. pagal kokybės sistemas pagamintų produktų viso vaikų maitinimui skirto maisto kiekio;

14.2. maitinimų, kuriuos faktiškai gavo vaikai, ugdomi pagal pradinio ugdymo programą, skaičių padauginant iš vienam vaikui skiriamo maksimalaus pagalbos dydžio, nurodyto maitinimui per mėnesį:

14.2.1. jei vaikų maitinimui per visą pagalbos laikotarpį įsigyti pasirinkta ne mažiau kaip 60 proc. pagal kokybės sistemas pagamintų produktų viso vaikų maitinimui skirto maisto kiekio, tai pradinukų pusryčiai / priešpiečiai (I maitinimas) ir vakarienė / pavakariai (III maitinimas) kompensuojami per mėnesį vienam vaikui po 7,28 eurų, o pietūs (II maitinimas) 11,44 eurų;

14.2.2. jei vaikų maitinimui per visą pagalbos laikotarpį įsigyti pasirinkta ne mažiau kaip 50 proc. pagal kokybės sistemas pagamintų produktų viso vaikų maitinimui skirto maisto kiekio, tai pradinukų pusryčiai / priešpiečiai (I maitinimas) ir vakarienė / pavakariai (III maitinimas) kompensuojami per mėnesį vienam vaikui po 6,16 eurų, o pietūs (II maitinimas) – 9,68 eurų.

15. Teikiant pagalbą pareiškėjams, išskyrus savivaldybių įsteigtas vaikų ugdymo įstaigas ir savivaldybių įsteigtas viešąsias įstaigas, organizuojančias ir vykdančias maitinimą tos pačios savivaldybės įsteigtose vaikų ugdymo įstaigose (toliau – savivaldybių įsteigtos įstaigos), jei šios vaikų ugdymo įstaigos paprastai finansuojamos iš viešojo biudžeto, turi būti tenkinamos Reglamento (ES) Nr. 2023/2831 1 straipsnio 1 dalies nuostatos ir laikomasi šių sąlygų:

15.1. bendra įmonei (įskaitant ir su šia įmone Reglamento (ES) Nr. 2023/2831 2 straipsnio 2 dalyje nurodytais ryšiais susijusius ūkio subjektus) suteikta nereikšmingos (de minimis) pagalbos suma negali būti didesnė kaip 300 000 Eur (trys šimtai tūkstančių eurų) per bet kurį trejų metų laikotarpį. Jei suteikus pagalbą pagal taisykles būtų viršyta ši suma, skiriant pagalbą pagalbos suma sumažinama tiek, kad  nebūtų pažeistas Reglamentas (ES) Nr. 2023/2831;

15.2. jei pareiškėjas vykdo veiklą keliuose sektoriuose, teikiant pagalbą turi būti tenkinamos Reglamento (ES) Nr.  2023/2831 1 straipsnio 2 dalies nuostatos;

15.3. įmonių susijungimų arba įsigijimų  atveju ar kai viena įmonė suskaidoma į dvi ar daugiau atskirų įmonių per praėjusius trejus metus iki pagalbos skyrimo apskaičiuojant, ar suteikus pagalbą nebus viršyta atitinkama viršutinė riba, turi būti taikomos Reglamento (ES) Nr. 2023/2831 3 straipsnio 8 ir 9 dalies nuostatos;

15.4. teikiama pagalba gali būti sumuojama su kita nereikšminga (de minimis) pagalba ir (ar) valstybės pagalba, vadovaujantis Reglamento (ES) Nr. 2023/2831 5 straipsnio nuostatomis;

15.5. vadovaujantis Reglamento (ES) 2023/2831 3 straipsnio 6 dalies nuostatomis, keliomis dalinėmis išmokomis teikiama pagalba diskontuojama pagalbos skyrimo dieną. Diskontuota pagalbos vertė apskaičiuojama pagal Valstybės pagalbos ar nereikšmingos (de minimis) pagalbos sumos (eurais) per visą pagalbos mokėjimo laikotarpį apskaičiavimą, nurodytą Bendrųjų administravimo taisyklių 3 priede.

16. Pagalba išreiškiama kaip piniginė dotacija. Visi naudojami skaičiai yra bruto, t. y. neatskaičius mokesčių ar kitų rinkliavų.

 

IV SKYRIUS

PARAIŠKŲ TEIKIMAS IR VERTINIMAS

 

17. Nacionalinė mokėjimo agentūra prie Žemės ūkio ministerijos (toliau – Agentūra) savo interneto svetainėje https://nma.lrv.lt/lt/ skelbia kvietimą teikti paraiškas, nurodydama paraiškų priėmimo terminus, paraiškų pateikimo vietą, informaciją, kur galima rasti pagalbos teikimo tvarką ir paraiškos formą, visoms priimamoms paraiškoms kvietimo laikotarpiui skiriamą bendrą pagalbos sumą ir kitą informaciją.

18. Pagalbos paraiška ir pridedami dokumentai pildomi lietuvių kalba, teikiami pasirašyti kvalifikuotu elektroniniu parašu, juos siunčiant el. paštu [email protected], pateikiant pagalbos paraišką ir skenuotus prašomus dokumentus. Pagalbos paraiškų, suvestinių dokumentai gali būti teikiami šiais formatais: DOC, DOCX, XLS, XLSX, PDF. Per vieną kartą gali būti keliami ne didesni nei 25 MB apimties dokumentai. Didesnės apimties dokumentai gali būti išskaidyti ir teikiami per kelis kartus. Jeigu dokumentai siunčiami per kelis kartus, jie turi būti pateikti tą pačią dieną. Dėl kenkėjiškų programų tikimybės dokumentai negali būti pateikiami nuorodose. Paraiška ir prašomi dokumentai turi būti pateikti ne vėliau kaip iki kvietimo teikti pagalbos paraiškas paskutinės dienos 24 valandos. Paraiška ir prašomi dokumentai gali būti pasirašyti ir pateikti ir tinkamai įgalioto asmens. Kitais būdais pateikta paraiška nevertinama.

19. Pareiškėjas kvietimo teikti paraiškas metu gali teikti tik vieną paraišką.

20. Agentūra:

20.1. gavusi paraišką, ją užregistruoja ir patikrina, ar pareiškėjas atitinka taisyklių 7 punkto ir, jei pareiškėjas yra ne savivaldybės įsteigta įstaiga, ar atitinka 15 punkto reikalavimus;

20.2. ne vėliau kaip per 25 darbo dienas nuo kvietimo teikti paraiškas termino pabaigos įvertina paraiškas, apskaičiuoja maksimalų lėšų poreikį paraiškų finansavimui (į paraiškos įvertinimo terminą neįskaičiuojamas paklausimų dėl papildomos informacijos ir (arba) dokumentų pateikimo terminas). Jeigu vertinimo metu buvo rasta klaidų ar vertinimui atlikti trūksta informacijos, pareiškėjui siunčiamas paklausimas elektroniniu paštu. Pareiškėjo atsakymui pateikti suteikiamas iki 5 darbo dienų terminas nuo paklausimo išsiuntimo elektroniniu paštu dienos. Per nustatytą terminą nepateikus prašomų dokumentų ir (ar) duomenų ar pateikus ne visus prašomus dokumentus ir (ar) duomenis, pagalbos paraiška toliau nevertinama ir atmetama;

20.3. Agentūra, vadovaudamasi Registro nuostatais patikrina, ar pareiškėjui, išskyrus savivaldybių įsteigtas įstaigas, suteikus pagalbą, o tuo atveju, kai pagalba išmokama dalimis, apskaičiavus diskontuotą pagalbos vertę, nebus viršyta šių taisyklių 15.1 papunktyje nurodyta riba. Jei būtų viršyta šių taisyklių 15.1 papunktyje nurodyta riba, apskaičiuota pagalbos suma sumažinama iki šios ribos;

20.4. nustačiusi, kad lėšų poreikis pagal tinkamas finansuoti paraiškas viršija kvietime nurodytą visoms paraiškoms skiriamą bendrą pagalbos sumą, Agentūra informuoja Ministeriją apie papildomų valstybės biudžeto lėšų poreikį.

21. Tuo atveju, kai lėšų poreikis pagal tinkamas finansuoti paraiškas viršija kvietime nurodytą visoms paraiškoms skiriamą bendrą pagalbos sumą ir neskiriama pagalbai papildomai valstybės biudžeto lėšų, atliekamas papildomas paraiškų vertinimas:

21.1. Agentūra paraiškas reitinguoja vertindama, ar numatoma įsigyti tik ekologinės gamybos produktus;

21.2. jei atlikus paraiškų reitingavimą taisyklių 21.1 papunktyje nustatyta tvarka lėšų lieka, bet nepakanka visoms likusioms paraiškoms, Agentūra reitinguoja paraiškas pagal didžiausią numatomų įsigyti pagal kokybės sistemas pagamintų produktų procentinę dalį, nurodytą paraiškoje;

21.3. jei atlikus paraiškų reitingavimą taisyklių 21.2 papunktyje nustatyta tvarka lėšų nepakanka paraiškoms, kuriose nurodyta vienoda numatomų įsigyti pagal kokybės sistemas pagamintų produktų procentinė dalis, Agentūra šias paraiškas reitinguoja vertindama, ar pagal kokybės sistemas pagaminti produktai numatomi įsigyti laikantis trumpos maisto grandinės principo, t. y. pagal paraiškoje nurodytą tos pačios savivaldybės rajono, kaip ir pareiškėjas, ir (ar) besiribojančių savivaldybių rajonų augintojų (gamintojų), iš kurių tiesiogiai ar per tiekėjus pareiškėjas numato gauti produktus, skaičių;

21.4. jei atlikus paraiškų reitingavimą taisyklių 21.3 papunkčio nustatyta tvarka lėšų nepakanka, taisyklių 21.3 papunktyje nustatytą kriterijų atitikusioms paraiškoms taikomas proporcingas lėšų mažinimas arba esant galimybei skiriama daugiau valstybės biudžeto lėšų.

22. Jei baigus papildomą pagalbos paraiškų atrankos vertinimą paaiškėja, kad paraiška atitinka taisyklėse keliamus reikalavimus, tačiau jai finansuoti lėšų nepakanka, pareiškėjas informuojamas dėl galimos skirti mažesnės pagalbos sumos nei visa apskaičiuota pagalbos suma paraiškai finansuoti. Jei pareiškėjas su skiriama mažesne pagalbos suma sutinka, jis el. paštu pateikia sutikimą dėl Agentūros pasiūlymo. Paraiškos, kurios neatitinka tinkamumo reikalavimų ir (arba) kurias pateikę pareiškėjai nesutiko su skiriama mažesne pagalbos suma, yra atmetamos.

23. Agentūra priima sprendimą dėl pagalbos skyrimo ar neskyrimo. Sprendime nurodoma pagalbos suma arba diskontuota skirtos pagalbos vertė (kai pagalba išmokama dalimis ir kai pareiškėjas yra ne savivaldybių įsiteigta įstaiga).

24. Priėmus sprendimą skirti pagalbą, pareiškėjas tampa pagalbos gavėju. Agentūra, priėmusi sprendimą skirti pagalbą, per 10 (dešimt) darbo dienų nuo sprendimo priėmimo dienos informuoja pagalbos gavėją apie sprendimą skirti pagalbą ir vadovaudamasi Registro nuostatais ir per Registro nuostatuose nustatytą terminą pateikia duomenis apie pagalbos gavėjams, išskyrus savivaldybių įsteigtas įstaigas, skirtą nereikšmingą (de minimis) pagalbą (išmokant pagalbą dalimis nurodoma diskontuota skirtos pagalbos vertė). Registrui pateikta informacija apie suteiktą nereikšmingą (de minimis) pagalbą tikslinama Registro nuostatuose nustatyta tvarka.

25. Pareiškėjas pateikia Agentūrai galiojančios sutarties (-čių) su pagal kokybės sistemas pagamintų produktų tiekėju (-ais) dėl maisto produktų tiekimo kopiją (-as) (toliau – sutarčių kopijos), planuojamų įsigyti ekologinės gamybos maisto produktų tiekėjų sąrašą (2 priedas) ir planuojamų įsigyti pagal nacionalinę maisto kokybės sistemą pagamintų maisto produktų, paženklintų ženklu „Kokybė“, gamintojų sąrašą (2 priedas) kartu su paraiška arba ne vėliau kaip per 2 mėnesius nuo Agentūros sprendimo skirti pagalbą priėmimo dienos. Agentūra, negavusi per nustatytą terminą šiame punkte nurodytų dokumentų kopijų, pagalbos neteikia.

26. Agentūra patikrina NKP gamintojų sertifikatų galiojimą sertifikavimo įstaigų interneto svetainėse, o ekologinės gamybos maisto produktų tiekėjų sertifikatų galiojimą – TRACES sistemoje. Prireikus Agentūra kreipiasi į sertifikavimo / kontrolės įstaigą dėl papildomos informacijos pateikimo apie pagal kokybės sistemas pagamintų produktų gamintojus ar tiekėjus arba kitos informacijos, būtinos pateiktų dokumentų vertinimui.

27. Įvertinusi 25 punkte nurodytuose dokumentuose pateiktą informaciją, Agentūra Bendrųjų administravimo taisyklių nustatyta tvarka perveda pagalbos gavėjui paraiškoje prašomą avansą, tačiau ne didesnį kaip 30 proc. patvirtintos maksimalios pagalbos sumos. Avansas nemokamas ir pagalba neteikiama, jei Agentūra nustato, kad pateiktuose 25 punkte nurodytuose dokumentuose informacija yra neteisinga ar dokumentai yra negaliojantys, ar pareiškėjas, taip pat ir tiekėjas, jų visai neturi. Išmokėtas avansas išskaitomas iš pirmų mokėjimų pateikus išlaidų pagrindimo suvestines, t. y. pagalba nemokama, kol pagal teikiamose išlaidų pagrindimo suvestinėse numatytas lėšas pasidengia avansu išmokėta suma. Jeigu įvertinus išlaidų pagrindimo suvestines avansu išmokėta suma yra didesnė, nei pagal išlaidų pagrindimo suvestinėje nurodytus duomenis apskaičiuota pagalbos suma, pagalbos gavėjas privalo grąžinti išmokėto avanso nepadengtą dalį.

 

V SKYRIUS

MOKĖJIMAMS ATLIKTI REIKALINGŲ DOKUMENTŲ TEIKIMO IR FINANSAVIMO TVARKA

 

28. Pagalbai gauti reikiamus dokumentus pagalbos gavėjas Agentūrai teikia kas tris mėnesius (paskutinis atsiskaitymo laikotarpis gali būti lygus 3 mėnesiams arba trumpesnis). Pagalbos gavėjas ne vėliau kaip per 15 darbo dienų atsiskaitymo laikotarpiui pasibaigus (jei atsiskaitymo laikotarpis pasibaigia einamųjų metų lapkričio mėnesį, ne vėliau kaip iki gruodžio 5 d.) teikia Agentūrai šiuos dokumentus pagalbai už juos gauti:

28.1. išlaidų pagrindimo suvestinę, kurios forma tvirtinama Agentūros nustatyta tvarka ir skelbiama Agentūros svetainėje adresu www.nma.lt. Ji teikiama elektronine forma, užpildyta doc, docx, excel formatu. Išlaidų pagrindimo suvestinės II, III skyriai pildomi tik excel formatu. Dokumentai turi būti pasirašyti kvalifikuotu elektroniniu parašu ir pateikti Agentūrai el. paštu [email protected];

28.2. patikslintus ekologinės gamybos maisto produktų tiekėjų, NKP gamintojų sąrašus, nurodytus 25 punkte, jei jie pasikeitė;

28.3. faktiškai maitintų vaikų, ugdomų pagal ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo programas, skaičių (apskaičiuotą pagal lankomumo vidurkį) per visus išlaidų pagrindimo suvestinėje nurodyto laikotarpio mėnesius (iš viso). Atskirai pagalbos gavėjai pateikia maitinimų, kuriuos faktiškai gavo vaikai, ugdomi pagal pradinio ugdymo programą, skaičių, nurodydami, kokiais maitinimais ir kiek kartų (pvz., I maitinimą gavo 3 vaikai, II maitinimą – 10, o III maitinimą – 4) pradinukai buvo maitinti per visus išlaidų pagrindimo suvestinėje nurodyto laikotarpio mėnesius;

28.4. naujai sudarytų sutarčių kopijas, jei sutartis (-ys) įsigyti pagal kokybės sistemas pagamintus produktus iš jų augintojo ar gamintojo, ar tiekėjo nutraukiama, pripažįstama negaliojančia ir (ar) sudaroma nauja sutartis (-ys) su kitu pagal kokybės sistemas pagamintų produktų augintoju ar gamintoju, ar tiekėju;

28.5. kitus dokumentus, reikalingus pagalbos administravimui ir (ar) išmokėjimui.

29. Prireikus, Agentūra gali atlikti patikras vietoje, taip pat kreiptis į sertifikavimo / kontrolės įstaigas, Valstybinę maisto ir veterinarijos tarnybą, Žemės ūkio agentūrą prie Žemės ūkio ministerijos ir savivaldybes dėl papildomos informacijos pateikimo apie pagal kokybės sistemas pagamintų produktų gamintojus ar tiekėjus arba kitos informacijos, būtinos išlaidų tinkamumo finansuoti vertinimui.

30. Agentūra, gavusi taisyklių 28 punkte nurodytus dokumentus, ne vėliau kaip per 20 darbo dienų:

30.1. įvertina išlaidų pagrindimo suvestinę ir apskaičiuoja pagalbos gavėjui mokėtiną pagalbos sumą. Išlaidų pagrindimo suvestines Agentūra vertina savo nustatyta tvarka. Agentūra Bendrosiose administravimo taisyklėse nustatyta tvarka gali paprašyti pagalbos gavėjo papildomos informacijos. Jeigu vertinimo metu buvo rastos klaidos ar vertinimui atlikti trūksta informacijos, pagalbos gavėjui siunčiamas paklausimas elektroniniu paštu (į išlaidų pagrindimo suvestinės įvertinimo terminą neįskaičiuojamas paklausimų dėl papildomos informacijos ir (arba) dokumentų pateikimo terminas). Pagalbos gavėjo atsakymui pateikti suteikiamas iki 5 darbo dienų terminas nuo paklausimo išsiuntimo elektroniniu paštu dienos. Per nustatytą terminą nepateikus prašomų dokumentų ir (ar) duomenų ar pateikus ne visus prašomus dokumentus ir (ar) duomenis, dokumentai baigiami vertinti pagal turimus duomenis;

30.2. užsako lėšas ir išmoka jas pagalbos gavėjams Bendrosiose administravimo taisyklėse numatyta tvarka. Agentūra išmoka lėšas į naujausią turimą sąskaitą arba į paskutinę, į kurią buvo mokėtos pagalbos lėšos. Esant anuliuotiems mokėjimams dėl nekorektiškų banko sąskaitų duomenų, Agentūra pagalbos lėšas perveda į paskutinę žinomą pagalbos gavėjo banko sąskaitą, kuri buvo naudota išmokant lėšas.

31. Agentūra pasibaigus pagalbos teikimo laikotarpiui (kai pareiškėjas pateikia 28 punkte nurodytus dokumentus, prašydamas pagalbos už paskutinius atsiskaitymo mėnesius) įvertina, ar pagalbos gavėjas atitiko 8.1 ir 8.2 papunkčiuose nustatytus reikalavimus.

32. Agentūra teikia ataskaitas Žemės ūkio ministerijai Bendrosiose administravimo taisyklėse nustatyta tvarka.

 

VI SKYRIUS

SANKCIJOS

 

33. Pagalbos gavėjui, pažeidusiam šių taisyklių reikalavimus, taikomos sankcijos, jeigu:

33.1. pagalbos gavėjas pateikė melagingos informacijos ir (arba) nepateikė pagalbos administravimui būtinos informacijos, – pagalba ar jos dalis susigrąžinama ir visam tolesniam pagalbos laikotarpiu nutraukiama;

33.2. pagalbos gavėjas nesilaiko taisyklių 8.1 ar 8.2 papunkčiuose nurodyto reikalavimo – pagalba už paskutinius 3 atsiskaitymo mėnesius nemokama, o jei buvo išmokėta – susigrąžinama;

33.3. paaiškėja, kad pagalba ar jos dalis išmokėta nepagrįstai, – ši pagalba ar jos dalis susigrąžinama.

34. Sankcijos netaikomos, jei nustatytų reikalavimų nesilaikoma dėl nenugalimos jėgos (force majeure) aplinkybių ar kitų nenumatytų aplinkybių, kurias kiekvienu atveju vertina individualiai ir sprendimą priima Agentūra. Apie nenugalimos jėgos (force majeure) ar kitas nenumatytas aplinkybes pagalbos gavėjas turi pranešti per 15 darbo dienų nuo šių aplinkybių atsiradimo ir pateikti dokumentus, įrodančius, kad tokios aplinkybės buvo.

35. Sankcijos skiriamos ir apie jas pagalbos gavėjai informuojami Agentūros nustatyta tvarka.

36. Privalomos grąžinti lėšos, kurios pagalbos gavėjams buvo neteisėtai išmokėtos ir (arba) panaudotos pažeidžiant teisės aktus, ir su minėtomis lėšomis susijusios palūkanos administruojamos vadovaujantis Lietuvos Respublikos konkurencijos įstatymo 551 straipsniu ir (ar) Bendrosiomis administravimo taisyklėmis.

 

VII SKYRIUS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

37. Siekdama viešo ir skaidraus pagalbai išmokėti skirtų lėšų panaudojimo, Agentūra savo interneto svetainėje skelbia pagalbos gavėjų, kuriems iš valstybės biudžeto skirta pagalba, sąrašus ir skirtas sumas.

38. Už paraiškoje ir kituose dokumentuose pateiktos informacijos teisingumą atsako ją pateikę asmenys.

39. Už paraiškų administravimą, sprendimų dėl pagalbos skyrimo ir neskyrimo, sankcijų taikymo priėmimą, pagalbos gavėjams apskaičiuotos pagalbos sumos teisingumą, pagalbos lėšų išmokėjimą ir jų apskaitą, nepagrįstai išmokėtų lėšų susigrąžinimą atsako Agentūra.

40. Pagalbos gavėjai, gavę pagalbą neteisėtai, arba asmenys, prisidėję prie neteisėto pagalbos gavimo (sąmoningai patvirtinę klaidingus duomenis), atsako teisės aktų nustatyta tvarka.

41. Asmenys, pažeidę taisyklių reikalavimus, atsako teisės aktų nustatyta tvarka.

42. Agentūra privalo ne trumpiau kaip 10 metų nuo pagalbos suteikimo dienos saugoti visą su pagalbos teikimu susijusią informaciją ir dokumentus.

43. Pagalbos gavėjas privalo ne trumpiau kaip 10 metų nuo sprendimo skirti pagalbą priėmimo dienos saugoti visą su pagalbos teikimu susijusią informaciją ir dokumentus.

44. Siekiant geresnio bendradarbiavimo tarp pareiškėjų ir potencialių tiekėjų, gaminančių vietinius produktus pagal kokybės sistemas, rekomenduojama pareiškėjams užsiregistruoti interneto svetainėje www.maistograndine.lt.

45. Pareiškėjai ir (arba) pagalbos gavėjai, nesutinkantys su Agentūros priimtais sprendimais, veikimu arba neveikimu, susijusiais su pagalbos paraiškų administravimu, vertinimu, atranka ir mokėjimo prašymų administravimu, turi teisę juos apskųsti. Agentūros sprendimus, veikimą arba neveikimą pareiškėjas ir (arba) pagalbos gavėjas gali savo pasirinkimu apskųsti Lietuvos Respublikos viešojo administravimo įstatymo nustatyta tvarka Agentūros vadovui arba Žemės ūkio ministerijai, Lietuvos Respublikos ikiteisminio administracinių ginčų nagrinėjimo tvarkos įstatymo nustatyta tvarka Lietuvos administracinių ginčų komisijai arba Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo nustatyta tvarka apygardos administraciniam teismui.

46. Pasikeitus taisyklėse nurodytiems teisės aktams, tiesiogiai taikomos naujos šių teisės aktų nuostatos.

___________________________

 

 

 

 

Priedų pakeitimai:

 

Vaikų maitinimo taisyklių 1 priedas

 

Vaikų maitinimo taisyklių 2 priedas

 

 

 

Pakeitimai:

 

1.

Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministerija, Įsakymas

Nr. 3D-436, 2019-07-18, paskelbta TAR 2019-07-18, i. k. 2019-11833

Dėl žemės ūkio ministro 2019 m. balandžio 30 d. įsakymo Nr. 3D-267 „Dėl Ekologiškų žemės ūkio ir maisto produktų vartojimo skatinimo ikimokyklinio ugdymo įstaigose paramos taisyklių patvirtinimo“ pakeitimo

 

2.

Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministerija, Įsakymas

Nr. 3D-632, 2019-11-20, paskelbta TAR 2019-11-20, i. k. 2019-18523

Dėl žemės ūkio ministro 2019 m. balandžio 30 d. įsakymo Nr. 3D-267 „Dėl Ekologiškų ir pagal nacionalinę žemės ūkio ir maisto kokybės sistemą pagamintų maisto produktų vartojimo skatinimo ikimokyklinio ugdymo įstaigose paramos taisyklių patvirtinimo“ pakeitimo

 

3.

Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministerija, Įsakymas

Nr. 3D-714, 2019-12-19, paskelbta TAR 2019-12-19, i. k. 2019-20594

Dėl žemės ūkio ministro 2019 m. balandžio 30 d. įsakymo Nr. 3D-267 „Dėl Ekologiškų ir pagal nacionalinę žemės ūkio ir maisto kokybės sistemą pagamintų maisto produktų vartojimo skatinimo ikimokyklinio ugdymo įstaigose paramos taisyklių patvirtinimo“ pakeitimo

 

4.

Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministerija, Įsakymas

Nr. 3D-228, 2020-03-26, paskelbta TAR 2020-03-26, i. k. 2020-06098

Dėl žemės ūkio ministro 2019 m. balandžio 30 d. įsakymo Nr. 3D-267 „Dėl Ekologiškų ir pagal nacionalinę žemės ūkio ir maisto kokybės sistemą pagamintų maisto produktų vartojimo skatinimo ikimokyklinio ugdymo įstaigose paramos taisyklių patvirtinimo“ pakeitimo

 

5.

Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministerija, Įsakymas

Nr. 3D-736, 2020-10-27, paskelbta TAR 2020-10-28, i. k. 2020-22360

Dėl žemės ūkio ministro 2019 m. balandžio 30 d. įsakymo Nr. 3D-267 „Dėl Ekologiškų ir pagal nacionalinę žemės ūkio ir maisto kokybės sistemą pagamintų maisto produktų vartojimo skatinimo ikimokyklinio ugdymo įstaigose paramos taisyklių patvirtinimo“ pakeitimo

 

6.

Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministerija, Įsakymas

Nr. 3D-302, 2021-05-04, paskelbta TAR 2021-05-06, i. k. 2021-10018

Dėl žemės ūkio ministro 2019 m. balandžio 30 d. įsakymo Nr. 3D-267 „Dėl Ekologiškų ir pagal nacionalinę žemės ūkio ir maisto kokybės sistemą pagamintų maisto produktų vartojimo skatinimo ikimokyklinio ugdymo įstaigose paramos taisyklių patvirtinimo“ pakeitimo

 

7.

Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministerija, Įsakymas

Nr. 3D-689, 2021-11-04, paskelbta TAR 2021-11-04, i. k. 2021-23019

Dėl žemės ūkio ministro 2019 m. balandžio 30 d. įsakymo Nr. 3D-267 „Dėl Ekologiškų ir pagal nacionalinę žemės ūkio ir maisto kokybės sistemą pagamintų maisto produktų vartojimo skatinimo ikimokyklinio ugdymo įstaigose paramos taisyklių patvirtinimo“ pakeitimo

 

8.

Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministerija, Įsakymas

Nr. 3D-527, 2022-09-01, paskelbta TAR 2022-09-01, i. k. 2022-18141

Dėl žemės ūkio ministro 2019 m. balandžio 30 d. įsakymo Nr. 3D-267 „Dėl Ekologiškų ir pagal nacionalinę žemės ūkio ir maisto kokybės sistemą pagamintų maisto produktų vartojimo skatinimo ikimokyklinio ugdymo įstaigose paramos taisyklių patvirtinimo“ pakeitimo

 

9.

Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministerija, Įsakymas

Nr. 3D-754, 2022-12-05, paskelbta TAR 2022-12-05, i. k. 2022-24714

Dėl žemės ūkio ministro 2019 m. balandžio 30 d. įsakymo Nr. 3D-267 „Dėl Ekologiškų ir pagal nacionalinę maisto kokybės sistemą pagamintų maisto produktų vartojimo skatinimo ikimokyklinio ugdymo įstaigose paramos taisyklių patvirtinimo“ pakeitimo

 

10.

Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministerija, Įsakymas

Nr. 3D-811, 2024-11-28, paskelbta TAR 2024-11-28, i. k. 2024-20713

Dėl žemės ūkio ministro 2019 m. balandžio 30 d. įsakymo Nr. 3D-267 „Dėl Ekologiškų ir pagal nacionalinę maisto kokybės sistemą pagamintų maisto produktų vartojimo skatinimo ikimokyklinio ugdymo įstaigose paramos taisyklių patvirtinimo“ pakeitimo