Suvestinė redakcija nuo 2024-07-01 iki 2024-09-04
Įsakymas paskelbtas: TAR 2018-01-19, i. k. 2018-00877
Nauja redakcija nuo 2024-07-01:
Nr. A1-421, 2024-06-21, paskelbta TAR 2024-06-21, i. k. 2024-11420
LIETUVOS RESPUBLIKOS
SOCIALINĖS APSAUGOS IR DARBO MINISTRAS
ĮSAKYMAS
DĖL GLOBOS CENTRO VEIKLOS APRAŠO PATVIRTINIMO
2018 m. sausio 19 d. Nr. A1-28
Vilnius
PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos socialinės
apsaugos ir darbo ministro
2018 m. sausio 19 d. įsakymu Nr. A1-28
(Lietuvos Respublikos socialinės
apsaugos ir darbo ministro
2024 m. birželio 21 d. įsakymo Nr. A1-421
redakcija)
GLOBOS CENTRO VEIKLOS APRAŠAS
I SKYRIUS
BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Globos centro veiklos aprašas (toliau – Aprašas) nustato globos centro veiklos tikslą ir funkcijas, budinčio ir nuolatinio globotojo, globėjo (rūpintojo) veiklą, pagalbos koordinavimą ir teikimą budintiems ir nuolatiniams globotojams, globėjams (rūpintojams), įtėviams, šeimynų dalyviams, šeiminių namų darbuotojams, globos centro veiklos kokybės priežiūrą.
2. Apraše vartojamos sąvokos:
2.1. Atokvėpio kriziniu atveju paslauga – globos centro organizuojama ir (ar) teikiama paslauga kriziniu atveju, kai tėvų globos netekęs ar globojamas (rūpinamas) vaikas Apraše nustatyta tvarka laikinai perduodamas prižiūrėti kitam budinčiam, nuolatiniam globotojui ar globėjui (rūpintojui), išimtiniais atvejais – šeimynos dalyviui, kol budintis ar nuolatinis globotojas, globėjas (rūpintojas), šeimynos dalyvis, prižiūrintis, globojantis (rūpinantis) vaiką, dėl susiklosčiusių aplinkybių laikinai negali juo pasirūpinti.
2.2 Darbingumo atkūrimo paslauga – globos centro organizuojama ir (ar) teikiama paslauga budintiems ir nuolatiniams globotojams, sudarant sąlygas jiems susigrąžinti darbingumą.
2.3. Globos centro teikiama ir (ar) organizuojama pagalba – pagalba, kurią teikia ir (ar) organizuoja globos centras: prižiūrimo, globojamo (rūpinamo), įvaikinto vaiko, budinčio ar nuolatinio globotojo, globėjo (rūpintojo), šeimynos dalyvių, įtėvių bei jų šeimos narių konsultavimo ir mokymo, atrankos, tarpininkavimo paslaugos, psichosocialinė pagalba, psichoterapija, intensyvi pagalba, atokvėpio kriziniu atveju paslaugos, budinčio ar nuolatinio globotojo vykdomos veiklos kokybės vertinimas, išvados dėl fizinio asmens, norinčio tapti budinčiu ar nuolatiniu globotoju, vaiko globėju (rūpintoju), šeimynos steigėju, dalyviu, pasirengimo vaiko globai (rūpybai), šeimynos veiklai rengimas, jos atnaujinimas, teisinė, sociokultūrinė ar kita pagalba prižiūrimam, globojamam (rūpinamam), įvaikintam vaikui ir budinčiam ar nuolatiniam globotojui, globėjui (rūpintojui), šeimynos dalyviams, įtėviams bei jų šeimos nariams.
2.4. Globos koordinatorius – globos centre dirbantis specialistas, turintis socialinio darbo ir (ar) socialinės pedagogikos, ir (ar) psichologijos, ir (ar) edukologijos išsilavinimą arba nustatyta tvarka atestuotas Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos, koordinuojantis ir (ar) teikiantis pagalbą budinčiam ar nuolatiniam globotojui, globėjui (rūpintojui), šeimynos dalyviams, įtėviams, prižiūrimiems, globojamiems (rūpinamiems), įvaikintiems vaikams bei kartu gyvenantiems jų šeimos nariams.
2.5. Individualių poreikių vertinimas – globos koordinatoriaus ir kitų globos centro specialistų veiksmai, siekiant nustatyti prižiūrimo, globojamo (rūpinamo) ar įvaikinto vaiko poreikius ir jo stipriąsias, silpnąsias savybes, budinčio ar nuolatinio globotojo, globėjo (rūpintojo), šeimynos dalyvių arba įtėvių ir kartu gyvenančių jų šeimos narių poreikius, kylančius dėl budinčio ar nuolatinio globotojo veiklos, globos ar įvaikinimo, šių asmenų stipriąsias ir silpnąsias savybes, nustatant pagalbos ir (ar) paslaugų poreikį ir vykdant periodinę pagalbos ir (ar) paslaugų poreikio stebėseną.
2.6. Individualus pagalbos planas (toliau – Pagalbos planas) – uždaviniai ir pagalbos priemonės, kuriais užtikrinamas vaiko, budinčio ar nuolatinio globotojo, globėjo (rūpintojo), šeimynos dalyvių arba įtėvių ir kartu gyvenančių jų šeimos narių poreikių tenkinimas, sudarant sąlygas visaverčiam fiziniam, emociniam, protiniam, dvasiniam, socialiniam vaiko vystymuisi, ir teikiama pagalba ir (ar) paslaugos vaiką prižiūrintiems, globojantiems (rūpinantiems), įvaikinusiems asmenims bei kartu gyvenantiems jų šeimos nariams.
2.7. Intensyvi pagalba – globos centro specialistų organizuojamos ir (ar) teikiamos socialinės paslaugos bei kita pagalba vaikui, budinčiam ar nuolatiniam globotojui, globėjui (rūpintojui), šeimynos dalyviams, įtėviams ir kartu gyvenantiems jų šeimos nariams vaiko priežiūros, globos (rūpybos) ar vaiko auginimo kriziniais atvejais.
2.8. Koordinuota pagalba – tikslingi, nuoseklūs, suplanuoti ir tarpusavyje suderinti globos koordinatoriaus veiksmai, numatyti individualiame pagalbos plane, kuriais organizuojama globos centre ir (ar) kitose įstaigose teikiama konsultacinė, socialinė, psichosocialinė, švietimo, teisinė bei kitokia specialistų pagalba ir (ar) tokia pagalba teikiama, siekiant užtikrinti reikalingas paslaugas ir paramą prižiūrimam, globojamam (rūpinamam) ar įvaikintam vaikui, budinčiam ar nuolatiniam globotojui, globėjui (rūpintojui), šeimynos dalyviams, įtėviams ir (ar) kartu su jais gyvenantiems asmenims.
2.9. Kriziniai atvejai – vaiko adaptacijos naujoje šeimoje situacijos ir (arba) pasikeitusios vaiko (šeimos) situacijos, kurios sukelia vaikui (šeimai ir kartu gyvenantiems asmenims) sudėtingų išgyvenimų, emocinę įtampą ir kurių vaikas (šeima ir kartu gyvenantys asmenys) negali įveikti savarankiškai, nes tam reikalingi nauji įgūdžiai ir (ar) priemonės.
2.10. Nekoordinuota pagalba – pavienės, trumpalaikės informavimo, konsultavimo, socialinės, psichosocialinės, švietimo, teisinės, mokymų bei kitos globos centro paslaugos, nesistemiškai teikiamos asmeniui, norinčiam tapti vaiko globėju (rūpintoju), šeimynos dalyviu, budinčiu, nuolatiniu globotoju ar įvaikinti vaiką, arba įvaikintam vaikui, įtėviui ir (ar) kartu su jais gyvenantiems šeimos nariams.
2.11. Palaikomoji pagalba – nuoseklūs globos koordinatoriaus veiksmai, siekiant palaikyti ryšį su prižiūrimu, globojamu (rūpinamu) ar įvaikintu vaiku, budinčiu ar nuolatiniu globotoju, globėju (rūpintoju), šeimynos dalyviu, įtėviu ir (ar) kartu su jais gyvenančiais asmenimis, kai, įvertinus globojamo (rūpinamo) ar įvaikinto vaiko, globėjo (rūpintojo), šeimynos dalyvio, įtėvio ir (ar) kartu su jais gyvenančių asmenų pagalbos poreikius, nenustatomas poreikis teikti jiems koordinuotą pagalbą.
2.12. Trumpas atokvėpis – trumpas budinčio, nuolatinio globotojo poilsis, siekiant atkurti fizinę ar emocinę būklę, arba trumpas atsitraukimas nuo prižiūrimo (-ų) vaiko (-ų), kai budintis ar nuolatinis globotojas turi vykdyti asmeninio gyvenimo veiklas, kuriose prižiūrimas (-i) vaikas (-ai) dalyvauti negali.
2.13. Kitos Apraše vartojamos sąvokos suprantamos taip, kaip jos apibrėžtos Lietuvos Respublikos civiliniame kodekse, Lietuvos Respublikos socialinių paslaugų įstatyme, Lietuvos Respublikos vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatyme, Lietuvos Respublikos šeimynų įstatyme, Lietuvos Respublikos išmokų vaikams įstatyme, Lietuvos Respublikos įstatyme „Dėl užsieniečių teisinės padėties“, Lietuvos Respublikos savanoriškos veiklos įstatyme.
3. Pagalbą budinčiam ir nuolatiniam globotojui, globėjui (rūpintojui), šeimynos dalyviams, įtėviams ir kartu gyvenantiems jų šeimos nariams teikia ir (ar) organizuoja globos centro specialistai: globos koordinatorius, Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (toliau – Tarnyba) atestuotas asmuo (toliau – Tarnybos atestuotas asmuo), psichologas ir kiti specialistai. Globos koordinatoriaus funkcijos neapima Apraše nustatytų Tarnybos atestuoto asmens funkcijų, o Tarnybos atestuoto asmens funkcijos neapima globos koordinatoriaus funkcijų (turi būti dvi atskiros pareigybės). Globos centre turi dirbti ne mažiau kaip 2 Tarnybos atestuoti asmenys.
4. Visi globos centro specialistai (išskyrus Tarnybos atestuotus asmenis), teikiantys ir (ar) organizuojantys socialines paslaugas bei kitą pagalbą, per pirmuosius darbo metus turi išklausyti pagrindinę ir specializuotą pasirengimo globai ir įvaikinimui mokymų, vykdomų pagal programą, kurią tvirtina ir kurios reikalavimus nustato valstybinės vaiko teisių apsaugos institucijos direktorius (toliau – GIMK programa), dalis.
5. Globos centras turi turėti paskirtą globos centro veiklos koordinatorių ar veiklos vadovą, kurio pareigybės aprašyme turi būti atskiros nuostatos dėl vadovavimo globos centrui ir (ar) globos centro veiklos koordinavimo. Globos centro veiklos koordinatoriui ar veiklos vadovui taikomi tokie patys išsilavinimo reikalavimai kaip ir globos koordinatoriui.
6. Kiekvienoje savivaldybėje turi būti užtikrintas globos centro paslaugų prieinamumas savivaldybės teritorijoje gyvenantiems asmenims. Savivaldybės meras nustato globos centro (-ų) veiklos organizavimo tvarką savivaldybės teritorijoje. Organizuojant globos centro veiklą, prioritetas teikiamas paslaugų pirkimui iš nevyriausybinių organizacijų. Prireikus savivaldybė gali pirkti globos centro paslaugas iš kitų globos centrų. Už paslaugų pirkimo organizavimą atsakingas globos centras arba savivaldybė, kurios teritorijoje ši paslauga reikalinga, o už sutarties vykdymą atsakingi globos centrai, perkantys ir parduodantys paslaugas. Pagal poreikį vienos savivaldybės teritorijoje gali veikti daugiau nei vienas globos centras.
7. Savivaldybės meras, siekdamas sudaryti sąlygas vaikams, netekusiems tėvų globos, augti saugioje ir jų raidai palankioje, šeimai artimoje aplinkoje, jei laikinai ar nuolat nėra galimybės jiems augti su tėvais ar būti įvaikintiems, per globos centrą gali organizuoti:
II SKYRIUS
GLOBOS CENTRO VEIKLOS TIKSLAS IR FUNKCIJOS
8. Globos centro veiklos tikslas – įvairiomis priemonėmis pritraukti budinčius ir nuolatinius globotojus, globėjus (rūpintojus), šeimynų steigėjus, įtėvius, vykdyti jų paiešką ir užtikrinti, kad įvaikintiems vaikams, globėjų (rūpintojų) globojamiems (rūpinamiems) vaikams, šeimynoje globojamiems (rūpinamiems) vaikams, budinčių ar nuolatinių globotojų prižiūrimiems vaikams, budintiems ir nuolatiniams globotojams, šeimynos dalyviams, globėjams (rūpintojams), įtėviams ir kartu gyvenantiems jų šeimos nariams ar asmenims, ketinantiems tapti budinčiais ar nuolatiniais globotojais, globėjais (rūpintojais), šeimynos dalyviais ar įvaikintojais, būtų prieinama ir suteikiama reikalinga konsultacinė, psichosocialinė, teisinė ir kita pagalba, siekiant vaiką, įvaikį tinkamai ugdyti ir auklėti šeimai artimoje aplinkoje.
9. Globos centro koordinuojamas atvejis – atvejis, kai tėvų globos netekęs vaikas, prižiūrimas, globojamas (rūpinamas) ar įvaikintas vaikas gyvena ar yra apgyvendintas savivaldybės teritorijoje, o su juo susijusiems asmenims – globėjui (rūpintojui), budinčiam ar nuolatiniam globotojui, šeimynos dalyviams, įtėviams – teikiama kompleksinė (koordinuota ar palaikomoji) globos centro pagalba.
Kartu gyvenantiems asmenims ir kitiems su vaiku artimais emociniais ryšiais susijusiems asmenims paslaugos ir pagalba teikiamos pagal nustatytą poreikį.
Globos centras koordinuoja atvejus, kai savivaldybėje šeimos aplinkoje gyvenantiems, prižiūrimiems, globojamiems (rūpinamiems), įvaikintiems vaikams teikiama koordinuota ar palaikomoji pagalba. Jei šeimynose arba pas budinčius ar nuolatinius globotojus prižiūrimi, laikinai apgyvendinti ar globojami (rūpinami) vaikai, kuriems globa (rūpyba) nustatyta ar kurie laikinai apgyvendinti šeimynose arba pas budinčius ar nuolatinius globotojus kitos savivaldybės teikimu, už paslaugų teikimą atsakinga vaiko gyvenamosios vietos savivaldybė, nebent ši paslauga yra perkama.
Įtėviams teikiama pagalba laikoma koordinuojamu atveju, jei įtėviai globos centrui pateikia prašymą teikti koordinuotą pagalbą ir, įvertinus pagalbos poreikius, nustatomas koordinuotos pagalbos poreikis.
10. Globos centro funkcijos:
10.1. organizuoja ir (ar) vykdo budinčių ir nuolatinių globotojų, globėjų (rūpintojų), įtėvių pritraukimą ir paiešką socialinę riziką patiriantiems vaikams, iki bus išduotas teismo leidimas paimti vaiką iš jo atstovų pagal įstatymą, bei likusiems be tėvų globos vaikams;
10.2. organizuoja ir (ar) vykdo budinčių ir nuolatinių globotojų, globėjų (rūpintojų), įtėvių pritraukimą ir paiešką savivaldybės teritorijoje veikiančiuose šeiminiuose namuose globojamiems (rūpinamiems) vaikams bei kitos savivaldybės teritorijoje veikiančiuose šeiminiuose namuose globojamiems (rūpinamiems) vaikams, kuriems savivaldybės administracijos, kurios teritorijoje globos centras vykdo veiklą, teikimu nustatyta globa (rūpyba);
10.3. konsultuoja asmenis, pageidaujančius globoti (rūpinti) vaikus, įvaikinti ar tapti budinčiais ar nuolatiniais globotojais, asmenis, siekiančius steigti šeimynas ir (ar) tapti šeimynos dalyviais;
10.4. vykdo budinčių ir nuolatinių globotojų, globėjų (rūpintojų), įtėvių, šeimynos dalyvių pasirengimo globoti (rūpinti), prižiūrėti, įvaikinti vaikus bei šeiminių namų darbuotojų pasirengimo dirbti šiose įstaigose mokymus pagal GIMK programą;
10.5. teikia informavimo, konsultavimo, tarpininkavimo, atstovavimo, psichosocialines paslaugas budintiems ir nuolatiniams globotojams, globėjams (rūpintojams), įtėviams, šeimynos dalyviams ir norintiems jais tapti asmenims, rengia asmenų, siekiančių tapti globėjais (rūpintojais), budinčiais ar nuolatiniais globotojais, įtėviais, šeimynos dalyviais, mokymus ir pasirengimo tėvų globos netekusio vaiko globai (rūpybai), priežiūrai ar įvaikinimui vertinimą;
10.6. ne rečiau kaip kartą per mėnesį organizuoja globėjų (rūpintojų), budinčių ir nuolatinių globotojų, šeimynų dalyvių, įtėvių ir šeiminių namų darbuotojų savitarpio pagalbos grupių užsiėmimus, išlaikydamas šių užsiėmimų nuoseklumą ir periodiškumą, atsižvelgdamas į jų dalyvių poreikius ir užtikrindamas informacijos konfidencialumą (savitarpio pagalbos grupių dalyviams pateikiamas pasirašyti globos centro nustatytos formos pasižadėjimas viešai neskelbti ir neplatinti informacijos). Savitarpio pagalbos grupių užsiėmimų metu užtikrinama jauki, tarpusavio pasitikėjimą kelianti bei atvirą bendravimą skatinanti aplinka;
10.7. raštu informuoja savivaldybės administraciją apie bendradarbiavimo ir paslaugų teikimo sutarčių su budinčiais ar nuolatiniais globotojais sudarymą bei nutraukimą. Informuojant apie sutarties sudarymą, nurodoma: asmens vardas, pavardė, kontaktiniai duomenys (telefono ryšio numeris arba elektroninio pašto adresas), kiek ir kokių vaikų (amžius, lytis, individualios pagalbos poreikiai) budintis ar nuolatinis globotojas gali prižiūrėti, ar budintis globotojas vaikus priima bet kuriuo paros metu, sutarties sudarymo data. Informuojant apie sutarties nutraukimą, nurodoma: asmens vardas, pavardė, sutarties nutraukimo data ir sutarties nutraukimo pagrindas (dėl netinkamo jos vykdymo arba dėl kitų objektyvių priežasčių). Ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo atitinkamų duomenų gavimo ar pasikeitimo dienos raštu pateikia savivaldybės administracijai ar jos įgaliotai institucijai duomenis apie budintį ar nuolatinį globotoją, su kuriuo sudaryta bendradarbiavimo ir paslaugų teikimo sutartis (asmens vardas ir pavardė, nuolatinės gyvenamosios vietos adresas, kontaktiniai duomenys (telefono ryšio numeris arba elektroninio pašto adresas), kiek ir kokių vaikų (amžius, lytis, individualios pagalbos poreikiai) budintis ar nuolatinis globotojas gali prižiūrėti, ar budintis globotojas vaikus priima bet kuriuo paros metu), apie fizinius ir juridinius asmenis, galinčius jo veiklos savivaldybėje priimti vaiką bet kuriuo paros metu (juridinio asmens pavadinimas arba fizinio asmens vardas ir pavardė), ir duomenis apie budintį ar nuolatinį globotoją, su kuriuo sudaryta bendradarbiavimo ir paslaugų teikimo sutartis buvo nutraukta dėl netinkamo jos vykdymo arba dėl kitų objektyvių priežasčių (fizinio asmens vardas ir pavardė bei sutarties nutraukimo data);
10.8. Socialinės paramos šeimai informacinėje sistemoje (toliau – SPIS) teikia savivaldybės administracijai ir Tarnybai informaciją apie:
10.8.1. bendradarbiavimo ir paslaugų teikimo sutarčių su budinčiais ar nuolatiniais globotojais sudarymą (nurodoma: vardas, pavardė, asmens kodas, deklaruota ir faktinė gyvenamoji vieta, telefono ryšio numeris, elektroninio pašto adresas, parengta (-os) teigiama (-os) išvada (-os), jos / jų data (‑os), numeris (-iai) ir sutarties įsigaliojimo data) ir nutraukimą (nurodoma: vardas, pavardė, asmens kodas, deklaruota ir faktinė gyvenamoji vieta, telefono ryšio numeris, elektroninio pašto adresas, parengta (‑os) teigiama (-os) išvada (-os), jos / jų data (-os), numeris (-iai), sutarties nutraukimo pagrindas – dėl netinkamo jos vykdymo ar dėl kitų objektyvių priežasčių);
10.8.2. budinčius ar nuolatinius globotojus, kurie yra pasirengę vykdyti budinčio ar nuolatinio globotojo veiklą, tačiau neturi sudarytos tarpusavio bendradarbiavimo ir paslaugų teikimo sutarties su globos centru (nurodoma: vardas, pavardė, asmens kodas, deklaruota ir faktinė gyvenamoji vieta, parengta (-os) teigiama (-os) išvada (-os), jos / jų data (-os), numeris (-iai));
10.8.3. budinčiam ar nuolatiniam globotojui, globėjui (rūpintojui), šeimynai suteiktą atokvėpio kriziniu atveju paslaugą (nurodoma: vardas, pavardė, asmens kodas, deklaruota ir faktinė gyvenamoji vieta, telefono ryšio numeris, elektroninio pašto adresas, atokvėpio kriziniu atveju paslaugos suteikimo pradžios ir pabaigos datos, budinčio ar nuolatinio globotojo, globėjo (rūpintojo), šeimynos dalyvio, kuriam perduotas vaikas, vardas, pavardė, asmens kodas, deklaruota ir faktinė gyvenamoji vieta, telefono ryšio numeris, elektroninio pašto adresas);
10.9. dalyvauja atvejo nagrinėjimo posėdžiuose socialinės apsaugos ir darbo ministro patvirtintame Atvejo vadybos tvarkos apraše nustatyta tvarka (toliau – Atvejo vadybos tvarkos aprašas). Tarnybos įgalioto teritorinio skyriaus prašymu dalyvauja vaiko laikinosios, nuolatinės globos (rūpybos) peržiūroje;
10.10. koordinuoja pagalbos teikimą vaikams, prižiūrimiems budinčių ar nuolatinių globotojų, budintiems ir nuolatiniams globotojams bei kartu gyvenantiems jų šeimos nariams ir (ar) teikia ar organizuoja šiems vaikams, budintiems ir nuolatiniams globotojams bei kartu gyvenantiems jų šeimos nariams reikiamą pagalbą (socialinę, psichosocialinę, konsultacinę, teisinę ir kt.);
10.11. koordinuoja pagalbos teikimą vaikams, globojamiems (rūpinamiems) globėjų (rūpintojų), šeimynų, globėjams (rūpintojams), šeimynų dalyviams bei kartu gyvenantiems jų šeimos nariams ir (ar) teikia ar organizuoja šiems vaikams, globėjams (rūpintojams), šeimynų dalyviams ir kartu gyvenantiems jų šeimos nariams psichosocialinę, konsultacinę ar kitą reikiamą pagalbą. Šios paslaugos gali būti teikiamos įtėviams ir kartu gyvenantiems jų šeimos nariams, pateikusiems prašymą dėl koordinuotos pagalbos teikimo;
10.12. teikia budintiems ir nuolatiniams globotojams, globėjams (rūpintojams), šeimynų dalyviams, įtėviams intensyvią pagalbą. Šeiminių namų darbuotojams pagalba (metodinė pagalba pagal GIMK programą ir atvejų aptarimas) teikiama šeiminių namų administracijos prašymu (nurodoma: besikreipiančiojo vardas, pavardė, telefono ryšio numeris, elektroninio pašto adresas, įstaigos, organizacijos pavadinimas, telefono ryšio numeris, elektroninio pašto adresas ir prašymo tekstas), įtėviams – gavus jų prašymą dėl koordinuotos ir (ar) nekoordinuotos pagalbos teikimo arba išankstinį prašymą (nurodoma: besikreipiančiojo vardas, pavardė, gimimo data, telefono ryšio numeris, elektroninio pašto adresas, įvaikinto vaiko vardas, pavardė, gimimo data ir prašymo tekstas) dėl koordinuotos pagalbos teikimo įvaikinus;
10.13. organizuoja ir (ar) teikia atokvėpio kriziniu atveju paslaugas budintiems ir nuolatiniams globotojams, globėjams (rūpintojams) bei šeimynos dalyviams;
10.14. įgyvendina vaiko, kurį prižiūri budintis ar nuolatinis globotojas, atstovo pagal įstatymą teises ir pareigas. Globos centras gali suteikti įgaliojimus (nurodoma: įstaigos, organizacijos pavadinimas, telefono ryšio numeris, elektroninio pašto adresas, įgaliotojo vardas, pavardė, parašas, įgaliojimo gavėjo vardas, pavardė, asmens kodas, prižiūrimo vaiko vardas, pavardė, asmens kodas ir įgaliojimų tekstas) budinčiam ar nuolatiniam globotojui atlikti konkrečius veiksmus atstovaujant vaikui sveikatos priežiūros, socialinių paslaugų, švietimo ar kitose įstaigose, institucijose bei organizacijose;
10.15. kiekvieną mėnesį moka budinčiam ar nuolatiniam globotojui lėšas vaikui išlaikyti ir atlygį už vaiko priežiūrą (toliau – atlygis budinčiam ar nuolatiniam globotojui);
10.16. globos centro direktoriaus ar jo įgalioto asmens nustatyta tvarka vertina budinčio ar nuolatinio globotojo vykdomos vaiko priežiūros veiklos kokybę. To paties asmens vykdomos vaiko priežiūros veiklos kokybės ir pasirengimo vykdyti budinčio ar nuolatinio globotojo veiklą ir prižiūrėti vaikus vertinimą privalo atlikti skirtingi asmenys. Pasikeitus globos koordinatoriui, esant sudėtingiems koordinuojamiems kriziniams atvejams, budinčio ar nuolatinio globotojo vykdomos vaiko priežiūros veiklos kokybės vertinimo pokalbiuose gali dalyvauti du globos centro specialistai;
10.17. užtikrindamas geriausius prižiūrimo, globojamo (rūpinamo) vaiko interesus, bendradarbiauja su savivaldybės administracija (tarpinstitucinio bendradarbiavimo koordinatoriumi ir kitais specialistais), Tarnyba ir jos įgaliotu teritoriniu skyriumi, kitomis socialinių paslaugų, švietimo, sveikatos priežiūros įstaigomis, teisėsaugos institucijomis, nevyriausybinėmis organizacijomis, socialiniais darbuotojais, dirbančiais su šeimomis, atvejo vadybininkais;
10.18. vertindamas pagalbos poreikius ir planuodamas pagalbą, teikdamas ir (ar) organizuodamas koordinuotą pagalbą prižiūrimam, globojamam (rūpinamam) ar įvaikintam vaikui, budinčiam ar nuolatiniam globotojui, globėjui (rūpintojui), šeimynos dalyviams, įtėviams ir kartu gyvenantiems jų šeimos nariams, į asmens bylą įtraukia koordinuotai pagalbai teikti reikiamą informaciją (įskaitant asmens duomenis) ir šiuos dokumentus ar jų kopijas:
10.18.1. Tarnybos direktoriaus patvirtintą vaiko laikinosios globos (rūpybos) peržiūros akto kopiją, kurią Tarnybos įgaliotas teritorinis skyrius turi raštu arba elektroninio ryšio priemonėmis pateikti globos centrui per 5 darbo dienas po laikinosios globos (rūpybos) peržiūros;
10.18.2. vaiko nuolatinės globos (rūpybos) peržiūros akto kopiją, kurią Tarnybos įgaliotas teritorinis skyrius turi raštu arba elektroninio ryšio priemonėmis pateikti globos centrui per 5 darbo dienas po nuolatinės globos (rūpybos) peržiūros;
10.18.3. globojamo (rūpinamo) vaiko aplankymo akto kopiją, kurią Tarnybos įgaliotas teritorinis skyrius turi raštu arba elektroninio ryšio priemonėmis pateikti globos centrui per 5 darbo dienas nuo globojamo (rūpinamo) vaiko aplankymo dienos;
10.18.4. teismo sprendimo ar nutarties dėl vaiko nuolatinės globos (rūpybos) nustatymo, globėjo (rūpintojo) paskyrimo kopiją, kurią Tarnybos įgaliotas teritorinis skyrius turi pateikti globos centrui per 5 darbo dienas nuo įsiteisėjusio sprendimo ar nutarties gavimo dienos;
10.18.5. informaciją apie išduotą teismo leidimą paimti vaiką iš jo atstovų pagal įstatymą, kurią savivaldybės administracija, jeigu vaiko laikinoji globa (rūpyba) nustatoma, Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo nustatyta tvarka vaiką paėmus iš jo atstovų pagal įstatymą (nurodoma: sprendimą priėmusio teismo pavadinimas, bylos numeris, sprendimo priėmimo data), turi raštu ar elektroninio ryšio priemonėmis pateikti globos centrui;
10.18.6. sveikatos apsaugos ministro nustatytos formos sveikatos pažymėjimo apie globojamo (rūpinamo) vaiko sveikatą (forma Nr. 046/a) kopiją arba medicinos dokumentų išrašo (forma Nr. 027/a) ar mokinio sveikatos pažymėjimo (forma Nr. E027-1) kopiją ir kitą turimą informaciją apie vaiko sveikatos būklę bei dokumentų, susijusių su vaiko sveikata, kopijas, dėl kurių globos centras kreipiasi į globėją (rūpintoją), įtėvius;
10.18.7. informaciją apie globojamo (rūpinamo) vaiko ugdymo(si) poreikius, mokymosi pasiekimus ir sunkumus, pagalbos poreikį, pedagoginės psichologinės tarnybos atliktą vaiko specialiųjų ugdymosi poreikių vertinimą (jeigu toks buvo atliktas), nurodydamas atlikto vertinimo datą, vertinimą atlikusios įstaigos pavadinimą, ir su šia informacija susijusių dokumentų, dėl kurių globos centras kreipiasi Aprašo nustatyta tvarka, kopijas;
10.18.8. teikiant pagalbą svarbią informaciją apie teisėsaugos institucijų veiksmus, tiesiogiai ar netiesiogiai susijusius su vaiku, siekdamas apginti vaiko interesus ir koordinuodamas pagalbos teikimą klientams (nurodoma veiksmo atlikimo data ir pavadinimas), ir su šia informacija susijusių dokumentų, dėl kurių globos centras kreipiasi Aprašo nustatyta tvarka, kopijas;
10.18.9. vaiko susitikimų su tėvais, giminaičiais ar kitais fiziniais asmenimis, su vaiku susijusiais emociniais ryšiais, stebėjimo protokolų (nurodama: vaiko vardas, pavardė, lankančio asmens vardas, pavardė, parašas, susitikimo pradžios ir pabaigos laikas, trumpas susitikimo turinio (eigos) aprašymas, susitikime dalyvavusių asmenų vardai, pavardės, atstovaujamos įstaigos, institucijos, organizacijos pavadinimas, pareigos ir parašas (jei susitikimus stebi ne globos centro specialistas), kopijas, kurias susitikimų stebėjimą atlikę specialistai turi raštu arba elektroninio ryšio priemonėmis pateikti globos centrui per 5 darbo dienas nuo protokolo surašymo dienos;
10.18.10. informaciją apie vaikui ir šeimai teiktą ar teikiamą pagalbą (nurodoma: paslaugų gavėjai (vardas, pavardė), paslaugų rūšis, paslaugų teikimo eiga, paslaugų teikimo data, siūlymai ir (ar) rekomendacijos) ir su šia informacija susijusių dokumentų kopijas, taip pat nustatytos formos vaiko ir (ar) jo šeimos įvertinimo akto kopiją, kurias globos centre nedirbantys vaiko ir šeimos gerovės specialistai, atlikę įvertinimą ir (ar) teikę ar teikiantys pagalbą vaikui ir (ar) jo šeimai, turi raštu arba elektroninio ryšio priemonėmis pateikti globos centrui, koordinuojančiam pagalbos teikimą klientams, per 5 darbo dienas nuo raštiško prašymo gavimo dienos;
10.19. bendradarbiauja su Tarnybos įgaliotu teritoriniu skyriumi ir Tarnybos raštišku prašymu (nurodoma: vaiko vardas, pavardė, gimimo data, prašomų duomenų gavimo pagrindas, jų naudojimo tikslas, pateikimo būdas ir apimtis) arba duomenų teikimo sutartyje nustatyta tvarka teikia jam turimų dokumentų kopijas ir informaciją (įskaitant asmens duomenis) apie globojamą (rūpinamą) vaiką (nurodoma: vaiko vardas, pavardė, gimimo data), susijusią su savivaldybės mero, savivaldybės administracijos ir (ar) globos centro atliekamais veiksmais, organizuojant ir teikiant pagalbą vaikui ir budinčiam ar nuolatiniam globotojui, globėjui (rūpintojui), šeimynos dalyviams, įtėviams ir kartu gyvenantiems jų šeimos nariams;
10.20. globėjui (rūpintojui) kartu su globojamu (rūpinamu) vaiku persikėlus gyventi į kitą savivaldybę:
10.20.1. nedelsdamas informuoja savo teritorijoje veikiantį Tarnybos įgaliotą teritorinį skyrių ir savivaldybės administraciją apie paslaugų teikimo globėjui (rūpintojui) ir jo globojamam (rūpinamam) vaikui nutraukimą (nurodoma: globojamo (rūpinamo) vaiko ir globėjo (rūpintojo) vardai, pavardės, gimimo datos, persikėlimo gyventi į kitą savivaldybę data, paslaugų teikimo nutraukimo data, jeigu žinoma, naujos nuolatinės gyvenamosios vietos adresas);
10.20.2. jeigu globojamo (rūpinamo) vaiko ir globėjo (rūpintojo) nauja faktinė gyvenamoji vieta globos centrui yra žinoma, apie ją informuoja šios gyvenamosios vietos savivaldybės administraciją bei toje teritorijoje veikiantį Tarnybos įgaliotą teritorinį skyrių (nurodoma: globojamo (rūpinamo) vaiko ir globėjo (rūpintojo) vardai, pavardės, gimimo datos, persikėlimo gyventi į kitą savivaldybę data, paslaugų teikimo nutraukimo data, naujos nuolatinės gyvenamosios vietos adresas);
10.20.3. siekdamas užtikrinti nepertraukiamą paslaugų teikimą ir svarbios informacijos perdavimą, per 10 darbo dienų nuo 10.20.1 bei 10.20.2 papunkčiuose nurodytos informacijos pateikimo Tarnybos įgaliotam teritoriniam skyriui ir savivaldybės administracijai dienos perduoda kitam globos centrui, veikiančiam toje savivaldybėje, į kurią persikraustė globėjas (rūpintojas), jo tvarkomos globėjo (rūpintojo) bylos dokumentų kopijas bei raštišką svarbiausios informacijos apie paslaugų teikimo laikotarpį apibendrinimą, kuriame nurodoma: suteiktos ir teikiamos paslaugos, svarbios pastabos, susijusios su globėju (rūpintoju), vaiku, siūlymai ir rekomendacijos kitam paslaugų teikėjui, taip pat, vadovaujantis Dokumentų tvarkymo ir apskaitos taisyklėmis, patvirtintomis Lietuvos vyriausiojo archyvaro, sudarytą bylos apyrašą (pateikiamas byloje esančių dokumentų kopijų sąrašas) bei surašytą bylos perdavimo–priėmimo aktą;
10.21. pagal poreikį bendradarbiauja su prižiūrimo, globojamo (rūpinamo) vaiko (jei tai neprieštarauja jo interesams) tėvais, artimaisiais giminaičiais ir fiziniais asmenimis, emociniais ryšiais susijusiais su vaiku; organizuoja prižiūrimo, globojamo (rūpinamo) vaiko susitikimus su vaiko tėvais, giminaičiais, kitais fiziniais asmenimis, emociniais ryšiais susijusiais su vaiku, jei tai nekenkia prižiūrimo ar globojamo (rūpinamo) vaiko interesams, prireikus paruošia prižiūrimą, globojamą (rūpinamą) vaiką ir budintį ar nuolatinį globotoją, globėją (rūpintoją), šeimynos dalyvius susitikimams su jais; gavęs budinčio ar nuolatinio globotojo, globėjo (rūpintojo), šeimynos dalyvio prašymą, tarpininkauja tarp budinčio, nuolatinio globotojo, vaiko globėjo (rūpintojo), šeimynos dalyvio ir tėvų, artimųjų giminaičių, fizinių asmenų, emociniais ryšiais susijusių su vaiku, jei tai nekenkia prižiūrimo ar globojamo (rūpinamo) vaiko interesams; dalyvauja vaiką grąžinant vaiko tėvams ar kitiems atstovams pagal įstatymą; sudaro sąlygas vaiko tėvams ar kitiems atstovams pagal įstatymą, artimiesiems giminaičiams ir fiziniams asmenims, emociniais ryšiais susijusiems su vaiku, ir vaikui susitikti globos centre ar kitoje sutartoje vietoje, jei tai neprieštarauja vaiko interesams, ir prireikus po susitikimų teikia pagalbą prižiūrimam, globojamam (rūpinamam) vaikui, budinčiam ar nuolatiniam globotojui, globėjui (rūpintojui) ir šeimynos dalyviui;
10.22. bendradarbiauja su globėjais (rūpintojais), budinčiais ar nuolatiniais globotojais, šeimynų dalyviais ir įtėviais dėl išskirtų brolių (seserų) grupių susitikimų ir sudaro sąlygas išskirtų brolių (seserų) grupei bendrauti ir palaikyti tarpusavio ryšius, atsižvelgdamas į geriausius vaikų interesus augti ir vystytis šeimoje bei jų teisę išlaikyti brolių (seserų) tarpusavio ryšius tais atvejais, kai brolių (seserų) grupė išskaidoma ir nustatoma skirtingų globėjų (rūpintojų) globa (rūpyba) ar priežiūra pas budinčius ar nuolatinius globotojus;
10.23. dalijasi gerąja patirtimi su kitomis socialinių paslaugų įstaigomis, šeimynomis, šeiminių namų darbuotojais (duomenys, pagal kuriuos būtų galima identifikuoti konkretų asmenį, ‒ vardas, pavardė, gimimo data ar asmens kodas; organizacijos, kurioje asmuo dirba, gyvenamosios vietos savivaldybės ar kiti duomenys, pagal kuriuos būtų galima identifikuoti fizinį asmenį, – neatskleidžiami);
10.24. įveda duomenis apie budinčius ar nuolatinius globotojus, globėjus (rūpintojus), įtėvius, nurodytus socialinės apsaugos ir darbo ministro patvirtintame Vaikų globos (rūpybos) apskaitos tvarkos apraše, SPIS ir prireikus juos pateikia Tarnybai;
10.26. įvertina budinčių ir nuolatinių globotojų, globėjų (rūpintojų), šeimynų dalyvių bei įtėvių mokymų aktualiomis temomis poreikį ir juos organizuoja;
10.27. budinčių ar nuolatinių globotojų, globėjų (rūpintojų) prašymu (nurodoma: besikreipiančiojo vardas, pavardė, vaiko vardas, pavardė, gimimo data ir prašymo tekstas) organizuoja vaikų priežiūros paslaugas;
10.28. įvairiomis priemonėmis siekia pritraukti budinčius ir nuolatinius globotojus, globėjus (rūpintojus), šeimynų steigėjus ir dalyvius bei įtėvius, viešina globos centro veiklą, šviečia visuomenę vaikų globos (rūpybos), įvaikinimo, budinčio ir nuolatinio globotojo veiklos klausimais, skatina teigiamas visuomenės nuostatas ir pozityvų požiūrį į vaikus, netekusius tėvų globos, informuoja apie įvaikinimo, globos (rūpybos) šeimoje, budinčio ir nuolatinio globotojo veiklos galimybes, nepažeisdamas teisės aktų, reglamentuojančių viešą informacijos paskelbimą;
10.29. viešai skelbia informaciją apie planuojamus rengti mokymus pagal GIMK programą (nurodoma: mokymų datos, mokymus vykdantis subjektas (juridinio asmens pavadinimas, mokymų turinys, t. y. pagal kurią GIMK programos dalį vyks mokymai, jų vieta, laikas ir trukmė, kontaktiniai duomenys (telefono ryšio numeris, elektroninio pašto adresas));
10.31. vaiko laikino apgyvendinimo pas budintį globotoją metu bendradarbiauja su Tarnyba, spręsdamas vaiko atstovavimo klausimus;
10.32. organizuoja individualias arba grupines budinčių ir nuolatinių globotojų supervizijas. Esant poreikiui, supervizijos gali būti organizuojamos kartu su kitais globos centrais;
11. Globos centras Aprašo 10.18.4, 10.18.5, 10.18.7–10.18.10 papunkčiuose nurodytų dokumentų kopijas ir informaciją (įskaitant asmens duomenis) gauna iš savivaldybės administracijos, Tarnybos įgalioto teritorinio skyriaus, atvejo vadybininko, sveikatos priežiūros įstaigos, švietimo įstaigos, teisėsaugos institucijos, socialinių paslaugų įstaigos arba kitos įstaigos ar organizacijos, teikiančios švietimo, sveikatos priežiūros ir socialines paslaugas paslaugų gavėjui, raštišku prašymu (prašyme nurodoma: vaiko vardas, pavardė, gimimo data, prašomų duomenų gavimo pagrindas, jų naudojimo tikslas, pateikimo būdas ir apimtis) arba duomenų teikimo sutartyje nustatyta tvarka.
12. Aprašo 10.20.3 papunktyje nustatytu atveju, kai į kitą savivaldybę persikelia gyventi tik globojamas (rūpinamas) vaikas, trečiosioms šalims turi būti pateikiama nuasmeninta informacija apie globėją (rūpintoją). Nuasmeninant informaciją, nenurodomi duomenys, pagal kuriuos tiesiogiai ar netiesiogiai galima nustatyti asmens tapatybę: vardas, pavardė, gimimo data ar asmens kodas, organizacija, kurioje asmuo dirba, ir gyvenamosios vietos savivaldybė, pareigos ar bet kurie kiti duomenys, pagal kuriuos galima identifikuoti fizinį asmenį.
13. Informaciją, nurodytą Aprašo 11 punkte, bei dokumentų kopijas bendradarbiaujančios institucijos – Tarnyba, savivaldybės administracija, atvejo vadybininkas, švietimo, sveikatos priežiūros, teisėsaugos bei kitos vaiko ir šeimos gerovės srityje dirbančios įstaigos ar organizacijos – turi teikti globos centrui be atskiro globos centro raštiško prašymo, jei turima informacija yra ar gali būti svarbi ginant vaiko interesus bei viešąjį interesą.
III SKYRIUS
FIZINIO ASMENS PASIRENGIMAS VYKDYTI BUDINČIO IR NUOLATINIO GLOBOTOJO VEIKLĄ, BUDINČIO IR NUOLATINIO GLOBOTOJO VEIKLOS KOKYBĖS TOBULINIMAS
14. Budinčiais ar nuolatiniais globotojais gali tapti asmenys, atitinkantys Civiliniame kodekse globėjui (rūpintojui), Socialinių paslaugų įstatyme budinčiam ir nuolatiniam globotojui keliamus reikalavimus. Asmenys, siekiantys vykdyti budinčio ar nuolatinio globotojo veiklą, turi išklausyti mokymų pagal GIMK programą pagrindinę ir specializuotą dalis. Mokymai pagal GIMK programos pagrindinę ir specializuotą dalis privalomi ir asmens, norinčio tapti budinčiu ar nuolatiniu globotoju, sutuoktiniui ar kartu gyvenančiam neįregistravus santuokos asmeniui.
15. Fizinio asmens, norinčio tapti budinčiu ar nuolatiniu globotoju, pasirengimo vykdyti budinčio ar nuolatinio globotojo veiklą patikrinimas vykdomas Lietuvos Respublikos Vyriausybės patvirtintų Vaiko globos organizavimo nuostatų nustatyta tvarka (toliau – Vaiko globos organizavimo nuostatai).
16. Pasirengimas vaiko globai (rūpybai) ar pasirengimas vaiko priežiūrai apima: fizinio asmens, norinčio tapti budinčiu ar nuolatiniu globotoju, patikrinimą (pradinį įvertinimą), mokymų pagal GIMK programą, skirtų pasirengti vaiko priežiūrai, organizavimą ir išvados dėl fizinio asmens, norinčio tapti budinčiu ar nuolatiniu globotoju, pasirengimo prižiūrėti globos centro globojamus (rūpinamus) vaikus (toliau – Išvada) parengimą.
17. Tarnybos atestuotas asmuo, pasibaigus fizinio asmens, norinčio tapti budinčiu ar nuolatiniu globotoju, mokymams pagal GIMK programą, rengia ir teikia Tarnybos įgaliotam teritoriniam skyriui Išvadą, kurioje nurodoma:
17.1. fizinio asmens, norinčio tapti budinčiu ar nuolatiniu globotoju, vardas, pavardė, gimimo data, pilietybė, nuolatinės gyvenamosios vietos adresas, telefono ryšio numeris, elektroninio pašto adresas;
17.2. informacija apie fizinio asmens, norinčio tapti budinčiu ar nuolatiniu globotoju, išsilavinimą (įgyto išsilavinimo ir (ar) kvalifikacijos pavadinimas, kvalifikacinis laipsnis), darbovietę (darbdavio juridinio asmens pavadinimas ar savarankiškos darbinės veiklos pavadinimas), einamas pareigas (pareigų pavadinimas);
17.3. fizinio asmens, norinčio tapti budinčiu ar nuolatiniu globotoju, nepilnamečių vaikų ir faktiškai kartu gyvenančių suaugusių asmenų duomenys (vardai, pavardės, gimimo datos), nurodant jų ryšius su fiziniu asmeniu, norinčiu tapti budinčiu ar nuolatiniu globotoju;
17.4. fizinio asmens, norinčio tapti budinčiu ar nuolatiniu globotoju, motyvų tapti budinčiu ar nuolatiniu globotoju įvertinimas;
17.5. informacija apie fizinio asmens, norinčio tapti budinčiu ar nuolatiniu globotoju, pageidaujamą (-us) prižiūrėti vaiką (-us) (vaikų skaičius, lytis, amžius (rekomenduojami amžiaus tarpsniai: 0–3 m., 4–9 m., 10–14 m., 15–17 m.), galimi sveikatos sutrikimai ir / ar negalia, ir / ar individualieji pagalbos poreikiai);
17.6. informacija apie fizinio asmens, norinčio tapti budinčiu ar nuolatiniu globotoju, gebėjimą užtikrinti vaikui saugią aplinką ir jo vystymosi poreikių tenkinimą (fizinio asmens, norinčio tapti budinčiu ar nuolatiniu globotoju, būsto pritaikymas pagal vaiko amžių ir poreikius (rekomenduojama, kad kiekvienas prižiūrimas vaikas nuo 7 metų būtų apgyvendinamas atskirame tik jam skirtame kambaryje, negalėtų pasiekti pavojingų objektų, esančių namuose); finansinė fizinio asmens, norinčio tapti budinčiu ar nuolatiniu globotoju, padėtis (gaunamas darbo užmokestis ir (ar) kitos pajamos, periodinės išlaidos (pvz., paskola kredito įstaigai ir (ar) būsto nuomos mokestis); fizinio asmens, norinčio tapti budinčiu ar nuolatiniu globotoju, sveikata, jei ji gali turėti įtakos rūpinimuisi vaiku (diagnozė (-ės), gydymo būdai, specifiniai fizinio asmens, norinčio tapti budinčiu globotoju, poreikiai);
17.7. informacija apie fizinio asmens, norinčio tapti budinčiu ar nuolatiniu globotoju, gebėjimą užtikrinti vaiko poreikių tenkinimą ir jo raidos sunkumų kompensavimą (fizinio asmens, norinčio tapti budinčiu ar nuolatiniu globotoju, gyvenimo būdas, įpročiai, išgyventos netektys, prižiūrimo vaiko (-ų) ugdymo planavimas, pasirengimas padėti vaikui išgyventi traumines patirtis ir koreguoti elgesio ir emocijų sutrikimus, pasirengimas prižiūrėti vaiką su negalia ir (ar) vaiką, turintį specialiųjų ugdymosi poreikių (jeigu rengiamasi prižiūrėti vaikus su negalia ir (ar) vaikus, turinčius specialiųjų ugdymosi poreikių), asmenys, kurie galėtų padėti prižiūrėti vaiką (‑us) (vertinamas asmenų skaičius ir ryšys su fiziniu asmeniu, norinčiu tapti budinčiu ar nuolatiniu globotoju (tėvai, seneliai, draugai ir pan.);
17.8. fizinio asmens, norinčio tapti budinčiu ar nuolatiniu globotoju, sutuoktinio ar kartu gyvenančio neįregistravus santuokos asmens, biologinių, globojamų (rūpinamų) ar įvaikintų vaikų ir kartu gyvenančių suaugusių asmenų nuomonė apie fizinio asmens, norinčio tapti budinčiu ar nuolatiniu globotoju, veiklą ir su šia veikla susijusius namų aplinkos ir šeimos tarpusavio santykių pasikeitimus;
17.9. informacija apie fizinio asmens, norinčio tapti budinčiu ar nuolatiniu globotoju, gebėjimą padėti vaikui įgyti socialinių ir savarankiškumo įgūdžių;
17.10. informacija apie fizinio asmens, norinčio tapti budinčiu ar nuolatiniu globotoju, suvokimą, kas yra budinčio ar nuolatinio globotojo institutas ir koks jo vaidmuo vaiko gyvenime, gebėjimą suprasti fizinę ir emocinę prižiūrimo vaiko būseną ir jam padėti suprasti, kas ir kodėl vyksta;
17.11. informacija apie fizinio asmens, norinčio tapti budinčiu ar nuolatiniu globotoju, gebėjimą užtikrinti ir stiprinti vaiko ryšius su jo tėvais, artimaisiais giminaičiais, kitais giminaičiais ar asmenimis, su kuriais vaiką sieja emociniai ryšiai, taip pat gebėjimą parengti vaiką grįžimui į tėvų šeimą arba globai (rūpybai), arba įvaikinimui;
17.12. informacija apie fizinio asmens, norinčio tapti budinčiu ar nuolatiniu globotoju, gebėjimą bendradarbiauti su globos centru ir kitomis įstaigomis ar organizacijomis vaikų priežiūros klausimais;
17.13. Tarnybos atestuotų asmenų teigiamas arba neigiamas sprendimas dėl fizinio asmens, norinčio tapti budinčiu ar nuolatiniu globotoju, pasirengimo vykdyti budinčio ar nuolatinio globotojo veiklą. Išvadoje turi būti detaliai atskleisti fizinio asmens, norinčio tapti budinčiu ar nuolatiniu globotoju, penki gebėjimai pagal GIMK programą. Kartu gali būti pateiktos rekomendacijos dėl fizinio asmens, norinčio tapti budinčiu ar nuolatiniu globotoju, gebėjimų ir kompetencijų tobulinimo mokymuose, savitarpio pagalbos grupėse, intervizijose ar supervizijose ir (ar) jam reikalingų paslaugų bei specialistų pagalbos.
18. Fizinis asmuo, norintis tapti budinčiu ar nuolatiniu globotoju, gali turėti tik vieną galiojančią Išvadą dėl budinčio ir (ar) nuolatinio globotojo veiklos. Jei, nesuėjus Išvados galiojimo terminui, parengiama nauja Išvada, galioja ta Išvada, kurios parengimo data vėlesnė.
19. Jeigu sutuoktiniai ar fiziniai asmenys, gyvenantys kartu neįregistravus santuokos, nori tapti budinčiais ar nuolatiniais globotojais, neatsižvelgiant į tai, ar jie gyvena viename būste, ar atskiruose būstuose, ar nori teikti budinčio ar nuolatinio globotojo paslaugas skirtingose savivaldybėse, rengiama bendra Išvada dėl pasirengimo tapti budinčiais ar nuolatiniais globotojais ir nustatomas bendras galimų prižiūrėti vaikų skaičius.
20. Jeigu fizinis asmuo, turintis teigiamą Išvadą dėl pasirengimo vykdyti budinčio ar nuolatinio globotojo veiklą, kartu nori teikti ir atokvėpio kriziniu atveju paslaugą, Tarnybos atestuoti asmenys atlieka pakartotinį fizinio asmens vertinimą ir patikslina galiojančią Išvadą dėl pasirengimo vykdyti budinčio ar nuolatinio globotojo veiklą ir teikti atokvėpio kriziniu atveju paslaugą.
21. Jeigu fizinis asmuo, turintis teigiamą Išvadą dėl pasirengimo tapti vaiko laikinuoju ar nuolatiniu globėju (rūpintoju) ar įvaikinti vaiką, pasikeitus lūkesčiams, nori tapti budinčiu ar nuolatiniu globotoju, Išvadoje dėl pasirengimo vykdyti budinčio ar nuolatinio globotojo veiklą turi būti nurodyti lūkesčių pasikeitimo motyvai ir fizinio asmens sprendimas dėl siekio tapti vaiko laikinuoju ar nuolatiniu globėju (rūpintoju) arba įvaikinti vaiką. Parengus teigiamą Išvadą dėl fizinio asmens, norinčio tapti budinčiu ar nuolatiniu globotoju, sprendimo duomenys suvedami SPIS. SPIS suvedami teigiamoje Išvadoje nurodyti asmens duomenys (vardas, pavardė, gyvenamosios ir nuolatinės gyvenamosios vietos adresai, telefono ryšio numeris, elektroninio pašto adresas, norimų prižiūrėti vaikų skaičius bei Išvadoje nurodytas lūkestis dėl norimo globoti (rūpinti) vaiko (amžius, lytis, sveikatos sutrikimai, specialieji poreikiai ar kita svarbi informacija, kuri gali turėti įtakos asmens sprendimui sutikti / atsisakyti prižiūrėti konkretų vaiką).
22. Globos centras raštu informuoja fizinį asmenį, kad jis, priėmęs sprendimą neįvaikinti vaiko ir netęsti įvaikinimo procedūros, turi pateikti savo gyvenamosios vietos Tarnybos įgaliotam teritoriniam skyriui prašymą jį išbraukti iš asmenų, norinčių įvaikinti vaiką, sąrašo (nurodoma: vardas, pavardė, gimimo data ir prašymas išbraukti iš sąrašo).
IV SKYRIUS
BUDINČIO IR NUOLATINIO GLOBOTOJO, GLOBĖJO (RŪPINTOJO) VEIKLA
23. Budintis ir nuolatinis globotojas prižiūri vaiką savo nuolatinėje gyvenamojoje vietoje ir natūralioje šeimos aplinkoje, užtikrindamas jam emocinį bei fizinį saugumą, visavertį vaiko poreikius atitinkantį ugdymą, auklėjimą ir kasdienę priežiūrą, vykdo kitas teises ir pareigas, numatytas Socialinių paslaugų įstatyme.
24. Budintis ir nuolatinis globotojas prižiūri vaiką pagal globos centro ir budinčio ar nuolatinio globotojo tarpusavio bendradarbiavimo ir paslaugų teikimo sutartį.
25. Budintis globotojas, vykdydamas veiklą:
25.1. prižiūri socialinę riziką patiriantį vaiką, paimtą iš jam nesaugios aplinkos, kai vaiką reikia skubiai bet kuriuo paros metu apgyvendinti saugioje aplinkoje;
25.2. iki 2 savaičių (išimtiniais atvejais – iki 1 mėnesio) prižiūri vaiką, kai reikia suteikti atokvėpio kriziniu atveju paslaugą kitiems budintiems ar nuolatiniams globotojams, globėjams (rūpintojams) ir šeimynos dalyviams;
25.3. prižiūri vaiką, iki baigsis jo laikinoji globa (rūpyba) ir jis bus grąžintas į šeimą, jam bus nustatyta nuolatinė globa (rūpyba) arba jis bus įvaikintas, išimtiniais atvejais, kai teismas nustato vaiko nuolatinę globą (rūpybą) globos centre, – iki vaikui bus nustatyta nuolatinė globa (rūpyba) šeimoje arba jis bus įvaikintas;
26. Budintis globotojas, prižiūrėdamas vaiką:
26.4. skatina vaiką kurti ir palaikyti ryšius su bendraamžiais, šeima, kitais vaikui svarbiais asmenimis;
26.6. atsižvelgdamas į globos centro rekomendacijas, pildo budinčio globotojo dienoraštį (nurodo vaiko ir globėjo (rūpintojo) ar budinčio globotojo vardus ir pavardes, duomenis apie vaiko sveikatą (vystymąsi, sutrikimus ir gydymą), pažintinį vystymąsi, mokymąsi, emocijas ir elgesį, tapatumo vystymąsi, šeimos ir socialinius ryšius, socialinį statusą, prireikus kitą, jo nuomone, reikšmingą informaciją apie vaiką);
26.9. bendradarbiauja su sveikatos priežiūros, švietimo ir ugdymo, socialinių paslaugų įstaigų specialistais, rūpinasi vaiko ugdymu, sveikatos priežiūra ir kt.;
26.10. naudojasi globos centro siūloma pagalba, analizuoja ir vertina savo veiklą, tobulina profesinę kompetenciją ir dalyvauja savitarpio pagalbos grupių užsiėmimuose;
26.11. ne rečiau kaip kartą per ketvirtį ir ne mažiau kaip 8 akademines valandas per kalendorinius metus dalyvauja supervizijose;
27. Vaiko, kuriam pagal Civilinį kodeksą ir Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodeksą globa (rūpyba) nustatyta globos centre, priežiūros ir faktinė gyvenamoji vieta negali būti globos centro buveinės ar socialinės globos įstaigos (padalinio) vieta, tačiau gyvenamoji prižiūrimo vaiko vieta turi būti deklaruojama pagal globos centro buveinės adresą.
28. Budintis globotojas prireikus turi galimybę vieną kartą per du mėnesius pasinaudoti trumpu atokvėpiu. Globos centras trumpo atokvėpio dažnumo poreikį (ne daugiau kaip 2 nakvynės) kiekvienu atveju nustato individualiai. Trumpas atokvėpis suteikiamas bendradarbiaujant su globos centru, o prižiūrimo (-ų) vaiko (-ų) priežiūra jo metu rūpinasi budinčio globotojo artimieji, su kuriais prižiūrimas (-i) vaikas (-ai) susietas (‑i) emociniais ryšiais.
29. Budintis globotojas, norintis pasinaudoti trumpu atokvėpiu, privalo, likus ne mažiau kaip 5 dienoms iki norimo trumpo atokvėpio datos, elektroniniu būdu pateikti prašymą globos centrui, nurodydamas, kas iš budinčio globotojo paramos rato asmenų prižiūrės vaiką (-us) (nurodomas vardas ir pavardė, telefono ryšio numeris ir elektroninio pašto adresas), prižiūrimo (-ų) vaiko (-ų) (nurodomas (-i) vardas (-ai) ir pavardė (-ės)) buvimo vietos adresą. Globos centro vadovas, gavęs budinčio globotojo prašymą dėl trumpo atokvėpio, per 3 darbo dienas nuo prašymo gavimo dienos jį įvertina, priima sprendimą ir apie tai raštu informuoja prašymą pateikusį asmenį, nurodydamas budinčio globotojo vardą, pavardę, atsakymo tekstą, atsakančiojo globos centro darbuotojo vardą, pavardę, įstaigos, organizacijos rekvizitus (juridinio asmens pavadinimas, kodas, telefono ryšio numeris, elektroninio pašto adresas).
30. Trumpas atokvėpis negali būti suteikiamas vaiko (-ų) adaptaciniu laikotarpiu, išskyrus atvejus, kai trumpas atokvėpis budinčiam globotojui reikalingas dėl sveikatos priežiūros paslaugų gavimo ar kitų svarbių priežasčių. Vaiko (-ų) adaptacinio laikotarpio trukmę nustato globos koordinatorius.
31. Nuolatinis globotojas, vykdydamas veiklą, gali prižiūrėti likusį be tėvų globos vaiką, atitinkantį Socialinių paslaugų įstatymo 23 straipsnio 3 dalyje nurodytus požymius.
32. Globos centro ir nuolatinio globotojo tarpusavio bendradarbiavimo ir paslaugų teikimo sutartyje tiksliai nurodoma, kokius Socialinių paslaugų įstatymo 23 straipsnio 3 dalyje nurodytus požymius atitinkantį vaiką nuolatinis globotojas įsipareigoja prižiūrėti.
33. Nuolatinis globotojas, prižiūrėdamas vaiką:
33.4. skatina vaiką kurti ir palaikyti ryšius su bendraamžiais, jei yra galimybė, – šeima, kitais vaikui svarbiais asmenimis;
33.6. atsižvelgdamas į globos centro rekomendacijas, pildo nuolatinio globotojo dienoraštį (nurodo vaiko ir nuolatinio globotojo vardus ir pavardes, duomenis apie vaiko sveikatą (vystymąsi, sutrikimus ir gydymą), pažintinį vystymąsi, mokymąsi, emocijas ir elgesį, tapatumo vystymąsi, šeimos ir socialinius ryšius, socialinį statusą, prireikus kitą, jo nuomone, reikšmingą informaciją apie vaiką);
33.9. bendradarbiauja su sveikatos priežiūros, švietimo ir ugdymo, socialinių paslaugų įstaigų specialistais, rūpinasi vaiko ugdymu, sveikatos priežiūra ir kt.;
33.10. naudojasi globos centro siūloma pagalba, analizuoja ir vertina savo veiklą, tobulina profesinę kompetenciją, dalyvauja savitarpio pagalbos grupių užsiėmimuose;
33.11. ne rečiau kaip kartą per ketvirtį ir ne mažiau kaip 8 akademines valandas per kalendorinius metus dalyvauja supervizijose;
34. Vaiko, kuriam pagal Civilinį kodeksą ir Civilinio proceso kodeksą globa (rūpyba) nustatyta globos centre, priežiūros ir faktinė gyvenamoji vieta negali būti globos centro buveinės ar socialinės globos įstaigos (padalinio) vieta, tačiau gyvenamoji vieta turi būti deklaruojama pagal globos centro buveinės adresą.
35. Nuolatinis globotojas prireikus turi galimybę vieną kartą per du mėnesius pasinaudoti trumpu atokvėpiu. Globos centras trumpo atokvėpio dažnumo poreikį (ne daugiau kaip 2 nakvynės) kiekvienu atveju nustato individualiai. Trumpas atokvėpis suteikiamas bendradarbiaujant su globos centru, o prižiūrimo (-ų) vaiko (-ų) priežiūra jo metu rūpinasi nuolatinio globotojo artimieji, su kuriais prižiūrimas (-i) vaikas (-ai) susietas (-i) emociniais ryšiais.
36. Nuolatinis globotojas, norintis pasinaudoti trumpu atokvėpiu, privalo, likus ne mažiau kaip 5 dienoms iki pageidaujamos trumpo atokvėpio datos, elektroniniu būdu pateikti prašymą globos centrui, nurodydamas, kas iš nuolatinio globotojo paramos rato asmenų prižiūrės vaiką (-us) (nurodomas vardas ir pavardė, telefono ryšio numeris ir elektroninio pašto adresas), prižiūrimo (-ų) vaiko (-ų) (nurodomas (-i) vardas (-ai) ir pavardė (‑ės)) buvimo vietos adresą. Globos centro vadovas, gavęs nuolatinio globotojo prašymą dėl trumpo atokvėpio, per 3 darbo dienas nuo prašymo gavimo dienos jį įvertina, priima sprendimą ir apie tai raštu informuoja prašymą pateikusį asmenį, nurodydamas budinčio globotojo vardą, pavardę, atsakymo tekstą, atsakančiojo globos centro darbuotojo vardą, pavardę, įstaigos, organizacijos rekvizitus (juridinio asmens pavadinimas, kodas, telefono ryšio numeris, elektroninio pašto adresas).
V SKYRIUS
TARNYBOS ATESTUOTO ASMENS TEIKIAMOS PAGALBOS KOORDINAVIMAS IR TEIKIMAS
38. Globos centro vadovas ar jo įgaliotas asmuo, gavęs pradinį vertinimą kartu su asmens, norinčio tapti vaiko globėju (rūpintoju), šeimynos steigėju, dalyviu, budinčiu ar nuolatiniu globotoju, įtėviu, ketinančio teikti atokvėpio kriziniu atveju paslaugą, raštišku prašymu, per 2 darbo dienas nuo jų gavimo globos centre dienos įsakymu paskiria Tarnybos atestuotą asmenį. Šiame įsakyme nurodomos Tarnybos atestuoto asmens pareigos, vardas, pavardė bei asmens, kuriam bus teikiamos paslaugos, vardas, pavardė ir gimimo data.
39. Tarnybos atestuotas asmuo, teikdamas paslaugas asmenims, siekiantiems tapti budinčiais ar nuolatiniais globotojais, globėjais (rūpintojais), įtėviais, šeimynų steigėjais, dalyviais ar teikti atokvėpio kriziniu atveju paslaugą, ir asmenims, dirbantiems šeiminiuose namuose:
39.1. informuoja ir konsultuoja asmenis, siekiančius tapti budinčiais ar nuolatiniais globotojais, globėjais (rūpintojais), įtėviais, šeimynų steigėjais, dalyviais ar teikti atokvėpio kriziniu atveju paslaugą, bei kartu gyvenančius jų šeimos narius, taip pat asmenis, dirbančius šeiminiuose namuose;
39.2. vykdo budinčių ar nuolatinių globotojų, globėjų (rūpintojų), įtėvių, šeimynų dalyvių, asmenų, pageidaujančių teikti atokvėpio kriziniu atveju paslaugą, šeiminių namų ir globos centrų darbuotojų bei asmenų, pageidaujančių dirbti šiose įstaigose, pasirengimo prižiūrėti, globoti (rūpintis), įvaikinti vaikus mokymus pagal GIMK programą;
39.3. atlieka pasirengimo tapti budinčiais ar nuolatiniais globotojais, globėjais (rūpintojais), įtėviais, šeimynų steigėjais, dalyviais, atokvėpio kriziniu atveju paslaugos teikėjais vertinimą, ne vėliau kaip per 10 darbo dienų nuo mokymų pagal GIMK programą pabaigos parengia išvadą dėl pasirengimo tapti vaiko globėju (rūpintoju), šeimynos steigėju, dalyviu, budinčiu ar nuolatiniu globotoju ar išvadą dėl pasirengimo įvaikinti vaiką ir ne vėliau kaip per 3 darbo dienas nuo šių išvadų parengimo dienos pateikia jas Tarnybos įgaliotam teritoriniam skyriui. Išvadoje dėl pasirengimo tapti vaiko globėju (rūpintoju), šeimynos steigėju, dalyviu, budinčiu ar nuolatiniu globotoju nurodoma Vaiko globos organizavimo nuostatuose nustatyta informacija. Išvadoje dėl pasirengimo įvaikinti vaiką informacija pateikiama Įvaikinimo organizavimo nuostatuose ir Asmenų, norinčių įvaikinti vaikus, ir galimų įvaikinti vaikų apskaitos Lietuvos Respublikoje tvarkos apraše, pavirtintame Lietuvos Respublikos Vyriausybės, nustatyta tvarka;
39.4. rengia ir teikia Tarnybos įgaliotam teritoriniam skyriui išvadą pagal Tarnybos direktoriaus nustatytą formą:
39.4.1. dėl asmenų (šeimų), pageidaujančių įvaikinti, globoti (rūpinti), prižiūrėti vaiką, pasirengimo tapti budinčiais ar nuolatiniais globotojais, globėjais (rūpintojais), šeimynų dalyviais ir įtėviais;
39.4.2. dėl asmenų (šeimų), pageidaujančių įvaikinti sutuoktinio (-ės) vaiką (-us), pasirengimo tapti įtėviais;
39.4.3. dėl asmenų (šeimų), pageidaujančių teikti atokvėpio kriziniu atveju paslaugą, pasirengimo teikti šią paslaugą;
39.5. pagal poreikį rengia atskirų GIMK programos dalių mokymus, siekdamas sustiprinti šeiminių namų darbuotojų, globos centrų darbuotojų, budinčių ir nuolatinių globotojų, globėjų (rūpintojų), šeimynų dalyvių, įtėvių gebėjimus ir pagilinti žinias;
39.6. lankydamasis asmens, pageidaujančio globoti (rūpinti) dar vieną vaiką, arba įvaikinusios šeimos, pageidaujančios įvaikinti dar vieną vaiką, gyvenamojoje vietoje, Tarnybos direktoriaus nustatyta tvarka pakartotinai įvertina asmens (šeimos) pasirengimą vaiko globai (rūpybai), įvaikinimui, atsižvelgdamas į jo (jos) globos (rūpybos) vykdymo, įvaikinimo patirtį;
39.7. teikia metodinę pagalbą socialinių paslaugų įstaigoms, šeimynoms, budintiems ir nuolatiniams globotojams, taip pat šeiminių namų darbuotojams;
39.8. ne rečiau kaip vieną kartą per mėnesį organizuoja globėjų (rūpintojų), budinčių ir nuolatinių globotojų, šeimynos dalyvių, įtėvių savitarpio pagalbos grupių užsiėmimus;
39.9. bendradarbiauja su Tarnybos įgaliotu teritoriniu skyriumi, šeiminiais namais ir šeimynomis, siekdamas užtikrinti geriausius globojamo (rūpinamo) vaiko interesus: dalyvauja globėjo (rūpintojo) parinkimo komisijos, kuri parenka geriausius globojamo (rūpinamo) vaiko interesus galintį užtikrinti globėją (rūpintoją), veikloje; dalyvauja supažindinant geriausiai vaiko, likusio be tėvų globos, poreikius galintį tenkinti asmenį su informacija apie vaiką (amžius, lytis, sveikatos sutrikimai, teisinis vaiko statusas ir kitos svarbios aplinkybės pagal Aprašo 1 priedą), taip pat su vaiku, likusiu be tėvų globos;
39.10. vykdo kontaktinio globos centro asmens, su kuriuo ryšį palaiko asmuo, norintis tapti budinčiu ar nuolatiniu globotoju, globėju (rūpintoju), šeimynos dalyviu, įtėviu, teikti atokvėpio kriziniu atveju paslaugą, pareigas;
39.11. dalyvauja vertinant prižiūrimo, globojamo (rūpinamo) ar įvaikinto vaiko poreikius, jo stipriąsias, silpnąsias savybes bei budinčio ar nuolatinio globotojo, globėjo (rūpintojo), šeimynos dalyvių arba įtėvių ir kartu gyvenančių jų šeimos narių poreikius, kylančius dėl budinčio ar nuolatinio globotojo veiklos, globos ar įvaikinimo, ir kartu su kitais globos centro specialistais sudaro Pagalbos planą;
40. Jeigu savivaldybėje mokymai pagal GIMK programą dėl nepakankamo dalyvių skaičiaus nesuorganizuojami per 20 darbo dienų nuo Aprašo 38 punkte nurodyto asmens paskyrimo dienos, siekiant užtikrinti, kad šie mokymai būtų vykdomi laiku, rekomenduojama sudaryti bendradarbiavimo ar paslaugų teikimo sutartį (-is) dėl mokymų organizavimo su kitomis besiribojančiomis savivaldybėmis. Skirtingų savivaldybių globos centrai, siekdami užtikrinti paslaugų teikimą laiku ir (ar) taupydami išteklius, gali bendradarbiauti ir mokymus pagal GIMK programą organizuoti ir vykdyti rotacijos principu.
VI SKYRIUS
PAGALBOS BUDINTIEMS IR NUOLATINIAMS GLOBOTOJAMS, GLOBĖJAMS (RŪPINTOJAMS), ĮTĖVIAMS, ŠEIMYNŲ DALYVIAMS, ŠEIMINIŲ NAMŲ DARBUOTOJAMS KOORDINAVIMAS IR TEIKIMAS
41. Globos centras teikia pagalbą budinčiam ir nuolatiniam globotojui, globėjui (rūpintojui), šeimynos dalyviams, įtėviams ir jų šeimos nariams tiek prieš apgyvendinant vaiką pas budintį ar nuolatinį globotoją, globėją (rūpintoją), šeimynos dalyvius, įtėvius, tiek vaiko priežiūros ar globos (rūpybos), jo auginimo iki pilnametystės metu. Šeiminių namų darbuotojams pagalba teikiama vaiko globos (rūpybos) metu, jei šios įstaigos administracija ar steigėjai raštu kreipiasi dėl paslaugų teikimo.
42. Pagalbai budinčiam ir nuolatiniam globotojui, globėjui (rūpintojui), šeimynų dalyviams, įtėviams (gavus globos centro nustatyta tvarka pateiktą įtėvių prašymą teikti pagalbą) ir kartu gyvenantiems jų šeimos nariams koordinuoti globos centro vadovas ar jo įgaliotas asmuo įsakymu paskiria globos koordinatorių:
42.1. budinčiam ir nuolatiniam globotojui – nuo globos centro ir budinčio globotojo ar nuolatinio globotojo tarpusavio bendradarbiavimo ir paslaugų teikimo sutarties įsigaliojimo dienos;
42.2. prižiūrimam vaikui – nuo laikino apgyvendino pas budintį globotoją dienos arba nuo priežiūros dienos pas nuolatinį globotoją;
42.3. globėjui (rūpintojui) ir globojamam (rūpinamam) vaikui – nuo informacijos apie globėjo (rūpintojo) paskyrimą gavimo dienos;
42.5. šeimynoje globojamiems (rūpinamiems) vaikams – nuo informacijos apie globėjo (rūpintojo) paskyrimą gavimo dienos;
42.6. įtėviams ir jų įvaikintiems vaikams – nuo įtėvių rašytinio prašymo teikti pagalbą gavimo dienos;
43. Jei budinčio ar nuolatinio globotojo, globėjo (rūpintojo), įtėvių šeimoje ar šeimynoje gyvena keli vaikai, jiems paskiriamas tas pats globos koordinatorius. Globos koordinatorius yra ir kontaktinis globos centro asmuo, su kuriuo budintis ar nuolatinis globotojas, globėjas (rūpintojas), šeimynos dalyviai, įtėviai nuolat palaiko ryšį.
44. Globos centro vadovo ar jo įgalioto asmens įsakyme dėl globos koordinatoriaus skyrimo nurodomos globos koordinatoriaus pareigos, vardas, pavardė; asmens, kuriam bus teikiamos paslaugos, vardas, pavardė, gimimo data; informacija apie prižiūrimą, globojamą (rūpinamą), įvaikintą vaiką, kuriam paskirtas globos koordinatorius (nurodomas vaiko vardas, pavardė, gimimo data).
45. Įsakyme dėl globos koordinatoriaus skyrimo nurodytą informaciją globos koordinatorius suveda į SPIS ne vėliau kaip per 3 dienas nuo įsakymo dėl globos koordinatoriaus paskyrimo priėmimo dienos.
46. Globos koordinatorius kartu su kitais globos centro specialistais organizuoja pagalbą prižiūrimam, globojamam (rūpinamam) ar įvaikintam vaikui ir budinčiam ar nuolatiniam globotojui, globėjui (rūpintojui), šeimynos dalyviams, įtėviams ir kartu gyvenantiems jų šeimos nariams, bendradarbiaudamas su kitomis socialinių paslaugų, švietimo, sveikatos priežiūros įstaigomis, kitais globos centro specialistais, dalyvaudamas sudarant Pagalbos planą Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo ir Atvejo vadybos tvarkos aprašo nustatyta tvarka, užtikrindamas sąlygas globojamam (rūpinamam), prižiūrimam ar įvaikintam vaikui palaikyti ryšį su broliais, seserimis, tėvais ir artimaisiais, derindamas teikiamas paslaugas ir pagalbą vaiko šeimai su socialiniais darbuotojais, teikiančiais paslaugas šeimai, atvejo vadybininkais ir kitais specialistais.
47. Globos koordinatorius:
47.1. organizuoja prižiūrimo, globojamo (rūpinamo) vaiko susitikimus su vaiko tėvais, giminaičiais, kitais asmenimis, su kuriais vaikas susijęs emociniais ryšiais, jei tai nekenkia prižiūrimo ar globojamo (rūpinamo) vaiko interesams, užtikrindamas saugią, vaiko poreikius atitinkančią aplinką;
47.2. tvarko budinčio ir nuolatinio globotojo, globėjo (rūpintojo), šeimynos dalyvių, įtėvių bylą bei globos koordinatoriaus darbo su klientu paslaugų teikimo eigos aprašymus;
47.3. koordinuodamas pagalbą budintiems, nuolatiniams globotojams, jų prižiūrimiems vaikams, globėjams (rūpintojams), šeimynų dalyviams, įtėviams bei globojamiems (rūpinamiems), įvaikintiems vaikams, kartu su globėju (rūpintoju), šeimynos dalyviais ar įtėviais:
47.3.1. per 30 kalendorinių dienų nuo prižiūrimo vaiko apgyvendinimo šeimoje dienos, vaiko apgyvendinimo šeimoje dienos arba nuo globos koordinatoriaus paskyrimo globojamam (rūpinamam), įvaikintam vaikui dienos kartu su kitais globos centro specialistais organizuoja prižiūrimo, globojamo (rūpinamo), įvaikinto vaiko sveikatos, vystymosi, ugdymo(-si), specialiųjų ir kitų individualių poreikių įvertinimą, atsižvelgdamas į vaiko gebėjimus, gabumus, situaciją vaiko šeimoje (pagal tai, kokie galimi vaiko teisių pažeidimai ir rizikos nustatyti), taip pat į socialinę riziką, negalią, ypatumus, susijusius su vaiko amžiumi, branda, įgūdžiais, etnine kilme, kalba, religija, lytimi, rasine priklausomybe, santykius su tėvais, emociniais ryšiais susijusiais asmenimis, budinčiu ar nuolatiniu globotoju, globėju (rūpintoju), šeimynos dalyviu, įtėviais ir kartu gyvenančiais šeimos nariais, bendraamžiais bei kitus aspektus pagal Individualių vaiko, budinčio ar nuolatinio globotojo, globėjo (rūpintojo), šeimynos dalyvių, įtėvių poreikių vertinimo formą (toliau – Individualių poreikių vertinimas) (Aprašo 1 priedas);
47.3.2. kartu su budinčiu ar nuolatiniu globotoju, globėju (rūpintoju), šeimynos dalyviu, įtėviais ir kitais globos centro specialistais per 30 kalendorinių dienų nuo vaiko apgyvendinimo budinčio ar nuolatinio globotojo šeimoje dienos arba nuo globos koordinatoriaus paskyrimo globojamam (rūpinamam), įvaikintam vaikui dienos sudaro Pagalbos planą (Aprašo 2 priedas), jeigu atlikus individualių poreikių vertinimą nustatoma, jog reikalinga koordinuota pagalba;
47.3.3. reguliariai (ne rečiau kaip vieną kartą per dvi savaites, o intensyvios pagalbos atvejais – ne rečiau kaip 1–2 kartus per savaitę) teikia ir (ar) organizuoja individualias konsultacijas budinčiam ar nuolatiniam globotojui ir prižiūrimam vaikui;
47.3.4. palaiko ryšį su budinčiu ar nuolatiniu globotoju ir jo prižiūrimu vaiku, globėju (rūpintoju), šeimynos dalyviu, įtėviais ir globojamais (rūpinamais) bei įvaikintais vaikais tiesiogiai ir (ar) ryšio priemonėmis (skambučiais telefonu, elektroniniais laiškais, pokalbių programėlėmis ir kt.) teikia emocinę paramą ir palaikymą;
47.3.5. reguliariai organizuoja psichologo konsultacijas budinčiam ar nuolatiniam globotojui ir jo prižiūrimam vaikui;
47.3.6. organizuoja kitų specialistų (logopedų, specialiųjų pedagogų, teisininkų, psichoterapeutų paslaugas, vaiko neformaliojo ugdymo ir (ar) užimtumo paslaugas ir kt.) pagalbą, atsižvelgdamas į nustatytus prižiūrimo, globojamo (rūpinamo), įvaikinto vaiko poreikius, kartu su budinčiu ar nuolatiniu globotoju, globėju (rūpintoju), šeimynų dalyviais, įtėviais užtikrina švietimo pagalbos (specialiųjų poreikių, susijusių su švietimu ir jo pritaikymu, patenkinimas), sveikatos priežiūros ar kitų reikalingų paslaugų teikimą;
47.3.7. atsižvelgdamas į budinčio ar nuolatinio globotojo, globėjo (rūpintojo), šeimynų dalyvių, įtėvių, kartu gyvenančių jo šeimos narių ir (ar) individualius prižiūrimo, globojamo (rūpinamo), įvaikinto vaiko poreikius, tarpininkauja kitose institucijose;
47.3.8. analizuoja mokymų budintiems ar nuolatiniams globotojams aktualiomis temomis poreikį ir organizuoja minėtus mokymus, kurių trukmė – ne mažiau nei 16 valandų per metus;
47.3.9. derina veiksmus su budinčiu ar nuolatiniu globotoju, globėju (rūpintoju), šeimynos dalyviais, įtėviais dėl vaiko susitikimo su tėvais, artimais giminaičiais ir asmenimis, susijusiais su vaiku emociniais ryšiais, tvarkos ir Individualių poreikių vertinimo ar Pagalbos plano įgyvendinimo eigos, pokyčių ir įgyvendinimo, padeda budinčiam ar nuolatiniam globotojui, globėjui (rūpintojui), šeimynos dalyviams ir prižiūrimam, globojamam (rūpinamam) vaikui pasiruošti susitikimui su tėvais, artimais giminaičiais ir asmenimis, susijusiais su vaiku emociniais ryšiais, ir organizuoja pagalbą budinčiam ar nuolatiniam globotojui, globėjui (rūpintojui), šeimynos dalyviams ir prižiūrimam globojamam (rūpinamam) vaikui po šių susitikimų;
47.3.10. atsiradus svarbių aplinkybių ar naujų poreikių, kurie daro įtaką įvairiapusei vaiko raidai, saugumui bei prižiūrimo, globojamo (rūpinamo), įvaikinto vaiko, budinčio ar nuolatinio globotojo, globėjo (rūpintojo), šeimynos dalyvių, įtėvių ir kartu gyvenančių asmenų gyvenimo kokybei bei kokybiškam paslaugų jiems teikimui, peržiūri Individualių poreikių vertinimą ir Pagalbos planą, jei toks buvo sudarytas, ir užpildo Peržiūros anketą (3 priedas), o jei Pagalbos planas nebuvo sudarytas, jį sudaro.
48. Aprašo 47.2 papunktyje nurodytoje byloje pateikiamas Individualių vaiko, budinčio ar nuolatinio globotojo, globėjo (rūpintojo), šeimynos dalyvių, įtėvių poreikių vertinimas (Aprašo 1 priedas), Pagalbos planas (Aprašo 2 priedas), jei jis sudaromas, ir Peržiūros anketa (Aprašo 3 priedas).
49. Budinčio, nuolatinio globotojo ir jų prižiūrimų vaikų bylos turi būti atskiros. Byloje saugomi visų globos centro specialistų konsultacijų aprašymai, išrašai, rekomendacijos, protokolai, kiti dokumentai, susiję su paslaugų teikimu paslaugų gavėjui ir jo šeimos nariams (Aprašo 4 priedas). Palaikomoji pagalba fiksuojama darbo su klientu paslaugų teikimo eigos aprašyme.
50. Pagalbos plane taip pat nurodomi asmenys (atsakingų asmenų vardai, pavardės ir pareigos), atsakingi už uždavinių įgyvendinimą ir (ar) priemonių taikymą atitinkamose srityse, kuriose reikalinga pagalba tenkinant poreikius, numatomi konkretūs globos centro veiksmai.
51. Atliekant Aprašo 47.3.1 papunktyje numatytą Individualių poreikių vertinimą, turi būti surengtas bent vienas susitikimas budinčio ar nuolatinio globotojo, globėjo (rūpintojo), šeimynos dalyvių, įtėvių šeimoje ne tik su budinčiu ar nuolatiniu globotoju, globėju (rūpintoju), šeimynos dalyviais, įtėviais, bet ir prižiūrimu, globojamu (rūpinamu), įvaikintu vaiku ir kitais kartu gyvenančiais asmenimis. Individualių poreikių vertinimas atliekamas remiantis ne mažiau kaip penkiais informacijos šaltiniais (pavyzdžiui, vaikas, budintis ar nuolatinis globotojas, globėjas (rūpintojas), šeimynos dalyvis, įtėvis, Tarnybos teritorinio skyriaus specialistas, švietimo ir (ar) neformalaus švietimo įstaigos specialistai), dokumentų analizės duomenimis.
52. Analizuojant individualius kiekvienos srities poreikius, turi būti įvertinti prižiūrimo globojamo (rūpinamo), įvaikinto vaiko, budinčio ar nuolatinio globotojo, globėjo (rūpintojo), šeimynos dalyvių, įtėvių ir kartu gyvenančių šeimos narių poreikiai, kylantys dėl budinčio ar nuolatinio globotojo veiklos, globos (rūpybos) ar įvaikinimo, išskiriamos prižiūrimo globojamo (rūpinamo), įvaikinto vaiko, budinčio ar nuolatinio globotojo, globėjo (rūpintojo), šeimynos dalyvių, įtėvių ar šeimos narių stiprybės ir silpnybės, padedančios ar trukdančios tenkinti konkretų poreikį.
53. Jeigu, atlikus Individualių poreikių vertinimą, Pagalbos planas nesudaromas, Individualių poreikių vertinimas peržiūrimas ne rečiau nei kartą per tris mėnesius.
Peržiūrint Individualių poreikių vertinimą, analizuojama, ar neatsirado naujų poreikių. Jeigu nustatoma, jog reikalinga koordinuota pagalba, sudaromas Pagalbos planas. Jeigu naujų poreikių neatsirado, ši informacija užfiksuojama globos koordinatoriaus darbo su klientu paslaugų teikimo eigos aprašyme.
54. Peržiūrint sudarytą Pagalbos planą, analizuojama, ar neatsirado naujų poreikių, kokie pokyčiai įvyko, kurie numatyti rezultatai pasiekti ir kas juos lėmė, kurie nepasiekti ir kodėl, kurios priemonės buvo efektyvios, kurios neefektyvios, numatomi tolesni veiksmai, užpildoma Individualių vaiko, budinčio ar nuolatinio globotojo, globėjo (rūpintojo), šeimynos dalyvių, įtėvių poreikių vertinimo ir Peržiūros anketa (Aprašo 3 priedas).
55. Globojamo (rūpinamo), įvaikinto vaiko adaptacijos laikotarpiu, nustačius globą (rūpybą) šeimoje, šeimynoje ar pasikeitus vaiko globėjui (rūpintojui), prieš 2 savaites iki šių aplinkybių atsiradimo ir per 2 savaites po šių aplinkybių atsiradimo šeimynos dalyviui, globėjui (rūpintojui) ir jo globojamam (rūpinamam) vaikui psichologas suteikia 2–5 papildomas konsultacijas. Jei globojamas (rūpinamas) vaikas grąžinamas į šeimą, intensyvi psichologo pagalba teikiama taip: 2–5 papildomos psichologo konsultacijos suteikiamos šeimynos dalyviui, globėjui (rūpintojui) bei jo globojamam (rūpinamam) vaikui iki vaiko grąžinimo į šeimą ir 2–5 papildomos psichologo konsultacijos – globėjui (rūpintojui), globojamą (rūpinamą) vaiką grąžinus į šeimą. Prireikus, esant tėvų sutikimui, pateiktam globos centro nustatyta tvarka, vaiką grąžinus į šeimą, 2–5 papildomos psichologo konsultacijos gali būti suteiktos vaikui, kurio globa (rūpyba) nutraukta. Įvaikinto vaiko adaptacijos laikotarpiu psichologo konsultacijos įtėviams ir (ar) įvaikintam vaikui teikiamos esant įtėvių prašymui, pateiktam globos centro nustatyta tvarka. Psichologo pagalba, nustačius jos poreikį, organizuojama ir kartu gyvenantiems globėjo (rūpintojo) šeimos nariams. Krizinėje situacijoje psichologinė pagalba, įvertinus poreikį, turi būti teikiama globėjo (rūpintojo) namuose.
56. Prižiūrimo vaiko adaptacijos laikotarpiu, apgyvendinus prižiūrimą vaiką budinčio ar nuolatinio globotojo šeimoje, nustačius vaikui nuolatinę globą (rūpybą) kitoje šeimoje ar pakeitus budintį ar nuolatinį globotoją, intensyvi psichologo pagalba budinčiam ar nuolatiniam globotojui ir jo prižiūrimam vaikui teikiama 2 savaites iki šių aplinkybių įsiteisėjimo ir 2 savaites po šių sprendimų įsiteisėjimo. Šiuo laikotarpiu psichologas suteikia po 2–5 papildomas konsultacijas. Prižiūrimo vaiko grąžinimo į šeimą atveju 2–5 papildomos psichologo konsultacijos budinčiam ar nuolatiniam globotojui ir jo prižiūrimam vaikui suteikiamos iki jį grąžinant į šeimą ir 2–5 papildomos psichologo konsultacijos – jį grąžinus į šeimą. Nustačius poreikį, psichologo pagalba organizuojama ir kartu gyvenantiems budinčio ar nuolatinio globotojo šeimos nariams. Esant krizinei situacijai, psichologo pagalba, įvertinus poreikį, turi būti teikiama budinčio ar nuolatinio globotojo namuose.
57. Nustačius poreikį, Aprašo 47.3.3 papunktyje nurodytos individualios globos centro specialistų konsultacijos gali būti organizuojamos dažniau, o intensyvi pagalba turi būti organizuojama budinčio ar nuolatinio globotojo gyvenamojoje vietoje.
58. Laikinosios globos (rūpybos) atveju globos centras vaiko gyvenamojoje vietoje turėtų apsilankyti ne mažiau negu keturis kartus per metus. Jeigu laikinosios globos (rūpybos) terminas viršijamas dėl teisminių procesų, globos centras vaiko gyvenamojoje vietoje turėtų apsilankyti ne mažiau negu du kartus po to, kai buvo viršytas laikinosios globos (rūpybos) terminas. Nuolatinės globos (rūpybos) atveju pirmais metais – ne mažiau kaip keturis, paskesniais – ne mažiau kaip du kartus per metus.
59. Nekoordinuotą globos centro pagalbą įtėviams ir jų įvaikintiems vaikams teikia globos centro vadovo paskirti specialistai. Globos koordinatorius, jei teikiama nekoordinuota pagalba, neskiriamas.
60. Globos centras, teikdamas paslaugas šeiminių namų darbuotojams, teikia ir (ar) organizuoja:
60.1. individualias ir (ar) grupines konsultacijas, susijusias su GIMK mokymų programos įgyvendinimu;
61. Globos centras, atsižvelgdamas į Aprašo 67 punkte nurodytą prašymą, budintiems ir nuolatiniams globotojams, globėjams (rūpintojams) ir šeimynos dalyviams kriziniu atveju organizuoja atokvėpio kriziniu atveju paslaugas, teikiamas budinčio ar nuolatinio globotojo, globėjo (rūpintojo), šeimynos dalyvio ir globos centro rašytiniu susitarimu. Jame nurodoma: asmens vardas, pavardė, atokvėpio kriziniu atveju paslaugos poreikio priežastis, planuojama šios paslaugos teikimo trukmė ir kitos, šalių nuomone, svarbios aplinkybės.
62. Globėjas (rūpintojas), teikiant jam atokvėpio kriziniu atveju paslaugą, išlieka vaiko atstovu pagal įstatymą, o vaikas perduodamas laikinai prižiūrėti budinčiam globotojui, globėjui (rūpintojui), išimtiniais atvejais – šeimynai susitarime nustatyta tvarka.
63. Į Pagalbos planą įtraukiama atokvėpio kriziniu atveju paslauga, jos teikimo metu keliami uždaviniai, vertinimo rezultatai. Prieš teikiant atokvėpio kriziniu atveju paslaugą, ją teikiant ir baigus teikti, vaikui, budinčiam ar nuolatiniam globotojui, globėjui (rūpintojui), šeimynos dalyviui teikiama intensyvi globos centro ir kitų specialistų pagalba.
64. Atokvėpio kriziniu atveju paslaugos trukmė – iki 2 savaičių, o išimtiniais atvejais, jei yra papildomas budinčio ar nuolatinio globotojo, globėjo (rūpintojo) prašymas, pateiktas globos centro nustatyta tvarka, ir (arba) jei globos centro darbuotojai įvertina, jog per atokvėpio kriziniu atveju paslaugos teikimo laikotarpį nustatyti uždaviniai nebuvo pasiekti, tai pažymi Pagalbos plane ir teikia siūlymą ar sutikimą atokvėpio kriziniu atveju paslaugos teikimo terminą pratęsti, kad būtų įgyvendinti nustatyti uždaviniai ir išvengta papildomų neigiamų pasekmių, sprendimą dėl atokvėpio kriziniu atveju paslaugos teikimo pratęsimo priima globos centro vadovas.
65. Informacija apie budinčiam ar nuolatiniam globotojui suteiktą atokvėpio kriziniu atveju paslaugą teikiama SPIS, nurodant budinčio ar nuolatinio globotojo vardą, pavardę, gimimo datą, šios paslaugos teikimo pradžios ir pabaigos datą.
66. Atokvėpio kriziniu atveju paslaugų teikimo budinčiam ar nuolatiniam globotojui, globėjui (rūpintojui), šeimynos dalyviui tvarka nustatoma globos centro vidaus teisės aktuose ir sudaroma trišalė globos centro, paslaugos gavėjo ir paslaugos teikėjo sutartis.
67. Kriziniu laikotarpiu, atsiradus poreikiui teikti atokvėpio kriziniu atveju paslaugą, budintis ar nuolatinis globotojas, globėjas (rūpintojas), šeimynos dalyvis gali pateikti globos centrui laisvos formos motyvuotą raštišką prašymą dėl atokvėpio kriziniu atveju paslaugos teikimo. Prašymas turi būti pateikiamas ne vėliau kaip prieš 2 darbo dienas iki prašyme nurodytos poreikio teikti šią paslaugą pradžios dienos. Prašyme nurodoma: asmens vardas, pavardė, prižiūrimo ar (ir) globojamo (rūpinamo) vaiko vardas ir pavardė, poreikio teikti atokvėpio kriziniu atveju paslaugą priežastis, šios paslaugos teikimo trukmė.
Atokvėpio kriziniu atveju paslauga gali būti teikiama ir tada, kai poreikis teikti šią paslaugą asmeniui nustatomas globos centro darbuotojo iniciatyva.
Globos centro vadovas, gavęs prašymą dėl atokvėpio kriziniu atveju paslaugos teikimo, per 1 darbo dieną nuo prašymo gavimo dienos jį įvertina, priima sprendimą dėl šios paslaugos teikimo ir nedelsdamas, ne vėliau kaip per 1 dieną, apie priimtą sprendimą raštu ir telefonu (ir (ar) kitomis ryšio priemonėmis) informuoja prašymą pateikusį asmenį, kartu elektroniniu paštu pateikdamas priimto sprendimo (nurodoma: prašymo pateikusio asmens vardas, pavardė, atsakymo tekstas, atsakančiojo globos centro darbuotojo vardas, pavardė, įstaigos, organizacijos rekvizitai (juridinio asmens pavadinimas, kodas, telefono ryšio numeris, elektroninio pašto adresas)) kopiją. Jei priimtas sprendimas atokvėpio kriziniu atveju paslaugos neteikti, sprendime nurodomos tokio sprendimo priežastys. Budinčiam ar nuolatiniam globotojui, globėjui (rūpintojui), šeimynos dalyviui atokvėpio kriziniu atveju paslauga negali būti nesuteikta dėl šių paslaugų trūkumo savivaldybėje.
Atokvėpio kriziniu atveju paslauga gali būti teikiama budinčio ar nuolatinio globotojo šeimoje, asmens, globojančio (rūpinančio) vaiką, šeimoje, išimtiniais atvejais – šeimynoje, jei savivaldybėje nėra budinčio globotojo ar asmens, globojančio (rūpinančio) vaiką šeimoje, kuris galėtų priimti konkretų vaiką atokvėpio kriziniu atveju paslaugos teikimo laikotarpiu, ir jei vaiko, kurį reikia prižiūrėti šios paslaugos teikimo laikotarpiu, poreikiai suderinti su šeimynoje gyvenančių asmenų bei vaikų poreikiais, o šeimynos dalyviai yra pasirengę teikti atokvėpio kriziniu atveju paslaugą ir tenkinti vaiko, kurį reikia prižiūrėti šios paslaugos teikimo laikotarpiu, poreikius. Teikiant atokvėpio kriziniu atveju paslaugą, vaikas negali būti apgyvendinamas šeiminiuose namuose.
Globėjas (rūpintojas), norintis teikti atokvėpio kriziniu atveju paslaugą, privalo išklausyti GIMK programos Specializuotą dalį. Išklausęs GIMK programos Specializuotą dalį, globėjas (rūpintojas) turi gauti teigiamą išvadą dėl pasirengimo teikti atokvėpio kriziniu atveju paslaugą.
68. Remdamasis budinčio globotojo prašymu (nurodoma: vardas, pavardė, gimimo data, prašymo tekstas, telefono ryšio numeris ir elektroninio pašto adresas), globos centras budinčiam globotojui organizuoja darbingumo atkūrimo paslaugos teikimą, prižiūrimą vaiką perdavus globėjui (rūpintojui), įtėviams arba grąžintas į šeimą. Darbingumo atkūrimo paslauga teikiama budinčio globotojo ir globos centro rašytiniu susitarimu, kuriame nurodoma: asmens vardas, pavardė, planuojama darbingumo atkūrimo paslaugos teikimo trukmė, per metus siekianti 30 kalendorinių dienų. Budintis globotojas pateikia globos centrui laisvos formos motyvuotą rašytinį prašymą (nurodoma: vardas, pavardė, gimimo data, prašymo tekstas, telefono ryšio numeris ir elektroninio pašto adresas) dėl darbingumo atkūrimo paslaugos, kai tik paaiškėja prižiūrimo vaiko (-ų) perdavimo nuolatiniams globėjams (rūpintojams), įtėviams arba grąžinimo tėvams data. Jeigu prižiūrimi vaikai budinčio globotojo šeimoje gyvena metus ir daugiau, globos centras turi užtikrinti, kad darbingumo atkūrimo paslauga budinčiam globotojui būtų kaupiama su teise pasinaudoti visa ar dalimi darbingumo atkūrimo paslaugos vėliau, tačiau ne vėliau kaip po trejų kalendorinių metų.
69. Remdamasis nuolatinio globotojo prašymu (nurodoma: vardas, pavardė, gimimo data, prašymo tekstas, telefono ryšio numeris ir elektroninio pašto adresas), globos centras nuolatiniams globotojams organizuoja darbingumo atkūrimo paslaugos teikimą, vaiką perdavus su vaiku artimais emociniais ryšiais susijusiems asmenims, budinčiam ar nuolatiniam globotojui, globėjui (rūpintojui), turinčiam teigiamą Išvadą dėl pasirengimo teikti atokvėpio kriziniu atveju paslaugą. Darbingumo atkūrimo paslauga teikiama nuolatinio globotojo ir globos centro rašytiniu susitarimu, kuriame nurodoma: asmens vardas, pavardė, planuojama darbingumo atkūrimo paslaugos teikimo trukmė, per metus siekianti 30 kalendorinių dienų. Darbingumo atkūrimo paslauga negali būti suteikta per pirmus du mėnesius po vaiko apgyvendinimo šeimoje, taip pat kriziniais atvejais.
70. Globos centras paslaugų teikimo metu (savitarpio paramos grupės, mokymai ir kt.) budinčio ar nuolatinio globotojo, globėjo (rūpintojo) prašymu prižiūrimam, globojamam (rūpinamam) vaikui organizuoja 1–4 valandų trukmės priežiūros paslaugų teikimą, jei ryšio priemonėmis (telefonu, elektroniniais laiškais, pokalbių programėlėmis ir kt.) informuojama apie tokių paslaugų poreikį (nurodoma: budinčio ar nuolatinio globotojo, globėjo (rūpintojo) vardas, pavardė, prižiūrimo ar (ir) globojamo (rūpinamo) vaiko vardas ir pavardė).
VII SKYRIUS
PASLAUGŲ ORGANIZAVIMAS IR TEIKIMAS UŽSIENIEČIAMS GLOBĖJAMS (RŪPINTOJAMS) IR JŲ GLOBOJAMIEMS (RŪPINAMIEMS) VAIKAMS, KURIEMS SUTEIKTA LAIKINOJI APSAUGA IR LEIDIMAS GYVENTI LIETUVOS RESPUBLIKOJE
71. Globos centras užtikrina, kad visiems vaikams, atvykusiems iš užsienio valstybės be lydinčio teisėto atstovo, ir kartu su jais atvykusiems užsienio valstybių piliečiams, kurie Lietuvos Respublikos paskiriami vaiko atstovu pagal įstatymą ir kuriems suteikta laikinoji apsauga ir leidimas laikinai gyventi Lietuvos Respublikoje (toliau – užsieniečiai globėjai (rūpintojai)), bei jų globojamiems (rūpinamiems) vaikams) būtų suteikta reikalinga konsultacinė, psichosocialinė, teisinė ir kita pagalba, siekiant vaiką tinkamai ugdyti ir auklėti šeimai artimoje aplinkoje.
72. Globos centras paslaugas užsieniečiams globėjams (rūpintojams), turintiems leidimą nuolat ar laikinai gyventi Lietuvos Respublikoje, ir jų globojamiems (rūpinamiems) vaikams pradeda teikti nuo informacijos apie laikinos globos (rūpybos) nustatymą gavimo dienos iki vaiko globos (rūpybos) pasibaigimo teisės aktuose nustatytais atvejais.
73. Užsieniečių globėjų (rūpintojų) ir jų globojamų (rūpinamų) vaikų Individualių poreikių vertinimas ir Pagalbos plano sudarymas atliekamas trimis etapais:
73.1. pirmame etape pirminei pagalbai užsieniečiams globėjams (rūpintojams) ir jų globojamiems (rūpinamiems) vaikams koordinuoti globos centro vadovas ar jo įgaliotas asmuo per 3 darbo dienas nuo informacijos apie laikinos globos (rūpybos) nustatymą gavimo dienos paskiria globos koordinatorių;
73.2. antrame etape globos koordinatorius per 30 kalendorinių dienų nuo pirminės pagalbos užsieniečiams globėjams (rūpintojams) ir jų globojamiems (rūpinamiems) vaikams teikimo pabaigos, kartu su kitais globos centro specialistais sudaro Pagalbos planą vaikui, jeigu atlikus Individualių poreikių vertinimą nustatoma, jog reikalinga koordinuota pagalba;
74. Įsakyme dėl globos koordinatoriaus paskyrimo nurodomos globos koordinatoriaus pareigos, vardas, pavardė; asmens, kuriam bus teikiamos paslaugos, vardas, pavardė, gimimo data; informacija apie vaiką, kuriam globos koordinatorius yra paskirtas (vardas, pavardė, gimimo data). Įsakyme dėl globos koordinatoriaus paskyrimo nurodytą informaciją globos koordinatorius ne vėliau kaip per 3 dienas suveda į SPIS. Globos koordinatorius yra ir kontaktinis globos centro asmuo, kuris nuolat palaiko ryšį su užsieniečiu globėju (rūpintoju).
75. Priėmus įsakymą dėl globos koordinatoriaus paskyrimo, globos koordinatorius nedelsdamas elektroninių ryšių priemonėmis susisiekia su užsieniečiais globėjais (rūpintojais), išsiaiškina pagalbos jiems bei vaikams teikimo poreikius ir pradeda teikti informavimo, konsultavimo, palydėjimo ir kitas paslaugas, pirmenybę teikdamas užsieniečių globėjų (rūpintojų) ir jų globojamų (rūpinamų) vaikų bazinių poreikių patenkinimui ir fizinio bei emocinio saugumo atkūrimui.
76. Koordinuota pagalba teikiama tiek užsieniečiams vaikams, kuriems globa (rūpyba) buvo nustatyta Lietuvos Respublikoje, ir jų užsieniečiams globėjams (rūpintojams), tiek globojamiems (rūpinamiems) užsieniečiams vaikams, kuriems globa (rūpyba) buvo nustatyta užsienio valstybėje, ir jų užsieniečiams globėjams (rūpintojams).
Globos koordinatorius, teikdamas pagalbą užsieniečiams globėjams (rūpintojams) ir jų globojamiems (rūpinamiems) vaikams, įtraukia į veiklą savanorius bei kitas pagalbą teikiančias organizacijas.
77. Pirminė pagalba, skirta užsieniečių globėjų (rūpintojų) ir jų globojamų (rūpinamų) vaikų baziniams poreikiams užtikrinti, fiziniam ir emociniam saugumui atkurti, sveikatos priežiūrai, formaliajam ugdymui, socialinei paramai (išmokoms) užtikrinti, organizuojama 30 kalendorinių dienų nuo globos koordinatoriaus paskyrimo dienos. Šiuo laikotarpiu pagalbos užsieniečių vaikams ir užsieniečių globėjams (rūpintojams) teikimo poreikius ir jiems teikiamas paslaugas globos koordinatorius fiksuoja Globos koordinatoriaus darbo su klientu eigos aprašyme, kuriame nurodoma: asmens, kuriam teikiamos paslaugos, vardas ir pavardė, suteikta paslauga, jos suteikimo data, trumpas situacijos aprašymas, susitarimai ir (ar) rekomendacijos, kitos planuojamos suteikti paslaugos data ir pavadinimas.
78. Globos centras, teikdamas paslaugas užsieniečiams globėjams (rūpintojams) ir jų globojamiems (rūpinamiems) vaikams:
78.1. organizuoja grupinius susitikimus (susirinkimus, aptarimus, diskusijas ar pan.) su užsieniečiais globėjais (rūpintojais), kurių metu pristato informaciją apie Lietuvos Respublikos teisinę, socialinę, švietimo ir sveikatos sistemą, Lietuvos piliečių ir kitų Lietuvoje gyvenančių asmenų teises ir pareigas. Pirmasis grupinis susitikimas turi būti surengtas per 3 mėnesius nuo globos koordinatoriaus paskyrimo dienos;
78.2. ne rečiau kaip kartą per mėnesį organizuoja užsieniečių globėjų (rūpintojų) savitarpio pagalbos grupių užsiėmimus, tuo pačiu metu gretimose patalpose – savitarpio pagalbos grupes užsieniečių globėjų (rūpintojų) globojamiems (rūpinamiems) vaikams;
78.3. bendradarbiauja su vietos bendruomene, įtraukia globėjus (rūpintojus) ir jų globojamus (rūpinamus) vaikus į bendruomenės veiklą – kviečia užsieniečius globėjus (rūpintojus) ir jų globojamus (rūpinamus) vaikus į miesto renginius, išvykas, ekskursijas, bendruomenės susitikimus, skatina bendravimą socialiniuose tinkluose ir pan.;
78.4. prireikus koordinuoja humanitarinės pagalbos teikimą užsieniečiams globėjams (rūpintojams) ir jų globojamiems (rūpinamiems) vaikams, teikia informavimo, konsultavimo ir palydėjimo į valstybines įstaigas paslaugas užsieniečiams globėjams (rūpintojams), siekiantiems gauti socialinę paramą, susirasti gyvenamąjį būstą, registruotis į švietimo, sveikatos priežiūros įstaigas ir pan.;
78.5. padeda užsieniečiams globėjams (rūpintojams) ir jų globojamiems (rūpinamiems) vaikams integruotis Lietuvoje, siekia sukurti jiems fizinį ir emocinį saugumą (užmezgami pasitikėjimu grįsti santykiai, bendraujant užsieniečių globėjų (rūpintojų) ir jų globojamų (rūpinamų) vaikų kalba ir (ar) panaudojant kitus alternatyvius išteklius ir technologijas (vertimas į kitą kalbą pasitelkiant kompiuterines programas, savanorių pagalba ir pan.));
78.6. bendradarbiaudamas su kitais globos centrais (panaudojami alternatyvūs ištekliai ir technologijos (vertimas į kitą kalbą pasitelkiant kompiuterines programas, savanorių pagalba ir pan.)), atlieka dokumentų (pagalbos vaikui ir budinčiam ar nuolatiniam globotojui, globėjui (rūpintojui), šeimynos dalyviams, įtėviams teikimo poreikio vertinimo ir Pagalbos plano formos ir pan.), kuriuos turi pasirašyti užsieniečiai globėjai (rūpintojai), vertimą į jiems suprantamą kalbą.
79. Globos centras privalo nedelsdamas raštu informuoti Tarnybos įgaliotą teritorinį skyrių ir savivaldybės administraciją apie tai, kad paslaugų užsieniečiui globėjui (rūpintojui) ir jo globojamam (rūpinamam) vaikui teikimas nutraukiamas (rašte nurodomas užsieniečio globojamo (rūpinamo) vaiko ir užsieniečio globėjo (rūpintojo) vardas, pavardė, gimimo data, paslaugų nutraukimo data), jeigu:
79.1. užsienietis globojamas (rūpinamas) vaikas ir (ar) užsienietis globėjas (rūpintojas) persikelia gyventi į kitą savivaldybę (informuojama Aprašo 10.20 papunktyje nustatyta tvarka);
79.2. nurodytais kontaktais – pagal užsieniečio globėjo (rūpintojo) nurodytą nuolatinės gyvenamosios vietos adresą ir (ar) telefono numerį ir pan., užsienietis globėjas (rūpintojas) nerandamas;
79.3. gaunama informacija, kad užsienietis globojamas (rūpinamas) vaikas išvyksta iš Lietuvos Respublikos teritorijos;
79.4. užsienietis globėjas (rūpintojas) nurodo, jog jis kartu su globojamu (rūpinamu) užsieniečiu vaiku yra išvykęs į užsienį, todėl galimybių jam suteikti paslaugas nėra;
79.5. užsieniečio globojamo (rūpinamo) vaiko priežiūra neatitinka geriausių vaiko interesų (papildomai nurodoma, kodėl užsieniečio globėjo (rūpintojo) veikla neatitinka geriausių vaiko interesų);
VIII SKYRIUS
GLOBOS CENTRO IR BUDINČIO AR NUOLATINIO GLOBOTOJO VEIKLOS FINANSAVIMAS
80. Savivaldybės taryba sprendimu įpareigoja savivaldybės socialinių paslaugų įstaigą vykdyti globos centro funkcijas ir finansuoja jų vykdymą arba savivaldybės administracija finansuoja kitų socialinių paslaugų įstaigų – globos centrų – paslaugas, organizuodama viešuosius pirkimus arba atranką ir sudarydama su jomis socialinių paslaugų teikimo ir finansavimo sutartis. Globos centras teikia informaciją savivaldybės administracijai dėl lėšų poreikio ir planuojamų paslaugų teikimo savivaldybės mero nustatyta tvarka.
81. Globos centro budintiems ar nuolatiniams globotojams, globėjams (rūpintojams), šeimynos dalyviams, šeiminių namų darbuotojams ir įtėviams teikiamos paslaugos finansuojamos iš savivaldybės biudžeto lėšų. Budinčio globotojo ir nuolatinio globotojo veiklą per globos centrą finansuoja ta savivaldybė, kurios teikimu vaikui nustatyta globa (rūpyba) globos centre. Laikino apgyvendinimo metu per globos centrą budinčio globotojo veiklą finansuoja nuolatinės vaiko gyvenamosios vietos savivaldybė. Šeimynos veiklą finansuoja ta savivaldybės administracija, kurios teikimu vaikui nustatyta globa (rūpyba). Laikino apgyvendinimo metu šeimynos veiklą finansuoja nuolatinės vaiko gyvenamosios vietos savivaldybė.
82. Asmenims, kurie siekia tapti budinčiais ar nuolatiniais globotojais, globėjais (rūpintojais), šeimynos dalyviais ar įtėviais ir kuriems siūloma mokymuose pagal GIMK programą dalyvauti kitoje (ne jo gyvenamosios vietos savivaldybėje), savivaldybė, siunčianti asmenis į kitą savivaldybę, kompensuoja kelionės į kitą savivaldybę išlaidas ar organizuoja transporto paslaugą.
83. Globos centro atstovų, dalyvaujančių vaiko globos peržiūroje, atvejo vadybos posėdžiuose, kelionės išlaidas finansuoja ta savivaldybė, kurios teritorijoje inicijuotas vaiko laikinosios globos (rūpybos) ar nuolatinės globos (rūpybos) nustatymas.
84. Savivaldybės administracija skiria ir moka vaiko globėjo (rūpintojo) teises ir pareigas įgyvendinančiam globos centrui už budinčio ar nuolatinio globotojo, kuris yra sudaręs tarpusavio bendradarbiavimo ir paslaugų teikimo sutartį su globos centru, prižiūrimą vaiką:
84.3. išmokas vaikui, mokamas Išmokų vaikams įstatymo nustatyta tvarka, vaikui skirtas slaugos ir priežiūros (pagalbos) išlaidų tikslines kompensacijas, mokamas pagal Lietuvos Respublikos tikslinių kompensacijų įstatymą, ir kitas išmokas, jei teisė gauti šias išmokas vaikui ir globėjui (rūpintojui) numatyta teisės aktuose;
85. Globos centras kas mėnesį perveda Aprašo 84.1 ir 84.4 papunkčiuose numatytas ir iš savivaldybės gautas lėšas budinčiam ar nuolatiniam globotojui tarpusavio bendradarbiavimo ir paslaugų teikimo sutartyje nustatytomis sąlygomis ir tvarka.
86. Atlygis budinčiam globotojui mokamas globos centro ir budinčio globotojo tarpusavio bendradarbiavimo ir paslaugų teikimo sutarties galiojimo laikotarpiu net ir tais atvejais, kai vaiko globos centras budinčiam globotojui prižiūrėti neperduoda.
87. Aprašo 84.2 papunktyje numatytą išmoką globos centras pasilieka tik tuo atveju, kai prižiūrimam vaikui ar budinčiam globotojui ar nuolatiniam globotojui suteikiama konkreti papildomai mokama paslauga (pvz., logopedo, psichiatro, vaiko neformaliojo ugdymo ar užimtumo paslaugos) ir (ar) pagalba budinčiam ar nuolatiniam globotojui (pvz., psichoterapija, supervizija, profesinės kompetencijos ugdymas), ir (ar) pagalba atkuriant, gerinant vaiko priežiūros vietos būstą bei aplinką (pvz., slaugos priemonės, vaiko raidos stimuliavimo priemonės, būsto remontas, susijęs su vaiko priežiūra). Visais kitais atvejais Aprašo 84.2 papunktyje nurodytą išmoką globos centras perduoda budinčiam ar nuolatiniam globotojui. Aprašo 84.3 papunktyje numatyta išmoka vaikui naudojama individualiems globojamo (rūpinamo) vaiko poreikiams užtikrinti vadovaujantis geriausiais vaiko interesais.
88. Budintis ir nuolatinis globotojas, siekdamas patenkinti vaiko pagrindinius ir saviraiškos poreikius, įsipareigoja Aprašo 84.1 ir 84.3 papunkčiuose numatytas gaunamas išmokas skirti vaikui išlaikyti (pvz., maistui, drabužiams, kanceliarinėms prekėms, higienos prekėms, laisvalaikiui ir ugdymui, kišenpinigiams, medikamentams, specialistų paslaugoms ir pan.).
89. Rekomenduojama, kad savivaldybė budinčiam ar nuolatiniam globotojui per globos centrą, taip pat globėjui (rūpintojui) tiesiogiai skirtų ir mokėtų pagalbos pinigus Socialinių paslaugų įstatymo nustatyta tvarka, taip pat išmokėtų vienkartinę materialinę pagalbą (įsikurti, gydytis ir pan.) ar kitas išmokas.
90. Vaiko, patiriančio socialinę riziką, išlaikymo budinčio globotojo šeimoje, kol bus nustatyta laikinoji globa (rūpyba) ar vaikas bus grąžintas į šeimą, darbingumo atkūrimo ir atokvėpio kriziniu atveju paslaugų budintiems ir nuolatiniams globotojams, šeimynos dalyviams, globėjams (rūpintojams) teikimo išlaidas per globos centrą finansuoja savivaldybė.
Globos centras turi teisę veikti kaip paramos gavėjas Lietuvos Respublikos labdaros ir paramos įstatymo nustatyta tvarka. Paramos priėmimo tvarką nustato globos centro vadovas.
IX SKYRIUS
GLOBOS CENTRO VEIKLOS VERTINIMAS IR VEIKLOS KOKYBĖS PRIEŽIŪRA
91. Globos centras periodiškai, ne rečiau kaip 1 kartą kas 6 mėnesius, atlieka budinčio ar nuolatinio globotojo vykdomos veiklos kokybės vertinimą (vyksta pas budinčius ar nuolatinius globotojus, rengia pokalbį apie veiklos kokybę, įsivertinimus ir pan.) (toliau – budinčio ar nuolatinio globotojo veiklos vertinimas). Budinčio ir nuolatinio globotojo veiklos vertinimas atliekamas globos centro direktoriaus nustatyta tvarka. Pirmasis budinčio ar nuolatinio globotojo veiklos vertinimas turi būti atliktas per 6 mėnesius nuo tada, kai budinčio ar nuolatinio globotojo šeimoje pirmą kartą laikinai apgyvendintas vaikas, kuriam nustatytas apsaugos poreikis. Globos centras, atlikdamas budinčio ar nuolatinio globotojo veiklos vertinimą, kartu su juo įvertina bendradarbiavimo procesus, jo stiprybes ir jam kylančius sunkumus.
Atsižvelgdamas į gautus budinčio ar nuolatinio globotojo veiklos vertinimo rezultatus, globos centras numato budinčių ir nuolatinių globotojų vykdomos veiklos ir bendradarbiavimo tobulinimo priemones, sutaria dėl šių priemonių įgyvendinimo. Nuasmeninti (nuasmeninant informaciją, nenurodomi duomenys, pagal kuriuos tiesiogiai ar netiesiogiai galima nustatyti asmens tapatybę: vardas, pavardė, gimimo data ar asmens kodas, organizacija, kurioje asmuo dirba, ir gyvenamosios vietos savivaldybė, pareigos ar bet kurie kiti duomenys, kurie gali identifikuoti fizinį asmenį) ir apibendrinti budinčio ar nuolatinio globotojo veiklos vertinimo rezultatai gali būti naudojami globos centro paslaugų kokybės analizei atlikti ir veiklos kokybei gerinti.
92. Globos centrui rekomenduojama atlikti specializuotus vidinius veiklos ir paslaugų kokybės įsivertinimus pagal sertifikuotą viešųjų paslaugų kokybės vertinimo sistemą, kuri padėtų jam įvertinti savo veiklos rezultatus, efektyvumą, numatyti veiklos tobulinimo tikslus, kryptis ir taip užtikrinti paslaugų kokybę bei socialinių paslaugų gavėjų pasitenkinimą teikiamomis paslaugomis.
93. Kilus įtarimų, kad budinčio ar nuolatinio globotojo, globėjo (rūpintojo) šeimoje, šeimynoje galimai pažeidžiamos vaiko teisės, globos centras privalo apie tai informuoti Tarnybą. Pasitvirtinus galimam vaiko teisių pažeidimo faktui, globos centras privalo nedelsdamas organizuoti reikiamą pagalbos teikimą (informuoja bendrąjį pagalbos centrą, Tarnybos įgaliotą teritorinį skyrių, nurodydamas budinčio ar nuolatinio globotojo, globėjo (rūpintojo), šeimynos dalyvių vardus, pavardes, nuolatinės gyvenamosios vietos adresą ir nustatytus vaiko teisių pažeidimus).
Jei budintis ar nuolatinis globotojas nesilaiko įsipareigojimų, numatytų tarpusavio bendradarbiavimo ir paslaugų teikimo sutartyje, ar pažeidžia vaiko teises, globos centras turi teisę vienašališkai nutraukti tarpusavio bendradarbiavimo ir paslaugų teikimo sutartį su juo, įspėjęs jį šioje sutartyje nustatyta tvarka prieš 1 darbo dieną. Nutraukęs tarpusavio bendradarbiavimo ir paslaugų teikimo sutartį su budinčiu ar nuolatiniu globotoju dėl netinkamo budinčio ar nuolatinio globotojo pareigų vykdymo prižiūrint vaiką, globos centras nedelsdamas raštu apie tai informuoja savivaldybės administraciją (nurodoma: budinčio ar nuolatinio globotojo vardas, pavardė, sutarties nutraukimo data, sutarties nutraukimo priežastis).
94. Globos centro veiklos kokybės priežiūrą atlieka Socialinių paslaugų priežiūros departamentas prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (toliau – SPPD). SPPD ne rečiau kaip kartą per 5 metus atlieka globos centro veiklos kokybės vertinimą. Globos centro veiklos kokybės vertinimas atliekamas vadovaujantis Apraše įtvirtintais reikalavimais, taikomais globos centrui, bei globos centro veiklos kokybės vertinimo tvarkos aprašu, tvirtinamu SPPD direktoriaus įsakymu.
95. Atliekant globos centro veiklos kokybės vertinimą, taikomi globos centro dokumentų (paslaugų gavėjų bylos bei kitos globos centro teikiamų paslaugų faktą patvirtinančios bylos ir dokumentai, tvarkos aprašai, reglamentai, sutartys, budinčių ir nuolatinių globotojų veiklos kokybės vertinimo dokumentai ir kiti globos centro pagal teisės aktų reikalavimus privalomi saugoti veiklos dokumentai) analizės, darbuotojų ir paslaugų gavėjų grupinių ir individualių apklausų, anketavimo ir kiti metodai. Atlikdamas globos centro veiklos kokybės vertinimą, SPPD turi teisę susipažinti su darbuotojų ir paslaugas globos centre gaunančių asmenų asmens duomenimis, esančiais globos centro pagal teisės aktų reikalavimus privalomuose saugoti veiklos dokumentuose, siekdamas tinkamai vykdyti teisės aktais nustatytą funkciją. Globos centras teikia SPPD informaciją pagal pateiktą SPPD patvirtintą klausimyną, skirtą globos centro veiklos kokybės vertinimui atlikti.
96. SPPD vertina globos centro organizuojamą ir (ar) vykdomą budinčių ir nuolatinių globotojų, globėjų (rūpintojų), įtėvių pritraukimą ir paiešką, konsultavimą, mokymų pagal GIMK programą organizavimą, tarpinstitucinį ir tarpžinybinį bendradarbiavimą, globos centro veiklas, teikiant ir organizuojant pagalbą ir (ar) paslaugas budintiems ir nuolatiniams globotojas, globėjams (rūpintojams), šeimynos dalyviams ir įtėviams, individualių poreikių vertinimo kokybę, Pagalbos plano sudarymą ir vykdymą, taip pat globos centre dirbančių darbuotojų profesinės kompetencijos tobulinimo galimybes, mokymų organizavimą budintiems ir nuolatiniams globotojams, globėjams (rūpintojams) (jų prašymu) arba globos centro darbuotojams (įvertinus poreikį) ir globos koordinatoriaus funkcijas atliekantiems darbuotojams tenkančio darbo krūvio (atvejų skaičiaus) nustatymą. SPPD globos centrui teikia konsultacijas ir metodinę pagalbą.
97. SPPD, nustatęs, kad globos centro veiklos kokybė neužtikrinta, t. y. kad joje yra pažeidimų, apie tai raštu informuoja globos centrą ir nustato terminą (ne ilgesnį kaip 90 kalendorinių dienų), per kurį šie pažeidimai turi būti pašalinti. SPPD nustatytu terminu užtikrina metodinės pagalbos globos centrui teikimą.
98. SPPD išvados dėl globos centro veiklos kokybės užtikrinimo kopiją raštu (paštu ar elektroninių ryšių priemonėmis) pateikia globos centro steigėjui ir savivaldybės administracijai per 14 darbo dienų nuo išvados parengimo dienos.
99. Jei globos centras neatsižvelgia į gautas rekomendacijas ir nepašalina pažeidimų per nustatytą terminą, SPPD savivaldybės administracijai teikia pasiūlymą nutraukti globos centro finansavimą (nurodoma: globos centro pavadinimas, rekvizitai (juridinio asmens pavadinimas, kodas, telefono ryšio numeris, elektroninio pašto adresas), data, pasiūlymo tekstas, SPPD rekvizitai (juridinio asmens pavadinimas, kodas, telefono ryšio numeris, elektroninio pašto adresas)) ir spręsti jo funkcijų perėmimo klausimą, kad būtų patenkinami savivaldybės gyventojų interesai.
X SKYRIUS
BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS
100. Asmens duomenys tvarkomi Lietuvos Respublikos asmens duomenų teisinės apsaugos įstatymo, Aprašo ir kitų teisės aktų, reglamentuojančių asmens duomenų apsaugą ir tvarkymą, nustatyta tvarka, vadovaujantis 2016 m. balandžio 27 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentu (ES) 2016/679 dėl fizinių asmenų apsaugos tvarkant asmens duomenis ir dėl laisvo tokių duomenų judėjimo ir kuriuo panaikinama Direktyva 95/46/EB (Bendrasis duomenų apsaugos reglamentas).
101. Duomenų subjektų teisės įgyvendinamos duomenų valdytojo, į kurį kreipiamasi dėl duomenų subjekto teisių įgyvendinimo, nustatyta tvarka, vadovaujantis Reglamentu (ES) 2016/679.
Globos centro veiklos aprašo
1 priedas
(Individualių vaiko, budinčio ar nuolatinio globotojo, globėjo(rūpintojo), šeimynos dalyvių, įtėvių poreikių vertinimo forma)
Individualių vaikO, budinčiO AR NUOLATINIo globotojo, globėjo (rūpintojo), šeimynos dalyvių, įtėvių Poreikių vertinimas
______________________________
(data)
I. Informacija apie budintį ar nuolatinį globotoją, globėją (rūpintoją), šeimynos dalyvius, įtėvius (toliau – globėjai):
Vardas, pavardė |
|
Gimimo data |
|
Nuolatinės gyvenamosios vietos adresas, tel. ryšio nr., el. pašto adresas ar kita ryšio palaikymo priemonė |
|
Statusas (budintis ar nuolatinis globotojas / globėjas (rūpintojas) / įtėvis / šeimynos dalyvis) |
|
Ryšys su vaiku (giminystės ryšys, socialinis ryšys1 iki globos (rūpybos) nustatymo / įvaikinimo |
|
Pasirengimas (ar išklausė mokymų pagal GIMK programą Pagrindinę dalį ir (ar) Specializuotą dalį) |
|
Kartu gyvenantys kiti asmenys (vardas, pavardė, giminystės ryšys) |
|
Šeimai padedančios organizacijos, asmenys (pavadinimas / vardas ir pavardė, ryšys)2 |
|
Atvykimo į Lietuvą aplinkybės2 |
|
Kalba / kalbos, kuria bendrauja šeima2 |
|
Gyvenamasis būstas (nuomojamas būstas / gyvena pas artimuosius, draugus ar kt.)2 |
|
Užimtumas (dirbantis asmuo / sulaukęs pensinio amžiaus asmuo / studentas / bedarbis ar kt.)2 |
|
Leidimo gyventi Lietuvoje galiojimo laikas2 |
|
II. Informacija apie prižiūrimą / globojamą (rūpinamą) vaiką:
Vardas, pavardė
|
|
Gimimo data |
|
Tel. ryšio nr., el. pašto adresas ar kita ryšio palaikymo priemonė |
|
Globos (rūpybos) rūšis (laikinoji, nuolatinė), įvaikinimas |
|
Globos (rūpybos) / įvaikinimo nustatymo data |
|
Vaiko apgyvendinimo pas globėją data |
|
Vaiko paėmimo iš šeimos priežastis |
|
Tėvai (vardai ir pavardės, tėvų valdžios statusas, tėvų valdžios ribojimo priežastys, gyvenamoji vieta, ryšys su vaiku) |
|
Vaikui svarbūs jo biologinės šeimos ar kiti asmenys (vardas, pavardė, gimimo data) |
|
Leidimo gyventi Lietuvoje galiojimo laikas3 |
|
III. Informacija apie specialistus:
Globos koordinatorius (vardas, pavardė, tel. ryšio nr., el. pašto adresas) |
|
Atvejo vadybininkas4 (vardas, pavardė, tel. ryšio nr., el. pašto adresas) |
|
Socialinis darbuotojas darbui su šeima4 (vardas, pavardė, tel. ryšio nr., el. pašto adresas) |
|
Tarnybos specialistas (vardas, pavardė, pareigos, tel. ryšio nr., el. pašto adresas) |
|
Kiti specialistai (vardas, pavardė, pareigos, tel. ryšio nr., el. pašto adresas) |
|
IV. Prižiūrimo ar globojamo vaiko, budinčio ar nuolatinio globotojo, globėjo (rūpintojo), šeimynos dalyvių, įtėvių poreikių vertinimas:
FIZINĖ RAIDA, FIZINĖ SVEIKATA (fizinė raida, lytinis brendimas, sveikata, miegas, mityba, poilsis, ligos, sutrikimai)
|
||||
Fizinė vaiko sveikata |
||||
Gera (sveikas) |
☐ |
|||
Nesunkios ligos |
☐ |
|||
Sunkios lėtinės ligos |
☐ |
|||
Dažnai pasikartojančios sunkios ligos, pavojų gyvybei keliančios ligos |
☐ |
|||
Detalizuojanti informacija (nurodyti informacijos šaltinį, raišką ir kitą svarbią informaciją): |
||||
Fizinė vaiko raida |
||||
Fizinė vaiko raida, kūno pokyčiai: |
Atitinka vaiko amžių ☐ Vėluoja ☐ |
|||
Detalizuojanti informacija: |
||||
Motorinė raida:
|
Atitinka vaiko amžių ☐ Sutrikusi judesių koordinacija – nerangumas ☐ Sutrikusi smulkioji motorika ☐ Sutrikusi stambioji motorika ☐ Kita (įrašykite): |
|||
Detalizuojanti informacija: |
||||
Miegas: |
Nesutrikęs ☐ Sunku užmigti ☐ Anksti nubunda ryte ☐ Dažnai nubunda naktį ☐ |
|||
Detalizuojanti informacija: |
||||
Maitinimasis: |
Nesutrikęs ☐ Nejaučia sotumo jausmo ☐ Nejaučia alkio ☐ Riboja maistą (kontrolė) ☐ Sensorinis jautrumas kai kuriems maisto produktams ☐ |
|||
Detalizuojanti informacija: |
||||
Sensorinė raida / poreikiai |
Sensorinių iššūkių nėra ☐ Nežymūs sensoriniai poreikiai keliose srityse ☐ Dideli sensoriniai poreikiai, sutrikdantys vaiko funkcionavimą vienoje ar keliose srityse ☐ |
|||
Detalizuojanti informacija: |
||||
Neįgalumo lygis |
||||
Sunkus |
☐ |
|||
Vidutinis |
☐ |
|||
Lengvas |
☐ |
|||
Nenustatytas |
☐ |
|||
Komentarai:
|
||||
Raidos ypatumai, specialieji vystymosi poreikiai:
|
||||
Vaiko gydymo įstaiga (pavadinimas):
|
||||
Detalizuojanti informacija (nurodyti informacijos šaltinį, raišką ir kitą svarbią informaciją ): |
||||
Psichinė vaiko sveikata |
||||
Sunkumai bendraujant su bendraamžiais |
Taip ☐ Ne ☐ Iš dalies ☐ |
|||
Sunkumai bendraujant su suaugusiaisiais |
Taip ☐ Ne ☐ Iš dalies ☐ |
|||
Psichinių sveikatos sutrikimų nėra |
☐ |
|||
Detalizuojanti informacija:
|
||||
Vaiko raidos ypatumai, specialieji vystymosi poreikiai |
||||
Vaiko poreikiai |
Budinčio ar nuolatinio globotojo, globėjo (rūpintojo), įtėvių ir kartu gyvenančių šeimos narių poreikiai, susiję su vaiko priežiūra, globa (rūpyba) ar įvaikinimu |
|||
Stiprybės:
|
Silpnybės:
|
Stiprybės:
|
Silpnybės:
|
|
BUITIES IR SOCIALINIAI ĮGŪDŽIAI (SAVARANKIŠKUMAS) (asmens higiena, tvarkymasis, apsipirkimas, taupymas, valgio gaminimas, pareigos, atsakomybės) |
||||
Kasdienio gyvenimo įgūdžiai |
||||
Globėjas užtikrina vaiko ir jo aplinkos higieną |
Taip ☐ Ne ☐ Iš dalies ☐ |
|||
Globėjas moko ir skatina vaiką pasirūpinti savimi fiziškai |
Taip ☐ Ne ☐ Iš dalies ☐ |
|||
Globėjas įtraukia vaiką renkantis aprangą, avalynę |
Taip ☐ Ne ☐ Iš dalies ☐ |
|||
Globėjas toleruoja vyresnių vaikų stiliaus ir išvaizdos eksperimentus |
Taip ☐ Ne ☐ Iš dalies ☐ |
|||
Globėjas vaikui paaiškina, kokie elgesio ir išvaizdos aspektai gali būti pavojingi |
Taip ☐ Ne ☐ Iš dalies ☐ |
|||
Globėjas moko vaiką elgtis su pinigais |
Taip ☐ Ne ☐ Iš dalies ☐ |
|||
Globėjas moko vaiką saugaus elgesio namuose ir gatvėje |
Taip ☐ Ne ☐ Iš dalies ☐ |
|||
Detalizuojanti informacija:
|
||||
Vaiko savarankiškumas |
||||
Vaikas pagal amžių turi pakankamus higienos įgūdžius |
Taip ☐ Ne ☐ Iš dalies ☐ Netaikoma ☐ |
|||
Vaikas pagal amžių geba savarankiškai pavalgyti |
Taip ☐ Ne ☐ Iš dalies ☐ Netaikoma ☐ |
|||
Vaikas pagal amžių geba savarankiškai apsirengti |
Taip ☐ Ne ☐ Iš dalies ☐ Netaikoma ☐ |
|||
Vaikas pagal amžių turi pakankamus namų ruošos įgūdžius |
Taip ☐ Ne ☐ Iš dalies ☐ Netaikoma ☐ |
|||
Vaikas pagal amžių geba atlikti jam paskirtus namų ruošos darbus |
Taip ☐ Ne ☐ Iš dalies ☐ Netaikoma ☐ |
|||
Vaikas pagal amžių geba spręsti jam iškilusias socialines problemas |
Taip ☐ Ne ☐ Iš dalies ☐ Netaikoma ☐ |
|||
Vaikas pagal amžių geba nusipirkti jam reikalingų daiktų |
Taip ☐ Ne ☐ Iš dalies ☐ Netaikoma ☐ |
|||
Vaikas pagal amžių geba naudotis viešuoju transportu |
Taip ☐ Ne ☐ Iš dalies ☐ Netaikoma ☐ |
|||
Vaikas pagal amžių savarankiškai priima sprendimus |
Taip ☐ Ne ☐ Iš dalies ☐ |
|||
Detalizuojanti informacija:
|
||||
Vaiko įtraukimas į su juo susijusių sprendimų priėmimą |
||||
Globėjas konsultuojasi su vaiku |
Taip ☐ Ne ☐ Iš dalies ☐ |
|||
Globėjas informuoja vaiką apie priimtus sprendimus |
Taip ☐ Ne ☐ Iš dalies ☐ |
|||
Vaikas dalyvauja priimant sprendimus |
Taip ☐ Ne ☐ Iš dalies ☐ |
|||
Detalizuojanti informacija:
|
||||
Vaiko poreikiai |
Budinčio ar nuolatinio globotojo, globėjo (rūpintojo), įtėvių ir kartu gyvenančių šeimos narių poreikiai, susiję su vaiko priežiūra, globa (rūpyba) ar įvaikinimu |
|||
Stiprybės:
|
Silpnybės:
|
Stiprybės:
|
Silpnybės:
|
|
PAŽINTINIS VYSTYMASIS, UGDYMAS (ugdymo įstaiga, klasė, pažangumas, ugdymo įstaigos keitimas, kurso kartojimas, geriausiai ir sunkiausiai besisekantys dalykai, mokymosi motyvacija, santykiai su auklėtojais / mokytojais, klasės / grupės vaikais, neformalusis ugdymas, specialieji ugdymosi poreikiai, profesijos rinkimasis)
|
|||
Kognityvinė vaiko raida (nurodyti informacijos šaltinį ir raišką) |
|||
Mąstymas: |
Konkretus ☐ Abstraktus ☐ Su polinkiu į fantazijas (ne pagal amžių) ☐ Sunku sekti mintis ☐ |
||
Detalizuojanti informacija: |
|||
Kalba: |
Atitinka amžių ☐ Neaiškiai taria žodžius ☐ Siauras žodynas ☐ Aiškiai vėluojanti kalbos raida ☐ Nekalba ☐ |
||
Detalizuojanti informacija: |
|||
Dėmesys: |
Dėmesio koncentracija pakankama ☐ Dėmesys blaškus ☐ Dėmesio koncentracija nepakankama☐ |
||
Detalizuojanti informacija: |
|||
Vaizduotė: |
Funkcinis žaidimas ☐ Konstrukcinis žaidimas ☐ Vaidmeninis žaidimas ☐ |
||
Detalizuojanti informacija: |
|||
Atmintis: |
Nesutrikusi ☐ Sutrikusi trumpalaikė atmintis ☐ Sutrikusi ilgalaikė atmintis ☐ Atminties spragos užpildomos fantazijomis ☐ |
||
Detalizuojanti informacija: |
|||
Formalusis vaiko ugdymas |
|||
Ikimokyklinis ugdymas |
☐ |
||
Mokyklinis ugdymas |
☐ |
||
Profesinis mokymas |
☐ |
||
Aukštasis mokslas |
☐ |
||
Nelanko / nesimoko |
☐ |
||
Vaiko ugdymas |
|||
Ugdymo įstaiga, klasė, darželio grupė: |
|||
Geriausiai ir sunkiausiai besisekantys dalykai: |
|||
Mokymosi motyvacija: |
|||
Santykiai su mokytojais / auklėtojais, klasės / grupės vaikais: |
|||
Detalizuojanti informacija:
|
|||
Specialieji ugdymosi poreikiai |
|||
Nenustatyta |
☐ |
||
Nustatyta (pirminis vertinimas) |
☐ |
||
Specialiųjų ugdymosi poreikių lygis: |
|||
Nustatymo data: |
Numatoma pedagoginės psichologinės tarnybos pervertinimo data: |
||
Detalizuojanti informacija:
|
|||
Neformalusis ugdymas |
|||
Būreliai: |
|||
Pomėgiai, laisvalaikis: |
|||
Detalizuojanti informacija:
|
|||
Realiai gaunama pagalba (nurodyti specialistą (specialisto veiklos sritį) ir kokiu tikslu gaunama pagalba):
|
|||
Vaiko poreikiai |
Budinčio ar nuolatinio globotojo, globėjo (rūpintojo), įtėvių ir kartu gyvenančių šeimos narių poreikiai, susiję su vaiko priežiūra, globa (rūpyba) ar įvaikinimu |
||
Stiprybės:
|
Silpnybės:
|
Stiprybės:
|
Silpnybės:
|
SOCIALINIAI RYŠIAI (santykiai su tėvais ir artimaisiais, broliais, seserimis, su globotoju, globėju (rūpintoju), su globotojo, globėjo (rūpintojo) šeima, vaikais ir bendraamžiais, dalyvavimas bendroje veikloje, gebėjimas palaikyti santykius, įsitraukti į bendrą veiklą, draugų, šeimos, bendruomenės parama, gebėjimas bendrauti ir bendradarbiauti) |
|||
Globėjo santykis su vaiku |
|||
Globėjas skiria dėmesio ir laiko kokybiškam bendravimui su vaiku |
Taip ☐ Ne ☐ Iš dalies ☐ |
||
Globėjas su vaiku bendrauja atvirai, tiesiai, jautriai |
Taip ☐ Ne ☐ Iš dalies ☐ |
||
Globėjas vaiką drausmina ir auklėja pozityviai, nesmurtauja, netaiko fizinių bausmių |
Taip ☐ Ne ☐ Iš dalies ☐ |
||
Globėjas geba paaiškinti vaikui netinkamų poelgių ir pasekmių ryšį, rodyti tinkamą pavyzdį |
Taip ☐ Ne ☐ Iš dalies ☐ |
||
Globėjas geba derinti savarankiškumo ugdymą ir globą (nėra hipoglobos arba hiperglobos požymių) |
Taip ☐ Ne ☐ Iš dalies ☐ |
||
Globėjas užtikrina vaiko santykių su jam svarbiais žmonėmis palaikymą |
Taip ☐ Ne ☐ Iš dalies ☐ |
||
Detalizuojanti informacija:
|
|||
Vaiko bendravimas su biologinės šeimos nariais |
|||
Bendrauja reguliariai Bendrauja retai Nebendrauja Neturi biologinės šeimos |
|||
☐ ☐ ☐ ☐ |
|||
Vaiko santykiai su biologine šeima (jei bendrauja) |
|||
Bendravimas turi teigiamą emocinį poveikį vaikui |
☐ |
||
Bendravimas turi teigiamą emocinį poveikį vaikui, net jei kartais laikinai veikia neigiamai |
☐ |
||
Santykiai sudėtingi ir dažniausiai vaiką veikia neigiamai |
☐ |
||
Santykiai komplikuoti ir neatitinka geriausių vaiko interesų |
☐ |
||
Jeigu vaikas atsisako bendrauti su savo šeima ar kai kuriais jos nariais, įvardijamos galimos to priežastys |
Įrašyti: |
||
Detalizuojanti informacija:
|
|||
Vaiko bendravimas su globėju ir kitais jam svarbiais asmenimis |
|||
Vaikas su globėju bendrauja atvirai, pasitiki juo, išsako savo jausmus |
Taip ☐ Ne ☐ Iš dalies ☐ |
||
Vaikas turi vieną ar kelis suaugusiuosius, su kuriais kuria ir palaiko saugų ir pastovų ryšį |
Taip ☐ Ne ☐ Iš dalies ☐ |
||
Vaikas palaiko ryšį su globos koordinatoriumi, psichologu ar kitais globos centro specialistais |
Taip ☐ Ne ☐ Iš dalies ☐ |
||
Vaikas gauna pagalbą ir palaiko ryšį su savanoriu (-iais) |
Taip ☐ Ne ☐ Iš dalies ☐ |
||
Detalizuojanti informacija (nurodyti asmenį ir apibūdinti vaiko ryšį su juo):
|
|||
Vaiko santykiai su bendraamžiais, bendruomene |
|||
Vaikas mezga ryšį, bendrauja, bendradarbiauja |
Taip ☐ Ne ☐ Iš dalies ☐ |
||
Vaikas geba palaikyti santykius |
Taip ☐ Ne ☐ Iš dalies ☐ |
||
Vaikas geba įsitraukti į bendrą veiklą |
Taip ☐ Ne ☐ Iš dalies ☐ |
||
Vaikas turi draugų, bendruomenės paramą |
Taip ☐ Ne ☐ Iš dalies ☐ |
||
Detalizuojanti informacija:
|
|
||
Vaiko poreikiai |
Budinčio ar nuolatinio globotojo, globėjo (rūpintojo), įtėvių ir kartu gyvenančių šeimos narių poreikiai, susiję su vaiko priežiūra, globa (rūpyba) ar įvaikinimu |
||
Stiprybės:
|
Silpnybės:
|
Stiprybės:
|
Silpnybės:
|
EMOCINĖ SVEIKATA, ELGESYS (elgesys, emocijų raiška ir kontrolė, savivertė ir pasitikėjimas savimi, saugumas, patiriami emociniai sunkumai, pasitenkinimas veikla, gebėjimas įvardyti ir reikšti jausmus, psichologinės traumos, netektys, psichologinis atsparumas) |
|||
Vaiko elgesys |
|||
Vaikas pagal amžių geba reguliuoti savo elgesį, žino ribas |
Taip ☐ Ne ☐ Iš dalies ☐ |
||
Vaikas pagal amžių žino tinkamo elgesio normas, jų laikosi |
Taip ☐ Ne ☐ Iš dalies ☐ |
||
Vaikas geba pakoreguoti savo elgesį ir pabandyti iš naujo (su ar be suaugusiojo pagalbos / paramos) |
Taip ☐ Ne ☐ Iš dalies ☐ |
||
Kyla nedidelių sunkumų bendraujant su kitais |
Taip ☐ Ne ☐ Iš dalies ☐ |
||
Bendrauja nenoriai arba išvis nebendrauja su kitais |
Taip ☐ Ne ☐ Iš dalies ☐ |
||
Su kitais elgiasi provokuojamai, agresyviai |
Taip ☐ Ne ☐ Iš dalies ☐ |
||
Detalizuojanti informacija:
|
|||
Vaiko emocinė būklė |
|||
Vaikas geba rodyti jausmus, emocijas |
Taip ☐ Ne ☐ Iš dalies ☐ |
||
Vaikas geba adekvačiai reguliuoti savo emocijas |
Taip ☐ Ne ☐ Iš dalies ☐ |
||
Vaikas pagal amžių geba atpažinti savo emocijas |
Taip ☐ Ne ☐ Iš dalies ☐ |
||
Vaiko emocinis ryšys su globėju saugus |
Taip ☐ Ne ☐ Iš dalies ☐ |
||
Globėjas geba atpažinti ir patenkinti vaiko emocinius poreikius |
Taip ☐ Ne ☐ Iš dalies ☐ |
||
Globėjas skiria pakankamai laiko vaiko emociniams poreikiams |
Taip ☐ Ne ☐ Iš dalies ☐ |
||
Vaikas turi pastovią, jo poreikius atitinkančią dienotvarkę, jam lieka laiko poilsiui |
Taip ☐ Ne ☐ Iš dalies ☐ |
||
Detalizuojanti informacija:
|
|||
Vaiko savivertė (5 m. ir vyresniems vaikams) |
|||
Vaikas patinka sau, bendraudamas pakankamai savimi pasitiki |
Taip ☐ Ne ☐ Iš dalies ☐ |
||
Vaikas nepasitiki savimi ir savo jėgomis, nuleidžia rankas susidūręs su sunkumais |
Taip ☐ Ne ☐ Iš dalies ☐ |
||
Vaikas linkęs pervertinti savo jėgas ir galimybes |
Taip ☐ Ne ☐ Iš dalies ☐ |
||
Detalizuojanti informacija:
|
|||
Tapatumas |
|||
Vaikas turi savo gyvenimo knygą, savo nuotraukų ar kt. |
Taip ☐ Ne ☐ |
||
Globėjas užtikrina vaikui asmeninę erdvę |
Taip ☐ Ne ☐ Iš dalies ☐ |
||
Vaikas šeimoje priimamas toks, koks yra |
Taip ☐ Ne ☐ Iš dalies ☐ |
||
Vaikas mokomas gerbti kitus žmones, įvairias šeimos ir kultūrines tradicijas |
Taip ☐ Ne ☐ Iš dalies ☐ |
||
Vaikui sudaroma galimybė pažinti savo kultūrines tradicijas, kalbą, religiją |
Taip ☐ Ne ☐ Iš dalies ☐ |
||
Globėjas užtikrina vaiko socializacijos sąlygas: vaikas gali bendrauti su bendraamžiais, dalyvauti įvairiose žmonių grupių ir bendruomenių veiklose |
Taip ☐ Ne ☐ Iš dalies ☐ |
||
Detalizuojanti informacija:
|
|||
Vaiko žalingi įpročiai, priklausomybės, neatsargus elgesys |
|||
Rūkymas |
Taip ☐ Ne ☐ |
||
Piktnaudžiavimas alkoholiu |
Taip ☐ Ne ☐ |
||
Piktnaudžiavimas narkotinėmis ir kitomis priklausomybę sukeliančiomis medžiagomis |
Taip ☐ Ne ☐ |
||
Polinkis į savęs žalojimą |
Taip ☐ Ne ☐ |
||
Polinkis į nusikalstamas veikas |
Taip ☐ Ne ☐ |
||
Seksualizuotas elgesys |
Taip ☐ Ne ☐ |
||
Nesaugūs lytiniai santykiai |
Taip ☐ Ne ☐ |
||
Stiprus liguistas potraukis ir reguliarus poreikis žaisti kompiuterinius žaidimus, naudotis technologiniais įrenginiais (užgožia svarbesnius interesus) |
Taip ☐ Ne ☐ |
||
Nesaugus elgesys internete |
Taip ☐ Ne ☐ |
||
Vaikas gauna specialistų pagalbą (nurodyti specialistą (specialisto veiklos sritį) ir kokiu tikslu gaunama pagalba):
|
|||
Detalizuojanti informacija:
|
|||
Vaiko poreikiai |
Budinčio globotojo, globėjo (rūpintojo), įtėvių ir kartu gyvenančių šeimos narių poreikiai, susiję su vaiko priežiūra, globa (rūpyba) ar įvaikinimu |
||
Stiprybės:
|
Silpnybės:
|
Stiprybės:
|
Silpnybės:
|
ŠEIMOS APLINKOS VEIKSNIAI (šeimos aplinkos veiksniai ir socialinė integracija, pozityvios tėvystės gebėjimai, psichoterapinė tėvystė, streso įveikos gebėjimai, perdegimo atpažinimas, gebėjimas priimti pagalbą) |
|||
Budinčių ar nuolatinių globotojų / globėjų šeimos aplinkos veiksniai |
|||
Vaiko gyvenamoji aplinka saugi |
Taip ☐ Ne ☐ Iš dalies ☐ |
||
Vaiko gyvenamoji aplinka švari ir tvarkinga |
Taip ☐ Ne ☐ Iš dalies ☐ |
||
Vaikas turi savo kambarį |
Taip ☐ Ne ☐ Iš dalies ☐ |
||
Vaikui leidžiama savo kambarį įsirengti, puošti pagal savo norus |
Taip ☐ Ne ☐ Iš dalies ☐ |
||
Vaikui užtikrinamas privatumas |
Taip ☐ Ne ☐ Iš dalies ☐ |
||
Vaikas turi saugią vietą asmeniniams daiktams laikyti |
Taip ☐ Ne ☐ Iš dalies ☐ |
||
Vaikui sudarytos tinkamos pamokų ruošos sąlygos |
Taip ☐ Ne ☐ Iš dalies ☐ |
||
Vaikui sudarytos tinkamos sąlygos pomėgiams, laisvalaikio užsiėmimams |
Taip ☐ Ne ☐ Iš dalies ☐ |
||
Detalizuojanti informacija:
|
|||
Socialinė šeimos integracija |
|||
Šeimai yra prieinama socialinė infrastruktūra (transporto, švietimo, medicinos paslaugos ir kt.) |
Taip ☐ Ne ☐ Iš dalies ☐ |
||
Šeima bendrauja su kaimynais, vietos bendruomene |
Taip ☐ Ne ☐ Iš dalies ☐ |
||
Šeima neatstumiama, nediskriminuojama bendruomenėje |
Taip ☐ Ne ☐ Iš dalies ☐ |
||
Šeima dalyvauja vietos bendruomenės veiklose |
Taip ☐ Ne ☐ Iš dalies ☐ |
||
Šeima gauna artimųjų, draugų, bendruomenės paramą |
Taip ☐ Ne ☐ Iš dalies ☐ |
||
|
|
||
Detalizuojanti informacija:
|
|||
Kiti psichosocialiniai veiksniai |
|||
Pozityvios tėvystės gebėjimai |
|||
Globėjas turi žinių apie vaiko raidą, jo gebėjimus bei galimą elgesį |
Taip ☐ Ne ☐ Iš dalies ☐ |
||
Globėjas turi žinių, kaip kurti ryšį su vaiku |
Taip ☐ Ne ☐ Iš dalies ☐ |
||
Globėjas supranta vaiko jausmus ir geba juos valdyti |
Taip ☐ Ne ☐ Iš dalies ☐ |
||
Globėjas geba aktyviai klausytis |
Taip ☐ Ne ☐ Iš dalies ☐ |
||
Globėjas geba spręsti konfliktus |
Taip ☐ Ne ☐ Iš dalies ☐ |
||
Globėjas turi žinių apie pozityvią vaikų drausmę, metodus ir geba juos taikyti netinkamam vaiko elgesiui valdyti |
Taip ☐ Ne ☐ Iš dalies ☐ |
||
Globėjas geba atpažinti vaiko priklausomybes, save žalojantį elgesį, krizes |
Taip ☐ Ne ☐ Iš dalies ☐ |
||
Globėjas turi žinių apie lytiškumą ir geba su vaiku apie tai kalbėtis |
Taip ☐ Ne ☐ Iš dalies ☐ |
||
Globėjas geba reflektuoti savo paties istoriją, patirtis ir jį dirginančius dalykus |
Taip ☐ Ne ☐ Iš dalies ☐ |
||
Globėjas ieško ir žino savireguliacijos būdų, kurie jam padeda nurimti |
Taip ☐ Ne ☐ Iš dalies ☐ |
||
Globėjas geba būti sąmoningai dėmesingas vaiko poreikiams, emocijoms ir elgesiui |
Taip ☐ Ne ☐ Iš dalies ☐ |
||
Globėjas geba atpažinti poreikį, slypintį už vaiko elgesio (emocinį, fiziologinį, sensorinį) trauminį dirgiklį ir kt.) |
Taip ☐ Ne ☐ Iš dalies ☐ |
||
Globėjo, bendraujančio su vaiku, kūno kalba teikia vaikui saugumo (švelnus akių kontaktas, saugus prisilietimas, susiderinimas, žaismingumas, balso tonas) |
Taip ☐ Ne ☐ Iš dalies ☐ |
||
Globėjas geba būti žaismingas ir skiria laiko žaidybinėms interakcijoms su vaiku |
Taip ☐ Ne ☐ Iš dalies ☐ |
||
Globėjas paremia ir palaiko vaiką pereinamaisiais laikotarpiais: keičiantis dienos veikloms ar vykstant gyvenimo pokyčiams |
Taip ☐ Ne ☐ Iš dalies ☐ |
||
Globėjas proaktyviai moko vaiką tinkamo elgesio, socialinių įgūdžių, emocijų ir elgesio reguliacijos |
Taip ☐ Ne ☐ Iš dalies ☐ |
||
Detalizuojanti informacija:
|
|||
Psichoterapiniai tėvystės gebėjimai |
|||
Globėjas kuria ryšį su vaiku |
Taip ☐ Ne ☐ Iš dalies ☐ |
||
Globėjas supranta, kokį poveikį vaikui daro trauminės patirtys ir netektys |
Taip ☐ Ne ☐ Iš dalies ☐ |
||
Globėjas užtikrina vaiko saugumo jausmą |
Taip ☐ Ne ☐ Iš dalies ☐ |
||
Globėjas padeda vaikui suprasti ir suvaldyti perdėtai stiprias emocijas |
Taip ☐ Ne ☐ Iš dalies ☐ |
||
Globėjas padeda vaikui suprasti ir koreguoti netinkamą elgesį |
Taip ☐ Ne ☐ Iš dalies ☐ |
||
Globėjas padeda vaikui palaikyti pozityvius ir tvirtus santykius su kitais jo gyvenime esančiais asmenimis |
Taip ☐ Ne ☐ Iš dalies ☐ |
||
Globėjas padeda vaikui suprasti savo gyvenimo istoriją, buvusias traumas ir patirtis |
Taip ☐ Ne ☐ Iš dalies ☐ |
||
Detalizuojanti informacija:
|
|||
Perdegimo prevencija ir streso įveikos gebėjimai |
|||
Globėjas žino perdegimo požymius (išsekimas, depresija, pykčio, nevilties bangos, motyvacijos stoka, apatija, lėtinis nuovargis, beprasmybės, bejėgystės jausmas ir kt.) |
Taip ☐ Ne ☐ Iš dalies ☐ |
||
Globėjas atpažįsta veiksnius, kurie jam kelia stresą |
Taip ☐ Ne ☐ Iš dalies ☐ |
||
Globėjas atpažįsta savo emocijas |
Taip ☐ Ne ☐ Iš dalies ☐ |
||
Globėjas žino ir taiko sau tinkančius streso valdymo metodus |
Taip ☐ Ne ☐ Iš dalies ☐ |
||
Globėjas žino nusibrėžtas ribas ir suvokia planavimo reikšmę valdant stresą |
Taip ☐ Ne ☐ Iš dalies ☐ |
||
Globėjas įtemptoje situacijoje geba išlikti pakankamai ramus ir toliau veikti |
Taip ☐ Ne ☐ Iš dalies ☐ |
||
Globėjas pasirūpina savimi pagal poreikius (miegas, maistas, poilsis, laikas sau, pasitenkinimas veikla, pomėgiai, svarbumo, reikalingumo jausmas, poros laikas, tarpusavio palaikymas ir kt.) |
Taip ☐ Ne ☐ Iš dalies ☐ |
||
Globėjas žino, kur gali paprašyti pagalbos, ir prireikus jos paprašo |
Taip ☐ Ne ☐ Iš dalies ☐ |
||
Globėjas bendradarbiauja su pagalbą teikiančiais specialistais ir priima pagalbą |
Taip ☐ Ne ☐ Iš dalies ☐ |
||
Šeima gauna specialistų pagalbą (nurodyti specialistą (specialisto veiklos sritį), kas gauna pagalbą (vardas, pavardė) ir kokiu tikslu gaunama pagalba):
|
|||
Detalizuojanti informacija:
|
|||
Vaiko poreikiai |
Budinčio ar nuolatinio globotojo, globėjo (rūpintojo), įtėvių ir kartu gyvenančių šeimos narių poreikiai, susiję su vaiko priežiūra, globa (rūpyba) ar įvaikinimu |
||
Stiprybės:
|
Silpnybės:
|
Stiprybės:
|
Silpnybės:
|
V. Vertinant poreikius dalyvavo:
Dalyviai |
Vardas, pavardė |
Susipažinimo patvirtinimas (fizinis parašas, elektroninis parašas, patvirtinimas el. laišku, patvirtinimas trumpąja žinute ir pan.) |
Prižiūrimas / globojamas (rūpinamas) / įvaikintas vaikas |
|
|
Vaiką prižiūrintis budintis ar nuolatinis globotojas / globėjas (rūpintojas) / šeimynos dalyviai / įtėviai |
|
|
Specialistai (nurodyti pareigas) |
|
|
|
|
|
|
|
|
_______________________________________
Globos centro veiklos aprašo
2 priedas
(Pagalbos vaikui, budinčiam ar nuolatiniam globotojui, globėjui (rūpintojui), šeimynos dalyviams, įtėviams teikimo plano forma)
Pagalbos vaikui, budinčiam AR NUOLATINIAM globotojui, globėjui (rūpintojui), šeimynos dalyviAMS, įtėviAMS TEIKIMO planas
202__-____-_____
(data)
I. Informacija apie budintį ar nuolatinį globotoją, globėją (rūpintoją), šeimynos dalyvius ar įtėvius:
Vardas, pavardė |
|
Gimimo data |
|
II. Informacija apie prižiūrimą, globojamą (rūpinamą) ar įvaikintą vaiką:
Vardas, pavardė |
|
Gimimo data |
|
III. Pagalbos planas:
|
Siekiami rezultatai ar pokyčiai (ką planuojama pasiekti) |
Priemonės / paslaugos (nurodyti, kas atsakingas (fizinio asmens vardas ir pavardė arba juridinio asmens pavadinimas) už priemonės / paslaugos įgyvendinimą, kokia priemonė / paslauga numatyta kokiam rezultatui / pokyčiui pasiekti) |
Priemonių įgyvendinimo ir (ar) paslaugų teikim o trukmė ar periodiškumas |
Fizinė raida, fizinė sveikata (fizinė raida, lytinis brendimas, sveikata, miegas, mityba, poilsis, ligos, sutrikimai)
|
|
|
|
Buities ir socialiniai įgūdžiai (savarankiškumas) (asmens higiena, tvarkymasis, apsipirkimas, taupymas, valgio gaminimas, pareigos, atsakomybės) |
|
|
|
Pažintinis vystymasis, ugdymas (ugdymo įstaiga, klasė, pažangumas, ugdymo įstaigos keitimas, kurso kartojimas, geriausiai ir sunkiausiai besisekantys dalykai, mokymosi motyvacija, santykiai su auklėtojais / mokytojais, klasės / grupės vaikais, neformalusis ugdymas, specialieji ugdymosi poreikiai, profesijos rinkimasis) |
|
|
|
Socialiniai ryšiai (santykiai su tėvais ir artimaisiais, broliais, seserimis, su globotoju, globėju (rūpintoju), su globotojo, globėjo (rūpintojo) šeima, vaikais ir bendraamžiais, dalyvavimas bendroje veikloje, gebėjimas palaikyti santykius, įsitraukti į bendrą veiklą, draugų, šeimos, bendruomenės parama, gebėjimas bendrauti ir bendradarbiauti) |
|
|
|
Psichinė (emocinė) sveikata, elgesys (elgesys, emocijų raiška ir kontrolė, savivertė ir pasitikėjimas savimi, saugumas, patiriami emociniai sunkumai, pasitenkinimas veikla, gebėjimas įvardyti ir reikšti jausmus, psichologinės traumos, netektys, psichologinis atsparumas) |
|
|
|
Šeimos aplinkos veiksniai (šeimos aplinkos veiksniai ir socialinė integracija, pozityvios tėvystės gebėjimai, psichoterapinė tėvystė, streso įveikos gebėjimai, perdegimo atpažinimas, gebėjimas priimti pagalbą) |
|
|
|
IV. Sudarant Pagalbos planą dalyvavo:
Dalyviai |
Vardas, pavardė |
Susipažinimo patvirtinimas (fizinis parašas, elektroninis parašas, patvirtinimas el. laišku, patvirtinimas trumpąja žinute ir pan.) |
Prižiūrimas / globojamas (rūpinamas) / įvaikintas vaikas |
|
|
Vaiką prižiūrintis budintis ar nuolatinis globotojas / globėjas (rūpintojas) / šeimynos dalyviai / įtėviai |
|
|
Specialistai (nurodyti pareigas) |
|
|
|
|
|
|
|
|
_______________________________________
Globos centro veiklos aprašo
3 priedas
(Pagalbos vaikui, budinčiam ar nuolatiniam globotojui, globėjui (rūpintojui), šeimynos dalyviams, įtėviams teikimo plano peržiūros anketos forma)
PAGALBOS VAIKUI, BUDINČIAM AR NUOLATINIAM GLOBOTOJUI, GLOBĖJUI (RŪPINTOJUI), ŠEIMYNOS DALYVIAMS, ĮTĖVIAMS TEIKIMO PLANO peržiūrOS ANKETA
___________________________
(data)
I. Informacija apie budintį ar nuolatinį globotoją, globėją (rūpintoją), šeimynos dalyvius ar įtėvius:
Vardas, pavardė |
|
Gimimo data |
|
II. Informacija apie prižiūrimą, globojamą (rūpinamą) ar įvaikintą vaiką:
Vardas, pavardė |
|
Gimimo data |
|
III. Poreikių vertinimo ir (ar) pagalbos plano peržiūros išvados:
Poreikių sritys |
Pasiekti rezultatai / pokyčiai ir priežastys (kas (kokia paslauga, veikla) padėjo juos pasiekti) |
Nepasiekti rezultatai ir priežastys, dėl kurių nepavyko jų pasiekti |
Nauji ir išlikę poreikiai peržiūros metu |
Veiksmai / priemonės, kurių bus imtasi rezultatams / pokyčiams pasiekti (pildoma, jei rezultatai / pokyčiai nepasiekti arba jei būtina toliau tęsti darbą nurodytoje srityje ar įgyvendinti naujus, peržiūros metu numatytus, tikslus) |
Fizinė raida, fizinė sveikata |
|
|
|
|
Buities ir socialiniai įgūdžiai (savarankiškumas) |
|
|
|
|
Pažintinis vystymasis, ugdymas |
|
|
|
|
Socialiniai ryšiai |
|
|
|
|
Psichinė (emocinė) sveikata, elgesys |
|
|
|
|
Šeimos aplinkos veiksniai |
|
|
|
|
IV. Individualaus pagalbos plano įvykdymas*:
Plano įvykdymo data |
|
Plano įvykdymo priežastys |
|
* Pildoma, jei individualus pagalbos planas įvykdytas.
V. Individualaus pagalbos plano peržiūroje dalyvavo:
Dalyviai |
Vardas, pavardė |
Susipažinimo patvirtinimas (fizinis parašas, elektroninis parašas, patvirtinimas el. laišku, patvirtinimas trumpąja žinute ir pan.) |
Prižiūrimas / globojamas (rūpinamas) / įvaikintas vaikas |
|
|
Vaiką prižiūrintis budintis ar nuolatinis globotojas / globėjas (rūpintojas) / šeimynos dalyviai / įtėviai |
|
|
Specialistai (nurodyti pareigas) |
|
|
|
|
|
|
|
|
Parengė:
________________________ ____________________ __________________________________
(pareigos) (parašas) (vardas, pavardė)
_______________________________________
Globos centro veiklos aprašo
4 priedas
Privalomi paslaugų gavėjo asmens bylos dokumentai
Dokumentai |
Laikinoji globa (rūpyba): vaikas, globėjas |
Nuolatinė globa (rūpyba): vaikas, globėjas |
Įvaikinimas: įtėviai ir vaikas* |
Budintis globotojas / nuolatinis globotojas |
Budinčio ar nuolatinio globotojo prižiūrimas vaikas |
Norintis globoti (rūpinti), įvaikinti ar teikti budinčio ar nuolatinio globotojo paslaugas asmuo |
Globos centro direktoriaus įsakymo dėl globos koordinatoriaus paskyrimo kopija |
+ |
+ |
+
|
+ |
+ |
|
Savivaldybės mero potvarkio dėl laikinosios globos (rūpybos) nustatymo kopija |
+ |
+ |
|
|
+ |
|
Teismo sprendimo / nutarties dėl nuolatinės globos (rūpybos) nustatymo kopija |
|
+ |
+ |
|
|
|
Globojamo (rūpinamo) vaiko aplankymo aktų kopijos |
+ |
+ |
|
|
+ |
|
Vaiko laikinosios ir nuolatinės globos (rūpybos) peržiūros aktų kopijos |
+ |
+ |
|
|
+ |
|
Teismo leidimo paimti vaiką iš jo atstovų pagal įstatymą (nurodomas sprendimą priėmusio teismo pavadinimas, bylos numeris, sprendimo priėmimo data) kopija |
+ |
|
|
|
+ |
|
Globos koordinatoriaus darbo su klientu eigos aprašymas, kuriame nurodyta: suteikta paslauga, jos suteikimo data, trumpas situacijos aprašymas, susitarimai / rekomendacijos, kitos planuojamos suteikti paslaugos data ir pavadinimas |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
|
Atvejo vadybos posėdžių protokolų kopijos ir atvejo vadybininkui koordinatoriaus teiktų dokumentų kopijos |
+ |
+ |
+ |
|
+ |
|
Globos centro specialistų išvadų išrašai, rekomendacijos, protokolų ir susitikimų užrašų kopijos, kiti rengti dokumentai, susiję su paslaugų teikimu paslaugų gavėjui ir jo šeimos nariams, ar jų kopijos |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
|
Susitikimų su globojamo (rūpinamo), prižiūrimo ar įvaikinto vaiko biologiniais tėvais ir artimaisiais stebėjimo protokolai |
+ |
+ |
+ |
|
+ |
|
Pagalbos vaikui ir budinčiam, nuolatiniam globotojui, globėjui (rūpintojui), šeimynos dalyviams, įtėviams teikimo poreikio vertinimas ir pagalbos planas |
+
|
+ |
+ |
+ |
+
|
|
Pasirengimo globoti (rūpinti) ar įvaikinti vaiką pradinis vertinimas ir išvada |
|
|
|
+ |
|
+ |
Tarpusavio bendradarbiavimo ir paslaugų teikimo sutarties su globos centru kopija |
|
|
|
+ |
|
|
Prašymų nutraukti tarpusavio bendradarbiavimo ir paslaugų teikimo sutartį kopijos |
|
|
|
+ |
|
|
Globos kokybės vertinimas, rekomendacijos ir išvados |
|
|
|
+ |
|
|
Budinčio, nuolatinio globotojo kvalifikacijos tobulinimą (supervizijos, baigti mokymai ir kt.) patvirtinančių dokumentų kopijos |
|
|
|
+ |
|
|
Prašymai suteikti darbingumo atkūrimo / atokvėpio kriziniu atveju paslaugą, tarpusavio bendradarbiavimo ir darbingumo atkūrimo / atokvėpio kriziniu atveju paslaugos teikimo sutartis |
+ |
+ |
|
+ |
+ |
|
Vaiko laikino apgyvendinimo budinčio globotojo šeimoje aktas |
|
|
|
|
+ |
|
Vaiko sveikatos pažyma ir kiti dokumentai, susiję su jo sveikata |
|
|
|
|
+ |
|
Su švietimo pagalba vaikui susiję dokumentai |
|
|
|
|
+ |
|
Vaiko ir šeimos gerovės specialistų, nedirbančių globos centre, pateikti dokumentai, išrašai |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
Globos centro sudarytos globėjo (rūpintojo) parinkimo komisijos protokolas ir sprendimo dėl globėjo (rūpintojo) parinkimo vaikui bei globėjo (rūpintojo) paieškos protokolas |
+ |
+ |
|
+ |
+ |
|
Kiti pagal faktines aplinkybes svarbūs dokumentai, reikalingi atvejui koordinuoti |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
* Jeigu teikiama koordinuota pagalba.
_______________________________________
Pakeitimai:
1.
Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerija, Įsakymas
Nr. A1-151, 2018-04-10, paskelbta TAR 2018-04-12, i. k. 2018-05884
Dėl socialinės apsaugos ir darbo ministro 2018 m. sausio 19 d. įsakymo Nr. A1-28 „Dėl Globos centro veiklos ir vaiko budinčio globotojo vykdomos priežiūros organizavimo ir kokybės priežiūros tvarkos aprašo patvirtinimo“ pakeitimo
2.
Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerija, Įsakymas
Nr. A1-285, 2019-05-20, paskelbta TAR 2019-05-21, i. k. 2019-08014
Dėl Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2018 m. sausio 19 d. įsakymo Nr. A1-28 „Dėl Globos centro veiklos ir vaiko budinčio globotojo vykdomos priežiūros organizavimo ir kokybės priežiūros tvarkos aprašo patvirtinimo“ pakeitimo
3.
Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerija, Įsakymas
Nr. A1-610, 2019-10-11, paskelbta TAR 2019-10-11, i. k. 2019-16230
Dėl Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2018 m. sausio 19 d. įsakymo Nr. A1-28 „Dėl Globos centro veiklos ir vaiko budinčio globotojo vykdomos priežiūros organizavimo ir kokybės priežiūros tvarkos aprašo patvirtinimo“ pakeitimo
4.
Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerija, Įsakymas
Nr. A1-440, 2021-06-11, paskelbta TAR 2021-06-11, i. k. 2021-13425
Dėl Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2018 m. sausio 19 d. įsakymo Nr. A1-28 „Dėl Globos centro veiklos ir vaiko budinčio globotojo vykdomos priežiūros organizavimo ir kokybės priežiūros tvarkos aprašo patvirtinimo“ pakeitimo
5.
Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerija, Įsakymas
Nr. A1-253, 2023-04-19, paskelbta TAR 2023-04-19, i. k. 2023-07601
Dėl Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2018 m. sausio 19 d. įsakymo Nr. A1-28 „Dėl Globos centro veiklos ir vaiko budinčio globotojo vykdomos priežiūros organizavimo ir kokybės priežiūros tvarkos aprašo patvirtinimo“ pakeitimo
6.
Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerija, Įsakymas
Nr. A1-421, 2024-06-21, paskelbta TAR 2024-06-21, i. k. 2024-11420
Dėl Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2018 m. sausio 19 d. įsakymo Nr. A1-28 „Dėl Globos centro veiklos ir vaiko budinčio globotojo vykdomos priežiūros organizavimo ir kokybės priežiūros tvarkos aprašo patvirtinimo“ pakeitimo
1 Turi būti vertinamas globėjo ryšys su vaiku iki globos (rūpybos) / įvaikinimo nustatymo, pvz., močiutės, kuri augino vaiką nuo gimimo iki globos (rūpybos) nustatymo, ir močiutės, kuri su vaiku iki globos (rūpybos) nustatymo nebendravo.
2 Pildoma vertinant tik globėjus (rūpintojus) užsieniečius.
3 Pildoma vertinant tik į Lietuvą atvykusius užsieniečius vaikus.
4 Nepildoma vertinant į Lietuvą atvykusius užsieniečius vaikus.