Suvestinė redakcija nuo 2022-01-01

 

Sprendimas paskelbtas: TAR 2018-03-23, i. k. 2018-04434

 

r_NaujojiAkmene

 

AKMENĖS RAJONO SAVIVALDYBĖS TARYBA

 

SPRENDIMAS

DĖL GLOBOS CENTRO IR VAIKO PRIEŽIŪROS BUDINČIO GLOBOTOJO ŠEIMOJE VEIKLOS ORGANIZAVIMO IR FINASAVIMO AKMENĖS RAJONO SAVIVALDYBĖJE TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO

 

2018 m. kovo 22 d. Nr. T-72

Naujoji Akmenė

 

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo 16 straipsnio 2 dalies 38 punktu, Lietuvos Respublikos socialinių paslaugų įstatymo 191 straipsnio 6 dalimi, Globos centro veiklos ir vaiko budinčio globotojo vykdomos priežiūros organizavimo ir kokybės priežiūros tvarkos aprašu, patvirtintu Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2018 m. sausio 19 d. įsakymu Nr. A1-28 „Dėl globos centro veiklos ir vaiko budinčio globotojo vykdomos priežiūros organizavimo ir kokybės priežiūros tvarkos aprašo patvirtinimo“,  siekdama sudaryti sąlygas vaikams augti saugioje ir jų raidai palankioje šeimai artimoje aplinkoje, kai laikinai ar nuolat nėra galimybės jiems augti biologinėje šeimoje ar būti įvaikintiems, organizuoti vaikų priežiūrą pas budinčius globotojus, Akmenės rajono savivaldybės taryba  n u s p r e n d ž i a:

1. P a t v i r t i n t i Globos centro ir vaiko priežiūros budinčio globotojo šeimoje veiklos organizavimo ir finansavimo Akmenės rajono savivaldybėje tvarkos aprašą (pridedama).

2. N u s t a t y t i, kad šis sprendimas įsigalioja nuo 2018 m. balandžio 1 d.

Šis sprendimas gali būti skundžiamas Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo nustatyta tvarka.

 

 

 

Savivaldybės meras                                                                             Vitalijus Mitrofanovas

 

PATVIRTINTA

Akmenės  rajono savivaldybės tarybos

2018 m. kovo 22 d. sprendimu Nr. T-72,

(nauja redakcija

2021 m. rugpjūčio 30 d. sprendimu Nr. T-193)

 

GLOBOS CENTRO IR VAIKO PRIEŽIŪROS BUDINČIO GLOBOTOJO ŠEIMOJE VEIKLOS ORGANIZAVIMO IR FINANSAVIMO AKMENĖS RAJONO SAVIVALDYBĖJE TVARKOS APRAŠAS

 

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Globos centro ir vaiko priežiūros budinčio globotojo šeimoje veiklos organizavimo ir finansavimo Akmenės rajono savivaldybėje tvarkos aprašas (toliau – Aprašas) nustato likusio be tėvų globos (rūpybos) vaiko (-ų) priežiūros budinčio globotojo šeimoje organizavimo principus, reglamentuoja globos centro ir budinčio globotojo veiklos finansavimo tvarką.

2. Akmenės rajono savivaldybė (toliau – Savivaldybė), siekdama sudaryti sąlygas vaikams augti saugioje ir jų raidai palankioje šeimai artimoje aplinkoje, kai laikinai ar nuolat nėra galimybės jiems augti biologinėje šeimoje ar būti įvaikintiems, organizuoja vaikų priežiūrą pas budinčius globotojus.

3. Globos centras yra Akmenės rajono paramos šeimai centro struktūrinis padalinys (toliau – Globos centras), turintis paskirtą Globos centro veiklos koordinatorių, kurio pareigybės aprašyme nurodytos atskiros nuostatos dėl globos centro veiklos koordinavimo. Globos centras, įgyvendindamas vaiko globėjo (rūpintojo) teises ir pareigas, pagal Tarpusavio bendradarbiavimo ir paslaugų teikimo sutartį (toliau – Sutartis) perduoda likusį be tėvų globos vaiką, socialinę riziką patiriantį vaiką prižiūrėti budinčiam globotojui, teikia ir organizuoja socialines paslaugas bei kitą pagalbą pagal poreikį vaikui ir budinčiam globotojui, taip pat socialinę pagalbą vaiko tėvams, siekiant grąžinti vaiką į šeimą.

4. Budinčiais globotojais gali tapti asmenys, atitinkantys Lietuvos Respublikos civiliniame kodekse globėjui (rūpintojui) keliamus reikalavimus, taip pat Socialinių paslaugų įstatyme numatytus reikalavimus budinčiam globotojui. 

5. Budintis globotojas veiklą vykdo pagal individualios veiklos pažymėjimą ir turi atlikti visas su šia veikla susijusias pareigas bei vykdyti visas mokestines prievoles, kaip tai reglamentuota Lietuvos Respublikos įstatymuose ir kituose teisės aktuose.

6. Pagrindinis Globos centro veiklos tikslas – užtikrinti, kad visiems tėvų globos netekusiems vaikams, įvaikintiems vaikams, globėjų (rūpintojų) globojamiems (rūpinamiems) vaikams, budinčių globotojų prižiūrimiems vaikams bei budintiems globotojams, globėjams (rūpintojams), įtėviams ir kartu gyvenantiems jų šeimos nariams ar asmenims, ketinantiems jais tapti, būtų prieinama ir suteikiama reikalinga konsultacinė, psichosocialinė, teisinė ir kita pagalba, siekiant tinkamo vaiko, įvaikio ugdymo ir auklėjimo šeimai artimoje aplinkoje.

7. Šiame Apraše vartojamos sąvokos:

7.1. likęs be tėvų globos vaikas – vaikas iki 18 metų, kuriam įstatymų nustatyta tvarka yra nustatyta laikinoji ar nuolatinė globa (rūpyba);

7.2. priežiūra budinčio globotojo šeimoje – šio Aprašo nustatyta tvarka organizuojama priežiūra budinčio globotojo šeimos namuose be tėvų globos (rūpybos) likusiam vaikui (-ams), kurio (-ių) tėvų  deklaruota  gyvenamoji vieta, o jos nesant, faktinė gyvenamoji vieta yra Akmenės rajono savivaldybėje; arba vaiko radimo  vieta yra Akmenės rajono savivaldybėje, o tėvų gyvenamoji vieta nežinoma;

7.3. budintis globotojas – fizinis asmuo, atitinkantis Lietuvos Respublikos civiliniame kodekse globėjui (rūpintojui) keliamus reikalavimus, išklausęs globėjų (rūpintojų) ir įtėvių mokymus ir budinčių globotojų konsultavimo kursus (toliau – GIMK) , pagal su Globos centru sudarytą Sutartį prižiūrintis likusius be tėvų globos (rūpybos) vaikus, socialinę riziką patiriančius vaikus, su kuriais nėra susietas giminystės ryšiais, arba Sutartyje nustatytais atvejais teikiantis kitokią pagalbą biologiniams vaiko tėvams, siekiant sugrąžinti vaiką į šeimą;

7.4. Kriziniai atvejai – vaiko adaptacijos naujoje šeimoje laikotarpis ir (arba) pasikeitusios vaiko (šeimos) situacijos, kurios sukelia vaikui (šeimai) sudėtingų išgyvenimų, emocinę įtampą ir kurių vaikas (šeima) negali įveikti savarankiškai, nes tam reikalingi nauji įgūdžiai ir (ar) priemonės.

7.5. atlygis budinčiam globotojui – tai atlygis budinčiam globotojui, mokamas iš Savivaldybės  biudžeto lėšų už vykdomą veiklą, kai šeimoje nėra prižiūrimų vaikų, t. y. vaikų laukimo laikotarpiu, ir atlygis už veiklą, kai šeimoje yra prižiūrimi vaikai;

7.6. vienkartinė įsikūrimo pašalpa – tai vienkartinė nustatyto dydžio piniginė išmoka, mokama iš Savivaldybės  biudžeto lėšų budinčiam globotojui vaiko priežiūros vietai įsteigti;

7.7. pagalbos pinigai – tai piniginė išmoka, mokama iš Savivaldybės biudžeto lėšų budinčio globotojo pareigas atliekančiam asmeniui. Pagalbos pinigai yra skiriami vaiko poreikių ir interesų tenkinimui (neformaliam ugdymui, laisvalaikiui ir poilsiui organizuoti, stovykloms, sveikatos priežiūrai, prekėms ir pan.).

8. Kitos šiame Apraše vartojamos sąvokos atitinka Lietuvos Respublikos civiliniame kodekse, Lietuvos Respublikos socialinių paslaugų įstatyme, Lietuvos Respublikos vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatyme, Lietuvos Respublikos išmokų vaikams įstatyme, socialinės apsaugos ir darbo ministro patvirtintų Vaiko laikinosios globos (rūpybos) nuostatų, Globos centro veiklos ir vaiko budinčio globotojo vykdomos priežiūros organizavimo ir kokybės priežiūros tvarkos aprašo sąvokas.

9. Aprašas parengtas vadovaujantis Lietuvos Respublikos civiliniu kodeksu, Lietuvos Respublikos socialinių paslaugų įstatymu, Vaiko globos organizavimo nuostatais, patvirtintais Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2002 m. kovo 27 d. nutarimu Nr. 405 „Dėl Vaiko globos organizavimo nuostatų patvirtinimo“, Vaiko laikinosios globos (rūpybos) nuostatais, patvirtintais  Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2002 m. balandžio 18 d. įsakymu Nr. 56 „Dėl vaiko laikinosios globos (rūpybos) nuostatų patvirtinimo“, Globos centro veiklos ir vaiko budinčio globotojo vykdomos priežiūros organizavimo ir kokybės priežiūros tvarkos aprašu, patvirtintu Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo  ministro 2018 m.  sausio 19 d. įsakymu Nr. A1-28 „Dėl Globos centro veiklos ir vaiko budinčio globotojo vykdomos priežiūros organizavimo ir kokybės priežiūros tvarkos aprašo patvirtinimo“ (toliau – Tvarkos aprašas), kitais teisės aktais.

 

II SKYRIUS

BUDINČIO GLOBOTOJO VEIKLA

 

10. Budintis globotojas prižiūri vaiką, nesusijusį giminystės ryšiais, savo gyvenamojoje vietoje ir natūralioje šeimos aplinkoje, užtikrindamas jam emocinį bei fizinį saugumą, visavertį vaiko poreikius atitinkantį ugdymą, auklėjimą ir kasdienę priežiūrą, vykdo kitas teises ir pareigas, numatytas Socialinių paslaugų įstatyme.

11. Budintis globotojas vienu metu negali prižiūrėti daugiau kaip 3 vaikų. Bendras vaikų skaičius budinčio globotojo šeimoje su savais vaikais – ne daugiau kaip 6. Prižiūrimų vaikų skaičius gali būti didesnis išimtiniais atvejais, kai neišskiriami broliai bei seserys ir tai raštu suderinta su Globos centru, budinčiu globotoju.

12. Budintis globotojas prižiūri vaiką pagal Sutarties, sudarytos tarp Globos centro ir budinčio globotojo, sąlygas. Sutarties formą ir kitas dokumentų formas, susijusias su vaiko apgyvendinimu, paslaugų organizavimu ir teikimu vaikui ir budinčiam globotojui, tvirtina Globos centro direktorius.

13. Budintis globotojas vykdo vaiko priežiūrą:

13.1. kriziniais atvejais (iki 3 mėnesių), kai vaiką reikia skubiai, bet kuriuo paros metu apgyvendinti saugioje aplinkoje;

13.2. siekiant suteikti laikiną atokvėpį kitiems budintiems globotojams, globėjams (rūpintojams), esant galimybei, - šeimynos dalyviams (iki 2 savaičių, išimtiniais atvejais ir tik tuo atveju, jeigu vaikas yra vyresnis nei 7 metų, - iki 1 mėnesio);

13.3.  tol, kol baigsis vaiko laikinoji globa (rūpyba) ir vaikas bus grąžintas biologiniams tėvams ar jam bus nustatyta nuolatinė globa (rūpyba), ar jis bus įvaikintas. Išimtinais atvejais, kai teismas nustato vaiko nuolatinę globa (rūpybą) globos centre, - iki vaikui bus nustatyta nuolatinė globa (rūpyba) šeimoje arba vaikas bus įvaikintas.

14.  Budintis globotojas gali vykdyti kelių Aprašo 13 punkte numatytų rūšių priežiūrą. Aprašo 13.1 papunktyje numatyta priežiūra gali būti keičiama į Aprašo 13.3 papunktyje numatytą priežiūrą, jei vaikui reikia ilgesnės nei 3 mėnesių priežiūros.

15. Vaikas (-ai), kurio tėvų arba turimo vieno iš tėvų deklaruota gyvenamoji vieta yra ne Akmenės rajono savivaldybė, o jų nesant – vaiko deklaruota gyvenamoji vieta yra ne Akmenės rajono savivaldybė, budinčio globotojo šeimoje apgyvendinamas laikinai, ne ilgiau kaip iki 3 parų.

16.  Budintis globotojas,  prižiūrėdamas vaiką:

16.1. užtikrina vaiko saugumą ir pasitikėjimą skatinančius santykius;

16.2. skatina dvasinį ir moralinį vaiko tobulėjimą, stiprina vaiko savivertę, ugdo jo pareigingumą;

16.3. užtikrina reikiamą paramą vaiko gerovei;

16.4. skatina vaiką kurti ir palaikyti ryšius su bendraamžiais, šeima, kitais vaikui svarbiais asmenimis;

16.5. vykdo kas numatyta pagalbos vaikui ir budinčiam globotojui, globėjui (rūpintojui), šeimynos dalyviams, įtėviams poreikio vertinimo ir pagalbos plane (toliau – Planas);

16.6. atsižvelgdamas į globos centro rekomendacijas, pildo budinčio globotojo dienoraštį (nurodo vaiko ir globėjo (rūpintojo) ar budinčio globotojo vardus ir pavardes, duomenis apie vaiko sveikatą (vystymąsi, sutrikimus ir gydymą), pažintinį vystymąsi, mokymąsi, emocijas ir elgesį, tapatumo vystymąsi, šeimos ir socialinius ryšius, socialinį statusą, prireikus nurodo, jo nuomone, reikšmingą informaciją apie vaiką);

16.7. konsultuojasi su Globos centro specialistais dėl reikiamos pagalbos vaikui;

16.8. užtikrina vaiko saugumą, nepalieka jo be tinkamos priežiūros;

16.9. bendradarbiauja su sveikatos priežiūros įstaigų, švietimo ir ugdymo, socialinių paslaugų įstaigų specialistais, rūpinasi vaiko ugdymu, sveikatos priežiūra ir kt.;

16.10. naudojasi Globos centro siūloma pagalba, analizuoja ir vertina savo veiklą, tobulina savo profesinę kompetenciją ir dalyvauja savitarpio pagalbos grupėse bei supervizijose;

16.11. vykdo kitas funkcijas, reikalingas užtikrinant vaiko fizinę, emocinę, socialinę gerovę;

16.12. atlieka globos centro suteiktame įgaliojime nurodytus konkrečius veiksmus, atstovaudamas vaikui sveikatos priežiūros, socialinių paslaugų, švietimo ar kitose įstaigose, institucijose bei organizacijose.

17. Vaiko, kuriam pagal Civilinį kodeksą ir Civilinio proceso kodeksą globa (rūpyba) nustatyta globos centre, priežiūros ir gyvenamoji vieta negali būti globos centro buveinės ar socialinės globos įstaigos (padalinio) vieta.  

18. Priežiūros paslaugos teikimo pradžia yra laikomas vaiko apgyvendinimo budinčio globotojo šeimoje momentas. Vaiko apgyvendinimas budinčio globotojo šeimoje įforminamas aktu.

19. Esant aplinkybėms, dėl kurių nėra galimybės vaiką iš karto apgyvendinti budinčio globotojo šeimoje, vaikas laikinai (iki 3 parų) gali būti apgyvendintas Globos centre (Globos centro direktoriaus įsakymu).

 

III  SKYRIUS

PAGALBOS BUDINTIEMS GLOBOTOJAMS KOORDINAVIMAS IR TEIKIMAS

 

20. Globos centras teikia pagalbą budinčiam globotojui tiek prieš vaiko apgyvendinimą pas budintį globotoją, tiek vaiko priežiūros metu.

21. Pagalbą budintiems globotojams ir kartu gyvenantiems jų šeimos nariams organizuoja Globos centro specialistai, esant poreikiui, kiti specialistai (teisininkai, psichoterapeutai ir kt.).

22. Pagalbai budinčiam globotojui ir kartu gyvenantiems jų šeimos nariams koordinuoti Globos centro direktorius ar jo įgaliotas asmuo įsakymu paskiria globos koordinatorių (nurodomos globos koordinatoriaus pareigos, vardas, pavardė bei asmens, kuriam bus teikiamos paslaugos, vardas, pavardė, gimimo data). Globos koordinatorius skiriamas ne vėliau kaip per 3 darbo dienas nuo Globos centro ir budinčio globotojo Sutarties pasirašymo dienos. Globos koordinatorius yra ir kontaktinis Globos centro asmuo, su kuriuo nuolat palaiko ryšį budintis globotojas.

23. Globos koordinatorius organizuoja pagalbą prižiūrimam vaikui, budinčiam globotojui bei kartu gyvenantiems budinčio globotojo šeimos nariams bendradarbiaudamas su kitomis socialinių paslaugų, švietimo, sveikatos priežiūros įstaigomis, kitais Globos centro specialistais, dalyvaudamas sudarant pagalbos šeimai Planą Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo ir Atvejo vadybos tvarkos aprašo nustatyta tvarka, sudarydamas sąlygas prižiūrimam vaikui palaikyti ryšį su broliais, seserimis, biologiniais tėvais ir artimaisiais, derindamas teikiamas paslaugas ir pagalbą biologinei vaiko šeimai su socialiniais darbuotojais, teikiančiais paslaugas šeimai ir atvejo vadybininkais.

24. Globos koordinatorius tvarko kiekvieno budinčio globotojo bylą, kurioje pateikiamas individualius jų poreikių vertinimas, stiprybės ir silpnybės, Planas bei reikalingų paslaugų teikimo eiga (Tvarkos aprašo 1 priedas). Byloje saugomi visų globos centro specialistų konsultacijų aprašymai, išrašai, rekomendacijos, protokolai, kiti dokumentai, susiję su paslaugų teikimu paslaugų gavėjui ir jo šeimos nariams (Tvarkos aprašo 3 priedas).

25. Globos koordinatorius, koordinuodamas pagalbą budintiems globotojams:

25.1.  per 30 kalendorinių dienų nuo prižiūrimo vaiko apgyvendinimo šeimoje dienos kartu su Globos centro direktoriaus įsakymu paskirtais globos centro specialistais (toliau – Komanda) organizuoja visų individualių prižiūrimo vaiko sveikatos, vystymosi, ugdymo(si), specialiųjų ir kitų poreikių įvertinimą, atsižvelgdamas į vaiko gebėjimus, gabumus, situaciją vaiko šeimoje (pagal tai, kokie galimi vaiko teisių pažeidimai buvo nustatyti, kokios rizikos identifikuotos) ir budinčio globotojo šeimoje, taip pat į socialinę riziką, negalią, ypatumus, susijusius su vaiko amžiumi, branda, įgūdžiais, etnine kilme, kalba, religija, lytimi, rasine priklausomybe, santykius su tėvais, emociniais ryšiais susijusiais asmenimis, budinčiu globotoju ir kartu gyvenančiais šeimos nariais, bendraamžiais, bei kitus aspektus, pagal Planą (Tvarkos aprašo 1 priedas). Atliekant poreikių vertinimą, organizuojamas ne mažiau nei vienas susitikimas budinčio globotojo šeimoje.

25.1.1. Analizuojant individualius kiekvienos srities poreikius, turi būti įvertinti prižiūrimo vaiko, budinčio globotojo ir kartu gyvenančių šeimos narių poreikiai, kylantys dėl budinčio globotojo veiklos. Išskiriamos prižiūrimo vaiko, budinčio globotojo ar šeimos narių stiprybės ir silpnybės, padedančios ar trukdančios tenkinti konkretų poreikį. Atliekant individualių poreikių vertinimą, pildomas Planas (Tvarkos aprašo 1 priedas);

25.2. kartu su budinčiu globotoju ir Komanda per 30 kalendorinių dienų nuo vaiko apgyvendinimo budinčio globotojo šeimoje dienos sudaro Planą vaikui, budinčiam globotojui ir kartu gyvenantiems jų šeimos nariams:

25.2.1. sudaromas Planas (Tvarkos aprašo 1 priedas);

25.2.2. Plane nurodomi asmenys (vardas, pavardė, pareigos), atsakingi už uždavinių įgyvendinimą ir (ar) priemonių taikymą srityse, kuriose reikalinga pagalba tenkinant poreikius, numatomi konkretūs globos centro veiksmai;

25.2.3. Planas turi būti peržiūrimas: analizuojama, kokie pokyčiai įvyko, kokie rezultatai pasiekti ir kas juos lėmė, kokie numatyti rezultatai nebuvo pasiekti (jeigu tokių buvo) ir kodėl, kurios priemonės buvo efektyvios / neefektyvios, numatomi tolesni veiksmai (Tvarkos aprašo 2 priedas);

25.2.4. Planas turi būti peržiūrimas atsiradus svarbių aplinkybių ar naujų pagalbos poreikių, kurie daro reikšmingą įtaką Plano įgyvendinimui arba kokybiškam paslaugų teikimui, bet ne rečiau nei kas 3 mėnesius, kai vaikui nustatyta laikinoji globa;

25.3. reguliariai (ne rečiau kaip vieną kartą per dvi savaites, intensyvios pagalbos atvejais – ne rečiau kaip 1–2 kartus per savaitę) teikia ir organizuoja individualias konsultacijas budinčiam globotojui ir prižiūrimam vaikui. Esant poreikiui individualios Globos centro specialistų konsultacijos gali būti organizuojamas dažniau ir (ar) intensyvi pagalba gali būti organizuojama budinčio globotojo gyvenamojoje vietoje;

25.4. palaiko ryšį su budinčiu globotoju ir jo prižiūrimais vaikais tiesiogiai ir (ar) elektroninio ryšio priemonėmis (skambučiais, el. laiškais, pokalbių programėlėmis ir kt.) teikia emocinę paramą ir palaikymą;

25.5. reguliariai organizuoja psichologo konsultacijas budinčiam globotojui ir jo prižiūrimam vaikui. Prižiūrimo vaiko adaptacijos laikotarpiu, laikinai apgyvendinus prižiūrimą vaiką budinčio globotojo šeimoje, nustačius vaikui nuolatinę globą (rūpybą) kitoje šeimoje ar pakeitus budintį globotoją, intensyvi psichologo pagalba budinčiam globotojui ir jo prižiūrimam vaikui teikiama 2 savaites iki ir 2 savaites po šių sprendimų, lemiančių šias aplinkybes, įsiteisėjimo. Šiuo laikotarpiu psichologas suteikia po 2–5 papildomas konsultacijas. Prižiūrimo vaiko grąžinimo į šeimą atveju 2–5 papildomos psichologo konsultacijos budinčiam globotojui ir jo prižiūrimam vaikui suteikiamos iki jo grąžinimo į šeimą ir 2–5 papildomos psichologo konsultacijos – po jo grąžinimo į šeimą. Nustačius poreikį, psichologo pagalba organizuojama ir kartu gyvenantiems budinčio globotojo šeimos nariams. Esant krizinei situacijai, psichologo pagalba, įvertinus poreikį, turi būti  teikiama budinčio globotojo namuose;

25.6. organizuoja kitų specialistų pagalbą, atsižvelgdamas į atsirandančius vaiko poreikius (pvz.: logopedų, specialiųjų pedagogų, teisininkų, psichoterapeutų paslaugas, vaiko neformaliojo ugdymo ar užimtumo paslaugas), kartu su budinčiu globotoju užtikrina švietimo pagalbos, sveikatos priežiūros ar kitų paslaugų teikimą budinčio globotojo prižiūrimiems vaikams;

25.7. atsižvelgdamas į budinčio globotojo kartu gyvenančių jo šeimos narių ir (ar)  individualius prižiūrimo vaiko poreikius, tarpininkauja jam ir vaikui kitose institucijose;

25.8. analizuoja mokymų budintiems globotojams aktualiomis temomis poreikį ir organizuoja minėtus mokymus, kurių trukmė – ne mažiau nei 16 valandų per metus;

25.9. teikia informaciją ir derina veiksmus su budinčiu globotoju dėl vaiko susitikimo su tėvais, artimais giminaičiais ir su fiziniais asmenimis, emociniais ryšiais susijusiais su vaiku, tvarkos ir Plano įgyvendinimo eigos, pokyčių ir įgyvendinimo, padeda budinčiam globotojui ir jo prižiūrimam vaikui pasiruošti susitikimui su tėvais, artimais giminaičiais ir su fiziniais asmenimis, emociniais ryšiais susijusiais su vaiku, ir organizuoja pagalbą budinčiam globotojui ir budinčio globotojo prižiūrimam vaikui po šių susitikimų.

26. Didžiausias atvejų, tenkančių vienam globos koordinatoriui, skaičius yra 30–40, iš jų ne daugiau kaip 5 intensyvios pagalbos koordinavimo atvejai. Jei globos koordinatorius teikia paslaugas tik budintiems globotojams, didžiausias atvejų, tenkančių vienam globos koordinatoriui, skaičius yra 10–20, iš jų ne daugiau kaip 3 intensyvios pagalbos koordinavimo atvejai.

27. Globos centras pagal Sutartyje numatytą tvarką budintiems globotojams, krizės atveju organizuoja laikino atokvėpio paslaugas. Laikino atokvėpio paslauga įtraukiama į Planą, jos teikimo metu keliami uždaviniai, vertinami rezultatai. Prieš teikiant laikino atokvėpio paslaugą krizės atveju, ją teikiant ir baigus teikti, teikiama intensyvi globos centro ir kitų specialistų pagalba vaikui, budinčiam globotojui, globėjui (rūpintojui), šeimynos dalyviui. Laikino atokvėpio paslaugos trukmė krizės atveju – iki 2 savaičių, o išimtiniais atvejais, jei yra papildomas budinčio globotojo prašymas ir (arba) jei globos centro darbuotojai įvertina, jog per laikino atokvėpio paslaugos teikimo laikotarpį nustatyti uždaviniai nebuvo pasiekti, pažymint tai Plane ir teikiant siūlymą / sutikimą laikino atokvėpio paslaugos teikimo terminą pratęsti, siekiant įgyvendinti nustatytus uždavinius ir išvengti papildomų neigiamų pasekmių, jeigu vaikas yra vyresnis nei 7 metų, – iki 1 mėnesio. Šiuo atveju sprendimą dėl laikino atokvėpio paslaugos teikimo pratęsimo priima įstaigos vadovas.

28.  Kriziniu laikotarpiu, esant laikino atokvėpio paslaugos poreikiui, kurį įvardija budintis globotojas, ir (arba) nustato globos centro darbuotojai, budintis globotojas Sutartyje nustatyta tvarka kreipiasi dėl laikino atokvėpio paslaugos suteikimo.

29. Globėjas (rūpintojas), kuris siekia teikti laikino atokvėpio paslaugą privalo išklausyti GIMK programos Specializuotą dalį. Išklausęs GIMK programos Specializuotą dalį, globėjas (rūpintojas) turi gauti teigiamą išvadą dėl pasirengimo teikti laikino atokvėpio paslaugą.

30. Sutartyje nustatyta tvarka Globos centras budintiems globotojams organizuoja laikino atokvėpio paslaugos teikimą jų darbingumui atkurti vaiką perdavus globėjui (rūpintojui) arba grąžinus į šeimą. Laikino atokvėpio paslaugos teikimo darbingumui atkurti trukmė – iki 1 mėnesio per metus.

31. Globos centras, esant poreikiui (krizės atvejais, prižiūrint neįgalų vaiką ir kt.) ir (ar) teikiant paslaugas (savitarpio paramos grupės, mokymai ir kt.) budinčio globotojo prašymu, prižiūrimam vaikui organizuoja 1–4 valandų trukmės priežiūros paslaugas, jei ryšio priemonėmis (telefonu, el. laiškais, pokalbių programėlėmis ir kt.) informuojama apie tokių paslaugų poreikį (nurodomas budinčio globotojo, globėjo (rūpintojo) vardas, pavardė, prižiūrimo ar (ir) globojamo (rūpinamo) vaiko vardas ir pavardė, įvardijamos šių paslaugų poreikio priežastys). Ši paslauga organizuojama ne budinčio globotojo gyvenamojoje vietoje.

 

IV SKYRIUS

GLOBOS CENTRO IR BUDINČIO GLOBOTOJO VEIKLOS FINANSAVIMAS

 

32. Globos centro budintiems globotojams, teikiamos paslaugos finansuojamos iš Savivaldybės biudžeto lėšų. Budinčio globotojo veiklą per Globos centrą finansuoja ta savivaldybė, kurios iniciatyva vaikui nustatyta globa (rūpyba) Globos centre.

33. Savivaldybės administracija skiria ir moka vaiko globėjo (rūpintojo) teises ir pareigas įgyvendinančiam Globos centrui už budinčio globotojo, kuris yra sudaręs Sutartį su Globos centru, prižiūrimą vaiką:

33.1. vaiko globos (rūpybos) išmokas, mokamas Išmokų vaikams įstatymo nustatyta tvarka;

33.2. globos (rūpybos) išmokų tikslinius priedus, mokamus Išmokų vaikams įstatymo nustatyta tvarka;

33.3. išmokas vaikui, mokamas Išmokų vaikams įstatymo nustatyta tvarka, vaikui skirtas slaugos ir priežiūros (pagalbos) išlaidų tikslines kompensacijas, mokamas pagal Lietuvos Respublikos tikslinių kompensacijų įstatymą, ir kitas išmokas, jei teisė gauti šias išmokas vaikui ir globėjui (rūpintojui) numatyta įstatymuose;

33.4. atlygį budinčiam globotojui.

34. Globos centras budinčiam globotojui Sutartyje nustatytais terminais moka toliau nurodytas išmokas, kurios pervedamos į budinčio globotojo nurodytą asmeninę sąskaitą:

34.1. 1 minimalios mėnesinės algos (toliau – MMA) dydžio atlygį per mėnesį – tuo laikotarpiu, kai budinčiajam globotojui Globos centras nėra perdavęs prižiūrėti vaiko;

34.2. 1,5 MMA dydžio atlygį per mėnesį – tuo laikotarpiu, kai budinčiajam globotojui Globos centras yra perdavęs prižiūrėti vieną vaiką. Už kiekvieną kitą budinčiajam globėjui prižiūrėti perduotą vaiką atlygis didinamas –0,5 MMA per mėnesį;

34.3. 1,75 MMA dydžio atlygį per mėnesį – tuo laikotarpiu, kai budinčiajam globotojui Globos centras yra perdavęs prižiūrėti vieną vaiką iki 1 metų amžiaus arba paauglį nuo 12 metų, ar vaiką su negalia. Už kiekvieną kitą budinčiajam globėjui prižiūrėti perduotą vaiką iki 1 metų amžiaus arba paauglį nuo 12 metų ar vaiką su negalia atlygis didinamas – 0,75 MMA per mėnesį.

34.4. pagalbos pinigus už vaiko priežiūrą budinčio globotojo šeimoje – 3 bazinių socialinių išmokų (toliau – BSI) dydžio per mėnesį už kiekvieną vaiką iki 18 metų amžiaus, kol jis mokosi bendrojo lavinimo mokykloje;

34.5. vienkartinę 10 BSI dydžio įsikūrimo išmoką vaiko apgyvendinimui skirtai vietai įkurti Sutartyje nustatyta tvarka. Nustačius, kad įsikūrimo išmoką budintis globotojas panaudojo ne pagal paskirtį, pinigai turi būti gražinami į Globos centro  sąskaitą;

34.6. vaiko globos (rūpybos) išmokas, mokamas Išmokų vaikams įstatymo nustatyta tvarka;

34.7. išmokas vaikui, mokamas Išmokų vaikams įstatymo nustatyta tvarka, vaikui skirtą slaugos ar priežiūros (pagalbos) išlaidų tikslinę kompensaciją, mokamą pagal Lietuvos Respublikos tikslinių kompensacijų įstatymą, ir kitas išmokas, jei teisė gauti šias išmokas vaikui ir globėjui (rūpintojui) numatyta įstatymuose.

35. Globos (rūpybos) išmokų tikslinius priedus Globos centras naudoja papildomai pagalbai vaikui (pvz., logopedo, psichiatro, vaiko neformaliojo ugdymo ar užimtumo paslaugoms) ir (ar) pagalbai budinčiam globotojui (pvz.: psichoterapijai, supervizijai, profesinės kompetencijos ugdymui) teikti, jų neperduodamas budinčiam globotojui, jei Sutartyje nenumatyta kitaip.

36. Atlygis budinčiam globotojui mokamas Sutarties galiojimo laikotarpiu net ir tais atvejais, kai globos centras neperduoda budinčiam globotojui prižiūrėti vaiko.

37. Pagalbos pinigų, vienkartinės išmokos, globos (rūpybos) ir kitų išmokų vaikui naudojimą pagal paskirtį budinčio globotojo šeimoje prižiūri ir kontroliuoja Globos centras. Dėl išmokų gavimo budintis globotojas Globos centrui pateikia paslaugų suteikimo ataskaitą, kurios forma patvirtinta Globos centro direktoriaus, ne vėliau kaip iki kito mėnesio 5 d. Išmokos skaičiuojamos proporcingai dienų, kuriomis teiktos vaiko priežiūros paslaugos budinčio globotojo šeimoje, skaičiui.

38. Išmokos, nurodytos Aprašo 34 punkte, yra mokamos Sutarties galiojimo laikotarpiu. Tais atvejais, kai Sutartį sudaro sutuoktiniai, išmokos mokamos tik vienam iš jų.

39. Tais atvejais, kai Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnyba prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos nustato vaikui apsaugos poreikį, jo laikino apgyvendinimo Globos centre laikotarpiu, kol vaikui bus nustatyta laikinoji globa (rūpyba) ar vaikas bus grąžintas į šeimą, Savivaldybės administracija Globos centrui už kiekvieną laikinai apgyvendintą vaiką skiria ir moka 6 BSI dydžio išmoką per mėnesį. Išmokos dydis kiekvienam vaikui skaičiuojamas proporcingai vaiko laikino apgyvendinimo kalendorinių dienų skaičiui.

Papildyta punktu:

Nr. T-263, 2021-12-28, paskelbta TAR 2021-12-28, i. k. 2021-27330

 

V SKYRIUS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

40. Esant aplinkybėms, dėl kurių Globos centras neturi galimybės teikti vaiko priežiūros paslaugos  budinčio globotojo šeimoje, Savivaldybės administracija gali pirkti, finansuoti socialines paslaugas, teikiamas kitų globos centrų, sudarydama su jomis socialinių paslaugų teikimo ir finansavimo sutartis.

Punkto numeracijos pakeitimas:

Nr. T-263, 2021-12-28, paskelbta TAR 2021-12-28, i. k. 2021-27330

 

41. Kai budinčio globotojo šeimoje apgyvendinamas vaikas, kurio faktinė gyvenamoji ir deklaruota gyvenamoji vieta yra ne Akmenės rajono savivaldybė, už suteiktą laikiną priežiūrą budinčio globotojo šeimoje sumoka ta savivaldybė, kurioje yra vaiko ar jo tėvų deklaruota gyvenamoji vieta. Globos centras ir šiame punkte paminėta savivaldybė sudaro sutartį, kurioje numatomos laikinos priežiūros budinčio globotojo šeimoje teikimo ir apmokėjimo sąlygos.

Punkto numeracijos pakeitimas:

Nr. T-263, 2021-12-28, paskelbta TAR 2021-12-28, i. k. 2021-27330

 

42. Lėšos vaikų priežiūrai budinčio globotojo šeimoje planuojamos kiekvienų metų biudžete.

Punkto numeracijos pakeitimas:

Nr. T-263, 2021-12-28, paskelbta TAR 2021-12-28, i. k. 2021-27330

 

43. Globos centras iki einamųjų metų vasario 1 d. Savivaldybės administracijai pateikia veiklos ataskaitą už praėjusius metus.

Punkto numeracijos pakeitimas:

Nr. T-263, 2021-12-28, paskelbta TAR 2021-12-28, i. k. 2021-27330

 

44. Šio Aprašo įgyvendinimą kontroliuoja Savivaldybės administracijos direktorius ar jo įgaliotas asmuo.

Punkto numeracijos pakeitimas:

Nr. T-263, 2021-12-28, paskelbta TAR 2021-12-28, i. k. 2021-27330

 

45. Įgyvendindami Aprašo nuostatas, duomenų valdytojai užtikrina, kad jų atliekamas asmens duomenų tvarkymas atitiktų 2016 m. balandžio 27 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) 2016/679 dėl fizinių asmenų apsaugos tvarkant asmens duomenis ir dėl laisvo tokių duomenų judėjimo ir kuriuo panaikinama Direktyva 95/46/EB (Bendrasis duomenų apsaugos reglamentas) (toliau ‒ Reglamentas), Lietuvos Respublikos asmens duomenų teisinės apsaugos įstatymo nuostatas. Duomenų subjektų teisės įgyvendinamos Reglamento ir duomenų valdytojo, į kurį kreipiamasi dėl duomenų subjekto teisių įgyvendinimo, nustatyta tvarka.

Punkto numeracijos pakeitimas:

Nr. T-263, 2021-12-28, paskelbta TAR 2021-12-28, i. k. 2021-27330

 

46. Dokumentai (įskaitant dokumentus, kuriuose yra asmens duomenų) saugomi Lietuvos Respublikos dokumentų ir archyvų įstatymo nustatyta tvarka Lietuvos vyriausiojo archyvaro nustatytais terminais.

Punkto numeracijos pakeitimas:

Nr. T-263, 2021-12-28, paskelbta TAR 2021-12-28, i. k. 2021-27330

 

________________________

 

 

Pakeitimai:

 

1.

Akmenės rajono savivaldybės taryba, Sprendimas

Nr. T-129, 2018-05-24, paskelbta TAR 2018-05-25, i. k. 2018-08345

Dėl Akmenės rajono savivaldybės tarybos 2018 m. kovo 22 d. sprendimo Nr. T-72 „Dėl Globos centro ir vaiko priežiūros budinčio globotojo šeimoje veiklos organizavimo ir finansavimo Akmenės rajono savivaldybėje tvarkos aprašo patvirtinimo" pakeitimo

 

2.

Akmenės rajono savivaldybės taryba, Sprendimas

Nr. T-223, 2020-10-26, paskelbta TAR 2020-10-26, i. k. 2020-22196

Dėl Akmenės rajono savivaldybės tarybos 2018 m. kovo 22 d. sprendimo Nr. T-72 „Dėl Globos centro ir vaiko priežiūros budinčio globotojo šeimoje veiklos organizavimo ir finansavimo Akmenės rajono savivaldybėje tvarkos aprašo patvirtinimo“ pakeitimo

 

3.

Akmenės rajono savivaldybės taryba, Sprendimas

Nr. T-193, 2021-08-30, paskelbta TAR 2021-08-31, i. k. 2021-18330

Dėl Akmenės rajono savivaldybės tarybos 2018 m. kovo 22 d. sprendimo Nr. T-72 „Dėl globos centro ir vaiko priežiūros budinčio globotojo šeimoje veiklos organizavimo ir finansavimo Akmenės rajono savivaldybėje tvarkos aprašo patvirtinimo“ pakeitimo

 

4.

Akmenės rajono savivaldybės taryba, Sprendimas

Nr. T-263, 2021-12-28, paskelbta TAR 2021-12-28, i. k. 2021-27330

Dėl Akmenės rajono savivaldybės tarybos 2018 m. kovo 22 d. sprendimo Nr. T-72 „Dėl Globos centro ir vaiko priežiūros budinčio globotojo šeimoje veiklos organizavimo ir finansavimo Akmenės rajono savivaldybėje tvarkos aprašo patvirtinimo“ pakeitimo