Suvestinė redakcija nuo 2024-11-30

 

Sprendimas paskelbtas: TAR 2023-02-03, i. k. 2023-02065

 

 

 

 

Joniškio rajono savivaldybės
TARYBA

 

SPRENDIMAS

DĖL PAMINKLŲ STATYMO IR ATMINIMO ŽENKLŲ ĮRENGIMO JONIŠKIO RAJONO SAVIVALDYBĖS TERITORIJOJE TVARKOS APRAŠO

PATVIRTINIMO

 

2023 m. vasario 2 d. Nr. T-5

Joniškis

 

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo 16 straipsnio 2 dalies           36 punktu, Joniškio rajono savivaldybės taryba n u s p r e n d ž i a:

Patvirtinti Paminklų statymo ir atminimo ženklų įrengimo Joniškio rajono savivaldybės teritorijoje tvarkos aprašą (pridedama).

 

 

 

Savivaldybės meras                                                                                           Vitalijus Gailius

 

PATVIRTINTA

Joniškio rajono savivaldybės tarybos

2023 m. vasario 2 d. sprendimu Nr. T-5

 

 

 

 

PAMINKLŲ STATYMO IR ATMINIMO ŽENKLŲ ĮRENGIMO JONIŠKIO RAJONO SAVIVALDYBĖS TERITORIJOJE TVARKOS APRAŠAS

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Paminklų statymo ir atminimo ženklų įrengimo Joniškio rajono savivaldybės teritorijoje tvarkos aprašas (toliau – Aprašas) reglamentuoja paminklų statymo ir atminimo ženklų įrengimo Joniškio rajono savivaldybės (toliau – Savivaldybės) teritorijoje tvarką Savivaldybės ar iniciatorių lėšomis.

2. Memorialinės lentos Lietuvos Nepriklausomybės Akto signatarams įrengiamos vadovaujantis Lietuvos Nepriklausomybės Akto signatarų atminimo įamžinimo tvarkos aprašu,  patvirtintu Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2005 m. kovo 31 d. nutarimu Nr. 340 „Dėl Lietuvos Nepriklausomybės Akto signatarų atminimo įamžinimo tvarkos aprašo ir Lietuvos Nepriklausomybės Akto signataro ženklo pavyzdžio patvirtinimo“.

3. Šis Aprašas netaikomas atminimo ženklus įrengiant pastatų viduje.

4. Pagrindinės šiame Apraše vartojamos sąvokos:

4.1.  Atminimo ženklas – atminimo ženklas skirtas žymioms asmenybėms ir istoriniams įvykiams įamžinti:

4.1.1. Informacinė lenta – atminimo ženklas prie reikšmingų statinių su paaiškinimu, kuo pažymimas objektas (vietovė) yra svarbus istorijai.

4.1.2. Koplytstulpis – memorialinis, medinis arba mūrinis mažosios architektūros statinys,  kurio viršūnėje pritvirtinta keturkampė su medinėmis skulptūromis koplytėlė, užsibaigianti kryžiumi, pastatytas reikšmingą įvykį menančioje vietoje.

4.1.3. Kryžius – geometrinė figūra, sudaryta iš dviejų statmenai susikertančių atkarpų.

4.1.4. Memorialinė lenta – atminimo ženklas reikšmingam įvykiui ar asmeniui atminti, tvirtinamas ant pastato fasado.

4.1.5. Paminklinis akmuo – natūralus lauko akmuo ar akmens plokštė su užrašu, pastatytas (-a) reikšmingą įvykį menančioje vietoje.

4.1.6. Stogastulpis – etnografinis keturkampis, daugiakampis, apvalus, profiliuotas stiebas su vienu ar keliais liaudiškais ornamentuotais stogeliais, dengiančiais šventųjų statulėles ar kryžius.

4.2. Paminklas – skulptūra, monumentas ar mažosios architektūros kūrinys iš akmens, gipso, metalo ar kitos patvarios medžiagos, turintis pamatą ar postamentą.

4.3. Iniciatorius – fizinis ar juridinis asmuo, pateikęs prašymą statyti paminklą ar įrengti atminimo ženklą.

 

II SKYRIUS

PRAŠYMŲ PATEIKIMAS

 

5. Prašymą statyti paminklą ar įrengti atminimo ženklą Iniciatorius pateikia Savivaldybės administracijos direktoriui.

6. Prašyme turi būti nurodyta:

6.1. kontaktiniai asmenys: Iniciatorius, užsakovas, jei yra numatyti – autorius, architektas bei nurodytų kontaktinių asmenų buveinių adresai, telefono numeris, el. pašto adresai;

6.2. paminklo ar atminimo ženklo įrengimo idėjos pagrindimas ir statymo motyvacija (pateikiamas aprašymas);

6.3. paminklo statymo ar atminimo ženklo įrengimo adresas;

6.4. paminklo ar atminimo ženklo tekstas, suderintas su Savivaldybės kalbos tvarkytoju;

6.5. finansavimo šaltiniai;

6.6. planuojama darbų pradžia ir pabaiga.

7. Kartu su prašymu pateikiama:

7.1. projektiniai pasiūlymai, suderinti su Savivaldybės vyriausiuoju architektu;

7.2. numatomo statyti paminklo ar atminimo ženklo įrengimo vietos schema su gretimų sklypų ribomis, paminklo ar atminimo ženklo įrengimo vietos planas (M1:500), atliktas ant topografinio pagrindo mieste arba ortofoto pagrindo – kaimo teritorijoje;

7.3. pastato, žemės sklypo savininko ar valdytojo sutikimas;

7.4. Kultūros paveldo departamento prie Kultūros ministerijos Šiaulių teritorinio skyriaus pritarimas ar specialieji paveldosaugos reikalavimai, jei statyti paminklą ar įrengti atminimo ženklą numatoma kultūros paveldo vietovėje, objekte ar jų apsaugos zonoje;

7.5. Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos prie Aplinkos ministerijos ar jų padalinių pritarimas, jei statyti paminklą ar įrengti atminimo ženklą numatoma saugomoje teritorijoje.

8. Už prašyme pateiktos informacijos ir prie prašymo pateiktų dokumentų teisingumą atsako Iniciatorius. Tuo atveju, kai paminklo statymą ar atminimo ženklo įrengimą inicijuoja Savivaldybė, nurodytų dokumentų rengimą ir derinimą organizuoja Savivaldybės administracijos direktoriaus paskirtas administracijos padalinys.

 

III SKYRIUS

PRAŠYMŲ NAGRINĖJIMAS

 

9. Paminklai ir atminimo ženklai gali būti statomi ar įrengiami Savivaldybės arba Iniciatoriaus lėšomis. Savivaldybės biudžeto lėšas statyti paminklus ar įrengti atminimo ženklus planuoja Savivaldybės administracija.

10. Savivaldybės administracija, gavusi Iniciatoriaus prašymą, per 5 darbo dienas patikrina, ar pateiktas prašymas atitinka šio Aprašo reikalavimus. Nustačius, kad Iniciatorius pateikė ne visą Apraše nurodytą informaciją ir (ar) dokumentus, apie tai raštu praneša jam, nurodydama ne trumpesnį kaip 5 darbo dienų terminą pateiktiems dokumentams patikslinti ar papildomiems dokumentams pateikti. Per nustatytą terminą nepatikslinus dokumentų ar nepateikus papildomų dokumentų, prašymas toliau nenagrinėjamas, apie tai Iniciatorius informuojamas raštu.

11. Jei prašymas atitinka šio Aprašo reikalavimus, jis perduodamas svarstyti Paminklų statymo ir atminimo ženklų įrengimo komisijai (toliau – Komisija).

12.  Komisijai pritarus Iniciatoriaus prašymui, Savivaldybės administracija rengia:

12.1. Savivaldybės tarybos sprendimo projektą dėl pritarimo paminklo pastatymui;

12.2. Savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymą dėl pritarimo įrengti atminimo ženklą.

13. Savivaldybės tarybos sprendime dėl paminklo statymo ar Savivaldybės administracijos direktoriaus įsakyme dėl atminimo ženklo įrengimo turi būti nurodyta, kas yra paminklo statymo ar kito atminimo ženklo įrengimo užsakovas, kieno lėšomis bus statomas paminklas ar įrengiamas kitas atminimo ženklas. Jei paminklą ar kitą atminimo ženklą nusprendžiama statyti Savivaldybės lėšomis, jos numatomos kitų metų Savivaldybės biudžete.

 

IV SKYRIUS

KOMISIJOS SUDARYMAS IR FUNKCIJOS

 

14. Komisijos tikslas – įvertinti pateiktus prašymus statyti paminklus ar įrengti atminimo ženklus Savivaldybės teritorijoje.

15. Komisija sudaroma iš 7 (septynių) asmenų: Savivaldybės tarybos narių, Savivaldybės administracijos, kultūros ar kitų institucijų atstovų, turinčių kompetencijų vertinti pateiktus prašymus. Komisijos sudėtį, Komisijos pirmininką, sekretorių tvirtina Savivaldybės taryba. Sekretorius nėra Komisijos narys.

16. Komisijos nariai, vertindami prašymus, laikosi skaidrumo, nešališkumo, teisingumo, sąžiningumo ir protingumo principų.

17. Komisijos pagrindinė veiklos forma – posėdžiai. Komisijos posėdžiai gali vykti nuotoliniu arba mišriuoju būdu. Sprendimą organizuoti posėdį nuotoliniu arba mišriuoju būdu priima Komisijos pirmininkas savo iniciatyva arba gavęs Komisijos nario prašymą dalyvauti posėdyje nuotoliniu būdu. Apie priimtą sprendimą Komisijos posėdį organizuoti nuotoliniu arba mišriuoju būdu nedelsiant elektroninių ryšių priemonėmis turi būti pranešta Komisijos nariams ir kitiems posėdžio dalyviams. Mišriuoju būdu organizuojamame posėdyje kiti Komisijos nariai ir posėdžio dalyviai savo pasirinkimu gali dalyvauti nuotoliniu būdu, arba atvykę į Komisijos posėdžių salę. Posėdžiai yra teisėti, jeigu juose dalyvauja daugiau kaip pusė visų Komisijos narių. Komisijos sprendimai priimami posėdyje dalyvaujančių Komisijos narių balsų dauguma. Jeigu balsai pasiskirsto po lygiai (laikoma, kad balsai pasiskirstė po lygiai tada, kai balsų už gauta tiek pat, kiek prieš, taip pat, kai balsų už gauta tiek pat, kiek prieš ir susilaikiusių kartu sudėjus), balsuojama dar kartą. Jeigu balsavus dar kartą balsai pasiskirsto po lygiai, balsavimas tęsiamas, arba skelbiama pertrauka, po kurios balsuojama trečiąjį kartą. Jeigu po trečiojo balsavimo balsai pasiskirsto po lygiai, sprendimą lemia Komisijos pirmininko balsas. Komisijos sprendimai įforminami posėdžių protokolais, kuriuos pasirašo Komisijos pirmininkas ir sekretorius. Komisijos posėdžių metu daromi garso ir vaizdo įrašai. Komisijos posėdžiai, išskyrus Komisijos uždarus posėdžius, transliuojami tiesiogiai, ir Komisijos posėdžių garso ir vaizdo įrašai Lietuvos Respublikos dokumentų ir archyvų įstatymo nustatyta tvarka saugomi informacinėse laikmenose ir skelbiami viešai reglamento nustatyta tvarka Savivaldybės interneto svetainėje. Svarstant su asmens duomenimis, kurių viešinimas neatitiktų Reglamento (ES) 2016/679 reikalavimų, susijusią informaciją posėdžių garso ir vaizdo įrašai neviešinami.

Punkto pakeitimai:

Nr. T-201, 2024-11-28, paskelbta TAR 2024-11-29, i. k. 2024-20939

 

18. Komisija į posėdžius gali kviesti Iniciatorių.

19. Komisija posėdžius rengia, kai pateiktas bent vienas prašymas statyti paminklą ar įrengti atminimo ženklą.

20. Informacija apie numatomą statyti paminklą ar įrengti atminimo ženklą yra skelbiama Savivaldybės interneto svetainėje www.joniskis.lt. 

 

V SKYRIUS

PAMINKLŲ IR ATMINIMO ŽENKLŲ PROJEKTŲ DERINIMAS,

JŲ STATYBA AR  ĮRENGIMAS

 

21. Savivaldybės lėšomis statomų paminklų ar įrengiamų atminimo ženklų projektavimo ir statybos ar įrengimo rangovas parenkamas Lietuvos Respublikos viešųjų pirkimų įstatymo nustatyta tvarka. Iniciatorių lėšomis statomų paminklų ar įrengiamų atminimo ženklų projektavimo ir statybos ar įrengimo darbus organizuoja Iniciatoriai.

22. Jeigu prašyme nebuvo pažymėta, kad reikalinga pagalba organizuojant paminklo statybos, atminimo ženklo pagaminimą ir jo įrengimą, darbus savo lėšomis organizuoja Iniciatorius ir atsako už galutinį rezultatą pagal jo prašyme pateiktus projektinius pasiūlymus.

23. Iniciatorius (tuo atveju, jei darbai vykdomi jo lėšomis) ar Savivaldybės administracija turi gauti statybą leidžiantį dokumentą, jei paminklas ar atminimo ženklas yra statinys, kuriam statyti ar įrengti privalomas statybą leidžiantis dokumentas.

 

VI SKYRIUS

PAMINKLŲ IR KITŲ ATMINIMO ŽENKLŲ PRIEŽIŪRA IR NUKELDINIMAS

 

24. Už Savivaldybės teritorijoje pastatytų paminklų ar atminimo ženklų priežiūrą atsako Iniciatorius ar kitas asmuo, turintis išimtines autoriaus turtines teises, jei teisės aktų nustatyta tvarka šie kūriniai nėra perduodami Savivaldybės nuosavybėn.

25. Savivaldybei nuosavybės teise priklausančių paminklų ar atminimo ženklų priežiūrą vykdo atitinkamos seniūnijos seniūnas.

26. Savivaldybės teritorijoje esantys paminklai ar atminimo ženklai gali būti nukeldinti ar perkelti į kitą vietą šiais atvejais:

26.1. atsižvelgus į Savivaldybės gyventojų, bendrijų, bendruomenių ar jų atstovų, visuomeninių organizacijų ar kitų institucijų raštu pareikštą motyvuotą nuomonę ir ją patvirtinančius įrodymus;

26.2. pablogėjus paminklo ar atminimo ženklo būklei, jei ji kelia pavojų arti jo gyvenančių, dirbančių ar kitais tikslais būnančių žmonių sveikatai, gyvybei ar aplinkai, o paminklo ar kito atminimo ženklo neįmanoma restauruoti ar atstatyti;

26.3. kai paminklas ar atminimo ženklas yra pastatytas neteisėtai, t. y., nesilaikant šio Aprašo.

27. Nukelti ar perkelti paminklą, ar atminimo ženklą, įrašytus į Lietuvos Respublikos nekilnojamųjų kultūros vertybių registrą, galima tik gavus Kultūros paveldo departamento prie Kultūros ministerijos rašytinį pritarimą.

28. Apie šio Aprašo 26 punkte nurodytas aplinkybes informuojamas paminklo ar atminimo ženklo savininkas, autorius, nurodomas terminas, per kurį paminklas ar atminimo ženklas turi būti nukeltas arba perkeltas. Per nustatytą laiką nenukėlus ar neperkėlus paminklo, ar atminimo ženklo, šiuos veiksmus turi teisę atlikti Savivaldybės administracija, tam pritarus Savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymu, gavus Komisijos pritarimą.

29. Paminklai ar atminimo ženklai, pastatyti ar įrengti Savivaldybei ar valstybei priklausančioje teritorijoje be Savivaldybės administracijos ar valstybinės žemės valdytojo sutikimo, nukeliami įstatymų nustatyta tvarka. Paminklo ar atminimo ženklo savininkas arba kiti suinteresuoti asmenys per nurodytą terminą gali teikti prašymą įteisinti paminklą ar atminimo ženklą, kai šis pastatytas nesilaikant šio Aprašo.

VII SKYRIUS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

30. Šio Aprašo reikalavimų laikymosi priežiūrą atlieka Savivaldybės administracija.

31. Fiziniai ir juridiniai asmenys, įrengę atminimo ženklus pažeisdami Aprašo reikalavimus, atsako teisės aktų nustatyta tvarka.

32. Už ne Savivaldybės lėšomis pastatytą paminklą, įrengtą atminimo ženklą, jo priežiūrą, remontą, atnaujinimą po įrengimo atsakingas yra Iniciatorius. Iniciatorius, norėdamas perduoti atminimo ženklą Savivaldybės nuosavybėn, turi kreiptis į Savivaldybės tarybą su prašymu perimti turtą Savivaldybės nuosavybėn.

33. Aprašas gali būti keičiamas, papildomas ar naikinamas Savivaldybės tarybos sprendimu.

 

____________________

 

 

 

Pakeitimai:

 

1.

Joniškio rajono savivaldybės taryba, Sprendimas

Nr. T-201, 2024-11-28, paskelbta TAR 2024-11-29, i. k. 2024-20939

Dėl Joniškio rajono savivaldybės tarybos 2023 m. vasario 2 d. sprendimo Nr. T-5 „Dėl Paminklų statymo ir atminimo ženklų įrengimo Joniškio rajono savivaldybės teritorijoje tvarkos aprašo“ pakeitimo