Suvestinė redakcija nuo 2019-12-12
Įsakymas paskelbtas: Žin. 2010, Nr. 56-2770, i. k. 110203NISAK0001-141
LIETUVOS RESPUBLIKOS ENERGETIKOS MINISTRO
ĮSAKYMAS
DĖL ENERGIJOS, ENERGIJOS IŠTEKLIŲ IR VANDENS VARTOJIMO AUDITO ATLIKIMO TECHNOLOGINIUOSE PROCESUOSE IR ĮRENGINIUOSE METODIKOS PATVIRTINIMO
2010 m. gegužės 10 d. Nr. 1-141
Vilnius
Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos energetikos įstatymo (Žin., 2002, Nr. 56-2224; 2009, Nr. 10-352) 6 straipsnio 16 punktu ir atsižvelgdamas į 2006 m. balandžio 5 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyvos 2006/32/EB dėl energijos galutinio vartojimo efektyvumo ir energetinių paslaugų, panaikinančios Tarybos direktyvą 93/76/EEB (OL 2006 L 114, p. 64), 12 straipsnio nuostatas,
tvirtinu Energijos, energijos išteklių ir vandens vartojimo audito atlikimo technologiniuose procesuose ir įrenginiuose metodiką (pridedama).
PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos energetikos ministro
2010 m. gegužės 10 d. įsakymu Nr. 1-141
ENERGIJOS, ENERGIJOS IŠTEKLIŲ IR VANDENS VARTOJIMO AUDITO ATLIKIMO TECHNOLOGINIUOSE PROCESUOSE IR ĮRENGINIUOSE
METODIKA
I. BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Energijos, energijos išteklių ir vandens vartojimo audito atlikimo technologiniuose procesuose ir įrenginiuose metodika (toliau – ši Metodika) nustato energijos, energijos išteklių (toliau – energija) ir vandens vartojimo audito atlikimo technologiniuose procesuose ir įrenginiuose (toliau – auditas) pagrindinius etapus ir audito ataskaitos parengimą.
2. Audito atlikimo technologiniuose procesuose ir įrenginiuose tikslas – įvertinti energijos ir vandens nuostolius technologiniuose procesuose ir įrenginiuose ir numatyti technines organizacines priemones energijos ir vandens nuostoliams sumažinti.
II. NUORODOS
4. Šioje Metodikoje pateiktos nuorodos į šiuos teisės aktus:
4.1. Lietuvos Respublikos metrologijos įstatymas (Žin., 1996, Nr. 74-1768; 2006, Nr. 77-2966);
4.2. Energijos vartojimo pastatuose, technologiniuose procesuose ir įrenginiuose audito atlikimo tvarkos ir sąlygų ir energijos vartojimo pastatuose, technologiniuose procesuose ir įrenginiuose auditą atliekančių specialistų rengimo ir atestavimo tvarkos aprašas, patvirtintas Lietuvos Respublikos energetikos ministro 2009 m. gegužės 26 d. įsakymu Nr. 1-75 (Žin., 2009, Nr. 64-2576);
4.3. Valstybinės metrologijos tarnybos direktoriaus 2006 m. gruodžio 1 d. įsakymas Nr. V-178 „Dėl Teisinei metrologijai priskirtų matavimo priemonių grupių sąrašo ir laiko intervalų tarp patikrų patvirtinimo“ (Žin., 2006, Nr. 133-5059);
4.4. Kuro ir energijos balanso sudarymo metodika, patvirtinta Statistikos departamento prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės generalinio direktoriaus 2004 m. lapkričio 24 d. įsakymu Nr. DĮ-228 „Dėl Kuro ir energijos balanso sudarymo metodikos patvirtinimo“ (Žin., 2004, Nr. 172-6363);
4.5. Energetikos įmonių investicijų vertinimo ir derinimo Valstybinėje kainų ir energetikos kontrolės komisijoje tvarkos aprašas, patvirtintas Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos 2009 m. liepos 10 d. nutarimu Nr. O3-100 (Žin., 2009, Nr. 86-3660).
III. SĄVOKOS IR APIBRĖŽTYS
5. Šioje Metodikoje vartojamos sąvokos ir apibrėžtys:
Apyvarta – ūkio subjekto pajamos, gautos per tam tikrą laikotarpį, pardavus prekes ir (arba) suteikus paslaugas.
Aptarnavimo procesai – darbo procesai, nesukuriantys jokios produkcijos ir skirti technologinių ir pagalbinių procesų aptarnavimui (pavyzdžiui, sandėliavimo bei transporto operacijos, kokybės kontrolė, darbo vietų aptarnavimas ir pan.).
Energijos balansas – kiekybinė lygybė tarp energijos įeities ir išeities srautų nagrinėjamame objekte.
Energijos srautas – energijos kiekis per vienetinį laiko tarpą.
Energijos vartojimo įrenginys – bet kuris energijos vartotojo įrenginys, vartojantis bet kurią energijos rūšį.
Gamybos ciklo trukmė – laikotarpis nuo tam tikro gaminio ar detalės gamybos pradžios iki pabaigos.
Gamybos procesas – visuma tarpusavyje susijusių darbo ir gamtinių procesų, kurių metu pradinė medžiaga paverčiama gaminiais.
Objektas – bet kokia apibrėžtas ribas turinti ūkinės veiklos sritis, pastatas, procesas, įrenginys, kuriame naudojama energija.
Pagalbiniai procesai – darbo procesai, kurie sudaro sąlygas be sutrikimų vykti technologiniam procesui (pavyzdžiui, įrankių gamyba įmonės reikalams, atsarginių įrenginių remontui gamyba, įrenginių remontas, suspausto oro, garo, šalčio gamyba ir panašiai).
Sankey diagrama – srauto diagrama, kurioje rodyklės plotis yra proporcingas srauto kiekiui. Diagrama skirta energijos, vandens ir žaliavų balanso vizualizacijai.
Techniniai dokumentai – įrenginio atitikties deklaracija, pasas, brėžiniai, priežiūros dokumentai, sertifikatas ir kiti kartu su įrenginiu gamintojo pateikiami dokumentai, kuriuose nurodoma įrenginio paskirtis, konstrukcija, parametrai, privalomieji saugos reikalavimai ir eksploatacijos tvarka.
Technologinės energetinės inžinerinės sistemos – gamybinės paskirties sistemos statinyje, skirtos technologinių procesų ir technologinių įrenginių normaliam darbui užtikrinti. Tai technologinėms reikmėms skirtos vandentiekio, nuotėkų šalinimo, šildymo, vėdinimo, oro kondicionavimo, suspausto oro, dujų, kuro tiekimo, šalčio, elektros, šilumos bei kitos sistemos.
Technologinė operacija – tikslingas darbo objektų fizinių bei cheminių savybių keitimas, siekiant paversti juos gaminiais.
Technologiniai procesai – pagrindiniai gamybos procesai, kurių metu keičiamos darbo objektų formos, dydžiai, savybės ir pradinės žaliavos virsta pagrindine produkcija. Pagrindinių gamybos procesų tiesioginis rezultatas – pagaminti gaminiai, suteiktos paslaugos.
Technologinio proceso srautas – atskiro produkto arba produktų grupės gamybos technologinio proceso etapų ar technologinių operacijų seka.
Technologinio proceso srauto diagrama – schematiškai pateikta atskiro produkto arba produktų grupės gamybos technologinio proceso etapų ar operacijų seka.
Technologinis reglamentas – pagrindinis techninis dokumentas, nustatantis konkretaus technologinio proceso arba atskirų jo stadijų (operacijų) vykdymo technologiją, taisykles ir tvarką bei produkto perdirbimo technologinio proceso saugaus vykdymo sąlygas.
Vandens balansas – kiekybinė lygybė tarp vandens įeities ir išeities srautų nagrinėjamame objekte.
Žaliavų masės balansas – kiekybinė lygybė tarp žaliavų įeities ir išeities srautų nagrinėjamame objekte.
Žaliavų masės srautas – gamybos procese naudojamų žaliavų masės kiekis per vienetinį laiko tarpą.
IV. AUDITO ATLIKIMO TECHNOLOGINIUOSE PROCESUOSE IR ĮRENGINIUOSE PAGRINDINIAI ETAPAI
7. Audito atlikimo technologiniuose procesuose ir įrenginiuose pagrindiniai etapai:
V. ĮMONĘ APIBŪDINANČIŲ ĮVESTIES DUOMENŲ SURINKIMAS
8. Surenkama bendra informacija apie įmonę:
8.1. įmonės pavadinimas ir adresas, objekto savininkas (patikėtinis) arba bet kurio iš jų įgaliotas asmuo ir jo kontaktai;
8.2. gaminama produkcija;
8.2.2. pagamintos produkcijos kiekiai trijų paskutinių kalendorinių metų laikotarpyje. Pagamintos produkcijos kiekis metuose nurodomas produkcijos matavimo vienetais;
10. Surenkama informacija apie energijos, vandens ir produkcijos gamybai naudojamų pagrindinių žaliavų faktines sąnaudas bei išlaidas per trejus paskutinius kalendorinius metus:
10.2. duomenys apie įmonės energijos sąnaudas ir išlaidas pateikiami užpildant šios Metodikos 2 ir 3 priedų lenteles;
10.3. duomenys apie vandens sąnaudas ir išlaidas pateikiami užpildant šios Metodikos 2 ir 3 priedų lenteles;
10.4. duomenys apie įmonės produkcijos gamybai žaliavų sąnaudas ir išlaidas pateikiami užpildant šios Metodikos 4 ir 5 priedų lenteles;
11. Atliekama pirminė įmonės apžiūra ir susipažįstama su įmonės gamybos procesais:
12. Surenkama informacija apie produkcijos gamybos technologinius procesus nustatant:
12.1. pagrindinius produkcijos gamybos sąnaudų komponentus (žaliavas, vartojamą energiją, darbo jėgą, pridėtines išlaidas, kita);
13. Surinkta informacija apie produkcijos gamybos technologinius procesus pateikiama lentelėse ir grafikų pavidalu.
15. Sudaroma technologinio proceso srauto diagrama ir atliekamas pagrindinių gamybos procesų grandžių veikimo aprašymas.
18. Surenkama informacija apie pagalbinius procesus technologinėse energetinėse inžinerinėse sistemose:
18.1. technologinėse energetinėse inžinerinėse sistemose generuojamos, tiekiamos energijos ir energijos nešėjų kiekiai ir jų charakteristikos;
18.2. pagrindiniai technologinių energetinių inžinerinių sistemų įrenginiai ir jų techninės charakteristikos;
18.3. energijos, energijos nešėjų ir vandens sąnaudos technologinėse energetinėse inžinerinėse sistemose;
19. Surenkama informacija apie aptarnavimo procesus:
20. Įmonę apibūdinančių duomenų bei informacijos surinkimas atliekamas pasinaudojant:
21. Atliekamas įvairių energijos rūšių ir vandens sąnaudų įmonėje išskirstymas vienodos paskirties įrenginių vartotojams (pvz., elektros energijos sąnaudos išskirstomos vienodos paskirties įrenginių vartotojų grupėms, tokioms kaip apšvietimo įrenginiai, elektros varikliai, elektrinės krosnys/džiovyklos, elektrinio suvirinimo įrenginiai, siurbliai, kompresoriai, šaldymo įrenginiai, vėdinimo įrenginiai ir t. t.). Duomenys pateikiami lentelėse ir grafikų pavidalu.
22. Įvairių energijos rūšių ir vandens sąnaudų įmonėje išskirstymas atliekamas:
22.1. proporcingai įrenginių įrengtam galingumui, įvertinus įrenginių išnaudojimo koeficientą ir darbo laiką;
VI. TECHNOLOGINIO procesO srauto diagramos sudarymas
24. Technologinio proceso srauto diagrama (toliau – Diagrama) sudaroma naudojant simbolius:
24.3. linijos su rodyklėmis naudojamos technologinio proceso vyksmo perėjimo link kito technologinio proceso etapo krypties pažymėjimui;
25. Diagramoje turi atspindėti visi produkto gamybos technologinio proceso etapai, pradedant nuo žaliavų sandėlio iki pagamintos produkcijos sandėlio.
26. Gamybos proceso metu gaunami antriniai produktai ir (arba) susidariusios atliekos diagramoje pažymimos prie atitinkamo technologinio proceso etapo.
27. Gamybos procese vykdomas antrinių produktų ir (arba) susidariusių atliekų pakartotinis perdirbimas turi būti pažymimas diagramoje prie atitinkamo technologinio proceso etapo.
28. Diagramoje turi būti:
28.2. pažymimi kiekviename technologinio proceso etape energijos, energijos nešėjų, vandens, žaliavų įeities ir išeities srautai;
VII. TECHNOLOGINIO PROCESO ĮRENGINIŲ NAŠUMO NUSTATYMAS
30. Energijos, energijos nešėjų ir vandens nuostolių dėl nevisiško įrenginių našumo išnaudojimo produkcijos gamybos sraute nustatymui yra atliekami technologinio proceso įrenginių (toliau – technologiniai įrenginiai) našumo tyrimai.
31. Technologinio proceso įrenginių nominalus našumas nustatomas iš įrenginio techninių dokumentų duomenų.
33. Technologinio proceso įrenginių faktinis našumas nustatomas:
35. Atliekama energijos nuostolių analizė dėl:
36. Technologinių įrenginių energijos nuostolių analizės rezultatai pateikiami lentelėse ir grafikuose.
VIII. ENERGIJOS IR VANDENS SĄNAUDŲ BALANSŲ SUDARYMAS
38. Energijos ir vandens sąnaudų balansai sudaromi įmonei, įmonės produkcijos gamybos procesui, gamybos technologiniam įrenginiui.
39. Energijos balansai sudaromi pasirinktai gamybos ciklo trukmei kiekvienai energijos ir kuro rūšiai.
40. Pagamintos energijos iš kuro įvertinimas atliekamas pagal suvartoto kuro žemutines šilumines vertes, pateiktas kuro ir energijos balansų sudarymo metodikoje (šios Metodikos 4.4 punktas).
41. Energijos ir vandens sąnaudų balansai atskirai technologiniam įrenginiui ir (arba) technologinei operacijai sudaromi tik tuo atveju, jei analizuojamos energijos rūšies sąnaudos technologinio proceso metu technologiniame įrenginyje yra didesnės nei 10 procentų ir vandens – 20 procentų analizuojamos energijos rūšies arba vandens visų sąnaudų.
42. Energijos balansas sudaromas pagal (1) formulę:
SUMA(E(R))= SUMA(E(P))+ SUMA(E(W))+ SUMA(E(L))+ SUMA(E(S)) (1)
Čia:
– įeities bendras energijos arba vandens kiekis;
– išeities bendras energijos arba vandens kiekis kartu su pagaminta produkcija;
– išeities bendras energijos arba vandens kiekis kartu su produkcijos broku ir atliekomis;
– išeities bendras energijos arba vandens kiekis dėl nuostolių į aplinką;
– išeities bendras energijos arba vandens kiekis dėl sukaupimo.
43. Įeities ir išeities energijos ir vandens sąnaudos nustatomos:
IX. ŽALIAVŲ MASĖS BALANSO SUDARYMAS
45. Energijos sąnaudų ir jos nuostolių nustatymui technologinio proceso metu pasirinktai gamybos ciklo trukmei sudaromas produkcijos gamybos procese naudojamų žaliavų masės balansas.
46. Sudarant masės balansą, įvertinami gamybos proceso įeities ir išeities srautai ir jų sudedamosios dalys.
47. Proceso įeities srautams priskiriamos žaliavos, vanduo, oras, energija, pakartotinai naudojamos atliekos.
48. Procesų išeities srautams priskiriamos: dujinės išlakos, gaminiai, gretutiniai produktai, atliekos, gaminių niekalas (brokas), nuotekos, sandėliavimui / išvežimui skirtos skystos ir kietos atliekos ir kita.
49. Technologiniame procese naudojamos žaliavos, energijos rūšys ir jų kiekiai nustatomi:
50. Masės balansas sudaromas pagal (2) formulę:
(2)
Čia:
– gamybos proceso įeities žaliavų kiekis;
– žaliavų kiekis, esantis pagamintoje produkcijoje;
– žaliavų kiekis, esantis produkcijos broke ir atliekose;
– sukauptos žaliavos kiekis.
51. Atliekama žaliavų nuostolių analizė ir įvertinami su žaliavų nuostoliais susieti energijos nuostoliai. Žaliavų ir energijos nuostolių duomenys pateikiami lentelėse ir (arba) grafikuose.
X. TECHNOLOGINIŲ ENERGETINIŲ INŽINERINIŲ SISTEMŲ ENERGIJOS IR VANDENS SĄNAUDŲ ANALIZĖ
53. Energijos vartojimo efektyvumo įvertinimui atliekama technologinių energetinių inžinerinių sistemų energijos ir vandens sąnaudų analizė.
54. Sudaromas gamybos proceso aptarnavimui naudojamų technologinių energetinių inžinerinių ir vandens sistemų sąrašas:
55. Pateikiamas trumpas gamybos proceso aptarnavimui technologinių energetinių inžinerinių ir vandens sistemų aprašymas, kuriame nurodoma:
55.1. elektros energijos tiekėjas, elektros energijos vartotojų grupė, įmonės prijungimo prie elektros tinklų įtampa, leistinoji naudoti galia, sutartinis elektros energijos pirkimo kiekis, galios koeficientas, perkamos iš tinklų ir parduodamos į tinklus elektros energijos kiekis, parametrai, elektros energijos kaina ir tarifai, pagrindiniai elektros energijos generavimo įrenginiai ir jų techninės charakteristikos, pateikiama elektros energijos tiekimo schema, galios transformatorių pagrindinės techninės charakteristikos, elektros energiją vartojančių įrenginių galia ir elektros energijos vartojimo efektyvumo įvertinimui reikalinga kita informacija;
55.2. garo gamybos ir tiekimo sistemos pagrindiniai įrenginiai ir tiekimo tinklai, jų techninės charakteristikos, gaminamo ir tiekiamo garo parametrai ir kiekiai, jų savikaina, pagrindiniai garo vartojimo įrenginiai ir jų techninės charakteristikos bei garo vartojimo efektyvumo įvertinimui reikalinga kita informacija;
55.3. geriamojo ir (arba) pramoninio vandens tiekėjas (jei vanduo yra perkamas), gaminamo vandens ir (arba) iš tiekėjo gaunamo vandens parametrai, kiekiai, kaina ir (arba) gaminamo vandens savikaina, pagrindiniai vandens gaminimo įrenginiai, tiekimo tinklai ir jų techninės charakteristikos, pagrindiniai vandens vartojimo ir nuotekų sistemos įrenginiai ir jų techninės charakteristikos, nuotekų kiekiai, išvalyto nuotekų vandens panaudojimas ir vandens vartojimo efektyvumo įvertinimui reikalinga kita informacija;
55.4. suspausto oro ir (arba) šalčio gaminimo bei tiekimo tinklų pagrindiniai įrenginiai jų techninės charakteristikos, kiekiai, savikaina, energijos sąnaudos suspausto oro ir (arba) šalčio gamybai, suspaustą orą ir (arba) šaltį vartojančių įrenginių techninės charakteristikos ir kita šių energijos nešėjų vartojimo efektyvumo įvertinimui reikalinga informacija;
55.5. šilumos energijos tiekėjas, perkamos ir (arba) gaminamos bei parduodamos šilumos energijos parametrai ir kiekiai, kainos bei tarifai, pagrindiniai šilumos energijos generavimo įrenginiai ir tiekimo tinklai, jų techninės charakteristikos, pagrindiniai šilumos vartojimo įrenginiai, jų techninės charakteristikos ir šilumos energijos vartojimo efektyvumo įvertinimui reikalinga kita informacija;
56. Atliekamas gamybos procesui patiektos energijos ir vandens sąnaudų išskirstymas gamybos proceso įrenginiams;
56.1. proporcingai įrenginių įrengtam galingumui, įvertinus įrenginių išnaudojimo koeficientą ir jų darbo laiką;
57. Pagal gamybos procesui patiektos energijos ir vandens sąnaudų išskirstymo gamybos proceso įrenginiams rezultatus nustatomos daugiausia energijos vartojančių įrenginių grupės. Šių grupių įrenginiams atliekami papildomi tyrimai energijos ir vandens nuostolių nustatymui.
58. Gamybos procesui patiektos energijos ir vandens sąnaudų išskirstymo gamybos proceso įrenginiams rezultatai pateikiami procentais lentelėse ir (arba) grafikuose.
59. Technologinių energetinių inžinerinių sistemų energijos ir vandens sąnaudos bei nuostoliai nustatomi pagal:
XI. ENERGIJOS IR VANDENS SĄNAUDŲ IR IŠLAIDŲ ANALIZĖ
61. Sudaromos įmonės, atskirų gamybos padalinių, technologinio proceso energijos ir vandens faktinių sąnaudų ir išlaidų rezultatų suvestinės.
64. Visų energijos rūšių sąnaudos nurodomos MWh/metus, o išlaidos – tūkst. Eur/metus.
Punkto pakeitimai:
Nr. 1-339, 2014-12-30, paskelbta TAR 2014-12-31, i. k. 2014-21344
65. Vandens sąnaudos nurodomos tūkst. m3/metus, išlaidos tūkst. Eur/metus.
Punkto pakeitimai:
Nr. 1-339, 2014-12-30, paskelbta TAR 2014-12-31, i. k. 2014-21344
XII. ENERGIJOS IR VANDENS TAUPYMO GALIMYBĖS IR REKOMENDACIJOS
67. Įvertinus energijos ir vandens nuostolius atlikto audito etapuose, numatomos organizacinės techninės priemonės energijos ir šalto vandens sąnaudoms mažinti.
68. Energijos ir šalto vandens parinktų taupymo priemonių galimų sutaupymų nustatymas pagrindžiamas skaičiavimais.
69. Energijos ar vandens galimų sutaupymų skaičiavimo rezultatai išreiškiami energijos ar vandens sąnaudų vienetais per atitinkamą laikotarpį (MWh/metus, kWh/metus, tūkst. m3/metus ir t. t.) ir procentais (%) nuo atitinkamų energijos ar vandens bendrų sąnaudų objekte.
71. Apskaičiuojant energijos ir vandens galimus sutaupymus, vadovaujamasi energijos ir šalto vandens galiojančiomis kainomis arba tarifais.
72. Apskaičiuojant energijos ir šalto vandens taupymo priemonių investicijas, vadovaujamasi:
73. Energijos ir vandens taupymo priemonių pasiūlymai bei skaičiavimo rezultatai pateikiami lentelėje (šios Metodikos 6 priedas).
74. Energijos ir vandens taupymo priemonės suskirstomos į tris grupes:
XIII. ENERGIJOS IR VANDENS TAUPYMO PRIEMONIŲ EKONOMINIO EFEKTYVUMO ĮVERTINIMAS
75. Energijos ir šalto vandens taupymo priemonių ekonominis efektyvumas įvertinamas rodikliais:
76. Planuojamų investicijų, energijos ir šalto vandens taupymo priemonėms įdiegti PAL nustatomas pagal (3) formulę:
= (3)
Čia:
– paprastasis atsipirkimo laikas, metais;
– planuojamos investicijos energijos ir šalto vandens taupymo priemonėms įdiegti, eurais;
– planuojami metiniai sutaupymai įdiegus numatytas energijos ir vandens taupymo priemones, eurai/metus.
Punkto pakeitimai:
Nr. 1-339, 2014-12-30, paskelbta TAR 2014-12-31, i. k. 2014-21344
77. GDV ir VGN apskaičiuojamas pagal šios Metodikos 4.5 punkte nurodyto tvarkos aprašo 35 ir 36 punktuose pateiktas formules.
78. Pagal apskaičiuotą GDV planuojamų taupymo priemonių investicijų tinkamumas nustatomas:
79. Pagal apskaičiuotą VGN planuojamų taupymo priemonių investicijų tinkamumas nustatomas:
XIV. ENERGETINIŲ PARAMETRŲ MATAVIMAI
81. Energetinių parametrų, darančių įtaką energijos nuostoliams, nustatymas atliekamas pasinaudojant vienu iš būdų:
82. Energetinių parametrų matavimus rekomenduojama atlikti registruojančiais matavimo prietaisais, įgalinančiais patikimai įvertinti parametrų dydžius.
83. Energetinių parametrų matavimų rezultatai grafikų ar lentelių pavidalu yra pridedami prie audito ataskaitos.
84. Įvertinant šilumos nuostolius technologiniuose įrenginiuose, rekomenduojama atlikti termovizinius tyrimus.
86. Jei, atliekant auditą objekte, pasinaudojama kitų fizinių ar juridinių asmenų atliktų energetinių parametrų matavimų rezultatais, tai prie audito ataskaitos pridedamos šių matavimų aktų, protokolų, grafikų kopijos.
87. Diagnostikai bei energetinių parametrų matavimams atlikti naudotų prietaisų sąrašas pateikiamas užpildant šios Metodikos 7 priedo lentelę.
88. Atliekama gautų energetinių parametrų matavimo rezultatų analizė. Analizės rezultatai pateikiami audito ataskaitoje.
89. Energetinių parametrų nustatymas gali būti atliktas pasinaudojant objekto inžinerinėse energetinėse sistemose ir gamybos proceso technologiniuose įrenginiuose stacionariai sumontuotais prietaisais, periodiškai fiksuojant šių prietaisų rodmenis. Gauti rezultatai įforminami energetinių parametrų matavimų akte ir pridedami prie audito ataskaitos.
XV. AUDITO ATASKAITOS PARENGIMAS
91. Audito ataskaitos struktūrą sudaro:
91.3. įmonės veiklą apibūdinantys duomenys ir aprašymas:
91.3.1. gamybos sąnaudų komponentai (žaliavos, energija, cheminės medžiagos, darbo jėga, pridėtinės išlaidos, kita);
91.4. Gamybos procesų aprašymas:
91.5. Gamybos pagalbinių procesų energijos ir vandens sąnaudos:
91.6. Aptarnavimo procesų energijos ir vandens sąnaudos:
91.7. Technologinio proceso srauto diagrama ir energijos ir žaliavų balansas:
91.7.1. technologinio proceso srauto diagrama nurodant visas technologinio proceso srauto įeities ir išeities komponentes, jų kiekybinę išraišką, pagrindinius parametrus (greitį, temperatūrą, slėgį ir kitus parametrus);
91.8. Energijos ir vandens vartojimo efektyvumo produkcijos gamybos aptarnavimo, pagalbiniuose ir technologiniuose procesuose įvertinimas:
91.9. Energijos ir vandens taupymo galimybės ir rekomendacijos:
Energijos, energijos išteklių ir vandens
vartojimo audito atlikimo technologiniuose
procesuose ir įrenginiuose metodikos
1 priedas
(Formos pavyzdys)
BENDRA INFORMACIJA APIE ĮMONĘ
1. |
Bendra informacija |
|
||||||
1.1. |
Pramonės šaka |
|
||||||
1.2. |
Kodas pagal Ekonominės veiklos rūšių klasifikatorių |
|
||||||
1.3. |
Įmonės pavadinimas |
|
||||||
1.4. |
Adresas |
|
||||||
1.5. |
Įmonės valdytojas arba jo įgaliotas kontaktinis asmuo, telefonas, faksas, elektroninis paštas |
|
||||||
1.6. |
Įmonės įkūrimo metai |
|
||||||
1.7. |
Gaminamos produkcijos pavadinimas |
Kiekis |
Kiekis |
Kiekis |
||||
20__ metai |
20__ metai |
20__ metai |
||||||
Planinis pajėgumas |
Faktas |
Planinis pajėgumas |
Faktas |
Planinis pajėgumas |
Faktas |
|||
1.7.1. |
|
|
|
|
|
|
|
|
1.7.2. |
|
|
|
|
|
|
|
|
1.8. |
Bendras darbuotojų skaičius vnt./metus |
20__ metai |
20__ metai |
20__ metai |
||||
|
|
|
||||||
1.9. |
Pamainų skaičius paroje |
20__ metai |
20__ metai |
20__ metai |
||||
|
|
|
||||||
1.10. |
Gamybai skirtos darbo valandos: |
20__ metai |
20__ metai |
20__ metai |
||||
per dieną |
|
|
|
|||||
per savaitę |
|
|
|
|||||
per metus |
|
|
|
|||||
1.11. |
Metinė apyvarta, mln. Eur |
20__ metai |
20__ metai |
20__ metai |
||||
|
|
|
||||||
1.12. |
Bendras patalpų plotas ir tūris |
tūkst. m2 |
tūkst. m3 |
|||||
|
|
|||||||
iš t. sk. šildomų patalpų |
|
|
||||||
1.12.1. |
Gamybos reikmėms naudojamų patalpų plotas ir tūris |
tūkst. m2 |
tūkst. m3 |
|||||
|
|
|||||||
iš t. sk. šildomų patalpų |
|
|
||||||
1.12.2. |
Žaliavų ir pagamintos produkcijos saugojimo reikmėms naudojamų patalpų plotas ir tūris |
tūkst. m2 |
tūkst. m3 |
|||||
|
|
|||||||
iš t. sk. šildomų patalpų |
|
|
||||||
1.12.3. |
Negamybinių patalpų plotas ir tūris |
tūkst. m2 |
tūkst. m3 |
|||||
|
|
|||||||
iš t. sk. šildomų patalpų |
|
|
||||||
1.13. |
Produkto gamybos technologinio srauto diagrama (nuo žaliavų iki gatavos produkcijos) Produkto gamybos technologinio srauto pagrindinių įrengimų funkcijų aprašymas |
|
||||||
1.14. |
Įdiegtų organizacinių techninių priemonių energijai taupyti bei švaresnei technologijai kurti trumpas aprašymas |
|
||||||
1.15. |
Įmonės valdymo struktūra |
|
||||||
Pastaba: 1.7, 1.8, 1.9, 1.10 ir 1.11 papunkčiuose duomenys pateikiami už 3 paskutinius praėjusius kalendorinius metus (jei tokie duomenys yra).
_________________
Priedo pakeitimai:
Nr. 1-339, 2014-12-30, paskelbta TAR 2014-12-31, i. k. 2014-21344
Nr. 1-319, 2019-12-10, paskelbta TAR 2019-12-11, i. k. 2019-19919
Energijos, energijos išteklių ir vandens
vartojimo audito atlikimo technologiniuose
procesuose ir įrenginiuose metodikos
2 priedas
(Formos pavyzdys)
INFORMACIJA APIE ĮMONĖS ENERGIJOS SĄNAUDAS
2. |
Energijos, energijos išteklių ir vandens sąnaudos |
Kiekis |
Kiekis |
Kiekis |
Pastabos |
20__ metai |
20__ metai |
20__ metai |
|||
2.1. |
Kuras: |
|
|
|
|
2.1.1. |
Anglis (MWh/metus) |
|
|
|
|
2.1.2. |
Mazutas (MWh/metus) |
|
|
|
|
2.1.3. |
Dujos (MWh/metus) |
|
|
|
|
2.1.4. |
Biokuras (MWh/metus) |
|
|
|
|
2.1.5. |
Kitas kuras (MWh/metus) |
|
|
|
|
2.2. |
Šilumos energija |
|
|
|
|
2.2.1. |
Pagaminto garo kiekis (t/metus) |
|
|
|
|
2.2.2. |
Pirkto garo kiekis (t/metus) |
|
|
|
|
2.2.3. |
Šilumos energija, skirta gamybos reikmėms (GWh/metus) |
|
|
|
|
2.2.4. |
Šilumos energija, skirta patalpų šildymui (GWh/metus) |
|
|
|
|
2.2.5. |
Patalpų šildymo parų skaičius |
|
|
|
|
2.3. |
Elektros energija |
|
|
|
|
2.3.1. |
Pagamintas kiekis ir perduotas į tinklus (MWh/metus) |
|
|
|
|
2.3.2. |
Pirktas kiekis (MWh/metus) |
|
|
|
|
2.4. |
Pramoninis vanduo (tūkst. m3/metus) |
|
|
|
|
2.5. |
Geriamasis vanduo (tūkst. m3/metus) |
|
|
|
|
2.6. |
Atsinaujinantys energijos ištekliai |
|
|
|
|
2.7. |
Atliekinė energija |
|
|
|
|
2.8. |
Kita |
|
|
|
|
Pastaba: jei ataskaitiniame laikotarpyje buvo vartojami nepaminėti energijos ištekliai, tai nurodomas jų pavadinimas ir kiekiai matuojamaisiais vienetais. Duomenys pateikiami už 3 paskutinius praėjusius kalendorinius metus (jei tokie duomenys yra).
_________________
Priedo pakeitimai:
Nr. 1-319, 2019-12-10, paskelbta TAR 2019-12-11, i. k. 2019-19919
Energijos, energijos išteklių ir vandens
vartojimo audito atlikimo technologiniuose
procesuose ir įrenginiuose metodikos
3 priedas
(Formos pavyzdys)
INFORMACIJA APIE ĮMONĖS IŠLAIDAS ENERGIJAI
3. |
Energijos, energijos išteklių ir vandens išlaidos |
20__ metai |
20__ metai |
20__ metai |
Pastabos |
tūkst. Eur |
tūkst. Eur |
tūkst. Eur |
|||
3.1. |
Kuras |
|
|
|
|
3.1.1. |
Anglis |
|
|
|
|
3.1.2. |
Mazutas |
|
|
|
|
3.1.3. |
Dujos |
|
|
|
|
3.1.4. |
Biokuras |
|
|
|
|
3.1.5. |
Kitas kuras |
|
|
|
|
3.2. |
Šilumos energija |
|
|
|
|
3.2.1. |
Pagaminto garo kiekis |
|
|
|
|
3.2.2. |
Pirkto garo kiekis |
|
|
|
|
3.2.3. |
Šilumos energija, skirta gamybos reikmėms |
|
|
|
|
3.2.4. |
Šilumos energija, skirta patalpų šildymui |
|
|
|
|
3.3. |
Elektros energija |
|
|
|
|
3.3.1. |
Pagamintas kiekis ir perduotas į tinklus |
|
|
|
|
3.3.2. |
Pirktas kiekis |
|
|
|
|
3.4. |
Pramoninis vanduo |
|
|
|
|
3.5. |
Geriamasis vanduo |
|
|
|
|
3.6. |
Atsinaujinantys energijos ištekliai |
|
|
|
|
3.7. |
Atliekinė energija |
|
|
|
|
3.8. |
Kita |
|
|
|
|
Pastaba: jei buvo naudoti nepaminėti energijos ištekliai, tai nurodomi jų pavadinimai. Išlaidų energijai ir energijos ištekliams duomenys tūkstančiais eurų (tūkst. Eur), pateikiami už 3 paskutinius praėjusius kalendorinius metus (jei tokie duomenys yra). Suvartotos atsinaujinančios energijos ištekliai (išskyrus biokurą) ir atliekinė energija pateikiami kaip gautos pajamos.
_________________
Priedo pakeitimai:
Nr. 1-339, 2014-12-30, paskelbta TAR 2014-12-31, i. k. 2014-21344
Energijos, energijos išteklių ir vandens
vartojimo audito atlikimo technologiniuose
procesuose ir įrenginiuose metodikos
4 priedas
(Formos pavyzdys)
INFORMACIJA APIE ĮMONĖS PAGRINDINIŲ ŽALIAVŲ SĄNAUDAS
4. |
Žaliavų sąnaudos |
20__ metai |
20__ metai |
20__ metai |
Pastabos |
mat. vnt./metus |
mat. vnt./metus |
mat. vnt./metus |
|||
4.1. |
|
|
|
|
|
4.2. |
|
|
|
|
|
4.3. |
|
|
|
|
|
4.4. |
|
|
|
|
|
4.5. |
|
|
|
|
|
4.6. |
|
|
|
|
|
Energijos, energijos išteklių ir vandens
vartojimo audito atlikimo technologiniuose
procesuose ir įrenginiuose metodikos
5 priedas
(Formos pavyzdys)
INFORMACIJA APIE ĮMONĖS IŠLAIDAS PAGRINDINĖMS ŽALIAVOMS
5. |
Išlaidos žaliavoms |
20__ metai |
20__ metai |
20__ metai |
Pastabos |
Eur /metus |
Eur /metus |
Eur /metus |
|||
5.1. |
|
|
|
|
|
5.2. |
|
|
|
|
|
5.3. |
|
|
|
|
|
5.4. |
|
|
|
|
|
5.5. |
|
|
|
|
|
5.6. |
|
|
|
|
|
Pastaba: lentelėje nurodomas žaliavų pavadinimas. Išlaidų duomenys apie žaliavas, sunaudotas produkto gamybai, pateikiami už 3 paskutinius praėjusius kalendorinius metus (jei tokie duomenys yra).
_________________
Priedo pakeitimai:
Nr. 1-339, 2014-12-30, paskelbta TAR 2014-12-31, i. k. 2014-21344
Energijos, energijos išteklių ir vandens
vartojimo audito atlikimo technologiniuose
procesuose ir įrenginiuose metodikos
6 priedas
(Formos pavyzdys)
ENERGIJOS IR VANDENS TAUPYMO PRIEMONIŲ PASIŪLYMAI
Grupė |
Taupymo priemonės pavadinimas |
Taupymo priemonės investicijos (tūkst. eurų) |
Energijos taupymas per metus (MWh/metus) |
Energijos taupymas per metus (%) |
Atsipirkimo laikotarpis, metai |
CO2 sumažinimas (t/metus) |
A |
1. |
|
|
|
|
|
2. |
|
|
|
|
|
|
3. |
|
|
|
|
|
|
... |
|
|
|
|
|
|
B |
1. |
|
|
|
|
|
2. |
|
|
|
|
|
|
3. |
|
|
|
|
|
|
... |
|
|
|
|
|
|
C |
1. |
|
|
|
|
|
2. |
|
|
|
|
|
|
3. |
|
|
|
|
|
|
... |
|
|
|
|
|
____________________
Priedo pakeitimai:
Nr. 1-319, 2019-12-10, paskelbta TAR 2019-12-11, i. k. 2019-19919
Energijos, energijos išteklių ir vandens
vartojimo audito atlikimo technologiniuose
procesuose ir įrenginiuose metodikos
7 priedas
(Formos pavyzdys)
ENERGETINIŲ PARAMETRŲ Matavimams atlikti naudotŲ prietaisŲ IR DIAGNOSTINĖS ĮRANGOS SĄRAŠAS
Nr. |
Matavimo prietaiso pavadinimas |
Energetinio parametro pavadinimas |
Prietaiso paklaidos dydis |
Kilmės šalis |
1. |
|
|
|
|
2. |
|
|
|
|
3. |
|
|
|
|
4. |
|
|
|
|
5. |
|
|
|
|
6. |
|
|
|
|
_________________
Pakeitimai:
1.
Lietuvos Respublikos energetikos ministerija, Įsakymas
Nr. 1-339, 2014-12-30, paskelbta TAR 2014-12-31, i. k. 2014-21344
Dėl Lietuvos Respublikos energetikos ministro 2010 m. gegužės 10 d. įsakymo Nr. 1-141 „Dėl Energijos, energijos išteklių ir vandens vartojimo audito atlikimo technologiniuose procesuose ir įrenginiuose metodikos patvirtinimo“ pakeitimo
2.
Lietuvos Respublikos energetikos ministerija, Įsakymas
Nr. 1-319, 2019-12-10, paskelbta TAR 2019-12-11, i. k. 2019-19919
Dėl Lietuvos Respublikos energetikos ministro 2010 m. gegužės 10 d. įsakymo Nr. 1-141 „Dėl Energijos, energijos išteklių ir vandens vartojimo audito atlikimo technologiniuose procesuose ir įrenginiuose metodikos patvirtinimo“ pakeitimo