Suvestinė redakcija nuo 2019-12-21

 

Įsakymas paskelbtas: Žin. 2009, Nr. 139-6146, i. k. 1092055ISAK000VA-82

 

Nauja redakcija nuo 2019-12-21:

Nr. VA-111, 2019-12-20, paskelbta TAR 2019-12-20, i. k. 2019-20963

 

VALSTYBINĖS MOKESČIŲ INSPEKCIJOS

PRIE LIETUVOS RESPUBLIKOS FINANSŲ MINISTERIJOS VIRŠININKAS

 

ĮSAKYMAS

DĖL METINĖS NENUOLATINIO LIETUVOS GYVENTOJO PAJAMŲ MOKESČIO DEKLARACIJOS GPM309 FORMOS, JOS UŽPILDYMO IR PATEIKIMO TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO

 

2009 m. lapkričio 19 d. Nr. VA-82

Vilnius

 

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos gyventojų pajamų mokesčio įstatymo 17 straipsnio 5 dalimi, 20 straipsnio 9 dalimi ir Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos nuostatų, patvirtintų Lietuvos Respublikos finansų ministro 1997 m. liepos 29 d. įsakymu Nr. 110 „Dėl Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos nuostatų patvirtinimo“, 18.11 papunkčiu,

tvirtinu:

1. Metinės nenuolatinio Lietuvos gyventojo pajamų mokesčio deklaracijos GPM309 formą (toliau – deklaracija) (pridedama);

2. Metinės nenuolatinio Lietuvos gyventojo pajamų mokesčio deklaracijos GPM309 formos užpildymo ir pateikimo taisykles (toliau – Taisyklės) (pridedama).

 

 

 

Viršininkas                                                                       Modestas Kaseliauskas

 

 

PATVIRTINTA

Valstybinės mokesčių inspekcijos prie

Lietuvos Respublikos finansų ministerijos

viršininko 2009 m. lapkričio 19 d. įsakymu Nr. VA-82

(Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos

finansų ministerijos viršininko 2014 m. spalio 30 d. įsakymo

Nr. VA -117 redakcija)

 

 

 

METINĖS NENUOLATINIO LIETUVOS GYVENTOJO PAJAMŲ MOKESČIO DEKLARACIJOS GPM309 FORMOS UŽPILDYMO IR PATEIKIMO TAISYKLĖS

 

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1.  Metinės nenuolatinio Lietuvos gyventojo pajamų mokesčio deklaracijos GPM309 formos užpildymo ir pateikimo taisyklės (toliau – Taisyklės) nustato metinės nenuolatinio Lietuvos gyventojo pajamų mokesčio deklaracijos GPM309 formos (toliau – deklaracija) užpildymo ir pateikimo Lietuvos Respublikos mokesčių administratoriui tvarką.

2.  Taisyklės parengtos vadovaujantis Lietuvos Respublikos gyventojų pajamų mokesčio įstatymo (toliau – Gyventojų pajamų mokesčio įstatymas) ir Lietuvos Respublikos mokesčių administravimo įstatymo nuostatomis.

3. Deklaraciją Lietuvos Respublikos mokesčių administratoriui gali pateikti nenuolatinis Lietuvos gyventojas, mokestiniu laikotarpiu gavęs:

3.1. su darbo santykiais ar jų esmę atitinkančiais santykiais susijusių pajamų (toliau – su darbo santykiais susijusios pajamos), kurių šaltinis yra Lietuvoje (t. y. pajamų už darbą Lietuvoje) ir kurioms pagal Gyventojų pajamų mokesčio įstatymo 20 straipsnio nuostatas taikomas metinis neapmokestinamasis pajamų dydis (toliau – MNPD) ir / arba

3.2. iš Lietuvos vienetų palūkanų, nuo kurių išskaičiuotas pajamų mokestis ir kurioms taikoma Gyventojų pajamų mokesčio įstatymo 17 straipsnio 1 dalies 20 punkte nustatyta mokesčio lengvata. 

4. Nenuolatiniam Lietuvos gyventojui galimybė pateikti šią deklaraciją yra nustatyta Gyventojų pajamų mokesčio įstatymo 20 straipsnio 14 dalyje ir 17 straipsnio 5 dalyje.

Mokestinio laikotarpio deklaraciją nenuolatinis Lietuvos gyventojas Lietuvos Respublikos mokesčių administratoriui gali pateikti tik mokestiniam laikotarpiui pasibaigus.

5. Kai nenuolatinis Lietuvos gyventojas mokesčių administratoriui teikia deklaraciją, norėdamas mokestiniu laikotarpiu iš šaltinio Lietuvoje gautoms su darbo santykiais susijusioms pajamoms pritaikyti pagal Gyventojų pajamų mokesčio įstatymą taikytiną MNPD sumą, toks gyventojas (išskyrus gyventoją, kuriam nustatytas ribotas darbingumo, neįgalumo ar specialiųjų poreikių lygis) kartu su deklaracija turi pateikti užsienio valstybės, kurios nuolatinis gyventojas jis yra, mokesčių administratoriaus patvirtintą dokumentą apie per tą mokestinį laikotarpį, kurio deklaracija teikiama, gautas pajamas, nuo kurių į užsienio valstybės biudžetą buvo sumokėtas pajamų mokestis. Jeigu per mokestinį laikotarpį, kurio deklaracija teikiama, nenuolatinis Lietuvos gyventojas negavo pajamų, nuo kurių užsienio valstybėje buvo sumokėtas pajamų mokestis, prie deklaracijos jis turi pridėti užsienio valstybės mokesčių administratoriaus šį faktą patvirtinantį dokumentą.

Nenuolatinis Lietuvos gyventojas, kuriam nustatytas ribotas darbingumo, neįgalumo ar specialiųjų poreikių lygis, kartu su deklaracija turi pateikti ribotą darbingumą, neįgalumą ar specialius poreikius įrodantį dokumentą.

Kai nenuolatinis Lietuvos gyventojas mokesčių administratoriui teikia deklaraciją, norėdamas mokestiniu laikotarpiu iš Lietuvos vienetų gautoms palūkanoms už indėlius ir ne nuosavybės vertybinius popierius pritaikyti Gyventojų pajamų mokesčio įstatyme nustatytą pajamų mokesčio lengvatą, kartu su deklaracija turi pateikti užsienio valstybės, kurios nuolatinis gyventojas jis yra, mokesčių administratoriaus patvirtintą dokumentą apie tuo mokestiniu laikotarpiu, už kurį deklaracija teikiama, užsienio valstybėse gautų palūkanų už indėlius ir palūkanų už ne nuosavybės vertybinius popierius bendrą sumą, jeigu sutartys dėl indėlių sudarytos ir ne nuosavybės vertybiniai popieriai įsigyti nuo 2014 metų sausio 1 dienos. 

Jeigu per mokestinį laikotarpį, kurio deklaracija teikiama, nenuolatinis Lietuvos gyventojas užsienio valstybėse negavo palūkanų už indėlius ir / arba palūkanų už ne nuosavybės vertybinius popierius, kai sutartys dėl indėlių sudarytos ir / ar ne nuosavybės vertybiniai popieriai įsigyti nuo 2014 metų sausio 1 dienos, prie deklaracijos jis turi pridėti užsienio valstybės mokesčių administratoriaus šį faktą patvirtinantį dokumentą. Jeigu užsienio valstybės mokesčių administratoriaus patvirtintame dokumente nurodyta nenuolatinio Lietuvos gyventojo užsienio valstybėse gautų palūkanų už indėlius ir ne nuosavybės vertybinius popierius bendra suma, tačiau dalis palūkanų ar visos palūkanos gautos už indėlius pagal sutartis, kurios buvo sudarytos 2013 metais ir ankstesniais mokestiniais laikotarpiais, ar dalis palūkanų, ar visos palūkanos buvo gautos už ne nuosavybės vertybinius popierius, įsigytus 2013 metais ir ankstesniais mokestiniais laikotarpiais, nenuolatinis Lietuvos gyventojas kartu su užsienio valstybės mokesčių administratoriaus patvirtintu tokiu dokumentu turi pateikti ir įrodymus, kad indėlių sutartys buvo sudarytos ir ne nuosavybės vertybiniai popieriai buvo įsigyti anksčiau nei iki 2013 metų gruodžio 31 dienos.

6. Kai deklaraciją už nenuolatinį Lietuvos gyventoją užpildo ir pasirašo įstatymų nustatyta tvarka jo įgaliotas asmuo, prie deklaracijos turi būti pridėtas įgaliojimas.

7. Prie deklaracijos nenuolatinis Lietuvos gyventojas neturi pridėti dokumentų apie jo gautas su darbo santykiais susijusias pajamas, kurių šaltinis yra Lietuvoje, ir nuo jų į Lietuvos Respublikos biudžetą sumokėtą ar išskaičiuotą pajamų mokestį bei dokumentų apie iš Lietuvos vienetų gautas palūkanas ir nuo jų į Lietuvos Respublikos biudžetą sumokėtą ar išskaičiuotą pajamų mokestį.

8. Užsienio valstybėje 2014 metais ir ankstesniais mokestiniais laikotarpiais nenuolatinio Lietuvos gyventojo gautos pajamos turi būti nurodomos litais pagal oficialų lito ir euro kursą arba pagal oficialų lito ir tos užsienio valstybės valiutos santykį, kurį Lietuvos bankas buvo nustatęs tokių pajamų faktinio gavimo dieną. Jeigu tikslaus pajamų gavimo momento nustatyti nėra galimybių (arba pajamos buvo gaunamos periodiškai), pajamų sumos deklaracijoje turi būti nurodomos litais pagal oficialų lito ir euro kursą arba pagal oficialų lito ir tos užsienio valstybės valiutos santykį, kurį Lietuvos bankas buvo nustatęs mokestinio laikotarpio gruodžio 31 dieną.

Užsienio valstybėje 2015 metais ir vėlesniais mokestiniais laikotarpiais nenuolatinio Lietuvos gyventojo pajamos, gautos kita nei euras valiuta, turi būti nurodomos eurais pagal oficialų euro ir tos užsienio valstybės valiutos santykį, kurį Europos centrinis bankas buvo nustatęs tokių pajamų faktinio gavimo dieną. Jeigu tikslaus pajamų gavimo momento nustatyti nėra galimybių (arba pajamos buvo gaunamos periodiškai), pajamų sumos deklaracijoje turi būti nurodomos pagal oficialų euro ir tos užsienio valstybės valiutos santykį, kurį Europos centrinis bankas buvo nustatęs mokestinio laikotarpio gruodžio 31 dieną (kai pajamos iš užsienio gaunamos kita valiuta nei eurais). 

 

II SKYRIUS

DEKLARACIJOS UŽPILDYMO REIKALAVIMAI

 

9. Deklaracija turi būti užpildoma laikantis tokių reikalavimų:

9.1. užpildoma juodu arba tamsiai mėlynu rašikliu (rašalu),

9.2. tekstas rašomas didžiosiomis spausdintinėmis raidėmis,

9.3. kiekviena raidė ir skaičius turi būti tiksliai įrašomi į atskirą laukelio langelį, nepažeidžiant nurodytų laukų linijų,

9.4. kai įrašomas rodiklis turi mažiau ženklų, negu atitinkamame laukelyje jam yra skirta langelių, tušti langeliai gali būti paliekami tiek kairėje, tiek dešinėje laukelio pusėje, išskyrus laukelius, kuriuose įrašomos sumos. Sumos turi būti įrašomos tik dešinėje laukelio pusėje (t. y. tušti langeliai gali būti paliekami tik kairėje laukelio pusėje),

9.5 įrašomos gautų pajamų sumos negali būti apvalinamos, t. y. jos turi būti nurodomos:

- litais ir centais, kai deklaruojamos 2014 metais ir ankstesniais mokestiniais laikotarpiais gautos pajamos, arba

- eurais ir centais kai deklaruojamos 2015 metais ir vėlesniais mokestiniais laikotarpiais gautos pajamos.

Jeigu pajamų sumą sudaro tik sveiki skaičiai, po kablelio turi būti įrašomi nuliai;

9.6. pajamų mokesčio sumos nurodomos litais (kai deklaruojamas pajamų mokestis, išskaičiuotas nuo 2014 metais ir ankstesniais mokestiniais laikotarpiais gautų pajamų) arba eurais (kai deklaruojamas pajamų mokestis, išskaičiuotas nuo 2015 metais ir vėlesniais mokestiniais laikotarpiais gautų pajamų).  Pajamų mokesčio suma turi būti įrašoma tik sveikaisiais skaičiais, t. y. 1– 49 centai atmetami, o 50–99 centai laikomi litu / euru,

9.7. neužpildomuose laukeliuose nerašoma jokių brūkšnelių ar kitų simbolių. Tarp žodžių paliekami tarpai. Simboliai turi būti įrašyti atskiruose langeliuose,

9.8. užpildant kompiuteriu, turi būti laikomasi minėtų reikalavimų,

9.9. kompiuteriu užpildytoje deklaracijoje turi išlikti originalo proporcijos (atstumai tarp ženklų, esančių kampuose, atstumai tarp šių ženklų ir papildomų laukelių).

10. Pajamų sumos ir sumokėto ar išskaičiuoto pajamų mokesčio sumos turi būti tiksliai įrašomos į tam skirtus deklaracijos laukelius.

 

III SKYRIUS

DEKLARACIJOS UŽPILDYMAS

 

11. Deklaracijos 1–6 laukeliuose turi būti įrašomi duomenys apie nenuolatinį Lietuvos gyventoją:

11.1. 1 laukelyje turi būti įrašomas nenuolatinio Lietuvos gyventojo mokesčių mokėtojo identifikacinis numeris Lietuvos Respublikos gyventojų registre ar Mokesčių mokėtojų registre.

Jeigu nenuolatinis Lietuvos gyventojas neturi šių kodų, prieš teikdamas deklaraciją, jis privalo įsiregistruoti Mokesčių mokėtojų registre. Tokiu būdu gautą mokesčių mokėtojo identifikacinį numerį gyventojas turi įrašyti šiame laukelyje. 

11.2. 2 laukelyje lotyniškomis raidėmis turi būti įrašomas nenuolatinio Lietuvos gyventojo vardas (vardai) iš asmens tapatybę patvirtinančio dokumento. Jeigu įrašomi keli vardai, tarp jų turi būti paliekamas vienas tuščias langelis. Kai neužtenka langelių visiems vardams įrašyti, tai antrojo ar trečiojo vardo rašomos tik pirmosios raidės,

11.3. 3 laukelyje lotyniškomis raidėmis turi būti įrašoma nenuolatinio Lietuvos gyventojo pavardė (pavardės) iš asmens tapatybę patvirtinančio dokumento. Jeigu įrašomos kelios pavardės, tarp jų turi būti paliekamas vienas tuščias langelis. Kai neužtenka langelių visoms nenuolatinio Lietuvos gyventojo pavardėms įrašyti, antros pavardės rašoma tik pirmoji raidė,

11.4. 4 laukelyje turi būti įrašomas nenuolatinio Lietuvos gyventojo asmens kodas ar kitas identifikacinis numeris, nurodytas jo asmens tapatybę patvirtinančiame dokumente. Jeigu nenuolatinis Lietuvos gyventojas neturi asmens kodo ar identifikacinio numerio, šiame laukelyje turi būti įrašomi jo asmens tapatybę patvirtinančio dokumento serija ir numeris (tarp dokumento serijos ir numerio simbolių paliekamas vienas tuščias langelis),

11.5. 5 laukelyje turi būti įrašomas telefono kodas ir numeris. Tarp kodo ir telefono numerio paliekamas tarpas,

11.6. 6 laukelyje turi būti įrašomas nenuolatinio Lietuvos gyventojo turimo elektroninio pašto adresas. 

12. Deklaracijos 7 laukelyje turi būti nurodomas mokestinis laikotarpis, kurio deklaracija teikiama.

13. Deklaracijos 8 laukelyje turi būti įrašoma nenuolatiniam Lietuvos gyventojui iš Lietuvos Respublikos biudžeto grąžintina pajamų mokesčio bendra suma, kuri turi būti lygi 20 ir 26 laukelių sumai. Jeigu 8 laukelyje nurodyta grąžintina pajamų mokesčio bendra suma lygi nuliui, deklaracija mokesčių administratoriui neteikiama.  

Nenuolatinis Lietuvos gyventojas, nuo 2015 m. sausio 1 pateikęs deklaraciją už 2014 metus ir ankstesnius mokestinius laikotarpius, grąžintiną pajamų mokesčio sumą turi nurodyti litais, tačiau pajamų mokesčio permokos suma gyventojui grąžinama eurais, perskaičiuota oficialiu lito ir euro kursu.  

Deklaracijos 8 laukelyje įrašyta grąžintina pajamų mokesčio suma ar jos dalis nenuolatiniam Lietuvos gyventojui negrąžinama iš Lietuvos Respublikos biudžeto tokiais atvejais:

- kai deklaracijos 19, 22 ir / arba 24 laukelyje įrašyta pajamų mokesčio visa suma ar jos dalis faktiškai nebuvo sumokėta į Lietuvos Respublikos biudžetą arba

- kai deklaracijos 19, 22 ir / arba 24 laukelyje įrašyta pajamų mokesčio visa suma ar jos dalis buvo sumokėta kito asmens lėšomis, arba

- kai deklaracijoje nurodyti neteisingi duomenys, arba

- kai kartu su deklaracija nebuvo pateikti reikiami dokumentai.     

14. Deklaracijos 9–11 laukeliuose turi būti įrašomi banko, į kuriame esančią sąskaitą nenuolatinis Lietuvos gyventojas prašo grąžinti deklaracijos 8 laukelyje nurodytą pajamų mokesčio sumą, duomenys:

14.1. 9 laukelyje turi būti įrašomas atsiskaitomosios sąskaitos numeris,

14.2. 10 laukelyje turi būti įrašomas banko kodas, S.W.I.F.T. banko kodas (BIC). BIC kodą galima patikrinti adresu www.swift.com,

14.3. 11 laukelyje turi būti įrašomas banko pavadinimas.

15. Deklaracijos 12 laukelyje turi būti įrašomas prie deklaracijos pridėtų dokumentų (t. y. įgaliojimo, užsienio valstybės mokesčių administratoriaus patvirtinto dokumento apie gautas apmokestinamąsias pajamas, ribotą darbingumą, neįgalumą ar specialius poreikius įrodančio dokumento, dokumentų apie gautas palūkanas) lapų skaičius.

16. Deklaracijos I skyrius („Dėl MNPD taikymo“) pildomas tik tuo atveju, kai nenuolatinis Lietuvos gyventojas mokestiniu laikotarpiu gavo su darbo santykiais susijusių pajamų, kurių šaltinis yra Lietuvoje, nuo kurių išskaičiuotas pajamų mokestis ir kurioms pagal Gyventojų pajamų mokesčio įstatymo 20 straipsnio nuostatas taikomas MNPD. 

17. Deklaracijos 13 laukelyje turi būti įrašoma nenuolatinio Lietuvos gyventojo per mokestinį laikotarpį pinigais ir natūra gautų su darbo santykiais susijusių A ir / arba B klasės pajamų, kurių šaltinis yra Lietuvoje, suma, neatėmus Lietuvoje išskaičiuoto ar sumokėto pajamų mokesčio, valstybinio socialinio draudimo įmokų ir privalomojo sveikatos draudimo įmokų:

17.1. su darbo santykiais susijusiomis A klasės pajamomis, kurių šaltinis yra Lietuvoje, laikomos nenuolatinio Lietuvos gyventojo už darbą Lietuvoje iš Lietuvos vieneto, nuolatinio Lietuvos gyventojo, užsienio vieneto per jo nuolatinę buveinę Lietuvoje ir nenuolatinio Lietuvos gyventojo per jo nuolatinę bazę Lietuvoje gautos su darbo santykiais susijusios pajamos.

Su darbo santykiais susijusių A klasės pajamų, kurių šaltinis yra Lietuvoje, sumą deklaracijos 13 laukelyje nenuolatinis Lietuvos gyventojas gali įrašyti iš išmokas išmokėjusio asmens Lietuvoje išduotos pažymos apie per tą mokestinį laikotarpį apskaičiuotas ir išmokėtas išmokas ir nuo jų išskaičiuotą ir į biudžetą sumokėtą pajamų mokestį (šios pažymos pavyzdys, jos užpildymo ir išdavimo taisyklės patvirtintos Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos viršininko 2005 m. gruodžio 12 d. įsakymu Nr. VA-90 „Dėl apskaičiuotų ir išmokėtų išmokų, išskaičiuoto ir į biudžetą sumokėto pajamų mokesčio pažymos pildymo ir išdavimo taisyklių patvirtinimo“) arba iš gyventojo kitų turimų dokumentų,

17.2. su darbo santykiais susijusioms B klasės pajamoms, kurių šaltinis yra Lietuvoje, priskiriamos nenuolatinio Lietuvos gyventojo už darbą Lietuvoje iš užsienio vieneto ne per jo nuolatinę buveinę Lietuvoje ir nenuolatinio Lietuvos gyventojo ne per jo nuolatinę bazę Lietuvoje gautos su darbo santykiais susijusios pajamos.

Deklaracijos 13 laukelyje įrašoma su darbo santykiais susijusių B klasės pajamų, kurių šaltinis yra Lietuvoje, suma turi būti lygi nenuolatinio Lietuvos gyventojo per mokestinį laikotarpį Lietuvos Respublikos mokesčių administratoriui pateiktose Nenuolatinio Lietuvos gyventojo pajamų mokesčio nuo B klasės pajamų deklaracijos FR0459 formose (ši deklaracija ir jos užpildymo taisyklės patvirtintos Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos viršininko 2003 m. vasario 7 d. įsakymu Nr. V-46 „Dėl nenuolatinio Lietuvos gyventojo pajamų mokesčio nuo B klasės pajamų deklaracijos FR0459 formos, jos užpildymo ir teikimo taisyklių patvirtinimo“) nurodytų su darbo santykiais susijusių pajamų, gautų tą mokestinį laikotarpį, kurio deklaracija teikiama, bendrai sumai.

18. Deklaracijos 14 laukelyje turi būti įrašoma nenuolatinio Lietuvos gyventojo per mokestinį laikotarpį gautų apmokestinamųjų pajamų suma. Ši suma apskaičiuojama, sudėjus nenuolatinio Lietuvos gyventojo per mokestinį laikotarpį gautų pajamų (išskyrus išmokas, mokamas pasibaigus arba nutraukus gyvybės draudimo ar pensijų kaupimo sutartį, neviršijančias sumokėtų įmokų), nuo kurių užsienio valstybėje, kurios nuolatiniu gyventoju asmuo laikomas, buvo sumokėtas pajamų mokestis, sumą (neatėmus užsienio valstybėje išskaičiuotų ir/ar sumokėtų mokesčių) ir pajamų, kurių šaltinis yra Lietuvoje ir kurios pagal Gyventojų pajamų mokesčio įstatymą yra nenuolatinio Lietuvos gyventojo pajamų mokesčio objektas Lietuvoje (įskaitant su darbo santykiais susijusių pajamų sumą, nurodytą deklaracijos 13 laukelyje), sumą (neatėmus Lietuvoje išskaičiuotų ir/ar sumokėtų mokesčių). Į mokestinio laikotarpio apmokestinamųjų pajamų, kurių šaltinis yra Lietuvoje, sumą neturi būti įskaitomos individualios veiklos per nuolatinę bazę Lietuvoje gautos pajamos, kurioms apmokestinti taikomas Gyventojų pajamų mokesčio įstatyme nustatytas 5 proc. pajamų mokesčio tarifas, ir pajamos, nuo kurių buvo sumokėtas mokestis įsigyjant verslo liudijimą. 

Deklaracijos 14 laukelyje turi būti įrašomas nulis, jeigu visą mokestinį laikotarpį nenuolatinis Lietuvos gyventojas turėjo teisę į didesnį mėnesio neapmokestinamąjį pajamų dydį (toliau – mėnesio NPD), kadangi jam buvo nustatytas ribotas darbingumo, neįgalumo ar specialiųjų poreikių lygis. 

19. Deklaracijos 15 laukelyje turi būti įrašoma nenuolatinio Lietuvos gyventojo per mokestinį laikotarpį iš šaltinio Lietuvoje gautoms su darbo santykiais susijusioms pajamoms taikytino MNPD suma:

19.1. nenuolatinis Lietuvos gyventojas, kuriam nėra nustatytas ribotas darbingumo, neįgalumo ar specialiųjų poreikių lygis (t. y. kuris neturi teisės į didesnį mėnesio NPD), taikytino MNPD sumą apskaičiuoja pagal formulę:

19.1.1. kai su darbo santykiais susijusios pajamos, kurių šaltinis yra Lietuvoje, gautos 2018 metais:

MNPD = 4560 (Eur) – 0,5 x (GMP (Eur) – dvylika minimalios mėnesinės algos (toliau – MMA), galiojusios 2018 metų sausio 1 dieną, dydžių (Eur))

MMA 2018 m. sausio 1 d. – 400 Eur,

GMP – gyventojo metinių pajamų suma, nurodyta deklaracijos 14 laukelyje;

19.1.2. kai su darbo santykiais susijusios pajamos, kurių šaltinis yra Lietuvoje, gautos 2017 metais:

MNPD = 3720 (Eur) – 0,5 x (GMP (Eur) – dvylika MMA, galiojusios 2017 metų sausio 1 dieną, dydžių (Eur))

MMA 2017 m. sausio 1 d. – 380 Eur,

GMP – gyventojo metinių pajamų suma, nurodyta deklaracijos 14 laukelyje;

19.1.3. kai su darbo santykiais susijusios pajamos, kurių šaltinis yra Lietuvoje, gautos 2016 metais:

MNPD = 2400 (Eur) – 0,34 x (GMP (Eur) – dvylika MMA, galiojusios 2016 metų sausio 1 dieną, dydžių (Eur))

MMA 2016 m. sausio 1 d. – 350 Eur,

GMP – gyventojo metinių pajamų suma, nurodyta deklaracijos 14 laukelyje;

19.1.4. kai su darbo santykiais susijusios pajamos, kurių šaltinis yra Lietuvoje, gautos 2015 metais:

MNPD = 1992(Eur) – 0,26 x (GMP (Eur) – 3480 (Eur)),

GMP – gyventojo metinių pajamų suma, nurodyta deklaracijos 14 laukelyje;

19.1.5. kai su darbo santykiais susijusios pajamos, kurių šaltinis yra Lietuvoje, gautos 2014 metais:

MNPD = 6840 ( Lt) – 0,26 x (GMP (Lt) – 12000 (Lt))

GMP – gyventojo metinių pajamų suma, nurodyta deklaracijos 14 laukelyje.

19.2. nenuolatinis Lietuvos gyventojas, kuris pagal Gyventojų pajamų mokesčio įstatymo 20 straipsnio 6 dalį teisę į didesnį mėnesio NPD turėjo per visą mokestinį laikotarpį, taikytiną MNPD sumą apskaičiuoja, deklaracijos 16 arba 17 laukelyje įrašytą mėnesių skaičių „12“ padauginęs iš:

- 390 eurų arba 450 eurų sumos, kai taikytinas MNPD apskaičiuojamas 2018 metais gautoms su darbo santykiais susijusioms pajamoms;

- 320 Eur arba 380 Eur sumos, kai taikytinas MNPD apskaičiuojamas 2017 metais gautoms su darbo santykiais susijusioms pajamoms;  

- 210 Eur arba 270 Eur sumos, kai taikytinas MNPD apskaičiuojamas 2016 metais gautoms su darbo santykiais susijusioms pajamoms;

- 175 Eur arba 235 Eur sumos, kai taikytinas MNPD apskaičiuojamas 2015 metais gautoms su darbo santykiais susijusioms pajamoms;

- 600 Lt arba 800 Lt sumos, kai taikytinas MNPD apskaičiuojamas 2014 metais gautoms su darbo santykiais susijusioms pajamoms;

19.3. nenuolatinis Lietuvos gyventojas, kuriam riboto darbingumo, specialiųjų poreikių ar neįgalumo lygis buvo nustatytas mokestiniu laikotarpiu, taikytiną MNPD sumą apskaičiuoja taip:

19.3.1. remdamasis Taisyklių 9.1.1–9.1.5 papunkčiuose pateikta formule, apskaičiuoja taikytino MNPD sumą, kurią padalina iš 12 ir daugina iš tų mėnesių, kuriais jis neturėjo teisės į didesnį mėnesio NPD, skaičiaus;

19.3.2. mokestinio laikotarpio mėnesių, kuriais jis turėjo teisę į didesnį mėnesio NPD, skaičių (nurodytą deklaracijos 16 ar 17 laukelyje) padaugina iš:

- 390 arba 450 Eur sumos, kai taikytinas MNPD apskaičiuojamas 2018 metais gautoms su darbo santykiais susijusioms pajamoms;

- 320 arba 380 Eur sumos, kai taikytinas MNPD apskaičiuojamas 2017 metais gautoms su darbo santykiais susijusioms pajamoms;

- 210 Eur arba 270 Eur sumos, kai taikytinas MNPD apskaičiuojamas 2016 metais gautoms su darbo santykiais susijusioms pajamoms;

- 175 Eur ar 235 Eur sumos, kai taikytinas MNPD apskaičiuojamas 2015 metais gautoms su darbo santykiais susijusioms pajamoms;

- 600 Lt arba 800 Lt sumos, kai taikytinas MNPD apskaičiuojamas 2014 metais gautoms su darbo santykiais susijusioms pajamoms.

Taip apskaičiuotas sumas sudeda.

Pavyzdys

Nenuolatinis Lietuvos gyventojas dirbti į Lietuvos įmonę atvyko 2018 m. liepos 20 d. ir dirbo Lietuvoje iki metų pabaigos. 2018 m. rugsėjo mėnesį šiam gyventojui buvo nustatytas 30–55 procentų darbingumo lygis.

Lietuvos įmonė už darbą Lietuvoje nenuolatiniam Lietuvos gyventojui apskaičiavo 4000 Eur darbo užmokesčio, nuo kurio išskaičiavo ir į Lietuvos Respublikos biudžetą pervedė 600 Eur pajamų mokesčio sumą.

Tarkime, kad gyventojo metinės pajamos (GMP), kurių sumą jis nurodė deklaracijos 14 laukelyje, lygios 6000 Eur.

Deklaracijos 16 laukelyje gyventojas turi įrašyti skaičių „3“, kadangi teisę į didesnį mėnesio NPD jis turėjo tik nuo 2018 m. spalio mėnesio (mėnuo, per kurį toks darbingumo lygis buvo nustatytas, neįtraukiamas į mėnesių skaičių).

Nenuolatinis Lietuvos gyventojas deklaracijos 15 laukelyje įrašytiną taikytino MNPD sumą apskaičiuoja taip:

1) pagal formulę apskaičiuoja taikytiną MNPD sumą:

4560 – 0,5 x (6000 – (400 x 12) = 3960 (Eur), (minimali mėnesinė alga 2018-01-01 – 400 Eur);

2) apskaičiuoja MNPD dalį, tenkančią 2018 m. sausio–rugsėjo mėnesiams (t. y. mėnesiams, kuriais gyventojas neturėjo teisės į 390 Eur mėnesio NPD): (3960 x 9/12) = 2970 (Eur);

3) apskaičiuoja už 2018 m. spalio–gruodžio mėnesius (t. y. už 3 mėnesius) taikytiną NPD:

390 x 3 = 1170 (Eur);

4) apskaičiuoja taikytiną MNPD sumą:

2970 + 1170 = 4140 (Eur).

Deklaracijos 15 laukelyje nenuolatinis Lietuvos gyventojas įrašo 4140 Eur MNPD sumą.

Kadangi nenuolatiniam Lietuvos gyventojui apskaičiuota darbo užmokesčio suma (4000 Eur) yra mažesnė negu jam taikytina MNPD suma (4140 Eur), gyventojui grąžintina Lietuvos įmonės nuo darbo užmokesčio išskaičiuota 600 Eur pajamų mokesčio suma.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

“.

 

Punkto pakeitimai:

Nr. VA-111, 2016-08-23, paskelbta TAR 2016-08-23, i. k. 2016-22564

Nr. VA-43, 2017-05-18, paskelbta TAR 2017-05-19, i. k. 2017-08419

Nr. VA-65, 2018-08-24, paskelbta TAR 2018-08-24, i. k. 2018-13388

 

20. Deklaracijos 16 laukelyje turi būti įrašomas mėnesių skaičius, kuriais per mokestinį laikotarpį nenuolatiniam Lietuvos gyventojui taikomas 390 Eur, kai su darbo santykiais susijusios pajamos gautos 2018 metais (320 Eur – kai pajamos gautos 2017 metais, 210 Eur – kai pajamos gautos 2016 metais, 175 Eur – kai pajamos gautos 2015 metais, 600 Lt – kai pajamos gautos 2014 metais), mėnesio NPD.

Kai nenuolatiniam Lietuvos gyventojui nustatytas 30–55 procentų darbingumo lygis, gyventojas sulaukęs senatvės pensijos amžiaus ir jam nustatytas vidutinių ar nedidelių specialiųjų poreikių lygis arba gyventojui nustatytas vidutinis ar lengvas neįgalumo lygis, pagal Gyventojų pajamų mokesčio įstatymo 20 straipsnio 6 dalį tokio gyventojo gautoms su darbo santykiais susijusioms pajamoms taikomas 390 Eur, kai su darbo santykiais susijusios pajamos gautos 2018 metais (320 Eur – kai pajamos gautos 2017 metais, 210 Eur – kai pajamos gautos 2016 metais, 175 Eur – kai pajamos gautos 2015 metais, 600 Lt – kai pajamos gautos 2014 metais), mėnesio NPD.

Jeigu teisę į didesnį mėnesio NPD nenuolatinis Lietuvos gyventojas turėjo visą mokestinį laikotarpį, deklaracijos 16 laukelyje jis turi įrašyti mėnesių skaičių „12“.

Pavyzdys

Nenuolatinis Lietuvos gyventojas, kuriam nustatytas 30–55 procentų darbingumo lygis (toks darbingumo lygis jam buvo nustatytas 2009 metais), 2018 metais dirbo Lietuvos įmonėje (darbą atliko Lietuvoje). Neatsižvelgdamas į tai, kiek mėnesių nenuolatinis Lietuvos gyventojas dirbo Lietuvoje, deklaracijos 16 laukelyje jis įrašo skaičių „12“, kadangi teisę į didesnį MNPD jis turėjo per visus 2018 metus. Deklaracijos 15 laukelyje nurodo taikytino MNPD sumą – 4680 Eur (390 x 12).

Kai toks riboto darbingumo lygis, specialiųjų poreikių ar neįgalumo lygis nenuolatiniam Lietuvos gyventojui buvo nustatytas per tą mokestinį laikotarpį, kurio deklaracija teikiama, mėnuo, per kurį toks darbingumo, specialiųjų poreikių ar neįgalumo lygis buvo nustatytas, į 16 laukelyje nurodomą mėnesių skaičių neįskaičiuojamas.

Jeigu nenuolatinis Lietuvos gyventojas per mokestinį laikotarpį neturėjo teisės į didesnį mėnesio NPD, deklaracijos 16 laukelyje turi būti įrašomas nulis.

Punkto pakeitimai:

Nr. VA-111, 2016-08-23, paskelbta TAR 2016-08-23, i. k. 2016-22564

Nr. VA-43, 2017-05-18, paskelbta TAR 2017-05-19, i. k. 2017-08419

Nr. VA-65, 2018-08-24, paskelbta TAR 2018-08-24, i. k. 2018-13388

 

21. Deklaracijos 17 laukelyje turi būti įrašomas mėnesių skaičius, kuriais per mokestinį laikotarpį nenuolatiniam Lietuvos gyventojui taikomas 450 Eur, kai su darbo santykiais susijusios pajamos gautos 2018 metais (380 Eur – kai pajamos gautos 2017 metais, 270 Eur – kai pajamos gautos 2016 metais, 235 Eur – kai pajamos gautos 2015 metais, 800 Lt – kai pajamos gautos 2014 metais), mėnesio NPD.

Kai nenuolatiniam Lietuvos gyventojui nustatytas 0–25 procentų darbingumo lygis, gyventojas sulaukęs senatvės pensijos amžiaus arba jam nustatytas didelių specialiųjų poreikių lygis ar gyventojui nustatytas sunkus neįgalumo lygis, pagal Gyventojų pajamų mokesčio įstatymo 20 straipsnio 6 dalį tokio gyventojo gautoms su darbo santykiais susijusioms pajamoms taikomas 450 Eur, kai su darbo santykiais susijusios pajamos gautos 2018 metais (380 Eur – kai pajamos gautos 2017 metais, 270 Eur – kai pajamos gautos 2016 metais, 235 Eur – kai pajamos gautos 2015 metais, 800 Lt – kai pajamos gautos 2014 metais), mėnesio NPD.

Jeigu teisę į didesnį mėnesio NPD nenuolatinis Lietuvos gyventojas turėjo visą mokestinį laikotarpį, deklaracijos 17 laukelyje jis turi įrašyti mėnesių skaičių „12“.

Kai toks darbingumo lygis, specialiųjų poreikių ar neįgalumo lygis nenuolatiniam Lietuvos gyventojui buvo nustatytas per tą mokestinį laikotarpį, kurio deklaracija teikiama, mėnuo, per kurį toks darbingumo, specialiųjų poreikių ar neįgalumo lygis buvo nustatytas, į 17 laukelyje nurodomą mėnesių skaičių neįskaičiuojamas.

Jeigu nenuolatinis Lietuvos gyventojas per mokestinį laikotarpį neturėjo teisės į didesnį mėnesio NPD, deklaracijos 17 laukelyje turi būti įrašomas nulis.

Punkto pakeitimai:

Nr. VA-111, 2016-08-23, paskelbta TAR 2016-08-23, i. k. 2016-22564

Nr. VA-43, 2017-05-18, paskelbta TAR 2017-05-19, i. k. 2017-08419

Nr. VA-65, 2018-08-24, paskelbta TAR 2018-08-24, i. k. 2018-13388

 

22. Deklaracijos 18 laukelyje turi būti įrašoma nuo deklaracijos 13 laukelyje nurodytų su darbo santykiais susijusių pajamų Gyventojų pajamų mokesčio įstatyme nustatyta tvarka apskaičiuota pajamų mokesčio suma, pritaikius pagal šio įstatymo 20 straipsnį taikytiną MNPD. Deklaracijos 18 laukelyje įrašytina suma apskaičiuojama taip: iš deklaracijos 13 laukelyje įrašytos su darbo santykiais susijusių pajamų sumos atimama deklaracijos 15 laukelyje įrašyta taikytino MNPD suma ir gauta suma padauginama iš 0,15. Kai deklaracijos 18 laukelyje įrašytina pajamų mokesčio suma yra neigiama, šiame laukelyje turi būti įrašomas nulis. 

23. Deklaracijos 19 laukelyje turi būti įrašoma su darbo santykiais susijusias išmokas išmokėjusio asmens Lietuvoje išskaičiuota ir į Lietuvos Respublikos biudžetą sumokėta ir / arba paties nenuolatinio Lietuvos gyventojo į Lietuvos Respublikos biudžetą sumokėta pajamų mokesčio nuo deklaracijos 13 laukelyje nurodytų su darbo santykiais susijusių pajamų suma.

Deklaracijos 19 laukelyje neturi būti nurodyta kito asmens lėšomis už nenuolatinį Lietuvos gyventoją į Lietuvos Respublikos biudžetą sumokėta pajamų mokesčio nuo su darbo santykiais susijusių A klasės pajamų suma. Deklaracijos 19 laukelyje neturi būti nurodyta pajamų mokesčio nuo su darbo santykiais susijusių B klasės pajamų suma, sumokėta už nenuolatinį Lietuvos gyventoją Mokesčių, baudų už administracinius teisės pažeidimus ir kitų įmokų sumokėjimo už mokesčio mokėtoją tvarkos apraše (patvirtintame Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos viršininko 2006 m. sausio 30 d. įsakymu Nr. VA-6 „Dėl Mokesčių, baudų už administracinius teisės pažeidimus ir kitų įmokų sumokėjimo už mokesčių mokėtoją“) nustatyta tvarka, jeigu pajamų mokestis už gyventoją sumokėtas ne paties gyventojo – mokestinės prievolės subjekto, o kito asmens lėšomis (kito asmens už nenuolatinį Lietuvos gyventoją paties gyventojo lėšomis sumokėta pajamų mokesčio suma nurodoma 19 laukelyje)

Pajamų mokesčio nuo su darbo santykiais susijusių A klasės pajamų, kurių šaltinis yra Lietuvoje, sumą į deklaracijos 19 laukelį nenuolatinis Lietuvos gyventojas įrašo iš pajamas išmokėjusio asmens Lietuvoje išduotos pažymos apie per mokestinį laikotarpį apskaičiuotas ir išmokėtas išmokas ir nuo jų išskaičiuotą ir į biudžetą sumokėtą pajamų mokestį arba iš kitų turimų dokumentų.

Pajamų mokesčio nuo su darbo santykiais susijusių B klasės pajamų, kurių šaltinis yra Lietuvoje, sumą į deklaracijos 19 laukelį nenuolatinis Lietuvos gyventojas įrašo, sudėjęs mokestiniu laikotarpiu į Lietuvos Respublikos biudžetą sumokėtas pajamų mokesčio sumas, kurias jis nurodė per tą mokestinį laikotarpį Lietuvos Respublikos mokesčių administratoriui pateiktose Nenuolatinio Lietuvos gyventojo pajamų mokesčio nuo B klasės pajamų deklaracijos FR0459 formose.

Punkto pakeitimai:

Nr. VA-111, 2016-08-23, paskelbta TAR 2016-08-23, i. k. 2016-22564

 

24. Deklaracijos 20 laukelyje turi būti įrašoma nenuolatiniam Lietuvos gyventojui iš Lietuvos Respublikos biudžeto grąžintina pajamų mokesčio nuo su darbo santykiais susijusių pajamų, kurių šaltinis yra Lietuvoje, suma. Deklaracijos 20 laukelyje įrašytina suma apskaičiuojama, iš deklaracijos 19 laukelio sumos atimant 18 laukelyje nurodytą sumą. Kai apskaičiuota suma yra neigiama, 20 laukelyje turi būti įrašomas nulis.

25. Deklaracijos II skyrius („Dėl pajamų mokesčio lengvatos palūkanoms taikymo“) užpildomas tik tuo atveju, kai nenuolatinis Lietuvos gyventojas:

25.1. iš Lietuvos komercinių bankų ir kitų kredito įstaigų gavo palūkanų už indėlius, jeigu sutartys dėl indėlių sudarytos nuo 2014 m. sausio 1 dienos ir nuo tokių palūkanų išskaičiuotas pajamų mokestis, ir / arba

25.2. iš Lietuvos vienetų gavo palūkanų (išskyrus palūkanas už Lietuvos Respublikos Vyriausybės vertybinius popierius) už ne nuosavybės vertybinius popierius (išskyrus asmens, susijusio su gyventoju darbo santykiais ar jų esmę atitinkančiais santykiais, išleistus ne nuosavybės vertybinius popierius, jeigu už šiuos ne nuosavybės vertybinius popierius asmuo, susijęs su gyventoju darbo santykiais ar jų esmę atitinkančiais santykiais, jam moka didesnes palūkanas negu kitiems tų pačių ne nuosavybės vertybinių popierių turėtojams), jeigu tokie vertybiniai popieriai įsigyti nuo 2014 m. sausio 1 dienos ir nuo tokių palūkanų buvo išskaičiuotas pajamų mokestis, ir / arba

25.3. iš Lietuvos vienetų 2018 metais gavo palūkanų už vartojimo kreditą, suteiktą per tarpusavio skolinimo platformą Lietuvos Respublikos vartojimo kredito įstatyme nustatyta tvarka, bei palūkanų už lėšas, suteiktas per sutelktinio finansavimo platformą Lietuvos Respublikos sutelktinio finansavimo įstatyme nustatyta tvarka, jeigu nuo tokių palūkanų buvo išskaičiuotas pajamų mokestis.

Vadovaujantis Gyventojų pajamų mokesčio įstatymo nuostatomis, palūkanų gavimo momentu laikomas momentas, kai gyventojas įgyja teisę laisvai disponuoti palūkanų suma.

Punkto pakeitimai:

Nr. VA-65, 2018-08-24, paskelbta TAR 2018-08-24, i. k. 2018-13388

 

26. Deklaracijos 21 laukelyje turi būti įrašoma nenuolatinio Lietuvos gyventojo iš Lietuvos komercinių bankų ir kitų kredito įstaigų mokestiniu laikotarpiu gautų palūkanų už indėlius suma, jeigu indėlių sutartys sudarytos nuo 2014 m. sausio 1 dienos.

2018 metų mokestinio laikotarpio deklaracijos 21 laukelyje turi būti įrašoma ir palūkanų už ne nuosavybės vertybinius popierius suma, jeigu nenuolatinis Lietuvos gyventojas iš Lietuvos vienetų tuo pačiu mokestiniu laikotarpiu gavo ir palūkanų per tarpusavio skolinimo platformą ar sutelktinio finansavimo platformą, kai toks kreditas ar lėšos suteikti Lietuvos Respublikos vartojimo kredito įstatyme ar Lietuvos Respublikos sutelktinio finansavimo įstatyme nustatyta tvarka.

Jeigu nenuolatinis Lietuvos gyventojas per mokestinį laikotarpį negavo tokių palūkanų, 21 laukelyje turi būti įrašomas nulis.

Punkto pakeitimai:

Nr. VA-65, 2018-08-24, paskelbta TAR 2018-08-24, i. k. 2018-13388

 

27. Deklaracijos 22 laukelyje turi būti įrašoma nuo deklaracijos 21 laukelyje nurodytų palūkanų sumos Lietuvos vienetų išskaičiuota ir į Lietuvos Respublikos biudžetą sumokėta pajamų mokesčio suma. 

Tokią pajamų mokesčio sumą deklaracijos 22 laukelyje nenuolatinis Lietuvos gyventojas gali įrašyti iš Lietuvos vienetų išduotų pažymų apie per mokestinį laikotarpį apskaičiuotas ir išmokėtas išmokas ir nuo jų išskaičiuotą ir į biudžetą sumokėtą pajamų mokestį arba iš gyventojo kitų turimų dokumentų.

Jeigu deklaracijos 21 laukelyje įrašytas nulis, 22 laukelyje taip pat turi būti įrašomas nulis.

Punkto pakeitimai:

Nr. VA-65, 2018-08-24, paskelbta TAR 2018-08-24, i. k. 2018-13388

 

28. Deklaracijos 23 laukelyje turi būti įrašoma nenuolatinio Lietuvos gyventojo iš Lietuvos vienetų mokestiniu laikotarpiu gautų palūkanų (išskyrus palūkanas už Lietuvos Respublikos Vyriausybės ne nuosavybės vertybinius popierius) už ne nuosavybės vertybinius popierius (išskyrus asmens, susijusio su gyventoju darbo santykiais ar jų esmę atitinkančiais santykiais, išleistus ne nuosavybės vertybinius popierius, jeigu už šiuos ne nuosavybės vertybinius popierius asmuo, susijęs su gyventoju darbo santykiais ar jų esmę atitinkančiais santykiais, jam moka didesnes palūkanas negu kitiems tų pačių ne nuosavybės vertybinių popierių turėtojams) suma, jeigu ne nuosavybės vertybiniai popieriai įsigyti nuo 2014 m. sausio 1 dienos ir jeigu tuo pačiu mokestiniu laikotarpiu nebuvo gautos palūkanos už vartojimo kreditą, suteiktą per tarpusavio skolinimo platformą, ir / arba palūkanos už suteiktas lėšas per sutelktinio finansavimo platformą, kai toks kreditas ar lėšos suteikti Lietuvos Respublikos vartojimo kredito įstatyme ar Lietuvos Respublikos sutelktinio finansavimo įstatyme nustatyta tvarka.

2018 metų mokestinio laikotarpio deklaracijos 23 laukelyje turi būti įrašoma nenuolatinio Lietuvos gyventojo iš Lietuvos vienetų mokestiniu laikotarpiu gautų palūkanų už vartojimo kreditą, suteiktą per tarpusavio skolinimo platformą, ir / arba palūkanų už suteiktas lėšas per sutelktinio finansavimo platformą, kai toks kreditas ar lėšos suteikti Lietuvos Respublikos vartojimo kredito įstatyme ar Lietuvos Respublikos sutelktinio finansavimo įstatyme nustatyta tvarka.

Jeigu nenuolatinis Lietuvos gyventojas per mokestinį laikotarpį negavo tokių palūkanų, 23 laukelyje turi būti įrašomas nulis.

Punkto pakeitimai:

Nr. VA-65, 2018-08-24, paskelbta TAR 2018-08-24, i. k. 2018-13388

 

29. Deklaracijos 24 laukelyje turi būti įrašoma nuo deklaracijos 23 laukelyje nurodytų palūkanų sumos Lietuvos vienetų išskaičiuota ir į Lietuvos Respublikos biudžetą sumokėta pajamų mokesčio suma. Tokią pajamų mokesčio sumą deklaracijos 24 laukelyje nenuolatinis Lietuvos gyventojas gali įrašyti iš palūkanas išmokėjusių Lietuvos vienetų išduotų pažymų apie per mokestinį laikotarpį apskaičiuotas ir išmokėtas išmokas ir nuo jų išskaičiuotą ir į biudžetą sumokėtą pajamų mokestį arba iš gyventojo kitų turimų dokumentų.  

Jeigu deklaracijos 23 laukelyje įrašytas nulis, 24 laukelyje taip pat turi būti įrašomas nulis.

Punkto pakeitimai:

Nr. VA-65, 2018-08-24, paskelbta TAR 2018-08-24, i. k. 2018-13388

 

30. Kai deklaracijoje deklaruojamos nenuolatinio Lietuvos gyventojo mokestiniu laikotarpiu Lietuvoje gautos palūkanos už indėlius ir / arba palūkanos už vertybinius popierius (t. y. kai nenurodyta per tarpusavio skolinimo platformas ar sutelktinio finansavimo platformas gautų palūkanų suma), deklaracijos 25 laukelyje turi būti įrašoma nenuolatinio Lietuvos gyventojo mokestiniu laikotarpiu gautų palūkanų už užsienio valstybių bankuose ir kitose kredito įstaigose turimus indėlius, iš užsienio vienetų gautų palūkanų už ne nuosavybės vertybinius popierius (išskyrus asmens, susijusio su gyventoju darbo santykiais ar jų esmę atitinkančiais santykiais, išleistus ne nuosavybės vertybinius popierius, jeigu už šiuos ne nuosavybės vertybinius popierius asmuo, susijęs su gyventoju darbo santykiais ar jų esmę atitinkančiais santykiais, jam moka didesnes palūkanas negu kitiems tų pačių ne nuosavybės vertybinių popierių turėtojams), palūkanų už užsienio valstybių vyriausybių, taip pat jų politinių ar teritorijos administracinių padalinių, vietos valdžios ne nuosavybės vertybinius popierius bendra suma, jeigu indėlių sutartys sudarytos ar ne nuosavybės vertybiniai popieriai įsigyti nuo 2014 m. sausio 1 dienos. Prie šios bendros palūkanų sumos nenuolatinis Lietuvos gyventojas turi pridėti ir per mokestinį laikotarpį gautų palūkanų už Lietuvos Respublikos Vyriausybės ne nuosavybės vertybinius popierius sumą (jeigu gavo tokių palūkanų).

Kai 2018 metų mokestinio laikotarpio deklaracijoje deklaruojama tik per tarpusavio skolinimo platformas ar sutelktinio finansavimo platformas iš Lietuvos vienetų gautų palūkanų suma, deklaracijos 25 laukelyje turi būti įrašoma mokestiniu laikotarpiu iš užsienio vienetų gautų palūkanų už vartojimo kreditą, suteiktą per tarpusavio skolinimo platformą, ir / arba palūkanų už suteiktas lėšas per sutelktinio finansavimo platformą, kai toks kreditas ar lėšos suteikti Europos ekonominės erdvės (toliau – EEE) valstybės įstatymuose, analogiškuose Lietuvos Respublikos vartojimo kredito įstatymui ar Lietuvos Respublikos sutelktinio finansavimo įstatymui, nustatyta tvarka, suma.

Kai 2018 metų mokestinio laikotarpio deklaracijoje nurodomos nenuolatinio Lietuvos gyventojo mokestiniu laikotarpiu iš Lietuvos vienetų gautos palūkanos už indėlius ir / arba palūkanos už vertybinius popierius ir per tarpusavio skolinimo platformas ar sutelktinio finansavimo platformas gautos palūkanos, deklaracijos 25 laukelyje turi būti įrašoma iš užsienio vienetų gautų palūkanų už indėlius ir / arba vertybinius popierius suma (t. y. neturi būti nurodoma iš užsienio vienetų per tarpusavio skolinimo platformas ar sutelktinio finansavimo platformas gautų palūkanų suma).

Jeigu nenuolatinis Lietuvos gyventojas per mokestinį laikotarpį iš užsienio valstybių negavo tokių palūkanų, deklaracijos 25 laukelyje turi būti įrašomas nulis.

Punkto pakeitimai:

Nr. VA-65, 2018-08-24, paskelbta TAR 2018-08-24, i. k. 2018-13388

 

31. Deklaracijos 26 laukelyje turi būti įrašoma nenuolatiniam Lietuvos gyventojui, pritaikius Gyventojų pajamų mokesčio įstatyme palūkanoms nustatytą mokesčio lengvatą, iš Lietuvos Respublikos biudžeto grąžintina pajamų mokesčio suma:

31.1. Deklaracijos 26 laukelyje įrašytina grąžintina pajamų mokesčio nuo gyventojo 2017 metais ir ankstesniais mokestiniais laikotarpiais gautų palūkanų suma, pritaikius Gyventojų pajamų mokesčio įstatymo 17 straipsnio 1 dalies 20 punkte palūkanoms nustatytą mokesčio lengvatą, apskaičiuojama tokiu būdu:

31.1.1. jeigu deklaracijos 21, 23 ir 25 laukeliuose nurodytų palūkanų bendra suma neviršija 500 Eur (kai palūkanos gautos 2016 metais ir 2017 metais) arba 3000 Eur (kai palūkanos gautos 2015 metais) arba 10 000 Lt (kai palūkanos gautos 2014 metais), 26 laukelyje įrašytina grąžintina pajamų mokesčio suma lygi 22 ir 24 laukeliuose nurodyto pajamų mokesčio bendrai sumai;

31.1.2. jeigu deklaracijos 21, 23 ir 25 laukeliuose nurodytų palūkanų bendra suma didesnė nei 500 Eur (kai palūkanos gautos 2016 metais ir 2017 metais) arba 3000 Eur (kai palūkanos gautos 2015 metais) arba 10 000 Lt (kai palūkanos gautos 2014 metais), 26 laukelyje įrašytina grąžintina pajamų mokesčio suma apskaičiuojama taip:

31.1.2.1. nustatoma, kokia deklaracijos 21 ir 23 laukeliuose nurodytų palūkanų suma tenka neapmokestinamosioms pajamoms: kiekviena 21 ir 23 laukelyje nurodyta palūkanų suma padalijama iš bendros 21, 23 ir 25 laukeliuose nurodytų palūkanų sumos; tokiu būdu apskaičiuotos dalys padauginamos iš 500 Eur (kai palūkanos gautos 2016 metais ir 2017 metais) arba 3000 Eur (kai palūkanos gautos 2015 metais) arba 10 000 Lt (kai palūkanos gautos 2014 metais);

31.1.2.2. apskaičiuojama neapmokestinamųjų palūkanų sumai tenkanti pajamų mokesčio suma, neapmokestinamųjų palūkanų bendrą sumą padauginus iš 0,15. Jeigu ši pajamų mokesčio suma yra mažesnė už deklaracijos 22 ir 24 laukeliuose nurodytą pajamų mokesčio bendrą sumą ar jai lygi, ji įrašoma deklaracijos 26 laukelyje kaip grąžintina pajamų mokesčio suma. Jeigu ši pajamų mokesčio suma yra didesnė už deklaracijos 22 ir 24 laukeliuose nurodytą bendrą pajamų mokesčio sumą, deklaracijos 26 laukelyje kaip grąžintina pajamų mokesčio suma įrašoma 22 ir 24 laukelių bendra suma.

Pavyzdys

2017 metų deklaracijoje nenuolatinis Lietuvos gyventojas 21 laukelyje nurodė 100 Eur palūkanų, 22 laukelyje nurodė 15 Eur išskaičiuotą pajamų mokestį, 23 laukelyje nurodė 700 Eur palūkanų, 24 laukelyje įrašė 105 Eur išskaičiuotą pajamų mokestį, 25 laukelyje nurodė 500 Eur iš užsienio gautų palūkanų.

Nenuolatinio Lietuvos gyventojo 2016 metais gautų palūkanų bendra suma:

1300 Eur (100 + 700 + 500).    

Neapmokestinamosioms palūkanoms priskiriamos palūkanų sumos apskaičiuojamos taip:

Nustatoma deklaracijos 21 laukelyje nurodytų palūkanų dalis tarp visų deklaracijoje nurodytų palūkanų – 0,077 (100 : 1300). Apskaičiuojama deklaracijos 21 laukelyje nurodytų palūkanų sumai tenkanti neapmokestinamųjų palūkanų suma – 38,5 Eur (0,077 x 500).    

Nustatoma deklaracijos 23 laukelyje nurodytų palūkanų dalis tarp visų deklaracijoje nurodytų palūkanų – 0,54 (700 : 1300). Apskaičiuojama deklaracijos 23 laukelyje nurodytų palūkanų sumai tenkanti neapmokestinamųjų palūkanų suma – 270 Eur (0,54 x 500).   

Apskaičiuojama neapmokestinamosioms pajamoms tenkanti pajamų mokesčio suma:

46 Eur (( 38,5 + 270) x 0,15).

Deklaracijos 26 laukelyje nenuolatinis Lietuvos gyventojas turi įrašyti 46 Eur grąžintiną pajamų mokesčio sumą.

31.2. Deklaracijos 26 laukelyje įrašytina grąžintina pajamų mokesčio nuo gyventojo 2018 metais gautų palūkanų suma, pritaikius Gyventojų pajamų mokesčio įstatymo 17 straipsnio 1 dalies 20 punkte ir 202 punkte palūkanoms nustatytas mokesčio lengvatas, apskaičiuojama tokiu būdu:

31.2.1. jeigu deklaracijos 21 laukelyje nurodyta tik palūkanų už indėlius suma, 23 laukelyje nurodyta palūkanų už vertybinius popierius suma ir deklaracijos 21, 23 bei 25 laukeliuose nurodytų palūkanų bendra suma neviršija 500 Eur, 26 laukelyje įrašytina grąžintina pajamų mokesčio suma lygi 22 ir 24 laukeliuose nurodyto pajamų mokesčio bendrai sumai.

Jeigu deklaracijos 21 laukelyje nurodyta palūkanų už indėlius suma ir / arba palūkanų už vertybinius popierius suma, 23 laukelyje nurodyta per tarpusavio skolinimo platformas ar sutelktinio finansavimo platformas gautų palūkanų suma ir deklaracijos 21, 23 bei 25 laukeliuose nurodytų palūkanų bendra suma neviršija 1000 Eur, o deklaracijos 21 ir 25 laukelių suma neviršija 500 Eur bei deklaracijos 23 laukelio suma neviršija 500 Eur, 26 laukelyje įrašytina grąžintina pajamų mokesčio suma lygi 22 ir 24 laukeliuose nurodyto pajamų mokesčio bendrai sumai;

31.2.2. jeigu deklaracijos 21 laukelyje nurodyta tik palūkanų už indėlius suma ir / arba 23 laukelyje nurodyta palūkanų už vertybinius popierius suma ir deklaracijos 21, 23 ir 25 laukeliuose nurodytų palūkanų bendra suma didesnė nei 500 Eur arba jeigu deklaracijos 21 laukelyje nurodyta palūkanų už indėlius suma ir / arba palūkanų už vertybinius popierius suma ir deklaracijos 23 laukelyje nurodyta per tarpusavio skolinimo platformas ar sutelktinio finansavimo platformas gautų palūkanų suma, kai deklaracijos 21, 23 bei 25 laukeliuose nurodytų palūkanų bendra suma didesnė nei 1000 Eur, deklaracijos 21 ir 25 laukelių suma didesnė nei 500 Eur bei deklaracijos 23 laukelio suma didesnė nei 500 Eur, 26 laukelyje įrašytina grąžintina pajamų mokesčio suma apskaičiuojama taip:

31.2.2.1. nustatoma, kokia deklaracijos 21 ir 23 laukeliuose nurodytų palūkanų suma tenka neapmokestinamosioms pajamoms: kiekviena 21 ir 23 laukelyje nurodyta palūkanų suma padalijama iš 21, 23 ir 25 laukeliuose nurodytų palūkanų bendros sumos; tokiu būdu apskaičiuotos dalys padauginamos iš 500 Eur;

31.2.2.2. apskaičiuojama neapmokestinamųjų palūkanų sumai tenkanti pajamų mokesčio suma, neapmokestinamųjų palūkanų bendrą sumą padauginus iš 0,15. Jeigu ši pajamų mokesčio suma yra mažesnė už deklaracijos 22 ir 24 laukeliuose nurodytą pajamų mokesčio bendrą sumą ar jai lygi, ji įrašoma deklaracijos 26 laukelyje kaip grąžintina pajamų mokesčio suma. Jeigu ši pajamų mokesčio suma yra didesnė už deklaracijos 22 ir 24 laukeliuose nurodytą bendrą pajamų mokesčio sumą, deklaracijos 26 laukelyje kaip grąžintina pajamų mokesčio suma įrašoma 22 ir 24 laukelių bendra suma;

31.2.3. jeigu deklaracijos 21 laukelyje palūkanų suma nenurodyta (t. y. laukelyje įrašytas nulis) ir deklaracijos 23 laukelyje nurodyta per tarpusavio skolinimo platformas ar sutelktinio finansavimo platformas gautų palūkanų suma, ir deklaracijos 23 ir 25 laukelių suma didesnė nei 500 Eur, 26 laukelyje įrašytina grąžintina pajamų mokesčio suma apskaičiuojama taip:

31.2.3.1. nustatoma, kokia deklaracijos 23 laukelyje nurodytų palūkanų suma tenka neapmokestinamosioms pajamoms: 23 laukelyje nurodyta palūkanų suma padalijama iš 23 ir 25 laukeliuose nurodytų palūkanų bendros sumos; tokiu būdu apskaičiuotos dalys padauginamos iš 500 Eur;

31.2.3.2. apskaičiuojama neapmokestinamųjų palūkanų sumai tenkanti pajamų mokesčio suma, neapmokestinamųjų palūkanų sumą padauginus iš 0,15. Jeigu ši pajamų mokesčio suma yra mažesnė už deklaracijos 24 laukelyje nurodytą pajamų mokesčio sumą ar jai lygi, ji įrašoma deklaracijos 26 laukelyje kaip grąžintina pajamų mokesčio suma. Jeigu ši pajamų mokesčio suma yra didesnė už deklaracijos 24 laukelyje nurodytą pajamų mokesčio sumą, deklaracijos 26 laukelyje kaip grąžintina pajamų mokesčio suma įrašoma 24 laukelio suma.

Punkto pakeitimai:

Nr. VA-111, 2016-08-23, paskelbta TAR 2016-08-23, i. k. 2016-22564

Nr. VA-65, 2018-08-24, paskelbta TAR 2018-08-24, i. k. 2018-13388

 

32. Deklaracijos 27 laukelyje turi būti įrašomas nenuolatinio Lietuvos gyventojo atstovo asmens kodas (identifikacinis numeris), kai deklaraciją už gyventoją užpildo ir pasirašo jo atstovas.

33. Popierinę deklaraciją atitinkamoje vietoje turi pasirašyti nenuolatinis Lietuvos gyventojas, teikiantis deklaraciją, arba jo atstovas. Kai užpildyti ir pasirašyti deklaraciją įstatymų nustatyta tvarka yra pavesta atstovui, ją pasirašyti ir nurodyti savo vardą bei pavardę turi tas atstovas.

Kai įstatymų nustatyta tvarka deklaraciją užpildyti ir pasirašyti yra pavesta atstovui, tai prie deklaracijos turi būti pridedamas ir įstatymų nustatyta tvarka išduotas įgaliojimas ar kitas atstovavimą patvirtinantis dokumentas. 

Elektronine forma teikiama deklaracija turi būti patvirtinta elektroniniu parašu arba kitu būdu, nurodytu Dokumentų teikimo elektroniniu būdu taisyklėse, patvirtintose Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos viršininko 2010 m. liepos 21 d. įsakymu      Nr. VA-83 „Dėl dokumentų teikimo elektroniniu būdu taisyklių patvirtinimo“, ir užtikrinančiu ją pateikusio asmens tapatybę.

 

IV SKYRIUS

DEKLARACIJOS PATEIKIMAS IR TIKSLINIMAS

 

34. Deklaraciją kartu su Taisyklių 5 ir / arba 6 punkte nurodytais dokumentais gali pateikti nenuolatinis Lietuvos gyventojas arba jo įgaliotas asmuo.

35. Nuo 2015 m. sausio 1 dienos nenuolatinis Lietuvos gyventojas mokesčių administratoriui turi teikti deklaracijos 2 versiją, neatsižvelgdamas, kokio mokestinio laikotarpio pajamas bei nuo jų išskaičiuotą pajamų mokestį deklaruoja. 

36.  Nuo 2015 m. sausio 1 dienos nenuolatiniam Lietuvos gyventojui tikslinant 2013 metų ir ankstesnių mokestinių laikotarpių deklaracijų duomenis, mokesčių administratoriui turi būti teikiama deklaracijos 2 versija.

37. Mokesčių administratoriui turi būti pateikiama tinkamai užpildyta Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos interneto svetainėje (www.vmi.lt) pateikta šios deklaracijos forma, skirta pildyti kompiuteriu.

Deklaracija mokesčių administratoriui gali būti pateikta tokiais būdais:

37.1. pateikta elektroniniu būdu per Valstybinės mokesčių inspekcijos elektroninio deklaravimo sistemą (EDS),

37.2. tiesiogiai įteikta apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos darbuotojui,

37.3. atsiųsta paštu.

38. Kai deklaracijoje nustatoma klaidų ir / arba prie deklaracijos nebuvo pridėti reikiami dokumentai, nenuolatiniam Lietuvos gyventojui siunčiamas informacinis pranešimas ištaisyti klaidas ir patikslintą visiškai užpildytą deklaraciją ir / arba dokumentus pateikti mokesčių administratoriui.

________________________________

Priedo pakeitimai:

Nr. VA-117, 2014-10-30, paskelbta TAR 2014-10-30, i. k. 2014-15145

 

 

 

 

Priedų pakeitimai:

 

VA-82 pakeitimo VA-117 forma GPM309

Papildyta priedu:

Nr. VA-117, 2014-10-30, paskelbta TAR 2014-10-30, i. k. 2014-15145

 

 

 

Pakeitimai:

 

1.

Valstybinė mokesčių inspekcija prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos, Įsakymas

Nr. VA-135, 2011-12-22, Žin., 2011, Nr. 162-7729 (2011-12-30), i. k. 1112055ISAK00VA-135

Dėl Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos viršininko 2009 m. lapkričio 19 d. įsakymo Nr. VA-82 "Dėl Metinės nenuolatinio Lietuvos gyventojo pajamų mokesčio deklaracijos GPM309 formos, jos užpildymo ir pateikimo taisyklių patvirtinimo" pakeitimo

 

2.

Valstybinė mokesčių inspekcija prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos, Įsakymas

Nr. VA-117, 2014-10-30, paskelbta TAR 2014-10-30, i. k. 2014-15145

Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos viršininko įsakymas „Dėl Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos viršininko 2009 m. lapkričio 19 d. įsakymo Nr. VA-82 „Dėl Metinės nenuolatinio Lietuvos gyventojo pajamų mokesčio deklaracijos GPM309 formos, jos užpildymo ir pateikimo taisyklių patvirtinimo“ pakeitimo“

 

3.

Valstybinė mokesčių inspekcija prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos, Įsakymas

Nr. VA-111, 2016-08-23, paskelbta TAR 2016-08-23, i. k. 2016-22564

Dėl Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos viršininko 2009 m. lapkričio 19 d. įsakymo Nr. VA-82 „Dėl metinės nenuolatinio Lietuvos gyventojo pajamų mokesčio deklaracijos GPM309 formos, jos užpildymo ir pateikimo taisyklių patvirtinimo“ pakeitimo

 

4.

Valstybinė mokesčių inspekcija prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos, Įsakymas

Nr. VA-43, 2017-05-18, paskelbta TAR 2017-05-19, i. k. 2017-08419

Dėl Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos viršininko 2009 m. lapkričio 19 d. įsakymo Nr. VA-82 „Dėl Metinės nenuolatinio Lietuvos gyventojo pajamų mokesčio deklaracijos GPM309 formos, jos užpildymo ir pateikimo taisyklių patvirtinimo“ pakeitimo

 

5.

Valstybinė mokesčių inspekcija prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos, Įsakymas

Nr. VA-65, 2018-08-24, paskelbta TAR 2018-08-24, i. k. 2018-13388

Dėl Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos viršininko 2009 m. lapkričio 19 d. įsakymo Nr. VA-82 „Dėl Metinės nenuolatinio Lietuvos gyventojo pajamų mokesčio deklaracijos GPM309 formos, jos užpildymo ir pateikimo taisyklių patvirtinimo“ pakeitimo

 

6.

Valstybinė mokesčių inspekcija prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos, Įsakymas

Nr. VA-111, 2019-12-20, paskelbta TAR 2019-12-20, i. k. 2019-20963

Dėl Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos viršininko 2009 m. lapkričio 19 d. įsakymo Nr. VA-82 „Dėl Metinės nenuolatinio Lietuvos gyventojo pajamų mokesčio deklaracijos GPM309 formos, jos užpildymo ir pateikimo taisyklių patvirtinimo“ pakeitimo