Suvestinė redakcija nuo 2015-01-01 iki 2016-05-02

 

Įsakymas paskelbtas: Žin. 2009, Nr. 59-2306, i. k. 1092080ISAK00ĮV-231

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS KULTŪROS MINISTRO

ĮSAKYMAS

 

DĖL KOMPENSAVIMO KILNOJAMŲJŲ KULTŪROS VERTYBIŲ SAVININKAMS TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO

 

2009 m. gegužės 14 d. Nr. ĮV-231

Vilnius

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos kilnojamųjų kultūros vertybių apsaugos įstatymo (Žin., 1996, Nr. 14-352; 2008, Nr. 81-3183) 10 straipsniu:

1. Tvirtinu Kompensavimo kilnojamųjų kultūros vertybių savininkams tvarkos aprašą (pridedamas).

2. Nustatau, kad šis įsakymas įsigalioja 2009 m. liepos 1 d.

 

 

 

KULTŪROS MINISTRAS                                                                 REMIGIJUS VILKAITIS


 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos kultūros ministro

2009 m. gegužės 14 d. įsakymu Nr. ĮV-231

(Lietuvos Respublikos kultūros ministro

2014 m. rugpjūčio 26 d. įsakymo Nr. ĮV-586

redakcija)

 

 

KOMPENSAVIMO KILNOJAMŲJŲ KULTŪROS VERTYBIŲ SAVININKAMS TVARKOS APRAŠAS

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Kompensavimo kilnojamųjų kultūros vertybių savininkams tvarkos aprašas (toliau – Aprašas) nustato prašymų išmokėti kompensaciją pateikimą, kompensacijų skyrimo prioritetus, dydžius ir jų nustatymo kriterijus bei prašymų išmokėti kompensaciją nagrinėjimą ir sprendimų priėmimą.

2. Kompensuojamos į Kultūros vertybių registrą įrašytų kilnojamųjų kultūros vertybių, kurios pagal daiktinę prigimtį yra kilnojamieji daiktai (toliau – Vertybės), tyrimo, konservavimo, restauravimo ir apsaugos priemonių įrengimo darbų (toliau – darbai) atlikimo išlaidos.

3. Šiame Apraše vartojamos sąvokos:

3.1. Apsaugos priemonės – priemonės, skirtos gaisrui aptikti ir signalizuoti, elektros instaliacijai įrengti, apsaugai nuo įsilaužimo į patalpas, kur eksponuojamos Vertybės, užtikrinti.

3.2. Kompensacija – piniginė išmoka, išmokama Vertybės savininkui ar valdytojui už Vertybei išsaugoti reikalingų darbų išlaidas.

3.3. Pareiškėjas – prašymą pateikęs fizinis ar juridinis asmuo (arba jų įgaliotas asmuo) nuosavybės ar kita valdymo teise valdantis Vertybę.

Kitos šiame Apraše vartojamos sąvokos atitinka Lietuvos Respublikos kilnojamųjų kultūros vertybių apsaugos įstatyme ir kituose teisės aktuose vartojamas sąvokas.

4. Lėšos kompensavimui skiriamos iš valstybės biudžeto finansuojamos Paveldotvarkos programos, kurią rengia, jos vykdymą organizuoja ir jai skirtas lėšas naudoja Kultūros paveldo departamentas prie Kultūros ministerijos (toliau – Departamentas).

5. Kompensacija už Vertybės tyrimo, konservavimo, restauravimo darbus išmokama, jei:

5.1. patalpoje, kurioje yra Vertybė, įrengtos apsaugos priemonės;

5.2. Vertybės savininkas ar valdytojas Vertybę viešai eksponuoja ir užtikrina prieinamumą visuomenei.

6. Kompensacija išmokama už darbus, nuo kurių atlikimo iki prašymo išmokėti kompensaciją pateikimo dienos praėjo ne daugiau kaip 5 metai.

 

II. PRAŠYMŲ IŠMOKĖTI KOMPENSACIJĄ PATEIKIMAS

 

7. Pareiškėjas, patyręs Vertybei išsaugoti reikalingų darbų išlaidas, dėl kompensacijos išmokėjimo kreipiasi į Departamentą iki einamųjų metų spalio 15 d. ir pateikia šiuos dokumentus:

7.1. prašymą išmokėti kompensaciją pagal priede numatytą prašymo formos pavyzdį (toliau – prašymas);

7.2. Vertybės nuosavybės ar kitą valdymo teisę patvirtinančio dokumento kopiją;

7.3. darbų išlaidas patvirtinančių dokumentų kopijas: sutarties (-čių) ir sąmatos (-ų) su apsaugos priemones įrengiančia įmone; sutarties (-čių) su restauratoriaus kvalifikaciją turinčiu asmeniu arba įmone, kurioje dirba atestuotas restauratorius, kartu su pridėta tyrimo, konservavimo, restauravimo darbų sąmata (-omis); sąskaitų, apmokėjimo kvitų ar banko pavedimų;

7.4. patvirtinimą raštu, kad patalpoje, kurioje eksponuojamos Vertybės, įrengtos ir veikia apsaugos priemonės arba apsaugos priemonių įrengimo atliktų darbų priėmimo akto, parengto  paveldo tvarkybos reglamento PTR 3.05.01:2005 „Nekilnojamojo kultūros paveldo objektų tvarkybos darbų priėmimo taisyklės“, patvirtinto Lietuvos Respublikos kultūros ministro 2005 m. balandžio 19 d. įsakymu Nr. ĮV-153 „Dėl Paveldo tvarkybos reglamento PTR 3.05.01:2005 „Nekilnojamojo kultūros paveldo objektų tvarkybos darbų priėmimo taisyklės“ patvirtinimo“ nustatyta tvarka, kopiją (kai Vertybė yra kultūros paveldo objekte);

7.5. Restauravimo tarybos protokolo, kuriuo įformintas sprendimas priimti baigtus Vertybės tyrimo, konservavimo, restauravimo darbus, kopiją;

7.6. teisės aktų nustatyta tvarka patvirtinto įgaliojimo, jei pareiškėją atstovauja kitas asmuo, kopiją.

8. Prašymus su Aprašo 7.2. - 7.6. papunkčiuose nurodytais dokumentais pareiškėjai Departamentui gali pateikti tiesiogiai, elektroniniu būdu (t. y. – oficialiu Departamento elektroninio pašto adresu, pasirašytus elektroniniu parašu), siųsti registruotu laišku ar perduoti per kurjerį.

9. Jeigu Departamento specialistas, atsakingas už šių prašymų priėmimą, nustato, kad pareiškėjas pateikė netinkamai įformintus ar ne visus Aprašo 7 punkte nurodytus dokumentus arba klaidingus duomenis, apie tai per 5 darbo dienas nuo prašymo ar dokumentų pateikimo dienos raštu praneša pareiškėjui ir jam nustatomas ne trumpesnis kaip 5 darbo dienų terminas pateiktiems dokumentams patikslinti ar papildomiems pateikti. Per nustatytą terminą nepatikslinus duomenų ar nepateikus papildomų dokumentų, prašymas nenagrinėjamas. Apie sprendimą toliau nevertinti prašymo pareiškėjas informuojamas raštu. Šiuo atveju prašymas gali būti teikiamas pakartotinai Aprašo nustatyta tvarka.

 

III. KOMPENSACIJŲ SKYRIMO PRIORITETAI, DYDŽIAI IR JŲ NUSTATYMO KRITERIJAI

 

10. Nagrinėjant prašymus, prioritetas teikiamas:

10.1. Vertybei, turinčiai kultūros paminklo statusą;

10.2. Vertybei, esančiai medinės architektūros kultūros paveldo objekte;

10.3. Vertybei, esančiai medinės architektūros statinyje, neįrašytame į Kultūros vertybių registrą.

11. Nustatomi šie kompensacijų dydžiai:

11.1. Vertybės tyrimo išlaidos kompensuojamos 100 procentų;

11.2. Vertybės konservavimo, restauravimo išlaidos kompensuojamos nuo 50 iki 70 procentų;

11.3. apsaugos priemonių įrengimo darbai kompensuojami nuo 30 iki 50 procentų.

12. Kompensacijų dydis nustatomas, atsižvelgiant į Vertybės statusą, būklę prieš tyrimo, konservavimo, restauravimo darbus ir prieinamumo visuomenei galimybes. Apsaugos priemonių įrengimo kompensacijų dydis nustatomas, atsižvelgiant į statinio medžiagiškumą, Vertybių skaičių statinyje. 

13. Kompensacija neskiriama, kai:

13.1. Kompensacija už prašomų kompensuoti darbų išlaidas jau buvo išmokėta;

13.2. Pareiškėjas kofinansavo darbus, kuriems finansavimas skirtas iš valstybės biudžeto, savivaldybės biudžeto, kitos finansinės paramos (Europos Sąjungos struktūrinių fondų, Europos Ekonominės Erdvės finansinio mechanizmo ar kitų finansavimo šaltinių).

 

 

IV. PRAŠYMŲ IŠMOKĖTI KOMPENSACIJĄ NAGRINĖJIMAS IR SPRENDIMŲ PRIĖMIMAS

 

14. Prašymus nagrinėja Departamento direktoriaus įsakymu dvejiems metams sudaroma 5 narių darbo grupė. Po vieną nepriklausomą ekspertą į darbo grupę deleguoja Lietuvos Respublikos kultūros ministerija ir Lietuvos Respublikos restauratorių sąjunga, tris narius – Departamento atstovus, skiria Departamentas. Įstaigos vadovas negali būti darbo grupės narys. Departamento direktorius tuo pačiu įsakymu paskiria darbo grupės pirmininką ir sekretorių, kuris nėra darbo grupės narys. Darbo grupei sprendžiant darbų apimčių ir panaudotų medžiagų kiekių, sąmatų ir darbams taikomų įkainių bei technologinius klausimus, gali būti kviečiami dalyvauti nepriklausomi ekspertai – ne darbo grupės nariai.

15. Pasikeitus darbo grupės sudėčiai, Departamento direktorius pavienius darbo grupės narius skiria tik iki darbo grupės kadencijos pabaigos. Darbo grupės veikla grindžiama kolegialaus klausimų svarstymo, viešumo ir teisėtumo principais. Jeigu yra galimas viešųjų ir privačiųjų interesų konfliktas, darbo grupės narys turi nusišalinti nuo konkretaus posėdžio darbotvarkėje numatyto klausimo svarstymo. Darbo grupė savo veikloje vadovaujasi Departamento direktoriaus patvirtintu darbo reglamentu, kuriame nurodomos darbo grupės teisės, pareigos, funkcijos, darbo organizavimo ir sprendimų priėmimo tvarka, darbo grupės narių atsakomybė.

16. Darbo grupė išnagrinėja jai pateiktus dokumentus ir, atsižvelgdama į 10 ir 12 punktuose nustatytus prioritetus ir kriterijus, pasiūlo kompensacijos dydį. Prašymai dėl kompensacijų išmokėjimo baigiami svarstyti ir išvados dėl kompensacijos skyrimo ar neskyrimo pateikiamos Departamento direktoriui iki einamųjų metų gruodžio 5 d., kuris per 3 darbo dienas priima galutinį sprendimą dėl kompensacijos. Apie priimtą sprendimą darbo grupės sekretorius raštu informuoja pareiškėją per 3 darbo dienas nuo sprendimo priėmimo dienos, nurodydamas jo teisę įstatymų nustatyta tvarka apskųsti priimtą sprendimą.

17. Kompensacijos pareiškėjams, kurių prašymus darbo grupė pripažino pagrįstais, tačiau kurioms išmokėti prašymo pateikimo metais nepakako lėšų, išmokamos kitais metais, atsižvelgiant į Departamento kompensavimui gautas lėšas bei į darbo grupės posėdžio, kuriame buvo svarstomi prašymai, protokole nustatytą eiliškumą. Šie pareiškėjai iki kitų metų kovo 1 dienos Departamentui raštu pateikia patvirtinimą apie neišmokėtos kompensacijos poreikį bei apie tai, kad darbų išlaidos, kurias prašoma kompensuoti, dar nekompensuotos iš kitų finansavimo šaltinių, taip pat informaciją apie pasikeitusius jų kontaktinius ir banko sąskaitos duomenis.

18. Sprendimas dėl kompensacijų išmokėjimo įforminamas Departamento direktoriaus įsakymu, kuris ne vėliau kaip kitą darbo dieną po jo priėmimo dienos paskelbiamas Departamento interneto svetainėje. Kompensacijos išmokamos iki einamųjų metų pabaigos.

19. Lėšos, skirtos išmokėti kompensacijas pareiškėjams, kurių prašymus darbo grupė pripažino pagrįstais, tačiau kuriems prašymo pateikimo metais išmokėti kompensacijas nepakako lėšų, gali sudaryti iki 40 procentų kitais kalendoriniais metais Departamento visų kompensavimui skiriamų lėšų.

 

 

V. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

20. Ginčai dėl kompensacijų apskaičiavimo ir išmokėjimo sprendžiami teisės aktų nustatyta tvarka.

21. Pareiškėjai, kompensacijas gavę neteisėtai, atsako Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka.

____________________


 

Kompensavimo kilnojamųjų kultūros

vertybių savininkams tvarkos aprašo

priedas

(Lietuvos Respublikos kultūros ministro 2014 m. rugpjūčio 26 d. įsakymo Nr. ĮV-586 redakcija)

 

 

(Prašymo išmokėti kompensaciją formos pavyzdys)

___________________________________________________________________________

(Pareiškėjo vardas ir pavardė/pavadinimas)

 

Kultūros paveldo departamentui prie Kultūros ministerijos

 

PRAŠYMAS IŠMOKĖTI KOMPENSACIJĄ

_________________

(data)

_________________

(vieta)

 

1. DUOMENYS APIE TEIKIANTĮ PRAŠYMĄ PAREIŠKĖJĄ

1.1. Pareiškėjo kodas (a.k./į.k.)

 

1.2. Adresas, telefono ir/ar fakso numeris, el. pašto adresas

 

2. INFORMACIJA APIE VERTYBĘ

2.1. Pavadinimas

 

2.2. Unikalus kodas Kultūros vertybių registre

 

3. INFORMACIJA APIE VERTYBĖS PRIEINAMUMO VISUOMENEI GALIMYBES

 

4. INFORMACIJA APIE ATLIKTUS DARBUS

Eil. Nr.

Atliktų darbų trumpas apibūdinimas, darbų vieta, vykdytojai, laikotarpis, kurio metu buvo atliekami darbai

Bendra darbų vertė, Eur

Darbų finansavimo šaltinis

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5. INFORMACIJA APIE APMOKĖTAS SĄSKAITAS UŽ ATLIKTUS DARBUS 

Eil. Nr.

Sąskaitų numeriai

Sąskaitų datos

Sąskaitų sumos

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6. PRAŠOMA KOMPENSUOTI IŠLAIDŲ SUMA (SKAIČIAIS IR ŽODŽIAIS)

 

7. BANKO SĄSKAITOS, Į KURIĄ PRAŠOMA PERVESTI KOMPENSACIJĄ, NR., BANKO PAVADINIMAS IR BANKO KODAS (NURODYTI TIK VIENĄ SĄSKAITĄ)

 

8. PRIE PRAŠYMO PRIDEDAMI APRAŠO 7 PUNKTE NURODYTI DOKUMENTAI:

 

 

 

 

 

 

 

 

Tvirtinu, kad __________________________________________________________

                              (Vertybės pavadinimas, adresas, unikalus kodas Kultūros vertybių registre)

 

kompensacija už darbus, kurių išlaidas prašoma kompensuoti, nebuvo išmokėta ir pareiškėjas nekofinansavo darbus, kuriems finansavimas skirtas iš valstybės biudžeto, savivaldybės biudžeto, kitos finansinės paramos.

 

______________________            _______________         ______________________

  (pareigų pavadinimas,                            (parašas)                         (vardas ir pavardė)

jei pareiškėjas juridinis asmuo)

 

 

Formos pakeitimai:

Nr. ĮV-785, 2014-11-05, paskelbta TAR 2014-11-10, i. k. 2014-16370

 

Priedo pakeitimai:

Nr. ĮV-586, 2014-08-26, paskelbta TAR 2014-09-02, i. k. 2014-11575

 

 

 

Pakeitimai:

 

1.

Lietuvos Respublikos kultūros ministerija, Įsakymas

Nr. ĮV-182, 2010-03-25, Žin., 2010, Nr. 38-1839 (2010-04-03), i. k. 1102080ISAK00ĮV-182

Dėl kai kurių Lietuvos Respublikos kultūros ministro įsakymų pakeitimo

 

2.

Lietuvos Respublikos kultūros ministerija, Įsakymas

Nr. ĮV-586, 2014-08-26, paskelbta TAR 2014-09-02, i. k. 2014-11575

Dėl Lietuvos Respublikos kultūros ministro 2009 m. gegužės 14 d. įsakymo Nr. ĮV-231 „Dėl Kompensavimo kilnojamųjų kultūros vertybių savininkams tvarkos aprašo patvirtinimo“ pakeitimo

 

3.

Lietuvos Respublikos kultūros ministerija, Įsakymas

Nr. ĮV-785, 2014-11-05, paskelbta TAR 2014-11-10, i. k. 2014-16370

Dėl Lietuvos Respublikos kultūros ministro 2009 m. gegužės 14 d. įsakymo Nr. ĮV-231 „Dėl Kompensavimo kilnojamųjų kultūros vertybių savininkams tvarkos aprašo patvirtinimo“ pakeitimo