Suvestinė redakcija nuo 2024-02-15

 

Įsakymas paskelbtas: Žin. 2007, Nr. 55-2165, i. k. 107110MISAK00B1-463

 

Nauja redakcija nuo 2023-06-01:

Nr. B1-376, 2023-05-30, paskelbta TAR 2023-05-31, i. k. 2023-10600

 

VALSTYBINĖS MAISTO IR VETERINARIJOS TARNYBOS

DIREKTORIUS

 

ĮSAKYMAS

DĖL PASIUTLIGĖS KONTROLĖS TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO

 

2007 m. gegužės 11 d. Nr. B1-463

Vilnius

 

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos veterinarijos įstatymo 6 straipsnio 1 dalies 7 punktu ir 3 dalimi, atsižvelgdama į 2019 m. gruodžio 17 d. Komisijos deleguotojo reglamento (ES) 2020/689, kuriuo papildomos Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) 2016/429 tam tikrų į sąrašą įtrauktų ir naujų ligų priežiūros, likvidavimo programų ir liga neužkrėstos teritorijos statuso taisyklės, su visais pakeitimais 3, 3236 straipsnius:

1Tvirtinu  Pasiutligės kontrolės tvarkos aprašą (pridedama).

2. P a v e d u:

2.1. įsakymo vykdymą Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Priežiūros departamento apygardų priežiūros skyriams;

2.2. įsakymo vykdymo kontrolę Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Priežiūros departamentui.

Punkto pakeitimai:

Nr. B1-794, 2023-11-30, paskelbta TAR 2023-11-30, i. k. 2023-23114

 

 

 

 

DIREKTORIAUS PAVADUOTOJAS

NEGYVŪNINIO MAISTO KLAUSIMAMS,

PAVADUOJANTIS DIREKTORIŲ                                                        ZENONAS STANEVIČIUS

 

 

 

PATVIRTINTA

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos

direktoriaus 2007 m. gegužės 11 d.

įsakymu Nr. B1-463

(Valstybinės maisto ir veterinarijos

tarnybos direktoriaus 2023 m. gegužės 30 d.

įsakymo Nr. B1-376 redakcija)

 

PASIUTLIGĖS KONTROLĖS TVARKOS APRAŠAS

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Pasiutligės kontrolės tvarkos aprašas (toliau – Tvarkos aprašas) nustato gyvūnų vakcinavimo nuo pasiutligės, gyvūnų augintinių vakcinavimo nuo pasiutligės efektyvumo tyrimo tvarką, iš gamtos paimtų pasiutligei imlių laukinių gyvūnų stebėsenos ir kontrolės priemones, taip pat priemones, taikomas įtarus ir nustačius pasiutligę gyvūnams,  mėginių pasiutligės tyrimui paėmimo ir pristatymo į laboratoriją tvarką.

2. Vartojamos sąvokos:

2.1. Pasiutligė – ūminė virusinė liga, pasireiškianti encefalomielitu ir sunkiais nervų sistemos sutrikimais.

2.2. Pasiutligei imlus gyvūnas  – mėsėdžių būrio dykaraginių, kiaulinių, arklinių, elninių ar kurpanugarinių (lot. Carnivora,  Bovidae,  Suidae,  Equidae,  Cervidae  ar  Camelidae)  šeimos gyvūnas, galintis užsikrėsti pasiutligės sukėlėju, susirgti pasiutlige ir būti šios ligos sukėlėjo nešiotoju, platintoju.

2.3. Užsikrėtęs pasiutlige gyvūnas – gyvūnas, kuriam po laboratorinio tyrimo patvirtinta pasiutligės diagnozė.

2.4. Kitos Apraše vartojamos sąvokos  suprantamos taip, kaip jos apibrėžtos Lietuvos Respublikos veterinarijos įstatyme, Lietuvos Respublikos gyvūnų gerovės ir apsaugos įstatyme ir 2016 m. kovo 9 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamente (ES) 2016/429 dėl užkrečiamųjų gyvūnų ligų, kuriuo iš dalies keičiami ir panaikinami tam tikri gyvūnų sveikatos srities aktai („Gyvūnų sveikatos teisės aktas“), 2019 m. gruodžio 17 d. Komisijos deleguotajame reglamente (ES) 2020/689, kuriuo papildomos Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) 2016/429 tam tikrų į sąrašą įtrauktų ir naujų ligų priežiūros, likvidavimo programų ir liga neužkrėstos teritorijos statuso taisyklės, su visais pakeitimais, Gyvūnų užkrečiamųjų ligų kontrolės tvarkos apraše, patvirtintame Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus 2006 m. balandžio 12 d. įsakymu Nr. B1-281 „Dėl Gyvūnų užkrečiamųjų ligų kontrolės tvarkos aprašo patvirtinimo“ (toliau – Ligų kontrolės tvarkos aprašas).

 

II SKYRIUS

GYVŪNŲ VAKCINAVIMO NUO PASIUTLIGĖS TVARKA

 

3. Vyresnių kaip 12 savaičių amžiaus šunų, kačių ir šeškų (toliau – gyvūnai augintiniai) laikytojai turi užtikrinti, kad jų laikomi gyvūnai augintiniai būtų suvakcinuoti nuo pasiutligės. Gyvūno augintinio pirmo vakcinavimo nuo pasiutligės data negali būti ankstesnė nei jo ženklinimo mikroschema data.

4. Gyvūnas augintinis yra laikomas tinkamai suvakcinuotu nuo pasiutligės, kai:

4.1. jis yra suženklintas teisės aktų nustatyta tvarka;

4.2. jis, ne jaunesnis kaip 12 savaičių amžiaus, yra suvakcinuotas pagal veterinarinės vakcinos pakuotės lapelyje ar apraše nustatytus nurodymus ir po jo vakcinavimo yra praėjęs ne trumpesnis kaip 21 dienos laikotarpis, išskyrus atvejus, kai veterinarinės vakcinos pakuotės lapelyje ar apraše nustatytas ilgesnis laikotarpis imunitetui susidaryti; jei gyvūnas augintinis buvo vakcinuotas nuo pasiutligės jaunesnis kaip 12 savaičių amžiaus, jis turi būti pakartotinai vakcinuojamas pagal veterinarinės vakcinos pakuotės lapelyje ar apraše nustatytus nurodymus;

4.3. jis reguliariai pakartotinai vakcinuojamas pagal veterinarinės vakcinos pakuotės lapelyje ar apraše nustatytus nurodymus.

5. Kiti, nei Tvarkos aprašo 3 punkte nurodyti, žmonių laikomi pasiutligei imlūs gyvūnai, nesant pasiutligės užsikrėtimo rizikos, neprivalo būti vakcinuojami nuo pasiutligės. Sprendimą dėl šiame punkte nurodytų gyvūnų vakcinavimo nuo pasiutligės priima jų laikytojai.

6. Gyvūnų vakcinavimui nuo pasiutligės gali būti naudojamos tik veterinarinės vakcinos, tiekiamos Lietuvos Respublikos rinkai vadovaujantis Lietuvos Respublikos veterinarinių vaistų įstatymo 5 straipsnio 1 dalimi.

7. Gyvūnus nuo pasiutligės gali vakcinuoti privatus veterinarijos gydytojas, turintis galiojančią veterinarijos praktikos licenciją ir esantis registruotas veterinarijos paslaugų teikėjas arba registruoto veterinarijos paslaugų teikėjo darbuotojas, taip pat privatus veterinarijos gydytojas, turintis galiojančią veterinarijos praktikos licenciją ir esantis vakcinuojamų gyvūnų laikytojo darbuotojas (tik to gyvūnų laikytojo laikomus gyvūnus). 

8. Tvarkos aprašo 7 punkte nurodytas veterinarijos gydytojas informaciją apie gyvūno vakcinavimą nuo pasiutligės turi įrašyti gyvūno laikytojui išduodamame Gyvūno vakcinacijos pažymėjime, kurio forma patvirtinta Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus 2008 m. rugsėjo 30 d. įsakymu Nr. B1-514 „Dėl Gyvūno vakcinacijos pažymėjimo formos patvirtinimo“, arba kitame dokumente, kuriuo patvirtinama gyvūno tapatybė (gyvūno augintinio pase, arklinių šeimos gyvūno tapatybės nustatymo dokumente ar pan.), išskyrus atvejus, kai gyvūnus vakcinuoja veterinarijos gydytojas gyvūnų laikytojo darbuotojas ir duomenis apie vakcinaciją nurodo Gydomų gyvūnų registracijos žurnale, kurio forma nustatyta Reikalavimų veterinarijos paslaugų teikėjams, patvirtintų Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus 2012 m. birželio 4 d. įsakymu Nr. B1-457 „Dėl Reikalavimų veterinarijos paslaugų teikėjams patvirtinimo“, 1 priede (šiuo atveju, remiantis Gydomų gyvūnų registracijos žurnalo įrašais, išduodamas Gyvūno vakcinacijos pažymėjimas, jeigu vakcinacijos galiojimo laikotarpiu gyvūnai perleidžiami kitam laikytojui). Veterinarijos gydytojas duomenis apie gyvūno augintinio vakcinavimą nuo pasiutligės turi suvesti į Gyvūnų augintinių registrą.

9. Gyvūnų laikytojai apie pastebėtus nepageidaujamus reiškinius, susijusius su veterinarinių vakcinų nuo pasiutligės naudojimu, turi informuoti veterinarijos gydytoją arba VMVT Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus 2023 m. kovo 3 d. įsakyme Nr. B1-137 „Dėl Pranešimo apie įtariamus nepageidaujamus reiškinius dėl panaudotų veterinarinių vaistų formos patvirtinimo ir teikimo“ (toliau – Įsakymas Nr. B1-137) nustatyta tvarka.

10. Veterinarijos gydytojai turi informuoti VMVT apie pastebėtus nepageidaujamus reiškinius, susijusius su veterinarinių vakcinų nuo pasiutligės naudojimu, Įsakyme Nr. B1-137 nustatyta tvarka.

11. Esant pasiutligės paplitimo rizikai, VMVT, vadovaudamasi Reglamento (ES) 2020/689 V priedo I dalies 1 skyriaus 2 skirsnio reikalavimais, gali organizuoti laukinių lapių ir usūrinių šunų oralinę vakcinaciją nuo pasiutligės.

 

III SKYRIUS

GYVŪNŲ AUGINTINIŲ VAKCINAVIMO NUO PASIUTLIGĖS EFEKTYVUMO TYRIMAS

 

12. Gyvūno augintinio vakcinavimo nuo pasiutligės efektyvumas įvertinamas atliekant gyvūno augintinio kraujo mėginio serologinį tyrimą neutralizuojančių antikūnų titrui nustatyti. Kraujo mėginys šiam tyrimui, jei jis reikalingas (pvz., išvežant gyvūną augintinį į kitą šalį), gali būti paimamas praėjus ne mažiau kaip 30 dienų po gyvūno augintinio vakcinavimo nuo pasiutligės.

13. Gyvūnų augintinių kraujo mėginius Tvarkos aprašo 12 punkte nurodytiems tyrimams gali paimti Tvarkos aprašo 7 punkte nurodytas veterinarijos gydytojas. Šie tyrimai atliekami akredituotoje laboratorijoje.

Punkto pakeitimai:

Nr. B1-794, 2023-11-30, paskelbta TAR 2023-11-30, i. k. 2023-23114

 

14. Gyvūnų augintinių vakcinavimas nuo pasiutligės laikomas efektyviu, jei neutralizuojančių antikūnų titras ne mažesnis kaip 0,5 TV (tarptautinių vienetų) viename mililitre.

 

IV SKYRIUS

IŠ GAMTOS PAIMTŲ PASIUTLIGEI IMLIŲ LAUKINIŲ GYVŪNŲ STEBĖSENOS IR KONTROLĖS PRIEMONĖS

 

15. Pasiutligei imlūs laukiniai gyvūnai, paimami iš gamtos globos ir gydymo tikslais, kurie:

15.1. nėra įtariami užsikrėtę pasiutlige, turi būti laikomi izoliuoti be tiesioginio ar netiesioginio sąlyčio su kitais gyvūnais ir stebimi mažiausiai 10 dienų;

15.2. yra įtariami užsikrėtę pasiutlige, turi būti laikomi izoliuoti be tiesioginio ar netiesioginio sąlyčio su kitais gyvūnais ir stebimi mažiausiai 3 mėnesius.

16. Jeigu Tvarkos aprašo 15 punkte nurodytu laukinio gyvūno izoliavimo metu pasireiškia klinikiniai pasiutligės požymiai (pvz., gyvūnas be aiškios priežasties užpuola ir sužeidžia žmogų arba gyvūną, kai toks jo elgesys prieštarauja įprastam jo elgesiui, arba gyvūno elgesys nepaaiškinamai pasikeičia: gyvūnas be paaiškinamos priežasties staugia, inkščia, padidėja seilėtekis, sunkiai ryja, žvairuoja, tampa pasyvus arba agresyvus, padidėja jautrumas garsams, ryja įprastai neėdamus daiktus, gyvūną suparalyžuoja), laikytojas nedelsdamas apie tai turi informuoti VMVT teritorinį padalinį ir kreiptis į veterinarijos gydytoją dėl gyvūno nugaišinimo. Veterinarijos gydytojas, nugaišinęs gyvūną, privalo Tvarkos aprašo VII skyriuje nustatyta tvarka paimti ir nusiųsti tyrimui gyvūno mėginius. Pasibaigus Tvarkos aprašo 15 punkte nurodytam terminui, pasiutligei imlūs laukiniai gyvūnai, kuriems nepasireiškė klinikiniai pasiutligės požymiai, gali būti vakcinuojami nuo pasiutligės.

17. Tvarkos aprašo 15 punkte nustatyto izoliavimo metu nugaišę pasiutligei imlūs laukiniai gyvūnai turi būti ištirti dėl pasiutligės, kaip nurodyta Tvarkos aprašo VII skyriuje.

 

V SKYRIUS

PRIEMONĖS, TAIKOMOS ĮTARUS PASIUTLIGĘ GYVŪNAMS

 

18. Žmonių laikomas pasiutligei imlus gyvūnas laikomas įtariamu pasiutlige užsikrėtusiu gyvūnu, jeigu:

18.1. jam pasireiškia klinikiniai pasiutligės požymiai (pvz., gyvūnas be aiškios priežasties užpuola ir sužeidžia žmogų arba gyvūną, kai toks jo elgesys prieštarauja įprastam jo elgesiui, arba gyvūno elgesys nepaaiškinamai pasikeičia: gyvūnas be paaiškinamos priežasties staugia, inkščia, padidėja seilėtekis, sunkiai ryja, žvairuoja, tampa pasyvus arba agresyvus, padidėja jautrumas garsams, ryja įprastai neėdamus daiktus, gyvūną suparalyžuoja) ir vėliau jis per 10 dienų nugaišta; arba

18.2. jeigu atlikus pasiutligės atvejo tyrimą, nustatomas gyvūno ryšys su patvirtintu pasiutligės atveju.

19. Gyvūno laikytojas ar savininkas, pagal Tvarkos aprašo 18.1 papunktyje nurodytus klinikinius pasiutligės požymius įtaręs gyvūnui pasiutligę, privalo:

19.1. nedelsiant pranešti VMVT nemokamu telefonu 1879 arba el. paštu [email protected];

19.2. atskirti įtariamą pasiutlige užsikrėtusį gyvūną nuo kitų gyvūnų, užtikrinti, kad jis neturėtų kontaktų su žmonėmis ir kitais gyvūnais, jį laikyti uždarose ar stebėjimui skirtose patalpose arba laikymo įrangoje ir stebėti jo elgesį iki atskirų VMVT nurodymų gavimo.

Papunkčio pakeitimai:

Nr. B1-794, 2023-11-30, paskelbta TAR 2023-11-30, i. k. 2023-23114

 

20. Tvarkos aprašo 19 punkte nustatytos pareigos kyla ir veterinarijos gydytojui, kuris įtaria gyvūnui pasiutligę jo apžiūros metu. Tokiu atveju, siekiant užtikrinti būtinas apsaugos nuo pasiutligės plitimo priemones, gyvūnas turi būti izoliuojamas jo laikymo vietoje, veterinarijos paslaugų teikėjui priklausančiose ar kitose stebėjimui skirtose patalpose arba laikymo įrangoje.

21. VMVT, gavusi pranešimą apie pasiutligės įtarimą pagal Tvarkos aprašo 19 ar 20 punktą arba Informacinį pranešimą apie įtariamą / patvirtintą gyvūno pasiutligės atvejį, kurio forma patvirtina Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro ir Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus 2005 m. vasario 28 d. įsakymu Nr. V-146/B1-140 „Dėl Informacinio pranešimo apie įtariamą / patvirtintą gyvūno pasiutligės atvejį formos patvirtinimo“, nedelsiant atlieka tyrimą, kurio metu surenka informaciją (tikslina gyvūno elgesio pasikeitimo aplinkybes, klinikinius požymius, vakcinavimo nuo pasiutligės duomenis ir pan.), reikalingą nustatyti, ar gyvūnas laikytinas galimai įtariamu užsikrėtusiu gyvūnu.

Punkto pakeitimai:

Nr. B1-794, 2023-11-30, paskelbta TAR 2023-11-30, i. k. 2023-23114

 

22. VMVT Tvarkos aprašo 18.2 papunktyje ar 21 punkte nurodyto tyrimo metu nustačiusi, kad gyvūnas yra laikytinas galimai įtariamu užsikrėtusiu gyvūnu, atlieka epizootinį tyrimą ir:

Punkto pakeitimai:

Nr. B1-794, 2023-11-30, paskelbta TAR 2023-11-30, i. k. 2023-23114

22.1. nurodo gyvūno laikytojui įtariamą užsikrėtusį gyvūną ne mažiau kaip 10 dienų izoliuoti ir stebėti jo laikymo vietoje arba kitose patalpose (pvz., veterinarijos paslaugų teikėjo patalpose);

22.2. uždraudžia išvežti įtariamą užsikrėtusį gyvūną iš laikymo vietos gyvūno izoliacijos laikotarpiu, išskyrus jo vežimą į stebėjimui skirtas patalpas;

22.3. nurodo ūkinių gyvūnų laikytojui surinkti iš įtariamų užsikrėtusių ūkinių gyvūnų gautus gyvūninius produktus, uždraudžia juos naudoti maistui ar gyvūnų šėrimui ir nurodo tvarkyti pagal 2009 m. spalio 21 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentą (EB) Nr. 1069/2009, kuriuo nustatomos žmonėms vartoti neskirtų šalutinių gyvūninių produktų ir jų gaminių sveikumo taisyklės ir panaikinamas Reglamentas (EB) Nr. 1774/2002, su visais pakeitimais kaip 2 kategorijos šalutinius gyvūninius produktus.

23. Jeigu įtariamo užsikrėtusio gyvūno izoliavimo laikotarpiu, nustatytu Tvarkos aprašo 22.1 papunktyje, gyvūnas nenugaišta, laikoma, kad įtarimas dėl pasiutligės nepasitvirtino. Pasibaigus gyvūno stebėjimo laikui, per kurį gyvūnas nenugaišta, vakcinuotas gyvūnas gali būti pakartotinai suvakcinuojamas nuo pasiutligės, o nevakcinuotas gyvūnas augintinis privalo būti suvakcinuotas nuo pasiutligės.

24. Jeigu įtariamo užsikrėtusio gyvūno izoliavimo laikotarpiu, nustatytu Tvarkos aprašo 22.1 papunktyje, gyvūnas nugaišta, gyvūno laikytojas nedelsdamas apie tai turi informuoti VMVT ir laikyti gyvūno gaišeną taip, kad prie jos neprieitų kiti gyvūnai, iki VMVT pareigūnas arba įgaliotasis veterinarijos gydytojas paims gyvūno gaišenos mėginį Tvarkos aprašo VII skyriuje nustatyta tvarka.

Punkto pakeitimai:

Nr. B1-794, 2023-11-30, paskelbta TAR 2023-11-30, i. k. 2023-23114

 

VI SKYRIUS

PRIEMONĖS, TAIKOMOS PATVIRTINUS PASIUTLIGĘ GYVŪNAMS

 

25. VMVT, gavusi informaciją apie laboratoriniu tyrimu patvirtintą pasiutligės atvejį, atlieka epizootinį tyrimą (jeigu nebuvo atliktas epizootinis tyrimas esant pasiutligės įtarimui) ir:  

Punkto pakeitimai:

Nr. B1-794, 2023-11-30, paskelbta TAR 2023-11-30, i. k. 2023-23114

25.1. jeigu pasiutligė nustatyta laukiniam gyvūnui:

25.1.1. informuoja apie pasiutligės atvejį tos teritorijos, kurioje rastas užsikrėtęs pasiutlige laukinis gyvūnas, savivaldybės administraciją, medžioklės plotų naudotoją (-us) ir privačius veterinarijos gydytojus,

25.1.2. nurodo gyvūnų laikytojams kreiptis į privačius veterinarijos gydytojus dėl laikomų pasiutligei imlių gyvūnų vakcinavimo nuo pasiutligės, jeigu jie užkrėstoje teritorijoje ar laikymo vietoje laikomi neuždarose patalpose ir gali turėti kontaktų su pasiutligei imliais kitais gyvūnais;

25.2. jeigu pasiutligė nustatyta gyvūnų laikymo vietoje:

25.2.1. nurodo laikomus ligai imlius gyvūnus, taip pat gyvūnus, kurie turėjo kontaktų su užsikrėtusiu pasiutlige gyvūnu, izoliuoti ir stebėti 3 mėnesius,

25.2.2. nurodo užsikrėtusio pasiutlige ūkinio gyvūno laikytojui surinkti iš įtariamų užsikrėtusių pasiutlige ūkinių gyvūnų gautus gyvūninius produktus, uždraudžia juos naudoti maistui ar gyvūnų šėrimui ir nurodo tvarkyti pagal Reglamentą (EB) Nr. 1069/2009 kaip 2 kategorijos šalutinius gyvūninius produktus; gyvūninius produktus, gautus iš ūkinių gyvūnų, kurie neturėjo kontakto su įtariamu užsikrėtusiu ar užsikrėtusiu gyvūnu, leidžiama naudoti ir tiekti rinkai teisės aktų nustatyta tvarka,

25.2.3. uždraudžia išvežti įtariamus užsikrėtusius pasiutlige gyvūnus ir iš jų gautus gyvūninius produktus iš laikymo vietos, kol laikomiems gyvūnams po stebėjimo, nurodyto Tvarkos aprašo 25.2.1 papunktyje, nebus patvirtinta ar paneigta pasiutligės diagnozė;

25.3. raštu (E. pristatymo sistema) informuoja Nacionalinį visuomenės sveikatos centrą prie Sveikatos apsaugos ministerijos apie asmenis (jei tokių asmenų buvo ir jie yra žinomi), kurie turėjo kontaktą su užsikrėtusiu pasiutlige gyvūnu, nurodant tokių asmenų vardą, pavardę, adresą, telefoną ir (ar) el. pašto adresą.

26. Apranga ir daiktai, kurie galėjo būti ar buvo užteršti pasiutligės virusu, turi būti nukenksminami termiškai apdorojant (vandens virimo temperatūroje). Daiktai, kurių negalima nukenksminti termiškai apdorojant, turi būti apdorojami teisės aktų nustatyta tvarka autorizuotais biocidiniais produktais, kurių naudojimo instrukcijose nurodyta, kad jie veikia pasiutligės virusą. Mažaverčiai daiktai ir medžiagos gali būti nukenksminami termiškai apdorojant ar dezinfekuojant ir sunaikinami kaip buitinės atliekos.

 

VII SKYRIUS

MĖGINIŲ PASIUTLIGĖS TYRIMUI PAĖMIMO IR PRISTATYMO Į LABORATORIJĄ TVARKA

 

27. Siekiant patvirtinti ar paneigti pasiutligę, pagal 2017 m. kovo 15 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) 2017/625 dėl oficialios kontrolės ir kitos oficialios veiklos, kuri vykdoma siekiant užtikrinti maisto ir pašarų srities teisės aktų bei gyvūnų sveikatos ir gerovės, augalų sveikatos ir augalų apsaugos produktų taisyklių taikymą, kuriuo iš dalies keičiami Europos Parlamento ir Tarybos reglamentai (EB) Nr. 999/2001, (EB) Nr. 396/2005, (EB) Nr. 1069/2009, (EB) Nr. 1107/2009, (ES) Nr. 1151/2012, (ES) Nr. 652/2014, (ES) 2016/429 ir (ES) 2016/2031, Tarybos reglamentai (EB) Nr. 1/2005 ir (EB) Nr. 1099/2009 bei Tarybos direktyvos 98/58/EB, 1999/74/EB, 2007/43/EB, 2008/119/EB ir 2008/120/EB, ir kuriuo panaikinami Europos Parlamento ir Tarybos reglamentai (EB) Nr. 854/2004 ir (EB) Nr. 882/2004, Tarybos direktyvos 89/608/EEB, 89/662/EEB, 90/425/EEB, 91/496/EEB, 96/23/EB, 96/93/EB ir 97/78/EB bei Tarybos sprendimas 92/438/EEB (Oficialios kontrolės reglamentas), 37 straipsnį paskirtoje oficialiojoje laboratorijoje yra atliekami nugaišusio ar nugaišinto gyvūno galvos smegenų mėginių laboratoriniai tyrimai.

Punkto pakeitimai:

Nr. B1-794, 2023-11-30, paskelbta TAR 2023-11-30, i. k. 2023-23114

 

28. Pasiutligės tyrimui į oficialiąją laboratoriją pristatomi:

Punkto pakeitimai:

Nr. B1-794, 2023-11-30, paskelbta TAR 2023-11-30, i. k. 2023-23114

28.1. įtariamų užsikrėtusių pasiutlige smulkių gyvūnų (nugaišusių ar nugaišintų gyvūnų augintinių, rastų nugaišusių lapių ir usūrinių šunų) visa gaišena;

28.2. įtariamų užsikrėtusių pasiutlige stambių gyvūnų galva, nupjauta tarp pakaušio ir kaklo pirmojo slankstelio, arba galvos smegenys.

29. Mėginius pasiutligės tyrimui gali imti VMVT valstybiniai veterinarijos gydytojai, įgaliotieji veterinarijos gydytojai. Pasiutligės mėginių ėmimo metu asmenys turi naudoti individualias asmens apsaugos priemones.

Punkto pakeitimai:

Nr. B1-794, 2023-11-30, paskelbta TAR 2023-11-30, i. k. 2023-23114

 

30. Mėginiai pasiutligės tyrimui transportuojami hermetiškame, lengvai dezinfekuojamame konteineryje arba ne mažiau kaip 3 sandariuose plastikiniuose maišuose, įdėtuose vienas į kitą.

31. Gyvūnų galvos smegenų mėginys turi būti dedamas į sandarų plastikinį indą arba maišelį, kuris papildomai įdedamas į kitą sandarų plastikinį indą arba maišelį, o šis įdedamas į izoterminę dėžę su ledu. Mėginių negalima užšaldyti ar fiksuoti fiksavimo tirpalu.

32. Kiekvienam mėginiui turi būti surašomas Mėginių paėmimo gyvūnų ligoms tirti aktas, kurio forma patvirtinta Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus 2012 m. birželio 22 d. įsakymu Nr. B1-489 „Dėl mėginių paėmimo tirti aktų formų patvirtinimo“.

33. Mėginiai turi būti paimami ir pristatomi į oficialiąją laboratoriją kiek įmanoma greičiau.

Punkto pakeitimai:

Nr. B1-794, 2023-11-30, paskelbta TAR 2023-11-30, i. k. 2023-23114

 

VIII SKYRIUS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

34. Į Lietuvos Respubliką iš kitų Europos Sąjungos valstybių narių perkeliami, iš Lietuvos Respublikos į kitas Europos Sąjungos valstybes nares perkeliami gyvūnai turi atitikti gyvūnų sveikatos reikalavimus dėl pasiutligės, kaip nustatyta 2019 m. gruodžio 17 d. Komisijos deleguotajame reglamente (ES) 2020/688, kuriuo Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) 2016/429 papildomas gyvūnų sveikatos reikalavimais, taikomais Sąjungoje perkeliamiems sausumos gyvūnams ir vežamiems periniams kiaušiniams.

35. Iš trečiųjų šalių į Europos Sąjungą įvežami gyvūnai augintiniai turi atitikti gyvūnų sveikatos reikalavimus dėl pasiutligės, kaip nustatyta 2013 m. birželio 12 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamente (ES) Nr. 576/2013 dėl gyvūnų augintinių vežimo nekomerciniais tikslais, kuriuo panaikinamas Reglamentas (EB) Nr. 998/2003.

36. Gyvūnų savininkai ir laikytojai privalo:

36.1. vykdyti pareigas, nustatytas Veterinarijos įstatyme, Gyvūnų gerovės ir apsaugos įstatyme, Reglamente (ES) 2016/429, Ligų kontrolės tvarkos apraše ir šiame Tvarkos apraše;

36.2. užtikrinti, kad jų laikomi gyvūnų augintiniai būtų suvakcinuoti nuo pasiutligės, kaip nustatyta Tvarkos aprašo 3 punkte;

36.3. vykdyti raštiškus VMVT nurodymus, duodamus įtarus ar patvirtinus pasiutligę;

Papunkčio pakeitimai:

Nr. B1-794, 2023-11-30, paskelbta TAR 2023-11-30, i. k. 2023-23114

 

36.4. kreiptis į privatų veterinarijos gydytoją dėl įtariamo užsikrėtusio pasiutlige gyvūno nugaišinimo, jeigu neturi galimybės užtikrinti tinkamo tokio gyvūno izoliavimo.

37. Asmuo, kuris turėjo kontaktą su įtariamu užsikrėtusiu ar užsikrėtusiu pasiutlige gyvūnu, turi informuoti VMVT apie tokio gyvūno laikytoją, nurodant jo vardą, pavardę, adresą ir telefono numerį.

Punkto pakeitimai:

Nr. B1-794, 2023-11-30, paskelbta TAR 2023-11-30, i. k. 2023-23114

 

38. Asmenys, nepranešę apie pasiutligę ar jos įtarimą ar protrūkį teisės aktų nustatyta tvarka, nevykdę VMVT pareigūnų nurodymų ir pažeidę Tvarkos aprašą, atsako Lietuvos Respublikos teisės aktų nustatyta tvarka.

Punkto pakeitimai:

Nr. B1-794, 2023-11-30, paskelbta TAR 2023-11-30, i. k. 2023-23114

 

39. VMVT pareigūnų veiksmai, sprendimai gali būti skundžiami teisės aktų nustatyta tvarka.

Punkto pakeitimai:

Nr. B1-794, 2023-11-30, paskelbta TAR 2023-11-30, i. k. 2023-23114

 

__________________

 

 

 

Pakeitimai:

 

1.

Lietuvos Respublikos valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba, Įsakymas

Nr. B1-368, 2008-07-03, Žin., 2008, Nr. 83-3337 (2008-07-22), i. k. 108110MISAK00B1-368

Dėl Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus 2007 m. gegužės 11 d. įsakymo Nr. B1-463 "Dėl Pasiutligės kontrolės reikalavimų patvirtinimo" pakeitimo

 

2.

Lietuvos Respublikos valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba, Įsakymas

Nr. B1-168, 2009-04-09, Žin., 2009, Nr. 43-1710 (2009-04-18), i. k. 109110MISAK00B1-168

Dėl Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus 2007 m. gegužės 11 d. įsakymo Nr. B1-463 "Dėl Pasiutligės kontrolės reikalavimų patvirtinimo" pakeitimo

 

3.

Lietuvos Respublikos valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba, Įsakymas

Nr. B1-372, 2011-07-08, Žin., 2011, Nr. 96-4535 (2011-07-23), i. k. 111110MISAK00B1-372

Dėl Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus 2007 m. gegužės 11 d. įsakymo Nr. B1-463 "Dėl Pasiutligės kontrolės reikalavimų patvirtinimo" pakeitimo

 

4.

Lietuvos Respublikos valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba, Įsakymas

Nr. B1-50, 2013-01-30, Žin., 2013, Nr. 13-649 (2013-02-02), i. k. 113110MISAK000B1-50

Dėl Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus 2007 m. gegužės 11 d. įsakymo Nr. B1-463 "Dėl Pasiutligės kontrolės reikalavimų patvirtinimo" pakeitimo

 

5.

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba, Įsakymas

Nr. B1-376, 2023-05-30, paskelbta TAR 2023-05-31, i. k. 2023-10600

Dėl Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus 2007 m. gegužės 11 d. įsakymo Nr. B1-463 „Dėl Pasiutligės kontrolės reikalavimų patvirtinimo“ pakeitimo

 

6.

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba, Įsakymas

Nr. B1-794, 2023-11-30, paskelbta TAR 2023-11-30, i. k. 2023-23114

Dėl Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus 2007 m. gegužės 11 d. įsakymo Nr. B1-463 „Dėl Pasiutligės kontrolės tvarkos aprašo patvirtinimo“ pakeitimo