Įsakymas netenka galios 2010-03-07:

Lietuvos Respublikos ūkio ministerija, Įsakymas

Nr. 4-159, 2010-02-26, Žin., 2010, Nr. 27-1276 (2010-03-06), i. k. 1102020ISAK0004-159

Dėl Lietuvos Respublikos ūkio ministro 2005 m. spalio 7 d. įsakymo Nr. 4-350 "Dėl Elektros energijos tiekimo ir naudojimo taisyklių patvirtinimo" ir jį keitusių įsakymų pripažinimo netekusiais galios

 

Suvestinė redakcija nuo 2010-01-01 iki 2010-03-06

 

Įsakymas paskelbtas: Žin. 2005, Nr. 120-4328, i. k. 1052020ISAK0004-350

 

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS ŪKIO MINISTRAS

 

Į S A K Y M A S

DĖL ELEKTROS ENERGIJOS TIEKIMO IR NAUDOJIMO TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO

 

2005 m. spalio 7 d. Nr. 4-350

Vilnius

 

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos energetikos įstatymo (Žin., 2002, Nr. 56-2224; 2003, Nr. 69-3118) 6 straipsnio 6 punktu:

1. Tvirtinu Elektros energijos tiekimo ir naudojimo taisykles (pridedama).

2. Pripažįstu netekusiais galios:

2.1. Lietuvos Respublikos ūkio ministro 2001 m. gruodžio 29 d. įsakymo Nr. 398 „Dėl Elektros tinklų kodekso bei Elektros energijos tiekimo ir naudojimo taisyklių patvirtinimo“ (Žin., 2002, Nr. 3-88) 1.2 punktą;

2.2. Lietuvos Respublikos ūkio ministro 2002 m. gruodžio 17 d. įsakymą Nr. 454 „Dėl Lietuvos Respublikos ūkio ministro 2001 m. gruodžio 29 d. įsakymo Nr. 398 „Dėl Elektros tinklų kodekso bei Elektros energijos tiekimo ir naudojimo taisyklių patvirtinimo“ papildymo“ (Žin., 2002, Nr. 125-5687).

 

 

 

ŪKIO MINISTRAS                                                                                        KĘSTUTIS DAUKŠYS


PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos ūkio ministro

2005 m. spalio 7 d. įsakymu Nr. 4-350

 

ELEKTROS ENERGIJOS TIEKIMO IR NAUDOJIMO TAISYKLĖS

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Elektros energijos tiekimo ir naudojimo taisyklės (toliau – Taisyklės) reglamentuoja elektros energijos vartotojų (tarp jų ir laisvųjų vartotojų) santykius su visuomeniniais tiekėjais, skirstomųjų tinklų operatoriais ir perdavimo sistemos operatoriumi. Taisyklėmis siekiama užtikrinti sąžiningą konkurenciją, aprūpinimo elektros energija patikimumą ir saugumą, atsiskaitymą laiku už suvartotą elektros energiją, elektros energijos persiuntimą ir kitas su tuo susijusias paslaugas. Vartotojų santykiams su nepriklausomais tiekėjais Taisyklės taikomos tiek, kiek jų tarpusavio santykių nereglamentuoja sudarytos sutartys.

2. Taisyklės parengtos vadovaujantis Lietuvos Respublikos civiliniu kodeksu (Žin., 2000, Nr. 74-2262), Lietuvos Respublikos elektros energetikos įstatymu (Žin., 2000, Nr. 66-1984; 2004, Nr. 107-3964), Lietuvos Respublikos energetikos įstatymu (Žin., 2002, Nr. 56-2224) ir kitais teisės aktais.

3. Taisyklės yra privalomos perdavimo sistemos ir skirstomųjų tinklų operatoriams, elektros energijos visuomeniniams tiekėjams ir elektros energijos vartotojams.

4. Elektros energijos vartotojams tiekiama elektros energija yra prekė.

5. Vartoti elektros energiją galima tik šių Taisyklių nustatyta tvarka sudarius atitinkamas sutartis.

6. Šiose Taisyklėse vartojamos sąvokos ir apibrėžimai:

Apmokėjimo dokumentas – apskaitos dokumentas, atitinkantis Lietuvos Respublikos buhalterinės apskaitos įstatyme (Žin., 2001, Nr. 99-3515) nustatytus reikalavimus, PVM sąskaita-faktūra arba sąskaita-faktūra, atsiskaitomoji knygelė ar kitas dokumentas, jų elektroninis atitikmuo, kurių pagrindu elektros energijos vartotojas atsiskaito kitai sutarties šaliai už patiektą elektros energiją, patiektą ar perduotą į operatoriaus tinklą reaktyviąją energiją, elektros energijos persiuntimą ir kitas su tuo susijusias paslaugas.

Ataskaitinis laikotarpis – laikas (savaitė, mėnuo ar kitas laikotarpis), kai apskaičiuojama per jį patiekta (vartotojui atsiskaitant iš anksto (avansu) – planuojama patiekti) elektros energija, patiekta (planuojama patiekti) ar perduota (planuojama perduoti) į operatoriaus tinklą reaktyvioji energija, suteiktos (planuojamos suteikti) elektros energijos persiuntimo ir kitos su tuo susijusios paslaugos.

Atsiskaitymo terminas – laikas, per kurį vartotojas turi apmokėti už patiektą (vartotojui atsiskaitant iš anksto (avansu) – planuojamą patiekti) elektros energiją, patiektą (planuojamą patiekti) ar perduotą (planuojamą perduoti) į operatoriaus tinklą reaktyviąją energiją, suteiktas (planuojamas suteikti) elektros energijos persiuntimo bei kitas su tuo susijusias paslaugas.

Buitinis vartotojas – fizinis asmuo, perkantis elektros energiją asmeniniams, šeimos ar namų ūkio poreikiams, nesusijusiems su verslu ar profesija, tenkinti (individualiam gyvenamajam namui, ūkiniam pastatui, daugiabučio gyvenamojo namo arba bendrabučio tipo daugiabučio gyvenamojo namo butui, vasarnamiui, sodo sklypui, garažui ar pan.).

Buitiniams vartotojams prilyginamos sodininkų, nuosavų automobilių garažų savininkų bendrijos, perkančios elektros energiją bendrijų narių sodams, garažams ir (ar) jų bendroms reikmėms, taip pat daugiabučių gyvenamųjų namų arba bendrabučio tipo daugiabučių gyvenamųjų namų savininkų bendrijos, arba minėtų namų jungtinės veiklos sutarties dalyvių įgalioti atstovai, arba minėtų namų patalpų savininkų bendrosios nuosavybės objektų administratoriai, perkantys elektros energiją daugiabučių gyvenamųjų namų bendroms reikmėms ir (ar) liftams, bendrabučio tipo daugiabučiams gyvenamiesiems namams (butams, kambariams, bendroms reikmėms ir (ar) liftams).

Elektros apskaitos prietaisai (elektros skaitikliai) – elektros skaitikliai ir juos valdantys laikrodžiai.

Elektros apskaitos įrengimo taškas – elektros tinklo vieta, kur elektros apskaitos prietaisais nustatomas elektros energijos ir reaktyviosios energijos kiekis.

Elektros apskaitos schemos elementai – elektros apskaitos prietaisų prijungimo schemose naudojami elektros apskaitai būtini pagalbiniai įrenginiai ir įtaisai (srovės ir įtampos matavimo transformatoriai, bandymo gnybtynai (ištraukiami arba kištukiniai bandymo blokai, bandymo gnybtynai su šliaužikliais ar pan.), elektros grandinėse įrengti komutaciniai aparatai, sujungimo ir prijungimo gnybtynai bei visi juos jungiantys laidininkai, signalinės relės ar pan.).

Elektros apskaitos spinta – spinta (dėžė) elektros apskaitos prietaisams ir elektros apskaitos schemos elementams įrengti.

Elektros energija – gaminama aktyvinė elektros energija, kuri kaip prekė pateikiama vartotojui.

Elektros energijos persiuntimo paslaugos suteikimo vieta – operatoriaus ir vartotojo elektros tinklo nuosavybės riba.

Elektros energijos pirkimo-pardavimo vieta – elektros tinklo taškas, kuriame tiekiama elektros energija iš visuomeninio ar nepriklausomo tiekėjo nuosavybės pereina vartotojo nuosavybėn. Šis taškas sutampa su operatoriaus ir vartotojo elektros tinklo nuosavybės riba, jeigu sutartyje nenurodyta kitaip.

Visuomeniniam tiekėjui elektros energijos pirkimo-pardavimo ir elektros energijos persiuntimo paslaugos suteikimo vietos gali sutapti.

Elektros tinklo eksploatavimo riba – elektros tinklo riba, iki kurios operatorius (iš savo pusės) ir vartotojas (iš savo pusės) atsako už tinkamą elektros tinklo eksploatavimą.

Jeigu operatorius ir vartotojas nėra sutarę kitaip, elektros tinklo eksploatavimo riba sutampa su elektros tinklo nuosavybės riba.

Elektros tinklo nuosavybės riba – operatoriaus ir vartotojo elektros tinklų skiriamoji vieta, kurioje baigiasi vieno iš šių subjektų nuosavybė ir prasideda kito arba baigiasi nuomininko ar valdytojo, kuris yra sutarties šalis, teisės naudoti savininko turtą ir prasideda operatoriaus nuosavybė. Jei sutartyje neaptarta kitaip, nuomininkas privalo laikytis operatoriaus ir savininko nustatytos elektros tinklo nuosavybės ribos.

Laisvasis vartotojas – vartotojas, turintis teisę laisvai pasirinkti elektros energijos tiekėją Lietuvos Respublikos elektros energetikos įstatymo nustatyta tvarka.

Leistinoji naudoti galia – didžiausia galia, kurią vartotojas gali naudoti iš operatoriaus tinklų bet kuriuo metu elektros energijos pirkimo-pardavimo vietoje. Leistinoji naudoti galia nurodoma operatoriaus vartotojui išduodamame techninių sąlygų apraše, o jas įvykdžius – elektros energijos pirkimo-pardavimo ir (ar) elektros energijos persiuntimo paslaugos sutartyse, nuosavybės ribų aktuose ar kituose dokumentuose.

Naujasis vartotojas – juridinis ar fizinis asmuo, jungiantis savo elektros įrenginius prie operatoriaus elektros tinklų, arba esamas vartotojas, pageidaujantis padidinti elektros įrenginių leistinąją naudoti galią, keisti elektros aprūpinimo patikimumą ar įrengtąjį vienfazį atvadą trifaziu.

Nepriklausomas tiekėjas – asmuo, tiekiantis elektros energiją laisviesiems vartotojams ir turintis atitinkamą licenciją vykdyti šią veiklą.

Neteisėtas elektros energijos vartojimas – tai toks atvejis, kai pateikiami įrodymai, kad:

a) juridinis ar fizinis asmuo savavališkai prijungė elektros energijos įrenginius ar imtuvus prie operatoriaus elektros tinklo ir vartoja elektros energiją;

b) elektros apskaitos prietaisai ar apskaitos schemos elementai sugadinti taip, kad sugadinimas matomas (pažeistas elektros skaitiklio stiklas, korpusas, gnybtų trinkelė ar pan., sugadintas matavimo transformatorius, bandymo gnybtynas, laidininkai ar kita; pažeistos ar nutrauktos plombos nuo elektros apskaitos prietaiso, elektros apskaitos schemos elemento, elektros apskaitos spintos ar kitų su elektros apskaita susijusių plombuojamųjų vietų, klastotos elektros energijos apskaitos prietaiso ar elektros apskaitos schemos elementų gamyklinės, metrologinės patikros ir (arba) operatoriaus uždėtos plombos, naudotos mechaninės priemonės skaitiklio diskui stabdyti; pakeista elektros apskaitos prietaiso prijungimo schema ar pan.) ir tas sugadinimas turėjo įtakos tinkamo suvartotos elektros energijos kiekio užfiksavimui;

c) kitaip paveiktas elektros apskaitos prietaisas, elektros apskaitos schemos ir per patikrinimą šios veikos dėl jos slapto pobūdžio ar sąmoningo gadinimo negalima pamatyti (išorinio magnetinio lauko poveikis, elektros apskaitos prietaisų rodmenys atsukami atgal ar stabdomi specialiaisiais prietaisais, elektros apskaitos prietaisų, matavimo transformatorių falsifikavimas, elektros imtuvai prijungti prieš apskaitą arba be jos įrengiant paslėptą atvadą, ar pan.) ir tas sugadinimas turėjo įtakos tinkamo suvartotos elektros energijos kiekio užfiksavimui.

Nuomininkas – asmuo, sudaręs sutartį dėl savininko daikto ar jo dalies nuomos. Nuomininkams šiose Taisyklėse prilyginami ir kiti asmenys, naudojantys savininko daiktą ar jo dalį kitais teisėtais pagrindais.

Operatorius – perdavimo sistemos ir (ar) skirstomųjų tinklų operatorius.

Perdavimas – elektros energijos persiuntimas perdavimo tinklais.

Perdavimo sistemos operatorius – juridinis asmuo, nuosavybės ar kita teise valdantis perdavimo tinklus, atliekantis nacionalinę balansavimo ir sisteminių paslaugų teikimo funkcijas.

Persiuntimo paslauga – elektros energijos perdavimas ir (ar) skirstymas iki sutartyje nustatytos ribos.

Savininkas – nuosavybės teisę į daiktą realizuojantis asmuo ar teisėtas daikto valdytojas, realizuojantis valdymo teisę, kaip savarankišką daiktinę teisę, kuri yra pagrindas nuosavybės teisei į daiktą pagal įgyjamąją senatį įgyti, valdymą įregistravęs viešame registre.

Skirstymas – elektros energijos persiuntimas skirstomaisiais tinklais.

Skirstomųjų tinklų operatorius – juridinis asmuo, nuosavybės ar kita teise valdantis, eksploatuojantis, prižiūrintis ir plėtojantis skirstomuosius tinklus, esančius jo veiklos licencijoje nurodytoje teritorijoje, pagal skirstomųjų tinklų naudotojų poreikius.

Sutartinis elektros energijos kiekis – elektros energijos pirkimo-pardavimo ir (ar) elektros energijos persiuntimo paslaugos sutartyje nustatytas elektros energijos kiekis, kurį per nustatytus laikotarpius vartotojas įsipareigoja nupirkti, tiekėjas patiekti, o operatorius persiųsti.

Sutartis – elektros energijos pirkimo-pardavimo ir (ar) elektros energijos persiuntimo paslaugos sutartis, taip pat vartotojo elektros įrenginių prijungimo prie elektros tinklo sutartis priklausomai nuo to, kaip to reikalauja Taisyklių kontekstas.

Tiekėjas – visuomeninis ar nepriklausomas tiekėjas.

Tiekimas – elektros energijos pardavimas vartotojui.

Tinklų priežiūros darbai – tinklų įrenginių veikimo stabilumą, patikimumą ir kokybę užtikrinantys veiksmai.

Vartotojas (abonentas) – asmuo, kurio įrenginiai yra prijungti prie perdavimo arba skirstomųjų tinklų ir kuris perka elektros energiją vartojimo tikslams.

Vartotojo atstovasasmuo, atstovaujantis vartotojui teisės aktų nustatyta tvarka.

Buitinio vartotojo atstovas – asmuo, atstovaujantis buitiniam vartotojui, buitinio vartotojo pilnamečiai šeimos nariai ar kiti asmenys (nuomininkai, panaudos gavėjai, laikinieji gyventojai), laikinai naudojantys objektą, į kurį tiekiama elektros energija (butą, pastatą, statinį ar pan.).

Visuomeninis tiekėjas – juridinis asmuo, įpareigotas tiekti elektros energiją jo veiklos licencijoje nurodytoje teritorijoje esantiems vartotojams pagal Lietuvos Respublikos elektros energetikos įstatyme nustatytus elektros rinkos liberalizavimo etapus ir laisviesiems vartotojams, kurie nepasirinko nepriklausomo tiekėjo.

Kitos šiose Taisyklėse vartojamos sąvokos suprantamos taip, kaip nurodyta Lietuvos Respublikos elektros energetikos įstatyme, kituose įstatymuose ir teisės aktuose (toliau – teisės aktai).

Punkto pakeitimai:

Nr. 1-171, 2009-09-29, Žin., 2009, Nr. 118-5093 (2009-10-03), i. k. 109203NISAK0001-171

 

II. VARTOTOJŲ ELEKTROS ĮRENGINIŲ PRIJUNGIMO PRIE OPERATORIŲ ELEKTROS TINKLŲ SĄLYGOS

 

7. Neteko galios nuo 2010-01-01

Punkto naikinimas:

Nr. 4-738, 2009-12-28, Žin. 2009, Nr. 157-7120 (2009-12-31), i. k. 1092020ISAK0004-738

 

8. Neteko galios nuo 2010-01-01

Punkto naikinimas:

Nr. 4-738, 2009-12-28, Žin. 2009, Nr. 157-7120 (2009-12-31), i. k. 1092020ISAK0004-738

 

9. Neteko galios nuo 2010-01-01

Punkto naikinimas:

Nr. 4-738, 2009-12-28, Žin. 2009, Nr. 157-7120 (2009-12-31), i. k. 1092020ISAK0004-738

 

10. Neteko galios nuo 2010-01-01

Punkto naikinimas:

Nr. 4-738, 2009-12-28, Žin. 2009, Nr. 157-7120 (2009-12-31), i. k. 1092020ISAK0004-738

 

11. Neteko galios nuo 2010-01-01

Punkto naikinimas:

Nr. 4-738, 2009-12-28, Žin. 2009, Nr. 157-7120 (2009-12-31), i. k. 1092020ISAK0004-738

 

12. Neteko galios nuo 2010-01-01

Punkto naikinimas:

Nr. 4-738, 2009-12-28, Žin. 2009, Nr. 157-7120 (2009-12-31), i. k. 1092020ISAK0004-738

Punkto pakeitimai:

Nr. 1-171, 2009-09-29, Žin., 2009, Nr. 118-5093 (2009-10-03), i. k. 109203NISAK0001-171

 

13. Neteko galios nuo 2010-01-01

Punkto naikinimas:

Nr. 4-738, 2009-12-28, Žin. 2009, Nr. 157-7120 (2009-12-31), i. k. 1092020ISAK0004-738

 

14. Neteko galios nuo 2010-01-01

Punkto naikinimas:

Nr. 4-738, 2009-12-28, Žin. 2009, Nr. 157-7120 (2009-12-31), i. k. 1092020ISAK0004-738

 

15. Neteko galios nuo 2010-01-01

Punkto naikinimas:

Nr. 4-738, 2009-12-28, Žin. 2009, Nr. 157-7120 (2009-12-31), i. k. 1092020ISAK0004-738

 

16. Neteko galios nuo 2010-01-01

Punkto naikinimas:

Nr. 4-738, 2009-12-28, Žin. 2009, Nr. 157-7120 (2009-12-31), i. k. 1092020ISAK0004-738

 

17. Neteko galios nuo 2010-01-01

Punkto naikinimas:

Nr. 4-738, 2009-12-28, Žin. 2009, Nr. 157-7120 (2009-12-31), i. k. 1092020ISAK0004-738

 

18. Neteko galios nuo 2010-01-01

Punkto naikinimas:

Nr. 4-738, 2009-12-28, Žin. 2009, Nr. 157-7120 (2009-12-31), i. k. 1092020ISAK0004-738

 

III. ELEKTROS TINKLŲ NUOSAVYBĖS RIBŲ NUSTATYMO PRINCIPAI

 

19. Elektros tinklo nuosavybės riba tarp operatoriaus ir vartotojo nustatoma pagal tinklų turtinį priklausymą ir nurodoma elektros tinklų nuosavybės ribų akte arba sudarytoje sutartyje. Jungiant vartotojo įrenginius prie operatoriaus elektros tinklų, elektros tinklų nuosavybės riba nustatoma žemos įtampos (0,4 kV) tinklo dalyje, išskyrus atvejus, kai vartotojo turimų elektros imtuvų maitinimui būtina vidutinė (6,10 kV) įtampa.

20. Kiekviena iš sutarties šalių, laikydamasi aplinkos apsaugos reikalavimų, atsako už savo tinklo elektros įrenginių priežiūrą, eksploatavimą ir atitiktį teisės aktų reikalavimams.

21. Nustatant elektros tinklų nuosavybės ribas, jeigu išduotose projektavimo techninėse sąlygose ir (ar) sutartyje nėra nustatyta kitaip, laikomasi šių pagrindinių principų:

21.1. jei įvadinė elektros linija (oro ar kabelių linija) yra operatoriaus nuosavybė, o transformatorių pastotėje (transformatorinėje) esantys aukštesniosios įtampos įrenginiai, galios transformatorius ir žemesniosios įtampos įrenginiai – vartotojo nuosavybė, nuosavybės riba nustatoma ant įvadinės elektros linijos (kabelio, oro linijos) prijungimo gnybtų (izoliatorių);

21.2. jei transformatorių pastotėje (transformatorinėje) esantys aukštesniosios įtampos įrenginiai yra operatoriaus nuosavybė, o galios transformatorius ir žemesniosios įtampos įrenginiai – vartotojo nuosavybė, nuosavybės riba nustatoma ant galios transformatoriaus aukštesniosios įtampos jungčių prijungimo gnybtų;

21.3. jei transformatorių pastotėje (transformatorinėje) esantys aukštesniosios įtampos įrenginiai ir galios transformatorius yra operatoriaus nuosavybė, o žemesniosios įtampos įrenginiai – vartotojo nuosavybė, nuosavybės riba nustatoma ant galios transformatoriaus žemesniosios įtampos jungčių (šynų, oro ar kabelių linijų ar pan.) į vartotojo įrenginius prijungimo gnybtų;

21.4. jei visa transformatorių pastotė (transformatorinė) yra operatoriaus nuosavybė, o iš jos nutiestos žemesniosios įtampos elektros linijos (oro ar kabelių linijos) – vartotojo nuosavybė, nuosavybės riba nustatoma ant išeinančių iš transformatorių pastotės (transformatorinės) linijų prijungimo gnybtų arba ant išvadų ir oro elektros linijos laidų prijungimo gnybtų;

21.5. jei vartotojui numatoma elektros energiją tiekti iš tranzitinės skirstomosios spintos (skydo) ar skirstomojo punkto, kuris yra operatoriaus nuosavybė, o vartotojui nutiesta elektros linija (oro ar kabelių linija) – vartotojo nuosavybė, nuosavybės riba nustatoma ant išeinančios iš tranzitinės skirstomosios spintos (skydo) ar skirstomojo punkto linijos prijungimo gnybtų arba ant išvadų ir oro elektros linijos laidų prijungimo gnybtų;

21.6. jei įvadinė elektros apskaitos spinta (skydelis) yra operatoriaus nuosavybė, o vartotojui nutiesta elektros linija (oro ar kabelių linija) – vartotojo nuosavybė, nuosavybės riba nustatoma ant vartotojo elektros linijos prijungimo gnybtų įvadinėje elektros apskaitos spintoje (skydelyje);

21.7. jei atvadas į įvadinę elektros apskaitos spintą (skydelį) yra operatoriaus nuosavybė, o įvadinė elektros apskaitos spinta (skydelis) – vartotojo nuosavybė, nuosavybės riba nustatoma ant atvado prijungimo gnybtų įvadinėje elektros apskaitos spintoje (skydelyje).

22. Daugiabučiuose gyvenamuosiuose namuose arba bendrabučio tipo daugiabučiuose gyvenamuosiuose namuose elektros tinklo nuosavybės riba tarp operatoriaus ir vartotojo (-ų) nustatoma ant atvado prijungimo gnybtų namo įvadinėje elektros skirstomojoje (elektros apskaitos skirstomojoje) spintoje (skydelyje), jeigu sutartyje nenurodyta kitaip.

23. Jungiant naujųjų vartotojų elektros įrenginius prie operatoriaus tinklų arba rekonstruojant vartotojams įrengtus atvadus, elektros tinklų nuosavybės riba nustatoma vadovaujantis pirmiau minėtais principais.

24. Visus Taisyklių 21 ir 22 punktuose nurodytose elektros tinklo nuosavybės ribose esančius prijungimo gnybtus prižiūri skirstomojo tinklo (o jei vartotojo elektros įrenginiai yra prijungti prie perdavimo tinklo – perdavimo sistemos) operatorius.

25. Vartotojas turi teisę pagal tarpusavio sutartį jam priklausančius elektros įrenginius perduoti eksploatuoti operatoriui, kitam fiziniam arba juridiniam asmeniui, turinčiam nustatyta tvarka Valstybinės energetikos inspekcijos išduotą leidimą (atestatą) verstis šia veikla.

Punkto pakeitimai:

Nr. 1-171, 2009-09-29, Žin., 2009, Nr. 118-5093 (2009-10-03), i. k. 109203NISAK0001-171

 

IV. SUTARČIŲ SUDARYMAS

 

26. Vartotojas, prieš pradėdamas vartoti elektros energiją, privalo sudaryti šias sutartis:

26.1. jeigu vartotojas (tarp jų ir laisvasis vartotojas) ketina pirkti elektros energiją iš visuomeninio tiekėjo, tai jis privalo sudaryti elektros energijos pirkimo-pardavimo sutartį su visuomeniniu tiekėju. Elektros energija pagal su visuomeniniu tiekėju sudarytą elektros energijos pirkimo-pardavimo sutartį vartotojui tiekiama už visuomeninę elektros energijos kainą, kurioje, be visuomeninio tiekimo kainos, taip pat įvertinama gamintojų elektros energijos pardavimo kaina, elektros energijos perdavimo ir skirstymo paslaugų kainos. Vartotojui sudarius elektros energijos pirkimo-pardavimo sutartį su visuomeniniu tiekėju, elektros energijos persiuntimo sutartis su operatoriumi nesudaroma;

26.2. jeigu laisvasis vartotojas ketina pirkti elektros energiją iš nepriklausomo tiekėjo, tai laisvasis vartotojas privalo sudaryti su nepriklausomu tiekėju elektros energijos pirkimo-pardavimo sutartį, o su operatoriumi, prie kurio elektros tinklų yra prijungti vartotojo elektros įrenginiai, – elektros energijos persiuntimo paslaugos sutartį. Elektros energijos persiuntimo paslaugos kainoje turi būti įvertinta ir elektros energijos perdavimo paslaugos kaina.

27. Su vartotojais sudaromos sutartys, nurodytos Taisyklių 26 punkte (išskyrus sutartis, sudaromas su buitiniais vartotojais) yra terminuotos. Jeigu sutartyje nėra nurodyta kitaip, nė vienai sutarties šaliai iki termino pabaigos nepareiškus apie sutarties nutraukimą, pakeitimą arba apie naujos sutarties sudarymą, ši sutartis kiekvieną kartą laikoma pratęsta tokiam pat terminui ir tomis pat sąlygomis. Jeigu iki sutarties galiojimo termino pabaigos viena sutarties šalis pasiūlo sudaryti naują sutartį, tai šalių santykiams iki naujos sutarties sudarymo taikomos ankstesnės sutarties sąlygos.

28. Su buitiniais vartotojais Taisyklių 26 punkte nurodytos sutartys sudaromos neterminuotam laikui, jeigu šalys nesusitaria kitaip.

29. Taisyklių 26 punkte nurodytas sutartis operatoriai ar tiekėjai, esant savininko raštiškam sutikimui, gali sudaryti ne tik su savininkais, bet ir su nuomininkais. Prieš sudarant sutartis su nuomininku, operatoriui ar tiekėjui turi būti pateikti savininko nuosavybės teisę patvirtinantys dokumentai ir teisėtą pagrindą naudotis savininko turtu patvirtinantys dokumentai. Sutartys su nuomininkais sudaromos savininko nurodytam terminui, kuriam suėjus, sutartis pasibaigia, išskyrus atvejus, kai operatorius ir nuomininkas susitaria, esant raštiškam savininko sutikimui, pratęsti sutarties galiojimo terminą ar sudaryti naują terminuotą sutartį.

30. Operatorius ar tiekėjas turi teisę atsisakyti sudaryti sutartį su nuomininku tik tuo atveju, jei yra priežasčių, nustatytų Taisyklių 35 punkte.

Punkto pakeitimai:

Nr. 1-171, 2009-09-29, Žin., 2009, Nr. 118-5093 (2009-10-03), i. k. 109203NISAK0001-171

 

31. Vartotojo įrenginių visuma, esanti vienoje geografinėje vietoje ir savarankiškai prijungta prie skirstomųjų ar perdavimo tinklų, gali gauti elektros energiją tik iš vieno – arba nepriklausomo, arba visuomeninio – tiekėjo.

32. Buitinis vartotojas turi teisę vienašališkai neatlygintinai nutraukti sutartį su operatoriumi ir (ar) tiekėju. Vartotojas privalo apie sutarties nutraukimą raštu įspėti operatorių ir (ar) tiekėją prieš 30 kalendorinių dienų ir iki sutarties nutraukimo dienos pranešti elektros apskaitos prietaisų rodmenis ir kitą galutiniam atsiskaitymui būtiną informaciją bei visiškai atsiskaityti su operatoriumi ir (ar) tiekėju už patiektą elektros energiją bei jos persiuntimo ir kitas su tuo susijusias paslaugas, už reaktyviąją energiją.

33. Nepriklausomas tiekėjas prieš sudarydamas arba nutraukdamas elektros energijos pirkimo- pardavimo sutartį su laisvuoju vartotoju, esančiu visuomeninio tiekėjo licencijoje nurodytoje teritorijoje, privalo prieš 30 kalendorinių dienų apie tai raštu pranešti visuomeniniam tiekėjui ir operatoriui, teikiančiam vartotojui elektros energijos persiuntimo paslaugą arba prie kurio elektros tinklų prijungti vartotojo elektros įrenginiai.

34. Laisvasis vartotojas, esantis visuomeninio tiekėjo licencijoje nurodytoje teritorijoje, prieš sudarydamas arba nutraukdamas elektros energijos pirkimo-pardavimo sutartį su nepriklausomu tiekėju, privalo prieš 30 kalendorinių dienų apie tai raštu pranešti visuomeniniam tiekėjui.

35. Operatorius ir (ar) tiekėjas turi teisę atsisakyti sudaryti sutartį su vartotoju:

35.1. jeigu vartotojas yra skolingas už suvartotą elektros energiją ar už suteiktas elektros energijos persiuntimo ir kitas su tuo susijusias paslaugas, už reaktyviąją energiją ir (ar) vartotojui pradėtos bankroto, restruktūrizavimo ar likvidavimo procedūros, ir (ar) yra kitų aplinkybių, leidžiančių pagrįstai manyti, kad vartotojas nevykdys savo prievolių pagal sudarytą sutartį ir, operatoriui ar tiekėjui pareikalavus, vartotojas nepateikia visų būsimų prievolių pagal sutartį tinkamo įvykdymo užtikrinimo ar nesuteikia kitų nurodytų atsiskaitymo garantijų;

35.2. jeigu sutarties negalima sudaryti dėl nuo operatoriaus ar tiekėjo nepriklausančių aplinkybių;

35.3. kitais teisės aktuose nustatytais atvejais.

36. Tiekėjas ir operatorius turi teisę vienašališkai, apie tai ne vėliau kaip prieš 30 kalendorinių dienų raštu (tuo atveju, jei vartotojo buvimo vieta nežinoma, paskelbiant viešai vietinėje periodinėje spaudoje) įspėjęs vartotoją nutraukti su vartotoju sudarytą elektros energijos pirkimo-pardavimo sutartį ir (ar) elektros energijos persiuntimo sutartį, jeigu elektros energijos tiekimas ir (ar) elektros energijos persiuntimas nutrauktas dėl vartotojo kaltės ir neatstatytas ilgiau nei 6 mėnesius arba vartotojas padaro kitokį esminį sutarties pažeidimą. Jei vartotojas tiekėjui ar operatoriui pateikia raštišką pranešimą, kuriame nurodo, kad per ateinančius 6 mėnesius pašalins priežastį, dėl kurios buvo nutrauktas elektros energijos tiekimas ir (ar) persiuntimas, bei pradės vartoti elektros energiją, tiekėjas ir operatorius turi teisę vienašališkai nutraukti su vartotoju sudarytą elektros energijos pirkimo–pardavimo sutartį ir (ar) elektros energijos persiuntimo sutartį, jeigu elektros energijos tiekimas ir (ar) elektros energijos persiuntimas nutrauktas dėl vartotojo kaltės ir neatkurtas ilgiau nei 12 mėnesių.

Punkto pakeitimai:

Nr. 1-171, 2009-09-29, Žin., 2009, Nr. 118-5093 (2009-10-03), i. k. 109203NISAK0001-171

 

37. Tiekėjas ir operatorius turi teisę vienašališkai, apie tai ne vėliau kaip prieš 3 mėnesius raštu (tuo atveju, jei vartotojo buvimo vieta nežinoma, paskelbiant viešai vietinėje periodinėje spaudoje) įspėjęs vartotoją nutraukti su vartotoju sudarytą elektros energijos pirkimo-pardavimo sutartį ir (ar) elektros energijos persiuntimo sutartį, jeigu vartotojas trisdešimt šešis mėnesius iš eilės nenaudoja elektros energijos. Jeigu vartotojas per 4 mėnesius nuo elektros energijos pirkimo- pardavimo sutarties ir (ar) elektros energijos persiuntimo sutarties nutraukimo dienos nepateikia tiekėjui ar operatoriui rašytinio prašymo atnaujinti elektros energijos tiekimo ar persiuntimo, operatorius turi teisę atjungti vartotojo elektros įrenginius nuo operatoriaus elektros tinklų ir demontuoti elektros apskaitos prietaisus ir elektros atvadą. Atjungti vartotojo elektros įrenginiai prie operatoriaus elektros tinklų prijungiami Elektros energijos vartotojų, gamintojų energetikos objektų (tinklų, įrenginių, sistemų) prijungimo prie veikiančių energetikos įmonių objektų (tinklų, įrenginių, sistemų) taisyklėse nustatyta bendra tvarka ir sąlygomis.

38. Kiekvienas laisvasis vartotojas (išskyrus buitinį vartotoją) sutartyje nustatytu laiku turi nurodyti numatomos pirkti elektros energijos kiekius pagal tiekėjo pateiktus laikotarpius.

 

V. OPERATORIAUS PAREIGOS VARTOTOJAMS

 

39. Operatorius yra atsakingas už jam priklausančius elektros tinklus, už jų saugumą, patikimumą, eksploatavimą, priežiūrą, valdymą ir plėtojimą pagal tinklų naudotojų poreikius, taip pat už persiunčiamos elektros energijos apskaitą ir jos diegimą.

40. Operatorius privalo:

40.1. užtikrinti tinklų naudotojams nediskriminuojančias naudojimosi tinklais sąlygas;

40.2. sudaryti sąlygas naudotis elektros tinklais visiems tinklų naudotojams, išskyrus atvejus, kai tai neįmanoma dėl techninių priežasčių;

40.3. organizuoti, diegti, naudoti ir prižiūrėti jam priklausančiais elektros tinklais persiunčiamos elektros energijos apskaitą bei eksploatuoti ir prižiūrėti jos įrenginius;

40.4. sudaryti sutartis ir teikti vartotojams elektros energijos persiuntimo paslaugos suteikimo vietoje kokybišką elektros energijos persiuntimo paslaugą, persiųsti kokybišką elektros energiją. Elektros energijos persiuntimo paslaugos ir elektros energijos kokybė turi atitikti sutarties, kokybės standartų, kitų kokybę reglamentuojančių norminių dokumentų nustatytus reikalavimus;

40.5. eksploatuoti, techniškai prižiūrėti, valdyti ir plėtoti elektros tinklus ir jungiamąsias linijas su kitų operatorių tinklais, užtikrinant patikimą elektros tinklų įrenginių veikimą, efektyvų ir saugų elektros energijos persiuntimą, laikydamasis aplinkos apsaugos reikalavimų;

40.6. Taisyklėse ir kituose teisės aktuose nustatyta tvarka pranešti vartotojams apie numatomus elektros energijos ir galios atjungimus ar apribojimus, nurodydamas jų trukmę ir dydį, taip pat apie planuojamus elektros energijos persiuntimo nutraukimus, jų laiką ir trukmę;

40.7. vadovaujantis teisės aktais, prijungti prie savo elektros tinklų naujųjų vartotojų, elektros įrenginius, esančius veiklos licencijoje nurodytose teritorijose, pagal atitinkamus techninius norminius dokumentus ir projektavimo technines sąlygas;

40.8. Taisyklių ir kitų teisės aktų nustatyta tvarka atjungti nuo elektros tinklų vartotojo, nesilaikančio sutartyje nurodytų reikalavimų, elektros įrenginius;

40.9. ne vėliau kaip prieš vieną mėnesį iki kainų ir tarifų pasikeitimo raštu, elektroniniu paštu, viešai respublikinėje spaudoje, internetinėje savitarnos svetainėje ar kitu sutartyje su vartotoju nustatytu informacijos teikimo būdu pranešti buitiniams vartotojams apie kainų pasikeitimą. Šią informaciją operatorius taip pat viešai savo nustatyta tvarka skelbia interneto svetainėje;

Punkto pakeitimai:

Nr. 1-171, 2009-09-29, Žin., 2009, Nr. 118-5093 (2009-10-03), i. k. 109203NISAK0001-171

 

40.10. informuoti vartotoją apie pastebėtus gedimus, nelaimingus atsitikimus, įvykusius vartotojo elektros įrenginiuose;

40.11. užtikrinti, kad vartotojui sutartyje nustatytu laiku ir būdu būtų pateikti persiuntimo paslaugos apmokėjimo dokumentai;

40.12. atlyginti vartotojui tiesioginius nuostolius, kai operatorius nevykdo sutartyje, Taisyklėse ir kituose teisės aktuose nustatytų įsipareigojimų;

40.13. teisės aktų nustatyta tvarka atsakyti už savo darbuotojų kompetenciją ir atliekamų darbų kokybę;

Papildyta punktu:

Nr. 1-171, 2009-09-29, Žin., 2009, Nr. 118-5093 (2009-10-03), i. k. 109203NISAK0001-171

 

40.14. vykdyti kitas teisės aktuose nustatytas pareigas.

Punkto numeracijos pakeitimas:

Nr. 1-171, 2009-09-29, Žin., 2009, Nr. 118-5093 (2009-10-03), i. k. 109203NISAK0001-171

 

41. Skirstomųjų tinklų įmonė, kai jos turimoje elektros energijos skirstymo licencijoje nurodytoje teritorijoje kitam asmeniui neišduota visuomeninio tiekėjo licencija, privalo Lietuvos Respublikos elektros energetikos įstatymo nustatyta tvarka vykdyti ir elektros energijos visuomeninio tiekėjo veiklą.

42. Skirstomųjų tinklų operatorių ir perdavimo sistemos operatoriaus tarpusavio teisės ir pareigos teikiant paslaugas vartotojams nustatomos teisės aktuose ir tarpusavio sutartyse.

 

VI. VISUOMENINIO TIEKĖJO PAREIGOS

 

43. Visuomeninis tiekėjas privalo:

43.1. nediskriminuojančiomis sąlygomis sudaryti sutartis ir tiekti elektros energiją visiems to pareikalavusiems vartotojams, esantiems išduotoje licencijoje nurodytoje teritorijoje, įskaitant ir laisvuosius vartotojus, nepasirinkusius nepriklausomo tiekėjo, Lietuvos Respublikos elektros energetikos įstatymo nustatyta tvarka paskelbtomis visuomeninėmis elektros energijos kainomis ir tarifais;

43.2. pirkti elektros energiją pagal Prekybos elektros energija taisykles;

43.3. ne vėliau kaip prieš vieną mėnesį iki kainų ir tarifų pasikeitimo raštu, elektroniniu paštu, viešai respublikinėje spaudoje, internetinėje savitarnos svetainėje ar kitu sutartyje su buitiniu vartotoju nustatytu informacijos teikimo būdu pranešti buitiniams vartotojams apie kainų pasikeitimą. Šią informaciją visuomeninis tiekėjas taip pat viešai savo nustatyta tvarka skelbia interneto svetainėje;

Punkto pakeitimai:

Nr. 1-171, 2009-09-29, Žin., 2009, Nr. 118-5093 (2009-10-03), i. k. 109203NISAK0001-171

 

43.4. užtikrinti, kad vartotojui sutartyje nustatytu laiku ir būdu būtų pateikti elektros energijos apmokėjimo dokumentai;

43.5. ne rečiau kaip kartą per metus pateikti vartotojams informaciją apie tiekėjo nupirktos iš gamintojų elektros energijos kiekį naudojant atskiras energijos išteklių rūšis (sunaudoto kuro balansas) ir informaciją arba nuorodą į informaciją apie gamintojų, iš kurių tiekėjas pirko elektros energiją, gamybos poveikį aplinkai, atsižvelgiant į CO2 ir radioaktyviųjų atliekų išmetimą dėl atitinkamo kuro mišinio naudojimo.

Šio papunkčio reikalavimai taikomi ir nepriklausomiems tiekėjams, tiekiantiems elektros energiją laisviesiems vartotojams;

Papildyta punktu:

Nr. 4-184, 2006-05-22, Žin., 2006, Nr. 61-2227 (2006-05-31), i. k. 1062020ISAK0004-184

 

43.6. tiekti norminiais dokumentais reglamentuotos kokybės (parametrų) elektros energiją;

Papildyta punktu:

Nr. 1-171, 2009-09-29, Žin., 2009, Nr. 118-5093 (2009-10-03), i. k. 109203NISAK0001-171

 

43.7. vykdyti kitas teisės aktuose nustatytas pareigas.

Punkto numeracijos pakeitimas:

Nr. 4-184, 2006-05-22, Žin., 2006, Nr. 61-2227 (2006-05-31), i. k. 1062020ISAK0004-184

Nr. 1-171, 2009-09-29, Žin., 2009, Nr. 118-5093 (2009-10-03), i. k. 109203NISAK0001-171

 

44. Tuo atveju, kai toje pačioje teritorijoje visuomeninio tiekimo veiklą vykdo ne skirstomųjų tinklų operatorius, o kitas asmuo, kuriam išduota visuomeninio tiekimo licencija, visuomeninio tiekėjo ir skirstomųjų tinklų operatoriaus tarpusavio teisės ir pareigos teikiant paslaugas vartotojams nustatomos teisės aktuose ir tarpusavio sutartyse.

 

VII. VARTOTOJO PAREIGOS VISUOMENINIAM TIEKĖJUI IR OPERATORIUI

 

45. Kiekvienas vartoto jas privalo:

45.1. prieš pradėdamas vartoti elektros energiją, sudaryti Taisyklių 26 punkte nurodytas sutartis;

45.2. užtikrinti tinkamą jam priklausančių ir (ar) eksploatuojamų elektros įrenginių ir prietaisų būklę ir užtikrinti saugų įrenginių eksploatavimą pagal sutarties ir teisės aktų reikalavimus;

45.3. laikytis sutartyse nustatytų režimų;

45.4. jei nenustatyta kitaip, sutartyje nurodytu laiku užrašyti elektros apskaitos prietaisų rodmenis ir pateikti operatoriui ar visuomeniniam tiekėjui nustatytos formos dokumentą.

Dokumento su rodmenimis pateikimo būdas (paštu, per kurjerį, faksu, elektroniniu paštu, apmokėjimo dokumente ar pan.) nustatomas sutartyje;

45.5. sutartyje nustatytais terminais ir tvarka pagal galiojančias kainas bei tarifus atsiskaityti su operatoriumi ar visuomeniniu tiekėju už patiektą elektros energiją, reaktyviąją energiją, suteiktas elektros energijos persiuntimo ir kitas su tuo susijusias paslaugas ir (ar) galią;

45.6. įrengti, naudoti ir eksploatuoti savo elektros įrenginius taip, kad jie neblogintų elektros energijos kokybės;

45.7. įrengiant elektros įrenginius ir vidaus tinklą, nustatyti ir užtikrinti optimalią vartotojo elektros įrenginių schemą, numatyti ir įgyvendinti priemones galimiems nuostoliams dėl elektros energijos persiuntimo ir tiekimo nutraukimo sumažinti ar jų išvengti;

45.8. savo veiksmais ar neveikimu nekelti grėsmės operatoriaus elektros tinklų, kitų asmenų elektros įrenginių ar prietaisų normaliam veikimui, nesudaryti sąlygų trikdžiams, turintiems neigiamą įtaką elektros energijos kokybei, leisti operatoriui patikrinti vartotojo vidaus tinklų ir įrenginių būklę bei teikti visą pagrįstai reikalaujamą informaciją, susijusią su vartotojo elektros tinklų ir įrenginių prijungimo schemomis, būkle ir veikimu;

45.9. operatoriui Taisyklėse, teisės aktuose ir sutartyje nurodytais atvejais ir tvarka pareikalavus, per operatoriaus nustatytą terminą atjungti nuo elektros tinklų vartotojo įrenginius;

Punkto pakeitimai:

Nr. 1-171, 2009-09-29, Žin., 2009, Nr. 118-5093 (2009-10-03), i. k. 109203NISAK0001-171

 

45.10. vykdyti operatoriaus įpareigojimus pertvarkyti, rekonstruoti ar suremontuoti vartotojui priklausančius elektros apskaitai naudojamus elektros apskaitos schemos elementus, kai jie netenkina teisės aktų reikalavimų, atvadus, elektros apskaitos spintas (skydelius), kai atvado elementai (kabelis, laidas, izoliatoriai ar pan.) arba elektros apskaitos spinta (skydelis) susidėvi ar neatitinka teisės aktų reikalavimų;

45.11. kai tik paaiškėja, nedelsiant informuoti operatorių apie:

Punkto pakeitimai:

Nr. 1-171, 2009-09-29, Žin., 2009, Nr. 118-5093 (2009-10-03), i. k. 109203NISAK0001-171

45.11.1. visus elektros apskaitos prietaisų ar elektros apskaitos schemos elementų gedimus, elektros apskaitos prietaisų, elektros apskaitos schemos elementų, kitų su elektros apskaita susijusių plombuojamųjų vietų plombų pažeidimus ar nutraukimus, taip pat apie nepagrįstą pagal elektros apskaitos prietaisus elektros energijos suvartojimo sumažėjimą arba padidėjimą;

45.11.2. apie elektros energijos persiuntimo sutrikimus. Teisės aktuose nustatytais atvejais apie elektros energijos persiuntimo sutrikimus turi būti informuota ir Valstybinė energetikos inspekcija;

Punkto pakeitimai:

Nr. 1-171, 2009-09-29, Žin., 2009, Nr. 118-5093 (2009-10-03), i. k. 109203NISAK0001-171

 

45.11.3. apie operatoriaus elektros įrenginių, esančių vartotojo patalpose ar teritorijoje, gedimus;

45.11.4. apie visus jam žinomus nelaimingus atsitikimus, įvykusius operatoriaus elektros įrenginiuose. Apie tokius nelaimingus atsitikimus ir nelaimingus atsitikimus vartotojo elektros įrenginiuose turi būti informuota Valstybinė energetikos inspekcija;

Punkto pakeitimai:

Nr. 1-171, 2009-09-29, Žin., 2009, Nr. 118-5093 (2009-10-03), i. k. 109203NISAK0001-171

 

45.12. atlyginti operatoriui ar visuomeniniam tiekėjui tiesioginius nuostolius, kai vartotojas nevykdo sutartyje, Taisyklėse ir kituose teisės aktuose nustatytų reikalavimų;

45.13. vykdyti kitas teisės aktuose nustatytas pareigas. 46. Vartotojas, išskyrus buitinį vartotoją, privalo:

46.1. elektros įrenginiams eksploatuoti skirti arba samdyti darbuotojus, turinčius reikiamą kvalifikaciją ir teisę atlikti darbus elektros įrenginiuose;

46.2. laiku pateikti operatoriui nustatytų žiemos ir vasaros režiminių dienų vartotojo naudojamos aktyviosios ir reaktyviosios galios grafikus, jeigu tai yra numatyta sutartyje arba to pareikalauja operatorius;

46.3. operatoriaus įgaliotiems darbuotojams, pateikusiems tarnybinius pažymėjimus, leisti matuoti naudojamą elektros galią, įtampos dydį, kontroliuoti kitus elektros energijos parametrus, kontroliuoti elektros energijos vartojimo režimą, įrengti, keisti, prižiūrėti ir tikrinti elektros apskaitos prietaisus, elektros energijos apskaitos schemų elementus, jų plombas, jų veikimą, nustatyti apskaitos prietaisų rodmenis, taip pat prižiūrėti ir eksploatuoti vartotojo patalpose ar teritorijoje esančius operatoriaus elektros įrenginius (transformatorines pastotes, elektros linijas, elektros skydus ar pan.). Šiame Taisyklių punkte nurodyti veiksmai turi būti atliekami vartotojo darbo laiku, išskyrus atvejus, kai siekiant užtikrinti tinkamą Taisyklių 98 punkto nuostatų įgyvendinimą, saugų ir efektyvų elektros energijos tiekimą ir (ar) tinkamą tiekiamos elektros energijos apskaitą, nurodytus veiksmus būtina atlikti kitu laiku.

Patikrinimo metu nustačius elektros apskaitos prietaiso, elektros apskaitos schemos, elementų pažeidimų, galinčių turėti įtakos tinkamai elektros energijos apskaitai, arba nustačius elektros energijos naudojimo be elektros apskaitos prietaiso faktą ar pastebėjus tokio fakto požymių, vartotojas arba vartotojo atstovas bet kuriuo paros metu privalo leisti operatoriaus darbuotojams, pateikusiems tarnybinius pažymėjimus, patikrinti vartotojo eksploatuojamus elektros įrenginius;

Punkto pakeitimai:

Nr. 1-171, 2009-09-29, Žin., 2009, Nr. 118-5093 (2009-10-03), i. k. 109203NISAK0001-171

 

46.4. vykdyti nurodyto apribojimo ir atjungimo reikalavimus pagal operatoriaus sudarytus ir vartotojui praneštus apribojimo ir atjungimo grafikus;

46.5. laikytis operatoriaus nustatyto optimalaus reaktyviosios galios, naudojamos iš elektros tinklo, dydžio ir kompensavimo įrenginių veikimo tvarkos;

46.6. sutartyje nustatytu laiku nurodyti numatomos pirkti elektros energijos kiekius pagal visuomeninio tiekėjo ir (ar) operatoriaus pateiktus laikotarpius;

46.7. vykdyti kitas teisės aktuose nustatytas pareigas.

47. Buitiniai vartotojai ar jų atstovai privalo leisti operatoriaus darbuotojams, pateikusiems tarnybinius pažymėjimus, matuoti naudojamą elektros galią, įtampos dydį, kontroliuoti kitus elektros energijos parametrus, prižiūrėti ir eksploatuoti buitinio vartotojo patalpose ar teritorijoje esančius operatoriaus elektros įrenginius (transformatorines pastotes, elektros linijas, elektros skydus ar pan.), įrengti, keisti, prižiūrėti ir tikrinti elektros apskaitos prietaisus ir elektros apskaitos schemos elementus, jų plombas, jų veikimą, taip pat nustatyti apskaitos prietaisų rodmenis. Patikrinimo metu nustačius elektros apskaitos prietaiso, elektros apskaitos schemos elementų pažeidimų, galinčių turėti įtakos tinkamai elektros energijos apskaitai, arba nustačius elektros energijos naudojimo be apskaitos prietaiso faktą ar pastebėjus tokio fakto požymių, buitinis vartotojas arba jo atstovas gali leisti operatoriaus darbuotojams, pateikusiems tarnybinius pažymėjimus, apžiūrėti buitinio vartotojo naudojamus elektros imtuvus, siekiant nustatyti jų naudojamą galią. Operatorius turi organizuoti darbą taip, kad visi Taisyklių šiame punkte minėti veiksmai buitinio vartotojo patalpose ar teritorijoje būtų vykdomi nuo 8 iki 22 valandos, išskyrus atvejus, kai buitinis vartotojas sutinka, kad darbai būtų atliekami ir kitu laiku. Jeigu buitinis vartotojas ar jo atstovas operatoriaus darbuotojui nesuteikia galimybės apžiūrėti buitinio vartotojo naudojamus elektros imtuvus, siekiant nustatyti jų naudojamą galią, tai nustačius neteisėto elektros energijos vartojimo faktą perskaičiuojant suvartotą elektros energiją taikomos Taisyklių 97.4 punkto antros pastraipos nuostatos.

Punkto pakeitimai:

Nr. 1-171, 2009-09-29, Žin., 2009, Nr. 118-5093 (2009-10-03), i. k. 109203NISAK0001-171

 

471. Apie operatoriaus darbuotojų atlikto buitinio vartotojo apskaitos prietaiso ir elektros apskaitos schemos elementų patikrinimo rezultatus operatorius privalo informuoti vartotoją patikrinimo vietoje, nesant tokios galimybės – informuoti vartotoją ne vėliau kaip per 5 darbo dienas. Šiuo atveju operatoriaus darbuotojas parengia pažymą ar kitą dokumentą, jame nurodo patikrinimo datą, tikrinimo metu užfiksuotus elektros apskaitos prietaiso rodmenis, savo pareigas, vardą, pavardę ir kontaktinį operatoriaus telefono numerį.

Papildyta punktu:

Nr. 1-171, 2009-09-29, Žin., 2009, Nr. 118-5093 (2009-10-03), i. k. 109203NISAK0001-171

 

VIII. ELEKTROS APSKAITOS ĮRENGIMAS IR EKSPLOATAVIMAS

 

48. Vartotojų elektros apskaitų įrengimą ir priežiūrą organizuoja tas operatorius, prie kurio elektros tinklo prijungiami ar prijungti vartotojo elektros įrenginiai.

49. Vartotojų elektros apskaitos įrengiamos vadovaujantis Elektros įrenginių įrengimo taisyklėse ir kituose teisės aktuose nurodytais techniniais elektros apskaitos prietaisų įrengimo vietų, elektros skaitiklių, matavimo transformatorių ir kitų elektros apskaitos schemos elementų reikalavimais.

50. Elektros apskaitos prietaisai ir elektros apskaitos schemos elementai yra elektros tinklo neatskiriamosios dalys.

51. Elektros apskaita įrengiama operatoriaus ir vartotojo elektros tinklo nuosavybės riboje arba kitoje (sutartyje ar naujojo vartotojo elektros įrenginių prijungimui prie elektros tinklų išduotose projektavimo techninėse sąlygose) nurodytoje elektros tinklo vietoje.

52. Nustatytuose elektros apskaitos prietaiso įrengimo taškuose elektros apskaitos prietaisus savo lėšomis įrengia ir prižiūri operatorius. Įrengti elektros apskaitos prietaisai yra operatoriaus nuosavybė.

Punkto pakeitimai:

Nr. 1-171, 2009-09-29, Žin., 2009, Nr. 118-5093 (2009-10-03), i. k. 109203NISAK0001-171

 

53. Atsižvelgiant į vartotojui leistiną naudoti galią ir įtampą elektros apskaitos prietaisų įrengimo taškuose, elektros apskaitos schemose gali būti naudojami elektros apskaitos schemos elementai. Šie elementai pagal technines galimybes ir elektros apskaitos įrengimo tašką, nustatytą sutartyje ar projektavimo techninėse sąlygose, gali būti įrengti tiek operatoriaus, tiek vartotojo elektros tinkle. Elektros apskaitos schemos elementus ir elektros apskaitos spintą savo lėšomis įrengia ir juos prižiūri ta sutarties šalis, kurios įrenginiuose yra elektros apskaitos įrengimo taškas. Visais atvejais elektros apskaitos prietaisų ir elektros apskaitos schemos elementų prijungimo schema turi būti suderinta su operatoriumi. Operatoriaus įrenginiuose įrengti elektros apskaitos schemos elementai ir elektros apskaitos spinta yra operatoriaus nuosavybė.

Punkto pakeitimai:

Nr. 1-171, 2009-09-29, Žin., 2009, Nr. 118-5093 (2009-10-03), i. k. 109203NISAK0001-171

 

54. Daugiabučiuose gyvenamuosiuose namuose elektros apskaitos prietaisai, neatsižvelgiant į nustatytas nuosavybės ribas, turi būti įrengiami kiekvienam butui atskirai bendrojo naudojimo patalpose (laiptinėse, koridoriuose arba specialiai elektros apskaitos prietaisams skirtose patalpose ar pan.). Jei minėtuose namuose elektros apskaitos prietaisai įrengti butuose, taip pat kai kiekvienam butui nėra įrengti atskiri teisės aktų reikalavimus atitinkantys operatoriui nuosavybės teise priklausantys elektros apskaitos prietaisai ir atsiskaitoma pagal gyvenamojo namo įvadinio elektros apskaitos prietaiso rodmenis, tai rekonstruojant (pertvarkant) namą elektros apskaitos prietaisus būtina įrengti atskirai kiekvienam butui bendrojo naudojimo patalpose (laiptinėse, koridoriuose arba specialiai elektros apskaitos prietaisams skirtose patalpose ar pan.) įrengtose įvadinėse elektros apskaitos spintose (skydeliuose). Kai norima pagal teisės aktų reikalavimus įrengti elektros apskaitos prietaisus ir toks įrengimas yra įmanomas tik rekonstravus (pertvarkius) vidaus tinklą, pastarąjį savo lėšomis rekonstruoja daugiabučio gyvenamojo namo savininkai.

Punkto pakeitimai:

Nr. 1-171, 2009-09-29, Žin., 2009, Nr. 118-5093 (2009-10-03), i. k. 109203NISAK0001-171

 

55. Daugiabučiuose gyvenamuosiuose namuose taip pat įrengiami elektros apskaitos prietaisai elektros energijai, vartojamai bendroms namo reikmėms (vestibiuliams, laiptinėms ir rūsiams apšviesti, hidrauliniams siurbliams, liftui ir kitoms bendroms reikmėms), apskaityti. Šie apskaitos prietaisai įrengiami namo įvadinėje elektros skirstomojoje spintoje (skydelyje) arba greta jos.

56. Kai teismo sprendimu ar buitinio vartotojo ir operatoriaus sutarimu (Taisyklių 935 punktas) nustatyta, kad vartotojas neteisėtai vartojo elektros energiją, jis pagal operatoriaus nurodymą privalo savo lėšomis įrengti įvadinę elektros apskaitos spintą (skydelį), operatoriaus darbuotojams ištisą parą laisvai prieinamoje vietoje. Vartotojui per operatoriaus nustatytą terminą neįvykdžius šio nurodymo, operatorius turi teisę pats atlikti šiuos veiksmus, o vartotojas privalo apmokėti operatoriui įvadinės apskaitos spintos (skydelio) įrengimo laisvai prieinamoje vietoje sąnaudas.

Punkto pakeitimai:

Nr. 1-171, 2009-09-29, Žin., 2009, Nr. 118-5093 (2009-10-03), i. k. 109203NISAK0001-171

 

57. Priėjimai prie elektros apskaitos prietaisų turi būti laisvi. Draudžiama dėti bet kokius daiktus ant elektros apskaitos prietaisų, elektros apskaitos spintų (skydelių) arba į jas.

58. Neteisėto elektros energijos vartojimo prevencijai elektros apskaitose plombuojamos elektros apskaitos prietaisų ir elektros apskaitos schemų elementų išardomi korpusai, prijungimo gnybtai ir kitos vietos, kuriose naudojant specialiuosius įtaisus galima paveikti elektros apskaitos rezultatus. Paprastai plombuojamos tokios vietos:

 

 

Punkto pakeitimai:

Nr. 1-171, 2009-09-29, Žin., 2009, Nr. 118-5093 (2009-10-03), i. k. 109203NISAK0001-171

58.1. ant elektros skaitiklio gaubto turi būti gamintojo ir metrologinę patikrą atlikusios organizacijos plombos, o ant gnybtų trinkelės dangtelio, daugiatarifio elektroninio elektros skaitiklio optinės sąsajos ir srovės kilpų išėjimų, elektros skaitiklius valdančių laikrodžių programų nustatymo klavišų ir gnybtų dangtelių – operatoriaus plombos;

58.2. ant įtampos ir srovės transformatorių korpusų turi būti metrologinę patikrą atlikusios organizacijos plombos arba žymenys;

58.3. operatorius plombuoja įtampos transformatorių, prie kurių prijungti elektros apskaitos prietaisai, antrinius gnybtus arba narvelių, kuriuose transformatoriai įrengti, duris, minėtų transformatorių skyriklių pavaras, srovės transformatorių antrinius gnybtus arba narvelių, kuriuose transformatoriai įrengti, duris, visų apskaitos prietaisų ir grandinių sujungimo ir prijungimo gnybtus, taip pat, kai elektros energija tiekiama 0,4 kV elektros linijomis, atvaduose prieš elektros apskaitą įrengtų komutacinių aparatų srovines dalis ar sujungimų gnybtų dėžutes, 0,4 kV skirstyklose įvadinių narvelių duris.

59. Jei vartotojui įrengta įvadinė elektros apskaitos spinta su joje įrengtų elektros apskaitos prietaisų, atvado atjungimo komutacinių aparatų srovės transformatoriais, bandymo bloku (gnybtynu) ar pan., tai plombuojamos minėtos spintos durys arba, jei įrengtas vidinis apsauginis dangtis, tai dangtis, įvadinės apskaitos spintos vyriai.

60. Atsižvelgiant į elektros apskaitos schemą, gali būti plombuojamos ir kitos, nei nurodytos Taisyklių 58 punkte, elektros apskaitos prietaisų ir įrenginių dalys. Operatorius turi teisę nustatyti tokias plombuojamas vietas, su kuriomis turi būti supažindintas vartotojas ar jo atstovas.

Punkto pakeitimai:

Nr. 1-171, 2009-09-29, Žin., 2009, Nr. 118-5093 (2009-10-03), i. k. 109203NISAK0001-171

 

61. Visais atvejais nenuėmus plombų vartotojui turi būti suteikta galimybė iš indikatorių vizualiai nuskaityti elektros skaitiklio ir jį valdančio laikrodžio informaciją.

62. Jei sutartyje su vartotoju nenustatyta kitaip, už elektros apskaitos prietaisų, elektros apskaitos schemose naudojamos įrangos ir įtaisų bei plombų, uždėtų Taisyklių 58 ir (ar) 60 punktuose nurodytose vietose, periodinį stebėjimą ir Taisyklėse nustatytais atvejais operatoriaus informavimą apie pastebėtus šių prietaisų, įrangos gedimus ir plombų pažeidimus atsako objekto ir (ar) įrenginių, kuriuose jie įrengti, savininkai arba nuomininkai.

Punkto pakeitimai:

Nr. 1-171, 2009-09-29, Žin., 2009, Nr. 118-5093 (2009-10-03), i. k. 109203NISAK0001-171

 

63. Matavimo transformatoriai, prie kurių prijungti elektros apskaitos prietaisai, įrengiami, perkeliami ir keičiami tik sutikus ir dalyvaujant operatoriaus įgaliotam atstovui.

64. Elektros apskaitos prietaisų, elektros apskaitos schemos elementų gadinimas, falsifikavimas, plombų pažeidimas ar be operatoriaus sutikimo išardymas, savavališkas elektros apskaitos schemos keitimas, siekiant sumažinti apskaitomos elektros energijos kiekį arba elektros skaitiklio rodmenis, kitoks elektros apskaitos prietaisų ar elektros apskaitos schemos elementų paveikimas arba savavališkas elektros įrenginių prijungimas prie operatoriaus tinklo yra šių Taisyklių nuostatų pažeidimas, už kurį asmuo atsako įstatymų nustatyta tvarka. Tokiam vartotojui taikomos ir kitos atitinkamos šių Taisyklių nuostatos.

 

IX. APRŪPINIMO ELEKTRA PATIKIMUMAS

 

65. Aprūpinimo elektra patikimumas iki operatoriaus ir vartotojo elektros tinklų nuosavybės ribos nustatomas vartotojo ir operatoriaus ar tiekėjo susitarimu. Tuo atveju, jei operatoriaus ir (ar) tiekėjo su vartotoju sudaryta sutartis nenustato aprūpinimo elektra patikimumo ir galimos aprūpinimo elektra atkūrimo trukmės, taikomas šių Taisyklių 66 punkte nustatytas trečios (III) kategorijos patikimumas nepriklausomai nuo įrengtų elektros linijų ar elektros šaltinių kiekio.

66. Trečia (III) aprūpinimo elektra patikimumo kategorija. Paprastai aprūpinimas elektros energija turi būti atkurtas per 24 valandas (išskyrus atvejus, kai objektyviai reikalingas ilgesnis laikas gedimui, sutrikimui ar avarijai pašalinti, ar atliekamas remontas), išskyrus teisės aktuose ir sutartyse nustatytus atvejus. Paprastai esant trečiai (III) aprūpinimo elektra patikimumo kategorijai vartotojai aprūpinami elektra iš vieno elektros šaltinio.

67. Antra (II) aprūpinimo elektra patikimumo kategorija. Operatorius ir vartotojas gali susitarti dėl antros (II) aprūpinimo elektra patikimumo kategorijos taikymo ir sutartyje numatyti, kad iki operatoriaus ir vartotojo elektros tinklų nuosavybės ribos įrengiamos elektros linijos iš dviejų elektros šaltinių ir aprūpinimas elektros energija ties operatoriaus ir vartotojo elektros tinklų nuosavybės riba turi būti atkurtas nors iš vieno elektros šaltinio per laikotarpį, kuris paprastai turi būti ne ilgesnis nei 6 valandos, jei sutartis nenustato kitokio laikotarpio.

Vieno iš elektros šaltinių remonto metu, nutrūkus aprūpinimui elektra iš likusio kito elektros šaltinio, galimas elektros energijos aprūpinimo pertrūkis iki 24 valandų, išskyrus atvejus, kai objektyviai reikalingas ilgesnis laikas gedimui, sutrikimui ar avarijai pašalinti, atliekamas remontas, ar ilgesnį laiką nustato teisės aktai arba sutartis.

68. Pirma (I) aprūpinimo elektra patikimumo kategorija. Operatorius ir vartotojas gali susitarti dėl pirmos (I) aprūpinimo elektra patikimumo kategorijos taikymo ir sutartyje nustatyti, kad iki operatoriaus ir vartotojo elektros tinklų nuosavybės ribos įrengiamos elektros linijos iš dviejų arba daugiau nepriklausomų elektros šaltinių ir aprūpinimas elektros energija ties operatoriaus ir vartotojo elektros tinklų nuosavybės riba turi būti atkurtas nors iš vieno elektros šaltinio per laikotarpį, kuris paprastai turi būti ne ilgesnis nei 2,5 valandos, jei sutartis nenustato kitokio laikotarpio. Tuo atveju, kai vartotojui, kurio elektros įrenginiai yra prijungti prie elektros energijos perdavimo tinklo iki Lietuvos Respublikos elektros energetikos įstatymo įsigaliojimo ir jam yra suteikta pirma (I) aprūpinimo elektra patikimumo kategorija ir kai vartotojas yra aprūpinamas elektra ne mažiau kaip iš dviejų nepriklausomų elektros šaltinių, pasirašius atskirą susitarimą tarp perdavimo sistemos operatoriaus ir vartotojo, vartotojui pageidaujant gali būti nustatyta, kad šiam vartotojui aprūpinimas elektra ties operatoriaus ir vartotojo elektros tinklų nuosavybės riba negali būti nutrauktas ilgesniam laikui, nei to reikia automatiniam perjungimui nuo vieno nepriklausomo elektros šaltinio prie kito. Šiame perdavimo sistemos operatoriaus ir vartotojo susitarime taip pat gali būti numatytos ir išlaidų, susijusių su aprūpinimo elektra patikimumo užtikrinimu, kompensavimu bei kitos sąlygos, susijusios su aprūpinimo elektra patikimumo užtikrinimu.

Nepriklausomų elektros šaltinių remonto metu, nutrūkus aprūpinimui elektra iš likusių kitų nepriklausomų šaltinių, galimas elektros energijos aprūpinimo pertrūkis iki 24 valandų, išskyrus atvejus, kai objektyviai reikia daugiau laiko gedimui, sutrikimui ar avarijai pašalinti, atliekamas remontas ar ilgesnį laiką nustato teisės aktai arba sutartis. Nepriklausomų elektros šaltinių sąvoka apibrėžta Elektros įrenginių įrengimo taisyklėse.

Punkto pakeitimai:

Nr. 4-522, 2007-12-12, Žin., 2007, Nr. 134-5438 (2007-12-18), i. k. 1072020ISAK0004-522

 

69. Skirstomųjų tinklų operatorius, suteikdamas vartotojui pirmą (I) aprūpinimo elektra patikimumo kategoriją arba nustatydamas trumpesnį aprūpinimo elektra atkūrimo laiką nei 2,5 valandos, turi pirmos (I) kategorijos suteikimą ir (arba) trumpesnio aprūpinimo elektra atkūrimo laiko nei 2,5 valandos nustatymą raštu suderinti su perdavimo sistemos operatoriumi.

70. Aprūpinimo elektra patikimumas ties operatoriaus ir vartotojo elektros tinklų nuosavybės riba gali nesutapti su vartotojo elektros imtuvų kategorijomis. Kai vartotojui yra būtinas didesnis aprūpinimo elektra patikimumas, nei operatorius gali užtikrinti, nepertraukiamą aprūpinimą elektra vartotojas turi užsitikrinti iš nuosavų nepriklausomų autonominių elektros energijos šaltinių (elektros generatoriaus, akumuliatorių baterijos ar pan.).

Punkto pakeitimai:

Nr. 4-522, 2007-12-12, Žin., 2007, Nr. 134-5438 (2007-12-18), i. k. 1072020ISAK0004-522

 

71. Jei vartotojas yra aprūpinamas iš dviejų ar daugiau elektros šaltinių, jis privalo įrengti savo vidaus elektros tinklą ir automatiką taip, kad operatoriaus ir vartotojo nuosavybės riboje operatoriui perjungus kitą elektros liniją (elektros šaltinį), vartotojo vidaus tinklas sugebėtų tinkamai aprūpinti savo įrenginius elektros energija vartotojo vidaus tinkle.

72. Vartotojas (išskyrus buitinį vartotoją) privalo įdiegti technines priemones, reikalingas technologiniams procesams saugiai sustabdyti ir galimiems nuostoliams išvengti ar maksimaliai juos sumažinti.

73. Operatorius turi teisę vienašališkai pakeisti sutartyje tarp operatoriaus ir vartotojo nustatytas aprūpinimo elektra patikimumo sąlygas, jei vartotojas nevykdo teisės aktų reikalavimų, nesilaiko sutarties reikalavimų, išduotų techninių sąlygų, nevykdo pagrįstų operatoriaus nurodymų, arba operatoriaus ar vartotojo elektros tinklo techniniai parametrai yra nepakankami užtikrinti sutartyje nurodytoms aprūpinimo elektra patikimumo sąlygoms.

74. Dėl kituose teisės aktuose ir Taisyklėse nustatytų civilinės atsakomybės netaikymo ar atleidimo nuo jos aplinkybių (nenugalimos jėgos, valstybės veiksmų, trečiojo asmens veiksmų, nukentėjusiojo veiksmų arba neveikimo, būtinojo reikalingumo ir kitų) sukeltų elektros įrenginių ir elektros šaltinių avarijų ar sutrikimų likvidavimo ir aprūpinimo elektra nutraukimo trukmė šiame Taisyklių skyriuje nereglamentuojama.

 

X. ATSISKAITYMAI UŽ ELEKTROS ENERGIJĄ, REAKTYVIĄJĄ ENERGIJĄ, ELEKTROS ENERGIJOS PERSIUNTIMO IR KITAS SU TUO SUSIJUSIAS PASLAUGAS

 

75. Vartotojas, sudaręs elektros energijos pirkimo-pardavimo sutartį su visuomeniniu tiekėju, už elektros energiją, reaktyviąją energiją, elektros energijos persiuntimo ir kitas su tuo susijusias paslaugas atsiskaito su visuomeniniu tiekėju.

76. Vartotojas su visuomeniniu tiekėju už elektros energiją ir elektros energijos persiuntimo paslaugą elektros energijos pirkimo-pardavimo sutartyje nustatytais terminais atsiskaito Lietuvos Respublikos elektros energetikos įstatymo nustatyta tvarka visuomeninio tiekėjo nustatytomis visuomeninėmis elektros energijos kainomis ir tarifais.

77. Vartotojas, sudaręs elektros energijos pirkimo-pardavimo sutartį su nepriklausomu tiekėju, už elektros energiją atsiskaito su nepriklausomu tiekėju, o už reaktyviąją energiją ir už elektros energijos persiuntimo ir kitas su tuo susijusias paslaugas – su skirstomųjų tinklų operatoriumi, kurio išduotoje skirstymo veiklos licencijoje nurodytoje teritorijoje yra vartotojo elektros įrenginiai.

78. Tuo atveju, jei vartotojo elektros įrenginiai yra prijungti prie perdavimo sistemos operatoriaus tinklų, už reaktyviąją energiją, elektros energijos persiuntimo ir kitas su tuo susijusias paslaugas vartotojas atsiskaito su perdavimo sistemos operatoriumi.

79. Vartotojas su nepriklausomu tiekėju už elektros energiją atsiskaito sutartinėmis kainomis. Su skirstomųjų tinklų operatoriumi ar perdavimo sistemos operatoriumi už elektros energijos persiuntimo paslaugą vartotojas elektros energijos persiuntimo sutartyje numatytais terminais atsiskaito Lietuvos Respublikos elektros energetikos įstatymo nustatyta tvarka operatorių nustatytomis kainomis ir tarifais.

80. Vartotojas už elektros energiją, reaktyviąją energiją, elektros energijos persiuntimo ir kitas su tuo susijusias paslaugas atsiskaito vadovaudamasis teisės aktų nuostatomis, sudarytomis elektros energijos pirkimo–pardavimo ir (ar) elektros energijos persiuntimo paslaugos sutartimis pagal įrengtų elektros energijos apskaitos prietaisų rodmenis.

Nepriklausomai nuo norminiais teisės aktais nustatyto ar operatoriaus ir vartotojo sutarto ataskaitinio laikotarpio (valanda, para, dekada, mėnuo ir pan.) elektros apskaitai taikomas pasaulinis laikas (angl. World Time arba Coordinated Universal Time) plius 2 valandos (UTC+02:00).

Punkto pakeitimai:

Nr. 1-171, 2009-09-29, Žin., 2009, Nr. 118-5093 (2009-10-03), i. k. 109203NISAK0001-171

 

81. Už tiekėjo patiektos elektros energijos ir operatoriaus suteiktų elektros energijos persiuntimo bei kitų su tuo susijusių paslaugų ir reaktyviosios energijos apmokėjimą yra atsakingas vartotojas.

Savininkas, perleidęs objektą, kuriame vartojama elektros energija, kito asmens nuosavybėn, privalo nutraukti sutartį ir iki sutarties nutraukimo dienos pranešti elektros apskaitos prietaisų rodmenis ir kitą galutiniam atsiskaitymui būtiną informaciją bei visiškai atsiskaityti su operatoriumi ir (ar) tiekėju už patiektą elektros energiją bei jos persiuntimo ir kitas su tuo susijusias paslaugas, už reaktyviąją energiją. Savininkui, perleidusiam objektą, nutraukus sutartį, naujasis objekto savininkas privalo kreiptis į tiekėją ir (ar) operatorių dėl naujų elektros energijos pirkimo–pardavimo ir (ar) elektros energijos persiuntimo sutarčių sudarymo. Tuo atveju, jei perleidęs objektą asmuo vengia ar dėl kitų priežasčių nenutraukia su tiekėju ir (ar) operatoriumi sudarytų sutarčių, perleidusio objektą asmens ir tiekėjo ir (ar) operatoriaus sudarytos sutartys šiame punkte nustatyta tvarka ir sąlygomis gali būti nutrauktos naujojo savininko prašymu.

Punkto pakeitimai:

Nr. 1-171, 2009-09-29, Žin., 2009, Nr. 118-5093 (2009-10-03), i. k. 109203NISAK0001-171

 

82. Tuo atveju, jei objektas yra perleidžiamas kito asmens nuosavybėn, tačiau objektą perleidusio asmens su tiekėju ir (ar) operatoriumi sudarytos sutartys nėra nutrauktos Taisyklėse nustatyta tvarka, naujasis objekto savininkas subsidiariai atsako už perleidusio objektą asmens prievolės atsiskaityti su tiekėju ir (ar) operatoriumi už patiektą elektros energiją, reaktyviąją energiją ir (ar) elektros energijos persiuntimo bei kitas su tuo susijusias paslaugas įvykdymą.

83. Tuo atveju, jei su visuomeniniu tiekėju ir (ar) operatoriumi nėra sudaryta sutartis arba vartotojo neįmanoma nustatyti, už patiektą elektros energiją, reaktyviąją energiją ir (ar) elektros energijos persiuntimo ir kitas su tuo susijusias paslaugas privalo atsiskaityti objekto, kuriame vartojama elektros energija, savininkas.

84. Tuo atveju, jei Taisyklėse nustatyta tvarka sutartį yra sudaręs nuomininkas, objekto savininkas yra subsidiariai atsakingas tiekėjui ir (ar) operatoriui už nuomininko prievolių pagal sutartį tinkamą įvykdymą.

85. Vartotojui praleidus atsiskaitymo terminus ar pažeidus kitas sutarties sąlygas, taip pat jei vartotojui pradėtos bankroto, restruktūrizavimo ar likvidavimo procedūros, ir (ar) yra kitų aplinkybių, leidžiančių pagrįstai manyti, kad vartotojas nevykdys savo prievolių pagal sudarytą sutartį, tiekėjas arba operatorius turi teisę pareikalauti vartotojo pateikti visų prievolių pagal sutartį tinkamo įvykdymo užtikrinimo arba kitų atsiskaitymo garantijų (pvz., už suteikiamas paslaugas mokėti iš anksto (avansu); nustatyti trumpesnius ataskaitinius laikotarpius ir (ar) atsiskaitymo terminus).

86. Vartotojui patiekta elektros energija, suteiktos elektros energijos persiuntimo paslaugos ir (ar) reaktyvioji energija apskaitomi pagal įrengtų elektros apskaitos prietaisų rodmenis ir (ar) kitais Taisyklėse ar sutartyje nurodytais būdais. Jeigu elektros apskaitos prietaiso įrengimo vieta nesutampa su operatoriaus ir vartotojo elektros tinklo nuosavybės riba taip, kad elektros apskaitos prietaisu neapskaitomos technologinės elektros energijos sąnaudos vartotojo tinklo dalyje arba apskaitomos sąnaudos operatoriaus tinklo dalyje, tai apskaičiuojamos nesutampančios elektros tinklo dalies technologinės elektros energijos sąnaudos. Už šias sąnaudas ir sąnaudoms tenkančios elektros energijos persiuntimo paslaugą galiojančiomis kainomis apmoka nesutampančios tinklo dalies savininkas.

87. Sutartyje nustatytais terminais ir būdu vartotojas privalo pateikti visuomeniniam tiekėjui ir (ar) operatoriui tikslius duomenis apie elektros apskaitos prietaisų rodmenis ir kitą atsiskaityti būtiną informaciją. Duomenys pateikiami visuomeninio tiekėjo ir (ar) operatoriaus nustatyta forma.

Punkto pakeitimai:

Nr. 1-171, 2009-09-29, Žin., 2009, Nr. 118-5093 (2009-10-03), i. k. 109203NISAK0001-171

 

88. Už patiektą elektros energiją, suteiktą elektros energijos persiuntimo, kitas su tuo susijusias paslaugas ir už reaktyviąją energiją atsiskaitoma pagal tiekėjo, operatoriaus arba paties vartotojo išrašomus apmokėjimo dokumentus. Atsiskaitymo terminai, atsiskaitymo tvarka ir apmokėjimo dokumentų pateikimo būdai ir terminai, kai juos išrašo tiekėjas arba operatorius, nustatomi sutartyje.

89. Vartotojui laiku nesumokėjus tiekėjui už patiektą elektros energiją arba operatoriui už elektros energijos persiuntimo, kitas su tuo susijusias paslaugas ir (ar) už reaktyviąją energiją, vartotojas privalo atlyginti tiekėjo arba operatoriaus patirtus nuostolius, susijusius su reikalavimo įvykdyti prievolę pareiškimu.

90. Vartotojas, laiku neatsiskaitęs, už kiekvieną uždelstą kalendorinę dieną moka sutartyje arba teisės aktuose nustatyto dydžio netesybas (delspinigius) ar palūkanas.

91. Vartotojai, viršiję leistinąją naudoti galią, taip pat galią, nustatytą taikant apribojimo grafiką, arba savavališkai prijungę elektros įrenginius ir imtuvus, išjungtus pagal avarinių išjungimų ar apribojimo grafikus, kai energetikos sistemoje arba operatoriaus tinkle yra avarinė situacija, už viršytą galios dalį operatoriui papildomai sumoka trigubą galios dedamosios kainą. Viršijus leistinąją naudoti galią, viršyta galia nustatoma ir mokestis apskaičiuojamas už paskutinį ataskaitinį laikotarpį. Viršijus galią, nustatytą taikant apribojimo grafiką, arba savavališkai prijungus elektros įrenginius ar imtuvus (išjungtus operatoriui įvedus avarinių išjungimų ar apribojimo grafikus, kai energetikos sistemoje ar operatoriaus tinkle yra avarinė situacija), viršyta galia nustatoma ir mokestis apskaičiuojamas nuo apribojimo ar atjungimo grafiko pradžios.

92. Nustačius elektros apskaitos prietaiso, elektros apskaitos schemos elementų pažeidimų ir (ar) Taisyklių 64, 96.5 ir (ar) 97.4 punktuose nurodytų pažeidimų, operatoriaus darbuotojas, dalyvaujant vartotojui ar jo atstovui, surašo Elektros energijos vartojimo vietos apžiūros aktą (Taisyklių 2 priedas), kuriame nurodomas Taisyklių pažeidimas, jo vieta ir aplinkybės. Šis aktas surašomas ne mažiau kaip dviem egzemplioriais, iš kurių vienas įteikiamas vartotojui ar jo atstovui, kitas lieka operatoriui. Vartotojui ar jo atstovui atsisakius dalyvauti surašant aktą arba atsisakius jį pasirašyti, aktas galioja, tačiau operatoriaus darbuotojas apie nedalyvavimą ar nepasirašymą turi pažymėti visuose akto egzemplioriuose.

Punkto pakeitimai:

Nr. 1-171, 2009-09-29, Žin., 2009, Nr. 118-5093 (2009-10-03), i. k. 109203NISAK0001-171

 

93. Operatorius privalo tinkamai, visapusiškai ir objektyviai įvertinti kiekvieną surašytą Elektros energijos vartojimo vietos apžiūros aktą, jame išdėstytas aplinkybes bei su tuo susijusius kitus duomenis. Šiuo tikslu iš kompetentingų operatoriaus ir tiekėjo darbuotojų gali būti sudaroma speciali komisija. Šios Komisijos posėdžiuose turi teisę dalyvauti Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos atstovas. Komisijos posėdyje dalyvaujantis vartotojas ar jo atstovas turi teisę, prieš tai informavęs komisijos narius, daryti posėdžio garso įrašą. Ši komisija:

93.1. analizuoja surašytą Elektros energijos vartojimo vietos apžiūros aktą, kitus su aktu susijusius aiškinamuosius dokumentus ir įrodymus, vertina vartotojo ar jo atstovo papildomai pateiktus paaiškinimus ir (ar) papildomus dokumentus (jei jie pateikiami), kitą nagrinėjamam klausimui svarbią informaciją ir patvirtina arba paneigia akte nurodytą Taisyklių ar kitą pažeidimą;

93.2. nustato elektros energijos kiekio apskaičiavimo (perskaičiavimo) laikotarpį ir skaičiuojamąjį elektros energijos kiekį (jei akte nurodytas pažeidimas patvirtinamas);

93.3. įvertinusi gautus duomenis, vartotojo ar jo atstovo pateiktus paaiškinimus, apskaičiuoja operatoriaus patirtą žalą, kurią turi atlyginti vartotojas.

Punkto pakeitimai:

Nr. 1-171, 2009-09-29, Žin., 2009, Nr. 118-5093 (2009-10-03), i. k. 109203NISAK0001-171

 

931. Nustatant operatoriaus patirtos žalos dydį, atsižvelgiama į apskaičiuotos (perskaičiuotos) persiųstos elektros energijos vertę, persiuntimo paslaugos vertę, žalą (jei tokia buvo padaryta), susijusią su kitomis paslaugomis (už sugadintus elektros apskaitos prietaisus, apskaitos schemos elementus, jų remontą, keitimą, metrologinę patikrą, plombavimą ar pan.). Nustatant žalos dydį, taip pat yra įvertinamas ir vartotojo mokėjimas už elektros energiją per skaičiuojamąjį laikotarpį.

Papildyta punktu:

Nr. 1-171, 2009-09-29, Žin., 2009, Nr. 118-5093 (2009-10-03), i. k. 109203NISAK0001-171

 

932. Persiųstos elektros energijos kiekis apskaičiuojamas (perskaičiuojamas) Taisyklių 96.5 ir 97.4 punktuose nurodyta tvarka.

Papildyta punktu:

Nr. 1-171, 2009-09-29, Žin., 2009, Nr. 118-5093 (2009-10-03), i. k. 109203NISAK0001-171

 

933. Apskaičiuojant (perskaičiuojant) elektros energijos ir elektros energijos persiuntimo paslaugos vertes taikomos apskaičiavimo (perskaičiavimo) laikotarpiu galiojusios kainos ir tarifai be nuolaidų.

Papildyta punktu:

Nr. 1-171, 2009-09-29, Žin., 2009, Nr. 118-5093 (2009-10-03), i. k. 109203NISAK0001-171

 

934. Sugadintų elektros apskaitos prietaisų, elektros apskaitos schemos elementų, jų remonto, keitimo, metrologinės patikros, plombavimo ar pan. vertė nustatoma pagal elektros apskaitos prietaisų, elektros apskaitos schemos elementų vertes, operatoriaus nustatytas minėtų prietaisų keitimo ir plombavimo sąnaudas, serviso įmonės remonto, metrologinės patikros, ekspertinės įstaigos arba akredituotos laboratorijos ekspertizės įkainius.

Papildyta punktu:

Nr. 1-171, 2009-09-29, Žin., 2009, Nr. 118-5093 (2009-10-03), i. k. 109203NISAK0001-171

 

935. Jeigu operatoriaus sudarytoje specialioje komisijoje, dalyvaujant vartotojui ar jo atstovui, įvertinus elektros energijos vartojimo vietos apžiūros aktą, abi šalys neturi prieštaravimų, vartotojas ar jo atstovas pasirašytinai sutinka su šios komisijos išvadomis bei vartotojas visiškai atlygina operatoriui jo patirtą žalą, operatoriaus ir vartotojo ginčas dėl neteisėto elektros energijos vartojimo ir juo padarytos žalos bei jos dydžio laikomas išspręstu.

Papildyta punktu:

Nr. 1-171, 2009-09-29, Žin., 2009, Nr. 118-5093 (2009-10-03), i. k. 109203NISAK0001-171

 

936. Po specialios komisijos posėdžio operatorius turi teisę raštu pateikti vartotojui ar jo atstovui pranešimą, kuriame nurodoma operatoriaus patirta žala ir terminas, per kurį ji turi būti sumokėta. Ne buitiniam vartotojui per 20 kalendorinių dienų, buitiniam vartotojui per 30 kalendorinių dienų nuo pranešimo pateikimo neapmokėjus žalos, operatorius turi teisę kreiptis į teismą dėl patirtos žalos priteisimo.

Papildyta punktu:

Nr. 1-171, 2009-09-29, Žin., 2009, Nr. 118-5093 (2009-10-03), i. k. 109203NISAK0001-171

 

94. Jeigu buitinis vartotojas per paskutinius 24 mėnesius kas mėnesį atsiskaitė už faktiškai suvartotą elektros energiją ir mėnesiniai mokėjimai nesvyravo daugiau kaip 30 proc., ši aplinkybė vertinant Elektros energijos vartojimo vietos apžiūros aktą ir nustatant neteisėtu elektros energijos vartojimu padarytą žalą vertinama vartotojo naudai.

Punkto pakeitimai:

Nr. 1-171, 2009-09-29, Žin., 2009, Nr. 118-5093 (2009-10-03), i. k. 109203NISAK0001-171

 

95. Jei operatorius sutinka, žalos atlyginimas gali būti paskirstytas ne ilgiau kaip per 12 mėnesių, jei nesusitariama kitaip.

96. Atsiskaitant vartotojams, išskyrus buitinius vartotojus, taip pat taikomos šios taisyklės:

96.1. kai vartotojas nesilaiko optimalaus reaktyviosios galios, naudojamos iš elektros tinklo, dydžio ir kompensavimo įrenginių darbo tvarkos, jis privalo apmokėti už suvartotą ir (ar) į operatoriaus tinklą perduotą reaktyviąją energiją. Per parą bet kurį momentą reaktyviosios galios ir energijos balansas elektros energijos persiuntimo paslaugos pirkimo–pardavimo vietoje kiekviename vartotojo prijunginyje turi būti lygus 0 (nuliui). Atsižvelgdamas į savo tinklo reaktyviosios galios poreikį vartotojo prijunginyje, operatorius turi teisę vartotojams nustatyti ir kitus prijunginių optimalius reaktyviosios galios ir energijos balansų dydžius.

Už reaktyviąją energiją atsiskaito vartotojai, kurių leistinoji naudoti galia sudaro 30 kW ir daugiau. Operatorius, įvertindamas vartotojo įrenginių įtaką savo elektros tinklams, turi teisę nustatyti kitokią leistinosios naudoti galios ribą, nuo kurios privaloma atsiskaityti už reaktyviąją energiją.

Jei šalių susitarimu vartotojui nėra įrengti elektros apskaitos prietaisai, fiksuojantys patiektos ir į operatoriaus tinklą perduotos reaktyviosios energijos, tai minėtoji reaktyvioji energija apskaičiuojama pagal vartotojo pateiktą ir su operatoriumi ar tiekėju suderintą objekto elektros įrenginių sąrašą, kur nurodyta bendra asinchroninių variklių, suvirinimo transformatorių ir kondensatorių įrengtoji galia ir vidutinis darbo valandų kiekis per ataskaitinį laikotarpį. Minėtoji reaktyvioji energija apskaičiuojama pagal šią formulę:

 

WQf = (0,2 + 0,5da,s) Wa – Qk x T (kvarh),

 

kur: da,s – asinchroninių variklių ir suvirinimo transformatorių dalis bendroje vartotojo prijungtų imtuvų įrengtojoje galioje,

Wa – per ataskaitinį laikotarpį suvartota aktyvioji energija (kWh),

Qk – vartotojo prijungtų kompensavimo įrenginių galia (kvar),

T – vartotojo darbo valandų skaičius per ataskaitinį laikotarpį (val.).

 

Už operatoriaus nustatyto optimalaus reaktyviosios galios ir energijos naudojamos iš elektros tinklo, dydžio ir kompensavimo įrenginių darbo tvarkos nesilaikymą vartotojas nepriklausomai nuo to, prie kokios įtampos elektros tinklų yra prijungti jo elektros įrenginiai, sumoka operatoriui 2 ct/kvarh už suvartotą reaktyviąją energiją ir 4 ct/kvarh už į operatoriaus tinklą perduotą reaktyviąją energiją;

Punkto pakeitimai:

Nr. 1-171, 2009-09-29, Žin., 2009, Nr. 118-5093 (2009-10-03), i. k. 109203NISAK0001-171

 

96.2. jei vartotojas laiku nepateikė duomenų apie elektros apskaitos prietaisų rodmenis ir kitą būtiną atsiskaitymams informaciją, tai kitą (po sutartyje nustatyto laiko) dieną operatorius turi teisę pats nuskaityti elektros skaitiklio rodmenis. Už šią paslaugą vartotojas operatoriui sumoka 300 Lt mokestį ir pridėtinės vertės mokestį už elektros apskaitos prietaiso rodmenų nuskaitymą;

96.3. vartotojas apie pastebėtus elektros apskaitos prietaiso ar elektros apskaitos schemos elemento gedimus, elektros apskaitos prietaiso rodmenų netikslumus privalo nedelsdamas, o radęs klaidų apmokėjimo dokumentuose – per 5 kalendorines dienas nuo minėtų dokumentų gavimo apie tai pranešti tiekėjui ir (ar) operatoriui. Tiekėjas ir (ar) operatorius ne vėliau kaip per 7 darbo dienas nuo vartotojo pareiškimo įteikimo turi patikrinti apmokėjimo dokumentus, o prireikus (ne vėliau kaip per 20 kalendorinių dienų) – apskaitos prietaisus ar elektros apskaitos schemos elementus. Tiekėjas ir (ar) operatorius, patikrinęs apmokėjimo dokumentus ir juose radęs klaidų, taip pat nustatęs, kad apskaitos prietaisas veikė netiksliai, perskaičiuoja vartotojo suvartotą aktyviosios elektros energijos bei Taisyklių 96.1 punkte nustatytais atvejais reaktyviosios energijos kiekį per laikotarpį, kai buvo netiksliai atsiskaitoma, ir apie tai informuoja vartotoją. Perskaičiuojant išrašomas patikslintas apmokėjimo už aktyviąją elektros energiją ir Taisyklių 96.1 punkte nustatytais atvejais už reaktyviąją energiją dokumentas arba šiuos netikslumus tiekėjas ir (ar) operatorius įvertina išrašydamas kito ataskaitinio laikotarpio apmokėjimo dokumentus.

Punkto pakeitimai:

Nr. 1-171, 2009-09-29, Žin., 2009, Nr. 118-5093 (2009-10-03), i. k. 109203NISAK0001-171

 

96.4. sugedus elektros apskaitos prietaisui arba elektros apskaitos schemos elementui ne dėl vartotojo kaltės (ne dėl vartotojo kaltės įstrigo elektros skaitiklio diskas, sugedo elektros skaitiklio skaičiavimo mechanizmas, elektroninio elektros skaitiklio modulis, indikatorius, sudegė matavimo transformatorius, atsilaisvino laidininko prijungimo gnybtas ir nutrūko schema ar kita), elektros apskaitos prietaisų ar elektros apskaitos schemos elementų dingimo atvejais už suvartotą elektros energiją, suteiktą elektros energijos persiuntimo ir kitas su tuo susijusias paslaugas ir už reaktyviąją energiją per tą laikotarpį, kai apskaita neveikė ar veikė netiksliai, atsiskaitoma pagal atitinkamo laikotarpio elektros energijos suvartojimą iki gedimo (dingimo) arba po gedimo (naujojo įrengimo) pašalinimo arba pagal kitus operatoriaus turimus duomenis.

Laikotarpis, per kurį elektros apskaita neveikė ar veikė netiksliai, nustatomas pagal vartotojo pateiktų ir operatoriaus turimų duomenų apie vartotojo elektros įrenginius ir elektros energijos suvartojimą (valandos, paros, savaitės, mėnesio ir t. t.) analizę.

Perskaičiuojant suvartotos elektros energijos kiekius, suteiktos elektros energijos persiuntimo ir kitų su tuo susijusių paslaugų vertes bei reaktyviosios energijos kiekius atsiskaitoma atitinkamos kategorijos vartotojui nustatytomis visuomeninėmis kainomis ir tarifais.

Nustačius elektros apskaitos prietaiso ar elektros apskaitos schemos elemento gedimą, operatorius ir, jei elektros apskaitos schemos elementai – vartotojo nuosavybė, vartotojas pažeidimus turi pašalinti per dvi darbo dienas, jei nesutarta kitaip.

Kiekvieną ne dėl vartotojo kaltės elektros apskaitos prietaiso ar elektros apskaitos schemos elemento dingimo, gedimo ar pažeidimo atvejį operatorius ir vartotojas įformina dvišaliu atsiskaitymo už suvartotą elektros energiją (sutrikus apskaitos prietaisų veikimui) aktu (3 priedas).

Vartotojui ar jo atstovui atsisakius dalyvauti surašant aktą ir (ar) pasirašyti aktą, jis galioja, tačiau operatoriaus atstovas nedalyvavimą ir (ar) nepasirašymą turi pažymėti visuose akto egzemplioriuose;

Punkto pakeitimai:

Nr. 1-171, 2009-09-29, Žin., 2009, Nr. 118-5093 (2009-10-03), i. k. 109203NISAK0001-171

 

96.5. radus vartotojui persiunčiamai (tiekiamai) elektros energijai apskaityti įrengtą elektros apskaitos prietaisą ar elektros apskaitos schemos elementą sugadintą taip, kad elektros apskaitos prietaiso ar elektros apskaitos schemos elemento gedimas matomas (pažeistas elektros skaitiklio stiklas arba korpusas; sugadintas elektroninio elektros skaitiklio modulis, kad neįmanoma nuskaityti rodmenų ir sukauptos informacijos, pažeistos, nutrauktos ar suklastotos elektros skaitiklio ar įvadinės elektros apskaitos spintos (skydelio) ir kitų su elektros apskaita susijusių plombuojamųjų vietų, nurodytų Taisyklių 58 ir (ar) 60 punktuose, plombos; taip pat siekiant sumažinti elektros skaitiklio rodmenis naudojamos mechaninės ir kitos skaitiklio disko stabdymo priemonės), arba pakeitus elektros apskaitos prietaiso prijungimo schemą, arba nustačius kitų Taisyklių 6 punkto 22 pastraipos b punkte nurodytų pažeidimų, operatorius turi teisę perskaičiuoti vartotojo suvartotos elektros energijos kiekį ir (ar) persiųstos elektros energijos persiuntimo paslaugos vertę pagal vartotojui leistiną naudoti galią ir vartotojo darbo valandų, o tuo atveju, jei vartotojo elektros imtuvų veikimo laikas ilgesnis nei vartotojo darbo laikas – vartotojo elektros imtuvų veikimo valandų skaičių. Perskaičiuojamas laikotarpis nuo operatoriaus darbuotojo paskutinės apskaitos prietaisų patikrinimo dienos, bet ne ilgesnis kaip vieneri metai. Galutinis perskaičiuojamo laikotarpio terminas nustatomas tinkamai, visapusiškai ir objektyviai įvertinus surašytą Elektros energijos vartojimo vietos apžiūros aktą, jame išdėstytas aplinkybes bei su tuo susijusius kitus duomenis ir įrodymus, vartotojo ar jo atstovo papildomai pateiktus paaiškinimus (jei jie pateikiami).

Kai nustatoma, kad siekiant sumažinti apskaitomos elektros energijos kiekį arba elektros skaitiklio rodmenis, elektros apskaitos prietaisas ar elektros apskaitos schemos elementai yra paveikti kitaip, o operatoriaus darbuotojas per paskutinį elektros apskaitos prietaisų ar elektros apskaitos schemos elementų patikrinimą šios veikos dėl jos slapto pobūdžio negalėjo pastebėti (išorinio magnetinio lauko poveikis, elektros apskaitos prietaisų rodmenys atsukami atgal ar stabdomi specialiaisiais prietaisais, elektros apskaitos prietaisų, matavimo transformatorių falsifikavimas ar pan.), įrengiant paslėptą atvadą elektros imtuvai prijungti prieš elektros apskaitą arba be jos, arba padaryta kitų Taisyklių 6 punkto 22 pastraipos c punkte nurodytų pažeidimų, operatorius turi teisę perskaičiuoti vartotojo suvartotos elektros energijos kiekį ir (ar) persiųstos elektros energijos persiuntimo paslaugos vertę šio punkto pirmoje pastraipoje nustatyta tvarka per laikotarpį nuo sutarties sudarymo dienos, bet ne ilgesnį kaip treji metai. Galutinis perskaičiuojamo laikotarpio terminas nustatomas tinkamai, visapusiškai ir objektyviai įvertinus surašytą Elektros energijos vartojimo vietos apžiūros aktą, jame išdėstytas aplinkybes bei su tuo susijusius kitus duomenis ir įrodymus, vartotojo ar jo atstovo papildomai pateiktus paaiškinimus (jei jie pateikiami).

Kai nustatoma, kad asmens elektros įrenginiai prie operatoriaus elektros tinklo prijungti savavališkai, operatorius turi teisę apskaičiuoti suvartotos elektros energijos kiekį ir persiųstos elektros energijos persiuntimo paslaugos vertę pagal suminę prijungtų elektros įrenginių įrengtąją galią ir 24 valandų per parą vartojimo trukmę. Apskaičiuojamas laikotarpis neturi viršyti vienerių metų. Galutinis perskaičiuojamo laikotarpio terminas nustatomas tinkamai, visapusiškai ir objektyviai įvertinus surašytą Elektros energijos vartojimo vietos apžiūros aktą, jame išdėstytas aplinkybes bei su tuo susijusius kitus duomenis ir įrodymus, vartotojo ar jo atstovo papildomai pateiktus paaiškinimus (jei jie pateikiami);

Punkto pakeitimai:

Nr. 1-171, 2009-09-29, Žin., 2009, Nr. 118-5093 (2009-10-03), i. k. 109203NISAK0001-171

 

96.6. vartotojai, pageidaujantys laikinai vartoti elektros energiją be elektros apskaitos prietaisų, turi nustatyta tvarka gauti operatoriaus leidimą. Vartotojui Elektros energijos vartotojų, gamintojų energetikos objektų (tinklų, įrenginių, sistemų) prijungimo prie veikiančių energetikos įmonių objektų (tinklų, įrenginių, sistemų) taisyklėse nustatyta tvarka sumokėjus operatoriui už laikiną elektros įrenginių prijungimą ir atjungimą, jo elektros įrenginius prie elektros tinklo prijungia ir atjungia operatorius ar visuomeninis tiekėjas. Šiuo atveju pagal tarpusavyje sudarytą sutartį už suvartotą elektros energiją, persiųstos elektros energijos persiuntimo paslaugą ir (ar) reaktyviąją energiją su operatoriumi ar visuomeniniu tiekėju atsiskaitoma pagal prijungiamų elektros imtuvų įrengtąją galią, vartotojo pateiktą ir su operatoriumi ar visuomeniniu tiekėju suderintą objekto reaktyviąją energiją vartojančių ir generuojančių elektros įrenginių sąrašą bei pageidaujamą vartojimo laiką. Apmokama iš anksto (avansu) galiojančiomis kainomis ir tarifais, išskyrus atvejus, kai šalys susitarė kitaip.

97. Atsiskaitant buitiniams vartotojams taip pat taikomos šios taisyklės:

97.1. atvykus operatoriaus atstovui, kad būtų galima sutikrinti apmokėjimus su elektros apskaitos prietaisų rodmenimis, buitinis vartotojas privalo pateikti apmokėjimo už elektros energiją ar už elektros energijos persiuntimo ir kitas su tuo susijusias paslaugas dokumentus, išskyrus atvejus, kai buitinis vartotojas su minėtu visuomeniniu tiekėju ar operatoriumi atsiskaito elektroniniu ar nuotoliniu būdu.

Jei randama klaidų apmokėjimo dokumentuose arba deklaruojant elektros apskaitos prietaiso rodmenis, visuomeninis tiekėjas ar operatorius juos įvertina ir išrašo patikslintą apmokėjimo už suvartotą elektros energiją ar suteiktas elektros energijos persiuntimo ir kitas su tuo susijusias paslaugas dokumentą arba gali tai įvertinti kito ataskaitinio laikotarpio apmokėjimo dokumentuose;

97.2. buitinis vartotojas apie pastebėtus elektros apskaitos prietaiso ar elektros apskaitos schemos elemento gedimus, elektros apskaitos prietaiso rodmenų netikslumus nedelsdamas privalo pranešti operatoriui. Operatorius ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo buitinio vartotojo pranešimo turi patikrinti apmokėjimo dokumentus. Prireikus (ne vėliau kaip 10 kalendorinių dienų) Taisyklių 47 ir 471 punktuose nustatyta tvarka patikrinami ir elektros apskaitos prietaisai bei elektros apskaitos schemos elementai. Operatorius, patikrinęs apmokėjimo dokumentus ir elektros apskaitos prietaisų veikimą ir nustatęs, kad už elektros energiją ar jos persiuntimo bei kitas su tuo susijusias paslaugas buvo apmokama netiksliai, perskaičiuoja buitiniam vartotojui persiųstos (patiektos) elektros energijos kiekį per laikotarpį, kai buvo netiksliai atsiskaitoma, ir apie tai informuoja buitinį vartotoją. Už perskaičiuotą elektros energiją ar jos persiuntimo bei kitas su tuo susijusias paslaugas apmokama Taisyklių 96.3 punkte nustatyta tvarka pagal išrašytą patikslintą apmokėjimo dokumentą arba kito ataskaitinio laikotarpio apmokėjimo dokumentą, kuriuose turi būti įvertinti nustatyti netikslumai;

Punkto pakeitimai:

Nr. 1-171, 2009-09-29, Žin., 2009, Nr. 118-5093 (2009-10-03), i. k. 109203NISAK0001-171

 

97.3. elektros apskaitos prietaisui arba elektros apskaitos schemos elementui sugedus ne dėl buitinio vartotojo kaltės (ne dėl buitinio vartotojo kaltės įstrigo elektros skaitiklio diskas, sugedo skaičiavimo mechanizmas, elektroninio elektros skaitiklio modulis, indikatorius, sudegė matavimo transformatorius, atsileido laidininko prijungimo gnybtas ir nutrūko schema ar pan.), elektros apskaitos prietaisų ar elektros apskaitos schemos elementų dingimo atvejais už suvartotą elektros energiją, suteiktas elektros energijos persiuntimo ir kitas su tuo susijusias paslaugas per tą laikotarpį, kai elektros apskaita neveikė ar veikė netiksliai, atsiskaitoma pagal atitinkamo laikotarpio suvartojimą iki gedimo (dingimo) arba pašalinus gedimą (naujojo įrengimo), arba pagal dokumentais pagrįstus kitus visuomeninio tiekėjo ar operatoriaus turimus duomenis.

Perskaičiuojant suvartotos elektros energijos kiekius, suteiktos elektros energijos persiuntimo ir kitų su tuo susijusias paslaugų vertes atsiskaitoma tam buitiniam vartotojui nustatytomis kainomis ir tarifais. Už perskaičiuotą elektros energiją ar jos persiuntimo bei kitas su tuo susijusias paslaugas buitinis vartotojas apmoka Taisyklių 96.4 punkte nustatyta tvarka.

Laikotarpis, per kurį apskaita neveikė ar veikė netiksliai, nustatomas pagal buitinio vartotojo pateiktus ir visuomeninio tiekėjo ar operatoriaus turimus duomenis apie buitinio vartotojo įrenginius ir iš atitinkamo suvartojimo (paros, savaitės, mėnesio ir t. t.) analizės.

Nustatęs elektros apskaitos prietaiso gedimus, operatorius juos turi pašalinti per 10 kalendorinių dienų.

Kiekvieną ne dėl buitinio vartotojo kaltės elektros apskaitos prietaiso gedimo, pažeidimo ar dingimo atvejį operatorius ir buitinis vartotojas įformina dvišaliu atsiskaitymo už suvartotą elektros energiją (sutrikus apskaitos prietaisų veikimui) aktu (3 priedas). Buitiniam vartotojui ar jo atstovui atsisakius dalyvauti surašant aktą ir (ar) pasirašyti aktą, jis galioja, tačiau operatoriaus atstovas atsisakymą dalyvauti ir (ar) pasirašyti turi pažymėti visuose akto egzemplioriuose;

Punkto pakeitimai:

Nr. 1-171, 2009-09-29, Žin., 2009, Nr. 118-5093 (2009-10-03), i. k. 109203NISAK0001-171

 

97.4. kai įrodymais nustatoma, kad buitiniam vartotojui įrengtas elektros apskaitos prietaisas ar elektros apskaitos schemos elementas sugadintas taip, kad elektros apskaitos prietaiso ar elektros apskaitos schemos elemento gedimas matomas (pažeistas elektros skaitiklio stiklas arba korpusas, sugadintas elektroninio elektros skaitiklio modulis, kad neįmanoma nuskaityti rodmenų ir sukauptos informacijos, pažeistos, nutrauktos ar suklastotos plombos nuo elektros skaitiklio ar įvadinės elektros apskaitos spintos (skydelio) ir kitų su elektros apskaita susijusių plombuojamųjų vietų, nurodytų Taisyklių 58 ir (ar) 60 punktuose; taip pat siekiant sumažinti elektros skaitiklio rodmenis naudotos mechaninės ir kitos elektros skaitiklio disko stabdymo priemonės), arba pakeista elektros apskaitos prietaiso prijungimo schema, arba nustatyta kitų Taisyklių 6 punkto 22 pastraipos b punkte nurodytų pažeidimų, operatorius turi teisę perskaičiuoti buitinio vartotojo suvartotos elektros energijos kiekį per laikotarpį nuo operatoriaus darbuotojo dokumentuose užfiksuotos paskutinės elektros apskaitos prietaisų ar elektros apskaitos schemos elementų patikrinimo dienos, bet ne ilgesnį kaip vieneri metai. Galutinis perskaičiuojamo laikotarpio terminas nustatomas tinkamai, visapusiškai ir objektyviai įvertinus surašytą Elektros energijos vartojimo vietos apžiūros aktą, jame išdėstytas aplinkybes bei su tuo susijusius kitus duomenis ir įrodymus, vartotojo ar jo atstovo papildomai pateiktus paaiškinimus (jei jie pateikiami).

Perskaičiuojama tokia tvarka: jei buitinis vartotojas suteikia galimybę operatoriaus darbuotojui patikrinti elektros energijos vartojimo vietą ir nustatyti tuo metu esančių elektros imtuvų galią, tai patiekta elektros energija ar elektros energijos persiuntimo paslaugos vertė perskaičiuojama pagal faktinę elektros energijos imtuvų galią taikant buitinių vartotojų dažniausiai vartojamų elektros energijos imtuvų darbo valandų kiekio per parą lentelę (Taisyklių 1 priedas); jei buitinis vartotojas visuomeninio tiekėjo ar operatoriaus darbuotojui nesuteikia galimybės nustatyti veikiančių elektros energijos imtuvų galią, tai persiųsta elektros energija perskaičiuojama pagal buitiniam vartotojui sutartyje nustatytą leistinąją galią, o jei sutartis nesudaryta – pagal leistinąją galią ribojančių įrenginių duomenis apskaičiuotą leistinąją naudoti galią ir 24 valandų per parą trukmę.

Kai nustatoma, kad siekiant sumažinti apskaitomos elektros energijos kiekį arba elektros skaitiklio rodmenis, elektros apskaitos prietaisas ar elektros apskaitos schemos elementai yra paveikti, o operatoriaus darbuotojas per paskutinį elektros apskaitos prietaisų ar elektros apskaitos schemos elementų patikrinimą šios veikos dėl jos slapto pobūdžio negalėjo pastebėti (išorinio magnetinio lauko poveikis, elektros apskaitos prietaisų rodmenys atsukami atgal ar stabdomi specialiaisiais prietaisais, elektros apskaitos prietaisų, matavimo transformatorių falsifikavimas ar pan.) arba įrengiant paslėptą atvadą elektros imtuvai prijungti prieš elektros apskaitą arba be jos, arba padaryta kitų Taisyklių 6 punkto 22 pastraipos c punkte nurodytų pažeidimų, operatorius turi teisę perskaičiuoti tokio buitinio vartotojo suvartotos elektros energijos kiekį, elektros energijos vertę šio punkto antroje pastraipoje nustatyta tvarka per laikotarpį nuo sutarties sudarymo dienos, bet ne ilgesnį kaip treji metai. Galutinis perskaičiuojamo laikotarpio terminas nustatomas tinkamai, visapusiškai ir objektyviai įvertinus surašytą Elektros energijos vartojimo vietos apžiūros aktą, jame išdėstytas aplinkybes bei su tuo susijusius kitus duomenis ir įrodymus, vartotojo ar jo atstovo papildomai pateiktus paaiškinimus (jei jie pateikiami).

Kai nustatoma, kad asmens elektros įrenginiai prie operatoriaus elektros tinklo prijungti savavališkai, operatorius turi teisę apskaičiuoti suvartotos elektros energijos kiekį, elektros energijos vertę nustatydamas, kad ištisą parą (24 valandas) esant vienfaziam įvadui naudojama 6 kW galia, o trifaziam įvadui – 10 kW galia. Jei buvo nustatyta, kad prie elektros tinklo buvo prijungti elektros imtuvai, kurių bendra įrengtoji galia yra didesnė, nei nurodyta, tai perskaičiuojant taikoma bendra imtuvų galia. Laikotarpis, per kurį apskaičiuojama suvartota elektros energija, neturi būti ilgesnis kaip vieneri metai. Galutinis apskaičiuojamo laikotarpio terminas nustatomas tinkamai, visapusiškai ir objektyviai įvertinus surašytą Elektros energijos vartojimo vietos apžiūros aktą, jame išdėstytas aplinkybes bei su tuo susijusius kitus duomenis ir įrodymus, vartotojo ar jo atstovo papildomai pateiktus paaiškinimus (jei jie pateikiami);

Punkto pakeitimai:

Nr. 1-171, 2009-09-29, Žin., 2009, Nr. 118-5093 (2009-10-03), i. k. 109203NISAK0001-171

 

97.5. jeigu daugiabučiame gyvenamajame name arba bendrabučio tipo daugiabučiame gyvenamajame name viename bute (kambaryje), kuriame yra įrengtas tik vienas elektros apskaitos prietaisas ir jame gyvena keli asmenys (kelios šeimos), už elektros energiją ir elektros energijos persiuntimo bei kitas su tuo susijusias paslaugas su tiekėju ir (ar) operatoriumi atsiskaitoma pagal minėto apskaitos prietaiso rodmenis ir vieną apmokėjimo dokumentą. Kuris asmuo (šeima) įforminamas kaip buitinis vartotojas, sprendžiama šių asmenų (šeimų) tarpusavio susitarimu.

Nesutarimai dėl tarpusavio atsiskaitymų tarp tokių asmenų (šeimų) sprendžiami teismo tvarka;

97.6. buitiniai vartotojai, pageidaujantys laikinai vartoti elektros energiją be elektros apskaitos prietaisų, turi gauti operatoriaus leidimą. Tai, kad prijungiami buitinio vartotojo įrenginiai atitinka elektros įrenginių įrengimo ir saugų eksploatavimą reglamentuojančių dokumentų reikalavimus, garantuoja ir už tai atsako pats buitinis vartotojas. Buitiniam vartotojui papildomai Elektros energijos vartotojų, gamintojų energetikos objektų (tinklų, įrenginių, sistemų) prijungimo prie veikiančių energetikos įmonių objektų (tinklų, įrenginių, sistemų) taisyklėse nustatyta tvarka sumokėjus operatoriui už laikiną elektros įrenginių prijungimą ir atjungimą, jo elektros įrenginius prie elektros tinklo prijungia ir atjungia operatorius arba daugiabučio gyvenamojo namo ar bendrabučio tipo daugiabučio gyvenamojo namo vidaus elektros tinklus eksploatuojanti organizacija. Šiuo atveju už suvartotą elektros energiją ir elektros energijos persiuntimo ir kitas su tuo susijusias paslaugas atsiskaitoma su tiekėju ir (ar) operatoriumi pagal prijungiamų elektros imtuvų įrengtąją galią bei pageidaujamą vartojimo laiką. Apmokama iš anksto (avansu) galiojančiomis kainomis ir tarifais, jeigu šalys nesusitarė kitaip;

97.7. jeigu elektros energija tiekiama (persiunčiama) daugiabučio gyvenamojo namo bendroms reikmėms (vestibiuliams, laiptinėms ir rūsiams apšviesti, hidrauliniams siurbliams, liftui ir kitoms bendroms reikmėms) arba daugiabučiam gyvenamajam namui (butams, kambariams, virtuvėms, dušams, sanitariniams mazgams, skalbykloms, poilsio kambariams, vestibiuliams, laiptinėms ir rūsiams apšviesti, hidrauliniams siurbliams, liftui ir kitoms bendroms reikmėms), kai kiekvienam daugiabučio gyvenamojo namo butui nėra įrengti atskiri teisės aktų reikalavimus atitinkantys operatoriui priklausantys elektros apskaitos prietaisai, už atsiskaitymą su tiekėju ir (ar) operatoriumi už patiektą elektros energiją, elektros energijos persiuntimo ir kitas su tuo susijusias paslaugas pagal įvadinių elektros apskaitos prietaisų rodmenis yra atsakingi daugiabučio gyvenamojo namo butų ir kitų patalpų savininkai ir (ar) teisės aktų nustatytais atvejais – nuomininkai.

Daugiabučio gyvenamojo namo savininkų bendrija, daugiabučio gyvenamojo namo butų ir kitų patalpų savininkų sudaryta jungtinės veiklos sutartimi įgaliotas asmuo, o kai savininkai nėra įsteigę daugiabučio gyvenamojo namo savininkų bendrijos ir nėra sudarę jungtinės veiklos sutarties -teisės aktų nustatyta tvarka paskirtas administratorius privalo tiekėjo ar operatoriaus nurodytu periodiškumu nurašyti įvadinių elektros apskaitos prietaisų rodmenis, apskaičiuoti už patiektą elektros energiją ir (ar) elektros energijos persiuntimą ir kitas su tuo susijusias paslaugas tiekėjui ir (ar) operatoriui mokėtiną sumą, paskirstyti ją kiekvienam daugiabučio gyvenamojo namo butų ir kitų patalpų savininkui ir (ar) nuomininkui ir informuoti kiekvieną savininką ir (ar) nuomininką apie tiekėjui ir (ar) operatoriui mokėtiną sumą.

Daugiabučio gyvenamojo namo savininkų bendrija, daugiabučio gyvenamojo namo butų ir kitų patalpų savininkų sudaryta jungtinės veiklos sutartimi įgaliotas asmuo arba administratorius privalo tiekėjo ar operatoriaus nurodytu periodiškumu ir apimtimi pateikti tiekėjui ar operatoriui įvadinių elektros apskaitos prietaisų rodmenis, namui ir atskirai kiekvienam savininkui ir (ar) nuomininkui už suvartotą elektros energiją ir (ar) elektros energijos persiuntimo ir kitas su tuo susijusias paslaugas paskirstytas sumas bei kitą tiekėjo ar operatoriaus pareikalautą informaciją (daugiabučio gyvenamojo namo butų ir kitų patalpų savininkų ir (ar) nuomininkų sąrašus, namo, butų ir kitų patalpų plotus, už patiektą elektros energiją ir (ar) už elektros energijos persiuntimo bei kitas su tuo susijusias paslaugas mokėtinų sumų paskirstymo savininkams metodiką ir kita). Daugiabučio gyvenamojo namo savininkų bendrija, daugiabučio gyvenamojo namo butų ir kitų patalpų savininkų sudaryta jungtinės veiklos sutartimi įgaliotas asmuo ar administratorius gali susitarti su tiekėju ir (ar) operatoriumi, kad už daugiabučio gyvenamojo namo bendrom reikmėm arba daugiabučiam gyvenamajam namui, kai kiekvienam daugiabučio gyvenamojo namo butui nėra įrengti atskiri teisės aktų reikalavimus atitinkantys operatoriui priklausantys elektros apskaitos prietaisai, patiektą (persiųstą) elektros energiją, elektros energijos persiuntimo ir kitas su tuo susijusias paslaugas su tiekėju ir (ar) operatoriumi atsiskaito daugiabučio gyvenamojo namo savininkų bendrija, daugiabučio gyvenamojo namo butų ir kitų patalpų savininkų sudaryta jungtinės veiklos sutartimi įgaliotas asmuo arba administratorius.

Daugiabučio gyvenamojo namo savininkų bendrijos, daugiabučio gyvenamojo namo butų ir kitų patalpų savininkų sudaryta jungtinės veiklos sutartimi įgalioto asmens ar administratoriaus išlaidas, susijusias su šiame punkte numatytų pareigų vykdymu, teisės aktų nustatyta tvarka atlygina daugiabučio gyvenamojo namo butų ir kitų patalpų savininkai ir (ar) teisės aktų numatytais atvejais – nuomininkai.

 

XI. ELEKTROS ENERGIJOS PERSIUNTIMO IR (AR) TIEKIMO NUTRAUKIMO AR APRIBOJIMO SĄLYGOS

 

98. Elektros energijos persiuntimą ir (ar) tiekimą vartotojui nutraukti ar apriboti leidžiama tik šiose Taisyklėse, kituose teisės aktuose ir sutartyje nustatytais atvejais ir tvarka, išskyrus atvejus, kai tai atliekama siekiant užtikrinti visuomenės interesus:

98.1. kai Valstybinė energetikos inspekcija nustatė tokius vartotojo elektros įrenginių ir jų eksploatacijos trūkumus, dėl kurių gresia avarija, gedimai, sutrikimai ar kyla pavojus žmonių gyvybei ir saugumui. Šiuos įrenginius vartotojas privalo nedelsdamas išjungti.

Jei vartotojas šių reikalavimų nevykdo, tai Valstybinė energetikos inspekcija raštišku reikalavimu aprūpinimą elektros energija be išankstinio įspėjimo nutraukia operatorius, o vartotojas privalo operatoriui atlyginti visus dėl šių reikalavimų nevykdymo atsiradusius tiesioginius nuostolius;

Punkto pakeitimai:

Nr. 1-171, 2009-09-29, Žin., 2009, Nr. 118-5093 (2009-10-03), i. k. 109203NISAK0001-171

 

98.2. kai tai būtina siekiant išvengti ar susiklosčius energetikos sistemoje ar operatoriaus elektros tinkle ekstremaliai padėčiai, kuri kelia grėsmę sistemos ar elektros tinklo funkcionavimui ir stabilumui, susidarius generavimo galios ar elektros energijos deficitui (avarinis elektros energijos tiekimo nutraukimas ar apribojimas). Šiais atvejais vartotojams elektros energijos persiuntimas, tiekimas nutraukiamas ar apribojamas pagal iš anksto parengtus ir vartotojams praneštus elektros energijos ir galios apribojimų ir avarinių atjungimų grafikus bei pastarųjų įvedimo tvarką.

Minėti vartotojų elektros energijos ir galios apribojimo ir avarinio atjungimo grafikai sudaromi vadovaujantis Aprūpinimo elektros energija nutraukimo, siekiant užtikrinti visuomenės interesus, detaliomis sąlygomis ir su tuo susijusių nuostolių apskaičiavimo ir atlyginimo tvarka, patvirtinta Lietuvos Respublikos ūkio ministro 2001 m. gruodžio 18 d. įsakymu Nr. 380 (Žin., 2001, Nr. 110-4010).

Apie elektros energijos ar galios apribojimus operatorius privalo iš anksto, ne vėliau kaip prieš 24 valandas, pranešti tiekėjams ir vartotojams, išskyrus atvejus, kai operatoriui prireikia nedelsiant įvesti elektros galios apribojimus. Apie elektros galios apribojimus be išankstinio įspėjimo, nedelsiant turi būti informuoti tiekėjai ir vartotojai.

Elektros energijos persiuntimą, tiekimą nutraukti ar apriboti vartotojams be išankstinio įspėjimo galima tik tais atvejais, kai tuo siekiama išvengti avarijos ar gedimų energetikos sistemoje ar operatoriaus elektros tinkle arba likviduoti patirtą avariją, gedimus ar sutrikimus. Tokiais atvejais operatorius ar visuomeninis tiekėjas vykdo vartotojų avarinių atjungimų grafiką. Elektros energijos persiuntimo ir tiekimo nutraukimo ar apribojimo priežastis operatorius turi vėliau nedelsdamas pranešti tiekėjams ir vartotojams.

Jei vartotojas nesilaiko elektros energijos apribojimo ir išjungimo grafikų, trukdo operatoriui nutraukti elektros energijos persiuntimą ar tiekimą, tai šio vartotojo elektros įrenginiai gali būti nedelsiant priverstinai atjungti nuo elektros tinklo;

98.3. kai tai būtina atliekant elektros tinklų priežiūros darbus.

Vykdydami planinius elektros tinklų priežiūros darbų grafikus, operatoriai ar visuomeniniai tiekėjai apie numatomą elektros energijos persiuntimo, tiekimo nutraukimą ar apribojimą, jei tai įmanoma numatyti, ne vėliau kaip prieš 10 kalendorinių dienų, jei kitaip nenustatyta sutartyje, turi pranešti tiekėjams ir vartotojams (nurodyti planuojamą elektros energijos persiuntimo, tiekimo nutraukimo ar apribojimo laiką ir trukmę).

Tiekėjai ir vartotojai turi netrukdyti operatoriams atlikti šiame punkte nurodytus darbus.

99. Apie planuojamą elektros energijos persiuntimo, tiekimo nutraukimą ar apribojimą arba kai tai daroma siekiant užtikrinti visuomenės interesus arba Taisyklių 98.2 ir 98.3 punktuose nustatytais atvejais operatorius ar visuomeninis tiekėjas turi pranešti raštu (paštu, per kurjerį, faksimiliniu ryšiu) arba viešai skelbdami vietinėje spaudoje.

Sutartyje gali būti nustatyti ir kiti pranešimo būdai ir terminai.

100. Elektros energijos persiuntimas ir (ar) tiekimas taip pat gali būti nutrauktas ar apribotas šiais atvejais:

100.1. operatorius turi teisę nedelsdamas atjungti vartotojo elektros energijos imtuvus nuo elektros tinklo, kai nustatyta, kad vartotojas, pažeidęs Taisyklių nuostatas, savavališkai prijungė elektros energijos imtuvus prie operatoriaus elektros tinklo ir (arba) ją neteisėtai vartoja ar neleidžia operatoriaus ar visuomeninio tiekėjo įgaliotiems darbuotojams patikrinti atvado ir elektros apskaitos prietaisų bei elektros apskaitos schemos elementų;

100.2. operatorius ar visuomeninis tiekėjas turi teisę nutraukti elektros energijos persiuntimą ir (ar) tiekimą vartotojui, jeigu vartotojas savo veika sukelia trikdžių, turinčių neigiamą įtaką elektros energijos kokybei, ir, gavęs rašytinį įspėjimą, per 5 dienas nenutraukia šios veikos;

100.3. operatorius ar visuomeninis tiekėjas turi teisę iš anksto įspėjęs ir nurodęs nutraukimo terminą nutraukti elektros energijos persiuntimą ir (ar) tiekimą vartotojui, jeigu vartotojas, gavęs rašytinį įspėjimą, nesutinka įleisti operatoriaus ar visuomeninio tiekėjo atstovų į vartotojų teritorijas ir (ar) patalpas kontroliuoti elektros energijos vartojimo režimą, įrengti, keisti, prižiūrėti ir tikrinti elektros apskaitos prietaisus, elektros apskaitos schemų elementus, jų plombas, jų veikimą, nuskaityti elektros apskaitos prietaisų rodmenis, taip pat prižiūrėti ir eksploatuoti vartotojo patalpose ar teritorijoje esančius operatoriaus elektros įrenginius (transformatorines pastotes, elektros linijas, elektros skydus ar pan.);

100.4. operatorius ar visuomeninis tiekėjas turi teisę nutraukti elektros energijos persiuntimą ir (ar) tiekimą vartotojui, jeigu vartotojas nėra sudaręs elektros energijos persiuntimo sutarties ir (ar) elektros energijos pirkimo- pardavimo sutarties arba sudaryta sutartis nebegalioja;

100.5. operatorius ar visuomeninis tiekėjas turi teisę nutraukti elektros energijos persiuntimą ir (ar) tiekimą vartotojui, jeigu elektros energijos tiekti ar elektros energijos persiųsti negalima dėl nuo tiekėjo ar operatoriaus nepriklausančių aplinkybių, taip pat kitais įstatymų ar teisės aktų nustatytais atvejais;

100.6. operatorius ar visuomeninis tiekėjas turi teisę nutraukti elektros energijos persiuntimą ir (ar) tiekimą vartotojui, jeigu vartotojas neteisėtai vartoja elektros energiją;

100.7. operatorius turi teisę nutraukti elektros energijos persiuntimą vartotojui, jeigu tiekėjas nutraukė elektros energijos tiekimą vartotojui ir iš anksto raštu nurodė operatoriui nutraukti elektros energijos persiuntimą vartotojui, arba jeigu nepriklausomas tiekėjas, su kuriuo vartotojas yra sudaręs elektros energijos pirkimo-pardavimo sutartį, nevykdo savo įsipareigojimų operatoriui, susijusių su elektros energijos balansavimo paslauga ir elektros energijos pardavimu ir persiuntimu vartotojui;

100.8. operatorius ar visuomeninis tiekėjas, raštu įspėjęs buitinį vartotoją ne vėliau kaip prieš 15 kalendorinių dienų, kitus vartotojus – prieš 10 kalendorinių dienų, turi teisę įspėjime nurodytu laiku arba vėliau jam nutraukti ar apriboti elektros energijos persiuntimą ir (ar) tiekimą šiais atvejais:

100.8.1. kai vartotojas nustatytu terminu nevisiškai atsiskaito už suvartotą elektros energiją, elektros energijos persiuntimą ar už kitas su tuo susijusias paslaugas, reaktyviąją elektros energiją ar nevykdo kitų Taisyklėse ar sutartyje nustatytų sąlygų;

100.8.2. kai vartotojas nustatytu laikotarpiu neapmoka ar iš dalies apmoka bet kurią iš sąskaitų: už sugadintus operatoriui priklausančius elektros tinklo elementus, elektros apskaitos prietaisus ar kitus elektros apskaitos schemoje įrengtus įrenginius ar įtaisus, jų remontą, keitimą, metrologinę patikrą; už priverstines paslaugas (išjungiant ir įjungiant elektros energiją dėl šių Taisyklių pažeidimų; nepagrįstus vartotojo prašymus dėl apskaitos schemos patikrinimo, apskaitos prietaiso ar kito apskaitos schemoje naudojamo įrenginio ar įtaiso patikrinimo, keitimo ar pan.);

100.8.3. kai vartotojas neleidžia (neįsileidžia) operatoriaus ar visuomeninio tiekėjo įgaliotų darbuotojų tikrinti elektros energijos vartojimo režimą, įrengti, keisti, prižiūrėti ir tikrinti elektros apskaitos prietaisus, elektros apskaitos schemų elementus, jų plombas, jų veikimą, patikrinti atvadą, nustatyti elektros apskaitos prietaisų rodmenis, taip pat prižiūrėti ir eksploatuoti vartotojo patalpose ar teritorijoje esančius operatoriaus ar visuomeninio tiekėjo elektros įrenginius (transformatorines pastotes, elektros linijas, elektros skydus ar pan.);

100.8.4. kai vartotojas nepateikia visų prievolių pagal sutartį tinkamo įvykdymo užtikrinimo arba nesutinka suteikti kitų operatoriaus ar visuomeninio tiekėjo pareikalautų atsiskaitymo garantijų (pvz., už elektros energijos persiuntimą ir (ar) tiekimą mokėti iš anksto (avansu), nustatyti trumpesnius ataskaitinius laikotarpius ir (ar) atsiskaitymo terminus);

100.8.5. kai vartotojas nevykdo operatoriaus nurodymų pagal Taisyklių 56 punktą.

101. Už elektros energijos persiuntimo ir (ar) tiekimo nutraukimą ir atstatymą dėl priežasčių, nurodytų Taisyklių 100 punkte, vartotojas apmoka operatoriui pagal pateiktą sąskaitą.

102. Vartotojui pašalinus trūkumus, nurodytus Taisyklių 100 punkte, arba visiškai apmokėjus šiame punkte nurodytas skolas, netesybas (delspinigius) ir sumokėjus išjungimo ir įjungimo išlaidas, elektros energijos persiuntimas ir (ar) tiekimas jam atnaujinamas per 2 darbo dienas (buitiniams vartotojams – per 5 darbo dienas).

103. Jei vartotojai (tarp jų ir buitiniai vartotojai) neapmoka už daugiabučio gyvenamojo namo bendroms reikmėms ir (ar) lifto suvartotą elektros energiją ar už elektros energijos persiuntimo paslaugą, operatorius ar visuomeninis tiekėjas turi teisę savo iniciatyva ar vartotojams atstovaujančio juridinio ar fizinio asmens (daugiabučio gyvenamojo namo ar bendrabučio tipo daugiabučio gyvenamojo namo savininkų bendrijos, jungtinės veiklos sutarties įgalioto asmens arba administratoriaus) prašymu, esant sudarytai tokios paslaugos sutarčiai, vadovaudamasis Taisyklių 100.8.1 punktu nutraukti elektros energijos persiuntimą ir (ar) tiekimą tokio vartotojo gyvenamoms ar kitoms patalpoms tik tuo atveju, jeigu toks atjungimas nepadarys žalos kitų to namo butų savininkams (nuomininkams). Už paslaugas (nutraukiant ir atnaujinant elektros energijos persiuntimą ir (ar) tiekimą) pagal pateiktą apmokėjimo dokumentą operatoriui ar visuomeniniam tiekėjui apmoka vartotojas ar vartotojams atstovaujantis juridinis ar fizinis asmuo, kurio prašymu buvo nutrauktas elektros energijos persiuntimas ir (ar) tiekimas.

104. Kai vartotojas raštu informuoja operatorių ir tiekėją, kad jis tam tikrą laiką nevartos elektros energijos, tai jam Taisyklių 96.2 punkte nurodytos nuostatos netaikomos, jeigu vartotojas per nurodytą laikotarpį nevartoja elektros energijos.

105. Už nepagrįstą vartotojų elektros energijos persiuntimo ir (ar) tiekimo nutraukimą ar apribojimą atsakoma įstatymų nustatyta tvarka.

 

XII. ATSAKOMYBĖ

 

106. Kai vartotojui nutraukiamas arba apribojamas elektros energijos persiuntimas ir (ar) tiekimas ar elektros energijos kokybės parametrai elektros energijos persiuntimo paslaugos ar elektros energijos pirkimo–pardavimo vietoje neatitinka nustatytų reikalavimų (išskyrus atvejus, nurodytus Taisyklių 98, 100, 103 ir 107 punktuose), operatorius ar visuomeninis tiekėjas vartotojo reikalavimu atlygina jam dėl operatoriaus ar visuomeninio tiekėjo kaltės patirtus tiesioginius nuostolius.

Punkto pakeitimai:

Nr. 1-171, 2009-09-29, Žin., 2009, Nr. 118-5093 (2009-10-03), i. k. 109203NISAK0001-171

 

107. Operatorius ar visuomeninis tiekėjas neatlygina vartotojui patirtų nuostolių, kai jam elektros energijos persiuntimas ir (ar) tiekimas nutraukiamas ar apribojamas arba elektros energijos kokybės parametrai neatitinka nustatytų sutartyje:

107.1. dėl stichinių gamtos reiškinių (potvynio, perkūnijos, apšalo, šlapdribos, audros, škvalo, ižo ar pan.) ir gaisro atvejais;

107.2 dėl karo, teroristinių veiksmų;

107.3. dėl nenugalimos jėgos aplinkybių;

107.4. dėl valstybės veiksmų;

107.5. dėl trečiųjų asmenų veiksmų (elektros įrenginių vagystės ar gadinimo, pašalinių daiktų užmetimo ant orinių elektros linijų laidų ar pan.);

107.6. dėl nukentėjusiojo veiksmų ar neveikimo (kai vartotojas nesilaiko sutartyse ar teisės aktuose nustatytų reikalavimų, neįdiegia teisės aktuose ir sutartyse nustatytų nuostolių mažinimo techninių priemonių, kai dėl netinkamos vartotojo įrenginių priežiūros ar teisės aktų reikalavimų pažeidimų automatikos ar apsaugos sistemos atjungė elektros energijos persiuntimą ir tiekimą vartotojui ar pan.);

107.7. dėl sisteminės priešavarinės automatikos poveikio (esant gedimui, sutrikimui ar avarijai kitose energetikos sistemose);

107.8. šių Taisyklių 98 ir 100 punktuose nustatytais atvejais;

107.9. kai vartotojo aprūpinimo elektros energija nutraukimo laikas kiekvienu atskiru atveju neviršija sutartyje ar šiose Taisyklėse nustatyto aprūpinimo elektra atkūrimo laiko;

107.10. dėl būtinojo reikalingumo aplinkybių;

107.11. kitais teisės aktų ar sutarčių nustatytais atvejais.

108. Jei vartotojas, eksploatuodamas elektros įrenginius, pažeidė teisės aktų reikalavimus ir dėl jo veiksmų ar neveikimo elektros energijos tiekimo tinkluose, įrenginiuose ar prietaisuose įvyko avarija, gedimas arba sutrikimas ir elektros energija dėl to nebuvo persiunčiama ir (ar) tiekiama kitiems vartotojams arba buvo daroma įtaka elektros energijos kokybei, tai vartotojas privalo atlyginti visus operatoriaus, tiekėjo ir (ar) kitų vartotojų, trečiųjų asmenų patirtus tiesioginius nuostolius.

1081. Jei vartotojas neatlieka su juo sudarytoje elektros energijos pirkimo–pardavimo ir (ar) elektros energijos persiuntimo paslaugos sutartyje nustatytų pareigų arba jas atlieka netinkamai, nepagrįstai naudojasi (piktnaudžiauja) jam suteiktomis teisėmis, operatorius turi teisę reikalauti vartotojo atlyginti operatoriaus dėl to patirtus tiesioginius nuostolius.

Papildyta punktu:

Nr. 1-171, 2009-09-29, Žin., 2009, Nr. 118-5093 (2009-10-03), i. k. 109203NISAK0001-171

 

109. Nutraukus elektros energijos persiuntimą ir (ar) tiekimą, operatorius ir vartotojai privalo imtis visų įmanomų priemonių galimiems nuostoliams išvengti ar sumažinti.

110. Vartotojas prašymą dėl tiesioginių nuostolių atlyginimo privalo pateikti per 10 kalendorinių dienų nuo nuostolių atsiradimo. Operatorius ar visuomeninis tiekėjas privalo vartotojo prašymą išnagrinėti per 30 kalendorinių dienų. Prireikus vartotojo prašymui nagrinėti operatorius ar visuomeninis tiekėjas gali sudaryti komisiją, į kurios sudėtį turi būti įtraukti operatoriaus ir (ar) visuomeninio tiekėjo ir vartotojo atstovai. Nustatant elektros energijos persiuntimo, tiekimo nutraukimo ar apribojimo priežastis, taip pat vartotojo nuostolius, jei dėl to vartotojui elektros energiją tiekiantis tiekėjas ar persiunčiantis skirstomųjų tinklų operatorius gali turėti atgręžtinių reikalavimų teisių į perdavimo sistemos operatorių, į vartotojo prašymui nagrinėti sudaromos komisijos sudėtį jie privalo įtraukti perdavimo sistemos operatoriaus atstovą. Sudaryta komisija turi ištirti elektros energijos persiuntimo ir (ar) tiekimo nutraukimo ar apribojimo priežastis ir nustatyti nuostolių dydį. Komisijos išvados ir rezultatai įforminami aktu.

111. Elektros energijos persiuntimo ir (ar) tiekimo nutraukimo laikas, nepersiųstos (nepatiektos) elektros energijos kiekis ir priežastys nustatomos pagal operatoriaus ar visuomeninio tiekėjo bei vartotojo operatyvinius dokumentus ir registravimo prietaisų rodmenis.

Nepersiųstos (nepatiektos) elektros energijos kiekis, nekokybiškai pagamintos arba sugadintos produkcijos kiekis, sugadintos įrangos vertė nustatomi pagal operatoriaus, tiekėjo arba vartotojo pateiktus įrodančius dokumentus.

Jeigu nuostolių dydžių pagal turimą informaciją tiksliai nustatyti negalima, tai jų vertė nustatoma šalių susitarimu. Šalims nesusitarus, nuostolių dydį nustato teismas.

112. Nuostoliai, patirti dėl elektros energijos persiuntimo ir (ar) tiekimo nutraukimo ar apribojimo, turi būti atlyginti per 30 kalendorinių dienų nuo jų vertės ir vartotojo prašymo pagrįstumo nustatymo dienos, jei vartotojas ir visuomeninis tiekėjas ar operatorius nėra susitarę kitaip.

113. Nuostolių atlyginimo klausimai tarp perdavimo sistemos operatoriaus ir skirstomųjų tinklų operatorių ir (ar) tiekėjų sprendžiami teisės aktuose ir tarpusavio sutartyse nustatytais pagrindais ir tvarka.

 

XIII. SANTYKIAI SU VARTOTO JAIS, TURINČIAIS GENERAVIMO ŠALTINIUS

 

114. Generavimo šaltiniai, prijungti prie vartotojo tinklo, kurių įrengtoji galia sudaro daugiau kaip 5 MW, turi paklusti bendrajam operatoriaus elektros tinklo operatyviajam dispečeriniam valdymui.

115. Prijungti bet kokius naujuosius ir veikiančius generavimo šaltinius prie vartotojo elektros tinklo, kai pastarojo elektros tinklas ir įrenginiai yra prijungti prie operatoriaus tinklo, galima tik gavus ir įvykdžius operatoriaus projektavimo technines sąlygas ir Elektros energijos vartotojų, gamintojų energetikos objektų (tinklų, įrenginių, sistemų) prijungimo prie veikiančių energetikos įmonių objektų (tinklų, įrenginių, sistemų) taisyklių, kitų teisės aktų reikalavimus ir gavus Valstybinė energetikos inspekcija išvadas dėl vartotojo elektros įrenginių atitikties projektui, elektros įrenginių įrengimo bei saugaus eksploatavimo (techninės saugos) reglamentuojančių teisės aktų reikalavimams.

Punkto pakeitimai:

Nr. 1-171, 2009-09-29, Žin., 2009, Nr. 118-5093 (2009-10-03), i. k. 109203NISAK0001-171

 

116. Generavimo šaltinių veikimo sąlygos, metinis ir mėnesiniai gamybos kiekiai ir galimybė perduoti perteklinę elektros energiją į operatoriaus elektros tinklą, jos kiekiai, kainos ir tarifai, atsiskaitymo terminai, elektros apskaitos prietaisų įrengimo vietos, žinių apie pagamintą ir perduotą elektros energiją pateikimo tvarka ir kitos sąlygos nustatomos sutartimi tarp vartotojo, turinčio generavimo šaltinį, ir operatoriaus.

117. Į operatoriaus elektros tinklą perduodama elektros energija ir galia turi būti apskaitomos elektros apskaitos prietaisais, kuriuos įrengia ir prižiūri operatorius.

118. Perduodant elektros energiją į operatoriaus elektros tinklą, elektros energijos technologinės sąnaudos vartotojo aukštinamuosiuose galios transformatoriuose turi būti priskiriamos vartotojui, turinčiam generavimo šaltinį.

119. Kai generavimo šaltinį turintis vartotojas per ataskaitinį laikotarpį perdavė operatoriui ir vartojo elektros energiją iš operatoriaus elektros tinklo, operatorius ar vartotojas už elektros energiją ir jos persiuntimo paslaugą atsiskaito pagal sutartyje nustatytas sąlygas.

120. Neperdavus į operatoriaus elektros tinklą sutartyje nustatyto elektros energijos kiekio arba perdavus kokybės neatitinkančią elektros energiją, vartotojas, turintis generavimo šaltinį, atlygina operatoriui patirtus nuostolius sutartyje ir Taisyklių 110 ir 111 punktuose nustatyta tvarka.

121. Neperduotas į operatoriaus elektros tinklą (dėl turinčio generavimo šaltinį vartotojo kaltės) elektros energijos kiekis nustatomas kaip skirtumas tarp nustatyto ir faktiško elektros energijos perdavimo į operatoriaus elektros tinklą grafiko (paros, mėnesio ar pan.).

 

XIV GINČŲ SPRENDIMAS

 

122. Ginčai sprendžiami sutarties šalių susitarimu arba teismo tvarka.

123. Valstybinė energetikos inspekcija išankstine skundų nagrinėjimo ne teisme tvarka nagrinėja vartotojų skundus dėl elektros įrenginių ir apskaitos prietaisų gedimų, eksploatavimo, elektros energijos kokybės reikalavimų, elektros energijos apskaitos ir mokėjimo už suvartotą elektros energiją pažeidimų, avarijų, energijos tiekimo nutraukimo, sustabdymo ar ribojimo.

Punkto pakeitimai:

Nr. 1-171, 2009-09-29, Žin., 2009, Nr. 118-5093 (2009-10-03), i. k. 109203NISAK0001-171

 

124. Ginčai tarp vartotojo ir operatoriaus ar visuomeninio tiekėjo dėl elektros apskaitos prietaisų dingimo sprendžiami tarpusavio susitarimu arba teismo tvarka.

125. Bet kuri sutarties šalis, pasirašiusi sutartį arba ją rašydama, gali kreiptis į kompetentingus nepriklausomus ekspertus, ekspertų įstaigas arba valstybės institucijas norėdama gauti atitinkamas išvadas, į kurias sprendžiant nesutarimus gali būti atsižvelgiama.

126. Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba išankstine skundų nagrinėjimo ne teisme tvarka nagrinėja buitinių vartotojų skundus dėl elektros energijos pirkimo–pardavimo ar paslaugų sutarčių nesąžiningų sąlygų taikymo.

Papildyta punktu:

Nr. 1-171, 2009-09-29, Žin., 2009, Nr. 118-5093 (2009-10-03), i. k. 109203NISAK0001-171

 

______________

 

BUITINIŲ VARTOTOJŲ DAŽNIAUSIA NAUDOJAMŲ ELEKTROS ENERGIJOS IMTUVŲ

VEIKIMO VALANDŲ SKAIČIAUS PER PARĄ

L E N T E L Ė

(operatoriui ar visuomeniniam tiekėjui leidus laikinai vartoti elektros energiją be apskaitos prietaisų)

 

 

Eil. Nr.

Elektros energijos imtuvų ir elektrifikuotų procesų pavadinimai

Veikimo valandų skaičius per parą vienam elektros energijos imtuvui ar elektrifikuotam procesui

Sausis

Vasaris

Kovas

Balandis

Gegužė

Birželis

Liepa

Rugpjūtis

Rugsėjis

Spalis

Lapkritis

Gruodis

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

1.

Apšvietimas

buto, kambario, namo

8

7

5

4

4

4

4

4

5

7

8

8

šiltnamio

14

14

13

11

9

4

4

5

7

12

14

15

kiemo, garažo

2

2

2

1

1

1

1

1

2

2

2

2

2.

Patalpų šildymas

buto, kambario, namo

14

14

12

8

0

0

0

0

4

12

14

14

šiltnamio

19

20

20

16

9

0

0

0

9

18

19

19

viryklė (iki 1 kW)

12

12

12

6

0

0

0

0

6

12

12

12

pirties

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

3.

Viryklė, televizorius, kompiuteris, metalo ir medžio apdirbimo staklės, suvirinimo įrenginys

2

2

2

2

2

2

2

2

2

2

2

2

4.

Virtuvinis kombainas, mikrobangų krosnelė, pašarų smulkintuvas, lygintuvas akumuliatoriams krauti

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

5.

Virdulys, pieno separatorius, tešlos maišyklė, laidynė, grindų blizgintuvas, galąstuvas, dulkių siurblys

0,5

0,5

0,5

0,5

0,5

0,5

0,5

0,5

0,5

0,5

0,5

0,5

6.

Orkaitė (grilis), radijas, garso ir vaizdo magnetofonas, namų kino sistema, muzikinis centras

2

2

2

2

2

2

2

2

2

2

2

2

7.

Vandens šildytuvas

4

4

4

4

4

3

3

3

4

4

4

4

8.

Sulčiaspaudė

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

9.

Daržovių apdorojimo įrenginys

0

0

0

0

0

4

4

4

4

4

4

0

10.

Sviestamušė, skalbiamoji mašina

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

11.

Malūnas

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

12.

Vandens siurblys

2

2

2

2

2

2

2

2

2

2

2

2

13.

Kuro siurblys

5

5

5

5

5

1

1

1

5

5

5

5

14.

Šaldytuvas (kompresorinis)

12

12

12

12

12

12

12

12

12

12

12

12

15.

Šaldytuvas (absorbcinis), medienos džiovinimo įrenginys

24

24

24

24

24

24

24

24

24

24

24

24

16.

Betono maišyklė

1

1

7

7

8

8

8

8

8

8

1

1

17.

Kompresorius

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

18.

Statybos apdailos įrenginys

3

3

3

4

5

6

6

6

5

4

3

3

19.

Parketo šlifavimo aparatas

3

3

3

3

3

3

3

3

3

3

3

3

20.

Pjūklas

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

21.

Mėšlo šalinimo transporteris

2

2

2

2

0

0

0

0

0

2

2

2

22.

Melžimo aparatas

1.5

1.5

1.5

1.5

1.5

1.5

1.5

1.5

1.5

1.5

1.5

1.5

23.

Liftas

7

7

7

7

7

7

7

7

7

7

7

7

24.

Keltas, kabamasis keltuvas

1

1

1

2

2

2

2

2

2

1

1

1

25.

Įrenginiai automobilių ratams montuoti ir balansuoti

8

8

8

8

8

8

8

8

8

8

8

8

26.

Indaplovė

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

27.

Fontano siurblys

0

0

0

0

10

10

10

10

0

0

0

0

28.

Oro kondicionierius

6

6

6

6

6

6

6

6

6

6

6

6

29.

Cirkuliacinis siurblys

24

24

24

24

0

0

0

0

24

24

24

24

30.

Šaldiklis

12

12

12

12

12

12

12

12

12

12

12

12

31.

Skalbinių elektrinis džiovintuvas

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

32.

Plaukų džiovintuvas

0,5

0,5

0,5

0,5

0,5

0,5

0,5

0,5

0,5

0,5

0,5

0,5

33.

Elektrinis garų surinktuvas

2

2

2

2

2

2

2

2

2

2

2

2

34.

Gruzdintuvė, skrudintuvas, kepimo krosnelė ir kiti buitiniai prietaisai

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

35.

Ventiliatorius

0

0

0

0

4

4

4

4

0

0

0

0

36.

Kavos virimo aparatas

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

37.

Elektrinė siuvimo ir mezgimo mašina

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

38.

Elektrinis vonios šildytuvas („gyvatukas“)

4

4

4

4

4

4

4

4

4

4

4

4

39.

Baseino filtravimo įranga

2

2

2

2

2

2

2

2

2

2

2

2

40.

Liftas (buitinis)

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

41.

Elektrinė žoliapjovė

0

0

0

0

1

1

1

1

1

0

0

0

42.

Hidroforas

2

2

2

2

2

2

2

2

2

2

2

2

43.

Apsaugos sistema

24

24

24

24

24

24

24

24

24

24

24

24

 

Pastabos:

 

1. Visų kitų šioje lentelėje nepaminėtų naudojamų elektros energijos imtuvų veikimo valandų skaičius per parą nurodomas operatoriaus ar visuomeninio tiekėjo leidime, susitarus su vartotoju.

2. Lifto suvartotos elektros energijos kiekis (sutarties šalių susitarimu) gali būti apskaičiuotas ir pagal lifto keliamąją galią.

Priedo pakeitimai:

Nr. 1-171, 2009-09-29, Žin., 2009, Nr. 118-5093 (2009-10-03), i. k. 109203NISAK0001-171

 

 

(Akto formos pavyzdys)

 

ELEKTROS ENERGIJOS VARTOJIMO VIETOS APŽIŪROS

AKTAS NR._________

 

___________________

(data)

___________________

(vieta)

 

Šis aktas surašytas ___________________________________________________________ ,

(elektros energijos vartotojo (objekto) pavadinimas)

vartotojo (objekto) adresas _____________________________________________________ ,

dalyvaujant _________________________________________________________________

(savininko, nuomininko, vartotojo atstovo pareigos, vardas, pavardė, asmens kodas, įmonės kodas)

ir liudytojams:________________________________________________________________

(liudytojų vardai, pavardės, gyvenamoji vieta)

Aktą surašė: _________________________________________________________________

(juridinio asmens pavadinimas)

 

Apžiūros metu nustatyta, kad vartotojo:

 

Elektros apskaitos prietaisas:

Nr.

Tipas

Įtampa, V

Srovė, A

Atvadas (orinis, kabelis)

EAP sumontuotas

 

 

 

 

 

 

 

Rodmenys:

T1

T2 arba D

T3

T4 arba N

(Q+)

(Q-)

 

 

 

 

 

 

 

Vartotojo el. įrenginiai prijungti prie ______________________________________________

(SP, TP, TR, atramos ar pan.; nurodyti pavadinimą ir Nr.)

Plombų numeriai ir įspaudai ____________________________________________________

(įvadinės elektros apskaitos spintos (skydelio), įvadinio atjungimo aparato, matavimo transformatorių,

___________________________________________________________________________

elektros skaitiklio gaubto ir gnybtų dangtelio, jungiamųjų gnybtų, bandymo gnybtynų ar pan. (nurodyti plombos Nr., visus įspaudus)

 

Elektros energijos vartojimo esmė ir veikiančių elektros įrenginių galia

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

Prie akto pridedama: __________________________________________________________

(prijungimo schema, vokas su nuimtomis pažeistomis plombomis, el. apskaitos prietaiso apžiūros protokolas,

___________________________________________________________________________

maišelis su daiktiniais įrodymais, daiktinių įrodymų paėmimo protokolas, fotografijos, vaizdo ar garso juosta ar pan.)

Elektros persiuntimas, tiekimas __________________________ , įvadinio atjungimo aparato ir

(nutrauktas, nenutrauktas)

elektros skaitiklio gnybtų dangtelis, įvadinė el. apskaitos spinta (skydelis) užplombuota ___________ plombomis _______ Nr. ____________.

(skaičius)

Į šio akto svarstymą komisijoje vartotojas turi atvykti į _____________________, adresu: ____________________, _____ kabinetą, 20__m.______________d. nuo_________ iki_________ val. Telefono Nr. __________. Su savimi turėti asmens dokumentą. Vartotojas turi teisę pateikti komisijai paaiškinimus, papildomus dokumentus, kitą šio akto svarstymui svarbią informaciją. Vartotojas turi teisę į komisijos posėdį pasikviesti savo atstovą. Vartotojas turi teisę nedalyvauti komisijos posėdyje (šiuo atveju komisija šį aktą turi teisę apsvarstyti ir sprendimą priimti vartotojui nedalyvaujant).

 

Aktas surašytas 2 arba 3 egz., iš kurių antras egz. įteiktas elektros energijos vartotojui, trečias – tiekėjui (kai surašo operatorius).

 

Surašiusiųjų aktą vardai, pavardės ir parašai: _______________________________________

Liudytojų (jei buvo) vardai, pavardės ir parašai: _____________________________________

Vartotojo paaiškinimas:________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

 

Su akto turiniu susipažinau ir vieną egzempliorių gavau:_______________________________

(vartotojo jo atstovo pareigos, vardas, pavardė (įskaitomai), parašas)

Vartotojo kontaktinis telefono numeris:____________________________________________

 

Pastaba. Kai įrodymais nustatomas neapskaitinio elektros energijos vartojimo asmeniniams ūkio poreikiams, nesusijusiems su verslu ar profesija, tenkinti faktas, suvartotas elektros energijos kiekis perskaičiuojamas tokia tvarka: jei buitinis vartotojas suteikia galimybę operatoriaus darbuotojui patikrinti elektros energijos vartojimo vietą ir nustatyti tuo metu esančių elektros imtuvų galią, tai patiekta elektros energija ar elektros energijos persiuntimo paslaugos vertė perskaičiuojama pagal faktinę elektros energijos imtuvų galią taikant buitinių vartotojų dažniausiai vartojamų elektros energijos imtuvų darbo valandų kiekio per parą lentelę (Taisyklių 1 priedas); jei buitinis vartotojas visuomeninio tiekėjo ar operatoriaus darbuotojui nesuteikia galimybės nustatyti veikiančių elektros energijos imtuvų galią, tai persiųsta elektros energija perskaičiuojama pagal buitiniam vartotojui sutartyje nustatytą leistinąją galią, o jei sutartis nesudaryta – pagal leistinąją galią ribojančių įrenginių duomenis apskaičiuotą leistinąją naudoti galią ir 24 valandų per parą trukmę (Taisyklių 97.4 punktas).

Priedo pakeitimai:

Nr. 1-171, 2009-09-29, Žin., 2009, Nr. 118-5093 (2009-10-03), i. k. 109203NISAK0001-171

 


Elektros energijos tiekimo ir naudojimo

taisyklių

3 priedas

 

(Akto formos pavyzdys)

 

ATSISKAITYMO UŽ SUVARTOTĄ ELEKTROS ENERGIJĄ (SUTRIKUS APSKAITOS

PRIETAISŲ DARBUI) AKTAS Nr. ___________

 

______________________

(data)

______________________

(vieta)

 

Šis aktas surašytas________________________________________________________________

                                                                                 (elektros energijos vartotojo (objekto) pavadinimas)

Vartotojo (objekto) adresas:,

dalyvaujant:_____________________________________________________________________

                                 (savininko, nuomininko, vartotojo atstovo pareigos, vardas, pavardė, asmens kodas, įmonės kodas)

ir liudytojams____________________________________________________________________

                                                                        (jei yra liudytojų, jų vardai, pavardės, gyvenamoji vieta)

________________________________________________________________________________

Aktą surašė:_____________________________________________________________________

                                                                                              (juridinio asmens pavadinimas)

atstovaujamas_____________________________________________________________________

                               (juridinio asmens įgaliotų asmenų, surašiusių (dalyvavusių surašant) aktą, pareigos, vardai, pavardės)

 

Apžiūros metu nustatyta, kad vartotojo: abonentinis Nr.________,––_______el. skaitiklio gam.

Nr.___, tipas_________, įtampa _________ (V), srovė _______ (A), rodmenys: D ______ T1 _____

N ____________ T2 ___________

apskaitos prietaisas sumontuotas___________, elektros įvadas____________        T3____________

                                         (vieta, patalpa)                                    (orinis, kabelinis)        T4____________

 

Vartotojo el. įrenginiai prijungti prie ____________________________________ (Q+)__________

                                          (SP, TP, TR, atramos ar pan.; nurodyti pavadinimą ir Nr.) (Q-)___________

 

Plombų įspaudai___________________________________________________________________

(įvadinės elektros apskaitos spintos (skydelio), įvadinio atjungimo aparato, matavimo transformatorių, elektros

________________________________________________________________________________

skaitiklio gaubto bei gnybtų dangtelio, jungiamųjų gnybtų, bandymo gnybtynų ar pan. (nurodyti plombos Nr., visus įspaudus)

 

Elektros apskaitos prietaisų darbo sutrikimo priežastys ir būklė:

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

Vadovaujantis Elektros energijos tiekimo ir naudojimo taisyklių .  punktu, suvartota elektros energija

apskaičiuojama nuo 20... m. _______  ___  d. iki 20........ m. ______  __  d. pagal _____________

________________________________________________________________________________

(vidutinį paros suvartojimą, pagal elektros skaitiklio užfiksuotą informaciją, pagal dubliuojančio el. skaitiklio rodmenis ar pan.)

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

Apmokėta per skaičiuojamąjį laikotarpį už____________ kWh________________________ Lt.

Priklauso sumokėti už______________________________ kWh_________________________ Lt

ir šios elektros energijos persiuntimo paslaugą:_________ kWh________________________ Lt.

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

(surašiusiųjų aktą asmenų asmeniniai spaudai, parašai)

 

Su akto turiniu susipažinau ir vieną egzempliorių gavau:

_____________________________________________      _______________                                 

      (vartotojo (savininko, nuomininko, įgalioto asmens) pareigos)                     (parašas)                      (vardas, pavardė)

______________

 

 

Pakeitimai:

 

1.

Lietuvos Respublikos ūkio ministerija, Įsakymas

Nr. 4-184, 2006-05-22, Žin., 2006, Nr. 61-2227 (2006-05-31), i. k. 1062020ISAK0004-184

Dėl Lietuvos Respublikos ūkio ministro 2005 m. spalio 7 d. įsakymo Nr. 4-350 "Dėl Elektros energijos tiekimo ir naudojimo taisyklių patvirtinimo" papildymo

 

2.

Lietuvos Respublikos ūkio ministerija, Įsakymas

Nr. 4-522, 2007-12-12, Žin., 2007, Nr. 134-5438 (2007-12-18), i. k. 1072020ISAK0004-522

Dėl Lietuvos Respublikos ūkio ministro 2005 m. spalio 7 d. įsakymo Nr. 4-350 "Dėl Elektros energijos tiekimo ir naudojimo taisyklių patvirtinimo" pakeitimo

 

3.

Lietuvos Respublikos energetikos ministerija, Įsakymas

Nr. 1-171, 2009-09-29, Žin., 2009, Nr. 118-5093 (2009-10-03), i. k. 109203NISAK0001-171

Dėl ūkio ministro 2005 m. spalio 7 d. įsakymo Nr. 4-350 "Dėl Elektros energijos tiekimo ir naudojimo taisyklių patvirtinimo" pakeitimo

 

4.

Lietuvos Respublikos ūkio ministerija, Įsakymas

Nr. 4-738, 2009-12-28, Žin., 2009, Nr. 157-7120 (2009-12-31), i. k. 1092020ISAK0004-738

Dėl Lietuvos Respublikos ūkio ministro 2005 m. spalio 7 d. įsakymo Nr. 4-350 "Dėl Elektros energijos tiekimo ir naudojimo taisyklių patvirtinimo" pakeitimo ir kai kurių Lietuvos Respublikos ūkio ministro įsakymų pripažinimo netekusiais galios