Suvestinė redakcija nuo 2014-03-04 iki 2022-06-13

 

Nutarimas paskelbtas: Žin. 2005, Nr. 48-1584, i. k. 1051100NUTA00000393

 

Nauja redakcija nuo 2014-03-04:

Nr. 190, 2014-02-26, paskelbta TAR 2014-03-03, i. k. 2014-02426

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ

 

NUTARIMAS

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS VALSTYBĖS INSTITUCIJŲ IR ĮSTAIGŲ VEIKLOS TARPTAUTINĖSE ORGANIZACIJOSE TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO

 

2005 m. balandžio 11 d. Nr. 393

Vilnius

 

Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:

Patvirtinti Lietuvos Respublikos valstybės institucijų ir įstaigų veiklos tarptautinėse organizacijose tvarkos aprašą (pridedama).

 

 

 

MINISTRAS PIRMININKAS                                                               ALGIRDAS BRAZAUSKAS

 

 

 

UŽSIENIO REIKALŲ MINISTRAS                                                              ANTANAS VALIONIS

 

 

PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos Vyriausybės
2005 m. balandžio 11 d. nutarimu Nr. 393
(Lietuvos Respublikos Vyriausybės
2014 m. vasario 26 d. nutarimo Nr. 190
redakcija)

 

 

 

Lietuvos Respublikos VALSTYBĖS INSTITUCIJŲ IR ĮSTAIGŲ VEIKLOS TARPTAUTINĖSE ORGANIZACIJOSE tvarkos aprašas

 

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Lietuvos Respublikos valstybės institucijų ir įstaigų veiklos tarptautinėse organizacijose tvarkos aprašas (toliau – Aprašas) reglamentuoja Lietuvos Respublikos valstybės institucijų ir įstaigų (ministerijų, įstaigų prie ministerijų, kitų ministerijoms pavaldžių valstybės institucijų, Lietuvos Respublikos Vyriausybės įstaigų ir kitų Lietuvos Respublikos Vyriausybei atskaitingų valstybės institucijų ir įstaigų) dalyvavimą tarptautinių organizacijų komitetų, komisijų, sesijų, konferencijų, darbo grupių (toliau – tarptautinių organizacijų komitetai) veikloje, Lietuvos Respublikos valstybės institucijų ir įstaigų atstovų skyrimą į atitinkamus tarptautinių organizacijų komitetus, atstovavimo pozicijų formavimą ir teikimą tarptautinių organizacijų komitetams, informacijos apie tarptautinių organizacijų komitetų veiklą teikimą Lietuvos Respublikos valstybės institucijoms ar įstaigoms ir jos valdymą, Lietuvos Respublikos narystės mokesčių tarptautinėms organizacijoms finansavimą. Vadovaujantis Aprašu, siekiama užtikrinti Lietuvos Respublikos valstybės institucijų ir įstaigų veiklos tarptautinėse organizacijose veiksmingą koordinavimą.

2. Aprašas privalomas 1 punkte nurodytoms Lietuvos Respublikos valstybės institucijoms ir įstaigoms (toliau – valstybės institucijos ir įstaigos), o kitoms institucijoms ir įstaigoms – rekomendacinis.

3. Aprašas taikomas valstybės institucijų ir įstaigų veiklai tarptautinėse organizacijose tiek, kiek jos nereglamentuoja kiti teisės aktai. Lietuvos Respublikos atstovams, dalyvaujantiems Europos Sąjungos (toliau – ES) ir Šiaurės Atlanto Sutarties Organizacijos (toliau – NATO) ekspertų susitikimuose, Aprašas netaikomas.

 

II SKYRIUS

PRIORITETINIŲ TARPTAUTINIŲ ORGANIZACIJŲ KOMITETŲ NUSTATYMAS

 

4. Prioritetiniais pripažįstami tie tarptautinių organizacijų komitetai, kurių veiklos kryptys atitinka Valstybės pažangos strategijoje „Lietuvos pažangos strategija „Lietuva 2030“, patvirtintoje Lietuvos Respublikos Seimo 2012 m. gegužės 15 d. nutarimu Nr. XI-2015 „Dėl Valstybės pažangos strategijos „Lietuvos pažangos strategija „Lietuva 2030“ patvirtinimo“, nustatytas prioritetų įgyvendinimo kryptis ir Lietuvos Respublikos Vyriausybės programoje nustatytus užsienio politikos tikslus.

5. Iki kiekvienų metų lapkričio 30 d. valstybės institucija ir įstaiga įvertina, kurie tarptautinių organizacijų komitetai atitinka Aprašo 4 punkte nurodytus reikalavimus ir informuoja Užsienio reikalų ministeriją apie tarptautinių organizacijų komitetus, kuriuos pagal valstybės institucijai ar įstaigai priskirtą kompetenciją ateinančiais metais siūloma pripažinti prioritetiniais, nurodo renginio datą (jeigu ji žinoma) ir vietą (jeigu ji žinoma).

6. Užsienio reikalų ministerija, remdamasi atitinkamų valstybės institucijų ir įstaigų pasiūlymais, iki kiekvienų metų sausio 20 d. parengia tam tikrais metais Lietuvos Respublikai prioritetinių tarptautinių organizacijų komitetų sąrašo (toliau – sąrašas) projektą. Rengdama sąrašą, Užsienio reikalų ministerija vertina jo atitiktį Aprašo 4 punkte nurodytiems reikalavimams ir įtaką užsienio politikos įgyvendinimui. Užsienio reikalų ministerija, vadovaudamasi šiais kriterijais, taip pat gali pasiūlyti valstybės institucijoms ir įstaigoms išbraukti arba papildyti pateiktus pasiūlymus, jeigu mano, kad jie neišsamūs.

7. Sąraše turi būti nurodyti tarptautinių organizacijų komitetai, už Lietuvos Respublikos dalyvavimą jų veikloje ir pozicijos formavimą atsakingos valstybės institucijos ar įstaigos, dalyvavimo tikslingumas, renginio data (jeigu žinoma) ir vieta (jeigu žinoma).

8. Užsienio reikalų ministerijos teikimu sąrašą, parengtą pagal atitinkamų valstybės institucijų ar įstaigų pasiūlymus, tvirtina Ministras Pirmininkas.

 

III SKYRIUS

LIETUVOS RESPUBLIKOS VALSTYBĖS INSTITUCIJŲ IR ĮSTAIGŲ ATSTOVŲ SKYRIMAS Į TARPTAUTINIŲ ORGANIZACIJŲ KOMITETUS

 

9. Valstybės institucija ar įstaiga, kuriai pagal Ministro Pirmininko patvirtintą sąrašą pavesta dalyvauti konkretaus prioritetinio tarptautinės organizacijos komiteto veikloje ir formuoti poziciją, per 10 darbo dienų nuo sąrašo patvirtinimo paskiria atstovą ir jį pavaduojantį asmenį, atsakingus už dalyvavimą tarptautinės organizacijos prioritetinio komiteto veikloje, ir raštu praneša apie tai Užsienio reikalų ministerijai. Prioritetiniuose tarptautinių organizacijų komitetuose taip pat gali dalyvauti vyriausybinės delegacijos, kurios sudaromos Ministro Pirmininko potvarkiu. Šių delegacijų sudarymą ir vizito ataskaitos pateikimą reglamentuoja Lietuvos Respublikos Vyriausybės darbo reglamentas, patvirtintas Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1994 m. rugpjūčio 11 d. nutarimu Nr. 728 „Dėl Lietuvos Respublikos Vyriausybės darbo reglamento patvirtinimo“.

10. Asmuo, skiriamas atstovu į prioritetinį tarptautinės organizacijos komitetą, ir jį pavaduojantis asmuo valstybės institucijoje ar įstaigoje turi eiti pareigas, susijusias su konkrečiais komitete svarstomais klausimais. Paskirtam asmeniui valstybės institucijoje ar įstaigoje nustojus eiti pareigas, susijusias su konkrečiame komitete svarstomais klausimais, nedelsiant turi būti paskirtas naujas atstovas ir apie tai informuojama Užsienio reikalų ministerija.

11. Apie Ministro Pirmininko patvirtintą prioritetinių tarptautinių organizacijų komitetų sąrašą ir į šiuos komitetus paskirtus atstovus ir juos pavaduojančius asmenis Užsienio reikalų ministerija informuoja atitinkamas Lietuvos Respublikos nuolatines atstovybes prie tarptautinių organizacijų. Šios nustatyta tvarka informuoja tarptautines organizacijas.

12. Lietuvos Respublikos nuolatinės atstovybės prie tarptautinių organizacijų perduoda informaciją, susijusią su dalyvavimu prioritetinių tarptautinių organizacijų komitetų veikloje, Užsienio reikalų ministerijai ir valstybės institucijai ar įstaigai, kuriai pavesta dalyvauti konkretaus tarptautinių organizacijų komiteto veikloje ir formuoti poziciją.

13. Jeigu valstybės institucija ar įstaiga dėl objektyvių priežasčių negali siųsti savo atstovo ar jį pavaduojančio asmens į prioritetinių tarptautinių organizacijų komitetų sąraše įrašyto komiteto susitikimą, likus ne mažiau kaip 5 darbo dienoms iki susitikimo apie tai ji raštu turi informuoti Lietuvos Respublikos Vyriausybės kanceliariją ir Užsienio reikalų ministeriją ir nurodyti tokio sprendimo priežastis ir galimas neigiamas pasekmes Lietuvos Respublikai. Užsienio reikalų ministerija, gavusi valstybės institucijos ar įstaigos informaciją, kad jos atstovas nedalyvaus prioritetinių tarptautinių organizacijų komitetų sąraše įrašyto komiteto susitikime, pateikia ją Lietuvos Respublikos diplomatinei atstovybei arba nuolatinei atstovybei prie tarptautinės organizacijos, kad jos atstovas pagal diplomatinės atstovybės ar nuolatinės atstovybės prie tarptautinės organizacijos kompetenciją galėtų dalyvauti susitikime, jeigu susitikimas vyksta mieste, kuriame yra Lietuvos Respublikos diplomatinė atstovybė arba nuolatinė atstovybė prie tarptautinės organizacijos. Tokiu atveju valstybės institucija ar įstaiga, kurios paskirtas atstovas ar jį pavaduojantis asmuo negali dalyvauti posėdyje, Lietuvos Respublikos diplomatinei atstovybei ar nuolatinei atstovybei prie tarptautinės organizacijos turi pateikti visą su dalyvavimu susijusią informaciją ir suderintą atstovavimo poziciją.

14. Valstybės institucijų ir įstaigų atstovų skyrimo į kitus tarptautinių organizacijų komitetus, kurie Aprašo nustatyta tvarka nepripažįstami prioritetiniais, tvarką pagal savo veiklos sritį nustato pačios valstybės institucijos ir įstaigos.

 

IV SKYRIUS

POZICIJŲ FORMAVIMAS IR PATEIKIMAS TARPTAUTINIŲ ORGANIZACIJŲ KOMITETUOSE

 

15. Už poziciją, pristatančią suderintą valstybės institucijų ar įstaigų nuomonę tam tikru klausimu ir pateikiamą tarptautinės organizacijos komitete, atsako valstybės institucija ar įstaiga, kurios veiklos sričiai priskiriama užtikrinti atstovavimą šiame tarptautinės organizacijos komitete.

16. Pozicija turi atitikti Lietuvos Respublikos, ES ir NATO politiką.

17. Valstybės institucijos ir įstaigos savo veiklą ir pozicijas esminiais klausimais tarptautinių organizacijų komitetuose raštu, o skubiais atvejais – elektroniniu paštu, suderina su Užsienio reikalų ministerija. Valstybės institucijos ir įstaigos ne vėliau kaip likus 5 darbo dienoms iki susitikimo turi pateikti Užsienio reikalų ministerijai siūlomos pozicijos projektą, jeigu reikia, suderintą su kitomis institucijomis, esminiais komiteto posėdyje svarstomais klausimais. Užsienio reikalų ministerijai pagal kompetenciją per 3 darbo dienas nepateikus pritarimo Lietuvos Respublikos pozicijos projektui ar pastabų dėl jo, laikoma, kad pozicija suderinta.

18. Valstybės institucijos ir įstaigos atstovas ir jį pavaduojantis asmuo tarptautinės organizacijos komitete privalo vadovautis suformuota pozicija.

19. Už pozicijos formavimą ir pateikimą tarptautinės organizacijos komitete, kuris Aprašo nustatyta tvarka nepripažįstamas prioritetiniu, pagal savo veiklos sritį atsako valstybės institucijos ir įstaigos.

 

V SKYRIUS

INFORMACIJOS APIE TARPTAUTINIŲ ORGANIZACIJŲ KOMITETŲ VEIKLĄ PATEIKIMAS IR VALDYMAS

 

20. Valstybės institucijos ir įstaigos atstovas, dalyvavęs prioritetinio tarptautinės organizacijos komiteto posėdyje, pagal Aprašo priede nustatytą formą ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo posėdžio pabaigos privalo parengti įvykusio posėdžio ataskaitą ir pateikti ją siuntusios jį valstybės institucijos ar įstaigos vadovui, Užsienio reikalų ministerijai, atitinkamai Lietuvos Respublikos nuolatinei atstovybei prie tarptautinės organizacijos, kitoms valstybės institucijoms ir įstaigoms, kurių kompetencijai priklauso svarstomi klausimai.

21. Ataskaitoje pateikiamos prioritetinio tarptautinės organizacijos komiteto susitikime nagrinėtos problemos, priimti sprendimai ir kita svarbi informacija. Ataskaitoje taip pat būtina nurodyti poziciją, jeigu ji pareikšta, ES, NATO poziciją, o jeigu bendros pozicijos nėra, – pasiūlymus, kokią poziciją remti, įvertinti, kiek svarstytos problemos ir jų sprendimo būdai svarbūs Lietuvos Respublikai.

22. Valstybės institucijos ir įstaigos pagal kompetenciją atsakingos už informacijos apie savo atstovų veiklą prioritetiniuose tarptautinių organizacijų komitetuose kaupimą ir valdymą.

23. Valstybės institucijos ir įstaigos kasmet iki vasario 15 d. Užsienio reikalų ministerijai pateikia apibendrintą informaciją apie dalyvavimą prioritetinių tarptautinių organizacijų komitetų veikloje, taip pat informaciją apie veiklą tarptautinių organizacijų komitetuose, kurie Aprašo nustatyta tvarka nepripažįstami prioritetiniais, ir apie veiklą kituose daugiašaliuose tarptautinio bendradarbiavimo forumuose per praėjusius metus. Pateikiant apibendrintą informaciją, nurodomi svarbiausi klausimai, svarbiausių klausimų aktualumo Lietuvai vertinimas, vykusių posėdžių skaičius, posėdžių, kuriuose dalyvavo valstybės institucijos ar įstaigos atstovas, skaičius, sumokėtų mokesčių ar savanoriškų įmokų suma, pasiūlymas dėl narystės naudingumo.

24. Užsienio reikalų ministerija atsakinga už apibendrintos informacijos apie valstybės institucijų ir įstaigų atstovų veiklą prioritetiniuose tarptautinių organizacijų komitetuose ir iš valstybės institucijų gautos informacijos apie dalyvavimą kitų tarptautinių organizacijų ir daugiašalių tarptautinio bendradarbiavimo forumų veikloje kaupimą ir valdymą.

25. Remdamasi pateikta informacija, Užsienio reikalų ministerija parengia Lietuvos narystės tarptautinėse organizacijose sąvadą ir pateikia jį Lietuvos Respublikos Vyriausybei iki balandžio 1 dienos. Lietuvos Respublikos Vyriausybei pateiktas sąvadas aptariamas Lietuvos Respublikos Vyriausybės pasitarime ir po to skelbiamas Užsienio reikalų ministerijos interneto svetainėje. Sąvado formą tvirtina užsienio reikalų ministras.

 

VI SKYRIUS

LIETUVOS RESPUBLIKOS NARYSTĖS MOKESČIŲ TARPTAUTINĖMS ORGANIZACIJOMS FINANSAVIMAS

 

26. Valstybės institucijos ir įstaigos, teikdamos asignavimų valdytojui tvirtinti atitinkamų metų programų sąmatas, pagal savo veiklos sritį turi numatyti reikiamus asignavimus finansiniams įsipareigojimams tarptautinėms organizacijoms įvykdyti.

27. Jeigu Lietuvos Respublikos valstybės institucija ar įstaiga turi neįvykdytų uždelstų finansinių įsipareigojimų tarptautinei organizacijai, per mėnesį nuo kalendorinių metų pabaigos ji turi raštu apie tai informuoti Lietuvos Respublikos Vyriausybės kanceliariją ir Užsienio reikalų ministeriją ir nurodyti uždelstų finansinių įsipareigojimų dydį, susidarymo priežastis ir su tuo susijusias galimas neigiamas pasekmes Lietuvos Respublikai. Turi būti pateikiami ir pasiūlymai, kaip spręsti uždelstų finansinių įsipareigojimų problemą.

 

 

__________________

 

 

Lietuvos Respublikos valstybės institucijų ir įstaigų veiklos tarptautinėse organizacijose tvarkos aprašo
priedas

 

 

DALYVAVIMO TARPTAUTINĖS ORGANIZACIJOS PRIOTITETINIO KOMITETO POSĖDYJE ATASKAITA

 

(RENGINIO PAVADINIMAS)

 

1. Renginio institucinė forma, vieta, laikas ir dalyviai:

 

 

2. Renginyje svarstyti klausimai ir jų svarba Lietuvai:

 

 

3. Lietuvos pozicija:

 

 

4. Renginio eigos apibendrinimas:

 

 

5. Renginyje priimti sprendimai ir kito posėdžio data:

 

 

6. Pasiūlymai dėl tolesnių Lietuvos veiksmų:

 

 

7. Pridedama informacija (renginio darbotvarkė, išdalyta medžiaga, nuorodos):

 

 

8. Tiesioginis ataskaitos rengėjas (vardas ir pavardė, institucija, pareigos, telefono numeris, elektroninio pašto adresas):

 

 

9. Už ataskaitą atsakingas padalinio vadovas (vardas ir pavardė, institucija, pareigos, telefono numeris, elektroninio pašto adresas):

 

 

 

 

––––––––––––––––––––

 

 

 

Pakeitimai:

 

1.

Lietuvos Respublikos Vyriausybė, Nutarimas

Nr. 190, 2014-02-26, paskelbta TAR 2014-03-03, i. k. 2014-02426

Dėl Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2005 m. balandžio 11 d. nutarimo Nr. 393 „Dėl Lietuvos Respublikos valstybės institucijų ir įstaigų atstovų veiklos Jungtinių Tautų Organizacijos ir jos specializuotųjų agentūrų sesijose, komitetuose, komisijose, darbo grupėse, kitų tarptautinių organizacijų komitetuose, komisijose, sesijose, darbo grupėse tvarkos aprašo patvirtinimo“ pakeitimo