Suvestinė redakcija nuo 2010-02-14 iki 2013-02-28

 

Nutarimas paskelbtas: Žin. 2004, Nr. 69-2431, i. k. 1041100NUTA00000520

 

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ

 

N U T A R I M A S

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖS 2002 M. BIRŽELIO 12 D. NUTARIMO NR. 861 „DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS PRIDĖTINĖS VERTĖS MOKESČIO ĮSTATYMO ĮGYVENDINIMO“ PAKEITIMO

 

2004 m. balandžio 28 d. Nr. 520

Vilnius

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos pridėtinės vertės mokesčio įstatymo pakeitimo ir papildymo įstatymo (Žin., 2004, Nr. 17-505) 116 straipsniu, Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:

1. Pakeisti Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2002 m. birželio 12 d. nutarimą Nr. 861 „Dėl Lietuvos Respublikos pridėtinės vertės mokesčio įstatymo įgyvendinimo“ (Žin., 2002, Nr. 60-2429):

1.1. Išdėstyti preambulę taip:

„Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos pridėtinės vertės mokesčio įstatymo (Žin., 2002, Nr. 35-1271; 2004, Nr. 17-505) 5, 25, 53, 66, 67, 90, 94 ir 97 straipsniais, Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:“.

1.2. Išdėstyti 1.2 punktą taip:

1.2. Įrodymo, kad prekės prarastos dėl force majeure ar nusikalstamos trečiųjų asmenų veikos, taisykles;“.

1.3. Išdėstyti 1.3 punktą taip:

1.3. Importo pridėtinės vertės mokesčio įskaitymo taisykles;“.

1.4. Išdėstyti 2.4 punktą taip:

2.4. Nustatant prievolę mokėti avansinius PVM mokėjimus ir apskaičiuojant vidutinę mokestiniam laikotarpiui tenkančią mokėtiną į biudžetą PVM sumą, neatsižvelgiama į tas mokėtinas į biudžetą PVM sumas, kurių mokėjimo terminas yra atidėtas Lietuvos Respublikos pridėtinės vertės mokesčio įstatymo pakeitimo ir papildymo įstatymo (Žin., 2004, Nr. 17-505) 113 straipsnyje nustatytais pagrindais, tačiau atsižvelgiama į tas mokėtinas į biudžetą PVM sumas, kurių mokėjimo terminas, atidėtas Lietuvos Respublikos pridėtinės vertės mokesčio įstatymo pakeitimo ir papildymo įstatymo 113 straipsnyje nustatytais pagrindais, suėjo per atitinkamą mokestinį laikotarpį.“.

1.5. Išdėstyti 2.5 punktą taip:

2.5. Vietos mokesčio administratorius pagal Importo pridėtinės vertės mokesčio įskaitymo taisykles, patvirtintas šiuo nutarimu, įskaito importo PVM, apskaičiuotą už:

2.5.1. prekes, kurias PVM mokėtojas Lietuvos Respublikoje importuoja ir numato naudoti kaip ilgalaikį turtą, skirtą jo ekonominei veiklai vykdyti (įskaitant prekes, kurias PVM mokėtojas, besiverčiantis lizingo (finansinės nuomos) veikla, Lietuvos Respublikoje importuoja ketindamas perduoti jas naudotis kitiems asmenims pagal lizingo (finansinės nuomos) sutartis);

2.5.2. PVM mokėtojų Lietuvos Respublikoje importuojamą mazutą, naftą ir kitą naftos žaliavą, branduolinį kurą, suskystintąsias ir gamtines dujas;“.

1.6. Išdėstyti nauja redakcija nurodytuoju nutarimu patvirtintą Įrodymo, kad prekės prarastos dėl force majeure ar nusikalstamos trečiųjų asmenų veikos, tvarką (pridedama).

1.7. Išdėstyti nauja redakcija nurodytuoju nutarimu patvirtintą Importo pridėtinės vertės mokesčio įskaitymo tvarką (pridedama).

1.8. Neteko galios nuo 2010-02-14

Papunkčio naikinimas:

Nr. 109, 2010-02-10, Žin. 2010, Nr. 19-871 (2010-02-13), i. k. 1101100NUTA00000109

 

2. Šis nutarimas įsigalioja nuo 2004 m. gegužės 1 dienos.

 

 

 

Ministrą Pirmininką

pavaduojanti finansų ministrė                                                                                   Dalia Grybauskaitė

 

 

 


 

 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos Vyriausybės

2002 m. birželio 12 d. nutarimu Nr. 861

(Lietuvos Respublikos Vyriausybės

2004 m. balandžio 28 d. nutarimo Nr. 520

redakcija)

 

ĮRODYMO, KAD PREKĖS PRARASTOS DĖL FORCE MAJEURE AR NUSIKALSTAMOS TREČIŲJŲ ASMENŲ VEIKOS, TAISYKLĖS

 

1. Įrodymo, kad prekės prarastos dėl force majeure ar nusikalstamos trečiųjų asmenų veikos, taisyklės (toliau vadinama – šios Taisyklės) nustato, kokius įrodymus pateikus laikoma, kad prekės yra prarastos dėl force majeure ar nusikalstamos trečiųjų asmenų veikos, ir vadovaujantis Pridėtinės vertės mokesčio įstatymo 66 straipsnio 2 dalies 3 punktu arba 67 straipsnio 5 dalies 2 punktu netikslinama PVM atskaita už ilgalaikį materialųjį turtą ar kitas prekes arba vadovaujantis Pridėtinės vertės mokesčio įstatymo 53 straipsnio 8 dalimi į biudžetą neturi būti mokamas PVM už prarastas prekes, kurioms buvo taikomos Pridėtinės vertės mokesčio įstatymo 53 straipsnio 1 dalyje nurodytos aplinkybės.

2. Prekės laikomos prarastomis dėl force majeure, jeigu jos prarastos dėl kurios nors iš šių priežasčių:

2.1. karo (paskelbto ar nepaskelbto), pilietinio karo, maišto ar revoliucijos;

2.2. stichinės nelaimės (smarkios audros, ciklono, žemės drebėjimo, jūros ar upės potvynio, žaibo ar panašiai);

2.3. sprogimo, gaisro, mašinų, gamybinių pastatų ir kurių nors (arba visų) vidaus komunikacijų sunaikinimo;

2.4. kitų force majeure aplinkybių. Sprendimą laikyti kitas aplinkybes force majeure, dėl kurių galėjo būti prarastos prekės, priima apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos viršininkas ar jo įgaliotas pareigūnas, išnagrinėjęs PVM mokėtojo ar kito apmokestinamojo asmens, kuriam pagal Pridėtinės vertės mokesčio įstatymo 53 straipsnio 8 dalį atsiranda prievolė mokėti PVM į biudžetą (toliau vadinama – kitas apmokestinamasis asmuo), pateiktus šių Taisyklių 4 punkte nurodytus dokumentus.

3. Jeigu prekės prarastos dėl šių Taisyklių 2 punkte nurodytų priežasčių, PVM mokėtojas per 5 darbo dienas nuo prekių praradimo privalo raštu pranešti apie tai apskrities valstybinei mokesčių inspekcijai. Pranešime turi būti nurodyti duomenys apie prarastas prekes (ir joms pasigaminti sunaudotas kitas prekes ir paslaugas – jeigu prarastos PVM mokėtojo pasigamintos prekės), jų vertę, atskaitytą pirkimo (importo) PVM sumą ir laikotarpį, kurį pirkimo (importo) PVM buvo atskaitytas (jeigu tai įmanoma padaryti pagal apskaitos duomenis), taip pat kiti papildomi duomenys, jeigu mokesčio administratorius jų pareikalauja. Jeigu prarastos prekės, kurios buvo muitinės prižiūrimos, pranešimas turi būti patvirtintas muitinės įstaigos, kuri prižiūrėjo prekes.

4. Per 30 dienų laikotarpį, kuris skaičiuojamas nuo pranešimo pateikimo dienos, PVM mokėtojas ar kitas apmokestinamasis asmuo turi pateikti įvykio ir prekių praradimo faktą patvirtinančius dokumentus (draudimo įmonės ar jos įgaliotų asmenų surašytus įvykio aktus arba kitų kompetentingų institucijų išduotus dokumentus, patvirtinančius nenugalimos jėgos aplinkybių egzistavimo ir prekių praradimo faktą).

5. Prekės laikomos prarastomis dėl nusikalstamos trečiųjų asmenų veikos, jeigu jos prarastos dėl vieno ar daugiau trečiųjų asmenų padarytos veikos, kuri numatyta Lietuvos Respublikos baudžiamajame kodekse ir kurios padariniai yra prekių praradimas (dėl vagystės, plėšimo, turto sunaikinimo ir panašiai). Trečiaisiais asmenimis pagal šias Taisykles nelaikomi su PVM mokėtoju ar kitu apmokestinamuoju asmeniu, kurio prekės prarastos dėl nusikalstamos veikos, susiję asmenys, kaip ši sąvoka apibrėžta Pridėtinės vertės mokesčio įstatyme.

6. Jeigu prekės prarastos dėl šių Taisyklių 5 punkte nurodytų priežasčių, PVM mokėtojas ar kitas apmokestinamasis asmuo turi per 5 darbo dienas (esant svarbioms aplinkybėms, apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos viršininko sprendimu šis terminas gali būti pratęstas) nuo prekių praradimo raštu pranešti apie tai apskrities valstybinei mokesčių inspekcijai. Pranešime turi būti nurodyti duomenys apie prarastas prekes (ir joms pasigaminti sunaudotas kitas prekes ir paslaugas – jeigu prarastos PVM mokėtojo pasigamintos prekės), jų vertę, atskaitytą pirkimo (importo) PVM sumą ir laikotarpį, kurį pirkimo (importo) PVM buvo atskaitytas (jeigu tai įmanoma padaryti pagal apskaitos duomenis), taip pat kiti papildomi duomenys, jeigu mokesčio administratorius jų pareikalauja. Jeigu prarastos prekės, kurios buvo muitinės prižiūrimos, pranešimas turi būti patvirtintas muitinės įstaigos, kuri prižiūrėjo prekes.

7. Per 30 dienų laikotarpį, kuris skaičiuojamas nuo pranešimo pateikimo dienos, PVM mokėtojas ar kitas apmokestinamasis asmuo turi pateikti dokumentą, patvirtinantį, kad iškelta baudžiamoji byla. PVM mokėtojo ar kito apmokestinamojo asmens prašymu tokį dokumentą (pranešimą apie bylos iškėlimą) teisės aktų nustatyta tvarka išduoda baudžiamąją bylą iškėlusi institucija.

8. Kai šių Taisyklių 4 ir 7 punktuose nurodyti pranešimo ir dokumentų pateikimo terminai praleisti dėl svarbių priežasčių, apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos viršininkas ar jo įgaliotas pareigūnas PVM mokėtojo ar kito apmokestinamojo asmens prašymu turi teisę šiuos terminus atstatyti. Jeigu PVM mokėtojas ar kitas apmokestinamasis asmuo dėl svarbių priežasčių nespėja pateikti šių Taisyklių 4 ir 7 punktuose nurodytų dokumentų per šiuose punktuose nustatytą terminą, apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos viršininkas (pavaduotojas) PVM mokėtojo ar kito apmokestinamojo asmens prašymu turi teisę dokumentų pateikimo terminą pratęsti, bet ne ilgiau kaip iki 3 mėnesių, skaičiuojant nuo prašymo pratęsti terminą pateikimo dienos.

9. Jeigu PVM mokėtojas nustatytąja tvarka ar per nustatytus terminus nepraneša apskrities valstybinei mokesčių inspekcijai apie įvykius, kurių metu buvo prarastos prekės, nepateikia reikalaujamų dokumentų arba pateikia klaidingus ar suklastotus dokumentus, PVM atskaita turi būti tikslinama teisės aktų nustatyta tvarka. Jeigu PVM mokėtojas ar kitas apmokestinamasis asmuo nustatytąja tvarka ar per nustatytus terminus nepraneša apskrities valstybinei mokesčių inspekcijai apie įvykius, kurių metu buvo prarastos prekės, nepateikia reikalaujamų dokumentų arba pateikia klaidingus ar suklastotus dokumentus, PVM už prarastas prekes, kurios buvo muitinės prižiūrimos, turi būti mokamas teisės aktų nustatyta tvarka.

 

______________

 

 


 

 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos Vyriausybės

2002 m. birželio 12 d. nutarimu Nr. 861

(Lietuvos Respublikos Vyriausybės

2004 m. balandžio 28 d. nutarimo Nr. 520

redakcija)

 

IMPORTO PRIDĖTINĖS VERTĖS MOKESČIO ĮSKAITYMO TAISYKLĖS

 

1. Importo pridėtinės vertės mokesčio įskaitymo taisyklės (toliau vadinama – šios Taisyklės) nustato, kaip pridėtinės vertės mokesčio (toliau vadinama – PVM) mokėtojas įgyja teisę nesumokėti importo PVM į muitinės sąskaitą pagal bendrą mokesčių mokėjimo muitinėje tvarką, kai apskaičiuotos importo PVM sumos sumokėjimo į biudžetą kontrolę perima apskrities valstybinė mokesčių inspekcija, kurios veiklos teritorijoje įregistruotas PVM mokėtojas, t.y. šia importo PVM suma, vadovaujantis Pridėtinės vertės mokesčio įstatymo 89 straipsnio 1 dalimi, didinama PVM mokėtojo už mokestinį laikotarpį mokėtina į biudžetą PVM suma.

2. PVM mokėtojas, Lietuvos Respublikoje importavęs prekes, kurių importo PVM gali būti įskaitytas, turi teisę kreiptis į apskrities valstybinę mokesčių inspekciją su prašymu, kad ji perimtų šio importo PVM sumokėjimo kontrolę.

3. Apskrities valstybinė mokesčių inspekcija, išnagrinėjusi PVM mokėtojo prašymą, ir įsitikinusi, kad importo PVM gali būti įskaitytas, išduoda PVM mokėtojui atitinkamą pažymą, kurios formą ir išdavimo tvarką nustato centrinis mokesčių administratorius.

4. Šių Taisyklių 3 punkte nurodyta pažyma pildoma 3 egzemplioriais. Visi 3 egzemplioriai pateikiami išleidimo į laisvą apyvartą muitinės procedūrą įforminusiai muitinės įstaigai.

5. Muitinės įstaiga užpildo tam skirtą šių Taisyklių 3 punkte nurodytos pažymos dalį ir ne vėliau kaip iki kito mėnesio 10 dienos vieną jos egzempliorių nusiunčia apskrities valstybinei mokesčių inspekcijai, kitą – PVM mokėtojui, pateikusiam pažymą. Trečiasis egzempliorius lieka muitinės įstaigai.

6. Apskrities valstybinė mokesčių inspekcija, gavusi iš muitinės įstaigos pažymą, per 10 darbo dienų muitinės įstaigai raštu patvirtina, kad perėmė pažymoje nurodyto importo PVM sumokėjimo kontrolę.

 

______________

 

Patvirtinta. Neteko galios nuo 2010-02-14

Priedo naikinimas:

Nr. 109, 2010-02-10, Žin. 2010, Nr. 19-871 (2010-02-13), i. k. 1101100NUTA00000109

 

 

 

Pakeitimai:

 

1.

Lietuvos Respublikos Vyriausybė, Nutarimas

Nr. 109, 2010-02-10, Žin., 2010, Nr. 19-871 (2010-02-13), i. k. 1101100NUTA00000109

Dėl Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2002 m. birželio 12 d. nutarimo Nr. 861 "Dėl Lietuvos Respublikos pridėtinės vertės mokesčio įstatymo įgyvendinimo" pakeitimo