Suvestinė redakcija nuo 1998-12-10 iki 2012-02-02
Įsakymas paskelbtas: Žin. 1994, Nr. 38-701, i. k. 0945190ISAK00000011
LIETUVOS RESPUBLIKOS VALSTYBINIO PATENTŲ BIURO
Į S A K Y M A S
DĖL PATENTINIŲ PARAIŠKŲ PADAVIMO, EKSPERTIZĖS IR PATENTŲ IŠDAVIMO
1994 m. gegužės 2 d. Nr. 11
Vilnius
1. Patvirtinti patentinių paraiškų padavimo, ekspertizės ir patentų išdavimo taisykles IR/01/94 (pridedamos).
2. Pripažinti netekusias galios „Išradimų, pramoninių pavyzdžių ir prekių ženklų paraiškų registracijos Lietuvos Respublikoje taisykles“, taikomas išradimų paraiškų padavimui.
PATVIRTINTA
Valstybinio patentų biuro
1998 12 02 įsakymu Nr. 88
PATENTINIŲ PARAIŠKŲ PADAVIMO, EKSPERTIZĖS IR PATENTŲ IŠDAVIMO TAISYKLĖS IR/01/98
I. BENDRIEJI NUOSTATAI
Išradimai patentuojami Lietuvos Respublikos valstybiniame patentų biure, remiantis Lietuvos Respublikos patentų įstatymu Nr. I-372, priimtu 1994 m. sausio 18 d. („Valstybės žinios“, 1994 m. sausio 28 d., Nr. 8).
Šios Taisyklės nustato patentinių paraiškų parengimo, padavimo, ekspertizės, ginčų nagrinėjimo, patentinių paraiškų ir patentų skelbimo ir patentų išdavimo tvarką.
Už patentinės paraiškos padavimą, patento išdavimą ir kitus Valstybinio patentų biuro atliekamus veiksmus mokamas mokestis Lietuvos Respublikos įstatymais ir Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatyta tvarka.
1 Taisyklė
Santrumpos
1.1. Santrumpų reikšmė:
h) „Pareiškimas dėl autorystės“ reiškia „Dokumentas apie teisę paduoti patentinę paraišką (jei ją paduoda ne išradėjas) ir pareiškimas dėl išradimo autorystės“;
2 Taisyklė
Žodžių ir posakių reikšmė
2.1. Pareiškėjas. Žodis „pareiškėjas“ suprantamas kaip fizinis(-iai) ir (arba) juridinis(-iai) asmuo(-enys), padavęs(-ę) paraišką patentui gauti.
2.2. Atstovas. Žodis „atstovas“ suprantamas kaip Lietuvos Respublikos fizinis arba juridinis asmuo, atstovaujantis pareiškėją pagal Įstatymo 10 straipsnį.
2.3. Patentinis patikėtinis. „Patentinis patikėtinis“ suprantamas kaip Lietuvos Respublikos fizinis asmuo, įregistruotas Lietuvos Respublikos patentinių patikėtinių registre, kurį tvarko VPB.
II. PATENTINIŲ PARAIŠKŲ PARENGIMAS IR PADAVIMAS
3 Taisyklė
Teisė į patentą
Pagal Įstatymo 7 straipsnį teisė į patentą priklauso išradėjui arba teisių perėmėjui, arba darbdaviui, jeigu išradimas tarnybinis. Jeigu išradimas sukurtas įmonėje, įstaigoje, organizacijoje, atliekančioje mokslinio tyrimo, projektavimo, konstravimo ir kitus kūrybinio pobūdžio darbus pagal sutartį su užsakovu, kuris finansuoja atitinkamą darbą, teisė į išradimo patentą nustatoma šia sutartimi. Jeigu darbdavys atsisako teisės į patentą arba per keturis mėnesius nepraneša išradėjui apie ketinimą pasinaudoti šia teise, teisė į patentą pereina išradėjui. Išradimo bendraautoriai turi lygias teises į patentą, jeigu jie nėra susitarę kitaip.
Jeigu keli išradėjai sukūrė tokį patį išradimą visiškai atskirai, teisė į patentą priklauso tam išradėjui, kuris pirmas padavė paraišką VPB ar turi ankstesnę prioriteto teisę į šį išradimą, jeigu vėliau toji paraiška nebuvo atšaukta arba laikoma atšaukta.
4 Taisyklė
Patentabilūs išradimai
Pagal Įstatymo 2 straipsnį išradimai yra patentabilūs, jeigu jie yra nauji, išradimo lygio ir turi pramoninį pritaikomumą.
Išradimais nelaikomi:
c) žaidimų, intelektualinės ir ūkinės veiklos planai, taisyklės ir būdai, taip pat skaičiavimo mašinų programos;
d) informacijos teikimo būdai.
Patentai neišduodami už žmonių ir gyvūnų gydymo, ligų diagnozavimo ir profilaktikos būdus (išskyrus įrenginius ir medžiagas, kurie naudojami tiems būdams), augalų ir gyvūnų veisles, biologinius (išskyrus mikrobiologinius) jų išvedimo būdus, išradimus, prieštaraujančius visuomenės interesams, moralės ir humanizmo principams.
5 Taisyklė
Išradimų objektai ir juos apibūdinantys požymiai
Išradimo objektu gali būti įrenginys, būdas, medžiaga, žinomo įrenginio, būdo, medžiagos naujas panaudojimas.
5.1. Išradimo objektas – įrenginys. Išradimo objektui – įrenginiui priskiriamos konstrukcijos ir gaminiai.
5.1.1. Požymiai, apibūdinantys įrenginį. Įrenginiui apibūdinti naudojami požymiai:
5.2. Išradimo objektas – būdas. Būdams, kaip išradimo objektams, priskiriami veiksmai (procesai), atliekami su materialiu objektu (objektais).
5.2.1. Požymiai, apibūdinantys būdą. Būdui apibūdinti gali būti naudojami šie požymiai:
5.3. Išradimo objektas – medžiaga.
5.3.1. Medžiagų tipai. Išradimo objektams – medžiagoms priskiriami:
a) individualūs junginiai, prie kurių taip pat priskiriami stambiamolekuliai junginiai ir genų inžinerijos objektai (plazmidės, vektoriai, nukleino rūgščių rekombinantinės molekulės bei nukleino rūgščių fragmentai);
5.3.1.1. Požymiai, apibūdinantys individualų junginį. Individualūs junginiai gali būti apibūdinami šiais požymiais:
a) mažamolekuliai junginiai – kokybine sudėtimi (nustatytų elementų atomais), kiekybine sudėtimi (kiekvieno elemento atomų skaičiumi molekulėje), ryšiu tarp atomų ir jų tarpusavio išsidėstymu molekulėje, atspindėtu chemine struktūrine formule;
b) stambiamolekuliai junginiai – chemine sudėtimi ir vienos makromolekulės grandinės struktūra, bendra makromolekulės struktūra (linijine ar šakota), grandžių periodiškumu, molekulės mase, molekulių masių pasiskirstymu, makromolekulės geometrija ir stereometrija, jos galinėmis ir šoninėmis grupėmis;
c) nenustatytos struktūros individualūs junginiai, tarp jų tokie junginiai, kaip antibiotikai, natyvūs fermentai, monokloniniai antikūnai, genų inžinerijos objektai (plazmidės, vektoriai, nukleino rūgščių rekombinantinės molekulės) – fizikiniais, cheminiais ir kitokiais požymiais (tarp jų ir gavimo būdo požymiais), leidžiančiais juos identifikuoti.
Individualūs mikroorganizmų kamienai gali būti apibūdinami tokiais požymiais:
a) kultūros morfologinėmis savybėmis, nurodant augimo temperatūrą ir trukmę bei kultūros amžių (vegetatyvinėms ląstelėms, kolonijoms, orinės ir substratinės grybienos mikromicetams ir aktinomicetams, teleamorfinės ir (arba) amorfinės augimo stadijos skystoje terpėje bakterijoms, mielėms ar dumbliams);
b) fiziologinėmis, biocheminėmis savybėmis (naudingi metabolitai, jautrumas temperatūros, deguonies ar pH pokyčiams, šaltiniai, iš kurių naudojami azotas ir anglis);
d) kariologinėmis savybėmis (kultivuojamoms makrodumblių ląstelėms), ląstelių pasiskirstymu pagal chromosomų skaičių ir kt. savybėmis;
f) biotechnologinėmis savybėmis: naudingos medžiagos, kurią produkuoja mikroorganizmo kamienas, pavadinimu ir savybėmis, aktyvumo (produktyvumo) lygiu, esančio producentu kamieno paskirtimi, naudingos savybės stabilumo ilgo kultivavimo sąlygomis duomenimis ir kt.;
g) virulentiškumu, antigenine struktūra, imunogeniškumu, serologiniais ypatumais, onkogeniškumu, jautrumu antibiotikams, antagonistinėmis savybėmis (medicininės ir veterinarinės paskirties mikroorganizmų kamienams);
h) tėvų (partnerių) kamienų požymiais, hibridizacijos principu (hibridinių mikroorganizmų kamienams).
Individualūs augalų ir gyvūnų ląstelių kultūrų kamienai apibūdinami šiais požymiais:
m) kontaminacijos požymiais (paprastiesiems pirmuonims, grybams, mielėms, bakterijoms, mikoplazmoms, virusams);
n) biotechnologiniais požymiais: kamieno produkuojamos naudingos medžiagos pavadinimu ir savybėmis, aktyvumo (produktyvumo) lygiu, nesančio producentu kamieno paskirtimi, naudingos savybės stabilumo ilgo kultivavimo sąlygomis duomenimis;
o) kriokonservacijos būdu.
Mikroorganizmų kamienų bendrijos, be minėtų individualius mikroorganizmų kamienus nusakančių požymių, gali būti apibūdinamos šiais papildomais požymiais:
a) kilme (išskyrimo šaltiniu), adaptacijos ir selekcijos sąlygomis bei faktoriumi, taksonomine sudėtimi, dalinimu, skaičiumi ir dominuojančiais komponentais, individualių komponentų kultūros morfologiniais, fiziologiniais ir biocheminiais požymiais, visos bendrijos tipu ir fiziologinėmis ypatybėmis;
b) taksonomine sudėtimi, mikroorganizmų kamienų santykiu ir pakeičiamumu, naujų individualių kamienų požymiais.
Augalų ir gyvūnų ląstelių kultūrų bendrijos, be minėtų individualias ląstelių kultūras nusakančių požymių, gali būti apibūdinamos šiais papildomais požymiais: adaptacijos ir selekcijos sąlygomis ir faktoriumi, taksonomine sudėtimi, dalinimu, pakeičiamumu, skaičiumi ir dominuojančiais komponentais, individualių komponentų kultūros morfologiniais, fiziologiniais ir biocheminiais požymiais, visos bendrijos fiziologinėmis ypatybėmis.
5.3.1.2. Požymiai, apibūdinantys kompozicijas. Kompozicijos gali būti apibūdinamos šiais požymiais:
5.3.1.3. Požymiai, apibūdinantys medžiagas, gautas branduolių virsmo metu. Medžiagos, gautos branduolių virsmo metu, gali būti apibūdinamos šiais požymiais:
5.4. Išradimo objektas – anksčiau žinomo įrenginio, būdo, medžiagos naujas panaudojimas. Išradimo objektui – anksčiau žinomo įrenginio, būdo, medžiagos naujam panaudojimui priskiriamas įrenginio, būdo, medžiagos kitas panaudojimas.
Naujam panaudojimui prilyginamas pirmas žinomos medžiagos (gamtinės ir dirbtinai gautos) panaudojimas visuomenės poreikiams tenkinti.
Anksčiau žinomo įrenginio, būdo, medžiagos naujas panaudojimas apibūdinamas trumpai nusakant šį naujai naudojamą objektą taip, kad jį būtų galima identifikuoti, nurodant jo naują paskirtį.
Jeigu žinomai medžiagai surastas pritaikymas medicinoje arba diagnostikoje, tai toks panaudojimas vadinamas pirmuoju medicininiu panaudojimu.
Jeigu žinoma medžiaga turi žinomą pritaikymą medicinoje arba diagnostikoje ir jai dar surastas naujas pritaikymas šiose srityse, tai toks panaudojimas vadinamas antruoju medicininiu panaudojimu.
Anksčiau žinomo įrenginio, būdo, medžiagos naujas panaudojimas apibūdinamas trumpai nusakant šį naujai naudojamą objektą taip, kad jį būtų galima identifikuoti, nurodant jo naują paskirtį.
6 Taisyklė
Išradimo naujumas
Pagal Įstatymo 3 straipsnį išradimas yra naujas, jei jis nežinomas technikos lygiu.
Išradimas nelaikomas nauju, jeigu jis, nors ir nežinomas technikos lygiu, yra aprašytas kito pareiškėjo patentinėje paraiškoje, kurios padavimo data yra ankstesnė ir kuri buvo paskelbta VPB oficialiame biuletenyje vėliau arba tą pačią dieną, kai buvo nustatytas technikos lygis.
7 Taisyklė
Technikos lygis
Technikos lygiu laikoma visa, kas iki paraiškos padavimo datos arba, jei pretenduojama į prioriteto datą, iki prioriteto datos buvo viešai skelbta arba naudota Lietuvos Respublikoje ar užsienyje.
Žinios yra viešos, jeigu jos yra kiekvienam asmeniui prieinamuose šaltiniuose, ir asmuo gali susipažinti su to šaltinio turiniu.
8 Taisyklė
Išradimo lygis
Išradimas yra išradimo lygio, jeigu jis nežinomas atitinkamos srities specialistui technikos lygiu (Įstatymo 4 straipsnis).
Išradimas nėra išradimo lygio, jei išradimu sprendžiama problema, jos sprendimo būdas ir rezultatas akivaizdus atitinkamos srities specialistui.
9 Taisyklė
Pramoninis pritaikomumas
Pramoninį pritaikomumą turi išradimas, kurį galima pagaminti ar panaudoti pramonėje, žemės ūkyje, sveikatos apsaugos ar kitose srityse (Įstatymo 5 straipsnis).
10 Taisyklė
Lengvatinis terminas
Pagal Įstatymo 6 straipsnį išradimo patentabilumui pripažinti netrukdo informacijos apie jį paskleidimas, jeigu ši informacija buvo paskleista per 6 mėnesius iki patentinės paraiškos padavimo datos ir jeigu ją paskleidė:
a) pats išradėjas arba jo teisių perėmėjas, turėjęs teisę į patentą iki patentinės paraiškos padavimo datos;
c) išradėjas arba jo teisių perėmėjas, eksponuodamas išradimą oficialioje ar oficialiai pripažintoje (pagal Tarptautinių parodų konvenciją, pasirašytą 1928 m. lapkričio 22 d. Paryžiuje) parodoje.
Išradėjas arba jo teisių perėmėjas, norintis pasinaudoti lengvatiniu terminu, privalo įrodyti, kad jis turi teisę į šį terminą.
Šios Taisyklės c) dalyje nurodytu būdu paskleistai informacijai išradėjas arba jo teisių perėmėjas teisę į šį terminą gali įrodyti, pateikdamas parodos administracijos išduotą pažymą, kurioje patvirtinama eksponavimo parodoje data ir parodos statusas.
11 Taisyklė
Išradėjo nurodymas
Pagal Įstatymo 9 straipsnį patentinėje paraiškoje ir patente turi būti nurodyta išradėjo arba išradėjų pavardės.
VPB, skelbdamas patentinę paraišką ar patentą, privalo nurodyti išradėjo ar išradėjų pavardes.
Išradėjas turi teisę reikalauti, kad jo pavardė nebūtų skelbiama. Išradėjas turi pateikti prašymą VPB, kuris privalo šį prašymą patenkinti.
Prašymą neskelbti išradėjo pavardės galima pateikti per 17 mėnesių nuo patentinės paraiškos padavimo datos. Jei pareiškėjas prašo anksčiau paskelbti patentinę paraišką, prašymas neskelbti išradėjo pavardės gali būti paduotas ne vėliau kaip prieš mėnesį iki pageidaujamos skelbimo datos.
12 Taisyklė
Išradimo vienumas
Patentinė paraiška paduodama vienam išradimui arba išradimų grupei, kurią jungia bendra išradybos mintis (Įstatymo 16 straipsnis).
Išradimo vienumas nepažeidžiamas, jeigu:
a) paraiška paduota dėl vieno išradimo objekto, t. y. dėl įrenginio, būdo, medžiagos arba žinomo įrenginio, būdo, medžiagos naujo panaudojimo;
b) paraiška paduota dėl vieno išradimo objekto, apibūdinto patobulinimu ir (arba) patikslinimu, taikomu pareiškėjo numatytiems konkretiems įgyvendinimo arba panaudojimo atvejams ir kurie nekeičia arba nepašalina vieno ar kelių požymių, apibūdinančių šį išradimą atvejais, kuriems taikoma teisinės apsaugos apimtis;
c) paraiška paduota grupei išradimų, kuriuos sudaro:
išradimų objektai, kurių vienas skirtas pagaminti (gauti) kitą (pvz., įrenginys, medžiaga ir būdas (būdai) jį gauti (pagaminti);
išradimų objektai, kurių vienas skirtas kito realizavimui (pvz., būdas ir įrenginys būdui atlikti);
išradimų objektai, kurių vienas skirtas panaudoti kitame (pvz., būdas ir medžiaga, skirta panaudoti šiame būde);
vienos rūšies ir vienos paskirties išradimo objektai, kuriais gaunamas tas pats techninis rezultatas tuo pačiu būdu.
13 Taisyklė
Prioriteto teisė
13.1. Prašymas suteikti prioritetą. Pareiškėjas, paduodamas patentinę paraišką, gali pateikti prašymą suteikti prioritetą pagal Konvenciją vienos ar kelių anksčiau paduotų kitose valstybėse nacionalinių ar tarptautinių paraiškų pagrindu, nurodydamas paraiškos ar paraiškų padavimo datą ir valstybę (Įstatymo 18 straipsnis).
Toks prašymas laikomas pateiktu, jeigu prašyme išduoti patentą 31, 32, 33 INID kodais pažymėtame langelyje nurodytas konvencinio prioriteto paraiškos ar paraiškų numeris, data ir valstybė. Tokia paraiška laikoma konvencine paraiška.
13.2. Anksčiau paduotos paraiškos kopijos pateikimas. Pareiškėjas, padavęs konvencinę paraišką, per 3 mėnesius nuo paraiškos padavimo datos turi pateikti VPB anksčiau paduotos ar paduotų paraiškų kopijas, patvirtintas tos valstybės, kurioje ji buvo paduota, patentų tarnybos (Įstatymo 18 straipsnis).
13.3. Anksčiau paduotos paraiškos vertimas. Anksčiau paduotos ar paduotų paraiškų kopijos turi būti išverstos į lietuvių kalbą, jei jos pateiktos ne 17.2 Taisyklėje nurodyta kalba. Toks vertimas turi būti pateiktas per 3 mėnesius nuo konvencinės paraiškos padavimo datos.
VPB gali reikalauti anksčiau paduotos paraiškos, pateiktos viena iš 17.2 Taisyklėje nurodytų užsienio kalbų, vertimo į lietuvių kalbą. Toks vertimas turi būti pristatytas per 2 mėnesius nuo reikalavimo datos.
13.4. Atskirtos paraiškos prioriteto teisė. Pagal Įstatymo 17 straipsnį kiekvienai atskirtai patentinei paraiškai nustatoma pirminės paraiškos padavimo data arba, jeigu pretenduojama į prioritetą, pirminės paraiškos prioriteto data.
Prioriteto dokumentai ir visi būtini vertimai, pateikti VPB su pirmine paraiška, tinka visoms atskirtoms paraiškoms.
14 Taisyklė
Atskirta paraiška
14.1. Privalomas atskyrimas. Pareiškėjas, kuris nesilaikė išradimo vienumo reikalavimo, privalo atskirti patentinę paraišką į dvi ar daugiau paraiškų (Įstatymo 17 straipsnis).
Patentinė paraiška turi būti atskirta per 3 mėnesius nuo pranešimo išsiuntimo datos.
14.2. Atskyrimas pareiškėjo iniciatyva. Pareiškėjas gali savo iniciatyva atskirti patentinę paraišką į dvi ar daugiau paraiškų (Įstatymo 17 straipsnis).
15 Taisyklė
Patentinės paraiškos padavimas
Pagal Įstatymo 10 straipsnį asmuo, norintis gauti išradimo patentą, turi paduoti patentinę paraišką VPB. Paraišką gali paduoti keletas fizinių ar juridinių asmenų arba fiziniai ir juridiniai asmenys kartu.
Paraišką pareiškėjo vardu gali paduoti ir jo atstovas. Juridiniai ir fiziniai asmenys iš užsienio valstybių patentines paraiškas VPB paduoda per Lietuvos Respublikos patentinius patikėtinius. Patentinis patikėtinis gali atstovauti ir Lietuvos Respublikos pareiškėjams.
Jei yra keli pareiškėjai ir nors vienas iš jų yra Lietuvos Respublikos fizinis ar juridinis asmuo, patentinę paraišką galima paduoti ne per patentinį patikėtinį.
Pareiškėjo suteiktus įgaliojimus atstovas ar patentinis patikėtinis patvirtina VPB pateikiamu dokumentu.
Patentinė paraiška paduodama tiesiogiai VPB arba paštu. Su VPB susirašinėjama dėl kiekvienos paraiškos atskirai.
16 Taisyklė
Patentinės paraiškos dokumentai
Pagal Įstatymo 11 straipsnį patentinę paraišką sudaro:
g) pareiškimas dėl autorystės.
Jei paraišką paduoda pareiškėjo paskirtas atstovas ar patentinis patikėtinis, prie paraiškos pridedamas įgaliojimas atstovui ar patentiniam patikėtiniui.
Prašymas išduoti patentą pateikiamas 4 egzemplioriais, iš jų vienas grąžinamas pareiškėjui arba jo atstovui ar patentiniam patikėtiniui su VPB žyma, kurioje nurodyta paraiškos padavimo data ir jos numeris. Šis prašymo išduoti patentą egzempliorius yra paraiškos priėmimo pažyma.
Išradimo aprašymas, išradimo apibrėžtis, brėžiniai ir kita medžiaga, reikalinga išradimo esmei paaiškinti, taip pat referatas pateikiami lietuvių kalba 3 egzemplioriais. Kiti dokumentai pateikiami 1 egzemplioriumi.
Išradimo aprašymas, išradimo apibrėžtis, brėžiniai, referatas ir kita medžiaga, reikalinga išradimo esmei paaiškinti, 17.2 Taisyklėje nurodytomis kalbomis pateikiami 1 egz.
17 Taisyklė
Patentinės paraiškos kalba
17.1. Kalba, kuria pateikiamas prašymas išduoti patentą. Prašymas išduoti patentą pateikiamas lietuvių kalba (Įstatymo 11 straipsnis).
17.2. Kalba, kuria pateikiami kiti dokumentai. Kiti dokumentai pateikiami lietuvių arba anglų, vokiečių, prancūzų, rusų kalbomis.
Neleidžiama vienos paraiškos atskiruose dokumentuose vartoti kelias užsienio kalbas, pvz., išradimo aprašyme – anglų, o referate – vokiečių kalbą.
Atskiri dokumentai gali būti pateikiami dviem kalbomis, kurių viena yra lietuvių kalba. Tai gali būti tame pačiame dokumente (pvz., įgaliojime patentiniam patikėtiniui) arba atskiruose dokumentuose (pvz., išradimo aprašyme – anglų kalba, referate – lietuvių kalba).
Paraiškos dokumentų vertimą į lietuvių kalbą pareiškėjas privalo pateikti VPB per 3 mėnesius nuo paraiškos padavimo datos (Įstatymo 11 straipsnis).
18 Taisyklė
Patentinės paraiškos padavimo datos suteikimas
18.1. Būtini dokumentai. Pagal Įstatymo 12 straipsnį patentinės paraiškos padavimo data laikoma ta diena, kai VPB gavo šiuos dokumentus:
18.2. Reikalavimai dokumentams. Patentinės paraiškos padavimo datos suteikimui atliekama paraiškos dokumentų formali ekspertizė pagal 30 Taisyklę.
18.3. Neatitinkantys reikalavimų arba nepateikti būtini dokumentai. Jeigu pareiškėjas nors vieno iš 18.1. Taisyklėje išvardytų dokumentų nepateikė, patentinei paraiškai padavimo data nesuteikiama (Įstatymo 12 straipsnis).
Jei patentinė paraiška neatitinka pateiktų dokumentų formalios ekspertizės reikalavimų, padavimo data nesuteikiama ir patentinė paraiška grąžinama pareiškėjui arba jo atstovui ar patentiniam patikėtiniui.
19 Taisyklė
Prašymas išduoti patentą
19.1. Blankas. Prašymas išduoti patentą pateikiamas IP-1/98 formos blanke, kurie išduodami VPB nemokamai.
19.3. Būtini duomenys. Prašyme išduoti patentą būtina nurodyti:
f) – prie prašymo išduoti patentą pridedamus dokumentus ir jų vieno egzemplioriaus lapų skaičių.
Paduodant patentinę paraišką, kurioje prašoma suteikti konvencinį prioritetą, būtina nurodyti 31, 32, 33 kodus – konvencinio prioriteto paraiškos numerį, jos padavimo datą ir valstybės kodą.
Prašymą išduoti patentą turi pasirašyti pareiškėjas arba jo atstovas ar patentinis patikėtinis pagal 2.4 Taisyklės reikalavimus. Prie parašo turi būti įskaitomai parašyta pasirašiusiojo asmens vardas ir pavardė.
19.4. Rekomenduojami nurodyti duomenys. Prašyme išduoti patentą 71 kodu pažymėtame langelyje rekomenduojama nurodyti Lietuvos Respublikos pareiškėjų telefono, fakso numerį, taip pat tarpmiestinės automatikos kodus (kai nėra nurodytas atstovas arba patentinis patikėtinis).
Atstovams rekomenduojama nurodyti telefono numerį su tarpmiestinės automatikos kodu, fakso numerį.
74 kodu pažymėtame langelyje rekomenduojama nurodyti patentinio patikėtinio adresą ir telefono numerį.
51 kodu pažymėtame langelyje rekomenduojama nurodyti TPK galiojančios redakcijos indeksą (indeksus).
Prašyme pareiškėjas arba jo atstovas ar patentinis patikėtinis gali nurodyti savo žymą, kuri rašoma prašymo išduoti patentą blanko langelyje „Pareiškėjo žyma“. Ši žyma negali būti daugiau kaip 12 ženklų (skaitmenų, raidžių).
19.5. Vardai ir adresai. Fizinio asmens vardas rašomas prieš pavardę. Rekomenduojama pavardę rašyti didžiosiomis raidėmis.
Juridinių asmenų nurodomi nesutrumpinti oficialūs pavadinimai.
Lietuvos Respublikos fizinių ir juridinių asmenų adresuose turi būti nurodytas pašto indeksas.
19.6. Pareiškėjas. Jei yra keli pareiškėjai, nurodomas kiekvieno iš jų pavadinimas ar vardas ir pavardė, adresas, valstybės kodas.
Jei netelpa duomenys į 71 kodu pažymėtą langelį, jame nurodoma „tęsinį žr. priede“, o netilpę duomenys pateikiami papildomame lape. Šio lapo 71 kodu pažymėtame langelyje gali būti pateikti visi duomenys, įrašant „Žr. priedą“. Tokiais atvejais prie pateikiamų duomenų nurodomas langelio kodas 71 ir jame pateikiamų duomenų pavadinimas.
Jei yra keli pareiškėjai ir jeigu prašyme išduoti patentą nenurodytas jų atstovas ar patentinis patikėtinis, laikoma, kad pareiškėjams atstovauja pirmasis pareiškėjas.
Jei yra keli pareiškėjai, bet nėra atitinkamo susitarimo ir jį patvirtinančio dokumento, pirmuoju nurodomas tas pareiškėjas, kuriam turi būti išduotas patentas.
19.7. Išradėjas. Jei yra keli išradėjai, pateikiama kiekvieno išradėjo vardas ir pavardė, adresas ir valstybės kodas.
Jei duomenys netelpa į 72 kodu pažymėtą langelį, laikomasi 19.6. Taisyklės reikalavimų.
19.8. Priedas. Priedas turi būti pasirašytas prašymą išduoti patentą pasirašiusiojo asmens, nurodant jo vardą ir pavardę.
Tais atvejais, kai ir pareiškėjo, ir išradėjo duomenys prašyme išduoti patentą netelpa ir jie nurodomi prieduose, priedai žymimi arabiškais skaitmenimis, juos nurodant prašyme išduoti patentą.
Priedas pridedamas prie kiekvieno prašymo egzemplioriaus.
20 Taisyklė
Išradimo aprašymas
Išradimo aprašymas turi atskleisti išradimą aiškiai ir išsamiai, kad atitinkamos srities specialistas galėtų jį panaudoti (Įstatymo 13 straipsnis). Išradimo aprašyme neturi būti klaidinančių teiginių.
Jei paraiška paduota dėl biologinės medžiagos, kurios negalima aprašyti taip, kad ją galėtų panaudoti tos srities specialistas, ir ši medžiaga yra visuomenei neprieinama, ji turi būti atiduota saugoti deponavimo įstaigai. Prie VPB paduodamos paraiškos pridedamas dokumentas apie biologinės medžiagos deponavimą (Įstatymo 13 straipsnis).
Biologine medžiaga laikoma bet kuri medžiaga, turinti genetinės informacijos ir sugebanti daugintis arba būti padauginta biologinėje sistemoje.
20.1. Išradimo aprašymo turinys. Išradimo aprašymas pradedamas pavadinimu. Pavadinimas turi sutapti su prašyme išduoti patentą nurodytu pavadinimu.
Po pavadinimo nurodoma:
c) išradimo esmė, nusakoma visuma požymių, kurių pakanka pasiekti išradimu gaunamą techninį rezultatą. Be to, nurodomas išradimo techninis rezultatas, lyginant su žinomu technikos lygiu;
e) išradimą apibūdinantys duomenys, kuriuose kiekvienam išradimo objektui smulkiai aprašomas bent vienas išradimo realizavimo būdas su nuorodomis į brėžinius, jei jie yra, paaiškinimai, kaip išradimas gali būti panaudotas pramonėje, jei tai nėra savaime suprantama iš išradimo aprašymo. Aprašyme negalima atskiras aprašymo dalis pakeisti nuorodomis į informacinius šaltinius, kuriuose yra reikalingos žinios ir duomenys (masinės informacijos šaltiniai, išradimo aprašymas anksčiau paduotai paraiškai, išradimo, kuriam išduotas patentas, aprašymas ir t. t.).
20.2. Išradimo pavadinimas. Išradimo pavadinimas turi būti aiškus, nusakyti jo paskirtį, atitikti išradimo esmę ir TPK galiojančios redakcijos rubrikos turinį. Išradimo pavadinime neturi būti jokių išgalvotų žodžių, vardų, pavardžių, vietovių pavadinimų ir t. t.
Išradimo pavadinimas nurodomas vienaskaita, išskyrus:
b) bendros struktūrinės formulės cheminių junginių pavadinimus.
Į individualaus junginio išradimo pavadinimą įtraukiamas jo pavadinimas pagal vieną iš chemijoje priimtų nomenklatūrų (teikiant pirmenybę Tarptautinei cheminių junginių nomenklatūrai IUPAC), nuoroda į jo konkrečią paskirtį, o biologiškai aktyvių junginių – į biologinio aktyvumo rūšį.
Į nenustatytos struktūros stambiamolekulių junginių gavimo būdo pavadinimą įtraukiamas stambiamolekulio junginio pavadinimas ir nuoroda į jo paskirtį.
Į nenustatytos sudėties medžiagos – mišinio gavimo būdo pavadinimą įtraukiama nuoroda į medžiagos paskirtį ar jos biologiškai aktyvias savybes.
Fermentų pavadinimams būtina naudoti Tarptautinės fermentų nomenklatūros pavadinimus.
Mikroorganizmų kamienų arba augalų ir gyvūnų ląstelių kultūrų išradimų pavadinimai sudaromi iš binarinės kompozicijos, susidedančios iš mikroorganizmo kamieno ar augalų ir gyvūnų ląstelių kultūros lotyniško mokslinio genties pavadinimo ir rūšies (rūšinio) epiteto, bei nurodoma kamieno paskirtis. Jeigu kamienas priskiriamas mikroorganizmo porūšiui, tai reikia pavadinime nurodyti trigubą kombinaciją, susidedančią iš genties pavadinimo, rūšinio epiteto sutrumpinimo „subsp.“ (subspecies) ir porūšio epiteto.
Mikroorganizmo kamieno ar augalų ir gyvūnų ląstelių kultūros pavadinimas turi atitikti tarptautines bakteriologijos, botanikos ir zoologijos kodeksų nomenklatūras. Pavyzdžiui, bakterijų pavadinimai turi atitikti nurodytus pavadinimus, skelbiamus „International Journal Systematic Bacteriology“.
Mikroorganizmų pavadinimai, kurie neįeina į oficialius šaltinius, nurodomi nepavadintos rūšies forma – „sp.“ (species), nurodant skliausteliuose neoficialų pavadinimą, pažymėtą „inv“.
Žinomo įrenginio, būdo, medžiagos naujo panaudojimo išradimo pavadinimas sudaromas pagal taisykles, taikomas atitinkamam objektui, ir įtraukiama nuoroda, atspindinti žinomo objekto naują paskirtį.
Išradimų grupės pavadinimas, kurios vienas iš objektų skirtas kitam objektui gauti, pagaminti, įdiegti ar panaudoti, susideda iš pirmojo išradimo pilno pavadinimo ir kito sutrumpinto.
Išradimų grupės, kurios vienas objektas skirtas panaudoti kitame, pavadinimas susideda iš įeinančių į grupę išradimų pavadinimų.
20.3. Išradimo aprašymo skyrių turinys.
20.3.1. Technikos sritis, kuriai skiriamas išradimas. Po išradimo pavadinimo nurodoma technikos sritis, kuriai skiriamas išradimas. Jei tokių sričių yra keletas, nurodomos pirmenybę turinčios technikos sritys.
20.3.2. Technikos lygis. Išradimo aprašymo skyriuje „Technikos lygis“ pateikiamas žinomas technikos lygis, nurodant analogus. Išradimo analogas – tai iki paraiškos prioriteto datos žinomas tos pačios paskirties objektas, kurio požymių dalis sutampa su išradimo esminių požymių dalimi.
Aprašant žinomą technikos lygį, nurodomi informacijos šaltinių, kuriuose analogai aprašyti, bibliografiniai duomenys, taip pat analogo požymiai. Nurodomos priežastys, dėl kurių negalima gauti norimo techninio rezultato.
Jei yra keletas analogų, paskutiniuoju aprašomas artimiausias analogas.
Kai išradimas yra nenustatytos sudėties mišinys su konkrečia paskirtimi arba biologiškai aktyviomis savybėmis, artimiausiu analogu nurodomas mišinio gavimo būdas su tokia pat paskirtimi arba tokiomis pat biologiškai aktyviomis savybėmis.
Jei išradimas yra naujo individualaus, tarp jų stambiamolekulio, junginio ar genų inžinerijos objekto gavimo būdas, pateikiami duomenys apie žinomo struktūrinio analogo gavimo būdą.
Aprašant artimiausią biologinės medžiagos, augalų ir gyvūnų ląstelių kultūros, kuri yra medžiagos producentas, išradimo analogą, taip pat pateikiami duomenys apie tikslinio produkto išeigą į terpę, aktyvumo (produktyvumo) lygį ir jo nustatymo (testavimo) būdą.
Jei išradimas yra anksčiau žinomo įrenginio, būdo, medžiagos (tarp jų biologinės) naujas panaudojimas, prie analogų priskiriami tos paskirties žinomi įrenginiai, būdai, medžiagos.
Aprašant išradimų grupę, kiekvieno išradimo analogai nurodomi atskirai.
20.3.3. Išradimo esmė. Išradimo esmė nusakoma esminių požymių, pakankamų išradimo keliamam techniniam rezultatui pasiekti, visuma.
Požymiai yra esminiai, jeigu nuo jų priklauso techninio rezultato pasiekimas.
20.3.3.1. Išradimo esmę atskleidžiantys duomenys. Skyriuje „Išradimo esmė“ smulkiai aprašomas uždavinys, kuriam išspręsti skirtas pareikštas išradimas, nurodomas techninis rezultatas, kuris gali būti gautas įdiegus išradimą.
Šiame skyriuje nurodomi visi esminiai požymiai, apibūdinantys išradimą, išskiriant požymius, skirtingus nuo artimiausio analogo, ir juos sugrupuojant į požymius, kurių pakanka visais atvejais ir kuriems taikoma prašomos teisinės apsaugos apimtis, ir į požymius, kurie apibūdina išradimą konkrečiais atvejais, konkrečiomis jo realizavimo formomis arba ypatingomis panaudojimo sąlygomis.
Atskleidžiant išradimo esmę, rekomenduojama nurodyti ir kitas pareiškėjui žinomas išradimo techninio rezultato rūšis, tarp jų ir pasiekiamas konkrečiais atvejais, konkrečiomis realizavimo formomis ar ypatingomis panaudojimo sąlygomis.
Techniniu rezultatu gali būti: sukamojo momento sumažinimas, trinties koeficiento sumažinimas, vibracijos sumažinimas ir t. t.
Išradimų grupė aprašoma, pradedant išradimu, kuris labiausiai atitinka sprendžiamą uždavinį, ir pateikiant kiekvieno išradimo duomenis atskirai. Jei aprašomi vienos rūšies objektai, galima smulkiai aprašyti vieną išradimą, o kitus nusakyti tik skirtingais nuo aprašytojo požymiais. Šiame aprašymo skyriuje turi būti aiškiai įrodyta: vieno objekto priklausomybė nuo kito, to paties uždavinio sprendimas tokiu pat būdu.
Aprašant mikroorganizmo kamieną, augalų ir gyvūnų ląstelių kultūrą, papildomai nurodomi požymiai, kuriais jis skiriasi nuo pradinių ar giminingų kamienų.
Aprašant žinomo įrenginio, būdo, medžiagos naują panaudojimą, nurodomi žinomo objekto požymiai (nurodant informacinio šaltinio, kuriame jis aprašytas, bibliografinius duomenis), duomenys apie jo žinomą naudojimą, naują paskirtį ir tas savybes, kurių dėka galima panaudoti naujai paskirčiai.
20.3.4. Brėžinių figūrų aprašymas. Šiame išradimo aprašymo skyriuje, be figūrų išvardijimo, trumpai nurodoma tai, kas vaizduojama kiekvienoje figūroje.
Jei pateikta kitokia medžiaga, paaiškinanti išradimo esmę, turi būti trumpai aprašytas tos medžiagos turinys.
20.3.5. Išradimo realizavimo aprašymas.
20.3.5.1. Bendri nuostatai. Šiame išradimo aprašymo skyriuje pateikiama nurodyto techninio rezultato gavimo galimybė.
Išradimo, kurio esmė apibūdinama požymiais, nurodytais bendromis sąvokomis, realizavimo galimybė patvirtinama arba aprašant paraiškoje tokio požymio realizavimo priemones, arba nurodant žinomas ir tam tinkamas priemones arba jų gavimo būdus.
Išradimui apibūdinti naudojant kiekybinius požymius, išreikštus reikšmių intervalu, parodoma galimybė gauti techninį rezultatą tame intervale.
Norint pasiekti didžiausią teisinės apsaugos apimtį, tikslinga reikšmių intervalą imti tokį, už kurio ribų negali būti gautas nurodytas techninis rezultatas.
Biologinės medžiagos arba būdų, kuriuose ji naudojama, išradimo realizavimo galimybė patvirtinama nurodymu, kaip ir kur gali būti gauta atitinkama biologinė medžiaga.
20.3.5.2. Įrenginio aprašymo duomenys. Išradimo aprašyme įrenginys aprašomas statikos būklės, atskleidžiant jo konstrukciją. Aprašant įrenginio konstrukcijos elementus, duodamos nuorodos į brėžinių figūras. Konstrukcijos elementų skaitmeniniai žymėjimai pateikiami didėjimo tvarka, pradedant vienetu.
Statikos būklės įrenginys turi būti visapusiškai aprašytas: aprašyti jo mazgai ir detalės, paaiškinta jų paskirtis, įrenginio dalių ryšiai ir išsidėstymas.
Aprašius statikos būklės įrenginį, aprašomas jo veikimas (darbas) arba įrenginio panaudojimo būdas su nuorodomis į konstrukcijos elementų, kurie yra brėžiniuose, skaitmeninius žymėjimus ir, kai to reikia, – į kitą paaiškinamąją medžiagą (epiūras, laiko diagramas ir t. t.).
Jei įrenginys turi funkcinį elementą ir jo panaudojimo būdas nusakomas programuojamo daugiafunkcinio elemento panaudojimu, pateikiami duomenys, patvirtinantys galimybę tokia priemone atlikti šiam elementui skirtas funkcijas šiame įrenginyje. Jei tokiais duomenimis yra algoritmas, tarp jų skaičiuojamasis, jį siūloma pateikti kaip blokų schemą arba, jei tai įmanoma, kaip atitinkamą matematinę išraišką.
20.3.5.3. Būdo aprašymo duomenys. Išradimo būdo aprašyme išvardijama veiksmų, operacijų su materialiu objektu seka, taip pat tokių veiksmų atlikimo sąlygos, konkretūs režimai (temperatūra, slėgis ir t. t.), tam naudojami įrenginiai ir medžiagos (jeigu to reikia).
Aprašant būdą, apibūdinamą žinomų įrenginių ir medžiagų panaudojimu, nurodomi šie įrenginiai ir medžiagos ir patvirtinamas jų žinomumas iki prioriteto datos.
Naudojant nežinomus įrenginius ir medžiagas, nurodomi jų požymiai ir, kai to reikia, pateikiamas grafinis vaizdas.
Naudojant naujas medžiagas, aprašomas jų gavimo būdas.
Aprašant naujos junginių grupės, apibrėžtos bendra struktūros formule, gavimo būdą, pateikiami junginių grupės gavimo šiuo būdu pavyzdžiai. Jeigu grupę sudaro skirtingos cheminės prigimties radikalai, pateikiama po vieną kiekvieno junginio pavyzdį, o jeigu homologinė eilė – kraštinių ir vidurinio nario atstovų pavyzdžiai. Junginiams, sudarantiems grupę, pateikiamos struktūros formulės, patvirtintos žinomais šiuolaikiniais metodais, ir jų fizikinės ir cheminės savybės. Aprašyme taip pat pateikiamos žinios apie naujų junginių panaudojimą arba apie jų biologinį aktyvumą.
Aprašant nenustatytos struktūros stambiamolekulio junginio gavimo būdą, pateikiami jį identifikuojantys duomenys. Pateikiami duomenys apie pradinius reagentus, iš kurių gaunamas junginys, taip pat duomenys, patvirtinantys, kad pareikštas junginio panaudojimas gali būti realizuojamas. Taip pat galima nurodyti savybes, dėl kurių junginys turi tokį pritaikymą.
Aprašant nenustatytos struktūros ir sudėties mišinio, pasižyminčio biologiškai aktyviomis savybėmis, gavimo būdą arba konkretų panaudojimą, pavyzdžiuose, be veiksmų ir sąlygų būdo įgyvendinimui, pateikiami būtini duomenys apie mišinio identifikavimą, taip pat duomenys, kurie patvirtina mišinio realizacijos galimybes pagal nurodytą paskirtį, iš dalies nurodant savybes, apibrėžiančias tokią paskirtį.
Aprašant gaminio, kurio elementas arba pats gaminys gautas iš nenustatytos sudėties ir struktūros medžiagos, gavimo būdą, pateikiami duomenys apie tos medžiagos savybes ir elemento ir (arba) gaminio eksploatacijos savybės.
Jeigu išradimo objektas yra būdas, patentinė apsauga suteikiama ir tuo būdu pagamintam gaminiui (Įstatymo 2 straipsnis).
20.3.5.4. Medžiagos aprašymo duomenys. Jeigu išradimas yra naujas individualus nustatytos struktūros junginys, aprašyme pateikiama jo struktūros formulė, patvirtinta žinomais šiuolaikiniais metodais, jo fizikinės ir cheminės konstantos ir aprašomas būdas, kuriuo šis naujas junginys buvo gautas pirmą kartą. Be to, nurodomi duomenys apie jo panaudojimą, o biologiškai aktyvios medžiagos – biologinio aktyvumo ir toksiškumo kiekybiniai rodikliai ir, kai reikia, specifinis veikimas ir kiti duomenys.
Jeigu išradimas yra vaistas žmonių ir gyvūnų tam tikriems susirgimams gydyti, aprašyme pateikiami duomenys, įrodantys, kad šis vaistas skirtas tos ligos gydymui.
Jeigu naujas individualus junginys gautas naudojant mikroorganizmo kamieną arba augalų ir gyvūnų ląstelių kultūrą, pateikiami duomenys apie biosintezės procesą, kuriame dalyvavo šis kamienas, kamieno charakteristikos ir, kai reikia – žinios apie jo deponavimą.
Jeigu išradimas yra grupė individualių junginių su nenustatyta struktūra, apibrėžtų bendra struktūrine formule, tai aprašyme įrodoma, kad grupė gali būti gauta pagal nurodytą bendrą gavimo schemą, taip pat pateikiami konkrečių junginių gavimo pavyzdžiai, o jeigu grupėje yra junginių su skirtingos cheminės prigimties radikalais – bent jau po vieną tokio junginio pavyzdį. Gautiems junginiams pateikiamos jų struktūrinės formulės, patvirtintos žinomais šiuolaikiniais metodais, jų fizikinės-cheminės konstantos, duomenys, įrodantys jų pritaikymo galimybes ir to pritaikymo patvirtinimas, panaudojant bent vieną šios grupės junginį.
Jeigu nauji junginiai yra biologiškai aktyvios medžiagos, tai pateikiami jų aktyvumo ir toksiškumo kiekybiniai duomenys ir, kai reikia, jų specifinis veikimas ir kiti rodikliai.
Jeigu išradimas yra tarpinis junginys, tai aprašyme taip pat parodoma galimybė iš jo gauti žinomą galutinį produktą arba galimybė gauti naują galutinį konkrečios paskirties arba turintį biologiškai aktyvias savybes produktą.
Jeigu išradimas yra kompozicija (mišinys, tirpalas, lydinys, stiklas ir t. t.), aprašyme pateikiamuose pavyzdžiuose nurodomi ingredientai, įeinantys į kompozicijos sudėtį, jų charakteristika ir kiekybinė sudėtis. Aprašomas kompozicijos gavimo būdas, o jeigu jos ingredientas yra nauja medžiaga, tai aprašomas jos gavimo būdas.
Pateiktuose pavyzdžiuose kiekvieno ingrediento kiekis nurodomas tokia vienetine reikšme, kuri yra ribose, nurodytose išradimo apibrėžties intervale (išlaikant išradimo apibrėžtyje visų ingredientų kiekybinį santykį procentais (pagal masę arba tūrį), o suma visų ingredientų, nurodytų pavyzdyje, turi prilygti 100%).
20.3.5.5. Mikroorganizmo kamieno, augalų ir gyvūnų ląstelių kultūros duomenys. Jeigu išradimas yra mikroorganizmo kamienas, tai aprašyme nurodomi nomenklatūriniai duomenys ir kamieno kilmė, kiekybiniai ir kokybiniai duomenys apie maitinimo terpių sudėtį (pasėtų ir fermentinių) bei kultivavimo sąlygas (temperatūrą, pH, santykinį deguonies masės pernešimą, apšvietimą ir t. t.), fermentavimo laikas, biosintezės charakteristikos, galutiniai naudingi produktai, kamieno produktyvumas ir jo testavimo būdai; atskleidžiami galutinių produktų išskyrimo ir valymo būdai (naujų produktų producentų, pvz.: antibiotikų, fermentų, monokloninių antikūnų ir t. t.).
Jeigu išradimas yra mikroorganizmų ir augalų bei gyvūnų ląstelių konsorciumai, tai aprašyme nurodomi šie duomenys: komponentų sudėties patikrinimo būdas, išskyrimo (selekcijos) būdas, požymiai, pagal kuriuos vykdoma selekcija, konsorciumo stabilumas ilgai kultivuojant ir jo atsparumas užkrėtimui pašaliniais mikroorganizmais.
21 Taisyklė
Išradimo apibrėžtis
21.1. Išradimo apibrėžties paskirtis. Išradimo apibrėžtis nustato patento suteikiamos teisinės apsaugos ribas (Įstatymo 14 straipsnis).
21.2. Išradimo apibrėžties struktūra.
21.2.1. Bendri nuostatai. Išradimo apibrėžtį gali sudaryti vienas ar daugiau apibrėžties punktų. Visi apibrėžties punktai turi būti tikslūs ir konkretūs (Įstatymo 14 straipsnis). Visi apibrėžties punktai turi būti aiškūs ir visiškai remtis išradimo aprašymu bei charakterizuoti išradimą sąvokomis, esančiomis jo aprašyme.
21.2.2. Vieno punkto išradimo apibrėžtis. Vieno punkto išradimo apibrėžtis naudojama vienam išradimui apibūdinti esminių požymių visuma, kuri toliau neišplečiama ir netikslinama atskirais realizavimo arba panaudojimo atvejais.
21.2.3. Daugiapunktė išradimo apibrėžtis. Daugiapunktė išradimo apibrėžtis naudojama vienam išradimui apibūdinti, išplečiant ir (arba) patikslinant jo esminių požymių visumą atskirais realizavimo ir panaudojimo atvejais arba apibūdinant išradimų grupę.
Daugiapunktė išradimo apibrėžtis, apibūdinanti vieną išradimą, turi nepriklausomą ir po jo sekantį (sekančius) priklausomą (priklausomus) punktą (punktus).
Daugiapunktė išradimo apibrėžtis, apibūdinanti išradimų grupę, turi keletą nepriklausomų punktų, kurių kiekvienas apibūdina vieną išradimų grupės išradimą. Daugiapunktėje išradimo apibrėžtyje, apibūdinančioje išradimų grupę, gali būti tokie nepriklausomi punktai:
a) gaminio nepriklausomas apibrėžties punktas, šio gaminio gamybos būdo nepriklausomas punktas ir šio gaminio panaudojimo nepriklausomas punktas;
b) būdo nepriklausomas apibrėžties punktas ir įrenginio, skirto šiam būdui įvykdyti, nepriklausomas punktas;
c) gaminio nepriklausomas apibrėžties punktas, šio gaminio gamybos būdo nepriklausomas punktas ir įrenginio arba priemonės, skirtų šio būdo įvykdymui, nepriklausomas punktas.
Išradimų grupės kiekvienas išradimas gali būti apibūdinamas ir šiam nepriklausomam punktui priklausomais punktais.
Išradimų grupės apibrėžtis sudaroma pagal šias taisykles:
a) atskirus išradimus apibūdinantys nepriklausomi punktai yra be nuorodų į kitus apibrėžties punktus;
b) priklausomi punktai turi būti grupuojami kartu su tuo nepriklausomu punktu, kuriam jie priklauso.
Išradimo apibrėžtyje gali būti keletas nepriklausomų vieno ir to paties išradimo objekto (įrenginio, būdo, medžiagos arba panaudojimo) punktų, jeigu išradimo objektas negali būti apibūdintas paprastu būdu vienu nepriklausomu punktu. Pavyzdžiui, išradimas yra grupė naujų cheminių junginių, kurie gaunami keliais būdais arba kai žinomai medžiagai surasta keletas medicininių panaudojimų.
Daugiapunktėje išradimo apibrėžtyje, apibūdinančioje išradimų grupę, nepriklausomi punktai gali turėti nuorodas į kitus apibrėžties punktus, pavyzdžiui, „Produkto pagal 1 punktą gamybos būdas,...“.
21.2.4. Išradimo apibrėžties punktas. Išradimo apibrėžties punktas susideda iš bendrosios dalies, kuri turi išradimo objekto pavadinimą ir esminius požymius, sutampančius su artimiausio analogo požymiais, kurių visuma sudaro technikos lygio dalį, ir skiriamosios dalies, turinčios esminius požymius, kurie skiria išradimą nuo artimiausio analogo.
Sudarant apibrėžties punktą po bendrosios dalies rašomas posakis „b e s i s k i r i a n t i s (-i) tuo, kad“, po to rašoma skiriamoji apibrėžties dalis.
Išradimo apibrėžtis sudaroma neišskiriant punkto į bendrąją ir skiriamąją dalis, kai ji apibūdina:
c) išradimą, neturintį analogų.
Apibrėžties punktai numeruojami arabiškais skaitmenimis, pradedant vienetu.
Apibrėžties punktuose negali būti nuorodų į išradimo aprašymą ir brėžinius, išskyrus tuos atvejus, kai tai būtina. Negali būti tokių nuorodų: „kaip aprašyta aprašymo... dalyje“, „kaip parodyta brėžinių... figūroje“ ir t. t. Leidžiama naudoti nuorodas biotechnologiniuose išradimuose, kai tai reikalinga objekto charakterizavimui. Tokiais atvejais rekomenduojama nurodyti, kad cituojama apibrėžtyje aprašymo dalis ar brėžinys laikomi to apibrėžties punkto dalimi.
Jei paraiškoje yra brėžiniai, apibrėžties punktuose gali būti arabiškais skaitmenimis nurodyti brėžiniuose pavaizduotų elementų žymėjimai, jei akivaizdu, kad tai palengvina suprasti išradimo apibrėžtį.
21.2.4.1. Nepriklausomas išradimo apibrėžties punktas. Nepriklausomas išradimo apibrėžties punktas turi esminių požymių visumą, kuri leidžia pasiekti techninį rezultatą visais atvejais, kuriais galioja prašomos teisinės apsaugos apimtis.
21.2.4.2. Priklausomas išradimo apibrėžties punktas. Į priklausomą išradimo apibrėžties punktą įtraukiami esminiai požymiai, apibūdinantys išradimą konkrečiais jo realizavimo arba panaudojimo atvejais.
Priklausomo apibrėžties punkto bendroji dalis turi išradimo paskirtį atspindinčią sutrumpintą nepriklausomo punkto išraišką ir nuorodą į nepriklausomą ir (arba) priklausomą(-us) punktą(-us), kuriam(-iems) skirtas priklausomas punktas.
Tuo atveju, kai punktas priklauso nuo kelių apibrėžties punktų, jiems nurodyti naudojama alternatyva.
Jeigu konkretaus realizavimo ar panaudojimo atveju išradimui apibūdinti kartu su priklausomo punkto požymiais būtini tik nepriklausomo punkto požymiai, nurodoma priklausomo punkto priklausomybė tik nuo nepriklausomo punkto.
Jei tokiam apibūdinimui reikalingi vieno ar kelių priklausomų apibrėžties punktų požymiai, priklausomo punkto priklausomybė nuo nepriklausomo punkto nurodoma atitinkamuose priklausomuose punktuose. Priklausomas punktas pradedamas posakiu, į kurį įeina nepriklausomo punkto visas ar sutrumpintas pavadinimas, po to rašomas žodis „pagal“, už kurio skaitmeniu arba skaitmenimis arba jų intervalu nurodomas(-i) punktas(-ai), nuo kurio(-ių) šis punktas priklauso, ir už jo rašomas žodis „punktą“ arba „punktus“. Pavyzdžiui, „Rotorinis vidaus degimo variklis pagal 1 punktą“, „Variklis pagal 1 arba 2 punktą“, „Būdas pagal 1-7 punktus“ ir t. t.
21.3. Išradimo apibrėžties sudarymas.
21.3.1. Bendri nuostatai. Išradimo apibrėžtis (arba kiekvienas daugiapunktės apibrėžties punktas) nusakomas vienu sakiniu.
Požymiai apibrėžtyje išdėstomi taip, kad juos būtų galima identifikuoti.
Jei galimos kelios požymio realizavimo formos, kurios kartu su kitais esminiais požymiais leidžia gauti vieną ir tą patį techninį rezultatą, požymį tikslinga išreikšti bendra sąvoka, apimančia šias realizavimo formas.
Jei tokios bendros sąvokos nėra arba ji apima ir tokias požymio realizavimo formas, kurios neleidžia gauti techninio rezultato, tai požymis gali būti išreikštas alternatyviomis sąvokomis, apibūdinančiomis požymio įvairias realizavimo formas.
21.3.2. Įrenginio išradimo apibrėžties ypatumai. Įrenginio požymiai išradimo apibrėžtyje nusakomi taip, kad įrenginys būtų statikos būklės. Apibūdinant įrenginio konstrukcinį elementą, leidžiama nurodyti jo galimybę judėti, atlikti nustatytas funkcijas ir t. t.
21.3.3. Būdo išradimo apibrėžties ypatumai. Apibūdinant veiksmus ar operacijų seką kaip būdo požymius, naudojami tiesioginės nuosakos esamojo laiko trečiojo asmens veiksmažodžiai (reaguoja, prijungia, sumaišo, šaldo ir t. t.).
21.3.4. Medžiagos išradimo apibrėžties ypatumai. Išradimo apibrėžtyje, apibūdinančioje bet kurios prigimties individualų junginį, įrašomas jo pavadinimas, junginiui su nustatyta struktūra apibrėžtyje pateikiama jo struktūrinė formulė, taip pat:
a) mažamolekulių junginių ir antibiotikų: išskyrimo šaltinis (mikroorganizmo kamienas arba ląstelių kultūra), elementų sudėtis, molekulinė masė, medžiagos optinis aktyvumas, spektrinės analizės duomenys, spalva, medžiagos fizinis būvis, tirpumas ir spalvinės reakcijos;
b) gamtinių (natyvių) fermentų: išskyrimo šaltinis (mikroorganizmo kamienas arba ląstelių kultūra), substrato specifiškumas, molekulinė masė, optimalus pH, termo- ir pH-stabilumas, izoelektrinis taškas, Michaelio konstanta, fermento inhibitorius;
c) monokloninių antikūnų: gavimo šaltinis (mikroorganizmo kamienas arba ląstelių kultūra), imunoglobulino klasė (poklasė) ir lengvųjų grandinių tipas, specifiškumas, antigeno-taikinio charakteristika, surišimo konstanta, molekulinė masė, izoelektrinis taškas ir priklausomai nuo antigeno prigimties komplementas: surišantis arba neutralizuojantis, arba lizinis, arba agliutinuojantis, arba precipituojantis aktyvumas, arba citotoksiškumas (kiekybine išraiška);
d) apsauginių antigenų: kamienas – išskyrimo šaltinis, antigeno lokalizacija ir prigimtis kamieno struktūrose, išskyrimo būdas, biocheminė sudėtis (polisacharidinės kilmės antigenų – monosacharidų sudėtis, baltyminės kilmės antigenų – amino rūgščių sudėtis ir t. t.), molekulinė masė, izoelektrinis taškas ir (arba) izoelektrinis judrumas;
e) genų inžinerijos objektų (plazmidžių, vektorių, rekombinantinių molekulių ir rekombinantinių nukleino rūgščių, nukleino rūgščių fragmentų): kilmė (sudėtinės dalys), schema, nurodanti genetinius markerius ir reguliavimo sritį, konjugatyvumas (plazmidžių), vektoriaus imlumas, šeimininkų spektras (vektorių), nukleino rūgšties svetimo fragmento (struktūrinio geno) nukleotidų seka ir koduojamos medžiagos pavadinimas (NR rekombinantinių molekulių ir NR fragmentų);
f) jeigu išradimo apibrėžtis apibūdina kompoziciją, kurios požymiai surišti su kiekybine ingredientų sudėtimi, jie išreiškiami bet kuriais vienareikšmiais vienetais, dažniausiai dviem reikšmėmis, apibrėžiančiomis minimalias ir maksimalias ingrediento ribas.
Galima vieno iš kompozicijos ingredientų kiekį nurodyti viena reikšme. Kitų ingredientų reikšmės nurodomos reikšmių intervalu to vienareikšmio ingrediento atžvilgiu (pvz., ingrediento sudėtis nurodoma kompozicijos pagrindinio ingrediento 100 masės dalių arba 1 litrui tirpalo).
Antibiotikų, fermentų, anatoksinų ir pan. kiekybinės reikšmės kompozicijoje gali būti nurodomos kitokiais vienetais negu ingredientų reikšmės kompozicijoje (pvz., tūkst. v.).
Jeigu išradimas yra kompozicija, kurios požymis yra naujo ingrediento įvedimas, apibrėžtyje prieš atitinkamą skiriamąjį požymį rašoma „papildomai įvedamas“ arba „turi naują ingredientą“.
Kompozicijoms, kurių paskirtis apibrėžiama tik nauja aktyvia medžiaga, o kiti komponentai yra tik neutralios medžiagos, įprastai naudojamos tokios paskirties kompozicijose, išradimo apibrėžtyje galima nurodyti tik aktyvią dalį ir jos kiekybinę reikšmę kompozicijos sudėtyje, kaip atitinkančią „efektyvų kiekį“;
21.3.5. Biologinės medžiagos išradimo apibrėžties ypatumai. Išradimo apibrėžtyje, apibūdinančioje visuomenei neprieinamą biologinę medžiagą, nurodoma įstaiga, kurioje ši medžiaga yra deponuota, ir registracijos numeris, suteiktas įstaigoje deponuotam objektui.
Išradimo apibrėžtyje, apibūdinančioje mikroorganizmo kamieną, augalų ar gyvūnų ląstelių kultūrą, nurodoma jų paskirtis bei mikroorganizmo, augalo ar gyvūno genties ir rūšinio epiteto lotyniški pavadinimai.
21.3.6. Naujo panaudojimo išradimo apibrėžties ypatumai. Išradimo apibrėžtis, apibūdinanti žinomo įrenginio, būdo, medžiagos naują panaudojimą, turi šią struktūrą:
(Nurodoma žinomo įrenginio, būdo, medžiagos pavadinimas arba charakteristika) panaudojimas (nurodoma nauja nurodyto įrenginio, būdo, medžiagos paskirtis).
Išradimo apibrėžtis, apibūdinanti žinomos medžiagos, anksčiau naudotos medicinos tikslams, naują panaudojimą medicinos tikslams, turi šią struktūrą:
(Nurodoma žinomos medžiagos pavadinimas arba charakteristika) panaudojimas gamyboje medikamentų, skirtų (nurodoma nauja medikamentų vartojimo paskirtis).
22 Taisyklė
Brėžiniai
Brėžiniai pateikiami paduodant patentinę paraišką, jeigu jų reikia išradimo esmei paaiškinti.
Reikalavimai brėžiniams nurodyti 29.3 ir 29.4 Taisyklėse.
23 Taisyklė
Referatas
Referate pateikiama techninė informacija (Įstatymo 15 straipsnis).
23.1. Referato turinys. Referate turi būti nurodytas išradimo pavadinimas.
Referate pateikiama aiški santrauka to, kas yra išradimo aprašyme, išradimo apibrėžtyje ir brėžiniuose. Referate nurodoma technikos sritis, kuriai priskiriamas išradimas. Referatas sudaromas taip, kad būtų galima suprasti techninę problemą, tos problemos sprendimo išradimu esmę ir išradimo panaudojimo pagrindinį variantą (pagrindinius variantus).
Jeigu reikia, į referatą gali būti įtraukta cheminė formulė, kuri tarp kitų patentinės paraiškos formulių geriausiai charakterizuoja išradimą.
Referate neturi būti nuorodų į išradimo vertę, pagyrimų bei jo komercinio panaudojimo nuorodų.
23.3. Nuorodos referate. Jei patentinėje paraiškoje yra brėžiniai, referate paminėti techniniai požymiai nurodomi skliausteliuose arabiškais skaitmenimis.
Referato pabaigoje gali būti papildomos nuorodos, pvz., apibrėžties nepriklausomų ir priklausomų punktų skaičius, brėžinių figūrų kiekis.
Referatas pateikiamas kartu su paraiška arba per 3 mėnesius nuo paraiškos padavimo datos.
24 Taisyklė
Dokumentas, patvirtinantis, kad sumokėtas mokestis
Dokumentas, patvirtinantis, kad sumokėtas mokestis, yra:
c) pašto perlaidos į nustatytą sąskaitą kvitas.
Mokestis turi būti sumokėtas dokumento pateikimo dieną galiojančiais tarifais.
Asmuo, permokėjęs mokesčius arba VPB atsisakius priimti paraišką ir grąžinus ją pareiškėjui ar jo atstovui ar patentiniam patikėtiniui pagal 31 Taisyklę, gali juos atsiimti padavęs pareiškimą įstaigai, į kurios sąskaitą buvo sumokėti mokesčiai, Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatyta tvarka.
25 Taisyklė
Pareiškimas dėl autorystės
Dokumento (IP-2/94 forma) abi dalys pildomos tada, kai pareiškėjas yra ne išradėjas(-ai) arba pareiškėjas yra vienas arba keli, bet ne visi išradėjai.
Tuo atveju, kai išradėjas yra pareiškėjas arba visi išradėjai yra pareiškėjai, dokumentas pildomas iki antros dalies.
Dokumente nurodoma pareiškėjo žyma (jei ji yra) ir (arba) paraiškos numeris (jei jis yra) ir išradimo pavadinimas.
Pirmoje dalyje nurodoma išradėjo(-jų) vardas(-ai), pavardė(-ės), adresas(-ai), parašas(-ai). Jei yra daug išradėjų ir jų duomenys netelpa dokumento lape, kiti išradėjai nurodomi atskirame lape, pažymint tai atitinkamame langelyje. Nurodoma pasirašymo data.
Antroje dalyje nurodomas išradimo perleidimo teisinis pagrindas, pažymint tai atitinkamame langelyje „pagal sutartį, pasirašytą (data)“, „kaip darbdavys į tarnybinį išradimą“, „kaip teisių paveldėtojas“. Perleidžiant teises sutarties pagrindu nurodoma sutarties sudarymo data.
Dokumento apačioje nurodoma vieta, data, pareiškėjo visas oficialus pavadinimas, pasirašančiojo asmens pareigos, vardas, pavardė ir parašas pagal 2.4 Taisyklės reikalavimus.
Pareiškimas dėl autorystės pateikiamas kartu su paraiška arba per 3 mėnesius nuo paraiškos padavimo datos.
Pareiškimo dėl autorystės gali būti keli IP-2/94 formos lapai, kuriuose autoriai nurodyti po vieną arba kelis. Tokiu atveju autorių pasirašytuose lapuose turi būti nurodytas išradimo perleidimo teisinis pagrindas ir pareiškėjas, o pareiškėjo pasirašytame lape turi būti nurodytas išradimo perleidimo teisinis pagrindas ir visi autoriai. Visuose lapuose būtina nurodyti išradimo pavadinimą.
26 Taisyklė
Dokumentas apie biologinės medžiagos deponavimą
Dokumentas apie biologinės medžiagos deponavimą pridedamas pagal 20 Taisyklės reikalavimus.
Biologinė medžiaga gali būti deponuota Lietuvos deponavimo įstaigoje arba deponavimo įstaigoje, turinčioje tarptautinės deponavimo tarnybos statusą pagal Budapešto sutarties dėl tarptautinio mikroorganizmų deponavimo pripažinimo patentavimo procedūros reikmėms 7 straipsnį.
Deponavimo data turi būti ankstesnė už paraiškos padavimo datą arba, jei prašoma prioriteto, už prioriteto datą.
Dokumente apie biologinės medžiagos deponavimą turi būti šie duomenys:
e) deponavimo įstaigai atstovaujančio asmens parašas pagal 2.4 Taisyklės reikalavimus.
Jei biologinė medžiaga yra deponuota ne pareiškėjo, VPB pristatomas dokumentas, kuriuo depozitorius patvirtina pareiškėjo teisę disponuoti deponuotu objektu patentavimo tikslais.
Dokumentas apie biologinės medžiagos deponavimą turi būti pateiktas VPB ne vėliau kaip per 16 mėnesių nuo paraiškos padavimo datos arba, jei pretenduojama į prioritetą, nuo prioriteto datos.
27 Taisyklė
Įgaliojimas atstovui arba patentiniam patikėtiniui
Įgaliojimas (IP-3/94 forma), patvirtinantis pareiškėjo suteiktus įgaliojimus jo paskirtam atstovui arba patentiniam patikėtiniui, gali būti išduotas vienai patentinei paraiškai paduoti ir patentui gauti arba to paties pareiškėjo visoms patentinėms paraiškoms (specialus įgaliojimas).
Įgaliojimą atstovui arba patentiniam patikėtiniui gali išduoti tik pareiškėjas.
Įgaliojime turi būti šie duomenys: pilnas pareiškėjo pavadinimas ar vardas ir pavardė, adresas, atstovo pavadinimas ar vardas ir pavardė, adresas arba patentinio patikėtinio vardas, pavardė ir adresas, veiksmai, kuriuos atlikti pareiškėjas įgalioja atstovą arba patentinį patikėtinį.
Specialus įgaliojimas pateikiamas VPB atskirai nuo pirmos patentinės paraiškos. Kiekvienoje patentinėje paraiškoje, paduotoje pagal specialų įgaliojimą, turi būti pridėta kokybiška įgaliojimo kopija.
Kai yra keletas pareiškėjų, turi būti kiekvieno pareiškėjo įgaliojimas atstovui arba patentiniam patikėtiniui.
Užsienio pareiškėjo išduotas įgaliojimas įforminamas pagal pareiškėjo šalies reikalavimus.
Įgaliojime nurodomas galiojimo terminas. Neterminuotas įgaliojimas galioja vienerius metus nuo pasirašymo datos.
Įgaliojimas turi būti pasirašytas ir jame nurodyta vieta ir data. Parašui taikomi 2.4 Taisyklės reikalavimai.
Įgaliojimas VPB pateikiamas kartu su paraiška arba per 3 mėnesius nuo patentinės paraiškos padavimo datos.
Pasibaigus įgaliojimo terminui, atstovas arba patentinis patikėtinis netenka teisės atstovauti pareiškėjui patentui gauti.
28 Taisyklė
Nevartotini posakiai
Patentinės paraiškos dokumentuose neturi būti:
c) įžeidžiančių posakių kitų asmenų gaminių ir būdų, taip pat šių asmenų patentinių paraiškų ir patentų privalumų ir tikrumo atžvilgiu;
29 Taisyklė
Patentinės paraiškos dokumentų įforminimas
29.1. Bendri reikalavimai patentinės paraiškos dokumentams. Visi patentinės paraiškos dokumentai pateikiami tokie, kad nuo jų būtų galima padaryti bet kokį kopijų kiekį tiesioginės reprodukcijos, fotografavimo, elektrografijos, fotoofsetinės spaudos ir mikrofilmavimo būdu.
Dokumentų lapai negali būti suglamžyti ar suplėšyti ir juose neturi būti perlenkimų.
Informacija dokumentų lapuose turi būti tik vienoje pusėje. Lapai turi būti vertikalūs, t. y. trumpesni lapo kraštai turi būti viršuje ir apačioje. Patentinės paraiškos dokumentams turi būti naudojamas elastingas, patvarus, baltas, lygus, neblizgantis ir ilgaamžis popierius. Patentinės paraiškos dokumentams naudojamas A4 (29,7 x 21 cm) formato popierius.
Kiekvienas patentinės paraiškos dokumentas turi būti pateiktas taip, kad jį būtų galima atskirti nuo kitų paraiškos dokumentų.
Kiekvienas patentinės paraiškos dokumentas (prašymas išduoti patentą, išradimo aprašymas, išradimo apibrėžtis, brėžiniai, referatas) pradedami kitame lape.
Visi patentinės paraiškos dokumentai turi būti susegti taip, kad juos peržiūrint būtų galima lengvai perversti, atskirti ir vėl sujungti.
Patentinės paraiškos dokumentai turi būti susegti į atskirus paraiškos egzempliorius. Dokumentai, pateikiami vienu egzemplioriumi, prisegami prie pirmo patentinės paraiškos egzemplioriaus.
Prašymas išduoti patentą, išradimo aprašymas, išradimo apibrėžtis ir referatas turi būti atspausdinti. Grafiniai simboliai ir ženklai, cheminės ir matematinės formulės, jei reikia, gali būti įrašomi ranka arba nubraižomi.
Kiekvieno dokumento lapai turi būti sunumeruoti, jei jame yra daugiau negu vienas lapas. Numeris rašomas arabiškais skaitmenimis viršutinės lapo dalies viduryje.
Patentinės paraiškos dokumentų lapuose, išskyrus brėžinius, turi būti minimalios paraštės:
viršuje – 2 cm;
kairėje pusėje – 2,5 cm;
dešinėje pusėje – 2 cm;
apačioje – 2 cm.
Rekomenduojamas maksimalus paraščių dydis:
viršuje – 4 cm;
kairėje pusėje – 4 cm;
dešinėje pusėje – 3 cm;
apačioje – 3 cm.
Pateikiant patentinę paraišką paraštėse negali būti jokių įrašų, žymėjimų ir kt.
Rekomenduojama numeruoti arabiškais skaitmenimis kas penktą išradimo aprašymo kiekvieno lapo eilutę, skaitmenis nurodant kairės paraštės dešinėje pusėje.
Visi tekstai spausdinami šriftu, kurio didžiųjų raidžių aukštis ne mažesnis kaip 0,21 cm. Tekstas turi būti nenuplaunamas, tamsios spalvos. Tarpai tarp eilučių turi būti 1,5 intervalo.
Patentinės paraiškos dokumentuose negali būti taisymų, užrašų ar intarpų. Turi būti vengiama trynimų, išskyrus atvejus, kai tekstas pakankamai ryškus ir neblogina reprodukcijos kokybės.
Pageidautina, kad patentinės paraiškos išradimo apibrėžtis būtų pateikta kompiuterinėje laikmenoje.
29.2. Kiti reikalavimai patentinės paraiškos dokumentams. Prašyme išduoti patentą, išradimo aprašyme, išradimo apibrėžtyje ir referate negalima pateikti brėžinių.
Išradimo aprašyme, išradimo apibrėžtyje ir referate gali būti pateiktos cheminės ir matematinės formulės. Jei išradimo aprašyme atskleista viena ar daugiau nukleotidų ir/arba aminorūgščių sekų, jų narių (nukleotidų ir aminorūgščių) žymėjimas turi atitikti galiojančio WIPO standarto ST.25 reikalavimus. Pageidautina, kad nukleotidų ir aminorūgščių sekos būtų pateiktos kompiuterinėje laikmenoje.
Matematinėse formulėse raidiniai žymėjimai iššifruojami. Formulės paaiškinimai rašomi stulpeliu, juos nurodant raidinio žymėjimo panaudojimo formulėje tvarka. Matematiniai žymėjimai „>,<,=„ ir kt. naudojami tik matematinėse formulėse, o tekste rašomi žodžiais: „daugiau“, „mažiau“ ir kt. Nurodant teigiamų dydžių intervalus leidžiama naudoti ženklą „-“ (nuo – iki). Kitais atvejais reikia rašyti žodžiais „nuo“, „iki“.
Procentus žymintis ženklas „%“ dedamas po skaitmens. Kai skaitmenų yra keletas, ženklas „%“ dedamas prieš jų išvardijimą, atskiriant dvitaškiu.
Matematinėse formulėse perkelti galima tik ženklo vietoje.
Išradimo aprašyme ir referate gali būti pateiktos lentelės. Išradimo apibrėžtyje lentelės gali būti tik tuo atveju, kai jos reikalingos.
Lentelės ir cheminės bei matematinės formulės gali būti išdėstytos išilgai lapo, kai jų negalima išdėstyti vertikaliai. Tokiu atveju lentelių ir formulių viršus turi būti kairėje lapo pusėje.
Išradimo aprašyme ir referate gali būti naudojami standartizuoti terminai ir sutrumpinimai, o jeigu jų nėra – bendrai priimti mokslinėje ir techninėje literatūroje terminai. Naudojant terminus ir žymėjimus, kurie nėra plačiai naudojami literatūroje, jų reikšmė paaiškinama tekste, pavartojant pirmą kartą.
Visi sąlyginiai žymėjimai iššifruojami.
Išradimo aprašyme ir išradimo apibrėžtyje laikomasi vieningos terminologijos, t. y. išradimo aprašyme ir išradimo apibrėžtyje tie patys požymiai vadinami vienodai. Vieninga terminologija taikoma ir fizikinių vienetų dydžiams, taip pat naudojamiems sąlyginiams žymėjimams.
Fizikiniai dydžiai pateikiami Tarptautinės vienetų sistemos vienetais.
Informacijos šaltinių bibliografiniai duomenys pateikiami tokie, kad informacinį šaltinį būtų galima surasti.
Lotyniški pavadinimai tekste rašomi išskirtiniu šriftu arba pabraukiami.
29.3. Reikalavimai brėžiniams. Brėžiniais laikomi patys brėžiniai, schemos, grafikai, epiūros, oscilogramos, piešiniai, fotografijos, lentelės, diagramos ir kt.
Piešiniai gali būti pateikti tik tuo atveju, jei negalima išradimo aprašymą iliustruoti brėžiniais ir schemomis. Fotografijos pateikiamos tik kaip papildoma medžiaga prie brėžinių.
Brėžinių vaizdai atliekami juodomis neištrinamomis lygiomis linijomis ir štrichais be retušavimo ar spalvinimo.
Pjūviai, kirtimai brėžiniuose pavaizduojami pasvirusiu brūkšniavimu, kuris neturi trukdyti matyti pagrindines linijas ir nuorodas.
Brėžinių vaizdų užimamas plotas negali būti didesnis kaip 26,2 x 17 cm. Šis plotas neturi būti įrėmintas. Brėžinių minimalūs laukeliai yra:
viršuje – 2,5 cm;
kairėje pusėje – 2,5 cm;
dešinėje pusėje – 1,5 cm;
apačioje – 1 cm.
Vaizdų mastelis ir ryškumas turi būti toks, kad reprodukuojant, sumažinus linijinius matmenis 2/3, aiškiai būtų matomos visos vaizdo detalės.
Skaitmenys ir raidės neturi būti skliaustuose ar kabutėse. Skaitmenys ir raidžių aukštis negali būti mažesnis už 0,32 cm.
Jei brėžiniuose pažymėtos raidės, tai naudojamos lotyniško alfabeto raidės. Ten, kur tai priimta, naudojamos graikiško alfabeto raidės.
Visos linijos brėžiniuose turi būti nubrėžtos braižymo įrankiais arba įrenginiais. Viename lape gali būti kelios figūros. Jeigu atskiruose lapuose nubraižytos figūros turi sudaryti vieną figūrą, jos turi būti nubraižytos taip, kad sudedant atskirus lapus jų figūros nedengtų viena kitos. Pagal galimybę figūros išdėstomos vertikaliai viename ar keliuose lapuose. Kiekviena figūra turi būti aiškiai atskirta nuo kitos figūros.
Jei figūros išdėstytos horizontaliai, viršutinė figūrų dalis turi būti kairėje lapo pusėje.
Brėžiniuose neturi būti jokio teksto, išskyrus trumpas būtinas nuorodas, pvz.: „vanduo“, „garas“, „atidaryta“, „uždaryta“, „pjūvis pagal A-A“.
29.4. Kiti reikalavimai brėžiniams. Brėžiniuose pirmenybė teikiama statmenosioms projekcijoms, jų įvairiems vaizdams, pjūviams ir kirtimams. Leidžiama taip pat naudoti aksonometrines projekcijas.
Kiekvienas bet kurios figūros elementas turi būti pavaizduotas proporcingai kitiems elementams, išskyrus atvejus, kai aiškesniam figūros pavaizdavimui reikalinga kita proporcija.
Figūros eilės tvarka numeruojamos arabiškais skaitmenimis (Fig.1, Fig.2 ir t. t.). Jei aprašymas paaiškinamas viena figūra, ji nenumeruojama. Grafinių vaizdų elementai nurodomi arabiškais skaitmenimis pagal išradimo aprašymą.
Tie patys elementai keliose figūrose nurodomi tais pačiais skaitmenimis.
Nuorodų, kurių nėra išradimo aprašyme, negali būti brėžiniuose ir atvirkščiai.
Kai pateikiama schema, naudojami tik standartizuoti sąlyginiai grafiniai žymėjimai.
Leidžiama vienos rūšies schemoje pavaizduoti atskirus kitos rūšies schemos elementus, pvz., elektrinėje schemoje kinematinės ar hidraulinės schemos elementus.
Jeigu schemos elementai pavaizduoti stačiakampiais, tai be skaitmeninio žymėjimo leidžiama stačiakampyje įrašyti elemento pavadinimą. Tuo atveju, kai pavadinimas netelpa stačiakampyje, jis gali būti užrašyta virš išneštos linijos.
Pateikiant nuotraukas, jų formatas negali viršyti patentinės paraiškos dokumentų lapų matmenų.
III. EKSPERTIZĖ
30 Taisyklė
Pateiktų dokumentų formali ekspertizė
Gautai tiesiogiai arba paštu patentinei paraiškai suteikiama gavimo data ir paraiškos numeris.
Pateiktų dokumentų formali ekspertizė atliekama VPB Paraiškų priėmimo skyriuje.
Tikrinamas patentinės paraiškos komplektiškumas. Paduodant patentinę paraišką patikrinama, ar joje yra šie dokumentai:
e) dokumentas, patvirtinantis, kad sumokėtas mokestis.
Prašymas (IP-1/98 forma) turi būti užpildytas lietuvių kalba.
Prašyme išduoti patentą turi būti nurodytas pareiškėjas, išradimo pavadinimas, atstovas, ar patentinis patikėtinis (jei toks yra). Patikrinama, ar yra nurodytas atstovo (jei toks yra) adresas, kai nėra atstovo arba patentinio patikėtinio – pareiškėjo adresas. Prašyme išduoti patentą turi pasirašyti pareiškėjas arba jo atstovas ar patentinis patikėtinis. Jeigu prie prašymo pridėtas priedas, patikrinama, ar yra prašymą išduoti patentą pasirašiusiojo asmens parašas.
Patikrinama, ar išradimo aprašyme yra brėžinių figūrų aprašymas ir ar jame aprašytų figūrų kiekis atitinka brėžiniuose pateiktų figūrų kiekį.
Pateiktų dokumentų formalios ekspertizės metu patikrinama, ar laikomasi 29.1 ir 29.3 Taisyklių reikalavimų. Patikrinamas dokumentas, patvirtinantis, kad sumokėtas mokestis. Dokumentas turi atitikti 24 Taisyklės reikalavimus, o sumokėta suma – patentinės paraiškos gavimo VPB dieną galiojančius tarifus.
Pagal pateiktų dokumentų formalios ekspertizės rezultatus patentinė paraiška priimama nagrinėti arba nepriimama ir grąžinama pareiškėjui arba jo atstovui ar patentiniam patikėtiniui.
Jeigu patentinė paraiška atitinka formalios ekspertizės reikalavimus, VPB Paraiškų priėmimo skyrius patentinei paraiškai suteikia padavimo datą. Padavimo data nustatoma pagal patentinės paraiškos gavimo datą.
Pateiktų dokumentų formali ekspertizė atliekama per 3 dienas nuo patentinės paraiškos gavimo VPB datos.
Pareiškėjui arba jo atstovui ar patentiniam patikėtiniui išduodama patentinės paraiškos priėmimo pažyma (prašymo išduoti patentą (IP-1/98 forma) ketvirtasis egzempliorius su užpildytais VPB rekvizitais).
31 Taisyklė
Patentinės paraiškos grąžinimas
Patentinė paraiška grąžinama, jeigu joje trūksta nors vieno iš šių dokumentų:
b) prašyme išduoti patentą nenurodyti pareiškėjas, atstovas ar patentinis patikėtinis (jeigu reikia), išradimo pavadinimas, nėra parašo;
c) prašymo išduoti patentą priede, kuriame nurodyti prašyme netilpę pareiškėjai, nėra prašymą pasirašiusio asmens parašo;
g) dokumentas, patvirtinantis, kad sumokėtas mokestis, neatitinka 24 Taisyklės reikalavimų arba sumokėtas mokestis mažesnis už galiojančius tarifus.
Nepriimta patentinė paraiška grąžinama pareiškėjui arba jo atstovui ar patentiniam patikėtiniui kartu su pranešimu, nurodant grąžinimo motyvus. VPB tokia patentinė paraiška laikoma nepaduota. VPB lieka vienas patentinės paraiškos egzempliorius.
32 Taisyklė
Patentinės paraiškos ekspertizė
Patentinės paraiškos ekspertizė pagal Įstatymo 19 straipsnį atliekama VPB Išradimų skyriuje.
Ekspertizės metu nustatoma, ar pareiškėjas laikosi 2 straipsnio antrojoje ir trečiojoje dalyse, 11 straipsnyje, 13 straipsnio antrojoje ir trečiojoje dalyse, 14 ir 18 straipsniuose išvardytų reikalavimų.
32.1. Pagal Įstatymo 2 straipsnio antrosios ir trečiosios dalių reikalavimus atliekama ekspertizė. Atlikdamas ekspertizę pagal Įstatymo 2 straipsnio antrosios ir trečiosios dalių reikalavimus ekspertas patikrina, ar patentinės paraiškos objektas nėra tarp objektų, nelaikomų išradimais, t. y. ar objektas nėra atradimas, mokslo teorija, matematinis metodas, gaminių išorinis vaizdas, žaidimų, intelektualinės ir ūkinės veiklos planas, taisyklė ar būdas, skaičiavimo mašinų programa, informacijos teikimo būdas.
Ekspertas patikrina, ar išradimo objektas nėra žmonių ir gyvūnų gydymo, ligų diagnozavimo ir profilaktikos būdas, augalų ir gyvūnų veislė, biologinis jos išvedimo būdas, ar išradimas neprieštarauja visuomenės interesams, moralės ir humanizmo principams.
32.2. Pagal Įstatymo 11 straipsnio reikalavimus atliekama ekspertizė. Atliekant ekspertizę pagal Įstatymo 11 straipsnį, patikrinama, ar patentinės paraiškos dokumentai atitinka:
b) išradimo aprašymo, išradimo apibrėžties, brėžinių egzempliorių patentinėje paraiškoje kiekis – 16 Taisyklės reikalavimus;
f) dokumentas apie biologinės medžiagos deponavimą – 26 Taisyklės reikalavimus.
Jeigu ekspertizės metu nustatoma, kad patentinėje paraiškoje nėra vieno ar kelių šios Taisyklės c), d), e) ir f) (jeigu jis reikalingas) punktuose išvardytų dokumentų ir (arba) jeigu šios Taisyklės b) ir c) punktuose nurodyti dokumentai pateikti užsienio arba lietuvių kalba 1 egz., ekspertas išsiunčia pareiškėjui arba jo atstovui ar patentiniam patikėtiniui pranešimą, kuriame nurodoma, kokių dokumentų ir (arba) duomenų trūksta patentinėje paraiškoje. Jie turi būti pateikti per 3 mėnesius nuo patentinės paraiškos padavimo datos, išskyrus šios Taisyklės f) punkte nurodytą dokumentą, kuris turi būti pateiktas per 26 Taisyklėje nustatytą laiką.
Pareiškėjas arba jo atstovas ar patentinis patikėtinis gali pateikti patentinės paraiškos išradimo aprašymą, išradimo apibrėžtį ir referatą lietuvių kalba bei brėžinius, praėjus šiam terminui (bet ne daugiau kaip 2 mėnesiams) sumokėjęs mokestį už termino pratęsimą.
Pateikus prašymą pratęsti terminą šios Taisyklės d) ir e) punktuose nurodytiems dokumentams, pristatymo terminas pratęsiamas dviems mėnesiams.
Jeigu paraiškoje yra c) – f) punktuose nurodyti dokumentai ir šių dokumentų pateiktas 16 Taisyklėje nurodytas kiekis, patikrinama, ar paraiškos dokumentuose laikomasi 19, 23, 25, 26, 27 Taisyklėse išvardytų reikalavimų.
32.3. Pagal Įstatymo 13 straipsnio antrosios ir trečiosios dalių reikalavimus atliekama ekspertizė. Jeigu patentinėje paraiškoje yra 3 išradimo aprašymo, išradimo apibrėžties egzemplioriai lietuvių kalba, pateikti paduodant patentinę paraišką arba vėliau per nurodytą laiką, ekspertas atlieka išradimo aprašymo ekspertizę. Ekspertizės metu patikrinama, ar išradimo aprašymas atitinka 20, 28, 29 Taisyklių reikalavimus.
Jeigu išradimo aprašymas paaiškinamas brėžiniais, kartu su išradimo aprašymo ekspertize atliekama brėžinių ekspertizė pagal 20, 22, 28, 29 Taisyklių reikalavimus.
Jeigu išradimo aprašymas paduodant patentinę paraišką buvo pateiktas viena iš 17.2. Taisyklėje nurodytų užsienio kalbų, patikrinama, ar išradimo aprašymo esmė lietuvių kalba atitinka išradimo aprašymo užsienio kalba esmę.
32.4. Pagal Įstatymo 14 straipsnio reikalavimus atliekama ekspertizė. Ekspertizė pagal Įstatymo 14 straipsnio reikalavimus atliekama, kai patentinės paraiškos dokumentai yra pateikti lietuvių kalba.
Jeigu išradimo apibrėžtyje yra daugiau negu 10 punktų, patikrinama, ar 21.2.4.3 Taisyklėje nustatytu laiku sumokėtas papildomas mokestis.
Ekspertizės metu patikrinama, ar visi apibrėžties punktai tikslūs ir konkretūs ir ar jie atitinka 21 Taisyklės reikalavimus.
Jei išradimo apibrėžtis paduodant patentinę paraišką buvo pateikta viena iš 17.2 Taisyklėje nurodytų užsienio kalbų, patikrinama, ar išradimo (išradimų grupės) apibrėžties esmė lietuvių kalba nėra platesnė už išradimo (išradimų grupės) apibrėžties esmę užsienio kalba.
32.5. Pagal Įstatymo 18 straipsnio reikalavimus atliekama ekspertizė. Ekspertizė pagal Įstatymo 18 straipsnio reikalavimus atliekama tuo atveju, kai patentinėje paraiškoje prašoma suteikti prioritetą pagal Paryžiaus konvenciją dėl pramoninės nuosavybės saugojimo vienos ar kelių anksčiau paduotų kitose valstybėse nacionalinių ar tarptautinių paraiškų pagrindu ir kai prašyme išduoti patentą nurodyta tos paraiškos ar paraiškų padavimo data, numeris ir valstybė.
Tokiu atveju ekspertas tikrina, ar patentinė paraiška paduota per 12 mėnesių nuo pirmosios paraiškos padavimo datos. Patentinės paraiškos padavimo diena į šį terminą neįeina. Jei paskutinė termino diena tenka ne darbo dienai, tai termino pasibaigimo diena laikoma po jos einanti darbo diena.
Jei konvencinė paraiška paduota per nustatytą laiką, ekspertas reikalauja, nurodydamas tai pranešime, pateikti anksčiau paduotos paraiškos kopiją (anksčiau paduotų paraiškų kopijas), patvirtintą (patvirtintas) patentų tarnybos, gavusios pirmąją paraišką, per 13.2 Taisyklėje nurodytą laiką.
Anksčiau paduotos paraiškos vertimui ekspertas taiko 13.3 Taisyklės reikalavimus.
Nepristačius anksčiau paduotos paraiškos kopijos per 3 mėnesius nuo konvencinės paraiškos padavimo datos, ekspertas išsiunčia pranešimą pristatyti anksčiau paduotos paraiškos kopiją.
Anksčiau paduotos paraiškos kopija gali būti pateikta per 2 mėnesius nuo pirmosios paraiškos pateikimo termino pabaigos, sumokėjus mokestį už termino pratęsimą.
Gavus anksčiau paduotos paraiškos kopiją, ekspertas patikrina, ar anksčiau paduotos paraiškos ir konvencinės paraiškos pareiškėjai sutampa.
Ekspertas patikrina, ar paduotos konvencinės paraiškos išradimo objektas atitinka anksčiau paduotos paraiškos išradimo objektą. Anksčiau paduotos paraiškos valstybė turi būti Konvencijos narė arba Lietuvos Respublikos dvišalio susitarimo dėl pramoninės nuosavybės apsaugos šalis.
Anksčiau paduota paraiška gali būti patentinė paraiška dėl išradimo arba naudingo modelio, jeigu tokių objektų apsauga yra toje valstybėje.
Prioritetas pripažįstamas, jei konvencinėje paraiškoje pretenduojama į išradimo objektą, į kurį nebuvo pretenduojama anksčiau paduotoje paraiškoje, bet jis šios paraiškos aprašyme pakankamai aiškiai aprašytas.
Pareiškėjas gali prašyti suteikti daugiau negu vieną prioritetą pagal anksčiau paduotas paraiškas toje pačioje ar skirtingose valstybėse.
Jei konvencinėje paraiškoje yra vienas ar keli požymiai, nepaminėti anksčiau paduotoje paraiškoje ar paduotose paraiškose, kai pretenduojama į kelis prioritetus, prioritetas pripažįstamas ar prioritetai pripažįstami, jei nepažeidžiama išradimo vienumo sąlyga.
Prašymas suteikti prioritetą pagal kelias anksčiau paduotas paraiškas turi būti pareikštas per 12 mėnesių nuo anksčiausio prioriteto datos. Pareiškėjas turi nurodyti, kokiems apibrėžties punktams ar išradimo požymiams pareiškiamas prioritetas ir nuo kokios datos.
Jei konvencinės ir anksčiau paduotos paraiškos pareiškėjai nesutampa, ekspertas pareikalauja pateikti dokumentą, patvirtinantį konvencinės paraiškos pareiškėjo teisę į prioritetą, pasirašytą anksčiau paduotos paraiškos pareiškėjo. Toks dokumentas turi būti pateiktas per 6 mėnesius nuo konvencinės paraiškos padavimo datos.
Jei dokumentas, patvirtinantis pareiškėjo teisę į prioritetą per nustatytą laiką, nepateiktas arba jei nesutampa konvencinės paraiškos ir anksčiau paduotos paraiškų išradimo objektai, arba per nustatytą laiką nebuvo pateikta patvirtinta anksčiau paduotos paraiškos kopija ir jos vertimas, laikoma, kad prašymas suteikti prioritetą nebuvo paduotas.
32.6. Patentinių paraiškų klasifikavimas pagal TPK. Patentinių paraiškų klasifikacijai naudojama pagal 1971 m. kovo 24 d. Strasbūro susitarimą įsigaliojusi TPK, jos galiojanti redakcija.
Pirmasis klasifikavimo etapas atliekamas ekspertizės pradžioje pagal išradimo pavadinimą ir nepriklausomus išradimo apibrėžties punktus.
Antrasis klasifikavimo etapas atliekamas ekspertizės pabaigoje pagal išradimo apibrėžtyje pateiktą išradimo charakteristiką, panaudojant išradimo aprašymą ir prioritetines paraiškas, jei nagrinėjama konvencinė paraiška.
Kai yra keli TPK indeksai, pirmu nurodomas indeksas, atitinkantis išradimo pavadinimą.
33 Taisyklė
Trūkumų ir netikslumų pašalinimas
Esant netikslumams, trūkumams ir t. t., nustatytiems ekspertizės, atliktos pagal 32 Taisyklę, metu, ekspertas išsiunčia pareiškėjui arba jo atstovui ar patentiniam patikėtiniui pranešimą, kuriame nurodo reikiamus pašalinti netikslumus ir trūkumus.
34 Taisyklė
Patentinės paraiškos taisymas
Pagal Įstatymo 20 straipsnį pareiškėjas turi teisę taisyti patentinę paraišką per visą jos nagrinėjimo VPB laiką.
Patentinės paraiškos taisymai neturi keisti išradimo esmės bei išplėsti teisinės išradimo apimties ribų.
Pareiškėjas privalo ištaisyti patentinę paraišką pagal ekspertizės reikalavimus.
Ištaisyti išradimo aprašymas, išradimo apibrėžtis arba brėžiniai pateikiami 3 egzemplioriais.
Ištaisyti dokumentai turi būti pateikti per 3 mėnesius nuo pranešimo išsiuntimo datos.
Pareiškėjas arba jo atstovas ar patentinis patikėtinis gali prašyti padaryti patentinėje paraiškoje pakeitimus. Pakeitimai patentinėje paraiškoje gali būti daromi iki patento išdavimo, sumokėjus nustatytą už pakeitimus paraiškoje mokestį.
35 Taisyklė
Patentinės paraiškos atšaukimas
Pareiškėjas turi teisę atšaukti patentinę paraišką bet kuriuo jos nagrinėjimo VPB metu (Įstatymo 20 straipsnis). Tokiu atveju pareiškėjas arba jo atstovas ar patentinis patikėtinis raštu paduoda prašymą, nurodydamas patentinės paraiškos numerį, padavimo datą ir išradimo pavadinimą.
Prašymą turi pasirašyti pareiškėjas arba jo atstovas ar patentinis patikėtinis.
36 Taisyklė
Ekspertizės sprendimas atmesti paraišką
Jeigu ekspertas ekspertizės metu nustato, kad patentinė paraiška neatitinka 19–29 Taisyklių reikalavimų ir trūkumai nurodytu laiku nebuvo pašalinti, ekspertas priima sprendimą atmesti paraišką. Pareiškėjui arba jo atstovui ar patentiniam patikėtiniui per 3 dienas nuo sprendimo datos ekspertas išsiunčia pranešimą apie sprendimą atmesti patentinę paraišką.
Atmestų paraiškų VPB oficialiame biuletenyje neskelbia.
Patentas neišduodamas, nors patentinė paraiška buvo paskelbta oficialiame biuletenyje, jeigu nustatytu laiku nebuvo sumokėtas mokestis už patento išdavimą ir nepristatytas tai patvirtinantis dokumentas.
Ekspertas išsiunčia pareiškėjui arba jo atstovui ar patentiniam patikėtiniui pranešimą apie sprendimą atmesti patentinę paraišką.
37 Taisyklė
Patentinės paraiškos skelbimas
Jei ekspertizės metu nustatoma, kad patentinė paraiška atitinka 19–29 Taisyklių reikalavimus, VPB, praėjus 18 mėnesių nuo paraiškos padavimo datos, arba, jei pretenduojama į prioritetą, nuo prioriteto datos skelbia patentinę paraišką VPB oficialiame biuletenyje „Išradimai, pramoniniai pavyzdžiai, prekių ir paslaugų ženklai, firmų vardai“.
Pareiškėjui arba jo atstovui ar patentiniam patikėtiniui raštu paprašius VPB anksčiau paskelbti patentinę paraišką, VPB ją skelbia, bet ne anksčiau kaip po 6 mėnesių nuo jos padavimo datos. Tokiame prašyme turi būti nurodytas patentinės paraiškos numeris, padavimo data, išradimo pavadinimas ir pareiškėjo arba jo atstovo ar patentinio patikėtinio parašas.
Į tokį prašymą atsižvelgiama tik tuo atveju, kai patentinė paraiška atitinka ekspertizės reikalavimus. Jeigu yra daugiau kaip 10 išradimo apibrėžtyje punktų, turi būti sumokėtas papildomas mokestis ir mokestis už ankstesnį patentinės paraiškos paskelbimą.
Jei patentinėje paraiškoje yra daugiau kaip 10 išradimo apibrėžties punktų, tačiau per nurodytą laiką papildomas mokestis nebuvo sumokėtas, laikoma, kad patentinėje paraiškoje yra pirmieji 10 nurodytų punktų. Tai taikoma ir gavus prašymą anksčiau paskelbti patentinę paraišką.
Skelbiant patentinę paraišką VPB oficialiame biuletenyje pateikiami patentinės paraiškos bibliografiniai duomenys ir referatas.
38 Taisyklė
Susipažinimas su patentinės paraiškos dokumentais
Paskelbus patentinę paraišką VPB oficialiame biuletenyje, visi suinteresuoti asmenys gali Lietuvos technikos bibliotekoje susipažinti su patentinės paraiškos dokumentais.
Susipažinimui pateikiamas vienas patentinės paraiškos egzempliorius, kuriame yra bibliografiniai duomenys, referatas, išradimo aprašymas, išradimo apibrėžtis, brėžiniai (jei jie yra).
Susipažinti su atšaukta arba dar nepaskelbta patentine paraiška galima VPB tik gavus pareiškėjo raštišką sutikimą.
IV. PATENTO IŠDAVIMAS
39 Taisyklė
Išradimo įtraukimas į patentų registrą
Paskelbus patentinę paraišką, pareiškėjui arba jo atstovui ar patentiniam patikėtiniui ekspertas išsiunčia pranešimą, kad turi būti sumokėtas mokestis už patento išdavimą. Mokestis turi būti sumokėtas per 3 mėnesius nuo pranešimo išsiuntimo datos ir VPB pateiktas dokumentas apie mokesčio sumokėjimą už patento išdavimą. Dokumentas turi atitikti 24 Taisyklės reikalavimus.
VPB veda Lietuvos Respublikos patentų registrą (Įstatymo 23 straipsnis).
Gavus dokumentą apie mokesčio sumokėjimą už patento išdavimą, VPB nusprendžia išduoti patentą. Išradimas įtraukiamas į patentų registrą, VPB išduoda patentą ir jį paskelbia oficialiame biuletenyje. Skelbiant patentą nurodomi jo bibliografiniai duomenys ir išradimo apibrėžtis.
Patentai patentų registre numeruojami jų išdavimo eilės tvarka.
Lietuvos Respublikos patentų registre įrašomi duomenys, nustatyti Lietuvos Respublikos patentų registro tvarkymo taisyklėmis IR/02/94.
Bet kurių asmenų, sumokėjusių mokestį, prašymu VPB išduoda išrašą iš Lietuvos Respublikos patentų registro.
Pakeitimai patente įrašomi į patentų registrą, padavus prašymą patento savininkui arba jo atstovui ar patentiniam patikėtiniui ir sumokėjus mokestį už pakeitimus patente.
Išduotas patentas negarantuoja išradimo naujumo, išradimo lygio ir pramoninio pritaikomumo.
40 Taisyklė
Patento dokumento forma ir turinys
Patento dokumento formą ir jame įrašomų duomenų kiekį nustato VPB.
Patento dokumentą sudaro titulinis lapas, kuriame nurodytas patento numeris, patento išdavimo data ir kuo remiantis išduotas patentas. Patentą pasirašo VPB direktorius. Prie titulinio lapo pridedamas patento aprašymas, kuriame nurodyti į patentų registrą įtraukti duomenys, išradimo aprašymas, išradimo apibrėžtis ir brėžiniai (jei jie yra). Išradimo aprašymas ir brėžiniai pateikiami tokie, kokius juos pateikia pareiškėjas arba jo atstovas ar patentinis patikėtinis.
Išduodamas vienas patento egzempliorius. Jei yra keli pareiškėjai ir nėra jų atstovo ar patentinio patikėtinio, patentas išduodamas pareiškėjų susitarimu nurodytam pareiškėjui. Jeigu tokį susitarimą patvirtinančio dokumento patentinėje paraiškoje nėra, patentas išduodamas pirmam prašyme išduoti patentą nurodytam pareiškėjui (Įstatymo 22 straipsnis).
Tuo atveju, kai pareiškėjas įgalioja atstovą ar patentinį patikėtinį atstovauti jo patentinei paraiškai patentui gauti, patentas išduodamas atstovui ar patentiniam patikėtiniui.
41 Taisyklė
Patento galiojimo terminas ir metų mokestis
Pagal Įstatymo 27 straipsnį patentas galioja 20 metų nuo patentinės paraiškos padavimo datos.
Patento galiojimo terminas priklauso nuo metų mokesčio mokėjimo. Šis mokestis mokamas pradedant trečiaisiais metais nuo patentinės paraiškos padavimo datos.
Metų mokestis mokamas per du paskutiniuosius patento galiojimo einamųjų metų mėnesius. Pirmas metų mokestis mokamas už trečiuosius galiojimo metus 22 – 24 mėnesiais nuo patentinės paraiškos padavimo datos.
Pasibaigus terminui metų mokestis gali būti sumokėtas per 6 mėnesius, tačiau 50% didesnis.
Nesumokėjus metų mokesčio patentas panaikinamas. Patento panaikinimo data laikoma patento galiojimo termino, už kurį sumokėtas paskutinis metų mokestis, data.
42 Taisyklė
Panaikintų patentų skelbimas
Panaikinti patentai skelbiami VPB oficialiame biuletenyje, nurodant patento numerį ir panaikinimo datą.
43 Taisyklė
Ginčų nagrinėjimas
Pagal Įstatymo 25 straipsnį ginčus, kilusius iki patento išdavimo tarp pareiškėjo ir eksperto dėl patentinės paraiškos padavimo, prioriteto datos nustatymo, ekspertizės išvadų ir atsisakymo išduoti patentą, nagrinėja VPB Apeliacinis skyrius.
44 Taisyklė
Apeliacijos padavimas
Jeigu pareiškėjas arba jo atstovas ar patentinis patikėtinis nesutinka su eksperto sprendimu, jis turi teisę per 3 mėnesius nuo eksperto pranešimo išsiuntimo dienos paduoti VPB Apeliaciniam skyriui apeliaciją, sumokėjęs nustatytą mokestį.
Apeliacija dėl patentinės paraiškos VPB Apeliaciniam skyriui paduodama raštu 3 egzemplioriais lietuvių kalba. Apeliacijoje turi būti:
a) duomenys apie pareiškėją.
Jeigu pareiškėjas yra juridinis asmuo, nurodomas jo nesutrumpintas oficialus pavadinimas, adresas ir valstybės kodas. Jeigu pareiškėjas yra fizinis asmuo, nurodomas jo vardas ir pavardė, adresas ir valstybės kodas;
c) duomenys apie patentinę paraišką, dėl kurios paduodama apeliacija:
patentinės paraiškos numeris;
patentinės paraiškos padavimo data;
45 Taisyklė
Apeliacijos nagrinėjimas
VPB Apeliacinis skyrius per vieną mėnesį nuo apeliacijos gavimo datos paruošia medžiagą apeliacijai nagrinėti ir praneša pareiškėjui arba jo atstovui ar patentiniam patikėtiniui nagrinėjimo datą.
Jei reikia, pranešime nurodoma, kokius dokumentus ir duomenis, būtinus apeliacijai nagrinėti, pareiškėjas arba jo atstovas ar patentinis patikėtinis privalo pateikti VPB Apeliaciniam skyriui. Apeliacijos nagrinėjamos VPB Apeliacinio skyriaus posėdyje. Sprendimą pagal apeliaciją priima VPB Apeliacinio skyriaus vedėjas ir du nariai ekspertai, nedalyvavę atliekant nagrinėjamo išradimo ekspertizę. Posėdžiui pirmininkauja VPB Apeliacinio skyriaus vedėjas.
Ginčo šalys turi teisę dalyvauti VPB Apeliacinio skyriaus posėdyje, teikti klausimus, paaiškinimus.
46 Taisyklė
VPB Apeliacinio skyriaus sprendimas
VPB Apeliacinio skyriaus sprendime dėl paduotos apeliacijos turi būti nurodoma:
g) rezoliucinė sprendimo dalis, kurioje nurodoma VPB Apeliacinio skyriaus išvada apeliaciją patenkinti visą ar iš dalies arba apeliaciją atmesti.
VPB Apeliacinio skyriaus sprendimas priimamas balsų dauguma.
Sprendimą pasirašo VPB Apeliacinio skyriaus vedėjas ir apeliacijos nagrinėjime dalyvavę ekspertai. VPB Apeliacinio skyriaus sprendimas paskelbiamas ginčo šalims. Sprendimo nuorašai, ginčo šalims prašant, išduodami po 3 dienų nuo jo priėmimo.
VPB Apeliacinio skyriaus sprendimas per 3 mėnesius nuo jo priėmimo dienos gali būti skundžiamas teismui įstatymų nustatyta tvarka.
V. TARPTAUTINĖS PARAIŠKOS PARENGIMAS, PADAVIMAS IR NAGRINĖJIMAS
V. I. Tarptautinis lygis
47 Taisyklė
Bendrieji nuostatai
47.1. Santrumpos:
d) „PCT Administracinės instrukcijos“ reiškia „Patentinės kooperacijos sutarties Administracinės instrukcijos“;
47.2. Posakių reikšmė:
a) „Gaunančioji tarnyba“ reiškia Valstybinis patentų biuras, kuris gaunančiosios tarnybos funkcijas Lietuvos Respublikoje atlieka vadovaudamasis PCT, PCT taisyklėmis, PCT Administracinėmis instrukcijomis, atitinkamais WIPO Tarptautinio biuro skelbiamais nurodymais, taip pat šių Taisyklių V dalimi. Gaunančioji tarnyba taip pat gali būti WIPO Tarptautinis biuras;
b) „Nurodytoji tarnyba“, „Pasirinktoji tarnyba“, „Tarptautinė paraiška“ turi tokią pat prasmę kaip ir PCT;
48 Taisyklė
Tarptautinės paraiškos parengimas
Tarptautinė paraiška turi būti parengta pagal PCT taisyklių paskutinės redakcijos reikalavimus.
49 Taisyklė
Tarptautinės paraiškos padavimas
49.1. Kompetentinga gaunančioji tarnyba. VPB yra kompetentinga gaunančioji tarnyba tarptautinėms paraiškoms gauti ir registruoti pagal PCT taisyklių 19 Taisyklę, jeigu bent vienas pareiškėjas yra Lietuvos Respublikos pilietis arba asmuo, gyvenantis Lietuvos Respublikoje, nesvarbu, ar jis yra pareiškėjas visose nurodytose valstybėse, ar tik kai kuriose.
Juridinis asmuo pagal PCT taisyklių 18.1 (b)(ii) Taisyklę prilyginamas Lietuvos Respublikos piliečiui, jei jis užregistruotas kaip juridinis asmuo pagal Lietuvos Respublikos įstatymus.
Bet kuris asmuo laikomas gyvenančiu Lietuvos Respublikoje, jei jis turi registruotą ir veikiančią gamybos arba prekybos įmonę Lietuvos Respublikoje (PCT taisyklių 18.1 (b)(i) Taisyklė).
Jei kyla abejonės dėl pareiškėjo pilietybės arba gyvenamosios vietos Lietuvos Respublikoje, VPB turi teisę pareikalauti iš pareiškėjo patvirtinančių dokumentų.
49.2. Tarptautinės paraiškos kalba. Gaunančioji tarnyba priima tarptautines paraiškas anglų ir rusų kalbomis.
Paduodamos paraiškos naujumo paieškai atlikti pareiškėjas gali pasirinkti arba Europos patentų tarnybą, arba Rusijos patentų tarnybą kaip Tarptautinės paieškos tarnybą. Jei pareiškėjas pasirenka Europos patentų tarnybą, tarptautinė paraiška turi būti paduota anglų kalba. Jei pareiškėjas pasirenka Rusijos patentų tarnybą, tarptautinė paraiška turi būti paduota rusų arba anglų kalba.
49.3. Egzempliorių skaičius. VPB pateikiami 3 tarptautinės paraiškos egzemplioriai, kurių kiekvienas turi būti tinkamas kopijuoti.
Jeigu tarptautinės paraiškos gauta mažiau egzempliorių arba jeigu jie netinkami kopijuoti, VPB skubiai apie tai įspėja pareiškėją ar jo agentą.
49.4. Prioritetinio dokumento kopija. Jei pareiškėjas ar jo agentas PCT pareiškime arba atskiru laišku paprašė gaunančiąją tarnybą persiųsti į WIPO Tarptautinį biurą patvirtintą prioritetinės paraiškos kopiją, bet neapmokėjo už jos paruošimą ir persiuntimą, VPB praneša pareiškėjui ar jo agentui, kad būtina sumokėti nustatytą mokestį. Pareiškėjui ar jo agentui tai padarius, VPB paruošia ir persiunčia WIPO Tarptautiniam biurui prioritetinės paraiškos patvirtintą kopiją. Už PCT numatytų terminų pažeidimą šiuo atveju atsako pareiškėjas ar jo agentas.
49.5. Tarptautinės paraiškos mokesčiai. Už kiekvieną paduodamą tarptautinę paraišką mokami mokesčiai:
e) tarptautinės paraiškos ir a) – d) punktuose nurodytų mokesčių persiuntimo mokestis.
Tarptautinė preliminari ekspertizė pagal PCT II skyrių atliekama pateikus prašymą ir sumokėjus preliminarios ekspertizės mokestį.
Pagrindinio mokesčio, mokesčio už kiekvieną virš 30 aprašymo lapą ir mokesčio už PCT pareiškime nurodytas valstybes dydis nurodomas WIPO biuletenyje. Naujumo paieškos ir preliminarios ekspertizės mokesčių dydžius nustato tai atliekančios tarnybos, t. y. Europos patentų tarnyba arba Rusijos patentų tarnyba.
Persiuntimo mokesčio dydį nustato VPB. Visi mokesčiai mokami litais į VPB einamąją sąskaitą.
Visi mokesčiai turi būti sumokėti per PCT taisyklių 15.4 Taisyklėje nustatytą laiką.
50 Taisyklė
Tarptautinės paraiškos registravimas
50.1. Tarptautinės paraiškos registravimas ir persiuntimas. Jei tarptautinė paraiška atitinka PCT 11 (1) straipsnio reikalavimus, tai ji registruojama. Registruotas egzempliorius (originalas) per 15 dienų išsiunčiamas į WIPO Tarptautinį biurą, registruota paraiškos kopija siunčiama į pasirinktąją Tarptautinės paieškos tarnybą.
Jeigu tarptautinė paraiška laikoma nepaduota dėl to, kad pareiškėjas ar jo agentas nesumokėjo mokesčių, registruotas egzempliorius siunčiamas į WIPO Tarptautinį biurą kartu su pranešimu apie paraiškos atmetimą. Bet kuriuo atveju registruotas egzempliorius siunčiamas į WIPO Tarptautinį biurą ne vėliau kaip 15 dienų iki 14 mėnesių termino nuo prioriteto datos pabaigos.
Jeigu registruotas egzempliorius siunčiamas į WIPO Tarptautinį biurą pagal šios Taisyklės pirmą dalį, bet nesumokėtas mokestis už paiešką, paraiškos kopija Tarptautinei paieškos tarnybai nesiunčiama ir tai atitinkamai pažymima registruoto egzemplioriaus PCT pareiškime.
50.2. Tarptautinės paraiškos duomenys. VPB gali pranešti registruotos tarptautinės paraiškos numerį ir datą asmenims, nurodžiusiems pareiškėjo žymą arba pareiškėją ir išradimo pavadinimą.
Visi kiti duomenys apie tarptautinę paraišką iki jos paskelbimo pateikiami tik asmeniškai pareiškėjui ar jo agentui arba pagal raštišką pareiškėjo ar jo agento prašymą asmeniui, nurodytam prašyme.
51 Taisyklė
Susirašinėjimas
51.1. Susirašinėjimo blankas. Pagal PCT Administracinių instrukcijų 102 (c) punktą susirašinėjimo dėl tarptautinės paraiškos blankuose laiško numeris (atitinkantis tarptautinės paraiškos numerį) ir laiško išsiuntimo data rašoma po blanko pavadinimo vienoje eilutėje. Adresatas ir susirašinėjimo adresas nurodomi blanko dešinėje pusėje, o pavadinimas (trumpas turinys) – laiško kairėje pusėje.
51.2. Adresatas ir susirašinėjimo adresas. Visos korespondencijos, numatytos PCT, siunčiamas vienas egzempliorius vienu adresu Lietuvos Respublikos teritorijoje, jeigu:
a) PCT pareiškimo IV skyriuje, numatytame PCT taisyklių 3 ir 4 Taisyklėse, nurodytas agentas arba bendras atstovas ir jo adresas, tai visa korespondencija siunčiama tuo adresu nurodyto asmens vardu;
b) PCT pareiškimo IV skyriuje nurodytas susirašinėjimo adresas, tai visa korespondencija siunčiama tuo adresu pareiškėjo, nurodyto pareiškime pirmuoju ir turinčiu teisę paduoti tarptautinę paraišką gaunančiojoje tarnyboje, t. y. bendro atstovo pagal PCT taisyklių 90.2 (b) Taisyklę, vardu;
c) jeigu PCT pareiškimo IV skyrius neužpildytas, tai korespondencija siunčiama pareiškėjo, nurodyto pareiškime pirmuoju ir turinčio teisę paduoti tarptautinę paraišką į gaunančiąją tarnybą, vardu ir adresu.
Pareiškėjo prašymas užregistruoti duomenų apie pareiškėją, agentą, bendrą atstovą arba išradėją pakeitimus (jei toks prašymas siunčiamas per gaunančiąją tarnybą, o ne tiesiai į WIPO Tarptautinį biurą) patenkinamas ir atitinkami pakeitimai atliekami, jei pateikiami visi būtini duomenys ir jei pasirašo visi pareiškėjai, kuriems skirti tie pakeitimai.
51.3. Susirašinėjimo kalba. Pagal PCT Administracinių instrukcijų 103 ir 104 punktus gaunančioji tarnyba su pareiškėju susirašinėja lietuvių kalba, o pareiškėjas su gaunančiąja tarnyba gali susirašinėti lietuvių kalba arba tarptautinės paraiškos kalba.
Pareiškėjas ar jo agentas su Tarptautinės paieškos tarnyba ir su Tarptautinės preliminarios ekspertizės tarnyba turi susirašinėti tarptautinės paraiškos kalba.
52 Taisyklė
Prašymas atlikti tarptautinę preliminarią ekspertizę
Pareiškėjas ar jo agentas gali paduoti prašymą jo tarptautinei paraiškai atlikti tarptautinę preliminarią ekspertizę. Prašymas pateikiamas atskirai nuo tarptautinės paraiškos, yra nustatytos formos ir siunčiamas Europos patentų tarnybai arba Rusijos patentų tarnybai kartu su atitinkamais mokesčiais. Prašymo blanką galima gauti VPB ir jis užpildomas pagal PCT taisyklių 53 Taisyklę.
Prašymą atlikti preliminarią ekspertizę galima atšaukti pagal PCT 37 straipsnį.
V. II. Nacionalinis lygis
53 Taisyklė
Kompetentinga nurodytoji arba pasirinktoji tarnyba
VPB atlieka kompetentingos nurodytosios arba pasirinktosios tarnybos funkcijas, vadovaudamasis PCT, PCT taisyklėmis, Lietuvos Respublikos įstatymais ir šiomis Taisyklėmis. Jei šių Taisyklių ir PCT taisyklių reikalavimai nesutampa, taikomi PCT taisyklių paskutinės redakcijos reikalavimai (Įstatymo 60 straipsnis).
54 Taisyklė
Pašto persiuntimo datos įrodymai
Į persiuntimo paštu įrodymus pagal PCT taisyklių 82 Taisyklę atsižvelgiama, jeigu, be oficialaus pašto, buvo naudotasi DHL arba Federal Express pristatymo paslaugomis.
55 Taisyklė
Gaunančiosios tarnybos ir WIPO Tarptautinio biuro sprendimų peržiūra
VPB gali peržiūrėti bet kurios gaunančiosios tarnybos ir WIPO Tarptautinio biuro sprendimą pagal PCT 25 (2) straipsnį ir pagal pareiškėjo ar jo agento prašymą išsaugoti tarptautinę paraišką pagal PCT 24 (2) ir 39 (3) straipsnius, jeigu nustatys, kad pareiškėjo ar jo agento prašyme pateikti įrodymai yra pagrįsti ir įtikinantys.
56 Taisyklė
Perėjimas į nacionalinį lygį
56.1. Perėjimo sąlygos. Bet kurioje PCT valstybėje paduota tarptautinė paraiška, kurios padavimo data nustatyta pagal PCT 11 straipsnį, kurioje nurodyta Lietuvos Respublika ir kuri neatšaukta arba nelaikoma atšaukta pagal PCT, PCT taisykles ir pagal šių Taisyklių 55 Taisyklę, pereina į nacionalinį lygį, jeigu iki 21 mėnesio pabaigos nuo tarptautinės paraiškos (iki 31 mėnesio pabaigos nuo tarptautinės paraiškos, kurioje Lietuvos Respublika buvo pasirinkta valstybė pagal PCT 39 (1) straipsnį) padavimo ar, jei pretenduojama į prioritetą, nuo prioriteto datos pareiškėjas ar jo agentas pateikia VPB patentinę paraišką, kurioje prašoma išduoti Lietuvos Respublikos patentą.
Nacionalinis lygis prasideda pasibaigus nurodytiems terminams. Pagal specialų pareiškėjo ar jo agento prašymą (PCT 23 (2) ir 40 (2) straipsniai) nacionalinis lygis gali prasidėti anksčiau, jei tarptautinė paraiška buvo anksčiau publikuota. Pateikiant patentinę paraišką VPB, prašyme išduoti patentą būtina nurodyti 86 kodą – tarptautinės paraiškos numerį ir padavimo datą.
56.2. Tarptautinės paraiškos dokumentų pareikalavimas. Pareiškėjui ar jo agentui pateikus patentinę paraišką VPB pagal tarptautinę paraišką, VPB paprašo WIPO Tarptautinio biuro publikuotos tarptautinės paraiškos kopijos, pranešimo, patvirtinančio prioritetinių dokumentų gavimą WIPO Tarptautiniame biure, pranešimo, patvirtinančio, kad Lietuvos Respublika buvo pasirinktoji valstybė pagal PCT 39 (1) straipsnį, ir tarptautinės preliminarios ekspertizės ataskaitos.
57 Taisyklė
Tarptautinės paraiškos nacionalinis lygis
Perėjusiai į nacionalinį lygį tarptautinei paraiškai turi būti pateikta VPB patentinė paraiška pagal šių Taisyklių 1 – 29 Taisyklių reikalavimus.
Pateiktos VPB patentinės paraiškos nagrinėjimas atliekamas pagal šių Taisyklių 30 – 36 Taisykles.
Patentinė paraiška skelbiama VPB oficialiame biuletenyje pateikiant patentinės paraiškos bibliografinius duomenis ir išradimo apibrėžtį.
Paskelbus patentinę paraišką išradimas įtraukiamas į Lietuvos Respublikos patentų registrą, VPB išduoda patentą ir jį paskelbia oficialiame biuletenyje pagal šių Taisyklių 39 Taisyklę.
58 Taisyklė
Terminų skaičiavimo ypatumai
Tarptautinės paraiškos gavimo VPB data laikoma tarptautinės paraiškos padavimo data (PCT 11 (3) straipsnis).
Atliekant veiksmus, nurodytus šiose Taisyklėse, laikas skaičiuojamas nuo nacionalinio lygio pradžios datos.
Tikrinant pretenzijų į konvencinį prioritetą tikrumą pagal šių Taisyklių 13 Taisyklę, pirmos paraiškos kopijos (jei ji nebuvo pristatyta į WIPO Tarptautinį biurą pagal PCT taisyklių 17.1 (a) Taisyklę) pristatymo laikas skaičiuojamas nuo nacionalinio lygio pradžios datos.
Laikas, skirtas pateikti tarptautinės paraiškos pakeitimus pagal šių Taisyklių 34 Taisyklę, skaičiuojamas nuo nacionalinio lygio pradžios datos.
Kai tarptautinė paraiška pagal PCT 39 (1) (b) straipsnį ir šių Taisyklių 56.1 Taisyklę į nacionalinį lygį pereina po 31 mėnesio nuo tarptautinės paraiškos padavimo ar, jei pretenduojama į prioritetą, nuo prioriteto datos, metų mokestis už trečiuosius patento galiojimo metus turi būti sumokėtas pateikiant patentinę paraišką VPB arba per 6 mėnesius nuo šios datos, tačiau 50% didesnis.
Priedo pakeitimai:
Nr. 88, 1998-12-02, Žin., 1998, Nr. 108-2992 (1998-12-09), i. k. 0985190ISAK00000088
IP – 1/98 forma
LIETUVOS RESPUBLIKOS |
22 |
Paraiškos padavimo data * |
|
||
VALSTYBINIAM PATENTŲ BIURUI Algirdo g. 31, 2600 Vilnius |
|
|
|
||
|
21 |
Paraiškos numeris * |
|
||
|
|
|
|
||
PRAŠYMAS |
11 |
Patento numeris * |
|
||
IŠDUOTI PATENTĄ |
|
|
|
||
|
* Užpildo Valstybinis patentų biuras |
|
|||
|
Pareiškėjo žyma
|
|
|||
|
|
|
|
||
|
71 |
Pareiškėjo pavadinimas / vardas, pavardė, adresas, telefonas, faksas, valstybės kodas |
74 |
Patentinio patikėtinio vardas, pavardė, liudijimo numeris, adresas, telefonas, faksas |
|||||
|
|
|
|
|
|||||
|
54 |
Išradimo pavadinimas |
|
Atstovo pavadinimas / vardas, pavardė, adresas, telefonas, faksas |
|||||
|
|
|
|
|
|||||
|
31 |
32 |
33 |
86 |
Anksčiau paduotos paraiškos numeris, data, valstybės kodas |
51 |
Tarptautinės patentų klasifikacijos indeksai |
||
|
|
|
|
|
|||||
|
72 |
Išradėjo vardas, pavardė, adresas, telefonas, faksas, valstybės kodas |
|||||||
|
|
|
|||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Šis dokumentas su Valstybinio patentų biuro užpildytais rekvizitais yra paraiškos priėmimo pažyma. |
|
||||||||
Paraiškų priėmimo skyrius |
................ (parašas) |
............................................. (vardas, pavardė) |
Data |
........................... |
|
||||||||||||||||||||
|
|
Prie prašymo pridedama: |
|
||||||||||||||||||||||
|
1. |
☐ Išradimo aprašymas (lietuvių kalba) |
.............. |
lapų, 3 egz. |
|||||||||||||||||||||
|
2. |
☐ Išradimo apibrėžtis (lietuvių kalba) |
.............. |
lapų, 3 egz. |
|||||||||||||||||||||
|
3. |
☐ Išradimo aprašymas ( |
......................... |
kalba) |
.............. |
lapų, 1 egz. |
|||||||||||||||||||
|
4. |
☐ Išradimo apibrėžtis ( |
......................... |
kalba) |
.............. |
lapų, 1 egz. |
|||||||||||||||||||
|
5. |
☐ Brėžiniai, schemos, grafikai |
.............. |
lapų, 3 egz. |
|||||||||||||||||||||
|
6. |
☐ Referatas (lietuvių kalba) |
.............. |
lapų, 3 egz. |
|||||||||||||||||||||
|
7. |
☐ Referatas ( |
.................. |
kalba) |
............. |
lapų, 1 egz. |
|||||||||||||||||||
|
8. |
☐ Pareiškimas dėl autorystės |
.............. |
lapų, 1 egz. |
|||||||||||||||||||||
|
9. |
☐ Anksčiau paduotos paraiškos kopija |
.............. |
lapų, 1 egz. |
|||||||||||||||||||||
|
10. |
☐ Įgaliojimas atstovui/patentiniam patikėtiniui |
.............. |
lapų, 1 egz. |
|||||||||||||||||||||
|
11. |
☐ Dokumentas, patvirtinantis, kad sumokėtas mokestis |
.............. |
lapų, 1 egz. |
|||||||||||||||||||||
|
12. |
☐ Išradimo apibrėžtis kompiuterinėje laikmenoje |
.............. |
1 egz. |
|||||||||||||||||||||
|
13. |
☐ Kiti dokumentai:
|
Iš viso |
........ |
lapų |
||||||||||||||||||||
|
|
Pateiktus dokumentus pažymėti ☐.
|
|
||||||||||||||||||||||
|
|
||||||||||||||||||||||||
|
Už paraiškos padavimą sumokėtas |
|
mokestis |
||||||||||||||||||||||
|
|
|
|
||||||||||||||||||||||
|
Pavedimo numeris |
|
Data |
|
|
||||||||||||||||||||
|
|
||||||||||||||||||||||||
Pareiškėjas /atstovas/ patentinis patikėtinis |
........................................... (parašas) |
........................................................ (pareigos, vardas, pavardė) |
|
|
|
A. V. |
|
1. |
|
|
|
|
* |
|||||||||||
2. |
|
|
|
|
|
|||||||||||
3. |
|
|
|
|
|
|||||||||||
4. |
|
|
|
|
|
|||||||||||
5. |
|
|
|
|
|
|||||||||||
6. |
|
|
|
|
|
|||||||||||
7. |
|
|
|
|
|
|||||||||||
8. |
|
|
|
|
|
|||||||||||
9. |
|
|
|
|
|
|||||||||||
10. |
|
|
|
|
|
|||||||||||
11. |
|
|
|
|
|
|||||||||||
12. |
|
|
|
|
|
|||||||||||
13. |
|
|
|
|
|
|
|
|
Paklausimas |
|
||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
Pranešimas |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Lapų perduota |
|
|
|
|
|
|
|
|
*Užpildo Valstybinis patentų biuras
Ekspertas |
........................ (parašas) |
............................................................... (vardas, pavardė) |
Data |
................. |
|
Formos pakeitimai:
Nr. 19, 1994-12-15, Žin., 1994, Nr. 99-1993 (1994-12-23), i. k. 0945190ISAK00000019
Nr. 88, 1998-12-02, Žin., 1998, Nr. 108-2992 (1998-12-09), i. k. 0985190ISAK00000088
IP-2/94 forma
PAREIŠKIMAS DĖL AUTORYSTĖS
Pareiškėjo žyma (jei ji yra) |
Išradimo pavadinimas...................................................................... ........................................................................................... ........................................................................................... |
|
|||||||
Paraiškos numeris (jei jis yra) |
|
||||||||
1. Aš (mes), žemiau pasirašęs(ę), esu(esame) šio išradimo autoriai: ................................................................................................................................................................................................... (vardas, pavardė, adresas, parašas) .............................................................. .................................................................................................................................... ................................................................................................................................................................................................... ................................................................................................................................................................................................... ................................................................................................................................................................................................... ................................................................................................................................................................................................... ................................................................................................................................................................................................... ................................................................................................................................................................................................... ................................................................................................................................................................................................... ................................................................................................................................................................................................... ................................................................................................................................................................................................... ................................................................................................................................................................................................... ................................................................................................................................................................................................... ................................................................................................................................................................................................... ................................................................................................................................................................................................... +-+ +-+.............
|
|||||||||
|
kiti išradėjai nurodyti ant atskiro lapo |
|
........................................... |
||||||
|
|
|
(data) |
||||||
|
|
|
|
||||||
2. Pareiškėjas įgijo teisę į Lietuvos patentą: |
|||||||||
|
pagal sutartį, pasirašyta.................. |
|
kaip darbdavys į tarnybinį |
|
kaip teisių paveldėtojas |
||||
|
data |
išradimą |
|
||||||
.......................................................................................................................................................................................................... (pareiškėjo pavadinimas) .......................................................................................................................................................................................................... .......................................................................................................................................................................................................... (pareigos) (vardas, pavardė) (parašas)
...................................... ....................................... (vieta) (data) |
|||||||||
|
IP-3/94 forma
Lietuvos Respublika
ĮGALIOJIMAS ATSTOVUI/PATENTINIAM PATIKĖTINIUI
________________________________________________________________________________
Aš (Mes), žemiau pasirašęs (ę),.............................................................................................................
(pareiškėjo pavadinimas ir adresas)
................................................................................................................................................................
................................................................................................................................................................
................................................................................................................................................................
................................................................................................................................................................
................................................................................................................................................................
................................................................................................................................................................
įgalioju (jame)........................................................................................................................................
(pavadinimas ar vardas ir pavardė, adresas)
................................................................................................................................................................
................................................................................................................................................................
tvarkyti visus reikalus, susijusius su patento(ų) gavimu ir Lietuvos Respublikoje, ir pavedu(ame)
vykdyti visus tam reikalingus veiksmus: pasirašinėti pareiškimus, prašymus ir t. t.; pateikti ir gauti
dokumentus; gauti pažymas apie paraiškų priėmimą, oficialius pranešimus, apsaugos ir kitus
dokumentus; taisyti ir keisti paraiškų dokumentus; atsiimti paraiškas; pateikti paaiškinimus,
protestus ir t. t.
Šis įgaliojimas galioja....... metus.
................................................................................................................................................................
(Pareiškėjo(ų) parašas(ai) (nurodant pilną vardą, pavardę)
................................................................................................................................................................
................................................................................................................................................................
................................................................................................................................................................
................................................................................................................................................................
................................................................................................................................................................
................................................................................................................................................................
.................................. ......................................
(Vieta) (Data)
Formos pakeitimai:
Nr. 17, 1994-09-27, Žin., 1994, Nr. 76-1441 (1994-09-30), i. k. 0945190ISAK00000017
AP – 3/94 forma
Pareiškėjo žyma...............
LIETUVOS RESPUBLIKOS VALSTYBINIAM PATENTŲ BIURUI |
* |
Algirdo 31, 2600 Vilnius |
Protesto padavimo data |
PROTESTAS DĖL PATENTINĖS PARAIŠKOS |
Protesto registracijos numeris |
* Užpildo Valstybinis patentų biuras
Pareiškėjo pavadinimas/vardas, pavardė, adresas, telefonas, valstybės kodas |
Atstovo/patentinio patikėtinio vardas, pavardė, liudijimo numeris, adresas, telefonas, faksas |
Patentinės paraiškos numeris, padavimo data |
|
Protesto pagrindas ir motyvai |
Prie protesto pridedama |
|||
1. |
|
Įgaliojimas atstovui/patentiniam patikėtiniui Nr... (originalas, kopija) |
....... lapų, 1 egz. |
2. |
|
Dokumentas, patvirtinantis, kad sumokėtas mokestis |
....... lapų, 1 egz. |
3. |
|
Kiti dokumentai |
....... lapų, 1 egz. |
4. |
|
|
....... lapų, 1 egz. |
|
|
|
|
Pateiktus dokumentus pažymėti |
Iš viso....... lapų |
||
|
|||
Už protesto padavimą sumokėtas mokestis
Pavedimo numeris Data |
Pareiškėjas/atstovas/patentinis patikėtinis ............................... ................................
(parašas) (pareigos, vardas, pavardė)
Šis dokumentas su Valstybinio patentų biuro užpildytais rekvizitais yra protesto priėmimo pažyma.
Ekspertas ............................ .................................... Data.............
(parašas) (vardas, pavardė)
Pakeitimai:
1.
Valstybinis patentų biuras, Įsakymas
Nr. 12, 1994-06-23, Žin., 1994, Nr. 49-931 (1994-06-29), i. k. 0945190ISAK00000012
Dėl patentinių paraiškų padavimo, ekspertizės ir patentų išdavimo taisyklių IR/01/94 papildymo
2.
Valstybinis patentų biuras, Įsakymas
Nr. 17, 1994-09-27, Žin., 1994, Nr. 76-1441 (1994-09-30), i. k. 0945190ISAK00000017
Dėl patentinių paraiškų padavimo, ekspertizės ir patentų išdavimo taisyklių IR/01/94 papildymo ir pakeitimo
3.
Valstybinis patentų biuras, Įsakymas
Nr. 19, 1994-12-15, Žin., 1994, Nr. 99-1993 (1994-12-23), i. k. 0945190ISAK00000019
Dėl patentinių paraiškų padavimo, ekspertizės ir patentų išdavimo taisyklių IR/01/94 pakeitimo ir papildymo
4.
Valstybinis patentų biuras, Įsakymas
Nr. 8, 1996-02-14, Žin., 1996, Nr. 16-428 (1996-02-21), i. k. 0965190ISAK00000008
Dėl patentinių paraiškų padavimo, ekspertizės ir patentų išdavimo taisyklių IR/01/94 pakeitimo
5.
Valstybinis patentų biuras, Įsakymas
Nr. 88, 1998-12-02, Žin., 1998, Nr. 108-2992 (1998-12-09), i. k. 0985190ISAK00000088
Dėl Patentinių paraiškų padavimo, ekspertizės ir patentų išdavimo taisyklių IR/01/94 pakeitimo ir papildymo