Suvestinė redakcija nuo 2023-08-29 iki 2024-02-23

 

Sprendimas paskelbtas: TAR 2023-04-18, i. k. 2023-07487

 

 

Vilniaus rajono savivaldybės Taryba

 

Sprendimas

DĖL Vilniaus rajono savivaldybės tarybos Veiklos Reglamento patvirtinimo

 

2023 m. balandžio 13 d. Nr. T3-119

Vilnius

 

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo 15 str. 1 d., atsižvelgdama į Vilniaus rajono savivaldybės tarybos 2019-05-17 sprendimu Nr. T3-155 ir 2023-03-31 sprendimu Nr. T3-107 sudarytos darbo grupės Vilniaus rajono savivaldybės tarybos veiklos reglamentui pakeisti siūlymus, Vilniaus rajono savivaldybės taryba n u s p r e n d ž i a:

1. Patvirtinti Vilniaus rajono savivaldybės tarybos veiklos reglamentą (pridedama).

2. Pripažinti netekusiu galios Vilniaus rajono savivaldybės tarybos 2021-01-29 sprendimą Nr. T3-26 „Dėl Vilniaus rajono savivaldybės veiklos reglamento patvirtinimo“.

3. Nustatyti, kad šis dokumentas įsigalioja nuo š. m. balandžio 21 dienos.

4. Šį sprendimą paskelbti Teisės aktų registre bei Savivaldybės interneto svetainėje.

 

 

 

Savivaldybės merė                                                                                                            Marija Rekst

 

PATVIRTINTA

Vilniaus rajono savivaldybės tarybos

2023 m. balandžio 13 d.

sprendimu Nr. T3-119

 

 

Vilniaus rajono SAVIVALDYBĖS TARYBOS VEIKLOS REGLAMENTAS

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Vilniaus rajono savivaldybės tarybos veiklos reglamentas (toliau – Reglamentas) nustato Vilniaus rajono savivaldybės tarybos (toliau – Taryba) veiklos formas ir tvarką, Tarybos kolegijos (toliau – kolegija), Tarybos komitetų (toliau – komitetas) darbo tvarką, Tarybos laikinųjų ir nuolatinių komisijų sudarymo tvarką, reglamentuoja Vilniaus rajono savivaldybės mero (toliau – meras) veiklą ir jo pavadavimo procedūrą, pagrindines bendravimo su gyventojais formas ir būdus, taip pat kitus klausimus, įstatymų priskiriamus Reglamento reguliavimo sričiai.

2. Vilniaus rajono savivaldybė yra Lietuvos Respublikos teritorijos administracinių vienetų ir jų ribų įstatymo nustatytas valstybės teritorijos administracinis vienetas, kurio bendruomenė turi Lietuvos Respublikos Konstitucijos laiduotą savivaldos teisę, įgyvendinamą per to valstybės teritorijos administracinio vieneto nuolatinių gyventojų Lietuvos Respublikos rinkimų kodekso nustatyta tvarka išrinktus Tarybą ir merą. Vilniaus rajono savivaldybė (toliau – Savivaldybė) yra viešasis juridinis asmuo.

3. Taryba, meras, kolegija, komitetai ir komisijos, kiti Tarybos sudaryti dariniai savo veikloje vadovaujasi Lietuvos Respublikos Konstitucija, Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymu (toliau – Vietos savivaldos įstatymas), kitais įstatymais ir įstatymų įgyvendinamaisiais teisės aktais, Reglamentu.

4. Reglamento sąvokos atitinka Vietos savivaldos įstatyme vartojamas sąvokas.

 

II SKYRIUS

TARYBOS VEIKLOS FORMOS

 

5. Taryba savo įgaliojimus įgyvendina kolegialiai Tarybos posėdžiuose. Taryba svarstomais klausimais priima sprendimus ir kontroliuoja jų įgyvendinimą.

6. Tarybos veikla tarp Tarybos posėdžių tęsiama Tarybos komitetuose, komisijose, Tarybos narių frakcijose, grupėse ir mišrioje grupėje, taip pat Tarybos ar mero sudarytose darbo grupėse, viešojo Savivaldybės dokumentų svarstymo posėdžiuose bei  Tarybos nariams priimant savivaldybės nuolatinius gyventojus Reglamento nustatyta tvarka.

7. Savo politiniams tikslams įgyvendinti Tarybos nariai gali jungtis į frakcijas ir grupes. Kiekvienas Tarybos narys gali turėti visuomeninius padėjėjus, kurie padeda Tarybos nariui jo, kaip Tarybos nario veikloje ir prireikus atstovauja Tarybos narį savivaldybės teritorijoje. Tarybos nario visuomeninio padėjėjo pažymėjimą išduoda administracijos direktorius.

8. Frakciją gali sudaryti ne mažiau kaip 3 Tarybos nariai. Tarybos narys gali būti tik vienos frakcijos nariu ir tuo pačiu metu negali būti Tarybos grupės nariu. Kiekvienai frakcijai atsižvelgiant į jos narių skaičių ir frakcijos referentų skaičių turi būti užtikrintas aprūpinimas atitinkamomis, tik tai frakcijai išskirtinai priskirtomis patalpomis ir techninėmis darbui skirtomis priemonėmis (mobilieji telefonai, kompiuteriai, spausdintuvai ir kt. reikalinga technika).

9. Tarybos nariai, nesusivieniję į Tarybos narių frakcijas, sudaro Tarybos narių grupę. Tarybos narių grupę gali sudaryti ne mažiau kaip 2 susivieniję Tarybos nariai, nepriklausantys Tarybos narių frakcijai. Tarybos grupės narys gali būti tik vienos Tarybos grupės nariu ir tuo pačiu metu negali būti frakcijos nariu.

10. Tarybos narių grupė ir frakcijos pačios nusistato darbo tvarką, išsirenka vadovą.

11. Tarybos nariai, norintys įkurti frakciją arba grupę, apie frakcijos ar grupės įkūrimą viešai paskelbia Tarybos posėdyje ir šį viešą pareiškimą įteikia posėdžio pirmininkui.

12. Tarybos opozicija – Tarybos mažumai priklausančių ir Tarybos posėdyje viešu pareiškimu, įteiktu posėdžio pirmininkui, opozicinėmis pasiskelbusių Tarybos narių frakcijų, Tarybos narių grupių, į jokią frakciją ar grupę nesusivienijusių Tarybos narių visuma, pateikusi savo veiklos kryptis. Tarybos opozicija taryboje oponuoja daugumai bei savivaldybės vykdomajai institucijai. 

13. Tarybos opozicijos lyderis (toliau – opozicijos lyderis) – daugiau nei pusės Tarybos narių, priklausančių Tarybos opozicijai, Tarybos posėdyje viešu pareiškimu, įteiktu posėdžio pirmininkui, deklaruotas Tarybos opozicijai atstovaujantis Tarybos narys.

14. Opozicijos lyderis atlieka Vietos savivaldos įstatyme ir Reglamente jam pavestas funkcijas, turi Vietos savivaldos įstatyme ir Reglamente nustatytas teises.

15. Pasikeitus frakcijos ar grupės pavadinimui, sudėčiai ar vadovui, frakcijai ar grupei iširus ar nutraukus veiklą, sudarius koaliciją, taip pat pasikeitus opozicijos lyderiui, apie tai turi būti viešai pranešta artimiausiame Tarybos posėdyje.

16. Tarybos frakcijų vadovų sueiga

16.1. Taryboje gali būti sudaryta Tarybos frakcijų vadovų sueiga (toliau – frakcijų vadovų sueiga), į kurią įeina frakcijų jei jos yra sudarytos, atstovai. Frakcijai frakcijų vadovų sueigoje gali atstovauti ir kitas frakcijos įgaliotas asmuo. Frakcijų vadovų sueigoje stebėtojų teisėmis gali kviečiamas dalyvauti meras. Kiekviena Frakcija į Frakcijų vadovų sueigą skiria po 1 atstovą nuo kiekvieno (3) trejeto Frakcijos narių.

16.2. Pagrindinis Frakcijų vadovų sueigos uždavinys - svarstyti posėdžių darbotvarkes ir pritarti joms, derinti komitetų ir frakcijų darbo organizavimo ir kitus klausimus, teikti sprendimų šiais klausimais projektus Tarybai.

16.3. Tarybos frakcijų vadovų sueiga yra Tarybos struktūra, kurios pagrindinės funkcijos yra šios:

16.3.1. svarstyti Tarybos posėdžių darbotvarkes;

16.3.2. teikti sprendimų projektus Tarybai bei merui;

16.4. Svarstomais klausimais frakcijų vadovų sueiga priima rekomendacinius sprendimus.

16.5. Frakcijų vadovų sueigos posėdžius paprastai ne rečiau kaip kartą į tris savaites arba pagal poreikį šaukia, sudaro jų darbotvarkes ir jiems pirmininkauja didžiausios frakcijos seniūnas. Posėdžio sušaukimo iniciatyvą taip pat turi frakcijos seniūnas (frakcijų seniūnai), jei jis (jie) atstovauja ne mažiau kaip 1/3 Tarybos narių. Tokiu atveju gavęs raštu prašymą sušaukti posėdį frakcijų vadovų sueigos pirmininkas privalo tai padaryti prašyme nurodytu laiku, jei tam laikui įmanoma užtikrinti posėdžio teisėtumą. Apie posėdžio laiką ir jo darbotvarkę seniūnams turi būti pranešta ne vėliau kaip prieš 24 valandas iki posėdžio. Posėdžio darbotvarkė gali būti papildyta frakcijų seniūnų, atstovaujančių ne mažiau kaip 1/3 Tarybos narių, siūlymu.

16.6. Frakcijų vadovų sueigos posėdžiai protokoluojami. Protokole nurodomi posėdžio dalyviai, svarstyti klausimai, priimti sprendimai, taip pat balsavimo rezultatai, jei dėl sprendimo buvo balsuota. Protokolą pasirašo posėdžio pirmininkas ir sekretorius. Tarybos nariai su šiais protokolais supažindinami per frakcijas ir grupes.

 

III SKYRIUS

TARYBA. TARYBOS POSĖDŽIAI

 

PIRMASIS SKIRSNIS

TARYBOS ĮGALIOJIMAI

 

17. Taryba susideda iš 31 demokratiškai išrinkto Savivaldybės bendruomenės atstovo  - Tarybos nario. Taryba įgaliojimus gauna ketveriems metams. Tarybos įgaliojimai prasideda ir baigiasi Vietos savivaldos įstatymo nustatyta tvarka. 16 Tarybos narių sudaro kvorumą.

18. Tarybos kompetencija yra išimtinė ir paprastoji. Tarybos įgaliojimai yra nustatyti Vietos savivaldos įstatyme.

18.1. Išimtinė savivaldybės tarybos kompetencija:

18.1.1. reglamento tvirtinimas

18.1.2. sprendimo dėl savivaldybės tarybos nario, mero įgaliojimų netekimo priėmimas, mero pareigas laikinai einančio savivaldybės tarybos nario darbo užmokesčio nustatymas;

18.1.3. savivaldybės kolegijos sudarymas;

18.1.4. savivaldybės tarybos komitetų, komisijų, kitų savivaldybės darbui organizuoti reikalingų darinių ir įstatymuose numatytų kitų komisijų sudarymas, jų nuostatų tvirtinimas;

18.1.5. savivaldybės tarybos komitetų ir komisijų pirmininkų ir pirmininkų pavaduotojų skyrimas;

18.1.6. Kontrolės komiteto veiklos programos tvirtinimas;

18.1.7. sprendimų dėl savivaldybės kontrolieriaus priėmimo į pareigas ir atleidimo iš jų priėmimas, savivaldybės kontrolės ir audito tarnybos steigimas, didžiausio valstybės tarnautojų pareigybių ir darbuotojų, dirbančių pagal darbo sutartis, pareigybių skaičiaus šioje tarnyboje nustatymas, savivaldybės kontrolės ir audito tarnybos metinių ataskaitų rinkinio svarstymas ir sprendimo dėl jo priėmimas, įstatymų numatyto savivaldybės kontrolieriaus darbo užmokesčio nustatymas, savivaldybės kontrolės ir audito tarnybos nuostatų tvirtinimas;

18.1.8. ne mažiau kaip 1/2 visų savivaldybės tarybos narių balsų dauguma nepasitikėjimo vicemeru ar savivaldybės administracijos direktoriumi pareiškimas. Teikimą dėl nepasitikėjimo turi pasirašyti ne mažiau kaip 1/3 visų savivaldybės tarybos narių. Pareiškus nepasitikėjimas vicemeru ar savivaldybės administracijos direktoriumi ir už tai nubalsavus, jis yra  atstatydinamas iš užimamų pareigų. Po atstatydinimo procedūros į laisvas vicemero ar savivaldybės administracijos direktoriaus pareigas, Reglamento nustatyta tvarka, siūlomas kitas asmuo;

18.1.9. savivaldybės biudžetinių įstaigų struktūros, nuostatų ir darbo užmokesčio fondo tvirtinimas, didžiausio leistino valstybės tarnautojų ir darbuotojų, dirbančių pagal darbo sutartis, pareigybių skaičiaus savivaldybės biudžetinėse įstaigose nustatymas mero teikimu;

18.1.10. sprendimų dėl mero politinio (asmeninio) pasitikėjimo valstybės tarnautojų pareigybių skaičiaus nustatymo;

18.1.11. sprendimų dėl seniūnijų steigimo, panaikinimo ir jų skaičiaus nustatymo, dėl pavadinimų seniūnijoms suteikimo ir jų keitimo, dėl teritorijų priskyrimo seniūnijoms, dėl seniūnijų aptarnaujamų teritorijų ribų nustatymo ir keitimo priėmimas;

18.1.12. savivaldybės biudžeto ir savivaldybės metinių ataskaitų rinkinio tvirtinimas, prireikus savivaldybės biudžeto tikslinimas;

18.1.13. sprendimų dėl papildomų ir biudžeto planą viršijančių savivaldybės biudžeto pajamų ir kitų piniginių lėšų paskirstymo, tikslinės paskirties ir specializuotų fondų sudarymo ir naudojimo priėmimas, reglamento nustatyta tvarka įvertinus išplėstinės seniūnaičių sueigos sprendimus;

18.1.14. sprendimų teikti mokesčių, rinkliavų ir kitas įstatymų nustatytas lengvatas savivaldybės biudžeto lėšomis, sprendimų dėl sumokėtų mokesčių, rinkliavų (ar jų dalies) kompensavimo tvarkos nustatymo ir šių kompensacijų teikimo savivaldybės biudžeto lėšomis priėmimas, subsidijų ir kompensacijų skyrimo naujas darbo vietas steigiančioms visų teisinių formų įmonėms tvarkos nustatymas atitinkamai keičiant savivaldybės biudžetą tais atvejais, kai lėšų tam nebuvo numatyta;

18.1.15. pasiūlymų valstybės institucijoms dėl savivaldybės teritorijoje esančių šių institucijų padalinių veiklos gerinimo teikimas, prireikus šių padalinių vadovų išklausymas reglamento nustatyta tvarka;

18.1.16. sprendimų dėl biudžetinių ir viešųjų įstaigų, kurių savininkė yra savivaldybė, savivaldybės valdomų įmonių steigimo, reorganizavimo, pertvarkymo, atskyrimo, likvidavimo ir dėl dalyvavimo steigiant viešuosius ir privačius juridinius asmenis priėmimas, taip pat juridinių asmenų, kurių dalyvė yra savivaldybė, priežiūra;

18.1.17. sprendimų dėl tam tikros veiklos nepriklausomo audito atlikimo savivaldybės įstaigose ar savivaldybės valdomose įmonėse priėmimas;

18.1.18. savivaldybės vardu sudaromų sutarčių pasirašymo tvarkos aprašo tvirtinimas; šiame apraše turi būti nustatyta, kokios sutartys negali būti sudaromos be išankstinio savivaldybės tarybos pritarimo;

18.1.19. sprendimų dėl disponavimo savivaldybei nuosavybės teise priklausančiu turtu priėmimas, šio turto valdymo, naudojimo ir disponavimo juo tvarkos taisyklių nustatymas, išskyrus atvejus, kai tvarka yra nustatyta įstatymuose ar jų pagrindu priimtuose kituose teisės aktuose;

18.1.20. sprendimų dėl savivaldybei priskirtos valstybinės žemės ir kito valstybės turto valdymo, naudojimo ir disponavimo juo patikėjimo teise priėmimas;

18.1.21. sprendimų dėl savivaldybės prisiimamų įsipareigojimų pagal paskolų, finansinės nuomos (lizingo), kitų įsipareigojamųjų skolos dokumentų sutartis ir garantijų teikimo už savivaldybės valdomų įmonių prisiimamus įsipareigojimus pagal paskolų, finansinės nuomos (lizingo) ir kitų įsipareigojamųjų skolos dokumentų sutartis priėmimas, laikantis Lietuvos Respublikos fiskalinės sutarties įgyvendinimo konstituciniame įstatyme numatytų ir Lietuvos Respublikos tam tikrų metų valstybės biudžeto ir savivaldybių biudžetų finansinių rodiklių patvirtinimo įstatyme nustatytų limitų ir gavus savivaldybės kontrolės ir audito tarnybos išvadą;

18.1.22. įstatymų nustatyta tvarka gavus savivaldybės kontrolės ir audito tarnybos išvadą, sprendimų dėl viešojo ir privataus sektorių partnerystės projektų įgyvendinimo tikslingumo priėmimas; gavus savivaldybės kontrolės ir audito tarnybos išvadą, pritarimas galutinėms viešojo ir privataus sektorių partnerystės sutarties sąlygoms, jeigu jos skiriasi nuo sprendime dėl viešojo ir privataus sektorių partnerystės projektų įgyvendinimo tikslingumo nurodytų partnerystės projekto sąlygų;

18.1.23. sprendimų dėl savivaldybės būsto ir socialinio būsto fondo sudarymo (statybos, pirkimo ir kitų) tvarkos, būsto suteikimo tvarkos ir nuomos mokesčio dydžio priėmimas, kitų sprendimų, numatytų Paramos būstui įsigyti ar išsinuomoti įstatyme, priėmimas;

18.1.24. savivaldybės bendrojo plano ar savivaldybės dalių bendrųjų planų tvirtinimas įstatymų nustatyta tvarka;

18.1.25. savivaldybės saugomų teritorijų steigimas Lietuvos Respublikos saugomų teritorijų įstatymo nustatyta tvarka, savivaldybės saugomų vietinės reikšmės gamtos ir kultūros paveldo objektų skelbimas;

18.1.26. sprendimų dėl siūlymų keisti savivaldybės teritorijos ribas, suteikti savivaldybei pavadinimą ir jį keisti, sudaryti gyvenamąsias vietoves, nustatyti ir keisti jų pavadinimus, teritorijų ribas teikimas Vyriausybei, taip pat gatvių, aikščių, pastatų, statinių ir kitų savivaldybei nuosavybės teise priklausančių objektų pavadinimų suteikimas ir jų keitimas pagal Vyriausybės ar jos įgaliotos institucijos nustatytus kriterijus;

18.1.27. savivaldybės triukšmo prevencijos ir mažinimo priemonių nustatymas savivaldybės strateginio planavimo dokumentuose, triukšmo savivaldybės teritorijoje rodiklių, aglomeracijų strateginių triukšmo žemėlapių, aglomeracijose esančių pagrindinių kelių ruožų, pagrindinių geležinkelio kelių ruožų ir stambių oro uostų strateginių triukšmo žemėlapių ir aglomeracijų triukšmo prevencijos veiksmų planų, kurie įgyvendinami savivaldybės strateginio planavimo dokumentais, bei gyvenamųjų vietovių teritorijų, kuriose būtina įgyvendinti triukšmo prevencijos ir mažinimo priemones (triukšmo prevencijos zonų), ir triukšmo prevencijos viešosiose vietose taisyklių tvirtinimas, tyliųjų aglomeracijos zonų, tyliųjų gamtos zonų ir tyliųjų viešųjų zonų nustatymas. Mero funkcijų triukšmo valdymo srityje įgyvendinimo priežiūra;

18.1.28. taisyklių, už kurių pažeidimą atsiranda administracinė atsakomybė, ir kitų taisyklių tvirtinimas;

18.1.29. kainų ir tarifų už savivaldybės valdomų įmonių, biudžetinių ir viešųjų įstaigų (kurių savininkė yra savivaldybė) teikiamas atlygintinas viešąsias paslaugas ir keleivių vežimą vietiniais maršrutais nustatymas, centralizuotai tiekiamos šilumos, karšto vandens kainų nustatymas (tvirtinimas) įstatymų nustatyta tvarka, vietinių rinkliavų, įmokų ir mokesčių tarifų nustatymas įstatymų nustatyta tvarka;

18.1.30. sprendimų dėl kompensacijų tam tikroms vartotojų grupėms mokėjimo priėmimas, papildomos socialinės paramos, socialinių pašalpų ir kompensacijų skyrimo iš savivaldybės biudžeto tvarkos nustatymas, priedo fiziniam asmeniui (globėjui (rūpintojui) už vaiko globą (rūpybą) dydžio ir mokėjimo iš savivaldybės biudžeto tvarkos nustatymas;

18.1.31. biudžetinės įstaigos vardu gautos paramos skirstymo taisyklių nustatymas;

18.1.32. savivaldybės strateginių plėtros ir veiklos planų, savivaldybės atskirų ūkio šakų (sektorių) plėtros programų tvirtinimas, ataskaitų dėl jų įgyvendinimo išklausymas ir sprendimų dėl jų priėmimas;

18.1.33. strateginio planavimo savivaldybėje organizavimo tvarkos aprašo tvirtinimas;

18.1.34. sprendimų dėl jungimosi į savivaldybių sąjungas, dėl bendradarbiavimo su užsienio šalių savivaldybėmis ar prisijungimo prie tarptautinių savivaldos organizacijų priėmimas;

18.1.35. savivaldybės tarybos narių delegavimas į regiono plėtros tarybos kolegiją, įstatymų nustatytas komisijas ir įgaliojimų jiems suteikimas reglamento nustatyta tvarka;

18.1.36. vietos gyventojų apklausos tvarkos aprašo tvirtinimas;

18.1.37. siūlymų nustatyta tvarka tvirtinti savivaldybės gyvenamųjų vietovių herbus teikimas, kitų savivaldybės simbolių ir jų naudojimo tvarkos aprašo tvirtinimas, teisė nustatyta tvarka už nuopelnus suteikti savivaldybės (jos centrfo ar kitos gyvenamosios vietovės) garbės piliečio vardą.

 

18.2. Paprastosios kompetencijos konkrečius įgaliojimus Taryba, priimdama sprendimą, gali pavesti vykdyti Savivaldybės merui. Jeigu meras dėl viešųjų ir privačių interesų konflikto negali įvykdyti Tarybos jam perduotų paprastosios kompetencijos įgaliojimų, šiuos įgaliojimus vykdo Taryba. Paprastoji savivaldybės tarybos kompetencija:

18.2.1. savivaldybės biudžetinių įstaigų metinių ataskaitų rinkinių tvirtinimas;

18.2.2. viešųjų įstaigų (kurių savininkė yra savivaldybė) kolegialių organų sudarymas, kai tai numatyta viešosios įstaigos įstatuose;

18.2.3. viešųjų įstaigų (kurių savininkė yra savivaldybė) metinių ataskaitų rinkinių tvirtinimas;

18.2.4. viešųjų įstaigų (kurių savininkė yra savivaldybė) vidaus kontrolės tvarkos nustatymas;

18.2.5. savivaldybės valdomų įmonių metinių finansinių ataskaitų rinkinių, metinių pranešimų ir (ar) veiklos ataskaitų tvirtinimas;

18.2.6. sprendimų dėl valstybės socialinių ir ekonominių programų tikslinių lėšų, kitų valstybės fondų lėšų ir materialiojo turto paskirstymo biudžetinėms įstaigoms priėmimas;

18.2.7. savivaldybės ir vietovės lygmens specialiojo teritorijų planavimo dokumentų tvirtinimas, išskyrus įstatymų nustatytus atvejus;

18.2.8. sprendimų dėl žemės sklypų pagrindinės žemės naudojimo paskirties ir (ar) būdo keitimo priėmimas.

18.3. Tarybos kompetencija savivaldybės valdomų įmonių srityje:

18.3.1.                     keisti savivaldybės valdomų įmonių įstatus;

18.3.2.                     rinkti stebėtojų tarybos narius, jeigu stebėtojų taryba nesudaroma, – valdybos narius, o jeigu nesudaroma nei stebėtojų taryba, nei valdyba, – bendrovės vadovą;

18.3.3.                     atšaukti stebėtojų tarybą ar jos narius, taip pat visuotinio akcininkų susirinkimo išrinktus valdybą ar jos narius bei bendrovės vadovą;

18.3.4. rinkti ir atšaukti auditorių ar audito įmonę savivaldybės valdomų įmonių metinių finansinių ataskaitų rinkinio auditui atlikti, nustatyti audito paslaugų apmokėjimo sąlygas;

18.3.5.tvirtinti savivaldybės valdomų įmonių metinių finansinių ataskaitų rinkinį;

18.3.6. priimti sprendimą dėl pelno (nuostolių) paskirstymo;

18.3.7.priimti sprendimą dėl rezervų sudarymo, naudojimo, sumažinimo ir naikinimo;

18.3.8.priimti sprendimą padidinti ar sumažinti savivaldybės valdomų įmonių įstatinį kapitalą;

18.3.9. priimti sprendimą dėl savivaldybės valdomų įmonių reorganizavimo ar atskyrimo ir patvirtinti reorganizavimo ar atskyrimo sąlygas;

18.3.10. nagrinėti ir vertinti seniūnaičių sueigos (išplėstinės seniūnaičių sueigos) sprendimus, gyventojų, įmonių, įstaigų ir organizacijų pasiūlymus bei priimti sprendimą dėl jų.

19. Taryba savo įgaliojimus įgyvendina Vietos savivaldos įstatymo ir Reglamento nustatyta tvarka. Savivaldybės tarybos, komitetų, komisijų posėdžių laiku, taip pat kitais Reglamento nustatytais atvejais savivaldybės tarybos narys atleidžiamas nuo tiesioginio darbo ar pareigų bet kurioje institucijoje, įstaigoje, įmonėje ar organizacijoje, išsaugant jam darbo vietą.

 

ANTRASIS SKIRSNIS

TARYBOS POSĖDŽIAI

 

20. Tarybos posėdžiai yra pagrindinė Tarybos veiklos forma. Posėdis yra teisėtas, jeigu yra Tarybos narių kvorumas. Tarybos (komitetų ir komisijų) posėdžiai vyksta valstybine kalba. Valstybinės kalbos nemokantys svečiai, ekspertai turi teisę kalbėti kita kalba, jeigu ne vėliau kaip prieš 24 valandas apie tai pranešama Tarybos posėdžių sekretoriui, kuris turi pasirūpinti vertimu.

21. Pirmasis naujai išrinktos Tarybos posėdis šaukiamas ir jam pirmininkaujama Vietos savivaldos įstatymo nustatyta tvarka ir terminais. Pirmajame naujai išrinktos Tarybos posėdyje gali būti įteikiami pareiškimai ir svarstomi tie klausimai, kurie numatyti Vietos savivaldos įstatyme.

22. Tarybos posėdžiai vyksta Tarybos posėdžių salėje, Rinktinės g. 50, Vilniuje. Tarybos posėdžiai paprastai vyksta kas tris savaites, penktadienį, posėdžio pradžia - 10 val., jei taryba nenusprendžia kitaip.

23Jeigu dėl nepaprastosios padėties, ekstremaliosios situacijos ar karantino Tarybos posėdžiai negali vykti Tarybos nariams dalyvaujant fiziškai, Tarybos posėdžiai gali vykti nuotoliniu būdu realiuoju laiku elektroninių ryšių priemonėmis (toliau – nuotolinis būdas), laikantis šių sąlygų:

23.1. nuotoliniu būdu vyksiančiame Tarybos posėdyje svarstytini sprendimų projektai rengiami ir posėdis vyksta laikantis visų Reglamente nustatytų reikalavimų ir užtikrinant Vietos savivaldos įstatyme ir Reglamente nustatytas Tarybos nario teises;

23.2nuotoliniu būdu priimant Tarybos sprendimus, turi būti užtikrintas Tarybos nario tapatybės ir jo balsavimo rezultatų nustatymas;

23.3nuotoliniu būdu posėdis vykdomas Tarybos nariams jungiantis prie Zoom ar kitos iš anksto nurodytos vaizdo konferencinio ryšio platformos (toliau – Platforma). Jungdamiesi prie Platformos, Tarybos nariai turi nurodyti savo vardą ir pavardę, kurie bus atvaizduojami Platformoje. Viso posėdžio metu Tarybos nariai bendrauja Zoom ar kitoje Platformoje. Posėdžio metu Tarybos nario įrenginyje turi būti įjungta vaizdo kamera. Tarybos narys turi užtikrinti, kad posėdžio metu joks pašalinis asmuo nesinaudos jo įrenginiu;

23.4. Tarybos posėdžių sekretorius suskaičiuoja Tarybos narių balsus ir balsavimo rezultatą paskelbia posėdžio metu;

23.5. Sprendimas negali būti laikomas priimtas bendru sutarimu, jei Tarybos nariai prieštarauja sprendimo priėmimui bendru sutarimu, pasirinkdami atitinkamą ženklą (pavyzdžiui, „elektroninės rankos“ kėlimas ar kito analogišką prasmę turinčio ženklo pasirinkimas);

23.6. Nuotoliniu būdu vykstančiame Tarybos posėdyje sprendimai, dėl kurių teisės aktai nustato slaptą balsavimą, klausimo svarstymas vyksta nuotoliniu būdu, o sprendimo priėmimui klausimo svarstyme daroma pertrauka, kurios metu fiziškai vykdomas slaptas balsavimas. Įvykus slaptam balsavimui, klausimo svarstymas tęsiamas nuotoliniu būdu priimant sprendimą pagal slapto balsavimo rezultatus.

24Tarybos posėdžių šaukimas ir informavimas apie Tarybos posėdį.

24.1. Tarybos posėdžius prireikus, bet ne rečiau kaip kas 3 mėnesius, šaukia meras, o kai jo nėra – laikinai Tarybos paskirtas Tarybos narys.

24.2. Ne mažiau kaip 1/3 Tarybos narių gali raštu pareikalauti sušaukti Tarybos posėdį. Kartu su reikalavimu pateikiami posėdyje svarstytini sprendimų projektai. Tokiu atveju meras, o kai jo nėra – laikinai Tarybos paskirtas Tarybos narys, privalo sušaukti Tarybos posėdį ne vėliau kaip per dvi savaites nuo Tarybos narių reikalavimo gavimo. Jeigu per nustatytą laiką meras, o kai jo nėra – laikinai Tarybos paskirtas Tarybos narys posėdžio nesušaukia, jį gali šaukti ne mažiau kaip 1/3 Tarybos narių. 1/3 Tarybos narių iniciatyva sušauktuose posėdžiuose svarstomi tik jų iniciatorių pateikti klausimai.

24.3. Jeigu meras, o kai jo nėra, – laikinai Tarybos paskirtas Tarybos narys Tarybos posėdyje nedalyvauja, posėdžiui pirmininkauja ir visus posėdyje priimtus dokumentus pasirašo to posėdžio metu paskirtas Tarybos narys.

24.4. Apie Tarybos posėdžio laiką, svarstyti parengtus ir Reglamento nustatyta tvarka užregistruotus klausimus kartu su sprendimų projektais meras, o kai jis negali eiti pareigų arba jo nėra, – laikinai Tarybos paskirtas Tarybos narys arba iš 1/3 išrinktų Tarybos narių įgaliojimus gavęs Tarybos narys, ne vėliau kaip likus 3 darbo dienom iki posėdžio pradžios per Savivaldybės dokumentų valdymo sistemą pateikdamas visą svarstymo medžiagą praneša visiems Tarybos nariams. Ši informacija gyventojams, seniūnui ir seniūnaičiui, kai svarstomi klausimai yra susiję su jų atstovaujama gyvenamosios vietovės bendruomene, taip pat seniūnui ir vietos gyventojų apklausos iniciatyvinės grupės atstovui (atstovams), kai svarstomi vietos gyventojų apklausos rezultatai ar klausimai dėl vietos gyventojų apklausai pateikto (pateiktų) klausimo (klausimų), skelbiama Savivaldybės interneto svetainėje

24.5.  Nepaprastosios padėties, ekstremaliosios situacijos ar karantino metu Tarybos posėdžio darbotvarkės projektas sudaromas ir Savivaldybės interneto svetainėje skelbiamas, taip pat apie posėdžio laiką ir svartyti parengtus klausimus su sprendimų projektais pranešama Vietos savivaldos įstatymo nustatyta tvarka ir terminais.

25. Tarybos posėdžio darbotvarkė:

25.1. Tarybos posėdžio darbotvarkės projektą sudaro meras, atsižvelgdamas į Frakcijų, Tarybos narių grupių, Tarybos narių, komitetų, komisijų, opozicijos lyderio, Kolegijos ir Savivaldybės kontrolieriaus pasiūlymus. Į darbotvarkės projektą įtraukiami sprendimų projektai, kurie įregistruoti Savivaldybės dokumentų valdymo sistemoje. Ne vėliau kaip likus 4 darbo dienom iki Tarybos posėdžio svarstytinus klausimus kartu su įregistruotais sprendimų projektais meras privalo įtraukti į posėdžio darbotvarkės projektą.

25.2. Posėdžio darbotvarkės projekte turi būti nurodytas posėdžio laikas, svarstomi klausimai, pranešėjai. Jeigu posėdžio metu nespėjama išnagrinėti kurio nors klausimo, jis įrašomas į artimiausio posėdžio darbotvarkę.

25.3. Tarybos posėdžio darbotvarkės projektas ne vėliau kaip likus 3 darbo dienoms iki Tarybos posėdžio paskelbiamas Savivaldybės interneto svetainėje.

25.4. Tarybos posėdžio metu tvirtinant posėdžio darbotvarkę parengtas Tarybos posėdžio darbotvarkės projektas gali būti papildytas ar pakeistas Tarybos sprendimu komiteto, komisijos, frakcijos, grupės, mišrios grupės, Kolegijos, opozicijos lyderio ar 1/3 dalyvaujančių posėdyje Tarybos narių siūlymu, jeigu dėl siūlomų papildomai įtraukti klausimų sprendimų projektai yra įregistruoti ne vėliau kaip likus 24 valandoms iki posėdžio pradžios. Ši nuostata netaikoma siūlymams, susijusiems su norminio pobūdžio sprendimų projektų pateikimu, vicemero, Kontrolės komiteto ar Vietos savivaldos įstatyme nustatytų komisijų pirmininkų kandidatūrų pateikimu, taip pat siūlymams, susijusiems su nepasitikėjimo vicemeru, Administracijos direktoriumi, Kontrolės komiteto ir Vietos savivaldos įstatyme nustatytų komisijų pirmininku pareiškimu.

25.5. Ekstremaliųjų įvykių, atitinkančių Vyriausybės patvirtintus kriterijus, atvejais meras teikia Tarybai svarstyti klausimą ir siūlo priimti sprendimą skubos tvarka. 

26. Pirmininkavimas Tarybos posėdžiams.

26.1. Tarybos posėdžiui pirmininkauja meras, o kai jo nėra – laikinai Tarybos paskirtas Tarybos narys.

26.2. Posėdžio pirmininkas:

26.2.1. skelbia posėdžio pradžią ir pabaigą, prireikus gali paskelbti darbotvarkėje nenumatytą posėdžio pertrauką;

26.2.2. tikrina, ar posėdyje yra kvorumas;

26.2.3. paskelbęs posėdžio pradžią, teikia tvirtinti posėdžio darbotvarkės projektą;

26.2.4. informuoja apie Tarybos narių nurodytą esamą interesų konfliktą ir pareikštą nusišalinimą;

26.2.5. rūpinasi Tarybos posėdžio darbo tvarka, stebi, kad jame būtų laikomasi Reglamento, kontroliuoja, kaip savo pareigas atlieka Tarybos posėdžių sekretorius;

26.2.6. turi teisę pasisakyti bet kuriuo klausimu;

26.2.7. suteikia Tarybos nariams bei kitiems asmenims žodį, vadovauja svarstymams, gali Tarybos narių paklausti, patikslindamas pasiūlymų esmę;

26.2.8. stebi pasisakymų trukmę, jeigu ji viršijama, įspėja kalbėtoją, o po antrojo įspėjimo gali kalbėtoją nutraukti;

26.2.9. jeigu Taryba neprieštarauja, pasisakymo laiką gali pratęsti;

26.2.10. remdamasis svarstymų rezultatais, formuluoja klausimus balsavimui, vadovaudamasis Reglamentu, nustato balsavimo tvarką, skelbia balsavimo pradžią ir pabaigą, pagal elektroninės sistemos pateiktus duomenis skelbia balsavimo rezultatus, išskyrus slapto balsavimo rezultatus;

26.2.11. įspėja Tarybos narius, jeigu jie nesilaiko Reglamento, triukšmauja salėje, įžeidinėja kitus asmenis, ir gali teikti pasiūlymus dėl įspėjimo įrašymo į posėdžio protokolą ir Tarybos nario pašalinimo iš salės;

26.2.12. priima sprendimą pašalinti iš posėdžių salės posėdžio svečius ar klausytojus, jeigu šie trukdo posėdžiui ir nesilaiko nustatytų elgesio taisyklių;

26.2.13. pasirašo Tarybos posėdžio protokolą, taip pat posėdyje priimtus sprendimus ir dokumentus;

26.2.14. atlieka kitus Reglamente numatytus veiksmus.

27. Tarybos posėdžių sekretorius. Tarybos posėdžius, komitetus, merą, kiek mero veikla susijusi su Tarybos posėdžiais, aptarnauja, taip pat Tarybos sprendimų projektus rengia, nagrinėja ir išvadas dėl Tarybos sprendimų projektų rengia Tarybos posėdžių sekretorius. Padėti jam atlikti priskirtas funkcijas jis gali pasitelkti Savivaldybės administraciją. Tarybos posėdžių sekretorius yra asmeninio (politinio) pasitikėjimo tarnautojas, jų skaičių nustato Taryba. Tarybos posėdžių sekretorius:

27.1. rūpinasi tinkamu techniniu posėdžių parengimu ir pagalba Tarybos nariams posėdžių metu;

27.2. atsako, kad posėdžiui reikalinga medžiaga būtų laiku pateikta Tarybos nariams ir pranešėjams;

27.3. registruoja posėdyje dalyvaujančius Tarybos narius, priima iš Tarybos narių pareiškimus dėl nedalyvavimo posėdyje ir praneša apie tai posėdžio pirmininkui;

27.4. registruoja posėdžio svečius ir prižiūri, kad jie laikytųsi nustatytos tvarkos;

27.5. priima iš Tarybos narių rašytinius pageidavimus kalbėti ir perduoda juos posėdžio pirmininkui;

27.6. priima ir registruoja Tarybos narių klausimus ir paklausimus Savivaldybės institucijų, Savivaldybės administracijos, kitų Savivaldybės įstaigų, valdomų įmonių vadovams ir perduoda juos merui;

27.7. priima iš Tarybos narių kitus rašytinius pareiškimus, pasiūlymus, protestus bei pageidavimus ir perduoda juos adresatams;

27.8. rūpinasi posėdžių protokolavimu ir vertimu;

27.9. informuoja Savivaldybės administracijos padalinius apie tuos posėdyje svarstomus klausimus, kurie yra susiję su šių padalinių veikla;

27.10. registruoja teikiamus Tarybos sprendimų projektus;

27.11. perduoda susipažinti, siunčia priimtus Tarybos sprendimus;

27.12. vykdo kitus mero ar posėdžio pirmininko, komitetų pirmininkų pavedimus, susijusius su posėdžių rengimu, numatytus Reglamente ir pareigybės aprašyme.

 

28. Tarybos narių frakcijos referentai:

28.1. Frakcijos referentai padeda frakcijai jos veikloje. Frakcijų referentai – darbuotojai, dirbantys pagal darbo sutartis, atitinkantys pareigybės aprašymo ir nepriekaištingos reputacijos reikalavimus.

28.2. Kiekvienos frakcijos referentų pareigybių skaičių, pareigybių aprašymus ir finansinę sąmatą tvirtina Taryba atsižvelgdama į frakcijos narių skaičių. 

28.3. Frakcijų referentų pareigybių etatų skaičius apskaičiuojamas atsižvelgiant į frakcijų narių skaičių:

Frakcijos narių skaičius

Frakcijos referentų etatų skaičius

3 nariai

0,5

6 nariai

1

9 nariai

1,5

12 narių

2

15 narių

2,5

18 narių

3

21 narys

3,5

24 nariai

4

27 nariai

4,5

30 ir daugiau

5

 

28.4. Frakcijos referentas vykdo Frakcijos seniūno ir Frakcijos narių pavestas užduotis, organizuoja darbo laiką, suderinęs su Frakcijos seniūnu, vadovaujantis teisės aktuose numatytu  poilsio ir darbo laiko režimu.

28.5. Frakcijos referentus, teisės aktų nustatyta tvarka, priima į pareigas ir atleidžia iš jų savivaldybės administracijos direktorius, pagal Frakcijos seniūno teikimą.

28.6. Jei asmuo atitinka pareigybės aprašymo reikalavimus ir nepriekaištingos reputacijos reikalavimus ir yra frakcijos seniūno teikimas, savivaldybės administracijos direktorius priima asmenį į frakcijos referento pareigas per 3 darbo dienas.

 

29. Tarybos posėdžių atvirumas.

29.1. Tarybos posėdžiai yra atviri. Kai posėdyje svarstomas klausimas, kuriame yra valstybės, tarnybos, komercinę paslaptį sudarančios informacijos, ar su asmens duomenimis ir (ar) privačiu gyvenimu susijęs klausimas, Taryba juos nagrinėja uždarame posėdyje.

29.2. Atviruose posėdžiuose, be kviestinių asmenų, gali dalyvauti valstybės institucijų, valstybės ir Savivaldybės įmonių, įstaigų, kitų organizacijų atstovai, gyventojai, žiniasklaidos priemonių atstovai.

29.3. Tarybos nario tarpininkavimu gyventojai, įmonių, įstaigų, organizacijų atstovai gali kalbėti svarstomais Taryboje klausimais, jei tam pritaria posėdyje dalyvaujančių Tarybos narių dauguma. 

29.4. Uždarame Tarybos posėdyje gali dalyvauti tik specialiai į šį posėdį kviesti asmenys ir, jeigu reikia, Tarybos posėdžių sekretorius. Uždaras posėdis, kurio metu naudojama įslaptinta informacija, turi būti organizuojamas ir vykdomas taip, kad taikomos saugumo priemonės atitiktų teisės aktų reikalavimus.

29.5. Vykstant Tarybos posėdžiams Savivaldybės administracijos struktūrinių padalinių vadovai ar juos pavaduojantys asmenys turi būti pasiekiami mobiliojo ryšio priemonėmis ir esant būtinybei atvykti į Tarybos posėdžių salę. Prireikus Tarybos posėdžiuose taip pat turi dalyvauti Savivaldybės administracijos struktūrinių padalinių ir Savivaldybės įmonių vadovai.

29.6. Tarybos posėdžiai transliuojami Savivaldybės interneto svetainėje Savivaldybės „YouTube“ kanale.  Už Tarybos posėdžių transliavimo organizavimą atsakinga  Savivaldybės administracija. Tarybos posėdžio vaizdo ir garso įrašas daromas nuo posėdžio pradžios, posėdžio pirmininkui paskelbus posėdžio pradžią, baigiamas – paskelbus pabaigą; pertraukos metu vaizdo transliacija nevyksta; po pertraukos vaizdo transliavimas tęsiamas; pasibaigus posėdžiui, užbaigiama vaizdo transliacija ir sustabdomas vaizdo įrašymas (archyvavimas).

29.7. Tarybos posėdžių metu daromas garso ir vaizdo įrašas. Šie įrašai yra vieši ir skelbiami Savivaldybės interneto svetainėje. Archyvinė vaizdo ir garso medžiaga pasiekiama Savivaldybės interneto svetainėje ir Savivaldybės „YouTube“ kanale. Tarybos posėdžių garso ir vaizdo įrašai neskelbiami viešai, kai tai gali atskleisti valstybės, tarnybos ar komercinę paslaptį, pažeisti fizinių asmenų teisę į privataus gyvenimo neliečiamumą ir teisę į asmens duomenų apsaugą.

30. Tarybos posėdžių protokolai.

30.1. Tarybos posėdžiai protokoluojami. Posėdžių protokolus privalo pasirašyti posėdžio pirmininkas ir Tarybos posėdžių sekretorius, o jeigu jo nėra – mero paskirtas valstybės tarnautojas arba Savivaldybės administracijos darbuotojas, dirbantis pagal darbo sutartį.

30.2. Tarybos posėdžio protokole nurodoma posėdžio vieta ir laikas, posėdžio eilės numeris, posėdyje dalyvaujančių Tarybos narių skaičius, posėdžio pirmininko vardas ir pavardė, posėdžio darbotvarkė, posėdyje kalbėjusiųjų asmenų vardai, pavardės, pareigos ir pasisakymo esmė, balsavimo rezultatai ir priimti sprendimai. Prie posėdžio protokolo pridedama: Tarybos narių registracijos duomenys, vardinių balsavimų rezultatai, Tarybos narių pareiškimai ir kita.

30.3. Pasirašyti Tarybos posėdžių protokolai skelbiami viešai Savivaldybės interneto svetainėje ne vėliau kaip per 7 darbo dienas po Tarybos posėdžio.

30.4. Už posėdžių protokolų sudarymą atsako Tarybos posėdžių sekretorius.

31. Tarybos sprendimų pasirašymas, registravimas ir įsigaliojimas.

31.1. Tarybos sprendimus ir dokumentus posėdžio pirmininkas pasirašo per 5 darbo dienas po Tarybos posėdžio. Tarybos posėdžio pirmininkas, pasirašęs sprendimą ar dokumentą, perduoda jį Tarybos posėdžių sekretoriui paskelbti (padėti jam atlikti priskirtas funkcijas jis gali pasitelkti Savivaldybės administraciją).

31.2. Jeigu priėmimo metu sprendimo projektui buvo pritarta su komitetų, rengėjų, kitų subjektų siūlymais, priimti Tarybos sprendimai teikiami pasirašyti Tarybos posėdžio pirmininkui.

31.3. Tarybos posėdyje priimtas sprendimas negali būti taisomas, išskyrus po jo priėmimo pastebėtas teisės technikos, kalbos ar technines klaidas, nekeičiančias teisės akto turinio ir prasmės.

31.4. Tarybos priimti sprendimai įsigalioja Lietuvos Respublikos teisėkūros pagrindų įstatymo ir Vietos savivaldos įstatymo nustatyta tvarka.

31.5. Tarybos priimti teisės aktai oficialiai skelbiami Savivaldybės interneto svetainėje ir Teisės aktų registre Teisėkūros pagrindų įstatymo nustatyta tvarka.

31.6. Teisės taikymo sprendimai, kurie nėra Teisės aktų registro objektai, neprivalo būti skelbiami, tačiau apie juos turi būti pranešama suinteresuotiems asmenims (sprendimo adresatams) įstatymų nustatyta tvarka. Jeigu teisės taikymo teisės aktai yra skelbiami, turi būti laikomasi Bendrojo duomenų apsaugos reglamento reikalavimų, neatskleista valstybės, tarnybos, komercinė paslaptis.  

 

IV. SKYRIUS

TARYBOS TEISĖKŪRA, SPRENDIMŲ PRIĖMIMAS IR BALSAVIMAS

 

PIRMASIS SKIRSNIS

TARYBOS TEISĖKŪRA

 

32. Svarstytinų klausimų pateikimas.

32.1. Tarybos posėdyje svarstytinus klausimus kartu su sprendimų projektais Tarybos posėdžių sekretoriui pateikia meras, komitetai, komisijos, Tarybos nariai, Tarybos narių frakcijos ir grupės, į jokią frakciją ar grupę nesusivieniję Tarybos nariai, Kolegija, opozicijos lyderis, Savivaldybės kontrolierius.

32.2. Klausimus, dėl kurių Savivaldybės administracija parengia Tarybos sprendimų projektus, Tarybos posėdžių sekretorius teikia merui įtraukti į Tarybos posėdžio darbotvarkę.

32.3. Kartą per pusę metų į vieną Tarybos posėdžio darbotvarkę įtraukti klausimus turi teisę Tarybos mažuma. Į darbotvarkę privalomai įtraukiami ir svarstomi visi Tarybos mažumos siūlomi klausimai, atitinkantys Vietos savivaldos įstatymo ir Reglamento nustatytus reikalavimus. Jeigu Tarybos posėdis baigiasi anksčiau, negu apsvarstomi visi Tarybos mažumos pateikti sprendimų projektai, neapsvarstyti Tarybos mažumos projektai turi būti įtraukiami į kito artimiausio posėdžio darbotvarkę.

33. Tarybos sprendimų projektai rengiami, derinami ir tvarkomi Savivaldybės dokumentų valdymo sistemoje atskira Tarybos nustatyta tvarka.

34. Kartu su sprendimų projektu pateikiamas aiškinamasis raštas, kuriame turi būti nurodyta:

34.1. sprendimo projekto tikslai ir uždaviniai;

34.2. siūlomos teisinio reguliavimo nuostatos;

34.3. laukiami rezultatai;

34.4. lėšų poreikis ir šaltiniai;

34.5. kiti sprendimui priimti reikalingi pagrindimai, skaičiavimai ar paaiškinimai;

34.6. sprendimo projekto lyginamasis variantas, jeigu teikiamas sprendimo pakeitimo projektas.

35. Aiškinamajame rašte turi būti nurodytas sprendimo projektą pagal suteiktus įgaliojimus svarstantis komitetas.

36. Kartu su sprendimo projektu turi būti pateikti projektai dėl kitų sprendimų pakeitimo, papildymo ar panaikinimo, kurie yra būtini priėmus siūlomą sprendimo projektą. Prie sprendimo projekto turi būti pridėti visi reikalingi, su sprendimo projektu susiję dokumentai.

37. Sprendimo projekto rengėjas nustatyta tvarka parengtus ir suderintus sprendimų projektus teikia Tarybai svarstyti per Tarybos posėdžių sekretorių, kuris gautus sprendimų projektus užregistruoja gautų projektų registre ir ne vėliau kaip artimiausią darbo dieną po registracijos paskelbia Savivaldybės interneto svetainėje. Skelbiant sprendimų projektus turi būti laikomasi Bendrojo duomenų apsaugos reglamento reikalavimų, neatskleista valstybės, tarnybos, komercinė paslaptis.  

38. Tarybos komitetų, komisijų, frakcijų, Tarybos narių grupių, Tarybos narių, opozicijos lyderio, rengti sprendimų bei jų priedų ar priedėlių projektai teikiami Savivaldybės administracijos atitinkamo struktūrinio padalinio kalbininkui redaguoti. Suredaguoti projektai kartu su jų rengimo medžiaga perduodami susipažinti Tarybos posėdžių sekretoriui ir registruojami gautų projektų registre. Aiškinamajame rašte šiame punkte nurodytas sprendimo projekto rengėjas nurodo pagal suteiktus įgaliojimus svarstantį komitetą. 

39. Projekto iniciatoriai iki svarstymo Tarybos posėdyje turi teisę projektą atšaukti arba prašyti atidėti jo svarstymą. Apie šį sprendimą pranešama Tarybos posėdžių sekretoriui.

 

ANTRASIS SKIRSNIS

TARYBOS SPRENDIMŲ PRIĖMIMAS IR BALSAVIMAS

 

40. Sprendimo projekto pateikimas Tarybos posėdyje.

40.1.  Posėdžio pirmininkas paskelbia sprendimo projekto darbotvarkės numerį, antraštę ir pakviečia pranešėją pristatyti sprendimo projektą. Sprendimo projektą Tarybos posėdyje pristato projekto rengėjas, trumpai (skiriamos ne mažiau nei 3 minutės) apibūdindamas projektą. Pranešime išdėstoma: klausimo esmė, paaiškinimai, kita svarbi klausimo svarstymui informacija, komitetų nuomonė ir svarstymo komitetuose esmė (jeigu iki pateikimo Taryboje klausimas buvo apsvarstytas komitete), pagrindinių pasiūlymų apžvalga, informacija, kaip į juos atsižvelgta ir motyvai. Visi pranešimai Tarybos posėdyje skaitomi iš centrinės tribūnos.

40.2. Po pranešėjo pristatymo atsakoma į Tarybos narių klausimus. Klausimui užduoti skiriamos ne mažiau nei 2 minutės, atsakymui į vieną klausimą – ne mažiau nei 2 minutės. Opozicijos lyderiui suteikiama pirmenybė užduoti klausimą pranešėjui. Pateikti galima tik po vieną klausimą. Dar kartą klausti leidžiama tik po to, kai klausiantysis iš naujo sulaukia eilės. Jeigu Tarybos posėdyje svarstomas klausimas yra susijęs su kitais posėdyje dalyvaujančiais asmenimis, jiems leidžiama užduoti klausimus pranešėjams.

40.3. Tarybos nariams pateikus klausimus, o pranešėjui į juos atsakius, posėdžio pirmininkas Tarybai teikia siūlymus balsuoti dėl pateikto projekto. Taryba priima vieną iš šių sprendimų:

40.3.1. to paties posėdžio metu pritarti Tarybos sprendimo projekto pateikimo, svarstymo ir priėmimo procedūroms (vieno Tarybos posėdžio metu pateikus ir priėmus sprendimo projektą laikoma, kad sprendimas priimtas skubos tvarka);

40.3.2. pritarti pateikimui ir pradėti projekto svarstymo procedūrą, jei klausimas nebuvo apsvarstytas komitete arba klausimas buvo apsvarstytas komitete, tačiau Tarybos narys, komitetas, frakcija ir (ar) Tarybos narių grupė pasiūlo klausimą grąžinti svarstyti pagal suteiktus įgaliojimus komitetui dėl to, kad reikalingi papildomi pagrindimai, skaičiavimai, paaiškinimai ar kita informacija, taip pat kai reikia daugiau diskusijų, viešinimo ar dėl kitų priežasčių;

40.3.3. atidėti projekto pateikimo procedūrą ir nurodyti rengėjams, kokius veiksmus jie privalo atlikti iki pakartotinio projekto pateikimo Taryboje;

40.3.4. nepritarti sprendimo projekto pateikimui.

40.4. Skubos tvarka svarstomi projektai, jei dėl to taip nusprendžia Taryba.

40.5. Siūlyti klausimą svarstyti skubos tvarka turi teisę meras, frakcijų pirmininkai ir komitetas. Sprendimas svarstyti projektą skubos tvarka gali būti priimamas Tarybai pritarus projekto pateikimui, jeigu už tai balsuoja ne mažiau kaip 1/2 dalyvaujančių posėdyje Tarybos narių. Šiuo atveju dalyvaujančiais posėdyje laikomi posėdžių patalpoje fiziškai esantys Tarybos nariai.

40.6. Taryba gali nustatyti ir kitą skubos tvarką, jeigu už tai balsuoja ne mažiau kaip 1/2 dalyvaujančių posėdyje Tarybos narių.

40.7. Tarybai pritarus sprendimo projekto pateikimui ir nutarus pradėti sprendimo projekto svarstymo procedūrą, pagarsinamas sprendimo projektą nagrinėjantis komitetas ir kiti komitetai, jei juose sprendimo projektas bus nagrinėjamas.

41Sprendimo projekto svarstymas komitete.

41.1. Komitetas posėdžiauja ir sprendimus priima Vietos savivaldos įstatyme ir Reglamente nustatyta tvarka.

41.2. Jei sprendimo projektą nagrinėjančiam komitetui reikalinga papildoma informacija ir (ar) medžiaga projektui nagrinėti, komitetas turi teisę projektą išsiųsti suinteresuotoms Savivaldybės institucijoms, įstaigoms, įmonėms, o prireikus – ir visuomeninėms organizacijoms ir kitiems subjektams, kad jie galėtų atsiųsti vertinimus, taip pat kreiptis į kitus komitetus, kad jie pateiktų savo nuomonę.

41.3. Svarstant sprendimo projektą komitete kviečiami projekto rengėjai, suinteresuoti asmenys, esant reikalui ekspertai, kitų komitetų nariai. Reglamento nustatyta tvarka jiems suteikiamas žodis.

41.4. Visa su projektu susijusi medžiaga ir siūlymai įvertina ir apibendrina komitetas.

41.5. Apsvarsčius projektą, priimamas vienas iš šių sprendimų:

41.5.1. atidėti klausimo svarstymą (daryti klausimo svarstymo pertrauką);

41.5.2. pritarti sprendimo projekto pateikimui Taryboje;

41.5.3. pritarti sprendimo projektui arba vienam iš alternatyvių projektų;

41.5.4. pritarti sprendimo projektui su siūlymu papildyti ir (ar) pakeisti pateiktą svarstyti sprendimo projektą (konkretūs siūlymai įrašomi į protokolą);

41.5.5. parengti alternatyvų sprendimo projektą ir pateikti svarstyti Reglamento nustatyta tvarka;

41.5.6. nepritarti sprendimo projektui, nurodydamas nepritarimo motyvus, kurie įrašomi į posėdžio protokolą.

42. Tarybos sprendimo projekto svarstymas ir priėmimas Tarybos posėdyje:

42.1. Tarybos posėdžiuose svarstomi tik tie klausimai, dėl kurių Reglamento nustatyta tvarka yra pateikti sprendimų projektai, apsvarstyti komitete, išskyrus Vietos savivaldos įstatyme nustatytus atvejus.

42.2. Visas siūlomas sprendimo projekto pataisas, papildymus bei išbraukimus Tarybos nariai, frakcijos, Tarybos narių grupės, komitetai, opozicijos lyderis, Kolegija pateikia raštu per Tarybos posėdžių sekretorių ne vėliau kaip prieš 24 valandas iki posėdžio, kuriame numatyta sprendimą priimti, pradžios.

Priėmimo metu naujos pataisos, papildymai ar išbraukimai nepriimami, išskyrus redakcines pataisas, kurios nesvarstomos ir dėl jų nebalsuojama.

42.3. Tarybos rezoliucijos, kreipimaisi, pareiškimai ir kiti panašaus pobūdžio dokumentai paprastai pateikiami ir priimami tame pačiame posėdyje.

Tarybos sprendimų projektus dėl vicemero kandidatūros, nepasitikėjimo vicemeru, Administracijos direktoriumi ar kitų klausimų, susijusių darbo / tarnybos santykiais, taip pat sprendimus dėl komitetų, Kolegijos, komisijų sudarymo, Taryba svarsto ir priima sprendimus tame pačiame posėdyje, kuriame yra pateiktas projektas, išskyrus atvejus, kai Taryba nusprendžia kitaip.

42.4. Posėdžio pirmininkas paskelbia sprendimo projekto darbotvarkės numerį, antraštę ir pakviečia pranešėją pristatyti sprendimo projekto svarstymo komitete ir kituose komitetuose rezultatus. Pranešėjas pristato suvestinę svarstymo komitete ir kituose komitetuose informaciją, taip pat aptaria gautus papildomus pasiūlymus ir pastabas, nurodydamas jų pateikėjus, pastebėtus redakcinio pobūdžio netikslumus.

42.5. Esant poreikiui arba komiteto pageidavimui, komiteto primininkas ar jo įgaliotas kitas komiteto narys gali pateikti papildomų paaiškinimų dėl komiteto pozicijos (motyvų) svarstomu klausimu. Posėdžio pirmininkas po sprendimo projekto rengėjo (iniciatoriaus) pristatymo paklausia, ar komitetas norės pasisakyti svarstomu klausimu.

42.6. Po pranešėjo pristatymo ir komiteto pasisakymo svarstomu klausimu, skelbiami Tarybos narių pasisakymai dėl sprendimo projekto (toliau – pasisakymas) esminiams teiginiams aptarti. Pasisakymams komiteto, frakcijos, Tarybos narių grupės vardu skiriama ne ilgiau kaip 5 minutės, o savo vardu – ne ilgiau kaip 3 minutės. Opozicijos lyderiui suteikiama pirmenybė pasisakyti svarstomu klausimu.

42.7. Norintys užsirašyti kalbėti pasisakymuose turi užsiregistruoti, o posėdžio pirmininkas turi paskelbti diskusijoje dalyvausiančiųjų sąrašą.

42.8. Posėdžio metu kalbėti galima posėdžio pirmininkui leidus. Žodis pasisakymuose kalbėtojams suteikiamas pagal užsirašymo eilę. Posėdžio pirmininkas gali keisti šią eilę, kad diskusijoje proporcingiau būtų atstovaujama frakcijoms, Tarybos narių grupėms, komitetams, argumentuojama „už“ ir „prieš“. Tarybos nariai negali perduoti vienas kitam pasisakymui skirto laiko.

42.9. Pasisakymų kiekvienu darbotvarkės klausimu metu Tarybos nariai turi teisę kalbėti ne daugiau kaip vieną kartą. Išimtį sudaro replikos, pasisakymai dėl balsavimo motyvų ar procedūros, pasisakymų nutraukimo klausimai, pasiūlymai atidėti svarstomą klausimą. Šiais atvejais iš anksto užsirašyti nereikalaujama.

42.10. Norintiems pasisakyti asmenims, kurie apie tai informavo prieš posėdį, paprastai pasisakyti skiriama iki 3 minučių, tačiau Tarybai neprieštaraujant, pasisakymo laikas gali būti pratęstas dar iki 2 minučių.

42.11. Taryba gali iš anksto apriboti bendrą pasisakymų kiekvienu klausimu trukmę arba kalbėtojų skaičių. Tokiu atveju teikimai nutraukti pasisakymus nepriimami.

42.12. Jeigu Tarybos nario elgesys ar žodžiai kitų kalbose pateikiami iškreipti, jis turi teisę prašyti posėdžio pirmininko, kad jam leistų kalbėti asmeniniu klausimu ne ilgiau kaip 3 minutes. Jei posėdžio pirmininkas nesutinka, Tarybos nariui pareikalavus dėl leidimo jam kalbėti turi būti balsuojama Tarybos. Žodis asmeniniu klausimu Tarybos nariui suteikiamas po klausimo svarstymo.

42.13. Pasisakymai baigiami, kai pasisako visi užsiregistravusieji kalbėti, arba Tarybai nusprendus nutraukti pasisakymus. Tarybos nariai, kurie norėjo kalbėti, bet jiems nebuvo suteiktas žodis, nes Taryba nusprendė nutraukti pasisakymus, savo pastabas ir pasiūlymus svarstomais klausimais gali pateikti raštu posėdžio pirmininkui ir jie pridedami prie posėdžio protokolo.

42.14Pasibaigus pasisakymams, pranešėjai ir papildomi pranešėjai turi teisę tarti ne daugiau kaip 3 minutes trunkantį baigiamąjį žodį.

42.15. Po baigiamojo žodžio, jeigu šia teise rengėjas pasinaudojo, pradedamas sprendimo priėmimas, kurio metu Reglamento nustatyta tvarka balsuojama dėl svarstomo sprendimo projekto.

42.16. Balsavimo procedūros pradžią skelbia posėdžio pirmininkas.

42.17Balsuojama tokia tvarka:

42.18.1. jeigu yra pateikti siūlymai grąžinti projektą komitetui tobulinti (šiuo atveju procedūra kartojama nuo svarstymo komitete, o toks sprendimas svarstant projektą gali būti priimtas tik vieną kartą) arba iniciatoriams projektą tobulinti iš esmės (šiuo atveju sprendimo projekto svarstymo procedūra kartojama nuo pateikimo Tarybos posėdyje balsuojama pirmiau negu dėl klausimo esmės;

42.18.2. dėl alternatyvaus sprendimo projekto Reglamento nustatyta tvarka balsuojama pirmiau negu dėl pataisų;

42.18.3dėl komitetų siūlomų pataisų dėl sprendimo projekto balsuojama atskirai pirmiau negu dėl klausimo esmės.

42.18.4. jeigu Reglamento nustatyta tvarka yra pateikti frakcijų, Tarybos narių grupių, Tarybos narių siūlymai, dėl šių siūlymų balsuojama pirmiau negu dėl klausimo esmės;

42.18.5. pabalsavus dėl pateiktų sprendimo projekto pataisų, balsuojama už galutinį sprendimą.

Jeigu dėl to paties sprendimo projekto teiginio yra pateikti alternatyvūs pasiūlymai,  balsuojant taikomos balsavimo dėl alternatyvių sprendimų projektų nuostatos, nustatytos Reglamente.

42.19Taryba gali priimti vieną iš šių sprendimų:

42.19.1pritarti sprendimo projektui be pataisų ar su jomis;

42.19.2. pritarti vienam iš alternatyvių sprendimo projektų;

42.19.3atidėti sprendimo projekto priėmimą (tokiu atveju daroma sprendimo projekto svarstymo pertrauka);

42.19.4nepritarti sprendimo projektui.

42.20. Balsavimą pakeliant rankas ar naudojant elektronines ryšio priemones turi vieną kartą pakartoti, kol nepradėtas svarstyti kitas darbotvarkės klausimas, jeigu to reikalauja posėdžio pirmininkas, frakcija arba Tarybos narių grupė.

42.21. Užbaigus balsavimo procedūrą ir suskaičiavus balsavimo rezultatus, posėdžio pirmininkas juos paskelbia ir praneša apie sprendimo priėmimą arba nepriėmimą.

42.22. Po balsavimo Tarybos nariai gali replikuoti vieną kartą. Replikoms po balsavimo skiriama iki 2 minučių.

43. Alternatyvūs sprendimų projektai.

43.1. Kai tuo pačiu klausimu tam pačiam Tarybos posėdžiui yra pateiktas daugiau kaip vienas sprendimo projektas, kurių nuostatos yra bent iš dalies viena kitą keičiančios, tokie sprendimų projektai laikomi alternatyviais. Alternatyvūs sprendimų projektai į darbotvarkę įtraukiami tuo pačiu numeriu, nepriklausomai nuo to, kas yra sprendimų projektų rengėjai.

43.2. Alternatyvūs sprendimų projektai svarstomi kartu. Kiekvienas iš alternatyvių sprendimų projektų pristatomas ir dėl jų pasisakoma šiame Reglamente nustatyta tvarka.

43.3. Po pasisakymų iš alternatyvių sprendimų projektų pasirenkamas vienas. Jeigu yra du alternatyvūs sprendimų projektai, balsuojama dėl pasirinkimo ir posėdžio pirmininkas įvardija, už kurias alternatyvas balsuos balsuojantieji „už pirmąjį teiginį“ ir už kurias – balsuojantieji „už antrąjį teiginį“. Pasirinktu laikomas tas sprendimo projektas, už kurį balsavo daugiausia posėdyje dalyvaujančių Tarybos narių.

43.4. Jeigu yra daugiau kaip trys alternatyvūs sprendimų projektai, dėl pasirinkimo balsuojama už kiekvieną sprendimo projektą atskirai. Pasirinktu laikomas tas sprendimo projektas, už kurį balsavo daugiausia posėdyje dalyvaujančių Tarybos narių. Jeigu alternatyvūs sprendimų projektai surenka po lygiai balsų ir dėl to neįmanoma nustatyti, kuris sprendimo projektas pasirinktas, dėl jų balsuojama pakartotinai. Jeigu pakartotinai nepavyksta pasirinkti, Tarybos nariai gali pasiūlyti kompromisinį sprendimą arba klausimo svarstymą atidėti.

43.5. Iš alternatyvių sprendimų projektų pasirinkus vieną, dėl jo priėmimo balsuojama šiame Reglamente nustatyta bendra tvarka.

44. Balsavimas ir balsų skaičiavimas.

44.1. Tarybos sprendimai posėdyje, išskyrus Vietos savivaldos įstatymo ir Reglamento numatytus atvejus, priimami posėdyje dalyvaujančių Tarybos narių balsų dauguma. Balsuojant elektronine balsų skaičiavimo įranga, dalyvaujančiais posėdyje laikomi tie Tarybos nariai, kurie užsiregistravo elektroninėje balsavimo sistemoje paspausdami mygtuką „Dalyvauju“. Balsuojama „už“, „prieš“ arba „susilaikoma“, išskyrus Reglamente nustatytus atvejus, kai balsuojama dėl alternatyvių pasiūlymų. Jeigu balsai pasiskirsto po lygiai (laikoma, kad balsai pasiskirstė po lygiai tada, kai balsų „už“ gauta tiek pat, kiek „prieš“ ir susilaikiusių kartu sudėjus), balsuojama dar kartą. Jeigu balsuojant pakartotinai, balsai vėl pasiskirsto po lygiai, laikoma, kad sprendimas nepriimtas.

44.2Posėdžio pirmininkui pasiūlius, sprendimai Tarybos posėdyje gali būti priimami bendru sutarimu. Jei nė vienas Tarybos narys neigiamai neatsako į posėdžio pirmininko klausimą „Ar galima priimti bendru sutarimu?“ ir (arba) nepaprašo balsuoti, posėdžio pirmininkas paskelbia „Priimta bendru sutarimu“. Priimant sprendimą bendru sutarimu laikoma, kad visi posėdyje dalyvaujantys Tarybos nariai balsavo „už“. Tarybos nario prašymu, prieš priimant sprendimą bendru sutarimu, gali būti patikrinamas kvorumas.

44.3. Taryboje balsuojama atvirai, išskyrus atvejus, kai sprendžiamas Tarybos nario, mero įgaliojimų netekimo nesuėjus terminui ar nepasitikėjimo vicemeru, Administracijos direktoriumi klausimas. Tarybai nutarus slaptai taip pat gali būti balsuojama, kai skiriami Kontrolės komiteto pirmininkas, Kontrolės komiteto pirmininko pavaduotojas, Etikos komisijos pirmininkas, Antikorupcijos komisijos pirmininkas, sprendžiamas nepasitikėjimo Kontrolės komiteto pirmininku, Kontrolės komiteto pirmininko pavaduotoju, Etikos komisijos pirmininku, Antikorupcijos komisijos pirmininku klausimas.

44.4. Atvirai balsuojama elektronine balsų skaičiavimo įranga arba pakeliant ranką, išskyrus Reglamente numatytus atvejus. Atsiradus elektroninės balsavimo sistemos gedimams, balsuoti galima atviru balsavimu rankos pakėlimu. Kaip naudotis elektronine balsų skaičiavimo sistema, nustato atskira patvirtinta tvarka (instrukcija). Tarybos nariai balsuoja asmeniškai. Balso teisė negali būti perduota kitiems asmenims.

44.5. Balsavimo metu po salę nevaikštoma. Kol balsavimas nebaigtas, jokie klausimai nesvarstomi.

44.6. Atvirai balsuojama naudojant atviro balsavimo elektroninę sistemą, išimtiniais atvejais (sugedus elektroninei sistemai, dingus elektrai ir kt.) – rankos pakėlimu. Tokiu atveju balsus skaičiuoja Tarybos posėdžių sekretorius. Frakcija gali pareikalauti 1 kartą perbalsuoti.  Balsavimo rezultatus posėdžio pirmininkui praneša Tarybos posėdžių sekretorius. Tuo atveju, kai atvirai balsuojant naudojama atviro balsavimo elektroninė sistema, kiekvieno Tarybos nario balsavimo rezultatai parodomi ekrane. Duomenys apie kiekvieno Tarybos nario balsavimo rezultatus yra vieši ir skelbiami Savivaldybės interneto svetainėje, išskyrus atvejus, kai balsuojama slaptai.

44.7. Slaptam balsavimui Balsų skaičiavimo komisiją sudaro bent penki nariai. Slaptam balsavimui Balsų skaičiavimo komisija sudaroma iš kiekvienos frakcijos atstovų proporcingai jos dydžiui.

44.8Slaptai balsuojama per posėdžio pertrauką. Balsavimo vietoje turi būti slapto balsavimo kabina ir balsadėžė.

44.9. Balsavimo biuletenių pavyzdį prieš balsuojant patvirtina Taryba. Viename biuletenyje gali būti abėcėlės tvarka surašomos tik kandidatų į tas pačias pareigas pavardės. Visais atvejais biuletenis turi turėti antraštę, kurioje aiškiai nurodyta, dėl ko balsuojama. Balsavimo biuletenius antspauduoja ir išduoda Balsų skaičiavimo komisija. Tarybos nariai, gaudami biuletenį, pasirašo biuletenių išdavimo lape.

44.10. Balsuojantysis biuletenyje pažymi pavardes tų kandidatų, už kuriuos balsuoja, arba tuos teiginius, kurie jam priimtini. Negaliojančiais pripažįstami nepatvirtinto pavyzdžio biuleteniai, taip pat tie, kuriuose pažymėta pavardžių daugiau negu renkama asmenų arba pažymėtas daugiau kaip vienas pasirinkti duotas teiginys, taip pat jei įrašytos papildomos pavardės ar teiginiai. Šie biuleteniai skaičiuojami bendra tvarka.

44.11. Dėl atleidimo ar nepasitikėjimo pareiškimo balsuojama biuleteniais, kuriuose įrašyti teiginiai: „už“, „prieš“ („pasitikiu“ ir „nepasitikiu“, „atleisti“ ir „neatleisti“ ar pan.). Vienu biuleteniu gali būti balsuojama tik dėl vieno asmens atšaukimo ar atleidimo arba nepasitikėjimo kolegialia institucija ar jos nariu pareiškimo.

44.12. Balsų skaičiavimo protokolą pasirašo Balsų skaičiavimo komisijos pirmininkas, sekretorius ir komisijos nariai. Balsavimo biuleteniai saugo Tarybos posėdžių sekretorius iki Tarybos kadencijos pabaigos (padėti jam atlikti priskirtas funkcijas jis gali pasitelkti Savivaldybės administraciją).

44.13. Duomenys apie kiekvieno Tarybos nario balsavimą, išskyrus atvejus, kai balsuojama slaptai, yra vieši. Kiekvieno Tarybos nario balsavimo rezultatai yra saugomi informacinėse laikmenose ir skelbiami Savivaldybės interneto svetainėje. Balsavimo rezultatai, pasibaigus balsavimo procedūrai, Tarybos posėdyje dalyvaujančiam Tarybos nariui, pateikus prašymą žodžiu arba raštu Tarybos posėdžių sekretoriui, pateikiami iš karto. Pasibaigus Tarybos posėdžiui, Tarybos narys, pateikęs Tarybos posėdžių sekretoriui prašymą raštu, turi teisę iš karto gauti balsavimo rezultatus.

45. Tarybos priimto sprendimo grąžinimas pakartotinai svarstyti, jo svarstymas ir priėmimas.

45.1. Meras turi teisę ne vėliau kaip per 5 darbo dienas raštiškai, pateikdamas konkrečius siūlymus, grąžinti Tarybos priimtus sprendimus Tarybai pakartotinai svarstyti. Meras, grąžinęs Tarybai jos priimtą sprendimą pakartotinai svarstyti, Reglamento nustatyta tvarka klausimą įtraukia į artimiausią Tarybos posėdį.

45.2. Mero potvarkiu grąžintas Tarybos sprendimas pakartotinai svarstomas komitete ir (ar) kituose komitetuose.

45.3. Priėmus sprendimą iš naujo svarstyti grąžintą sprendimą, pristatomos komiteto išvados bei Reglamento nustatyta tvarka rengiami pasisakymai. Po svarstymo vyksta balsavimas.

45.4. Pirmiausia balsuojama, ar priimti visą sprendimą be mero teikiamų pataisų. Pakartotinai Tarybos apsvarstytas sprendimas laikomas priimtu be mero teikiamų pataisų, jeigu už jį balsavo daugiau kaip 1/2 visų Tarybos narių.

45.5. Jeigu sprendimas be pakeitimų nepriimtas, balsuojama, ar priimti sprendimą su mero teikiamomis pataisomis. Pakartotinai Tarybos apsvarstytas sprendimas laikomas priimtu su mero teikiamomis pataisomis, jeigu už jį balsavo daugiau kaip 1/2 Tarybos posėdyje dalyvaujančių Tarybos narių.

 

V SKYRIUS

TARYBOS SPRENDIMŲ ĮGYVENDINIMAS IR KONTROLĖ

 

46. Taryba kontroliuoja, kaip įgyvendinami jos priimti sprendimai.

47. Visus Tarybos priimtus sprendimus registruoja Tarybos posėdžių sekretorius (padėti jam atlikti priskirtas funkcijas jis gali pasitelkti Savivaldybės administraciją). Tarybos sprendimus Tarybos posėdžių sekretorius perduoda Administracijos direktoriui, kuris skiria už vykdymą atsakingą Savivaldybės administracijos padalinį (tarnautoją), nustato įvykdymo terminą.

48. Administracijos direktorius tiesiogiai ir asmeniškai merui atsako už įstatymų, įstatymų įgyvendinamųjų teisės aktų, Vyriausybės, Tarybos, mero sprendimų įgyvendinimą savivaldybės teritorijoje jo kompetencijai priskirtais klausimais.

49. Meras kontroliuoja ir prižiūri savivaldybės viešojo administravimo institucijų, įstaigų ir įmonių vadovų veiklą, kaip jie įgyvendina įstatymus, Vyriausybės nutarimus Tarybos sprendimus.

50. Taryba vykdo mero ir kitų subjektų, tiesiogiai įgyvendinančių valstybines (perduotas savivaldybėms) funkcijas, priežiūrą, kviesdama juos į komitetų ir komisijų posėdžius, užduodama klausimus raštu, taip pat pateikdama klausimus merui ir kviestiems kitų subjektų, tiesiogiai įgyvendinančių valstybines (perduotas savivaldybėms) funkcijas, vadovams žodžiu per Tarybos mažumos valandą.

 

VI skyrius

SAVIVALDYBĖS INSTITUCIJŲ VEIKLOS ATASKAITA

 

51. Tarybos nariai ne rečiau kaip vieną kartą per metus atsiskaito savivaldybės nuolatiniams gyventojams pateikdami bendrą visos Tarybos veiklos ataskaitą, kurioje atsispindi kiekvieno Tarybos nario veiklos duomenys. Tarybos nario veiklos ataskaita yra sudėtinė Tarybos veiklos atskaitos dalis.

52. Tarybos veiklos ataskaita savivaldybės gyventojams rengiama ir teikiama tokia tvarka:

52.1. Tarybos veiklos ataskaitos projektą, pasitelkdamas Savivaldybės administraciją, rengia Tarybos posėdžių sekretorius pagal turimus statistinius duomenis;

52.2. neturint ar trūkstant duomenų apie Tarybos nario veiklą, šiuos duomenis Tarybos posėdžių sekretoriaus prašymu Tarybos narys pateikia ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo prašymo gavimo dienos;

52.3. praėjusių metų Tarybos veiklos ataskaitos projektas parengiamas iki einamųjų metų kovo 30 dienos;

52.4. parengtas Tarybos veiklos ataskaitos projektas pateikiamas komitetams (išskyrus Kontrolės komitetą) susipažinti. Komitetai savo pastabas ir pasiūlymus išreiškia pateikdami komiteto išvadą. Tarybos narys gali pareikšti savo vardu atskiras pastabas ir pasiūlymus dėl savo, kaip Tarybos nario, veiklos duomenų patikslinimo. Komitetai išvadas dėl Tarybos veiklos ataskaitos projekto, o Tarybos nariai pastabas ir pasiūlymus dėl savo asmeninių veiklos duomenų Tarybos veiklos ataskaitos  projekte pateikia ne vėliau kaip per 21 darbo dieną nuo Tarybos veiklos ataskaitos projekto pateikimo komitetams svarstyti dienos;

52.5. Tarybos posėdžių sekretorius, atsižvelgdamas į gautas komitetų išvadas ir Tarybos nario (-ių) pareikštas pastabas bei pasiūlymus dėl Tarybos veiklos ataskaitos, koreguotą ataskaitą paskelbia Savivaldybės interneto svetainėje iki balandžio 30 dienos.

53. Nepriklausomai nuo parengtos ir Savivaldybės interneto svetainėje paskelbtos Tarybos veiklos ataskaitos, Tarybos nariai gali rengti savo individualias veiklos ataskaitas. Tokios ataskaitos perduodamos Tarybos posėdžių sekretorius iki balandžio 30 dienos ir paskelbiamos kartu su Tarybos veiklos ataskaita.

54. Meras ne rečiau kaip vieną kartą per metus atsiskaito už savo veiklą Tarybai ir bendruomenei. Ši informacija apie mero veiklos rezultatus įtraukiama į Savivaldybės metinių ataskaitų rinkinį. Savivaldybės metinių ataskaitų rinkinio rengimo, pasirašymo, teikimo, skelbimo ir audito reikalavimus nustato Lietuvos Respublikos viešojo sektoriaus atskaitomybės įstatymas.

 

VII SKYRIUS

TARYBOS KOMITETAI

55. Sudaromi šie Tarybos komitetai:

55.1. Ekonomikos ir finansų;

55.2. Sveikatos, šeimos ir socialinių reikalų;

55.3. Teisėtvarkos ir savivaldos plėtros;

55.4. Kaimo, vietinio ūkio ir teritorijos planavimo;

55.5. Švietimo, kultūros, sporto ir jaunimo reikalų;

55.6. Kontrolės.

 

56. Tarybos komitetų veiklos kryptys

 

56.1. Ekonomikos ir finansų komitetas svarsto, rengia ir teikia išvadas dėl:

56.1.1. administracijos direktoriaus ir Kolegijos pateikto Tarybai tvirtinti Savivaldybės biudžeto projekto ir apibendrintų visų komitetų išvadų;

56.1.2. pateiktų Tarybai tvirtinti rajono ekonominės ir socialinės raidos planų, prognozių ir jų vykdymo, analizuoja lėšų iš Europos Sąjungos ir kitų Struktūrinių fondų naudojimo teisingumo;

56.1.3.vidaus rezervų ir biudžeto pajamų didinimo galimybių, teikia pasiūlymus ekonominiam režimui stiprinti, ūkininkavimo formoms tobulinti;

56.1.4. dėl Savivaldybės biudžeto vykdymo ataskaitų rinkinio;

56.1.5. nebiudžetinių fondų ir lėšų sudarymo bei naudojimo tvarkos, jo panaudojimo apyskaitų;

56.1.6. papildomų Savivaldybės biudžeto lėšų skirstymo;

56.1.7. kainų ir tarifų už Savivaldybės įmonių teikiamas gyventojams paslaugas;

56.1.8. iš Savivaldybės biudžeto išlaikomų įstaigų ir organizacijų bendros asignavimų sumos ir darbo užmokesčio fondo nustatymo;

56.1.9. vietinių rinkliavų nustatymo;

56.1.10. sprendimų įsteigti, reorganizuoti ar likviduoti Savivaldybės įmones ir ūkines organizacijas;

56.1.11. mokėjimų arba kompensacijų už išperkamus žemės sklypus, naudojimąsi Savivaldybės įrengimais, objektais bei gamtos ištekliais dydžių nustatymo;

56.1.12. finansinių lengvatų suteikimo įmonėms, steigiančioms naujas darbo vietas, tenkinančioms kitus būtiniausius gyventojų poreikius;

56.1.13. banko kreditų panaudojimo, paskolų ėmimo ir teikimo;

56.1.14. Kolegijos pateiktų Savivaldybės teritorijos raidos analizių, bendrųjų ilgalaikių ūkinių, investicinių ir kitų programų;

56.1.15. Tarybos sprendimų projektų, darančių įtaką Savivaldybės biudžeto pajamoms ir išlaidoms;

56.1.16. kontroliuoja Savivaldybės įmonių ir kitų ūkio subjektų veiklą, analizuoja, kaip vykdomas Savivaldybės biudžetas, kaip Tarybos suformuotos institucijos arba įsteigti ūkio subjektai naudojasi jiems deleguota teise valdyti bei eksploatuoti konkrečius Savivaldybės nuosavybės objektus;

56.1.17. svarsto kitus su komiteto veikla susijusius klausimus.

 

56.2. Sveikatos, šeimos ir socialinių reikalų komitetas svarsto, rengia ir teikia išvadas dėl:

56.2.1. gyventojų asmens ir visuomenės pirminės sveikatos priežiūros bei sergamumo prevencijos, ligonių, neįgaliųjų ir senelių slaugos organizavimo, sanitarijos ir higienos reikalavimų laikymosi;

56.2.2. sveikatos fondo lėšų naudojimo;

56.2.3. neįgaliųjų, senyvo amžiaus asmenų rūpybos, priežiūros ir aptarnavimo organizavimo;

56.2.4. bendrųjų ilgalaikių socialinių, demografinių ir kitų programų;

56.2.5. labdaros skirstymo tvarkos ir labdaros renginių organizavimo;

56.2.6.gyvenamųjų patalpų statybos ir remonto bei paramos gyventojams įsigyjant gyvenamąsias patalpas;

56.2.7. migracijos procesų, gyventojų užimtumo, jų kvalifikacijos kėlimo, perkvalifikavimo bei viešųjų darbų;

56.2.8. sveikatos apsaugos, socialinės rūpybos, statybos bei komunalinių įmonių veiklos;

56.2.9. visuomenės sveikatos monitoringo, ekspertizės kontrolės;

56.2.10. sveikatinimo veiklos planavimo;

56.2.11. sveikatos priežiūros specialistų tobulinimo;

56.2.12. sveikatos veiklos valdymo;

56.2.13. asmens ir visuomenės sveikatos programų rengimo;

56.2.14. sveikatos fondų nuostatų rengimo;

56.2.15. kituose komitetuose svarstomų sprendimų, susijusių su visuomenės ir asmens sveikata;

56.2.16. šeimai palankios aplinkos kūrimo;

56.2.17. šeimos stiprinimo ir vaiko gerovės užtikrinimo;

56.2.18. teikia Savivaldybės institucijoms ir įstaigoms siūlymus dėl veiksmų, kuriant šeimai palankią aplinką savivaldybėje, įgyvendinimo tobulinimo;

56.2.19. svarsto kitus su komiteto veikla susijusius klausimus.

 

56.3. Teisėtvarkos ir savivaldos plėtros komitetas svarsto, rengia ir teikia išvadas dėl:

56.3.1. Savivaldybės socialinės ir ekonominės plėtros programų;               

56.3.2. Tarybos narių delegavimo į įstatymų nustatytas regionines tarybas bei komisijas ir įgaliojimų jiems suteikimo;

56.3.3. dėl seniūnijų įsteigimo ir jų skaičiaus nustatymo, teritorijų priskyrimo bei jų ribų nustatymo;

56.3.4. bendrų su kitomis savivaldybėmis įmonių steigimo;

56.3.5. Savivaldybės teritorijos ribų bei pavadinimo keitimo;

56.3.6. dėl Savivaldybės bei jos gyvenamųjų vietovių herbų ir kitų simbolių tvirtinimo ir keitimo;

56.3.7. Savivaldybės jungimosi į savivaldybių sąjungas;

56.3.8. Savivaldybės bendradarbiavimo su užsienio šalių savivaldybėmis ar prisijungimo prie tarptautinių savivaldos organizacijų;

56.3.9. Tarybos rengiamų ir priimtų teisės aktų teisėtumo;

56.3.10. Savivaldybės kolegijos, mero, administracijos teisės aktų teisėtumo;

56.3.11. Lietuvos Respublikos įstatymų, Vyriausybės nutarimų ir kitų norminių teisės aktų vykdymo Savivaldybės institucijose;

56.3.12. viešosios tvarkos ir gyventojų rimtį užtikrinimo programų;

56.3.13. alkoholio ir tabako ribojimo programų ir priemonių;

56.3.14. narkotinių medžiagų naudojimo, laikymo ir pardavimo programų bei priemonių;

56.3.15. dėl priešgaisrinių priemonių organizavimo;

56.3.16. Savivaldybės administravimo subjektų norminių teisės aktų vykdymo;

56.3.17. dėl Savivaldybės pažeistų teisių dokumentų ir teisių gynimo valstybės institucijose bei teisme;                     

56.3.18. migracijos procesų problemų;

56.3.19. tautinių mažumų, religinių ir kitų bendruomenių problemų;

56.3.20. svarsto kitus su komiteto veikla susijusius klausimus.

 

56.4. Kaimo, vietinio ūkio ir teritorijos planavimo komitetas svarsto, rengia ir teikia išvadas dėl:

56.4.1. optimalios aplinkos ir jos valdymo sukūrimo rajone;

56.4.2. kompleksinio monitoringo sistemos sukūrimo rajono organizacijų ir specialistų jėgomis;

56.4.3. rajono kraštovaizdžio optimizavimo projektų;

56.4.4. gyventojų ekologinio švietimo, aplinkos apsaugos ir racionalaus gamtos resursų naudojimo;

56.4.5. gamtos apsaugos fondo lėšų paskirstymo ir panaudojimo;

56.4.6. miškų būklės ir racionalaus jų naudojimo;

56.4.7. pretendentų nuosavybės teisių į žemę ir mišką grąžinimo;

56.4.8. ūkininkų ir perspektyvių bendrovių rėmimo;

56.4.9. racionalios žemėtvarkos formavimo;

56.4.10. kooperacijos vystymo;

56.4.11. žemėnaudos priežiūros;

56.4.12. gamtos išteklių priežiūros;

56.4.13. smulkiojo ir vidutinio verslo rėmimo fondo lėšų panaudojimo;

56.4.14. žemės ūkio klausimų koordinavimo, kaimo plėtros bei paramos žemės ūkiui ir kaimo plėtrai organizavimo;

56.4.15. Savivaldybės   teritorijos   raidos   analizės   dokumentų,   bendrojo,   detaliojo   ir  specialiojo planavimo ir planų įgyvendinimo;

56.4.16. saugomų teritorijų steigimo ir tvarkymo;

56.4.17. gyvenamųjų vietovių sudarymo, jų pavadinimų, teritorijų ribų nustatymo ir keitimo;

56.4.18. gatvių, aikščių, pastatų, statinių ir kitų Savivaldybei nuosavybės teise priklausančių objektų pavadinimų suteikimo ir keitimo;

56.4.19. Savivaldybės komunalinio ūkio veiklos ir vystymo;

56.4.20. statybos ir architektūros reikalavimų užtikrinimo;   

56.4.21. statinių naudojimo priežiūros, leidimų statyti, rekonstruoti, remontuoti ir griauti statinius išdavimo pagal kompetenciją;

56.4.22. šilumos ir geriamo vandens tiekimo bei nuotekų surinkimo ir valymo organizavimo;

56.4.23. komunalinių atliekų tvarkymo sistemų diegimo, antrinių žaliavų surinkimo bei perdirbimo organizavimo ir sąvartynų įrengimo bei eksploatavimo;

56.4.24. vietinės reikšmės kelių ir gatvių priežiūros, taisymo, tiesimo bei saugaus eismo sąlygų užtikrinimo;

56.4.25. įstatymais numatytos tvarkos centralizuotai tiekiamos šilumos, šalto ir karšto vandens kainų nustatymo;

56.4.26. svarsto kitus su komiteto veikla susijusius klausimus.

 

56.5. Švietimo, kultūros, sporto ir jaunimo reikalų komitetas svarsto, rengia ir teikia išvadas dėl:

56.5.1. Savivaldybės švietimo politikos įgyvendinimo;

56.5.2. švietimo įstaigų tinklo organizavimo;

56.5.3.švietimo įstaigų biudžetų formavimo, finansavimo, materialinio aprūpinimo, atnaujinimo;

56.5.4. švietimo reformos įgyvendinimo eigos ir gairių bei planų;

56.5.5. moksleivių vasaros poilsio organizavimo;

56.5.6. vaikų, jaunimo ir suaugusiųjų bendrojo lavinimo, ikimokyklinio vaikų ugdymo, vaikų ir jaunimo papildomo ugdymo;

56.5.7. švietimo įstaigų tarptautinio bendradarbiavimo ir dalyvavimo projektuose;

56.5.8. moksleivių vežimo ir nemokamo maitinimo organizavimo;

56.5.9. moksleivių iki 16 metų privalomo ugdymo užtikrinimo;

56.5.10. mokesčių už švietimo įstaigų teikiamas paslaugas nustatymo;     

56.5.11. švietimo įstaigų steigimo, reorganizavimo ir panaikinimo;

56.5.12. švietimo įstaigų pedagogų ir vadovų kvalifikacijos kėlimo atestacijos;

56.5.13. švietimo fondo lėšų panaudojimo;

56.5.14. švietimo įstaigų veiklos (įskaitant ir finansinę);

56.5.15. tarpinstitucinio bendradarbiavimo;

56.5.16. vaikų, jaunimo ir suaugusiųjų kūrybinių sugebėjimų ugdymo kultūros įstaigose, gyventojų poilsio organizavimo;

56.5.17. Savivaldybės kultūros politikos ir kultūros plėtros, kultūros infrastruktūros;

56.5.18. etninės kultūros atgaivinimo ir puoselėjimo, meno, literatūros ir krikščioniškosios kultūros tradicijų diegimo;

56.5.19. visuomeninių ir kultūrinių organizacijų veiklos;

56.5.20. kultūros paveldo išaiškinimo, registracijos, tyrinėjimo ir išsaugojimo;

56.5.21. kūno kultūros ir sporto vystymo;

56.5.22. tautinių mažumų ir religinių bendruomenių problemų;

56.5.23. įvairių kultūros, sporto bei jaunimo užimtumo programų ir būdų joms įgyvendinti;

56.5.24. kultūros įstaigų veiklos koordinavimo;

56.5.25. kultūros ir sporto ryšių plėtojimo;

56.5.26. visų veikiančių sporto organizacijų ir klubų, jų veikios organizavimo bei koordinavimo;

56.5.27. leidybos, spaudos ir informacijos darbo organizavimo;

56.5.28. kultūros, sporto ir turizmo fondo lėšų panaudojimo;

56.5.29. Savivaldybės kultūros, jaunimo ir sporto įstaigų veiklos (įskaitant finansinę);

56.5.30. Savivaldybės   institucijų  ryšių  su  gyventojais,   kaip   bendruomenė   informuojama  apie Savivaldybės veiklą:

56.5.31. turizmo ir agroturizmo vystymo rajone;

56.5.32. svarsto kitus su komiteto veikla susijusius klausimus.

 

56.6. Kontrolės komitetas

56.6.1. teikia Savivaldybės tarybai išvadas dėl Savivaldybės kontrolės ir audito tarnybos veiklos rezultatų;

56.6.2. siūlo Savivaldybės tarybai atleisti Savivaldybės kontrolierių, kai įstatymuose yra nurodyti atleidimo iš valstybės tarnybos pagrindai;

56.6.3. svarsto Savivaldybės kontrolės ir audito tarnybos kitų metų veiklos plano projektą ir teikia pasiūlymus dėl šio plano projekto papildymo ar pakeitimo, reglamento nustatyta tvarka iki einamųjų metų lapkričio 5 dienos grąžina plano projektą Savivaldybės kontrolieriui tvirtinti;

56.6.4. įvertina Savivaldybės kontrolės ir audito tarnybos ateinančių metų veiklos planui vykdyti reikalingus asignavimus ir išvadą dėl jų teikia Savivaldybės tarybai;

56.6.5. svarsto Savivaldybės kontrolės ir audito tarnybos veiklos plano įvykdymo ataskaitą, jos pagrindu rengia ir teikia Savivaldybės tarybai išvadas dėl Savivaldybės turto ir lėšų naudojimo teisėtumo, tikslingumo ir efektyvumo bei Savivaldybės kontrolės ir audito tarnybos veiklos;

56.6.6. siūlo Savivaldybės tarybai atlikti nepriklausomą Savivaldybės turto ir lėšų naudojimo bei Savivaldybės veiklos auditą, teikia savo išvadas dėl audito rezultatų;

56.6.7. periodiškai (kartą per ketvirtį) svarsto, kaip vykdomas Savivaldybės kontrolės ir audito tarnybos veiklos planas, Savivaldybės kontrolės ir audito tarnybos ar savo iniciatyva išklauso institucijų, įstaigų ir įmonių vadovus dėl Savivaldybės kontrolės ir audito tarnybos atlikto finansinio ir veiklos audito metu nustatytų trūkumų ar teisės aktų pažeidimų pašalinimo, prireikus kreipiasi į Merą arba Savivaldybės tarybą dėl Savivaldybės kontrolės ir audito tarnybos reikalavimų įvykdymo;

56.6.8. nagrinėja iš asmenų gaunamus pranešimus ir   pareiškimus apie  savivaldybės administracijos, įmonių, įstaigų ir jų  vadovų veiklą ir teikia dėl jų siūlymus Merui  ir Savivaldybės tarybai.

56.6.9. dirba  pagal Savivaldybės tarybos  patvirtintą   veiklos programą  ir kiekvienų metų pradžioje (įprastai per pirmą ketvirtį) už savo veiklą  atsiskaito Savivaldybės tarybai.

57. Komitetai sudaromi Tarybai teikiamiems klausimams preliminariai nagrinėti ir išvadoms bei pasiūlymams teikti, kontroliuoti, kaip laikomasi įstatymų ir vykdomi Vyriausybės nutarimai, Tarybos, mero sprendimai.

58. Komitetų, jų narių skaičių ir veiklos sritis  bei įgaliojimus nustato Taryba, Tarybos narių frakcijų siūlymu. Komitetai sudaromi ne mažiau kaip iš 3 Tarybos narių. Sudarant komitetus, laikomasi proporcinio daugumos ir mažumos atstovavimo principo. Tarybos nariai deleguojami į Komitetus laikantis proporcingumo ir kvotų tvarkos, pagal atitinkamos Frakcijos dydį. Tarybos narių delegavimas į Regiono plėtros tarybos kolegiją, įstatymų nustatytas komisijas, grupes ir pan. taip pat vyksta laikantis proporcinio daugumos ir opozicijos atstovavimo principo.

 

59. Komitetai svarsto Tarybos sprendimų projektus pagal Tarybos nustatytas funkcijas, o komiteto pirmininko siūlymu – ir kitus, komiteto funkcijoms nepriskirtus Tarybos sprendimų projektus. Jei bent du komiteto nariai pageidauja svarstyti klausimą, kuris nėra įtrauktas į komiteto darbotvarkę, komiteto pirmininkas turi šį klausimą įtraukti į artimiausio posėdžio darbotvarkę.

60. Komitetų, išskyrus Kontrolės komitetą, pirmininkus ir jų pavaduotojus iš komiteto narių komiteto siūlymu skiria Taryba. Komiteto pirmininkas:

60.1. šaukia komiteto posėdžius, organizuoja jiems reikalingų dokumentų ir kitos medžiagos parengimą, ne vėliau kaip likus 2 darbo dienoms iki komiteto posėdžio sudaro darbotvarkę;

60.2. kviečia dalyvauti posėdžiuose reikalingus asmenis;

60.3. pirmininkauja komiteto posėdžiams;

60.4. kontroliuoja sprendimų vykdymą;

60.5. informuoja komiteto narius, kaip vykdomi komiteto sprendimai, kaip atsižvelgiama į komiteto pasiūlymus.

60.6. pasirašo komiteto sprendimus, išvadas ir posėdžių protokolus, taip pat komiteto rengtų Tarybos sprendimų projektus, perduodamus svarstyti  Tarybai;

60.7. atstovauja komitetui santykiuose su kitomis valstybės ir Savivaldybės institucijomis, juridiniais bei fiziniais asmenimis;

60.8. derina komiteto darbo laiko apskaitos žiniaraštį;

60.9. Komiteto pirmininko pavaduotojas pirmininko pavedimu vykdo pavestas komiteto pirmininko funkcijas, pavaduoja komiteto pirmininką, kai yra tam teisinis pagrindas (atostogos, liga, komandiruotė ar pan.).

60.10. Komitetų pirmininkams, priskirtoms funkcijoms atlikti, skiriamas mobiliojo ryšio priemonė su mėnesio pokalbių limitu - 20 Eur/mėn.

61. Apie komiteto posėdžio laiką ir svarstyti parengtus klausimus ne vėliau kaip likus 2 darbo dienom iki posėdžio pradžios elektroniniu paštu pranešama visiems komiteto nariams ir suinteresuotiems asmenims. Komitetų darbotvarkės turi būti skelbiamos Savivaldybės interneto svetainėje.

62. Komitetai sprendimų projektus, kuriems pagal šį įstatymą būtina pateikti Savivaldybės administracijos išvadas, svarsto tik gavę šias išvadas.

63. Komiteto darbotvarkė gali būti papildyta ar pakeista pasiūlius Komiteto nariams.

64. Jeigu komiteto pirmininkas negali eiti pareigų, jas eina pavaduotojas, o jei pareigų eiti negali ir pavaduotojas, tai pirmininko pareigas eina kitas komiteto posėdyje dalyvaujančių narių balsų dauguma paskirtas narys. Komiteto pirmininko pavaduotojas, o jo nesant – komiteto paskirtas narys tame posėdyje turi visas komiteto pirmininko teises ir pareigas.

65. Komitetai privalo laiku apsvarstyti ir pateikti išvadas dėl jiems pavestų nagrinėti klausimų, atlikti kitus Tarybos pavedimus. Komitetų išvados dėl Tarybos posėdyje svarstomų klausimų turi būti pateiktos ne vėliau kaip iki Tarybos posėdžio darbotvarkės projekto sudarymo. Išimtiniais atvejais, kai klausimai nebuvo įtraukti Tarybos posėdžio darbotvarkės sudarymo metu, komitetų išvados turi būti pateiktos ne vėliau kaip prieš valandą iki Tarybos posėdžio.

66. Komitetų posėdžiai, išskyrus Kontrolės komitetą, paprastai rengiami ne mažiau kaip 2 kartus per mėnesį, išskyrus tą mėnesį, kai nešaukiamas Tarybos posėdis. Posėdžiai šaukiami komiteto pirmininko arba ne mažiau kaip 2 komiteto narių reikalavimu, arba Tarybos pavedimu. Konkretų posėdžio laiką nustato komiteto pirmininkas.

67. Komitetų posėdžiai yra teisėti, kai juose dalyvauja daugiau kaip pusė visų narių. Nesusirinkus komiteto kvorumui, posėdis nevyksta. Tai įrašoma į protokolą. Jei komiteto posėdis neįvyko, laikoma, kad Tarybos narys, atvykęs į neįvykusį komiteto posėdį, faktiškai dirbo 1 val. Jei komiteto posėdžio metu nelieka daugiau kaip pusės visų narių, posėdis nutraukiamas, likę sprendimų projektai nebesvarstomi, tokiu atveju apmokama už faktiškai dirbtą laiką, bet ne mažiau kaip už 1 val.

68. Komitetų sprendimai priimami atviru balsavimu posėdyje dalyvaujančių komiteto narių balsų dauguma. Jei balsai pasiskirsto po lygiai, lemia pirmininko balsas. Komiteto narys privalo nusišalinti, kai sprendžiami su juo ar jo šeimos nariais ir artimaisiais giminaičiais susiję turtiniai ar finansiniai klausimai arba kai jo dalyvavimas balsuojant galėtų sukelti viešųjų ir privačių interesų konfliktą. Apie nusišalinimą posėdžio metu galima pareikšti žodžiu arba apie tai raštu informuoti komiteto pirmininką.

69. Kelių komitetų bendrame posėdyje sprendimai priimami, jeigu jiems pritariama visų posėdyje dalyvaujančių komitetų narių balsų dauguma.

70. Komitetų posėdžius protokoluoja Tarybos posėdžių sekretorius. Komitetų posėdžių protokolai yra oficialūs dokumentai, su kuriais įstatymų nustatyta tvarka turi teisę susipažinti interesantai. Protokolas surašomas pagal Reglamente nurodytus reikalavimus ne vėliau kaip per 3 darbo dienas po posėdžio. Pasibaigus kalendoriniams metams, posėdžio protokolai ir kiti posėdžio dokumentai vienus metus, bet ne ilgiau kaip iki Tarybos kadencijos pabaigos, saugomi komitetų, o po to perduodami į Savivaldybės archyvą.

71. Komitetų išvados ir pasiūlymai dėl Tarybos sprendimų projektų pateikiami Tarybai raštu. Komiteto posėdžio metu Tarybos nario pareikšti prašymai iš Savivaldybės administracijos, kitų savivaldybės įstaigų, Savivaldybės valdomų įmonių gauti visą Tarybos nario veiklai reikalingą su Tarybos nagrinėjamais ar rengiamais nagrinėti klausimais susijusią informaciją, taip pat kreipimaisi su paklausimais į savivaldybės institucijų, Savivaldybės administracijos, kitų savivaldybės įstaigų, įmonių ir organizacijų, taip pat valstybės institucijų, kurios veikia savivaldybės teritorijoje, vadovus ir valstybės tarnautojus yra fiksuojami komiteto posėdžio protokole ir ne vėliau kaip per 3 darbo dienas po Tarybos posėdžio protokolo pasirašymo perduodami atsakingiems asmenims įvykdyti ir (ar) atsakymams parengti.

72. Komitetai pagal savo kompetenciją:

72.1. savo iniciatyva arba Tarybos pavedimu rengia Tarybos sprendimų projektus pagal savo kuruojamą sritį;

72.2. svarsto Tarybai pateiktų sprendimų projektus, teikia pasiūlymus ir išvadas dėl jų;

72.3. svarsto savivaldybės biudžeto projektą ir metinių ataskaitų rinkinį.

73. Komitetai turi teisę:

73.1. kviesti į posėdžius Savivaldybės administracijos padalinių, savivaldybės teritorijoje esančių valstybės ir savivaldybės įmonių, kurių steigėja yra Taryba, biudžetinių ir viešųjų įstaigų vadovus ar atstovus. Komiteto kvietimu valstybės tarnautojai jų darbo laiku privalo atvykti į komiteto posėdį ir duoti paaiškinimus svarstomais klausimais;

73.2. gauti komiteto įgaliojimams vykdyti reikalingą informaciją iš savivaldybės institucijų, įstaigų ir valstybės ar Savivaldybės valdomų įmonių;

73.3. tikrinti, kaip vykdomi Tarybos sprendimai, kaip atsižvelgiama į jų išvadas ir pasiūlymus;

73.4. teikti paklausimus visoms savivaldybės teritorijoje esančioms įstaigoms, įmonėms, organizacijoms ir kt.;

73.5. kviesti į posėdžius kitus Tarybos narius, valstybinių institucijų, visuomeninių organizacijų atstovus, taip pat specialistus ir kitus asmenis.

74. Komitetų posėdžius techniškai aptarnauja Tarybos posėdžių sekretorius (padėti jam atlikti priskirtas funkcijas jis gali pasitelkti Savivaldybės administraciją). Komitetų posėdžiai transliuojami tiesiogiai Savivaldybės interneto svetainėje.  Komitetų posėdžių daromas vaizdo ir garso įrašas. Komitetų posėdžių vaizdo ir garso įrašai saugomi informacinėse laikmenose ir yra viešai prieinami visuomenei. Komitetų posėdžių garso ir vaizdo įrašai neskelbiami ir netransliuojami viešai, kai tai gali atskleisti valstybės, tarnybos ar komercinę paslaptį, pažeisti fizinių asmenų teisę į privataus gyvenimo neliečiamumą ir teisę į asmens duomenų apsaugą.

75. Komitetai pagal savo kompetenciją priima rekomendacinius sprendimus. Savivaldybės institucijos su jų veikla susijusius komitetų sprendimus privalo apsvarstyti ir pranešti komitetams apie priimtus sprendimus. Savivaldybės administracija, jos padaliniai, savivaldybės biudžetinės ir viešosios įstaigos bei savivaldybės kontroliuojamos įmonės su jų veikla susijusius komitetų sprendimus turi apsvarstyti ir apie svarstymo rezultatus pranešti komitetams.

76. Į Kontrolės komitetą įeina vienodas visų Tarybos narių frakcijų, grupių ir į jokią frakciją ar grupę nesusivienijusių deleguotų Tarybos narių skaičiaus. Kontrolės komitetas dirba pagal Reglamentą ir už savo veiklą atsiskaito Tarybai.

77. Kontrolės komitetas dirba pagal Tarybos patvirtintą veiklos programą.

78. Kontrolės komitetas iki einamų metų kovo 31 d. atsiskaito Tarybai pateikdamas praėjusių metų veiklos ataskaitą. Kontrolės komitetas ataskaitą perduoda Tarybos posėdžių sekretoriui, kuris paskelbia ją Savivaldybės interneto svetainėje ir išsiunčia kiekvienam Tarybos nariui elektroniniu paštu.

79. Kontrolės komitetas, dalyvaujant Savivaldybės kontrolieriui ar jo įgaliotam atstovui, svarsto Vilniaus rajono savivaldybės kontrolės ir audito tarnybos (toliau – Kontrolės ir audito tarnyba) kitų metų veiklos plano projektą, teikia pasiūlymus dėl šio plano projekto papildymo ar pakeitimo ir su Kontrolės komiteto išvada iki einamųjų metų lapkričio 5 d. grąžina jį Savivaldybės kontrolieriui tvirtinti.

80. Tarybos narys, pretenduojantis tapti Tarybos sudaromo komiteto ar komisijos pirmininku, privalo užpildyti vidaus reikalų ministro patvirtintos formos deklaraciją, joje pateikdamas duomenis dėl jo atitikties nepriekaištingos reputacijos reikalavimams. Ši deklaracija pateikiama merui. Tarybai priėmus sprendimą dėl komiteto pirmininko skyrimo, komiteto pirmininko deklaracija ne vėliau kaip per 3 darbo dienas paskelbiama viešai Savivaldybės interneto svetainėje ir skelbiama tol, kol Tarybos narys eina komiteto pirmininko pareigas. Už deklaracijos paskelbimą Savivaldybės interneto svetainėje atsako Tarybos posėdžių sekretorius.

81. Komitetų darbe gali dalyvauti visi suinteresuoti asmenys. Norėdami pasisakyti komiteto posėdyje, suinteresuoti asmenys turi užsiregistruoti pas Tarybos posėdžių sekretorių. Apie užsiregistravusius pasisakyti asmenis Tarybos posėdžių sekretorius nedelsiant informuoja komiteto pirmininką. Komiteto posėdyje dalyvaujančių suinteresuotų asmenų kalbėjimo trukmę ir laiką nustato posėdžio pirmininkas.

82. Tarybos komitetų darbe patariamojo balso teise gali dalyvauti jiems nepriklausantys Tarybos nariai, suinteresuoti asmenys. Šie asmenys gali užduoti klausimus, pasisakyti, bet neturi balsavimo teisės.

 

VIII SKYRIUS

TARYBOS KOMISIJOS

 

83. Taryba savo įgaliojimų laikui sudaro Etikos komisiją ir  Antikorupcijos komisiją.

84. Tarybos narys, pretenduojantis tapti Tarybos sudaromos komisijos pirmininku, privalo užpildyti Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministro patvirtintos formos deklaraciją, joje pateikdamas duomenis dėl jo atitikties nepriekaištingos reputacijos reikalavimams. Ši deklaracija pateikiama merui ir, priėmus sprendimą dėl Komisijos pirmininko skyrimo, ne vėliau kaip per 3 darbo dienas paskelbiama Savivaldybės interneto svetainėje. Deklaracija skelbiama tol, kol Tarybos narys eina komisijos pirmininko pareigas. Už deklaracijos paskelbimą Savivaldybės interneto svetainėje atsako Tarybos posėdžių sekretorius.

85. Etikos komisijos ir Antikorupcijos komisijos įgaliojimai nustatyti Vietos savivaldos įstatyme. Lietuvos Respublikos korupcijos prevencijos įstatymo nustatytais atvejais Tarybos protokoliniu pavedimu Antikorupcijos komisijai gali būti pavesta atlikti arba dalyvauti atliekant savivaldybės institucijų parengtų norminių teisės aktų projektų antikorupcinį vertinimą.

86. Tarybos sprendimu arba mero siūlymu gali būti sudaromos ir kitos nuolatinės (tos kadencijos laikotarpiui), laikinosios (atskiriems klausimams nagrinėti) komisijos, taip pat kiti Tarybos sudaromi dariniai (darbo grupės, tarybos ir pan.). Komisijų ir kitų Tarybos darinių nuostatus tvirtina Taryba.

87. Tarybos sudaromų komisijų ir kitų darinių (toliau – komisijos) nariais gali būti Tarybos nariai, valstybės tarnautojai, darbuotojai, dirbantys pagal darbo sutartį, ekspertai, gyvenamųjų vietovių bendruomenių atstovai: seniūnaičiai, išplėstinės seniūnaičių sueigos deleguoti atstovai, visuomenės atstovai (Lietuvos Respublikoje įregistruotų viešųjų juridinių asmenų, išskyrus valstybės ar savivaldybės institucijas ar įstaigas, įgalioti atstovai), bendruomeninių organizacijų atstovai, kiti savivaldybės gyventojai. Komisijoje turi būti ne mažiau kaip trys nariai (įskaitant pirmininką).

88. Sudaromos komisijos gali būti vardinės (nurodant asmenis) arba pareiginės (nurodant pareigas).

89. Jei į komisijas ar kitus Tarybos darinius įtraukiami Tarybos nariai, jie įtraukiami laikantis proporcinio daugumos ir mažumos atstovavimo principo. Tokiu atveju Tarybos narius deleguoja frakcijos, Tarybos narių grupės, į jokią frakciją ar grupę nesusivieniję Tarybos nariai. Nepateikus savo deleguojamo nario kandidatūros, laikoma, kad frakcija, Tarybos narių grupė ar į jokią frakciją ar grupę nesusivieniję Tarybos nariai atsisakė teisės deleguoti savo atstovą (-us). Komisijų sudėtis viešinama Savivaldybės interneto svetainėje jų galiojimo laikotarpiu. Šis punktas netaikomas sudarant Etikos ir Antikorupcijos komisijas.

90. Tarybos sudaromos komisijos savo veikloje vadovaujasi Lietuvos Respublikos Konstitucija, įstatymais, kitais teisės aktais, taip pat Tarybos patvirtintais veiklos nuostatais.

91. Komisijos veiklos nuostatuose turi būti formuluojamos jos funkcijos, uždaviniai ir tikslai, narių teisės ir pareigos, sprendimų priėmimas ir jų įforminimas, taip pat sprendimų įgyvendinimo ir atsiskaitymo Tarybai tvarka.

92. Antikorupcijos komisija Tarybos ar mero iniciatyva dalyvauja atliekant savivaldybės institucijų teisės aktų projektų antikorupcinį vertinimą. Mero iniciatyva įtraukti Antikorupcijos komisiją į teisės aktų projektų antikorupcinį vertinimą įgyvendinama mero potvarkiu, o Tarybos iniciatyva – protokoliniu Tarybos sprendimu Tarybos posėdžio metu.

93. Tarybos komisijų darbe patariamojo balso teise gali dalyvauti jiems nepriklausantys Tarybos nariai, suinteresuoti asmenys. Šie asmenys gali užduoti klausimus, pasisakyti, bet neturi balsavimo teisės.

94. Tarybos sudaromų komisijų posėdžiai protokoluojami. Posėdžių protokolai, pasibaigus kalendoriniams metams, vienus metus, bet ne ilgiau kaip iki kadencijos pabaigos, saugomi komisijų, o vėliau perduodami į Savivaldybės archyvą. Laikinųjų komisijų protokolai turi būti perduoti į Savivaldybės archyvą ne vėliau kaip per 10 darbo dienų pasibaigus komisijos įgaliojimų laikui.

95. Tarybos komisijų, išskyrus Etikos komisiją, posėdžiai transliuojami tiesiogiai ir daromas garso ir vaizdo įrašas. Komisijų posėdžių garso ir vaizdo įrašai saugomi informacinėse laikmenose ir skelbiami Savivaldybės interneto svetainėje. Komisijų posėdžių garso ir vaizdo įrašai neskelbiami ir netransliuojami viešai, kai tai gali atskleisti valstybės, tarnybos ar komercinę paslaptį, pažeisti fizinių asmenų teisę į privataus gyvenimo neliečiamumą ir teisę į asmens duomenų apsaugą.

 

IX SKYRIUS

TARYBOS NARIO VEIKLOS APMOKĖJIMAS

 

96. Tarybos narių veiklos apmokėjimas:

96.1. Tarybos nariui mokama už darbo laiką atliekant Tarybos nario pareigas bei apmokamos komandiruočių išlaidos.

96.2. Tarybos nariams už darbo laiką atliekant Tarybos nario pareigas yra atlyginama. Tarybos nariams nustatomas 20 procentų Savivaldybės mero darbo užmokesčio dydžio atlyginimas; Savivaldybės tarybos opozicijos lyderiui ir Savivaldybės tarybos komitetų ir nuolatinių komisijų pirmininkams nustatomas 20 procentų didesnio dydžio Savivaldybės tarybos narių atlyginimas; savivaldybės tarybos komitetų ir nuolatinių komisijų pirmininkų pavaduotojams nustatomas 10 procentų didesnio dydžio Savivaldybės tarybos narių atlyginimas. Jeigu savivaldybės tarybos narys vienu metu eina kelias pareigas, jam mokamas tas Savivaldybės tarybos nario atlyginimas, kurio nustatytas dydis yra didesnis.

96.3. Tarybos narys turi teisę atsisakyti šio atlyginimo, reglamento nustatyta tvarka pateikdamas prašymą dėl Savivaldybės tarybos nario pareigų atlikimo neatlygintinai (tai yra visuomeniniais pagrindais). Tokį prašymą pateikusiam Savivaldybės tarybos nariui šioje dalyje nurodytas atlyginimas neskaičiuojamas ir nemokamas, taip pat neskaičiuojami ir nemokami teisės aktų nustatyti privalomi mokėti mokesčiai, valstybinio socialinio draudimo ir privalomojo sveikatos draudimo įmokos.

96.4. Tarybos narių darbo laikas Tarybos posėdžiuose, komitetuose, komisijose, Savivaldybės kolegijoje žymimas posėdžių protokoluose, pagal kuriuos Bendrasis skyrius užpildo Tarybos narių darbo laiko apskaitos žiniaraštį (pridedama). Šį žiniaraštį Bendrasis skyrius kiekvieną mėnesį iki einamojo mėnesio 6 dienos pateikia Buhalterinės apskaitos skyriui. Tarybos narys laikomas dalyvavusiu posėdyje, jei jo dalyvavimas truko daugiau kaip pusę viso posėdžio laiko.

96.5. Tarybos nario atlyginimas mažinamas proporcingai tarybos nario praleistų to mėnesio Savivaldybės tarybos, komitetų, nuolatinių komisijų ir savivaldybės kolegijos, kurių narys Savivaldybės tarybos narys yra, posėdžių skaičiui. Už praleistą vieną tarybos, komiteto, nuolatinės komisijos ar Savivaldybės kolegijos posėdį, Tarybos nario mėnesio atlyginimas mažinamas 3 procentais.

96.6. Tarybos nario atlygis apskaičiuojamas prie nustatyto atlyginimo dydžio pridėjus jo 96.2 p. numatytas padidintas dalis ir atėmus jo visas sumažintas dalis už nedalyvautus posėdžius. Apmokama proporcingai dirbtam to mėnesio kalendorinių dienų skaičiui.

96.7. Atlyginimo mažinimas netaikomas posėdyje nedalyvavusiam Tarybos nariui šiais atvejais:

96.7.1. kai posėdžio metu Tarybos narys  Tarybos sprendimu ar mero potvarkiu atstovauja Savivaldybei kitur;

96.7.2. kai posėdžių laikas dubliuojasi ir viename iš vykstančių posėdžių nėra dalyvaujama;

96.7.3. kitais, teisės aktuose numatytais atvejais.

96.8. Už nedalyvavimą posėdžiuose neapmokama, tačiau tai laikoma pateisinama priežastimi nedalyvauti posėdžiuose:

96.8.1. ligos, vaiko, įvaikio ar globotinio (iki 14 metų amžiaus) ligos atveju;

96.8.2. dalyvaujant šeimos nario ar artimo giminaičio laidotuvėse.

96.9. Tarybos narys turi prievolę iki prasidedant posėdžiui pranešti posėdžio pirmininkui apie nedalyvavimą nurodydamas priežastį. 96.8.1. p. numatytais atvejais Tarybos narys privalo kiek galima anksčiau, bet ne vėliau kaip iki einamojo mėnesio paskutinės dienos Bendrajam skyriui pateikti (raštu ar elektroninėmis ryšio priemonėmis) tai patvirtinančius dokumentus ar informaciją.

96.10. Atlyginimas mokamas kartą per mėnesį. Tarybos nariui atlyginimas už praėjusį mėnesį išmokamas iki kito mėnesio 15 dienos.

96.11. Informacija apie Savivaldybės tarybos narių atlyginimus skelbiama savivaldybės interneto svetainėje.

Punkto pakeitimai:

Nr. T3-216, 2023-08-23, paskelbta TAR 2023-08-28, i. k. 2023-16835

 

X skyrius

KOLEGIJA

 

97. Tarybos įgaliojimų laikui iš mero, vicemero, Administracijos direktoriaus, Tarybos komitetų pirmininkų, Etikos komisijos pirmininko, Antikorupcijos komisijos pirmininko ir opozicijos lyderio Tarybos sprendimu sudaroma kolegija. Kolegijos posėdžiams pirmininkauja meras (posėdžio pirmininkas).

98. Kolegija yra Tarybos patariamasis organas.

99. Kolegija svarsto Vietos savivaldos įstatyme nustatytus klausimus ir teikia sprendimų projektus.

100. Kolegijos posėdžiai yra teisėti, jeigu juose dalyvauja kolegijos narių dauguma.

101. Kolegijos posėdžius prireikus šaukia meras, o kai jo nėra – vicemeras. Apie kolegijos posėdžio laiką ir svarstyti parengtus klausimus praneša meras, o jo nesant – vicemeras ne vėliau kaip likus 1 darbo dienai iki posėdžio pradžios. Kolegijos posėdžiams pirmininkauja meras, jo nesant – vicemeras, o jo nesant – kitas kolegijos paskirtas kolegijos narys.

102. Kolegijos posėdžiai protokoluojami. Posėdžio protokolus ir sprendimus pasirašo posėdžio pirmininkas ir Tarybos posėdžių sekretorius.

103. Kolegijos posėdžio darbotvarkę sudaro meras.

104. Kolegijos posėdžiai yra atviri. Posėdžio pirmininkas turi teisę leisti posėdyje kalbėti Savivaldybės kontrolieriui, Administracijos direktoriui ir kviestiesiems asmenims.

105. Per posėdį galima kalbėti tik posėdžio pirmininkui leidus.

106. Jeigu nagrinėtu klausimu sprendimas nebuvo priimtas, pakartotinai šis klausimas gali būti teikiamas kitame kolegijos posėdyje.

107. Kolegijos sprendimai priimami dalyvaujančių kolegijos narių balsų dauguma. Jeigu balsai pasiskirsto po lygiai, lemia posėdžio pirmininko balsas.

108. Kolegijos sprendimai įsigalioja nuo priėmimo, jeigu juose nenustatyta vėlesnė įsigaliojimo data.

109. Kolegiją techniškai aptarnauja Tarybos posėdžių sekretorius.

 

Xi SKYRIUS

MERO VEIKLA

 

110. Meras yra Savivaldybės vadovas, turintis Konstitucijoje, Vietos savivaldos įstatyme ir kituose teisės aktuose nustatytas teises ir pareigas. Savo darbo laiką meras tvarko pats, nepažeisdamas darbo teisės normų nustatytų maksimaliojo darbo laiko ir minimaliojo poilsio laiko trukmės reikalavimų.

111. Atstovavimo Lietuvoje ir užsienyje išlaidoms apmokėti meras gali naudoti mero fondo lėšas. sprendimu sudaromas mero fondas ir merui kas mėnesį skiriama iki dviejų VMDU dydžio suma (tikslų mero fondo dydį tvirtina Taryba) atstovavimo Lietuvoje ir užsienyje išlaidoms finansuoti. Už mero fondo lėšų panaudojimą meras turi atsiskaityti Tarybai.

112. Mero vykimas į tarnybinę komandiruotę įforminamas mero potvarkiu. Vicemero ar direktoriaus siuntimas į tarnybinę komandiruotę įforminamas mero potvarkiu, išskyrus 1 darbo dienos komandiruotes Lietuvos Respublikos teritorijoje, kurios įforminamos mero rezoliucija, patvirtinančia, kad tarnybinis pranešimas ar prašymas išvykti iš nuolatinės darbo vietos suderintas.

113. Vicemero (-ų) skyrimo tvarka:

113.1. Meras Tarybai teikia kandidatūrą į vicemero(-ų)  pareigas. Vadovaujantis Vietos savivaldos įstatymu, Savivaldybėje, kurios tarybą sudaro 31 tarybos narys, gali būti steigiamos nuo vienos iki trijų vicemero pareigybių. Taryba atskiru sprendimu nustato vicemerų skaičių.

113.2. Teikimas įforminamas mero potvarkiu.

113.3. Tarybos posėdžio metu, svarstant kandidatą(-as) į vicemero(-ų) poziciją(-as), jį (juos) pradžioje pristato meras, vėliau atsako į Tarybos narių klausimus.

113.4. Vėliau Tarybos nariams prisistato kandidatą(-us) į vicemero(-ų) poziciją, kandidatas(-ai) atsako į Tarybos narių klausimus.

113.5. Jeigu Taryba du kartus iš eilės nepritaria teikiamai kandidatūrai į vicemero pareigas, meras turi teisę savo sprendimu Tarybai teiktą kandidatą paskirti vicemeru.

113.6. Jeigu meras, Tarybai pirmą kartą nepritarus jo teiktai kandidatūrai, teikė kito asmens kandidatūrą į vicemero pareigas, meras turi teisę savo sprendimu vicemeru paskirti pasirinktinai vieną iš Tarybai teiktų kandidatų į vicemero pareigas.

114. Vicemeras atlieka Vietos savivaldos įstatyme ir kituose teisės aktuose jiems nustatytas funkcijas.

115. Mero sprendimai įforminami potvarkiais. Mero potvarkių projektus rengia Savivaldybės administracijos padaliniai ir Tarybos posėdžių sekretorius. Potvarkio projektus, išskyrus tuos, kuriuos rengia Tarybos posėdžių sekretorius, turi vizuoti Savivaldybės administracijos padalinių, su kuriais susijęs klausimas, vedėjai, teisininkas, direktorius. Mero priimti teisės aktai, kuriuos skelbti Teisės aktų registre privaloma pagal teisės aktus, oficialiai skelbiami Teisės aktų registre Lietuvos Respublikos teisėkūros pagrindų įstatymo nustatyta tvarka ir Savivaldybės interneto svetainėje.

116. Meras atstovauja pats arba raštu įgalioja atstovauti kitus asmenis Savivaldybei teisme, taip pat bendradarbiaujant su kitomis savivaldybėmis, valstybės ir užsienio šalių institucijomis, juridiniais ir fiziniais asmenimis. Mero pavedimas atstovauti Savivaldybei įforminamas mero potvarkiu.

117. Meras gali siūlyti Tarybai pavesti Kontrolės ir audito tarnybai atlikti veiklos plane nenumatytą savivaldybės administravimo subjektų ar savivaldybės valdomų įmonių atitikties, finansinį ir veiklos auditą. Dėl tokio siūlymo yra parengiamas Tarybos sprendimo projektas, kuris teikiamas ir svarstomas Tarybos posėdyje bendra Reglamento nustatyta tvarka.

118. Meras priima Kontrolės ir audito tarnybos pateiktas audito ataskaitas ir išvadas dėl atlikto atitikties, finansinio ir veiklos audito rezultatų, prireikus organizuoja šių ataskaitų ir išvadų svarstymą Tarybos komitetų ir Tarybos posėdžiuose. Kontrolės ir audito tarnybos pateiktas audito ataskaitas ir išvadas meras priima įrašydamas rezoliuciją.

119. Įmonių, įstaigų, organizacijų ir gyventojų raštus priima, registruoja, paskirsto Savivaldybės administracijos skyrius, organizuojantis dokumentų tvarkymą, ir tą pačią dieną, vėliausiai kitą darbo dieną perduoda merui.

120. Savivaldybės administracijos skyrius, organizuojantis dokumentų tvarkymą, raštus pagal mero rezoliucijas paskirsto vykdytojams.

121. Interesantų apskaitą tvarko, mero potvarkių ir pavedimų vykdymą kontroliuoja, apibendrintą informaciją merui pateikia direktorius ir Savivaldybės administracijos skyrius, organizuojantis dokumentų tvarkymą.

122. Meras išeina atostogų išleisdamas potvarkį. Potvarkyje nurodomas vicemeras pavaduosiantys merą jo atostogų metu. Mero atostogų, ligos metu ar kitais atvejais, kai meras dėl kitų pateisinamų priežasčių negali vykdyti savo pareigų, Vietos savivaldos įstatyme nustatytas funkcijas vykdo Tarybos iš anksto paskirtas Tarybos narys.

 

XII SKYRIUS

SAVIVALDYBĖS BIUDŽETO PROJEKTO SVARSTYMAS

 

123. Savivaldybės gyventojai turi teisę Reglamento nustatyta tvarka svarstyti savivaldybės biudžeto projektą.

124. Savivaldybės biudžeto projektas ne vėliau kaip likus 30 darbo dienų iki Tarybos posėdžio, kurio metu bus svarstomas sprendimo projektas dėl savivaldybės biudžeto tvirtinimo, yra paskelbiamas Savivaldybės interneto svetainėje.

125. Likus ne mažiau kaip 14 darbo dienų iki Tarybos posėdžio, Savivaldybės priimamajame priimamos gyventojų pastabos ir pasiūlymai dėl savivaldybės biudžeto projekto.

126. Už strateginį planavimą ir finansus atsakingas Savivaldybės administracijos skyrius, pristatydamas komitetams Tarybos sprendimų projektus dėl savivaldybės biudžeto tvirtinimo, papildomų ir planą viršijančių savivaldybės biudžeto pajamų ir kitų piniginių lėšų paskirstymo, tikslinės paskirties ir specializuotų fondų sudarymo ir naudojimo, pateikia išvadas dėl gautų išplėstinės seniūnaičių sueigos sprendimų ir kitų gyventojų siūlymų. Komitetai, svarstydami sprendimų projektus dėl savivaldybės biudžeto patvirtinimo ar pakeitimo, papildomų ir planą viršijančių biudžeto pajamų ir kitų piniginių lėšų paskirstymo, tikslinės paskirties ir specializuotų fondų sudarymo ir naudojimo, turi apsvarstyti ir pateikti išvadą dėl gautų išplėstinės seniūnaičių sueigos sprendimų ir kitų gyventojų siūlymų.

 

XIII SKYRIUS

KONTROLĖS IR AUDITO TARNYBA

 

127. Kontrolės ir audito tarnyba prižiūri, ar teisėtai, efektyviai, ekonomiškai ir rezultatyviai valdomas ir naudojamas Savivaldybės turtas ir patikėjimo teise valdomas valstybės turtas, kaip vykdomas savivaldybės biudžetas ir naudojami kiti piniginiai ištekliai.

128. Kiekvienais metais iki gegužės 15 dienos Kontrolės ir audito tarnyba parengia ir Reglamento nustatyta tvarka pateikia Tarybai išvadą dėl pateikto tvirtinti Savivaldybės metinių ataskaitų rinkinio, savivaldybės biudžeto ir turto naudojimo. Išvada pateikiama kartu su Tarybos sprendimo projekto dėl Savivaldybės metinių ataskaitų rinkinio tvirtinimo, rengimo medžiaga projekto rengėjui ir įtraukiama į sprendimo projekto lydimąją medžiagą.

129. Kontrolės ir audito tarnyba iki kiekvienų metų balandžio 30 dienos pateikia Tarybai Kontrolės ir audito tarnybos metinių ataskaitų rinkinį. Kontrolės ir audito tarnybos metinių ataskaitų rinkinys perduodamas Tarybos posėdžių sekretoriui, kuris supažindina Tarybos narius išsiųsdamas ataskaitą Tarybos narių nurodytais elektroninio pašto adresais. Kontrolės ir audito tarnyba, perdavusi Tarybos posėdžių sekretoriui metinių ataskaitų rinkinį, paskelbia jį Savivaldybės interneto svetainėje.

 

XIV SKYRIUS

PAGRINDINĖS BENDRAVIMO SU GYVENTOJAIS FORMOS IR BŪDAI

 

130. Tarybos narių bendravimas su gyventojais yra viena iš Tarybos veiklos formų.

131. Bendravimas su gyventojais vyksta tarp Tarybos, komitetų ir komisijų posėdžių, Tarybos nariams priimant nuolatinius savivaldybės gyventojus.

132. Bendravimas su gyventojais gali vykti gyventojams raštu kreipiantis į Tarybos narius arba asmeniškai susitinkant Tarybos narių pasirinktu laiku.

133. Tarybos nariai į gautą gyventojų kreipimąsi privalo atsakyti raštu ne vėliau kaip per 20 darbo dienų.

134. Gyventojų priėmimą organizuoti Tarybos nariams padeda Savivaldybės administracijos skyrius, organizuojantis dokumentų tvarkymą. Esant galimybei, Savivaldybės administracija gyventojų priėmimui Tarybos nariams suteikia patalpas. Tarybos nariai gyventojų priėmimą gali organizuoti ir patys. Savivaldybės administracija suteikia patalpas Europos parlamento ir Seimo nariams (pagal pareikalavimą), vadovaujantis tai numatančiais teisės aktais.

135. Tarybos nariai Tarybos posėdžių sekretoriui pateikia informaciją apie gyventojams priimti skiriamą laiką, vietą ir bent vieną iš būdų, kuriuo galima su juo susisiekti (telefono numerį arba elektroninio pašto adresą). Tarybos nario teikiamoje informacijoje turi būti tiksliai nurodomos mėnesio dienos ir valandos, kuriomis jie priima gyventojus, taip pat priėmimo vieta arba informacija, kad susitikimai su rinkėjais derinami individualiai.

136. Savivaldybės interneto svetainėje nuolat skelbiama informacija apie Tarybos narių priėmimo laiką ir vietą.

 

XV SKYRIUS

VIETOS GYVENTOJŲ APKLAUSA

 

137. Apklausos paskelbimo iniciatyvos teisė priklauso savivaldybės gyventojams, Tarybai, merui bei seniūnui ir yra įgyvendinama Vietos savivaldos įstatymo nustatyta tvarka. Taryba apklausos paskelbimo iniciatyvos teisę įgyvendina ne mažiau kaip 1/4 Tarybos narių grupės reikalavimu. Šis reikalavimas registruojamas Tarybos posėdžių sekretoriui ir pateikiamas merui. Meras apklausos iniciatyvos teisę įgyvendina priimdamas mero potvarkį dėl apklausos paskelbimo.

138. Seniūnas seniūnijos aptarnaujamoje teritorijoje gali inicijuoti apklausą dėl jo kompetencijai priskirtų klausimų. Ši iniciatyva pateikiama merui, o joje turi būti nustatyta: apklausai teikiamo (-ų) klausimo (-ų) tekstas, apklausos teritorija, apklausos būdas, apklausos data ir vieta, kitos svarbios apklausai vykdyti aplinkybės.

139. Meras, įvertinęs pateiktą seniūno iniciatyvą, privalo paskelbti apklausą ne vėliau kaip per 10 darbo dienų. Meras dėl apklausos paskelbimo priima potvarkį, kuris paskelbiamas per vietines (regiono) visuomenės informavimo priemones, Savivaldybės interneto svetainėje ir seniūnijų, kurių teritorijose inicijuojama apklausa, skelbimų lentose.

140. Apklausos rezultatus ne vėliau kaip per 5 darbo dienas po apklausos pabaigos Apklausos komisija pateikia merui ir jis paskelbia juos Savivaldybės interneto svetainėje, per vietines (regiono) visuomenės informavimo priemones ir seniūnijų, kurių teritorijose įvyko apklausa, skelbimų lentose. Tarybos sprendimo projektą rengia ir artimiausiam Tarybos posėdžiui pateikia meras.

 

XVI SKYRIUS

PASIŪLYMŲ NUSTATYTI AR PANAIKINTI GYVENAMĄSIAS VIETOVES, NUSTATYTI IR KEISTI JŲ TERITORIJŲ RIBAS, SUTEIKTI IR KEISTI PAVADINIMUS GYVENAMOSIOMS VIETOVĖMS TEIKIMO IR NAGRINĖJIMO TVARKA

 

141. Iniciatyvos teisę teikti pasiūlymus Tarybai dėl siūlymų Vyriausybei nustatyti ar panaikinti gyvenamąsias vietoves, nustatyti ir keisti jų teritorijų ribas, suteikti ir keisti pavadinimus gyvenamosioms vietovėms (toliau – pasiūlymai) turi tų gyvenamųjų vietovių gyventojai, jose veikiantys juridiniai asmenys ir jose esančio nekilnojamojo turto savininkai. Iniciatyvos teisę šiais klausimais turi ir savivaldybės institucijos.

142. Gyventojų iniciatyvos teisę teikti pasiūlymus turi ne mažiau kaip 10 procentų atitinkamos gyvenamosios vietovės, dėl kurios teikiami pasiūlymai, gyventojų, turinčių teisę rinkti Tarybą. Gyventojai pasiūlymus teikia merui, pagrįsdami pasiūlymų aktualumą ir reikalingumą bei pateikdami šiame punkte nurodytą kiekį gyventojų, pritariančių pasiūlymams, parašų. Gyventojai, pritariantys pasiūlymams, pasirašydami turi nurodyti savo vardą, pavardę, gimimo metus, gyvenamąją vietą ir pasirašyti.

143. Juridiniai asmenys, veikiantys gyvenamojoje vietovėje, dėl kurios teikiami pasiūlymai, kartu su pasiūlymais merui turi pateikti atitinkamo savo valdymo organo, kuris pagal atitinkamų juridinių asmenų veiklą reglamentuojančius teisės aktus, įstatus (nuostatus) yra kompetentingas atstovauti juridiniam asmeniui, rašytinį kreipimąsi, pasirašytą juridinio asmens vadovo ar jo įgalioto asmens. Pasiūlymai turi būti argumentuoti, pagrįstas jų aktualumas ir reikalingumas. Juridiniai asmenys su pasiūlymais merui pateikia duomenis, kurie pagrįstų, kad juridinis asmuo vykdo veiklą atitinkamos gyvenamosios vietovės, dėl kurios teikiami pasiūlymai, teritorijoje.

144. Meras iniciatyvos teisę teikti pasiūlymus įgyvendina pateikdamas Tarybai sprendimo projektą dėl pritarimo pasiūlymams.

145. Taryba pasiūlymų iniciatyvos teisę įgyvendina ne mažiau kaip 1/4 Tarybos narių reikalavimu, kuriame pagrindžiamas pasiūlymų aktualumas ir reikalingumas, atitiktis teisės aktų reikalavimams ir nurodoma, kokios yra galimybės įgyvendinti šiuos pasiūlymus. Reikalavimą pasirašo visi iniciatyvinės grupės nariai.

146. Pateiktus pasiūlymus preliminariai nagrinėja meras ir prireikus raštu paprašo pasiūlymus pateikusių subjektų per 5 kalendorines dienas ištaisyti trūkumus. Jei trūkumai nustatytu laiku nepašalinami, pasiūlymai paliekami nenagrinėti.

147. Tarybos sprendimo projektas dėl pritarimo pasiūlymams nustatyti ar panaikinti gyvenamąsias vietoves, nustatyti ir keisti jų teritorijų ribas, suteikti ir keisti pavadinimus gyvenamosioms vietovėms rengiamas, teikiamas ir svarstomas Reglamento nustatyta tvarka.

148. Įsigaliojus Tarybos sprendimui dėl pritarimo pasiūlymams, Savivaldybės vykdomoji institucija paskelbia Savivaldybės internetinėje svetainėje konsultavimosi vietą, laiką ir jo laikotarpį. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

- 7 d. d.  (ne vėliau kaip)

- Paskutinė diena registruoti Tarybos sprendimų    projektus DVS;

 

- Įregistruotų DVS sprendimų projektų sąrašas pateikiamas merui;

 

- Pavėluoti projektai teikiami kitam posėdžiui;

- 6 d. d. (arba kitą dieną po įregistravimo DVS)

 

Sprendimų projektai paskelbiami savivaldybės interneto svetainėje;

- 4 d. d.        

- Tarybos posėdžio darbotvarkės sudarymas;

 

-  Tarybos sekretorius apie Tarybos posėdį informuoja Bendrąjį skyrių, o šis skyrius – Tarybos narius ir savivaldybės gyventojus;

 

-    3 d. d.

Darbotvarkės paskelbimas;

 

- Tarybos nariams apie posėdžio laiką bei svarstyti parengtus klausimus paskelbiama per vietines žiniasklaidos priemones ir Savivaldybės interneto svetainėje;

 

- Numatomų svarstyti Tarybos posėdyje sprendimų projektai per Tarybos sekretorių pateikiami merui;

 

- 3 d.

(bet ne vėliau nei 1 d. iki Komiteto posėdžio)

-  Komitetų posėdžių laikas ir darbotvarkės skelbiamos Savivaldybės interneto svetainėje;

 

 

- 2 d.

-  šaukiami Komitetų posėdžiai;

- 1 d.

Prireikus, Tarybos nariai dėl Tarybos posėdžio darbotvarkės projekto ir Tarybos sprendimų projektų gali merui, Tarybos sekretoriui ir Tarybos sprendimų projektų rengėjams raštu pateikti pastabų.

Tarybos posėdžio diena

 

+5 d. d.

 

- Tarybos sprendimus pasirašo posėdžio pirmininkas;

 

+7 d. d.        

- skelbiami Tarybos priimti dokumentai;

 

+10 d.

- Bendrasis skyrius perduoda Tarybos sprendimus atitinkamoms valstybės institucijoms, visuomeninėms organizacijoms, įmonėms, įstaigoms bei darbuotojams ir gyventojams;

 

+7 d. d.

- Surašomas (sutvarkomas) Tarybos posėdžio protokolas ir pasirašomas posėdžiui pirmininkavusio asmens;

 

 

 

 

 

 

 

Priedų pakeitimai:

 

Priedas (T3-216)

Papildyta priedu:

Nr. T3-216, 2023-08-23, paskelbta TAR 2023-08-28, i. k. 2023-16835

 

 

 

Pakeitimai:

 

1.

Vilniaus rajono savivaldybės taryba, Sprendimas

Nr. T3-216, 2023-08-23, paskelbta TAR 2023-08-28, i. k. 2023-16835

Dėl Vilniaus rajono savivaldybės tarybos 2023 m. balandžio 13 d. sprendimo Nr. T3-119 „Dėl Vilniaus rajono savivaldybės tarybos veiklos reglamento patvirtinimo“ pakeitimo