Suvestinė redakcija nuo 2024-01-01
Įsakymas paskelbtas: TAR 2018-12-29, i. k. 2018-21943
Nauja redakcija nuo 2024-01-01:
Nr. A1-639/V-1047, 2023-10-03, paskelbta TAR 2023-10-03, i. k. 2023-19332
LIETUVOS RESPUBLIKOS SOCIALINĖS APSAUGOS IR DARBO MINISTRAS
lietuvos respublikos sveikatos apsaugos ministras
ĮSAKYMAS
DĖL INDIVIDUALIOS PAGALBOS TEIKIMO, LENGVOJO AUTOMOBILIO AR JO TECHNINIO PRITAIKYMO IŠLAIDŲ KOMPENSACIJŲ POREIKIŲ NUSTATYMO TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO
2018 m. gruodžio 27 d. Nr. A1-765/V-1530
Vilnius
Vadovaudamiesi Lietuvos Respublikos asmens su negalia teisių apsaugos pagrindų įstatymo 20 straipsnio 5 dalimi ir 21 straipsnio 3 dalimi:
1. T v i r t i n a m e Individualios pagalbos teikimo, lengvojo automobilio ar jo techninio pritaikymo išlaidų kompensacijų poreikių nustatymo tvarkos aprašą (pridedama).
2. P a v e d a m e šio įsakymo vykdymo kontrolę socialinės apsaugos ir darbo viceministrui ir sveikatos apsaugos viceministrui pagal veiklos sritis.
Socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis
Sveikatos apsaugos mininstras Aurelijus Veryga
PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir
darbo ministro ir Lietuvos Respublikos
sveikatos apsaugos ministro
2018 m. gruodžio 27 d. įsakymu Nr. A1-765/V-1530
(Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo
ministro ir Lietuvos Respublikos sveikatos
apsaugos ministro 2023 m. spalio 3 d.
įsakymo Nr. A1-639/V-1047
redakcija)
INDIVIDUALIOS PAGALBOS TEIKIMO, LENGVOJO AUTOMOBILIO AR JO TECHNINIO PRITAIKYMO IŠLAIDŲ KOMPENSACIJŲ POREIKIŲ NUSTATYMO TVARKOS APRAŠAS
I SKYRIUS
BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Individualios pagalbos teikimo, lengvojo automobilio ar jo techninio pritaikymo išlaidų kompensacijų poreikių nustatymo tvarkos aprašas (toliau – Aprašas) reglamentuoja dokumentų, reikalingų individualios pagalbos teikimo išlaidų kompensacijos poreikiui (toliau – individualios pagalbos kompensacijos poreikis), lengvojo automobilio ar jo techninio pritaikymo išlaidų kompensacijos poreikiui (toliau – automobilio kompensacijos poreikis) (toliau kartu – kompensacijos poreikis) nustatyti, parengimo ir pateikimo Asmens su negalia teisių apsaugos agentūrai prie Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (toliau – Agentūra) tvarką, kompensacijos poreikio nustatymo tvarką, nustato kriterijus, kuriais vadovaujantis nustatomas kompensacijos poreikis.
2. Teisę į kompensacijos poreikio nustatymą turi asmenys, kuriems taikomas Lietuvos Respublikos asmens su negalia teisių apsaugos pagrindų įstatymas (toliau – Įstatymas).
4. Asmenims gali būti nustatyti šie kompensacijos poreikiai:
4.1. pirmo, antro, trečio arba ketvirto lygio individualios pagalbos kompensacijos poreikis ir (arba);
II SKYRIUS
DOKUMENTŲ, REIKALINGŲ KOMPENSACIJOS POREIKIUI NUSTATYTI, PATEIKIMAS
6. Asmuo ar vienas iš jo tėvų (įtėvių), pilnamečių vaikų, sutuoktinis, globėjas (rūpintojas), aprūpintojas ar asmens įgaliotas kitas asmuo, ar asmeniui atstovaujantis jo nuolatinės gyvenamosios vietos savivaldybės administracijos direktoriaus paskirtas darbuotojas ar socialinių paslaugų įstaigos socialinis darbuotojas, ar socialinės globos įstaigos, kurioje asmuo gyvena nuolat, socialinis darbuotojas (toliau – atstovas) asmens sveikatos priežiūros įstaigos nustatyta tvarka kreipiasi į asmenį gydantį šeimos medicinos ar pirminės psichikos sveikatos priežiūros paslaugas teikiantį gydytoją, jei asmuo gydomas ambulatorinėmis sąlygomis, arba bet kurios profesinės kvalifikacijos gydytoją, gydantį asmenį stacionare (toliau – asmenį gydantis gydytojas), dėl siuntimo į Agentūrą kompensacijos poreikiui nustatyti ir nurodo savo ar savo ir asmens, dėl kurio kreipiasi (jeigu kreipiasi atstovas), vardą, pavardę, gimimo datą.
7. Jei asmuo ar atstovas į asmenį gydantį gydytoją kreipiasi dėl kitos priežasties ir asmenį gydantis gydytojas nustato, kad asmeniui po taikyto galimo gydymo ir (ar) galimų medicinos priemonių panaudojimo išlieka ilgalaikis sveikatos būklės pablogėjimas ir reikalinga kito asmens pagalba ir (ar) slauga arba judėjimo funkcijų sutrikimas yra ilgalaikis ir (ar) negrįžtamas, jis per vizitą ar konsultaciją informuoja asmenį ar atstovą apie galimybę kreiptis į Agentūrą dėl kompensacijos poreikio nustatymo (nurodomas Agentūros juridinio asmens pavadinimas, buveinės adresas).
8. Asmenį gydantis gydytojas, siųsdamas asmenį į Agentūrą kompensacijos poreikiui nustatyti (pirmą kartą; pasikeitus asmens sveikatos būklei; baigiantis ar pasibaigus kompensacijos poreikio terminui; kai asmuo per Aprašo 12 punkte nurodytą terminą nesikreipia į Agentūrą), įsitikinęs, kad asmens sveikatos būklė atitinka bent vieną iš kriterijų, nurodytų Bazinio funkcionavimo lygmens nustatymo kriterijų sąraše (1 priedas) ir (arba) Lengvojo automobilio ar jo techninio pritaikymo išlaidų kompensacijos poreikio nustatymo kriterijų sąraše (2 priedas), Elektroninėje sveikatos paslaugų ir bendradarbiavimo infrastruktūros informacinėje sistemoje (toliau – ESPBI IS) pateikia klinikinius elektroninius dokumentus E003 „Stacionaro epikrizė“ ar E025 „Ambulatorinio apsilankymo aprašymas“ ir E027 „Siuntimas konsultacijai, tyrimams, gydymui“, kurių formos nurodytos Elektroninės sveikatos paslaugų ir bendradarbiavimo infrastruktūros informacinės sistemos naudojimo tvarkos aprašo, patvirtinto Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2015 m. gegužės 26 d. įsakymu Nr. V-657 „Dėl Elektroninės sveikatos paslaugų ir bendradarbiavimo infrastruktūros informacinės sistemos naudojimo tvarkos aprašo patvirtinimo“ priedo lentelės 1–3 punktuose, (toliau – klinikiniai elektroniniai dokumentai), arba pildo nustatytos formos siuntimą į Agentūrą kompensacijos poreikiui nustatyti (Dalyvumo lygio nustatymo kriterijų ir tvarkos aprašo, patvirtinto Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro ir Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2005 m. kovo 21 d. įsakymu Nr. A1-78/V-179 „Dėl Dalyvumo lygio nustatymo kriterijų ir tvarkos aprašo patvirtinimo“ (toliau – Dalyvumo lygio nustatymo kriterijų ir tvarkos aprašas), 2 priedas) (toliau – siuntimas į Agentūrą), kuriuose nurodo diagnozę (-es), dėl kurios (-ių) asmuo siunčiamas į Agentūrą kompensacijos poreikiui nustatyti, asmeniui taikytą gydymą ir (ar) panaudotas medicinos priemones.
9. Asmenį gydantis gydytojas vizito ar konsultacijos metu informuoja asmenį ar atstovą apie tai, kad asmuo ar atstovas gali kreiptis į Agentūrą dėl kompensacijos poreikio nustatymo asmeniui (nurodomas Agentūros juridinio asmens pavadinimas, buveinės adresas). Jei nėra galimybės klinikinių elektroninių dokumentų ar (ir) asmeniui suteiktų gydytojų konsultacijų dokumentų, atliktų instrumentinių, klinikinių laboratorinių ir (ar) kitų tyrimų dokumentų, patvirtinančių asmeniui nustatytą (-as) diagnozę (-es), taikytą gydymą ir medicinos priemonių panaudojimą, kurie reikalingi baziniam dalyvumui nustatyti (toliau – medicininiai dokumentai) pateikti Agentūrai per ESPBI IS, asmenį gydantis gydytojas vizito ar konsultacijos metu įteikia asmeniui ar atstovui ar elektroninių ryšių priemonėmis pateikia Agentūrai šiuos dokumentus (Agentūrai teikiami elektroniniai dokumentai arba popierinių dokumentų skaitmeninės kopijos):
10. Asmenį gydantis gydytojas, nustatęs, kad asmens sveikatos būklė nepasikeitusi nuo paskutinio kompensacijos poreikio vertinimo, klinikiniuose elektroniniuose dokumentuose arba siuntime į Agentūrą, nurodo, tikslią (-ias) diagnozę (-es) ir patvirtina, kad asmens sveikatos būklė nuo paskutinio kompensacijos poreikio vertinimo nepasikeitė. Tokiu atveju asmeniui papildomų tyrimų atlikti ir jų rezultatų pateikti Agentūrai nereikia.
11. Jei klinikinius elektroninius dokumentus arba siuntimą į Agentūrą pildo stacionare asmenį gydantis gydytojas, jis prireikus raštu kreipiasi į šeimos medicinos ar pirminės psichikos sveikatos priežiūros paslaugas teikiantį gydytoją dėl klinikinių elektroninių dokumentų arba siuntimo į Agentūrą parengimo ar dėl informacijos, reikalingos rengiant siuntimą į Agentūrą, papildymo (kreipimesi nurodomos stacionare asmenį gydančio gydytojo pareigos, vardas, pavardė ir asmens, dėl kurio kreipiamasi, vardas, pavardė, gimimo data, prašomų duomenų gavimo pagrindas, jų naudojimo tikslas, teikimo būdas ir duomenų apimtis).
12. Per 60 darbo dienų nuo klinikinių elektroninių dokumentų arba siuntimo į Agentūrą parengimo asmuo ar atstovas turi kreiptis į Agentūrą dėl kompensacijos poreikio nustatymo Aprašo 13 punkte nurodytais būdais. Jei per šį laikotarpį asmuo ar atstovas dėl kompensacijos poreikio nustatymo į Agentūrą nesikreipia, klinikiniai elektroniniai dokumentai arba siuntimas į Agentūrą rengiamas iš naujo Aprašo 8 punkte nustatyta tvarka.
13. Asmuo ar atstovas kompensacijos poreikiui vertint Aprašo 9 ir 14 punktuose nurodytus dokumentus gali pateikti:
13.2. paštu arba per kurjerį (siunčiamų dokumentų kopijos turi būti patvirtintos šiuos dokumentus išdavusios Lietuvos Respublikos ar užsienio valstybės institucijos, notaro (ar asmens, įgalioto atlikti notarinius veiksmus), konsulinio pareigūno arba kompetentingo užsienio valstybės pareigūno);
13.3. elektroninių ryšių priemonėmis:
14. Asmuo ar atstovas Agentūrai pateikia:
14.1. laisvos formos prašymą nustatyti kompensacijos poreikį. Jei asmuo dėl savo sveikatos būklės negali pats parašyti ir pasirašyti prašymo, jį parašo ir pasirašo atstovas. Šiame prašyme asmuo nurodo savo ar savo ir asmens, dėl kurio kreipiasi (jeigu kreipiasi atstovas), vardą, pavardę, gimimo datą, kontaktinį telefono ryšio numerį ir (arba) elektroninio pašto adresą, nuolatinės gyvenamosios vietos adresą ir prašymą nustatyti kompensacijos poreikį asmeniui (nurodo vardą, pavardę);
14.2. asmens, kuriam prašoma nustatyti kompensacijos poreikį, asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą (pasą arba asmens tapatybės kortelę arba leidimą nuolat ar laikinai gyventi Lietuvos Respublikoje arba gimimo liudijimą, jei vaikas yra gimęs iki 2017 m. sausio 1 d.) ar jo kopiją, išskyrus Aprašo 15 punkte nustatytus atvejus, kai asmens tapatybę patvirtinantis dokumentas ar jo kopija neteikiama;
14.3. jeigu prašymą ir dokumentus teikia asmens atstovas ‒ atstovavimą patvirtinantį dokumentą (teismo sprendimo rezoliucinę dalį, įgaliojimą, atstovavimo sutarties esmines nuostatas dėl atstovavimo, įsakymą; dokumentas neteikiamas, jeigu prašymą ir dokumentus teikia vienas iš asmens tėvų (įtėvių), pilnamečių vaikų ar sutuoktinis).
15. Jeigu prašymas ir dokumentai teikiami asmeniškai atvykus į Agentūrą, padaromos ir patvirtinamos pateiktų dokumentų, išskyrus asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą, kopijos, ir dokumentai grąžinami juos pateikusiam asmeniui. Asmens tapatybę patvirtinantis dokumentas, įsitikinus prašymą ir dokumentus pareikusio asmens tapatybe, grąžinamas jį pateikusiam asmeniui, dokumento kopija nedaroma.
Jeigu prašymas ir dokumentai teikiami per atstovą arba siunčiami pašto siunta, elektroniniu paštu ar kitomis elektroninių ryšių priemonėmis, arba per kurjerį, prie prašymo turi būti pridedamos visų reikiamų dokumentų kopijos, įskaitant asmens tapatybę patvirtinančio dokumento kopiją, išskyrus šiame Aprašo punkte nustatytus atvejus, kai asmens tapatybę patvirtinančio dokumento kopija neteikiama.
Jeigu prašymas ir dokumentai siunčiami elektroniniu paštu, prašymas turi būti pasirašytas kvalifikuotu elektroniniu parašu, atitinkančiu 2014 m. liepos 23 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamente (ES) Nr. 910/2014 dėl elektroninės atpažinties ir elektroninių operacijų patikimumo užtikrinimo paslaugų vidaus rinkoje, kuriuo panaikinama Direktyva 1999/93/EB, nustatytus kvalifikuotam elektroniniam parašui keliamus reikalavimus, o prašymą ir dokumentus teikiančio asmens tapatybę patvirtinančio dokumento kopija neteikiama arba pateikiamos paprastu parašu pasirašyto prašymo ir dokumentų skaitmeninės kopijos.
Jeigu asmuo prašymą ir dokumentus teikia elektroninių ryšių priemonėmis ir jeigu valstybės elektroninės valdžios sistemoje teikiama tokia elektroninė paslauga, leidžianti nustatyti asmens tapatybę, kartu su prašymu ir dokumentais prašymą ir dokumentus teikiančio asmens tapatybę patvirtinančio dokumento kopija neteikiama.
III SKYRiUS
KOMPENSACIJOS POREIKIO NUSTATYMAS
16. Individualios pagalbos kompensacijos poreikis nustatomas kompleksiškai vertinant asmens bazinį funkcionavimo lygmenį ir individualios pagalbos poreikį, išskyrus atvejus, nurodytus Aprašo IV skyriuje. Nustatant individualios pagalbos kompensacijos poreikį, pildomas Agentūros direktoriaus patvirtintos formos Kompensacijų poreikio vertinimo aktas (toliau – Kompensacijų poreikio vertinimo aktas).
17. Automobilio kompensacijos poreikis nustatomas asmenims, kurių judėjimo funkcijų sutrikimai yra ilgalaikiai ir (ar) negrįžtami pagal Lengvojo automobilio ar jo techninio pritaikymo išlaidų kompensacijos poreikio nustatymo kriterijų sąraše (2 priedas) nurodytus kriterijus (pildomas Kompensacijų poreikio vertinimo aktas).
18. Agentūros teritorinis skyrius, nustatydamas kompensacijos poreikį:
18.1. sprendžia dėl poreikio asmeniui atvykti į Agentūrą ar Agentūros valstybės tarnautojams ar darbuotojams, dirbantiems pagal darbo sutartį ir gaunantiems darbo užmokestį iš valstybės biudžeto ir valstybės pinigų fondų (toliau kartu – darbuotojai), vykti pas asmenį į jo nuolatinę gyvenamąją vietą ar sveikatos priežiūros įstaigą (kai asmuo dėl sunkaus organizmo funkcijų sutrikimo negali pats atvykti į Agentūrą) bei kompensacijos poreikio vertinimo datos ir laiko ir apie tai elektroninių ryšių priemonėmis (nurodytomis prašyme), nepavykus susiekti elektroninių ryšių priemonėmis, – raštu informuoja asmenį ar atstovą prašyme nurodytu nuolatinės gyvenamosios vietos adresu;
18.2. kai vertinamas individualios pagalbos kompensacijos poreikis:
18.2.1. užpildo Individualios pagalbos poreikio klausimyną (Neįgalumo lygio nustatymo kriterijų ir tvarkos aprašo, patvirtinto Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro, Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro ir Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministro 2005 m. kovo 23 d. įsakymu Nr. V-188/A1-84/ISAK-487 „Dėl Neįgalumo nustatymo kriterijų ir tvarkos aprašo patvirtinimo“, pagal vertinamo asmens amžių, kai kompensacijos poreikis vertinamas asmenims nuo 4 metų iki pilnametystės, išskyrus asmenis, kurie yra (buvo) draudžiami valstybiniu socialiniu draudimu, arba Dalyvumo lygio nustatymo kriterijų ir tvarkos aprašo 3 priedas, kai kompensacijos poreikis vertinamas pilnamečiams arba asmenims iki pilnametystės, jeigu jie yra (buvo) draudžiami valstybiniu socialiniu draudimu (toliau kartu – klausimynas), kuriame įvertinamas asmens individualios pagalbos poreikis įvairiose asmens gyvenimo srityse bei aplinkos veiksnių įtaka asmens savarankiškumui ir nustatomas individualios pagalbos poreikio mastas balais (išskyrus senatvės pensijos amžių sukakusiems asmenims). Jeigu individualios pagalbos teikimo išlaidų kompensacijos poreikis vertinamas kartu su dalyvumo ar neįgalumo lygiu, naudojamas dalyvumo ar neįgalumo lygio nustatymo metu užpildytas klausimynas;
18.2.2. senatvės pensijos amžių sukakusiam asmeniui, raštu kreipiasi į asmens nuolatinės gyvenamosios vietos savivaldybės administraciją dėl klausimyno užpildymo ir nurodo asmens, kurio individualios pagalbos kompensacijos poreikis vertinamas, vardą ir pavardę, gimimo datą, gyvenamosios vietos adresą, telefono ryšio numerį ir (ar) elektroninio pašto adresą, prireikus – asmens atstovo vardą ir pavardę, telefono ryšio numerį ir (ar) elektroninio pašto adresą. Savivaldybės administracija gali perduoti užpildyti klausimyną asmens nuolatinės gyvenamosios vietos savivaldybės seniūnijos darbuotojui ar socialinių paslaugų įstaigos socialiniam darbuotojui;
18.3. vertina duomenis, pateiktus klinikiniuose elektroniniuose dokumentuose arba siuntime į Agentūrą, ir medicininiuose dokumentuose ir, vertinant asmeniui individualios pagalbos kompensacijos poreikį, nustato asmens bazinį funkcionavimo lygmenį (pildomas Kompensacijų poreikio vertinimo aktas);
18.4. prireikus raštu kreipiasi į:
18.4.1. asmens sveikatos priežiūros įstaigą, kurios asmenį gydantis gydytojas parengė klinikinius elektroninius dokumentus arba siuntimą į Agentūrą (nurodydama asmens, dėl kurio kreipiamasi, vardą, pavardę, gimimo datą, prašomų duomenų gavimo pagrindą, jų naudojimo tikslą, teikimo būdą ir apimtį), dėl papildomų medicininių dokumentų (informacijos), reikalingų baziniam funkcionavimo lygmeniui ir (ar) automobilio kompensacijos poreikiui nustatyti, pateikimo, jeigu gauti klinikiniai elektroniniai ar medicininiai dokumentai yra neišsamūs ar jų nepakanka;
18.4.2. kitas įstaigas ar institucijas dėl papildomų dokumentų (informacijos), reikalingų asmens kompensacijos poreikiui nustatyti, pateikimo (nurodydama asmens, dėl kurio kreipiamasi, vardą, pavardę, gimimo datą, prašomų duomenų gavimo pagrindą, jų naudojimo tikslą, teikimo būdą ir apimtį), jeigu gauti medicininiai ar kiti dokumentai yra neišsamūs ar jų nepakanka;
18.4.3. tretinio lygio asmens sveikatos priežiūros paslaugas teikiančią įstaigą dėl papildomo asmens sveikatos ištyrimo, nurodydama asmens, kurio kompensacijos poreikis vertinamas, vardą, pavardę, gimimo datą ir priežastį, dėl kurios prašo papildomo asmens sveikatos ištyrimo. Už tretinio lygio asmens sveikatos priežiūros paslaugas teikiančios įstaigos suteiktas paslaugas Agentūra apmoka iš einamiesiems metams Agentūrai skirtų Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto asignavimų.
19. Asmeniui pirmą kartą kreipiantis dėl individualios pagalbos kompensacijos poreikio nustatymo, klausimynas pildomas Agentūros kvietimu asmeniui atvykus į Agentūrą ar asmens nuolatinėje gyvenamojoje vietoje ar socialinės globos įstaigoje, ar sveikatos priežiūros įstaigoje Lietuvos Respublikoje (kai asmuo dėl sunkaus organizmo funkcijų sutrikimo negali pats atvykti į Agentūrą) (toliau – asmens buvimo vieta). Prireikus, Agentūros darbuotojams vykstant į asmens buvimo vietą, gali būti pasitelkiama mobili komanda, kuri įvertina asmens individualios pagalbos poreikį įvairiose asmens gyvenimo srityse bei aplinkos veiksnių įtaką asmens savarankiškumui kasdienėje veikloje ir nustato individualios pagalbos poreikio mastą balais. Į mobilios komandos sudėtį įtraukiami asmens nuolatinės gyvenamosios vietos savivaldybės administracijos direktoriaus paskirti darbuotojai ar socialinių paslaugų įstaigos socialiniai darbuotojai, taip pat prireikus gali būti įtraukti kitų institucijų ir (ar) paslaugų teikėjų atstovai (pavyzdžiui, asmenų su negalia nevyriausybinių organizacijų (toliau – NVO) atstovai). Mobilios komandos sudėtį, jos darbo organizavimo tvarką nustato Agentūros direktorius.
20. Savivaldybės administracijos direktoriaus paskirtas darbuotojas ar asmens nuolatinės gyvenamosios vietos savivaldybės seniūnijos darbuotojas ar socialinių paslaugų įstaigos socialinis darbuotojas, pildydamas klausimyną senatvės pensijos amžių sukakusiam asmeniui, per 10 darbo dienų nuo Agentūros kreipimosi dėl klausimyno užpildymo, nurodyto Aprašo 18.2.2 papunktyje, gavimo dienos:
20.1. sprendžia dėl klausimyno pildymo vietos ir laiko ir apie tai informuoja asmenį. Jeigu dėl funkcinių organizmo sutrikimų asmuo negali atvykti į savivaldybės darbuotojo ar įgalioto darbuotojo nurodytą vietą, klausimynas pildomas asmens buvimo vietoje;
21. Jei dėl objektyvių priežasčių per Aprašo 20 punkte nurodytą terminą klausimynas negali būti užpildytas, savivaldybės administracijos direktoriaus paskirtas darbuotojas raštu informuoja Agentūrą apie priežastis, dėl kurių klausimynas negali būti užpildytas, ir nurodo užpildyto klausimyno pateikimo datą.
22. Jei savivaldybės administracijos direktoriaus paskirto darbuotojo ar asmens nuolatinės gyvenamosios vietos savivaldybės seniūnijos darbuotojo ar socialinių paslaugų įstaigos socialinio darbuotojo užpildytame klausimyne pateikta informacija neatitinka ir (ar) prieštarauja informacijai, pateiktai klinikiniuose elektroniniuose dokumentuose arba siuntime į Agentūrą, savivaldybės administracijos direktoriaus paskirtas darbuotojas ar asmens nuolatinės gyvenamosios vietos savivaldybės seniūnijos darbuotojas ar socialinių paslaugų įstaigos socialinis darbuotojas klausimyną užpildo iš naujo, dalyvaujant asmeniui ir Agentūros atstovui (-ams). Tokiu atveju anksčiau užpildytas klausimynas netenka galios.
23. Klausimynas pildomas elektroninių ryšių priemonėmis:
23.1. kai individualios pagalbos kompensacijos poreikis vertinamas ne pirmą kartą, išskyrus atvejus, kai asmuo ar atstovas bet kuriuo metu nuo prašymo nustatyti individualios pagalbos kompensacijos poreikį pateikimo Agentūrai dienos iki klausimyno pildymo pabaigos išreiškia norą (raštu arba žodžiu) (nurodomas asmens, kurio kompensacijos poreikis vertinamas, vardas, pavardė ir gimimo data) atvykti į Agentūrą ir dalyvauti pildant klausimyną arba kai Agentūrai kyla abejonių dėl asmens ar atstovo pateiktos informacijos teisingumo. Šiais atvejais klausimynas pildomas Aprašo 19 punkte nustatyta tvarka;
23.2. kai individualios pagalbos kompensacijos poreikis vertinamas pirmą kartą, Lietuvos Respublikos Vyriausybės paskelbto karantino Lietuvos Respublikos teritorijoje laikotarpiu;
23.3. kai dėl asmens, gyvenančio užsienyje, individualios pagalbos kompensacijos poreikio vertinimo kreipiasi pensiją ar išmoką mokanti institucija ir asmuo ar atstovas pateikia prašymą pildyti klausimyną elektroninių ryšių priemonėmis (nurodomas asmens, kurio individualios pagalbos kompensacijos poreikis vertinamas, vardas, pavardė ir gimimo data).
24. Klausimynas gali būti pildomas dalyvaujant tik asmens atstovui, kai asmens individualios pagalbos kompensacijos poreikis vertinamas pakartotinai ir asmuo dėl organizmo funkcijų sutrikimo negali atvykti į Agentūrą ir iš pateiktų medicininių bei kitų dokumentų nekyla abejonių dėl individualios pagalbos kompensacijos poreikio nustatymo.
25. Klausimynas individualios pagalbos kompensacijos poreikiui nustatyti nepildomas, kai:
25.1. dėl asmens, gyvenančio užsienyje, individualios pagalbos kompensacijos poreikio nustatymo kreipiasi pensiją ar išmoką mokanti institucija, išskyrus atvejus, kai asmuo ar atstovas pateikia prašymą (nurodomas asmens, kurio individualios pagalbos kompensacijos poreikis vertinamas, vardas, pavardė ir gimimo data), kad klausimynas būtų pildomas, tokiu atveju klausimynas pildomas asmens ar atstovo prašyme nurodytu būdu (atvykus į Agentūrą arba elektroninių ryšių priemonėmis);
26. Kartu su asmeniu ar atstovu, jiems raštu sutikus (nurodomas asmens, kurio kompensacijos poreikis vertinamas, vardas, pavardė ir gimimo data, NVO atstovo atstovaujama organizacija, vardas ir pavardė), stebėtojo teisėmis, pildant klausimyną, gali dalyvauti NVO atstovas, kuris negali užduoti klausimų ir (ar) teikti pastabų, pasiūlymų ir (ar) reikšti savo nuomonę.
27. Jei asmens sveikatos būklė atitinka daugiau nei vieną bazinį funkcionavimo lygmens kriterijų, nurodytą Bazinio funkcionavimo lygmens nustatymo kriterijų sąraše (1 priedas), vertinama pagal kriterijų, kuris numato mažesnę balų skaitinę vertę.
28. Tuo atveju, kai asmens sveikatos būklė neatitinka nė vieno kriterijaus, nurodyto Bazinio funkcionavimo lygmens nustatymo kriterijų sąraše (1 priedas) ir (arba) Lengvojo automobilio ar jo techninio pritaikymo išlaidų kompensacijos poreikio nustatymo kriterijų sąraše (2 priedas), asmeniui kompensacijos poreikis nenustatomas.
29. Nustatant individualios pagalbos kompensacijos poreikį pilnamečiams asmenims arba asmenims iki pilnametystės, jeigu jie yra (buvo) draudžiami valstybiniu socialiniu draudimu, užpildytame klausimyne nurodytų balų suma prilyginama asmens savarankiškumo koeficientams:
30. Nustatant 4–6 metų asmenims individualios pagalbos kompensacijos poreikį, užpildytame klausimyne nurodytų balų suma prilyginama asmens savarankiškumo koeficientams:
31. Nustatant 7–17 metų asmenims individualios pagalbos kompensacijos poreikį, užpildytame klausimyne nurodytų balų suma prilyginama asmens savarankiškumo koeficientams:
33. Nustatant individualios pagalbos kompensacijos poreikį, bazinio funkcionavimo lygmens kriterijui priskirtas balas dauginamas iš individualios kompensacijos poreikio koeficiento ir gautas balų skaičius prilyginamas individualios kompensacijos poreikio lygiui:
34. Jei gautas balų skaičius yra didesnis nei 40 balų, individualios pagalbos kompensacijos poreikis nenustatomas.
35. Asmenų iki 4 metų bazinio funkcionavimo lygmens (medicininės dalies) balus prilyginant individualios pagalbos kompensacijos poreikiui:
35.1. jei bazinio funkcionavimo lygmuo įvertintas 10 balų, nustatomas pirmo lygio individualios pagalbos kompensacijos poreikis;
35.2. jei bazinio funkcionavimo lygmuo įvertintas 20 balų, nustatomas antro lygio individualios pagalbos kompensacijos poreikis;
35.3. jei bazinio funkcionavimo lygmuo įvertintas 30 balų, nustatomas trečio lygio individualios pagalbos kompensacijos poreikis;
36. Agentūra priima motyvuotą sprendimą nevertinti asmens kompensacijos poreikio, kai:
36.1. kviečiamas asmuo, kurio kompensacijos poreikis vertinamas, ar atstovas be pateisinamų priežasčių neatvyksta į Agentūrą. Pateisinamomis pripažįstamos šios neatvykimo priežastys: šeimos nario ar artimojo giminaičio mirtis, nelaimingas atsitikimas, liga, su(si)žalojimas, gimdymas, šeimos nario priežiūra ar slaugymas, informacijos apie kompensacijos poreikio vertinimą iš Agentūros negavimas ar pavėluotas gavimas, kitos nuo asmens nepriklausančios neatvykimo priežastys, Agentūros direktoriaus nustatyta tvarka pripažintos pateisinamomis;
37. Apie priimtą sprendimą nevertinti kompensacijos poreikio asmuo ar atstovas informuojamas per 3 darbo dienas nuo sprendimo priėmimo dienos, elektroninių ryšių priemonėmis arba paštu pateikiant asmeniui sprendimo kopiją arba išrašą, išskyrus Aprašo 36.3 papunktyje nurodytą atvejį, kai prašymą nustatyti kompensacijos poreikį pateikė pats asmuo.
38. Jei asmuo dėl pateisinamų priežasčių, nurodytų Aprašo 36.1 papunktyje, praleidžia kompensacijos poreikio vertinimo laiką ir Agentūros direktoriaus nustatyta tvarka pateikia prašymą, kompensacijos poreikio termino pradžia gali būti nustatyta atgaline data, jeigu Agentūrai pateikiami visi Aprašo 8 ar 9 ir 14 punktuose nurodyti dokumentai (duomenys), būtini kompensacijos poreikio termino pradžiai nustatyti atgaline data, bet ne daugiau kaip už dvylika mėnesių, skaičiuojant nuo dokumentų (duomenų) gavimo Agentūroje dienos.
IV SKYRIUS
SPECIALŪS INDIVIDUALIOS PAGALBOS KOMPENSACIJOS POREIKIO NUSTATYMO ATVEJAI
39. Asmeniui, kurio sveikatos būklė dėl įgimtų ar įgytų negrįžtamų organizmo funkcijų sutrikimų yra ypač sunki ir dėl to jis negali savimi pasirūpinti, nustatomas pirmo lygio individualios pagalbos kompensacijos poreikis, nevertinant bazinio funkcionavimo lygmens ir individualios pagalbos poreikio, jeigu asmens sveikatos būklė atitinka bent vieną kriterijų, nurodytą Specialių individualios pagalbos teikimo išlaidų kompensacijos poreikio nustatymo kriterijų sąraše (3 priedas).
V SKYRIUS
KOMPENSACIJOS POREIKIO TERMINAI IR ATSIRADIMO LAIKAS
41. Kompensacijos poreikio terminas nustatomas vadovaujantis Įstatymo 20 straipsnio 3 dalies ir 21 straipsnio 2 dalies nuostatomis.
42. Tais atvejais, kai asmens organizmo funkcijų sutrikimai yra nuolatinio ir negrįžtamo pobūdžio ir neprognozuojamas individualios pagalbos poreikio masto sumažėjimas, galintis daryti įtaką asmens individualios pagalbos kompensacijos poreikio padidėjimui, arba asmens judėjimo funkcijų sutrikimai yra nuolatinio, nekintamo pobūdžio, vertinant kompensacijos poreikį, jo terminas nustatomas neterminuotai.
43. Kompensacijos poreikio termino pradžia yra laikoma prašymo nustatyti kompensacijos poreikį Agentūroje gavimo diena, išskyrus 44 punkte nurodytą atvejį.
44. Kai asmuo dėl individualios pagalbos kompensacijos poreikio kreipiasi nepasibaigus anksčiau nustatyto individualios pagalbos kompensacijos poreikio terminui ir asmeniui nustatomas didesnis, nei buvo, asmens individualios pagalbos kompensacijos poreikis, individualios pagalbos kompensacijos poreikis nustatomas nuo Agentūros naujo sprendimo dėl asmens individualios pagalbos kompensacijos poreikio nustatymo priėmimo dienos, bet ne vėliau kaip nuo kitos dienos nuo prieš tai galiojusio sprendimo termino paskutinės dienos.
45. Kai atliekamas pakartotinis individualios pagalbos kompensacijos poreikio vertinimas, individualios pagalbos kompensacijos poreikio termino pradžia yra Agentūros direktoriaus ar jo įgalioto valstybės tarnautojo sprendimo priėmimo diena, išskyrus Aprašo 46 punkte nurodytą atvejį.
46. Kai, atlikus pakartotinį kompensacijos poreikio vertinimą, nustatomas mažesnio lygio individualios pagalbos kompensacijos poreikis, individualios pagalbos kompensacijos poreikio termino pradžia yra Agentūros teritorinio skyriaus sprendime nurodyta individualios pagalbos kompensacijos poreikio termino pradžia.
47. Jeigu Vyriausybės paskelbto karantino Lietuvos Respublikos teritorijoje laikotarpiu ir 90 kalendorinių dienų po jo baigiasi asmeniui nustatyto individualios pagalbos kompensacijos poreikio galiojimo terminas ir šiuo laikotarpiu asmuo nesikreipė į Agentūrą dėl individualios pagalbos kompensacijos poreikio nustatymo, nustatyto individualios pagalbos kompensacijos poreikio galiojimo terminas tęsiamas iki Vyriausybės paskelbto karantino Lietuvos Respublikos teritorijoje pabaigos ir dar 90 kalendorinių dienų jam pasibaigus. Nauji dokumentai, nurodyti Aprašo 50 punkte, asmeniui neišduodami, o anksčiau išduoti galioja Vyriausybės paskelbto karantino Lietuvos Respublikos teritorijoje laikotarpiu ir dar 90 kalendorinių dienų jam pasibaigus.
VI SKYRIUS
SPRENDIMŲ PRIĖMIMAS IR DOKUMENTŲ IŠDAVIMAS
48. Agentūros teritorinis skyrius per 20 darbo dienų nuo Aprašo 8 arba 9 ir 14 punktuose nurodytų dokumentų gavimo dienos atlieka kompensacijos poreikio vertinimą ir priima sprendimus dėl asmens kompensacijos poreikio termino (toliau – sprendimas dėl kompensacijos poreikio).
49. Jei dėl objektyvių priežasčių per Aprašo 48 punkte nurodytą terminą asmens kompensacijos poreikio vertinimas negali būti atliktas, Agentūros direktoriaus ar jo įgalioto valstybės tarnautojo sprendimu asmens kompensacijos poreikio vertinimo terminas gali būti pratęstas ne ilgiau kaip 10 darbo dienų. Asmeniui apie priimtą sprendimą dėl asmens kompensacijos poreikio vertinimo termino pratęsimo pranešama raštu per 3 darbo dienas nuo šio sprendimo priėmimo dienos, pateikiant jo kopiją (nuorašą).
50. Agentūra, priėmusi sprendimą dėl asmens kompensacijos poreikio, per 3 darbo dienas asmeniui išduoda arba išsiunčia prašyme nurodytu nuolatinės gyvenamosios vietos adresu:
VII SKYRIUS
SPRENDIMŲ APSKUNDIMO TVARKA IR PAKARTOTINIS KOMPENSACIJOS POREIKIO VERTINIMAS
51. Agentūros teritorinių skyrių sprendimai, nurodyti Aprašo 36 ar 48 punkte, gali būti skundžiami Agentūros direktoriui:
51.1. per 20 darbo dienų nuo dokumentų, nurodytų Aprašo 37 ar 50 punkte, gavimo dienos, kai asmuo ar atstovas nesutinka su Agentūros teritorinio skyriaus sprendimu;
52. Aprašo 51 punkte nurodytų skundų padavimo terminus Agentūros direktorius gali atnaujinti, jeigu jie praleisti dėl pateisinamų priežasčių, nurodytų Aprašo 36.1 papunktyje.
53. Agentūros direktoriaus įgaliotas valstybės tarnautojas atlieka pakartotinį kompensacijos poreikio vertinimą Aprašo III skyriuje nustatyta tvarka:
53.1. asmeniui nesutikus su Agentūros teritorinio skyriaus priimtu sprendimu, kai Agentūros direktoriaus įgaliotas valstybės tarnautojas priima sprendimą atlikti pakartotinį kompensacijos poreikio vertinimą;
53.2. pensiją ar išmoką mokančiai institucijai nesutinkant su Agentūros teritorinio skyriaus priimtu sprendimu;
54. Pakartotinis kompensacijos poreikio vertinimas Aprašo 53.1 papunktyje nurodytu atveju atliekamas remiantis tik tais dokumentais ir (ar) informacija, kuri Agentūrai buvo pateikta arba Agentūros turėjo būti surinkta priimant skundžiamą sprendimą.
55. Asmens pakartotinis kompensacijos poreikio vertinimas atliekamas ir sprendimas dėl asmens kompensacijos poreikio nustatymo priimamas per 20 darbo dienų nuo visų vertinimui atlikti reikalingų dokumentų gavimo Agentūroje dienos arba kai pakartotinis kompensacijos poreikis vertinamas vykdant Lietuvos administracinių ginčų komisijos sprendimą – per Lietuvos administracinių ginčų komisijos nustatytą terminą.
56. Tuo atveju, kai, nagrinėjant išmoką mokančios institucijos skundą, Agentūra pakviečia asmenį dalyvauti atliekant pakartotinį kompensacijos poreikio vertinimą, apie tai informuojama išmoką mokanti institucija, nurodant pakartotinio vertinimo vietą ir laiką. Jeigu kviečiamas asmuo neatvyksta į Agentūrą, pakartotinis kompensacijos poreikio vertinimas atliekamas jam nedalyvaujant.
57. Atliekant pakartotinį kompensacijos poreikio vertinimą, Agentūra turi teisę pasitelkti ekspertus.
58. Jei per Aprašo 55 punkte nurodytus terminus pakartotinis kompensacijos poreikio vertinimas negali būti atliktas, Agentūros direktoriaus ar jo įgalioto valstybės tarnautojo sprendimu terminas gali būti pratęstas ne ilgiau kaip 10 darbo dienų. Asmeniui apie priimtą sprendimą dėl jo kompensacijos poreikio vertinimo termino pratęsimo pranešama raštu per 3 darbo dienas nuo sprendimo priėmimo dienos, pateikiant jo nuorašą (kopiją).
59. Jei asmuo, apskundęs Agentūros sprendimą dėl kompensacijos poreikio nustatymo, iš naujo kreipiasi dėl kompensacijos poreikio nustatymo, jo pateiktas skundas nenagrinėjamas ir apie tai asmeniui pranešama raštu, nurodant skundo nenagrinėjimo priežastį (-is).
60. Atlikus pakartotinį kompensacijos poreikio vertinimą, asmeniui išduodami (išsiunčiami) atitinkami dokumentai, nurodyti Aprašo 50 punkte.
61. Jeigu asmuo ar atstovas ar pensiją ar išmoką mokanti institucija nesutinka su Agentūros direktoriaus ar jo įgalioto atstovo sprendimu dėl kompensacijos poreikio nustatymo, šis sprendimas per 20 darbo dienų nuo sprendimo dėl asmens kompensacijos poreikio (dokumento nuorašo (kopijos)) gavimo dienos gali būti skundžiamas Lietuvos administracinių ginčų komisijai Lietuvos Respublikos ikiteisminio administracinių ginčų nagrinėjimo tvarkos įstatymo nustatyta tvarka, o Lietuvos administracinių ginčų komisijos sprendimas – teismui Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo nustatyta tvarka.
VIII SKYRIUS
BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS
63. Už klinikinių elektroninių dokumentų parengimą ar siuntimo į Agentūrą kompensacijos poreikio nustatyti teisingumą atsako asmenį gydantis gydytojas.
64. Už konkrečios konsultacijos išvados teisingumą atsako konsultaciją suteikęs ir išvadą parengęs gydytojas specialistas. Apie gautus neteisingus medicininius dokumentus Agentūra raštu informuoja asmens sveikatos priežiūros įstaigos, kurioje dirba asmenį gydantis ir (ar) jį konsultavęs gydytojas, vadovą, nurodydamas medicininio dokumento datą, pavadinimą, dokumentą parengusio asmens pareigas, vardą ir pavardę. Agentūra, gavusi iš asmens sveikatos priežiūros paslaugas teikiančių įstaigų papildomas išvadas, Agentūros direktoriaus nustatyta tvarka atlikusi išsamų (-ius) tyrimą (-us) ir nustačiusi, kad pateikti neteisingi duomenys, t. y. padarytas šiurkštus pažeidimas, bet šis pažeidimas neturi veikos, dėl kurios gydytojui gali būti taikoma baudžiamoji atsakomybė, požymių, raštu informuoja Valstybinę akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnybą prie Sveikatos apsaugos ministerijos, pateikdama jai motyvuotą kreipimąsi, kuriame nurodo gydytojo, dėl kurio kreipiasi, vardą, pavardę, gydymo įstaigą, pareigas, ir tyrimo dokumentų kopijas.
65. Už asmens supažindinimą su kompensacijos poreikio nustatymo procedūra, klausimyno pildymo tvarka ir už asmens kompensacijos poreikio vertinimo teisingumą ir pagrįstumą atsako Agentūros darbuotojai, atlikę kompensacijos poreikio vertinimą.
66. Už sprendimo dėl asmens kompensacijos poreikio nustatymo teisingumą ir pagrįstumą atsako Agentūros teritorinio skyriaus, kuriame vertinamas kompensacijos poreikis ir priimamas sprendimas, vedėjas arba valstybės tarnautojas, Agentūros direktoriaus įgaliotas priimti sprendimus dėl pakartotinio kompensacijos poreikio vertinimo.
68. Asmuo ar atstovas Agentūros direktoriaus nustatyta tvarka turi teisę pateikti prašymą nutraukti kompensacijos poreikio ar pakartotinio kompensacijos poreikio (kai pakartotinis kompensacijos poreikio vertinimas atliekamas dėl asmens ar atstovo pateikto skundo) vertinimo procedūrą.
69. Agentūros priimtų sprendimų periodinė kontrolė atliekama vykdant (ne)planinius Agentūros priimtų sprendimų patikrinimus Agentūros direktoriaus nustatyta tvarka, kuri turi būti suderinta su Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerija.
70. Įgyvendinant Aprašą, asmens duomenys tvarkomi vadovaujantis 2016 m. balandžio 27 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) 2016/679 dėl fizinių asmenų apsaugos tvarkant asmens duomenis ir dėl laisvo tokių duomenų judėjimo ir kuriuo panaikinama Direktyva 95/46/EB (Bendrasis duomenų apsaugos reglamentas) ir kitų teisės aktų, reglamentuojančių asmens duomenų apsaugą ir tvarkymą, nuostatomis.
71. Duomenų subjekto teisės įgyvendinamos duomenų valdytojo, į kurį kreipėsi dėl duomenų subjekto teisių įgyvendinimo, nustatyta tvarka, vadovaujantis Reglamentu (ES) 2016/679.
Individualios pagalbos teikimo, lengvojo automobilio ar jo techninio pritaikymo išlaidų kompensacijų poreikių nustatymo kriterijų ir tvarkos aprašo
1 priedas
BAZINIO FUNKCIONAVIMO LYGMENS NUSTATYMO KRITERIJŲ SĄRAŠAS
Eil. Nr. |
Bazinio funkcionavimo lygmens nustatymo kriterijai ir jų aprašymas |
Balai |
1. |
Visiškas bendrų ir specialių psichikos funkcijų sutrikimas, atsiradęs dėl visų formų šizofrenijos, išeičių stadija |
10 |
2. |
Ligos, būklės ir sutrikimai, kai taikomas nuolatinis enterinis ar parenterinis maitinimas mitybos pakankamumui užtikrinti |
10 |
3. |
Nugaros smegenų pažeidimas C5-6 lygyje, A ir B pagal ASIA (angl. American Spinal Injury Association; toliau – ASIA) klasifikaciją: nėra smulkiosios motorikos, neveikiantys trigalviai žasto raumenys, sutrikusios dubens organų funkcijos, sutrikusi termoreguliacija, pragulos ar jų nuolatinė rizika |
10 |
4. |
Demencija, amnezinis sindromas, kai yra sunkus kognityvinis sutrikimas arba kai protinė būklė pagal trumpą protinės būklės tyrimą MMSE (angl. Mini-mental state examination; toliau – MMSE) įvertinta nuo 0 iki 10 balų, o pagal Blessedo demencijos skalę – 23–28 balais |
20 |
5. |
Vaiko iki 8 metų raidos koeficientas (pagal DISC ar kitą vaiko amžių ir diagnozę atitinkantį testą) bent trijose raidos srityse yra iki 30 % |
20 |
6. |
Lėtinis, progresuojantis, nepasiduodantis optimaliam gydymui IV funkcinės klasės širdies nepakankamumas pagal funkcinės klasės širdies nepakankamumą |
20 |
7. |
Sunkus, progresuojantis, gydymui atsparus kvėpavimo sistemos funkcijos sutrikimas, kai FEV1 yra mažiau nei 40 % normos dydžio ir FEV1/FVC – mažiau nei 70 % arba DLCO – mažiau nei 40 % normos dydžio, arba VO2 max ≤ 15 ml/(kg/min), arba arterinio kraujo pO2 ≤ 55 mm Hg, arba < 60 mm Hg, kai taikoma nuolatinė deguonies terapija |
20 |
8. |
Hemiplegija ar paraplegija, ar kiti labai ryškūs judėjimo (motorikos) funkcijos sutrikimai ar nugaros smegenų pažeidimas (A, B pagal ASIA klasifikaciją ) |
20 |
9. |
Lėtinė inkstų liga (IV–V stadija), gydoma dializėmis, arba būklė po inkstų transplantacijos, kai taikomos dializės |
20 |
10. |
Kepenų nepakankamumo terminalinė stadija |
20 |
11. |
Neprotezuojamos abiejų rankų bigės |
20 |
12. |
Ataksija, hiperkinezė, amiostazinis sindromas |
20 |
13. |
Sunkus įvairiapusis raidos sutrikimas (kodas pagal Tarptautinės statistinės ligų ir sveikatos sutrikimų klasifikacijos dešimtąjį pataisytą ir papildytą leidimą „Sisteminis ligų sąrašas“ (Australijos modifikacija, TLK-10-AM), įdiegtą Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2011 m. vasario 23 d. įsakymu Nr. V-164 „Dėl Tarptautinės statistinės ligų ir sveikatos sutrikimų klasifikacijos dešimtojo pataisyto ir papildyto leidimo „Sisteminis ligų sąrašas“ (Australijos modifikacija, TLK-10-AM) įdiegimo“; toliau – TLK-10-AM – F84) |
20 |
14. |
Vidutinis įvairiapusis raidos sutrikimas (kodas pagal TLK-10-AM – F84) |
30 |
15. |
Vaiko iki 8 metų raidos koeficientas bent trijose raidos srityse pagal DISC yra 31–50 % |
30 |
16. |
Išplitęs piktybinis navikas, kai nustatytas ligos progresavimas ir taikomas paliatyvus gydymas, kuris skiriamas vėžio simptomams palengvinti, bet ne vėžiui gydyti |
30 |
17. |
Didelis bendrų ir specialių psichikos funkcijų sutrikimas: ryškus asmenybės defektas (F.20.X), atsiradęs dėl visų formų šizofrenijos |
30 |
18. |
Vidutinis protinis atsilikimas (kodas pagal TLK-10-AM – F71) |
30 |
19. |
Demencija, kai yra vidutinis pažinimo funkcijos sutrikimas ir kai protinė būklė pagal MMSE įvertinta 11–20 balų, o pagal Blessedo demencijos skalę – 10–22,5 balo |
30 |
20. |
Dažni generalizuoti epilepsijos priepuoliai, pasikartojantys kiekvieną dieną, su demencija (kodas pagal TLK-10-AM – F02), organiniu amneziniu sindromu (kodas pagal TLK-10-AM – F04) arba organiniu asmenybės sutrikimu (kodas pagal TLK-10-AM – F07.0) |
30 |
21. |
Totalinė (visiška sensomotorinė) afazija |
30 |
22. |
Regėjimo sutrikimas, kai geriau matančios akies regėjimo aštrumas su korekcija lygus arba mažesnis nei 0,03 |
30 |
23. |
Malabsorbcijos sindromas, atsiradęs dėl plonųjų žarnų, kasos, skrandžio ligų ar operacijų, sukėlęs didelių vidaus organų sistemų veiklos sutrikimų ir labai ryškų mitybos nepakankamumą (kūno masės indeksas mažesnis nei 16 ir asmuo maitinamas enteriniu ar parenteriniu būdu), kai albuminų koncentracija kraujyje < 20 g/l |
30 |
24. |
Ne mažesnis kaip II laipsnio transplantuoto organo funkcijos nepakankamumas ir atmetimas |
30 |
25. |
Vieni metai po širdies ir (ar) plaučių, kepenų, kasos, inkstų transplantacijos |
30 |
26. |
Neprotezuojamos dviejų galūnių (abiejų kojų ar rankos ir kojos) bigės |
30 |
27. |
Monoplegija, ryški paraparezė, hemiparezė ar tetraparezė, kai raumenų jėga – 1–2 balai, arba kiti labai ryškūs judėjimo (motorikos) funkcijos sutrikimai |
30 |
28. |
Abiejų rankų keturių pirštų, įskaitant nykščius, trūkumas, kai chirurginė korekcija negalima |
30 |
29. |
Vaikui iki 18 metų nustatytas visiškas kurtumas (> 90 dB) arba labai žymus (71–90 dB) ar žymus (56–70 dB) klausos sutrikimo laipsnis |
30 |
30. |
Vaikui iki 14 metų nustatytas cukrinis diabetas arba vyresniam nei 14 metų vaikui nustatyta labili ligos eiga |
30 |
31. |
Vaiko iki 14 metų šlapinimosi sutrikimai, kai būtina protarpinė (interminuojanti) šlapimo pūslės kateterizacija |
30 |
32. |
Ataksija, hiperkinezė, amiostazinis sindromas, kai ryškiai sutrikusi koordinacija |
40 |
33. |
Regėjimo sutrikimas, kai geriau matančios akies regėjimo aštrumas su korekcija yra didesnis nei 0,03 ir mažesnis ar lygus 0,05 arba geriau matančios akies akipločio koncentrinis susiaurėjimas yra iki 10 laipsnių nuo fiksacijos taško |
40 |
34. |
Sunkus kvėpavimo sistemos funkcijos sutrikimas, kai FEV1 yra mažiau nei 40 % normos dydžio ir FEV1/FVC – mažiau nei 70 % arba DLCO – mažiau nei 40 % normos dydžio, arba VO2 maks. ≤ 15 ml/(kg/min.), arba arterinio kraujo pO2 ≤ 55 mm Hg, arba < 60 mm Hg, kai yra šie kvėpavimo sistemos ligų padariniai: tracheostoma, pleuros fistulė, trachėjos stentas |
40 |
35. |
Sunkios ir komplikuotos eigos odos ligos ir būklės, kai pažeistos odos paviršius užima > 50 % kūno odos paviršiaus arba pažeistos abi plaštakos ar abu padai: pūslinė liga (kodas pagal TLK-10-AM – L10), pemfigoidas (kodas pagal TLK-10-AM – L12), atopinis dermatitas – eritmoderminė forma vaikams (kodas pagal TLK-10-AM – L20), sunkios psoriazės formos (kodai pagal TLK-10-AM – L40.1, L40.5, L40.9), įgimta epidermolizė (kodas pagal TLK-10-AM – Q81), odos T limfoma (kodai pagal TLK-10-AM – C84, C85) |
40 |
36. |
III–IV laipsnio stuburo deformacijos |
40 |
37. |
Ryški monoparezė, hemiparezė ar paraparezė, kai raumenų jėga – 3–4 balai, arba kiti labai ryškūs motorikos funkcijos sutrikimai |
40 |
38. |
Peties ir (ar) alkūnės sąnarių ankilozė, kai pažeisti ne mažiau kaip 3 sąnariai |
40 |
39. |
Klubo sąnario ankilozė arba ryški kontraktūra (sulenkimas – 10–300), kai judėjimui nuolat reikia techninių pagalbos priemonių: neįgaliojo vežimėlis, vaikštynė, ramentai ar kt. |
40 |
40. |
Kelio sąnario ankilozė arba labai ryški kontraktūra (sulenkimas – mažiau nei 1000, ištiesimas – ne mažiau nei 150) |
40 |
41. |
Čiurnos sąnario ankilozė funkciškai nepatogioje padėtyje |
40 |
42. |
Abiejų kojų arterijų aterosklerozė (kodai pagal TLK-10-AM – I70, I70.2), esant ne mažesnės kaip II B stadijos arterinės kraujotakos nepakankamumui pagal Fonteno klasifikaciją arba 3 klinikinę kategoriją pagal Rutherfordą |
40 |
43. |
C5–C6 klasės pagal CEAP (angl. Classification for Clinical, Etiological, Anatomical and Pathophysiological) klasifikaciją abiejų kojų lėtinis veninės kraujotakos nepakankamumas (kodai pagal TLK-10-AM – I80.2, I87.0) |
40 |
44. |
III–IV stadijos (pagal Mikos klasifikaciją) abiejų kojų limfostazė (kodas pagal TLK-10-AM – I89.0) |
40 |
45. |
Abiejų pėdų bigės |
40 |
46. |
Neprotezuojama šlaunies arba blauzdos bigė |
40 |
47. |
Lengvas įvairiapusis raidos sutrikimas (kodas pagal TLK-10-AM – F84) |
40 |
48. |
Vaiko iki 8 metų raidos koeficientas bent trijose raidos srityse pagal DISC yra 51–80 % |
40 |
49. |
Vaikui iki 18 metų nustatytas vidutinis klausos sutrikimo laipsnis (41–55 dB) |
40 |
Individualios pagalbos teikimo, lengvojo automobilio ar jo techninio pritaikymo išlaidų kompensacijų poreikių nustatymo kriterijų ir tvarkos aprašo
2 priedas
LENGVOJO AUTOMOBILIO AR JO TECHNINIO PRITAIKYMO IŠLAIDŲ KOMPENSACIJOS POREIKIO NUSTATYMO KRITERIJŲ SĄRAŠAS
Eil. Nr. |
Lengvojo automobilio ar jo techninio pritaikymo išlaidų kompensacijos poreikio nustatymo kriterijai ir jų aprašymas |
1. |
Bent vienos kojos paralyžius arba ryški parezė (esant monoparezei ar plegijai, paraparezei ar plegijai, hemiparezei ar plegijai, tetraparezei ar plegijai) (kai judėjimui reikia techninių pagalbos priemonių) |
2. |
Sunkus judėjimo ir atramos sistemos funkcinis sutrikimas |
3. |
Labai sutrikusios galūnių funkcijos, kai yra nugaros smegenų pažeidimas pagal ASIA (angl. American Spinal Injury Association) klasifikaciją A, B (kai judėjimui reikia techninių pagalbos priemonių) |
4. |
Abiejų kojų arterijų aterosklerozė, kai kraujotakos nepakankamumas yra ne žemesnės nei II B stadijos pagal Fonteno klasifikaciją arba ne žemesnės nei 2 kategorija pagal Rutherfordo skalę (kai judėjimui reikia techninių pagalbos priemonių) |
5. |
Abiejų kojų lėtinis veninės kraujotakos nepakankamumas (abiejų kojų lėtinė venų liga), C5–C6 klasės klasifikacija pagal CEAP (angl. Classification for Clinical, Etiological, Anatomical and Pathophysiological) klasifikaciją (kai judėjimui reikia techninių pagalbos priemonių) |
6. |
Abiejų kojų limfostazė, III–IV stadija pagal Mikos klasifikaciją (kai judėjimui reikia techninių pagalbos priemonių) |
7. |
Lėtinė inkstų liga, IV–V stadija, kai atliekamos dializės |
8. |
III–IV laipsnio stuburo deformacijos, kai asmeniui stovėti ir judėti reikia techninių pagalbos priemonių |
9. |
Būklė po hemipelvektomijos (vienos dubens pusės pašalinimo operacijos) (kai reikia techninių pagalbos priemonių) |
10. |
Klubo sąnario ankilozė (kai judėjimui reikia techninių pagalbos priemonių) |
11. |
Kelio sąnario ankilozė (kai judėjimui reikia techninių pagalbos priemonių) |
12. |
Šlaunies arba blauzdos bigė arba protezas |
13. |
Abiejų pėdų bigės arba protezai Šoparo sąnaryje |
14. |
Achondroplazija |
Individualios pagalbos teikimo, lengvojo automobilio ar jo techninio pritaikymo išlaidų kompensacijų poreikių nustatymo kriterijų ir tvarkos aprašo
3 priedas
SPECIALIŲ INDIVIDUALIOS PAGALBOS TEIKIMO IŠLAIDŲ KOMPENSACIJOS POREIKIO NUSTATYMO KRITERIJŲ SĄRAŠAS
Eil. Nr. |
Specialūs individualios pagalbos teikimo išlaidų kompensacijos poreikio nustatymo kriterijai ir jų aprašymas |
1. |
Cerebrinis paralyžius ar centrinės nervų sistemos sutrikimas, kai yra tetraplegija, kiti sunkūs judėjimo funkcijos sutrikimai, kai valingi judesiai išnykę visose galūnėse (raumenų jėga įvertinta 0 balų) arba pagal Stambiosios motorikos klasifikacijos sistemą cerebriniam paralyžiui (angl. Gross Motor Function Classification System; toliau – GMFCS) atitinka V lygį ar vaikų iki 5 metų stambiosios motorinės raidos koeficientas pagal vaiko amžių ir diagnozę atitinkantį testą (pagal diagnostinį vaiko raidos vertinimą (angl. Diagnostic Inventory For Screening Children) ar kitą adaptuotą metodiką) yra 30 % ar mažiau ir (ar) cerebrinio paralyžiaus diagnozę turinčių vaikų GMFCS atitinka IV–V lygį |
2. |
Nugaros smegenų pažeidimas C4 arba aukštesniame lygyje, kai yra tetraplegija ir visiškas dubens organų funkcijos sutrikimas, pagal ASIA (angl. American Spinal Injury Association) klasifikaciją A tipas |
3. |
Miastenija, generalizuota forma, kai reikia intubacijos |
4. |
Sunkus arba gilus protinis atsilikimas (pagal Tarptautinės statistinės ligų ir sveikatos sutrikimų klasifikacijos dešimtąjį pataisytą ir papildytą leidimą „Sisteminis ligų sąrašas“ (Australijos modifikacija, TLK-10-AM), įdiegtą Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2011 m. vasario 23 d. įsakymu Nr. V-164 „Dėl Tarptautinės statistinės ligų ir sveikatos sutrikimų klasifikacijos dešimtojo pataisyto ir papildyto leidimo „Sisteminis ligų sąrašas“ (Australijos modifikacija, TLK-10-AM) įdiegimo“, žymimų kodais F72 ir F73) |
5. |
Išsėtinė sklerozė, kai EDSS (angl. Expanded Disability Status Scale) 9–9,5 balo |
6. |
Taikoma paliatyvi pagalba |
Pakeitimai:
1.
Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerija, Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija, Įsakymas
Nr. A1-293/V-611, 2019-05-23, paskelbta TAR 2019-05-24, i. k. 2019-08266
Dėl Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro ir Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2018 m. gruodžio 27 d. įsakymo Nr. A1-765/V-1530 „Dėl Specialiojo nuolatinės slaugos, specialiojo nuolatinės priežiūros (pagalbos), specialiojo lengvojo automobilio įsigijimo ir jo techninio pritaikymo išlaidų kompensacijos poreikių nustatymo tvarkos aprašo patvirtinimo“ pakeitimo
2.
Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerija, Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija, Įsakymas
Nr. A1-368/V-754, 2019-06-27, paskelbta TAR 2019-07-01, i. k. 2019-10646
Dėl Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro ir Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2018 m. gruodžio 27 d. įsakymo Nr. A1-765/V-1530 „Dėl Specialiojo nuolatinės slaugos, specialiojo nuolatinės priežiūros (pagalbos), specialiojo lengvojo automobilio įsigijimo ir jo techninio pritaikymo išlaidų kompensacijos poreikių nustatymo tvarkos aprašo patvirtinimo“ pakeitimo
3.
Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerija, Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija, Įsakymas
Nr. A1-334/V-932, 2020-04-21, paskelbta TAR 2020-04-21, i. k. 2020-08307
Dėl Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro ir Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2018 m. gruodžio 27 d. įsakymo Nr. A1-765/V-1530 „Dėl Specialiojo nuolatinės slaugos, specialiojo nuolatinės priežiūros (pagalbos), specialiojo lengvojo automobilio įsigijimo ir jo techninio pritaikymo išlaidų kompensacijos poreikių nustatymo tvarkos aprašo patvirtinimo“ pakeitimo
4.
Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerija, Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija, Įsakymas
Nr. A1-617/V-1569, 2020-06-30, paskelbta TAR 2020-06-30, i. k. 2020-14572
Dėl Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro ir Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2018 m. gruodžio 27 d. įsakymo Nr. A1-765/V-1530 „Dėl Specialiojo nuolatinės slaugos, specialiojo nuolatinės priežiūros (pagalbos), specialiojo lengvojo automobilio įsigijimo ir jo techninio pritaikymo išlaidų kompensacijos poreikių nustatymo tvarkos aprašo patvirtinimo“ pakeitimo
5.
Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerija, Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija, Įsakymas
Nr. A1-954/V-2226, 2020-10-09, paskelbta TAR 2020-10-09, i. k. 2020-21128
Dėl Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro ir Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2018 m. gruodžio 27 d. įsakymo Nr. A1-765/V-1530 „Dėl Specialiojo nuolatinės slaugos, specialiojo nuolatinės priežiūros (pagalbos), specialiojo lengvojo automobilio įsigijimo ir jo techninio pritaikymo išlaidų kompensacijos poreikių nustatymo tvarkos aprašo patvirtinimo“ pakeitimo
6.
Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerija, Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija, Įsakymas
Nr. A1-432/V-1368, 2021-06-09, paskelbta TAR 2021-06-09, i. k. 2021-13169
Dėl Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro ir Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2018 m. gruodžio 27 d. įsakymo Nr. A1-765/V-1530 „Dėl Specialiojo nuolatinės slaugos, specialiojo nuolatinės priežiūros (pagalbos), specialiojo lengvojo automobilio įsigijimo ir jo techninio pritaikymo išlaidų kompensacijos poreikių nustatymo tvarkos aprašo patvirtinimo“ pakeitimo
7.
Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerija, Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija, Įsakymas
Nr. A1-537/V-1720, 2021-07-23, paskelbta TAR 2021-07-23, i. k. 2021-16408
Dėl Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro ir Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2018 m. gruodžio 27 d. įsakymo Nr. A1-765/V-1530 „Dėl Specialiojo nuolatinės slaugos, specialiojo nuolatinės priežiūros (pagalbos), specialiojo lengvojo automobilio įsigijimo ir jo techninio pritaikymo išlaidų kompensacijos poreikių nustatymo tvarkos aprašo patvirtinimo“ pakeitimo
8.
Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerija, Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija, Įsakymas
Nr. A1-954/V-2926, 2021-12-23, paskelbta TAR 2021-12-23, i. k. 2021-26748
Dėl Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro ir Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2018 m. gruodžio 27 d. įsakymo Nr. A1-765/V-1530 „Dėl Specialiojo nuolatinės slaugos, specialiojo nuolatinės priežiūros (pagalbos), specialiojo lengvojo automobilio įsigijimo ir jo techninio pritaikymo išlaidų kompensacijos poreikių nustatymo tvarkos aprašo patvirtinimo“ pakeitimo
9.
Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerija, Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija, Įsakymas
Nr. A1-295/V-785, 2022-04-20, paskelbta TAR 2022-04-20, i. k. 2022-08011
Dėl Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro ir Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2018 m. gruodžio 27 d. įsakymo Nr. A1-765/V-1530 „Dėl Specialiojo nuolatinės slaugos, specialiojo nuolatinės priežiūros (pagalbos), specialiojo lengvojo automobilio įsigijimo ir jo techninio pritaikymo išlaidų kompensacijos poreikių nustatymo tvarkos aprašo patvirtinimo“ pakeitimo
10.
Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerija, Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija, Įsakymas
Nr. A1-587/V-1422, 2022-09-05, paskelbta TAR 2022-09-06, i. k. 2022-18323
Dėl Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro ir Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2018 m. gruodžio 27 d. įsakymo Nr. A1-765/V-1530 „Dėl Specialiojo nuolatinės slaugos, specialiojo nuolatinės priežiūros (pagalbos), specialiojo lengvojo automobilio įsigijimo ir jo techninio pritaikymo išlaidų kompensacijos poreikių nustatymo tvarkos aprašo patvirtinimo“ pakeitimo
11.
Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerija, Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija, Įsakymas
Nr. A1-698/V-1117, 2023-10-26, paskelbta TAR 2023-10-26, i. k. 2023-20931
Dėl Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro ir Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2018 m. gruodžio 27 d. įsakymo Nr. A1-765/V-1530 „Dėl Specialiojo nuolatinės slaugos, specialiojo nuolatinės priežiūros (pagalbos), specialiojo lengvojo automobilio įsigijimo ir jo techninio pritaikymo išlaidų kompensacijos poreikių nustatymo tvarkos aprašo patvirtinimo“ pakeitimo
12.
Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerija, Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija, Įsakymas
Nr. A1-639/V-1047, 2023-10-03, paskelbta TAR 2023-10-03, i. k. 2023-19332
Dėl Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro ir Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2018 m. gruodžio 27 d. įsakymo Nr. A1-765/V-1530 „Dėl Specialiojo nuolatinės slaugos, specialiojo nuolatinės priežiūros (pagalbos), specialiojo lengvojo automobilio įsigijimo ir jo techninio pritaikymo išlaidų kompensacijos poreikių nustatymo tvarkos aprašo patvirtinimo“ pakeitimo