Suvestinė redakcija nuo 2023-09-02 iki 2024-03-29

 

Sprendimas paskelbtas: TAR 2023-04-03, i. k. 2023-06190

 

 

herbas_jb_sm

 

Joniškio rajono savivaldybės
TARYBA

 

SPRENDIMAS

DĖL JONIŠKIO RAJONO SAVIVALDYBĖS TARYBOS VEIKLOS REGLAMENTO PATVIRTINIMO

 

2023 m. kovo 30 d.  Nr. T-31

Joniškis

 

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo 16 straipsnio 2 dalies              1 punktu, 18 straipsnio 1 dalimi, Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo Nr. I-533 pakeitimo įstatymu, Joniškio rajono savivaldybės taryba n u s p r e n d ž i a:

1. Patvirtinti Joniškio rajono savivaldybės tarybos veiklos reglamentą (pridedama).

2. Pripažinti netekusiu galios Joniškio rajono savivaldybės tarybos 2015 m. lapkričio 12 d. sprendimą Nr. T-203 „Dėl Joniškio rajono savivaldybės tarybos veiklos reglamento patvirtinimo“ su visais pakeitimais.

3. Nustatyti, kad:

3.1. šis sprendimas, išskyrus 2 punktą, įsigalioja 2023 m. balandžio 1 d.

3.2. šio sprendimo 1 punktu patvirtinto Joniškio rajono savivaldybės tarybos veiklos reglamento nuostatos pradedamos taikyti, kai 2023–2027 metų kadencijos Joniškio rajono savivaldybės taryba susirenka į pirmąjį posėdį.

3.3. šio sprendimo 2 punktas įsigalioja, kai 2023–2027 metų kadencijos Joniškio rajono savivaldybės taryba susirenka į pirmąjį posėdį.

 

 

Savivaldybės meras                                                                                        Vitalijus Gailius

 

 

PATVIRTINTA

Joniškio rajono savivaldybės tarybos

2023 m. kovo 30 d. sprendimu Nr. T-31

 

JONIŠKIO RAJONO SAVIVALDYBĖS TARYBOS

VEIKLOS REGLAMENTAS

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1Joniškio rajono savivaldybės tarybos veiklos reglamentas (toliau – Reglamentas) nustato Joniškio rajono savivaldybės tarybos (toliau – taryba) veiklos formas ir tvarką, savivaldybės kolegijos, tarybos komitetų darbo tvarką, tarybos laikinųjų ir nuolatinių komisijų sudarymo tvarką, reglamentuoja Joniškio rajono savivaldybės mero (toliau – meras) veiklą ir jo pavadavimo procedūrą, pagrindinės bendravimo su gyventojais formas ir būdus, taip pat kitus klausimus įstatymų priskiriamus Reglamento reguliavimo sričiai.

2. Joniškio rajono savivaldybė (toliau – savivaldybė) yra Lietuvos Respublikos teritorijos administracinių vienetų ir jų ribų įstatymo nustatytas valstybės teritorijos administracinis vienetas, kurio bendruomenė turi Lietuvos Respublikos Konstitucijos laiduotą savivaldos teisę, įgyvendinamą per to valstybės teritorijos administracinio vieneto nuolatinių gyventojų Lietuvos Respublikos rinkimų kodekso nustatyta tvarka išrinktus tarybą ir merą. Savivaldybė yra viešasis juridinis asmuo.

3. Taryba, meras, savivaldybės kolegija, tarybos komitetai ir tarybos komisijos, kiti tarybos sudaryti dariniai savo veikloje vadovaujasi Lietuvos Respublikos Konstitucija, Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymu (toliau – Vietos savivaldos įstatymas), kitais įstatymais ir įstatymų įgyvendinamaisiais teisės aktais, Reglamentu.

4. Tarybos kompetencija yra apibrėžta Vietos savivaldos įstatymo 15 straipsnyje, kituose įstatymuose ir kituose teisės aktuose.

5. Reglamente vartojamos sąvokos atitinka Vietos savivaldos įstatymo sąvokas.

 

II SKYRIUS

TARYBOS NARIAI

 

Bendrosios nuostatos

 

6. Kiekvienas tarybos narys atstovauja visai savivaldybės bendruomenei. Visi tarybos nariai yra lygūs. Tarybos narių įgaliojimų laikas pradedamas skaičiuoti nuo tos dienos, kurią naujai išrinkta taryba susirenka į pirmąjį posėdį. Nuo šio posėdžio pradžios baigiasi anksčiau išrinktų tarybos narių įgaliojimų laikas. Tarybos narys visas valstybės politiko ir savivaldybės bendruomenės atstovo teises įgyja tik po to, kai prisiekia Vietos savivaldos įstatymo nustatyta tvarka.

7. Tarybos nario statusas, įgaliojimai, teisės ir pareigos nustatytos Lietuvos Respublikos Konstitucijoje, Lietuvos Respublikos tarptautinėse sutartyse, Vietos savivaldos įstatyme, kituose įstatymuose, šiame Reglamente ir kituose teisės aktuose.

8. Tarybos narys, pretenduojantis tapti komiteto ar komisijos pirmininku, privalo užpildyti vidaus reikalų ministro patvirtintos formos deklaraciją, joje pateikdamas duomenis dėl jo atitikties nepriekaištingos reputacijos reikalavimams. Ši deklaracija pateikiama merui. Tarybai priėmus sprendimą dėl komiteto ar komisijos pirmininko skyrimo, deklaracija ne vėliau kaip per 3 darbo dienas paskelbiama viešai savivaldybės interneto svetainėje ir skelbiama tol, kol tarybos narys eina minėtas pareigas. Už deklaracijos paskelbimą savivaldybės interneto svetainėje atsako tarybos posėdžių sekretorius.

9. Tarybos narys tarybos komiteto, komisijos ar mero siūlymu tarybos sprendimu deleguojamas į regiono plėtros tarybos kolegiją, įstatymų nustatytas komisijas ir jam suteikiami įgaliojimai.

10. Tarybos narys tarybos, komiteto, kolegijos, komisijos ar darbo grupės posėdyje prieš pradedant svarstyti klausimą, kuris jam sukelia interesų konfliktą, privalo informuoti posėdžio narius, turinčius balsavimo teisę, apie esamą interesų konfliktą, pareikšti apie nusišalinimą nuo klausimo svarstymo ir balsavimo ir, jeigu posėdžio nariams balsuojant nusišalinimas priimamas, jokia forma nedalyvauti toliau svarstant šį klausimą ir priimant sprendimą. Posėdžio protokole pažymimas nusišalinimo faktas. Posėdžio nariai, turintys balsavimo teisę, gali motyvuotu sprendimu, vadovaudamasi Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos patvirtintais kriterijais, pareikšto nusišalinimo nepriimti ir įpareigoti tarybos narį dalyvauti toliau svarstant šį klausimą. Klausimą dėl tarybos nario pareikšto nusišalinimo priėmimo ar nepriėmimo posėdžio metu balsavimui teikia posėdžio pirmininkas. Balsavimas dėl tarybos nario nusišalinimo nepriėmimo vyksta prieš pradedant svarstyti klausimą, kuris tarybos nariui sukelia interesų konfliktą. Duomenys apie sprendimą nepriimti pareikšto nusišalinimo kartu su svarstyto klausimo balsavimo rezultatais skelbiami savivaldybės interneto svetainėje ir per penkias darbo dienas nuo sprendimo priėmimo dienos elektroninėmis priemonėmis pateikiami Vyriausiajai tarnybinės etikos komisijai.

 

Tarybos nario atlyginimas

 

11. Tarybos nariui už darbą atliekant tarybos nario pareigas yra atlyginama (sumokama). Tarybos nario atlyginimo dydis nustatytas Vietos savivaldos įstatymo 12 straipsnio 1 dalyje.

12. Tarybos narys turi teisę atsisakyti atlyginimo, pateikdamas prašymą dėl tarybos nario pareigų atlikimo neatlygintinai (tai yra visuomeniniais pagrindais) šia tvarka:

12.1. prašymas pateikiamas tarybos posėdžių sekretoriui;

12.2. prašyme gali būti nurodytas laikotarpis, kuriuo tarybos narys pareigas atlieka neatlygintinai. Nenurodžius laikotarpio, laikoma, kad tarybos narys pareigas neatlygintinai atlieka visą tarybos kadencijos laikotarpį.

13. Tarybos posėdžių sekretorius kiekvieną mėnesį iki einamojo mėnesio 5 dienos pateikia savivaldybės administracijai praėjusio mėnesio tarybos nario dalyvautų ir praleistų posėdžių duomenis.

14. Tarybos nario atlyginimas mažinamas proporcingai tarybos nario praleistų to mėnesio tarybos, komitetų, nuolatinių komisijų ir kolegijos, kurių narys jis  yra, posėdžių skaičiui nepriklausomai nuo nedalyvavimo aplinkybių. Laikoma, kad tarybos narys dalyvavo posėdyje, jei jo faktiškai dalyvautas laikas yra ilgesnis nei pusė posėdžio laiko.

15. Jei einamąjį mėnesį nebuvo tarybos, komitetų, nuolatinių komisijų ir kolegijos posėdžių, kurių nariu yra tarybos narys – tarybos nariui mokamas visas atlyginimas. Jei einamąjį mėnesį tarybos narys praleidžia visus tarybos, komitetų, nuolatinių komisijų ir kolegijos posėdžius, kurių nariu yra tarybos narys – tarybos nariui nemokamas atlyginimas.

16.  Tarybos posėdžių sekretorius, pasibaigus kiekvienam ketvirčiui, susistemina informaciją apie tarybos nariui išmokėtą atlyginimą ir paskelbia ją savivaldybės interneto svetainėje. Taip pat skelbiami duomenys apie tarybos narius, atsisakiusius atlyginimo ir pareigas atliekančius neatlygintinai.

17. Jei pagal mero potvarkį tarybos narys atstovauja savivaldybei už savivaldybės ribų, savivaldybės administracija Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2004 m. balandžio 29 d. nutarimu Nr. 526 „Dėl dienpinigių ir kitų komandiruočių išlaidų apmokėjimo“ (toliau – Vyriausybės nutarimas) nustatyta tvarka sumoka jo komandiruotės išlaidas.

18. Tarybos narys, grįžęs iš komandiruotės, kurios metu buvo patirta komandiruotės išlaidų, per 3 darbo dienas teikia savivaldybės administracijai komandiruotės išlaidų ataskaitą ir atitinkamus dokumentus apie komandiruotės metu patirtas faktines išlaidas.

19. Jei tarybos nario komandiruotė trunka ilgiau negu vieną dieną, arba, kai tarybos narys komandiruojamas į užsienį ir komandiruotės metu nėra aprūpinamas maitinimu, mokami dienpinigiai, kurių maksimalūs dydžiai ir mokėjimo tvarka nustatyta Vyriausybės nutarimu. Tarybos nariui mokama 50 procentų Vyriausybės nutarimu patvirtintų maksimalių dienpinigių sumos:

19.1. kai komandiruotės metu aprūpinamas maitinimu;

19.2. kai komandiruotės į užsienį trukmė ne ilgesnė kaip 8 val.

Poskyrio pakeitimai:

Nr. T-120, 2023-08-31, paskelbta TAR 2023-09-01, i. k. 2023-17233

 

Tarybos nario darbas su savivaldybės nuolatiniais gyventojais ir pareiga atsiskaityti

 

20. Tarybos narys turi priimti savivaldybės nuolatinius gyventojus, informuoti juos apie savo veiklą. Jis turi teisę kviesti susitikimuose dalyvauti valstybės ir savivaldybių institucijų bei įstaigų atstovus.

21. Savivaldybės nuolatinių gyventojų priėmimą kiekvienas tarybos narys vykdo savarankiškai. Priimdamas savivaldybės nuolatinius gyventojus, tarybos narys pats rūpinasi priėmimo techniniu-materialiniu aprūpinimu. Tarybos narys, pageidaujantis gyventojų priėmimą organizuoti savivaldybės administracijos patalpose, jo laiką, konkrečią vietą derina su savivaldybės administracijos direktoriumi. Savivaldybės nuolatinių gyventojų priėmimą vienu metu gali vykdyti keli tarybos nariai. Tarybos nariui už savivaldybės nuolatinių gyventojų priėmimą apmokama pagal faktinę kiekvieno tarybos nario darbo laiko priimant šiuos gyventojus trukmę.

22. Tarybos narys nagrinėja gautus savivaldybės nuolatinių gyventojų pasiūlymus, pareiškimus bei skundus ir, jeigu reikia, kreipiasi su paklausimais į savivaldybės institucijų, savivaldybės administracijos, kitų savivaldybės įstaigų, įmonių ir organizacijų, taip pat valstybės institucijų, kurios veikia savivaldybės teritorijoje, vadovus ir valstybės tarnautojus.

23. Iki kiekvienų metų kovo 15 d. tarybos narys privalo pateikti savo veiklos ataskaitą ir jos skaitmeninę versiją tarybos posėdžių sekretoriui. Tarybos narių pateiktos jų veiklos ataskaitos ne vėliau kaip per vieną darbo dieną skelbiamos savivaldybės interneto svetainėje. Tarybos narys papildomai gali atsiskaityti savivaldybės nuolatiniams gyventojams ir kitu jam priimtinu būdu.

 

 

 

Tarybos nario paklausimai

 

24. Tarybos nario paklausimu yra laikomas savivaldybės institucijai, kitai savivaldybės įstaigai, įmonei ar organizacijai, taip pat valstybės institucijai, kuri veikia savivaldybės teritorijoje, pateiktas tarybos nario klausimas, susijęs su tarybos nario įgaliojimų vykdymu.

25. Tarybos nario paklausime turi būti aiškiai suformuluotas klausimas.

26. Tarybos nario paklausimas teikiamas raštu, elektroniniu paštu, jeigu galima aiškiai identifikuoti paklausimą pateikusį asmenį.

27. Savivaldybės institucijai teikiamus paklausimus registruoja tarybos posėdžių sekretorius, kuris gautą paklausimą užregistruoja ir tą pačią dieną organizuoja jo įteikimą atitinkamai institucijai, įstaigai, įmonei ar organizacijai. Tarybos posėdžių sekretorius kontroliuoja atsakymo į paklausimą pateikimo terminus.

28. Į tarybos nario paklausimą, į kurį atsakyti užtenka dokumentų valdymo sistemoje „Kontora“ (toliau – dokumentų valdymo sistema) užregistruoto dokumento persiuntimo, savivaldybės institucija atsako per vieną darbo dieną. Į kitus tarybos narių paklausimus savivaldybės institucija, įstaiga, įmonė ar organizacija atsako per 10 darbo dienų. Jeigu savivaldybės institucija, įstaiga, įmonė ar organizacija negali nustatytu laiku atsakyti į tarybos nario paklausimą, paklausimo nagrinėjimo terminas gali būti pratęstas, apie tai turi būti informuotas tarybos narys, tačiau bendras paklausimo nagrinėjimo terminas negali viršyti 20 darbo dienų nuo paklausimo užregistravimo dienos.

29. Jeigu, tarybos nario nuomone, į jo paklausimą buvo atsakyta netinkamai, paklausimą pateikęs tarybos narys gali raštu kreiptis į merą, prašydamas artimiausiame tarybos posėdyje su atsakymu į paklausimą supažindinti tarybos narius. Tokiame rašte turi būti nurodyti argumentai, dėl kokių priežasčių tarybos nario netenkina pateiktas atsakymas.

30. Atsakymai į tarybos narių paklausimus išklausomi po tarybos sprendimų projektų svarstymo. Tarybos posėdžio pirmininkas praneša apie raštu gautą tarybos nario kreipimąsi išklausyti atsakymą į paklausimą, įvardija atsakymą pasirašiusį asmenį, atsakymo datą, numerį ir supažindina su visu atsakymo į paklausimą turiniu. Įvardijamos priežastys, dėl kurių į paklausimą nebuvo atsakyta tinkamai ir laiku. Esant pagrindui, mero pavedimu, atsakymą į paklausimą pateikusi institucija, įstaiga, įmonė ar organizacija gali būti paprašyta atsakymą patikslinti.

 

III SKYRIUS

KOLEGIJA

 

31. Vietos savivaldos įstatymo 18 straipsnio 1 dalyje nustatyta tvarka taryba sudaro savivaldybės kolegiją (toliau – kolegija).

32. Kolegija yra tarybos patariamasis organas, kurio posėdžiams pirmininkauja meras. Kolegijos posėdžiai yra protokoluojami.

33. Kolegijos posėdžius šaukia meras. Jis sudaro kolegijos posėdžio darbotvarkės projektą ir ne vėliau kaip prieš 2 darbo dienas iki posėdžio dienos tarybos posėdžio sekretorius elektroniniu paštu siunčia kolegijos nariams, kviestiesiems asmenims, ir paskelbia per visuomenės informavimo priemones.

34. Kolegijos posėdis yra teisėtas, jeigu jame dalyvauja daugiau nei pusė kolegijos narių.

35. Kolegijos posėdyje dalyvauti ir informaciją kolegijos svarstomais klausimais kolegijos nariams gali teikti savivaldybės administracijos, savivaldybės biudžetinių ir viešųjų įstaigų, kitų organizacijų vadovai ar kiti darbuotojai, savivaldybės valdomų įmonių vadovai ar kiti darbuotojai, savivaldybės teritorijoje veikiančių valstybės įstaigų, įmonių ar organizacijų ar jų padalinių vadovai ar kiti darbuotojai, savivaldybės teritorijoje veikiančių nevyriausybinių organizacijų vadovai ar jų atstovai, tarybos nariai, seniūnaičiai, kiti asmenys – jų sutikimu.

36. Kolegijos posėdį protokoluoja tarybos posėdžių sekretorius.

37. Kolegijos posėdžių metu nedaromas garso ir vaizdo įrašas, kolegijos posėdžiai netransliuojami.

38. Kolegijos svarstomais klausimais sprendimai priimami balsavimu.

39. Kiekvieno kolegijos posėdžio pradžioje tarybos posėdžių sekretorius registruoja posėdyje dalyvaujančius kolegijos narius ir kviestinius asmenis. Jeigu kolegijos narys negali atvykti į kolegijos posėdį, apie tai jis turi pranešti tarybos posėdžio sekretoriui iki kolegijos posėdžio dienos, nurodydamas pateisinamą priežastį.

40. Kolegijos posėdžio pirmininkas:

40.1. skelbia kolegijos posėdžio pradžią, teikia tvirtinti posėdžio darbotvarkę;

40.2. vadovauja klausimų svarstymo eigai;

40.3. suteikia žodį darbotvarkės klausimus kolegijai svarstyti pristatantiems asmenims ir, jeigu kolegija neprieštarauja, kitiems posėdyje dalyvaujantiems asmenims;

40.4. remdamasis svarstymų ir pasisakymų rezultatais, formuluoja klausimus balsavimui, kolegijos posėdžio metu kolegijos nario išreikštą nusišalinimą nuo svarstomo klausimo teikia svarstyti ir priimti kolegijai;

40.5. pareiškia kolegijos nariams pastabas, jeigu jie nesilaiko tvarkos, triukšmauja ar kitaip trukdo kolegijos darbui, gali teikti pasiūlymus dėl įspėjimo kolegijos nariui įrašymo į kolegijos posėdžio protokolą ar kolegijos nario elgesio apsvarstymo Etikos komisijoje;

40.6. pareiškia pastabas kitiems asmenims, dalyvaujantiems kolegijos posėdyje, jeigu jie trukdo kolegijos darbui, priima sprendimą pašalinti tokį asmenį iš kolegijos posėdžio.

41. Į patvirtintą kolegijos posėdžio darbotvarkę įrašytus klausimus kolegijos posėdyje pristato klausimo rengėjas arba kitas kolegijos darbotvarkėje numatytas asmuo. Šio pristatymo trukmė neturi viršyti 3 minučių. Pranešėjais svarstomuoju klausimu gali būti ir keli asmenys, priklausomai nuo klausimo apimties ir sudėtingumo. Tokiu atveju kiekvienam pranešėjui skiriamo pasisakymo trukmė neturi viršyti 3 minučių.

42. Po klausimo pristatymo pranešėjas atsako į kolegijos narių klausimus (iki 15 minučių). Atsakymo į kiekvieną kolegijos nario klausimą trukmė neturi viršyti 2 minučių. Vienas kolegijos narys dėl vieno svarstomo Kolegijos posėdžio darbotvarkės klausimo gali paklausti pranešėjo ne daugiau kaip 2 kartus. Klausimo trukmė neturi viršyti 2 minučių. Opozicijos lyderis turi pirmumo teisę užduoti klausimus pranešėjui.

43. Po klausimų ir atsakymų Kolegijos posėdžio pirmininkas svarstomu klausimu skelbia laiką pasisakymams.

44. Kiekvienam kolegijos nariui suteikiamas maksimalus 3 minučių laiko limitas pasisakymui kiekvienu kolegijos posėdžio darbotvarkės klausimu. Opozicijos lyderis turi pirmumo teisę pasisakyti kiekvienu Kolegijos posėdžio darbotvarkės klausimu.

45. Jeigu kolegijos posėdyje svarstomas klausimas yra susijęs su kitais kolegijos posėdyje dalyvaujančiais asmenimis, kolegijos posėdžio pirmininkas jiems leidžia užduoti klausimus pasibaigus kolegijos narių ir posėdžio pirmininko klausimams, o jiems pasisakyti leidžia pasibaigus kolegijos narių ir posėdžio pirmininko pasisakymams.

46. Baigus pasisakymus dėl kiekvieno svarstomo kolegijos posėdžio darbotvarkės klausimo, kolegijos nariai balsavimu priima kolegijos sprendimą. Balsavimo metu kolegijos nariams neleidžiama replikuoti ir pasisakyti dėl savo ar kitų kolegijos narių balsavimo motyvų.

47. Kolegijos sprendimai gali būti tokie: pritarti pateiktam kolegijos sprendimo projektui;

nepritarti kolegijos sprendimo projektui.

48. Balsavimo rezultatai, kiekvieno balsavusio ir nebalsavusio kolegijos nario vardas ir pavardė fiksuojami kolegijos posėdžio protokole.

49. Kolegijos posėdyje gali būti pateikiama informacija. Informacijos pateikimo klausimai fiksuojami  posėdžio darbotvarkės pabaigoje. Informaciją pateikia informacijos ruošėjas ar kitas darbotvarkėje nurodytas asmuo. Informacijos pateikėjas atsako į kolegijos narių klausimus (iki 10 minučių).

50. Kolegijai baigus nagrinėti visus posėdžio darbotvarkėje numatytus klausimus, posėdžio pirmininkas skelbia kolegijos posėdžio pabaigą.

 

IV SKYRIUS

KOMITETAI

 

51. Vietos savivaldos įstatymo 19 ir 20 straipsnių nustatyta tvarka taryba sudaro tarybos komitetus.

52. Sudaromi šie tarybos komitetai:

52.1. Ekonomikos, investicijų ir strateginio planavimo;

52.2. Švietimo, kultūros ir sporto;

52.3. Sveikatos, šeimos ir socialinių reikalų;

52.4. Aplinkos ir kaimo reikalų;

52.5. Kontrolės.

53. Komitetų bendroji kompetencija:

53.1. savo iniciatyva arba tarybos pavedimu rengti tarybos sprendimų projektus pagal savo kompetenciją;

53.2. pagal kompetenciją preliminariai nagrinėti tarybai pateiktus sprendimų projektus, teikti pasiūlymus ir išvadas dėl jų;

53.3. siūlyti tarybai papildyti arba pakeisti tarybos posėdžio darbotvarkę;

53.4. kontroliuoti, kaip laikomasi įstatymų ir vykdomi Vyriausybės nutarimai, tarybos, mero sprendimai.

54. Komite posėdžiuose patariamojo balso teise gali dalyvauti jiems nepriklausantys tarybos nariai, suinteresuoti asmenys. Šie asmenys, komiteto posėdžiui pirmininkaujančiam asmeniui leidus, gali pasisakyti komitete svarstomais klausimais, tačiau balsavime nedalyvauja. Asmenys, kurie trukdo komiteto posėdžiui, komiteto posėdžio pirmininko siūlymu komiteto sprendimu gali būti pašalinti iš posėdžio.

55. Komiteto pirmininkas:

55.1. šaukia komiteto posėdžius, sudaro darbotvarkę, organizuoja jiems reikalingų dokumentų bei kitos medžiagos parengimą;

55.2. skiria komiteto nariams užduotis, pateikia jiems medžiagą ir dokumentus, susijusius su komiteto veikla;

55.3. kviečia dalyvauti komiteto posėdžiuose jiems nepriklausančius tarybos narius, suinteresuotus asmenis;

55.4. vadovauja komiteto posėdžiams;

55.5. turi teisę gauti komiteto įgaliojimams vykdyti reikalingą informaciją iš valstybės ar savivaldybės institucijų, įstaigų, ir valstybės ar savivaldybės valdomų įmonių.

56. Komiteto pirmininkui negalint eiti pareigų, jas vykdo komiteto pirmininko pavaduotojas.

57. Komite veiklos forma yra posėdžiai. Komiteto posėdis gali vykti komiteto nariams fiziškai susirenkant į posėdį, taip pat nuotoliniu būdu arba daliai komiteto narių fiziškai susirenkant, o kitai daliai komiteto narių dalyvaujant nuotoliniu būdu Vietos savivaldos įstatymo 21 straipsnio 6 dalyje nustatyta tvarka.

58. Komitetų posėdžius aptarnauja tarybos posėdžių sekretorius.

59. Likus paprastai ne mažiau kaip 15 kalendorinių dienų iki numatomo tarybos posėdžio, tarybos posėdžių sekretorius su komiteto pirmininku derina komiteto posėdžio datą ir laiką, ne  vėliau kaip prieš 2 darbo dienas iki komiteto posėdžio pradžios kviečia komiteto narius ir komiteto pirmininko kitus kviečiamus dalyvauti komiteto posėdyje asmenis. Apie numatomą komiteto posėdį, kuriame bus svarstomas su seniūnaitijos interesais susijęs klausimas, prieš savaitę pranešama suinteresuotos seniūnaitijos seniūnaičiui.

60. Apie komiteto posėdžio datą, laiką  ir darbotvarkę ne vėliau kaip prieš 2 darbo dienas iki komiteto posėdžio pradžios skelbiama savivaldybės interneto svetainėje. Komiteto posėdis negali tęstis ilgiau kaip iki 17.00 valandos. Pertrauka paprastai daroma po 1,5 val. Neišsprendus visų klausimų komiteto posėdyje iki 17.00 val., komitetas priima sprendimą dėl posėdžio pratęsimo. Posėdis gali vykti tą pačią arba kitą darbo dieną.

61. Komiteto posėdis paprastai šaukiamas ne vėliau kaip prieš 3 darbo dienas iki numatomo tarybos posėdžio.

62. Komitetų posėdžiai yra teisėti, jei juose dalyvauja daugiau kaip pusė visų komiteto narių. Jei komiteto narys negali atvykti į posėdį, ne vėliau kaip prieš vieną darbo dieną iki komiteto posėdžio pradžios, atsiradus nenumatytoms aplinkybėms – iki posėdžio pradžios, apie tai jis raštu, elektroniniu paštu ar SMS žinute praneša komiteto pirmininkui ir / ar posėdžio organizatoriui, nurodydamas priežastį, kuri fiksuojama posėdžio protokole. Jeigu paaiškėja, kad nebus kvorumo, posėdžio organizatorius paprastai numato kito posėdžio datą ir apie tai praneša komiteto nariams, paskelbia savivaldybės interneto svetainėje.

63. Komitetų posėdžiai protokoluojami. Komitetų posėdž metu daromas garso ir vaizdo įrašas. Komitetų posėdž garso ir vaizdo įrašai skelbiami viešai savivaldybės interneto svetainėje.

64. Komite sprendimai gali būti tokie: pritarti pateiktam sprendimo projektui; nepritarti sprendimo projektui; patikslinti ir pritarti patikslintam sprendimo projektui; atidėti sprendimo projekto svarstymą.

65. Jei sprendimo projektas, kurį komitetas patikslino ir pritarė patikslintam sprendimo projektui, buvo rengiamas pagal asmens prašymą, po svarstymo komitete, sprendimo projekto rengėjas, atsižvelgdamas į komiteto argumentuotai pateiktas pastabas, pasiūlymus, parengia alternatyvų pateiktam projekto klausimui sprendimo projektą ir pateikia Reglamento 140 punkte nustatyta tvarka tarybos posėdžių sekretoriui registruoti.

66. Komiteto sprendimai priimami komiteto posėdyje dalyvaujančių komiteto narių balsų dauguma. Komiteto narys, atsisakęs dalyvauti balsavime, komiteto posėdyje dalyvauja. Balsams pasiskirsčius po lygiai, lemia komiteto pirmininko balsas. Jeigu komiteto pirmininkas posėdyje nedalyvauja, o balsai pasiskirsto po lygiai, laikoma, kad sprendimas nepriimtas.

67. Komiteto posėdžio protokolą pasirašo komiteto posėdžio pirmininkas ir tarybos posėdžių sekretorius.

68. Keli komitetai savo iniciatyva komitetų pirmininkų susitarimu gali sušaukti bendrą posėdį. Bendram posėdžiui pirmininkauja vieno iš komitetų pirmininkas. Sprendimai priimami, kai už juos balsuoja daugiau kaip pusė dalyvaujančių komiteto (kiekvieno atskirai) narių.

69. Jei komitetų bendrame posėdyje komitetas neturi kvorumo, tai šis komitetas nedalyvauja balsavimuose.

70. Komitetų veiklos kryptys:

70.1. Ekonomikos, investicijų ir strateginio planavimo komitetas svarsto, rengia ir teikia išvadas ir siūlymus dėl:

– pateikto tarybai tvirtinti biudžeto projekto ir visų komitetų išvadų tuo klausimu;

– biudžeto vykdymo ataskaitos;

– biudžeto tikslinimo;

– papildomų ir planą viršijančių biudžeto pajamų ir kitų lėšų paskirstymo ir tikslinės paskirties fondų sudarymo ir naudojimo;

– kainų ir tarifų už savivaldybės valdomų įmonių, savivaldybės biudžetinių ir viešųjų įstaigų teikiamų atlygintinų paslaugų ir keleivių vežimo vietiniais maršrutais, centralizuotai tiekiamos šilumos, šalto ir karšto vandens kainų, vietinių rinkliavų ir kitų įmokų  ir mokesčių tarifų nustatymo;

– biudžeto asignavimų biudžetinėms įstaigoms skirstymo;

– valstybės socialinių ir ekonominių programų tikslinių lėšų ir kitų valstybės fondų lėšų ir materialiojo turto paskirstymo savivaldybės biudžetinėms įstaigoms;

– savivaldybei nuosavybės teise priklausančios žemės ir kito turto valdymo, naudojimo ir disponavimo juo;

– biudžetinių ir viešųjų įstaigų, kurių savininkė yra savivaldybė, savivaldybės valdomų įmonių steigimo, reorganizavimo, pertvarkymo, atskyrimo, likvidavimo ir dėl dalyvavimo steigiant viešuosius ir privačius juridinius asmenis priėmimas, taip pat juridinių asmenų, kurių dalyvė yra savivaldybė, priežiūros;

– uždarųjų akcinių bendrovių ir viešųjų įstaigų finansinių atskaitomybių;

– kompensacijų už perkamą kurą, elektros ir šilumos energiją, karštą vandenį ir gamtines dujas tam tikroms vartotojų grupėms mokėjimo;

– koncesijų suteikimo tikslingumo, koncesijos konkurso sąlygų, pagrindinių koncesijos sutarties sąlygų, konkurso etapų, galutinio koncesijos sutarties projekto;

– partnerystės su privačiais subjektais projektų tikslingumo;

– mokesčių, rinkliavų ir kitų įstatymų nustatytų lengvatų teikimo biudžeto sąskaita;

– subsidijų ir kompensacijų skyrimo visų rūšių įmonėms, steigiančioms naujas darbo vietas;

– ekonominės plėtros programų tvirtinimo;

– savivaldybės strateginio planavimo dokumentų ir juos įgyvendinančių planavimo dokumentų rengimo ir įgyvendinimo;

– dalyvavimo rengiant ir įgyvendinant regionų plėtros planus;

– informacinės visuomenės plėtros įgyvendinimo;

– sąlygų verslo ir turizmo plėtrai sudarymo ir šios veiklos skatinimo;

– naudojimosi bankų kreditais, paskolų ėmimo ir teikimo, garantijų suteikimo ir laidavimo kreditoriams už savivaldybės valdomų įmonių imamas paskolas;

– tarybos sprendimų, turinčių įtaką biudžeto pajamoms ir išlaidoms, projektų;

– savivaldybės biudžetinių įstaigų struktūros, nuostatų ir darbo užmokesčio fondo;

– revizijų, nepriklausomo audito ir tikrinimų savivaldybės administracijoje, savivaldybės įmonėse, įstaigose ir organizacijose;

70.2. Švietimo, kultūros ir sporto komitetas svarsto, rengia ir teikia išvadas ir pasiūlymus dėl:

pagalbos reformuojamai mokyklai įgyvendinti jos tikslus ir uždavinius;

priešmokyklinio ugdymo, bendrojo lavinimo, profesinio mokymo ir profesinio orientavimo organizavimo, savivaldybės teritorijoje gyvenančių vaikų iki 16 metų mokymosi pagal privalomojo švietimo programas užtikrinimo, mokyklų (klasių), vykdančių bendrojo lavinimo programas ir skirtų šalies mokiniams, turintiems išskirtinių gabumų ar specialiųjų poreikių, išlaikymo;

švietimo pagalbos teikimo mokiniui, mokytojui, šeimai, mokyklai, vaiko minimaliosios priežiūros priemonių vykdymo organizavimo ir koordinavimo;

bendrojo ugdymo mokyklų mokinių, gyvenančių kaimo gyvenamosiose vietovėse, neatlygintino pavėžėjimo į mokyklas ir į namus organizavimo;

maitinimo paslaugų organizavimo teisės aktų nustatyta tvarka švietimo įstaigose, įgyvendinančiose mokymą pagal ikimokyklinio, priešmokyklinio ir bendrojo lavinimo programas;

ikimokyklinio ugdymo, vaikų ir suaugusiųjų neformaliojo švietimo organizavimo, vaikų ir jaunimo užimtumo organizavimo;

dalyvavimo vykdant vaiko teisių apsaugą, prevencinės pagalbos vaikui ir šeimai organizavimo ir užtikrinimo, švietimo įstaigų koordinavimo;

gyventojų bendrosios kultūros ugdymo ir etnokultūros puoselėjimo (dalyvavimas kultūros plėtros projektuose, muziejų, teatrų, kultūros centrų ir kitų kultūros įstaigų veiklos priežiūros klausimai, savivaldybių viešųjų bibliotekų veiklos priežiūros klausimai);

savivaldybės ilgalaikių kultūrinių, demografinių ir kitų programų projektų rengimo;

etninės kultūros ir paveldo globos;

Jaunimo politikos koncepcijos įgyvendinimo;

savivaldybės gyvenamųjų vietovių herbų ir kitų simbolių tvirtinimo;

savivaldybės apdovanojimų;

kūno kultūros ir sporto plėtojimo, gyventojų poilsio organizavimo, sveikos gyvensenos propagavimo;

gyventojų apklausų;

– savivaldybės ryšių su užsienio, valstybės institucijomis ir įstaigomis plėtojimo;

70.3. Sveikatos, šeimos ir socialinių reikalų komitetas svarsto, rengia ir teikia išvadas, pasiūlymus dėl:

gyventojų sveikatos priežiūros, sergamumo prevencijos, ligonių, neįgaliųjų ir senelių slaugos organizavimo, sanitarijos ir higienos reikalavimų laikymosi;

socialinių paslaugų planavimo, bendradarbiavimo su nevyriausybinėmis organizacijomis;

sveikatos priežiūros įstaigų teikiamų paslaugų koordinavimo;

sveikatinimo priemonių planavimo ir įgyvendinimo, paramos savivaldybės gyventojų sveikatos priežiūrai;

socialiai remtinų asmenų rūpybos, priežiūros ir aptarnavimo, labdaros renginių organizavimo;

viešųjų asmens sveikatos priežiūros įstaigų finansinių atskaitomybių;

bendrųjų ilgalaikių socialinių, demografinių, nusikaltimų kontrolės ir prevencijos, sveikatos ir kitų programų projektų rengimo;

gyventojų užimtumo, kvalifikacijos įgijimo ir perkvalifikavimo, viešųjų ir sezoninių darbų organizavimo;

darbo rinkos politikos priemonių ir gyventojų užimtumo programų rengimo ir įgyvendinimo;

valstybės socialinių programų tikslinių lėšų paskirstymo savivaldybės biudžetinėms įstaigoms;

socialinio būsto fondo formavimo;

savivaldybės socialinės plėtros programos tvirtinimo;

– sąlygų savivaldybės teritorijoje gyvenančių neįgaliųjų socialiniam integravimui į bendruomenę sudarymo;

70.4. Aplinkos ir kaimo reikalų komitetas svarsto, rengia ir teikia išvadas dėl:

seniūnijų steigimo ir jų skaičiaus, pavadinimų seniūnijoms suteikimo ir jų keitimo, teritorijų seniūnijoms priskyrimo, jų ribų nustatymo ir keitimo;

savivaldybės teritorijos raidos analizės, bendrųjų ilgalaikių ūkinių, ekologinių ir kitų programų projektų rengimo;

savivaldybės saugomų teritorijų steigimo, vietinės reikšmės gamtos ir kultūros paveldo objektų skelbimo savivaldybės saugomais, aplinkos apsaugos būklės gerinimo;

medžioklės plotų vienetų sudarymo ir jų ribų keitimo;

savivaldybės teritorijos ribų keitimo, savivaldybės pavadinimo suteikimo ir keitimo, gyvenamųjų vietovių sudarymo, jų pavadinimų, teritorijų ribų nustatymo ir keitimo, pavadinimų suteikimo gatvėms, aikštėms, pastatams, statiniams ir kitiems savivaldybei nuosavybės teise priklausantiems objektams;

želdinių apsaugos, miesto ir kitų gyvenamųjų vietovių tvarkymo, atliekų tvarkymo ir aplinkos apsaugos, gyvūnų laikymo, prekybos turgavietėse ir kitų taisyklių, už kurių pažeidimą įstatymais nustatyta administracinė atsakomybė;

kaimo plėtros priemonių įgyvendinimo;

kraštovaizdžio, nekilnojamųjų kultūros vertybių ir savivaldybės įsteigtų saugomų teritorijų tvarkymo ir apsaugos;

savivaldybės teritorijos ir jos dalių bendrųjų planų rengimo ir keitimo, teritorijų planavimo dokumentų tvirtinimo;

aplinkos kokybės gerinimo ir apsaugos, aplinko monitoringo;

komunalinių atliekų tvarkymo sistemų diegimo, antrinių žaliavų surinkimo ir perdirbimo organizavimo, sąvartynų įrengimo ir eksploatavimo;

socialinės ir gamybos infrastruktūros objektų projektavimo, statybos ir eksploatavimo;

savivaldybės aplinkos apsaugos politikos;

kelių fondo, melioracijai skirtų lėšų naudojimo;

vietinės reikšmės kelių ir gatvių priežiūros, taisymo, tiesimo ir saugaus eismo sąlygų užtikrinimo;

finansinių lengvatų suteikimo ūkininkams, žemės ūkio įmonėms;

– bendradarbiavimo užtikrinant viešąją tvarką, kuriant ir įgyvendinant nusikaltimų prevencijos priemones;

prekybos ir kitų paslaugų teikimo tvarkos savivaldybių ar jų valdomų įmonių administruojamose turgavietėse ir viešose vietose nustatymo;

– ritualinių paslaugų teikimo ir kapinių priežiūros užtikrinimo;

– valstybinių parkų valdymo;

70.5. Kontrolės komitetas:

– siūlo tarybai atleisti savivaldybės kontrolierių, kai yra įstatymuose nurodyti atleidimo iš valstybės tarnybos pagrindai;

– svarsto Kontrolės ir audito tarnybos kitų metų veiklos plano projektą ir teikia pasiūlymus dėl šio plano projekto pildymo ar pakeitimo. Savivaldybės kontrolierius kitų metų veiklos plano projektą Kontrolės komitetui pateikia iki einamųjų metų spalio 20 d., o Kontrolės komitetas iki einamųjų metų lapkričio 5 d. grąžina šį plano projektą (su komiteto posėdžio protokolo išrašu) savivaldybės kontrolieriui tvirtinti;

įvertina Kontrolės ir audito tarnybos ateinančmetų veiklos planui vykdyti reikalingus asignavimus ir išva dėl jų teikia tarybai;

svarsto Kontrolės ir audito tarnybos metinių ataskaitų rinkinį, jų pagrindu rengia ir teikia tarybai išvadas dėl Kontrolės ir audito tarnybos veiklos;

– svarsto Kontrolės ir audito tarnybos atliktų auditų ataskaitas ir jų išvadų pagrindu rengia ir teikia tarybai išvadas dėl savivaldybės turto ir lėšų naudojimo teisėtumo, tikslingumo ir efektyvumo;

siūlo tarybai atlikti nepriklausomą savivaldybės turto ir lėšų naudojimo ir savivaldybės veiklos auditą, teikia savo išvadas dėl audito rezultatų;

periodiškai (kartą per ketvirtį) svarsto, kaip vykdomas savivaldybės Kontrolės ir audito tarnybos veiklos planas, Kontrolės ir audito tarnybos ar savo iniciatyva išklauso institucijų, įstaigų ir įmonių vadovus dėl Kontrolės ir audito tarnybos atlikto atitikties, finansinio ir veiklos audito metu nustatytrūkumų ar teisės aktų pažeidi pašalinimo, prireikus kreipiasi pagal kompetenciją į merą ir (ar) tarybą dėl Kontrolės ir audito tarnybos reikalavimų įvykdymo;

– dirba pagal tarybos patvirtintą veiklos programą ir kiekvienų metų pradžioje už savo veiklą atsiskaito tarybai. Taryba Kontrolės komiteto veiklos programą patvirtina per vieną mėnesį nuo Kontrolės komiteto sudarymo, o kai Kontrolės komitetas sudarytas, – per vieną mėnesį nuo kalendorinių metų pradžios. Taryba priima sprendimą dėl Kontrolės komiteto ataskaitos patvirtinimo;

– nagrinėja iš asmenų gaunamus pranešimus ir pareiškimus apie savivaldybės administracijos, savivaldybės valdomų įmonių, savivaldybės įstaigų ir jų vadovų veiklą ir teikia dėl jų siūlymus pagal kompetenciją merui ar tarybai arba persiunčia juos nagrinėti kompetentingoms institucijoms ar įstaigoms.

 

V SKYRIUS

KOMISIJŲ SUDARYMO TVARKA

 

71. Taryba savo įgaliojimų laikui sudaro Etikos komisiją ir Antikorupcijos komisiją. Etikos komisijos sudarymo tvarka nustatyta Vietos savivaldos įstatymo 23 straipsnyje, Antikorupcijos komisijos – 24 straipsnyje.

72. Tarybos sprendimu arba mero siūlymu, gali būti sudaromos ir kitos nuolatinės (tos kadencijos laikotarpiui) ir laikinosios (atskiriems klausimams nagrinėti) komisijos. Jų veiklos nuostatus tvirtina taryba.

73. Nuolatinių komisijų sudarymo tvarka:

73.1. tarybos sprendime dėl komisijos sudarymo turi būti nurodytas tikslus komisijos pavadinimas, komisijos nariai, komisijos pirmininkas, jei kituose teisės aktuose nenurodyta arba taryba nenusprendžia kitaip;

73.2. komisijos pirmininką siūlo meras, jei kituose teisės aktuose nenurodyta arba taryba nenusprendžia kitaip;

73.3. komisijos nariais gali būti tarybos nariai, valstybės tarnautojai, darbuotojai, dirbantys pagal darbo sutartis, ekspertai, gyvenajų vietovių bendruomenių atstovai – seniūnaičiai, išplėstinės seniūnaičių sueigos deleguoti atstovai, visuomenės atstovai (Lietuvos Respublikoje įregistruotų viešųjų juridinių asmenų, išskyrus valstybės ar savivaldybės institucijas ar įstaigas, įgalioti atstovai), bendruomeninių organizacijų atstovai, kiti savivaldybės gyventojai;

73.4. atsižvelgiant į komisijos darbo specifiką, komisijos sudėtyje gali būti ir sekretorius. Kitais atvejais komisijos posėdžius protokoluoja komisijos nuostatuose nurodytas asmuo.

74. Taryba gali sudaryti laikinąsias komisijas sudėtingiems, skubiems, svarbiems ar kitiems klausimams tirti, parengti ar kitiems tarybos pavedimams atlikti.

75. Sudarant laikinąją komisiją, apibrėžiamas jos veiklos tikslas, įgaliojimai, nustatomas narių skaičius, darbo trukmė, mero siūlymu, jei kituose teisės aktuose nenurodyta arba taryba nenusprendžia kitaip, skiriamas pirmininkas.

76. Komisijų darbe patariamojo balso teise gali dalyvauti joms nepriklausantys tarybos nariai, suinteresuoti asmenys. Šie asmenys, komisijos posėdžiui pirmininkaujančiam asmeniui leidus, gali pasisakyti komisijoje svarstomais klausimais, tačiau balsavime nedalyvauja. Asmenys, kurie trukdo komisijos posėdžiui, komisijos posėdžio pirmininko siūlymu komisijos sprendimu gali būti pašalinti iš posėdžio.

77. Komisijų, išskyrus Vietos savivaldos įstatymo 22 straipsnio 7 dalyje nustatytas išimtis, posėdžių metu daromas garso ir vaizdo įrašas. Komisijų posėdžių garso ir vaizdo įrašai skelbiami viešai savivaldybės interneto svetainėje.

 

VI SKYRIUS

JUNGIMOSI Į FRAKCIJAS IR GRUPES TVARKA, OPOZICIJOS LYDERIS

 

78. Savo politiniams tikslams įgyvendinti tarybos nariai turi teisę jungtis į frakcijas ir (ar) grupes Reglamento 79 punkte nustatyta tvarka.

79. Jungimosi į frakciją ir (ar) grupę tvarka:

79.1. frakciją turi sudaryti ne mažiau kaip 3 tarybos nariai;

79.2. grupę turi sudaryti ne mažiau kaip 2 susivieniję tarybos nariai, nepriklausantys tarybos narių frakcijai;

79.3. kiekvienas tarybos narys gali būti tik vienos frakcijos arba grupės nariu;

79.4. tarybos nariai tarybos posėdyje viešu pareiškimu, įteiktu tarybos posėdžio pirmininkui, deklaruoja, kad veiklą taryboje tęsia susivieniję į frakciją ar grupę. Pareiškime turi būti nurodytas frakcijos ar grupės pavadinimas, jos sudėtis, frakcijos ar grupės seniūno, kuris vadovauja frakcijai ar grupei ir atstovauja jai taryboje, vardas, pavardė. Pasikeitus bet kuriems frakcijos ar grupės pareiškime nurodytiems duomenims, frakcijai ar grupei iširus ar nutraukus veiklą, apie tai frakcija ar grupė privalo viešai pranešti artimiausiame tarybos posėdyje ir nurodyti naujus duomenis.

80. Frakcija ar grupė, nesilaikanti Reglamento 79 punkte nustatytos tvarkos, tarybos nepripažįstama frakcija ar grupė.

81. Tarybos opozicijos lyderis – ne mažiau kaip pusės tarybos narių, priklausančių tarybos opozicijai, tarybos posėdyje viešu pareiškimu, įteiktu posėdžio pirmininkui, deklaruotas tarybos opozicijai atstovaujantis tarybos narys. Opozicijos lyderio funkcijos:

81.1. atstovauti tarybos opozicijai tarybos, komitetų ir komisijų posėdžių metu;

81.2. atstovauti tarybos opozicijai susitikimuose su gyventojais metu.

82. Opozicijos lyderio teisės:

82.1. pateikti tarybos posėdyje svarstytinus klausimus kartu su sprendimų projektais tarybos posėdžių sekretoriui Reglamento 136–139 punktuose nustatyta tvarka;

82.2. siūlyti tarybai tvirtinant tarybos posėdžio darbotvarkę papildyti ar pakeisti parengtą tarybos posėdžio darbotvarkės projektą, jeigu dėl siūlomų papildomai įtraukti klausimų sprendimų projektai yra įregistruoti ne vėliau kaip likus 24 valandoms iki tarybos posėdžio pradžios;

82.3. tarybos posėdžio metu pirmam užduoti klausimus pranešėjams ir pirmam pasisakyti kiekvienu svarstomu darbotvarkės klausimu;

82.4. tarybos mažumos valandos metu pirmam užduoti iki 2 klausimų;

82.5. prašyti tarybos posėdžio pirmininko skelbti posėdžio tarybos posėdžio pertrauką iki 5 minučių;

82.6. teikti siūlymus tarybai ir merui įtraukti tarybos narius, valstybės tarnautojus, ekspertus, gyvenamųjų vietovių bendruomenių ir bendruomeninių organizacijų atstovus, kitus savivaldybės bendruomenės narius į komisijų ir darbo grupių sudėtį;

82.7. teikti siūlymus tarybai išklausyti savivaldybės teritorijoje esančių valstybės institucijų atstovus.

 

VII SKYRIUS

MERAS, VICEMERAI

 

Meras

 

83. Meras turi įgaliojimus, įtvirtintus Vietos savivaldos įstatyme ir šiame Reglamente. Vykdydamas įgaliojimus, meras leidžia potvarkius. Be kitų įgaliojimų, meras:

83.1. šaukia tarybos ir kolegijos posėdžius, sudaro jų darbotvarkių projektus ir pirmininkauja posėdžiams;

83.2. pasirašo tarybos sprendimus ir posėdžių, kuriems pirmininkavo, protokolus;

83.3. skelbia vietos gyventojų apklausą;

83.4. atstovauja savivaldybei arba raštu įgalioja kitus asmenis atstovauti savivaldybei teisme, bendradarbiaujant su kitomis savivaldybėmis, valstybės ar užsienio šalių institucijomis, kitais juridiniais ir fiziniais asmenimis be atskiro tarybos įgaliojimo;

83.5. teikia tarybai vicemerų kandidatūras;

83.6. nustato vicemerų funkcijas;

83.7. parengtus sprendimų projektus pagal kompetenciją teikia svarstyti komitetuose, ypač aktualius bendruomenei teikia svarstyti bendruomenei;

83.8. teikdamas sprendimo projektą gali siūlyti tarybai pavesti Kontrolės ir audito tarnybai atlikti veiklos plane nenumatytą savivaldybės administracijos, savivaldybės administravimo subjektų ar savivaldybės valdomų įmonių finansinį ir veiklos auditą, priima Kontrolės ir audito tarnybos pateiktas audito ataskaitas ir išvadas dėl atlikto finansinio ir veiklos audito rezultatų, prireikus organizuoja šių ataskaitų ir išvadų svarstymą tarybos komitetų ir tarybos posėdžiuose;

83.9. vykdo paprastajai tarybos kompetencijai priskirtus įgaliojimus, kuriuos taryba sprendimu paveda jam vykdyti;

83.10. vykdo kitas įstatymuose ir kituose teisės aktuose nurodytas mero funkcijas.

84. Merui, kaip savivaldybės vadovui, formuoti politines nuostatas ir prioritetus, priimti ir įgyvendinti sprendimus padeda mero politinio (asmeninio) pasitikėjimo valstybės tarnautojai. Meras teikia tarybai siūlymus dėl mero politinio (asmeninio) pasitikėjimo valstybės tarnautojų pareigybių skaičiaus nustatymo.

85. Meras ne rečiau kaip kartą per metus atsiskaito tarybai ir bendruomenei už savo veiklą, taip pat rengia ir pateikia tarybai svarstyti ir tvirtinti savivaldybės metinių ataskaitų rinkinį. Informacija apie mero veiklos rezultatus įtraukiama į savivaldybės metinių ataskaitų rinkinį. Savivaldybės metinių ataskaitų rinkinys, dėl kurio iki gegužės 15 d. yra raštu pateikta Kontrolės ir audito tarnybos išvada, pateikiamas raštu, pristatomas tarybai ir, tarybai priėmus sprendimą, paskelbiamas savivaldybės interneto svetainėje. Savivaldybės metinių ataskaitų rinkinys pateikiamas tarybai ne vėliau nei iki einamųjų metų birželio 15 d.

86. Meras organizuoja gyventojų priėmimą. Jis tvirtina gyventojų priėmimo grafiką ir skelbia jį savivaldybės interneto svetainėje. Tarybos posėdžių sekretorius padeda organizuoti gyventojų priėmimą ir tvarko mero gautus gyventojų prašymus, skundus ar pasiūlymus. Gautus gyventojų prašymus, skundus ar pasiūlymus meras gali nagrinėti pats arba perduoti nagrinėti vicemerams arba savivaldybės administracijos direktoriui.

87. Meras atostogų išeina išleisdamas potvarkį.

88. Komandiruote laikomas mero išvykimas iš nuolatinės darbo vietos į kitas vietoves (išskyrus Šiaulių apskrities ribas) atlikti darbo pareigų, tobulinti kvalifikacijos. Išvykimas į komandiruotę, išskyrus išvykimą iki vienos darbo dienos ar vienai darbo dienai Lietuvos Respublikos teritorijoje, įforminamas mero potvarkiu, kuriame turi būti nurodyta asmens vardas, pavardė, pareigos, komandiruotės tikslas, vietovė (vietovės), komandiruotės trukmė ir pagal Komandiruočių išlaidų apmokėjimo biudžetinėse įstaigose taisykles, patvirtintas Vyriausybės nutarimu apmokamos komandiruotės išlaidos. Grįžus iš komandiruotės, kurios metu buvo patirta komandiruotės išlaidų, per 3 darbo dienas pateikiama savivaldybės administracijai komandiruotės išlaidų ataskaita ir atitinkami dokumentai apie komandiruotės metu patirtas faktines išlaidas.

89. Jei komandiruotė trunka ilgiau negu vieną dieną, arba kai meras išvyksta į užsienį ir komandiruotės metu nėra aprūpinamas maitinimu, mokami dienpinigiai, kurių maksimalūs dydžiai ir mokėjimo tvarka nustatyta Vyriausybės nutarimu. Merui mokama 50 procentų Vyriausybės patvirtintų maksimalių dienpinigių sumos:

89.1. kai komandiruotės metu aprūpinamas maitinimu;

89.2. kai komandiruotės į užsienį trukmė ne ilgesnė kaip 8 val.

 

Vicemeras

 

90. Meras savo įgaliojimų laikui skiria ne daugiau kaip 2 vicemerus. Sprendimą dėl vicemero pareigybės (-ių) steigimo priima meras. Vicemeras atlieka mero nustatytas funkcijas ir pavedimus. Vicemerui nustatytos funkcijos skelbiamos savivaldybės interneto svetainėje.

91.Vicemeras, vykdydamas funkcijas priskirtose srityse, derina tarybos sprendimų projektus, mero potvarkių projektus, nagrinėja ir rengia atsakymus į pateiktus asmenų prašymus, skundus ar pasiūlymus, dalyvauja komisijų ir darbo grupių veikloje, teikia nuomonę ir siūlymus dėl veiklos gerinimo, vykdo kitus mero pavedimus.

92. Meras tarybai teikia kandidatūrą į vicemero pareigas. Teikimas įforminamas mero potvarkiu. Tarybos posėdžio metu, svarstant kandidatą į vicemero pareigas, jį pradžioje pristato meras, vėliau prisistato kandidatas. Po prisistatymo kandidatas atsako į tarybos narių klausimus. Jeigu teikiamos kelios vicemerų kandidatūros, balsuojama atskirai už pritarimą kiekvienam kandidatui. Jeigu taryba du kartus iš eilės nepritaria teikiamai kandidatūrai į vicemero pareigas, meras turi teisę savo sprendimu tarybai teiktą kandidatą paskirti vicemeru. Jeigu meras, tarybai pirmą kartą nepritarus jo teiktai kandidatūrai, teikė kito asmens kandidatūrą į vicemero pareigas, meras turi teisę savo sprendimu vicemeru paskirti pasirinktinai vieną iš tarybai teiktų kandidatų į vicemero pareigas.

93. Vicemerui atostogos suteikiamos, komandiruotės ir kitos įstatymuose numatytos garantijos įforminamos mero potvarkiu.

94. Vicemero skyrimo ir atleidimo iš pareigų tvarką reglamentuoja Lietuvos Respublikos valstybės tarnybos įstatymas.

 

 

 

 

 

 

 

 

VIII SKYRIUS

TARYBOS POSĖDŽIAI

 

Tarybos posėdžių organizavimas ir vykdymas

 

95. Pirmasis išrinktos naujos tarybos posėdis šaukiamas Vietos savivaldos įstatymo nustatyta tvarka ir terminais.

96. Kiti tarybos posėdžiai šaukiami ne rečiau kaip kas 3 mėnesiai. Tarybos posėdžiai paprastai šaukiami paskutinį mėnesio ketvirtadienį, tryliktą valandą.

97. Apie šaukiamo tarybos posėdžio laiką, svarstyti parengtus ir Reglamento 136–142 punktuose nustatyta tvarka įregistruotus klausimus kartu su sprendimų projektais meras, o kai jis negali eiti pareigų arba jo nėra, – laikinai tarybos paskirtas tarybos narys ne vėliau kaip likus 3 darbo dienoms iki tarybos posėdžio pradžios per tarybos posėdžių sekretorių praneša rajono gyventojams savivaldybės interneto svetainėje, tarybos nariams elektroniniu paštu, kurio adresą tarybos narys yra raštu nurodęs tarybos posėdžių sekretoriui, seniūnams ir seniūnaičiams (elektroniniu paštu arba telefonu), kai svarstomi klausimai, susiję su jų atstovaujama gyvenamosios vietovės bendruomene, taip pat seniūnui ir vietos gyventojų apklausos iniciatyvinės grupės atstovui (atstovams) (elektroniniu paštu), kai svarstomi vietos gyventojų apklausos rezultatai ar klausimai dėl vietos gyventojų apklausai pateikto (pateiktų) klausimo (klausimų).

98. Jeigu tarybos narys negali atvykti į tarybos posėdį, ne vėliau kaip prieš vieną darbo dieną iki tarybos posėdžio pradžios, atsiradus nenumatytoms aplinkybėms – iki posėdžio pradžios, apie tai jis raštu, elektroniniu paštu ar SMS žinute praneša tarybos posėdžių sekretoriui, nurodydamas priežastį. Jeigu paaiškėja, kad nebus tarybos narių daugumos, posėdžio organizatorius numato kitą posėdžio laiką ir apie tai praneša Reglamento 97 punkte nustatyta tvarka.

99. Apie tarybos posėdžius Reglamento 97 punkte nustatytu terminu informuojamas Vyriausybės atstovų įstaigos Vyriausybės atstovas Šiaulių ir Telšių apskrityse (toliau – Vyriausybės atstovas), elektroniniu paštu pranešant jam tarybos posėdžio datą, nuorodą į darbotvarkės projektą, sprendimų projektus.

100. Iki tarybos posėdžio pradžios registruojami tarybos nariai. Jei naudojama elektroninė balsavimo sistema, tarybos nariai joje registruojasi vardinėmis kortelėmis, kurios išdalijamos posėdžio pradžioje (tarybos nariai pasirašo registracijos lape) ir surenkamos jam pasibaigus (pasirašytinai). Kortelės saugomos savivaldybės administracijoje.

101. Tarybos posėdis yra teisėtas, jeigu jame dalyvauja daugiau kaip pusė išrinktų tarybos narių (toliau – kvorumas). Dalyvaujančiu tarybos posėdyje laikomas tarybos narys, užsiregistravęs elektroninėmis priemonėmis arba užfiksuotas tarybos posėdžių sekretoriaus.

102. Išvykdamas iš tarybos posėdžio jam nepasibaigus arba laikinai išeidamas iš tarybos posėdžių salės, tarybos narys apie tai turi informuoti tarybos posėdžių sekretorių. Pasišalindamas (kai tarybos posėdis vyksta nuotoliniu būdu) iš tarybos posėdžio jam nepasibaigus arba laikinai pasišalindamas (kai tarybos posėdis vyksta nuotoliniu būdu), tarybos narys apie tai turi informuoti tarybos posėdžio pirmininką ir palikti (atsijungti) nuotoliniu būdu vykstantį tarybos posėdį. Tarybos narys apie jo išvykimą, laikiną išėjimą, pasišalinimą ar laikiną pasišalinimą privalo informuoti prieš pradedant svarstyti klausimą.

103. Tarybos posėdžiui pirmininkauja meras, o kai jis negali eiti pareigų arba jo nėra laikinai tarybos paskirtas tarybos narys.

104. Tarybos posėdžio pirmininkas:

104.1. žodžiu ir plaktuko dūžiu skelbia tarybos posėdžio pradžią ir pabaigą, teikia tarybai posėdžio darbotvarkės projektą;

104.2. skelbia apie tarybos posėdžio dalyvius ir kvorumą;

104.3. suteikia žodį pasisakantiems asmenims ir kontroliuoja pasisakymų trukmę;

104.4. įspėjęs tarybos narius, jeigu jie nesilaiko Reglamento, kelia triukšmą salėje, įžeidinėja tarybą, kitus asmenis ar kitaip trukdo tarybos darbui;

104.5. posėdžio pradžioje primena tarybos nariams apie pareigą Reglamento 10 punkte nustatyta tvarka nusišalinti svarstant klausimą ir priimant sprendimą, kuris sukelia viešųjų ir privačių interesų konfliktą;

104.6. įgyvendina kitas Reglamente posėdžio pirmininkui funkcijas.

105. Tarybos posėdis negali tęstis ilgiau kaip iki 17.00 valandos. Pertrauka paprastai daroma po 1,5 val. Neišsprendusi visų klausimų tarybos posėdyje per vieną dieną, taryba priima sprendimą dėl posėdžio pratęsimo. Posėdis gali vykti tą pačią arba kitą darbo dieną.

106. Tarybos posėdyje svarstomi tik tie klausimai, dėl kurių Reglamento 136–142 punktuose nustatyta tvarka yra pateikti pagal suteiktus įgaliojimus komitete apsvarstyti sprendimų projektai. Sprendimų projektų svarstymas komitete nėra privalomas Vietos savivaldos įstatymo 17 straipsnio 25 dalyje numatytu atveju.

107. Kiekvienu tarybos posėdžio darbotvarkės klausimu daromas vienas pagrindinis pranešimas ir, jeigu reikia, vienas papildomas pranešimas. Pagrindiniam pranešimui skiriama iki 20 minučių, papildomam – iki 10 minučių, jeigu taryba nenustato kitaip. Visi pranešimai tarybos posėdyje skaitomi iš tribūnos.

108. Klausimus tarybos posėdyje pristato pranešėjas.

109. Pristačius klausimą pranešėjas atsako į tarybos narių klausimus. Tarybos narys gali pateikti pranešėjui du klausimus. Jei svarstant klausimą sprendimas yra išskaidomas į dalis, tarybos narys dėl kiekvienos sprendimo dalies gali pateikti pranešėjui du klausimus. Tarybos narys gali pateikti daugiau klausimų, jei tarybos posėdžio pirmininkas leidžia ir tam pritaria dauguma posėdyje dalyvaujančių tarybos narių.

110. Klausti galima tik po vieną klausimą. Dar kartą klausti galima tik po to, kai klausiantysis iš naujo sulaukia eilės. Opozicijos lyderis turi pirmumo teisę užduoti klausimus. Klausimui skiriama – 2 minutės, atsakymui – 2 minutės. Pranešėjas gali paprašyti posėdžio pirmininko leisti į klausimą atsakyti kitam posėdyje dalyvaujančiam asmeniui. Sprendimą dėl tokio prašymo priima tarybos posėdžio pirmininkas.

111. Jeigu tarybos posėdyje svarstomas klausimas yra susijęs su kitais posėdyje dalyvaujančiais asmenimis, jiems leidžiama užduoti klausimus pranešėjams ir kalbėti po tarybos narių klausimų pranešėjams. Asmenys, norintys užduoti klausimus pranešėjams ir kalbėti, turi pakelti ranką. Posėdžio pirmininkas kiekvienam asmeniui pasisakyti ir klausimams užduoti skiria iki 5 minučių. Šis laikas gali būti pratęstas tarybos pritarimu, bet ne ilgiau kaip 10 minučių.

112. Tarybos posėdžio pirmininkas arba, jo siūlymu, komitetų pirmininkai praneša komitetų išvadas ir siūlymus svarstomu klausimu.

113. Diskusijose kiekvienu svarstomu klausimu gali pasisakyti visi tarybos nariai. Pasisakymo trukmė – iki 5 minučių, kalbant komiteto (frakcijos) vardu, – iki 10 minučių. Diskusijos baigiamos, kai nebėra norinčių pasisakyti ar kai yra tarybos nario siūlymas ir diskusijas baigti nusprendžia taryba.

114. Tarybos posėdyje kiekvienu svarstomu klausimu turi teisę pasisakyti Vyriausybės atstovas arba jo įgaliotas asmuo. Kai yra pagrindas, jie gali pranešti tarybos nariams, kad svarstomi projektai neatitinka įstatymų ar Vyriausybės nutarimų.

115. Naudojant elektroninę balsavimo sistemą, norintys paklausti ar pasisakyti tarybos nariai, norintis pasisakyti Vyriausybės atstovas registruojasi į eilę. Mikrofonas įjungiamas tarybos posėdžio pirmininkui suteikus žodį.

116. Pasibaigus diskusijoms, pranešėjai turi teisę tarti baigiamąjį žodį. Baigiamajam žodžiui skiriama iki 5 minučių.

117. Baigus diskusijas dėl kiekvieno svarstomo klausimo, balsavimu yra priimamas tarybos sprendimas. Sprendimai priimami atviru arba Vietos savivaldos įstatymo 17 straipsnio 15 dalyje nustatytais atvejais – slaptu balsavimu.

118. Balsuojant replikos ir pastabos dėl balsavimo motyvų neleidžiamos. Tarybos nariai replikos teise gali pasinaudoti prieš paskelbiant balsavimą ir po balsavimo.

119. Jeigu dėl svarstomo sprendimo projekto yra gauta pasiūlymų, pirmiausia balsuojama dėl pasiūlytų sprendimo projekto pataisų ir papildymų pagal tarybos posėdžio pirmininko nustatytą eilę. Už kiekvieną pataisą paprastai balsuojama atskirai.

120. Jei sprendimo projektas buvo rengiamas pagal asmens prašymą, balsavimui gali būti pateiktas vienas arba keli alternatyvūs pateiktam projekto klausimui tarybos sprendimo projektai, parengti pagal komitetų siūlymus. Pirmuoju atveju balsuojama „Už“, „Prieš“ arba „Susilaikau“. Antruoju atveju balsuojama tik už vieną pasirinktą sprendimo projektą. Tarybos sprendimo projektas, už kurį balsavo daugiausia tarybos narių, teikiamas pakartotiniam balsavimui, balsuojama „Už“, „Prieš“ arba „Susilaikau“.

121. Sprendimai gali būti tokie: pritarti pateiktam sprendimo projektui, nepritarti sprendimo projektui, patikslinti ir pritarti patikslintam sprendimo projektui, atidėti sprendimo projekto svarstymą.

122. Atvirai balsuojama naudojant atviro balsavimo elektroninę sistemą, išimtiniais atvejais (sugedus elektroninei sistemai, dingus elektrai ir kt.) – rankos pakėlimu. Tuo atveju, kai balsuojant naudojama atviro balsavimo elektroninė sistema, balsavusių tarybos narių vardai, pavardės ir balsavimo rezultatai rodomi ekrane. Balsavimo trukmė naudojant atviro balsavimo elektroninę sistemą – iki 40 sekundžių. Balso teisė negali būti perduota kitiems asmenims. Kai balsuojama elektronine sistema, tarybos nario motyvuotu prašymu, tarybos posėdžio pirmininko žodiniu teikimu, tarybai pritarus gali būti perbalsuojama, kol nepradėtas svarstyti kitas darbotvarkės klausimas.

123. Balsuojant rankos pakėlimu, balsus skaičiuoja tarybos posėdžių sekretorius.

124. Balsuoti gali būti pateiktas vienas teiginys arba keli alternatyvūs teiginiai. Dėl pateikto vieno teiginio balsuojama „Už“, „Prieš“ arba susilaikoma.

125. Jeigu teiginių yra daugiau kaip du, tarybos narys balsuoja tik už vieną pasirinktą teiginį. Daugiausia balsų surinkęs teiginys, jeigu yra surinkta reikiama balsų dauguma, teikiamas kaip sprendimo projekto pataisa. Jei nė vienas iš kelių pateiktų teiginių nesurinko daugumos balsų, papildomai teikiami balsuoti du teiginiai, surinkę daugiausia balsų. Jeigu po trečio balsavimo balsai pasiskirsto po lygiai, laikoma, kad sprendimo projekto pataisa nepriimta.

126. Dėl sprendimo atidėti klausimo svarstymą balsuojama pirmiau negu dėl klausimo esmės. Dėl skaičių balsuojama jų didėjimo tvarka. Prireikus tarybos posėdžio pirmininkas gali keisti balsavimo tvarką, jeigu neprieštarauja pasiūlymų teikėjai.

127. Dėl atskirų svarstomo klausimo nuostatų, sprendimo punktų ar teiginių sprendimai gali būti priimti ir be balsavimo (visų pritarimu), jei į tarybos posėdžio pirmininko klausimą „Ar yra prieštaraujančių?“ niekas neatsako ir tarybos posėdžio pirmininkas paskelbia „Priimta“.

128. Tarybos sprendimai priimami tarybos posėdyje dalyvaujančių tarybos narių balsų dauguma. Jeigu balsai pasiskirsto po lygiai, balsuojama dar kartą. Jeigu balsavus dar kartą balsai pasiskirsto po lygiai, balsavimas tęsiamas arba skelbiama pertrauka, po kurios balsuojama dar kartą. Jeigu po trečio balsavimo balsai pasiskirsto po lygiai, laikoma, kad sprendimas nepriimtas.

129. Balsavimo rezultatai skaičiuojami nuo tarybos posėdyje (svarstant klausimą) dalyvaujančių tarybos narių skaičiaus. Balsai laikomi pasiskirsčiusiais po lygiai tada, kai balsų „Už“  gauta tiek pat, kiek „Prieš“ ir „Susilaikiusiųjų“  kartu sudėjus.

130. Balsuojant atvirai rankos pakėlimu kiekvienas tarybos narys privalo užpildyti vardinį balsavimo lapą. Duomenys apie kiekvieno tarybos nario balsavimą, išskyrus atvejus, kai balsuojama slaptai, yra vieši.

131. Kiekvieno tarybos nario balsavimo rezultatai yra saugomi informacinėse laikmenose ir skelbiami savivaldybės interneto svetainėje.

132. Slaptam balsavimui sudaroma balsų skaičiavimo komisija iš ne mažiau kaip 3 narių. Atstovą į balsų skaičiavimo komisiją gali deleguoti frakcija, tarybos narių grupė ir į jokią tarybos frakciją ar grupę nesusivieniję tarybos nariai. Balsų skaičiavimo komisijos nariai išsirenka komisijos pirmininką. Pirmininko rinkimo rezultatai įforminami protokolu.

133. Slaptai balsuojama naudojant tarybos patvirtintos specialios formos balsavimo biuletenius. Balsavimo biuletenius parengia tarybos posėdžių sekretorius,  o tarybos nariams juos išduoda balsų skaičiavimo komisija. Balsuojant specialios formos balsavimo biuleteniais, balsavimo vietoje turi būti balsadėžė ir vieta slaptam balsavimui:

133.1. biuletenius antspauduoja ir išduoda balsų skaičiavimo komisija. Gaudami biuletenį, tarybos nariai pasirašo biuletenių išdavimo lape;

133.2. viename biuletenyje abėcėlės tvarka gali būti įrašomos tik kandidatų į tas pačias pareigas pavardės. Visais atvejais biuletenis turi turėti antraštę, kurioje aiškiai nurodyta, dėl ko balsuojama. Balsuojantysis biuletenyje pažymi pavardes tų kandidatų, už kuriuos balsuoja, arba tuos teiginius, kurie jam priimtini;

133.3. negaliojančiais pripažįstami nepatvirtinto pavyzdžio, neužpildyti ar neantspauduoti balsavimo biuleteniai, taip pat tie, kuriuose pažymėta pavardžių daugiau negu renkama pareigūnų arba pažymėtas daugiau kaip vienas pasirinkti duotas teiginys, taip pat jei įrašytos papildomos pavardės ar teiginiai, taip pat tie, kuriuose paliktų pavardžių skaičius viršija renkamų asmenų skaičių arba paliktas daugiau kaip vienas pasirinkti duotas teiginys;

133.4. jeigu už slapto balsavimo biuletenyje įrašytą antraštę (klausimą) „Už“ balsavo daugiau kaip pusė visų tarybos posėdyje dalyvaujančių tarybos narių, tai šis klausimas yra priimtas;

133.5. jeigu už slapto balsavimo biuletenyje įrašytą antraštę (klausimą) „Už“ nebalsavo daugiau kaip pusė visų tarybos posėdyje dalyvaujančių tarybos narių, tai šis klausimas yra nepriimtas.

133.6. balsų skaičiavimo protokolą pasirašo balsų skaičiavimo komisijos pirmininkas ir komisijos nariai;

133.7. slapto balsavimo rezultatus skelbia balsų skaičiavimo komisijos pirmininkas, juos tvirtina taryba;

133.8. balsavimo biuleteniai saugomi iki tarybos kadencijos pabaigos.

134. Prieš paskelbiant posėdžio pabaigą, suteikiama galimybė tarybos nariams savo, frakcijos ar grupės, vardu perskaityti pareiškimus.

135. Tarybos posėdžius aptarnauja tarybos posėdžių sekretorius.

 

Tarybos posėdžiui teikiamų svarstyti klausimų rengimas, pateikimas, registravimas ir paskelbimas

 

136. Tarybos posėdyje svarstytinus klausimus kartu su sprendimų projektais tarybos posėdžių sekretoriui likus ne mažiau kaip 10 darbo dienų iki tarybos posėdžio pateikia meras, komitetai, komisijos, tarybos nariai, frakcijos, grupės, į jokią frakciją ar grupę nesusivieniję tarybos nariai, savivaldybės kolegija, opozicijos lyderis, savivaldybės kontrolierius. Su sprendimų projektais pateikiamas aiškinamasis raštas.

137. Aiškinamajame rašte privaloma nurodyti:

137.1. sprendimo projekto tikslus;

137.2. sprendimo projekto uždavinius;

137.3. siūlomas teisinio reguliavimo nuostatas, šiuo metu esantį teisinį reglamentavimą, kokie šios srities teisės aktai tebegalioja ir kokius teisės aktus būtina pakeisti ar panaikinti, priėmus teikiamą tarybos sprendimo projektą;

137.4. laukiamus rezultatus;

137.5. lėšų poreikį ir šaltinius;

137.6. kitus sprendimui priimti reikalingus pagrindimus, skaičiavimus ar paaiškinimus;

137.7. sprendimo projekto lyginamąjį variantą, jeigu teikiamas sprendimo pakeitimo projektas, išskyrus atvejus, kai sprendimas ir juo tvirtinami teisės aktai dėstomi nauja redakcija arba kai siūloma juos pripažinti netekusiais galios;

137.8. antikorupcinį vertinimą (kai teisės aktų nustatyta tvarka turi būti atliekamas antikorupcinis vertinimas). Tarybos protokoliniu pavedimu ar mero potvarkiu Antikorupcijos komisijai gali būti pavesta dalyvauti atliekant sprendimo projekto antikorupcinį vertinimą Antikorupcijos komisijos nuostatuose nustatyta tvarka.

138. Jeigu teikiamo sprendimo projekto įgyvendinimas susijęs su piniginėmis lėšomis, pateikiami reikiami skaičiavimai, išlaidų sąmatos, nurodomi galimi finansavimo šaltiniai. Jeigu teikiamo sprendimo projekto įgyvendinimas susijęs su biudžeto pajamų sumažėjimu (daugiau kaip 5000 eurų), sprendimo projekto rengėjas taip pat turi pateikti siūlymą dėl biudžeto pakeitimo (kad būtų subalansuotas biudžetas).

139. Parengti sprendimų projektai turi atitikti Lietuvos Respublikos teisėkūros pagrindų įstatymo nuostatas, Teisės aktų projektų rengimo rekomendacijas, patvirtintas Lietuvos Respublikos teisingumo ministro 2013 m. gruodžio 23 d. įsakymu Nr. 1R-298, Dokumentų rengimo taisykles, patvirtintas Lietuvos vyriausiojo archyvaro 2011 m. liepos 4 d. įsakymu Nr. V-117 (toliau – Dokumentų rengimo taisyklės). Jeigu dokumentuose yra viešai neskelbtinų asmens duomenų, turi būti parengtas jų nuasmenintas variantas.

140. Parengtas sprendimo projektas tarybos posėdžių sekretoriui teikiamas per dokumentų valdymo sistemą arba elektroniniu paštu [email protected].

141. Tarybos posėdžio sekretorius ne vėliau kaip per 10 darbo dienų nuo sprendimo projekto gavimo dienos informuoja sprendimo projekto teikėją apie projekto registravimą dokumentų valdymo sistemoje arba atsisakymo registruoti motyvus. Jeigu tarybos sprendimo projektas didelės apimties, projekto teikėjas apie projekto registravimą arba atsisakymo registruoti motyvus turi teisę pateikti ne vėliau kaip per 20 darbo dienų nuo projekto gavimo dienos.

142. Sprendimų projektai, atitinkantys Reglamento 136–139 punktuose nustatytus reikalavimus, registruojami dokumentų valdymo sistemos sprendimų projektų registre. Jeigu gaunami keli alternatyvūs sprendimo projektai tuo pačiu klausimu, jie į darbotvarkės projektą įrašomi vienu punktu ir nagrinėjami kartu.

143. Ne vėliau kaip artimiausią darbo dieną po sprendimo projekto registracijos dokumentų valdymo sistemoje, sprendimo projektą tarybos posėdžių sekretorius paskelbia savivaldybės interneto svetainėje.

144. Sprendimų projektus ir prie projektų pridėtus dokumentus tarybos posėdžių sekretorius per dokumentų valdymo sistemą pateikia kiekvienam tarybos nariui ne vėliau kaip prieš 3 dienas iki komiteto, kurio narys jis yra, posėdžio dienos.

145. Meras sudaro tarybos posėdžio darbotvarkės projektą ir pasirašo potvarkį dėl tarybos posėdžio sušaukimo ir teikiamų tarybai svarstyti klausimų. Meras į tarybos posėdžio darbotvarkės projektą įtraukia tik tuos sprendimų projektus, kurie Reglamento nustatyta tvarka yra apsvarstyti komitete pagal suteiktus įgaliojimus, išskyrus, kai sprendimo projektas teikiamas Vietos savivaldos įstatymo 17 straipsnio 25 dalyje numatytu atveju.

146. Sprendimų projektai visuomenei svarstyti skelbiami savivaldybės interneto svetainėje, taip pat gali būti skelbiami vietinėje spaudoje. Skelbiant sprendimo projektą turi būti nurodomi jo rengėjai ir iniciatoriai, kiek laiko ir kokia tvarka visuomenės nariai gali teikti pastabas ir pasiūlymus dėl sprendimo projekto.

 

Tarybos posėdyje priimtų dokumentų įforminimas, skelbimas

 

147.  Tarybos posėdžio protokolas ir tarybos sprendimai įforminami pagal Dokumentų rengimo taisykles.

148. Tarybos posėdžio protokole nurodoma: tarybos pavadinimas, posėdžio data (laikas), vieta, protokolo numeris, tarybos posėdžio pirmininko, sekretoriaus ar protokolą rašiusio asmens vardai, pavardės, pareigos, visų tarybos narių, iš jų dalyvavusių ir nedalyvavusių posėdyje skaičius, nedalyvavusių tarybos narių vardai, pavardės ir nedalyvavimo priežastys (jeigu nedalyvavusių tarybos narių yra daugiau kaip penki, surašomas atskiras sąrašas), posėdžio darbotvarkė, svarstyti klausimai, kiekvieno klausimo pranešėjo ir papildomo pranešėjo, jeigu jis nurodytas darbotvarkėje, vardas, pavardė ir pareigos, diskusijose dalyvavusių tarybos narių vardai, pavardės, taip pat asmenų, pateikusių klausimus ar paklausimus (raštu ar žodžiu) pranešėjams, vardai ir pavardės, trumpas šių kalbų ar paklausimų turinys, tarybos narių nusišalinimas (kas ir dėl kokios priežasties nusišalino, kada išėjo ir grįžo į posėdžių salę) priimti sprendimai ir balsavimų rezultatai.

149. Prie tarybos posėdžio protokolo pridedama: posėdyje dalyvavusių tarybos narių, kviestųjų asmenų ir svečių sąrašai, pranešimai, tarybos posėdžio pirmininkui raštu pateikti siūlymai ir pastabos, vardinių, slaptų balsavimų rezultatai, tarybos narių pareiškimai, Vyriausybės atstovo reikalavimų, teikimų kopijos ar nuorašai.

150. Tarybos posėdžio protokolas įforminamas, kartu su priedais sutvarkomas ir Vietos savivaldos įstatymo 17 straipsnio 21 dalyje nustatyta tvarka pasirašomas ne vėliau kaip per 7 darbo dienas po tarybos posėdžio.

151. Tarybos posėdžio protokolas paskelbiamas savivaldybės interneto svetainėje ne vėliau kaip per 7 darbo dienas po tarybos posėdžio.

152. Tarybos posėdžių protokolai saugomi byloje pagal savivaldybės administracijos dokumentacijos planą.

153. Tarybos posėdžio garso ir vaizdo įrašas saugomas Lietuvos Respublikos dokumentų ir archyvų įstatymo nustatyta tvarka ir terminais ir skelbiami savivaldybės interneto svetainėje.

154. Priimti tarybos sprendimai dokumentų valdymo sistemos priemonėmis perduodami tarybos posėdžio pirmininkui pasirašyti.

155. Tarybos sprendimus posėdžio pirmininkas turi pasirašyti ne vėliau kaip per 3 darbo dienas po jų priėmimo.

156. Už priimtų dokumentų įforminimą ir protokolo sutvarkymą atsako tarybos posėdžių sekretorius.

157. Įforminant priimtą tarybos sprendimą galimi korektūros klaidų taisymai, nekeičiantys sprendimo esmės.

158. Tarybos sprendimus registruoja tarybos posėdžių sekretorius Dokumentų tvarkymo ir apskaitos taisyklių nustatyta tvarka. Jei pasirašyto ir užregistruoto tarybos sprendimo nuorašą reikia išsiųsti vykdytojams, pareiškėjams ar kitiems asmenims,  jį išsiunčia sprendimo projekto rengėjas.

159. Informacija juridiniams ir fiziniams asmenims apie tarybos priimtus sprendimus ir jų turinį teikiama Lietuvos Respublikos teisės gauti informaciją iš valstybės ir savivaldybių institucijų ir įstaigų įstatymo nustatyta tvarka.

160. Tarybos priimti norminiai teisės aktai oficialiai skelbiami Teisės aktų registre. Teisės akto paskelbimą Teisės aktų registre organizuoja tarybos posėdžių sekretorius.

161. Tarybos priimti teisės aktai arba oficialus informacinis pranešimas apie teisės akto priėmimą gali būti skelbiami vietinėje spaudoje. Teisės akto arba oficialaus informacinio pranešimo skelbimą vietinė spaudoje organizuoja tarybos posėdžių sekretorius.

162. Visi tarybos priimti teisės aktai skelbiami savivaldybės interneto svetainėje teisės aktų nustatyta tvarka ne vėliau kaip per 3 darbo dienas nuo jų pasirašymo ir užregistravimo.

 

Sprendimų įgyvendinimas ir kontrolė

 

163. Už tarybos sprendimų ir juose esančių pavedimų vykdymo kontrolės organizavimą ir praktišką įgyvendinimą atsako meras.

164. Sprendimo vykdymo terminus kontroliuoja meras.

165. Informacija apie sprendimo įvykdymą įrašoma dokumentų valdymo sistemoje.

166. Sprendimo vykdymo kontrolė baigiama, kai atlikti visi reikalingi darbai. Dėl sprendimo vykdymo kontrolės baigimo sprendžia meras.

167. Apie tarybos sprendimų įvykdymą meras raštu atsiskaito tarybai teikdamas ataskaitą Reglamento 85 punkte nustatyta tvarka.

 

IX SKYRIUS

KITOS TVARKOS

 

Savivaldybės biudžeto projekto svarstymas

 

168. Biudžeto projektas svarstomas tokia tvarka:

168.1. parengtas biudžeto projektas teikiamas svarstyti komitetams, frakcijoms ir skelbiamas savivaldybės interneto svetainėje ir vietinėje spaudoje gyventojams viešai svarstyti. Savivaldybės gyventojai ar juridiniai asmenys 5 darbo dienas nuo biudžeto projekto viešo paskelbimo dienos gali teikti pastabas ir pasiūlymus dėl biudžeto projekto savivaldybės merui raštu arba elektroniniu paštu [email protected]. Pasiūlymai didinti biudžeto projekte numatytus asignavimus arba numatyti naujus asignavimus paprastai svarstomi tik tada, kai pasiūlymo iniciatoriai nurodo šiems asignavimams finansuoti reikalingą biudžeto šaltinį;

168.2. komitetai turi išnagrinėti biudžeto projektą ir sprendimus priimti per dvi savaites nuo biudžeto projekto gavimo dienos;

168.3. per Reglamento 168.1 punkte nurodytą laiką gautus asmenų atsiliepimus apibendrina meras;

168.4. biudžeto projektas tarybos posėdyje svarstomas vadovaujantis Reglamente nustatyta tarybos sprendimų svarstymo tvarka. Savivaldybės biudžeto projektą tarybos posėdyje pristato meras.

169. Kartu su parengtu biudžeto projektu komitetams pateikiami visi netenkinti asmenų prašymai dėl biudžeto lėšų skyrimo.

 

Išplėstinės seniūnaičių sueigos ir seniūnaičių sueigos priimtų sprendimų vertinimas

 

170. Išplėstinės seniūnaičių sueigos, seniūnaičių sueigos metu priimami sprendimai yra rekomendaciniai, tačiau savivaldybės institucijos privalo juos įvertinti. Seniūnaičių sueigos sprendimus merui pateikia seniūnas ne vėliau kaip per 3 darbo dienas po sprendimo priėmimo.

171. Išplėstinės seniūnaičių sueigos, seniūnaičių sueigos priimti rekomendaciniai sprendimai, kurių vertinimas yra tarybos kompetencija, vertinami rengiant tarybos sprendimo projektą ir teikiant jį svarstyti tarybai Reglamento nustatyta tvarka. Tarybos sprendimas dėl seniūnaičių sueigos sprendimo priimamas artimiausiame tarybos posėdyje. Taryba privalo nurodyti savo sprendimo priėmimo motyvus ir šis sprendimai turi būti paskelbti savivaldybės interneto svetainėje ir seniūnijos skelbimų lentoje.

172. Išplėstinės seniūnaičių sueigos, seniūnaičių sueigos priimti rekomendaciniai sprendimai, kurių vertinimas yra mero kompetencija, vertinami ne ilgiau kaip 20 darbo dienų nuo seniūnaičių sueigos sprendimo gavimo dienos. Meras priima potvarkį, kuriame privalo nurodyti savo sprendimo priėmimo motyvus. Mero potvarkis paskelbiamas savivaldybės interneto svetainėje ir seniūnijos skelbimų lentoje.

 

Apklausos paskelbimo iniciatyvos teisės įgyvendinimo tvarka

 

173. Vietos gyventojai dalyvauja tvarkant savivaldybės reikalus Vietos savivaldos įstatymo devintame skyriuje nustatyta tvarka.

174. Apklausos paskelbimo iniciatyvos teisė priklauso savivaldybės gyventojams, tarybai, merui ir seniūnui.

175. Taryba apklausos paskelbimo iniciatyvos teisę įgyvendina ne mažiau kaip 1/4 tarybos narių grupės reikalavimu tokia tvarka:

175.1. pateikiamas merui reikalavimas, pasirašytas visų iniciatyvinės grupės tarybos narių, dėl apklausos organizavimo;

175.2. reikalavime turi būti nurodytas apklausai teikiamo klausimo tekstas, siūlomas apklausos būdas, nurodytas Vietos savivaldos įstatymo 48 straipsnyje, apklausos teritorija ir iniciatyvinės grupės atstovas (-ai);

175.3. meras, gavęs tarybos narių iniciatyvinės grupės reikalavimą, atitinkantį Reglamento 175.1 ir 175.2 papunkčiuose nustatytus reikalavimus, ne vėliau kaip per 10 darbo dienų nuo šios grupės reikalavimo gavimo dienos paskelbia apklausą. Jei pateiktas reikalavimas neatitinka nustatytų reikalavimų, ne vėliau kaip per 3 darbo dienas jis grąžinamas pareiškėjams, nurodant grąžinimo priežastis. Iniciatyvinė grupė turi teisę į apklausos komisiją deleguoti savo atstovą.

176. Meras apklausos paskelbimo iniciatyvos teisę įgyvendina vienasmeniškai, sprendimą įformindamas  mero potvarkiu.

177. Seniūnas seniūnijos aptarnaujamoje teritorijoje gali inicijuoti apklausą dėl jo kompetencijai priskirtų klausimų. Seniūnas apklausos iniciatyvos teisę įgyvendina laikydamasis tarybos narių grupės iniciatyvos teisės įgyvendinimo tvarkos.

 

Pasiūlymų nustatyti ar panaikinti gyvenamąsias vietoves, nustatyti ir keisti jų teritorijų ribas, suteikti ir keisti pavadinimus gyvenamosioms vietovėms teikimo ir nagrinėjimo tvarka

 

178. Teikti siūlymą (-us) nustatyti ar panaikinti gyvenamąsias vietoves, nustatyti ir keisti jų teritorijų ribas, suteikti ir keisti pavadinimus gyvenamosioms vietovėms (toliau – siūlymai) turi teisę tų gyvenamųjų vietovių vietos gyventojai, jose veikiantys juridiniai asmenys ir jose esančio nekilnojamojo turto savininkai. Siūlymai teikiami savivaldybės administracijai. Iniciatyvos teisę šiais klausimais turi ir savivaldybės institucijos.

179. Gyventojų iniciatyvos teisę teikti 179 punkte nurodytus siūlymus turi ne mažiau kaip 10 procentų atitinkamos gyvenamosios vietovės, dėl kurios teikiami siūlymai, gyventojų, turinčių teisę rinkti tarybą. Gyventojai siūlymus teikia savivaldybės administracijai, pagrįsdami siūlymų aktualumą ir reikalingumą bei pateikdami šiame punkte nurodyto kiekio gyventojų, pritariančių siūlymams, parašų. Gyventojai, pritariantys siūlymams, pasirašydami turi nurodyti savo vardą, pavardę, gimimo metus ir gyvenamąją vietą ir pasirašyti.

180. Juridiniai asmenys, veikiantys gyvenamojoje vietovėje, dėl kurios teikiami siūlymai, kartu su siūlymais turi pateikti atitinkamo savo valdymo organo, kuris pagal atitinkamų juridinių asmenų veiklą reglamentuojančius teisės aktus, įstatus (nuostatus) yra kompetentingas atstovauti juridiniam asmeniui, rašytinį kreipimąsi, pasirašytą juridinio asmens vadovo ar jo įgalioto asmens. Siūlymai turi būti argumentuoti, pagrįstas jų aktualumas ir reikalingumas. Juridiniai asmenys su siūlymais savivaldybės administracijai pateikia savo įregistravimo Juridinių asmenų registre pažymėjimo kopiją, patvirtintą teisės aktų nustatyta tvarka, taip pat duomenis, kurie pagrįstų, kad juridinis asmuo vykdo veiklą atitinkamos gyvenamosios vietovės, dėl kurios teikiami siūlymai, teritorijoje. Taip pat pateikiamas dokumentas dėl juridinio asmens vadovo skyrimo, o jei siūlymus pasirašo įgaliotas asmuo – ir įgaliojimas pasirašyti siūlymus.

181. Gyvenamojoje vietovėje esančio nekilnojamojo turto savininkai argumentuotus siūlymus teikia savivaldybės administracijai, pagrįsdami siūlymų aktualumą ir reikalingumą. Gyvenamojoje vietovėje esančio nekilnojamojo turto savininkai kartu su siūlymu turi pateikti teisės aktų nustatyta tvarka patvirtintą Nekilnojamojo turto registro išrašo kopiją, pagrindžiančią nekilnojamojo turto buvimą atitinkamoje gyvenamojoje vietovėje faktą.

182. Savivaldybės administracijos direktorius, pagrįstai manydamas, kad yra tikslinga teikti siūlymus, savo įsakymu sudaro darbo grupę iš savivaldybės administracijos valstybės tarnautojų, darbuotojų, kitų asmenų, kurie yra kompetentingi nagrinėti klausimus, susijusius su gyvenamųjų vietovių nustatymu ir panaikinimu, jų teritorijų ribų nustatymu ir keitimu, pavadinimų gyvenamosioms vietovėms suteikimu ir keitimu, kuri ne vėliau kaip per 10 darbo dienų nuo darbo grupės sudarymo dienos pateikia savivaldybės administracijos direktoriui rašytinį įvertinimą, ar siūlymai atitinka teisės aktų reikalavimus ir galimybes įgyvendinti šiuos siūlymus.

183. Taryba siūlymų iniciatyvos teisę įgyvendina ne mažiau kaip 1/4 tarybos narių grupės reikalavimu, kuriame išdėstoma problemos esmė, pagrindžiama, kodėl siūlymai yra aktualūs ir reikalingi.

184. Reglamento 179–183 punktuose nurodytų subjektų siūlymus preliminariai nagrinėja savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymu sudaryta darbo grupė iš savivaldybės administracijos valstybės tarnautojų, darbuotojų, dirbančių pagal darbo sutartį, mero deleguotų tarybos narių, kitų asmenų, kurie yra kompetentingi nagrinėti klausimus, susijusius su gyvenamųjų vietovių nustatymu ir panaikinimu, jų teritorijų ribų nustatymu ir keitimu, pavadinimų gyvenamosioms vietovėms suteikimu ir keitimu. Jei nustatomi trūkumai, savivaldybės administracijos direktorius raštu paprašo siūlymus pateikusių subjektų per 5 kalendorines dienas ištaisyti trūkumus.

185. Savivaldybės administracija, gavusi Reglamento nustatyta tvarka išnagrinėtus siūlymus, savivaldybės interneto svetainėje paskelbia konsultacijos vietą, laiką ir laikotarpį (nuo 1 iki 2 mėnesių), per kurį vietos gyventojai gali susipažinti su siūlymais ir kitais Administracinių vienetų ir gyvenamųjų vietovių teritorijų ribų ir pavadinimų tvarkymo taisyklėse nurodytais dokumentais bei pareikšti nuomonę apie teikiamus siūlymus.

186. Savivaldybės administracija, atsižvelgdama į Reglamento nustatyta tvarka išnagrinėtus siūlymus ir gyventojų nuomonę, prireikus organizuoja gyvenamųjų vietovių teritorijų ribų planų (M 1:10000 ir M 1:50000) parengimą ir suderinimą su Aplinkos ministerija, Susisiekimo ministerija, Nacionaline žemės tarnyba prie Žemės ūkio ministerijos ir valstybės įmone Registrų centru, parengia tarybos sprendimo ir aiškinamojo rašto projektus. Parengtus dokumentus savivaldybės administracijos direktorius įteikia merui, kuris teikia juos svarstyti tarybos posėdyje.

187. Tarybai priėmus sprendimą pritarti savivaldybės administracijos parengtiems dokumentams, jeigu reikia, ir planams, Administracinių vienetų ir gyvenamųjų vietovių teritorijų ribų ir pavadinimų tvarkymo taisyklių nustatyta tvarka teikiamas siūlymas Lietuvos Respublikos Vyriausybei priimti atitinkamą nutarimą.

 

X SKYRIUS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

 

188. Taryba prižiūri merą ir kitus subjektus, tiesiogiai įgyvendinančius valstybines (perduotas savivaldybėms) funkcijas, Vietos savivaldos įstatymo 62 straipsnyje nustatyta tvarka tvirtindama savivaldybės metinį ataskaitų rinkinį, susipažindama su mero Reglamento 85 punkte nustatyta tvarka pateikta informacija, taip pat naudodamasi Reglamento 24–30 punktuose nustatytu tarybos nario paklausimų institutu.

189. Tarybos, kolegijos, komitetų veiklos procedūrinius klausimus, kurie nenumatyti Reglamente ir Lietuvos Respublikos įstatymuose, siūlo spręsti posėdžio pirmininkas. Toks sprendimas po trumpo posėdžio pirmininko motyvų išdėstymo priimamas be diskusijų balsavusiųjų tarybos narių dauguma.

 

_____________________

 

 

 

 

Pakeitimai:

 

1.

Joniškio rajono savivaldybės taryba, Sprendimas

Nr. T-120, 2023-08-31, paskelbta TAR 2023-09-01, i. k. 2023-17233

Dėl Joniškio rajono savivaldybės tarybos 2023 m. kovo 30 d. sprendimo Nr. T-31 „Dėl Joniškio rajono savivaldybės tarybos veiklos reglamento patvirtinimo“ pakeitimo