Suvestinė redakcija nuo 2023-04-18
Įsakymas paskelbtas: TAR 2023-04-04, i. k. 2023-06379
LIETUVOS RESPUBLIKOS
SOCIALINĖS APSAUGOS IR DARBO MINISTRAS
ĮSAKYMAS
DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS SOCIALINĖS APSAUGOS IR DARBO MINISTRO
2021 M. LIEPOS 1 D. ĮSAKYMO NR. A1-478 „DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS NEĮGALIŲJŲ SOCIALINĖS INTEGRACIJOS ĮSTATYMO 251 STRAIPSNIO ĮGYVENDINIMO“ PAKEITIMO
2023 m. balandžio 4 d. Nr. A1-220
Vilnius
1. P a k e i č i u Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2021 m. liepos 1 d. įsakymą Nr. A1-478 „Dėl Lietuvos Respublikos neįgaliųjų socialinės integracijos įstatymo 251 straipsnio įgyvendinimo“:
1.1. Pakeičiu nurodytu įsakymu patvirtintą Asmeninės pagalbos poreikio nustatymo ir asmeninės pagalbos teikimo tvarkos aprašą:
1.1.1. Pakeičiu 3 punktą ir jį išdėstau taip:
„3. Asmeninę pagalbą teikia savivaldybės administracijos paskirti savivaldybių įsteigti paslaugų teikėjai ir (ar) pagal sudarytas sutartis kiti viešai pasirenkami juridiniai asmenys (toliau – asmeninės pagalbos teikėjas), ir (ar) asmens ar asmens atstovo pasiūlytas pasitelkti asmens poreikius atitinkantis asmeninis asistentas, atitinkantis Neįgaliųjų socialinės integracijos įstatymo 251 straipsnio 3 dalyje nustatytus reikalavimus.“
1.1.2. Pakeičiu 7.3 papunktį ir jį išdėstau taip:
1.1.3. Pakeičiu 71 punktą ir jį išdėstau taip:
„71. Jei asmuo, pageidaujantis gauti asmeninę pagalbą, mokosi pagal formaliojo švietimo programą ne savo nuolatinės gyvenamosios vietos savivaldybėje, jis ar asmens atstovas turi teisę dėl asmeninės pagalbos gavimo kreiptis į savivaldybės, kurioje asmuo, pageidaujantis gauti asmeninę pagalbą, mokosi pagal formaliojo švietimo programą, administraciją. Asmeninės pagalbos teikimo šiam asmeniui išlaidos padengiamos iš savivaldybei, kurioje asmuo pageidauja gauti asmeninę pagalbą, skirtų Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto lėšų arba iš kitų lėšų savivaldybės mero nustatyta tvarka.“
1.1.4. Pakeičiu 11 punktą ir jį išdėstau taip:
„11. Savivaldybės administracijoje gauti Aprašo 7 punkte nurodyti dokumentai ir (ar) kita informacija užregistruojami suteikiant registracijos numerį ir ne vėliau kaip per 3 darbo dienas nuo jų užregistravimo dienos perduodami savivaldybės administracijos paskirtam socialiniam darbuotojui (toliau – socialinis darbuotojas).“
1.1.5. Pakeičiu 15 punktą ir jį išdėstau taip:
„15. Socialinis darbuotojas, gavęs Aprašo 7 punkte nurodytus dokumentus ir (ar) kitą informaciją, ne vėliau kaip per 10 darbo dienų nuo jų gavimo dienos įvertina asmeninės pagalbos asmeniui poreikį ir raštu pateikia savivaldybės administracijai, priimančiai sprendimą dėl asmeninės pagalbos skyrimo tikslingumo (netikslingumo) (toliau – sprendimas), motyvuotą išvadą ir rekomendaciją dėl asmeninės pagalbos skyrimo konkrečiam asmeniui tikslingumo (netikslingumo), užpildydamas klausimyno 9 punktą (toliau – išvada ir rekomendacija dėl asmeninės pagalbos skyrimo). Jei išvadoje ir rekomendacijoje dėl asmeninės pagalbos skyrimo nurodoma, kad asmeniui tikslinga skirti asmeninę pagalbą, nurodomas valandų skaičius per dieną ir per mėnesį, dienų skaičius, veiklos, kuriose asmeniui reikia asmeninio asistento pagalbos.“
1.1.6. Pakeičiu 18 punkto pirmąją pastraipą ir ją išdėstau taip:
Papunkčio pakeitimai:
Nr. A1-249, 2023-04-17, paskelbta TAR 2023-04-17, i. k. 2023-07402
1.1.7. Pakeičiu 20 punktą ir jį išdėstau taip:
„20. Jei asmuo ar asmens atstovas nesutinka su sprendimu, jis turi teisę šį sprendimą apskųsti savivaldybės merui arba Lietuvos Respublikos ikiteisminio administracinių ginčų nagrinėjimo tvarkos įstatymo ir (arba) Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo nustatyta tvarka. Jei asmuo ar asmens atstovas sprendimą skundžia savivaldybės merui, savivaldybės mero sprendimu per 20 darbo dienų nuo tokio skundo gavimo dienos turi būti sudaryta komisija (toliau – komisija), kuri pakartotinai įvertina asmeninės pagalbos asmeniui poreikį ir priima sprendimą.“
1.1.8. Pakeičiu 21 punktą ir jį išdėstau taip:
1.1.9. Pakeičiu 23 punktą ir jį išdėstau taip:
„23. Jei Sutartis nepasirašoma per 40 darbo dienų nuo sprendimo gavimo dienos, savivaldybės administracijos priimtas sprendimas pripažįstamas netekusiu galios. Jei asmuo pageidauja gauti asmeninę pagalbą ar asmens atstovas pageidauja, kad asmeniui tokia pagalba būtų teikiama, jis turi iš naujo kreiptis į savivaldybės administraciją Aprašo III skyriuje nustatyta tvarka.“
1.1.10. Pakeičiu 24 punkto pirmąją pastraipą ir ją išdėstau taip:
„24. Asmuo ar asmens atstovas turi teisę asmeninės pagalbos teikėjui siūlyti teikiant asmeninę pagalbą pasitelkti asmens poreikius atitinkantį asmeninį asistentą (savivaldybės administracijos sprendimu – kelis asmeninius asistentus), atitinkantį Neįgaliųjų socialinės integracijos įstatymo 251 straipsnio 3 dalyje asmeniniam asistentui keliamus reikalavimus ir galintį teikti asmeniui asmeninę pagalbą, nurodydamas jo vardą, pavardę, telefono ryšio numerį ir (ar) elektroninio pašto adresą. Tokiu atveju Aprašo 22 punkte nurodytą Sutartį pasirašo asmeninės pagalbos teikėjas, asmuo ar asmens atstovas ir asmens ar asmens atstovo pasiūlytas pasitelkti asmeninis asistentas. Ši Sutartis gali būti keičiama tik asmens ar asmens atstovo, asmeninės pagalbos teikėjo ir (ar) asmens ar asmens atstovo pasiūlyto pasitelkti asmeninio asistento rašytiniu sutarimu.“
1.1.11. Pakeičiu 26.3 papunktį ir jį išdėstau taip:
„26.3. savivaldybės mero nustatyta tvarka ir terminais asmeninės pagalbos teikėjui pateikia asmeninės pagalbos teikimo ataskaitą (toliau – asmeninio asistento ataskaita). Asmeninio asistento ataskaitoje asmeninis asistentas nurodo savo vardą ir pavardę, asmens, kuriam buvo teikiama asmeninė pagalba, vardą ir pavardę, asmeninės pagalbos teikimo datą, laiką, trumpai apibūdina suteiktos asmeninės pagalbos pobūdį, jei reikia, pateikia kitą informaciją, turėjusią įtakos teikiamos asmeninės pagalbos kokybei ir (ar) apimčiai. Asmeninio asistento ataskaitoje išvadą apie asmeniui suteiktos asmeninės pagalbos kokybę pateikia ir pats asmuo ar asmens atstovas, nurodydamas savo vardą ir pavardę. Ataskaitą pasirašo asmuo ar asmens atstovas bei asmeninis asistentas.“
1.1.12. Pakeičiu 29 punktą ir jį išdėstau taip:
„29. Sprendimą dėl asmeninės pagalbos teikimo sustabdymo, atnaujinimo ar nutraukimo asmeninės pagalbos teikėjo arba asmens ar asmens atstovo siūlymu priima savivaldybės administracija. Aprašo 30.2 ir 30.5 papunkčiuose nurodytais atvejais ir tvarka asmeninės pagalbos teikimą asmeniui sustabdo asmeninės pagalbos teikėjas.“
1.1.13. Pakeičiu 30.2 papunktį ir jį išdėstau taip:
„30.2. įtarus, kad asmeninę pagalbą gaunantis asmuo gali sirgti užkrečiamąja liga. Tokiu atveju asmeninės pagalbos teikėjas asmeninės pagalbos teikimą asmeniui sustabdo nedelsdamas, tą pačią dieną – iki tol, kol raštu bus gauta sveikatos priežiūros specialisto išvada, kad asmuo (nurodomas asmens vardas, pavardė, gimimo data) nekelia pavojaus asmeninio asistento sveikatai, bet ne ilgiau kaip 10 darbo dienų. Jei asmeninę pagalbą gaunantis asmuo ar asmens atstovas per 10 darbo dienų nuo asmeninės pagalbos teikimo sustabdymo dienos raštu ar elektroninių ryšių priemonėmis asmeninės pagalbos teikėjui nepateikia sveikatos priežiūros specialisto išvados, kad asmuo, gaunantis asmeninę pagalbą, nekelia pavojaus asmeninio asistento sveikatai, asmeninės pagalbos teikėjas apie tai raštu ar elektroninių ryšių priemonėmis informuoja savivaldybės administraciją (nurodomas asmens, gaunančio asmeninę pagalbą, vardas, pavardė, gimimo data), o savivaldybės administracija nedelsdama priima sprendimą dėl asmeninės pagalbos teikimo sustabdymo;“.
1.1.14. Pakeičiu 30.5 papunktį ir jį išdėstau taip:
„30.5. jei asmuo išvyksta arba gydosi stacionarioje gydymo įstaigoje ilgiau kaip 10 darbo dienų nepertraukiamai. Tokiu atveju asmeninės pagalbos teikėjas sustabdo asmeninės pagalbos teikimą asmeniui nuo šių aplinkybių paaiškėjimo dienos ir apie tai raštu ar elektroninių ryšių priemonėmis informuoja savivaldybės administraciją (nurodomas asmens, gaunančio asmeninę pagalbą, vardas, pavardė, gimimo data, asmeninės pagalbos teikimo sustabdymo data). Jei aplinkybės, dėl kurių buvo sustabdytas asmeninės pagalbos teikimas, neišnyksta ilgiau nei 10 darbo dienų, asmeninės pagalbos teikėjas apie tai raštu ar elektroninių ryšių priemonėmis informuoja savivaldybės administraciją (nurodomas asmens, gaunančio asmeninę pagalbą, vardas, pavardė, gimimo data), o savivaldybės administracija nedelsdama priima sprendimą dėl asmeninės pagalbos teikimo sustabdymo.“
1.1.15. Pakeičiu 38 punktą ir jį išdėstau taip:
1.2. Pakeičiu nurodytu įsakymu patvirtintą Neįgaliojo mokėjimo už asmeninę pagalbą dydžio nustatymo tvarkos aprašą:
1.2.1. Pakeičiu 2 punktą ir jį išdėstau taip:
1.2.2. Pakeičiu 3 punktą ir jį išdėstau taip:
„3. Vadovaudamasis Aprašu, kiekvienos savivaldybės meras nustato savivaldybės gyventojų mokėjimo už asmeninę pagalbą tvarką (asmens mokėjimo už asmeninę pagalbą dydį ir valandinį įkainį, asmens mokėjimo už asmeninę pagalbą pagrindus ir sąlygas), kuri skelbiama Lietuvos Respublikos Seimo kanceliarijos teisės aktų informacinėje sistemoje ir kurią rekomenduojama paskelbti savivaldybės interneto svetainėje.“
1.2.3. Pakeičiu 4 punkto pirmąją pastraipą ir ją išdėstau taip:
„4. Perkamos ar finansuojamos asmeninės pagalbos valandinį įkainį savivaldybės meras nustato atsižvelgdamas į asmeninės pagalbos teikimo ir organizavimo išlaidas, šios pagalbos teikimo ypatumus savivaldybės teritorijoje ir minėtų išlaidų panaudojimo efektyvumą. Perkamos ar finansuojamos asmeninės pagalbos valandinį įkainį sudaro:“.
1.2.4. Pakeičiu 5 punktą ir jį išdėstau taip:
„5. Asmens ir savivaldybės administracijos teisės ir pareigos, susijusios su asmens mokėjimu už asmeninę pagalbą, nustatomos rašytine asmens ar jo tėvų, įtėvių ar globėjų (rūpintojų), ar vaikų (įvaikių), ar jo, kaip neįgaliojo, aprūpintojo (neįgaliojo aprūpintojo), ar asmens įgalioto atstovo (toliau – asmens atstovas) ir savivaldybės administracijos sutartimi (toliau – sutartis). Sutartyje turi būti nustatyta mokėjimo už asmeninę pagalbą tvarka ir terminai, pakartotinio asmens finansinių galimybių vertinimo dėl pasikeitusių asmens pajamų asmeninės pagalbos gavimo laikotarpiu sąlygos ir tvarka.“
1.2.5. Pakeičiu 6 punktą ir jį išdėstau taip:
„6. Savivaldybės administracijos valstybės biudžeto lėšas asmeninei pagalbai teikti ir administruoti bei asmens mokėjimą už asmeninės pagalbos teikimą apskaito ir naudoja vadovaudamosi Lietuvos Respublikos įstatymais ir kitais teisės aktais. Šios lėšos gali būti naudojamos tik asmeninės pagalbos teikimo ir administravimo kaštams padengti. Kiekvienos savivaldybės meras nustato lėšų asmeninei pagalbai teikti ir administruoti apskaitymo ir naudojimo tvarką.“
1.2.6. Pakeičiu 8 punktą ir jį išdėstau taip:
1.2.7. Pakeičiu 121 punktą ir jį išdėstau taip:
„121. Savivaldybės administracija, gavusi ir išnagrinėjusi asmens ar asmens atstovo savivaldybės mero nustatyta tvarka pateiktą prašymą atleisti asmenį nuo mokėjimo už asmeninę pagalbą ir Aprašo 121.1–121.3 papunkčiuose nurodytus faktus patvirtinančias pažymas ar kitus dokumentus, patvirtinančius papildomas išlaidas, patirtus nuostolius ar aplinkybes (pavyzdžiui, draudimo bendrovės nuostolių ar žalos aktas, patvirtinantis, kad įvykis nėra draudžiamasis, priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos pažyma apie gaisrą ar kitos pažymos apie ištikusias nelaimes, pažyma iš policijos apie vagystės atvejį ar kiti dokumentai, patvirtinantys papildomas išlaidas ar patirtus nuostolius), savivaldybės administracijos direktoriaus sprendimu turi teisę atleisti asmenį nuo mokėjimo už asmeninę pagalbą dėl:
1.2.8. Pakeičiu 122 punktą ir jį išdėstau taip:
„122. Savivaldybės administracijos direktoriaus sprendimas atleisti asmenį nuo mokėjimo už asmeninę pagalbą Aprašo 121.1–121.2 papunkčiuose nurodytais pagrindais galioja 6 mėnesius nuo šio sprendimo priėmimo dienos. Asmeninės pagalbos teikimo išlaidos šiuo laikotarpiu finansuojamos iš Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto lėšų, skirtų savivaldybei asmeninei pagalbai teikti.“
1.2.9. Pakeičiu 14 punkto pirmąją pastraipą ir ją išdėstau taip:
1.2.10. Pakeičiu 16 punktą ir jį išdėstau taip:
„16. Jei asmeniui nustatomas poreikis gauti asmeninę pagalbą ir socialinės priežiūros paslaugas arba dienos socialinę globą, asmens mokėjimo už asmeninę pagalbą dydis apskaičiuojamas vadovaujantis Aprašo 14 punktu, atskaičius savivaldybės mero nustatyta tvarka apskaičiuotą mokėjimo už socialinės priežiūros paslaugas arba dienos socialinę globą dydį.“
1.2.11. Pakeičiu 17 punktą ir jį išdėstau taip:
„17. Asmens finansinių galimybių vertinimas – asmens mokėjimo už asmeninę pagalbą šaltinių nustatymas ir jo gaunamų pajamų dydžio įvertinimas. Asmens finansinės galimybės mokėti už asmeninę pagalbą vertinamos tik savivaldybės administracijai priėmus teigiamą sprendimą dėl asmeninės pagalbos skyrimo.“
1.2.12. Pakeičiu 19 punktą ir jį išdėstau taip:
„19. Savivaldybės administracija įvertina asmens finansines galimybes mokėti už asmeninę pagalbą pagal prašyme-paraiškoje nurodytus duomenis, savivaldybės administracijos turimus duomenis bei duomenis, savivaldybės administracijos gaunamus iš valstybės ar žinybinių registrų bei valstybės informacinių sistemų ar pagal prašymą ir (ar) duomenų teikimo sutartis iš valstybės ir (ar) savivaldybės institucijų, įstaigų, įmonių ir organizacijų.“
1.2.13. Pakeičiu 20 punktą ir jį išdėstau taip:
1.2.14. Pakeičiu 22 punktą ir jį išdėstau taip:
„22. Lietuvos Respublikos juridiniai ir fiziniai asmenys savivaldybės administracijos ar asmeninės pagalbos teikėjo, ar asmens, pageidaujančio gauti asmeninę pagalbą, ar asmens atstovo rašytiniu prašymu (nurodomas asmens, dėl kurio kreipiamasi, vardas, pavardė, gimimo data) per 20 darbo dienų nuo prašymo gavimo dienos parengia ir išduoda pažymą apie asmens gaunamas pajamas.“
1.2.15. Pakeičiu 23 punktą ir jį išdėstau taip:
„23. Valstybės ir savivaldybių įmonės, įstaigos ir organizacijos savivaldybės administracijos prašymu per 20 darbo dienų nuo prašymo gavimo dienos turi parengti ir pateikti jai informaciją, susijusią su asmens finansinių galimybių vertinimu, t. y. informaciją apie pajamų rūšis ir jų dydžius (apie asmens gaunamas tikslines išmokas, piniginę paramą, skirtą nepasiturintiems asmenims, ir pan.).“
1.2.16. Pakeičiu 24 punktą ir jį išdėstau taip:
„24. Pasikeitus asmens pajamoms ar asmeniui nustačius didesnį ar mažesnį teikiamos asmeninės pagalbos valandų skaičių, asmuo ar asmens atstovas sutartyje nustatyta tvarka ir duomenų apimtimi ne vėliau kaip per 20 darbo dienų nuo asmens pajamų pasikeitimo dienos ar didesnio ar mažesnio asmeniui teikiamos asmeninės pagalbos valandų skaičiaus nustatymo dienos raštu apie tai praneša savivaldybės administracijai.“
1.2.17. Pakeičiu 25 punktą ir jį išdėstau taip:
„25. Savivaldybės administracija, gavusi informaciją apie pasikeitusias asmens pajamas ar apie asmeniui nustatytą didesnį ar mažesnį teikiamos asmeninės pagalbos valandų skaičių, ne vėliau kaip per 2 mėnesius nuo šios informacijos gavimo dienos iš naujo atlieka asmens finansinių galimybių vertinimą.“
1.2.18. Pakeičiu 26 punktą ir jį išdėstau taip:
„26. Kilus įtarimui arba gavus kitų institucijų pranešimą apie tai, kad asmeninę pagalbą gaunantis asmuo ar asmens atstovas pateikė neteisingus duomenis, galinčius turėti įtakos asmens finansinių galimybių vertinimui, savivaldybės administracija turi teisę pareikalauti iš asmens ar asmens atstovo papildomų dokumentų, patvirtinančių pateiktų duomenų teisingumą, ir savo ar asmeninės pagalbos teikėjo iniciatyva iš naujo įvertinti asmens finansines galimybes.“
1.2.19. Pakeičiu 27 punktą ir jį išdėstau taip:
„27. Savivaldybės administracija užtikrina gautų asmens duomenų konfidencialumą. Asmens duomenys tvarkomi atsižvelgiant į 2016 m. balandžio 27 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) 2016/679 dėl fizinių asmenų apsaugos tvarkant asmens duomenis ir dėl laisvo tokių duomenų judėjimo, kuriuo panaikinama Direktyva 95/46/EB (Bendrasis duomenų apsaugos reglamentas), nuostatas. Dokumentai saugomi Lietuvos Respublikos dokumentų ir archyvų įstatymo nustatyta tvarka Lietuvos vyriausiojo archyvaro nustatytais terminais. Duomenų subjektų teisės įgyvendinamos Reglamento (ES) 2016/679 ir duomenų valdytojo, į kurį kreipiamasi dėl duomenų subjektų teisių įgyvendinimo, nustatyta tvarka.“
1.3. Pakeičiu nurodytu įsakymu patvirtintą Valstybės biudžeto lėšų asmeninei pagalbai teikti paskirstymo, pervedimo, naudojimo, atsiskaitymo ir kontrolės tvarkos aprašą ir 18 punktą išdėstau taip:
„18. Savivaldybės administracija pagal Sutartį gautas lėšas, skirtas asmeninei pagalbai teikti, perveda viešai pasirinktiems juridiniams asmenims, kurie teikia asmeninę pagalbą, pagal lėšų pervedimo sutartis. Lėšas asmeninei pagalbai teikti savivaldybės administracijos paskirtiems savivaldybių įsteigtiems paslaugų teikėjams skiriamos savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymu dėl lėšų skyrimo asmeninei pagalbai teikti. Lėšos asmens ar asmens atstovo pasiūlyto pasitelkti asmens poreikius atitinkančio asmeninio asistento, kuris teikia asmeninę pagalbą, teikiamai asmeninei pagalbai apmokėti pervedamos asmeninės pagalbos teikėjui, su kuriuo asmeninis asistentas yra sudaręs Asmeninės pagalbos teikimo sutartį. Pagal lėšų pervedimo sutartį gautas arba savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymu dėl lėšų skyrimo asmeninei pagalbai teikti skirtas lėšas asmeninę pagalbą teikianti įstaiga ir (ar) organizacija naudoja faktiškai suteiktos asmeninės pagalbos išlaidoms apmokėti, vadovaudamasi šiais Lietuvos Respublikos valstybės ir savivaldybių biudžetų pajamų ir išlaidų klasifikacijos, patvirtintos Lietuvos Respublikos finansų ministro 2003 m. liepos 3 d. įsakymu Nr. 1K-174 „Dėl Lietuvos Respublikos valstybės ir savivaldybių biudžetų pajamų ir išlaidų klasifikacijos patvirtinimo“ (toliau – Klasifikacija), papunkčiais:
18.1. išlaidos susijusios su asmeninę pagalbą teikiančių darbuotojų, kurių pareigybių aprašymuose nustatytos su asmeninės pagalbos teikimu susijusios funkcijos, darbo užmokesčiu (ne mažiau nei 75 procentai valandinio įkainio):
18.1.1. „2.1.1.1.1.1. Darbo užmokestis pinigais“. Šiame papunktyje nurodytos išlaidos – socialinių paslaugų įstaigos ir (ar) organizacijos, organizuojančios ir teikiančios asmeninę pagalbą, darbuotojų, kurių pareigybių aprašymuose nustatytos su asmeninės pagalbos teikimu susijusios funkcijos, darbo užmokestis;
18.1.2. „2.1.2.1.1.1. Socialinio draudimo įmokos“. Šiame papunktyje nurodytos išlaidos – socialinio draudimo įmokos, mokamos nuo įstaigos ir (ar) organizacijos, organizuojančios ir teikiančios asmeninę pagalbą, darbuotojams, kurių pareigybių aprašymuose nustatytos su asmeninės pagalbos teikimu susijusios funkcijos, apskaičiuoto darbo užmokesčio;
18.1.3. „2.7.3.1.1.1. Darbdavių socialinė parama pinigais“. Šiame papunktyje nurodytos išlaidos – nenutrūkstamai mokamas darbo užmokestis asmeninę pagalbą teikiantiems darbuotojams ligos atveju (už pirmas dvi ligos dienas); išmokos įvykus nelaimingam atsitikimui; parama esant sunkiai materialinei padėčiai, mirties ir kitais atvejais; išeitinės išmokos ir nuo jų apskaičiuotos socialinio draudimo įmokos;
18.1.4. „2.2.1.1.1.30. Kitų prekių ir paslaugų įsigijimo išlaidos“. Šiame papunktyje nurodytos išlaidos – asmenų ar asmenų atstovų pasiūlytų pasitelkti asmeninių asistentų, kurie teikia paslaugas pagal individualios veiklos pažymas ar verslo liudijimus ir su kuriais asmeninės pagalbos teikėjai yra sudarę Asmeninės pagalbos teikimo sutartis, paslaugų įsigijimo išlaidos;
18.2. kitos išlaidos, susijusios su asmeninės pagalbos organizavimu ir teikimu (ne daugiau nei 25 procentai valandinio įkainio):
18.2.1. „2.1.1.1.1.1. Darbo užmokestis pinigais“. Šiame papunktyje nurodytos išlaidos – socialinių paslaugų įstaigos ir (ar) organizacijos, organizuojančios ir teikiančios asmeninę pagalbą, darbuotojų, kurių pareigybių aprašymuose nustatytos su asmeninės pagalbos organizavimu susijusios funkcijos, darbo užmokestis;
18.2.2. „2.1.2.1.1.1. Socialinio draudimo įmokos“. Šiame papunktyje nurodytos išlaidos – socialinio draudimo įmokos, mokamos nuo įstaigos ir (ar) organizacijos, organizuojančios ir teikiančios asmeninę pagalbą, darbuotojams, kurių pareigybių aprašymuose nustatytos su asmeninės pagalbos organizavimu susijusios funkcijos, apskaičiuoto darbo užmokesčio;
18.2.3. „2.7.3.1.1.1. Darbdavių socialinė parama pinigais“. Šiame papunktyje nurodytos išlaidos – nenutrūkstamai mokamas darbo užmokestis asmeninę pagalbą organizuojantiems darbuotojams ligos atveju (už pirmas dvi ligos dienas); išmokos įvykus nelaimingam atsitikimui; parama esant sunkiai materialinei padėčiai, mirties ir kitais atvejais; išeitinės išmokos ir nuo jų apskaičiuotos socialinio draudimo įmokos;
18.2.4. „2.2.1.1.1.11. Komandiruočių išlaidos“. Šiame papunktyje nurodytos išlaidos – asmeninę pagalbą teikiančių darbuotojų komandiruočių, susijusių su kvalifikacijos kėlimu, išlaidos;
18.2.5. „2.2.1.1.1.16. Kvalifikacijos kėlimo išlaidos“. Šiame papunktyje nurodytos išlaidos – asmeninę pagalbą teikiančių darbuotojų profesinės kvalifikacijos kėlimo, įgūdžių ugdymo, žinių tobulinimo išlaidos;
18.2.6. „2.2.1.1.1.05. Ryšių įrangos ir ryšių paslaugų įsigijimo išlaidos“. Šiame papunktyje nurodytos išlaidos – ryšių įrangos ir ryšių paslaugų, reikalingų asmeninę pagalbą organizuojančių ir teikiančių darbuotojų darbo funkcijoms vykdyti, įsigijimo išlaidos;
18.2.7. „2.2.1.1.1.06. Transporto išlaikymo ir transporto paslaugų įsigijimo išlaidos“. Šiame papunktyje nurodytos išlaidos – transporto išlaikymo ir transporto paslaugų, tiesiogiai reikalingų asmeninę pagalbą teikiančių darbuotojų darbo funkcijoms vykdyti (pavyzdžiui, nuvykti pas asmeninę pagalbą gaunantį asmenį), įsigijimo išlaidos;
18.2.8. „2.2.1.1.1.02. Medikamentų ir medicininių prekių bei paslaugų įsigijimo išlaidos“. Šiame papunktyje nurodytos išlaidos – asmeninę pagalbą teikiančių darbuotojų apsaugos priemonių (veido kaukės, dezinfekcinis skystis, vienkartinės pirštinės), būtinų asmeninės pagalbos teikimui užtikrinti, pirmosios medicinos pagalbos rinkinių įsigijimo išlaidos;
2. N u s t a t a u, kad šio įsakymo nuostatos pradedamos taikyti, kai 2023 m. naujai išrinktos savivaldybių tarybos susirenka į pirmuosius posėdžius. Iki pirmųjų 2023 m. naujai išrinktų savivaldybių tarybų posėdžių taikomos iki šio įsakymo įsigaliojimo dienos galiojusios šio įsakymo 1 punkte nurodytu įsakymu patvirtintų Asmeninės pagalbos poreikio nustatymo ir asmeninės pagalbos teikimo tvarkos aprašo, Neįgaliojo mokėjimo už asmeninę pagalbą dydžio nustatymo tvarkos aprašo ir Valstybės biudžeto lėšų asmeninei pagalbai teikti paskirstymo, pervedimo, naudojimo, atsiskaitymo ir kontrolės tvarkos aprašo nuostatos.
Asmeninės pagalbos poreikio nustatymo ir
asmeninės pagalbos teikimo tvarkos aprašo
1 priedas
(Prašymo-paraiškos dėl asmeninės pagalbos forma)
ASMUO, PAGEIDAUJANTIS GAUTI ASMENINĘ PAGALBĄ (toliau – asmuo):
Vardas |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Pavardė |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Asmens kodas |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Nuolatinės gyvenamosios vietos adresas Pastaba. Asmuo nepildo, duomenys apie nuolatinės gyvenamosios vietos adresą gaunami iš valstybės ir žinybinių registrų bei valstybės informacinių sistemų. |
|
Nuolatinės gyvenamosios vietos deklaravimo data ar asmens įrašymo į gyvenamosios vietos neturinčių asmenų apskaitą data |
|
Gyvenamosios vietos adresas, jeigu jis nesutampa su nuolatine gyvenamąja vieta |
|
|
Telefono ryšio numeris
|
|
Elektroninio pašto adresas |
|
_______________________________________________________________________________________________
(jei dėl asmeninės pagalbos teikimo asmeniui kreipiasi jo tėvai, įtėviai ar globėjai (rūpintojai), ar vaikai (įvaikiai), ar asmens įgaliotas atstovas (toliau – asmens atstovas), nurodomas asmens atstovo vardas, pavardė, (nuolatinės) gyvenamosios vietos adresas, telefono ryšio numeris, elektroninio pašto adresas)
__________________________________________________________________________
(savivaldybės administracijos (seniūnijos), į kurią kreipiamasi, pavadinimas)
PRAŠYMAS-paraiška DĖL ASMENINĖS PAGALBOS
20____ m. _____________________ d.
Prašau skirti _____________________________________asmeninę pagalbą.
(asmens vardas ir pavardė)
1. Dėl asmeninės pagalbos gavimo kreipiuosi (asmuo kreipiasi) (pažymėti Q):
1.1. c pirmą kartą;
1.2. c pakartotinai pasibaigus nustatyto asmeninės pagalbos poreikio terminui;
1.3. c pakartotinai dėl kitos (-ų) priežasties (-čių)_________________________________________ .
(nurodyti priežastį (-is)
2. PRIDEDAMA (pridedamus dokumentus pažymėti Q):
2.1. c pažymos arba jų kopijos, patvirtinančios asmens pajamas, kiti dokumentai ___ lapai (-ų);
2.2. c asmens negalią patvirtinantis dokumentas: Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos išduotas Neįgaliojo pažymėjimas ar Neįgalumo lygio pažyma, ar Darbingumo lygio pažyma, ar Specialiųjų poreikių lygio pažyma, ar šių dokumentų kopijos;
2.3. c dokumentai ar jų kopijos, pagrindžiantys asmens pirmumo teisę dėl asmeninės pagalbos poreikio vertinimo ir teikimo (pvz., moksleivio ar studento pažymėjimo kopija, darbdavio pažyma, dokumento ar pažymos, kad asmuo yra registruotas Užimtumo tarnyboje prie Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerijos, kopija ir pan.), ____ lapai (-ų);
2.4. c dokumentai ar jų kopijos, patvirtinantys asmens atstovavimo pagrindą (gimimo liudijimas, įgaliojimas, asmens ar asmens atstovo raštiškas sutikimas (nurodomas vardas, pavardė, gimimo data), kad kitas asmuo asmeniui gali atstovauti asmeninės pagalbos gavimo klausimais (nurodomas atstovaujamo ir atstovaujančio asmens vardas, pavardė, gimimo data) ir pan.), ___ lapai (-ų);
2.5. c 1 priedas. Informacija apie asmens pajamas;
2.6. c 2 priedas. Deklaracija;
2.7. c kita (pateikiama pareiškėjo iniciatyva, jeigu manoma, kad tai svarbu nagrinėjant prašymą-paraišką dėl asmeninės pagalbos)______________________________________ , ____ lapai (-ų).
Pastaba. Asmeniui ar jo atstovui nereikia pateikti prašymo-paraiškos dėl asmeninės pagalbos 3 punkte nurodytų dokumentų ir (ar) informacijos, jei savivaldybės administracija dokumentus ir (ar) informaciją gali gauti iš valstybės ar žinybinių registrų bei valstybės informacinių sistemų.
3. c SUTINKU sumokėti visą sumą, lygią savivaldybės mero nustatytam mokėjimo už asmeninę pagalbą dydžiui (jei sutinkate, pažymėkite Q).
______________________
(asmens ar asmens atstovo parašas)
4. Informaciją apie priimtą sprendimą dėl asmeninės pagalbos skyrimo tikslingumo (netikslingumo) / skundo dėl priimto sprendimo dėl asmeninės pagalbos skyrimo tikslingumo (netikslingumo) nagrinėjimo rezultatus prašau pateikti (pažymėkiteQ):
4.1. c paštu _____________________________________________________________________;
(nuolatinės gyvenamosios vietos adresas arba gyvenamosios vietos adresas, jeigu jis nesutampa su nuolatine gyvenamąja vieta)
4.2. c elektroniniu paštu _______________________________________________________________________;
(elektroninio pašto adresas)
4.3. c kitu būdu __________________________________________________________________.
(įrašykite)
5. PATVIRTINU, kad Informacinį lapelį (3 priedas) gavau ______________________________
(asmens ar asmens atstovo parašas)
Pastaba. Informacinis lapelis įteikiamas užregistravus prašymą-paraišką dėl asmeninės pagalbos.
Prašymą-paraišką dėl asmeninės pagalbos pateikė:
Asmuo / asmens atstovas (tinkamą variantą pabraukti) |
_____________ |
__________________ |
(parašas) (vardas ir pavardė)
_________________
Pildo prašymą-paraišką priėmęs darbuotojas
Prašymas-paraiška dėl asmeninės pagalbos gauta ___________________ (gavimo data)
c Pateikti visi reikalingi dokumentai.
c Nepateikti dokumentai:
Eil. Nr. |
Dokumento pavadinimas |
Dokumento pateikimo data |
Dokumentą priėmusio darbuotojo vardas, pavardė ir parašas |
1. |
|
|
|
2. |
|
|
|
3. |
|
|
|
Pastaba. Lentelės trečioji ir ketvirtoji skiltys pildomos, kai asmuo ar asmens atstovas pateikia trūkstamus dokumentus.
Prašymą-paraišką dėl asmeninės pagalbos priėmė ir Informacinį lapelį įteikė
________________________ (pareigų pavadinimas) |
|
__________________ ___________________ (parašas) (vardas ir pavardė) |
________________________
Prašymo-paraiškos dėl asmeninės pagalbos
1 priedas
___________________________________________________________________________
(asmens, pageidaujančio gauti asmeninę pagalbą (toliau – asmuo), vardas ir pavardė)
INFORMACIJA APIE ASMENS PAJAMAS
Asmens per paskutinius 3 mėnesius iki prašymo-paraiškos dėl asmeninės pagalbos pateikimo gautos pajamos
_____________________________________________________________
(nurodyti metus ir mėnesius)
Eil. Nr. |
Pajamų rūšies pavadinimas
|
Asmens pajamos eurais |
||
|
||||
1 mėn. |
2 mėn. |
3 mėn. |
||
1.
|
Su darbo ar tarnybos santykiais susijusios pajamos, įskaitant išeitines išmokas ir kompensacijas, išskyrus asmenų su negalia gaunamas su darbo santykiais susijusias pajamas, kai jos neviršija Vyriausybės nustatytos minimaliosios mėnesinės algos |
|
|
|
2. |
Individualios įmonės savininko ar tikrosios ūkinės bendrijos ir komanditinės ūkinės bendrijos tikrojo nario pajamos, mažosios bendrijos nario pajamos, gautos iš šios įmonės ar bendrijos apmokestinto pelno |
|
|
|
3. |
Individualios veiklos pajamos |
|
|
|
4. |
Autorinis atlyginimas |
|
|
|
5. |
Išmokos žemės ūkio veiklai ar pajamos iš žemės ūkio veiklos, išskyrus pajamas iš žemės ūkio naudmenų, kurių bendras plotas neviršija 1 hektaro |
|
|
|
6. |
Pensijos, išskyrus socialinio draudimo našlių pensijas, socialinio draudimo senatvės arba netekto darbingumo (invalidumo) pensijų priemokos, pensijų išmokos ir vietoj pensijų mokamos kompensacijos, rentos |
|
|
|
7. |
Šalpos išmokos, mokamos pagal Lietuvos Respublikos šalpos pensijų įstatymą, ir slaugos ar priežiūros (pagalbos) išlaidų tikslinės kompensacijos bei tikslinis priedas, mokami pagal Lietuvos Respublikos tikslinių kompensacijų įstatymą |
|
|
|
7.1. |
Slaugos išlaidų tikslinė kompensacija |
|
|
|
7.2. |
Priežiūros (pagalbos) išlaidų tikslinė kompensacija |
|
|
|
8.
|
Ligos, profesinės reabilitacijos, motinystės, tėvystės, motinystės (tėvystės) socialinio draudimo pašalpos, statutiniams valstybės tarnautojams mokamos išmokos ligos, motinystės, tėvystės ir motinystės (tėvystės) atveju |
|
|
|
9.
|
Nedarbo socialinio draudimo išmokos, mokamos pagal Nedarbo socialinio draudimo įstatymą |
|
|
|
10. |
Palūkanos |
|
|
|
11. |
Dividendai |
|
|
|
12. |
Vaiko išlaikymo periodinės išmokos, mokamos pagal Civilinį kodeksą |
|
|
|
13. |
Vaiko išlaikymo lėšos, mokamos pagal Vaikų išlaikymo fondo įstatymą |
|
|
|
14. |
Turto nuomos pajamos |
|
|
|
15.
|
Netekto darbingumo periodinės kompensacijos, mokamos pagal Nelaimingų atsitikimų darbe ir profesinių ligų socialinio draudimo įstatymą ar Žalos atlyginimo dėl nelaimingų atsitikimų darbe ar susirgimo profesine liga laikinąjį įstatymą |
|
|
|
16.
|
Žalos atlyginimo periodinės išmokos, mokamos pagal Civilinį kodeksą |
|
|
|
17. |
Stipendija (išskyrus socialinę stipendiją) |
|
|
|
18.
|
Išmoka besimokančio ar studijuojančio asmens vaiko priežiūrai, išmoka gimus vienu metu daugiau kaip vienam vaikui, išmoka privalomosios pradinės karo tarnybos kario vaikui, mokamos pagal Lietuvos Respublikos išmokų vaikams įstatymą |
|
|
|
19. |
Socialinės pašalpos, mokamos pagal Piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatymą |
|
|
|
Pastabos:
1. Asmens pajamos nurodomos atskaičius gyventojų pajamų mokestį ir valstybinio socialinio draudimo įmokas.
2. Duomenys apie asmens pajamas, nurodytas lentelės 5 eilutėje, nurodomi tik esant šios veiklos apskaitos dokumentams.
3. Duomenų apie asmens pajamas, nurodytas lentelės 6–9, 15–16, 18–19 eilutėse, pateikti nereikia, jei gaunami iš išmokas mokančių institucijų ar įstaigų pagal asmens duomenų teikimo sutartis gauti ir savivaldybės turimi duomenys.
4. Nurodant lentelės 10–11 ir 14 eilutėse pateiktas asmens pajamas, kurios yra bendroji jungtinė nuosavybė, apskaičiuojama ir nurodoma tik asmeniui, pageidaujančiam gauti asmeninę pagalbą, priklausanti pajamų dalis.
Asmuo / jo tėvai, įtėviai ar globėjai (rūpintojai),
ar vaikai (įvaikiai), ar asmens įgaliotas atstovas (tinkamą variantą pabraukti)
___________________ ___________________ (data) (parašas) |
___________________________ (vardas ir pavardė) |
_____________________
Prašymo-paraiškos dėl asmeninės pagalbos
2 priedas
DEKLARACIJA
Aš, ____________________________________________________________________________________________ ,
(asmens, pageidaujančio gauti asmeninę pagalbą (toliau – asmuo), ar jo tėvų, įtėvių ar globėjo (rūpintojo), ar vaiko (įvaikio),
ar asmens įgalioto atstovo) (toliau – asmens atstovas) vardas ir pavardė)
1. ESU INFORMUOTAS (-A), KAD:
· asmeninės pagalbos teikimo tikslais apie mane (mano šeimos narius) ar asmenį, kuriam prašoma teikti asmeninę pagalbą, bus renkama informacija iš kitų institucijų ir duomenys apie man (mano šeimai) ar asmeniui, kuriam prašoma teikti asmeninę pagalbą, skirtas socialines paslaugas;
· privalau teikti asmeninę pagalbą teikiančiam teikėjui ar asmeniniam asistentui informaciją, reikalingą asmeninei pagalbai gauti ar jos tęstinumui užtikrinti;
· savivaldybės administracija gali pareikalauti papildomų dokumentų, patvirtinančių mano (mano šeimos narių) ar asmens, kuriam prašoma skirti asmeninę pagalbą, pateiktų duomenų teisingumą;
· dėl sąmoningo neteisingos informacijos pateikimo asmeninės pagalbos teikimas man ar asmeniui, kuriam prašoma skirti asmeninę pagalbą, gali būti nutrauktas arba sustabdytas.
2. PATVIRTINU, kad pateikta informacija yra teisinga.
3. ĮSIPAREIGOJU pranešti savivaldybės administracijai ar asmeninės pagalbos teikėjui, ar asmeniniam asistentui apie savo ar asmens (jo šeimos), kuriam prašoma skirti asmeninę pagalbą, pajamų pokyčius asmeninės pagalbos teikimo laikotarpiu.
4. ESU INFORMUOTAS (-A) IR ŽINAU, KAD (tinkamą variantą pažymėti Q):
c mano ar asmens (jo šeimos narių), kuriam prašoma skirti asmeninę pagalbą, finansinės galimybės neturi įtakos mano ar asmens (jo šeimos), kuriam prašoma skirti asmeninę pagalbą, galimybėms gauti tas socialines paslaugas, kurias planuoja ir savo teritorijos gyventojams organizuoja savivaldybė ir kurių teikimą finansuoja savivaldybė iš savo biudžeto ar valstybės biudžeto;
c pasikeitus mano ar asmens (jo šeimos), kuriam prašoma skirti asmeninę pagalbą, pajamoms, mano ar asmens (jo šeimos), kuriam prašoma skirti asmeninę pagalbą, finansinės galimybės iš naujo bus įvertintos ne vėliau kaip per 2 mėnesius nuo minėtos informacijos gavimo;
c jeigu nesutinku su savivaldybės administracijos priimtu sprendimu dėl asmeninės pagalbos poreikio nustatymo ir jos skyrimo bei asmens finansinių galimybių mokėti už šią pagalbą vertinimo, šį sprendimą galiu apskųsti savivaldybės merui per 20 darbo dienų nuo jo gavimo dienos arba per 1 mėnesį Lietuvos Respublikos ikiteisminio administracinių ginčų nagrinėjimo tvarkos įstatymo ir (arba) Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo nustatyta tvarka;
c su manimi mano nurodytu būdu (prašymo-paraiškos 5 punktas) gali būti susisiekta papildomai dėl dokumentų ir (ar) kitos informacijos, reikalingos mano skundui pateikti, nagrinėti ir (ar) patikslinti.
5. Pateikiu asmens dokumentą (tinkamą variantą pažymėti Q):
c pasą;
c asmens tapatybės kortelę;
c Lietuvos Respublikos ilgalaikio gyventojo leidimą gyventi Europos Sąjungoje.
Pastabos:
1. Jei asmuo dokumentus ir (ar) kitą informaciją pateikia asmeniškai, atvykęs į savivaldybės administraciją, jis turi pateikti jo tapatybę patvirtinantį dokumentą (pasą, asmens tapatybės kortelę arba Lietuvos Respublikos ilgalaikio gyventojo leidimą gyventi Europos Sąjungoje). Savivaldybės administracijos darbuotojas, įsitikinęs dokumentus ir (ar) kitą informaciją teikiančio asmens tapatybe, asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą grąžina jį pateikusiam asmeniui. Asmens tapatybę patvirtinančio dokumento kopija nedaroma.
2. Jei dokumentus ir (ar) kitą informaciją pateikia asmens atstovas arba jie siunčiami paštu, per kurjerį arba elektroniniu būdu, kartu turi būti pateikta (siunčiama) asmens, pageidaujančio gauti asmeninę pagalbą, asmens tapatybę patvirtinančio dokumento kopija.
___________________ ___________________ (data) (parašas) |
___________________________ (asmens ar asmens atstovo vardas ir pavardė) |
____________________________
Prašymo-paraiškos dėl asmeninės pagalbos
3 priedas
INFORMACINIS LAPELIS
____________________________________________
(asmens, kuriam įteikiamas lapelis, vardas ir pavardė)
Prašymas-paraiška dėl asmeninės pagalbos gauta ______________, reg. Nr. _____________
(gavimo data)
£ Pateikti visi reikalingi dokumentai
£ Nepateikti dokumentai:
Eil. Nr. |
Dokumento pavadinimas
|
Dokumento pateikimo data
|
Dokumentą priėmusio darbuotojo vardas, pavardė ir parašas |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Pastaba. Lentelės trečioji ir ketvirtoji skiltys pildomos, kai asmuo ar asmens atstovas pateikia trūkstamus dokumentus.
Prašymą-paraišką dėl asmeninės pagalbos ir dokumentus priėmė
|
__________________________ |
______________ |
________________________ |
|
||
(pareigų pavadinimas) |
(parašas) |
(vardas ir pavardė) |
||||
______________________
Asmeninės pagalbos poreikio nustatymo ir
asmeninės pagalbos teikimo tvarkos aprašo
3 priedas
(Sprendimo dėl asmeninės pagalbos skyrimo tikslingumo (netikslingumo) pavyzdinė forma)
____________________________________________________
(savivaldybės administracijos pavadinimas)
SPRENDIMAS
DĖL ASMENINĖS PAGALBOS SKYRIMO TIKSLINGUMO (NETIKSLINGUMO)
20___ m. __________________ d. Nr. __________
_____________________
(sudarymo vieta)
Vadovaudamasi Asmeninės pagalbos poreikio nustatymo ir asmeninės pagalbos teikimo
tvarkos aprašo, patvirtinto Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro
2021 m. ________ d. įsakymu Nr. _____ „Dėl Lietuvos Respublikos neįgaliųjų socialinės integracijos įstatymo 251 straipsnio įgyvendinimo“, 18 punktu ir atsižvelgdamas į __________________________________________ 20__-__-__ prašymą Nr. ________________ ,
(asmens, pageidaujančio gauti asmeninę pagalbą ar jo tėvų,
įtėvių ar globėjų (rūpintojų), ar vaikų (įvaikių), ar asmens
įgalioto atstovo vardas, pavardė)
_________________________________________________________________________
(įstaigos, kurios socialinis darbuotojas įvertino ir nustatė asmeninės pagalbos poreikį asmeniui, pavadinimas)
socialinio darbuotojo ___________________________________
(vardas, pavardė)
pateiktą išvadą ir rekomendaciją dėl asmeninės pagalbos skyrimo, n u s p r e n d ž i a, kad:
___________________________________________________ , gimusiam (-iai) ______________ ,
(asmens vardas, pavardė) (gimimo data)
nuolatinę gyvenamąją vietą deklaravusiam (-iai) _____________________________________
(nuolatinės gyvenamosios vietos adresas)
arba, jeigu gyvenamosios vietos adresas nesutampa su nuolatine gyvenamąja vieta,
gyvenančiam ________________________________________________________________ ,
(gyvenamosios vietos adresas)
tikslinga / netikslinga skirti (tinkamą variantą pabraukti) asmeninę pagalbą.
Jei priimamas sprendimas, kad asmeniui asmeninę pagalbą skirti tikslinga:
Galimos asmeniui suteikti asmeninės pagalbos trukmė |
_________ val. / mėn. |
Asmeninio asistento pagalbą teikti šiose veiklose (tinkamą veiklą pažymėtiQ ) |
|
Asmens higiena |
|
Savitarnos įgūdžiai (prausimasis, maudymasis, kūno priežiūra, naudojimasis tualetu) |
c |
Rengimasis (viršutinių ir apatinių drabužių vilkimasis, batų avimasis, tinkamos aprangos pasirinkimas) |
c |
Mityba |
|
Maitinimasis (valgymas, gėrimas, rijimas) |
c |
Stalo įrankių paruošimas ir palaikymas maitinimosi metu |
c |
Judėjimas / mobilumas |
|
Atsisėdimas, atsistojimas, rankų valdymas, persikėlimas |
c |
Ėjimas ir judėjimas iš vieno taško į kitą |
c |
Socialiniai santykiai ir aplinka |
|
Kalbėjimas ir (ar) kalbos suvokimas |
c |
Orientavimasis laike, savivoka bei dienos režimo laikymasis |
c |
Socialinis bendravimas |
c |
Savisauga |
c |
Poilsis ir laisvalaikis |
c |
Disponavimas finansiniais ištekliais |
c |
Vaistų vartojimas |
c |
Galimi asmeninės pagalbos teikėjai (pildoma tiek eilučių, kiek savivaldybės administracijos sprendimu skiriama asmeninių asistentų):
1. Paslaugų teikėjo duomenys (pavadinimas, buveinės adresas, telefono ryšio numeris, jei asmeninės pagalbos teikėjas yra fizinis asmuo, jo vardas ir pavardė, telefono ryšio numeris) |
2. |
3. |
Jei priimamas sprendimas, kad asmeniui skirti asmeninę pagalbą netikslinga, nurodomas teisinis ir faktinis pagrindas ar kitos sprendimui įtakos turėjusios aplinkybės, motyvai:
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
Jei nesutinkate su šiuo sprendimu, jį galite skųsti:
1) per 20 darbo dienų nuo jo gavimo – savivaldybės ______________________________ merui
(savivaldybės pavadinimas)
Lietuvos Respublikos viešojo administravimo įstatymo nustatyta tvarka;
2) per 1 mėnesį nuo jo gavimo – Lietuvos administracinių ginčų komisijai ar jos padaliniui Lietuvos Respublikos ikiteisminio administracinių ginčų nagrinėjimo tvarkos įstatymo nustatyta tvarka arba
3) per 1 mėnesį nuo jo gavimo – ____________________ apygardos teismui Lietuvos Respublikos
(apygardos pavadinimas)
administracinių bylų teisenos įstatymo nustatyta tvarka.
________________________________________________________ ________
(sprendimą priėmusio savivaldybės
administracijos valstybės tarnautojo vardas, pavardė ir pareigos) (parašas)
_______________________
Asmeninės pagalbos poreikio nustatymo ir
asmeninės pagalbos teikimo tvarkos aprašo
4 priedas
(Asmeninės pagalbos teikimo sutarties pavyzdinė forma)
ASMENINĖS PAGALBOS TEIKIMO SUTARTIS
20___ m. __________________ d. Nr. __________
_____________________
(sudarymo vieta)
I. SUTARTIES ŠALYS
Asmeninės pagalbos teikėjas _______________________________________________________________________________ ,
(juridinio asmens pavadinimas, kodas)
atstovaujamas __________________________________ (toliau – asmeninės pagalbos teikėjas),
(įstaigos vadovo vardas, pavardė)
arba (jei asmeninės pagalbos teikėjas yra fizinis asmuo)
_______________________________________________________________________________________________
(vardas ir pavardė)
ir
asmeninės pagalbos gavėjas _______________________________________________________ ,
(vardas, pavardė)
gimęs (-usi) _____________________
(gimimo data)
(toliau – asmeninės pagalbos gavėjas)
(jei taikoma), ir
asmeninis asistentas (-ai) ________________________________________________________ ,
(vardas, pavardė)
toliau kartu – Šalys,
vadovaudamosi Asmeninės pagalbos poreikio nustatymo ir asmeninės pagalbos teikimo tvarkos aprašu, patvirtintu Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2021 m. ___________________ d. įsakymu Nr. ___ „Dėl Lietuvos Respublikos neįgaliųjų socialinės integracijos įstatymo 251 straipsnio įgyvendinimo“ (toliau – Aprašas), ir
atsižvelgdamos į ________________________________________________ (nurodyti savivaldybės pavadinimą) administracijos _________ (data) sprendimą ______ (numeris) dėl asmeninės pagalbos skyrimo tikslingumo (toliau – Sprendimas dėl asmeninės pagalbos skyrimo tikslingumo),
sudarė šią asmeninės pagalbos teikimo sutartį (toliau – sutartis).
Pastaba. Jei asmeninės pagalbos gavėjas asmeninės pagalbos teikėjui siūlo teikiant asmeninę pagalbą pasitelkti asmeninės pagalbos gavėjo poreikius atitinkantį asmeninį asistentą, asmeninis asistentas turi atitikti Lietuvos Respublikos neįgaliųjų socialinės integracijos įstatymo 251 straipsnio 3 dalyje nustatytus reikalavimus.
II. SUTARTIES OBJEKTAS
Pagal šią sutartį asmeninės pagalbos teikėjas ir asmeninis asistentas Aprašo nustatyta tvarka, atsižvelgdami į individualius asmeninės pagalbos gavėjo poreikius, įsipareigoja suteikti jam individualią pagalbą, o asmeninės pagalbos gavėjas – ją priimti ir vykdyti šioje sutartyje numatytus įsipareigojimus.
III. ASMENINĖS PAGALBOS TEIKIMO TVARKA IR SĄLYGOS
1. Asmeninė pagalba asmeninės pagalbos gavėjui teikiama Aprašo nustatyta tvarka, įvertinus asmeninės pagalbos poreikį ir ________________________________________ (nurodyti savivaldybės pavadinimą) administracijai priėmus Sprendimą dėl asmeninės pagalbos skyrimo tikslingumo.
2. Bendru asmeninės pagalbos gavėjo ar jo tėvų, įtėvių ar globėjų (rūpintojų), ar vaikų (įvaikių), ar asmeninės pagalbos gavėjo įgalioto atstovo (toliau – asmeninės pagalbos gavėjo atstovas) bei asmeninės pagalbos teikėjo sutarimu asmeninės pagalbos gavėjui skiriamas asmeninis asistentas (savivaldybės administracijos sprendimu – keli asmeniniai asistentai) arba asmeninės pagalbos gavėjas ar asmeninės pagalbos gavėjo atstovas turi teisę pasitelkti asmeninės pagalbos teikėjo siūlomą asmeninį asistentą. Asmeninis asistentas turi atitikti Lietuvos Respublikos neįgaliųjų socialinės integracijos įstatymo 251 straipsnio 3 dalyje nustatytus reikalavimus.
3. Atsižvelgdamas į Sprendimą dėl asmeninės pagalbos skyrimo tikslingumo, asmeninės pagalbos teikėjas įsipareigoja asmeninės pagalbos gavėjui teikti asmeninę pagalbą iki _______val. per mėnesį šiose veiklose:
Asmeninės pagalbos gavėjo veikla |
Asmeninės pagalbos apibūdinimas (trumpas teikiamos asmeninės pagalbos aprašymas) |
Asmeninės pagalbos teikimo laikas ir trukmė (nurodomos dienos, trukmė valandomis) |
Asmens higiena (savitarnos įgūdžiai, pvz.: prausimasis ir maudymasis, kūno priežiūra, naudojimasis tualetu; rengimasis, pvz.: viršutinių ir apatinių drabužių vilkimasis, batų avimasis, tinkamos aprangos pasirinkimas) |
|
|
Mityba (pvz.: pamaitinimas, stalo įrankių pakėlimas ir palaikymas maitinimosi procese) |
|
|
Judėjimas / mobilumas (pvz.: atsisėdimas, atsistojimas, rankų valdymas, persikėlimas, palydėjimas į ugdymo įstaigą, darbą, laisvalaikio praleidimo vietą) |
|
|
Socialiniai santykiai ir aplinka (pvz.: kalbėjimasis, disponavimas finansiniais ištekliais, orientavimasis laike ir aplinkoje, savivoka bei dienos režimo laikymasis, vaistų vartojimas, socialinis bendravimas, poilsis ir laisvalaikis) |
|
|
4. _______________________________________________________________________ (kita svarbi informacija, galinti turėti įtakos asmeninės pagalbos teikimui konkrečiam asmeniui (pvz., informacija apie asmens ligą (‑as), vartojamus vaistus, galimas krizines situacijas ir veiksmus jose, kuri yra būtina asmeninio asistento paslaugų teikimui užtikrinti)
5. Asmeninės pagalbos teikėjo paskirtas asmeninis asistentas (savivaldybės administracijos sprendimu – keli asmeniniai asistentai) ar asmeninės pagalbos gavėjo pasitelktas asmeninis asistentas asmeninės pagalbos gavėjui teikia tik tą pagalbą, kuri vertinant asmeninės pagalbos poreikį jam buvo nustatyta, ir tik tokios apimties, kuri neviršija maksimalios Sprendime dėl asmeninės pagalbos skyrimo tikslingumo numatytos asmeninės pagalbos teikimo valandų per mėnesį trukmės.
IV. ASMENINĖS PAGALBOS TEIKĖJO PAREIGOS IR TEISĖS
6. Asmeninės pagalbos teikėjo pareigos:
6.1. paskirti asmeninės pagalbos gavėjui asmeninį asistentą, atsižvelgiant į Neįgaliųjų socialinės integracijos įstatymo 251 straipsnio 3 dalyje nustatytus reikalavimus;
6.2. užtikrinti asmeninės pagalbos gavėjo ar (ir) asmeninės pagalbos gavėjo atstovo (jeigu taikoma) ir asmeninio asistento (jeigu taikoma) asmens duomenų konfidencialumą;
6.3. nedelsiant, ne vėliau kaip per 2 darbo dienas nuo informacijos apie pasikeitusias aplinkybes, turinčias (galinčias turėti) įtakos asmeninės pagalbos teikimui, gavimo, raštu informuoti _________________________ (nurodyti savivaldybės pavadinimą) administraciją;
6.4. nagrinėti asmeninės pagalbos gavėjo ar asmeninės pagalbos gavėjo atstovo skundus, prašymus, pasiūlymus, susijusius su asmeninės pagalbos teikimu;
6.5. kontroliuoti, kaip asmeninis asistentas teikia asmeninę pagalbą; gavus asmeninio asistento ataskaitas, įvertinti asmeninės pagalbos gavėjo ar asmeninės pagalbos gavėjo atstovo išvadą dėl suteiktos asmeninės pagalbos kokybės ir apimties ir tai, ar suteikta asmeninė pagalba atitinka asmeninės pagalbos gavėjo poreikius, Apraše nustatytus reikalavimus;
6.6. įtraukti į apskaitą ir dokumentaliai fiksuoti visą asmeninės pagalbos gavėjui suteiktą asmeninę pagalbą, jos pobūdį;
7. Asmeninės pagalbos teikėjo teisės:
7.1. gauti visą su asmeninės pagalbos teikimu susijusią informaciją iš asmeninio asistento ir asmeninės pagalbos gavėjo ar asmeninės pagalbos gavėjo atstovo;
7.2. tikrinti asmeninio asistento teikiamos pagalbos kokybę asmeninės pagalbos teikėjo įstaigos nustatyta tvarka;
V. ASMENINIO ASISTENTO PAREIGOS IR TEISĖS, JO KEITIMO SĄLYGOS
(JEI TAIKOMA)
8. Asmeninio asistento pareigos:
8.1. užtikrinti asmeninės pagalbos gavėjo ar (ir) asmeninės pagalbos gavėjo atstovo (jeigu taikoma) asmens duomenų konfidencialumą;
8.2. kokybiškai teikti Sprendime dėl asmeninės pagalbos skyrimo tikslingumo ir sutartyje nurodytą asmeninę pagalbą;
8.4. užtikrinti mandagius, pasitikėjimu, pagarba ir pagalba grįstus santykius su asmeninės pagalbos gavėju, asmeninę pagalbą teikti sąžiningai, patikimai, nešališkai ir empatiškai;
8.5. būti lojaliam asmeninės pagalbos gavėjui, teikti pirmenybę jo interesams ir veikti gavus jo ar asmeninės pagalbos gavėjo atstovo sutikimą, išskyrus Lietuvos Respublikos teisės aktuose numatytus atvejus, kai kyla grėsmė jam pačiam, asmeninės pagalbos gavėjui ar aplinkiniams;
8.8. nedelsiant, ne vėliau kaip per 2 darbo dienas nuo toliau išvardytų aplinkybių atsiradimo dienos, raštu informuoti asmeninės pagalbos teikėją apie:
8.8.1. pasikeitusias aplinkybes, turinčias (galinčias turėti) įtakos asmeninės pagalbos konkrečiam asmeniui teikimui, ir tik tiek, kiek būtina asmeninei pagalbai užtikrinti (pvz., asmuo išvyko, pakeitė gyvenamąją vietą, mirė, pakito jo sveikatos būklė (pagerėjo ar pablogėjo) ar įvyko kitų pokyčių (pvz.: asmuo pradėjo dirbti, lankyti ugdymo įstaigą, pradėjo gauti stacionarios socialinės globos paslaugas ir pan.), pasikeitė asmens gyvenamoji aplinka (pvz., būstas buvo pritaikytas pagal asmens poreikius);
8.9. ________________________________________ (nurodyti savivaldybės pavadinimą) mero nustatytais terminais– ________________________ (nurodyti terminą) – pateikti asmeninės pagalbos teikėjui asmeninės pagalbos teikimo ataskaitas;
9. Asmeninio asistento teisės:
9.1. jei nėra atskiro rašytinio susitarimo su asmeninės pagalbos gavėju ar asmeninės pagalbos gavėjo atstovu, atsisakyti teikti kitą, nei nurodyta Sprendime dėl asmeninės pagalbos skyrimo tikslingumo ir sutartyje, asmeninę pagalbą;
9.2. atsisakyti teikti asmeninę pagalbą, jei asmeninės pagalbos gavėjo elgesys ir (ar) sveikatos būklė kelia grėsmę asmeniniam asistentui ir (ar) jo sveikatai, gyvybei;
VI. ASMENINĖS PAGALBOS GAVĖJO IR ASMENINĖS PAGALBOS GAVĖJO ATSTOVO (JEI TAIKOMA) PAREIGOS IR TEISĖS
10. Asmeninės pagalbos gavėjo ir asmeninės pagalbos gavėjo atstovo (jei taikoma) pareigos:
10.1. teikti asmeniniam asistentui visą reikiamą teisingą informaciją ir dokumentus, jei informacijos ir (ar) dokumentų nėra valstybės registruose (kadastruose), žinybiniuose registruose ar kitose valstybės informacinėse sistemose;
10.3. nereikalauti asmeninio asistento teikti kitokio pobūdžio pagalbos, nei numatyta Sprendime dėl asmeninės pagalbos skyrimo tikslingumo ir sutartyje, išskyrus papildomame rašytiniame susitarime su asmeniniu asistentu numatytą kitą galimą suteikti asmeninę pagalbą;
10.4. informuoti asmeninį asistentą apie asmeninės pagalbos gavėjo sveikatos būklę, individualius poreikius ir galimas krizines situacijas;
10.5. apmokėti asmeninio asistento kelionių Lietuvos Respublikoje ir (ar) į kitas valstybes bilietų, apgyvendinimo ir kitas išlaidas, taip pat su laisvalaikio praleidimu susijusias išlaidas, jeigu asmeninės pagalbos gavėjas pageidauja su asmeniniu asistentu keliauti Lietuvos Respublikoje ir (ar) vykti į kitas valstybes, taip pat kartu praleisti laisvalaikį;
10.6. asmeninės pagalbos teikėjo nustatytais terminais ir tvarka patikrinti asmeninės pagalbos teikimo ataskaitas, pateikti jose išvadas apie suteiktos asmeninės pagalbos kokybę ir pasirašyti minėtą ataskaitą. Ataskaitą pasirašo ir išvadą pateikia asmeninės pagalbos gavėjas ar asmeninės pagalbos gavėjo atstovas;
10.7. užtikrinti mandagius pasitikėjimu, pagarba ir pagalba grįstus santykius su asmeniniu asistentu;
10.8. informuoti asmeninės pagalbos teikėją ar asmeninį asistentą apie aplinkybes, galinčias turėti įtakos asmeninės pagalbos teikimui (pvz.: asmeninės pagalbos teikimas sustabdytas, asmeninės pagalbos gavėjas išvyko, asmeninės pagalbos gavėjo sveikatos būklė pasikeitė ir pan.);
11. Asmeninės pagalbos gavėjo ir asmeninės pagalbos gavėjo atstovo (jei taikoma) teisės:
11.1. sutartyje nustatyta tvarka atsisakyti gaunamos asmeninės pagalbos, jei ji neatitinka asmeninės pagalbos gavėjo poreikių ir (ar) interesų;
11.2. rašytiniu susitarimu su asmeniniu asistentu numatyti papildomas asmeninio asistento paslaugas, kurios nenumatytos Apraše, Sprendime dėl asmeninės pagalbos skyrimo tikslingumo ir šioje sutartyje;
11.3. raštu kreiptis į __________________________ (nurodyti savivaldybės pavadinimą) administraciją su prašymu pakeisti asmeninės pagalbos teikėją;
VII. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS
12. Sutartis gali būti keičiama ir (ar) papildoma raštišku Šalių susitarimu. Visi Šalių pasirašyti sutarties pakeitimai ir (ar) papildymai laikomi neatskiriama sutarties dalimi.
13. Sutartis sustabdoma, nutraukiama ar atnaujinama _______________________________ (nurodomas savivaldybės pavadinimas) administracijai Aprašo VI skyriaus nustatyta tvarka priėmus sprendimą dėl asmeninės pagalbos teikimo sustabdymo, atnaujinimo ar nutraukimo.
14. Nesutarimai dėl sutarties vykdymo sprendžiami Šalių derybomis, o nesusitarus – Lietuvos Respublikos teisės aktų nustatyta tvarka.
15. Kitos Šalių prievolės, neaptartos sutartyje, vykdomos Lietuvos Respublikos teisės aktų nustatyta tvarka.
VIII. ŠALIŲ ADRESAI IR REKVIZITAI
ASMENINĖS PAGALBOS TEIKĖJAS
Įstaigos juridinio asmens pavadinimas Kodas Registruotos buveinės adresas Telefono ryšio numeris El. pašto adresas
Įstaigos vadovo ar jo įgalioto asmens pareigos, vardas pavardė, parašas A. V.
arba Jei asmeninės pagalbos teikėjas yra fizinis asmuo, jo vardas, pavardė Nuolatinės gyvenamosios vietos adresas arba gyvenamosios vietos adresas, jei jis nesutampa su nuolatine gyvenamąja vieta Telefono ryšio numeris El. pašto adresas
Parašas
(jei taikoma) ASMENINIS ASISTENTAS Vardas, pavardė Nuolatinės gyvenamosios vietos adresas arba gyvenamosios vietos adresas, jei jis nesutampa su nuolatine gyvenamąja vieta Telefono ryšio numeris El. pašto adresas
Parašas
|
ASMENINĖS PAGALBOS GAVĖJAS
Vardas, pavardė Nuolatinės gyvenamosios vietos adresas arba gyvenamosios vietos adresas, jei jis nesutampa su nuolatine gyvenamąja vieta Telefono ryšio numeris El. pašto adresas
Parašas
(jei taikoma) Asmeninės pagalbos gavėjo atstovo vardas, pavardė Nuolatinės gyvenamosios vietos adresas arba gyvenamosios vietos adresas, jei jis nesutampa su nuolatine gyvenamąja vieta Telefono ryšio numeris El. pašto adresas
Parašas
|
________________________
Pakeitimai:
1.
Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerija, Įsakymas
Nr. A1-249, 2023-04-17, paskelbta TAR 2023-04-17, i. k. 2023-07402
Dėl techninės klaidos ištaisymo Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2023 m. balandžio 4 d. įsakyme Nr. A1-220 „Dėl Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2021 m. liepos 1 d. įsakymo Nr. A1-478 „Dėl Lietuvos Respublikos neįgaliųjų socialinės integracijos įstatymo 25-1 straipsnio įgyvendinimo“ pakeitimo“