Suvestinė redakcija nuo 2018-09-18 iki 2019-07-17

 

Įsakymas paskelbtas: TAR 2015-01-12, i. k. 2015-00426

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS APLINKOS MINISTRAS

ĮSAKYMAS

DĖL NUOTEKŲ KAUPIMO REZERVUARŲ IR SEPTIKŲ ĮRENGIMO, EKSPLOATAVIMO IR KONTROLĖS TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO

 

2015 m. sausio 9 d. Nr. D1–18

Vilnius

 

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos geriamojo vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo įstatymo 6 straipsnio 9 punktu:

1. T v i r t i n u Nuotekų kaupimo rezervuarų ir septikų įrengimo, eksploatavimo ir kontrolės tvarkos aprašą (pridedama).

2. Pripažįstu netekusiu galios Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2000 m. rugsėjo 20 d. įsakymą Nr. 400 „Dėl Nuotėkų kaupimo rezervuarų bei septikų įrengimo, eksploatavimo ir kontrolės rekomendacijų patvirtinimo ir nuotėkų kaupimo rezervuarų bei septikų eksploatavimo tvarkos“.

 

 

 

Aplinkos ministras                                                                                                    Kęstutis Trečiokas

 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos aplinkos ministro

2015 m. sausio 9 d. įsakymu Nr. D1-18

 

NUOTEKŲ KAUPIMO REZERVUARŲ IR SEPTIKŲ ĮRENGIMO, EKSPLOATAVIMO IR KONTROLĖS TVARKOS APRAŠAS

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Nuotekų kaupimo rezervuarų ir septikų įrengimo, eksploatavimo ir kontrolės tvarkos aprašas (toliau – Tvarkos aprašas) nustato reikalavimus dėl nuotekų kaupimo rezervuarų ir septikų įrengimo, eksploatavimo ir kontrolės.

2. Šiame Tvarkos apraše vartojamos sąvokos:

2.1. septikas – anaerobinio, mechaninio nuotekų valymo įrenginys, kuriame apvalomos nuotekos.

2.2. nuotekų kaupimo rezervuaras – talpykla pavienių objektų ar jų grupių nuotekoms kaupti ir laikyti, kol jos bus transportuojamos galutinai sutvarkyti.

3. Kitos Tvarkos apraše vartojamos sąvokos apibrėžtos Lietuvos Respublikos geriamojo vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo įstatyme, Nuotekų tvarkymo reglamente, patvirtintame Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2006 m. gegužės 17 d. įsakymu Nr. D1-236 „Dėl Nuotekų tvarkymo reglamento patvirtinimo“, Nuotekų filtravimo sistemų įrengimo aplinkosaugos taisyklėse, patvirtintose Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2001 m. gegužės 9 d. įsakymu Nr. 252 „Dėl Nuotekų filtravimo sistemų įrengimo aplinkosaugos taisyklių patvirtinimo“.

 

II SKYRIUS

NUOTEKŲ KAUPIMO REZERVUARŲ IR SEPTIKŲ ĮRENGIMAS

 

4. Nuotekų kaupimo rezervuarai, septikai, kaip atskirosios ar grupinės nuotekų tvarkymo sistemos, turi būti įrengiami vadovaujantis Nuotekų tvarkymo reglamente nustatytais principais ir atsižvelgiant į savivaldybių tarybų patvirtintuose geriamojo vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo infrastruktūros plėtros planuose nustatytus sprendinius.

5. Septikai, kurių našumas – iki 50 gyventojų ekvivalento (GE), gali būti įrengiami, jeigu jie tiekiami rinkai vadovaujantis 2011 m. kovo 9 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) Nr. 305/2011, kuriuo nustatomos suderintos statybos produktų rinkodaros sąlygos ir panaikinama Tarybos direktyva 89/106/EEB (OL 2011 L 88, p. 5) (toliau – Reglamentas (ES) Nr. 305/2011), nustatyta tvarka įvertinus ir patikrinus jų eksploatacinių savybių pastovumą pagal darniojo standarto LST EN 12566-1:2000 „Mažieji – iki 50 GE – nuotekų valymo įrenginiai. 1 dalis. Gamintiniai septikai“ reikalavimus, atlikus kitus Reglamente (ES) Nr. 305/2011 numatytus veiksmus ir parengus jame numatytus dokumentus.

6. Turi būti įrengiami tik sandarūs, uždari, gamykliniai nuotekų kaupimo rezervuarai ir tik tais atvejais, kai nėra galimybės įrengti biologinio nuotekų valymo įrenginio ir kai yra galimybės šiuos rezervuarus tinkamai eksploatuoti ir užtikrinti sukauptų nuotekų transportavimą ir sutvarkymą. Naujai įrengiamų nuotekų kaupimo rezervuarų minimalus tūris turi būti toks, kad sutalpintų per 7 dienas objekte susidarančias nuotekas.

7. Planuojant įrengti septikus, būtina įvertinti veiksnius, įtakojančius galutinio nuotekų išvalymo ir išleidimo į gamtinę aplinką parinkimą (teritorijos plotas, atstumas iki paviršinio vandens telkinio ir (arba) geriamojo vandens šaltinio, grunto savybės ir kt.).

8. Planuojant įrengti nuotekų filtravimo per gruntą sistemas galutiniam septikuose apvalytų nuotekų išvalymui, turi būti vadovaujamasi Nuotekų filtravimo sistemų įrengimo aplinkosaugos taisyklėse nustatytais reikalavimais.

9. Įrengiant nuotekų filtravimo sistemas, būtina įrengti septikuose apvalytų nuotekų mėginių paėmimo vietą.

10. Techniniai septikų parametrai parenkami atsižvelgiant į objekte susidarančių ar planuojamų susidaryti nuotekų kiekį ir reikalingą nuotekų apvalymo efektyvumą.

 

III SKYRIUS

NUOTEKŲ KAUPIMO REZERVUARŲ IR SEPTIKŲ EKSPLOATAVIMAS IR

KONTROLĖ

 

11. Už tinkamą ir aplinkos apsaugos reikalavimus atitinkantį nuotekų kaupimo rezervuarų ir septikų eksploatavimą atsakingi nuotekų kaupimo rezervuarų ir septikų savininkai ir (ar) naudotojai.

12. Tvarkant nuotekas septikuose, reikia vengti, kad į nuotekas nepatektų medžiagų, kurios gali pakenkti septikams ir po jų įrengtiems biologinio valymo įrenginiams (nuotekų filtravimo sistemoms, smėlio ir durpių filtrams, biofiltrams ir kt.), sutrikdyti arba nutraukti jų veikimą. Taip pat būtina užtikrinti, kad į nuotekas nepatektų cheminės medžiagos, galinčios užteršti gruntą ir požeminius vandenis (dažai, lakai, akumuliatorių rūgštys, skiedikliai, tepalai, netinkami vartoti vaistai ir pan.).

13. Nuotekų iš kaupimo rezervuarų transportavimo dažnumas turi būti parenkamas atsižvelgiant į susidarančių nuotekų kiekį ir kaupimo rezervuaro tūrį. Septikų dumblo išvežimo dažnumas turi būti parenkamas vadovaujantis septiko gamintojo pateiktomis eksploatavimo ir priežiūros instrukcijomis.

14. Septikų ir nuotekų kaupimo rezervuarų turinio išsiurbimo, transportavimo ir išleidimo į geriamojo vandens tiekėjo ir nuotekų tvarkytojo valdomą infrastruktūrą darbai turi būti atliekami taip, kad nebūtų daromas neigiamas poveikis aplinkai ir visuomenės sveikatai ir pagal galimybes sumažintas kvapų išsiskyrimas.

15. Nuotekos iš nuotekų kaupimo rezervuarų ir septikų dumblas negali patekti į gamtinę aplinką.

16. Septikuose apvalytos nuotekos turi atitikti šių nuotekų išleidimui į filtravimo sistemas nustatytus reikalavimus arba turi būti papildomai valomos iki Nuotekų tvarkymo reglamente nustatytų normatyvų nuotekų išleidimui į gamtinę aplinką. Septikų eksploatavimo kontrolė atliekama nustatant septikuose apvalytų nuotekų užterštumą.

17. Nuotekų kaupimo rezervuarų savininkai ir (ar) naudotojai privalo periodiškai tikrinti nuotekų kaupimo rezervuaro sandarumą ir pastebėję, kad nuotekų kaupimo rezervuaro turinys tirštėja ir/ar nedidėja kaupiamų nuotekų kiekis (proporcingai sunaudotam geriamojo vandens kiekiui), turi patikrinti rezervuaro sandarumą ir nustatę, kad rezervuaras nesandarus, nedelsdami imtis priemonių jam užsandarinti.

18. Patikrinti, ar nuotekų kaupimo rezervuarai sandarūs ir ar nėra įrengtų vamzdžių, kuriais nuotekos būtų išleidžiamos į gamtinę aplinką, galima apžiūrint ištuštintą talpą, mechaniškai tikrinant rezervuaro dugno kietumą, panaudojant dūminę techniką ir kt.

19. Nuotekų kaupimo rezervuarų ir septikų eksploatavimo kontrolę vykdo Aplinkos apsaugos departamentas prie Aplinkos ministerijos.

Punkto pakeitimai:

Nr. D1-625, 2018-06-28, paskelbta TAR 2018-06-29, i. k. 2018-10863

 

IV SKYRIUS

ATSAKOMYBĖ

 

20. Asmenys, pažeidę šio Tvarkos aprašo reikalavimus, atsako Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka.

_________________

 

 

Pakeitimai:

 

1.

Lietuvos Respublikos aplinkos ministerija, Įsakymas

Nr. D1-625, 2018-06-28, paskelbta TAR 2018-06-29, i. k. 2018-10863

Dėl Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2015 m. sausio 9 d. įsakymo Nr. D1-18 „Dėl Nuotekų kaupimo rezervuarų ir septikų įrengimo, eksploatavimo ir kontrolės tvarkos aprašo patvirtinimo“ pakeitimo