Suvestinė redakcija nuo 2023-05-30

 

Sprendimas paskelbtas: TAR 2020-08-28, i. k. 2020-17959

 

ANYKŠČIŲ RAJONO SAVIVALDYBĖS

TARYBA

 

SPRENDIMAS

DĖl SOCIALINių išmokų TEIKIMO ASMENIMS, PATIRIANTIEMS SOCIALINĘ RIZIKĄ, TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO

 

2020 m. rugpjūčio 27 d. Nr. 1-TS-245

Anykščiai

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo 16 straipsnio 2 dalies 38 punktu, 16 straipsnio 4 dalimi ir 18 straipsnio 1 dalimi, Lietuvos Respublikos išmokų vaikams įstatymo 19 straipsniu, Lietuvos Respublikos piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatymo 23 straipsnio 1 dalies 1 punktu, Anykščių rajono savivaldybės taryba  n u s p r e n d ž i a:

1. Patvirtinti Socialinių išmokų teikimo asmenims, patiriantiems socialinę riziką, tvarkos aprašą (pridedama).

2. Pripažinti netekusiu galios Anykščių rajono savivaldybės tarybos 2012 m. gegužės 31 d. sprendimą Nr. TS-195 „Dėl piniginės socialinės paramos teikimo asmenims, patyrusiems socialinę riziką, tvarkos aprašo patvirtinimo“.

Šis sprendimas skelbiamas Teisės aktų registre.

 

 

 

Meras                                                                                                                        Sigutis Obelevičius

 


 

PATVIRTINTA

Anykščių rajono savivaldybės tarybos

2020 m. rugpjūčio 27 d. sprendimu

Nr. 1-TS-245

 

 

SOCIALINIŲ išmokų TEIKIMO ASMENIMS, PATIRIANTIEMS SOCIALINĘ RIZIKĄ, TVARKOS APRAŠAS

 

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Socialinių išmokų teikimo asmenims, patiriantiems socialinę riziką, tvarkos aprašas (toliau – Aprašas) nustato piniginės socialinės paramos, skiriamos ir mokamos vadovaujantis Lietuvos Respublikos piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatymu, teikimo būdus, sąlygas ir teikimo organizavimą bendrai gyvenantiems arba vieniems gyvenantiems asmenims, patiriantiems socialinę riziką ir išmokų vaikams, įtvirtintų Lietuvos Respublikos išmokų vaikams įstatyme, teikimo nepinigine forma mokėjimo organizavimą.

2. Piniginės socialinės paramos teikimas vienam gyvenančiam asmeniui arba bendrai gyvenantiems asmenims (toliau – asmenys), patiriantiems socialinę riziką, organizuojamas vadovaujantis Lietuvos Respublikos piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatymu, Piniginės socialinės paramos Anykščių rajono savivaldybės gyventojams teikimo tvarkos aprašu, patvirtintu Anykščių rajono savivaldybės tarybos 2014 m. sausio 30 d. sprendimu Nr. 1-TS-16 „Dėl piniginės socialinės paramos Anykščių rajono savivaldybės gyventojams teikimo tvarkos aprašo patvirtinimo“ ir šiuo Aprašu.

3. Išmokų vaikams teikimas asmenims, patiriantiems socialinę riziką, organizuojamas vadovaujantis Išmokų vaikams teikimo asmenims, patiriantiems socialinę riziką, tvarkos aprašu, patvirtintu Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2020 m. birželio 30 d. įsakymu Nr. A1-618 „Dėl išmokų vaikams teikimo asmenims, patiriantiems socialinę riziką, tvarkos aprašo patvirtinimo“ (toliau – Tvarkos aprašas).

4. Apraše vartojamos sąvokos suprantamos taip, kaip jos apibrėžtos Lietuvos Respublikos piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatyme, Lietuvos Respublikos išmokų vaikams įstatyme ir Lietuvos Respublikos vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatyme.

 

II SKYRIUS

PINIGINĖS SOCIALINĖS PARAMOS RŪŠYS IR TEIKIMO FORMOS

 

5. Piniginės socialinės paramos, kuri gali būti teikiama asmenims, patiriantiems socialinę riziką, vadovaujantis šiuo Aprašu, rūšys:

5.1. socialinė pašalpa;

5.2. būsto šildymo išlaidų, geriamojo vandens išlaidų ir karšto vandens išlaidų kompensacijos (toliau – kompensacijos).

6. Socialinė pašalpa asmenims, patiriantiems socialinę riziką, gali būti teikiama:

6.1. pinigine forma. Socialinės pašalpos dydis pinigais negali viršyti 50 procentų paskirtos socialinės pašalpos dydžio, išskyrus atvejus, kai atvejo vadybininkas, koordinuojantis atvejo vadybos procesą, rekomenduoja didesnę kaip 50 procentų paskirtos socialinės pašalpos dydžio sumą mokėti piniginėmis lėšomis, o kai atvejo vadyba netaikoma, – atsižvelgiant į socialinio darbuotojo, dirbančio su asmenimis, patiriančiais socialinę riziką, rekomendaciją; kurioje nurodomos rekomenduojamos piniginės socialinės paramos teikimo formos, būdai, sumos, kai rekomenduojama piniginę socialinę paramą teikti keliomis formomis ir (ar) būdais (toliau – Rekomendacija).

Papunkčio pakeitimai:

Nr. 1-TS-160, 2023-05-25, paskelbta TAR 2023-05-29, i. k. 2023-10164

 

6.2. nepinigine forma (maisto produktais, drabužiais, avalyne, higienos reikmenimis ir kitomis reikalingomis prekėmis, socialinėmis kortelėmis, maitinimo talonais, apmokant vaikų (įvaikių) maitinimo išlaidas mokyklose ar dienos centruose, apmokant asmenų gydymo ir kitas su sveikatos priežiūra susijusias išlaidas, gydymosi nuo priklausomybių ligų išlaidas, apmokant komunalines išlaidas (išlaidos už šildymą, šaltą ir karštą vandenį, elektrą, šiukšlių išvežimą ir kt.));

6.3. pinigais ir (ar) ne pinigine forma teikiamą socialinę pašalpą derinant su socialinėmis paslaugomis (bendrosiomis, socialinės priežiūros), vadovaujantis Lietuvos Respublikos socialinių paslaugų įstatymu.

7. Kompensacijos asmenims, patiriantiems socialinę riziką, teikiamos apskaičiuotų kompensacijų sumą pervedant į energiją, kurą, geriamąjį ir karštą vandenį teikiančių įmonių ar fizinių asmenų atsiskaitomąsias sąskaitas bankuose.

8. Neteko galios nuo 2023-05-30

Punkto naikinimas:

Nr. 1-TS-160, 2023-05-25, paskelbta TAR 2023-05-29, i. k. 2023-10164

 

III SKYRIUS

PINIGINĖS SOCIALINĖS PARAMOS TEIKIMO ORGANIZAVIMAS

 

9. Tais atvejais, kai asmenims yra paskirta piniginė socialinė parama ir šeimai yra inicijuojama atvejo vadyba ir (ar) asmenims paskiriamas socialinis darbuotojas, dirbantis su šeima, atvejo vadybininkas ir (ar) socialinis darbuotojas, patikrinęs per Socialinės paramos šeimai informacinę sistemą (toliau – SPIS) informaciją apie asmenims skiriamas ir mokamas išmokas, per 10 dienų nuo atvejo vadybos ir (ar) darbo su asmenimis pradžios raštu ar elektroninėmis ryšio priemonėmis pateikia Socialinės paramos skyriui Rekomendaciją (Aprašo priedas).

Punkto pakeitimai:

Nr. 1-TS-160, 2023-05-25, paskelbta TAR 2023-05-29, i. k. 2023-10164

 

10. Tais atvejais, kai asmenims nėra paskirta piniginė socialinė parama ir jie kreipiasi dėl jos skyrimo, Socialinės paramos skyriaus atsakingas specialistas, per SPIS patikrinęs ir nustatęs, kad šeimai inicijuota ir taikoma atvejo vadyba ir (ar) su šeima dirba socialinis darbuotojas, priėmęs sprendimą dėl piniginės socialinės paramos skyrimo, per 5 darbo dienas nuo sprendimo priėmimo dienos raštu ar elektroninėmis ryšio priemonėmis informuoja įstaigą, kuriai suteikti įgaliojimai dirbti socialinį darbą su šeima, apie asmenims paskirtą piniginę socialinę paramą ir prašo pateikti Rekomendaciją. Atvejo vadybininkas ar socialinis darbuotojas dirbantis su šeima per 10 darbo dienų nuo Socialinės paramos skyriaus kreipimosi dienos raštu ar elektroninėmis ryšio priemonėmis pateikia Rekomendaciją.

11. Neteko galios nuo 2023-05-30

Punkto naikinimas:

Nr. 1-TS-160, 2023-05-25, paskelbta TAR 2023-05-29, i. k. 2023-10164

 

12. Komisija, atsižvelgdama į pateiktą informaciją, svarsto ir numato piniginės socialinės paramos teikimo būdą bei datą, nuo kurios bus teikiama numatyto būdo piniginė socialinė parama, asmenims, patiriantiems socialinę riziką.

13. Sprendimas dėl piniginės socialinės paramos teikimo asmenims, patiriantiems socialinę riziką, formos priimamas mero nustatyta tvarka.

Punkto pakeitimai:

Nr. 1-TS-160, 2023-05-25, paskelbta TAR 2023-05-29, i. k. 2023-10164

 

14. Socialinės paramos skyrius informuoja asmenis apie jiems nustatytas piniginės socialinės paramos teikimo formas ir būdus jų prašyme nurodytu būdu per 5 darbo dienas nuo sprendimo priėmimo dienos.

 

IV SKYRIUS

PINIGINĖS SOCIALINĖS PARAMOS TEIKIMAS

 

15. Jeigu piniginė socialinė parama (jos dalis) asmenims teikiama piniginėmis lėšomis, atvejo vadybininkas ir (ar) su šeima dirbantis socialinis darbuotojas konsultuoja asmenis ir padeda jiems tikslingai panaudoti skiriamą piniginę socialinę paramą (su asmenimis aptaria išmokų panaudojimą, padeda jiems tikslingai planuoti savo biudžetą, apsipirkti ir kt.).

16. Kai piniginė socialinė parama asmenims, patiriantiems socialinę riziką, teikiama socialinėmis kortelėmis, jomis galima atsiskaityti tik tose parduotuvėse (prekybos centruose), su kuriomis Administracija yra sudariusi sutartis.

17. Kai asmenys, patiriantys socialinę riziką, būstui šildyti ir karštam vandeniui paruošti naudoja kietąjį ar kitokį kurą, kurio faktinės sąnaudos kiekvieną mėnesį nenustatomos, kompensacijos teikiamos, apmokant asmenų, patiriančių socialinę riziką, faktines kietojo ar kitokio kuro pirkimo išlaidas (išlaidų dalį), bet ne didesnes kaip apskaičiuota kompensacijų suma už sprendime skirti kompensaciją numatytą laikotarpį.

18. Kietojo ar kito kuro išlaidų kompensacija asmenims, patiriantiems socialinę riziką, apmokama pagal Administracijos vardu išrašytą sąskaitą faktūrą. Darbuotojas, dirbantis su socialinę riziką patiriančiais asmenimis, surenka išrašytas sąskaitas faktūras dėl kietojo ar kito kuro išlaidų apmokėjimo ir pateikia Socialinės paramos skyriui.

19. Kai asmenims, patiriantiems socialinę riziką, piniginė socialinė parama teikiama nepinigine forma, Administracija lėšas perveda į parduotuvių (prekybos centrų), komunalines paslaugas, energiją, šilumą, kurą, geriamąjį, karštą vandenį, dujas ir kitas paslaugas teikiančių įstaigų / įmonių / organizacijų atsiskaitomąsias sąskaitas bankuose.

20. Atvejo vadybininkas ir (ar) socialinis darbuotojas nuolat stebi asmenų situaciją ir, pasikeitus asmens poreikiams, per 5 darbo dienas nuo minėtų aplinkybių paaiškėjimo dienos raštu ar elektroninėmis ryšio priemonėmis pateikia Socialinės paramos skyriui Rekomendaciją.

Punkto pakeitimai:

Nr. 1-TS-160, 2023-05-25, paskelbta TAR 2023-05-29, i. k. 2023-10164

 

21. Socialinės paramos skyriui kilus pagrįstų įtarimų ar gavus informacijos iš sveikatos priežiūros, seniūnijos, policijos, švietimo ir (ar) kitos įstaigos, kad asmenys piniginę socialinę paramą naudoja ne pagal tikslinę paskirtį ir ja piktnaudžiauja, Socialinės paramos skyriaus atsakingas specialistas per 5 darbo dienas nuo minėtų aplinkybių paaiškėjimo dienos raštu ar elektroninėmis ryšio priemonėmis kreipiasi į atvejo vadybininką ir (ar) socialinį darbuotoją, dirbantį su šeima, prašydamas įvertinti, ar asmenys tikslingai naudoja piniginę socialinę paramą, ir, esant poreikiui pateikti Rekomendaciją. Atvejo vadybininkas ar socialinis darbuotojas įvertina esamą situaciją ir per 5 darbo dienas nuo Socialinės paramos skyriaus kreipimosi dienos raštu ar elektroninėmis ryšio priemonėmis pateikia Rekomendaciją arba informuoja, kad netikslinga keisti piniginės socialinės paramos teikimo formas ir būdus. Situacijos vertinimą ir Rekomendacijos pateikimą Socialinės paramos skyriui gali inicijuoti atvejo vadybininkas ir (ar) socialinis darbuotojas, jei jam kyla įtarimų ar jis pastebi, kad asmenys piniginę socialinę paramą naudoja ne pagal tikslinę paskirtį ir ja piktnaudžiauja.

22. Išnykus socialinės rizikos veiksniams ir aplinkybėms, dėl kurių piniginė socialinė parama asmenims teikiama vadovaujantis šiuo Aprašu, atvejo vadybininkas ir (ar) socialinis darbuotojas per 5 darbo dienas nuo minėtų aplinkybių paaiškėjimo dienos raštu ar elektroninėmis ryšio priemonėmis kreipiasi į Socialinės paramos skyrių nurodydamas, kad socialinės rizikos veiksniai ir aplinkybės asmenims, dėl kurių pateikiama informacija, išnyko. Gavus atvejo vadybininko ir (ar) socialinio darbuotojo pranešimą, priimamas sprendimas piniginę socialinę paramą teikti piniginėmis lėšomis.

Punkto pakeitimai:

Nr. 1-TS-160, 2023-05-25, paskelbta TAR 2023-05-29, i. k. 2023-10164

 

V SKYRIUS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

23. Kai šeimoms, patiriančioms socialinę riziką, piniginė socialinė parama ir (ar) išmokos vaikams skiriamos nepinigine forma, lėšos, skirtos šioms šeimoms, pervedamos į įstaigos, kuriai suteikti įgaliojimai dirbti socialinį darbą su šeimomis, arba į parduotuvių (prekybos centrų) atsiskaitomąsias sąskaitas.

24. Asmenims skirtų piniginės socialinės paramos ir (ar) išmokų vaikams tikslingą panaudojimą prižiūri asmeniui socialines paslaugas teikianti institucija.

25. Sprendimai dėl piniginės socialinės paramos ir (ar) išmokų vaikams teikimo asmenims, patiriantiems socialinę riziką, gali būti skundžiami Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo nustatyta tvarka.

26. Apraše nurodyti duomenų valdytojai privalo užtikrinti, kad asmens duomenys būtų tvarkomi vadovaujantis Lietuvos Respublikos asmens duomenų teisinės apsaugos įstatymu.

27. Jeigu, pasikeitus piniginės socialinės paramos teisiniam reglamentavimui, tvarkos aprašo nuostatos taptų prieštaraujančiomis aukštesnės teisinės galios nuostatoms, taikomos aukštesnės teisinės galios nuostatos. 

Papildyta punktu:

Nr. 1-TS-160, 2023-05-25, paskelbta TAR 2023-05-29, i. k. 2023-10164

 

____________________________

part_6bbecf51a5b64e5ba62a8077a5273fa4_end


 

Socialinių išmokų teikimo asmenims, patiriantiems socialinę riziką, tvarkos aprašo priedas

 

 

REKOMENDACIJA DĖL PINIGINĖS SOCIALINĖS PARAMOS TEIKIMO FORMŲ IR BŪDŲ NUSTATYMO

 

_________________ Nr. ____

(data)

 

1. Asmens duomenys:

 

Vardas

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pavardė

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Asmens kodas

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Deklaruotos gyvenamosios vietos adresas arba gyvenamosios vietos adresas, kai asmuo įtrauktas į gyvenamosios vietos neturinčių (nedeklaravusių) asmenų apskaitą

 

Telefono ryšio Nr.

El. pašto adresas

Faktinės gyvenamosios vietos adresas1

Telefono ryšio Nr.

 

El. pašto adresas

 

 

 

1 Nurodomas tik tuo atveju, jeigu asmuo nėra deklaravęs gyvenamosios vietos arba nėra įtrauktas į gyvenamosios vietos neturinčių (nedeklaravusių) asmenų apskaitą.

 

 

 

 

 

2. Duomenys apie kartu gyvenančius asmenis:

Eil. Nr.

 

Vardas ir pavardė

Asmens kodas, jo nesant – gimimo data

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3. Asmenų pateikta nuomonė apie tikslingą piniginės socialinės paramos panaudojimą šeimos (asmens) poreikiams patenkinti:

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

______________________________________________________

 

5. Rekomenduojamos piniginės socialinės paramos teikimo formos ir būdai

(reikalingą variantą pažymėkite Q):

 

c  pinigine forma:

c piniginėmis lėšomis;

c piniginėmis lėšomis vyresniems kaip 18 metų vaikams;

c  nepinigine forma:

c išduodant socialines korteles, skirtas pirkti parduotuvėje (išskyrus alkoholio, tabako gaminius ir loterijos bilietus);

c apmokant maisto produktų, drabužių, avalynės, higienos reikmenų ir kitų šeimai (asmeniui) būtinų daiktų įsigijimo išlaidas ar kitas išlaidas nurodytas Aprašo 6.2. papunktyje;

c teikiant socialines paslaugas, vadovaujantis Socialinių paslaugų įstatymu.

 

6. Išsamus siūlomų piniginės socialinės paramos teikimo formų ir būdų aprašymas:

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

 

7. Rekomendacija teikiama:

___________________________________________________________________________

(įstaigos pavadinimas)

Rekomendaciją užpildžiusio atvejo vadybininko ar socialinio darbuotojo:

 

___________________________________________________________________________

(pareigų pavadinimas)                                  (parašas)                                   (vardas ir pavardė)

Asmuo (pažymėkite Q):

c su pateikta rekomendacija susipažinau__________________________________________

(parašas)                             (vardas ir pavardė)

 

 

 

Pakeitimai:

 

1.

Anykščių rajono savivaldybės taryba, Sprendimas

Nr. 1-TS-160, 2023-05-25, paskelbta TAR 2023-05-29, i. k. 2023-10164

Dėl Anykščių rajono savivaldybės tarybos 2020 m. rugpjūčio 27 d. sprendimo Nr. 1-TS-245 „Dėl Socialinių išmokų teikimo asmenims, patiriantiems socialinę riziką, tvarkos aprašo patvirtinimo“ pakeitimo

 

 

part_c1afd8c0d3f24ffcb246b9e35640ce63_end